Aruba 2019/20


Division di Honor
Copa Betico Croes
Division Uno

Division di Honor

Regular Stage | Calle 4 | Championship Final

Regular Stage

Table at abandonment:

 1.SV Racing Club Aruba        11  10  1  0  23- 1  31  [C]
 2.SV Dakota                   11   9  1  1  32-10  28
 3.SV Deportivo Nacional       11   5  3  3  42-13  18
 4.SV Bubali                   11   4  3  4  24-21  15
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SV Estrella                 11   4  3  4  22-20  15
 6.Independiente Porto Caravel 11   4  1  6  15-21  13  [P]
 7.SV Brazil Juniors           11   4  1  6  24-37  13
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.SV Britannia                11   3  3  5  19-20  12
 9.SV La Fama                  11   3  2  6  22-21  11
------------------------------------------------------
10.United                      11   0  0 11   7-66   0  [P]

Round 1
[Sep 21]
United          0-2 RCA             
[Sep 22]
Bubali          0-0 Dakota          
La Fama         1-1 Estrella        
[Sep 23]
Nacional        4-1 Britannia       
[Sep 24]
Caravel         1-1 Brazil Juniors  

Round 2
[Sep 27]
Dakota          4-1 United          
[Sep 28]
RCA             3-0 La Fama         
Nacional        7-1 Caravel         
[Sep 29]
Estrella        2-1 Brazil Juniors  
Britannia       1-3 Bubali          

Round 3
[Oct 4]
Caravel         2-5 Estrella        
[Oct 5]
La Fama         2-3 Dakota          
United          1-4 Britannia       
[Oct 6]
Bubali          2-2 Nacional        
Brazil Juniors  0-3 RCA             

Round 4
[Oct 18]
Britannia       2-1 La Fama         
[Oct 20]
Nacional       12-0 United          
Dakota          6-1 Brazil Juniors  
[Nov 8]
Bubali          2-0 Caravel         
[Dec 11]
RCA             1-0 Estrella        

Round 5
[Oct 25]
Estrella        0-2 Dakota          
[Oct 26]
Brazil Juniors  2-6 Britannia       
La Fama         0-0 Nacional        
[Oct 27]
Caravel         0-1 RCA             
United          3-7 Bubali          

Round 6
[Nov 1]
Britannia       2-2 Estrella        
[Nov 2]
Nacional       10-0 Brazil Juniors  
United          0-5 Caravel         
[Nov 3]
Bubali          2-4 La Fama         
Dakota          1-2 RCA             

Round 7
[Nov 22]
Brazil Juniors  1-3 Bubali          
[Nov 23]
La Fama         9-0 United          
Estrella        3-3 Nacional        
[Nov 24]
RCA             0-0 Britannia       
Caravel         1-2 Dakota          

Round 8
[Dec 4]
Britannia       0-1 Dakota          
[Dec 7]
Nacional        0-1 RCA             
United          1-7 Brazil Juniors  
[Dec 8]
La Fama         0-1 Caravel         
Bubali          1-2 Estrella        

Round 9
[Dec 13]
Brazil Juniors  5-2 La Fama         
[Dec 14]
Dakota          3-2 Nacional        
Caravel         1-0 Britannia       
[Dec 15]
RCA             2-0 Bubali          
Estrella        3-1 United          

Halfway Table:

 1.SV Racing Club Aruba         9   8  1  0  15- 1  25  [C]
 2.SV Dakota                    9   7  1  1  22- 9  22
 3.SV Deportivo Nacional        9   4  3  2  40-11  15
 4.SV Estrella                  9   4  3  2  18-14  15
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SV Bubali                    9   4  2  3  20-15  14
 6.SV Britannia                 9   3  2  4  16-15  11
 7.Independiente Porto Caravel  9   3  1  5  12-18  10  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.SV La Fama                   9   2  2  5  19-17   8
 9.SV Brazil Juniors            9   2  1  6  18-34   7
------------------------------------------------------
10.United                       9   0  0  9   7-53   0  [P]

Round 10
[Feb 28]
RCA             6-0 United          
[Feb 29]
Dakota          3-1 Bubali          
Estrella        2-3 La Fama         
[Mar 1]
Britannia       0-2 Nacional        
Brazil Juniors  3-1 Caravel         

Round 11
[Mar 6]
United          0-7 Dakota          
[Mar 7]
La Fama         0-2 RCA             
Caravel         2-0 Nacional        
[Mar 8]
Brazil Juniors  3-2 Estrella        
Bubali          3-3 Britannia       

NB: league suspended Mar 13 due to Covid-19 pandemic and abandoned
    on Jun 17 following an extraordinary meeting at which the clubs
    voted 21-17 in favour of cancelling rather than continuing the
    league

Table at abandonment:

 1.SV Racing Club Aruba        11  10  1  0  23- 1  31  [C]
 2.SV Dakota                   11   9  1  1  32-10  28
 3.SV Deportivo Nacional       11   5  3  3  42-13  18
 4.SV Bubali                   11   4  3  4  24-21  15
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SV Estrella                 11   4  3  4  22-20  15
 6.Independiente Porto Caravel 11   4  1  6  15-21  13  [P]
 7.SV Brazil Juniors           11   4  1  6  24-37  13
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.SV Britannia                11   3  3  5  19-20  12
 9.SV La Fama                  11   3  2  6  22-21  11
------------------------------------------------------
10.United                      11   0  0 11   7-66   0  [P]

Calle 4

NB: cancelled

Championship Final

NB: cancelled

Copa Libertador Betico Croes

Round 1
[Jan 6]
Riverplate      3-3 RCA             [4-5 pen]
Caiquetio       3-1 La Fama         
[Jan 7]
Nacional        8-0 Arsenal         
Jong Aruba      0-5 Estrella        
[Jan 8]
Britannia       4-1 Sportboys       
United          1-3 Caravel         
[Jan 9]
Dakota          5-0 Brazil Juniors  
Bubali          7-0 Unistars        

Quarterfinals
[Jan 13]
Dakota          1-1 Caiquetio       [6-5 pen]
[Jan 14]
Britannia       1-1 RCA             [3-4 pen]
[Jan 15]
Bubali          1-0 Caravel         
[Jan 16]
Nacional        4-2 Estrella        

Semifinals
[Jan 20]
Nacional        1-1 RCA             [3-4 pen]
[Jan 21]
Bubali          1-1 Dakota          [2-4 pen]

Final [Jan 25]
RCA             3-1 Dakota          
  [Ronald Gomez 4, Phaedrick Baromeo 15, Digion Ras 88; Joshua Gross 25]

Division Uno

NB: abandoned on Jun 17

Tables at abandonment:

Pool A
 1.SV Caiquetio                17  14  3  0  54-10  45  [R]
 2.SV Riverplate               15  12  0  3  70-15  36  [R]
 3.SV Sportboys                16  11  0  5  43-28  33
 4.FC San Nicolas              17   8  2  7  27-36  26
 5.Racing Club Savaneta        17   5  3  8  33-54  18
 6.SV Sporting                 16   3  5  8  26-47  14
 7.SV Atlantico                17   2  2 13  26-55   8
 8.SV Estudiantes              16   2  1 13  21-55   7

Pool B
 1.SV Arsenal                  14  11  1  2  37-14  34
 2.SV Jong Aruba               14   9  2  3  55-18  29
 3.SV Unistars                 14   9  2  3  50-16  28  [-1]
 4.SV Real Koyari              13   7  0  6  31-24  21
 5.SV Juventud Tanki Leendert  14   6  1  7  36-43  19
 6.SV CD Rooi Afo              13   3  0 10  16-43   9
 7.SV Undesa                   14   0  0 14  14-81   0


2018/19

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 2 Jul 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.