Asian Club Competitions 2016


  • Asian Champions League
  • AFC Cup
  • About this document

    2015 | 2017


    Asian Champions League 2016

    Qualifying Stage
    
    Eastern Zone
    
    Round 1 (Jan 27)
    Mohun Bagan              Ind  Tampines Rovers          Sin   3-1
    NB: losers to AFC Cup
    
    Round 2 (Feb 2)
    Shandong Luneng          Chn  Mohun Bagan              Ind   6-0
    Ha Noi T&T               Vie  Kitchee                  Hkg   1-0
    Chonburi                 Tha  Yangon United            Mya   3-2  aet
    Muang Thong United       Tha  Darul Takzim FC          Mly   0-0  3-0p
    NB: all losers to AFC Cup
    
    Round 3 (Feb 9)
    Pohang Steelers          Sko  Ha Noi T&T               Vie   3-0
    Adelaide United          Aus  Shandong Luneng          Chn   1-2
    FC Tokyo                 Jpn  Chonburi                 Tha   9-0
    Shanghai SIPG            Chn  Muang Thong United       Tha   3-0
    NB: all losers eliminated from all competitions 
    
    Western Zone
    
    Round 1 (Feb 9)
    Bunyodkor Toshkent       Uzb  Al-Shabab Al-Arabi       Uae   2-0
    Naft (Tehran)            Irn  Al-Jaish (Doha)          Qat   0-2
    Al-Jazira                Uae  Al-Sadd                  Qat   2-2  5-4p
    Al-Ittihad (Jeddah)      Sau  Al-Wahdat                Jor   2-1
    NB: Al-Wahdat to AFC Cup; the other three losers eliminated from all competitions
    
    Group Stage 
    
    Group A
    Feb 23: Lokomotiv Toshkent-Al-Ittihad         1-1
    Feb 23: Sepahan-Al-Nasr                       2-0
    Mar  1: Al-Nasr-Sepahan                       2-0
    Mar  1: Al-Ittihad-Lokomotiv Toshkent         1-1
    Mar 15: Sepahan-Lokomotiv Toshkent            0-2
    Mar 15: Al-Ittihad-Al-Nasr                    1-2
    Apr  6: Lokomotiv Toshkent-Sepahan            1-0
    Apr  6: Al-Nasr-Al-Ittihad                    0-0
    Apr 20: Al-Nasr-Lokomotiv Toshkent            1-1
    Apr 20: Al-Ittihad-Sepahan                    4-0x
    May  4: Lokomotiv Toshkent-Al-Nasr            0-0z
    May  4: Sepahan-Al-Ittihad                    0-2y
    x in Doha
    y in Muscat
    z due to the head-to-head tie-breaker, both clubs went into the match knowing a
      draw would qualify them both; perhaps unsurprisingly no goals were scored
    
     1.Lokomotiv Toshkent              6  2  4  0  6- 3 10
     2.Al-Nasr (Dubai)                 6  2  3  1  5- 4  9  [2 1 1 0 2-1 4]
     3.Al-Ittihad (Jeddah)             6  2  3  1  9- 4  9  [2 0 1 1 1-2 1]
     4.Sepahan (Isfahan)               6  1  0  5  2-11  3
    
    Group B
    Feb 23: Lekhwiya-Zob-Ahan                     0-1
    Feb 23: Al-Nasr-Bunyodkor Toshkent            3-3
    Mar  1: Bunyodkor Toshkent-Al-Nasr            0-1
    Mar  1: Zob-Ahan-Lekhwiya                     0-0
    Mar 16: Bunyodkor Toshkent-Zob-Ahan           0-0
    Mar 16: Al-Nasr-Lekhwiya                      1-1
    Apr  5: Lekhwiya-Al-Nasr                      4-0
    Apr  5: Zob-Ahan-Bunyodkor Toshkent           5-2
    Apr 20: Bunyodkor Toshkent-Lekhwiya           0-2
    Apr 20: Zob-Ahan-Al-Nasr                      3-0x
    May  4: Al-Nasr-Zob-Ahan                      0-3y
    May  4: Lekhwiya-Bunyodkor Toshkent           0-0
    x in Muscat
    y in Dubai
    
     1.Zob-Ahan (Isfahan)              6  4  2  0 12- 2 14
     2.Lekhwiya (Doha)                 6  2  3  1  7- 2  9
     3.Al-Nasr (Riyadh)                6  1  2  3  5-14  5
     4.Bunyodkor Toshkent              6  0  3  3  5-11  3
    
    Group C
    Feb 24: Pakhtakor Toshkent-Al-Hilal           2-2
    Feb 24: Teraktor-Sazi-Al-Jazeera              4-0
    Mar  2: Al-Jazeera-Teraktor-Sazi              0-1
    Mar  2: Al-Hilal-Pakhtakor Toshkent           4-1
    Mar 15: Pakhtakor Toshkent-Teraktor-Sazi      1-0
    Mar 15: Al-Jazeera-Al-Hilal                   1-1
    Apr  6: Teraktor-Sazi-Pakhtakor Toshkent      2-0
    Apr  6: Al-Hilal-Al-Jazeera                   1-0
    Apr 19: Al-Hilal-Teraktor-Sazi                0-2x
    Apr 19: Al-Jazeera-Pakhtakor Toshkent         1-3
    May  3: Pakhtakor Toshkent-Al-Jazeera         3-0
    May  3: Teraktor-Sazi-Al-Hilal                1-2y
    x in Doha
    y in Muscat
    
     1.Teraktor-Sazi (Tabriz)          6  4  0  2 10- 3 12
     2.Al-Hilal (Riyadh)               6  3  2  1 10- 7 11
     3.Pakhtakor Toshkent              6  3  1  2 10- 9 10
     4.Al-Jazeera (Abu Dhabi)          6  0  1  5  2-13  1
    
    Group D
    Feb 24: Al-Ain-Al-Jaish                       1-2
    Feb 24: Al-Ahly-Nasaf Qarshi                  2-1
    Mar  2: Nasaf Qarshi-Al-Ahly                  2-1 
    Mar  2: Al-Jaish-Al-Ain                       2-1
    Mar 16: Al-Ain-Al-Ahly                        1-0
    Mar 16: Al-Jaish-Nasaf Qarshi                 1-0
    Apr  5: Nasaf Qarshi-Al-Jaish                 0-0
    Apr  5: Al-Ahly-Al-Ain                        1-2
    Apr 19: Nasaf Qarshi-Al-Ain                   1-1
    Apr 19: Al-Jaish-Al-Ahly                      1-4
    May  3: Al-Ahly-Al-Jaish                      2-0
    May  3: Al-Ain-Nasaf Qarshi                   2-0
    
     1.Al-Jaish (Al-Rayyan)            6  3  1  2  6- 8 10  [2 2 0 0 4-2 6]
     2.Al-Ain                          6  3  1  2  8- 6 10  [2 0 0 2 2-4 0]
     3.Al-Ahly (Jeddah)                6  3  0  3 10- 7  9
     4.Nasaf Qarshi                    6  1  2  3  4- 7  5
    
    Group E
    Feb 23: B.Binh Duong-Jiangsu Suning           1-1
    Feb 23: Jeonbuk Hyundai Motors-FC Tokyo       2-1
    Mar  1: FC Tokyo-B.Binh Duong                 3-1
    Mar  1: Jiangsu Suning-Jeonbuk Hyundai Motors 3-2
    Mar 15: Jeonbuk Hyundai Motors-B.Binh Duong   2-0
    Mar 15: FC Tokyo-Jiangsu Suning               0-0
    Apr  6: B.Binh Duong-Jeonbuk Hyundai Motors   3-2
    Apr  6: Jiangsu Suning-FC Tokyo               1-2
    Apr 20: FC Tokyo-Jeonbuk Hyundai Motors       0-3
    Apr 20: Jiangsu Suning-B.Binh Duong           3-0
    May  4: B.Binh Duong-FC Tokyo                 1-2
    May  4: Jeonbuk Hyundai Motors-Jiangsu Suning 2-2
    
     1.Jeonbuk Hyundai Motors (Jeonju) 6  3  1  2 13- 9 10  [2 2 0 0 5-1 6]
     2.FC Tokyo                        6  3  1  2  8- 8 10  [2 0 0 2 1-5 0]
     3.Jiangsu Suning (Nanjing)        6  2  3  1 10- 7  9
     4.B. Binh Duong (Thu Dau Mot)     6  1  1  4  6-13  4
    
    Group F
    Feb 23: Sanfrecce Hiroshima-Shandong Luneng   1-2
    Feb 23: Buriram United-FC Seoul               0-6
    Mar  1: FC Seoul-Sanfrecce Hiroshima          4-1
    Mar  1: Shandong Luneng-Buriram United        3-0
    Mar 16: Shandong Luneng-FC Seoul              1-4
    Mar 16: Sanfrecce Hiroshima-Buriram United    3-0
    Apr  5: FC Seoul-Shandong Luneng              0-0
    Apr  5: Buriram United-Sanfrecce Hiroshima    0-2
    Apr 20: FC Seoul-Buriram United               2-1
    Apr 20: Shandong Luneng-Sanfrecce Hiroshima   1-0
    May  4: Buriram United-Shandong Luneng        0-0
    May  4: Sanfrecce Hiroshima-FC Seoul          2-1
    
     1.FC Seoul                        6  4  1  1 17- 5 13
     2.Shandong Luneng (Ji'nan)        6  3  2  1  7- 5 11
     3.Sanfrecce Hiroshima             6  3  0  3  9- 8  9
     4.Buriram United                  6  0  1  5  1-16  1
    
    Group G
    Feb 24: Suwon Samsung Bluewings-Gamba Osaka   0-0
    Feb 24: Melbourne Victory-Shanghai SIPG       2-1
    Mar  2: Gamba Osaka-Melbourne Victory         1-1
    Mar  2: Shanghai SIPG-Suwon Samsung Bluewings 2-1
    Mar 15: Melbourne Victory-Suwon S. Bluewings  0-0
    Mar 15: Shanghai SIPG-Gamba Osaka             2-1
    Apr  6: Gamba Osaka-Shanghai SIPG             0-2
    Apr  6: Suwon S. Bluewings-Melbourne Victory  1-1
    Apr 19: Gamba Osaka-Suwon Samsung Bluewings   1-2
    Apr 19: Shanghai SIPG-Melbourne Victory       3-1
    May  3: Melbourne Victory-Gamba Osaka         2-1
    May  3: Suwon Samsung Bluewings-Shanghai SIPG 3-0
    
     1.Shanghai SIPG                   6  4  0  2 10- 8 12
     2.Melbourne Victory               6  2  3  1  7- 7  9  [2 0 2 0 1-1 2; 1 ag]
     3.Suwon Samsung Bluewings         6  2  3  1  7- 4  9  [2 0 2 0 1-1 2; 0 ag]
     4.Gamba Osaka                     6  0  2  4  4- 9  2
    
    Group H
    Feb 24: Urawa Red Diamonds-Sydney FC          2-0
    Feb 24: Guangzhou Evergrande-Pohang Steelers  0-0
    Mar  2: Sydney FC-Guangzhou Evergrande        2-1
    Mar  2: Pohang Steelers-Urawa Red Diamonds    1-0
    Mar 16: Pohang Steelers-Sydney FC             0-1
    Mar 16: Guangzhou Evergrande-Urawa Red D'nds  2-2
    Apr  5: Sydney FC-Pohang Steelers             1-0
    Apr  5: Urawa Red Diamonds-Guangzhou Evergr.  1-0
    Apr 19: Pohang Steelers-Guangzhou Evergrande  0-2
    Apr 20: Sydney FC-Urawa Red Diamonds          0-0
    May  3: Guangzhou Evergrande-Sydney FC        1-0
    May  3: Urawa Red Diamonds-Pohang Steelers    1-1
    
     1.Sydney FC                       6  3  1  2  4- 4 10
     2.Urawa Red Diamonds              6  2  3  1  6- 4  9
     3.Guangzhou Evergrande            6  2  2  2  6- 5  8
     4.Pohang Steelers                 6  1  2  3  2- 5  5
    
    1/8 Finals
    (May 17 and 24)
    Melbourne Victory        Aus  Jeonbuk Hyundai Motors   SKo   1-1  1-2  2-3
    FC Tokyo                 Jpn  Shanghai SIPG            Chn   2-1  0-1  2-2*
    Al-Nasr (Dubai)          UAE  Teraktor-Sazi (Tabriz)   Irn   4-1  1-3  5-4
    Al-Hilal (Riyadh)        Sau  Lokomotiv Toshkent       Uzb   0-0  1-2  1-2
    (May 17 and 25)
    Lekhwiya                 Qat  Al-Jaish                 Qat   0-4  4-2  4-6
    (May 18 and 25)
    Urawa Red Diamonds       Jpn  FC Seoul                 SKo   1-0  2-3  3-3x 6-7 pen
    Shandong Luneng          Chn  Sydney FC                Aus   1-1  2-2 *3-3
    Al-Ain                   UAE  Zob-Ahan (Isfahan)       Irn   1-1  2-0  3-1
    x 2nd leg finished 1-0 to Seoul after 90 minutes; goals scored in extra time not
      taken into account for the away goal rule
    
    Quarterfinals
    (Aug 23 and Sep 13)
    Shanghai SIPG            Chn  Jeonbuk Hyundai Motors   SKo   0-0  0-5  0-5
    Al-Ain                   UAE  Lokomotiv Toshkent       Uzb   0-0  1-0  1-0
    (Aug 24 and Sep 14)
    FC Seoul                 SKo  Shandong Luneng          Chn   3-1  1-1  4-2
    Al-Jaish                 Qat  Al-Nasr (Dubai)          UAE   awd  1-0  4-0x
    x 1st leg won 0-3 by Al-Nasr but awarded 3-0 to Al-Jaish because Al-Nasr fielded an 
      ineligible player (Santos Monteiro Junior Wanderley, who scored twice, and was
      playing under an allegedly false Indonesian passport)
    
    Semifinals
    (Sep 27 and Oct 18)
    Al-Ain                   UAE  Al-Jaish                 Qat   3-1  2-2  5-3
    (Sep 28 and Oct 19)
    Jeonbuk Hyundai Motors   SKo  FC Seoul                 SKo   4-1  1-2  5-3
    
    Final (Nov 19 and 26)
    Jeonbuk Hyundai Motors   SKo  Al-Ain                   UAE   2-1  1-1  3-2
    

    AFC Cup 2016

    Qualifying Stage
    
    Round 1
    
    Group A (in Thimphu)
    [Aug 11, 2015]
    Druk United              Bhu  K. Electric              Pak   3-3
    [Aug 13, 2015]
    Khoromkhon               Mon  K. Electric              Pak   0-1
    [Aug 15, 2015]
    Druk United              Bhu  Khoromkhon               Mon   0-0
    
     1.K. Electric (Karachi)           2  1  1  0  4- 3  4
     2.Druk United (Thimphu)           2  0  2  0  3- 3  2
     3.Khoromkhon (Ulaanbaatar)        2  0  1  1  0- 1  1
    NB: K. Electric qualified for second qualifying round
        
    Group B (in Bishkek)
    [Aug 11, 2015]
    CSL Benfica              Mac  Alga (Bishkek)           Kyr   0-2
    [Aug 13, 2015]
    Sheikh Jamal (Dhaka)     Ban  CSL Benfica              Mac   4-1
    [Aug 15, 2015]
    Alga (Bishkek)           Kyr  Sheikh Jamal (Dhaka)     Ban   1-1
    
     1.Lt. Sheikh Jamal DC (Dhaka)     2  1  1  0  5- 2  4
     2.Alga (Bishkek)                  2  1  1  0  3- 1  4
     3.CSL Benfica (Macau)             2  0  0  2  1- 6  0
    NB: Sheikh Jamal qualified for group stage
    
    Second Qualifying Round [Feb 9]
    Ahli Al-Khalil           Pal  FK Hujand                Taj   1-0
    Al-Wahda (Damascus)      Syr  Balkan (Balkanabat)      Tkm   2-0
    Al-Hadd                  Bhr  K. Electric              Pak   2-0
    Tripoli SC               Leb  Alay Osh                 Kyr   0-0  7-6p
    
    NB: in addition six teams eliminated in the qualifying rounds of the AFC
        Champions League enter the group stage
    
    Group Stage 
    
    Group A 
    Feb 23: Altyn Asyr-Al-Ahed                    2-0
    Feb 23: Al-Wahdat-Al-Hadd                     2-0
    Mar  8: Al-Ahed-Al-Wahdat                     3-2
    Mar  8: Al-Hadd-Altyn Asyr                    1-1
    Mar 15: Al-Wahdat-Altyn Asyr                  1-1
    Mar 15: Al-Hadd-Al-Ahed                       2-5
    Apr 12: Al-Ahed-Al-Hadd                       1-0
    Apr 12: Altyn Asyr-Al-Wahdat                  0-0
    Apr 26: Al-Ahed-Altyn Asyr                    3-0
    Apr 26: Al-Hadd-Al-Wahdat                     6-2
    May 10: Al-Wahdat-Al-Ahed                     3-2
    May 10: Altyn Asyr-Al-Hadd                    1-2
    
     1.Al-Ahed (Beirut)                6  4  0  2 14- 9 12
     2.Al-Wahdat (Amman)               6  2  2  2 10-12  8
     3.Al-Hadd                         6  2  1  3 11-12  7
     4.Altyn Asyr (Ashgabat)           6  1  3  2  5- 7  6
    
    Group B
    Feb 23: Istiqlol Dushanbe-Al-Faysali          0-0
    Feb 23: Nafit Al-Wasat-Tripoli SC             1-0x
    Mar  8: Al-Faysali-Nafit Al-Wasat             2-1
    Mar  8: Tripoli SC-Istiqlol Dushanbe          2-1
    Mar 15: Nafit Al-Wasat-Istiqlol Dushanbe      2-0x
    Mar 15: Tripoli SC-Al-Faysali                 1-1
    Apr 12: Al-Faysali-Tripoli SC                 3-1
    Apr 12: Istiqlol Dushanbe-Nafit Al-Wasat      0-1
    Apr 26: Al-Faysali-Istiqlol Dushanbe          4-2
    Apr 26: Tripoli SC-Nafit Al-Wasat             1-3
    May 10: Istiqlol Dushanbe-Tripoli SC          1-3
    May 10: Nafit Al-Wasat-Al-Faysali             1-0x
    x played in Tehran
    
     1.Nafit Al-Wasat (Najaf)          6  5  0  1  9- 3 15
     2.Al-Faysali (Amman)              6  3  2  1 10- 6 11
     3.Tripoli SC                      6  2  1  3  8-10  7
     4.Istiqlol Dushanbe               6  0  1  5  4-12  1
    
    Group C
    Feb 24: Al-Thahriyeh-Al-Quwa Al-Jawiya        0-2x
    Feb 24: Al-Arouba-Al-Wahda                    2-1
    Mar  9: Al-Quwa Al-Jawiya-Al-Arouba           2-1y
    Mar  9: Al-Wahda-Al-Thahriyeh                 3-0z [awarded 3-0; Thahriyeh dns]
    Mar 16: Al-Wahda-Al-Quwa Al-Jawiya            5-2z
    Mar 16: Al-Arouba-Al-Thahriyeh                1-1
    Apr 13: Al-Thahriyeh-Al-Arouba                2-0
    Apr 13: Al-Quwa Al-Jawiya-Al-Wahda            1-0y
    Apr 27: Al-Wahda-Al-Arouba                    2-1z
    Apr 27: Al-Quwa Al-Jawiya-Al-Thahriyeh        4-1y
    May 11: Al-Arouba-Al-Quwa Al-Jawiya           0-4
    May 11: Al-Thahriyeh-Al-Wahda                 awd  [awarded 0-3; match not played]
    x played in Al-Khalil (Hebron)
    y played in Al-Wakra (Qatar)
    z played in Saida (Lebanon)
    
     1.Al-Quwa Al-Jawiya (Baghdad)     6  5  0  1 15- 7 15
     2.Al-Wahda (Damascus)             6  4  0  2 14- 6 12
     3.Al-Thahriyeh                    6  1  1  4  4-13  4  [2 1 1 0 3-1 4]
     4.Al-Arouba (Sur)                 6  1  1  4  5-12  4  [2 0 1 1 1-3 1]
    
    Group D
    Feb 24: Al-Jaish-Fanja                        1-0x
    Feb 24: Muharraq-Ahli Al-Khalil               2-1
    Mar  9: Fanja-Muharraq                        1-2
    Mar 16: Ahli Al-Khalil-Fanja                  2-1
    Mar 16: Muharraq-Al-Jaish                     1-0
    Apr 13: Fanja-Ahli Al-Khalil                  3-3
    Apr 13: Al-Jaish-Muharraq                     0-2y
    Apr 27: Ahli Al-Khalil-Muharraq               1-1
    Apr 27: Fanja-Al-Jaish                        0-0
    May  3: Ahli Al-Khalil-Al-Jaish               awd  [awarded 0-3; match not played]
    May 11: Al-Jaish-Ahli Al-Khalil               1-0z
    May 11: Muharraq-Fanja                        1-0
    x played in Muscat
    y played in Riffa
    z played in Essa Town
    
     1.Muharraq                        6  5  1  0  9- 3 16
     2.Al-Jaish (Damascus)             6  3  1  2  5- 3 10
     3.Ahli Al-Khalil                  6  1  2  3  7-11  5
     4.Fanja                           6  0  2  4  5- 9  2
    
    Group E
    Feb 23: Ceres-La Salle-Selangor               2-2
    Feb 23: Tampines Rovers-Sheikh Jamal          4-0
    Mar  8: Sheikh Jamal-Ceres-La Salle           0-2
    Mar  8: Selangor-Tampines Rovers              0-1
    Mar 15: Tampines Rovers-Ceres-La Salle        1-1 
    Mar 15: Sheikh Jamal-Selangor                 3-4
    Apr 12: Ceres-La Salle-Tampines Rovers        2-1
    Apr 12: Selangor-Sheikh Jamal                 2-1
    Apr 26: Sheikh Jamal-Tampines Rovers          3-2
    Apr 26: Selangor-Ceres-La Salle               0-0
    May 10: Ceres-La Salle-Sheikh Jamal           5-0
    May 10: Tampines Rovers-Selangor              1-0
    
     1.Ceres-La Salle FC (Bacolod)     6  3  3  0 12- 4 12
     2.Tampines Rovers (Singapore)     6  3  1  2 10- 6 10
     3.Selangor (Shah Alam)            6  2  2  2  8- 8  8
     4.Lt. Sheikh Jamal DC (Dhaka)     6  1  0  5  7-19  3
    
    Group F
    Feb 23: New Radiant-Balestier Khalsa          2-2
    Feb 23: Kitchee-Kaya                          1-0
    Mar  8: Balestier Khalsa-Kitchee              1-0
    Mar  8: Kaya-New Radiant                      1-0
    Mar 15: Kaya-Balestier Khalsa                 1-0
    Mar 15: Kitchee-New Radiant                   0-0
    Apr 12: New Radiant-Kitchee                   0-2
    Apr 12: Balestier Khalsa-Kaya                 0-3
    Apr 26: Kaya-Kitchee                          0-1
    Apr 26: Balestier Khalsa-New Radiant          3-0
    May 10: Kitchee-Balestier Khalsa              4-0
    May 10: New Radiant-Kaya                      0-0
    
     1.Kitchee (Hongkong)              6  4  1  1  8- 1 13
     2.Kaya FC (Manila)                6  3  1  2  5- 2 10
     3.Balestier Khalsa (Singapore)    6  2  1  3  6-10  7
     4.New Radiant (Malé)              6  0  3  3  2- 8  3
    
    Group G 
    Feb 24: Yangon United-South China             2-1
    Feb 24: Mohun Bagan-Maziya                    5-2x
    Mar  9: Maziya-Yangon United                  1-1
    Mar  9: South China-Mohun Bagan               0-4
    Mar 16: Maziya-South China                    2-1
    Mar 16: Mohun Bagan-Yangon United             3-2x
    Apr 13: Yangon United-Mohun Bagan             1-1
    Apr 13: South China-Maziya                    2-0
    Apr 27: Maziya-Mohun Bagan                    1-1
    Apr 27: South China-Yangon United             2-1
    May 11: Mohun Bagan-South China               0-3x
    May 11: Yangon United-Maziya                  3-2
    x played in Guwahati
    
     1.Mohun Bagan (Kolkata)           6  3  2  1 14- 9 11
     2.South China (Hongkong)          6  3  0  3  9- 9  9
     3.Yangon United                   6  2  2  2 10-10  8
     4.Maziya SC (Malé)                6  1  2  3  8-13  5
    
    Group H
    Feb 24: Lao Toyota-Bengaluru FC               2-1
    Feb 24: Darul Takzim FC-Ayeyawady United      8-1
    Mar  9: Ayeyawady United-Lao Toyota           4-2
    Mar  9: Bengaluru FC-Darul Takzim FC          0-1
    Mar 16: Ayeyawady United-Bengaluru FC         0-1
    Mar 16: Darul Takzim FC-Lao Toyota            3-0
    Apr 13: Lao Toyota-Darul Takzim FC            1-4
    Apr 13: Bengaluru FC-Ayeyawady United         5-3
    Apr 27: Ayeyawady United-Darul Takzim FC      1-2
    Apr 27: Bengaluru FC-Lao Toyota               2-1
    May 11: Darul Takzim FC-Bengaluru FC          3-0
    May 11: Lao Toyota-Ayeyawady United           2-3
    
     1.Darul Takzim FC (Johor Bahru)   6  6  0  0 21- 3 18
     2.Bengaluru FC (Bangalore)        6  3  0  3  9-10  9
     3.Ayeyawady United (Yangon)       6  2  0  4 12-20  6
     4.Lao Toyota (Vientiane)          6  1  0  5  8-17  3
    
    1/8 Finals (played over one leg; group winners host)
    (May 24)
    Al-Ahed (Beirut)         Leb  Al-Wahda (Damascus)      Syr   4-0 
    Al-Quwa Al-Jawiya        Irq  Al-Wahdat (Amman)        Jor   2-1x
    Ceres-La Salle FC        Phi  South China (Hongkong)   Hkg   0-1  aet 
    Mohun Bagan (Kolkata)    Ind  Tampines Rovers          Sin   1-2y aet 
    (May 25)
    Darul Takzim FC (Johor)  Mly  Kaya FC                  Phi   7-2
    Kitchee                  Hkg  Bengaluru FC             Ind   2-3
    Muharraq                 Bah  Al-Faysali (Amman)       Jor   1-0
    Nafit Al-Wasat (Najaf)   Irq  Al-Jaish (Damascus)      Syr   0-1z
    x played in Al-Wakra (Qatar)
    y played in Guwahati
    z played in Tehran
    
    Quarterfinals
    (Sep 13 and 20)
    Al-Quwa Al-Jawiya        Irq  Al-Jaish (Damascus)      Syr   1-1  4-0  5-1x
    South China (Hongkong)   Hkg  Darul Takzim FC (Johor)  Mly   1-1  1-2  2-3
    (Sep 14 and 21)
    Al-Ahed (Beirut)         Leb  Muharraq                 Bah   1-0  2-0  3-0
    Bengaluru FC             Ind  Tampines Rovers          Sin   1-0  0-0  1-0
    x 1st leg in Al-Wakra (Qatar), 2nd leg in Essa Town (Bahrain)
    
    Semifinals 
    (Sep 27 and Oct 18)
    Al-Quwa Al-Jawiya        Irq  Al-Ahed (Beirut)         Leb   1-1  3-2  4-3x
    (Sep 28 and Oct 19)
    Darul Takzim FC (Johor)  Mly  Bengaluru FC             Ind   1-1  1-3  2-4
    x 1st leg in Al-Wakra (Qatar)
    
    Final (Nov 5, Al-Wakra (Qatar))
    Al-Quwa Al-Jawiya        Irq  Bengaluru FC             Ind   1-0
    
    

    About this document

    Prepared and maintained by Ian King and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Authors: Ian King and Karel Stokkermans
    Last updated: 2 Feb 2017

    (c) Copyright Ian King, Karel Stokkermans and RSSSF 2016/17
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.