Asian Club Competitions 2014


  • Asian Champions League
  • AFC Cup
  • Presidents Cup
  • About this document

    2013


    Asian Champions League 2014

    Qualifying Stage
    
    Eastern Zone
    
    Round 1
    (Jan 29)
    Pune FC                  Ind  Ha Noi T&T               Vie   0-3
    (Feb 2)
    Tampines Rovers          Sin  South China              Hkg   1-2  aet
    NB: both losers to AFC Cup
    
    Round 2
    (Feb 6)
    Muang Thong United       Tha  Ha Noi T&T               Vie   2-0
    (Feb 9)
    Muang Thong United       Tha  South China              Hkg   3-0
    NB: both losers to AFC Cup
    
    Round 3 (Feb 15)
    Melbourne Victory        Aus  Muang Thong United       Tha   2-1
    Beijing Guoan            Chn  Chonburi                 Tha   4-0
    NB: both losers eliminated from all competitions (presumably because clubs
        from the countries involved are not eligible for the AFC Cup)
    
    Western Zone
    
    Round 1 (Feb 2)
    Suwaiq                   Oma  Al-Qadisiya              Kuw   0-1
    Shabab Al-Ordon          Jor  Al-Hadd                  Bah   1-3  aet
    Al-Kuwait SC             Kuw  Al-Shurta (Baghdad)      Irq   1-0
    NB: all losers to AFC Cup
    
    Round 2
    (Feb 6)
    Lekhwiya                 Qat  Al-Hadd                  Bah   2-1
    Bani Yas                 UAE  Al-Qadisiya              Kuw   0-4
    Al-Jaish                 Qat  Nasaf Qarshi             Uzb   5-1
    (Feb 9)
    Lokomotiv Toshkent       Uzb  Al-Kuwait SC             Kuw   1-3
    NB: Al-Hadd to AFC Cup; the other three losers eliminated from all competitions
        (presumably because clubs from the countries involved are not eligible for the
        AFC Cup)
    
    Round 3 (Feb 15)
    Lekhwiya                 Qat  Al-Kuwait SC             Kuw   4-1
    Al-Jaish                 Qat  Al-Qadisiya              Kuw   3-0
    NB: both losers to AFC Cup
    
    Group Stage 
    
    Group A 
    Feb 25: Al-Jazeera-Al-Rayyan                  3-2
    Feb 25: Esteghlal-Al-Shabab                   0-1
    Mar 11: Al-Rayyan-Esteghlal                   1-0
    Mar 11: Al-Shabab-Al-Jazeera                  1-3
    Mar 18: Esteghlal-Al-Jazeera                  2-2
    Mar 18: Al-Shabab-Al-Rayyan                   4-3
    Apr  2: Al-Jazeera-Esteghlal                  0-1
    Apr  2: Al-Rayyan-Al-Shabab                   0-2
    Apr 16: Al-Rayyan-Al-Jazeera                  2-3
    Apr 16: Al-Shabab-Esteghlal                   2-1
    Apr 23: Esteghlal-Al-Rayyan                   3-1
    Apr 23: Al-Jazeera-Al-Shabab                  1-2 
    
     1.Al-Shabab (Riyadh)              6  5  0  1 12- 8 15
     2.Al-Jazeera (Abu Dhabi)          6  3  1  2 12-10 10
     3.Esteghlal (Tehran)              6  2  1  3  7- 7  7
     4.Al-Rayyan                       6  1  0  5  9-15  3
    
    Group B
    Feb 25: Al-Fat'h-Bunyodkor Toshkent           0-0
    Feb 25: Al-Jaish-Foolad Khuzestan             0-0
    Mar 11: Bunyodkor Toshkent-Al-Jaish           1-2
    Mar 11: Foolad Khuzestan-Al-Fat'h             1-0
    Mar 19: Bunyodkor Toshkent-Foolad Khuzestan   1-1
    Mar 19: Al-Fat'h-Al-Jaish                     0-0
    Apr  1: Foolad Khuzestan-Bunyodkor Toshkent   1-0
    Apr  1: Al-Jaish-Al-Fat'h                     2-0
    Apr 16: Bunyodkor Toshkent-Al-Fat'h           3-2
    Apr 16: Foolad Khuzestan-Al-Jaish             3-1
    Apr 23: Al-Jaish-Bunyodkor Toshkent           1-2
    Apr 23: Al-Fat'h-Foolad Khuzestan             1-5 
    
     1.Foolad Khuzestan (Ahvaz)        6  4  2  0 11- 3 14
     2.Bunyodkor Toshkent              6  2  2  2  7- 7  8  [2 1 0 1 3-3 3]
     3.Al-Jaish (Al-Rayyan)            6  2  2  2  6- 6  8  [2 1 0 1 3-3 3]
     4.Al-Fat'h (Ihsa'a)               6  0  2  4  3-11  2
    
    Group C
    Feb 26: Teraktor-Sazi-Al-Ittihad              1-0
    Feb 26: Al-Ain-Lekhwiya                       2-1
    Mar 12: Lekhwiya-Teraktor-Sazi                0-0
    Mar 12: Al-Ittihad-Al-Ain                     2-1
    Mar 18: Lekhwiya-Al-Ittihad                   2-0
    Mar 18: Al-Ain-Teraktor-Sazi                  3-1
    Apr  1: Teraktor-Sazi-Al-Ain                  2-2
    Apr  2: Al-Ittihad-Lekhwiya                   3-1
    Apr 15: Lekhwiya-Al-Ain                       0-5
    Apr 15: Al-Ittihad-Teraktor-Sazi              2-0
    Apr 22: Al-Ain-Al-Ittihad                     1-1
    Apr 22: Teraktor-Sazi-Lekhwiya                0-1
    
     1.Al-Ain                          6  3  2  1 14- 7 11
     2.Al-Ittihad (Jeddah)             6  3  1  2  8- 6 10
     3.Lekhwiya (Doha)                 6  2  1  3  5-10  7
     4.Teraktor-Sazi (Tabriz)          6  1  2  3  4- 8  5
    
    Group D
    Fbe 26: Al-Sadd-Sepahan                       3-1
    Feb 26: Al-Hilal-Al-Ahli                      2-2
    Mar 12: Sepahan-Al-Hilal                      3-2
    Mar 12: Al-Ahli-Al-Sadd                       1-1
    Mar 19: Sepahan-Al-Ahli                       1-2
    Mar 19: Al-Sadd-Al-Hilal                      2-2
    Apr  1: Al-Ahli-Sepahan                       0-0
    Apr  1: Al-Hilal-Al-Sadd                      5-0
    Apr 15: Sepahan-Al-Sadd                       4-0
    Apr 15: Al-Ahli-Al-Hilal                      0-0
    Apr 22: Al-Sadd-Al-Ahli                       2-1
    Apr 22: Hilal-Sepahan                         1-0
    
     1.Al-Hilal (Riyadh)               6  2  3  1 12- 7  9
     2.Al-Sadd (Doha)                  6  2  2  2  8-14  8
     3.Al-Ahli (Dubai)                 6  1  4  1  6- 6  7  [2 1 1 0 2-1 4]
     4.Sepahan (Isfahan)               6  2  1  3  9- 8  7  [2 0 1 1 1-2 1]
    
    Group E
    Feb 25: Shandong Luneng-Buriram United        1-1
    Feb 25: Pohang Steelers-Cerezo Osaka          1-1
    Mar 11: Cerezo Osaka-Shandong Luneng          1-3
    Mar 11: Buriram United-Pohang Steelers        1-2
    Mar 18: Cerezo Osaka-Buriram United           4-0
    Mar 18: Pohang Steelers-Shandong Luneng       2-2
    Apr  2: Buriram United-Cerezo Osaka           2-2
    Apr  2: Shandong Luneng-Pohang Steelers       2-4
    Apr 16: Cerezo Osaka-Pohang Steelers          0-2
    Apr 16: Buriram United-Shandong Luneng        1-0
    Apr 23: Pohang Steelers-Buriram United        0-0
    Apr 23: Shandong Luneng-Cerezo Osaka          1-2
    
     1.Pohang Steelers                 6  3  3  0 11- 6 12
     2.Cerezo Osaka                    6  2  2  2 10- 9  8
     3.Buriram United                  6  1  3  2  5- 9  6
     4.Shandong Luneng (Ji'nan)        6  1  2  3  9-11  5
    
    Group F
    Feb 25: Sanfrecce Hiroshima-Beijing Guoan     1-1
    Feb 25: FC Seoul-Central Coast Mariners       2-0
    Mar 11: C. Coast Mariners-Sanfrecce Hiroshima 2-1
    Mar 11: Beijing Guoan-FC Seoul                1-1
    Mar 19: Sanfrecce Hiroshima-FC Seoul          2-1
    Mar 19: Beijing Guoan-Central Coast Mariners  2-1
    Apr  1: Central Coast Mariners-Beijing Guoan  1-0
    Apr  1: FC Seoul-Sanfrecce Hiroshima          2-2
    Apr 16: Central Coast Mariners-FC Seoul       0-1
    Apr 16: Beijing Guoan-Sanfrecce Hiroshima     2-2
    Apr 23: Sanfrecce Hiroshima-C. Coast Mariners 1-0
    Apr 23: FC Seoul-Beijing Guoan                2-1
    
     1.FC Seoul                        6  3  2  1  9- 6 11
     2.Sanfrecce Hiroshima             6  2  3  1  9- 8  9
     3.Beijing Guoan                   6  1  3  2  7- 8  6  [2 1 0 1 2-2 3]
     4.Central Coast Mariners          6  2  0  4  4- 7  6  [2 1 0 1 2-2 3]
    
    Group G
    Feb 26: Jeonbuk H. Motors-Yokohama F. Marinos  3-0
    Feb 26: Guangzhou Evergrande-Melbourne Victory 4-2
    Mar 12: Melbourne Victory-Jeonbuk H. Motors    2-2
    Mar 12: Yokohama F. Marinos-Guangzhou Evergr.  1-1
    Mar 18: Melbourne Victory-Yokohama F. Marinos  1-0
    Mar 18: Guangzhou Evergrande-Jeonbuk H. Mot.   3-1
    Apr  2: Jeonbuk H. Mot.-Guangzhou Evergrande   1-0
    Apr  2: Yokohama F. Marinos-Melbourne Victory  3-2
    Apr 15: Melbourne Victory-Guangzhou Evergrande 2-0
    Apr 15: Yokohama F. Marinos-Jeonbuk H. Motors  2-1
    Apr 22: Guangzhou Evergr.-Yokohama F. Marinos  2-1
    Apr 22: Jeonbuk H. Motors-Melbourne Victory    0-0
    
     1.Guangzhou Evergrande            6  3  1  2 10- 8 10
     2.Jeonbuk Hyundai Motors (Jeonju) 6  2  2  2  8- 7  8  [2 0 2 0 2-2 2]
     3.Melbourne Victory               6  2  2  2  9- 9  8  [2 0 2 0 2-2 2]
     4.Yokohama F. Marinos             6  2  1  3  7-10  7
    
    Group H
    Feb 26: West. Sydney Wand's-Ulsan Hyundai H.  1-3
    Feb 26: Kawasaki Frontale-Guizhou Renhe       1-0
    Mar 12: Ulsan Hyundai H.-Kawasaki Frontale    2-0
    Mar 12: Guizhou Renhe-West. Sydney Wanderers  0-1
    Mar 19: West. Sydney Wand's-Kawasaki Frontale 1-0
    Mar 19: Ulsan Hyundai Horang-i-Guizhou Renhe  1-1
    Apr  1: Kawasaki Frontale-West. Sydney Wand's 2-1
    Apr  1: Guizhou Renhe-Ulsan Hyundai Horang-i  3-1
    Apr 15: Ulsan Hyundai H.-West. Sydney Wand's  0-2
    Apr 15: Guizhou Renhe-Kawasaki Frontale       0-1
    Apr 22. West. Sydney Wanderers-Guizhou Renhe  5-0
    Apr 22: Kawasaki Frontale-Ulsan Hyundai H.    3-1
    
     1.Western Sydney Wanderers        6  4  0  2 11- 5 12  [2 1 0 1 2-2 3]
     2.Kawasaki Frontale               6  4  0  2  7- 5 12  [2 1 0 1 2-2 3]
     3.Ulsan Hyundai Horang-i          6  2  1  3  8-10  7
     4.Guizhou Renhe                   6  1  1  4  4-10  4
    
    1/8 Finals
    (May 6 and 13)
    Jeonbuk Hyundai Motors   SKo  Pohang Steelers          SKo   1-2  0-1  1-3
    Cerezo Osaka             Jpn  Guangzhou Evergrande     Chn   1-5  1-0  2-5 
    Al-Jazeera (Abu Dhabi)   UAE  Al-Ain                   UAE   1-2  1-2  2-4 
    Al-Ittihad (Jeddah)      Sau  Al-Shabab (Riyadh)       Sau   1-0  3-1  4-1
    (May 7 and 14)
    Kawasaki Frontale        Jpn  FC Seoul                 SKo   2-3  2-1  4-4*
    Sanfrecce Hiroshima      Jpn  Western Sydney Wanderers Aus   3-1  0-2  3-3*
    Bunyodkor Toshkent       Uzb  Al-Hilal (Riyadh)        Sau   0-1  0-3  0-4
    Al-Sadd                  Qat  Foolad Khuzestan (Ahvaz) Irn   0-0  2-2 *2-2
    
    Quarterfinals
    (Aug 19 and 26)
    Al-Ain                   UAE  Al-Ittihad (Jeddah)      Sau   2-0  3-1  5-1
    Al-Hilal (Riyadh)        Sau  Al-Sadd                  Qat   1-0  0-0  1-0
    (Aug 20 and 27
    Western Sydney Wanderers Aus  Guangzhou Evergrande     Chn   1-0  1-2 *2-2
    Pohang Steelers          SKo  FC Seoul                 SKo   0-0  0-0  0-0  0-3p
    
    Semifinals
    (Sep 16 and 30)
    Al-Hilal (Riyadh)        Sau  Al-Ain                   UAE   3-0  1-2  4-2
    (Sep 17 and Oct 1)
    FC Seoul                 SKo  Western Sydney Wanderers Aus   0-0  0-2  0-2
    
    Final (Oct 25 and Nov 1)
    Western Sydney Wanderers Aus  Al-Hilal (Riyadh)        Sau    -    -    - 
    

    AFC Cup 2014

    Qualifying Stage
    
    (Feb 2)
    Ravshan Kulob            Taj  Yarmuk al-Rawda (Sanaa)  Yem   2-1
    Al-Thahriyeh             Pal  Alay (Osh)               Kyr   1-1  7-8p
    
    NB: in addition the majority among the teams eliminated in the qualifying
        rounds of the AFC Champions League (there were 5 exceptions) enter the
        group stage
    
    Group Stage 
    
    Group A 
    Feb 25: Suwaiq-Ravshan Kulob                  3-1
    Feb 25: Safa-That Ras                         1-0
    Mar 11: That Ras-Suwaiq                       1-0
    Mar 12: Ravshan Kulob-Safa                    1-2
    Mar 18: Ravshan Kulob-That Ras                2-3
    Mar 18: Suwaiq-Safa                           0-1
    Apr  2: That Ras-Ravshan Kulob                5-1
    Apr  2: Safa-Suwaiq                           1-0
    Apr  9: That Ras-Safa                         0-0
    Apr 10: Ravshan Kulob-Suwaiq                  0-5
    Apr 23: Safa-Ravshan Kulob                    8-0
    Apr 23: Suwaiq-That Ras                       0-0
    
     1.Safa (Beirut)                   6  5  1  0 13- 1 16
     2.That Ras                        6  3  2  1  9- 4 11
     3.Suwaiq (Batna)                  6  2  1  3  8- 4  7
     4.Ravshan Kulob                   6  0  0  6  5-26  0
    
    Group B 
    Feb 25: Al-Kuwait SC-Al-Nijmeh                2-1
    Feb 26: Al-Jaish-Fanja                        0-0x
    Mar 11: Fanja-Al-Kuwait SC                    2-1
    Mar 11: Al-Nijmeh-Al-Jaish                    0-0
    Mar 19: Al-Nijmeh-Fanja                       1-0
    Mar 19: Al-Kuwait SC-Al-Jaish                 2-0
    Apr  1: Fanja-Al-Nijmeh                       0-0
    Apr  1: Al-Jaish-Al-Kuwait SC                 0-2y
    Apr  9: Al-Nijmeh-Al-Kuwait SC                1-1
    Apr  9: Fanja-Al-Jaish                        0-0
    Apr 24: Al-Kuwait SC-Fanja                    4-0
    Apr 24: Al-Jaish-Al-Nijmeh                    0-1z
    x in Muscat
    y in Kuwait City
    z in Beirut
    
     1.Al-Kuwait SC (Kaifan)           6  4  1  1 12- 4 13
     2.Al-Nijmeh (Beirut)              6  2  3  1  4- 3  9
     3.Fanja                           6  1  3  2  2- 6  6
     4.Al-Jaish (Damascus)             6  0  3  3  0- 5  3
    
    Group C 
    Feb 26: Al-Shorta-Al-Qadisiya                 0-0x
    Feb 26: Al-Hadd-Al-Wahda                      3-1
    Mar 12: Al-Wahda-Al-Shorta                    1-3y
    Mar 12: Al-Qadisiya-Al-Hadd                   2-0
    Mar 18: Al-Hadd-Al-Shorta                     0-0
    Mar 18: Al-Wahda-Al-Qadisiya                  1-3z
    Mar 21: Al-Qadisiya-Al-Wahda                  1-1
    Apr  2: Al-Shorta-Al-Hadd                     0-0x
    Apr  8: Al-Qadisiya-Al-Shorta                 3-0
    Apr  9: Al-Wahda-Al-Hadd                      1-4w
    Apr 22: Al-Hadd-Al-Qadisiya                   3-2
    Apr 22: Al-Shorta-Al-Wahda                    0-0x
    x in Doha, Qatar
    y in Saida, Lebanon
    z in Kuwait City
    w in Manama
    
     1.Al-Qadisiya (Kuwait City)       6  3  2  1 11- 5 11  [2 1 0 1 4-3 3]
     2.Al-Hadd                         6  3  2  1 10- 6 11  [2 1 0 1 3-4 3]
     3.Al-Shurta (Baghdad)             6  1  4  1  3- 4  7
     4.Al-Wahda (Damascus)             6  0  2  4  5-14  2
    
    Group D 
    Feb 26: Alay-Riffa                            0-0
    Feb 26: Shabab Al-Ordon-Arbil                 1-3
    Mar 12: Arbil-Alay                            6-0x
    Mar 12: Riffa-Shabab Al-Ordon                 2-0
    Mar 19: Arbil-Riffa                           1-2x
    Mar 19: Shabab Al-Ordon-Alay                  2-1
    Apr  1: Alay-Shabab Al-Ordon                  0-1
    Apr  1: Riffa-Arbil                           0-3
    Apr  8: Arbil-Shabab Al-Ordon                 3-2x
    Apr  8: Riffa-Alay                            2-0
    Apr 22: Alay-Arbil                            0-3
    Apr 22: Shabab Al-Ordon-Riffa                 3-1
    x in Doha, Qatar
    
     1.Arbil                           6  5  0  1 19- 5 15
     2.Riffa                           6  3  1  2  7- 7 10
     2.Shabab Al-Ordon (Amman)         6  3  0  3  9-10  9
     3.Alay (Osh)                      6  0  1  5  1-14  1
    
    Group E
    Feb 25: Persipura-Churchill Brothers          2-0
    Feb 25: New Radiant-Home United               1-0
    Mar 11: Home United-Persipura                 1-1
    Mar 11: Churchill Brothers-New Radiant        3-0
    Mar 18: Persipura-New Radiant                 3-0
    Mar 18: Churchill Brothers-Home United        3-1
    Apr  2: New Radiant-Persipura                 0-2
    Apr  2: Home United-Churchill Brothers        2-1
    Apr  9: Home United-New Radiant               2-0
    Apr  9: Churchill Brothers-Persipura          1-1
    Apr 23: Persipura-Home United                 0-2
    Apr 23: New Radiant-Churchill Brothers        1-2
    
     1.Persipura (Jayapura)            6  3  2  1  9- 4 11
     2.Churchill Brothers (Goa)        6  3  1  2 10- 7 10  [2 1 0 1 4-3 3]
     3.Home United (Singapore)         6  3  1  2  8- 6 10  [2 1 0 1 3-4 3]
     4.New Radiant (Malé)              6  1  0  5  2-12  3
    
    Group F 
    Feb 25: Ha Noi T&T-Maziya SC                  5-1
    Feb 25: Selangor-Arema                        1-1
    Mar 11: Arema-Ha Noi T&T                      1-3
    Mar 11: Maziya SC-Selangor                    1-1
    Mar 19: Ha Noi T&T-Selangor                   1-0
    Mar 19: Maziya SC-Arema                       1-3
    Apr  1: Arema-Maziya SC                       3-2
    Apr  1: Selangor-Ha Noi T&T                   3-1
    Apr  9: Maziya SC-Ha Noi T&T                  1-2
    Apr 16: Arema-Selangor                        1-0
    Apr 23: Ha Noi T&T-Arema                      2-1
    Apr 23: Selangor-Maziya SC                    4-1
    
     1.Ha Noi T&T                      6  5  0  1 14- 7 15
     2.Arema Indonesia (Malang)        6  3  1  2 10- 9 10
     3.Selangor (Bukit Jalil)          6  2  2  2  9- 6  8
     4.Maziya SC (Malé)                6  0  1  5  7-18  1
    
    Group G 
    Feb 26: Yangon United-Kelantan                5-3
    Feb 26: South China-XM The Vissai Ninh Binh   1-3
    Mar 12: XM The Vissai Ninh Binh-Yangon United 3-2
    Mar 12: Kelantan-South China                  2-0
    Mar 18: Yangon United-South China             2-0
    Mar 18: Kelantan-XM The Vissai Ninh Binh      2-3
    Apr  2: XM The Vissai Ninh Binh-Kelantan      4-0
    Apr  2: South China-Yangon United             5-3
    Apr  8: XM The Vissai Ninh Binh-South China   1-1
    Apr  8: Kelantan-Yangon United                2-3
    Apr 22: Yangon United-XM The Vissai Ninh Binh 1-4
    Apr 22: South China-Kelantan                  4-0
    
     1.XM The Vissai Ninh Binh         6  5  1  0 18- 7 16
     2.Yangon United                   6  3  0  3 16-17  9
     3.South China (Hongkong)          6  2  1  3 11-11  7
     4.Kelantan (Kota Bahru)           6  1  0  5  9-19  3
    
    Group H
    Feb 26: Tampines Rovers-Kitchee               0-5
    Feb 26: Pune FC-Nay Pyi Taw                   2-2
    Mar 12: Nay Pyi Taw-Tampines Rovers           3-1
    Mar 12: Kitchee-Pune FC                       2-2
    Mar 19: Tampines Rovers-Pune FC               3-1
    Mar 19: Kitchee-Nay Pyi Taw                   2-0
    Apr  1: Nay Pyi Taw-Kitchee                   1-2
    Apr  1: Pune FC-Tampines Rovers               2-5
    Apr  8: Nay Pyi Taw-Pune FC                   3-3
    Apr  8: Kitchee-Tampines Rovers               4-0
    Apr 22: Tampines Rovers-Nay Pyi Taw           0-1
    Apr 22: Pune FC-Kitchee                       2-0
    
     1.Kitchee (Hongkong)              6  4  1  1 15- 5 13
     2.Nay Pyi Taw                     6  2  2  2 10-10  8
     3.Tampines Rovers (Singapore)     6  2  0  4  9-16  6  [2 2 0 0 8-3 6]
     4.Pune FC                         6  1  3  2 12-15  6  [2 0 0 2 3-8 0]
    
    1/8 Finals (played over one leg; group winners host)
    (May 13)
    Persipura (Jayapura)     Ina  Yangon United            Mya   9-2
    XM The Vissai Ninh Binh  Vie  Churchill Brothers       Ind   4-2
    Al-Safa                  Leb  Al-Hadd                  Bah   0-1
    Al-Qadisiya              Kuw  That Ras                 Jor   4-0
    (May 14)
    Ha Noi T&T               Vie  Nay Pyi Taw              Mya   5-0
    Kitchee                  Hkg  Arema Indonesia          Ina   2-0
    Al-Kuwait SC             Kuw  Al-Riffa                 Bah   3-0
    Arbil                    Irq  Al-Nijmeh                Leb   0-0  3-0p
    
    Quarterfinals (Aug 19 and 26)
    XM The Vissai Ninh Binh  Vie  Kitchee                  Hkg   2-4  1-0  3-4
    Ha Noi T&T               Vie  Arbil                    Irq   0-1  0-2  0-3
    Al-Qadisiya              Kuw  Al-Hadd                  Bah   1-1  2-2 *3-3
    Al-Kuwait SC             Kuw  Persipura (Jayapura)     Ina   3-2  1-6  4-8
    
    Semifinals (Sep 16 and 30)
    Al-Qadisiya              Kuw  Persipura (Jayapura)     Ina   4-2  6-0 10-2 
    Arbil                    Irq  Kitchee                  Hkg   1-1  2-1  3-2
    
    Final (Oct 18, Dubai)
    Al-Qadisiya              Kuw  Arbil                    Irq   0-0  4-2p
    

    Presidents Cup 2014

    Group Stage
    
    Group A (in Colombo, Sri Lanka)
    May  7: SL Air Force-Ugyen Academy            1-0
    May  7: KRL-Sheikh Russell                    0-0
    May  9: Ugyen Academy-KRL                     0-3
    May  9: SL Air Force-Sheikh Russell           0-5
    May 11: Sheikh Russell-Ugyen Academy          4-0
    May 11: SL Air Force-KRL                      3-0
    
     1.Sheikh Russell KC (Dhaka)       3  2  1  0  9- 0  7
     2.SL Air Force SC                 3  2  0  1  4- 5  6
     3.Khan Research Laboratories      3  1  1  1  3- 3  4
     4.Ugyen Academy FC (Punakha)      3  0  0  3  0- 8  0
    
    Group B (in Bacolod, the Philippines)
    May  6: Ceres-La Salle-Rimyongsu              2-2
    May  6: HTTU-Tatung                           2-0
    May  8: Rimyongsu-HTTU                        1-1
    May  8: Ceres-La Salle-Tatung                 2-0
    May 10: Ceres-La Salle-HTTU                   1-2
    May 10: Tatung-Rimyongsu                      0-5
    
     1.HTTU (Ashgabat)                 3  2  1  0  5- 2  7
     2.Rimyongsu                       3  1  2  0  8- 3  5
     3.Ceres-La Salle FC (Bacolod)     3  1  1  1  5- 4  4
     4.Taipei City Tatung              3  0  0  3  0- 9  0
    
    Group C (in Ulaanbaatar, Mongolia)
    May  1: Manang Marsyangdi-Svay Rieng          6-3
    May  3: Erchim-Svay Rieng                     3-1
    May  5: Erchim-Manang Marsyangdi              0-0
    
     1.Manang Marsyangdi (Kathmandu)   2  1  1  0  6- 3  4
     2.Erchim (Ulaanbaatar)            2  1  1  0  3- 1  4
     3.Svay Rieng                      2  0  0  2  4- 9  0
    
    Final Stage (in Colombo, Sri Lanka)
    
    Group 1
    Sep 20: SL Air Force-Manang Marsyangdi        1-2
    Sep 22: HTTU-Manang Marsyangdi                3-1
    Sep 24: SL Air Force-HTTU                     1-2
    
     1.HTTU (Ashgabat)                 2  2  0  0  5- 2  6
     2.Manang Marsyangdi (Kathmandu)   2  1  0  1  3- 4  3
     3.SL Air Force SC                 2  0  0  2  2- 4  0
    
    Group 2
    Sep 20: Erchim-Sheikh Russell                 0-1
    Sep 22: Rimyongsu-Erchim                      5-0
    Sep 24: Sheikh Russell-Rimyongsu              0-4
    
     1.Rimyongsu                       2  2  0  0  9- 0  6
     2.Sheikh Russell KC (Dhaka)       2  1  0  1  1- 4  3
     3.Erchim (Ulaanbaatar)            2  0  0  2  0- 6  0
    
    Final (Sep 26, Sugathadasa Stadium, Colombo)
    HTTU (Ashgabat)          Tkm  Rimyongsu                NKo   2-1
    
    

    About this document

    Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Author: Karel Stokkermans
    Last updated: 23 Oct 2014

    (c) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2014
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.