Australia 2008/09


Hyundai A-League
Victoria State 2009

Hyundai A-League

Preliminary Stage

Final Table:

 1.Melbourne Victory FC      21 12  2  7 39-27 38  [Melbourne]
 2.Adelaide United FC        21 11  5  5 31-19 38  [Adelaide]
 3.Queensland Roar FC        21 10  6  5 36-25 36  [Brisbane]
 4.Central Coast Mariners FC 21  7  7  7 35-32 28  [Gosford]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Sydney FC                 21  7  5  9 33-32 26  [Sydney]
 6.Wellington Phoenix        21  7  5  9 23-31 26  [Wellington (NZ)]
 7.Perth Glory FC            21  6  4 11 31-44 22  [Perth]
 8.Newcastle United Jets FC  21  4  6 11 21-39 18  [Newcastle]

Round 1
[Aug 15]
Newcastle      1-1 Central Coast
[Aug 16]
Sydney         0-0 Melbourne
[Aug 17]
Wellington     1-1 Queensland
Adelaide       1-0 Perth

Round 2
[Aug 22]
Perth          3-3 Newcastle
[Aug 23]
Central Coast  2-3 Sydney
[Aug 24]
Wellington     2-4 Melbourne
Queensland     1-1 Adelaide

Round 3
[Aug 29]
Melbourne      5-0 Newcastle
[Aug 30]
Adelaide       3-0 Wellington
[Aug 31]
Sydney         5-2 Perth
Queensland     2-4 Central Coast

Round 4
[Sep 12]
Melbourne      1-0 Adelaide
[Sep 13]
Newcastle      0-0 Sydney
[Sep 14]
Wellington     0-0 Central Coast
Perth          0-3 Queensland

Round 5
[Sep 19]
Queensland     0-1 Newcastle      
[Sep 20]
Central Coast  2-2 Melbourne      
Sydney         3-0 Adelaide
[Sep 21]
Perth          1-0 Wellington     

Round 6
[Sep 26]
Central Coast  4-1 Perth
[Sep 27]
Adelaide       2-0 Newcastle      
[Sep 28]
Wellington     2-1 Sydney
Melbourne      0-2 Queensland

Round 7
[Oct 3]
Adelaide       3-3 Central Coast  
[Oct 4]
Melbourne      4-0 Perth          
Sydney         1-1 Queensland
[Oct 5]
Newcastle      2-2 Wellington     

Round 8
[Oct 17]
Queensland     0-1 Adelaide       
[Oct 18]
Newcastle      1-0 Melbourne      
[Oct 19]
Central Coast  0-1 Wellington     
Perth          2-1 Sydney

Round 9
[Oct 24]
Central Coast  1-0 Newcastle      
[Oct 25]
Melbourne      0-2 Sydney
[Oct 26]
Adelaide       2-1 Perth          
Wellington     0-1 Queensland     

Round 10
[Oct 31]
Adelaide       2-3 Melbourne      
[Nov 1]
Sydney         3-3 Central Coast  
[Nov 2]
Newcastle      1-2 Queensland     
Perth          2-0 Wellington     

Round 11
[Nov 7]
Sydney         1-2 Wellington     
[Nov 8]
Queensland     0-1 Melbourne      
[Nov 9]
Perth          2-2 Newcastle      
[Nov 15]
Central Coast  3-0 Adelaide       

Round 12
[Nov 21]
Melbourne      2-1 Central Coast  
[Nov 22]
Adelaide       2-0 Sydney         
[Nov 23]
Wellington     2-0 Newcastle      
Queensland     4-1 Perth          

Round 13
[Nov 28]
Wellington     2-1 Melbourne
Sydney         1-1 Queensland
[Nov 29]
Perth          2-2 Central Coast
[Nov 30]
Newcastle      1-1 Adelaide

Round 14
[Dec 5]
Adelaide       6-1 Wellington
[Dec 6]
Central Coast  1-1 Queensland
Perth          3-1 Melbourne
[Dec 7]
Newcastle      1-2 Sydney

Round 15
[Dec 13]
Wellington     1-1 Perth
Central Coast  2-1 Sydney
[Dec 14]
Queensland     2-1 Newcastle
[Jan 6]
Melbourne      1-0 Adelaide

Round 16
[Dec 19]
Wellington     1-0 Central Coast
Newcastle      4-2 Melbourne
[Dec 21]
Sydney         1-4 Perth
[Jan 14]
Adelaide       0-0 Queensland

Round 17
[Dec 26]
Newcastle      1-2 Central Coast
Perth          0-1 Adelaide
[Dec 27]
Melbourne      3-2 Sydney
[Dec 28]
Queensland     3-2 Wellington

Round 18
[Dec 31]
Central Coast  1-0 Perth
[Jan 2]
Melbourne      2-1 Queensland
[Jan 3]
Adelaide       2-0 Sydney
[Jan 4]
Wellington     3-0 Newcastle

Round 19
[Jan 9]
Adelaide       2-0 Newcastle
[Jan 10]
Central Coast  3-4 Queensland
[Jan 11]
Sydney         1-0 Wellington
Perth          3-2 Melbourne

Round 20
[Jan 16]
Melbourne      3-0 Central Coast
  [Allsopp 68, Hernández 71, Thompson 75]
[Jan 17]
Queensland     3-1 Sydney
  [van Dijk 16, 28, 93; Danning 25]
[Jan 18]
Wellington     1-1 Adelaide
  [Barbarouses 31; Reid 9]
Newcastle      2-1 Perth
  [Kovacic 41, Milligan 55pen; Bulloch 65]

Round 21
[Jan 23]
Melbourne      2-0 Wellington
  [Muscat 40pen, Thompson 90]
[Jan 24]
Queensland     4-2 Perth
  [Nichols 27, Tiatto 63, van Dijk 76, McCloughan 82; Rukavytsya 21,
   Skorich 66]
[Jan 25]
Sydney         4-0 Newcastle
  [Brosque 13, 41, Milligan 77og, Bridge 86]
Central Coast  0-1 Adelaide
  [Cristiano 82]

Final Table:

 1.Melbourne Victory FC      21 12  2  7 39-27 38  [Melbourne]
 2.Adelaide United FC        21 11  5  5 31-19 38  [Adelaide]
 3.Queensland Roar FC        21 10  6  5 36-25 36  [Brisbane]
 4.Central Coast Mariners FC 21  7  7  7 35-32 28  [Gosford]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Sydney FC                 21  7  5  9 33-32 26  [Sydney]
 6.Wellington Phoenix        21  7  5  9 23-31 26  [Wellington (NZ)]
 7.Perth Glory FC            21  6  4 11 31-44 22  [Perth]
 8.Newcastle United Jets FC  21  4  6 11 21-39 18  [Newcastle]


Minor Semifinal

First Leg [Feb 6]
Central Coast  0-2 Queensland   
  [Nichols 30, van Dijk 54pen]

Second Leg [Feb 13]
Queensland     2-1 Central Coast
  [Nichols 21, McKay 49; Mrdja 64]

Major Semifinal

First Leg [Feb 7]
Adelaide       0-2 Melbourne
  [Hernández 13, Allsopp 89]

Second Leg [Feb 14]
Melbourne      4-0 Adelaide
  [Thompson 10, Hernández 24, Allsopp 44, Pondeljak 48]

Preliminary Final [Feb 21]
Adelaide       1-0 Queensland  
  [Barbiero 25]     

Grand Final [Feb 28]
Melbourne      1-0 Adelaide
  [Pondeljak 60]


Pre-Season Challenge Cup 2008

Group A

Round 1
[Jul 19]
Perth          1-1 Newcastle 
  [Trinidad 12; Spencer  36]
[Jul 20]
Melbourne      1–2 Adelaide 
  [Ney Fabiano 8; Cristiano 33, 90]

Round 2 [Jul 26]
Perth          0–1 Melbourne
  [Thwaite 11]
Newcastle      0–0 Adelaide

Round 3 [Aug 2]
Newcastle      0–1 Melbourne 
  [Pondeljak  82]
Adelaide       0–0 Perth 
 
Table:

 1.Melbourne Victory FC       3  2  0  1  3- 2  6
 2.Adelaide United FC         3  1  2  0  2- 1  5
 3.Newcastle United Jets FC   3  0  2  1  1- 2  2
   Perth Glory FC             3  0  2  1  1- 2  2

Group B

Round 1
[Jul 19]
Sydney         2-1 Queensland
  [Payne 53, Prentice 57; van Dijk 49]
[Jul 20]
Wellington     1–0 Central Coast
  [Daniel 72]

Round 2 [Jul 27]
Central Coast  3-0 Sydney
  [Porter 43, Petrovski 60, Mrdja 68]
Queensland     1–1 Wellington
  [van Dijk  18; Kwasnik  74]

Round 3 
[Aug 2]
Sydney         2–3 Wellington
  [Brosque 16, Fyfe 39; Hearfield  57, Smeltz 62, Gao 82]
[Aug 3]
Queensland     1–2 Central Coast 
  [Zullo 51; Elrich  29, MacAllister 32]

Table:

 1.Wellington Phoenix         3  2  1  0  5- 3  7
 2.Central Coast Mariners FC  3  2  0  1  5- 2  6
 3.Sydney FC                  3  1  0  2  4- 7  3
 4.Queensland Roar FC         3  0  1  2  3- 5  1

Final [Aug 6, Westpac Stadium, Wellington; att: 9,208; ref: Peter O'Leary]
Wellington    0–0 Melbourne     [7-8 pen]


Victoria State 2009

Premier League (Foxtel Cup)
 
POS  Team		     P   W   D   L   GF-GA  P
1.   Dandenong Thunder       22  15  5   2   45-21  50
2.   Altona Magic            22  11  5   6   36-26  38
3.   Green Gully Cavaliers   22  11  5   6   29-21  38
4.   Hume City               22  11  4   7   39-16  37
5.   South Melbourne         22  10  7   5   41-22  37
------------------------------------------------------
6.   Heidelberg United       22  10  4   8   35-26  34
7.   Oakleigh Cannons        22  9   6   7   24-22  33
8.   Sunshine Georgies       22  8   8   6   18-18  32
9.   Melbourne Knights       22  7   6   9   26-25  27
10.  Richmond		     22  7   3   12  28-31  24
------------------------------------------------------
11.  Whittlesea Zebras       22  2   4   16  15-42  10	Relegated
12.  Preston Lions           22  2   1   19  14-80  7	Relegated

Round 1:
[Feb 27]
Richmond	3-0 Whittlesea
Oakleigh	4-1 Heidelberg U.
[Mar 1]
Hume City	0-1 Altona Magic
Preston Lions	1-2 Melbourne
Green Gully	3-0 Sunshine
South Melbourne	0-1 Dandenong

Round 2:
[Mar 6]
Oakleigh	0-1 Dandenong
Richmond	1-0 Melbourne
[Mar 8]
Sunshine	1-0 Hume City
South Melbourne	0-1 Heidelberg U.
[Mar 9]
Whittlesea	0-1 Green Gully
[Apr 13]
Altona Magic	4-0 Preston Lions	[rescheduled/abandoned]

Round 3:
[Mar 13]
Oakleigh	0-1 Melbourne
[Mar 14]
Green Gully	0-0 Dandenong
Altona Magic	0-0 Richmond
[Mar 15]
Hume City	3-0 Whittlesea
Preston Lions	1-7 South Melbourne
[Mar 16]
Heidelberg U.	1-0 Sunshine

Round 4:
[Mar 20]
Richmond	1-0 Sunshine
[Mar 21]
Dandenong	1-0 Altona Magic
[Mar 22]
Hume City	1-1 Heidelberg U.
Preston Lions	0-0 Green Gully
South Melbourne	2-1 Melbourne
[Mar 23]
Whittlesea	0-1 Oakleigh

Round 5:
[Mar 27]
Richmond	5-1 Preston Lions
Oakleigh	0-1 Sunshine
[Mar 28]
Green Gully	1-0 Melbourne
Dandenong	2-1 Hume City
[Mar 30]
Heidelberg U.	4-0 Altona Magic
[Mar 31]
Whittlesea	1-3 South Melbourne

Round 6:
[Apr 4]
Altona Magic	2-1 Green Gully
[Apr 5]
Oakleigh	3-0 Preston Lions
Sunshine	0-1 Dandenong
Hume City	2-1 Melbourne
South Melbourne	3-0 Richmond
[Apr 6]
Heidelberg U.	1-0 Whittlesea

Round 7:
[Apr 13]
Oakleigh	1-1 Richmond
[Apr 18]
Green Gully	2-2 South Melbourne
Dandenong	2-1 Whittlesea
[Apr 19]
Hume City	6-0 Preston Lions
Sunshine 	2-2 Altona Magic
[Apr 20]
Heidelberg U.	0-1 Melbourne

Round 8:
[Apr 24]
Richmond	2-3 Dandenong
[Apr 25]
Hume City	1-2 South Melbourne
Green Gully	0-2 Heidelberg U.
Altona Magic	1-0 Oakleigh
[Apr 26]
Melbourne	1-1 Whittlesea
Preston Lions	0-1 Sunshine

Round 9:
[May 2]
Dandenong	4-0 Preston Lions
Green Gully	2-1 Hume City
[May 3]
Sunshine	2-1 Melbourne
South Melbourne	0-0 Oakleigh
[May 4]
Whittlesea	0-1 Altona Magic
Heidelberg U.	1-1 Richmond

Round 10:
[May 8]
Richmond	0-1 Hume City
[May 9]
Green Gully	1-2 Oakleigh
[May 10]
Sunshine	0-0 Whittlesea
Melbourne	2-2 Dandenong
Preston Lions	0-7 Heidelberg U.
South Melbourne	2-0 Altona Magic

Round 11:
[May 15]
Richmond	2-3 Green Gully
Oakleigh	0-2 Hume City
[May 16]
Dandenong	3-0 Heidelberg U.
Altona Magic	2-1 Melbourne
[May 17]
Sunshine	1-1 South Melbourne
Whittlesea	2-1 Preston Lions

Round 12:
[May 23]
Altona Magic	1-2 Hume City
Dandenong	2-2 South Melbourne
[May 24]
Sunshine	1-0 Green Gully
Melbourne	5-0 Preston Lions
Whittlesea	0-1 Richmond
[May 25]
Heidelberg U.	1-2 Oakleigh

Round 13:
[May 30]
Green Gully	1-0 Whittlesea
Dandenong	2-2 Oakleigh
[May 31]
Melbourne	1-0 Richmond
Hume City	0-0 Sunshine
Preston Lions	2-4 Altona Magic
Heidelberg U.	1-0 South Melbourne

Round 14:
[Jun 12]
Richmond	2-3 Altona Magic
[Jun 13]
Dandenong	0-0 Green Gully		[abandoned at half-time]
[Jun 14]
South Melbourne	6-2 Preston Lions
Melbourne	0-0 Oakleigh
Whittlesea	1-3 Hume City
Sunshine	1-0 Heidelberg U.
[Jul 5]
Dandenong	5-1 Green Gully		[full replay]

Round 15:
[Jun 19]
Oakleigh	2-1 Whittlesea
[Jun 20]
Green Gully	4-0 Preston Lions
Altona Magic	0-2 Dandenong
[Jun 21]
Sunshine	2-1 Richmond
Melbourne	1-1 South Melbourne
[Jun 22]
Heidelberg U.	1-1 Hume City

Round 16:
[Jun 26]
Melbourne	0-1 Green Gully
[Jun 27]
Hume City	3-0 Dandenong
Sunshine	1-1 Oakleigh
Altona Magic	3-3 Heidelberg U.
[Jun 28]
Preston Lions	2-1 Richmond
South Melbourne	4-0 Whittlesea

Round 17:
[Jul 10]
Richmond	1-3 South Melbourne
[Jul 11]
Green Gully	1-2 Altona Magic
Dandenong	1-1 Sunshine
[Jul 12]
Melbourne	2-1 Hume City
Preston Lions	0-1 Oakleigh
[Jul 13]
Heidelberg U.	3-1 Whittlesea

Round 18:
[Jul 17]
Richmond	3-1 Oakleigh
[Jul 18]
Altona Magic	1-1 Sunshine
[Jul 19]
Preston Lions	0-8 Hume City
Melbourne	3-2 Heidelberg U.
Whittlesea	2-3 Dandenong
South Melbourne	1-1 Green Gully

Round 19:
[Jul 25]
Dandenong	1-2 Richmond
[Jul 26]
Sunshine	0-1 Preston Lions
South Melbourne	0-1 Hume City
[Jul 27]
Whittlesea	1-1 Melbourne
Heidelberg U.	0-1 Green Gully
[Aug 12]
Oakleigh	1-0 Altona Magic	[rescheduled/abandoned]

Round 20:
[Jul 31]
Oakleigh	1-1 South Melbourne
Richmond	1-2 Heidelberg U.
Melbourne	0-1 Sunshine
[Aug 1]
Altona Magic	5-0 Whittlesea
[Aug 2]
Hume City	0-0 Green Gully
Preston Lions	1-5 Dandenong

Round 21:
[Aug 8]
Altona Magic	3-0 South Melbourne
Dandenong	3-1 Melbourne
[Aug 9]
Heidelberg U.	3-2 Preston Lions
Hume City	2-0 Richmond
Oakleigh	1-4 Green Gully
[Aug 10]
Whittlesea	2-2 Sunshine

Round 22:
[Aug 15]
Hume City	0-1 Oakleigh
South Melbourne 1-0 Sunshine
Green Gully	1-0 Richmond
Heidelberg U.	0-1 Dandenong
Preston Lions	0-2 Whittlesea
Melbourne	1-1 Altona Magic

POS  Team		     P   W   D   L   GF-GA  P
1.   Dandenong Thunder       22  15  5   2   45-21  50
2.   Altona Magic            22  11  5   6   36-26  38
3.   Green Gully Cavaliers   22  11  5   6   29-21  38
4.   Hume City               22  11  4   7   39-16  37
5.   South Melbourne         22  10  7   5   41-22  37
------------------------------------------------------
6.   Heidelberg United       22  10  4   8   35-26  34
7.   Oakleigh Cannons        22  9   6   7   24-22  33
8.   Sunshine Georgies       22  8   8   6   18-18  32
9.   Melbourne Knights       22  7   6   9   26-25  27
10.  Richmond		     22  7   3   12  28-31  24
------------------------------------------------------
11.  Whittlesea Zebras       22  2   4   16  15-42  10	Relegated
12.  Preston Lions           22  2   1   19  14-80  7	Relegated

Elimination Final:
[Aug 23]
Hume City	2-0 South Melbourne
  [Alfonso Opazo 2, Andrew Vlahos 47]

Qualifying Final:
[Aug 22]
Altona Magic	3-3 Green Gully		[aet, pen. 7-6]
  [Slave Bozinovski 41, Nicholas Kalmar 64, Carl Recchia 74; Mathew Sanders 6,
  Pablo Cardozo 37, Aziz Behich 90+4]

Semi Finals:
[Aug 29]
Green Gully	0-1 Hume City
  [Tansel Baser 26]
[Aug 30]
Dandenong	0-1 Altona Magic
  [Kliment Taseski 57]

Preliminary Final:
[Sep 6]
Dandenong	3-1 Hume City
  [Veton Korcarevski 14, Hamlet Armenian 46, Joseph Di Iorio 50; Isiyan
  Erdogan 63]

Grand Final:
[Sep 12]
Altona Magic	1-1 Dandenong		[aet, pen. 6-5]
  [Veton Korcarevski 49; Nicholas Kalmar 65pen]



2007/08.

2009/10.

list of champions.

list of cup winners.

list of final tables.

list of foundation dates.

list of regional champions.

list of regional cup winners.


About this document

Data for state leagues reproduced from www.footballaustralia.co.uk website and used with permission.

Prepared and maintained by Ian King and Connor for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Alan Morley, Ian King and Connor
Last updated: 6 Feb 2014

(C) Copyright Ian King, Connor and RSSSF as well as to Alan Morley and www.footballaustralia.co.uk for state leagues 2008/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.