Australia 2000/01

National Soccer League

Table:

 1.South Melbourne Lakers      30 21  6  3 70-24 69  (2)  [1-1]  Qualified
 2.Wollongong City Wolves      30 18  7  5 80-40 61  (2)  [2-2]  Qualified
 3.Perth Glory                 30 18  7  5 73-33 61  (2)         Qualified
 4.Sydney Olympic              30 17  6  7 58-37 57  (2)  [3-0]  Qualified
 5.Marconi-Fairfield Stallions 30 14  8  8 42-33 50  (2)         Qualified
 6.Melbourne Knights           30 14  7  9 61-46 49  (2)         Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Adelaide Force              30 12  7 11 54-54 43  (2)
 8.Auckland Kingz (Nw Zealand) 30 12  7 11 52-52 43  (2)  [0-0]
 9.Parramatta Power            30 13  3 14 42-44 42  (2)
10.Sydney United Pumas         30 12  6 12 46-56 42  (2)  [0-4]
11.Canberra Cosmos             30 11  4 15 49-55 37  (2)  [1-2]
12.Brisbane Strikers           30  9  8 13 52-56 35  (2)
13.Northern Spirit             30  8  8 14 39-50 32  (2)  [1-1]
14.Newcastle United            30  7  9 14 37-56 30  (2)
15.Eastern Pride               30  5  5 20 32-61  0  (2)  [1-3]  [*]

NB: number between () indicates number of byes (and therefore 3-0 wins vs
    Carlton) club has already received;
    score between [] indicates actual results against Carlton in rounds 1-8

[*] Eastern Pride were stripped of all their points following a breach of
    regulations

 -.Carlton Blues                8  3  4  1 13- 9 13

NB: Gippsland Falcons were renamed Eastern Pride; 
    Newcastle Breakers were renamed Newcastle United
    all matches vs Carlton awarded 3-0 to opponents, also those 
    already played [between square brackets]

Round 1 [Oct 14,15]
Parramatta     0-2 Marconi 
Adelaide       1-3 S Melbourne 
Brisbane       1-2 Melbourne K 
Wollongong     1-1 Perth 
Eastern        1-1 Newcastle  
Canberra       awd Carlton          [originally 1-2; awarded 3-0] 
Sydney United  2-1 Northern  
Sydney Olympic 2-0 Auckland 

Round 2 [Oct 21,22]
Auckland       2-1 Eastern 
Northern       0-0 Sydney Olympic  
Newcastle      0-2 Brisbane 
Adelaide       0-2 Sydney United  
Perth          1-0 S Melbourne  
Marconi        1-0 Canberra 
Melbourne K    2-1 Parramatta  
Carlton        awd Wollongong       [originally 2-2; awarded 0-3] 

Round 3 [Oct 28,29]
Sydney Olympic 3-0 Adelaide 
Sydney United  2-1 Perth 
S Melbourne    awd Carlton          [originally 1-1; awarded 3-0]  
Wollongong     1-0 Marconi 
Northern       2-0 Eastern 
Canberra       3-0 Melbourne K
Parramatta     3-1 Brisbane 
Auckland       5-1 Newcastle 

Round 4 [Nov 4,5]
Newcastle      0-2 Parramatta 
Adelaide       4-3 Eastern 
Brisbane       2-2 Canberra 
Marconi        1-1 S Melbourne 
Northern       4-2 Auckland
Perth          1-1 Sydney Olympic
Carlton        awd Sydney United    [originally 4-0; awarded 0-3] 
Melbourne K    1-2 Wollongong 

Round 5 [Nov 11,12]
Auckland       0-1 Adelaide 
Northern       0-0 Newcastle 
Parramatta     2-3 Canberra 
Wollongong     2-1 Brisbane  
S Melbourne    4-1 Melbourne K
Sydney United  2-2 Marconi 
Sydney Olympic awd Carlton          [originally 3-0; awarded 3-0] 
Eastern        2-3 Perth 

Round 6 [Nov 18,19]
Adelaide       3-2 Northern 
Newcastle      2-1 Canberra
Perth          5-1 Auckland 
Marconi        2-3 Sydney Olympic 
Parramatta     0-2 Wollongong 
Carlton        awd Eastern          [originally 3-1; awarded 0-3] 
S Melbourne    3-0 Brisbane 
Melbourne K    4-0 Sydney United  

Round 7 [Nov 25,26]
Auckland       awd Carlton          [originally 0-0; awarded 3-0] 
Canberra       3-2 Wollongong 
Northern       2-0 Perth 
Adelaide       1-1 Newcastle 
Eastern        0-0 Marconi
S Melbourne    1-1 Parramatta 
Sydney United  1-1 Brisbane 
Sydney Olympic 1-0 Melbourne K

Round 8 [Dec 2,3]
Parramatta     3-2 Sydney United
Newcastle      1-3 Wollongong 
Canberra       1-3 S Melbourne
Perth          2-0 Adelaide 
Brisbane       2-1 Sydney Olympic 
Marconi        3-1 Auckland  
Melbourne K    2-1 Eastern 
Carlton        awd Northern         [originally 1-1; awarded 0-3] 

Round 9 [Dec 9,10]
Northern       0-0 Marconi 
Auckland       2-2 Melbourne K
Eastern        2-2 Brisbane  
Sydney United  2-2 Canberra  
S Melbourne    4-2 Wollongong  
Sydney Olympic 0-2 Parramatta  
Perth          4-0 Newcastle  
Adelaide       awd Carlton          [not played; awarded 3-0] 

Round 10 [Dec 16,17]
Newcastle      0-0 S Melbourne
Wollongong     2-0 Sydney United 
Marconi        0-2 Adelaide
Canberra       2-3 Sydney Olympic
Brisbane       1-1 Auckland 
Parramatta     2-0 Eastern 
Melbourne K    1-1 Northern 
Carlton        awd Perth            [not played; awarded 0-3]

NB: Carlton went bankrupt on Dec 18, 2000

Round 11 [Dec 22-24]
Northern       1-0 Brisbane 
Adelaide       3-2 Melbourne K
Auckland       0-1 Parramatta  
Perth          0-1 Marconi 
Eastern        3-1 Canberra  
Sydney United  0-3 S Melbourne
Sydney Olympic 2-2 Wollongong
Carlton        awd Newcastle        [not played; awarded 0-3]

Round 12 [Dec 29-31]
Parramatta     3-0 Northern 
Wollongong     4-2 Eastern 
Newcastle      1-1 Sydney United 
Melbourne K    1-1 Perth
Canberra       0-2 Auckland 
Brisbane       6-2 Adelaide 
S Melbourne    1-0 Sydney Olympic
Marconi        awd Carlton          [not played; awarded 3-0]

Round 13 [Jan 5-7]
Wollongong     1-1 Auckland 
Adelaide       3-0 Parramatta 
Northern       0-2 Canberra 
Eastern        0-0 S Melbourne  
Marconi        2-2 Newcastle 
Perth          7-2 Brisbane 
Sydney Olympic 3-1 Sydney United 
Carlton        awd Melbourne K      [not played; awarded 0-3] 

Round 14 
[Jan 12-14]
Perth          3-2 Parramatta
Sydney Olympic 1-0 Newcastle  
Canberra       1-1 Adelaide 
Sydney United  1-0 Eastern 
S Melbourne    3-0 Auckland 
Marconi        4-1 Melbourne K
Brisbane       awd Carlton          [not played; awarded 3-0]
[Mar 7?]
Wollongong     2-2 Northern

Round 15 
[Jan 19-21]
Auckland       1-1 Sydney United  
Melbourne K    5-1 Newcastle 
Northern       1-2 S Melbourne 
Eastern        0-2 Sydney Olympic  
Marconi        2-1 Brisbane  
Perth          3-0 Canberra 
Carlton        awd Parramatta       [not played; awarded 0-3]
[Mar 21?]
Adelaide       1-1 Wollongong

Round 16 [Jan 26-28]
Sydney United  2-1 Northern
Auckland       1-0 Sydney Olympic 
Newcastle      1-0 Eastern
Marconi        2-1 Parramatta 
Perth          1-1 Wollongong  
Melbourne K    2-1 Brisbane 
S Melbourne    1-0 Adelaide  
Carlton        awd Canberra         [not played; awarded 0-3]

Round 17 [Feb 2-4]
Parramatta     1-3 Melbourne K
Brisbane       0-0 Newcastle 
Canberra       1-2 Marconi 
Eastern        1-3 Auckland 
Sydney United  2-1 Adelaide 
S Melbourne    1-1 Perth 
Sydney Olympic 2-1 Northern
Wollongong     awd Carlton          [not played; awarded 3-0]

Round 18 [Feb 9-11]
Newcastle      1-0 Auckland 
Northern       0-1 Eastern 
Brisbane       3-1 Parramatta 
Adelaide       3-5 Sydney Olympic
Marconi        1-3 Wollongong 
Perth          5-1 Sydney United 
Melbourne K    2-0 Canberra 
Carlton        awd S Melbourne      [not played; awarded 0-3]

Round 19 [Feb 16-18]
Auckland       1-2 Northern 
Canberra       1-1 Brisbane  
Wollongong     5-2 Melbourne K
Eastern        1-2 Adelaide  
S Melbourne    6-1 Marconi  
Sydney Olympic 3-3 Perth 
Parramatta     1-1 Newcastle 
Sydney United  awd Carlton          [not played; awarded 3-0]

Round 20 [Feb 23-25]
Newcastle      2-4 Northern 
Adelaide       1-1 Auckland 
Marconi        5-2 Sydney United  
Brisbane       2-4 Wollongong 
Melbourne K    4-0 S Melbourne 
Canberra       0-1 Parramatta 
Perth          2-1 Eastern 
Carlton        awd Sydney Olympic   [not played; awarded 0-3]

Round 21 
[Mar 2-4]
Auckland       3-3 Perth 
Wollongong     5-1 Parramatta 
Canberra       3-2 Newcastle 
Sydney United  0-1 Melbourne K
Northern       2-3 Adelaide 
Sydney Olympic 1-0 Marconi 
Eastern        awd Carlton          [not played; awarded 3-0]
[Mar 14?]
Brisbane       3-2 S Melbourne     

Round 22 [Mar 9-11]
Melbourne K    2-3 Sydney Olympic 
Newcastle      0-1 Adelaide
Marconi        2-1 Eastern
Canberra       2-1 Wollongong 
Perth          4-1 Northern 
Brisbane       4-2 Sydney United    
Parramatta     0-3 S Melbourne 
Carlton        awd Auckland         [not played; awarded 0-3]

Round 23 [Mar 16-18]
Wollongong     9-4 Newcastle 
Adelaide       4-6 Perth 
Auckland       1-0 Marconi  
Sydney Olympic 2-0 Brisbane  
Eastern        2-2 Melbourne K 
S Melbourne    1-0 Canberra 
Sydney United  2-1 Parramatta 
Northern       awd Carlton          [not played; awarded 3-0]

Round 24 [Mar 23-25]
Canberra       1-2 Sydney United
Wollongong     0-1 S Melbourne
Marconi        0-0 Northern 
Newcastle      1-0 Perth 
Parramatta     3-1 Sydney Olympic
Melbourne K    2-2 Auckland
Brisbane       3-1 Eastern Pride
Carlton        awd Adelaide         [not played; awarded 0-3]

Round 25 [Mar 30-Apr 1]
Northern       1-4 Melbourne K
S Melbourne    1-0 Newcastle 
Auckland       3-2 Brisbane 
Sydney Olympic 3-1 Canberra 
Eastern        2-1 Parramatta
Sydney United  1-1 Wollongong
Adelaide       0-0 Marconi 
Perth          awd Carlton          [not played; awarded 3-0]

Round 26 [Apr 6-8]
Parramatta     1-3 Auckland
Wollongong     3-1 Sydney Olympic
Marconi        0-2 Perth
Melbourne K    1-1 Adelaide 
S Melbourne    3-1 Sydney United 
Canberra       7-1 Eastern          [Eastern played youth team due to players' strike]
Brisbane       1-1 Northern 
Newcastle      awd Carlton          [not played; awarded 3-0]

Round 27
[Apr 15]
Perth          1-0 Melbourne K
Northern       0-0 Parramatta 
Auckland       2-3 Canberra 
Adelaide       2-2 Brisbane 
[Apr 16]
Sydney United  0-3 Newcastle 
[Apr 18] 
Sydney Olympic 2-2 S Melbourne 
[Apr 18?]
Eastern        0-3 Wollongong
Carlton        awd Marconi          [not played; awarded 0-3]

Round 28 [Apr 20-22]
Newcastle      0-1 Marconi 
Brisbane       1-4 Perth 
Canberra       3-2 Northern
Auckland       3-2 Wollongong 
Parramatta     1-0 Adelaide 
S Melbourne    3-0 Eastern 
Sydney United  3-2 Sydney Olympic 
Melbourne K    awd Carlton          [not played; awarded 3-0] 

Round 29 [Apr 25]
Auckland       1-6 S Melbourne 
Eastern        0-3 Sydney United  
Sydney Olympic 2-2 Newcastle  
Northern       0-4 Wollongong  
Adelaide       6-0 Canberra 
Perth          0-1 Parramatta  
Marconi        0-0 Melbourne K 
Carlton        awd Brisbane         [not played; awarded 0-3]

Round 30 [Apr 27-29]
Melbourne K    6-4 Newcastle 
S Melbourne    6-2 Northern
Canberra       0-3 Perth
Brisbane       1-2 Marconi 
Sydney United  2-4 Auckland 
Wollongong     6-2 Adelaide 
Sydney Olympic awd Eastern          [not played; awarded 3-0] 
Parramatta     awd Carlton          [not played; awarded 3-0] 

Table:

 1.South Melbourne Lakers      30 21  6  3 70-24 69  (2)  [1-1]  Qualified
 2.Wollongong City Wolves      30 18  7  5 80-40 61  (2)  [2-2]  Qualified
 3.Perth Glory                 30 18  7  5 73-33 61  (2)         Qualified
 4.Sydney Olympic              30 17  6  7 58-37 57  (2)  [3-0]  Qualified
 5.Marconi-Fairfield Stallions 30 14  8  8 42-33 50  (2)         Qualified
 6.Melbourne Knights           30 14  7  9 61-46 49  (2)         Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Adelaide Force              30 12  7 11 54-54 43  (2)
 8.Auckland Kingz (Nw Zealand) 30 12  7 11 52-52 43  (2)  [0-0]
 9.Parramatta Power            30 13  3 14 42-44 42  (2)
10.Sydney United Pumas         30 12  6 12 46-56 42  (2)  [0-4]
11.Canberra Cosmos             30 11  4 15 49-55 37  (2)  [1-2]
12.Brisbane Strikers           30  9  8 13 52-56 35  (2)
13.Northern Spirit             30  8  8 14 39-50 32  (2)  [1-1]
14.Newcastle United            30  7  9 14 37-56 30  (2)
15.Eastern Pride               30  5  5 20 32-61  0  (2)  [1-3]  [*]

NB: number between () indicates number of byes (and therefore 3-0 wins vs
    Carlton) club has already received;
    score between [] indicates actual results against Carlton in rounds 1-8

[*] Eastern Pride were stripped of all their points following a breach of
    regulations

 -.Carlton Blues                8  3  4  1 13- 9 13

NB: Gippsland Falcons were renamed Eastern Pride; 
    Newcastle Breakers were renamed Newcastle United
    all matches vs Carlton awarded 3-0 to opponents, also those 
    already played [between square brackets]

Championship Playoff

First Round (Elimination Finals)

First Legs [May 6]
Melbourne K    0-0 Perth          [following the match Perth players were
Sydney Olympic 3-1 Marconi         attacked by Knights' "fans"]

Second Legs [May 12,13]
Perth          2-2 Melbourne K    [Melbourne on away goals]
Marconi        0-2 Sydney Olympic

Melbourne K and Sydney Olympic to minor semifinal

Minor Semifinal [May 19,20]
Melbourne K    0-1 Sydney Olympic

Sydney Olympic to preliminary final


Major Semifinal

First Leg [May 12,13]
Wollongong     2-1 S Melbourne

Second Leg [May 19,20]
S Melbourne    1-2 Wollongong

Wollongong to grand final, S Melbourne to preliminary final


Preliminary Final [May 27]
S Melbourne    2-0 Sydney Olympic


Grand Final [Jun 3]
Wollongong     2-1 S Melbourne 
  [Saso Petrovski 57, Stuart Young 58; John Anastasiadis 79]


NB: in 2001/02 the league will play with 12 teams; apart from Carlton and
    Eastern Pride, who failed to complete their programme, also Canberra
    Cosmos and Brisbane Strikers were kicked out, Canberra for 'doubts whether
    they would remain a going concern' and Brisbane for 'not ranking high
    enough among the nation's clubs'.

On July 4, Canberra and Brisbane were readmitted following a 'separate and 
different exercise to the assessment process'.  On September 26, Canberra
were kicked out again, on the grounds of a failure of the Cosmos to prove 
their financial viability and the club's decision to release its guarantors 
from their responsibilities in July.


1999/00.

2001/02.

list of champions.

list of cup winners.

list of final tables.

list of regional champions.

list of regional cup winners.


About this document

Prepared and maintained by the RSSSF

Author: RSSSF (rsssf_request@topica.com)
Last updated: 29 Jan 2003

(C) Copyright RSSSF 2000/03
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the RSSSF. All rights reserved.