Bangladesh 2005/06

Fifth Nitol Tata National Football League (NFL) 2005/06

First Stage [Sep 1526]

A total of 52 teams including five services teams will 
participate in the qualifiers, playing in 6 zones 
(Venues: Rangamati, Feni, Faridpur, Natore, Jamalpur and 
Khulna).  Each zonal champion  will qualify for 
the ten-team second phase.


        
Faridpur Group

[Sep 16]
Mohammedan SC (Faridpur)    1-0 Air Force
[Sep 17]      
Kushtia Crescent Club       2-2 Super Eleven Brothers Club (Shariatpur)     [3-1 pen]
[Sep 19]
Janani SS (Magura)          drw Assad SC (Jessore)            [7-6 pen]
[Sep 21]
Kushtia Crescent Club       1-0 Mohammedan SC (Jhenidah)
Naba Nabin Samabesh         7-1 Abdul Latif SS (Gopalganj)
[Sep 22]
Janani SS (Magura)          1-1 Mohammedan SC (Faridpur)      [4-2 pen]
[Sep 23]
Kushtia Crescent Club       abd Nabo Nabin SS (Munshiganj)    [abd at 0-1; Crescent 
                                                               walked off in 69']
Final [Sep 25]
Janani Seba Sangha (Magura) 0-2 Nobanabin Somabesh (Munshiganj)


Feni Group

[Sep 16]
Feni SC                     2-1 Real Bengal Club (Sumanganj)
[Sep 17]
Mohammedan SC (Chandpur)    1-0 Hidden Hero Club (Comilla)
[Sep 19]
Police                      2-0 Suktara JS
[Sep 20]
Kararchar (Nasingdi)        3-1 Desh KC Chunarughat (Habiganj)
[Sep 22]
Feni SC                     3-1 Mohammedan SC (Chandpur)
[Sep 23]
Kararchar KC (Narshingdi)   2-0 Police

Final [Sep 25]
Feni SC                     1-0 Kararchar KC (Narshingdi) 


Jamalpur Group

[Sep 15]
Nabo Uddam KC (Sherpur)     0-0 Mohammedan SC (Mymensingh)    [3-4 pen]
[Sep 16]
Jamalpur Kacharipara SC     6-2 Gaibandha Bridge Road SC
[Sep 17]
Muslim Renaissance Club     1-0 Shaheed Mahin Smriti Sangsad (Kishoreganj)
[Sep 19]
Prabaha Sangsad (Naogoan)   1-0 Mohammedan SC (Mymensingh)
[Sep 20]
Bilap Sangha (Gazipur)      2-1 Sunshine Club (Bogra)
[Sep 21]
Kacharipara SC (Jamalpur)   2-0 Muslim Renaissance Club (Tangail)
[Sep 22]
Prabha Sangsad (Noagaon)    abd Bilap Sangha (Gazipur)       [abd at 3-0; Bilap
                                                              Dangha walked off]
Final [Sep 24]
Kacharipara SC (Jamalpur)   1-0 Prabha Sangsad (Noagaon)   


Khulna Group

[Sep 15]
Dariapur Jubo KS (Meherpur) 2-2 Unmochan Club (Bagerhat)      [2-4 pen]
[Sep 16]
Khulna Town Club            6-2 Patuakhali Afsar Smriti Sangsad
[Sep 17]
PK Union Club  (Satkhira)   1-1 Mohammedan SC (Chuadanga)     [5-4 pen]
[Sep 19]
Mohammedan SC (Barisal)     3-1 Unmochon Club (Khulna)
[Sep 20]
Borguna Abahani             1-0 Balaka SC (Narail)
[Sep 22]
Khulna Town Club            2-0 PK Union (Satkhira)
[Sep 23]
Mohammedan SC (Barisal)     5-1 Barguna Abahani

Final [Sep 25]
Khulna Town Club            1-0 Mohammedan SC (Barisal)


Natore Group

[Sep 15]
Diganta Prasari (Rajshahi)  4-2 Nilphamari DPWA
[Sep 16] 
Panchagarh Mohammedan SC    3-1 Chapainawabganj NCC 
[Sep 17]
Army                        3-1 Diganta Prashari (Rajshahi)
[Sep 19]
Mohammedan SC (Panchagarh)  3-0 Renaissance SC (Natore)
[Sep 20]
Shammya Krira and Sansk.    1-0 Dinajpur Football Khelowar KS
[Sep 21]
Moonlight Club              3-1 Sonali Dharala Club (Kurigram)
[Sep 22]
Army                        2-0 Samya Krira and Sanskritic (Goshthi)
[Sep 23]
Mohammedan SC (Panchagarh)  3-1 Moonlight SC (Rangpur)

Final [Sep 25]
Army                        3-1 Mohammedan SC (Panchagarh)


Rangamati Group

[Sep 15]
Mohammedan SC (Rangamati)   4-0 Sadar Upazila (Laxmipur)
[Sep 16]
Thikadar Kalyan Samity      1-0 Ramu Brothers Union (Cox's Bazar)
[Sep 17]
Navy                        1-0 Bangladesh Rifles
[date?]
Mohammedan SC (Chittagong)  bt  Thikadar Kallyan Samity (Bandarban)
[Sep 20]
Mohammedan SC (Rangamati)   3-2 Navy

Final [Sep 22]
Mohammedan SC (Rangamati)   1-0 Mohammedan SC (Chittagong)

 

                   

Second Stage 

Automatic qualifiers: 
Brothers Union (Dhaka)
Muktijoddha (Dhaka)
Mohammedan SC (Dhaka)
Abahani (Dhaka)

First Phase [in Khulna]
[Nov 24]
Brothers Union (Dhaka)      2-0 Khulna Town Club
[Nov 25]
Kacharipara SC (Jamalpur)   0-1 Army
[Nov 26]
Muktijoddha (Dhaka)         0-0 Mohammedan SC (Dhaka)
[Nov 27]
Abahani (Dhaka)             5-1 Feni SC

Second Phase [in Rangpur]
[Nov 30]
Brothers Union (Dhaka)      0-0 Nobanabin Somabesh (Munshiganj)
[Dec 1]
Muktijoddha (Dhaka)         3-0 Feni SC  
[Dec 2]
Khulna Town Club            0-0 Army
[Dec 3]
Abahani (Dhaka)             1-0 Mohammedan SC (Dhaka)

Third Phase [in Cox's Bazar]
[Dec 6]
Brothers Union (Dhaka)      0-0 Kacharipara SC (Jamalpur) 
[Dec 7]
Khulna Town Club            2-3 Nobanabin Somabesh (Munshiganj)
[Dec 8]
Mohammedan SC (Rangamati)   1-2 Mohammedan SC (Dhaka)
[Dec 9]
Muktijoddha (Dhaka)         0-0 Abahani (Dhaka)

Fourth Phase [in Dhaka]
[Dec 18]
Kacharipara SC (Jamalpur)   1-0 Khulna Town Club 
[Dec 19]
Mohammedan SC (Rangamati)   0-5 Feni SC
[Dec 20]
Brothers Union (Dhaka)      4-0 Army
[Dec 21]
Abahani (Dhaka)             5-0 Mohammedan SC (Rangamati) 
[Dec 22]
Army                        2-1 Nobanabin Somabesh (Munshiganj)
[Dec 23]
Mohammedan SC (Dhaka)       4-1 Feni SC
[Dec 24]
Kacharipara SC (Jamalpur)   0-1 Nobanabin Somabesh (Munshiganj)
Muktijoddha (Dhaka)         4-0 Mohammedan SC (Rangamati) 

Group A
 1.Brothers Union (Dhaka)            4   2  2  0   6- 0   8  Qualified
 2.Nobanabin Somabesh (Munshiganj)   4   2  1  1   5- 4   7  Qualified
 3.Army                              4   2  1  1   3- 5   7  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Kacharipara SC (Jamalpur)         4   1  1  2   1- 2   4
 5.Khulna Town Club                  4   0  1  3   2- 6   1

Group B
 1.Abahani (Dhaka)                   4   3  1  0  11- 1  10  Qualified
 2.Muktijoddha (Dhaka)               4   2  2  0   7- 0   8  Qualified
 3.Mohammedan SC (Dhaka)             4   2  1  1   6- 3   7  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Feni SC                           4   1  0  3   7-12   3
 5.Mohammedan SC (Rangamati)         4   0  0  4   1-16   0

Top-3 of both groups reach final group, carrying over their head-to-head
records.


Super Six (Bangabandhu National Stadium, Dhaka)

[Dec 26]
Brothers Union (Dhaka)      0-0 Mohammedan SC (Dhaka)  
[Dec 27]
Muktijoddha (Dhaka)         5-2 Nobanabin Somabesh (Munshiganj)
[Dec 28]
Army                        0-1 Abahani (Dhaka) 
[Dec 29]
Brothers Union (Dhaka)      1-0 Muktijoddha (Dhaka)   
[Dec 30]
Abahani (Dhaka)             6-1 Nobanabin Somabesh (Munshiganj)
[Dec 31]
Army                        0-6 Mohammedan SC (Dhaka)  
[Jan 1]
Brothers Union (Dhaka)      2-2 Abahani (Dhaka) 
[Jan 2]
Mohammedan SC (Dhaka)       2-1 Nobanabin Somabesh (Munshiganj)
[Jan 3]
Army                        0-4 Muktijoddha (Dhaka)   

Table:

 1.Abahani (Dhaka)                   5   3  2  0   9- 3  11  Qualified
 2.Brothers Union (Dhaka)            5   2  3  0   3- 2   9  Qualified
 3.Mohammedan SC (Dhaka)             5   2  2  1   8- 1   8  Qualified
 4.Muktijoddha (Dhaka)               5   2  2  1   9- 3   8  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Army                              5   1  0  4   0-11   3
 6.Nobanabin Somabesh (Munshiganj)   5   0  1  4   4-13   1

NB: teams keep points but not goals (!) from head to head matches first stage

Semifinals 
[Jan 5]
Abahani (Dhaka)             2-1 Muktijoddha (Dhaka)           [aet]
  [Arif Khan Joy 112, Abdullah Parvez 114; Adafa 116]
[Jan 6]
Brothers Union (Dhaka)      0-1 Mohammedan SC (Dhaka)  
  [Emeka Christiani 46]

Final [Jan 8, Bangabandhu National Stadium; ref: Mansoor Azad; att: 25,000]
Abahani (Dhaka)             0-2 Mohammedan SC (Dhaka)  
  [Divine Chibiuka 48, Alfaz Ahmed 90]
  [Mohammedan: Biplab, Kamal, Odaf, Nazrul, Hassan, Munna, Arman Aziz,
               Divine, Francis (Asad 90), Alfaz;
   Abahani: Nizam, Obaidur, Pradeep, Marshall, Wali (Lajuk 46), Ndem,
            Joy, Egir, Ujjal (Tipu 75), Farhad, Ibrahim]


Cup Tournaments 2005


Federation Cup 2005 (20th edition)

Preliminary Round: 
18 teams divided over 3 groups; group winners qualify.

Group A
Dipali JS
Wari
Dhanmondi Club
Agrani Bank
Bangladesh Air Force 
Fakirerpool Young Men's Club

Round 1
[Feb 25]
Dipali            2-1        Wari            [aet]
[Feb 27]
Dhanmondi         1-2        Agrani Bank   
Air Force         0-3        Fakirerpool

Semifinal [Mar 1]
Agrani Bank       1-0        Dipali JS
Fakirerpool       bye

Final [Mar 3]
Fakirerpool       1-0        Agrani Bank

Group B
Farashganj Sporting Club
BRTC
Victoria Sporting Club
Badda Jagarani
Bangladesh Navy 
Dhaka Wanderers

Round 1 [Feb 26]
Farashganj        1-0        BRTC
Victoria          1-0        Badda Jagarani 
Dhaka Wanderers   bye        Navy

Semifinals
[Mar 1]
Victoria          5-4        Farashganj      [aet]
[Mar 2]
Navy              0-2        Dhaka Wanderers

Final [Mar 4]
Victoria          1-2        Dhaka Wanderers

Group C
Bangladesh Army
Bangladesh Police
Rahmatganj MFS
Mahakhali XI
Bangladesh Rifles 
Arambagh Krira Chakra

Round 1 [Feb 28]
Army              6-1        Police
Rahmatganj        3-1        Mohakhali
Arambagh          bye        Rifles

Semifinals
[Mar 2]
Arambagh          1-0        Rifles
[Mar 3]
Rahmatganj        0-2        Army

Final [Mar 5]
Arambagh          1-0        Army


Final Round

Automatic Qualifiers:
Muktijoddha Sangsad
Mohammedan Sporting Club
Abahani 
Sheikh Russel Krira Chakra
Brothers Union 

Round 1 
[Apr 20]
Mohammedan        2-1        Dhaka Wanderers
  [Alfaz, Manju;  Milon]
Abahani           1-0        Arambagh
  [Farhad 51]
[Apr 22]
Muktijoddha       3-1        Fakirerpool
Skeikh Russell    1-1        Brothers Union

Round 2 
[Apr 23]
Mohammedan        2-0        Arambagh
Dhaka Wanderers   0-0        Abahani         
[Apr 24]
Mutkijoddha       2-1        Sheikh Russell
Brothers Union    5-0        Fakirerpool

Round 3
[Apr 25]
Arambagh          2-0        Dhaka Wanderers
Abahani           5-1        Mohammedan
[Apr 26]
Sheikh Russell    abd        Fakirerpool     [abandoned at 1-0 in 12' due
[Apr 27]                                      to heavy rain]
Sheikh Russell    0-1        Fakirerpool     [replay]
Muktijoddha       1-1        Brothers Union

Tables:

Group A
 1.Muktijoddha Sangsad            3  2  1  0  6- 3  7  Qualified
 2.Brothers Union                 3  1  2  0  7- 2  5  Qualified
 3.Fakirerpool Young Men's Club   3  1  0  2  2- 8  3
 4.Sheikh Russel Krira Chakra     3  0  1  2  2- 4  1

Group B
 1.Abahani                        3  2  1  0  6- 1  7  Qualified
 2.Mohammedan Sporting Club       3  2  0  1  5- 6  6  Qualified
 3.Arambagh Krira Chakra          3  1  0  2  2- 3  3  
 4.Dhaka Wanderers                3  0  1  2  1- 4  1

Semifinals
[Apr 29]
Muktijoddha       1-0        Mohammedan
  [Saiful Islam Moni 24]
[Apr 30]
Abahani           0-1        Brothers Union
  [Monwar Hossain 83]

Third Place Match [May 3]
Abahani           0-0        Mohammedan      [4-2 pen; no extra time]

Final [May 3, Bangabandhu National Stadium; att: 10,000]
Muktijoddha       0-1        Brothers Union
  [Adil Okero 6]

Independence Day Gold Cup 2005

Organised by the Bangladesh Football Federation (BFF) to mark its 
permanent possession of the Bangabandhu National Stadium.

Round 1
[Mar 18]
Mohammedan        4-0        Arambagh
Muktijoddha       3-1        Sheikh Russel 
[Mar 19]
Abahani           3-0        Fakirerpool 
Brothers Union    2-2        Farashganj 
[Mar 20]
Muktijoddha       2-1        Arambagh
Mohammedan        4-3        Sheikh Russell
[Mar 21]
Brothers Union    4-0        Abahani
Farashganj        3-2        Fakirerpool 
[Mar 22]
Muktijoddha       3-1        Mohammedan           
Sheikh Russell    1-0        Arambagh
[Mar 23]
Brothers Union    3-0        Fakirerpool 
Abahani           1-0        Farashganj   

Tables:

Group A
 1.Muktijoddha Sangsad            3  3  0  0  8- 3  9  Qualified
 2.Mohammedan Sporting Club       3  2  0  1  9- 6  6  Qualified
 3.Sheikh Russel Krira Chakra     3  1  0  2  5- 7  3
 4.Arambagh Krira Chakra          3  0  0  3  1- 7  0

Group B
 1.Brothers Union                 3  2  1  0  9- 2  7  Qualified
 2.Abahani                        3  2  0  1  4- 4  6  Qualified
 3.Farashganj Sporting Club       3  1  1  1  5- 5  4
 4.Fakirerpool Young Men's Club   3  0  0  3  2- 9  0

Top-2 of both groups qualify to semifinals

Semifinals 
[Mar 25]
Muktijoddha       2-0        Abahani
  [Charles Ghansha 75, Saifur Rahman 82]
[Mar 27]
Brothers Union    1-0        Mohammedan        
  [Abul Hossain 63]

Final [Mar 30]
Muktijoddha       abd        Brothers Union  [abandoned at 0-1 in 12' due
  [Victor Edwards 10]                         to heavy rain]

Final Replay [Apr 16]
Muktijoddha       2-0        Brothers Union
  [Paul Nwakwuchu 45, Saiful 60]


Independence Day Football Tournament (at Rajshahi)

Quarterfinals
[May 5]
Sheikh Russell    abd        Bangladesh Army [abandoned at 1-1 before start
[May 6]                                       extra time due to rain]
Muktijoddha       1-0        Rajshahi Mayor Eleven 
Sheikh Russell    5-2        Bangladesh Army [replay]
[May 7]
Arambagh          2-1        Mohammedan
[May 8]
Abahani           4-2        Farashganj

Semifinals
[May 9]
Sheikh Russell    3-0        Arambagh
[May 10]
Muktijoddha       0-1        Abahani        

Final [May 12; Rajshahi Stadium; att: ca. 40,000 (official capacity 38,000)]
Sheikh Russell    0-2        Abahani         [aet]
  [Ibrahim 96, Ndem 117]


Adivashi (tribal) Football Tournament 

NB: first edition

Final [Apr 10]
Rangamati         3-1        Mymensingh


2004

regional leagues 2004/05

regional leagues 2005/06

2006 (cups)

2006/07

list of champions

list of cup winners


About this document

Sources: The Daily Star, New Age

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl (hans.schoeggl@sbg.ac.at)
Last updated: 20 Jul 2006

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2005/06
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.