Asian Club Competitions 2010


  • Asian Champions League
  • AFC Cup
  • Presidents Cup
  • About this document

    2009 | 2011


    Asian Champions League 2010

    NB: compared to last year, Syria and Vietnam obtained an
        additional spot in the qualifying stage but no changes
        were made to the automatic qualifying places by country;
        As AFC Cup winners 2009, Al-Kuwait SC would also have 
        been entitled to enter the qualifying stage but they
        failed to fulfil entry criteria and had to enter the
        AFC Cup directly.
    
        The lucky countries 2010 are (number of spots between brackets):
    
        Central and West Asia (6): Iran (4), Qatar (2), Saudi Arabia (4),
                                   Syria (0.25), UAE (3.25), Uzbekistan (2)
        South Asia (1): India (0.5)
        East Asia (7): China (4), Indonesia (1.25), Japan (4),
                       Singapore (0.25), South Korea (4), Thailand (0.25),
                       Vietnam (0.25)
        Oceania (1): Australia (2)
    
    Qualifying Stage
    
    Eastern Zone Round 1 
    (Jan 30)
    Singapore Armed Forces   Sin  Sriwijaya FC (Palembang) Ina   3-0
    (Jan 31)
    SHB.Da Nang              Vie  Muang Thong United       Tha   0-3
    
    Eastern Zone Round 2 (Feb 6)
    Singapore Armed Forces   Sin  Muang Thong United       Tha   0-0  4-3p
    
    Western Zone Round 1 (Jan 30)
    Al-Karama (Homs)         Syr  Al-Wahda (Abu Dhabi)     UAE   0-1
    
    Western Zone Round 2 (Feb 6)
    Al-Wahda (Abu Dhabi)     UAE  Churchill Brothers (Goa) Ind   5-2
    
    Group Stage 
    
    Group A 
    Feb 23: Al-Jazeera-Al-Gharrafa                1-2
    Feb 23: Al-Ahly-Esteghlal                     1-2
    Mar  9: Esteghlal-Al-Jazeera                  0-0
    Mar  9: Al-Gharrafa-Al-Ahly                   3-2        
    Mar 23: Esteghlal-Al-Gharrafa                 3-0
    Mar 23: Al-Ahly-Al-Jazeera                    5-1
    Mar 31: Al-Jazeera-Al-Ahly                    0-2
    Mar 31: Al-Gharrafa-Esteghlal                 1-1
    Apr 14: Al-Gharrafa-Al-Jazeera                4-2
    Apr 14: Esteghlal-Al-Ahly                     2-1
    Apr 28: Al-Jazeera-Esteghlal                  2-1
    Apr 28: Al-Ahly-Al-Gharrafa                   0-1
    
     1.Al-Gharrafa (Doha)              6  4  1  1 11- 9 13
     2.Esteghlal (Tehran)              6  3  2  1  9- 5 11
     3.Al-Ahly (Riyadh)                6  2  0  4 11- 9  6
     4.Al-Jazeera (Abu Dhabi)          6  1  1  4  6-14  4
    
    Group B
    Feb 23: Bunyodkor Toshkent-Al-Ittihad         3-0
    Feb 23: Zob-Ahan-Al-Wahda                     1-0
    Mar  9: Al-Wahda-Bunyodkor Toshkent           1-2
    Mar  9: Al-Ittihad-Zob-Ahan                   2-2
    Mar 24: Al-Wahda-Al-Ittihad                   0-2
    Mar 24: Zob-Ahan-Bunyodkor Toshkent           3-0
    Mar 30: Bunyodkor Toshkent-Zob-Ahan           0-1
    Mar 30: Al-Ittihad-Al-Wahda                   4-0
    Apr 14: Al-Wahda-Zob-Ahan                     1-0
    Apr 14: Al-Ittihad-Bunyodkor Toshkent         1-1
    Apr 28: Zob-Ahan-Al-Ittihad                   1-0
    Apr 28: Bunyodkor Toshkent-Al-Wahda           4-1
    
     1.Zob-Ahan (Isfahan)              6  4  1  1  8- 3 13
     2.Bunyodkor Toshkent              6  3  1  2 10- 7 10
     3.Al-Ittihad (Jeddah)             6  2  2  2  9- 7  8
     4.Al-Wahda (Abu Dhabi)            6  1  0  5  3-13  3
    
    Group C
    Feb 24: Al-Ain-Pakhtakor Toshkent             0-1
    Feb 24: Al-Shabab-Sepahan                     1-1
    Mar 10: Pakhtakor Toshkent-Al-Shabab          1-3
    Mar 10: Sepahan-Al-Ain                        0-0
    Mar 23: Pakhtakor Toshkent-Sepahan            2-1
    Mar 23: Al-Ain-Al-Shabab                      2-1
    Mar 31: Al-Shabab-Al-Ain                      3-2
    Mar 31: Sepahan-Pakhtakor Toshkent            2-0
    Apr 13: Pakhtakor Toshkent-Al-Ain             3-2
    Apr 13: Sepahan-Al-Shabab                     1-0
    Apr 27: Al-Ain-Sepahan                        2-0
    Apr 27: Al-Shabab-Pakhtakor Toshkent          2-1
    
     1.Al-Shabab (Riyadh)              6  3  1  2 10- 8 10
     2.Pakhtakor Toshkent              6  3  0  3  8-10  9
     3.Sepahan (Isfahan)               6  2  2  2  5- 5  8
     4.Al-Ain                          6  2  1  3  8- 8  7
    
    Group D
    Feb 24: Al-Sadd-Al-Hilal                      0-3
    Feb 24: Mes-Al-Ahli                           4-2
    Mar 10: Al-Ahli-Al-Sadd                       0-5 
    Mar 10: Al-Hilal-Mes                          3-1
    Mar 24: Al-Hilal-Al-Ahli                      1-1
    Mar 24: Al-Sadd-Mes                           4-1
    Mar 30: Mes-Al-Sadd                           3-1
    Mar 30: Al-Ahli-Al-Hilal                      2-3
    Apr 13: Al-Hilal-Sadd                         0-0
    Apr 13: Al-Ahli-Mes                           2-1
    Apr 27: Mes-Al-Hilal                          3-1
    Apr 27: Al-Sadd-Al-Ahli                       2-2
    
     1.Al-Hilal (Riyadh)               6  3  2  1 11- 7 11
     2.Mes (Kerman)                    6  3  0  3 13-13  9
     3.Al-Sadd (Doha)                  6  2  2  2 12- 9  8
     4.Al-Ahli (Dubai)                 6  1  2  3  9-16  5
    
    Group E
    Feb 23: Seongnam Ilhwa Ch.-Kawasaki Frontale  2-0
    Feb 23: Beijing Guoan-Melbourne Victory       1-0
    Mar  9: Melbourne Victory-Seongnam Ilhwa Ch.  0-2
    Mar  9: Kawasaki Frontale-Beijing Guoan       1-3
    Mar 23: Kawasaki Frontale-Melbourne Victory   4-0
    Mar 23: Seongnam Ilhwa Chunma-Beijing Guoan   3-1
    Mar 31: Beijing Guoan-Seongnam Ilhwa Chunma   0-1
    Mar 31: Melbourne Victory-Kawasaki Frontale   1-0
    Apr 14: Kawasaki Frontale-Seongnam Ilhwa Ch.  3-0
    Apr 14: Melbourne Victory-Beijing Guoan       0-0
    Apr 28: Seongnam Ilhwa Ch.-Melbourne Victory  3-2
    Apr 28: Beijing Guoan-Kawasaki Frontale       2-0
    
     1.Seongnam Ilhwa Chunma           6  5  0  1 11- 6 15
     2.Beijing Guoan                   6  3  1  2  7- 5 10
     3.Kawasaki Frontale               6  2  0  4  8- 8  6
     4.Melbourne Victory               6  1  1  4  3-10  4
    
    Group F
    Feb 23: Persipura-Jeonbuk Hyundai Motors      1-4
    Feb 23: Kashima Antlers-Changchun Yatai       1-0
    Mar  9: Jeonbuk Hyundai M.-Kashima Antlers    1-2
    Mar  9: Changchun Yatai-Persipura             9-0
    Mar 24: Changchun Yatai-Jeonbuk Hyundai M.    1-2
    Mar 24: Kashima Antlers-Persipura             5-0
    Mar 30: Persipura-Kashima Antlers             1-3
    Mar 30: Jeonbuk Hyundai M.-Changchun Yatai    1-0
    Apr 14: Changchun Yatai-Kashima Antlers       0-1
    Apr 14: Jeonbuk Hyundai Motors-Persipura      8-0
    Apr 28: Persipura-Changchun Yatai             2-0
    Apr 28: Kashima Antlers-Jeonbuk Hyundai M.    2-1
    
     1.Kashima Antlers                 6  6  0  0 14- 3 18
     2.Jeonbuk Hyundai Motors (Jeonju) 6  4  0  2 17- 6 12
     3.Changchun Yatai                 6  1  0  5 10- 7  3  [2 1 0 1 9-2 3]
     4.Persipura (Jayapura)            6  1  0  5  4-29  3  [2 1 0 1 2-9 3]
    
    Group G
    Feb 24: Suwon Samsung Bluewings-Gamba Osaka   0-0
    Feb 24: Henan Jianye-Singapore Armed Forces   0-0
    Mar 10: Gamba Osaka-Henan Jianye              1-1
    Mar 10: SAF-Suwon Samsung Bluewings           0-2
    Mar 23: Henan Jianye-Suwon Samsung Bluewings  0-2
    Mar 23: Singapore Armed Forces-Gamba Osaka    2-4
    Mar 31: Gamba Osaka-Singapore Armed Forces    3-0
    Mar 31: Suwon Samsung Bluewings-Henan Jianye  2-0
    Apr 13: Singapore Armed Forces-Henan Jianye   2-1
    Apr 13: Gamba Osaka-Suwon Samsung Bluewings   2-1
    Apr 27: Suwon Samsung Bluewings-SAF           6-2
    Apr 27: Henan Jianye-Gamba Osaka              1-1  
    
     1.Suwon Samsung Bluewings         6  4  1  1 13- 4 13
     2.Gamba Osaka                     6  3  3  0 11- 5 12
     3.Singapore Armed Forces          6  1  1  4  6-16  4
     4.Henan Jianye (Zhengzhou)        6  0  3  3  3- 8  3
    
    Group H
    Feb 24: Sanfrecce Hiroshima-Shandong Luneng   0-1
    Feb 24: Adelaide United-Pohang Steelers       1-0
    Mar 10: Shandong Luneng-Adelaide United       0-2
    Mar 10: Pohang Steelers-Sanfrecce Hiroshima   2-1
    Mar 24: Pohang Steelers-Shandong Luneng       1-0
    Mar 24: Adelaide United-Sanfrecce Hiroshima   3-2
    Mar 30: Sanfrecce Hiroshima-Adelaide United   1-0
    Mar 30: Shandong Luneng-Pohang Steelers       1-2
    Apr 13: Pohang Steelers-Adelaide United       0-0
    Apr 13: Shandong Luneng-Sanfrecce Hiroshima   2-3
    Apr 27: Sanfrecce Hiroshima-Pohang Steelers   4-3
    Apr 27: Adelaide United-Shandong Luneng       0-1
    
     1.Adelaide United                 6  3  1  2  6- 4 10  [2 1 1 0 1-0 4]
     2.Pohang Steelers                 6  3  1  2  8- 7 10  [2 0 1 1 0-1 1]
     3.Sanfrecce Hiroshima             6  3  0  3 11-11  9
     4.Shandong Luneng (Ji'nan)        6  2  0  4  5- 8  6
    
    1/8 Finals (played over one leg; group winners host)
    (May 11)
    Suwon Samsung Bluewings  SKo  Beijing Guoan            Chn   2-0
    Seongnam Ilhwa Chunma    SKo  Gamba Osaka              Jpn   3-0
    Al-Shabab (Riyadh)       Sau  Esteghlal (Tehran)       Irn   3-2 
    Al-Gharrafa (Doha)       Qat  Pakhtakor Toshkent       Uzb   1-0
    (May 12)
    Al-Hilal (Riyadh)        Sau  Bunyodkor Toshkent       Uzb   3-0
    Adelaide United          Aus  Jeonbuk Hyundai Motors   SKo   2-3  aet
    Kashima Antlers          Jpn  Pohang Steelers          SKo   0-1
    Zob-Ahan (Isfahan)       Irn  Mes (Kerman)             Irn   1-0
    
    Quarterfinals (Sep 15 and 22)
    Jeonbuk Hyundai Motors   SKo  Al-Shabab (Riyadh)       Sau   0-2  1-0  1-2
    Seongnam Ilhwa Chunma    SKo  Suwon Samsung Bluewings  SKo   4-1  0-2  4-3
    Zob-Ahan (Isfahan)       Irn  Pohang Steelers          SKo   2-1  1-1  3-2
    Al-Hilal (Riyadh)        Sau  Al-Gharrafa (Doha)       Qat   3-0  2-4  5-4  aet
    
    Semifinals
    (Oct 5 and 19)
    Al-Shabab (Riyadh)       Sau  Seongnam Ilhwa Chunma    SKo   4-3  0-1  4-4* 
    (Oct 6 and 20)
    Zob-Ahan (Isfahan)       Irn  Al-Hilal (Riyadh)        Sau   1-0  1-0  2-0 
    
    Final (Nov 13; National Olympic Stadium, Tokyo)
    Seongnam Ilhwa Chunma    SKo  Zob-Ahan (Isfahan)       Irn   3-1
    

    AFC Cup 2010

    NB: the 5 teams losing out in the qualifying stage for the Asian 
        Champions League will enter the AFC Cup; among the countries
        represented in the Asian Champions League (or the preliminary
        rounds thereof), the following also enter the AFC Cup 2010:
        India, Indonesia (because of the withdrawal of the second
        Malaysian representative), Qatar, Singapore, Syria, Thailand,
        Uzbekistan and Vietnam (all with one club, apart from Syria
        which has two automatic places). There are 5 West Asian and 
        3 East Asian groups.
        Iraq, which were to be represented by Arbil and Najaf, were 
        excluded on Jan 6, 2010 due to a FIFA suspension; because of
        this, no preliminary round was played (with would otherwise 
        have involved Al-Rayyan and Nasaf Qarshi, for a place in 
        group E), while group B was left with 3 instead of 4 clubs.
    
    Group Stage 
    
    Group A 
    Feb 23: Al-Karama-Saham                       2-0
    Feb 23: Al-Ahli-Shabab Al-Ordon               0-1
    Mar 16: Shabab Al-Ordon-Al-Karama             2-2
    Mar 16: Saham-Al-Ahli                         1-0  
    Mar 23: Saham-Shabab Al-Ordon                 0-0
    Mar 23: Al-Karama-Al-Ahli                     2-0
    Apr  7: Al-Ahli-Al-Karama                     0-1
    Apr  7: Shabab Al-Ordon-Saham                 3-1
    Apr 21: Saham-Al-Karama                       1-4
    Apr 21: Shabab Al-Ordon-Al-Ahli               6-1
    Apr 28: Al-Karama-Shabab Al-Ordon             1-1
    Apr 28: Al-Ahli-Saham                         2-2
    
     1.Al-Karama (Homs)                6  4  2  0 12- 4 14
     2.Shabab Al-Ordon (Amman)         6  3  3  0 13- 5 12
     3.Saham                           6  1  2  3  5-11  5
     4.Al-Ahli (Sanaa)                 6  0  1  5  3-13  1
    
    Group B 
    Feb 23: Al-Kuwait SC-Al-Hilal                 2-2
    Mar 16: Churchill Brothers-Al-Kuwait SC       2-2
    Mar 24: Al-Hilal-Churchill Brothers           1-2
    Apr  6: Churchill Brothers-Al-Hilal           1-0
    Apr 21: Al-Hilal-Al-Kuwait SC                 0-2
    Apr 28: Al-Kuwait SC-Churchill Brothers       7-1
    
     1.Al-Kuwait SC (Kaifan)           4  2  2  0 13- 5  8
     2.Churchill Brothers (Goa)        4  2  1  1  6-10  7
     3.Al-Hilal (Hudayda)              4  0  1  3  3- 7  1
     -.Al-Najaf (Najaf)                excluded
    NB: Al-Najaf (Najaf) excluded due to suspension of Iraq
    
    Group C 
    Feb 24: Al-Jaish-Kazma                        0-1
    Feb 24: Al-Ahed-Nasaf Qarshi                  0-4
    Mar 17: Kazma-Al-Ahed                         1-0
    Mar 17: Nasaf Qarshi-Al-Jaish                 2-1
    Mar 23: Al-Ahed-Al-Jaish                      1-1
    Mar 23: Nasaf Qarshi-Kazma                    1-2
    Apr  7: Kazma-Nasaf Qarshi                    0-0
    Apr  7: Al-Jaish-Al-Ahed                      6-3
    Apr 20: Kazma-Al-Jaish                        0-1
    Apr 20: Nasaf Qarshi-Al-Ahed                  4-0
    Apr 27: Al-Ahed-Kazma                         1-2
    Apr 27: Al-Jaish-Nasaf Qarshi                 1-1
    
     1.Kazma (Kuwait City)             6  4  1  1  6- 3 13
     2.Nasaf Qarshi                    6  3  2  1 12- 4 11x
     3.Al-Jaish (Damascus)             6  2  2  2 10- 8  8
     4.Al-Ahed (Beirut)                6  0  1  5  5-18  1
    x Nasaf Qarshi replace Arbil who were excluded due to suspension
      of Iraq
    
    Group D 
    Feb 24: Al-Qadisiya-Al-Nijmeh                 1-1
    Mar 10: East Bengal-Al-Ittihad                1-4
    Mar 17: Al-Nijmeh-East Bengal                 3-0
    Mar 17: Al-Ittihad-Al-Qadisiya                0-0
    Mar 24: East Bengal-Al-Qadisiya               2-3
    Mar 24: Al-Ittihad-Al-Nijmeh                  4-2
    Apr  6: Al-Nijmeh-Al-Ittihad                  1-0
    Apr  6: Al-Qadisiya-East Bengal               4-1
    Apr 20: Al-Nijmeh-Al-Qadisiya                 1-3
    Apr 20: Al-Ittihad-East Bengal                2-1
    Apr 27: Al-Qadisiya-Al-Ittihad                3-0
    Apr 27: East Bengal-Al-Nijmeh                 0-4
    
     1.Al-Qadisiya (Kuwait City)       6  4  2  0 14- 5 14
     2.Al-Ittihad (Aleppo)             6  3  1  2 10- 8 10  [2 1 0 1 4-3 3]
     3.Al-Nijmeh (Beirut)              6  3  1  2 12- 8 10  [2 1 0 1 3-4 3]
     4.East Bengal (Calcutta)          6  0  0  6  5-20  0
    
    Group E
    Feb 23: Al-Nahda-Riffa                        0-1
    Feb 23: Al-Wahdat-Al-Rayyan                   2-4
    Mar 16: Al-Rayyan-Al-Nahda                    3-2
    Mar 16: Riffa-Al-Wahdat                       2-1
    Mar 23: Al-Rayyan-Riffa                       0-2
    Mar 23: Al-Wahdat-Al-Nahda                    2-0
    Apr  7: Al-Nahda-Al-Wahdat                    1-3
    Apr  7: Riffa-Al-Rayyan                       1-4
    Apr 21: Riffa-Al-Nahda                        1-0
    Apr 21: Al-Rayyan-Al-Wahdat                   3-0
    Apr 28: Al-Nahda-Al-Rayyan                    0-2
    Apr 28: Al-Wahdat-Riffa                       0-0
    
     1.Al-Rayyan                       6  5  0  1 16- 7 15
     2.Riffa (West Riffa)              6  4  1  1  7- 5 13
     3.Al-Wahdat (Amman)               6  2  1  3  8-10  7
     4.Al-Nahda (Seeb)                 6  0  0  6  3-12  0
    
    Group F 
    Feb 23: Victory-Sriwijaya FC                  0-0
    Feb 23: Selangor-B.Binh Duong                 0-0
    Mar 16: Sriwijaya FC-Selangor                 6-1
    Mar 16: B.Binh Duong-Victory                  3-0 
    Mar 24: Sriwijaya FC-B.Binh Duong             1-0
    Mar 24: Victory-Selangor                      2-1 
    Apr  6: Selangor-Victory                      5-0
    Apr  6: B.Binh Duong-Sriwijaya FC             2-1
    Apr 21: Sriwijaya FC-Victory                  5-0
    Apr 21: B.Binh Duong-Selangor                 4-0
    Apr 28: Victory-B.Binh Duong                  0-5
    Apr 28: Selangor-Sriwijaya FC                 0-4
    
     1.Sriwijaya FC (Palembang)        6  4  1  1 17- 3 13  [2 1 0 1 2-2 3]
     2.B.Binh Duong (Thu Dau Mot)      6  4  1  1 14- 2 13  [2 1 0 1 2-2 3]
     3.Selangor (Shah Alam)            6  1  1  4  7-16  4  [2 1 0 1 6-2 3]
     4.Victory SC (Malé)               6  1  1  4  2-19  4  [2 1 0 1 2-6 3]
    
    Group G 
    Feb 24: Persiwa-VB Sports                     2-3
    Feb 24: South China-Muang Thong United        0-0
    Mar 17: VB Sports-South China                 1-0
    Mar 23: South China-Persiwa                   6-3
    Mar 23: Muang Thong United-VB Sports          3-1
    Mar 27: Muang Thong United-Persiwa            4-1
    Apr  7: VB Sports-Muang Thong United          2-3
    Apr  7: Persiwa-South China                   0-2
    Apr 20: VB Sports-Persiwa                     4-0
    Apr 20: Muang Thong United-South China        0-1
    Apr 27: Persiwa-Muang Thong United            2-2
    Apr 27: South China-VB Sports                 3-1
    
     1.South China (Hongkong)          6  4  1  1 12- 5 13
     2.Muang Thong United              6  3  2  1 12- 7 11
     3.VB Sports (Malé)                6  3  0  3 12-11  9
     4.Persiwa (Wamena)                6  0  1  5  8-21  1
    
    Group H
    Feb 24: Thai Port-SHB.Da Nang                 2-3
    Feb 24: Geylang United-NTRW Tai Po            1-1
    Mar 17: SHB.Da Nang-Geylang United            3-2
    Mar 17: NTRW Tai Po-Thai Port                 0-1
    Mar 24: SHB.Da Nang-NTRW Tai Po               3-0
    Mar 24: Thai Port-Geylang United              2-2
    Apr  6: Geylang United-Thai Port              0-1
    Apr  6: NTRW Tai Po-SHB.Da Nang               1-2
    Apr 20: SHB.Da Nang-Thai Port                 0-0
    Apr 20: NTRW Tai Po-Geylang United            1-1
    Apr 27: Thai Port-NTRW Tai Po                 2-0
    Apr 27: Geylang United-SHB.Da Nang            1-1
    
     1.SHB.Da Nang                     6  4  2  0 12- 6 14
     2.Thai Port (Bangkok)             6  3  2  1  8- 5 11
     3.Geylang United (Singapore)      6  0  4  2  7- 9  4
     4.NTRW Tai Po (Hongkong)          6  0  2  4  3-10  2
    
    1/8 Finals (played over one leg; group winners host)
    (May 11)
    South China              HKg  Riffa (West Riffa)       Bah   1-3
    Al-Rayyan                Qat  Muang Thong United       Tha   1-1  2-4p
    Kazma                    Kuw  Shabab Al-Ordon (Amman)  Jor   1-1  6-5p
    Al-Karama (Homs)         Syr  Nasaf Qarshi             Uzb   1-0
    (May 12)
    SHB.Da Nang              Vie  B.Binh Duong             Vie   4-3  aet 
    Sriwijaya FC (Palembang) Ina  Thai Port (Bangkok)      Tha   1-4 
    Al-Qadisiya (Kuwait C.)  Kuw  Churchill Brothers (Goa) Ind   2-1
    Al-Kuwait SC (Kaifan)    Kuw  Al-Ittihad (Aleppo)      Syr   1-1  4-5p
    
    Quarterfinals 
    (Sep 14 and 21)
    Thai Port (Bangkok)      Tha  Al-Qadisiya (Kuwait C.)  Kuw   0-0  0-3  0-3
    Riffa (West Riffa)       Bah  SHB.Da Nang              Vie   3-0  5-3  8-3
    Al-Karama (Homs)         Syr  Muang Thong United       Tha   1-0  0-2  1-2
    (Sep 15 and 22)
    Al-Ittihad (Aleppo)      Syr  Kazma                    Kuw   3-2  1-0  4-2
    
    Semifinals (Oct 5 and 19)
    Muang Thong United       Tha  Al-Ittihad (Aleppo)      Syr   1-0  0-2  1-2 
    Riffa (West Riffa)       Bah  Al-Qadisiya (Kuwait C.)  Kuw   2-0  1-4  3-4 
    
    Final (Nov 6, Jabar Al-Ahmad International Stadium, Kuwait)
    Al-Qadisiya (Kuwait C.)  Kuw  Al-Ittihad (Aleppo)      Syr   1-1  2-4p
    
    

    Presidents Cup 2010

    Group A (Bangabandhu National Stadium, Dhaka)
    May 12: Dordoy-Dinamo Naryn-Hasus TSU         5-0
    May 12: Abahani Limited-New Road Team         2-0
    May 14: New Road Team-Dordoy-Dinamo Naryn     0-3
    May 14: Abahani Limited-Hasus TSU             0-0
    May 16: Hasus TSU-New Road Team               3-4
    May 16: Abahani Limited-Dordoy-Dinamo Naryn   0-0
    
     1.Dordoy-Dinamo Naryn             3  2  1  0  8- 0  7
     2.Abahani Limited (Dhaka)         3  1  2  0  2- 0  5
     3.New Road Team (Kathmandu)       3  1  0  2  4- 8  3
     4.Hasus TSU (Kaohsiung)           3  0  1  2  3- 9  1
    
    Group B (Yangon Youth Training Centre and Aung San Stadium, Yangon)
    May 10: Naga Corp-Khan Research Laboratories  1-2
    May 10: Vahsh Qurghonteppa-Renown SC          6-0
    May 12: Renown SC-Naga Corp                   2-4
    May 12: Khan Research Lab.-Vahsh Qurghonteppa 0-1
    May 14: Khan Research Laboratories-Renown SC  1-2
    May 14: Vahsh Qurghonteppa-Naga Corp          3-0
    
     1.Vahsh Qurghonteppa              3  3  0  0 10- 0  9
     2.Naga Corp (Phnom Penh)          3  1  0  2  5- 7  3  [2 1 0 1 5-4 3]
     3.Khan Research Laboratories      3  1  0  2  3- 4  3  [2 1 0 1 3-3 3]
     4.Renown SC (Colombo)             3  1  0  2  4-11  3  [2 1 0 1 4-5 3]
    
    Group C (Yangon Youth Training Centre, Yangon)
    May  9: HTTU Aşgabat-Druk Star                8-0
    May 11: Yadanarbon FC-Druk Star              11-0
    May 13: Yadanarbon FC-HTTU Aşgabat            0-0
    
     1.Yadanarbon FC                   2  1  1  0 11- 0  4
     2.HTTU Aşgabat                    2  1  1  0  8- 0  4
     3.Druk Star (Thimpu)              2  0  0  2  0-19  0
     
    Runners-Up Comparison 
    
    NB: only results against teams finishing 1st and 3rd are taken into account:
    
     1.HTTU Aşgabat                    2  1  1  0  8- 0  4
     2.Abahani Limited (Dhaka)         2  1  1  0  2- 0  4
     3.Naga Corp (Phnom Penh)          2  0  0  2  1- 5  0
    
    
    Semifinals (Sep 24, Padomna Stadium, Yangon, Myanmar)
    Yadanarbon FC            Mya  Vahsh Qurghonteppa       Taj   2-0
    Dordoy-Dinamo Naryn      Kyr  HTTU Aşgabat             Tkm   2-0
    
    Final (Sep 26, Padomna Stadium, Yangon, Myanmar)
    Yadanarbon FC            Mya  Dordoy-Dinamo Naryn      Kyr   1-0  aet
    
    
    

    About this document

    Prepared and maintained by Ian King and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Authors: Ian King and Karel Stokkermans
    Last updated: 10 Apr 2014

    (c) Copyright Ian King, Karel Stokkermans and RSSSF 2009/14
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.