Ascension Island 2010


Championship
Jimmy Lawrence Knock-out Tournament
Flipper Trophy Tournament
Ditrict Competition

Championship

Final Table:

 1.Wanderers          10  8  2  0 30- 6 26  Champions
 2.Retards            10  6  2  2 35- 7 20
 3.Harts              10  4  3  3 20-18 15
 4.VC Milan           10  3  1  6 13-19 10
 5.Dream Team         10  2  1  7 13-34  7
 6.Two Boats Rowdies  10  2  1  7 12-39  7

Round 1 [Feb 27,28]
Harts                0-2 VC Milan
  [Germaine O'Connor, Ashley Lawrence]
Retards              0-1 Wanderers
  [Jonah Williams]
Two Boats Rowdies    4-2 Dream Team
  [Gregory Lawrence (2), Chris George, Billy Minto;
   Colin Duncan (2)]

Round 2
[Mar 6]
Retards              7-0 Two Boats Rowdies
  [Eugene Bennett (2), Jeremy Constantine, Carlyn Yon,
   Schmichael Benjamin, Ryan Backhouse, Leroy Hudson]
[Mar 7]
VC Milan             2-2 Dream Team
  [Geordie Peters, Jason Peters; Martin Andrews, Errol Lawrene]
Harts                1-2 Wanderers  
  [Daryl Williams; Dane Wade, Rory Verrill]

Round 3
[Mar 13]
Wanderers            4-1 VC Milan
  [Melvin Moyce, Eric Amissah, Jonar Williams, Dane Wade;
   Adrian Sim]
[Mar 14]
Two Boats Rowdies    1-4 Harts
  [Chris George; Mario Williams, Chris George (og), Aaron Peters,
   Daryl Henry]
Retards              4-0 Dream Team       
  [Carlyn Yon (3), Jeremy Constantine]

Round 4 [Mar ?]
Retards              3-1 VC Milan
Wanderers            3-1 Two Boats Rowdies
Harts                5-3 Dream Team 
  [Steve Caswell (2), Jeff Stroud, Jaylee Crowie, Julian Fuller;
   Errol Lawrence, Colin Duncan, Martin Andrews]

Round 5
[Mar 21]
Retards              5-1 Harts
  [Nicky John (3), Ryan Backhouse, Schmichael Benjamin;
   Mario Williams]
[Mar 27]
Dream Team           0-2 Wanderers
  [Eric Amissah, Gavin Yon]
[Jun ?]
Two Boats Rowdies    1-2 VC Milan

Round 6
[Apr 24]
VC Milan             1-2 Harts
[Apr 25]
Wanderers            1-1 Retards
Two Boats Rowdies    4-2 Dream Team    
 
Round 7
[May 2]
Dream Team           2-0 VC Milan
Wanderers            2-2 Harts
[May 16]
Two Boats Rowdies   0-10 Retards  
   
Round 8 [May 8,9]
VC Milan             0-2 Wanderers
Harts                1-1 Two Boats Rwodies
Dream Team           2-1 Retards

Round 9
[May 22]
Dream Team           0-3 Harts
[May 23]
VC Milan             0-3 Retards
Two Boats Rowdies    0-4 Wanderers
            
Round 10
[May 29]
Wanderers            9-0 Dream Team
[May 30]
VC Milan             4-0 Two Boats Rowdies
Harts                1-1 Retards 
 
Final Table:

 1.Wanderers          10  8  2  0 30- 6 26  Champions
 2.Retards            10  6  2  2 35- 7 20
 3.Harts              10  4  3  3 20-18 15
 4.VC Milan           10  3  1  6 13-19 10
 5.Dream Team         10  2  1  7 13-34  7
 6.Two Boats Rowdies  10  2  1  7 12-39  7

Topscorer: Jeremy Constantine (Retards)


Jimmy Lawrence Knock-out Tournament

Round 1
[Apr 10]
Retards             11-1 Harts
  [Jeremy Constantine (3), Nicky John (2), Carlyn Yon (2),
   Anthony George, Eugene Bennett, Martin Henry, Schmichael Benjamin;
   Jeff Stroud]
Two Boats Rowdies    2-1 Dream Team
  [Johnny Stroud, Colin Thomas; Cyruff Buckley]
VC Milan             bye
Wanderers            bye
 
Semifinals
[Apr 17]
VC Milan             4-1 Retards
  [Phillip Yon, Geordie Peters, Ashley Lawrence, Errol Thomas (pen);
   Jeremy Constantine]
[Apr 18]
Wanderers            1-3 Two Boats Rowdies
  [Gavin Yon; Colin Thomas, John Stroud, Chris George]
 
Final [Jun 26]
VC Milan             3-1 Two Boats Rowdies
   [Ashley Lawrence, Geordie Peters, Jamie; Andrew Williams]


Flipper Trophy Tournament

NB: 9th edition sponsored by Cable & Wireless.

NB: tournament in fact marks start of 2010/11 season

Semifinals
[Aug 28]
VC Milan             30 Two Boats Rowdies
  [Elliott Price, Geordie Peters, Ashley Dutch]
[Aug 29]
Retards              10 Harts
  [Schmichael Benjamin]

Final [Sep 11]
Retards              4-0 VC Milan
  [Jeremy Constantine, Carlyn Yon (pen), Dane Wade,
   Schmichael Benjamin]

District Competition

[Jun 5]
Travellers           3-5 US Base
[Jun 6]
Two Boats            2-2 Georgetown
[Jun 12]
Travellers           3-2 Georgetown
[Jun 13]
US Base              1-1 Two Boats
[Jun 19]
Georgetown           3-2 US Base
[Jun 20]
Two Boats            2-1 Travellers  
 
Final Table:

 1.Two Boats           3  1  2  0  5- 4  5  Champions
 2.US Base             3  1  1  1  8- 7  4
 3.Georgetown          3  1  1  1  7- 7  4
 4.Travellers          3  1  0  2  7- 9  3




2009

2011

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Ian King and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Hans Schöggl
Last updated: 29 Sep 2011

(C) Copyright Ian King, Hans Schöggl and RSSSF 2010/11
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.