Armenia 1992

First Stage (Apr 9-Aug 1):

Group 1                           
		        ARA BAN	HOM SYU	HFS NAI	MAL ZOR	 LOR NIG  ALS  AKH
 1 Ararat Yerevan	XXX 0:0	1:1 5:2	2:1 2:0	4:0 5:0	 4:0 5:1 10:2 18:0
 2 Banants Kotaik	0:3 XXX	1:0 2:0	5:0 3:0	5:1 4:2	10:0 6:0  7:1  4:0
 3 Homenetmen Yerevan	1:1 2:2	XXX 6:5	2:0 6:1	1:2 2:1	 1:1 2:1  6:0  5:0
 4 Syunik Kapan 	4:1 4:1	0:2 XXX	2:2 1:1	3:1 3:2	 6:1 5:1  3:2  +:-
 5 Hom.-Fima SKIF Y.	2:1 1:2	1:3 0:1	XXX 0:0	2:1 3:0	 0:0 5:1  4:0  3:1
 6 Nairit Yerevan	0:1 1:2	0:2 0:0	0:0 XXX	3:0 1:0	 1:0 2:0  4:0  4:1
 7 Malatia Yerevan	1:3 0:0	2:2 3:3	1:2 2:0	XXX 1:4	 2:1 1:1  2:2  2:0
 8 Zoravan Yegvart	0:3 1:3	2:3 0:2	3:0 1:5	3:1 XXX	 4:2 7:1  1:0  4:0
 9 Lori Vanadzor	1:5 0:1	2:1 2:2	0:0 0:1	1:4 1:1	 XXX 3:2  5:1  4:0
10 NIG Aparan     	0:3 1:2	1:3 2:3	0:5 1:0	0:2 1:0	 1:2 XXX  2:1  1:0
11 Alashkert Martuni	2:3 0:3	2:4 8:9	1:1 4:3	0:3 2:1	 0:2 1:2  XXX  0:1
12 Akhtamar Sevan	0:4 2:3	0:3 1:2	0:1 0:0	2:2 0:2	 +:- 2:1  1:3  XXX

+:- 3:0 awarded

Table:
 1. Ararat Yerevan               22  17  3   2   84  18   37
 2. Banants Kotaik               22  17  3   2   66 - 19   37              
 3. Homenetmen Yerevan           22  14  5   3   58  26   33
 4. Syunik Kapan                 22  13  5   4   63  43   31
 5. Homenmen-Fima SKIF Yerevan   22   9  6   7   33  26   24
 6. Nairit Yerevan               22   8  5   9   27  26   21
 7. Malatia Yerevan              22   7  6   9   34  42   20
 8. Zoravan Yegvart              22   8  1  13   39  43   17
 9. Lori Vanadzor                22   6  5  11   28  50   17
10. NIG Ararat                   22   5  1  16   21  60   11
11. Alashkert Martuni            22   3  2  17   32  77    8
12. Akhtamar Sevan               22   3  2  17   14  69    8

Topscorers:
31 Vage Jagmuryan (Ararat)
21 Vartan Kazarjan (Syunik)
18 Karen Markosjan(Ararat)

Group 2
           		SHI KOT	VAN KIL  ZVA KAN KAS SHE IMP AZN ARA DEB
 1 Shirak Gyumri	XXX 0:0	2:0 1:0  6:1 8:2 4:0 6:0 3:0 5:1 7:0 9:0
 2 Kotaik Abovyan	0:2 XXX	4:1 2:1  2:1 2:1 4:0 2:0 2:1 2:0 3:0 9:1
 3 Van Yerevan  	0:0 2:0	XXX 3:0  2:1 2:1 0:0 1:1 6:0 7:2 6:0 4:0
 4 Kilikia Yerevan	0:1 2:1	1:2 XXX  5:4 3:2 5:1 6:0 3:2 3:1 3:0 9:0
 5 Zvartnots Echmiadzin	0:2 1:1	2:1 1:1  XXX 1:1 3:1 3:1 4:0 3:0 5:1 7:1
 6 Kanaz Yerevan	0:1 0:3	2:3 2:2  1:1 XXX 0:0 1:1 3:1 2:1 4:0 8:0
 7 Kasakh Ashtarak	0:0 3:4	3:2 2:10 1:1 0:1 XXX 1:1 1:0 1:0 3:0 8:0
 8 Shengavit Yerevan	2:1 2:5	2:6 1:3  1:1 0:1 1:0 XXX 1:1 2:1 4:0 3:1
 9 Impuls Dulijan	0:3 1:3	1:5 1:4  1:2 5:6 1:4 1:0 XXX 3:2 -:+ 4:0
10 Aznavour Novemberyan	1:3 1:2	0:2 0:4  1:1 0:1 0:0 1:1 2:0 XXX 3:3 3:1
11 Araks Armavir	0:6 1:1	1:4 0:9  2:2 0:3 0:2 0:4 0:3 0:4 XXX 1:0
12 Debed Alaverdi	1:6 2:6	3:8 2:2  3:6 3:7 0:2 0:3 3:4 1:1 3:2 XXX

-:+ 0:3 awarded

Table:
 1. Shirak Gyumri                22  18  3  1  76 -  8  39
 2. Kotaik Abovyan               22  16  3  3  58  23  35
 3. Van Yerevan                  22  15  3  4  67  26  33
 4. Kilikia Yerevan              22  14  3  5  76  29  31
 5. Zvartnots Echmiadzin         22   9  8  5  51  35  26   
 6. Kanaz Yerevan                22  10  5  7  49  37  25
 7. Kasakh Ashtarak              22   8  6  8  32  37  22
 8. Shengavit Yerevan            22   7  6  9  31  42  20
 9. Impuls Dulijan               22   5  1 16  30  60  11
10. Aznavour Novemberyan         22   3  5 14  25  47  11
11. Araks Armavir                22   2  3 17  14  78   7
12. Debed Alaverdi               22   1  2 19  25 112   4

Top Scorers

25 Eduard Verganyan (Kilikia  Syunik)
20 Mkrtch Oganesyan (Kanaz)
18 Gregory Grigoryan (Shirak)
18 Ovakim Ovakimyan (Zvartnots)
17 Gegam Oganesyan (Van) 

Final Stage

Championship Group

Note: teams carried head-to-head group records with them; starting table:

 1. Shirak Gyumri         10   8   2   0   23 -  3   18
 2. Homenetmen Yerevan    10   6   3   1   25  12   15
 3. Banants Kotaik        10   6   2   2   18  11   14
 4. Van Yerevan           10   6   1   3   16  13   13
 5. Ararat Yerevan        10   5   3   2   17  11   13
 6. Kotaik Abovyan        10   5   2   3   15  11   12
 7. Syunik Kapan          10   3   3   4   19  20    9
 8. Kilikia Yerevan       10   3   2   5   15  19    8
 9. Zvartnots Echmiadzin  10   1   4   5   13  22    6
10. Homenmen-Fima SKIF    10   1   3   6    7  18    5
11. Nairit Yerevan        10   0   4   6    3  17    4
12. Kanaz Yerevan         10   0   3   7   12  26    3

	        	SHI HOM  BAN ARA  VAN SYU KOT NAI HFS  ZVA KAP  KIL
 1 Shirak Gyumri	XXX 4:1  3:0 =:-      +:-     7:0 3:1			
 2 Homenetmen Yerevan	3:1 XXX		  7:5	  3:2	       6:0 2:1  5:0
 3 Banants Kotaik	3:1	 XXX	  7:1	  4:2	       5:1 5:0 12:0
 4 Ararat Yerevan	0:0          XXX  7:0	  3:0	       7:2 5:0 10:0
 5 Van Yerevan		    2:3  2:4 0:1  XXX 4:1     3:4 2:1			
 6 Syunik Kapan 	2:5		  1:2 XXX +:-	       +:- 0:3	+:-
 7 Kotaik Abovyan	    0:3  1:2 0:7      6:2 XXX 3:2 1:2			
 8 Nairit Yerevan	0:5		  2:6	  1:0 XXX      3:2 3:2	4:3
 9 Hom-Fima SKIF Y. 	1:3		  2:5	  2:2	  XXX  2:1 1:2	5:1
10 Zvartnots Echmiadzin	    2:3  1:4 0:2      3:2     1:1 3:1  XXX		
11 Kanaz Yerevan	    1:2  1:6 2:7      1:2     3:0 1:3	   XXX	
12 Kilikia Yerevan	    1:12 1:7 0:12     0:4     0:3 0:11		XXX

Final Table:

 1.Shirak Kumajri             22  17  3   2  58 - 14  37
 1.Homenetmen Yerevan         22  17  3   2  75 - 31  37
 3.Banants Kotaik             22  17  2   3  77 - 26  36
 4.Ararat Yerevan             22  15  4   3  78 - 15  34
 5.Van Yerevan                22  11  1  10  48 - 53  23
 6.Syunik Kapan               22   8  3  11  42 - 47  19
 7.Kotaik Abovyan             22   7  3  12  32 - 45  17
 8.Nairit Yerevan             22   6  5  11  26 - 52  17
 9.Homenmen-Fima SKIF Yerevan 22   6  4  12  39 - 42  16
10.Zvartnots Echmiadzin       22   3  5  14  30 - 61  11
11.Kanaz Yerevan              22   3  3  16  29 - 62   9
12.Kilikia Yerevan            22   3  2  17  21 - 107  8

Shirak and Homenetmen shared the championship.


Relegation Group

Note: teams carried head-to-head group records with them; starting table:

13. Kasakh Ashtarak         10   7  2  1  21 -  3   16
14. Zoravan Yegvart         10   7  1  2  27   9   15
15. Shengavit Yerevan       10   6  3  1  20   6   15
16. Malatia Yerevan         10   5  3  2  20  14   13
17. Lori Vanadzor           10   5  1  4  21  15   11
18. Impuls Dilijan          10   5  1  4  17  13   11
19. Aznavour Novemberyan    10   3  4  3  17  12   10
20. NIG Aparan              10   4  1  5  12  19    9
21. Akhtamar Sevan          10   3  1  6   6  19    7
22. Alashkert Martuni       10   2  1  7  10  20    5
23. Araks Armavir           10   2  1  7   6  25    5
24. Debed Alaverdi          10   1  1  8   9  31    3    


	        	KAS SHE	IMP MAL	AZN ZOR	LOR NIG	ARA AKH	DEB ALS
13 Kasakh Ashtarak	XXX	    2:3	    2:0	9:2 4:2	    6:5	    6:2
14 Shengavit Yerevan	    XXX	    2:1	    4:4	4:0 2:1	    1:1	    7:1
15 Impuls Dilijan		XXX +::	    7:3	3:1 5:0	    1:1	    3:1
16 Malatia Yerevan	0:1 5:2	4:2 XXX	3:0		9:0	7:2	
17 Aznavour Novemberyan		    4:1	XXX 2:1	6:1 3:1	    1:1	    +:-
18 Zoravan Yegvart	3:1 1:3	2:2	0:2 XXX		2:0	4:1	
19 Lori Vanadzor	2:1 4:2	1:1	2:1	XXX	    5:1	    3:3	
20 NIG Ararat         	1:2 +:-	2:3	3:5	    XXX	2:2	4:2	
21 Araks Armavir		    2:2	    2:2	1:1 2:1	XXX 3:0	    6:2
22 Akhtamar Sevan	1:1 1:2	2:3	0:1		2:1 XXX	5:2	
23 Debed Alaverdi		    3:3	    4:0	3:2 3:3	    1:0	XXX 1:1
24 Alashkert Martuni	2:4 3:4	3:4	4:0		4:2	5:1 XXX

Final Table

13.Kasakh Ashtarak            22 15  3  4  60-26  33
14.Shengavit Yerevan          22 13  5  4  53-31  31
15.Impuls Dilijan             22 13  4  5  54-33  30
16.Malatia Yerevan            22 11  5  6  58-37  27
17.Aznavour Novemberyan       22 11  5  6  42-29  27
18.Zoravan Yegvart            22 10  4  8  49-39  24
19.Lori Vanadzor              22  9  4  9  45-63  22
20.NIG Aparan                 22  6  3 13  35-52  15
21.Araks Armavir              22  5  5 12  28-57  15
22.Akhtamar Sevan             22  5  5 12  28-42  15
23.Debed Alaverdi             22  4  5 13  35-68  13
24.Alashkert Martuni          22  5  2 15  38-58  12


Top Scorers

38 Vage Jagmuryan (Ararat)
34 Ashot Barsegyan (Banants)
29 Karen Markosyan (Ararat)
28 Sergei Airbabamyan (Impuls)
28 Gegam Oganesyan (Van)
27 Rafael Akopyan (Impuls)
26 Pogos Galustyan (Homenetmen)


Armenia Cup 1992

1/16 Finals [Apr 4-6] 
Nairi Yerevan      2-3   Sunik Kapan             [aet]        
  [Igityan 2; Manukyan, V.Kazaryan 2]
Acin Nor Acin      1-12  Ararat Yerevan     
  [Tovmasyan; V.Yagmuryan 5, K.Marcosyan 3, T.Gspeyan, Engibaryan,
   Mkhitaryan, Babalaryan]
Ararat Ararat      0-6   Banants Abovyan 
  [Ash.Barsegyan 2, Mikaelyan, Kamalyan, Var.Khachatryan, Israelyan]
Almaz Yerevan      0-9   Kilikia Yerevan
  [G.Berberyan 4, Edigaryan 2, Veranyan 2, Arzumanyan]
Karin Yerevan      3-2   Araks Armavia
  [Papikyan 2, Zargiryan; Nikoyan, Mkrtchyan]
Shinarar Razdan    o/w   Van Yerevan             [Shinarar withdrew]
Artashat Artashat  o/w   Zvartnots Echmiadzin    [Artashat withdrew]
Debed Alaverdi     1-7   Lori Vanadzor
  [V.Oganesyan; M.Oganesyan 3, A.Madoyan 3, Pirumyan]
Urmiya Masis       1-3   Shirak Gyumri
  [Uluhanyan; Vardanyan, Petrosyan, Grigoryan]
Kanaz Yerevan      1-1   Zoravan Egvard          [5-4 pen]
  [Arutynyan; Avetisyan]
Mush Carenzavan    0-7   HMM-SKIF Yerevan
  [Petikyan, Mkrtchyan, Igitbaschyan, Tatevosyan, S.Sarkisyan, M.Sarkisyan,
   Melikyan]
Alashert Martuni   1-0   Koshkagorz Yerevan
  [Khacatryan]
Kasah Ashtarak     1-3   Homenetmen Yerevan
  [G.Oganesyan; V.Avetisyan 2, H.Oganesyan]
Impuls Dilizan     2-1   Paacoyagorz Yerevan
   [Raf.Akopyan 2; Sarikyan]
Ahtamar Sevan      1-8   Kotaik Abovyan
  [V.Petrosyan; Kirishyan 3, Arakelyan, Hashmanyan, Nazaryan, Kocaryan,
   B.Petrosyan]

1/8 Finals [Apr 14-16]
Sunik Kapan        0-1   Homenetmen Yerevan
  [G.Markaryan]
Ararat Yerevan     0-2   Banants Abovyan
  [Ash.Barsegyan 2]
HMM-SKIF Yerevan   0-1   Alashkert Martuni
  [Davtyan]
Kilikia Yerevan    6-0   Malatia Yerevan
  [Berberyan 4, Arzumanyan, Veranyan]
Van Yerevan        5-1   Karin Yerevan
  [Oganesyan 2, Ter-Petrosyan, Evdokimov, Ser.Sarkisyan og; A.Vardanyan]
Lori Vanadzor      1-2   Zvartnots Echmiadzin
  [M.Oganesyan; Babayan 2]
Shirak Gyumri      7-1   Kanaz Yerevan
  [Nikolyan 2, S.Karapetyan, Petrosyan, Gukasyan, Avetisyan, Adamyan;
   A.Karapetyan]
Kotaik Abovyan     7-0   Impuls Dilizan
  [E.Mesropyan 2, Hashmanyan 2, R.Kocharyan 2, Art.Adamyan]

Quarterfinals [Apr 27 and May 6,7]
Kotaik Abovyan   1-2 1-0 Homenetmen Yerevan  
  [Art.Adamyan; G.Markaryan, A.Avetisyan]
  [Art.Adamyan]
Banants Abovyan  2-1 0-0 Kilikia Yerevan
  [Gyulbudaghyants, Mikaelyan; Arzumanyan]
Van Yerevan      2-0 5-1 Zvartnots Echmiadzin
  [Evdokimov, Khacatryan]
  [Tatevosyan; G.Oganesyan 2, Karapetyan 2, Khacatryan]
Shirak Gyumri    4-0 7-2 Alashkert Martuni
  [Nikolyan, Grigoryan, Vardanyan, Matevosyan]
  [Avakyan, Davtyan; Petrosyan 2, Grigoryan, Avetisyan, S.Karapetyan 3]

Semifinals [May 18 and 22]
Homenetmen Y.    3-0 0-2 Shirak Gyumri
  [H.Oganesyan, G.Markaryan, A.Avetisyan]
  [Vardanyan 2 (both pen)]
Van Yerevan      1-4 1-2 Banants Abovyan
  [G.Karapetyan; Nikoyan, Mikaelyan, Ash.Barsegyan 2]
  [G.Karapetyan; Kostandyan, Gyulbudaghyants]


Final [Yerevan, Razdan stadium, May 28; att: 3347]
Banants Aboyan     2-0   Homenetmen Yerevan
  [Ara Nigoyan 79, Ashot Avetisyan 87]

Banants: Garegin Nadzharyan, Vahan Arzumanyan, Gevorg Kamalyan, Vagram Oganesyan,
         Vardan Israelyan, Varuzyan Khachatryan(Ashot Avetisyan 63), Armen
         Gyulbudaghyants, Samvel Kostandyan(c) (Vaginac Khachatryan 85), Karen
         Mikaelyan, Ara Nigoyan, Asot Bersegyan.
Homenetmen: Artur Avagyan, Armen Galstyan, Vardan Minasyan(Akop Mkrtyan 67), Sarkis
         Hovsepyan, Armen Martirosyan, Suren Chalayan, Varazdat Avetisyan, Horen
         Oganesyan(Gevorg Pilosyan 88), Arsen Avetisyan, Arsen Hanamiryan, Pogos
         Galstyan(Sarkis Nazaryan 21).
Referee: S.Kazaryan.
Yellov cards: Ara Nigoyan. 


1991 (Soviet Union).

1993.

list of champions.

all-time table.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Erlan Manaschev for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erlan Manaschev (emanaschev@yandex.ru)
Last updated: 8 Mar 2003

(C) Copyright Erlan Manaschev and RSSSF 2003
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.