Australia - Cup Data 1962-1989


Australia Cup 1962-1968
1962 | 1963 | 1964 | 1965 | 1966 | 1967 | 1968
National Cup 1977-1989
1977 | 1978 | 1979 | 1980 | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989

list of finals


Australia Cup 1962

Round 1
[Nov 4]
South Melbourne Hellas          1-2 Sydney Yugal
Adelaide Juventus               3-2 Brisbane Azzurri
[Nov 10]
St George Budapest              5-2 Oxley United
[Nov 11]
Melbourne Juventus              3-1 Adelaide Croatia
Toronto Awaba                   1-7 APIA Leichhardt
Brisbane Hellenic               0-1 Sydney Hakoah
[Nov 18]
Footscray JUST                  1-3 Adelaide Budapest
Adamstown Rosebud               0-2 Wilhelmina
 
Quarterfinals
[Nov 18]
Sydney Hakoah                   2-6 Adelaide Juventus
[Nov 25]
Sydney Yugal                    3-2 APIA Leichhardt
Wilhelmina                      0-2 St George Budapest 
Melbourne Juventus              1-0 Adelaide Budapest
 
Semifinals [Dec 2]
Melbourne Juventus              1-2 Sydney Yugal
Adelaide Juventus               0-3 St George Budapest
 
Third Place Match [Dec 9]
Adelaide Juventus               1-1 Melbourne Juventus              [4-3 pen] 
 
Final [Dec 9, Wentworth Park, Sydney; att: 11014]
Sydney Yugal                    8-1 St George Budapest
  [Jelisavcic (4), Nincevich, Schwartz (2), Pacanin; Buchanan]

Australia Cup 1963

Round 1 [Sep 29]
Toronto Awaba                   6-5 West Wallsend
Newcastle Austral               3-0 Wallsend
Brisbane Hellenic               4-2 Merton Rovers
Brisbane Azzurri                1-0 Latrobe
Hobart Olympia                  3-2 Launceston Juventus
Hobart Rangers                  1-0 Ulverstone
Adelaide Juventus               6-0 Adelaide Polonia
Adelaide Budapest               3-0 Adelaide Croatia
 
Round 2
[Oct 5]
Port Melbourne Slavia           4-3 Footscray JUST                  [aet]
Hobart Olympia                  5-1 Hobart Rangers
Adelade JUventus                3-1 Adelaide Budapest
[Oct 6]  
Polonia Melbourne               0-0 George Cross                    [aet, 4-3 pen]
APIA Leichhardt                 2-0 South Coast United
[Oct 7]
Toronto Awaba                   2-3 Brisbane Hellenic
Sydney Prague                   2-1 Pan Hellenic                    [aet]
Brisbane Azzurri                1-0 Newcastle Austral

Quarterfinals
[Oct 12]
Adelaide Juventus               3-0 Hobart Olympia
[Oct 13]
Sydney Prague                   5-2 Brisbane Hellenic
Brisbane Azzurri                0-3 Polonia Melbourne
Port Melbourne Slavia           3-1 APIA Leichhardt
 
Semifinals
[Oct 19]
Port Melbourne Slavia           2-0 Adelaide Juventus
[Oct 20]
Polonia Melbourne               3-1 Sydney Prague
 
Third Place Match [Oct 27]
Sydney Prague                   1-2 Adelaide Juventus
 
Final [Oct 27, Olympic Park Stadium, Melbourne; att: 12500]
Port Melbourne Slavia           0-0 Polonia Melbourne
 
Final Replay [Nov 3,Olympic Park Stadium, Melbourne; att: 9000]
Port Melbourne Slavia           3-2 Polonia Melbourne               [aet]
  [Palmer 81, 85, 104; Jaczyk 19pen, Jurecki 61] 

Australia Cup 1964

Quarterfinals
[Oct 17]
Footscray JUST                  9-1 Rapid Hobart
[Oct 18]
APIA Leichhardt                 4-2 Latrobe
St George Budapest              6-0 Adelaide Juventus
George Cross                    2-0 North Perth

Semifinals [Oct 25]
George Cross                    2-1 Footscray JUST
APIA Leichhardt                 1-1 St George Budapest              [aet]

Semifinal Replay [Oct 28]
APIA Leichhardt                 4-1 St George Budapest
 
Final [Nov 1, Olympic Park Stadium, Melbourne; att: 15000]
George Cross (Caroline Springs) 3-2 APIA Leichhardt                 [aet] 
  [Ackerley 3og, Bottalico 35og, Campbell 117; Watkiss 15, Jaros 44]

Australia Cup 1965

Preliminary Round 1
[Oct 14]
St George Budapest              6-0 Canberra Juventus
Adelaide Juventus               4-2 Swan Athletic
[Oct 15]
Wallsend                        5-1 Brisbane Hellenic  
 
Preliminary Round 2 [Oct 17]
St George Budapest              3-0 Wallsend
Port Melbourne Slavia           1-4 Adelaide Juventus
 
Quarterfinals
[Oct 24]
George Cross                    3-1 Melbourne Juventus
[Oct 31]
Sydney Hakoah                   4-1 St George Budapest
APIA Leichhardt                 2-1 South Coast United
South Melbourne Hellas          1-0 Adelaide Juventus
 
Semifinals  

First Legs [Nov 7]
Sydney Hakoah                   4-1 George Cross
South Melbourne Hellas          2-2 APIA Leichhardt
 
Second Legs [Nov 14]
George Cross                    1-2 Sydney Hakoah
APIA Leichhardt                 4-1 South Melbourne Hellas
 
Final [Nov 21, Wentworth Park, Sydney; att: 5900]
APIA Leichhardt                 1-1 Sydney Hakoah                   [aet]
 
Final Replay [Nov 24, Sydney Showground, Sydney; att: 3500]
Sydney Hakoah                   2-1 APIA Leichhardt      

Australia Cup 1966

Round 1
[Oct 8]
Sydney Hakoah                   6-2 Latrobe-Western Suburbs
[Oct 9]
St George Budapest              3-1 Croatia Deakin
APIA Leichhardt                 4-0 Newcastle Austral
South Coast United              3-2 Adamstown Rosebud
South Melbourne Hellas          4-1 Adelaide Juventus      
Perth Azzurri                   1-1 Port Melbourne Slavia           [aet, 4-3 pen]
West Adelaide Hellas            0-1 Melbourne Hungaria
Melbourne Hakoah                6-2 Olympia
 
Quarterfinals
[Oct 15]
Melbourne Hungaria              4-1 Perth Azzurri
[Oct 16]
Sydney Hakoah                   4-0 South Coast United
APIA :Leichhardt                2-1 St George Budapest
South Melbourne Hellas          2-1 Melbourne Hakoah
 
Semifinals [Oct 23]
APIA Leichhardt                 3-0 Melbourne Hungaria
South Melbourne Hellas          1-3 Sydney Hakoah
 
Final [Oct 30, Wentworth Park, Sydney; att: 10200]
APIA Leichhardt                 2-0 Sydney Hakoah
  [Campana 32, Kerklaan 61]

Australia Cup 1967

1/8 Finals
Western Division
[Oct 7]
Malbourne Hungaria              2-1 Launceston United
West Adelaide Hellas            0-2 Melbourne Croatia   
[Oct 8]
Melbourne Juventus              2-1 Footscray JUST
[Oct 12]
Adelaide Juventus               3-0 Perth Azzurri
Eastern Division
[Oct 8]
APIA Leichhardt                 7-1 Canberra Juventus     
Pan Hellenic                    2-1 St George Budapest              [aet]  
Lake Macquarie                  3-1 South Sydney Croatia
Latrobe-Western Suburbs         1-4 Newcastle Austral
 
Quarterfinals
[Oct 14]
Melbourne Juventus              2-1 Adelaide Juventus
[Oct 15]
Melbourne Hungaria              3-0 Melbourne Croatia
APIA Leichhardt                 5-0 Lake Macquarie
Pan Hellenic                    2-1 Newcastle Austral
 
Semifinals [Oct 22]
Melbourne Hungaria              2-0 Melbourne Juventus
APIA Leichhardt                 2-1 Pan Hellenic                    [aet]
 
Final [Oct 29, Olympic Park Stadium, Melbourne; att: 11.185]
Melbourne Hungaria              4-3 APIA Leichhardt                 [aet]  
  [Abonyi 19, 53, 95, Stoffels 74; Shanks 24og, Giacometti 69, Watkiss 83]  

Australia Cup 1968

Quarterfinals
[May 22]
Sydney Hakoah                   2-0 St George Budapest
Sydney Prague                   3-2 Pan Hellenic
[Sep 26]
Melbourne Juventus              1-2 Perth Azzurri
Melbourne Hakoah                2-0 Melbourne Croatia
 
Semifinals

First Legs
[Oct 12]
Perth Azzurri                   1-4 Sydney Hakoah
[Oct 13]
Sydney Prague                   2-1 Melbourne Hakoah
 
Second Legs [Oct 20]
Sydney Hakoah                   w/o Perth Azzurri
Malbourne Hakoah                3-2 Sydney Prague
 
Final

First Leg [Oct 27, Wentworth Park, Sydney; att: 3402]
Sydney Hakoah                   3-0 Melbourne Hakoah
  [Baartz (2), H. Rutherford]
 
Second Leg [Nov 3, Middle Park, Melbourne]
Melbourne Hakoah                1-3 Sydney Hakoah
  [Thomas; Johns, W. Rutherford, Baartz]

National Cup 1977

1/8 Finals
West Adelaide                   3-2 Adelaide City                   [aet]
Brisbane City                   3-2 Brisbane Lionas
Western Suburbs                 3-1 Sydney Olympic
Mooroolbark                     1-0 South Melbourne
Fitzroy United                  1-0 Footscray JUST
Marconi Fairfield               1-0 Sydney City
Canberra City                   2-1 St George Budapest
 
Quarterfinals
Brisbane City                   2-1 Western Suburbs                 [aet]   
Mooroolbark                     0-3 Fitzroy United
Marconi Fairfield               2-1 Canberra City
West Adelaide                   bye
 
Semifinals
West Adelaide                   2-3 Brisbane City
Fitzroy United                  2-3 Marconi Fairfield
 
Final [Oct 9, Perry Park, Brisbane; att: 9000]
Brisbane City                   1-1 Marconi Fairfield               [aet, 5-3 pen] 

National Cup 1978

Round 1
St George Souths                0-1 Brisbane City
Brisbane Lions                  7-0 Annerley
Sydney Olympic                  2-0 Auburn
Southside Eagles                1-2 Eastern Suburbs
St George Budapest              2-1 APIA Leichhardt
Western Suburbs                 2-0 Sutherland Sharks
Marconi Fairfield               0-1 Sydney Croatia
Weston Workers                  1-2 Newcastle KB United
Canberra City                   3-0 Woden Valley
Sunshine George Cross           2-1 Brundwick Juventus
Prahran Slavia                  3-6 Fitzroy United
South Melbourne                 2-1 Footscray JUST
White Eagles SC                 1-2 Essendon Croatia
Beograd SSC                     2-1 Eastern Districts Azzurri
Ascot                           1-4 West Adelaide
Adelaide City                   5-0 Noarlunga UNited
 
Round 2
Brisbane City                   1-0 Brisbane Lions                  [aet]
Sydney Olympic                  0-3 Eastern Suburbs
St George Budapest              0-1 Western Suburbs
Sydney Croatia                  3-1 Newcastle KB United
Canberra City                   3-2 Sunshine George Cross
Fitzroy United                  1-0 South Melbourne
Essendon Croatia                3-0 Beograd SSC
West Adelaide                   1-2 Adelaide City            
 
Quarterfinals
Brisbane City                   3-1 Eastern Suburbs
Western Suburbs                 0-1 Newcastle KB United
Canberra City                   2-1 Fitzroy United                  [aet]
Essendon Croatia                0-3 Adelaide City
 
Semifinals
Brisbane City                   2-0 Newcastle KB United
Canberra City                   1-3 Adelaide City
 
Final [Oct 9, Perry Park, Brisbane; att: 6964]
Brisbane City                   2-1 Adelaide City 

National Cup 1979

Round 1
Canberra City                   3-1 Woden Valley
St Kilda Hakoah                 0-4 Essendon Croatia
Fitzroy United Alexander        3-0 South Melbourne
Sunshine George Cross           1-2 Footscray JUST
Preston Makedonia               6-0 White Eagles SC
Adelaide City                   2-1 West Adelaide
Eastern Districts Azzurri       2-0 Elizabeth City
Cumberland United               1-4 Olympic Kingsway
Brisbane Lions                  5-4 Southside Eagles
Brisbane City                   2-0 St George Souths
St George Budapest              6-2 Ipswich United
Sydney Croatia                  0-3 APIA Leichhardt
Sydney City                     4-2 Auburn
Marconi Fairfield               0-2 Melita Eagles Newtown
Sutherland Sharks               1-2 Sydney Olympic
Newcastle KB United             3-2 Edgeworth FC      
 
Round 2
Canberra City                   4-0 Essendon Croatia   
Fitzroy United Alxander         0-2 Footscray JUST
Preston Makedonia               2-3 Adelaide City
Eastern Districts Azzurri       3-1 Olympic Kingsway
Brisbane Lions                  0-1 Brisbane City
St George Budapest              3-2 APIA Leichhardt
Sydney City                     2-1 Melita Eagles Newtown
Sydney Olympic                  1-3 Newcastle KB United           
 
Quarterfinals
Canberra City                   5-1 Footscray JUST
Adelaide City                   4-0 Eastern Districts Azzurri
Brisbane City                   1-2 St George Budapest              [aet]
Sydney City                     1-2 Newcastle KB United 
 
Semifinals
Canberra City                   0-1 Adelaide City
St George Budapest              1-0 Newcastle KB United             [aet]
 
Final [Sep 30, Olympic Sports Field, Adelaide; att: 9554]
Adelaide City                   3-2 St George Budapest

National Cup 1980

Round 1
Brisbane City                   0-1 Mt Gravatt
Brisbane Lions                  3-0 Grange Thistle
Ipswich Knights                 0-1 APIA Leichhardt Tigers
Sydney Croatia                  1-7 Sydney City
Blacktown City                  2-0 Sutherland Sharks
St George Budapest              2-1 Inter Monaco
Marconi Fairfield               3-0 Melita Eagles Newtown
Newcastle KB United             3-0 Edgeworth FC
Canberra City                   7-2 Croatia Deakin
Rapid Wrest Point               1-5 Preston Makedonia
South Melbourne                 5-1 Frankston Pines
Heidelberg United               3-2 Essendon Croatia
Footscray JUST                  2-3 Green Gully SC                  [aet]
Adelaide City                   3-0 Enfield Victoria
Beograd SSC                     3-2 Cumberland United
Spearwood Dalmatinac            2-1 West Adelaide
 
Round 2
Mt Gravatt                      2-4 Brisbane Lions
APIA Leichhardt Tigers          1-2 Sydney City
Blacktown City                  1-3 St George Budapest
Marconi Fairfield               3-1 Newscastle KB United
Canberra City                   3-2 Preston Makedonia
South Melbourne                 1-2 Heidelberg United
Green Gully SC                  1-3 Adelaide City
Beograd SSC                     0-3 Spearwood Dalmatinac
 
Quarterfinals
Brisbane Lions                  2-1 Sydney City
St George Budapest              0-4 Marconi Fairfield
Canberra City                   1-2 Heidelberg United 
Adelaide City                   1-0 Spearwood Dalmatinac
 
Semifinals
Brisbane Lions                  0-1 Marconi Fairfield
Heidelberg United               1-0 Adelaide City                   [aet]
 
Final [Nov 6, Olympic Park, Melbourne; att: 7000]           
Heidelberg United               0-0 Marconi Fairfield             
           
Final Replay [Nov 13, Marconi Stadium, Sydney; att: 5000]
Marconi Fairfield               3-0 Heidelberg United

National Cup 1981

Preliminary Round 
Marconi Fairfield               2-1 Melita Eagles Newtown
Canterbury-Marrickville         1-0 St George Budapest
Sydney City                     2-1 Blacktown City
Weston Workers                  1-0 Rapid Wrest Point
APIA Leichhardt Tigers          3-2 Auburn
Wollongong Cty                  3-0 Downer Olympic
Sydney Olympic                  2-1 Edgeworth FC   
Canberra City                   2-1 Newcastle KB United
 
Round 1
Brisbane Lions                  2-0 Townsville Kern United
St Kilda Hakoah                 3-2 Brunswick United Juventus
Essendon Croatia                3-1 Green Gully SC
Marconi Fairfield               1-0 Canterbury-Marrickville
Sydney City                     1-0 Weston Workers        
APIA Leichhardt Tigers          4-2 Wollongong City
Sydney Olympic                  4-2 Canberra City
West Adelaide                   3-0 Para Hills Knights
Brisbane City                   3-1 Mt Gravatt
Adelaide City                   4-2 Adelaide Croatia
Heidelberg United               2-0 South Melbourne
Preston Makedonia               3-1 Footscray JUST
 
Round 2 
Brisbane Lions                  2-0 Grange Thistle 
St Kilda Hakoah                 3-1 Essendon Croatia
Marconi Fairfield               3-2 Sydney City  
APIA Leichhardt Tigers          2-1 Sydney Olympic
West Adelaide                   5-1 Cumberland United
Brisbane City                   3-0 Mareeba UNited
Adelaide City                   3-0 Olympic Kingsway
Heidelberg United               2-1 Preston Makedonia               [aet]
 
Quarterfinals        
Brisbane Lions                  1-0 St Kilda Hakoah
Marconi Fairfield               1-0 APIA Leichhardt Tigers
West Adelaide                   4-2 Brisbane City
Adelaide City                   1-0 Heidelberg United
 
Semifinals
Brisbane Lions                  3-2 Marconi Fairfield
West Adelaide                   1-0 Adelaide City 
 
Final [Sep 20, Canberra Stadium, Canberra; att: 8132]
Brissbane Lions                 3-1 West Adelaide

National Cup 1982

Round 1
South Melbourne                 1-2 Heidelberg United               [aet]
Preston Makedonia               2-0 Footscray JUST
West Adelaide                   3-1 Adelaide City
Canberra City                   3-2 St George Budapest
Marconi Fairfield               3-2 Newcastle KB United             [aet]
Sydney Olympic                  3-5 APIA Leichhardt Tigers
Brisbane Lions                  3-1 Brisbane City
Wollongong City                 1-5 Sydney City
 
Quarterfinals
Heidelberg United               3-1 Preston Makedonia
West Adelaide                   0-2 Canberra City
Marconi Fairfield               1-2 APIA Leichhardt Tigers
Brisbane Lions                  1-0 Sydney City
 
Semifinals
Heidelberg United               4-3 Canberra City
APIA Leichhardt Tigers          2-1 Brisbane Lions
 
Final [Sep 12, Olympic Park, Melbourne; att: 7000]
Heidelberg United               1-2 APIA Leichhardt Tigers            

National Cup 1983

Round 1
St George Budapest              1-2 Sydney Olympic
Newcastle KB United             2-0 APIA Leichhardt Tigers
Marconi Fairfield               3-2 Sydney City
Brisbane City                   4-2 Brisbane Lions
West Adelaide                   1-0 Adelaide City
Footscray JUST                  2-3 Heidelberg United
South Melbourne                 4-0 Preston Makedonia  
Canberra City                   2-0 Wollongong City
 
Quarterfinals
Sydney Olympic                  2-1 Newcastle KB United
Marconi Fairfield               3-2 Brisbane City
West Adelaide                   0-4 Heidelberg United
South Melbourne                 1-0 Canberra City
 
Semifinals
Sydney Olympic                  2-1 Marconi Fairfield
Heidelberg United               3-0 South Melbourne
 
Final

First Leg [Nov 6, St George Stadium, Sydney; att: 9420]
Sydney Olympic                  1-0 Heidelberg United  
 
Second Leg [Nov 13, Olympic Park, Melbourne; att: 6000]
Heidelberg United               0-1 Sydney Olympic

National Cup 1984

Group Stage

Final Tables:

Group 1
 1.Adelaide City                 3   2  1  0   5- 0   5  Knockout Stage
 2.Sydney City                   3   1  2  0   2- 0   4  Knockout Stage
 3.West Adelaide                 3   0  2  1   0- 1   2
 4.Blacktown City                3   0  1  2   0- 6   1
 
Group 2
 1.Penrith City                  3   2  1  0   5- 1   5  Knockout Stage
 2.Melita Eagles                 3   1  2  0   2- 1   4
 3.Canberra City                 3   1  1  1   3- 3   3
 4.Sydney Olympic                3   0  0  3   1- 6   0
 
Group 3
 1.APIA Leichhardt Tigers        3   3  0  0   4- 0   6  Knockout Stage
 2.Newcastle Rosebud United      3   2  0  1   6- 3   4  Knockout Stage
 3.St George Budapest            3   1  0  2   3- 7   2
 4.Wollongong City               3   0  0  3   2- 5   0
 
Group 4
 1.Brisbane Lions                3   1  2  0   2- 1   4  Knockout Stage 
 2.Sydney Croatia                3   1  1  1   5- 4   3
 3.Brisbane City                 3   1  1  1   5- 5   3
 4.Marconi Fairfield             3   1  0  2   3- 5   2
 
Group 5
 1.Footscray JUST                3   2  0  1   3- 2   4  Knockout Stage    
 2.South Melbourne               3   1  2  0   2- 1   4
 3.Sunshine George Cross         3   1  1  1   6- 5   3
 4.Brunswick Juventus            3   0  1  2   2- 5   1
 
Group 6
 1.Melbourne Croatia             3   3  0  0  10- 5   6  Knockout Stage              
 2.Heidelberg United             3   2  0  1   5- 5   4
 3.Preston Makedonia             3   1  0  2   4- 5   2
 4.Green Gully SC                3   0  0  3   5- 9   0

NB: Newcastle Rosebud United and Sydney City qualified as two best runners-up

Knockout Stage    
  
Quarterfinals
Melbourne Croatia               3-1 Brisbane Lions
Sydney City                     2-3 Footscray JUST
Penrith City                    0-2 APIA Leichhardt Tigers
Newcastle United Rosebud        3-0 Adelaide City
 
Semifinals
Melbourne Croatia               2-0 Footscray JUST 
APIA Leichhardt Tigers          0-2 Newcastle United Rosebud          
 
Final [Sep 13, Olympic Park, Melbourne; att: 5000]
Melbourne Croatia               0-1 Newcastle United Rosebud

National Cup 1985

Round 1
Sydney Olympic                  3-1 Penrith City
Blacktown City                  2-3 APIA Leichhardt Tigers
Canberra City                   3-2 Rockdale Illinden
Inter Monaco                    9-1 West Woden Juventus
Newcastle Rosebud United        1-0 South Cardiff
Wollongong City                 3-2 Sydney Croatia
Marconi Fairfield               0-1 Brisbane City
Brisbane Lions                  2-0 Ipswich Knights
Preston Makedonia               3-2 South Melbourne
Heidelberg United               1-0 Morwell Falcons
Sydney City                     3-0 St George Budapest
Green Gully Ajax                3-1 Footscray JUST
West Adelaide                   5-0 West Torrens Birkalla
Adelaide Croatia                1-0 Adelaide City
Sunshine George Cross           5-1 Juventus Pioneer
Melbourne Croatia               2-0 Brunswick United Juventus
 
Round 2
Sydney Olympic                  2-0 APIA Leichhardt Tigers
Canberra City                   1-0 Inter Monaco
Newcastle Rosebud United        3-2 Wollongong City  
Brisbane City                   1-3 Brisbane Lions
Preston Makedonia               2-1 Heidelberg United
Sydney City                     1-2 Green Gully Ajax
West Adelaide                   0-1 Adelaide Croatia
Sunshine George Cross           2-0 Melbourne Croatia
 
Quarterfinals 
Sydney Olympic                  2-1 Canberra City                   [aet]
Newcastle Rosebud United        1-0 Brisbane Lions
Preston Makedonia               3-1 Green Gully Ajax
Adelaide Croatia                0-1 Sunshine George Cross
 
Semifinals
Sydney Olympic                  3-2 Newcastle Rosebud United
Preston Makedonia               2-1 Sunshine George Cross
 
Final [Aug 11, St George Stadium, Sydney; att: 11187]   
Sydney Olympic                  2-1 Preston Makedonia             

National Cup 1986

Round 1
Adelaide City Juventus          1-1 Sterling                        [6-5 pen]
Adelaide Hellas                 3-0 Salisbury United
Blacktown City                  6-0 West Woden Juventus      
Brisbane City                   2-1 Brisbane Lions      
Canberra Olympians              2-1 Inter Monaco          
Canterbury-Marrickville         2-3 Wollongong City            
Croydon City                    3-0 Green Gully        
Footscray JUST                  1-1 Sunshine George Cross           [9-8 pen]
Heidelberg Alexander            2-1 Preston Makedonia     
Melbourne Croatia               1-0 Brunswick Juventus     
Melita Eagles                   3-2 Ipswich  
Newcastle Rosebud               2-1 Belmont Swansea         
South Melbourne                 5-1 Juventus Pioneer      
St George Budapest              2-0 Marconi    
Sydney City Hakoah              3-0 Sydney Croatia   
Sydney Olympic                  6-0 APIA Leichhardt  

Round 2
Adelaide Hellas                 1-0 Adelaide City       
Brisbane City                   1-0 Melita Eagles       
Canberra City                   1-0 Melbourne Croatia       
Croydon City                    2-1 South Melbourne Hellas     
Heidelberg Alexander            2-1 Footscray JUST             
St George Budapest              0-3 Blacktown City      
Sydney City Hakoah              2-0 Newcastle Rosebud            
Sydney Olympic                  1-0 Wollongong City      

Quarterfinals
Adelaide Hellas                 2-1 Croydon City         
Brisbane City                   1-3 Sydney City Hakoah     
Heidelberg Alexander            3-3 Blacktown City                  [3-1 pen]
Sydney Olympic                  0-1 Canberra Olympians     

Semifinals
Adelaide Hellas                 3-1 Canberra Olympians      
Heidelberg Alexander            1-1 Sydney City Hakoah              [3-4 pen]

Final [Hindmarsh Stadium, att: 3,200]
Sydney City Hakoah              3-2 Adelaide Hellas                 [aet]
  [Kosmina 61, Farina 114, 118; Hristodoulou 49, 112]
  [Sydney City: Hughes, Rodrigues (Saad 37), Robertson, Hooker, De Marigny,
                Souness, Watson, Barnes, Farina, Kosmina, Lee; coach:Eddie Thomson ;
   Adelaide: Sproul, Heirn, Honeyman, Dunn, Scott, Panagis, Monou,
             Hristodoulou, Atsalas, Papadopoulos, Konstandopoulos (Price 120)]

National Cup 1987

Round 1 [Apr 15]
Sydney Croatia                  2-1 APIA Leichhardt Tigers
St George Budapest              0-0 Sydney Olympic                  [aet, 5-3 pen]
Brunswick Juventus              0-4 Melbourne Knights
Footscray JUST                  1-2 Preston Makedonia
Adelaide City                   lt  Sunshine George Cross
 
Quarterfinals [Apr 29]
Sydney Croatia                  3-0 St George Budapest              [aet]
Heidelberg United               5-0 Melbourne Croatia
South Melbourne                 2-0 Preston Makedonia
Sunshine George Cross           lt  Marconi Fairfield
 
Semifinals [dates ?]
Sydney Croatia                  1-1 Heidelberg United               [aet, Croatia on pen]
South Melbourne                 4-1 Marconi Fairfield
 
Final 

First Leg [Oct 14, St George Stadium, Sydney; att: 5845]
Sydney Croatia                  1-0 South Melbourne
  [Slater]
 
Second Leg [Oct 18, Olympic Park, Melbourne; att: 6000]
South Melbourne                 0-1 Sydney Croatia  
  [Arnold]

National Cup 1988

Round 1 [Jan 23]
Adelaide City Juventus          2-0 Sunshine George Cross
APIA                            2-1 Marconi
Brisbane Lions                  5-3 Wollongong City 
Brunswick Juventus              1-0 Melbourne Croatia 
Footscray JUST                  3-2 Preston Makedonia 
Sydney Olympic                  2-1 St George Budapest 

Quarterfinals [Mar 5]
APIA                            0-0 Sydney Olympic                  [aet, 4-2 pen]
Brunswick Juventus              1-1 Footscray JUST                  [aet, 7-6 pen]
South Melbourne                 5-2 Adelaide City Juventus 
Sydney Croatia                  3-0 Brisbane Lions

Semifinals [Apr 6]
APIA                            2-1 Sydney Croatia                  [aet]
Brunswick Juventus              1-0 South Melbourne 

Final [Apr 14, Marconi stadium, Sydney; att: 2200]
Apia                            0-0 Brunswick Juventus              [aet,  5-3 pen]
  [Apia: Pezzano, De Marigny, Yankos, Bertogna, Stewart, Bundalo, Phillips,
         Zaijmi (95 Watson), Brown, McKinna, Butler (73 Reynolds);
   Juventus: Laumets, Durakovic, Belic, Brown, McDowall, Yzendoorn, 
             Palatsidis, Lane, Egan, Patterson, Zinni (91 Mc Grellis)]

National Cup 1989

1/8 Finals
South Melbourne Hellas          1-0 Preston Makedonia    
Heidelberg United               2-0 Melbourne Croatia
Sunshine George Cross           2-1 Melbourne JUST
Marconi Fairfield               2-1 Blacktown City
Sydney Olympic                  6-3 St George Budapest
APIA Leichhardt Tigers          2-1 Sydney Croatia
 
Quarterfinals
South Melbourne Hellas          3-2 Heidelberg United
Adelaide City                   4-0 Sunshine George Cross
Marconi Fairfield               1-3 Sydney Olympic
Wollongong City                 1-2 APIA Leichhardt Tigers
 
Semifinals
South Melbourne Hellas          0-2 Adelaide City
Sydney Olympic                  1-0 APIA Leichhardt Tigers
 
Final
Adelaide City                   2-0 Sydney Olympic   

list of finals


About this document

Sources: https://en.wikipedia.org/wiki/Australia_Cup, https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Australian_soccer_champions#National_Cup_winners

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 2 Apr 2020

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2020
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.