Bahamas 2018/19


BFA Senior League 2018/19

BFA Senior League

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

NB: teams play those of own division twice and of other division once

Final Tables:

Oceanic Division
 1.Western Warriors SC Titans     15  14  0  1  58-10  42                   Qualified
 2.Westside SC-Renegades FC       15   8  3  4  42-29  27
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Bears FC                       15   7  4  4  44-25  25                   Qualified
 4.University of the Bahamas FC   15   7  2  6  24-23  23  [C]
 5.Baha Juniors FC Yellow         15   1  1 13  16-56   4
 6.United FC                      15   1  1 13  12-78   4
NB: Titans are the first side of Western Warriors;
    Yellow are the reserve side of Baha Juniors;
    unclear why Bears qualified instead of Renegades; possibly their match on Dec 5, which
      was reported both as a 4-2 and a 1-0 win to Renegades, was not won by them at all

Atlantic Division
 1.Dynamos FC                     14  12  0  2  61-11  36                   Qualified
 2.Cavalier FC                    14   7  2  5  24-27  23  [2 1 1 0 4-2 4]  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Future Stars FC                14   7  2  5  31-27  23  [2 0 1 1 2-4 1]
 4.Baha Juniors FC Blue           14   4  2  8  26-31  14
 5.Western Warriors SC Gladiators 14   2  3  9  17-38   9
NB: Blue are the first side of Baha Juniors;
    Gladiators are the reserve sid eof Western Warriors

[Oct 21]
Dynamos          6-1 Cavalier         
Renegades        0-3 WW Titans        
Future Stars     6-2 United           [also reported 2-1]
[Oct 24]
Bears            1-1 UB               [also reported 0-1]
[Oct 28]
Baha Juniors Bl  1-1 WW Gladiators    
Renegades        3-6 Dynamos          
Cavalier         4-2 Future Stars     
[Oct 31]
WW Titans       14-0 United           

[Nov 7]
Future Stars     4-3 Baha Juniors Bl  
[Nov 10]
UB               2-0 United           
[Nov 11]
WW Gladiators    0-5 Dynamos          
Bears            3-1 Baha Juniors Ye  
[Nov 14]
United           2-3 Renegades        
Baha Juniors Ye  0-3 Bears            
[Nov 21]
Renegades        5-3 Baha Juniors Ye  
[Nov 24]
WW Gladiators    2-0 Cavalier         [also reported 3-0]
Baha Juniors Ye  0-3 WW Titans        
[Nov 28]
United           1-9 Bears            

[Dec 2]
Future Stars     3-0 WW Gladiators    
UB               0-2 Renegades        
Baha Juniors Bl  0-2 Cavalier         
[Dec 5]
Bears            2-4 Renegades        [also reported 0-1]
[Dec 9]
United           2-1 Baha Juniors Ye  
WW Titans        1-0 UB               
Bears            1-1 WW Gladiators    
[Dec 12]
Dynamos          0-1 Future Stars     

[Jan 6]
Cavalier         1-3 WW Titans        
Dynamos          3-0 Baha Juniors Ye  
Baha Juniors Bl  0-3 UB               
[Jan 9]
WW Gladiators    1-1 United           
[Jan 13]
WW Titans        3-2 Future Stars     
UB               0-1 Cavalier         
Baha Juniors Ye  1-7 Baha Juniors Bl  
[Jan 16]
Dynamos         10-0 United           
[Jan 20]
WW Gladiators    0-6 Renegades        
Future Stars     2-3 UB               
Cavalier         3-1 Baha Juniors Ye  
[Jan 23]
Baha Juniors Bl  4-0 United           
[Jan 27]
Baha Juniors Ye  2-2 Future Stars     
Bears            0-1 Dynamos          
WW Titans        4-0 WW Gladiators    
[Jan 30]
WW Gladiators    1-2 UB               

[Feb 3]
Cavalier         3-0 United           
Baha Juniors Bl  2-1 Bears            
Baha Juniors Ye  0-7 WW Gladiators    
[Feb 6]
Dynamos          0-1 WW Titans        
[Feb 10]
Bears            4-2 Cavalier         
Renegades        1-1 Baha Juniors Bl  
United           1-3 UB               

[Feb 13]
Renegades        1-2 Future Stars     
[Feb 17]
WW Titans        2-0 Baha Juniors Bl  
UB               1-6 Dynamos          
[Feb 20]
Renegades        2-2 Cavalier         
[Feb 24]
Dynamos          5-1 WW Gladiators    
Future Stars     1-4 Bears            
UB               6-1 Baha Juniors Ye  
[Feb 27]
WW Gladiators    2-5 Baha Juniors Bl  

[Mar 3]
WW Titans        3-1 Renegades        
Baha Juniors Bl  0-3 Future Stars     
Cavalier         3-0 WW Gladiators    
[Mar 6]
Future Stars     0-0 Cavalier         
[Mar 10]
Renegades        4-0 United           
Baha Juniors Bl  2-4 Dynamos          
UB               1-1 Bears            
[Mar 13]
WW Titans        4-1 Baha Juniors Ye  
[Mar 17]
Dynamos          6-0 Cavalier         
Baha Juniors Ye  2-5 Renegades        
Bears            3-2 WW Titans        
[Mar 20]
Future Stars     1-4 Dynamos          
[Mar 24]
Renegades        2-0 UB               
WW Gladiators    1-2 Future Stars     
Bears            9-0 United           
[Mar 27]
Bears            3-3 Renegades        
[Mar 31]
Cavalier         2-1 Baha Juniors Bl  
Baha Juniors Ye  2-1 United           
UB               0-3 WW Titans        

[Apr 3]
WW Titans        7-2 United           
[Apr 7]
Dynamos          5-0 Baha Juniors Bl  
Baha Juniors Ye  1-2 UB               
WW Titans        5-0 Bears            

Final Tables:

Oceanic Division
 1.Western Warriors SC Titans     15  14  0  1  58-10  42                   Qualified
 2.Westside SC-Renegades FC       15   8  3  4  42-29  27
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Bears FC                       15   7  4  4  44-25  25                   Qualified
 4.University of the Bahamas FC   15   7  2  6  24-23  23  [C]
 5.Baha Juniors FC Yellow         15   1  1 13  16-56   4
 6.United FC                      15   1  1 13  12-78   4
NB: Titans are the first side of Western Warriors;
    Yellow are the reserve side of Baha Juniors;
    unclear why Bears qualified instead of Renegades; possibly their match on Dec 5, which
      was reported both as a 4-2 and a 1-0 win to Renegades, was not won by them at all

Atlantic Division
 1.Dynamos FC                     14  12  0  2  61-11  36                   Qualified
 2.Cavalier FC                    14   7  2  5  24-27  23  [2 1 1 0 4-2 4]  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Future Stars FC                14   7  2  5  31-27  23  [2 0 1 1 2-4 1]
 4.Baha Juniors FC Blue           14   4  2  8  26-31  14
 5.Western Warriors SC Gladiators 14   2  3  9  17-38   9
NB: Blue are the first side of Baha Juniors;
    Gladiators are the reserve sid eof Western Warriors

Playoff Stage

Semifinals [Apr 14]
Dynamos          1-0 Bears            
WW Titans        2-3 Cavalier         

Third Place Match [Apr 27]
WW Titans        0-2 Bears            

Final [Apr 28]
Dynamos          5-1 Cavalier         


2017/18

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 9 May 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.