Armenia 2019/20


Premier League
Cup
First League

Premier League

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Ararat-Armenia (Yerevan)       18  11  3  4  33-15  36  [C]  Championship Playoff
 2.Lori (Vanadzor)                18   9  5  4  27-19  32       Championship Playoff
 3.Alashkert (Yerevan)            18   9  4  5  33-20  31       Championship Playoff
 4.Ararat (Yerevan)               18   9  4  5  25-18  31       Championship Playoff
 5.Noah (Yerevan)                 18   9  3  6  25-19  30  [*1] Championship Playoff
 6.Shirak (Giumri)                18   8  4  6  25-18  28       Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Pyunik (Yerevan)               18   7  2  9  35-36  23       Relegation Playoff
 8.Urartu (Yerevan)               18   6  5  7  22-24  23  [*2] Relegation Playoff
 9.Gandzasar (Kapan)              18   4  6  8  20-25  18       Relegation Playoff
10.Yerevan (Yerevan)              18   0  0 18  11-62   0  [P]  Relegation Playoff

NB: Yerevan withdrew during the winter break for financial reasons;
    all remaining matches were awarded 0-3 losses against them

[*1] Artsakh (Yerevan) were renamed Noah (Yerevan) before the start of the season
[*2] Banants (Yerevan) were renamed Urartu (Yerevan) before the start of the season

Round 1
[Aug 2]
Shirak    3-1 Urartu    
Ararat    1-0 Yerevan   
[Aug 3]
Gandzasar 1-1 Noah      
[Sep 26]
Pyunik    3-1 Lori      
[Oct 29]
Alashkert 2-1 Ararat-A  

Round 2
[Aug 9]
Yerevan   0-2 Noah      
Ararat    2-1 Shirak    
[Aug 10]
Ararat-A  3-1 Gandzasar 
[Aug 11]
Lori      2-1 Alashkert 
Urartu    0-3 Pyunik    

Round 3
[Aug 16]
Shirak    2-1 Yerevan   
[Aug 17]
Alashkert 2-1 Urartu    
Gandzasar 1-1 Lori      
[Aug 18]
Noah      1-2 Ararat-A  
[Aug 19]
Pyunik    1-4 Ararat    

Round 4
[Aug 24]
Lori      1-0 Noah      
Urartu    1-1 Gandzasar 
[Aug 25]
Shirak    3-1 Pyunik    
Yerevan   1-2 Ararat-A  
[Aug 26]
Ararat    1-1 Alashkert 

Round 5
[Aug 29]
Noah      2-0 Urartu    
[Aug 30]
Pyunik    4-1 Yerevan   
[Aug 31]
Alashkert 1-2 Shirak    
Gandzasar 0-1 Ararat    
[Nov 6]
Ararat-A  0-0 Lori      

Round 6
[Sep 13]
Yerevan   0-1 Lori      
Pyunik    0-3 Alashkert 
Urartu    1-1 Ararat-A  
[Sep 14]
Shirak    0-0 Gandzasar 
[Sep 15]
Ararat    1-0 Noah      

Round 7
[Sep 17]
Lori      2-1 Urartu    
Alashkert 5-1 Yerevan   
Gandzasar 1-2 Pyunik    
[Sep 18]
Noah      0-0 Shirak    
Ararat-A  1-0 Ararat    

Round 8
[Sep 21]
Alashkert 2-0 Gandzasar 
Shirak    1-0 Ararat-A  
Yerevan   0-1 Urartu    
[Sep 22]
Lori      1-4 Ararat    
Pyunik    1-2 Noah      

Round 9
[Sep 27]
Gandzasar 2-0 Yerevan   
[Sep 29]
Noah      1-2 Alashkert 
Urartu    1-0 Ararat    
Lori      0-0 Shirak    
[Sep 30]
Ararat-A  3-1 Pyunik    

Round 10
[Oct 4]
Yerevan   1-3 Ararat    
[Oct 5]
Ararat-A  2-0 Alashkert 
Lori      2-2 Pyunik    
Urartu    2-2 Shirak    
[Oct 6]
Noah      2-1 Gandzasar 

Round 11
[Oct 18]
Noah      3-1 Yerevan   
[Oct 19]
Shirak    2-1 Ararat    
[Oct 20]
Alashkert 0-1 Lori      
Pyunik    1-2 Urartu    
[Oct 21]
Gandzasar 2-1 Ararat-A  

Round 12
[Oct 25]
Yerevan   1-4 Shirak    
Ararat-A  3-1 Noah      
Urartu    2-4 Alashkert 
[Oct 26]
Lori      2-1 Gandzasar 
[Oct 27]
Ararat    4-2 Pyunik    

Round 13
[Nov 8]
Gandzasar 2-4 Urartu    
Pyunik    1-0 Shirak    
[Nov 9]
Alashkert 1-1 Ararat    
[Nov 10]
Noah      3-1 Lori      
Ararat-A  7-2 Yerevan   

Round 14
[Nov 22]
Ararat    1-1 Gandzasar 
[Nov 23]
Lori      2-0 Ararat-A  
Shirak    1-3 Alashkert 
Urartu    0-0 Noah      
[Nov 25]
Yerevan   2-8 Pyunik    

Round 15
[Dec 1]
Alashkert 1-1 Pyunik    
Lori      8-0 Yerevan   
Ararat-A  0-0 Urartu    
[Dec 2]
Noah      2-0 Ararat    
Gandzasar 1-0 Shirak    

NB: Yerevan withdrew during the winter break for financial reasons;
    all remaining matches are awarded 0-3 losses against them

Round 16
[Feb 28]
Yerevan   awd Alashkert [awarded 0-3]
[Feb 29]
Shirak    3-0 Noah      
Pyunik    2-0 Gandzasar 
[Mar 2]
Ararat    0-3 Ararat-A  
Urartu    2-0 Lori      

Round 17
[Mar 6]
Gandzasar 2-2 Alashkert 
[Mar 7]
Noah      4-2 Pyunik    
Ararat-A  1-0 Shirak    
Urartu    awd Yerevan   [awarded 3-0]
[Mar 8]
Ararat    0-0 Lori      

NB: league suspended due to Covid-19 pandemic

Round 18 
[May 23]
Yerevan   awd Gandzasar [awarded 0-3]
Pyunik    0-3 Ararat-A  
Shirak    1-2 Lori      
[May 24]
Alashkert 0-1 Noah      
[May 25]
Ararat    1-0 Urartu    

Final Table:

 1.Ararat-Armenia (Yerevan)       18  11  3  4  33-15  36  [C]  Championship Playoff
 2.Lori (Vanadzor)                18   9  5  4  27-19  32       Championship Playoff
 3.Alashkert (Yerevan)            18   9  4  5  33-20  31       Championship Playoff
 4.Ararat (Yerevan)               18   9  4  5  25-18  31       Championship Playoff
 5.Noah (Yerevan)                 18   9  3  6  25-19  30  [*1] Championship Playoff
 6.Shirak (Giumri)                18   8  4  6  25-18  28       Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Pyunik (Yerevan)               18   7  2  9  35-36  23       Relegation Playoff
 8.Urartu (Yerevan)               18   6  5  7  22-24  23  [*2] Relegation Playoff
 9.Gandzasar (Kapan)              18   4  6  8  20-25  18       Relegation Playoff
10.Yerevan (Yerevan)              18   0  0 18  11-62   0  [P]  Relegation Playoff

NB: Yerevan withdrew during the winter break for financial reasons;
    all remaining matches were awarded 0-3 losses against them

[*1] Artsakh (Yerevan) were renamed Noah (Yerevan) before the start of the season
[*2] Banants (Yerevan) were renamed Urartu (Yerevan) before the start of the season

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Ararat-Armenia (Yerevan)       28  15  7  6  45-23  52  [C]  Champions
 2.Noah (Yerevan)                 28  14  6  8  37-27  48
 3.Alashkert (Yerevan)            28  14  5  9  51-31  47
 4.Shirak (Giumri)                28  13  7  8  40-30  46
 5.Lori (Vanadzor)                27  10 10  7  35-33  40
 6.Ararat (Yerevan)               27   9  6 12  31-36  33

Round 19
[May 30]
Lori      2-2 Noah      
Ararat-A  1-1 Shirak    
[May 31]
Alashkert 2-1 Ararat    

Round 20
[Jun 3]
Ararat-A  0-0 Lori      
[Jun 4]
Shirak    2-0 Ararat    
Noah      1-0 Alashkert 

Round 21
[Jun 7]
Ararat    0-0 Noah      
[Jun 8]
Lori      1-1 Shirak    
Alashkert 1-2 Ararat-A  

Round 22
[Jun 11]
Shirak    2-0 Noah      
Ararat-A  4-2 Ararat    
[Jun 12]
Lori      0-2 Alashkert 

Round 23
[Jun 15]
Noah      1-1 Ararat-A  
[Jun 16]
Alashkert 1-2 Shirak    
Ararat    1-1 Lori      

Round 24
[Jun 20]
Noah      2-1 Lori      
Shirak    1-0 Ararat-A  
[Jun 21]
Ararat    1-3 Alashkert 

Round 25
[Jun 27]	 
Ararat    1-4 Shirak    
[Jun 28]
Alashkert 0-1 Noah      
Lori      2-1 Ararat-A  

Round 26 [Jul 2]
Shirak    0-0 Lori      
Noah      1-0 Ararat    
Ararat-A  0-0 Alashkert 

Round 27
[Jul 6]
Noah      4-0 Shirak    
Ararat    0-1 Ararat-A  
[Jul 7]
Alashkert 5-1 Lori      

Round 28 [Jul 14]
Ararat-A  2-0 Noah      
Shirak    2-4 Alashkert 
Lori      n/p Ararat    [cancelled due to Covid-19 case with Lori and irrelevance of the match]

Final Table:

 1.Ararat-Armenia (Yerevan)       28  15  7  6  45-23  52  [C]  Champions
 2.Noah (Yerevan)                 28  14  6  8  37-27  48
 3.Alashkert (Yerevan)            28  14  5  9  51-31  47
 4.Shirak (Giumri)                28  13  7  8  40-30  46
 5.Lori (Vanadzor)                27  10 10  7  35-33  40
 6.Ararat (Yerevan)               27   9  6 12  31-36  33

Relegation Playoff

Final Table:

 7.Urartu (Yerevan)               22   8  6  8  26-27  30
 8.Pyunik (Yerevan)               22   8  2 12  39-42  26
 9.Gandzasar (Kapan)              22   6  7  9  25-29  25
---------------------------------------------------------
 -.Yerevan (Yerevan)              18   0  0 18  11-62   0  [P]  Relegated

NB: Yerevan withdrew during the winter break for financial reasons

Round 19 [Jun 1]
Urartu    1-0 Gandzasar 
Pyunik    bye

Round 20 [Jun 9]
Pyunik    1-2 Urartu    
Gandzasar bye

Round 21 [Jun 13]
Gandzasar 1-0 Pyunik    
Urartu    bye

Round 22 [Jun 17]
Gandzasar 1-1 Urartu    
Pyunik    bye

Round 23 [Jun 28]
Urartu    0-1 Pyunik    
Gandzasar bye

Round 24 [Jul 1] 	 
Pyunik    2-3 Gandzasar 
Urartu    bye

Final Table:

 7.Urartu (Yerevan)               22   8  6  8  26-27  30
 8.Pyunik (Yerevan)               22   8  2 12  39-42  26
 9.Gandzasar (Kapan)              22   6  7  9  25-29  25
---------------------------------------------------------
 -.Yerevan (Yerevan)              18   0  0 18  11-62   0  [P]  Relegated

NB: Yerevan withdrew during the winter break for financial reasons

Cup 2019/20

Preliminary Round
[Sep 5]
Dilijan       w/o Makaravank    
[Sep 6]
Torpedo       3-0 Masis         
West Armenia  7-1 Ani           
Aragats       0-6 Van           

1/8 Finals
[Nov 1]
Gandzasar     2-1 Shirak        
Dilijan       o/w Lori          [Dilijan forfeited]
[Nov 2]
Pyunik        0-0 Urartu        [aet, 3-5 pen]
Sevan         2-0 Yerevan       
Lokomotiv     0-1 Van           
[Nov 3]
Noah          1-0 Ararat        
Torpedo       1-3 Alashkert     
West Armenia  0-5 Ararat-A      

Quarterfinals [Nov 27]
Gandzasar     3-1 Alashkert     
Lori          0-1 Urartu        
Sevan        2-11 Ararat-A      
Van           0-1 Noah          

Semifinals

First Legs [Mar 11]
Urartu        0-1 Noah          
Ararat-A      1-0 Gandzasar     

Second Legs [Jun 24]
Gandzasar     0-2 Ararat-A      
Noah          2-1 Urartu        

Final [Jul 10]
Ararat-A      5-5 Noah          [aet, 6-7 pen]


First League

Table at abandonment (Jul 3):

 1.Van (Charentsavan)             28  22  4  2  90-18  70  [N]
---------------------------------------------------------
 2.Lokomotiv (Yerevan)            27  22  4  1  76-23  70
 3.West Armenia (Yerevan)         27  21  3  3  80-37  66  [N]
 4.BKMA (Yerevan)                 27  16  2  9  63-35  50  [N]
 5.Ararat-Armenia-2 (Yerevan)     27  15  3  9  75-47  48
 6.Alashkert-2 (Yerevan)          27  14  5  8  69-39  47
 7.Sevan (Sevan)                  28  14  5  9  50-42  47  [*1]
 8.Urartu-2 (Yerevan)             28  14  3 11  72-40  45  [*2]
 9.Ararat-2 (Yerevan)             27  12  4 11  60-50  40
10.Aragats (Ashtarak)             28   7  6 15  54-71  27  [N]
11.Torpedo (Yerevan)              28   8  3 17  48-92  27  [N]
12.Lernayin Artsakh (Stepanakert) 25   7  5 13  46-44  26  [*3]
13.Shirak-2 (Giumri)              29   6  6 17  37-73  24
14.Ani (Yerevan)                  28   6  2 20  31-109 20  [N]
15.Masis (Masis)                  27   5  5 17  44-82  20  [N]
16.Dilijan (Dilijan)              26   5  4 17  36-97  19  [N]
17.Pyunik-2 (Yerevan)             27   5  2 20  44-76  17

[*1] Junior Sevan were renamed Sevan
[*2] Banants were renamed Urartu
[*3] Lernayin Artsakh joined from the league in Nagorno-Karabakh

2018/19.

list of champions.

all-time table.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 15 Jul 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.