Belgium 2012/13


Pro League
Tweede Klasse

Pro League

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.RSC Anderlecht                   30  20  7  3  69-27  67  Championship Playoff
 2.SV Zulte-Waregem                 30  19  6  5  49-29  63  Championship Playoff
 3.KRC Genk                         30  15 10  5  63-40  55  Championship Playoff
 4.Club Brugge KV                   30  15  9  6  66-43  54  Championship Playoff
 5.KSC Lokeren OV                   30  14  9  7  53-38  51  Championship Playoff
 6.R. Standard de Liège             30  15  5 10  54-33  50  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.RAEC Mons                        30  13  5 12  48-53  44  Playoff II
 8.KV Mechelen                      30  12  5 13  44-42  41  Playoff II
 9.KV Kortrijk                       30  11  6 13  31-30  39  Playoff II
10.Oud-Heverlee Leuven              30   8 12 10  46-51  36  Playoff II
11.R. Charleroi SC                  30  10  4 16  30-49  34  Playoff II
12.KAA Gent                         30   8 10 12  33-40  34  Playoff II
13.KV Red Star Waasland-SK Beveren  30   7  9 14  28-49  30  Playoff II
14.K. Lierse SK                     30   5 11 14  28-53  26  Playoff II
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.K. Beerschot AC                  30   6  5 19  31-61  23  Relegation Playoff
16.Cercle Brugge KSV                30   3  5 22  30-65  14  Relegation Playoff

Round 1
[Jul 28]
Beerschot         2-4 Lokeren          
Club Brugge       3-1 Waasland-Beveren 
Kortrijk           1-1 Anderlecht       
KV Mechelen       4-2 Charleroi        
Mons              5-2 OH Leuven        
[Jul 29]
Gent              2-0 Lierse           
Genk              3-3 Cercle Brugge    
Standard          0-1 Zulte Waregem    

Round 2
[Aug 3] 
Lierse            0-0 Standard         
[Aug 4]
Anderlecht        1-0 Beerschot        
Cercle Brugge     1-2 Kortrijk          
Charleroi         0-1 Club Brugge      
Lokeren           2-2 Mons             
Waasland-Beveren  0-0 KV Mechelen      
[Aug 5]
OH Leuven         2-2 Genk             
Zulte Waregem     3-1 Gent             

Round 3
[Aug 10]
Standard          3-1 Waasland-Beveren 
[Aug 11]
Beerschot         1-1 Zulte Waregem    
Kortrijk           0-1 Charleroi        
KV Mechelen       3-3 Club Brugge      
Mons              1-1 Lierse           
[Aug 12]
Gent              1-1 OH Leuven        
Cercle Brugge     0-3 Anderlecht       
Genk              1-0 Lokeren          

Round 4
[Aug 18]
Anderlecht        2-1 Mons             
Club Brugge       3-1 Beerschot        
Lierse            1-1 Genk             
Lokeren           2-1 KV Mechelen      
OH Leuven         3-2 Cercle Brugge    
Waasland-Beveren  0-2 Gent             
Zulte Waregem     2-0 Kortrijk          
[Aug 19]
Charleroi         2-6 Standard         

Round 5
[Aug 25]
Beerschot         2-0 Charleroi        
Cercle Brugge     0-3 Lierse           
Kortrijk           2-1 Waasland-Beveren 
OH Leuven         1-1 Anderlecht       
[Aug 26]
Gent              2-1 Lokeren          
Mons              1-3 Club Brugge      
Genk              2-0 Zulte Waregem    
Standard          3-2 KV Mechelen      

Round 6
[Sep 1]
Charleroi         1-1 Gent             
KV Mechelen       0-2 Beerschot        
Lierse            1-1 OH Leuven        
Waasland-Beveren  2-0 Cercle Brugge    
Zulte Waregem     2-4 Mons             
[Sep 2]
Anderlecht        2-2 Genk             
Club Brugge       4-2 Standard         
Lokeren           0-1 Kortrijk          

Round 7
[Sep 14]
Kortrijk           1-1 Club Brugge      
[Sep 15]
Gent              0-2 KV Mechelen      
Cercle Brugge     0-1 Lokeren          
Lierse            1-1 Anderlecht       
Mons              2-3 Charleroi        
OH Leuven         0-1 Zulte Waregem    
Genk              1-1 Waasland-Beveren 
[Sep 16]
Beerschot         3-2 Standard         

Round 8
[Sep 21]
Standard          1-2 Gent             
[Sep 22]
Beerschot         2-1 Kortrijk          
KV Mechelen       3-0 Mons             
Lokeren           2-2 OH Leuven        
Waasland-Beveren  1-1 Lierse           
Zulte Waregem     2-3 Anderlecht       
[Sep 23]
Charleroi         1-2 Genk             
Club Brugge       4-0 Cercle Brugge    

Round 9
[Sep 29]
Anderlecht        3-0 Lokeren          
Cercle Brugge     1-0 Charleroi        
Lierse            1-4 Zulte Waregem    
Mons              1-0 Beerschot        
OH Leuven         5-2 Waasland-Beveren 
Genk              2-1 KV Mechelen      
[Sep 30]
Gent              2-2 Club Brugge      
Kortrijk           2-1 Standard         

Round 10
[Oct 5]
Beerschot         2-2 Gent             
[Oct 6]
Charleroi         0-4 OH Leuven        
KV Mechelen       0-2 Kortrijk          
Lokeren           2-2 Lierse           
Waasland-Beveren  2-2 Mons             
Zulte Waregem     3-1 Cercle Brugge    
[Oct 7]
Club Brugge       1-1 Genk             
Standard          2-1 Anderlecht       

Round 11
[Oct 19]
Anderlecht        2-0 Waasland-Beveren 
[Oct 20]
Gent              0-1 Kortrijk          
Cercle Brugge     1-2 KV Mechelen      
Lierse            0-1 Charleroi        
OH Leuven         4-1 Club Brugge      
Genk              3-0 Beerschot        
Zulte Waregem     0-3 Lokeren          
[Oct 21]
Mons              3-1 Standard         

Round 12
[Oct 26]
Standard          2-1 Cercle Brugge     
[Oct 27]
Gent              2-0 Mons              
Beerschot         1-3 OH Leuven         
Charleroi         2-0 Anderlecht        
KV Mechelen       3-0 Lierse            
Waasland-Beveren  0-2 Zulte Waregem     
[Oct 28] 
Club Brugge       2-3 Lokeren          
Kortrijk           1-1 Genk              

Round 13
[Oct 30]
Anderlecht        5-0 Gent              
[Oct 31]
Cercle Brugge     3-1 Beerschot         
Lierse            3-2 Club Brugge       
Lokeren           2-0 Waasland-Beveren  
Mons              1-0 Kortrijk           
OH Leuven         3-1 KV Mechelen       
Genk              0-2 Standard           
Zulte Waregem     4-1 Charleroi         

Round 14
[Nov 3]
Gent              1-2 Genk              
Beerschot         1-2 Waasland-Beveren  
Charleroi         0-2 Lokeren          
Kortrijk           4-1 Lierse            
KV Mechelen       1-4 Anderlecht        
Mons              3-2 Cercle Brugge     
[Nov 4]
Club Brugge       0-1 Zulte Waregem     
Standard          2-0 OH Leuven         

Round 15
[Nov 9]
Lokeren           2-1 Standard          
[Nov 10]
Cercle Brugge     2-2 Gent              
Lierse            1-3 Beerschot         
OH Leuven         0-0 Kortrijk           
Waasland-Beveren  0-0 Charleroi         
Zulte Waregem     1-1 KV Mechelen       
[Nov 11]
Anderlecht        6-1 Club Brugge       
Genk              5-1 Mons              

Round 16
[Nov 17]
Cercle Brugge     3-1 Genk              
Charleroi         1-1 KV Mechelen       
Lierse            2-0 Gent              
OH Leuven         1-3 Mons              
Waasland-Beveren  2-6 Club Brugge       
[Nov 18]
Anderlecht        1-0 Kortrijk           
Lokeren           1-0 Beerschot         
Zulte Waregem     0-0 Standard          

Round 17
[Nov 23]
Standard          3-0 Lierse            
[Nov 23]
Gent              0-1 Zulte Waregem     
Beerschot         1-4 Anderlecht        
Kortrijk           3-1 Cercle Brugge     
KV Mechelen       0-1 Waasland-Beveren  
Mons              1-2 Lokeren           
[Nov 23]
Club Brugge       1-0 Charleroi         
Genk              1-1 OH Leuven         

Round 18
[Dec 1]
Anderlecht        2-1 Cercle Brugge     
Charleroi         2-0 Kortrijk           
Club Brugge       1-1 KV Mechelen       
Lierse            0-3 Mons              
OH Leuven         1-1 Gent              
Zulte Waregem     0-0 Beerschot         
[Dec 2]
Lokeren           3-4 Genk              
Waasland-Beveren  0-2 Standard          

Round 19
[Dec 7]
Standard          6-1 Charleroi         
[Dec 8]
Gent              0-2 Waasland-Beveren  
Cercle Brugge     1-1 OH Leuven         
Kortrijk           1-2 Zulte Waregem     
KV Mechelen       2-1 Lokeren           
Mons              0-5 Anderlecht        
[Dec 9]
Beerschot         1-7 Club Brugge       
Genk              4-1 Lierse            

Round 20
[Dec 15]
Charleroi         1-0 Beerschot         
Club Brugge       2-0 Mons              
KV Mechelen       0-2 Standard          
Lierse            1-1 Cercle Brugge     
Lokeren           2-2 Gent              
Waasland-Beveren  1-0 Kortrijk           
[Dec 16]
Anderlecht        2-1 OH Leuven         
Zulte Waregem     3-2 Genk              

Round 21
[Dec 21]
Kortrijk           2-3 Lokeren           
[Dec 22]
Gent              1-2 Charleroi         
Beerschot         0-2 KV Mechelen       
Cercle Brugge     2-2 Waasland-Beveren  
Mons              1-1 Zulte Waregem     
OH Leuven         2-2 Lierse            
[Dec 23]
Genk              2-4 Anderlecht        
Standard          1-3 Club Brugge       

Round 22
[Dec 26]
Charleroi         1-2 Mons              
Club Brugge       0-0 Kortrijk           
KV Mechelen       1-0 Gent              
Lokeren           3-0 Cercle Brugge     
Waasland-Beveren  1-1 Genk              
Zulte Waregem     2-1 OH Leuven         
[Dec 27]
Anderlecht        4-1 Lierse            
Standard          3-0 Beerschot         

Round 23
[Jan 19]
Gent              0-0 Standard          
Kortrijk           4-0 Beerschot         
Lierse            0-0 Waasland-Beveren  
Mons              2-3 KV Mechelen       
OH Leuven         2-6 Lokeren           
Genk              3-1 Charleroi         
[Feb 27]
Anderlecht        0-1 Zulte Waregem     
[Feb 28]			
Cercle Brugge     0-3 Club Brugge       

Round 24
[Jan 25]
Standard          2-0 Kortrijk           
[Jan 26] 
Beerschot         0-0 Mons              
Lokeren           0-2 Anderlecht        
Waasland-Beveren  2-0 OH Leuven         
Zulte Waregem     2-0 Lierse            
KV Mechelen       2-1 Genk              
[Jan 27]
Club Brugge       0-0 Gent              
[Feb 20]
Charleroi         2-1 Cercle Brugge     

Round 25
[Feb 2]
OH Leuven         1-0 Charleroi         
Lierse            1-1 Lokeren           
Gent              2-1 Beerschot         
Cercle Brugge     1-2 Zulte Waregem     
Kortrijk           2-1 KV Mechelen       
Mons              3-0 Waasland-Beveren  
[Feb 3]
Anderlecht        2-2 Standard          
Genk              4-1 Club Brugge       

Round 26
[Feb 9] 
Charleroi         1-0 Lierse            
Kortrijk           1-0 Gent              
Beerschot         0-2 Genk              
KV Mechelen       2-0 Cercle Brugge     
Lokeren           1-1 Zulte Waregem     
Club Brugge       3-1 OH Leuven         
[Feb 10]
Standard          0-1 Mons              
Waasland-Beveren  1-2 Anderlecht        

Round 27
[Feb 15]
Anderlecht        2-0 Charleroi         
[Feb 16]
Cercle Brugge     0-1 Standard          
Lierse            0-2 KV Mechelen       
Mons              0-2 Gent              
OH Leuven         1-1 Beerschot         
Zulte Waregem     2-0 Waasland-Beveren  
[Feb 17]
Lokeren           1-1 Club Brugge       
Genk              2-0 Kortrijk           

Round 28
[Feb 23]
Waasland-Beveren  0-0 Lokeren           
Kortrijk           0-1 Mons              
Gent              2-0 Cercle Brugge     
KV Mechelen       1-2 OH Leuven         
Beerschot         1-3 Lierse            
[Feb 24]
Standard          0-0 Genk              
Club Brugge       2-2 Anderlecht        
[Mar 3]
Charleroi         0-1 Zulte Waregem     

Round 20 [Mar 9]
Anderlecht        1-0 KV Mechelen       
Cercle Brugge     1-3 Mons              
Lierse            1-0 Kortrijk           
Lokeren           1-1 Charleroi         
OH Leuven         0-4 Standard          
Genk              3-2 Gent              
Waasland-Beveren  3-2 Beerschot         
Zulte Waregem     1-2 Club Brugge       

Round 30 [Mar 16]
Gent              1-1 Anderlecht        
Beerschot         3-1 Cercle Brugge     
Charleroi         3-0 Waasland-Beveren  
Club Brugge       3-0 Lierse            
Kortrijk           0-0 OH Leuven         
KV Mechelen       2-3 Zulte Waregem     
Mons              1-5 Genk              
Standard          0-2 Lokeren           

Final Table:

 1.RSC Anderlecht                   30  20  7  3  69-27  67  Championship Playoff
 2.SV Zulte-Waregem                 30  19  6  5  49-29  63  Championship Playoff
 3.KRC Genk                         30  15 10  5  63-40  55  Championship Playoff
 4.Club Brugge KV                   30  15  9  6  66-43  54  Championship Playoff
 5.KSC Lokeren OV                   30  14  9  7  53-38  51  Championship Playoff
 6.R. Standard de Liège             30  15  5 10  54-33  50  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.RAEC Mons                        30  13  5 12  48-53  44  Playoff II
 8.KV Mechelen                      30  12  5 13  44-42  41  Playoff II
 9.KV Kortrijk                       30  11  6 13  31-30  39  Playoff II
10.Oud-Heverlee Leuven              30   8 12 10  46-51  36  Playoff II
11.R. Charleroi SC                  30  10  4 16  30-49  34  Playoff II
12.KAA Gent                         30   8 10 12  33-40  34  Playoff II
13.KV Red Star Waasland-SK Beveren  30   7  9 14  28-49  30  Playoff II
14.K. Lierse SK                     30   5 11 14  28-53  26  Playoff II
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.K. Beerschot AC                  30   6  5 19  31-61  23  Relegation Playoff
16.Cercle Brugge KSV                30   3  5 22  30-65  14  Relegation Playoff


Playoff Stage

Championship Playoff | Playoff II | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.RSC Anderlecht                   10   4  3  3  16-11  49  [34]  Champions
 2.SV Zulte-Waregem                 10   4  3  3  20-20  47  [32]
 3.Club Brugge KV                   10   6  1  3  21-17  46  [27]
 4.R. Standard de Liège             10   5  2  3  18-17  42  [25]  Europa League Playoff
 5.KRC Genk                         10   3  3  4  11-12  40  [28]
 6.KSC Lokeren OV                   10   1  2  7  15-24  31  [26]

NB: bonus points regular stage (halved, rounded upward) between
    square brackets

Round 1
[Mar 30]
Zulte Waregem     1-1 Lokeren           
[Apr 1]
Anderlecht        1-2 Genk              
Club Brugge       0-2 Standard          

Round 2
[Apr 5]
Lokeren           1-4 Club Brugge       
[Apr 6]
Standard          0-0 Anderlecht        
[Apr 7]
Genk              1-1 Zulte Waregem     

Round 3
[Apr 12]
Zulte Waregem     3-4 Standard          
[Apr 13]
Genk              2-1 Lokeren           
[Apr 14]
Anderlecht        1-1 Club Brugge       

Round 4
[Apr 16]
Standard          3-0 Genk              
[Apr 17]
Anderlecht        3-0 Lokeren           
[Apr 18]
Club Brugge       3-4 Zulte Waregem     

Round 5
[Apr 20]
Lokeren           4-1 Standard          
[Apr 21]
Genk              0-2 Club Brugge       
Zulte Waregem     2-1 Anderlecht        

Round 6
[Apr 27]
Lokeren           0-0 Genk              
[Apr 28]
Club Brugge       2-1 Anderlecht        
Standard          1-0 Zulte Waregem     

Round 7
[May 3]
Zulte Waregem     0-4 Genk              
[May 5]
Anderlecht        2-0 Standard          
Club Brugge       2-1 Lokeren           

Round 8
[May 11]
Lokeren           2-3 Zulte Waregem     
[May 12]
Genk              1-2 Anderlecht        
Standard          2-4 Club Brugge       

Round 9 [May 16]
Lokeren           2-4 Anderlecht        
Genk              1-1 Standard          
Zulte Waregem     5-2 Club Brugge       

Round 10 [May 19]
Anderlecht        1-1 Zulte Waregem     
Club Brugge       1-0 Genk              
Standard          4-3 Lokeren           

Final Table:

 1.RSC Anderlecht                   10   4  3  3  16-11  49  [34]  Champions
 2.SV Zulte-Waregem                 10   4  3  3  20-20  47  [32]
 3.Club Brugge KV                   10   6  1  3  21-17  46  [27]
 4.R. Standard de Liège             10   5  2  3  18-17  42  [25]  Europa League Playoff
 5.KRC Genk                         10   3  3  4  11-12  40  [28]
 6.KSC Lokeren OV                   10   1  2  7  15-24  31  [26]

NB: bonus points regular stage (halved, rounded upward) between
    square brackets

Europa League Playoff

First Leg [May 23]
Gent              1-0 Standard          

Second Leg [May 26]
Standard          7-0 Gent              

Playoff II

Group A | Group B | Final

Group A

Final Table:

 1.KAA Gent                          6   4  2  0   9- 3  14  Final
 2.RAEC Mons                         6   3  1  2   7- 8  10
 3.K. Lierse SK                      6   1  1  4   5- 8   4
 4.KV Kortrijk                        6   0  2  4   4- 6   2

NB: two more losses than wins as Kortrijk did not obtain points for
    their match against Mons in which they used an ineligible player

Round 1 [Mar 30]
Gent              2-1 Mons              
Lierse            0-0 Kortrijk           

Round 2 [Apr 6]
Kortrijk           0-0 Gent              
Mons              2-1 Lierse            

Round 3 [Apr 13]
Kortrijk           3-0 Mons              [no points awarded as Kortrijk used ineligible 
Lierse            1-2 Gent               player; also Mons did not obtain points]

Round 4 [Apr 20]
Gent              3-0 Lierse            
Mons              2-1 Kortrijk           

Round 5 [Apr 27]
Gent              1-0 Kortrijk           
Lierse            0-1 Mons              

Round 6 [May 4]
Kortrijk           0-3 Lierse            
Mons              1-1 Gent              

Final Table:

 1.KAA Gent                          6   4  2  0   9- 3  14  Final
 2.RAEC Mons                         6   3  1  2   7- 8  10
 3.K. Lierse SK                      6   1  1  4   5- 8   4
 4.KV Kortrijk                        6   0  2  4   4- 6   2

NB: two more losses than wins as Kortrijk did not obtain points for
    their match against Mons in which they used an ineligible player

Group B

Final Table:

 1.Oud-Heverlee Leuven               6   3  1  2   9- 8  10  Final
 2.KV Mechelen                       6   3  1  2   8- 7  10
 3.R. Charleroi SC                   6   1  4  1   5- 3   7
 4.KV Red Star Waasland-SK Beveren   6   1  2  3   3- 7   5

Round 1 [Mar 30]
KV Mechelen       0-0 Charleroi         
OH Leuven         3-1 Waasland-Beveren  

Round 2 [Apr 6]
Charleroi         3-0 OH Leuven         
Waasland-Beveren  1-0 KV Mechelen       

Round 3 [Apr 13]
Charleroi         1-1 Waasland-Beveren  
OH Leuven         0-3 KV Mechelen       

Round 4 [Apr 20]
KV Mechelen       1-5 OH Leuven         
Waasland-Beveren  0-0 Charleroi         

Round 5 [Apr 27]
KV Mechelen       2-0 Waasland-Beveren  
OH Leuven         0-0 Charleroi         

Round 6 [May 4]
Charleroi         1-2 KV Mechelen       
Waasland-Beveren  0-1 OH Leuven         

Final Table:

 1.Oud-Heverlee Leuven               6   3  1  2   9- 8  10  Final
 2.KV Mechelen                       6   3  1  2   8- 7  10
 3.R. Charleroi SC                   6   1  4  1   5- 3   7
 4.KV Red Star Waasland-SK Beveren   6   1  2  3   3- 7   5

Final

First Leg [May 11]
OH Leuven         1-4 Gent              

Second Leg [May 18]
Gent              4-1 OH Leuven   

NB: Gent qualified for Europa League Playoff

Relegation Playoff

Final Table:

15.Cercle Brugge KSV                 4   3  0  1   5- 3   9  Eindronde
-----------------------------------------------------------
16.K. Beerschot AC                   4   1  0  3   3- 5   6  [3]  Relegated

[Mar 30]
Beerschot         1-0 Cercle Brugge     
[Apr 6]
Cercle Brugge     1-0 Beerschot         
[Apr 13]
Beerschot         1-2 Cercle Brugge     
[Apr 20]
Cercle Brugge     2-1 Beerschot         

Final Table:

15.Cercle Brugge KSV                 4   3  0  1   5- 3   9  Eindronde
-----------------------------------------------------------
16.K. Beerschot AC                   4   1  0  3   3- 5   6  [3]  Relegated

NB: after the end of the season, Beerschot were declared bankrupt

Tweede Klasse

Regular Stage | Promotion/Relegation Playoff

Regular Stage

Final Table:

 1.KV Oostende                      34  24  5  5  64-25  77  [p2,p3]  Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.R. Mouscron-Péruwelz             34  20  7  7  58-29  67  Eindronde
 3.KVC Westerlo                     34  17 12  5  54-29  63  Eindronde
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.K. Sint-Truiden VV               34  17  6 11  54-36  57
 5.R. Boussu Dour Borinage          34  15 10  9  44-34  55
 6.Lommel United                    34  14  8 12  50-48  50
 7.R. White Star Woluwe FC          34  14  7 13  41-49  49  [*] [p1]  Eindronde
 8.AFC Tubize                       34  12 10 12  43-42  46
 9.K. AS Eupen                      34  12 10 12  42-41  46
10.R. Antwerp FC                    34  12  9 13  42-44  45
11.KSV Roeselare                    34  10 12 12  44-47  42
12.KFC Dessel Sport                 34  11  8 15  35-42  41
13.VC Eendracht Aalst 2002          34  10 11 13  38-52  41
14.CS Visé                          34   9  9 16  51-55  36
15.FC Brussels                      34   9  6 19  34-49  33  [!]
16.KSK Heist                        34   8  6 20  39-57  30
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
17.KSV Oudenaarde                   34   7  9 18  36-60  30  [*]  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------------
18.SK Sint-Niklaas                  34   7  9 18  34-64  30  Relegated

NB: two more losses than wins as Oudenaarde did not obtain a win nor points
    (but a 5-0 goal record) for their match against WS Woluwe, which the
    latter forfeited due to an ineligible player, following a protest by
    Heist (who were thus saved from entering the relegation playoff)

[*] as White Star Woluwe are insolvent, they are automatically relegated;
    Oudenaarde refused to enter the playoff against relegation (in which
    they were to face Verbroedering Geel-Meerhout) and thus are relegated;
    however, things may change following the bankruptcy of Beerschot
[!] FC Brussels (actually FC Molenbeek Brussels Strombeek) will be renamed
    RWDM Brussels FC for 2013/14

[p1] winners 1st period, qualified for Eindronde
[p2] winners 2nd period, qualified for Eindronde
[p3] winners 3rd period, qualified for Eindronde

Round 1
[Aug 22]
Boussu-Dour       1-0 Heist             
Brussels          0-0 Mouscron-Péruwelz 
Roeselare         1-1 White Star Woluwe 
Sint-Niklaas      1-1 Visé              
Sint-Truiden      3-1 Oostende          
Tubize            1-1 Lommel            
Westerlo          0-0 Oudenaarde        
[Aug 23]
Antwerp           2-0 Eendracht Aalst   
Eupen             1-0 Dessel            

Round 2 [Aug 29]
Visé              3-1 Brussels          
Dessel            5-0 Antwerp           
Eendracht Aalst   3-2 Roeselare         
Heist             3-0 Tubize            
Lommel            1-1 Eupen             
Mouscron-Péruwelz 3-1 Boussu-Dour       
Oostende          0-0 Sint-Niklaas      
Oudenaarde        2-1 Sint-Truiden      
White Star Woluwe 0-0 Westerlo          

Round 3
[Sep 1]
Dessel            0-4 Westerlo          
Brussels          1-3 Boussu-Dour       
Lommel            1-0 Roeselare         
Mouscron-Péruwelz 1-0 Eupen             
Oudenaarde        2-2 Sint-Niklaas      
[Sep 2]
Visé              2-3 Tubize            
Eendracht Aalst   2-1 Sint-Truiden      
Heist             1-2 Antwerp           
White Star Woluwe 2-1 Oostende          

Round 4
[Sep 7]
Sint-Niklaas      4-2 Brussels          
[Sep 8]
Antwerp           1-1 Lommel            
Eupen             0-0 Heist             
Sint-Truiden      0-2 White Star Woluwe 
Tubize            0-0 Mouscron-Péruwelz 
[Sep 9]
Boussu-Dour       1-0 Visé              
Oostende          4-0 Oudenaarde        
Roeselare         0-0 Dessel            
Westerlo          2-2 Eendracht Aalst   

Round 5
[Sep 14]
Tubize            3-0 Brussels          
[Sep 15]
Antwerp           1-1 Mouscron-Péruwelz 
Roeselare         2-1 Heist             
Sint-Truiden      2-2 Dessel            
Oudenaarde        2-2 White Star Woluwe 
Westerlo          0-2 Lommel            
[Sep 16]
Eupen             2-2 Visé              
Oostende          3-2 Eendracht Aalst   
Sint-Niklaas      0-2 Boussu-Dour       

Round 6
[Sep 21]
Brussels          2-1 Eupen             
[Sep 22]
Dessel            2-0 Oostende          
Heist             0-1 Westerlo          
Mouscron-Péruwelz 3-3 Roeselare         
[Sep 23]
Boussu-Dour       0-1 Tubize            
Visé              2-2 Antwerp           
Eendracht Aalst   3-2 Oudenaarde        
Lommel            0-3 Sint-Truiden      
White Star Woluwe 2-0 Sint-Niklaas      

Round 7
[Sep 29]
Roeselare         1-5 Visé              
Sint-Niklaas      0-5 Tubize            
Sint-Truiden      0-0 Heist             
Oudenaarde        0-0 Dessel            
Westerlo          2-1 Mouscron-Péruwelz 
[Sep 30]
Antwerp           2-0 Brussels          
Eupen             2-4 Boussu-Dour       
Oostende          2-0 Lommel            
White Star Woluwe 2-1 Eendracht Aalst   

Round 8
[Oct 5]
Brussels          0-1 Roeselare         
Mouscron-Péruwelz 3-1 Sint-Truiden      
[Oct 6]
Visé              1-2 Westerlo          
Dessel            0-0 White Star Woluwe 
Heist             0-1 Oostende          
Lommel            1-1 Oudenaarde        
Tubize            1-1 Eupen             
[Oct 7]
Boussu-Dour       0-0 Antwerp           
Eendracht Aalst   2-0 Sint-Niklaas      

Round 9
[Oct 13]
Antwerp           3-2 Tubize            
Oostende          1-1 Mouscron-Péruwelz 
Roeselare         2-2 Boussu-Dour       
Sint-Truiden      2-0 Visé              
Oudenaarde        4-2 Heist             
Westerlo          2-1 Brussels          
[Oct 14]
Eendracht Aalst   0-0 Dessel            
Sint-Niklaas      1-4 Eupen             
White Star Woluwe 3-1 Lommel            

Round 10
[Oct 20]
Dessel            2-1 Sint-Niklaas      
[Oct 21]
Boussu-Dour       0-1 Westerlo          
Visé              0-0 Oostende          
Eupen             1-1 Antwerp           
Brussels          0-3 Sint-Truiden      
Heist             0-3 White Star Woluwe 
Lommel            2-2 Eendracht Aalst   
Mouscron-Péruwelz 0-1 Oudenaarde        
Tubize            1-1 Roeselare         

Round 11
[Oct 26]
Roeselare         1-1 Eupen             
[Oct 27]
Dessel            2-1 Lommel            
Sint-Truiden      3-1 Boussu-Dour       
Oudenaarde        1-1 Visé              
Westerlo          2-2 Tubize            
White Star Woluwe 2-1 Mouscron-Péruwelz  
[Oct 28]
Eendracht Aalst   2-1 Heist             
Oostende          2-1 Brussels          
Sint-Niklaas      1-2 Antwerp           

Round 12
[Nov 2]
Eupen             3-0 Westerlo          
[Nov 3]
Brussels          1-0 Oudenaarde        
Heist             2-1 Dessel            
Lommel            4-1 Sint-Niklaas      
Mouscron-Péruwelz 4-0 Eendracht Aalst   
[Nov 4]
Antwerp           1-2 Roeselare         
Boussu-Dour       1-2 Oostende          
Visé              3-2 White Star Woluwe 
Tubize            1-2 Sint-Truiden      

Round 13
[Nov 9]
Sint-Niklaas      1-1 Roeselare         
Westerlo          0-0 Antwerp           
[Nov 10]
Dessel            1-0 Mouscron-Péruwelz 
Lommel            1-1 Heist             
Sint-Truiden      1-1 Eupen             
Oudenaarde        1-0 Boussu-Dour       
[Nov 11]
Eendracht Aalst   3-1 Visé              
Oostende          2-1 Tubize            
White Star Woluwe 4-1 Brussels          

Round 14
[Nov 16]
Heist             1-2 Sint-Niklaas      
Mouscron-Péruwelz 3-1 Lommel            
[Nov 17]
Antwerp           2-0 Sint-Truiden      
Brussels          2-0 Eendracht Aalst   
Roeselare         1-1 Westerlo          
Tubize            2-0 Oudenaarde        
[Nov 18]
Boussu-Dour       2-0 White Star Woluwe 
Visé              2-1 Dessel            
Eupen             1-0 Oostende          

Round 15
[Nov 23]
Sint-Truiden      3-0 Roeselare         
[Nov 24]
Dessel            0-1 Brussels          
Heist             1-2 Mouscron-Péruwelz 
Lommel            1-0 Visé              
Oudenaarde        2-3 Eupen             
[Nov 25]
Eendracht Aalst   1-1 Boussu-Dour       
Oostende          2-1 Antwerp           
Sint-Niklaas      1-3 Westerlo          
White Star Woluwe 0-2 Tubize            

Round 16
[Nov 30]
Eupen             1-2 White Star Woluwe 
[Dec 1]
Antwerp           1-2 Oudenaarde        
Brussels          1-3 Lommel            
Roeselare         0-1 Oostende          
Tubize            4-4 Eendracht Aalst   
[Dec 2]
Boussu-Dour       2-1 Dessel            
Visé              2-3 Heist             
Sint-Niklaas      1-2 Mouscron-Péruwelz 
Westerlo          4-1 Sint-Truiden      

Round 17
[Dec 14]
Visé              0-0 Sint-Niklaas      
[Dec 15]
Dessel            2-0 Eupen             
Heist             0-3 Boussu-Dour       
Lommel            2-1 Tubize            
Mouscron-Péruwelz 1-0 Brussels          
Oudenaarde        0-0 Westerlo          
[Dec 16]
Eendracht Aalst   2-1 Antwerp           
Oostende          1-0 Sint-Truiden      
White Star Woluwe 1-0 Roeselare         

Round 18
[Dec 19]
Dessel            0-1 Tubize            
Eendracht Aalst   0-1 Eupen             
Heist             0-2 Brussels          
Lommel            1-0 Boussu-Dour       
Mouscron-Péruwelz 3-1 Visé              
Oostende          2-1 Westerlo          
Oudenaarde        1-5 Roeselare         
[Jan 23]
Sint-Truiden      5-0 Sint-Niklaas      
[Feb 27]
White Star Woluwe 1-1 Antwerp           

Round 19
[Dec 22]
Boussu-Dour       1-1 Mouscron-Péruwelz 
Roeselare         3-0 Eendracht Aalst   
Sint-Niklaas      1-1 Oostende          
[Jan 5]
Antwerp           0-1 Dessel            
Brussels          1-1 Visé              
Sint-Truiden      2-0 Oudenaarde        
Tubize            2-1 Heist             
Westerlo          3-0 White Star Woluwe 
[Jan 6]
Eupen             2-1 Lommel            

Round 20
[Jan 12]
Dessel            1-1 Roeselare         
Brussels          abd Sint-Niklaas      [abandoned at 0-0 at half-time due to heavy snow]
Heist             1-2 Eupen             
Lommel            0-1 Antwerp           
Oudenaarde        0-2 Oostende          
[Jan 13]
Visé              1-2 Boussu-Dour       
Eendracht Aalst   1-1 Westerlo          
White Star Woluwe 0-2 Sint-Truiden      
[Feb 27]
Mouscron-Péruwelz 1-0 Tubize           
[Mar 27]
Brussels          1-0 Sint-Niklaas      [replay]

Round 21
[Feb 1]
Eupen             1-1 Brussels          
[Feb 2]
Oudenaarde        0-0 Eendracht Aalst   
Sint-Niklaas      1-0 White Star Woluwe 
Antwerp           1-2 Visé              
Roeselare         0-3 Mouscron-Péruwelz 
Westerlo          3-0 Heist             
[Feb 3]
Sint-Truiden      1-0 Lommel            
Oostende          4-0 Dessel            
[Mar 27]
Tubize            1-1 Boussu-Dour       

Round 22
[Feb 8]
Eendracht Aalst   0-0 White Star Woluwe 
[Feb 9]
Brussels          0-0 Antwerp           
Dessel            3-0 Oudenaarde        
Lommel            1-4 Oostende          
Heist             3-3 Sint-Truiden      
[Feb 10]
Boussu-Dour       0-0 Eupen             
Mouscron-Péruwelz 1-0 Westerlo          
Visé              1-1 Roeselare         
[Apr 17]
Tubize            0-2 Sint-Niklaas      


Round 23
[Feb 15]

Sint-Truiden      2-0 Mouscron-Péruwelz 
[Feb 16]
Eupen             1-0 Tubize            
Roeselare         1-1 Brussels          
Westerlo          3-1 Visé              
Oudenaarde        2-5 Lommel            
[Feb 17]
Sint-Niklaas      2-1 Eendracht Aalst   
White Star Woluwe 3-0 Dessel            
Antwerp           2-3 Boussu-Dour       
Oostende          5-1 Heist             

Round 24
[Feb 22]
Mouscron-Péruwelz 2-0 Oostende          
Tubize            3-2 Antwerp           
[Feb 23]
Dessel            2-0 Eendracht Aalst   
Eupen             2-0 Sint-Niklaas      
Brussels          0-2 Westerlo          
Heist             3-1 Oudenaarde        
[Apr 17]
Boussu-Dour       1-0 Roeselare         
Visé              2-3 Sint-Truiden      
Lommel            2-0 White Star Woluwe 

Round 25
[Mar 1]
Westerlo          2-0 Boussu-Dour       
[Mar 2]
Antwerp           1-0 Eupen             
Roeselare         3-0 Tubize            
Sint-Niklaas      0-2 Dessel            
Sint-Truiden      1-0 Brussels          
[Mar 3]
Eendracht Aalst   0-2 Lommel            
Oostende          4-1 Visé              
Oudenaarde        0-1 Mouscron-Péruwelz 
White Star Woluwe 1-0 Heist             

Round 26
[Mar 8]
Brussels          1-2 Oostende          
[Mar 9]
Antwerp           2-0 Sint-Niklaas      
Eupen             4-1 Roeselare         
Heist             2-0 Eendracht Aalst   
Lommel            3-2 Dessel            
Mouscron-Péruwelz 1-1 White Star Woluwe 
[Mar 10]
Boussu-Dour       2-0 Sint-Truiden      
Visé              3-1 Oudenaarde        
Tubize            0-2 Westerlo          

Round 27
[Mar 15]
Sint-Niklaas      1-1 Lommel            
Westerlo          2-0 Eupen             
[Mar 16]
Dessel            1-1 Heist             
Eendracht Aalst   1-0 Mouscron-Péruwelz 
Roeselare         2-0 Antwerp           
Sint-Truiden      0-0 Tubize            
Oudenaarde        1-3 Brussels          
[Mar 17]
Oostende          2-0 Boussu-Dour       
White Star Woluwe 1-0 Visé              

Round 28
[Mar 20]
Antwerp           4-2 Heist             
Boussu-Dour       2-0 Brussels          
Eupen             0-2 Mouscron-Péruwelz 
Roeselare         3-1 Lommel            
Sint-Niklaas      3-0 Oudenaarde        
Sint-Truiden      3-0 Eendracht Aalst   
Tubize            0-2 Visé              
Westerlo          1-0 Dessel            
[Mar 21]
Oostende          awd White Star Woluwe [awarded 5-0; originally 2-2;
                                         Woluwe used 2 ineligible players]
Round 29
[Mar 23]
Lommel            3-2 Westerlo          
[Mar 24]
Boussu-Dour       1-1 Sint-Niklaas      
Dessel            0-2 Sint-Truiden      
Eendracht Aalst   0-2 Oostende          
Mouscron-Péruwelz 3-1 Antwerp           
[Apr 3]
Visé              awd Eupen             [awarded 5-0; originally 1-2;
Brussels          0-1 Tubize             Eupen used 1 ineligible player]
Heist             0-1 Roeselare         
White Star Woluwe awd Oudenaarde        [awarded 0-5; originally 1-0;
                                         Woluwe used 1 ineligible player;
Round 30                                 however, Oudenaarde did not
[Mar 30]                                 obtain points]
Antwerp           1-1 Westerlo          
Heist             2-0 Lommel            
Boussu-Dour       1-0 Oudenaarde        
Eupen             0-0 Sint-Truiden      
Mouscron-Péruwelz 5-1 Dessel            
Roeselare         2-0 Sint-Niklaas      
Tubize            0-1 Oostende          
[Mar 31]
Visé              1-1 Eendracht Aalst   
Brussels          awd White Star Woluwe [awarded 5-0; originally 3-0;
                                         Woluwe used 13 ineligible players]
Round 31
[Apr 5]
Lommel            4-1 Mouscron-Péruwelz 
[Apr 6]
Dessel            1-0 Visé              
Sint-Niklaas      0-3 Heist             
Sint-Truiden      0-2 Antwerp           
Oudenaarde        1-1 Tubize            
Westerlo          1-1 Roeselare         
[Apr 7]
Eendracht Aalst   2-1 Brussels          
Oostende          1-0 Eupen             
White Star Woluwe 3-4 Boussu-Dour       

Round 32
[Apr 12]
Mouscron-Péruwelz 3-0 Heist             
[Apr 13]
Eupen             4-1 Oudenaarde        
Brussels          3-1 Dessel            
Roeselare         0-2 Sint-Truiden      
Tubize            1-0 White Star Woluwe 
Westerlo          4-4 Sint-Niklaas      
[Apr 14]
Antwerp           0-2 Oostende          
Boussu-Dour       0-0 Eendracht Aalst   
Visé              3-1 Lommel            

Round 33 [Apr 21]
Dessel            1-1 Boussu-Dour       
Eendracht Aalst   2-2 Tubize            
Heist             3-1 Visé              
Lommel            1-0 Brussels          
Mouscron-Péruwelz 2-0 Sint-Niklaas      
Oostende          4-2 Roeselare         
Sint-Truiden      0-2 Westerlo          
Oudenaarde        2-1 Antwerp           
White Star Woluwe 3-2 Eupen             

Round 34 [Apr 28]
Antwerp           1-0 White Star Woluwe 
Boussu-Dour       1-1 Lommel            
Visé              1-3 Mouscron-Péruwelz 
Eupen             0-1 Eendracht Aalst   
Brussels          1-1 Heist             
Roeselare         0-1 Oudenaarde        
Sint-Niklaas      3-2 Sint-Truiden      
Tubize            1-0 Dessel            
Westerlo          0-0 Oostende          

Final Table:

 1.KV Oostende                      34  24  5  5  64-25  77  [p2,p3]  Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.R. Mouscron-Péruwelz             34  20  7  7  58-29  67  Eindronde
 3.KVC Westerlo                     34  17 12  5  54-29  63  Eindronde
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.K. Sint-Truiden VV               34  17  6 11  54-36  57
 5.R. Boussu Dour Borinage          34  15 10  9  44-34  55
 6.Lommel United                    34  14  8 12  50-48  50
 7.R. White Star Woluwe FC          34  14  7 13  41-49  49  [*] [p1]  Eindronde
 8.AFC Tubize                       34  12 10 12  43-42  46
 9.K. AS Eupen                      34  12 10 12  42-41  46
10.R. Antwerp FC                    34  12  9 13  42-44  45
11.KSV Roeselare                    34  10 12 12  44-47  42
12.KFC Dessel Sport                 34  11  8 15  35-42  41
13.VC Eendracht Aalst 2002          34  10 11 13  38-52  41
14.CS Visé                          34   9  9 16  51-55  36
15.FC Brussels                      34   9  6 19  34-49  33  [!]
16.KSK Heist                        34   8  6 20  39-57  30
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
17.KSV Oudenaarde                   34   7  9 18  36-60  30  [*]  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------------
18.SK Sint-Niklaas                  34   7  9 18  34-64  30  Relegated

NB: two more losses than wins as Oudenaarde did not obtain a win nor points
    (but a 5-0 goal record) for their match against WS Woluwe, which the
    latter forfeited due to an ineligible player, following a protest by
    Heist (who were thus saved from entering the relegation playoff)

[*] as White Star Woluwe are insolvent, they are automatically relegated;
    Oudenaarde refused to enter the playoff against relegation (in which
    they were to face Verbroedering Geel-Meerhout) and thus are relegated;
    however, things may change following the bankruptcy of Beerschot
[!] FC Brussels (actually FC Molenbeek Brussels Strombeek) will be renamed
    RWDM Brussels FC for 2013/14

[p1] winners 1st period, qualified for Eindronde
[p2] winners 2nd period, qualified for Eindronde
[p3] winners 3rd period, qualified for Eindronde

Promoted from 3e Klasse: Hoogstraten VV, Excelsior Virton

Eindronde

Final Table:

 1.Cercle Brugge KSV                 6   4  0  2  13- 8  12  [2 1 0 1 4-2 3]
-----------------------------------------------------------
 2.R. Mouscron-Péruwelz              6   4  0  2   9- 9  12  [2 1 0 1 2-4 3]
 3.KVC Westerlo                      6   3  1  2  11- 4  10
 4.R. White Star Woluwe FC           6   0  1  5   4-16   1

Round 1 [May 5]
Mouscron-Péruwelz 0-3 Cercle Brugge     
Westerlo          1-1 White Star Woluwe 

Round 2 [May 12]
Cercle Brugge     1-0 Westerlo          
White Star Woluwe 1-2 Mouscron-Péruwelz 

Round 3 [May 16]
Mouscron-Péruwelz 1-0 Westerlo          
Cercle Brugge     4-0 White Star Woluwe 

Round 4 [May 19]
Westerlo          3-1 Mouscron-Péruwelz 
White Star Woluwe 1-4 Cercle Brugge     

Round 5 [May 23]
White Star Woluwe 0-2 Westerlo          
Cercle Brugge     1-2 Mouscron-Péruwelz 

Round 6 [May 26]
Westerlo          5-0 Cercle Brugge     
Mouscron-Péruwelz 3-1 White Star Woluwe 

Final Table:

 1.Cercle Brugge KSV                 6   4  0  2  13- 8  12  [2 1 0 1 4-2 3]
-----------------------------------------------------------
 2.R. Mouscron-Péruwelz              6   4  0  2   9- 9  12  [2 1 0 1 2-4 3]
 3.KVC Westerlo                      6   3  1  2  11- 4  10
 4.R. White Star Woluwe FC           6   0  1  5   4-16   1

NB: all remain at former level

2011/12

2013/14

list of champions.

final tables (1st and 2nd level).

final tables (3rd level).

list of cup finals.

list of super cup finals.

list of topscorers.

all-time table.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 3 Apr 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2012/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.