Aruba 2016/17


Division di Honor
Copa Betico Croes
Division Uno

Division Dos

Division di Honor

Regular Stage | Calle 4 | Championship Final

Regular Stage

Final Table:

 1.SV Racing Club Aruba        16  12  1  3  36-21  37  [C]  Qualified           [Solito, Oranjestad]
 2.SV Britannia                16  10  2  4  43-13  32       Qualified           [Piedra Plat, Paradera]
 3.SV Dakota                   16   8  4  4  35-23  28       Qualified           [Dakota, Oranjestad]
 4.SV Deportivo Nacional       16   8  3  5  40-28  27       Qualified           [Palm Beach, Noord]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SV Riverplate               16   6  3  7  22-27  21                           [Madiki, Oranjestad]
 6.SV Estrella                 16   4  6  6  33-32  18                           [Papilon, Santa Cruz]
 7.SV Bubali                   16   4  4  8  29-50  16                           [Bubali, Noord]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.SV Independiente Caravel    16   2  5  9  15-32  10  [-1] Relegation Playoff  [Angochi, Santa Cruz]
 9.SV La Fama                  16   2  4 10  19-46  10       Relegation Playoff  [Savaneta, Savaneta]
------------------------------------------------------
 -.SV Jong Aruba                withdrew during mid-season break; all results annulled;
   record at withdrawal:        9   0  1  8   5-44   1  [P]                      [Seroe Jangi, Noord]

NB: Jong Aruba withdrew at the beginning of January; all their results were annulled;
    Caravel 1 point deducted

Round 1
[Oct 7]
Dakota          3-0 RCA             
[Oct 8]
Caravel         1-1 Nacional        
Britannia       3-1 Jong Aruba      [annulled]
[Oct 9]
Bubali          3-2 La Fama         
Riverplate      3-0 Estrella        

Round 2
[Oct 14]
Dakota          2-1 Caravel         
[Oct 15]
RCA             3-1 Estrella        
[Oct 16]
La Fama         1-3 Riverplate      
Jong Aruba      1-1 Bubali          [annulled]
[Oct 17]
Nacional        1-6 Britannia       

Round 3
[Oct 21]
Riverplate      4-0 Jong Aruba      [annulled]
[Oct 22]
Estrella        3-3 La Fama         
Britannia       3-0 Dakota          
[Oct 23]
Bubali          4-4 Nacional        
Caravel         0-4 RCA             

Round 4
[Oct 28]
Nacional        1-0 Riverplate      
[Oct 29]
Caravel         0-4 Britannia       
Jong Aruba      1-4 Estrella        [annulled]
[Nov 6]
RCA             7-1 La Fama         
Dakota          6-0 Bubali          

Round 5
[Nov 11]
Bubali          1-3 Caravel         
[Nov 12]
La Fama         5-1 Jong Aruba      [annulled]
Estrella        2-2 Nacional        
[Nov 13]
Riverplate      2-2 Dakota          
Britannia       0-0 RCA             

Round 6
[Nov 18]
RCA             8-0 Jong Aruba      [annulled]
[Nov 19]
Nacional        4-1 La Fama         
Dakota          2-2 Estrella        
[Dec 14]
Caravel         0-0 Riverplate      
[Dec 15]
Britannia       8-0 Bubali          

Round 7
[Nov 25]
Bubali          1-4 RCA             
[Nov 26]
Riverplate      0-5 Britannia       
Estrella        1-1 Caravel         
[Nov 27]
La Fama         2-6 Dakota          
Jong Aruba      1-6 Nacional        [annulled]

Round 8
[Dec 2]
Bubali          0-1 Riverplate      
[Dec 3]
RCA             0-4 Nacional        
Dakota         12-0 Jong Aruba      [annulled]
[Dec 4]
Caravel         1-2 La Fama         
Britannia       1-0 Estrella        

Round 9
[Dec 9]
Jong Aruba      0-1 Caravel         [annulled]
[Dec 10]
Nacional        5-2 Dakota          
Riverplate      1-2 RCA             
[Dec 11]
Estrella        2-2 Bubali          
La Fama         1-0 Britannia       

Halfway Table:

 1.SV Britannia                 8   6  1  1  27- 2  19       [Piedra Plat, Paradera]
 2.SV Racing Club Aruba         8   5  1  2  20-11  16  [C]  [Solito, Oranjestad]
 3.SV Deportivo Nacional        8   4  3  1  22-16  15       [Palm Beach, Noord]
 4.SV Dakota                    8   4  2  2  23-15  14       [Dakota, Oranjestad]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SV Riverplate                8   3  2  3  10-11  11       [Madiki, Oranjestad]
 6.SV La Fama                   8   2  1  5  13-27   7       [Savaneta, Savaneta]
 7.SV Independiente Caravel     8   1  3  4   7-15   6       [Angochi, Santa Cruz]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.SV Estrella                  8   0  5  3  11-17   5       [Papilon, Santa Cruz]
 9.SV Bubali                    8   1  2  5  11-30   5       [Bubali, Noord]
------------------------------------------------------
 -.SV Jong Aruba                withdrew during mid-season break; all results annulled;
   record at withdrawal:        9   0  1  8   5-44   1  [P]  [Seroe Jangi, Noord]

NB: Jong Aruba withdrew at the beginning of January; all their results were annulled

Round 10
[Jan 29]
RCA             0-3 Dakota          
[Jan 31]
Nacional        2-1 Caravel         
[Feb 1]
La Fama         1-1 Bubali          
[Feb 2]
Estrella        1-2 Riverplate      
Britannia       bye

Round 11
[Feb 8]
Caravel         1-1 Dakota          
[Feb 9]
Riverplate      0-0 La Fama         
[Feb 11]
Britannia       3-2 Nacional        
Estrella        2-3 RCA             
Bubali          bye

Round 12
[Feb 15]
La Fama         1-7 Estrella        
[Feb 16]
Dakota          1-0 Britannia       
[Feb 22]
RCA             4-1 Caravel         
[Feb 28]
Nacional        6-2 Bubali          
Riverplate      bye

Round 13
[Mar 3]
Riverplate      2-1 Nacional        
[Mar 4]
Bubali          2-2 Dakota          
Britannia       3-0 Caravel         
[Mar 5]
La Fama         2-3 RCA             
Estrella        bye

Round 14
[Mar 10]
Caravel         1-2 Bubali          [abandoned at 1-2 in 80'; result stood;
[Mar 11]                             Caravel 1 point deducted]
Nacional        0-2 Estrella        
Dakota          3-0 Riverplate      
[Mar 12]
RCA             1-0 Britannia       
La Fama         bye

Round 15
[Mar 24]
Estrella        3-1 Dakota          
[Mar 25]
Riverplate      1-2 Caravel         
La Fama         1-5 Nacional        
[Mar 26]
Bubali          2-5 Britannia       
RCA             bye

Round 16
[Mar 31]
Britannia       1-2 Riverplate      
[Apr 1]
RCA             1-0 Bubali          
Caravel         1-3 Estrella        
[Apr 2]
Dakota          1-0 La Fama         
Nacional        bye

Round 17
[Apr 7]
La Fama         1-1 Caravel         
[Apr 8]
Nacional        0-1 RCA             
Riverplate      3-5 Bubali          
[Apr 9]
Estrella        3-3 Britannia       
Dakota          bye

Round 18
[Apr 21]
Dakota          0-2 Nacional        
[Apr 22]
Bubali          4-1 Estrella        
RCA             3-2 Riverplate      
[Apr 23]
Britannia       1-0 La Fama         
Caravel         bye

Final Table:

 1.SV Racing Club Aruba        16  12  1  3  36-21  37  [C]  Qualified           [Solito, Oranjestad]
 2.SV Britannia                16  10  2  4  43-13  32       Qualified           [Piedra Plat, Paradera]
 3.SV Dakota                   16   8  4  4  35-23  28       Qualified           [Dakota, Oranjestad]
 4.SV Deportivo Nacional       16   8  3  5  40-28  27       Qualified           [Palm Beach, Noord]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SV Riverplate               16   6  3  7  22-27  21                           [Madiki, Oranjestad]
 6.SV Estrella                 16   4  6  6  33-32  18                           [Papilon, Santa Cruz]
 7.SV Bubali                   16   4  4  8  29-50  16                           [Bubali, Noord]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.SV Independiente Caravel    16   2  5  9  15-32  10  [-1] Relegation Playoff  [Angochi, Santa Cruz]
 9.SV La Fama                  16   2  4 10  19-46  10       Relegation Playoff  [Savaneta, Savaneta]
------------------------------------------------------
 -.SV Jong Aruba                withdrew during mid-season break; all results annulled;
   record at withdrawal:        9   0  1  8   5-44   1  [P]                      [Seroe Jangi, Noord]

NB: Jong Aruba withdrew at the beginning of January; all their results were annulled;
    Caravel 1 point deducted

Calle 4

Final Table:

 1.SV Dakota                    6   3  1  2   8-10  10       Qualified  [Dakota, Oranjestad]
 2.SV Racing Club Aruba         6   3  0  3   5- 5   9  [C]  Qualified  [Solito, Oranjestad]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.SV Britannia                 6   2  2  2  10- 9   8                           [Piedra Plat, Paradera]
 4.SV Deportivo Nacional        6   2  1  3  10- 9   7                           [Palm Beach, Noord]

Round 1
[May 12]
Dakota          1-1 Britannia       
[May 13]
Nacional        1-2 RCA             

Round 2
[May 17]
Britannia       3-3 Nacional        
[May 18]
RCA             1-2 Dakota          

Round 3
[May 23]
Britannia       0-1 RCA             
[May 24]
Dakota          0-4 Nacional        

Round 4 [May 28]
Britannia       4-2 Dakota          
RCA             0-1 Nacional        

Round 5
[Jun 2]
Nacional        1-2 Britannia       
[Jun 3]
Dakota          1-0 RCA             

Round 6
[Jun 8]
RCA             1-0 Britannia       
[Jun 9]
Nacional        1-1 Dakota          [awarded 0-2; originally 1-1]

Final Table:

 1.SV Dakota                    6   3  1  2   8-10  10       Qualified  [Dakota, Oranjestad]
 2.SV Racing Club Aruba         6   3  0  3   5- 5   9  [C]  Qualified  [Solito, Oranjestad]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.SV Britannia                 6   2  2  2  10- 9   8                           [Piedra Plat, Paradera]
 4.SV Deportivo Nacional        6   2  1  3  10- 9   7                           [Palm Beach, Noord]


Championship Final

First Leg [tba]
Dakota           -  RCA             

Second Leg [tba]
RCA              -  Dakota          

Third Leg [tba, if necessary]
Dakota           -  RCA             



Promotion/Relegation Playoff

Final Table:

 1.SV Independiente Caravel     6   3  1  2   6- 4  10             [Angochi, Santa Cruz]
 2.SV Caiquetio                 6   3  1  2   7- 6  10  Promoted   [Paradera, Paradera]
------------------------------------------------------
 3.SV La Fama                   6   2  1  3   7- 4   7  Relegated  [Savaneta, Savaneta]
 4.SV Juventud Tanki Leendert   6   2  1  3   6-12   7             [Tanki Leendert, Noord]

Round 1
[May 10]
La Fama         1-0 Caravel         
[May 11]
Caiquetio       1-2 Juventud TL     

Round 2
[May 19]
Caiquetio       1-0 La Fama         
[May 21]
Caravel         3-1 Juventud TL     

Round 3 [May 27]
Caravel         0-1 Caiquetio       
La Fama         0-0 Juventud TL     

Round 4
[May 31]
Caravel         1-0 La Fama         
[Jun 1]
Juventud TL     3-1 Caiquetio       

Round 5 [Jun 4]
Juventud TL     0-1 Caravel         
La Fama         0-2 Caiquetio       

Round 6 [Jun 10]
Juventud TL     0-6 La Fama         
Caiquetio       1-1 Caravel         

Final Table:

 1.SV Independiente Caravel     6   3  1  2   6- 4  10             [Angochi, Santa Cruz]
 2.SV Caiquetio                 6   3  1  2   7- 6  10  Promoted   [Paradera, Paradera]
------------------------------------------------------
 3.SV La Fama                   6   2  1  3   7- 4   7  Relegated  [Savaneta, Savaneta]
 4.SV Juventud Tanki Leendert   6   2  1  3   6-12   7             [Tanki Leendert, Noord]

Copa Libertador Betico Croes

Round 3
[Jan 7]
Nacional        drw R. Piedra Plat  [1-3 pen]
La Fama         w/o Jong Aruba      [Jong Aruba withdrew]
[Jan 8]
Bubali          5-0 Arsenal         
Dakota          5-0 Brazil Juniors  
Estrella        0-4 Britannia       
RCA             5-0 United          
[Jan 9]
Riverplate      0-1 Caravel         
Caiquetio       bt  Porto           

Quarterfinals
[Jan 12]
RCA             1-2 Caravel         
[Jan 13]
Dakota          bt  Caiquetio       
[Jan 14]
R. Piedra Plat  4-0 La Fama         
Bubali          0-1 Britannia       

Semifinals
[Jan 19]
Caravel         0-1 Britannia       
[Jan 20]
R. Piedra Plat  0-1 Dakota          

Final [Jan 25]
Britannia       2-1 Dakota
  [Renier Paraez 11, Luis Esterada 45pen; Nickelson Paul 75]

Division Uno

Final Table:

 1.Real Piedra Plat            16  14  1  1  68-12  43  [P]  Promoted
------------------------------------------------------
 2.SV Caiquetio                16  13  2  1  65-10  41       Promotion Playoff
 3.SV Juventud Tanki Leendert  16   9  3  4  52-25  30       Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.United                      16   9  3  4  39-18  30  [P]
 5.SV Brazil Juniors           15   6  3  6  35-26  21 
 6.Racing Club Savaneta        15   4  2  9  30-46  14
 7.FC San Nicolas              16   3  1 12  14-63  10  [R]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.SV Atlantico                16   2  2 12  18-60   8       Relegation Playoff
 9.SV Sportboys                16   2  1 13  20-81   7       Relegation Playoff
------------------------------------------------------
 -.SV Sporting                 withdrew or excluded

NB: remaining match apparently not played due to irrelevance

Promotion/Relegation Playoff 2nd/3rd Level

Final Table:

 1.SV CD Rooi Afo               6   4  0  2  27-14  12       Promoted
 2.SV Real Koyari               6   4  0  2  12-11  12  [R]  Promoted
------------------------------------------------------
 3.SV Atlantico                 6   2  2  2  13-13   8       Relegated
 4.SV Sportboys                 6   0  2  4  10-24   2       Relegated

Division Dos

Table:

 1.FC Porto                    10   6  3  1  28-14  21       Promoted
------------------------------------------------------
 2.SV CD Rooi Afo              10   5  3  2  26-19  18       Promotion Playoff
 3.SV Real Koyari              10   5  2  3  29-17  17  [R]  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.SV Estudiantes              10   5  2  3  21-18  17
 5.SV Unistars                 10   2  1  7  16-37   7
 6.SV Arsenal                  10   1  1  8  12-27   4
 -.SV Arikok                   withdrew or excluded     [R]
 -.Jong San Nicolaas           withdrew or excluded
 -.SV Undesa                   withdrew or excluded


2015/16

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 22 Jun 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.