Asian Club Competitions 2001/02


  • Champions' Cup
  • Cup Winners' Cup
  • Super Cup
  • About this document

    2000/01 | 2002/03


    Champions' Cup 2001/02

    First Round 
    Esteghlal                Irn  Al Hikma                 Leb      w/o       x
    Al Ahli                  Jor  Al Ittihad               Sau      w/o       y
    Al Qods                  Pal  Al Ahly                  Yem   0-0  2-1  2-1z
    Jabla                    Syr  Al Kuwait SC             Kuw   0-0  0-2  0-2v
    Al Zawra                 Irq  Al Wakra                 Qat   3-0  4-1  7-1w
    Kopetdag Ashkhabad       Tkm  Nasaf Qarshi             Uzb   0-1  0-3  0-4u
    Al Wahda                 UAE  bye
    Umed Dushanbe            Taj  bye          
    x 1st leg Oct 26, 2nd leg Nov 11; Al Hikma withdrew
    y 1st leg Nov 9, 2nd leg Nov 29; Al Ahli withdrew (not clear why champions Faysali
      did not represent Jordan)
    z 1st leg Nov 7, 2nd leg Nov 9
    v 1st leg Oct 12, 2nd leg Nov 14
    w 1st leg Oct 26, 2nd leg Nov 30
    u 1st leg Sep 1, 2nd leg Sep 7
    East Asia (Oct 24 and Nov 7)
    Song Lam Nghe An         Vie  Saunders SC              SrL      w/o       x
    Happy Valley             HKg  Lam Pak                  Mac   7-0  5-0 12-0y
    Selangor                 Mly  Dalian Shide             Chn   0-2  0-5  0-7
    New Radiant              Mld  Muktijoddha Sangsad      Ban   1-2  0-1  1-3 
    BEC Tero Sasana          Tha  Singapore Armed Forces   Sin   3-0  5-1  8-1z
    Kashima Antlers          Jap  Persija Jakarta          Ina   4-1       4-1w
    Anyang LG Cheetahs       SKo  bye
    Suwon Samsung Bluewings  SKo  bye
    w played in 1 leg in Kashima on Oct 24 due to the political climate in Indonesia
    x 2nd leg Nov 9; Song Lam Nghe An withdrew
    y 1st leg Oct 25
    z 1st leg Oct 21, 2nd leg Nov 11
    
    Second Round
    West Asia (Dec 21 and Jan 4)
    Al Ittihad               Sau  Esteghlal                Irn   3-2  1-2  4-4*
    Al Kuwait SC             Kuw  Al Qods                  Pal   3-2  6-1  9-3
    Al Wahda                 UAE  Al Zawra                 Irq   1-2  2-1  3-3y  4-3pen
    Nasaf Qarshi             Uzb  Umed Dushanbe            Taj   4-1  3-2  7-3x
    x 1st leg Oct 20, 2nd leg Oct 27
    y 1st leg Dec 25 in Doha, 2nd leg Dec 29 in Amman
    East Asia (Nov 21 and 28)
    Suwon Samsung Bluewings  SKo  Saunders SC              SrL  18-0  w/o 18-0x
    Happy Valley             HKg  Dalian Shide             Chn   0-2  1-8  1-10 
    Anyang LG Cheetahs       SKo  Muktijoddha Sangsad      Ban   8-0  3-0 11-0
    Kashima Antlers          Jap  BEC Tero Sasana          Tha   3-0  0-1  3-1y 
    x 1st leg Nov 24, 2nd leg Dec 1; 2nd leg not played after Saunders withdrew
    y 1st leg Nov 24, 2nd leg Feb 5
    
    Quarterfinals
    
    West Asia (Abu Dhabi, UAE)
    Feb  6: Al Kuwait-Nasaf Qarshi                1-1
              [Faraj Laheeb 74; Bahromjon Haydarov]
    Feb  6: Al Wahda-Esteghlal                    3-5
              [Fawzi Al Ruaisi 12, Abdul Raheem Jumaa 49, 72; Sirous Dinmohammadi 40,
               Alireza Akbarpour 64, Faraz Fatemi 80, 83, Mehdi Hasheminasab 87]
    Feb  8: Nasaf Qarshi-Esteghlal                1-1 
    Feb  8: Al Wahda-Al Kuwait                    2-2
    Feb 10: Al Kuwait-Esteghlal                   0-3
              [Alireza Akbarpour 76, Faraz Fatemi 80, 85]
    Feb 10: Al Wahda-Nasaf Qarshi                 1-2
              [Mohammed Salem Al Enazi 1; Abdul Aziz Mohammed 41og, Numon Hasanov 45]
    
     1.Esteghlal (Tehran)              3  2  1  0  9- 4  7
     2.Nasaf Qarshi                    3  1  2  0  4- 3  5 
     3.Al Kuwait SC (Kaifan)           3  0  2  1  3- 6  2
     4.Al Wahda (Abu Dhabi)            3  0  1  2  6- 9  1 
    
    East Asia (Jeju, South Korea)
    Feb 17: Dalian Shide-Kashima Antlers          0-0
    Feb 17: Suwon Samsung B.-Anyang LG Cheetahs   0-0
    Feb 19: Kashima Antlers-Suwon Samsung B.      0-2
              [Seo Jung-won 55, Son Dae-ho 82]
    Feb 19: Anyang LG Cheetahs-Dalian Shide       1-1
              [Wang Jung-hyun 85; Yan Song 12]
    Feb 21: Suwon Samsung Bluewings-Dalian Shide  2-0
              [Sandro Cardos 8, 18]
    Feb 21: Anyang LG Cheetahs-Kashima Antlers    1-1
              [Andre Santos 90; Masashi Motoyama 54]
    
     1.Suwon Samsung Bluewings         3  2  1  0  4- 0  7 
     2.Anyang LG Cheetahs              3  0  3  0  2- 2  3
     3.Dalian Shide                    3  0  2  1  1- 3  2 
       Kashima Antlers                 3  0  2  1  1- 3  2 
    
    Semifinals (Tehran, Apr 3)
    Suwon Samsung Bluewings  SKo  Nasaf Qarshi             Uzb   3-0
      [Alen Avdic 49, Seo Jung-won 72, Lee Sun-woo 90] 
    Esteghlal                Irn  Anyang LG Cheetahs       SKo   1-2
      [Yadollah Akbari 62; Marco Ivo 55, Andre Santos 72]
    
    Third Place Match (Tehran, Apr 5)
    Esteghlal                Irn  Nasaf Qarshi             Uzb   5-2
      [Mohammad Navazi (2), Bottir Karaev (og), Faraz Fatemi, Mahdi Pashazadeh;
       Oybek Usmankhodjaev, Zafar Kholmurodov]
    
    Final (Tehran, Apr 5)
    Suwon Samsung Bluewings  SKo  Anyang LG Cheetahs       SKo   0-0  asdet, 4-2p
    

    Cup Winners' Cup 2001/02

    First Round 
    West Asia
    Al Saad                  Qat  Fajr-Sepasi Shiraz       Irn   1-1  1-1  2-2x 5-3p
    Al Sha'ab H (Hudayda??)  Yem  Al Wahdat                Jor   3-2  0-5  3-7y
    Al Ain                   UAE  Al Salmiya               Kuw      w/o       z
    Al Aqsa                  Pal  Al-Qowa Al-Jawia         Irq   1-0  3-4 *4-4v
    Teshrin                  Syr  Al Hilal                 Sau   2-3  1-1  3-4w
    Nisa Ashkhabad           Tkm  Regar-TadAZ Tursun-Zade  Taj   1-0  1-4  2-4a
    SKA-PVO Bishkek    (?)   Kyr  Pakhtakor Tashkent       Uzb   2-1  1-3  3-4b
    Al Shabab                Sau  bye
    x 1st leg Oct 26, 2nd leg Nov 9
    y 1st leg Oct 26, 2nd leg Nov 16
    z 1st leg Nov 23, 2nd leg Nov 30; Al Salmiya withdrew
    v 1st leg Nov 6, 2nd leg Nov 10
    w 1st leg Nov 14, 2nd leg Nov 30
    a 1st leg Sep 1, 2nd leg Sep 14
    b 1st leg Sep 8, 2nd leg Sep 26
    East Asia
    South China              Hkg  Negombo Youth SC         SrL      w/o       x
    Victory SC               Mld  PSM (Ujungpandang)       Ina   3-0  1-2  4-2y
    team to be confirmed     Pak  Cong An (Ho Chi Minh C.) Vie      w/o       z
    Shimizu S-Pulse          Jap  bye
    Chonbuk Hyundai Motors   SKo  bye
    Chongqing Longxin	 Chn  bye
    Royal Thai Air Force     Tha  bye
    Home United              Sin  bye
    x 1st leg Oct 23, 2nd leg Nov 7; Negombo Youth withdrew
    y 1st leg Oct 24, 2nd leg Nov 10
    z 1st leg Oct 24, 2nd leg Nov 7; Pakistan representative withdrew
    
    Second Round 
    West Asia (Dec 21 and Jan 4)
    Al Shabab                Sau  Al Saad                  Qat   0-0  2-3  2-3
    Al Wahdat                Jor  Al Ain                   UAE   2-1  0-2  2-3
    Al Hilal                 Sau  Al Aqsa                  Pal   5-0  2-1  7-1
    Pakhtakor Tashkent       Uzb  Regar-TadAZ Tursun-Zade  Taj   2-2  1-3  3-5x
    x 1st leg Oct 20, 2nd leg Oct 27
    East Asia (Nov 21 and 28)
    South China              Hkg  Shimizu S-Pulse          Jap   3-2  0-6  3-8x
    Chonbuk Hyundai Motors   SKo  Victory SC               Mld   8-0  4-0 12-0y
    Chongqing Longxin        Chn  Cong An (Ho Chi Minh C.) Vie   8-1  1-0  9-1
    Royal Thai Air Force     Tha  Home United              Sin   1-0  0-5  1-5
    x 2nd leg Dec 19
    y 1st leg Dec 22, 2nd leg 29
    
    Quarterfinals (Feb 15 and 22)
    West Asia
    Al Saad                  Qat  Al Ain                   UAE   1-0  1-2 *2-2
    Regar-TadAZ Tursun-Zade  Taj  Al Hilal                 Sau   0-2  0-3  0-5
    East Asia 
    (Feb 13 and 20) 
    Chonbuk Hyundai Motors   SKo  Shimizu S-Pulse          Jap   1-1  2-2 *3-3
    (Feb 6 and 24) 
    Home United              Sin  Chongqing Longxin        Chn   0-2  0-2  0-4x
    
    Semifinals (Doha, Mar 28)
    Al Saad                  Qat  Al Hilal                 Sau   0-1
      [Edmilson Dias 49]
    Chonbuk Hyundai Motors   SKo  Chongqing Longxin        Chn   2-0
      [Park Seong-bae 20, 85]
    
    Third Place Match (Doha, Mar 30)
    Al Saad                  Qat  Chongqing Longxin        Chn   0-0  7-6p
    
    Final (Doha, Mar 30)
    Al Hilal                 Sau  Chonbuk Hyundai Motors   SKo   2-1  asdet
      [Edmilson Dias 13, Hussein Al-Ali 98; Julio Cesar Gouveia 73pen]
    
    

    Super Cup 2001/02

    (Jul 6 and 19
    Suwon Samsung Bluewings  SKo  Al Hilal                 Sau   1-0  0-1  1-1  4-2p
      [Lee Ki-Hyung 53]
      [Ricardo Pérez Tamayo 55]
    
    

    About this document

    With thanks to Miguel Alvim Gonzalez and Dirk Karsdorp

    Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Author: Karel Stokkermans
    Last updated: 21 Feb 2004

    (c) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2001/04
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.