Belgium 2019/20


First Division A
First Division B
Cup
Amateur First Class (National)
Amateur Second Class (National)
Amateur Third Class (National)
Amateur Provincial Classes:
West Vlaanderen | Oost Vlaanderen | Antwerpen | Limburg | Brabant | Hainault | Namur | Liège | Luxembourg

First Division A

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Club Brugge KV                   29  21  7  1  58-14  70       Champions
 2.KAA Gent                         29  16  7  6  59-34  55       
 3.R. Charleroi SC                  29  15  9  5  49-23  54       
 4.R. Antwerp FC                    29  15  8  6  49-32  53       
 5.R. Standard de Liège             29  14  7  8  47-32  49       
 6.KV Mechelen                      29  13  5 11  46-43  44  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.KRC Genk                         29  13  5 11  45-42  44  [C]
 8.RSC Anderlecht                   29  11 10  8  45-29  43
 9.SV Zulte-Waregem                 29  10  6 13  41-49  36       
10.R. Excel Mouscron                29   9  9 11  38-40  36       
11.KV Kortrijk                       29   9  6 14  40-44  33       
12.K. Sint-Truiden VV               29   9  6 14  33-50  33       
13.K. AS Eupen                      29   8  6 15  28-51  30       
14.Cercle Brugge KSV                29   7  2 20  27-54  23       
15.KV Oostende                      29   6  4 19  29-58  22
-----------------------------------------------------------
16.KV Red Star Waasland-SK Beveren  29   5  5 19  21-60  20       Relegated

NB: Waasland-Beveren successfully protested their relegation at the Belgium
    sports arbitration court (BAS), on the grounds that the meeting on May 15
    was not legally valid

Round 1
[Jul 26]
Genk              2-1 Kortrijk           
[Jul 27]
Cercle Brugge     0-2 Standard          
Sint-Truiden      0-1 Excel Mouscron    
Zulte Waregem     0-2 Mechelen          
Waasland-Beveren  1-3 Club Brugge       
[Jul 28]
Anderlecht        1-2 Oostende          
Charleroi         1-1 Gent              
Eupen             1-4 Antwerp           

Round 2
[Aug 2]
Club Brugge       6-0 Sint-Truiden      
[Aug 3]
Standard          4-0 Zulte Waregem     
Kortrijk           1-1 Charleroi         
Oostende          3-1 Cercle Brugge     
Mechelen          3-1 Genk              
[Aug 4]
Gent              6-1 Eupen             
Excel Mouscron    0-0 Anderlecht        
Antwerp           4-1 Waasland-Beveren  

Round 3
[Aug 9]
Anderlecht        0-0 Mechelen          
[Aug 10]
Oostende          0-2 Club Brugge       
Cercle Brugge     1-3 Kortrijk           
Eupen             1-1 Waasland-Beveren  
Genk              0-2 Zulte Waregem     
[Aug 11]
Sint-Truiden      2-1 Standard          
Charleroi         2-1 Antwerp           
Excel Mouscron    2-1 Gent              

Round 4
[Aug 16]
Club Brugge       0-0 Eupen             
[Aug 17]
Kortrijk           4-2 Anderlecht        
Mechelen          3-1 Cercle Brugge     
Waasland-Beveren  0-4 Genk              
[Aug 18]
Standard          4-1 Excel Mouscron    
Antwerp           2-0 Sint-Truiden      
Gent              2-0 Oostende          
[Aug 19]
Zulte Waregem     3-1 Charleroi         

Round 5
[Aug 23]
Genk              1-0 Anderlecht        
[Aug 24]
Cercle Brugge     1-0 Waasland-Beveren  
Oostende          2-1 Mechelen          
Sint-Truiden      0-0 Zulte Waregem     
[Aug 25]
Standard          2-1 Kortrijk           
Excel Mouscron    2-0 Eupen             
[Nov 21]
Antwerp           3-2 Gent              
[Jan 29]
Charleroi         0-0 Club Brugge       

Round 6
[Aug 30]
Mechelen          2-2 Excel Mouscron    
[Aug 31]
Eupen             0-2 Sint-Truiden      
Kortrijk           2-2 Oostende          
Waasland-Beveren  0-4 Charleroi         
[Sep 1]
Club Brugge       1-1 Genk              
Anderlecht        1-0 Standard          
Gent              3-2 Cercle Brugge     
Zulte Waregem     2-0 Antwerp           

Round 7
[Sep 13]
Charleroi         2-1 Genk              
[Sep 14]
Oostende          1-4 Standard          
Eupen             1-1 Zulte Waregem     
Sint-Truiden      1-1 Waasland-Beveren  
Cercle Brugge     0-2 Club Brugge       
[Sep 15]
Anderlecht        1-2 Antwerp           
Gent              3-0 Mechelen          
Excel Mouscron    2-0 Kortrijk           

Round 8
[Sep 20]
Kortrijk           2-3 Mechelen          
[Sep 21]
Charleroi         0-3 Sint-Truiden      
Antwerp           3-1 Cercle Brugge     
Waasland-Beveren  1-1 Excel Mouscron    
Genk              3-1 Oostende          
[Sep 22]
Standard          3-0 Eupen             
Club Brugge       2-1 Anderlecht        
Zulte Waregem     2-2 Gent              

Round 9
[Sep 28]
Mechelen          0-5 Club Brugge       
Cercle Brugge     1-2 Eupen             
Excel Mouscron    2-2 Zulte Waregem     
Gent              2-0 Kortrijk           
Sint-Truiden      3-3 Genk              [abandoned at 3-3 in 88' due to crowd
[Sep 29]                                 trouble; result stood]
Anderlecht        0-0 Waasland-Beveren  
Standard          1-1 Charleroi         
Oostende          1-1 Antwerp           

Round 10
[Oct 4]
Charleroi         1-2 Anderlecht        
[Oct 5]
Eupen             0-2 Mechelen          
Waasland-Beveren  3-1 Oostende          
Zulte Waregem     6-0 Cercle Brugge     
Kortrijk           4-0 Sint-Truiden      
[Oct 6]
Club Brugge       4-0 Gent              
Antwerp           2-2 Standard          
Genk              2-1 Excel Mouscron    

Round 11
[Oct 18]
Excel Mouscron    0-1 Club Brugge       
[Oct 19]
Standard          1-0 Genk              
Kortrijk           2-0 Zulte Waregem     
Oostende          2-3 Eupen             
Gent              2-0 Waasland-Beveren  
[Oct 20]
Mechelen          3-1 Antwerp           
Anderlecht        4-1 Sint-Truiden      
Cercle Brugge     0-3 Charleroi         

Round 12
[Oct 25]
Eupen             0-0 Anderlecht        
[Oct 26]
Charleroi         1-0 Excel Mouscron    
Antwerp           3-1 Kortrijk           
Zulte Waregem     2-0 Oostende          
Genk              1-0 Cercle Brugge     
[Oct 27]
Club Brugge       1-1 Standard          
Sint-Truiden      0-0 Gent              
Waasland-Beveren  1-3 Mechelen          

Round 13
[Oct 29]
Cercle Brugge     2-2 Excel Mouscron    
Kortrijk           1-2 Eupen             
Oostende          0-1 Charleroi         
[Oct 30]
Genk              2-2 Antwerp           
Mechelen          1-2 Sint-Truiden      
Standard          2-0 Waasland-Beveren  
Zulte Waregem     0-2 Club Brugge       
[Oct 31]
Anderlecht        3-3 Gent              

Round 14
[Nov 2]
Eupen             2-0 Genk              
Excel Mouscron    3-1 Antwerp           
Waasland-Beveren  1-2 Zulte Waregem     
Sint-Truiden      1-0 Oostende          
Club Brugge       3-0 Kortrijk           
[Nov 3]
Anderlecht        2-1 Cercle Brugge     
Gent              3-1 Standard          
Mechelen          2-2 Charleroi         

Round 15
[Nov 8]
Zulte Waregem     1-2 Anderlecht        
[Nov 9]
Charleroi         1-0 Eupen             
Kortrijk           1-3 Waasland-Beveren  
Cercle Brugge     2-1 Sint-Truiden      
Oostende          2-2 Excel Mouscron    
[Nov 10]
Antwerp           2-1 Club Brugge       
Genk              0-2 Gent              
Standard          1-2 Mechelen          

Round 16
[Nov 22]
Club Brugge       2-0 Oostende          
[Nov 23]
Eupen             1-2 Standard          
Waasland-Beveren  1-1 Cercle Brugge     
Mechelen          0-2 Zulte Waregem     
Excel Mouscron    2-2 Genk              
[Nov 24]
Gent              1-1 Antwerp           
Anderlecht        0-0 Kortrijk           
Sint-Truiden      1-3 Charleroi         

Round 17
[Nov 29]
Antwerp           1-0 Mechelen          
[Nov 30]
Club Brugge       1-0 Excel Mouscron    
Charleroi         2-0 Waasland-Beveren  
Zulte Waregem     1-0 Eupen             
Genk              1-2 Sint-Truiden      
[Dec 1]
Oostende          3-2 Anderlecht        
Standard          2-1 Cercle Brugge     
Kortrijk           0-2 Gent              

Round 18
[Dec 6]
Waasland-Beveren  0-4 Antwerp           
[Dec 7]
Mechelen          1-1 Kortrijk           
Gent              2-0 Zulte Waregem     
Cercle Brugge     1-2 Genk              
Sint-Truiden      1-2 Club Brugge       
[Dec 8]
Excel Mouscron    2-2 Standard          
Anderlecht        0-0 Charleroi         
Eupen             1-0 Oostende          

Round 19
[Dec 13]
Kortrijk           1-2 Excel Mouscron    
[Dec 14]
Antwerp           1-0 Eupen             
Zulte Waregem     5-1 Sint-Truiden      
Charleroi         3-0 Cercle Brugge     
Genk              4-1 Waasland-Beveren  
[Dec 15]
Standard          1-1 Anderlecht        
Club Brugge       3-0 Mechelen          
Oostende          2-1 Gent              

Round 20
[Dec 20]
Mechelen          1-0 Oostende          
[Dec 21]
Excel Mouscron    1-1 Charleroi         
Eupen             1-2 Kortrijk           
Cercle Brugge     2-0 Zulte Waregem     
Waasland-Beveren  2-1 Standard          
[Dec 22]
Gent              1-1 Club Brugge       
Sint-Truiden      1-1 Antwerp           
Anderlecht        2-0 Genk              

Round 21
[Dec 26]
Kortrijk           1-0 Cercle Brugge     
Genk              2-1 Eupen             
Waasland-Beveren  1-0 Sint-Truiden      
Excel Mouscron    1-2 Mechelen          
Club Brugge       4-0 Zulte Waregem     
Standard          0-1 Gent              
[Dec 27]
Charleroi         5-0 Oostende          
Antwerp           0-0 Anderlecht        

Round 22
[Jan 17]
Mechelen          2-3 Standard          
[Jan 18]
Eupen             1-1 Charleroi         
Oostende          0-1 Waasland-Beveren  
Sint-Truiden      2-0 Kortrijk           
Gent              3-1 Excel Mouscron    
[Jan 19]
Cercle Brugge     1-2 Antwerp           
Anderlecht        1-2 Club Brugge       
Zulte Waregem     0-3 Genk              

Round 23
[Jan 24]
Standard          2-1 Oostende          
[Jan 25]
Excel Mouscron    1-3 Sint-Truiden      
Waasland-Beveren  0-1 Eupen             
Gent              4-1 Genk              
Charleroi         abd Mechelen          [abandoned at 1-0 in 36' due to fog]
[Jan 26]
Cercle Brugge     1-2 Anderlecht        
Kortrijk           2-2 Club Brugge       
Antwerp           2-1 Zulte Waregem     
[Feb 11]
Charleroi         2-1 Mechelen          [replay]

Round 24
[Jan 31]
Kortrijk           3-1 Standard          
[Feb 1]
Genk              1-0 Charleroi         
Eupen             1-0 Cercle Brugge     
Oostende          1-0 Sint-Truiden      
Mechelen          0-3 Gent              
[Feb 2]
Club Brugge       1-0 Antwerp           
Anderlecht        1-0 Excel Mouscron    
Zulte Waregem     5-0 Waasland-Beveren  

Round 25
[Feb 7]
Gent              1-1 Anderlecht        
[Feb 8]
Charleroi         4-0 Zulte Waregem     
Cercle Brugge     3-2 Mechelen          
Sint-Truiden      5-2 Eupen             
Excel Mouscron    3-1 Oostende          
[Feb 12]
Standard          0-0 Club Brugge       
Waasland-Beveren  1-2 Kortrijk           
[Feb 13]
Antwerp           1-1 Genk              

Round 26
[Feb 14]
Eupen             2-3 Gent              
[Feb 15]
Club Brugge       2-1 Waasland-Beveren  
Oostende          0-3 Kortrijk           
Sint-Truiden      0-1 Cercle Brugge     
Mechelen          2-0 Anderlecht        
[Feb 16]
Antwerp           1-1 Charleroi         
Genk              1-3 Standard          
Zulte Waregem     1-2 Excel Mouscron    

Round 27
[Feb 21]
Kortrijk           0-1 Genk              
[Feb 22]
Standard          1-0 Antwerp           
Excel Mouscron    0-1 Cercle Brugge     
Oostende          1-1 Zulte Waregem     
Mechelen          4-0 Waasland-Beveren  
[Feb 23]
Club Brugge       1-0 Charleroi         
Anderlecht        6-1 Eupen             
Gent              4-1 Sint-Truiden      

Round 28
[Feb 28]
Sint-Truiden      0-3 Mechelen          
[Feb 29]
Waasland-Beveren  0-3 Anderlecht        
Eupen             2-1 Excel Mouscron    
Zulte Waregem     2-2 Kortrijk           
Antwerp           3-1 Oostende          
[Mar 1]
Genk              1-2 Club Brugge       
Charleroi         2-0 Standard          
Cercle Brugge     1-0 Gent              

Round 29 [Mar 7]
Anderlecht        7-0 Zulte Waregem     
Club Brugge       2-1 Cercle Brugge     
Excel Mouscron    1-0 Waasland-Beveren  
Gent              1-4 Charleroi         
Kortrijk           0-1 Antwerp           
Mechelen          1-1 Eupen             
Oostende          2-4 Genk              
Standard          0-0 Sint-Truiden      

Round 30 [not played]
Antwerp            -  Excel Mouscron    
Cercle Brugge      -  Oostende          
Charleroi          -  Kortrijk           
Eupen              -  Club Brugge       
Genk               -  Mechelen          
Sint-Truiden       -  Anderlecht        
Waasland-Beveren   -  Gent              
Zulte Waregem      -  Standard          

NB: league suspended due to Covid-19 pandemic; on Apr 2, the board of directors advised
    to abandon the season and declare Club Brugge champions; the final decision on this
    was taken at a general meeting of the clubs on May 15 (earlier, that decision had
    been announced for Apr 15, Apr 24, Apr 27 and May 4).

Final Table:

 1.Club Brugge KV                   29  21  7  1  58-14  70       Champions
 2.KAA Gent                         29  16  7  6  59-34  55       
 3.R. Charleroi SC                  29  15  9  5  49-23  54       
 4.R. Antwerp FC                    29  15  8  6  49-32  53       
 5.R. Standard de Liège             29  14  7  8  47-32  49       
 6.KV Mechelen                      29  13  5 11  46-43  44  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.KRC Genk                         29  13  5 11  45-42  44  [C]
 8.RSC Anderlecht                   29  11 10  8  45-29  43
 9.SV Zulte-Waregem                 29  10  6 13  41-49  36       
10.R. Excel Mouscron                29   9  9 11  38-40  36       
11.KV Kortrijk                       29   9  6 14  40-44  33       
12.K. Sint-Truiden VV               29   9  6 14  33-50  33       
13.K. AS Eupen                      29   8  6 15  28-51  30       
14.Cercle Brugge KSV                29   7  2 20  27-54  23       
15.KV Oostende                      29   6  4 19  29-58  22
-----------------------------------------------------------
16.KV Red Star Waasland-SK Beveren  29   5  5 19  21-60  20       Relegated

NB: Waasland-Beveren successfully protested their relegation at the Belgium
    sports arbitration court (BAS), on the grounds that the meeting on May 15
    was not legally valid

Playoff Stage

Championship Playoff | Playoff II

Championship Playoff

NB: cancelled

Playoff II

NB: cancelled


Cup

1/16 Finals
[Sep 24]
Cercle Brugge     0-1 Rebecquoise       
Waasland-Beveren  3-4 Westerlo          
Ronse             0-3 Genk              
[Sep 25]
Cappellen         0-0 Eupen             [aet, 3-5 pen]
KFC Mandel United 0-2 Oostende          
Seraing           1-3 Kortrijk           
Rupel Boom        2-3 Charleroi         
Union             3-0 Verlaine          
Zulte Waregem     4-2 Duffel            
Dessel Sport      0-1 Excel Mouscron    
Eendracht Aalst   0-4 AA Gent           
Francs Borains    0-3 Club Brugge       
Sint-Truiden      2-0 OH Leuven         [aet]
Beerschot         2-3 Anderlecht        [aet]
[Sep 26]
Antwerp           4-2 Lokeren           [aet]
Standard          2-1 Lommel SK         

1/8 Finals
[Dec 3]
Antwerp           3-3 Genk              [aet, 4-3 pen]
[Dec 4]
Kortrijk           2-1 Eupen             
Standard          3-0 Rebecquoise       
Union             0-0 Westerlo          [aet, 4-1 pen]
Zulte Waregem     3-0 Sint-Truiden      
Oostende          1-1 Club Brugge       [aet, 2-4 pen]
Charleroi         1-0 AA Gent           
[Dec 5]
Excel Mouscron    2-3 Anderlecht        

Quarterfinals
[Dec 17]
Zulte Waregem     2-0 Charleroi         
[Dec 18]
Union             0-1 Kortrijk           
Standard          1-3 Antwerp           
[Dec 19]
Anderlecht        0-2 Club Brugge       
 
Semifinals 

First Legs
[Jan 22]
Club Brugge       1-1 Zulte Waregem     
[Jan 23]
Antwerp           1-1 Kortrijk           

Second Legs
[Feb 5]
Zulte Waregem     1-2 Club Brugge       
[Feb 6]
Kortrijk           0-1 Antwerp           

Final [Aug 1, Koning Boudewijnstadion, Brussel]
Club Brugge        -  Antwerp           


First Division B

Periode 1 | Periode 2 | Aggregate Table | Promotion Playoff | Playoff III

Periode 1

Final Table:
        
 1.Oud-Heverlee Leuven              14   9  2  3  22-10  29       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.R. Excelsior Virton              14   9  0  5  26-10  27  [P]
 3.KVC Westerlo                     14   8  2  4  21-10  26
 4.Union Saint-Gilloise             14   6  5  3  18-15  23
 5.K. Beerschot VA                  14   5  2  7  13-19  17  [*]
 6.KSC Lokeren OV                   14   3  4  7  13-23  13  [R]
 7.KSV Roeselare                    14   3  2  9  15-31  11
 8.Lommel SK                        14   2  5  7   9-19  11
[*] FCO Beerschot Wilrijk were renamed K. Beerschot VA

Periode 2

Table at abandonment:

 1.K. Beerschot VA                  13   7  5  1  18- 8  26  [*]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.KVC Westerlo                     14   7  2  5  24-20  23
 3.Union Saint-Gilloise             14   5  7  2  25-17  22
 4.R. Excelsior Virton              13   5  5  3  18-11  20  [P]
 5.Oud-Heverlee Leuven              14   5  2  7  23-30  17
 6.Lommel SK                        14   4  4  6  12-18  16
 7.KSV Roeselare                    14   2  9  3  22-23  15
 8.KSC Lokeren OV                   14   1  4  9  11-26   7  [R]
[*] FCO Beerschot Wilrijk were renamed K. Beerschot VA

Aggregate Table

Table at abandonment:
        
 1.KVC Westerlo                     28  15  4  9  45-30  49       Playoff II
 2.R. Excelsior Virton              27  14  5  8  44-21  47  [P]  Playoff II
 3.Oud-Heverlee Leuven              28  14  4 10  45-40  46       Playoff II
 4.Union Saint-Gilloise             28  11 12  5  43-32  45       Playoff II
 5.K. Beerschot VA                  27  12  7  8  31-27  43  [*]  Playoff II
 6.Lommel SK                        28   6  9 13  21-37  27       Playoff II
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.KSV Roeselare                    28   5 11 12  37-54  26       Playoff III
 8.KSC Lokeren OV                   28   4  8 16  24-49  20  [R]  Playoff III
[*] FCO Beerschot Wilrijk were renamed K. Beerschot VA

Promotion Playoff

First Leg [Mar 8]
Beerschot         1-0 OH Leuven         

Second Leg [tba; postponed from Mar 14 after mayor of Leuven forbade the match]
OH Leuven          -  Beerschot         

NB: if the second leg cannot be played, Westerlo will be promoted as leaders
    of the aggregate table!

Playoff III

Table:

 7.KSV Roeselare                     0   0  0  0   0- 0   3  [3]
-----------------------------------------------------------
 8.KSC Lokeren OV                    0   0  0  0   0- 0   0

NB: was to be played over 5 matches, with Roeselare receiving 3 bonus points and
    one more home fixture because of better record in the aggregate table;
    however, the playoff was first postponed due to the Covid-19 pandemic and 
    eventually cancelled as Lokeren were declared bankrupt on Apr 20 and folded.


Amateur First Class (National)

1st amateurliga
 1 K MSK Deinze A                   24  20  2  2  52  54- 16          
 2 VV Thes Sport Tessenderlo A      24  12  6  6  42  32- 23          
 3 FC Seraing A                     23  11  7  5  40  42- 32          
 4 K SK Heist                       24  11  5  8  38  28- 23          
 5 K Patro Eisden Maasmechelen      24  10  6  8  36  25- 23          
 6 Racing White Daring Molenbeek    24   9  7  8  34  26- 25          
 7 FC Verbr.Dender Eendr.Hekelgem A 24   8  7  9  31  36- 34          
 8 K FC Dessel Sport A              24   8  7  9  31  29- 29          
 9 K Rupel Boom FC  A               24   7 10  7  31  35- 32          
10 Olympic Charleroi CF             24   8  6 10  30  29- 33          
11 URSL Visé A                      24   7  9  8  30  32- 36          
12 R FC de Liège A                  23   6  9  8  27  30- 42          
13 Lierse Kempenzonen A             24   7  5 12  26  27- 30          
14 UR La Louvière-Centre A          24   6  8 10  26  36- 49          
15 A FC Tubize                      24   6  5 13  23  19- 40          
16 K Sint-Eloois-Winkel Sport A     24   2  7 15  13  21- 42    

Amateur Second Class (National)

Tables at abandonment:
 
2nd amateurliga A (voetbal Vlaanderen)
 1 R Knokke FC                      24  20  3  1  63  57- 15          
 2 FC MU Izegem-Ingelmunster A      24  14  3  7  45  51- 31          
 3 K SK Ronse                       24  14  3  7  45  42- 26          
 4 K SV Oudenaarde                  24  13  3  8  42  54- 46          
 5 Racing Club Gent                 24  12  5  7  41  36- 29          
 6 K FC Sparta Petegem A            24  11  6  7  39  51- 39          
 7 Football Club Gullegem           24  11  6  7  39  36- 32          
 8 K SK Voorwaarts Zwevezele A      24  11  5  8  38  41- 28          
 9 Racing Club Harelbeke            24  10  5  9  35  30- 35          
10 K SC Dikkelvenne                 24   9  4 11  31  35- 37          
11 K VK Westhoek                    24   9  1 14  28  29- 48          
12 K SV Temse                       24   6  6 12  24  22- 38          
13 SC Toekomst Menen                24   5  5 14  20  28- 47          
14 K FC Merelbeke                   24   4  7 13  19  25- 41          
15 Sportkring Sint-Niklaas          24   4  4 16  16  22- 49          
16 K FC Vigor Wuitens Hamme         24   3  6 15  15  34- 52          
 
2nd amateurliga B (voetbal Vlaanderen)
 1 K VK Tienen                      23  14  2  7  44  40- 28          
 2 K Bocholter VV A                 23  12  6  5  42  38- 24          
 3 SC Eendracht Aalst               22  12  4  6  40  38- 23          
 4 R Cappellen FC                   22  10  5  7  35  34- 26          
 5 RC Hades Kiewit Hasselt A        22   9  6  7  33  32- 29          
 6 SP Hasselt A                     22   8  9  5  33  29- 30          
 7 K VV Vosselaar                   22  10  2 10  32  34- 31          
 8 K Diegem Sport A                 22   9  4  9  31  26- 26          
 9 K Berchem Sport 2004 A           23   7  7  9  28  31- 35          
10 K Londerzeel S                   23   7  6 10  27  30- 37          
11 K Olympia SC Wijgmaal A          23   7  5 11  26  37- 38          
12 AS Verbroedering Geel            22   7  5 10  26  25- 30          
13 SK Pepingen-Halle A              23   6  7 10  25  24- 31          
14 Hoogstraten VV                   22   6  5 11  23  27- 31          
15 Spouwen-Mopertingen              22   6  3 13  21  21- 47          

 2nd amateurliga C (ACFF)
 1 Francs Borains                   24  15  7  2  52  50- 17          
 2 R FC Meux A                      24  13  9  2  48  46- 26          
 3 RAAL La Louviere                 23  13  7  3  46  38- 18          
 4 US Rebecquoise A                 24  12  8  4  44  41- 24          
 5 R RC Hamoir                      24  13  4  7  43  48- 34          
 6 Entente Durbuy A                 24   8 11  5  35  44- 39          
 7 R RC Stockay-Warfusée A          22  10  4  8  34  43- 37          
 8 R US Givry A                     24  10  3 11  33  33- 38          
 9 Entente Acren Lessines A         24   8  4 12  28  45- 49          
10 FC Tilleur A                     23   7  5 11  26  28- 40          
11 ES Couvin-Mariembourg Fraire A   23   7  4 12  25  35- 38          
12 R CS Verlaine A                  22   7  3 12  24  33- 47          
13 R Stade Waremmien FC  A          24   6  4 14  22  30- 52          
14 Union Namur Fosses-La-Ville A    24   7  0 17  21  29- 53          
15 Solières Sport A                 23   6  3 14  21  26- 45          
16 CS Onhaye A                      24   5  6 13  21  27- 39    

Recomputed Final Tables ("Sportieve Rangschikking"):

2nd amateurliga A (voetbal Vlaanderen)
 1 R Knokke FC                     24  20      3      1       63      57   - 15    
 2 FC MU Izegen-Ingelmunster A     24  14      3      7       45      51   - 31    
 3 K SK Ronse                      24  14      3      7       45      42   - 26    
 4 K SV Oudenaarde                 24  13      3      8       42      54   - 46    
 5 Racing Club Gent                24  12      5      7       41      36   - 29    
 6 K FC Sparta Petegem A           24  11      6      7       39      51   - 39    
 7 Football Club Gullegem          24  11      6      7       39      36   - 32    
 8 K SK Voorwaarts Zwevezele       24  11      5      8       38      41   - 28    
 9 Racing Club Harelbeke           24  10      5      9       35      30   - 35    
10 K SC Dikkelvenne                24   9      4     11       31      35   - 37    
11 K VK Westhoek                   24   9      1     14       28      29   - 48    
12 K SV Temse                      24   6      6     12       24      22   - 38    
13 S.C.T. Menen                    24   5      5     14       20      28   - 47    
14 K FC Merelbeke                  24   4      7     13       19      25   - 41    
15 Sportkring Sint-Niklaas         24   4      4     16       16      22   - 49    
16 K FC Vigor Wuitens Hamme        24   3      6     15       15      34   - 52    
   
2nd amateurliga B (voetbal Vlaanderen) Sportieve Rangschikking
 1 K VK Tienen                     23  14      2      7       44      40   - 28    
 2 K Bocholter V.V. A              23  12      6      5       42      38   - 24     
 3 SC Eendracht Aalst              23  12,5    4,2    6,3     41,82   39,73- 24,05  
 4 R Cappellen F.C.                23  10,5    5,2    7,3     36,59   35,55- 27,18  
 5 RC Hades Kiewit Hasselt A       23   9,4    6,3    7,3     34,50   33,45- 30,32  
 6 SP. Hasselt A                   23   8,4    9,4    5,2     34,50   30,32- 31,36  
 7 K VV Vosselaar                  23  10,5    2,1   10,5     33,45   35,55- 32,41  
 8 K Diegem Sport A                23   9,4    4,2    9,4     32,41   27,18- 27,18  
 9 K Berchem Sport 2004 A          23   7      7      9       28      31   - 35     
10 AS Verbroedering Geel           23   7,3    5,2   10,5     27,18   26,14- 31,36  
11 K Londerzeel S.K.               23   7      6     10       27      30   - 37     
12 K Olympia S.C. Wijgmaal A       23   7      5     11       26      37   - 38     
13 SK Pepingen-Halle A             23   6      7     10       25      24   - 31     
14 Hoogstraten V.V.                23   6,3    5,2   11,5     24,05   28,23- 32,41  
15 Spouwen - Mopertingen           23   6,3    3,1   13,6     21,95   21,95- 49,14  
16 K FC Duffel A                    0   0      0      0        0       0   -  0      

2nd amateurliga (ACFF)
 1 Francs Borains                  24  15      7      2       52      50   - 17               
 2 RAAL La Louviere                24  13,57   7,30   3,13    48      39,65- 18,78            
 3 R FC Meux A                     24  13      9      2       48      46   - 26               
 4 US Rebecquoise A                24  12      8      4       44      41   - 24               
 5 R RC Hamoir                     24  13      4      7       43      48   - 34               
 6 R RC Stockay-Warfusée A         24  10,91   4,36   8,73    37,09   46,91- 40,36            
 7 Entente Durbuy A                24   8     11      5       35      44   - 39               
 8 R US Givry A                    24  10      3     11       33      33   - 38               
 9 Entente Acren Lessines A        24   8      4     12       28      45   - 49               
10 FC Tilleur A                    24   7,30   5,22  11,48    27,13   29,22- 41,74            
11 R CS Verlaine A                 24   7,64   3,27  13,09    26,18   36   - 51,27            
12 ES.Couvin-Mariemb. Fraire A     24   7,30   4,17  12,52    26,09   36,52- 39,65            
13 R Stade Waremmien FC. A         24   6      4     14       22      30   - 52               
14 Solières Sport A                24   6,26   3,13  14,61    21,91   27,13- 46,96            
15 Un. Namur Fosses-La-Ville A     24   7      0     17       21      29   - 53               
16 CS Onhaye A                     24   5      6     13       21      27   - 39    

Amateur Third Class (National)

Tables at abandonment:

3e amateurliga A (voetbal Vlaanderen)
 1 K VV Zelzate                     24  18  4  2  58  57- 21          
 2 K VK Ninove                      24  14  5  5  47  52- 20          
 3 K Olsa Brakel A                  24  14  4  6  46  47- 22          
 4 R FC Wetteren                    24  13  3  8  42  54- 30          
 5 FC Lebbeke A                     24  12  6  6  42  30- 20          
 6 Avanti Stekene                   24  10  8  6  38  33- 20          
 7 SK Lochristi A                   24  10  6  8  36  40- 33          
 8 K VC Jong Lede                   24  10  5  9  35  41- 40          
 9 K FC Eppegem A                   24   9  6  9  33  38- 28          
10 K Hoger Op Wolvertem Merchtem    24   8  4 12  28  25- 28          
11 K VC Wingene                     24   8  4 12  28  24- 32          
12 Torhout 1992 KM                  24   8  4 12  28  34- 43          
13 Tempo Overijse                   24   7  5 12  26  32- 42          
14 K VK Svelta Melsele A            24   7  3 14  24  25- 47          
15 K SK Oostnieuwkerke              24   6  3 15  21  17- 46          
16 K SV Bornem                      24   2  2 20   8  17- 94          
 
3e amateurliga B (voetbal Vlaanderen)
 1 Lyra-Lierse Berlaar              24  14  7  3  49  46- 23          
 2 SC City Pirates Antwerpen A      24  15  3  6  48  40- 29          
 3 FC Heur-Tongeren A               24  14  6  4  48  48- 26          
 4 K VC Houtvenne                   24  12  9  3  45  47- 29          
 5 K FC St-Lenaarts A               24  10  8  6  38  57- 34          
 6 K AC Betekom A                   24   9 10  5  37  43- 37          
 7 Eendracht Termien                24  10  5  9  35  41- 41          
 8 K VK Wellen                      24   9  6  9  33  36- 41          
 9 FC Esperanza Pelt                24  10  2 12  32  39- 42          
10 K FC Zwarte Leeuw                24   9  4 11  31  46- 38          
11 K VK Beringen A                  24   8  5 11  29  30- 38          
12 K Witgoor Sport Dessel           24   7  7 10  28  31- 38          
13 K FC Turnhout A                  24   5 13  6  28  38- 40          
14 Bilzerse Waltwilder VV A         24   5  5 14  20  37- 51          
15 FC Helson Helchteren A           24   4  6 14  18  26- 51          
16 VK Linden A                      24   3  0 21   9  17- 64          
 
3e amateurliga C (ACFF) 
 1 FC Ganshoren A                   24  16  5  3  53  56- 27          
 2 R SD Jette A                     24  15  3  6  48  45- 27          
 3 Albert Quevy-Mons A              24  13  4  7  43  53- 27          
 4 R FC Rapid Symphorinois A        24  12  4  8  40  35- 27          
 5 R Wallonia Welhain Chaum.Gist. A 24  11  7  6  40  42- 37          
 6 R CS Brainois A                  24  11  5  8  38  40- 38          
 7 R FC Tournai A                   24  12  1 11  37  35- 25          
 8 U St.Ghislain Tertre-Hautrage A  24  11  3 10  36  47- 40          
 9 R Stade Brainois A               24  10  4 10  34  35- 36          
10 R Gosselies Sports               24  10  1 13  31  35- 44          
11 CS Entité Manageoise             24   9  4 11  31  33- 41          
12 CS Pays Vert Ostiches-Ath A      24   8  5 11  29  38- 45          
13 Pont-A Celles-Buzet A            24   8  4 12  28  28- 42          
14 FC Kosova Schaerbeek A           24   6  6 12  24  36- 55          
15 R Léopold FC  A                  24   4  6 14  18  28- 44          
16 Wavre Sports FC A                24   3  4 17  13  17- 48          
 
3e amateurliga D (ACFF) 
 1 R FC Warnant A                   24  16  4  4  52  50- 27          
 2 R Jeunesse Aischoise A           24  14  5  5  47  52- 23          
 3 R FC 1912 Raeren-Eynatten        24  13  5  6  44  58- 36          
 4 FC United Richelle A             24  13  3  8  42  40- 23          
 5 R Alliance FC Oppagne-Wéris A    24  13  3  8  42  45- 34          
 6 R Aywaille FC A                  24  10  6  8  36  47- 49          
 7 Jeunesse Rochefortoise FC A      24  10  4 10  34  49- 52          
 8 R RC Mormont A                   24   9  7  8  34  36- 40          
 9 R AS Jodoigne A                  24   9  6  9  33  44- 50          
10 FCB Sprimont A                   24   9  5 10  32  37- 33          
11 R SC Habay-La-Neuve              23   8  7  8  31  47- 45          
12 FC Herstal A                     24   8  7  9  31  42- 52          
13 R FC Huy A                       24   8  3 13  27  27- 35          
14 R FC Spy                         24   5  6 13  21  41- 58          
15 R Olymp. Cl. Meix-Dt-Virton A    23   4  5 14  17  34- 55                                                                                       
16 R U Wallonne Ciney A             24   3  2 19  11  25- 62          

Recomputed Final Tables ("Sportieve Rangschikking"):

3rd amateurliga A (voetbal Vlaanderen)
 1 K VV Zelzate                    24  18      4      2       58      57   - 21           
 2 K VK Ninove                     24  14      5      5       47      52   - 20           
 3 K Olsa Brakel A                 24  14      4      6       46      47   - 22           
 4 Rfc Wetteren                    24  13      3      8       42      54   - 30           
 5 FC Lebbeke A                    24  12      6      6       42      30   - 20           
 6 Avanti Stekene                  24  10      8      6       38      33   - 20           
 7 SK Lochristi A                  24  10      6      8       36      40   - 33           
 8 K VC Jong Lede                  24  10      5      9       35      41   - 40           
 9 K FC Eppegem A                  24   9      6      9       33      38   - 28           
10 K Hoger Op Wolvertem Merchtem   24   8      4     12       28      25   - 28           
11 K VC Wingene                    24   8      4     12       28      24   - 32           
12 Torhout 1992 Km                 24   8      4     12       28      34   - 43           
13 Tempo Overijse                  24   7      5     12       26      32   - 42           
14 K VK Svelta Melsele A           24   7      3     14       24      25   - 47           
15 K SK Oostnieuwkerke             24   6      3     15       21      17   - 46           
16 K SV Bornem                     24   2      2     20        8      17   - 94

3rd amateurliga B (voetbal Vlaanderen)
 1 Lyra-Lierse Berlaar             24  14      7      3       49      46   - 23           
 2 SC City Pirates Antwerpen       24  15      3      6       48      40   - 29           
 3 FC Heur Tongeren A              24  14      6      4       48      48   - 26           
 4 K VC Houtvenne                  24  12      9      3       45      47   - 29           
 5 K FC St. Lenaarts A             24  10      8      6       38      57   - 34           
 6 K A.C. Betekom A                24   9     10      5       37      43   - 37           
 7 Eendracht Termien               24  10      5      9       35      41   - 41           
 8 K VK Wellen                     24   9      6      9       33      36   - 41           
 9 FC Esperanza Pelt               24  10      2     12       32      39   - 42           
10 K FC Zwarte Leeuw               24   9      4     11       31      46   - 38           
11 K.V.K. Beringen A               24   8      5     11       29      30   - 38           
12 K. Witgoor Sport Dessel         24   7      7     10       28      31   - 38           
13 KFC Turnhout A                  24   5     13      6       28      38   - 40           
14 Bilzerse Waltwilder V.V. A      24   5      5     14       20      37   - 51           
15 K FC Helson Helchteren A        24   4      6     14       18      26   - 51           
16 VK Linden A                     24   3      0     21        9      17   - 64           

3rd amateurliga C (ACFF)
 1 FC.Ganshoren A                  24  16      5      3       53      56   - 27           
 2 R SD.Jette A                    24  15      3      6       48      45   - 27           
 3 Albert Quevy-Mons A             24  13      4      7       43      53   - 27           
 4 R FC Rapid Symphorinois A       24  12      4      8       40      35   - 27           
 5 R W.Walhain CG. A               24  11      7      6       40      42   - 37           
 6 R CS Brainois A                 24  11      5      8       38      40   - 38           
 7 R FC Tournai A                  24  12      1     11       37      35   - 25           
 8 U St-Ghisl.Tertre-Hautr. A      24  11      3     10       36      47   - 40           
 9 R Stade Brainois A              24  10      4     10       34      35   - 36           
10 CS Entité Manageoise            24   9      4     11       31      33   - 41           
11 R Gosselies Sports              24  10      1     13       31      35   - 44           
12 CS Pays Vert Ostiches-Ath A     24   8      5     11       29      38   - 45           
13 Pont-A Celles-Buzet A           24   8      4     12       28      28   - 42           
14 FC.Kosova Schaerbeek            24   6      6     12       24      36   - 55           
15 R Léopold FC A                  24   4      6     14       18      28   - 44           
16 Wavre Sports FC A               24   3      4     17       13      17   - 48           

3rd amateurliga D (ACFF)
 1 R FC Warnant A                  24  16      4      4       52      50   - 27           
 2 R Jeun.Aischoise A              24  14      5      5       47      52   - 23           
 3 R FC 1912 Raeren-Eynatten       24  13      5      6       44      58   - 36           
 4 FC United Richelle A            24  13      3      8       42      40   - 23           
 5 R All.FC.Oppagne-Wéris A        24  13      3      8       42      45   - 34           
 6 R Aywaille FC. A                24  10      6      8       36      47   - 49           
 7 J Rochefortoise FC              24  10      4     10       34      49   - 52           
 8 R RC Mormont A                  24   9      7      8       34      36   - 40           
 9 R AS Jodoigne A                 24   9      6      9       33      44   - 50           
11 R SC Habay-La-Neuve             24   8,35   7,30   8,35    32,35   49,04- 46,96        
10 FCB Sprimont A                  24   9      5     10       32      37   - 33           
12 FC Herstal A                    24   8      7      9       31      42   - 52           
13 R FC.Huy A                      24   8      3     13       27      27   - 35           
14 R FC.Spy                        24   5      6     13       21      41   - 58           
15 R OC.Meix-Dt-Virton A           24   4,17   5,22  14,61    17,74   35,48- 57,39        
16 R U.Wallonne Ciney A            24   3      2     19       11      25   - 62   

Amateur Provincial Classes

          
West Vlaanderen        

Tables at abandonment:

1st Class                                                               
 1 K VC SV Oostkamp                 25  17  5  3  56  68- 24
 2 K RC Waregem A                   25  13  6  6  45  47- 39
 3 SV Anzegem A                     24  12  8  4  44  44- 29
 4 K Excelsior Zedelgem             25  12  5  8  41  46- 38
 5 K White Star Lauwe               25  11  8  6  41  45- 30
 6 K Sporting Club Blankenberge     25  11  6  8  39  47- 36
 7 K SC Wielsbeke A                 25  10  8  7  38  41- 33
 8 K Eendracht Wervik               25  10  6  9  36  42- 35
 9 VK Dadizele A                    24   9  7  8  34  38- 40
10 RC Lauwe                         25   8  7 10  31  32- 36
11 K VV Oostduinkerke               25   8  6 11  30  48- 47
12 K Sassport Boezinge              25   7  4 14  25  29- 50
13 K FC Poperinge A                 25   6  6 13  24  27- 35
14 SV Wevelgem City A               25   5  9 11  24  37- 50
15 K SK Vlamertinge A               25   6  3 16  21  26- 59
16 K FC Varsenare                   25   6  2 17  20  27- 63
                                                     
2nd Class A                                              
 1 K SV Diksmuide A                 25  19  4  2  61  64- 20
 2 K SV Nieuwpoort A                25  16  6  3  54  73- 25
 3 K FC Meulebeke                   25  14  5  6  47  62- 27
 4 Dosko Kanegem                    25  13  3  9  42  41- 36
 5 K SV Jabbeke                     25  12  6  7  42  34- 24
 6 K SV Bredene                     25  10 11  4  41  32- 27
 7 SVD Kortemark A                  25  11  7  7  40  39- 35
 8 K FC Lichtervelde                25   8 11  6  35  28- 27
 9 K FC Heist A                     25   7 10  8  31  29- 38
10 VV Tielt                         24   8  4 12  28  27- 33
11 K SK Snaaskerke                  25   7  6 12  27  36- 48
12 S VV Damme                       25   6  6 13  24  27- 42
13 FC Veldegem                      25   5  8 12  23  26- 49
14 SK Eernegem                      25   5  6 14  21  20- 49
15 K Eendracht De Haan              24   5  5 14  20  23- 48
16 Merkem Sport                     25   1  6 18   9  22- 55
                                                  
2nd Class B                                           
 1 K SV Rumbeke                     25  18  3  4  57  60- 18
 2 FC Sparta Heestert               25  13  6  6  45  53- 27
 3 SC Zonnebeke                     25  13  5  7  44  54- 31
 4 Blauwvoet Otegem                 25  13  4  8  43  38- 29
 5 R Dottignies Sports A            24  12  5  7  41  43- 34
 6 K FC Moen                        25  10  9  6  39  39- 35
 7 K VC Deerlijk Sport              25  11  5  9  38  42- 37
 8 Club Roeselare                   25  10  7  8  37  41- 29
 9 SK Nieuwkerke                    25  10  4 11  34  51- 43
10 K VK Avelgem A                   25  10  4 11  34  46- 44
11 K SK Geluwe                      25   8 10  7  34  39- 40
12 K SK Beveren-Leie                25   9  6 10  33  39- 31
13 K Zwevegem Sport                 25   9  2 14  29  41- 57
14 R Jespo Comines-Warneton         25   7  5 13  26  34- 69
15 SV Moorslede                     25   4  3 18  15  31- 65
16 K SV De Ruiter Roeselare         24   2  2 20   8  33- 95
                                                  
3rd Class A                                           
 1 K SV Veurne A                    25  18  4  3  58  77- 24
 2 SK Westrozebeke                  25  18  4  3  58  67- 23
 3 SK Staden                        25  18  3  4  57  62- 28
 4 K Woudsport Houthulst A          25  17  1  7  52  70- 27
 5 K EVC Beselare                   25  15  5  5  50  56- 17
 6 TSC Proven                       25  15  2  8  47  62- 46
 7 Blue Star Geluveld               25  14  4  7  46  59- 42
 8 VV Koekelare                     24  12  0 12  36  42- 36
 9 US Ploegsteert                   24   9  4 11  31  41- 55
10 Sparta Dikkebus                  25   8  6 11  30  45- 47
11 Sporting Keiem                   25   8  5 12  29  33- 48
12 K RC De Panne A                  25   7  4 14  25  32- 48
13 K SV Diksmuide B                 25   6  2 17  20  36- 64
14 K Brielen Sport                  25   4  2 19  14  28- 80
15 White Star Zarren                25   2  5 18  11  31- 80
16 FC Passendale                    25   1  3 21   6  13- 89
                                                  
3rd Class B                                           
 1 VV Cercle Beernem A              25  18  5  2  59  65- 26
 2 SV Loppem                        25  16  8  1  56  75- 36
 3 K SK Voorwaarts Zwevezele B      25  16  6  3  54  52- 26
 4 Daring Brugge                    25  11 10  4  43  54- 36
 5 Jong Male                        25  13  3  9  42  43- 35
 6 K Dosko Sint-Kruis               25  10  6  9  36  40- 40
 7 K Eendr. Genootschap Gistel      25  10  3 12  33  51- 46
 8 K White Star Oudenburg           25   9  4 12  31  48- 46
 9 K FC Lissewege                   25   9  4 12  31  54- 58
10 HO Oedelem                       25   7  9  9  30  44- 51
11 SC Lombardsijde                  25   6  9 10  27  39- 45
12 K FC Moerkerke                   25   8  2 15  26  40- 55
13 SK Torhout                       25   6  7 12  25  34- 46
14 K FC Sint-Joris Sportief         25   6  7 12  25  50- 72
15 K VC Ichtegem                    25   6  4 15  22  34- 60
16 SK Spermalie-Middelkerke         25   4  3 18  15  29- 74
                                                  
3rd Class C                                           
 1 K SV Moorsele A                  28  22  4  2  70  93- 23
 2 K VC Ardooie                     27  18  7  2  61  95- 30
 3 VV Emelgem-Kachtem               27  18  6  3  60  74- 49
 4 K FC Lendelede Sport             26  15  6  5  51  55- 36
 5 K SV Kortrijk                    27  15  5  7  50  49- 33
 6 K Dosko Beveren                  26  15  2  9  47  61- 38
 7 K RC Bissegem                    26  13  4  9  43  58- 41
 8 Groene Duivels Ingooigem         26  11  4 11  37  52- 49
 9 SV Wevelgem City B               27  11  2 14  35  51- 58
10 K FC Eendracht Hooglede          27   9  7 11  34  51- 48
11 K NoordStar Heule                27   8  6 13  30  42- 49
12 K FC Aalbeke Sport               26   8  3 15  27  42- 59
13 FC MU Izegem-Ingelmunster B      27   7  3 17  24  38- 78
14 Olympic Ledegem A                26   7  2 17  23  40- 69
15 K VP Gits                        27   4  8 15  20  34- 69
16 K FC Aarsele                     28   3  8 17  17  30- 66
17 R Dottignies Sports B            26   3  3 20  12  28- 98
                                                  
4th Class A                                           
 1 Eendracht Jonkershove            21  20  0  1  60  93- 23
 2 NSVD Handzame                    20  15  2  3  47  58- 21
 3 K White Star Adinkerke           22  14  2  6  44  59- 41
 4 VK Langemark-Poelkapelle         21  10  6  5  36  41- 26
 5 VV Alveringem                    22  10  4  8  34  54- 44
 6 JV Lo-Reninge                    21  10  3  8  33  62- 43
 7 K SV Nieuwpoort B                22   8  7  7  31  42- 42
 8 Davo Westende                    22   8  4 10  28  51- 45
 9 K SV Veurne B                    22   7  3 12  24  36- 49
10 K VV Coxyde                      22   6  6 10  24  42- 53
11 K RC De Panne B                  22   6  5 11  23  26- 40
12 SVD Kortemark B                  22   5  2 15  17  37- 70
13 K Woudsport Houthulst B          22   4  5 13  17  24- 63
14 SK Nieuwkapelle                  21   3  1 17  10  26- 91
                                                  
4th Class  B                                          
 1 K Daring Ruddervoorde            25  18  5  2  59  87- 32
 2 VC Vamos Zandvoorde              25  18  3  4  57  86- 26
 3 K VV Aartrijke                   25  17  5  3  56  83- 26
 4 K Zonnekloppers Dentergem        25  13  5  7  44  56- 37
 5 VK Dudzele                       25  12  8  5  44  70- 45
 6 VV Cercle Beernem B              25  12  7  6  43  50- 35
 7 Eendracht Brugge                 24  12  5  7  41  44- 44
 8 VK Zerkegem                      24  12  4  8  40  45- 33
 9 FC Doomkerke                     25  11  4 10  37  61- 53
10 SKD Hertsberge                   25  10  7  8  37  55- 38
11 K SV Pittem                      25   9  4 12  31  33- 42
12 Groene Leeuwen Ruiselede         25   5  8 12  23  29- 42
13 K SK Wenduine                    25   5  4 16  19  31- 77
14 K SK Steenbrugge                 25   4  4 17  16  32- 59
15 VV Westkapelle                   25   1  3 21   6  26-115
16 K FC Heist B                     25   0  4 21   4  14- 98
                                                  
4th B75Class C                                        
 1 SV Ingemunster                   25  19  5  1  62  68- 17
 2 SC Oostrozebeke                  25  16  4  5  52  65- 34
 3 K RC Waregem B                   25  15  6  4  51  67- 36
 4 K FC Marke                       25  16  2  7  50  56- 28
 5 K Rekkem Sport                   25  14  6  5  48  75- 36
 6 White Star Bellegem              25  13  4  8  43  60- 48
 7 K VK Avelgem B                   25  12  5  8  41  57- 46
 8 Hulste Sportief                  25  11  7  7  40  52- 55
 9 Jong Helkijn                     25  11  4 10  37  55- 40
10 FC Eendracht Kuurne              25   7  6 12  27  39- 46
11 K White Star Desselgem           25   7  4 14  25  53- 60
12 Jong Vijve                       25   6  4 15  22  44- 69
13 SV Anzegem B                     25   6  2 17  20  40- 90
14 Ons Genot Stasegem               25   4  5 16  17  29- 60
15 K SC Wielsbeke B                 25   4  5 16  17  37- 72
16 VK Wikings Kortrijk              25   2  5 18  11  40-100
                                                  
4th Class D                                           
 1 K Sint-Eloois-Winkel Sport B     24  17  5  2  56  74- 21
 2 Sparta Kruiseke                  24  16  2  6  50  47- 30
 3 VK Dadizele B                    24  14  3  7  45  69- 46
 4 SK Zillebeke                     24  13  4  7  43  67- 41
 5 VKW Vleteren                     23  13  2  8  41  53- 55
 6 Gold Star Voormezele             23  12  4  7  40  43- 31
 7 SK Elverdinge                    23  11  6  6  39  44- 26
 8 FC Westouter                     23  11  6  6  39  50- 38
 9 K SV Moorsele B                  23  10  5  8  35  56- 41
10 Rood Wit Hollebeke               23   5  7 11  22  29- 46
11 SK Reningelst                    22   5  6 11  21  30- 37
12 Olympic Ledegem B                23   5  5 13  20  26- 48
13 FC Houthem                       23   3  4 16  13  27- 81
14 K FC Poperinge B                 23   3  3 17  12  28- 68
15 K SK Vlamertinge B               23   2  6 15  12  38- 72

Recomputed Final Tables ("Sportieve Rangschikking"):

1st class                               
 1 K VC SV Oostkamp                25  17      5      3       56      68   - 24                 
 2 SV Anzegem A                    25  12,5    8,333  4,167   45,8    45,83- 30,21
 3 K RC Waregem A                  25  13      6      6       45      47   - 39
 4 K Excelsior Zedelgem            25  12      5      8       41      46   - 38                 
 5 K WS Lauwe                      25  11      8      6       41      45   - 30                 
 6 K Sp.Club Blankenberge          25  11      6      8       39      47   - 36                 
 7 K SC Wielsbeke A                25  10      8      7       38      41   - 33                 
 8 K Eendracht Wervik              25  10      6      9       36      42   - 35                 
 9 VK Dadizele A                   25   9,375  7,292  8,333   35,4    39,58- 41,67              
10 RC Lauwe                        25   8      7     10       31      32   - 36                 
11 K VV Oostduinkerke              25   8      6     11       30      48   - 47                 
12 K Sassport Boezinge             25   7      4     14       25      29   - 50                 
13 K FC Poperinge A                25   6      6     13       24      27   - 35                 
14 SV Wevelgem City A              25   5      9     11       24      37   - 50                 
15 K SK Vlamertinge A              25   6      3     16       21      26   - 59                 
16 K FC Varsenare                  25   6      2     17       20      27   - 63                 
                                                                                                 
2nd class A                                                                                      
 1 K SV Diksmuide A                25  19      4      2       61      64   - 20                 
 2 K SV Nieuwpoort A               25  16      6      3       54      73   - 25                 
 3 K FC Meulebeke                  25  14      5      6       47      62   - 27                 
 4 Dosko Kanegem                   25  13      3      9       42      41   - 36                 
 5 K SV Jabbeke                    25  12      6      7       42      34   - 24                 
 6 K SV Bredene                    25  10      1      4       41      32   - 27                 
 7 S.V.D. Kortemark A              25  11      7      7       40      39   - 35                 
 8 K FC Lichtervelde               25   8      1      6       35      28   - 27                 
 9 K FC Heist A                    25   7      0      8       31      29   - 38                 
10 VV Tielt                        25   8,333  4,167 12,5     29,2    28,13- 34,38              
11 K SK Snaaskerke                 25   7      6     12       27      36   - 48                 
12 S.V.V. Damme                    25   6      6     13       24      27   - 42                 
13 FC Veldegem                     25   5      8     12       23      26   - 49                 
14 SK Eernegem                     25   5      6     14       21      20   - 49                 
15 K Eendracht De Haan             25   5,208  5,208 14,58    20,8    23,96- 50                 
                                                                                                
2nd class B                                                                                    
 1 K SV Rumbeke                    25  18      3      4       57      60   - 18                 
 2 FC Sp. Heestert                 25  13      6      6       45      53   - 27                 
 3 SC Zonnebeke                    25  13      5      7       44      54   - 31                 
 4 Blauwvoet Otegem                25  13      4      8       43      38   - 29                 
 5 R Dottignies Sp. A              25  12,5    5,208  7,292   42,7    44,79- 35,42              
 6 K FC Moen                       25  10      9      6       39      39   - 35                 
 7 K VC Deerlijk Sport             25  11      5      9       38      42   - 37                 
 8 Club Roeselare                  25  10      7      8       37      41   - 29                 
 9 SK Nieuwkerke                   25  10      4     11       34      51   - 43                 
10 K VK Avelgem A                  25  10      4     11       34      46   - 44                 
11 K SK Geluwe                     25   8      0      7       34      39   - 40                 
12 K SK Beveren-Leie               25   9      6     10       33      39   - 31                 
13 K Zwevegem Sp.                  25   9      2     14       29      41   - 57                 
14 R Jespo Comines-Warneton        25   7      5     13       26      34   - 69                 
15 SV Moorslede                    25   4      3     18       15      31   - 65                 
16 K SV De Ruiter Roeselare        25   2,083  2,083 20,83     8,3    34,38- 98,96              
                                                                                                
3rd class A                                                                                    
 1 K SV Veurne A                   25  18      4      3       58      77   - 24                 
 2 SK Westrozebeke                 25  18      4      3       58      67   - 23                 
 3 SK Staden                       25  18      3      4       57      62   - 28                 
 4 K WS Houthulst A                25  17      1      7       52      70   - 27                 
 5 K EVC Beselare                  25  15      5      5       50      56   - 17                 
 6 TSC Proven                      25  15      2      8       47      62   - 46                 
 7 BS Geluveld                     25  14      4      7       46      59   - 42                 
 8 VV Koekelare                    25  12,5    0     12,5     37,5    43,75- 37,5               
 9 US Ploegsteert                  25   9,375  4,167 11,46    32,3    42,71- 57,29              
10 Sparta Dikkebus                 25   8      6     11       30      45   - 47                 
11 Sporting Keiem                  25   8      5     12       29      33   - 48                 
12 K RC De Panne A                 25   7      4     14       25      32   - 48                 
13 K SV Diksmuide B                25   6      2     17       20      36   - 64                 
14 K Brielen Sport                 25   4      2     19       14      28   - 80                 
15 WS Zarren                       25   2      5     18       11      31   - 80                 
16 FC Passendale                   25   1      3     21        6      13   - 89                  
                                                                                                
3rd class B                                                                                     
                                   pl  won    draw   lost    pnts    g f    g a
 1 VVC Beernem A                   25  18      5      2       59      65   - 26                 
 2 SV Loppem                       25  16      8      1       56      75   - 36                 
 3 K SKV Zwevezele B               25  16      6      3       54      52   - 26                 
 4 Daring Brugge                   25  11      0      4       43      54   - 36                 
 5 Jong Male                       25  13      3      9       42      43   - 35                 
 6 K Dosko Sint-Kruis              25  10      6      9       36      40   - 40                 
 7 K EG Gistel                     25  10      3     12       33      51   - 46                 
 8 K WS Oudenburg                  25   9      4     12       31      48   - 46                 
 9 K FC Lissewege                  25   9      4     12       31      54   - 58                 
10 HO Oedelem                      25   7      9      9       30      44   - 51                 
11 SC Lombardsijde                 25   6      9     10       27      39   - 45                 
12 K FC Moerkerke                  25   8      2     15       26      40   - 55                 
13 SK Torhout                      25   6      7     12       25      34   - 46                 
14 K FC Sint-Joris Sp.             25   6      7     12       25      50   - 72                 
15 K VC Ichtegem                   25   6      4     15       22      34   - 60                 
16 SK Spermalie-Middelkerke        25   4      3     18       15      29   - 74                 
                                                                                                
3rd class C                                                                                     
 1 K SV Moorsele A                 28  22      4      2       70      93     23                 
 2 K VC Ardooie                    28  18,67   7,259  2,074   63,3    98,52- 31,11              
 3 VV Emelgem-Kachtem              28  18,67   6,222  3,111   62,2    76,74- 50,81              
 4 K FC Lendelede Sport            28  16,15   6,462  5,385   54,9    59,23- 38,77              
 5 KSV Kortrijk                    28  15,56   5,185  7,259   51,9    50,81- 34,22              
 6 K Dosko Beveren                 28  16,15   2,154  9,692   50,6    65,69- 40,92              
 7 K RC Bissegem                   28  14      4,308  9,692   46,3    62,46- 44,15              
 8 GD Ingooigem                    28  11,85   4,308 11,85    39,8    56   - 52,77              
 9 SV Wevelgem City B              28  11,41   2,074 14,52    36,3    52,89- 60,15              
10 K FC Eendracht Hooglede         28   9,333  7,259 11,41    35,3    52,89- 49,78           
11 K NS Heule                      28   8,296  6,222 13,48    31,1    43,56- 50,81              
12 k FC Aalbeke Sport              28   8,615  3,231 16,15    29,1    45,23- 63,54              
13 FC MU Izegem-Ingelmunst.B       28   7,259  3,111 17,63    24,9    39,41- 80,89           
14 Ol. Ledegem A                   28   7,538  2,154 18,31    24,8    43,08- 74,31              
15 K VP Gits                       28   4,148  8,296 15,56    20,7    35,26- 71,56              
16 K FC Aarsele                    28   3      8     17       17      30   - 66                 
17 R Dottignies Sp. B              28   3,231  3,231 21,54    12,9    30,15-105,5               
                                                                                                
4th class A                                                                                     
 1 E. Jonkershove                  22  20,95   0      1,048   62,9    97,43- 24,1               
 2 NSVD Handzame                   22  16,5    2,2    3,3     51,7    63,8 - 23,1               
 3 K WS Adinkerke                  22  14      2      6       44      59   - 41                 
 4 VK Langemark-Poelkapelle        22  10,48   6,286  5,238   37,7    42,95- 27,24        
 5 J.V. Lo-Reninge                 22  10,5    3,14   8,38    34,6    68,10- 47,14
 6 VV Alveringem                   22  10      4      8       34      54   - 44                 
 7 K SV Nieuwpoort B               22   8      7      7       31      42   - 42                 
 8 Davo Westende                   22   8      4     10       28      51   - 45                 
 9 K SV Veurne B                   22   7      3     12       24      36   - 49                 
10 K VV Coxyde                     22   6      6     10       24      42   - 53                 
11 K RC De Panne B                 22   6      5     11       23      26   - 40                 
12 S.V.D. Kortemark B              22   5      2     15       17      37   - 70                 
13 K WS Houthulst B                22   4      5     13       17      24   - 63                 
14 SK Nieuwkapelle                 22   3,143  1,048 17,81    10,5    27,24- 95,33              
                                                                                                
4th class B                                                                                     
 1 K Daring Ruddervoorde           25  18      5      2       59      87   - 32                 
 2 VC Vamos Zandvoorde             25  18      3      4       57      86   - 26                 
 3 K VV Aartrijke                  25  17      5      3       56      83   - 26                 
 4 K Z. Dentergem                  25  13      5      7       44      56   - 37                 
 5 VK Dudzele                      25  12      8      5       44      70   - 45                 
 6 VVC Beernem B                   25  12      7      6       43      50   - 35                 
 7 Eendracht Brugge                25  12,5    5,208  7,292   42,7    45,83- 45,83              
 8 VK Zerkegem                     25  12,5    4,167  8,333   41,7    46,88- 34,38              
 9 FC Doomkerke                    25  11      4     10       37      61   - 53                 
10 SKD Hertsberge                  25  10      7      8       37      55   - 38                 
11 K SV Pittem                     25   9      4     12       31      33   - 42                 
12 GL Ruiselede                    25   5      8     12       23      29   - 42                 
13 K SK Wenduine                   25   5      4     16       19      31   - 77                 
14 K SK Steenbrugge                25   4      4     17       16      32   - 59                 
15 VV Westkapelle                  25   1      3     21        6      26   -115                  
16 K FC Heist B                    25   0      4     21        4      14   - 98                  
                                                                                                
4th class C                                                                                     
 1 SV Ingemunster                  25  19      5      1       62      68   - 17                 
 2 SC Oostrozebeke                 25  16      4      5       52      65   - 34                 
 3 K RC Waregem B                  25  15      6      4       51      67   - 36                 
 4 K FC Marke                      25  16      2      7       50      56   - 28                 
 5 K Rekkem Sport                  25  14      6      5       48      75   - 36                 
 6 WS Bellegem                     25  13      4      8       43      60   - 48                 
 7 K VK Avelgem B                  25  12      5      8       41      57   - 46                 
 8 Hulste Sportief                 25  11      7      7       40      52   - 55                 
 9 Jong Helkijn                    25  11      4     10       37      55   - 40                 
10 FC Eendracht Kuurne             25   7      6     12       27      39   - 46                 
11 K WS Desselgem                  25   7      4     14       25      53   - 60                 
12 Jong Vijve                      25   6      4     15       22      44   - 69                 
13 SV Anzegem B                    25   6      2     17       20      40   - 90                 
14 OG Stasegem                     25   4      5     16       17      29   - 60                 
15 K SC Wielsbeke B                25   4      5     16       17      37   - 72                 
16 VK Wikings Kortrijk             25   2      5     18       11      40   -100                 
                                                                                                
4th class D                                                                                     
 1 K Sint-Eloois-Winkel Sp.B       24  17      5      2       56      74   - 21                 
 2 Sparta Kruiseke                 24  16      2      6       50      47   - 30                 
 3 VK Dadizele B                   24  14      3      7       45      69   - 46                 
 4 SK Zillebeke                    24  13      4      7       43      67   - 41                 
 5 VKW Vleteren                    24  13,57   2,087  8,348   42,8    55,3 - 57,39              
 6 GS Voormezele                   24  12,52   4,174  7,304   41,7    44,87- 32,35              
 7 SK Elverdinge                   24  11,48   6,261  6,261   40,7    45,91- 27,13              
 8 FC Westouter                    24  11,48   6,261  6,261   40,7    52,17- 39,65              
 9 K SV Moorsele B                 24  10,43   5,217  8,348   36,5    58,43- 42,78              
10 RW Hollebeke                    24   5,217  7,304 11,48    23,0    30,26- 48                 
11 SK Reningelst                   24   5,455  6,545 12       22,9    32,73- 40,36              
12 Olympic Ledegem B               24   5,217  5,217 13,57    20,9    27,13- 50,09              
13 FC Houthem                      24   3,13   4,174 16,7     13,6    28,17- 84,52              
14 K FC Poperinge B                24   3,13   3,13  17,74    12,5    29,22- 70,96              
15 K SK Vlamertinge B              24   2,087  6,261 15,65    12,5    39,65- 75,13              


Oost Vlaanderen

Tables at abandonment:

1st Class                                             
 1 FC Voorde-Appelterre             25  17  5  3  56  62- 34
 2 K Racing Club Bambrugge          25  17  4  4  55  61- 28
 3 Eendracht Elene-Grotenberge A    25  14  3  8  45  58- 35
 4 K V Eendracht Aalter             25  13  3  9  42  49- 41
 5 K FC Hoger Op Kalken A           25  12  6  7  42  47- 31
 6 K Atlet.Vereniging Dendermonde   25  12  4  9  40  56- 41
 7 SK Denderhoutem                  25  10  6  9  36  46- 43
 8 Jong Zulte                       25  11  2 12  35  38- 36
 9 K FC Eendracht Zele A            25  10  5 10  35  41- 35
10 K SC Excelsior Mariakerke        25  10  3 12  33  43- 48
11 K VV V Vlaamse Ardennen          25   9  4 12  31  42- 50
12 FCSM Latem                       25   7  8 10  29  37- 44
13 SK Berlare                       25   8  4 13  28  46- 44
14 VK Adegem                        25   4 10 11  22  22- 41
15 HRS Haasdonk A                   25   4  7 14  19  24- 48
16 K FC Jong Vlaanderen Kruibeke    25   4  2 19  14  13- 86
                                                  
2nd Class A                                           
 1 K V Eendracht Drongen            24  16  4  4  52  71- 38
 2 FCSJ Sleidinge                   25  15  3  7  48  63- 46
 3 K VV Zomergem                    25  14  3  8  45  58- 31
 4 FCG St.Laureins                  25  13  5  7  44  60- 43
 5 FCE Meetjesland                  25  12  6  7  42  45- 32
 6 LS Merendree                     25  13  2 10  41  57- 34
 7 K SK Maldegem                    25  12  4  9  40  55- 45
 8 K SK De Jeugd Lovendegem         25  11  4 10  37  57- 54
 9 FC Kleit                         25  10  7  8  37  47- 44
10 SK Bellem                        25   9  6 10  33  40- 43
11 FC Assenede                      24   9  5 10  32  35- 42
12 K FC Evergem Center              24   8  7  9  31  42- 59
13 K FC Eendr. Belzele Evergem      25   7  7 11  28  32- 49
14 FC Lembeke                       25   5  5 15  20  32- 53
15 DKW Evergem                      24   5  2 17  17  24- 62
16 VV Sparta Ursel                  25   3  2 20  11  23- 66
                                                  
2nd Class B                                           
 1 SK Munkzwalm A                   25  21  2  2  65 103- 29
 2 K VC De Toekomst Borsbeke        25  13  4  8  43  44- 34
 3 SV Sottegem A                    25  12  7  6  43  52- 28
 4 VCO Meerbeke                     25  11  9  5  42  39- 29
 5 K SV Geraardsbergen              25  13  2 10  41  58- 45
 6 K Eendr. Machelen aan de Leie    25  12  3 10  39  45- 41
 7 K FC Olympic Burst               25  11  5  9  38  56- 46
 8 Zeveren Sportief                 25  10  6  9  36  40- 38
 9 FC Poesele                       25   9  7  9  34  64- 41
10 K Standaard SV Denderleeuw       24  10  2 12  32  49- 58
11 VC Nokere-Kruishoutem A          25   8  4 13  28  29- 42
12 Kluisbergen Sportief             25   6  8 11  26  39- 62
13 K V Eendracht Winnik A           25   6  6 13  24  34- 49
14 VK Nederhasselt                  25   6  6 13  24  29- 65
15 VV Windeke A                     24   6  5 13  23  30- 70
16 FC Gavere-Asper                  25   5  4 16  19  31- 65
                                                  
2nd Class C                                           
 1 SK Grembergen                    25  16  4  5  52  56- 21
 2 SK Lokeren Doorslaar A           25  14  5  6  47  61- 31
 3 FCJ Schoonaarde                  25  13  7  5  46  54- 31
 4 K V Sint-Gillis                  25  13  7  5  46  47- 35
 5 K FC Vrasene                     25  13  6  6  45  58- 31
 6 YBSK Beveren                     25  13  3  9  42  48- 34
 7 VW Gijzel-Oosterzele A           25  10  8  7  38  51- 38
 8 K FC Heikant Zele                25  11  3 11  36  52- 48
 9 K FC Herleving Sinaai            25   8  8  9  32  41- 48
10 K SK Kieldrecht                  25   9  4 12  31  35- 41
11 SV Zaffelare A                   25   8  7 10  31  40- 40
12 SVE Bazel                        25   8  6 11  30  42- 61
13 K Sparta Waasmunster A           25   7  5 13  26  33- 55
14 K FC Edeboys                     24   5  6 13  21  36- 55
15 K Eendracht Buggenhout           24   4  5 15  17  26- 57
16 TK Meldert                       25   2  6 17  12  16- 70
                                                  
3rd Class A                                           
 1 FC Destelbergen                  24  20  1  3  61  77- 17
 2 FC DKG Beervelde                 25  18  2  5  56  73- 33
 3 SK Lochristi B                   25  18  2  5  56  58- 31
 4 SK Wachtebeke                    25  15  3  7  48  64- 40
 5 VVE Hansbeke                     25  13  4  8  43  43- 43
 6 KFAC Waarschoot                  25  10  8  7  38  49- 29
 7 FC St.Kruis-Winkel               25  12  1 12  37  51- 46
 8 Ertvelde United                  25  11  3 11  36  53- 45
 9 Daring Maria-Aalter              25  10  3 12  33  41- 40
10 Excelsior Donk                   25   8  9  8  33  36- 36
11 VK Watervliet                    24   9  4 11  31  36- 28
12 Eendracht Vinkt A                25   8  3 14  27  41- 49
13 VC Boekhoute                     24   7  4 13  25  25- 49
14 SV Zaffelare B                   25   5  2 18  17  28- 73
15 SKV Oostakker                    24   4  3 17  15  26- 72
16 Standaard Muide Gent             25   3  2 20  11  24- 94
                                                  
3rd Class B                                           
 1 K VV St.Denijs Sport             25  20  2  3  62  79- 42
 2 VCE Houtem                       25  18  2  5  56  84- 39
 3 K VV Hou Ende Trou Zwijnaarde    25  16  6  3  54  75- 33
 4 VSV Gent A                       25  14  5  6  47  61- 29
 5 K VV Laarne-Kalken               25  14  4  7  46  56- 36
 6 K Eendracht St. Anna Bottelare   25  11  4 10  37  47- 44
 7 Eendracht Moortsele              25  10  7  8  37  35- 37
 8 K FC Heusden Sport A             25   9  5 11  32  43- 51
 9 K VV Schelde Serskamp-Schelleb.A 25   8  7 10  31  50- 47
10 VC Zwijnaarde                    25   8  4 13  28  40- 55
11 VC Nazareth-Eke A                25   7  4 14  25  44- 53
12 K SV Melsen                      25   6  7 12  25  40- 54
13 FC Smetlede                      25   7  2 16  23  21- 51
14 SK Oudegem                       25   5  7 13  22  30- 57
15 JV De Pinte                      25   5  4 16  19  24- 50
16 K VV Eendracht Massemen          25   5  4 16  19  33- 84
                                                  
3rd Class C                                           
 1 WIK Eine A                       25  19  3  3  60  66- 24
 2 K SV Maarkedal                   25  17  5  3  56  53- 27
 3 K SK Zingem A                    25  16  2  7  50  61- 30
 4 Sparta Wortegem                  25  14  5  6  47  55- 35
 5 EC Oudenhove A                   25  11 12  2  45  68- 40
 6 K FC Kluisbergen A               25  11  7  7  40  53- 50
 7 Eendracht Elene-Grotenberge B    25  12  3 10  39  45- 41
 8 VC Sparta Bevere A               25   8 10  7  34  44- 36
 9 WIK Boekel A                     25   7  9  9  30  41- 42
10 VC Nokere-Kruishoutem B          25   8  5 12  29  32- 40
11 SV Sottegem B                    25   8  5 12  29  45- 54
12 VVSM Horebeke                    25   7  4 14  25  40- 54
13 K Olsene Sportief                25   6  5 14  23  26- 56
14 FC Velzeke A                     25   6  4 15  22  35- 57
15 K FC Petegem aan de Schelde      25   5  3 17  18  31- 65
16 VCE Huise-Ouwegem                25   1  6 18   9  27- 71
                                                  
3rd Class D                                           
 1 VJ Baardegem                     22  14  5  3  47  56- 23
 2 K SC Wilskracht Hofstade         23  15  1  7  46  58- 32
 3 FC Mere                          24  13  5  6  44  44- 23
 4 FC Doggen Erembodegem            23  12  7  4  43  42- 26
 5 SV Sint-Antelinks A              25  13  1 11  40  59- 47
 6 SK Zandbergen                    24  12  4  8  40  52- 40
 7 SK Herdersem                     25  11  4 10  37  55- 52
 8 SV Everbeek                      24  10  5  9  35  39- 32
 9 VCE Deftinge                     22   9  8  5  35  31- 25
10 VC Herzele-Ressegem              24   9  6  9  33  48- 39
11 FCW Gijzegem                     23   7  6 10  27  41- 55
12 SK Erembodegem                   24   6  8 10  26  33- 46
13 SK Aaigem                        23   6  7 10  25  26- 42
14 K Racing Club Haaltert           24   6  4 14  22  38- 51
15 K FC Bonanza A                   23   4  6 13  18  27- 48
16 K SC De Schroevers Moorsel       25   1  5 19   8  16- 84
                                                  
3rd Class E                                           
 1 K SK Kallo                       25  19  4  2  61  76- 24
 2 Rangers Opdorp                   25  18  5  2  59  85- 26
 3 VKS Hamme-Zogge                  25  16  4  5  52  61- 46
 4 K FC Moerbeke                    25  15  4  6  49  55- 32
 5 K VK Svelta Melsele B            24  15  4  5  49  52- 34
 6 VK Robur Moerzeke                24  11  6  7  39  46- 30
 7 K SK Klinge                      25  11  3 11  36  57- 54
 8 FCH St.Pauwels                   25   7 11  7  32  39- 46
 9 FC Gerda Waasl.St.Niklaas        25  10  1 14  31  32- 42
10 VK White Boys SN                 24   9  3 12  30  35- 50
11 Sportkring Kemzeke               25   8  5 12  29  42- 46
12 FC Eksaarde                      24   5  9 10  24  31- 48
13 White Star Meerdonk              25   5  5 15  20  34- 57
14 K FC Eendracht Zele B            25   5  5 15  20  35- 64
15 FC Sint-Niklaas                  25   5  4 16  19  30- 71
16 FC Lebbeke B                     25   1  3 21   6  30- 70
                                                  
4th Class A                                           
 1 FC Kaprijke-Bentille             22  17  4  1  55  70- 25
 2 VK Knesselare                    21  16  3  2  51  62- 23
 3 K VV Klauwaerts Bassevelde       21  13  2  6  41  48- 26
 4 SK Vinderhoute                   22  12  3  7  39  62- 43
 5 White Star Lovrienden Lotenhulle 22  10  5  7  35  45- 33
 6 K FC Excelsior Balgerhoeke       21  10  3  8  33  42- 39
 7 VKA Middelburg                   22   9  5  8  32  50- 46
 8 VV 9000 Gent                     21   8  5  8  29  43- 43
 9 SK Ooidonck Leerne               21   8  2 11  26  46- 52
10 VS Destelbergen                  20   7  3 10  24  39- 50
11 VSV Gent B                       21   6  4 11  22  30- 52
12 FCA Gent                         20   5  3 12  18  29- 44
13 Eendracht Vinkt B                21   3  3 15  12  27- 57
14 FC Rooigem                       23   2  1 20   7  23- 83
                                                  
4th Classs B                                          
 1 Standaard Michelbeke A           24  15  7  2  52  72- 27
 2 VV Volkegem A                    22  15  3  4  48  80- 22
 3 VC Zevergem Sportief             23  15  2  6  47  88- 37
 4 K FC Sparta Petegem B            24  14  5  5  47  58- 28
 5 Racing Strijpen                  23  14  3  6  45  64- 42
 6 Racing Mater                     23  12  5  6  41  54- 35
 7 VC Nazareth-Eke B                24  11  5  8  38  56- 36
 8 K SK Zingem B                    23  10  3 10  33  74- 59
 9 WIK Eine B                       23   9  3 11  30  47- 50
10 SK Munkzwalm B                   23   8  5 10  29  45- 42
11 VC Sparta Bevere B               22   7  2 13  23  33- 61
12 FC Velzeke B                     23   5  6 12  21  39- 67
13 K FC Kluisbergen B               23   6  1 16  19  44- 80
14 WIK Boekel B                     22   4  5 13  17  31- 62
15 R SC Ophasselt B                 24   0  1 23   1  21-158
                                                  
4th Class C                                           
 1 WK St.Goriks                     23  19  4  0  61  82- 16
 2 Wilskracht Idegem                23  17  3  3  54  86- 23
 3 FCP Okegem                       23  17  3  3  54  81- 25
 4 K V Eendracht Winnik B           23  15  3  5  48  78- 37
 5 SK Opbrakel                      23  14  1  8  43  61- 36
 6 VKJ Neigem                       23  13  4  6  43  69- 43
 7 FC Kerksken                      23  10  6  7  36  43- 33
 8 SV Sint-Antelinks B              24  11  2 11  35  51- 59
 9 VV Volkegem B                    23   9  2 12  29  45- 44
10 EC Oudenhove B                   23   9  1 13  28  49- 55
11 R SC Ophasselt A                 23   8  2 13  26  50- 60
12 FC Zegelsem                      23   6  3 14  21  33- 63
13 K FC Bonanza B                   24   3  1 20  10  27- 75
14 VKJ Geraardsbergen               24   3  0 21   9  30-124
15 St. Michelbeke B                 23   2  1 20   7  22-114
                                                  
4th Class D                                           
 1 K FC Hoger Op Kalken B           23  21  2  0  65  93- 23
 2 K VC Melle                       23  18  2  3  56  69- 25
 3 OB Lebbeke                       23  18  0  5  54  83- 35
 4 FCSKV Overmere                   22  13  4  5  43  78- 41
 5 FC Dampoort                      23  12  2  9  38  59- 42
 6 FCT Melle                        24  11  3 10  36  67- 45
 7 VW Gijzel-Oosterzele B           24  11  2 11  35  52- 53
 8 SK Vlierzele                     23  10  5  8  35  43- 52
 9 K VC Eendracht Nieuwerkerken     23   9  3 11  30  52- 66
10 K FC Heusden Sport B             24   8  5 11  29  39- 52
11 SK Wichelen                      24   8  2 14  26  33- 57
12 K VV Schelde Serskamp-Schelleb.B 23   7  2 14  23  47- 59
13 OZ Bavegem                       23   5  4 14  19  38- 72
14 VV Windeke B                     23   2  3 18  9   25- 81
15 SK Merelbeke                     23   1  1 21  4   28-103
                                                  
4th Class E                                           
 1 VK Tielrode                      21  18  2  1  56  66- 23
 2 K Olympia FC Rupelmonde          22  17  3  2  54  57- 24
 3 FC Daknam                        22  16  2  4  50  66- 33
 4 K FC Sporting St.Gillis Waas     21  15  3  3  48  52- 22
 5 FC Bosdam Beveren                22  13  3  6  42  50- 28
 6 FC Hoogeinde                     22  10  4  8  34  46- 40
 7 K Sparta Waasmunster B           22   9  2 11  29  35- 44
 8 HRS Haasdonk B                   21   8  1 12  25  36- 43
 9 K FC Baasrode                    22   6  3 13  21  40- 47
10 K VV White Star Sombeke          21   5  3 13  18  23- 38
11 SVH Waasmunster                  21   4  4 13  16  29- 45
12 PD Kruibeke                      21   4  4 13  16  25- 52
13 Eendracht Verrebroek             21   3  4 14  13  25- 49
14 SK Lokeren Doorslaar B           23   3  2 18  11  37- 99

Recomputed Final Tables ("Sportieve Rangschikking"):

1st class                 
 1 FC Voorde-Appelterre            25  17      5      3       56      62   - 34                 
 2 K RC Bambrugge                  25  17      4      4       55      61   - 28                 
 3 E. Elene-Grotenberge A          25  14      3      8       45      58   - 35                 
 4 K V.E. Aalter                   25  13      3      9       42      49   - 41                 
 5 K FC H.O. Kalken A              25  12      6      7       42      47   - 31                 
 6 K A.V. Dendermonde              25  12      4      9       40      56   - 41                 
 7 SK Denderhoutem                 25  10      6      9       36      46   - 43                 
 8 Jong Zulte                      25  11      2     12       35      38   - 36                 
 9 K F.C.E. Zele A                 25  10      5     10       35      41   - 35                 
10 K S.C.E. Mariakerke             25  10      3     12       33      43   - 48                 
11 K VV Vlaamse Ardennen           25   9      4     12       31      42   - 50                 
12 FC St.Martens-Latem             25   7      8     10       29      37   - 44                 
13 SK Berlare                      25   8      4     13       28      46   - 44                 
14 V.K. Adegem                     25   4     10     11       22      22   - 41                 
15 H.R.S. Haasdonk A               25   4      7     14       19      24   - 48                 
16 K FC J.Vl. Kruibeke             25   4      2     19       14      13   - 86                 
                                                                                                  
2nd class A                                                                                       
 1 K V.E. Drongen                  25  16,7    4,2    4,2     54,2    73,96- 39,58              
 2 FC St-Joris Sleidinge           25  15      3      7       48      63   - 46                 
 3 K VV Zomergem                   25  14      3      8       45      58   - 31                 
 4 FC G. St-Laureins               25  13      5      7       44      60   - 43                 
 5 FC E. Meetjesland               25  12      6      7       42      45   - 32                 
 6 L.S. Merendree                  25  13      2     10       41      57   - 34                 
 7 K SK Maldegem                   25  12      4      9       40      55   - 45                 
 8 K SK D.J. Lovendegem            25  11      4     10       37      57   - 54                 
 9 FC Kleit Maldegem               25  10      7      8       37      47   - 44                 
10 FC Assenede                     25   9,4    5,2   10,4     33,3    41,67- 44,79
11 SK Bellem                       25   9      6     10       33      40   - 43   
12 K FC Evergem-Center             25   8,3    7,3    9,4     32,3    43,75- 61,46         
13 K FC E. Belzele                 25   7      7     11       28      32   - 49                 
14 FC Lembeke                      25   5      5     15       20      32   - 53                 
15 D.K.W. Evergem                  25   5,2    2,1   17,7     17,7    25   - 64,58              
16 V.V. Sp. Ursel                  25   3      2     20       11      23   - 66                 
                                                                                                  
2nd class B                                                                                       
 1 SK Munkzwalm A                  25  21      2      2       65     103   - 29                 
 2 K V.C.D.T. Borsbeke             25  13      4      8       43      44   - 34                 
 3 K SV Sottegem A                 25  12      7      6       43      52   - 28                 
 4 VC Osta Meerbeke                25  11      9      5       42      39   - 29                 
 5 K SV Geraardsbergen             25  13      2     10       41      58   - 45                 
 6 K E. Machelen-A-Leie            25  12      3     10       39      45   - 41                 
 7 K FC Olympic Burst              25  11      5      9       38      56   - 46                 
 8 Zeveren Sp.                     25  10      6      9       36      40   - 38                 
 9 FC Poesele                      25   9      7      9       34      64   - 41                 
10 K St. SV Denderleeuw            25  10,4    2,1   12,5     33,3    51,04- 60,42              
11 VC Nokere-Kruishoutem A         25   8      4     13       28      29   - 42                 
12 Kluisbergen Sp.                 25   6      8     11       26      39   - 62                 
13 K V.E. Winnik A                 25   6      6     13       24      34   - 49                 
14 VK Nederhasselt                 25   6      6     13       24      29   - 65                 
15 K VV Windeke A                  25   6,3    5,2   13,5     23,95   31,3 - 72,92              
16 FC Gavere-Asper                 25   5      4     16       19      31   - 65                 
                                                                                                  
2nd class C                                                                                       
 1 SK Grembergen                   25  16      4      5       52      56   - 21                 
 2 SK Lokeren Doorslaar A          25  14      5      6       47      61   - 31                 
 3 FC J. Schoonaarde               25  13      7      5       46      54   - 31                 
 4 K.V. Sint-Gillis                25  13      7      5       46      47   - 35                 
 5 K FC Vrasene                    25  13      6      6       45      58   - 31                 
 6 Y.B.S.K. Beveren                25  13      3      9       42      48   - 34                 
 7 V.W. Gijzel-Oosterzele A        25  10      8      7       38      51   - 13                 
 8 K FC Heikant Zele               25  11      3     11       36      52   - 48                 
 9 K FC H. Sinaai                  25   8      8      9       32      41   - 48                 
10 K SK Kieldrecht                 25   9      4     12       31      35   - 41                 
11 SV Zaffelare A                  25   8      7     10       31      40   - 40                 
12 S.V.E. Bazel                    25   8      6     11       30      42   - 61                 
13 K Sp. Waasmunster A             25   7      5     13       26      33   - 55                 
14 K FC Edeboys                    25   5,2    6,3   13,5     21,9    37,5 - 57,29              
15 E. Buggenhout                   25   4,2    5,2   15,6     17,7    27,08- 59,38              
16 T.K. Meldert                    25   2      6     17       12      16   - 70                 
                                                                                                  
3rd class A                                                                                       
 1 FC Destelbergen                 25  20,8    1,0    3,1     63,5    80,21- 17,71              
 2 FC Dyn.Klein-Gent Beerv.        25  18      2      5       56      73   - 33                 
 3 SK Lochristi B                  25  18      2      5       56      58   - 31                 
 4 SK Wachtebeke                   25  15      3      7       48      64   - 40                 
 5 V.V.E. Hansbeke                 25  13      4      8       43      43   - 43                 
 6 K F.A.C. Waarschoot             25  10      8      7       38      49   - 29                 
 7 FC St.-Kruis-Winkel             25  12      1     12       37      51   - 46                 
 8 Ertvelde Un.                    25  11      3     11       36      53   - 45                 
 9 Daring Maria-Aalter             25  10      3     12       33      41   - 40                 
10 Excelksior Donk                 25   8      9      8       33      36   - 36                 
11 V.K. Watervliet                 25   9,4    4,2   11,5     32,3    37,5 - 29,17              
12 E. Vinkt A                      25   8      3     14       27      41   - 49                 
13 V.C. Boekhoute                  25   7,3    4,2   13,5     26,0    26,04- 51,04              
14 S.V. Zaffelare B                25   5      2     18       17      28   - 73                 
15 S.K.V. Oostakker                25   4,2    3,1   17,7     15,6    27,08- 75                 
16 St. Muide Gent                  25   3      2     20       11      24   - 94                 
                                                                                                  
3rd class B                                                                                       
 1 K VV St-Denijs Sp.              25  20      2      3       62      79   - 42                 
 2 V.C.E. Houtem                   25  18      2      5       56      84   - 39                 
 3 K.V.V.H.T. Zwijnaarde           25  16      6      3       54      75   - 33                 
 4 V.S.V. Gent A                   25  14      5      6       47      61   - 29                 
 5 K VV Laarne-Kalken              25  14      4      7       46      56   - 36                 
 6 K.E.S.A. Bottelare              25  11      4     10       37      47   - 44                 
 7 E. Moortsele                    25  10      7      8       37      35   - 37                 
 8 K FC Heusden Sp. A              25   9      5     11       32      43   - 51                 
 9 K VV Schelde-S.-S. A            25   8      7     10       31      50   - 47                 
10 VC Zwijnaarde                   25   8      4     13       28      40   - 55                 
11 VC Nazareth-Eke A               25   7      4     14       25      44   - 53                 
12 K SV Melsen                     25   6      7     12       25      40   - 54                 
13 FC Smetlede                     25   7      2     16       23      21   - 51                 
14 SK Oudegem                      25   5      7     13       22      30   - 57                 
15 J.V. De Pinte                   25   5      4     16       19      24   - 50                 
16 K V.V.E. Massemen               25   5      4     16       19      33   - 84                 
                                                                                                  
3e prov C                                                                                      
 1 K W.I.K. Eine A                 25  19      3      3       60      66   - 24                 
 2 K SV Maarkedal                  25  17      5      3       56      53   - 27                 
 3 K SK Zingem A                   25  16      2      7       50      61   - 30                 
 4 Sp. Wortegem                    25  14      5      6       47      55   - 35                 
 5 E.C. Oudenhove A                25  11     12      2       45      68   - 40                 
 6 K FC Kluisbergen A              25  11      7      7       40      53   - 50                 
 7 E. Elene-Grotenberge B          25  12      3     10       39      45   - 41                 
 8 VC Sp. Bevere A                 25   8     10      7       34      44   - 36                 
 9 W.I.K. Boekel A                 25   7      9      9       30      41   - 42                 
10 VC Nokere-Kruishoutem B         25   8      5     12       29      32   - 40                 
11 K SV Sottegem B                 25   8      5     12       29      45   - 54                 
12 VV St-Maria-Horebeke            25   7      4     14       25      40   - 54                 
13 K Olsene Sp.                    25   6      5     14       23      26   - 56                 
14 FC Velzeke A                    25   6      4     15       22      35   - 57                 
15 K FC Petegem Sch.               25   5      3     17       18      31   - 65                 
16 V.C.E. Huise-Ouwegem            25   1      6     18        9      27   - 71                  
                                                                                                  
3rd class D
 1 V.J. Baardegem                  25  15,9    5,7    3,4     53,4    63,6 - 26,1               
 2 K.S.C.W. Hofstade               25  16,3    1,1    7,6     50      63   - 34,8               
 3 FC Doggen Erembodegem           25  13,0    7,6    4,3     46,7    45,8 - 24                 
 4 FC Mere                         25  13,5    5,2    6,3     45,8    45,7 - 28,3               
 5 SK Zandbergen                   25  12,5    4,2    8,3     41,7    54,2 - 41,7 
 6 SV St.-Antelinks A              25  13      1     11       40      59   - 47   
 7 V.C.E. Deftinge                 25  10,2    9,1    5,7     39,8    35,2 - 28,4 
 8 SK Herdersem                    25  11      4     10       37      55   - 52   
 9 SV Everbeek                     25  10,4    5,2    9,4     36,5    35,2 - 28,4               
10 V.C. Herzele-Ressegem           25   9,4    6,3    9,4     34,4    50   - 40,6               
11 FC W. Gijzegem                  25   7,6    6,5   10,9     29,3    44,6 - 59,8               
12 SK Aaigem                       25   6,5    7,6   10,9     27,2    34,4 - 47,9               
13 SK Erembodegem                  25   6,3    8,3   10,4     27,1    28,3 - 45,7               
14 K.R.C. Haaltert                 25   6,3    4,2   14,6     22,9    39,6 - 53,1               
15 K FC Bonanza St.Mart.L.A        25   4,3    6,5   14,1     19,6    29,3 - 52,2               
16 K SC De Schr. Moorsel           25   1      5     19        8      16   - 84                  
17 Sp. Moerbeke-Geraardsbrg         0   0      0      0        0       0   -  0                  
                                                                                                
3rd class E                                                                                       
 1 K SK Kallo                      25  19      4      2       61      76   - 24                 
 2 Rangers Opdorp                  25  18      5      2       59      85   - 26                 
 3 V.K.S. Hamme-Zogge              25  16      4      5       52      61   - 46                 
 4 K VK Sv. Melsele B              25  15,6    4,2    5,2     51,04   54,17- 35,42              
 5 K FC Moerbeke                   25  15      4      6       49      55   - 328
 6 V.K. Robur Moerzeke             25  11,5    6,3    7,3     40,6    47,92- 31,25              
 7 K SK Klinge                     25  11      3     11       36      57   - 54                 
 8 FC H. St.-Pauwels               25   7      11     7       32      39   - 46                 
 9 V.K. W.B. St.-Niklaas           25   9,4    3,1   12,5     31,25   36,46- 52,08
10 FC Gerda Waasl.St.Niklaas       25  10      1     14       31      32   - 42
11 SK Kemzeke                      25   8      5     12       29      42   - 46                 
12 FC Eksaarde                     25   5,2    9,4   10,4     25      32,29- 50                 
13 W.S. Meerdonk                   25   5      5     15       20      34   - 57                 
14 K FC E. Zele B                  25   5      5     15       20      35   - 64                 
15 FC Sint-Niklaas                 25   5      4     16       19      30   - 71                 
16 FC Lebbeke B                    25   1      3     21        6      30   - 70                  
                                                                                                
4th class A                                                                                       
 1 FC Kaprijke-Bentille            23  17,8    4,2    1,0     57,5    73,2 - 26,1               
 2 V.K. Knesselare                 23  17,5    3,3    2,2     55,86   67,9 - 25,2               
 3 K V.V.Kl. Bassevelde            23  14,2    2,2    6,6     44,9    52,6 - 28,5               
 4 SK Vinderhoute                  23  12,5    3,1    7,3     40,77   64,8 - 45                 
 5 W.S.L. Lotenhulle               23  10,5    5,2    7,3     36,59   47   - 34,5               
 6 K FC E. Balgerhoeke             23  11,0    3,3    8,8     36,14   46   - 42,7               
 7 V.K.A. Middelburg               23   9,4    5,2    8,4     33,45   52,3 - 48,1               
 8 VV 9000 Gent                    23   8,8    5,5    8,8     31,76   47,1 - 47,1               
 9 SK Ooidonck Leerne              23   8,8    2,2   12,0     28,48   50,4 - 57                 
10 V.S. Destelbergen               23   8,1    3,5   11,5     27,6    44,9 - 57,5               
11 V.S.V. Gent B                   23   6,6    4,4   12,0     24,1    32,9 - 57                 
12 FC Avrasya Gent                 23   5,8    3,5   13,8     20,7    33,4 - 50,6               
13 E. Vinkt B                      23   3,3    3,3   16,4     13,14   29,6 - 62,4               
14 FC Rooigem                      23   2      1     20        7      23   - 83                  
15 Jago Sint-Amandsberg            0    0      0      0        0       0   -  0                  
                                                                                                
4th class B                                                                                       
 1 VV Volkegem A                   24  16,4    3,3    4,4     52,4    87,27- 24   
 2 St. Michelbeke A                24  15      7      2       52      72   - 27   
 3 VC Zevergem Sp.                 24  15,7    2,1    6,3     49,0    91,83- 38,61           
 4 K FC Sp. Petegem B              24  14      5      5       47      58   - 28                 
 5 Racing Strijpen                 24  14,6    3,1    6,3     47,0    66,78- 43,83              
 6 Racing Mater                    24  12,5    5,2    6,3     42,8    56,35- 36,52              
 7 V.C. Nazareth-Eke B             24  11      5      8       38      56   - 36                 
 8 K SK Zingem B                   24  10,4    3,1   10,4     34,4    77,22- 61,57              
 9 K W.I.K. Eine B                 24   9,4    3,1   11,5     31,3    49,04- 52,17              
10 SK Munkzwalm B                  24   8,3    5,2   10,4     30,3    46,96- 43,83              
11 VC Sp. Bevere B                 24   7,6    2,2   14,2     25,1    36   - 66,55              
12 FC Velzeke B                    24   5,2    6,3   12,5     21,9    40,7 - 69,91              
13 K FC Kluisbergen B              24   6,3    1,0   16,7     19,8    45,91- 83,48              
14 W.I.K. Boekel B                 24   4,4    5,5   14,2     18,5    33,82- 67,64               
15 R.S.C. Ophasselt S. B           24   0      1     23        1      21   -158                  
                                                                                                
4th class C                                                                                       
 1 W.K. St.-Goriks                 24  19,8    4,2    0,0     63,7    85,57-16,7     
 2 W. Idegem                       24  17,7    3,1    3,1     56,3    89,74-24       
 3 FC P. Okegem                    24  17,7    3,1    3,1     56,3    84,52-26,1     
 4 K V.E. Winnik B                 24  15,7    3,1    5,2     50,1    81,39-38.61    
 5 SK Opbrakel                     24  14,6    1,0    8,3     44,9    63,65-37,57    
 6 V.K. Jong Neigem                24  13,6    4,2    6,3     44,9    72   -44,87    
 7 FC Kerksken                     24  10,4    6,3    7,3     37,6    44,87-34,43    
 8 SV St.-Antelinks B              24  11      2     11       35      51   -59       
 9 VV Volkegem B                   24  9,4     2,1   12,5     30,3    46,96-45,91    
10 E.C. Oudenhove B                24  9,4     1,0   13,6     29,2    51,13-57,39    
11 R SC Ophasselt S. A             24  8,3     2,1   13,6     27,1    52,17-62,61    
12 FC Zegelsem                     24  6,3     3,1   14,6     21,9    34,48-65,74    
13 K FC Bonanza St.Mart.L.B        24   3      1     20       10      27   -75       
14 V.K. Jong Geraardsberg.         24   3      0     21        9      30   -124      
15 St. Michelbeke B                24   2,1    1,0   20,9      7,3    22,96-118,96   
                                                                                                
4th class D                                                                                       
 1 K FC H.O. Kalken B              24  21,9    2,1    0,0     67,8    97,04- 23     
 2 KV Cercle Melle                 24  18,8    2,1    3,1     58,4    69   - 26,09  
 3 O.B. Lebbeke                    24  18,8    0,0    5,2     56,3    86,61- 36,52  
 4 FC S.K.V. Overmere              24  14,2    4,4    5,5     46,9    85,09- 44,73  
 5 FC Dampoort Gent                24  12,5    2,1    9,4     39,7    61,57- 43,83  
 6 SK Vlierzele                    24  10,4    5,2    8,3     36,52   44,87- 54,26  
 7 FC Tenstar Melle                24  11      3     10       36      67   - 45
 8 V.W. Gijzel-Oosterzele B        24  11      2     11       35      52   - 53     
 9 K.V.C.E. Nieuwerkerken          24   9,4    3,1   11,5     31,3    54,26- 68,87  
10 K FC Heusden Sp. B              24   8      5     11       29      39   - 52     
11 SK Wichelen                     24   8      2     14       26      33   - 57     
12 K VV Schelde-S.-S. B            24   7,3    2,1   14,6     24      49,04- 61,57  
13 O.Z. Bavegem                    24   5,2    4,2   14,6     19,8    39,65- 75,13  
14 K VV Windeke B                  24   2,1    3,1   18,8      9,4    26,09- 84,52  
15 SK Merelbeke                    24   1,0    1,0   21,9      4,2    29,22-107,48  
                                                                                                
4th class E                                                                                       
 1 VK Tielrode                     23  19,7    2,2    1,1     61,3    72,29- 25,19              
 2 K FC Ol. Rupelmonde             23  17,8    3,1    2,1     56,5    59,59- 25,09              
 3 K FC Sp.St.Gillis Waas          23  16,4    3,3    3,3     52,6    69   - 34,5               
 4 FC Daknam                       23  16,4    3,3    3,3     52,6    56,95- 24,1               
 5 FC Bosdam Beveren               23  13,6    3,1    6,3     43,9    52,27- 29,27              
 6 FC Hoogeinde                    23  10,5    4,2    8,4     35,5    48,09- 41,82              
 7 K Sp. Waasmunster B             23   9,4    2,1   11,5     30,3    36,59- 46                 
 8 H.R.S. Haasdonk B               23   8,8    1,1   13,1     27,4    39,43- 47,1               
 9 K FC Baasrode                   23   6,3    3,1   13,6     22,0    41,82- 49,14              
10 K VV W.S. Sombeke               23   5,5    3,3   14,2     19,7    25,19- 41,62              
11 S.V.H. Waasmunster              23   4,4    4,4   14,2     17,5    31,76- 49,29              
12 P.D. Kruibeke                   23   4,4    4,4   14,2     17,5    27,38- 56,95              
13 E. Verrebroek                   23   3,3    4,4   15,3     14,2    27,38- 53,67              
14 SK Lokeren Doorslaar B          23   3      2     18       11      37   - 99                  
 

Antwerpen

Tables at abandonment:

1st class                                             
 1 K FC Lille                       26  20  2  4  62  77- 23       
 2 K RC Mechelen                    26  17  4  5  55  65- 34       
 3 K FC De Kempen TL A              26  16  5  5  53  77- 53       
 4 Heikant Berlaar                  25  13  6  6  45  50- 31       
 5 K FC Nijlen                      26  13  6  7  45  47- 42       
 6 K Berg en Dal VV                 26  12  7  7  43  38- 28       
 7 FC Oppuurs                       26  11  5 10  38  51- 56       
 8 FC Wezel Sport A                 25  10  5 10  35  47- 41       
 9 K Ternesse VV A                  26   9  6 11  33  39- 50       
10 K FC Antonia A                   26   9  4 13  31  39- 50       
11 K Kontich FC A                   26   6  9 11  27  39- 53       
12 K Eendracht Zoersel              26   7  5 14  26  42- 56       
13 VC Herentals                     26   6  7 13  25  32- 47       
14 SK 's-Gravenwezel-Schilde A      25   6  6 13  24  36- 52       
15 R VC Hoboken A                   25   5  4 16  19  31- 53       
16 K SAV St. Dimpna A               26   3  5 18  14  23- 64       
                                                      
2nd clasas A                                          
 1 SK Rapid Leest                   25  15  3  7  48  61- 36       
 2 VC Mortsel OG A                  26  13  6  7  45  58- 40       
 3 K Kalmthout SK                   25  13  6  6  45  50- 38       
 4 Loenhout SK                      25  13  4  8  43  52- 38       
 5 K Wuustwezel FC                  25  13  4  8  43  37- 29       
 6 K Sint Job FC                    25  11  9  5  42  42- 29       
 7 K VV Duffel                      25  12  4  9  40  55- 48       
 8 FC Mariekerke                    25  12  3 10  39  46- 36       
 9 SK Wilrijk-Jong Antwerpen Sp. A  25  11  6  8  39  42- 37       
10 Verbroedering Zwijndrecht        25  10  6  9  36  45- 39       
11 K FC Walem                       25  10  4 11  34  41- 38       
12 K FC Brasschaat                  25   9  5 11  32  40- 44       
13 K Groen Rood Katelijne           26   8  7 11  31  49- 49       
14 K Achterbroek VV                 25   7  4 14  25  35- 50       
15 Sporting Burcht FC               25   3  6 16  15  36- 70       
16 FC Turk Sport                    25   0  5 20   5   8- 76       
                                                      
2nd class B                                           
 1 K Bevel FC                       26  22  3  1  69  76- 17       
 2 K FC Ranst A                     25  17  5  3  56  46- 21       
 3 K Branddonk SK Retie             25  15  6  4  51  53- 32       
 4 K Zandhoven SK                   26  13  6  7  45  63- 41       
 5 K VV OG Vorselaar                25  13  6  6  45  43- 27       
 6 K Merksplas SK                   25   9 12  4  39  42- 33       
 7 K Vrijheid Herselt               26  12  2 12  38  46- 43       
 8 K FC Lentezon Beerse             25  11  3 11  36  61- 54       
 9 K Vlimmeren Sport                24  10  6  8  36  39- 31       
10 Verbroedering Balen              25  10  4 11  34  40- 46       
11 Rochus Deurne                    25   8  5 12  29  50- 55       
12 K SK Weelde                      25   6  4 15  22  40- 58       
13 K FC Broechem A                  25   5  7 13  22  29- 50       
14 White Star                       25   4  3 18  15  27- 50       
15 VV Laakdal                       25   3  4 18  13  24- 61       
16 K SV Schriek                     25   3  4 18  13  16- 76       
                                                      
3rd class A                                           
 1 Ekeren FC                        25  19  4  2  61  59- 23       
 2 Zandvliet Sport                  26  18  6  2  60  73- 28       
 3 Minderhout VV                    24  17  3  4  54  63- 30       
 4 K FC Poppel                      25  14  5  6  47  54- 38       
 5 K Berchem Sport 2004 B           26  13  6  7  45  45- 25       
 6 K Mariaburg VK A                 24  12  7  5  43  62- 49       
 7 K Wijnegem VC                    24  11  5  8  38  45- 40       
 8 K FC Meer                        25   9  9  7  36  55- 49       
 9 VNA Wortel                       26   9  7 10  34  43- 40       
 9 St. Jozef                        26   9  7 10  34  42- 50       
11 Olympc .Pirates Deurne-BG A      25   6  6 13  24  33- 55       
12 K VV Dosko                       24   5  8 11  23  31- 57       
13 K FC Berendrecht Sport           26   6  4 16  22  42- 62       
14 K Brecht SK                      27   5  7 15  22  32- 54       
15 K FC Pulle                       25   6  3 16  21  34- 52       
16 K Meerle FC                      26   4  5 17  17  29- 57       
17 K Borsbeek Sport                 26   3  6 17  15  36- 69       
                                                      
3rd class B                                           
 1 Sporting Tisselt                 25  16  3  6  51  83- 34       
 2 K FC Putte                       26  16  2  8  50  61- 40       
 3 K V Bonheiden                    24  16  1  7  49  60- 30       
 4 K FC Katelijne A                 25  14  7  4  49  61- 37       
 5 K SK Wavria A                    25  14  6  5  48  44- 28       
 6 FCM Hallaar                      25  14  5  6  47  68- 44       
 7 K VS Branst                      25  14  3  8  45  56- 34       
 8 K Schelle Sport                  26  13  4  9  43  55- 51       
 9 Willebroekse SV                  24  10  6  8  36  47- 46       
10 SV Aartselaar A                  25  10  3 12  33  49- 40       
11 K V Hooikt                       25   8  7 10  31  43- 43       
12 K Kontich FC B                   25   9  1 15  28  60- 66       
13 Leest United                     25   6  5 14  23  44- 83       
14 Zennester Hombeek                25   4  3 18  15  25- 51       
15 K Hove Sport                     25   3  5 17  14  17- 68       
16 Nielse SV                        25   1  3 21   6  27-105      
                                                      
3rd class C                                            
 1 FC Arendonk Sport                25  19  4  2  61  69- 23       
 2 K Zwaluwen Olmen                 25  17  4  4  55  68- 39       
 3 FC Zwaneven                      25  17  3  5  54  70- 29       
 4 K FC Beekhoek Sport              25  14  7  4  49  58- 32       
 5 K SK Kasterlee                   25  13  3  9  42  51- 43       
 6 K FC Turnhout B                  25  11  2 12  35  46- 42       
 7 K FC Excelsior Vorst             25  11  2 12  35  52- 53       
 8 K Noordstar VV                   25  10  4 11  34  48- 47       
 9 K FC Excelsior Bouwel            25  10  4 11  34  49- 57       
10 VC Poederlee                     25   9  7  9  34  51- 49       
11 K FC Linda Olen                  24   9  2 13  29  44- 53       
12 K VV Rauw Sport                  24   8  5 11  29  45- 58       
13 K FC Flandria                    24   8  4 12  28  42- 49       
14 K FC Mol                         25   6  1 18  19  26- 63       
15 K FC Herenthout                  25   4  6 15  18  31- 62       
16 FC Gierle                        24   3  0 21   9  29- 80       
                                                      
4th class A                                 
 1 K Gooreind VV                    26  21  2  3  65  82- 25       
 2 Excelsior FC Essen               26  18  4  4  58  87- 33       
 3 K  Nieuwmoer FC                  26  18  2  6  56  57- 21       
 4 FC Merksem                       26  17  2  7  53  87- 45       
 5 Putte SK                         25  16  3  6  51  73- 39       
 6 KSOC Maria ter Heide             26  14  1 11  43  58- 40       
 7 SK 's-Gravenwezel-Schilde B      26  13  4  9  43  58- 45       
 8 K Heibos SV                      24  12  3  9  39  41- 24       
 9 St. Lenaarts B                   25  12  2 11  38  46- 53       
10 K SV Wildert                     24  10  5  9  35  56- 44       
11 K SK Ekeren Donk                 26   9  7 10  34  66- 52       
12 K FC Olympic Essen               26   8  5 13  29  48- 57       
13 SV Noorse A                      26   7  4 15  25  43- 83       
14 Horendonk FC                     27   7  2 18  23  42- 86       
15 SC City Pirates Antwerpen B      25   5  5 15  20  42- 68       
16 K Mariaburg VK B                 25   3  3 19  12  39-104      
17 K FC Schoten SK                  25   0  0 25   0  29-135      
                                                      
4th class B                                 
 1 K FC Volharding Wintam           26  22  2  2  68 136- 36       
 2 FC Oxford Hemiksem               25  21  2  2  65 109- 35       
 3 VVH Lippelo                      24  15  8  1  53  81- 24       
 4 K SK Sint-Amands                 26  15  4  7  49  77- 46       
 5 FC Oxaco-Boechout A              25  14  5  6  47  64- 41       
 6 K Boechoutse VV                  26  14  3  9  45  72- 42       
 7 Kalfort Puursica                 25  13  1 11  40  50- 43       
 8 SK Wilrijk-Jong Antw. Sp. B      26  11  3 12  36  59- 72       
 9 R VC Hoboken B                   26  10  4 12  34  74- 61       
10 VC Mortsel OG B                  24  10  4 10  34  61- 62       
11 SV Aartselaar B                  26  10  4 12  34  49- 56       
12 Olympic Pirates Deurne-BG B      25   8  4 13  28  55- 71       
13 K SC Maccabi                     24   8  3 13  27  43- 64       
14 K Tubantia Borgerhout            24   6  0 18  18  49- 99       
15 FC Antwerpen Noord               26   5  2 19  17  49-114      
16 K VK Hingene                     25   3  3 19  12  33- 98       
17 K Ternesse VV B                  25   2  2 21   8  28-125      
                                                      
4th class C                                 
 1 K BO Beerzel FC                  27  20  5  2  65  99- 27       
 2 K FC Lint                        27  18  5  4  59  59- 25       
 3 K SC Mechelen A                  26  17  2  7  53  75- 38       
 4 RB Elzestraat A                  27  14  7  6  49  61- 28       
 5 K Reet SK                        26  14  7  5  49  60- 34       
 6 SV Grasheide                     27  14  3 10  45  66- 40       
 7 SK Rita Berlaar                  27  14  3 10  45  63- 50       
 8 VC Rijmenam                      27  13  6  8  45  60- 46       
 9 K Rumst SK                       28  13  5 10  44  62- 57       
10 SK Peulis                        27  13  3 11  42  61- 43       
11 VK Heindonk                      27  11  3 13  36  49- 47       
12 Heffen SK                        27   9  6 12  33  57- 40       
13 K FC Muizen                      27   7 10 10  31  48- 48       
14 K SK Wavria B                    27   8  2 17  26  62- 76       
15 FC Suraye United Mechelen        26   7  5 14  26  43- 62       
16 K FC Katelijne B                 27   5  4 18  19  34- 90       
17 FC Blaasveld                     25   4  4 17  16  31- 77       
18 K FC Duffel B                    27   0  0 27   0  15-177      
                                                      
4th class D          
 1 FC Punt-Larum                    26  19  3  4  60  69- 37       
 2 FC Netezonen                     26  19  1  6  58  61- 29       
 3 K Blauwvoet Oevel                25  17  6  2  57  76- 29       
 4 K FC Ezaart Sport                25  17  2  6  53  58- 33       
 5 K SK Herentals                   26  16  3  7  51  67- 34       
 6 K FC Verbroedering Alberta       26  13  7  6  46  49- 33       
 7 Olen United                      26  13  5  8  44  48- 35       
 8 K VC Booischot                   25  13  2 10  41  50- 46       
 9 K FC Tongerlo                    25  11  5  9  38  61- 49       
10 FC Wezel Sport B                 23  11  2 10  35  53- 41       
11 K FC Zammel                      26   9  2 15  29  31- 43       
12 K Ramsel FC                      25   8  0 17  24  35- 51       
13 K SAV St. Dimpna B               26   7  3 16  24  28- 54       
14 K Immer Voort FC                 24   7  2 15  23  38- 60       
15 K FC Heultje                     25   5  3 17  18  35- 66       
16 Wiekevorst Sport                 25   3  3 19  12  26- 70       
17 FC Rosselaar Hulsen              26   2  1 23   7  25-100      
                                                      
4th class E          
 1 K FC De Kempen TL B              25  18  4  3  58  63- 22       
 2 K FC St. Martinus Halle          26  17  7  2  58  62- 24       
 3 K SK Oosthoven                   24  16  6  2  54  77- 27       
 4 K FC Grobbendonk                 27  16  5  6  53  88- 42       
 5 K VC Oostmalle                   26  14  7  5  49  76- 40       
 6 K SV Oud Turnhout                25  13 10  2  49  61- 25       
 7 Alberta FC Schilde               24  12  5  7  41  56- 44       
 8 K FC Heidebloem Pulderbos        25  10  6  9  36  47- 40       
 9 K SK Oelegem                     26  10  3 13  33  56- 64       
10 K FC Wechelderzande              24   9  5 10  32  46- 45       
11 K VK Westmalle                   25   8  4 13  28  37- 46       
12 K Racing Emblem                  25   7  6 12  27  38- 53       
13 K FC Antonia B                   25   6  3 16  21  54- 93       
14 Kessel United                    26   6  3 17  21  39- 91       
15 K FC Ranst B                     26   4  6 16  18  25- 76       
16 K HIH Turnhout                   26   5  2 19  17  32- 67       
17 VV Molenkring Lichtaart          25   2  2 21   8  23- 81       

Recomputed Final Tables ("Sportieve Rangschikking"):

1st class                 
 1 KFC Lille                       26  20      2      4       62      77   - 23                        
 2 K RC Mechelen                   26  17      4      5       55      65   - 34                        
 3 KFC De Kempen TL A              26  16      5      5       53      77   - 53                        
 4 Heikant Berlaar                 26  13,5    6,2    6,2     46,8    52   - 32,2                      
 5 KFC Nijlen                      26  13      6      7       45      47   - 42                        
 6 K Berg en Dal VV                26  12      7      7       43      38   - 28                        
 7 FC Oppuurs                      26  11      5     10       38      51   - 56                        
 8 FC Wezel Sport A                26  10,4    5,2   10,4     36,4    48,9 - 42,6                      
 9 K Ternesse VV A                 26   9      6     11       33      39   - 50                        
10 KFC Antonia A                   26   9      4     13       31      39   - 50                        
11 K Kontich FC A                  26   6      9     11       27      39   - 53                        
12 K Eendr. Zoersel                26   7      5     14       26      42   - 56                        
13 VC Herentals                    26   6      7     13       25      32   - 47                        
14 SK sGravenwezel-Schilde         26   6,2    6,2   13,5     25      37,4 - 54,1                      
15 RVC Hoboken A                   26   5,2    4,2   16,6     19,8    32,2 - 55,1                      
16 K SAV St. Dimpna A              26   3      5     18       14      23   - 64                        
                                                                                                       
2nd class A                                                                                            
 1 SK Rapid Leest                  26  15,6    3,1    7,3     49,9    63,4 - 37,4                      
 2 K Kalmthout SK                  26  13,5    6,2    6,2     46,8    52   - 39,5                      
 3 VC Mortsel OG A                 26  13      6      7       45      58   - 40                        
 4 Loenhout SK                     26  13,5    4,2    8,3     44,7    54,1 - 39,5                      
 5 K Wuustwezel FC                 26  13,5    4,2    8,3     44,7    38,5 - 30,2                      
 6 K Sint Job FC                   26  11,4    9,4    5,2     43,7    43,7 - 30,2                      
 7 K VV Duffel                     26  12,5    4,2    9,4     41,6    57,2 - 49,9                      
 8 FC Mariekerke                   26  12,5    3,1   10,4     40,6    47,8 - 37,4                      
 9 SK Wilrijk - J.A.S. A           26  11,4    6,2    8,3     40,6    43,7 - 38,5                      
10 Verbr. Zwijndrecht              26  10,4    6,2    9,4     37,4    46,8 - 40,6                      
11 K FC Walem                      26  10,4    4,2   11,4     35,4    42,6 - 39,5                      
12 KFC Brasschaat                  26   9,4    5,2   11,4     33,3    41,6 - 45,8                      
13 K Groen Rood Katelijne          26   8      7     11       31      49   - 49                        
14 K Achterbroek VV                26   7,3    4,2   14,6     26      36,4 - 52                        
15 Sp. Burcht FC                   26   3,1    6,2   16,6     15,6    37,4 - 72,8                      
16 FC Turk Sp.                     26   0      5,2   20,8      5,2     8,3 - 79                        
                                                                                                      
2nd class B                                                                                           
 1 K Bevel FC                      26  22      3      1       69      76   - 17                        
 2 KFC Ranst A                     26  17,7    5,2    3,1     58,2    47,8 - 21,8                      
 3 B.S.K. Retie                    26  15,6    6,2    4,2     53      55,1 - 33,3                      
 4 KVV OG Vorselaar                26  13,5    6,2    6,2     46,8    44,7 - 28,1                      
 5 K Zandhoven SK                  26  13      6      7       45      63   - 41                        
 6 K Merksplas SK                  26   9,4   12,5    4,2     40,6    43,7 - 34,3                      
 7 K Vlimmeren Sp.                 26  10,8    6,5    8,7     39      42,3 - 33,6                      
 8 K Vrijh. Herselt                26  12      2     12       38      46   - 43                        
 9 KFC Lentezon Beerse             26  11,4    3,1   11,4     37,4    63,4 - 56,2                      
10 Verbr. Balen                    26  10,4    4,2   11,4     35,4    41,6 - 47,8                      
11 Rochus Deurne                   26   8,3    5,2   12,5     30,2    52   - 57,2                      
12 KSK Weelde                      26   6,2    4,2   15,6     22,9    41,6 - 60,3                      
13 KFC Broechem A                  26   5,2    7,3   13,5     22,9    30,2 - 52                        
14 White Star                      26   4,2    3,1   18,7     15,6    28,1 - 52                        
15 VV Laakdal                      26   3,1    4,2   18,7     13,5    25   - 63,4                      
16 KSV Schriek                     26   3,1    4,2   18,7     13,5    16,6 - 79                        
                                                                                                      
3rd class A                                                                                           
 1 Ekeren FC                       27  20,5    4,3    2,2     65,9    63,7 - 24,8                      
 2 Zandvliet Sport                 27  18,7    6,2    2,1     62,3    75,8 - 29,1                      
 3 Minderhout VV                   27  19,1    3,4    4,5     60,8    70,9 - 33,8                      
 4 K FC Poppel                     27  15,1    5,4    6,5     50,8    58,3 - 41                        
 5 K Berchem Sp. 2004 B            27  13,5    7,9    5,6     48,4    69,8 - 55,1                      
 6 K Mariaburg VK A                27  13,5    6,2    7,3     46,7    46,7 - 26                        
 7 K Wijnegem VC                   27  12,4    5,6    9       42,8    50,6 - 45                        
 8 KFC Meer                        27   9,7    9,7    7,6     38,9    59,4 - 52,9                      
 9 VNA Wortel                      27   9,3    7,3   10,4     35,3    44,7 - 41,5                      
10 St. Jozef                       27   9,3    7,3   10,4     35,3    43,6 - 51,9                      
11 Olym.Pirates Deurne-BG A        27   6,5    6,5   14       25,9    35,6 - 59,4                      
12 KVV Dosko                       27   5,6    9     12,4     25,9    34,9 - 64,1                      
13 KFC Berendrecht Sp.             27   6,2    4,2   16,6     22,8    43,6 - 64,4                      
14 K FC Pulle                      27   6,5    3,2   17,3     22,7    36,7 - 56,2                      
15 K Brecht SK                     27   5      7     15       22      32   - 54                        
16 K Meerle FC                     27   4,2    5,2   17,7     17,7    30,1 - 59,2                      
17 K Borsbeek Sp.                  27   3,1    6,2   17,7     15,6    37,4 - 71,7                      
                                                                                                      
3rd class B                                                                                           
 1 KV Bonheiden                    26  17,3    1,1    7,6     53,1    65   - 32,5                      
 2 Sp. Tisselt                     26  16,6    3,1    6,2     53      86,3 - 35,4                      
 3 KFC Katelijne A                 26  14,6    7,3    4,2     51      63,4 - 38,5                      
 4 K FC Putte                      26  16      2      8       50      61   - 40                        
 5 K SK Wavria A                   26  14,6    6,2    5,2     49,9    45,8 - 29,1                      
 6 FCM Hallaar                     26  14,6    5,2    6,2     48,9    70,7 - 45,8                      
 7 K VS Branst                     26  14,6    3,1    8,3     46,8    58,2 - 35,4                      
 8 K Schelle Sp.                   26  13      4      9       43      55   - 51                        
 9 Willebroekse SV                 26  10,8    6,5    8,7     39      50,9 - 49,8                      
10 SV Aartselaar A                 26  10,4    3,1   12,5     34,3    51   - 41,6                      
11 KV Hooikt                       26   8,3    7,3   10,4     32,2    44,7 - 44,7                      
12 K Kontich FC B                  26   9,4    1     15,6     29,1    62,4 - 68,6                      
13 Leest United                    26   6,2    5,2   14,6     23,9    45,8 - 86,3                      
14 Zenn. Hombeek                   26   4,2    3,1   18,7     15,6    26   - 53                        
15 K Hove Sp.                      26   3,1    5,2   17,7     14,6    17,7 - 70,7                      
                                                                                                      
3rd class C                                                                                           
 1 FC Arendonk Sport               25  19      4      2       61      69   - 23                        
 2 K Zwal. Olmen                   25  17      4      4       55      68   - 39                        
 3 FC Zwaneven                     25  17      3      5       54      70   - 29                        
 4 KFC Beekhoek Sp.                25  14      7      4       49      58   - 32                        
 5 KSK Kasterlee                   25  13      3      9       42      51   - 43                        
 6 KFC Turnhout B                  25  11      2     12       35      46   - 42                        
 7 KFC Exc. Vorst                  25  11      2     12       35      52   - 53                        
 8 K Noordstar VV                  25  10      4     11       34      48   - 47                        
 9 KFC Exc. Bouwel                 25  10      4     11       34      49   - 57                        
10 VC Poederlee                    25   9      7      9       34      51   - 49                        
11 KFC Linda Olen                  25   9,4    2,1   13,5     30,2    45,8 - 55,2                      
12 KVV Rauw Sp.                    25   8,3    5,2   11,5     30,2    46,9 - 60,4                      
13 KFC Flandria                    25   8,3    4,2   12,5     29,2    43,8 - 51                        
14 KFC Mol                         25   6      1     18       19      26   - 63                        
15 KFC Herenthout                  25   4      6     15       18      31   - 62                        
16 FC Gierle                       25   3,1    0     21,9      9,4    30,2 - 83,3                       
                                                                                                      
4th class A                                                                                           
 1 K Gooreind VV                   27  21,8    2,1    3,1     67,5    85,2 - 26                        
 2 Exc. FC Essen                   27  18,7    4,2    4,2     60,2    90,3 - 34,3                      
 3 K Nieuwmoer FC                  27  18,7    2,1    6,2     58,2    59,2 - 21,8                      
 4 Putte SK                        27  17,3    3,2    6,5     55,1    78,8 - 42,1                      
 5 FC Merksem                      27  17,7    2,1    7,3     55      90,3 - 46,7                      
 6 KSOC Maria t. Heide             27  14,5    1     11,4     44,7    60,2 - 41,5                      
 7 SK Gravenwez.-Schilde B         27  13,5    4,2   9,3      44,7    60,2 - 46,7                      
 8 K Heibos SV                     27  13,5    3,4   10,1     43,9    46,1 - 27                        
 9 St. Lenaarts B                  27  13      2,2   11,9     41      49,7 - 57,2                      
10 KSV Wildert                     27  11,3    5,6   10,1     39,4    63   - 49,5                      
11 KSK Ekeren Donk                 27   9,3    7,3   10,4     35,3    68,5 - 54                        
12 KFC Olympic Essen               27   8,3    5,2   13,5     30,1    49,8 - 59,2                      
13 SV Noorse A                     27   7,3    4,2   15,6     26      44,7 - 86,2                      
14 Horendonk FC                    27   7      2     18       23      42   - 86                        
15 City Pirates Antwerp. B         27   5,4    5,4   16,2     21,6    45,4 - 73,4                      
16 K Mariaburg VK B                27   3,2    3,2   20,5     13      42,1 -112,3                      
17 KFC Schoten SK                  27   0      0     27        0      31,3 -145,8                      
                                                                                                      
4th class B                                                                                           
 1 KFC Volh. Wintam                26  22      2      2       68     136   - 36                        
 2 FC Oxford Hemiksem              26  21,8    2,1    2,1     67,6   113,4 - 36,4                      
 3 VVH Lippelo                     26  16,3    8,7    1,1     57,4    87,8 - 26                        
 4 K SK Sint-Amands                26  15      4      7       49      77   - 46                        
 5 FC OXACO-BOECHOUT A             26  14,6    5,2    6,2     48,9    66,6 - 42,6                      
 6 K. Boechoutse VV                26  14      3      9       45      72   - 42                        
 7 Kalfort Puursica                26  13,5    1     11,4     41,6    52   - 44,7                      
 8 VC Mortsel OG B                 26  10,8    4,3   10,8     36,8    66,1 - 67,2                      
 9 SK Wilrijk - J.A.S. B           26  11      3     12       36      59   - 72                        
10 RVC Hoboken B                   26  10      4     12       34      74   - 61                        
11 SV Aartselaar B                 26  10      4     12       34      49   - 56                        
12 KSC Maccabi                     26   8,7    3,3   14,1     29,3    46,6 - 69,3                      
13 Olym.Pirates Deurne-BG B        26   8,3    4,2   13,5     29,1    57,2 - 73,8                      
14 K Tubantia Borgerhout           26   6,5    0     19,5     19,5    53,1 -107,3                      
15 FC Antwerpen Noord              26   5      2     19       17      49   -114                        
16 KVK Hingene                     26   3,1    3,1   19,8     12,5    34,3 -101,9                       
17 K Ternesse VV B                 26   2,1    2,1   21,8      8,3    29,1 -130                         
                                                                                                      
4th class C                                                                                           
 1 K BO Beerzel FC                 28  20,7    5,2    2,1     67,4   102,7 - 28                        
 2 KFC Lint                        28  18,7    5,2    4,1     61,2    61,2 - 25,9                      
 3 K SC Mechelen A                 28  18,3    2,2    7,5     57,1    80,8 - 40,9                      
 4 K Reet SK                       28  15,1    7,5    5,4     52,8    64,6 - 36,6                      
 5 RB Elzestraat A                 28  14,5    7,3    6,2     50,8    63,3 - 29                        
 6 SV Grasheide                    28  14,5    3,1   10,4     46,7    68,4 - 41,5                      
 7 SK Rita Berlaar                 28  14,5    3,1   10,4     46,7    65,3 - 51,9                      
 8 VC Rijmenam                     28  13,5    6,2    8,3     46,7    62,2 - 47,7                      
 9 K Rumst SK                      28  13      5     10       44      62   - 57                        
10 SK Peulis                       28  13,5    3,1   11,4     43,6    63,3 - 44,6                      
11 VK Heindonk                     28  11,4    3,1   13,5     37,3    50,8 - 48,7                      
12 Heffen SK                       28   9,3    6,2   12,4     34,2    59,1 - 41,5                      
13 KFC.Muizen                      28   7,3   10,4   10,4     32,1    49,8 - 49,8                      
14 FC Suraye United Mech.          28   7,5    5,4   15,1     28      46,3 - 66,8                      
15 K SK Wavria B                   28   8,3    2,1   17,6     27      64,3 - 78,8                      
16 KFC Katelijne B                 28   5,2    4,1   18,7     19,7    35,3 - 93,3                       
17 FC Blaasveld                    28   4,5    4,5   19       17,9    34,7 - 86,2                       
18 KFC Duffel B                    28   0      0     28        0      15,6 -183,6                       
                                                                                                      
4th class D                                                                                           
 1 FC Punt-Larum                   26  19      3      4       60      69   - 37                        
 2 K Blauwv. Oevel                 26  17,7    6,2    2,1     59,3    79   - 30,2                      
 3 FC Netezonen                    26  19      1      6       58      61   - 29                        
 4 KFC Ezaart Sp.                  26  17,7    2,1    6,2     55,1    60,3 - 34,3                      
 5 KSK Herentals                   26  16      3      7       51      67   - 34                        
 6 KFC Verbroed. Alberta           26  13      7      6       46      49   - 33                        
 7 Olen United                     26  13      5      8       44      48   - 35                        
 8 KVC Booischot                   26  13,5    2,1   10,4     42,6    52   - 47,8                      
 9 FC Wezel Sport B                26  12,4    2,3   11,3     39,6    59,9 - 46,3                      
10 KFC Tongerlo                    26  11,4    5,2    9,4     39,5    63,4 - 51                        
11 KFC Zammel                      26   9      2     15       29      31   - 43                        
12 K Ramsel FC                     26   8,3    0     17,7     25      36,4 - 53                        
13 K Immer Voort FC                26   7,6    2,2   16,3     24,9    41,2 - 65                        
14 K SAV St. Dimpna B              26   7      3     16       24      28   - 54                        
15 KFC Heultje                     26   5,2    3,1   17,7     18,7    36,4 - 68,6                      
16 Wiekevorst Sp.                  26   3,1    3,1   19,8     12,5    27   - 72,8                       
17 FC Rosselaar Hulsen             26   2      1     23        7      25   -100                         
                                                                                                       
4th class E                                                                                           
 1 KFC De Kempen TL B              27  19,4    4,3    3,2     62,6    68   - 23,8                      
 2 KSK Oosthoven                   27  18      6,8    2,3     60,8    86,6 - 30,4                      
 3 KFC St. Mart. Halle             27  17,7    7,3    2,1     60,2    64,4 - 24,9                      
 4 KFC Grobbendonk                 27  16      5      6       53      88   - 42                        
 5 KSV Oud Turnhout                27  14     10,8    2,2     52,9    65,9 - 27                        
 6 KVC Oostmalle                   27  14,5    7,3    5,2     50,9    78,9 - 41,5                      
 7 Alberta FC Schilde              27  13,5    5,6    7,9     46,1    63   - 49,5                      
 8 KFC Heidebl. Pulderbos          27  10,8    6,5    9,7     38,9    50,8 - 43,2                      
 9 KFC Wechelderzande              27  10,1    5,6   11,3     36      51,8 - 50,6                      
10 KSK Oelegem                     27  10,4    3,1   13,5     34,3    58,2 - 66,5                      
11 KVK Westmalle                   27   8,6    4,3   14       30,2    40   - 49,7                      
12 K Racing Emblem                 27   7,6    6,5   13       29,2    41   - 57,2                      
13 KFC Antonia B                   27   6,5    3,2   17,3     22,7    58,3 -100,4                      
14 Kessel United                   27   6,2    3,1   17,7     21,8    40,5 - 94,5                      
15 KFC Ranst B                     27   4,2    6,2   16,6     18,7    26   - 78,9                      
16 K HIH Turnhout                  27   5,2    2,1   19,7     17,7    33,2 - 69,6                       
17 VV MLK. Lichtaart               27   2,2    2,2   22,7      8,6    24,8 - 87,5                       


Limburg

Tables at abandonment:

1st class                                             
 1 Weerstand Koersel                25  14  3  8  45  53- 40
 2 GS Bree-Beek                     25  11 10  4  43  48- 31
 3 FC Alken A                       25  12  6  7  42  39- 31
 4 Torpedo Hasselt                  25  11  9  5  42  48- 38
 5 Bregel Sport                     25  12  5  8  41  51- 39
 6 Herk-De-Stad FC A                25  11  8  6  41  48- 30
 7 Zonhoven United A                25  11  7  7  40  48- 35
 8 White Star Schoonbeek-Beverst    25  11  6  8  39  44- 41
 9 Achel VV                         25  11  4 10  37  46- 39
10 SV Herkol                        25   9  9  7  36  50- 42
11 Eendracht Mechelen a/d Maas A    25   9  3 13  30  27- 41
12 Zepperen-Brustem                 25   7  9  9  30  39- 45
13 Park Houthalen                   25   8  5 12  29  35- 42
14 K SK Meeuwen                     25   6  4 15  22  29- 55
15 MD Halen                         25   5  7 13  22  38- 53
16 K ESK Leopoldsburg               25   3  3 19  12  17- 58
                                                  
2nd Class A                                           
 1 FC Eksel                         25  17  3  5  54  65- 26
 2 K Racing Club Peer               25  14  6  5  48  59- 21
 3 RC Reppel                        25  13  6  6  45  42- 29
 4 Eendracht Louwel                 25  13  2 10  41  42- 38
 5 Lindelhoeven VV                  25  11  6  8  39  46- 42
 6 As-Niel United                   25  11  5  9  38  45- 54
 7 Nevok Gruitrode                  25  10  7  8  37  41- 41
 8 Sporting Grote Heide             25   9  8  8  35  40- 47
 9 K FC Hamont 99                   25   9  5 11  32  55- 48
10 K Standard Elen                  25   8  6 11  30  34- 45
11 Stal Sport                       25   7  8 10  29  36- 44
12 VV Thes Sport Tessenderlo B      25   7  6 12  27  40- 51
13 Turkse FC                        25   7  5 13  26  39- 56
14 Lutlommel VV                     25   6  8 11  26  35- 43
15 Excelsior Hamont                 25   6  7 12  25  36- 49
16 VV Stokkem A                     25   5  6 14  21  38- 59
                                                  
2nd Class B                                           
 1 Thor Hasselt                     25  18  4  3  58  51- 25
 2 FC Herderen-Millen               25  15  3  7  48  58- 41
 3 Sparta Kolmont                   25  14  5  6  47  55- 32
 4 FC Landen A                      25  13  6  6  45  50- 33
 5 K VV Heusden-Zolder              25  12  7  6  43  48- 45
 6 VV Hoeselt                       24  11  7  6  40  50- 35
 7 Vlijtingen VV                    25  10  5 10  35  47- 44
 8 Bolderberg FC                    25  10  5 10  35  41- 41
 9 HIH Hoepertingen                 25   9  5 11  32  48- 42
10 FC Paal-Tervant A                25   8  5 12  29  41- 37
11 Eendracht Henis                  25   7  7 11  28  38- 48
12 Daring Huvo Jeuk                 25   6  8 11  26  28- 44
13 Victoria 's Herenelderen         25   5  8 12  23  28- 48
14 Zutendaal VV A                   24   6  4 14  22  31- 55
15 K Marteslinds Rijkhoven Biesen   24   5  7 12  22  18- 32
16 SK Munsterbilzen                 24   4  4 16  16  29- 59
                                                  
3rd Class A                                           
 1 Boorsem Sport                    25  20  4  1  64  80- 24
 2 Kabouters Opglabbeek             25  18  4  3  58  78- 31
 3 Eendracht Mechelen a/d Maas B    25  15  5  5  50  64- 42
 4 FC Racing Boxberg                25  16  1  8  49  61- 34
 5 FC Maasland NO                   25  12  5  8  41  48- 37
 6 Lanaken VV                       25  11  7  7  40  53- 41
 7 Houthalen VV                     25  10  4 11  34  49- 48
 8 SLW Maaseik                      25  10  4 11  34  42- 51
 9 Genk VV                          25   8  9  8  33  47- 42
10 Grimbie 69                       24   9  5 10  32  63- 49
11 Opitter FC                       25   8  5 12  29  45- 61
12 Umitspor Maasmechelen A          25   7  3 15  24  43- 62
13 Neeroeteren FC                   25   6  6 13  24  43- 65
14 Calcio Genk                      24   7  2 15  23  36- 62
15 SSD Opoeteren                    24   4  5 15  17  32- 63
16 Bokrijk Sport                    24   2  1 21   7  26- 98
                                                  
3rd Class B                                           
 1 FC Anadol                        25  20  2  3  62  75- 38
 2 Hechtel FC                       25  19  2  4  59  68- 35
 3 VK Gestel                        25  15  3  7  48  82- 47
 4 Kadijk SK                        25  15  1  9  46  64- 33
 5 SK Meldert A                     25  13  3  9  42  58- 33
 6 Peer SV                          25  12  4  9  40  47- 45
 7 K Sporting Wijchmaal             25  12  4  9  40  35- 35
 8 Kattenbos Sport                  25  11  7  7  40  53- 31
 9 White Star Linkhout              25  10  7  8  37  38- 41
10 Kaulille FC                      25   9  5 11  32  41- 51
11 Sparta Lille                     25   7  6 12  27  34- 56
12 Verbroedering Lommel             25   8  2 15  26  44- 62
13 K FC Ham United                  25   6  5 14  23  41- 66
14 VV Lummen                        25   6  3 16  21  41- 71
15 SV Breugel                       25   3  5 17  14  39- 71
16 Eendracht Zelem                  25   3  3 19  12  34- 79
                                                  
3rd Class C                                           
 1 RDK Gravelo                      25  15  6  4  51  62- 25
 2 Membruggen V&V                   24  14  3  7  45  48- 33
 3 Godsheide VV                     25  13  6  6  45  61- 42
 4 FC Vliermaal                     25  13  6  6  45  56- 39
 5 HO Heide Hasselt                 25  12  8  5  44  54- 40
 6 Zwaluwen Vechmaal                24  12  7  5  43  56- 50
 7 FC Diepenbeek A                  25  10  6  9  36  42- 40
 8 VC Kesselt                       24  10  6  8  36  40- 40
 9 VV Nieuwerkerken                 25  10  5 10  35  52- 42
10 Eendracht Stevoort               25   9  6 10  33  46- 46
11 Habo SK Borgloon                 25   9  6 10  33  33- 41
12 Sporting Aalst                   25   7  6 12  27  42- 57
13 Herk Sport                       25   6  6 13  24  37- 55
14 Heers VV                         25   6  5 14  23  34- 41
15 FC Veldwezelt                    24   6  3 15  21  41- 63
16 Union Rutten                     25   1  5 19   8  24- 74
                                                  
4th class A                                           
 1 VC Jekervallei Sluizen           24  18  2  4  56  70- 26
 2 Heis Sport                       25  18  1  6  55  96- 36
 3 Valencia Piringen                25  18  1  6  55  84- 43
 4 JB Eigenbilzen                   25  15  5  5  50  64- 29
 5 FC Diepenbeek B                  24  16  1  7  49  89- 50
 6 Zwaluwen Wiemismeer              25  14  6  5  48  94- 46
 7 Bilzerse-Waltwilder VV B         25  15  2  8  47  89- 46
 8 Riemst Vooruit                   25  11  2 12  35  43- 50
 9 K Fortuna Smeermaas              24   9  6  9  33  49- 40
10 Zutendaal VV B                   23   9  3 11  30  30- 50
11 Vroenhoven VV                    25   9  1 15  28  29- 57
12 FC Heur-Tongeren B               24   8  4 12  28  37- 59
13 SK Moelingen                     24   7  2 15  23  40- 60
14 AA Rekem                         25   4  4 17  16  38- 76
15 Uikhoven VC                      25   3  1 21  10  30- 84
16 Kanne VV                         24   1  1 22   4  16-146
                                                  
4th Class B                                           
 1 Turkse Rangers                   28  23  3  2  72 104- 25
 2 K Waterloos VV                   28  18  3  7  57  75- 46
 3 Sporting Winterslag              27  18  2  7  56  76- 47
 4 FC Paal-Tervant B                27  17  3  7  54  80- 39
 5 Sporting Grote Brogel            27  15  2 10  47  93- 58
 6 Flandria Termolen                27  14  3 10  45  67- 60
 7 Halveweg Zonhoven                27  14  2 11  44  69- 54
 8 GT Lommel Kolonie                27  13  4 10  43  68- 59
 9 Eendracht Houthalen              27  13  3 11  42  56- 62
10 HO Molenbeersel                  27  11  6 10  39  52- 46
11 LS Leut                          26  12  2 12  38  48- 62
12 Heidebloem Wijshagen             27  11  5 11  38  56- 56
13 VV Stokkem B                     27  11  3 13  36  56- 65
14 Zonhoven United B                27   6  1 20  19  49- 82
15 VV Voorshoven                    26   5  3 18  18  47- 81
16 Lanklaar VV                      27   4  0 23  12  27- 97
17 Sporting Ellikom                 28   2  1 25   7  26-110
                                                  
4th Class C                                           
 1 De Jeugd Borgloon                24  21  1  2  64  68- 12
 2 Velm VV                          23  17  2  4  53  82- 24
 3 Kortessemse VV                   24  17  1  6  52  66- 31
 4 SK Herkenrode                    24  17  0  7  51  62- 35
 5 SK Heusden 06                    24  15  3  6  48  75- 34
 6 Jong St. Truiden                 23  14  1  8  43  72- 44
 7 FC Landen B                      23  11  2 10  35  61- 47
 8 BS Sport Berbroek-Schulen        23  11  1 11  34  59- 41
 9 FC Alken B                       23  10  1 12  31  64- 60
10 Herk-De-Stad FC B                23   8  5 10  29  60- 42
11 Verbroedering Loksbergen         23   7  3 13  24  38- 63
12 Eendracht Mech. Bovel. Opheers   23   6  2 15  20  31- 53
13 Amandina VC                      23   5  3 15  18  34- 65
14 SK Vliermaalroot                 24   1  3 20   6  15-116
15 Eendracht Gingelom               23   0  2 21   2  12-132

Recomputed Final Tables ("Sportieve Rangschikking"):

1st class                                                                                             
 1 W. Koersel                      25  14      3      8       45      53   - 40                                
 2 GS Bree-Beek                    25  11     10      4       43      48   - 31                                
 3 FC Alken A                      25  12      6      7       42      39   - 31                                
 4 Torpedo Hasselt                 25  11      9      5       42      48   - 38                                
 5 Bregel Sport                    25  12      5      8       41      51   - 39                                
 6 Herk-De-Stad FC A               25  11      8      6       41      48   - 30                                
 7 Zonhoven United A               25  11      7      7       40      48   - 35                                
 8 WS Schoonbeek-Beverst           25  11      6      8       39      44   - 41                                
 9 Achel VV                        25  11      4     10       37      46   - 39                                
10 SV Herkol                       25   9      9      7       36      50   - 42                                
11 Zepperen-Brustem                25   7      9      9       30      39   - 45                                
12 E. Mechelen a/d Maas A          25   9      3     13       30      27   - 41                                
13 Park Houthalen                  25   8      5     12       29      35   - 42                                
14 KSK Meeuwen                     25   6      4     15       22      29   - 55                                
15 MD Halen                        25   5      7     13       22      38   - 53                                
16 K.ESK Leopoldsburg              25   3      3     19       12      17   - 58                                
                                                                                                       
2nd class A                                                                                           
 1 FC Eksel                        25  17      3      5       54      65   - 26                                
 2 KRC Peer                        25  14      6      5       48      59   - 21                                
 3 RC Reppel                       25  13      6      6       45      42   - 29                                
 4 E. Louwel                       25  13      2     10       41      42   - 38                                
 5 Lindelhoeven VV                 25  11      6      8       39      46   - 42                                
 6 As-Niel United                  25  11      5      9       38      45   - 54                                
 7 N. Gruitrode                    25  10      7      8       37      41   - 41                                
 8 Sp.Grote Heide                  25   9      8      8       35      40   - 47                                
 9 K.FC Hamont 99                  25   9      5     11       32      55   - 48                                
10 K.St. Elen                      25   8      6     11       30      34   - 45                                
11 Stal Sport                      25   7      8     10       29      36   - 44                                
12 Thes Sp. Tessenderlo B          25   7      6     12       27      40   - 51                                
13 Turkse FC                       25   7      5     13       26      39   - 56                                
14 Lutlommel VV                    25   6      8     11       26      35   - 43                                
15 Exc. Hamont                     25   6      7     12       25      36   - 49                                
16 VV Stokkem A                    25   5      6     14       21      38   - 59                                
                                                                                                                  
2nd class B                                                                                           
 1 Thor Hasselt                    25  18      4      3       58      51   - 25                                
 2 FC Herderen-Millen              25  15      3      7       48      58   - 41                                
 3 Sp. Kolmont                     25  14      5      6       47      55   - 32                                
 4 FC Landen A                     25  13      6      6       45      50   - 33                                
 5 KVV Heusden-Zolder              25  12      7      6       43      48   - 45                                
 6 VV Hoeselt                      25  11,46   7,29   6,25    41,67   52,08- 36,46                             
 7 Vlijtingen VV                   25  10      5     10       35      47   - 44                                
 8 Bolderberg FC                   25  10      5     10       35      41   - 41                                
 9 HIH Hoepertingen                25   9      5     11       32      48   - 42                                
10 FC Paal-Tervant A               25   8      5     12       29      41   - 37                                
11 Eendr. Henis                    25   7      7     11       28      38   - 48                                
12 Daring Huvo Jeuk                25   6      8     11       26      28   - 44                                
13 V. 's Herenelderen              25   5      8     12       23      28   - 48                                
14 Zutendaal VV A                  25   6,25   4,17  14,58    22,92   32,29- 57,29                             
15 KMR Biesen                      25   5,21   7,29  12,50    22,92   18,75- 33,33                             
16 SK Munsterbilzen                25   4,17   4,17  16,67    16,67   30,21- 61,46                             
                                                                                                               
3rd class A                                                                                           
 1 Boorsem Sport                   25  20      4      1       64      80   - 24                                
 2 Kab. Opglabbeek                 25  18      4      3       58      78   - 31                                
 3 E. Mechelen a/d Maas B          25  15      5      5       50      64   - 42                                
 4 FC Racing Boxberg               25  16      1      8       49      61   - 34                                
 5 FC Maasland NO                  25  12      5      8       41      48   - 37                                
 6 Lanaken VV                      25  11      7      7       40      53   - 41                                
 7 Houthalen VV                    25  10      4     11       34      49   - 48                                
 8 SLW Maaseik                     25  10      4     11       34      42   - 51                                
 9 Grimbie 69                      25   9,38   5,21  10,42    33,33   65,63- 51,04                             
10 Genk VV                         25   8      9      8       33      47   - 42                                
11 Opitter FC                      25   8      5     12       29      45   - 61                                
12 Umitspor Maasmechelen A         25   7      3     15       24      43   - 62                                
13 Neeroeteren FC                  25   6      6     13       24      43   - 65                                
14 Calcio Genk                     25   7,29   2,08  15,63    23,96   37,50- 64,58                             
15 SSD Opoeteren                   25   4,17   5,21  15,63    17,71   33,33- 65,63                             
16 Bokrijk Sport                   25   2,1    1     21,9      7,3    27,1 - 102,1                              
                                                                                                               
3rd class B                                                                                           
 1 FC Anadol                       25  20      2      3       62      75   - 38                                
 2 Hechtel FC                      25  19      2      4       59      68   - 35                                
 3 VK Gestel                       25  15      3      7       48      82   - 47                                
 4 Kadijk SK                       25  15      1      9       46      64   - 33                                
 5 SK Meldert A                    25  13      3      9       42      58   - 33                                
 6 Peer SV                         25  12      4      9       40      47   - 45                                
 7 K.Sp. Wijchmaal                 25  12      4      9       40      35   - 35                                
 8 Kattenbos Sport                 25  11      7      7       40      53   - 31                                
 9 WS Linkhout                     25  10      7      8       37      38   - 41                                
10 Kaulille FC                     25   9      5     11       32      41   - 51                                
11 Sp. Lille                       25   7      6     12       27      34   - 56                                
12 Verbr. Lommel                   25   8      2     15       26      44   - 62                                
13 KFC Ham United                  25   6      5     14       23      41   - 66                                
14 VV Lummen                       25   6      3     16       21      41   - 71                                
15 SV Breugel                      25   3      5     17       14      39   - 71                                
16 Eendr. Zelem                    25   3      3     19       12      34   - 79                                
                                                                                                               
3rd class C                                                                                           
 1 RDK Gravelo                     25  15      6      4       51      62   - 25                                
 2 Membruggen V&V                  25  14,58   3,13   7,29    46,88   50   - 34,38                             
 3 Godsheide VV                    25  13      6      6       45      61   - 42                                
 4 FC Vliermaal                    25  13      6      6       45      56   - 39                                
 5 Zwal. Vechmaal                  25  12,50   7,29   5,21    44,79   58,33- 52,08                             
 6 HO Heide Hasselt                25  12      8      5       44      54   - 40                                
 7 VC Kesselt                      25  10,42   6,25   8,33    37,50   41,67- 41,67                             
 8 FC Diepenbeek A                 25  10      6      9       36      42   - 40                                
 9 VV Nieuwerkerken                25  10      5     10       35      52   - 42                                
10 E. Stevoort                     25   9      6     10       33      46   - 46                                
11 Habo SK Borgloon                25   9      6     10       33      33   - 41                                
12 Sp. Aalst                       25   7      6     12       27      42   - 57                                
13 Herk Sport                      25   6      6     13       24      37   - 55                                
14 Heers VV                        25   6      5     14       23      34   - 41                                
15 FC Veldwezelt                   25   6,25   3,13  15,63    21,88   42,71- 65,63                             
16 U. Rutte                        25   1      5     19        8      24   - 74                                
                                                                                                               
4th class A                                                                                           
 1 VC Jekervallei Sluizen          25  18,75   2,08   4,17    58,33   72,92- 27,08                             
 2 Heis Sport                      25  18      1      6       55      96   - 36                                
 3 Val. Piringen                   25  18      1      6       55      84   - 43                                
 4 JB Eigenbilzen                  25  16,67   1,04   7,29    51,04   92,71- 52,08   
 5 FC Diepenbeek B                 25  15      5      5       50      64   - 29      
 6 Zwal. Wiemismeer                25  14      6      5       48      94   - 46                                
 7 Bilzen-Waltwilder B             25  15      2      8       47      89   - 46                                
 8 Riemst V.                       25  11      2     12       35      43   - 50                                
 9 K.F. Smeermaas                  25   9,38   6,25  9,38     34,38   51,04- 41,67                             
10 Zutendaal VV B                  25   9,78   3,26  11,96    32,61   32,61- 54,35                             
11 Vroenhoven VV                   25   8,33   4,17  12,50    29,17   38,54- 61,46   
12 Heur-Tongeren B                 25   9      1     15       28      29   - 57      
13 SK Moelingen                    25   7,29   2,08  15,63    23,96   41,67- 62,50                             
14 AA Rekem                        25   4      4     17       16      38   - 76                                
15 Uikhoven VC                     25   3      1     21       10      30   - 84                                
16 Kanne VV                        25   1,04   1,04  22,92     4,17   16,67-152,08                              
                                                                                                               
4th class B                                                                                           
 1 Turkse Rangers                  28  23      3      2       72     104   - 25                                
 2 Sporting Winterslag             28  18,67   2,07   7,26    58,07   78,81- 48,74                             
 3 K.Waterloos VV                  28  18      3      7       57      75   - 46                                
 4 FC Paal-Tervant B               28  17,63   3,11   7,26    56      82,96- 40,44                             
 5 Sp. Grote Brogel                28  15,56   2,07  10,37    48,74   96,44- 60,15                             
 6 Fl. Termolen                    28  14,52   3,11  10,37    46,67   69,48- 62,22                             
 7 Halveweg Zonhoven               28  14,52   2,07  11,41    45,63   71,56- 56                                
 8 E. Houthalen                    28  13,48   3,11  11,41    43,56   58,07- 64,30                             
 9 GT Lommel Kol.                  28  12,92   4,31  10,77    43,08   67,85- 63,54                             
10 LS Leut                         28  12,92   2,15  12,92    40,92   51,69- 66,77                             
11 HO Molenbeersel                 28  11,41   6,22  10,37    40,44   53,93- 47,70                             
12 H. Wijshagen                    28  11,41   5,19  11,41    39,41   58,07- 58,07                             
13 VV Stokkem B                    28  11,41   3,11  13,48    37,33   58,07- 67,41                             
14 Zonhoven United B               28   6,22   1,04  20,74    19,70   50,81- 85,04                             
15 VV Voorshoven                   28   5,38   3,23  19,38    19,38   50,62- 87,23                             
16 Lanklaar VV                     28   4,31   0     23,69    12,92   29,08- 99,08                             
17 Sp. Ellikom                     28   2      1     25        7      26   -110                                 
                                                                                                               
4th class C                                                                                           
 1 J. Borgloon                     24  21      1      2       64      68   - 12                                
 2 Velm VV                         24  17,74   2,09   4,17    55,30   85,57- 25,04                             
 3 Kortessemse VV                  24  17      1      6       52      66   - 31                                
 4 SK Herkenrode                   24  17      0      7       51      62   - 35                                
 5 SK Heusden 06                   24  15      3      6       48      75   - 34                                
 6 Jong St. Truiden                24  14,61   1,04   8,35    44,87   75,13- 45,91                             
 7 FC Landen B                     24  11,48   2,09  10,43    36,52   63,65- 49,04                             
 8 BS Sp. Berbroek-Schulen         24  11,48   1,04  11,48    35,48   61,57- 42,78                             
 9 FC Alken B                      24  10,43   1,04  12,52    32,35   66,78- 62,61                             
10 Herk-De-Stad FC B               24   8,35   5,22  10,43    30,26   62,61- 43,83                             
11 V. Loksbergen                   24   7,30   3,13  13,57    25,04   39,65- 65,74                             
12 E.Mech Boveling.Opheers         24   6,26   2,09  15,65    20,87   32,35- 55,30                             
13 Amandina VC                     24   5,22   3,13  15,65    18,78   35,48- 67,83                             
14 SK Vliermaalroot                24   1      3     20        6      15   -116                                 
15 E. Gingelom                     24   0      2,09  21,91     2,09   12,52-137,74                              


Brabant

Tables at abandonment:

1st Class Voetbal Vlaanderen                            
 1 K FC Diest                       24  14  7  3  49  55- 24
 2 K FC Rhodienne-De Hoek A         24  15  3  6  48  34- 26
 3 Sporting Kampenhout              24  13  7  4  46  43- 22
 4 K SC Grimbergen A                24  13  5  6  44  55- 36
 5 VC Bertem-Leefdaal A             24  13  1 10  40  51- 41
 6 HO Bierbeek A                    24  10  7  7  37  42- 28
 7 SC Aarschot A                    24  10  6  8  36  38- 30
 8 VK Liedekerke A                  24  11  2 11  35  32- 35
 9 K V Tervuren-Duisburg A          24   8  8  8  32  39- 41
10 SC Out-Hoegaarden A              24   8  6 10  30  41- 42
11 FC Melsbroek A                   24   8  6 10  30  31- 36
12 FC Borght-Humbeek A              24   8  5 11  29  34- 40
13 OHR Huldenberg A                 24   7  5 12  26  31- 41
14 VV Kester-Gooik A                24   7  4 13  25  30- 46
15 K FC Meise A                     24   2  8 14  14  18- 43
16 K V Woluwe-Zaventem A            24   2  6 16  12  26- 69
                                                  
2nd Class A Voetbal Vlaanderen                                        
 1 VC Houtem-Oplinter A             24  15  4  5  49  55- 29
 2 HO Veltem A                      24  15  4  5  49  39- 27
 3 Sportief Rotselaar A             24  14  5  5  47  61- 27
 4 FC Averbode-Okselaar A           24  14  3  7  45  55- 34
 5 K FC Herent A                    24  13  6  5  45  50- 36
 6 FC Perk A                        24  12  6  6  42  59- 33
 7 K VV Crossing Elewijt A          24  10  7  7  37  42- 34
 8 VK Holsbeek A                    24  10  4 10  34  41- 39
 9 K VC Kessel-Lo 2000 A            24   9  5 10  32  37- 41
10 RC Butsel A                      24   8  7  9  31  44- 42
11 SNA Keiberg A                    24   8  7  9  31  42- 61
12 K Stormvogels Haasrode A         24   6  7 11  25  34- 52
13 K VC Haacht A                    24   7  3 14  24  38- 51
14 K FC Rapide Wezemaal A           24   4  7 13  19  32- 53
15 VC Bekkevoort A                  24   3  6 15  15  19- 47
16 Rode Duivels Zoutleeuw           24   2  3 19   9  27- 69
                                                     
2nd Class B Voetbal Vlaanderen                          
 1 K FC Wambeek Ternat A            23  15  6  2  51  44- 19
 2 BOKA United A                    24  16  2  6  50  45- 32
 3 Leeuwkens Teralfene A            24  12  7  5  43  32- 21
 4 K Europa 90 Kraainem A           24  12  6  6  42  51- 27
 5 VC Groot-Dilbeek A               24  11  4  9  37  45- 36
 6 FC Schepdaal                     24  11  4  9  37  44- 39
 7 SK Nossegem A                    24  10  6  8  36  40- 38
 8 K Hoger Op Huizingen A           24   9  8  7  35  45- 32
 9 Eendracht Mazenzele Opwijk A     24   9  7  8  34  33- 36
10 Eendracht Rac.Cl.Hoeilaart A     24   8  7  9  31  50- 43
11 Asse-Zellik 2002 A               24   9  3 12  30  36- 47
12 SK Leeuw A                       23   7  6 10  27  37- 39
13 FC Herne A                       24   7  4 13  25  26- 38
14 K FC Lennik                      24   7  1 16  22  35- 57
15 Greunsjotters Vossem A           24   5  6 13  21  36- 58
16 K VC Sterrebeek                  24   3  3 18  12  29- 66
                                                  
3rd Class A Voetbal Vlaanderen                          
 1 Crossing Vissenaken              27  16  5  6  53  70- 41
 2 FC Geetbets                      26  16  4  6  52  56- 39
 3 Boutersem United A               27  14  7  6  49  64- 33
 4 RWL Sport A                      26  13 10  3  49  50- 28
 5 K Vliegende Zwaluwen Glabbeek A  25  14  4  7  46  66- 43
 6 VS Kortenaken                    26  13  5  8  44  56- 39
 7 FC Binkom                        26  12  8  6  44  49- 28
 8 SMS Lubbeek A                    27  12  7  8  43  58- 42
 9 Kortsel Dutsel Nieuwrode United  26  12  6  8  42  47- 34
10 K VC Langdorp                    26  11  4 11  37  53- 62
11 Meensel-Kiezegem                 27   9  4 14  31  39- 55
12 K Stormvogels Drieslinter        26   9  3 14  30  41- 49
13 K VV Scherpenheuvel              26   9  3 14  30  37- 53
14 SK Rummen                        26   6  7 13  25  36- 55
15 Korbeek Sport                    25   3  6 16  15  27- 66
16 HO Testelt                       26   3  6 17  15  30- 71
17 Sporting Budingen                26   2  7 17  13  20- 61
                                                  
3rd Class B Voetbal Vlaanderen                          
 1 K FC Baal                        27  19  7  1  64  80- 35
 2 Tielt-Winge 3000 A               26  17  6  3  57  57- 24
 3 K NV Keerbergen                  27  15  7  5  52  62- 33
 4 Eendracht Eizer                  25  16  1  8  49  53- 31
 5 K FC Sparta Haacht Statie        26  14  4  8  46  60- 42
 6 VK Berg-Op                       27  10  8  9  38  58- 65
 7 FC Moorsel A                     27  11  4 12  37  46- 48
 8 FC Tildonk                       25  11  3 11  36  57- 51
 9 Standaard Meerbeek               25  11  3 11  36  39- 34
10 HO Bierbeek B                    27  10  6 11  36  67- 55
11 K V Tremelo A                    26  10  6 10  36  57- 52
12 K Stormvogels Haasrode B         26  10  5 11  35  64- 51
13 Sportief Rotselaar B             26   9  5 12  32  56- 58
14 K Steenokkerzeel VO              26   8  3 15  27  56- 73
15 K AC Betekom B                   26   7  2 17  23  39- 68
16 Sporting Erps-Kwerps             26   4  5 17  17  35- 87
17 ERC Hoeilaart B                  26   2  1 23   7  27-106
                                                  
3rd Class C Voetbal Vlaanderen  
 1 FC Beigem A                      24  14  7  3  49  50- 19
 2 KCS Machelen A                   23  15  3  5  48  66- 21
 3 Infinity FC Vilvoorde            25  15  3  7  48  52- 33
 4 SK Steenhuffel A                 24  14  3  7  45  56- 29
 5 K Diegem Sport B                 25  14  3  8  45  59- 38
 6 St.Jozef Londerzeel              25  13  6  6  45  52- 28
 7 K FC Malderen                    25  13  4  8  43  40- 33
 8 SV Kobbegem                      25  13  3  9  42  49- 28
 9 Zemst Sportief                   24  11  6  7  39  48- 40
10 K Delta Londerzeel A             26  11  5 10  38  40- 40
11 K VC Asse-Terheide A             24  10  3 11  33  43- 50
12 FC Melsbroek B                   25   7  3 15  24  48- 63
13 FC Ramsdonk                      25   6  5 14  23  39- 52
14 FC Borght-Humbeek B              24   5  3 16  18  27- 62
15 K FC Eppegem B                   24   4  1 19  13  28- 70
16 SAJ Mollem VW                    24   2  0 22   6  25-116
                                                  
3rd Class D Voetbal Vlaanderen  
 1 K VK Wemmel A                    26  21  0  5  63  90- 35
 2 FC Galmaarden A                  26  19  3  4  60  73- 23
 3 VK Borchtlombeek A               27  18  2  7  56  77- 38
 4 Toekomst Relegem                 27  16  4  7  52  76- 51
 5 K FC Markzonen Tollembeek        26  15  5  6  50  65- 52
 6 V Beersel Drogenbos A            27  13  6  8  45  65- 41
 7 SK Oetingen VC                   26  12  4 10  40  44- 36
 8 Eendracht Hekelgem A             26  11  7  8  40  53- 49
 9 Ritterklub Jette A               27  10  6 11  36  60- 55
10 FC Negenmanneke                  26  11  2 13  35  39- 49
11 K V Zuun A                       26   9  5 12  32  44- 50
12 SK Pepingen-Halle B              26   7  8 11  29  42- 44
13 K FC Avenir Lembeek A            26   7  5 14  26  41- 52
14 Sporting Eizeringen              27   6  6 15  24  32- 66
15 K Hoger Op Huizingen B           27   6  5 16  23  32- 60
16 FC Dworp                         26   4  2 20  14  30- 97
17 K FC Wambeek Ternat B            26   3  2 21  11  30- 95
                                                  
4th Class A Voetbal Vlaanderen  
 1 VC Houtem-Oplinter B             23  15  8  0  53  59- 20
 2 SK Waanrode                      23  16  3  4  51 100- 29
 3 SC Out-Hoegaarden B              22  14  3  5  45  73- 38
 4 Sp,Heide Linter                  22  13  5  4  44  70- 26
 5 SC Orsmaal                       22  12  4  6  40  67- 45
 6 Standaard Neerwinden             21  11  4  6  37  58- 35
 7 K Arsenaal Goetsenhoven          22  11  3  8  36  56- 47
 8 Atlas Linter                     21   9  8  4  35  49- 34
 9 RC Meldert                       22  10  4  8  34  53- 46
10 K Vliegende Zwaluwen Glabbeek B  23   6  6 11  24  38- 47
11 K Halle VV                       22   6  5 11  23  37- 59
12 Toekomst Bunsbeek                22   4  2 16  14  25- 60
13 Boutersem United B               22   3  2 17  11  33- 82
14 RC Butsel B                      21   3  2 16  11  18- 85
15 Union Lovenjoel                  22   2  1 19   7  29-112
                                                  
4th Class B Voetbal Vlaanderen  
 1 K FC Zichem                      22  15  6  1  51  52- 26
 2 K VC Kessel-Lo 2000 B            23  14  5  4  47  59- 25
 3 Sporting Molenbeek               22  14  4  4  46  52- 27
 4 RWL Sport B                      22  14  4  4  46  48- 29
 5 Tielt-Winge 3000 B               22  13  3  6  42  41- 30
 6 SK Deurne                        23  11  2 10  35  50- 41
 7 VK Holsbeek B                    22   9  4  9  31  47- 35
 8 Sparta Schaffen                  23   9  4 10  31  43- 46
 9 K FC KO Begijnendijk             22   9  2 11  29  48- 42
10 K FC Rapide Wezemaal B           22   8  5  9  29  32- 43
11 SC Aarschot B                    22   7  5 10  26  38- 44
12 FC Averbode-Okselaar B           23   7  3 13  24  39- 52
13 SNA Keiberg B                    23   4  4 15  16  30- 55
14 VC Bekkevoort B                  23   3  2 18  11  20- 75
15 SMS Lubbeek B                    22   1  7 14  10  20- 49
                                                  
4th Class C Voetbal Vlaanderen   
 1 K FC Herent B                    24  19  2  3  59  77- 22
 2 K RC Boortmeerbeek               23  16  4  3  52  70- 29
 3 K FC Werchter                    24  16  4  4  52  53- 30
 4 VC Bertem-Leefdaal B             24  14  4  6  46  66- 46
 5 K SC Keerbergen                  23  14  3  6  45  55- 31
 6 Sporting Kortenberg              24  14  2  8  44  82- 50
 7 OHR Huldenberg B                 24  12  6  6  42  69- 37
 8 K Olympia Wijgmaal B             24  12  3  9  39  64- 56
 9 HO Veltem B                      24  10  7  7  37  64- 41
10 K V Tervuren-Duisburg B          24   8  5 11  29  52- 49
11 K VC Haacht B                    24   7  3 14  24  31- 48
12 SK Plenke Werchter               24   5  9 10  24  38- 58
13 K V Tremelo B                    24   6  3 15  21  25- 52
14 Greunsjotters Vossem B           23   2  5 16  11  16- 67
15 K FC Hever                       23   3  0 20   9  18- 88
16 FC Moorsel B                     24   1  2 21   5  26-102
                                                  
4th Class D Voetbal Vlaanderen   
 1 K SC Grimbergen B                23  19  2  2  59 110- 22
 2 K FC Wezembeek                   23  15  2  6  47  59- 44
 3 VK Weerde                        22  14  2  6  44  65- 49
 4 Verbroedering Hofstade           23  13  4  6  43  59- 39
 5 Vilvoorde City                   23  13  3  7  42  64- 37
 6 FC Perk B                        22  12  4  6  40  65- 38
 7 K V Woluwe-Zaventem B            22  11  3  8  36  58- 42
 8 K Europa 90 Kraainem B           22  10  3  9  33  48- 42
 9 FC Beigem B                      22  10  2 10  32  64- 60
10 K FC Peutie                      22   9  4  9  31  51- 57
11 KCS Machelen B                   22   8  2 12  26  59- 75
12 K VV Crossing Elewijt B          22   4  1 17  13  39- 76
13 Vilvoorde-Diegem United          23   4  1 18  13  36- 74
14 SK Nossegem B                    23   3  4 16  13  30- 86
15 K FC Haren                       22   3  3 16  12  27- 93
                                                  
4th Class E Voetbal Vlaanderen   
 1 FC Kapelle op den Bos            24  21  2  1  65  79- 19
 2 K FC Meise B                     24  18  4  2  58  68- 23
 3 FC Strombeek 1932                23  17  0  6  51  63- 29
 4 VC Den Boskant Peizegem          23  14  2  7  44  53- 45
 5 SK Steenhuffel B                 23  11  5  7  38  57- 36
 6 K Delta Londerzeel B             24  10  4 10  34  48- 51
 7 Leeuwkens Teralfene B            23   9  3 11  30  53- 48
 8 K VC Asse-Terheide B             24   9  3 12  30  45- 49
 9 Ritterklub Jette B               23   8  6  9  30  55- 50
10 K VK Wemmel B                    23   9  2 12  29  46- 56
11 VK Liedekerke B                  24   9  2 13  29  38- 59
12 Eendracht Mazenzele Opwijk B     24   8  5 11  29  52- 68
13 Asse-Zellik 2002 B               24   7  3 14  24  39- 68
14 Merchtem United                  24   6  3 15  21  35- 60
15 EMI Essene                       24   5  2 17  17  32- 64
16 Eendracht Hekelgem B             24   2  4 18  10  30- 78
                                                  
4th Class F Voetbal Vlaanderen       
 1 SK Vlezenbeek                    23  17  3  3  54  81- 25
 2 K VC Itna Itterbeek              23  15  5  3  50  78- 40
 3 K VC Linkebeek                   24  15  4  5  49  90- 42
 4 K FC Rhodienne-De Hoek B         24  15  3  6  48  74- 44
 5 FC Herne B                       24  14  2  8  44  82- 38
 5 VC Groot-Dilbeek B               23  14  2  7  44  78- 54
 7 FC Galmaarden B                  24  13  1 10  40  74- 57
 8 BOKA United B                    23  12  3  8  39  70- 43
 9 V Beersel Drogenbos B            24  12  2 10  38  71- 38
10 SK Leeuw B                       24  11  3 10  36  58- 46
11 VV Kester-Gooik B                24   9  3 12  30  77- 79
12 K V Zuun B                       24   6  4 14  22  42- 74
13 VK Borchtlombeek B               23   6  3 14  21  48- 73
14 K Brucom Sportief                23   5  3 15  18  37- 76
15 K FC Avenir Lembeek B            24   2  0 22   6  22-170
16 Olympic Anderlecht               24   2  1 21  -2  32-115

1st class ACFF                                    
 1 Crossing Schaerbeek A            22  15  5  2  50  46- 16
 2 ROFC Stockel A                   22  13  7  2  46  57- 28
 3 FC Saint-Josse A                 22  13  3  6  42  36- 15
 4 BX Brussels                      22  11  7  4  40  39- 18
 5 Union Lasne Ohain A              22  11  5  6  38  42- 27
 6 R SC Ixelles A                   23   9  8  6  35  38- 28
 7 Stade Everois RC A               23  10  4  9  34  34- 41
 8 R CS Nivellois A                 22   6 13  3  31  29- 23
 9 Sporting Bruxelles A             22   8  5  9  29  35- 37
10 FC Genappe A                     22   8  4 10  28  29- 35
11 RRC Etterbeek A                  22   7  5 10  26  31- 41
12 Football Club Schaerbeek A       22   6  6 10  24  32- 48
13 US Ophain                        22   6  4 12  22  24- 35
14 RRC Waterloo A                   22   3  6 13  15  16- 40
15 RRC Boitsfort A                  22   3  5 14  14  24- 46
16 RC Villers la Ville A            22   3  3 16  12  21- 55
                                                  
2nd class A ACFF                                      
 1 NSeth Berchem A                  23  20  3  0  63  92- 20
 2 FC Amicii Bxl Jette A            23  15  6  2  51  61- 38
 3 FC Saint-Michel A                23  14  3  6  45  69- 36
 4 AS Brussels City                 23  10  7  6  37  55- 47
 5 Sporting Bruxelles B             24  10  4 10  34  46- 38
 6 Renaissance Sp. Forestoise A     23  10  4  9  34  36- 34
 7 Olympique Club Forestois         22  10  3  9  33  50- 48
 8 ROFC Stockel B                   24   9  5 10  32  50- 52
 9 Black Star FC                    23  10  1 12  31  45- 52
10 FC Suryoyés Bruxellois A         22   9  3 10  30  47- 49
11 Academie Jeunesse Molenbeek A    21   8  2 11  26  41- 40
12 Anderlecht SCB                   23   7  4 12  25  43- 58
13 FC Moreda Uccle A                22   7  3 12  24  49- 59
14 FC Polonia Boitsfort             22   7  2 13  23  31- 50
15 Stade Everois RC B               21   6  2 13  20  32- 70
16 RRC Boitsfort B                  23   2  0 21  6   26- 92
                                                  
2nd class B ACFF                                      
 1 R FC Grez-Doiceau                22  19  1  2  58  83- 14
 2 ES Brainoise A                   21  16  3  2  51  43- 13
 3 ASE Chastre A                    23  13  7  3  46  42- 18
 4 R FC Orp-Noduwez A               23  12  7  4  43  58- 27
 5 RAS Saintoise A                  23  11  4  8  37  41- 42
 6 R FC Perwez A                    21   9  8  4  35  46- 38
 7 R Union Rixensartoise A          21   8  7  6  31  38- 33
 8 R Wavre Limal A                  21   7  6  8  27  46- 45
 9 R CS Brainois B                  21   7  4 10  25  42- 49
10 Union Lasne Ohain B              21   7  4 10  25  34- 41
11 Mont St.Guibert                  22   5  4 13  19  30- 54
12 RU Auderghem A                   21   4  6 11  18  29- 45
13 Alliance Huppaytoise A           20   2  6 12  12  27- 51
14 SR Incourt                       23   3  2 18  11  33- 81
15 Wavre Sports FC B                21   2  5 14  11  22- 63
                                                  
3rd Class A ACFF                                      
 1 FC Forest                        19  14  2  3  44  63- 24
 2 FC Saint-Josse B                 19  14  0  5  42  69- 31
 3 FC Porto Brussels                19  13  1  5  40  80- 31
 4 Anneessens 25 Brussels           18  12  2  4  38  57- 45
 5 U Africa FC Bruxelles            18  11  4  3  37  50- 31
 6 FC Amicii Bxl Jette B            17  11  3  3  36  69- 40
 7 NSeth Berchem B                  17  10  3  4  33  53- 41
 8 ASA Molenbeek B                  18   5  3 10  18  41- 52
 9 Renaiss. Sportive Forestoise B   17   4  2 11  14  38- 49
10 Racing Anderlecht                18   4  0 14  12  26- 58
11 Union Sportive SG Anderlecht     18   4  0 14  12  36- 82
12 FC Marolles Bruxelles            19   3  1 15  10  25- 80
13 FC Anderlecht-Milan              19   2  1 16  7   24- 67
                                                  
3rd Class B ACFF                                      
 1 R SD Jette B                     18  14  1  3  43  72- 23
 2 AFC Evere                        18  14  0  4  42  90- 40
 3 JS Ittroise A                    20  11  1  8  34  62- 43
 4 Olympic Clabecq                  19  10  4  5  34  38- 35
 5 FC Ganshoren B                   20  10  3  7  33  59- 55
 6 US Rebecquoise B                 20  10  2  8  32  68- 49
 7 ASA Molenbeek A                  18  10  1  7  31  63- 45
 8 FC Moreda Uccle B                19   9  2  8  29  45- 50
 9 AFCCM Braine Waterloo            18   7  1 10  22  40- 45
10 R CS Nivellois B                  19   5  2 12  17  36- 61
11 FC Suryoyés Bruxellois B         17   4  4  9  16  24- 43
12 RAS Saintoise B                  17   4  0 13  12  37- 77
13 ES Brainoise B                   19   1  1 17  4   27-105
                                                  
3rd Class C ACFF                                      
 1 R La Hulpe SC                    22  18  2  2  56  87- 21
 2 Football Club Schaerbeek B       22  16  1  5  49  63- 34
 3 RRC Etterbeek B                  22  13  2  7  41  49- 32
 4 RRC Waterloo B                   21  12  4  5  40  57- 36
 5 FC Kosova Schaerbeek B           22  12  2  8  38  57- 41
 6 Crossing Schaerbeek B            23  12  1 10  37  73- 44
 7 R Union Rixensartoise B          22  10  5  7  35  72- 44
 8 RC Villers la Ville B            22  10  4  8  34  54- 36
 9 R Léopold FC  B                  21   9  5  7  32  39- 26
10 RE Stéphanois B                  22   9  4  9  31  45- 54
11 FC Saint-Michel B                21   9  2 10  29  47- 43
12 RU Auderghem B                   20   4  2 14  14  31- 75
13 R Wavre Limal B                  21   3  2 16  11  19- 82
14 Academie Jeunesse Molenbeek B    21   3  2 16  11  24- 88
15 JS Ittroise B                    22   1  2 19  5   21- 92
                                                  
3rd Class D ACFF                                      
 1 Mont St.André                    20  15  2  3  47  60- 30
 2 SC Beauvechain                   20  13  2  5  41  43- 21
 3 RC Melin                         20  12  5  3  41  55- 33
 4 FC Ronvau Chaumont               21  12  2  7  38  66- 41
 5 RAS Jodoigne B                   21  10  7  4  37  69- 39
 6 ASE Chastre B                    21  11  2  8  35  56- 48
 7 FC Genappe B                     19  10  5  4  35  48- 25
 8 RE Stéphanois A                  20  10  4  6  34  49- 29
 9 R Ottignies Stimont              18   7  2  9  23  40- 50
10 R FC Perwez B                    20   6  0 14  18  27- 53
11 R FC Orp-Noduwez B               20   5  2 13  17  27- 42
12 A Huppaytoise B                  21   4  4 13  16  36- 76
13 CS Biergeois                     20   4  3 13  15  30- 62
14 Inter Jandrain                   19   0  2 17  2   16- 73

Recomputed Final Tables ("Sportieve Rangschikking"):

Brabant (Voetbal Vlaanderen) Sportieve Rangschikking

1st class
 1 K FC Diest                      24  14      7      3       49      55   - 24                                
 2 K FC Rhodienne-De Hoek A        24  15      3      6       48      34   - 26                                
 3 Sporting Kampenhout             24  13      7      4       46      43   - 22                                
 4 K SC Grimbergen A               24  13      5      6       44      55   - 36                                
 5 VC.Bertem-Leefdaal A            24  13      1     10       40      51   - 41                                
 6 HO.Bierbeek A                   24  10      7      7       37      42   - 28                                
 7 SC.Aarschot A                   24  10      6      8       36      38   - 30                                
 8 VK.Liedekerke A                 24  11      2     11       35      32   - 35                                
 9 KV.Tervuren-Duisburg A          24   8      8      8       32      39   - 41                                
10 SC.Out-Hoegaarden A             24   8      6     10       30      41   - 42                                
11 FC Melsbroek A                  24   8      6     10       30      31   - 36                                
12 FC Borght-Humbeek A             24   8      5     11       29      34   - 40                                
13 OHR.Huldenberg A                24   7      5     12       26      31   - 41                                
14 VV Kester-Gooik A               24   7      4     13       25      30   - 46                                
15 K FC Meise A                    24   2      8     14       14      18   - 43                                
16 KV.Woluwe-Zaventem A            24   2      6     16       12      26   - 69                                
   
2nd class A
 1 VC Houtem-Oplinter A            24  15      4      5       49      55   - 29                                
 2 HO.Veltem A                     24  15      4      5       49      39   - 27                                
 3 Sp.Rotselaar A                  24  14      5      5       47      61   - 27                                
 4 FC Averbode-Okselaar A          24  14      3      7       45      55   - 34                                
 5 K FC Herent A                   24  13      6      5       45      50   - 36                                
 6 FC Perk A                       24  12      6      6       42      59   - 33                                
 7 K CVV Elewijt A                 24  10      7      7       37      42   - 34                                
 8 VK Holsbeek A                   24  10      4     10       34      41   - 39                                
 9 K VC Kessel-Lo 2000 A           24   9      5     10       32      37   - 41                                
10 RC Butsel A                     24   8      7      9       31      44   - 42                                
11 SNA.Keiberg A                   24   8      7      9       31      42   - 61                                
12 K St.Haasrode A                 24   6      7     11       25      34   - 52                                
13 K VC Haacht A                   24   7      3     14       24      38   - 51                                
14 K FC Rap.Wezemaal A             24   4      7     13       19      32   - 53                                
15 VC Bekkevoort A                 24   3      6     15       15      19   - 47                                
16 RD.Zoutleeuw                    24   2      3     19        9      27   - 69                                
   
2nd class B
 1 K FC Wambeek Ternat A           24  15,7    6,3    2,1     53,2    45,9 - 19,8                              
 2 BOKA United A                   24  16      2      6       50      45   - 32                                
 3 L.Teralfene A                   24  12      7      5       43      32   - 21                                
 4 K Eur.90 Kraainem A             24  12      6      6       42      51   - 27                                
 5 VC Groot-Dilbeek A              24  11      4      9       37      45   - 36                                
 6 FC Schepdaal                    24  11      4      9       37      44   - 39                                
 7 SK Nossegem A                   24  10      6      8       36      40   - 38                                
 8 KHO.Huizingen A                 24   9      8      7       35      45   - 32                                
 9 Eendracht Mazenzele Opwijk A    24   9      7      8       34      33   - 36                                
10 ERC.Hoeilaart A                 24   8      7      9       31      50   - 43                                
11 Asse-Zellik 2002 A              24   9      3     12       30      36   - 47                                
12 SK Leeuw A                      24   7,3    6,3   10,4     28,2    38,6 - 40,7                              
13 FC Herne A                      24   7      4     13       25      26   - 38                                
14 K FC Lennik                     24   7      1     16       22      35   - 57                                
15 Gr.Vossem A                     24   5      6     13       21      36   - 58                                
16 K VC Sterrebeek                 24   3      3     18       12      29   - 66                                
          
3rd class A
 1 FC Geetbets                     27  16,6    4,2    6,2     54      58,2 - 40,5  
 2 Cr.Vissenaken                   27  16      5      6       53      70   - 41    
 3 RWL.Sport A                     27  13,5   10,4    3,1     50,9    51,9 - 29,1  
 4 KVZ.Glabbeek A                  27  15,1    4,3    7,6     49,7    71,3 - 46,4  
 5 Boutersem United A              27  14      7      6       49      64   - 39    
 6 FC.Binkom                       27  12,5    8,3    6,2     45,7    50,9 - 29,1  
 7 VS.Kortenaken                   27  13,5    5,2    8,3     44,7    58,2 - 40,5  
 8 KDN.United                      27  12,5    6,2    8,3     43,6    40,8 - 35,3  
 9 SMS.Lubbeek A                   27  12      7      8       43      58   - 42    
10 KVC.Langdorp                    27  11,4    4,2   11,4     38,4    55   - 64,4  
11 K St.Drieslinter                27   9,3    3,1   14,5     31,2    42,6 - 50,9  
12 KVV.Scherpenheuvel              27   9,3    3,1   14,5     31,2    38,4 - 55    
13 Meensel-Kiezegem                27   9      4     14       31      39   - 55    
14 SK.Rummen                       27   6,2    7,3   13,5     26,0    37,4 - 57,1                              
15 Korbeek Sp.                     27   3,2    6,5   17,3     16,2    29,2 - 71,3                              
16 HO.Testelt                      27   3,1    6,2   17,7     15,6    31,2 - 73,7                             
17 Sp.Budingen                     27   2,1    7,3   17,7     13,5    20,8 - 63,3                              
          
3rd class B
 1 KFC.Baal                        27  19      7      1       64      80   - 35                                
 2 Tielt-Winge 3000 A              27  17,7    6,2    3,1     59,2    59,2 - 24,9                               
 3 Eendr.Eizer                     27  17,3    1,1    8,6     52,9    57,2 - 33,5  
 4 KNV.Keerbergen                  27  15      7      5       52      62   - 33    
 5 KFC.Sp.Haacht Statie            27  14,5    4,2    8,3     47,8    62,3 - 43,6  
 6 FC.Tildonk                      27  11,9    3,2   11,9     38,9    61,6 - 55,1  
 7 St. Meerbeek                    27  11,9    3,2   11,9     38,9    42,1 - 36,7  
 8 VK.Berg-Op                      27  10      8      9       38      58   - 65    
 9 KV.Tremelo A                    27  10,4    6,2   10,4     37,4    59,2 - 54    
10 FC.Moorsel A                    27  11      4     12       37      46   - 48    
11 K.St.Haasrode B                 27  10,4    5,2   11,4     36,3    66,5 - 53    
12 HO.Bierbeek B                   27  10      6     11       36      67   - 55    
13 Sp.Rotselaar B                  27   9,3    5,2   12,5     33,2    58,2 - 60,2                              
14 K.Steenokkerzeel VO.            27   8,3    3,1   15,6     28,0    58,2 - 75,8                              
15 KAC.Betekom B                   27   7,3    2,1   17,7     23,9    40,5 - 70,6                              
16 Sp.Erps-Kwerps                  27   4,2    5,2   17,7     17,7    36,3 - 90,3                              
17 ERC.Hoeilaart B                 27   2,1    1,0   23,9      7,3    28   -110                               
          
3rd class C
 1 KCS.Machelen A                  26  17,0    3,4    5,7     54,3    74,6 - 23,7   
 2 FC.Beigem A                     26  15,2    7,6    3,3     53,1    54,2 - 20,6   
 3 Infinity FC.Vilvoorde           26  15,6    3,1    7,3     49,9    54,1 - 34,3                              
 4 SK.Steenhuffel A                26  15,2    3,3    7,6     48,8    60,7 - 31,4                              
 5 K.Diegem Sport B                26  14,6    3,1    8,3     46,8    61,4 - 39,5                              
 6 SJ.Londerzeel                   26  13,5    6,2    6,2     46,8    54,1 - 29,1                              
 7 KFC.Malderen                    26  13,5    4,2    8,3     44,7    41,6 - 34,3                              
 8 SV.Kobbegem                     26  13,5    3,1    9,4     43,7    51   - 29,1                              
 9 Zemst Sp.                       26  11,9    6,5    7,6     42,3    52   - 43,3                              
10 K.Delta Londerzeel A            26  11      5     10       38      40   - 40                               
11 KVC.Asse-Terheide A             26  10,8    3,3   11,9     35,8    46,6 - 54,2                              
12 FC.Melsbroek B                  26   7,3    3,1   15,6     25,0    49,9 - 65,5                              
13 FC.Ramsdonk                     26   6,2    5,2   14,6     23,9    40,6 - 54,1                              
14 FC.Borght-Humbeek B             26   5,4    3,3   17,3     19,5    29,3 - 67,2                              
15 KFC.Eppegem B                   26   4,3    1,1   20,6     14,1    30,3 - 75,8                              
16 SAJ Mollem VW                   26   2,2    0,0   23,8      6,5    27,1 -126                                
          
3rd class D
 1 KVK.Wemmel A                    27  21,8    0,0    5,2     65,4    93,5 - 36,3                              
 2 FC.Galmaarden A                 27  19,7    3,1    4,2     62,3    75,8 - 23,9                              
 3 VK.Borchtlombeek A              27  18      2      7       56      77   - 38                                
 4 T.Relegem                       27  16      4      7       52      76   - 51                                
 5 KFC.MZ.Tollembeek               27  15,6    5,2    6,2     51,9    67,5 - 54                                
 6 V.Beersel Drogenbos A           27  13      6      8       45      65   - 41                                
 7 SK.Oetingen VC                  27  12,5    4,2   10,4     41,5    45,7 - 37,4                              
 8 Eendr.Hekelgem A                27  11,4    7,3    8,3     41,5    55   - 50,9                              
 9 FC.Negenmanneke                 27  11,4    2,1   13,5     36,3    40,5 - 50,9 
10 Ritterklub Jette A              27  10      6     11       36      60   - 55
11 KV.Zuun A                       27   9,3    5,2   12,5     33,2    45,7 - 51,9                              
12 SK.Pepingen-Halle B             27   7,3    8,3   11,4     30,1    43,6 - 45,7                              
13 KFC.Av.Lembeek A                27   7,3    5,2   14,5     27      42,6 - 54                                
14 Sp.Eizeringen                   27   6      6     15       24      32   - 66                                
15 KHO.Huizingen B                 27   6      5     16       23      32   - 60                                
16 FC.Dworp                        27   4,2    2,1   20,8     14,5    31,2 -101                                
17 KFC Wambeek Ternat B            27   3,1    2,1   21,8     11,4    31,2 - 98,7                              
          
4th class A
 1 VC.Houtem-Oplinter B            23  15      8      0       53      59   - 20                                
 2 SK.Waanrode                     23  16      3      4       51     100   - 29                                
 3 SC.Out-Hoegaarden B             23  14,6    3,1    5,2     47,0    76,3 - 39,7                              
 4 Sp.Heide Linter                 23  13,6    5,2    4,2     46      73,2 - 27,2                              
 5 SC.Orsmaal                      23  12,5    4,2    6,3     41,8    70   - 47                                
 6 St.Neerwinden                   23  12,0    4,4    6,6     40,5    63,5 - 38,3                              
 7 Atlas Linter                    23   9,9    8,8    4,4     38,3    58,5 - 49,1                              
 8 KA.Goetsenhoven                 23  11,5    3,1    8,4     37,6    53,7 - 37,2                              
 9 RC.Meldert                      23  10,5    4,2    8,4     35,5    55,4 - 48,1                              
10 K.Halle VV.                     23   6,3    5,2   11,5     24,0    38,7 - 61,7
11 KVZ.Glabbeek B                  23   6      6     11       24      38   - 47  
12 T.Bunsbeek                      23   4,2    2,1   16,7     14,6    26,1 - 62,7                              
13 RC.Butsel B                     23   3,3    2,2   17,5     12,0    34,5 - 85,7                              
14 Boutersem United B              23   3,1    2,1   17,8     11,5    19,7 - 93,1                              
15 U.Lovenjoel                     23   2,1    1,0   19,9      7,3    30,3 -117                                
          
4th class B
 1 KFC.Zichem                      23  15,7    6,3    1,0     53,3    54,4 - 27,2                              
 2 Sp.Molenbeek                    23  14,6    4,2    4,2     48,1    54,4 - 28,2
 3 RWL.Sport B                     23  14,6    4,2    4,2     48,1    59   - 25  
 4 KVC.Kessel-Lo 2000 B            23  14      5      4       47      50,2 - 30,3
 5 Tielt-Winge 3000 B              23  13,6    3,1    6,3     43,9    42,9 - 31,4                              
 6 SK.Deurne                       23  11      2     10       35      50   - 41                                
 7 VK.Holsbeek B                   23   9,4    4,2    9,4     32,4    49,1 - 36,6                              
 8 Sparta Schaffen                 23   9      4     10       31      43   - 46                                
 9 KFC.KO.Begijnendijk             23   9,4    2,1   11,5     30,3    50,2 - 43,9                              
10 KFC.Rap.Wezemaal B              23   8,4    5,2    9,4     30,3    33,5 - 45                                
11 SC.Aarschot B                   23   7,3    5,2   10,5     27,2    39,7 - 46                                
12 FC.Averbode-Okselaar B          23   7      3     13       24      39   - 52                                
13 SNA.Keiberg B                   23   4      4     15       16      30   - 55                                
14 VC.Bekkevoort B                 23   3      2     18       11      20   - 75                                
15 SMS.Lubbeek B                   23   1,0    7,3   14,6     10,5    20,9 - 51,2                              
          
4th class C
 1 KFC.Herent B                    24  19      2      3       59      77   - 22                                
 2 KRC.Boortmeerbeek               24  16,7    4,2    3,1     54,3    73   - 30,3                              
 3 KFC.Werchter                    24  16      4      4       52      53   - 30                                
 4 KSC.Keerbergen                  24  14,6    3,1    6,3     47,0    57,4 - 32,3 
 5 VC.Bertem-Leefdaal B            24  14      4      6       46      66   - 46
 6 Sp.Kortenberg                   24  14      2      8       44      82   - 50                                
 7 OHR.Huldenberg B                24  12      6      6       42      69   - 37                                
 8 K.Ol.Wijgmaal B                 24  12      3      9       39      64   - 56                                
 9 HO.Veltem B                     24  10      7      7       37      64   - 41                                
10 KV.Tervuren-Duisburg B          24   8      5     11       29      52   - 49                                
11 KVC.Haacht B                    24   7      3     14       24      31   - 48                                
12 SK.Plenke Werchter              24   5      9     10       24      38   - 58                                
13 KV.Tremelo B                    24   6      3     15       21      25   - 52                                
14 Gr.Vossem B                     24   2,1    5,2   16,7     11,5    16,7 - 69,9                              
15 KFC.Hever                       24   3,1    0,0   20,9      9,4    18,8 - 91,8                              
16 FC.Moorsel B                    24   1      2     21        5      26   -102                                
                                                                            
4th class D
 1 KSC.Grimbergen B                23  19      2      2       59     110   - 22                                
 2 KFC.Wezembeek                   23  15      2      6       47      59   - 44                                
 3 VK.Weerde                       23  14,6    2,1    6,3     46      68   - 51,2                              
 4 V.Hofstade                      23  13      4      6       43      59   - 39                                
 5 Vilvoorde City                  23  13      3      7       42      64   - 37                                
 6 FC.Perk B                       23  12,5    4,2    6,3     41,8    68   - 39,7                              
 7 KV.Woluwe-Zaventem B            23  11,5    3,1    8,4     37,6    60,6 - 43,9                              
 8 K.Eur.90 Kraainem B             23  10,5    3,1    9,4     34,5    50,2 - 43,9                              
 9 FC.Beigem B                     23  10,5    2,1   10,5     33,5    66,9 - 62,7                              
10 KFC.Peutie                      23   9,4    4,2    9,4     32,4    53,3 - 59,6                              
11 KCS.Machelen B                  23   8,4    2,1   12,5     27,2    61,7 - 78,4                              
12 KCVV.Elewijt B                  23   4,2    1,0   17,8     13,6    40,8 - 79,5                              
13 Vilvoorde-Diegem Utd.           23   4      1     18       13      36   - 74                                
14 SK.Nossegem B                   23   3      4     16       13      30   - 86                                
15 KFC.Haren                       23   3,1    3,1   16,7     12,5    28,2 - 97,2                              
          
4th class E
 1 FC.Kapellen op/den Bos          24  21      2      1       65      79   - 19                                
 2 KFC.Meise B                     24  18      4      2       58      68   - 23                                
 3 FC STROMBEEK 1932               24  17,7    0,0    6,3     53,2    65,7 - 30,3                              
 4 VC Den Boskant Peizegem         24  14,6    2,1    7,3     45,9    55,3 - 47                                
 5 SK.Steenhuffel B                24  11,5    5,2    7,3     39,7    59,5 - 37,6                              
 6 K.Del.Londerzeel B              24  10      4     10       34      48   - 51                                
 7 L.Teralfene B                   24   9,4    3,1   11,5     31,3    55,3 - 50,1                              
 8 Ritterklub Jette B              24   8,3    6,3    9,4     31,3    57,4 - 52,2
 9 KVK.Wemmel B                    24   9,4    3,1   11,5     30,2    48   - 58,4
10 KVC.Asse-Terheide B             24   9      3     12       30      45   - 49
11 VK.Liedekerke B                 24   9      2     13       29      38   - 59                                
12 Eendr.Mazenzele Opwijk B        24   8      5     11       29      52   - 68                                
13 Asse-Zellik 2002 B              24   7      3     14       24      39   - 68                                
14 MERCHTEM UNITED                 24   6      3     15       21      35   - 60                                
15 Emi.Essene                      24   5      2     17       17      32   - 64                                
16 Eendr.Hekelgem B                24   2      4     18       10      30   - 78                                
          
4th class F
 1 SK.Vlezenbeek                   24  17,7    3,1    3,1     56,3    84,5 - 26,1                              
 2 KVC.Itna Itterbeek              24  15,7    5,2    3,1     52,2    81,4 - 41,7                              
 3 KVC.Linkebeek                   24  15      4      5       49      90   - 42                                
 4 KFC.Rhodienne-De Hoek B         24  15      3      6       48      74   - 44                                
 5 VC.Groot-Dilbeek B              24  14,6    2,1    7,3     45,9    81,4 - 56,3
 6 FC.Herne B                      24  14      2      8       44      82   - 38  
 7 BOKA United B                   24  12,5    3,1    8,3     40,7    73   - 44 9
 8 FC.Galmaarden B                 24  13      1     10       40      74   - 57  
 9 V.Beersel Drogenbos B           24  12      2     10       38      71   - 38                                
10 SK.Leeuw B                      24  11      3     10       36      58   - 46                                
11 VV.Kester-Gooik B               24   9      3     12       30      77   - 79                                
12 KV.Zuun B                       24   6      4     14       22      42   - 74                                
13 VK.Borchtlombeek B              24   6,3    3,1   14,6     21,9    50,1 - 76,2                              
14 K.Brucom Sp.                    24   5,2    3,1   15,7     21,8    38,6 - 79,3                              
15 KFC.Av.Lembeek B                24   2      0     22        6      22   -170                                
16 Ol. Anderlecht                  24   2      1     21       -2      32   -115     -/- 9 pt                   
 
Brabant (ACFF)

1st class          
 1 Crossing Schaerbeek A           23  15,68   5,23   2,09    52,27   48,09- 16,73               
 2 ROFC.Stockel A                  23  13,59   7,32   2,09    48,09   59,59- 29,27               
 3 FC Saint-Josse A                23  13,59   3,14   6,27    43,91   37,64- 15,68               
 4 BX Brussels                     23  11,50   7,32   4,18    41,82   40,77- 18,82               
 5 Union Lasne Ohain A             23  11,50   5,23   6,27    39,73   43,91- 28,23               
 6 RSC Ixelles A                   23   9      8      6       35      38   - 28                  
 7 Stade Everois RC A              23  10      4      9       34      34   - 41                  
 8 RCS Nivellois A                 23   6,27  13,59   3,14    32,41   30,32- 24,05               
 9 Sporting Bruxelles A            23   8,36   5,23   9,41    30,32   36,59- 38,68               
10 FC Genappe A                    23   8,36   4,18  10,45    29,27   30,32- 36,59               
11 RRC Etterbeek A                 23   7,32   5,23  10,45    27,18   32,41- 42,86               
12 Football Club Schaerbeek A      23   6,27   6,27  10,45    25,09   33,45- 50,18               
13 US Ophain                       23   6,27   4,18  12,55    23      25,09- 36,59               
14 RRC Waterloo A                  23   3,14   6,27  13,59    15,68   16,73- 41,82               
15 RRC Boitsfort A                 23   3,14   5,23  14,64    14,64   25,09- 48,09               
16 RC Villers la Ville A           23   3,14   3,14  16,73    12,55   21,95- 57,50               

2nd class A
 1 NSeth Berchem A                 24  20,87   3,13   0       65,74   96   - 20,87               
 2 FC Amicii Bxl Jette A           24  15,65   6,26   2,09    53,22   63,65- 39,65               
 3 FC Saint-Michel A               24  14,61   3,13   6,26    46,96   72   - 37,57               
 4 AS Brussels City                24  10,43   7,30   6,26    38,61   57,39- 49,04               
 5 Olympique Club Forestois        24  10,91   3,27   9,82    36      54,55- 52,36               
 6 Ren.Sp.Forestoise A             24  10,43   4,17   9,39    35,48   37,57- 35,48               
 7 Sporting Bruxelles B            24  10      4     10       34      46   - 38                  
 8 FC Suryoyés Bruxellois A        24   9,82   3,27  10,91    32,73   51,27- 53,45               
 9 Black Star FC                   24  10,43   1,04  12,52    32,35   46,96- 54,26               
10 ROFC.Stockel B                  24   9      5     10       32      50   - 52                  
11 Acad. Jeunesse Molenbeek A      24   9,14   2,29  12,57    29,71   46,86- 45,71               
12 FC M.Uccle A                    24   7,64   3,27  13,09    26,18   53,45- 64,36               
13 Anderlecht SCB                  24   7,30   4,17  12,52    26,09   44,87- 60,52               
14 FC Polonia Boitsfort            24   7,64   2,18  14,18    25,09   33,82- 54,55               
15 Stade Everois RC B              24   6,86   2,29  14,86    22,86   36,57- 80                  
16 RRC Boitsfort B                 24   2,09   0     21,91     6,26   27,13- 96                  

2nd class B
 1 RFC Grez-Doiceau                23  19,86   1,05   2,09    60,64   86,77- 14,64               
 2 ES Brainoise A                  23  17,52   3,29   2,19    55,86   47,10- 14,24               
 3 ASE Chastre A                   23  13      7      3       46      42   - 18                  
 4 RFC Orp-Noduwez A               23  12      7      4       43      58   - 27                  
 5 RFC Perwez A                    23   9,86   8,76   4,38    38,33   50,38- 41,62               
 6 RAS Saintoise A                 23  11      4      8       37      41   - 42                  
 7 R Union Rixensartoise A         23   8,76   7,67   6,57    33,95   41,62- 36,14               
 8 R Wavre Limal A                 23   7,67   6,57   8,76    29,57   50,38- 49,29               
 9 RCS Brainois B                  23   7,67   4,38  10,95    27,38   46   - 53,67               
10 Union Lasne Ohain B             23   7,67   4,38  10,95    27,38   37,24- 44,90               
11 Mt.St.Guibert                   23   5,23   4,18  13,59    19,86   31,36- 56,45               
12 RU Auderghem A                  23   4,38   6,57  12,05    19,71   31,76- 49,29               
13 A Huppaytoise A                 23   2,30   6,90  13,80    13,80   31,05- 58,65               
14 Wavre Sports FC B               23   2,19   5,48  15,33    12,05   24,10- 69                  
15 SR Incourt                      23   3      2     18       11      33   - 81                  
16 US Archennes-Pécrot A            0   0      0      0        0       0   -  0                   

3rd class A
 1 FC Forest                       19  14      2      3       44      63   - 24                  
 2 FC Porto Brussels *             19  13,72   1,06   4,22    42,22   84,44- 27,44               
 3 FC Saint-Josse B                19  14      0      5       42      69   - 31                  
 4 FC Amicii Bxl Jette B           19  12,29   3,35   3,35    40,24   77,12- 44,71               
 5 Anneessens 25 Brussels          19  12,67   2,11   4,22    40,11   60,17- 47,50               
 6 U Africa FC.Bruxelles *         19  11,18   4,47   3,35    38      50,29- 34,65               
 7 NSeth Berchem B                 19  11,18   3,35   4,47    36,88   59,24- 45,82               
 8 A.S.A. Molenbeek B              19   5,28   3,17  10,56    19      43,28- 54,89               
 9 Ren.Sp.Forestoise B             19   4,47   2,24  12,29    15,65   42,47- 54,76               
10 Racing Anderlecht               19   4,22   0     14,78    12,67   27,44- 61,22               
11 Union Sportive SG Anderlecht    19   4,22   0     14,78    12,67   38   - 86,56               
12 FC Marolles Bruxelles           19   3      1     15       10      25   - 80                  
13 FC Anderlecht-Milan             19   2      1     16        7      24   - 67                  
14 Brussels Sport AFCA B            0   0      0      0        0       0   -  0                   
15 Brussels Utd FC                  0   0      0      0        0       0   -  0                   

3rd class B
 1 RSD Jette B                     20  15,56   1,11   3,33    47,78   80   - 25,56               
 2 AFC Evere                       20  15,56   0      4,44    46,68   00   - 44,44               
 3 Ol.Clabecq                      20  10,53   4,21   5,26    35,79   40   - 36,84               
 4 A.S.A. Molenbeek A              20  11,11   1,11   7,78    34,44   70   - 50                  
 5 JS.Ittroise A                   20  11      1      8       34      62   - 43                  
 6 FC Ganshoren B                  20  10      3      7       33      59   - 55                  
 7 US Rebecquoise B                20  10      2      8       32      68   - 49                  
 8 FC M.Uccle B                    20   9,47   2,11   8,42    30,53   47,37- 52,63               
 9 AFCCM.Braine Waterloo           20   7,78   1,11  11,11    24,44   44,44- 50                  
10 FC Suryoyés Bruxellois B        20   4,71   4,71  10,59    18,82   28,24- 50,59               
11 RCS Nivellois B                 20   5,26   2,11  12,63    17,89   37,89- 64,21               
12 RAS Saintoise B                 20   4,71   0     15,29    14,12   43,53- 90,59               
13 ES Brainoise B                  20   1,05   1,05  17,89     4,21   28,42-110,53               
14 Brussels Sport AFCA A            0   0      0      0        0       0   -  0                   
15 R Union Saint-Gilloise B         0   0      0      0        0       0   -  0                   

3rd class C
 1 R La Hulpe SC.                  22  18      2      2       56      87   - 21                  
 2 Football Club Schaerbeek B      22  16,76   1,05   4,19    51,33   66   - 30,38               
 3 RRC Waterloo B                  22  12,57   4,19   5,24    41,90   59,71- 37,71               
 4 RRC Etterbeek B                 22  13      2      7       41      49   - 32                  
 5 FC Kosova Schaerbeek B          22  12      2      8       38      57   - 41                  
 6 Crossing Schaerbeek B *         22  12      1      9       37      73   - 39                  
 7 R Union Rixensartoise B         22  10      5      7       35      72   - 44                  
 8 RC Villers la Ville B           22  10      4      8       34      54   - 36                  
 9 Léopold FC. B                   22   9,43   5,24   7,33    33,52   40,86- 27,24               
10 RE Stéphanois B                 22   9      4      9       31      45   - 54                  
11 FC Saint-Michel B               22   9,43   2,10  10,48    30,38   49,24- 45,05               
12 RU Auderghem B                  22   4,40   2,20  15,40    15,40   34,10- 82,50               
13 R Wavre Limal B                 22   3,14   2,10  16,76    11,52   19,90- 85,90               
14 Acad. Jeunesse Molenbeek B      22   3,14   2,10  16,76    11,52   25,14- 92,19               
15 JS Ittroise B                   22   1      2     19        5      21   - 92                  
16 RSC Ixelles B                    0   0      0      0        0       0   -  0                   

3rd class D
 1 Mt.St.André                     21  15,75   2,10   3,15    49,35   63   - 31,50               
 2 SC Beauvechain                  21  13,65   2,10   5,25    43,05   45,15- 22,05               
 3 RC Melin                        21  12,60   5,25   3,15    43,05   57,75- 34,65               
 4 FC Genappe B                    21  11,05   5,53   4,42    38,68   53,05- 27,63               
 5 FC Ronvau Chaumont              21  12      2      7       38      66   - 41                  
 6 RAS Jodoigne B                  21  10      7      4       37      69   - 39                  
 7 RE.Stéphanois A                 21  10,50   4,20   6,30    35,70   51,45- 30,45               
 8 ASE.Chastre B                   21  11      2      8       35      56   - 48                  
 9 R Ottignies St.                 21   8,17   2,33  10,50    26,83   46,67- 58,33               
10 RFC Perwez B                    21   6,30   0     14,70    18,90   28,35- 55,65               
11 RFC Orp-Noduwez B               21   5,25   2,10  13,65    17,85   28,35- 44,10               
12 A.Huppaytoise B                 21   4      4     13       16      36   - 76                  
13 CS Biergeois                    21   4,20   3,15  13,65    15,75   31,50- 65,10               
14 I.Jandrain                      21   0      2,21  18,79     2,21   17,68- 80,68               
15 R Wallonia Walhain B             0   0      0      0        0       0   -  0                  
16 US Archennes-Pécrot B            0   0      0      0        0       0   -  0          


Hainault

Tables at abandonment:

1st Class                                            
 1 US Binche A                      23  20  1  2  61  52- 21
 2 R US Solre Sambre A              23  11  8  4  41  46- 27
 3 AC Le Roeulx A                   23  11  8  4  41  38- 27
 4 RAS Monceau A                    23  12  4  7  40  34- 18
 5 RLC Hornu                        23  10  8  5  38  41- 27
 6 R FC Molenbaix A                 23  10  6  7  36  41- 31
 7 R Soignies Sp                    23  10  4  9  34  38- 36
 8 R US Beloeil A                   23   8  9  6  33  44- 27
 9 Peruwelz FC A                    23   8  6  9  30  32- 32
10 AS Snef-Tyber A                  23   7  5 11  26  29- 41
11 SC Montignies A                  23   6  7 10  25  26- 34
12 R FC Houdeng A                   23   6  7 10  25  20- 34
13 R AS Pays Blanc Antoinien A      23   6  6 11  24  30- 39
14 R FC Gilly A                     23   4  7 12  19  19- 41
15 R SC Paturages                   23   5  3 15  18  22- 46
16 OC Warcoing                      23   4  3 16  15  26- 57
                                                  
2nd Class A                                           
 1 R Exc Bievene A                  23  15  3  5  48  53- 26
 2 R FC Wiers A                     23  12  4  7  40  44- 34
 3 AS Obigies A                     23  12  3  8  39  48- 33
 4 Entente Acren Lessines B         23  11  6  6  39  59- 43
 5 JS Meslin-Grand Marais A         23  11  4  8  37  37- 32
 6 FC Etoiles d'Ere A               23  10  7  6  37  38- 27
 7 ASC Havinnes A                   23  10  5  8  35  54- 48
 8 AC Anvaing A                     23  10  4  9  34  40- 35
 9 R SC Templeuvois A               23   9  7  7  34  38- 35
10 Peruwelz FC B                    23   7 12  4  33  34- 34
11 RSB Frameries                    23   8  5 10  29  35- 43
12 AC Estaimbourg A                 23   6  9  8  27  30- 35
13 JS Isières A                     23   6  3 14  21  32- 55
14 FC Enghiennois A                 23   5  5 13  20  27- 44
15 CS Lens A                        23   5  5 13  20  39- 63
16 Renouveau US Tournai A           23   4  4 15  16  33- 54
                                                  
2nd Class B                                           
 1 AS Morlanwelz A                  23  16  2  5  50  63- 41
 2 US Neufvilles A                  23  15  4  4  49  60- 27
 3 RAJS Honnelloise A               23  14  4  5  46  60- 28
 4 Union Entité Estinnoise A        23  13  6  4  45  44- 23
 5 RLC Mesvin A                     23  13  2  8  41  49- 41
 6 Albert Quevy-Mons B              23  10  3 10  33  45- 32
 7 R SC Naast A                     23   9  6  8  33  31- 28
 8 FC Flénu A                       23   9  4 10  31  43- 41
 9 FC Vacresse                      23   9  4 10  31  42- 41
10 Bracquegnies Sp A                23   9  4 10  31  44- 47
11 R FC Rapid Symphorinois B        23   8  4 11  28  40- 42
12 FC Havre A                       23   7  6 10  27  31- 37
13 U St Ghislain Tertre-Hautrage B  23   6  8  9  26  32- 45
14 U SC Jemappes A                  23   6  5 12  23  33- 45
15 R FC E Maurage A                 23   6  5 12  23  35- 58
16 ESC Horrues A                    23   0  1 22   1  14- 90
                                                  
2nd Class C                                           
 1 RUFC Ransart A                   23  14  8  1  50  62- 31
 2 RJS Thuin A                      22  11  7  4  40  41- 29
 3 R USC Anderlues A                23  11  6  6  39  50- 33
 4 Erpion-Lacs Eau d'Heure A        23  11  5  7  38  61- 46
 5 R Jumet SC A                     23  11  4  8  37  50- 33
 6 Trazegnies Sp A                  23  11  3  9  36  32- 36
 7 FC Gerpinnes A                   23   9  7  7  34  49- 43
 8 R US Courcelles A                23   9  7  7  34  50- 48
 9 RES Frasnes A                    23   9  6  8  33  39- 45
10 CO Trivières                     23   8  8  7  32  45- 40
11 JS Turque                        22   8  3 11  27  37- 41
12 FC Mont March-Collège A          23   7  6 10  27  34- 40
13 REC Beaumont A                   23   6  6 11  24  44- 60
14 AS Fontainoise                   23   4  8 11  20  34- 52
15 RSA Forchies A                   23   4  3 16  15  26- 58
16 Pont-A-Celles Buzet B            23   3  5 15  14  33- 62
                                                  
3rd Class A                                           
 1 R FC Luingnois A                 23  18  1  4  55  63- 26
 2 FC Esplechin A                   23  17  4  2  55  53- 26
 3 R US Herseautoise A              23  17  1  5  52  63- 23
 4 R FC Tournai B                   23  14  3  6  45  51- 23
 5 DR Rongy                         23  14  3  6  45  43- 34
 6 La Squadra Mouscron              23  10  5  8  35  48- 40
 7 CS Taintignies                   23   9  3 11  30  40- 55
 8 FC Beclers A                     23   8  4 11  28  30- 29
 9 FC Bleharies A                   23   9  0 14  27  47- 59
10 FC Etoiles d'Ere B               23   8  3 12  27  44- 54
11 RAS Pays Blanc Antoinien B       23   8  2 13  26  43- 54
12 SC Nechin                        23   7  4 12  25  36- 52
13 FC Ellezelles A                  23   6  5 12  23  36- 51
14 R CS Escanaffles                 23   6  4 13  22  31- 47
15 RAS Risquons-Tout A              23   6  2 15  20  37- 55
16 FC St. Jean Tournai              23   3  4 16  13  21- 58
                                                  
3rd Class B                                           
 1 ES Elouges-Dour A                23  16  6  1  54  70- 25
 2 RAFC Cuesmes A                   23  16  5  2  53  52- 25
 3 US Hensies A                     23  12  8  3  44  53- 29
 4 Ass. Montkainoise A              23  12  8  3  44  50- 33
 5 US Thumaide A                    23  11  9  3  42  42- 21
 6 CS Pays Vert Ostiches-Ath B      23  11  2 10  35  45- 36
 7 FC Casteau A                     23  10  4  9  34  41- 44
 8 FC AEDEC-Hyon A                  23   9  5  9  32  48- 37
 9 R SC Wasmes A                    23   8  5 10  29  52- 45
10 R US Beloeil B                   23   7  7  9  28  43- 38
11 AS Ghlin A                       23   7  7  9  28  27- 34
12 JS Meslin-Grand Marais B         23   6  5 12  23  40- 54
13 FC Harchies-Bernissart           23   4  8 11  20  36- 59
14 R Ass Leuze-Lignette             23   5  4 14  19  41- 65
15 JSC Brugelette                   23   2  6 15  12  23- 72
16 RLC Givry A                      23   2  3 18   9  21- 67
                                                  
3rd Class C                                           
 1 R Entente Mons Nord A            23  14  6  3  48  53- 31
 2 Union Entité Chapelloise A       23  14  3  6  45  58- 29
 3 US Neufvilles B                  23  14  2  7  44  61- 43
 4 Union Entité Estinnoise B        23  13  5  5  44  56- 39
 5 R FC Ecaussinnes A               23  12  6  5  42  48- 27
 6 US Binche B                      23  12  5  6  41  48- 34
 7 R Stade Brainois B               23  11  8  4  41  41- 29
 8 FC Nalinnes A                    23  11  7  5  40  45- 31
 9 R FC Ronquières-Hy A             22   9  4  9  31  36- 32
10 UR La Louvière Centre B          22   7  5 10  26  37- 42
11 R FC La Buissière                23   6  7 10  25  35- 46
12 AS Morlanwelz B                  23   5  4 14  19  32- 62
13 R FC Houdeng B                   23   5  3 15  18  44- 65
14 US Merbesars A                   22   3  6 13  15  39- 63
15 Bracquegnies Sp B                23   3  5 15  14  24- 53
16 FC Peronnes A                    22   3  4 15  13  28- 59
                                                  
3rd Class D                                           
 1 JS Froidchapelle                 23  16  5  2  53  58- 20
 2 RUFC Ransart B                   23  14  5  4  47  80- 39
 3 SC Montignies B                  23  14  4  5  46  65- 36
 4 J.S. Solrezienne                 23  13  6  4  45  54- 32
 5 R Baileux Sp                     23  14  1  8  43  62- 26
 6 RES Roux A                       23  11  6  6  39  44- 30
 7 FC Gerpinnes B                   23  10  2 11  32  38- 34
 8 R Jumet SC B                     23   9  5  9  32  37- 46
 9 Racing Club Marcinelle A         23   9  3 11  30  46- 45
10 FC Bouffioulx                    23   9  2 12  29  27- 39
11 AS Montigny                      23   6 10  7  28  35- 42
12 White Star Athl. Club Fleurus A  23   7  6 10  27  35- 50
13 JS Jamioulx A                    23   7  5 11  26  35- 53
14 RSA Forchies B                   23   6  3 14  21  36- 61
15 R Gosselies Sp B                 23   5  5 13  20  37- 53
16 Entente Chatelet A               23   0  0 23   0  14- 97
                                                  
4th Class A                                           
 1 Entité Velaines Enclusienne A    19  15  2  2  47  73- 21
 2 FC Rumes La Glanerie             19  14  1  4  43  64- 25
 3 R FC Luingnois B                 20  12  3  5  39  51- 30
 4 R FC Molenbaix B                 19  12  2  5  38  56- 26
 5 AC Estaimbourg B                 19  10  4  5  34  27- 20
 6 AS Obigies B                     19   9  3  7  30  40- 33
 7 FC Wodecq A                      19   7  5  7  26  37- 37
 8 R US Flobecq A                   20   7  4  9  25  43- 51
 9 R SC Templeuvois B               21   6  7  8  25  32- 51
10 R FC Herinnes                    21   7  3 11  24  46- 54
11 R US Herseautoise B              21   6  6  9  24  44- 56
12 RAS Risquons-Tout B              21   4  3 14  15  28- 63
13 FC Beclers B                     20   3  4 13  13  31- 57
14 Ass. Montkainoise B              20   3  1 16  10  33- 81
                                                  
4th Class B                                           
 1 JS Wez Guignies                  19  16  2  1  50  64- 25
 2 R FC Wiers B                     21  13  2  6  41  56- 30
 3 AC Anvaing B                     20  12  4  4  40  62- 31
 4 R Exc Bievene B                  20  12  4  4  40  51- 27
 5 JUS Maubray                      19  10  3  6  33  52- 39
 6 Entité Velaines Enclusienne B    20  10  2  8  32  60- 46
 7 JS Isières B                     20   9  5  6  32  64- 37
 8 FC Enghiennois B                 20   9  3  8  30  53- 38
 9 US Thumaide B                    19   8  2  9  26  38- 36
10 ASC Havinnes B                   19   7  1 11  22  46- 56
11 FC Bleharies B                   18   4  4 10  16  32- 51
12 FC Ellezelles B                  20   4  2 14  14  36- 54
13 R US Flobecq B                   21   3  4 14  13  26- 84
14 FC Wodecq B                      20   1  2 17   5  14-100
                                                  
4th Class C                                           
 1 AS Pommeroeul Ville A            20  17  2  1  90  20- 52
 2 FC Flénu B                       19  15  1  3  46  86- 21
 3 FC Thulin                        20  14  2  4  44  75- 21
 4 RAJS Honnelloise B               19  14  2  3  44  68- 36
 5 A.C. Quaregnon-Wasmuel           20  11  1  8  34  61- 45
 6 RAFC Cuesmes B                   20  10  0 10  30  58- 39
 7 FC Esplechin B                   19   7  3  9  24  37- 42
 8 FC Brunehaut                     19   6  5  8  23  34- 39
 9 LC Ghlin                         19   7  1 11  22  36- 54
10 ES Elouges-Dour B                20   5  2 13  17  37- 72
11 US Hensies B                     19   4  4 11  16  38- 63
12 ASC Baudour A                    19   3  2 14  11  27- 85
13 USC Jemappes B                   19   0  0 19   0  13-133
                                                  
4th Class D                                           
 1 R FC Chièvres                    20  18  2  0  56  68- 27
 2 AS Vaudignies                    21  18  0  3  54  65- 23
 3 FC Borina Quaregnon              20  15  2  3  47  52- 19
 4 CDF Espanola                     21  12  2  7  38  50- 25
 5 ASC Baudour B                    21  12  2  7  38  55- 39
 6 R SC Wasmes B                    21  11  1  9  34  46- 50
 7 CS Lens B                        21  10  0 11  30  55- 61
 8 AS Pommeroeul Ville B            22   7  5 10  26  38- 44
 9 RLC Mesvin B                     22   7  5 10  26  41- 48
10 R Entente Mons Nord B            21   7  3 11  24  42- 47
11 FC Casteau B                     20   6  6  8  24  45- 42
12 AS Ghlin B                       22   6  3 13  21  54- 84
13 FC Havre B                       22   4  2 16  14  37- 70
14 ESC Horrues B                    21   3  3 15  12  37- 76
15 RLC Givry B                      21   2  4 15  10  26- 56
                                                  
4th Class E                                           
 1 Athenes Sport Ressaix            19  15  2  2  47  81- 26
 2 R CS Aulnois                     19  12  5  2  41  47- 27
 3 AS Snef-Tyber B                  20  12  4  4  40  66- 27
 4 R USC Anderlues B                19  12  4  3  40  54- 18
 5 R FC Ecaussinnes B               19  10  3  6  33  55- 37
 6 R SC Naast B                     20  10  1  9  31  41- 33
 7 AC Le Roeulx B                   20   8  5  7  29  48- 47
 8 FC Peronnes B                    19   8  3  8  27  44- 52
 9 US Quievrainoise 70              20   8  2 10  26  46- 48
10 AJS Bonne Esp Buvrinnes          19   5  2 12  17  29- 57
11 R FC E Maurage B                 20   5  1 14  16  30- 74
12 R FC Ronquières-Hy B             19   2  2 15   8  25- 65
13 Union Entité Chapelloise B       19   1  2 16   5  19- 74
                                                  
4th Class F                                           
 1 FC Mont March-Collège B          20  19  0  1  57  73- 23
 2 RC Gouy A                        20  12  3  5  39  55- 25
 3 FC Flaches                       20  10  7  3  37  62- 29
 4 RAS Monceau B                    19  11  3  5  36  77- 36
 5 JS Jamioulx B                    19   9  4  6  31  43- 31
 6 RRFC Gozee A                     19   9  4  6  31  35- 30
 7 FC Nalinnes B                    20   8  3  9  27  40- 31
 8 R Goutroux SP A                  19   8  3  8  27  38- 42
 9 RC Rance B                       20   7  1 12  22  32- 68
10 Racing Club Marcinelle B         19   6  3 10  21  41- 49
11 Mellet Sp A                      19   5  3 11  18  46- 65
12 R FC Gilly B                     19   1  4 14   7  13- 52
13 US Merbesars B                   19   2  0 17   6  20- 94
                                                  
4th Class G                                           
 1 R US Courcelles B                20  15  4  1  49  96- 20
 2 RES Frasnes B                    19  14  2  3  44  69- 27
 3 FC Baulet                        19  12  5  2  41  82- 17
 4 AF US St Amand-Brye              18  12  5  1  41  75- 31
 5 JS Aiseau Presles                18  11  5  2  38  57- 34
 6 Trazegnies Sp B                  18  10  2  6  32  54- 54
 7 FC Wangenies 61                  18   7  4  7  25  38- 34
 8 RC Gouy B                        19   8  0 11  24  34- 50
 9 RES Roux B                       20   5  2 13  17  42- 65
10 White Star Athl.Club Fleurus B   20   5  1 14  16  35- 65
11 R Goutroux SP B                  17   3  2 12  11  30- 69
12 Entente Chatelet B               18   1  2 15   5  25- 92
13 FC Marbaix B                     18   1  0 17   3  20-109
                                                  
4th Class H                                           
 1 RC Rance A                       18  16  1  1  49  71- 14
 2 AS Chimay/Virelles               19  11  5  3  38  66- 26
 3 REC Beaumont B                   19  11  4  4  37  61- 34
 4 ES Mominoise                     19  11  0  8  33  62- 43
 5 FC Marbaix A                     18   8  6  4  30  40- 28
 6 R US Solre Sambre B              18   9  2  7  29  39- 26
 7 RJS Thuin B                      19   8  4  7  28  37- 36
 8 RJS Thuin B                      19   8  4  7  28  37- 36
 9 FC Boussu Walcourt               20   8  3  9  27  45- 42
10 Erpion-Lacs Eau d'Heure B        19   7  1 11  22  35- 58
11 CS Forges                        19   5  4 10  19  27- 40
12 R FC Lobbes                      18   1  0 17   3  13-104
13 RRFC Gozee B                     18   0  2 16   2  16- 75

Recomputed Final Tables ("Sportieve Rangschikking"):

1e klasse
 1 US Binche A                     23  20      1      2       61      52   - 21                 
 2 RUS Solre Sambre A              23  11      8      4       41      46   - 27                 
 3 AC Le Roeulx A                  23  11      8      4       41      38   - 27                 
 4 RAS Monceau A                   23  12      4      7       40      34   - 18                 
 5 RLC Hornu                       23  10      8      5       38      41   - 27                 
 6 RFC Molenbaix A                 23  10      6      7       36      41   - 31                 
 7 R Soignies Sp                   23  10      4      9       34      38   - 36                 
 8 RUS Beloeil A                   23   8      9      6       33      44   - 27                 
 9 Peruwelz FC A                   23   8      6      9       30      32   - 32                 
10 AS Snef-Tyber A                 23   7      5     11       26      29   - 41                 
11 SC Montignies A                 23   6      7     10       25      26   - 34                 
12 RFC Houdeng A                   23   6      7     10       25      20   - 34                 
13 RAS Pays Blanc Antoinien A      23   6      6     11       24      30   - 39                 
14 RFC Gilly A                     23   4      7     12       19      19   - 41                 
15 RSC Paturages                   23   5      3     15       18      22   - 46                 
16 OC Warcoing                     23   4      3     16       15      26   - 57                 
                
2e klasse A       
 1 R Exc Bievene A                 23  15      3      5       48      53   - 26                 
 2 RFC Wiers A                     23  12      4      7       40      44   - 34                 
 3 AS Obigies A                    23  12      3      8       39      48   - 33                 
 4 Entente Acren Lessines B        23  11      6      6       39      59   - 43                 
 5 JS Meslin-Grand Marais A        23  11      4      8       37      37   - 32                 
 6 FC Etoiles d'Ere A              23  10      7      6       37      38   - 27                 
 7 ASC Havinnes A                  23  10      5      8       35      54   - 48                 
 8 AC Anvaing A                    23  10      4      9       34      40   - 35                 
 9 RSC Templeuvois A               23   9      7      7       34      38   - 35                 
10 Peruwelz FC B                   23   7     12      4       33      34   - 34                 
11 RSB Frameries                   23   8      5     10       29      35   - 43                 
12 AC Estaimbourg A                23   6      9      8       27      30   - 35                 
13 JS Isières A                    23   6      3     14       21      32   - 55                 
14 FC Enghiennois A                23   5      5     13       20      27   - 44                 
15 CS Lens A                       23   5      5     13       20      39   - 63                 
16 Renouveau US Tournai A          23   4      4     15       16      33   - 54                 
                
2e klasse B       
 1 AS Morlanwelz A                 23  16      2      5       50      63   - 41                 
 2 US Neufvilles A                 23  15      4      4       49      60   - 27                 
 3 RAJS Honnelloise A              23  14      4      5       46      60   - 28                 
 4 U.E. Estinnoise A               23  13      6      4       45      44   - 23                 
 5 RLC Mesvin A                    23  13      2      8       41      49   - 41                 
 6 Albert Quevy-Mons B             23  10      3     10       33      45   - 32                 
 7 RSC Naast A                     23   9      6      8       33      31   - 28                 
 8 FC Flénu A                      23   9      4     10       31      43   - 41                 
 9 FC Vacresse                     23   9      4     10       31      42   - 41                 
10 Bracquegnies Sp A               23   9      4     10       31      44   - 47                 
11 RFCR Symphorinois B             23   8      4     11       28      40   - 42                 
12 FC Havre A                      23   7      6     10       27      31   - 37                 
13 U St Ghi Tertre-Hautrage B      23   6      8      9       26      32   - 45                 
14 USC Jemappes A                  23   6      5     12       23      33   - 45                 
15 RFCE Maurage A                  23   6      5     12       23      35   - 58                 
16 ESC Horrues A                   23   0      1     22        1      14   - 90                 
                
2e klasse C       
 1 RUFC Ransart A                  23  14      8      1       50      62   - 31                 
 2 RJS Thuin A                     23  11,5    7,32   4,18    41,82   42,86- 30,32                 
 3 RUSC Anderlues A                23  11      6      6       39      50   - 33                 
 4 Erpion-Lacs Eau d'Heure A       23  11      5      7       38      61   - 46                 
 5 R Jumet SC A                    23  11      4      8       37      50   - 33                 
 6 Trazegnies Sp A                 23  11      3      9       36      32   - 36                 
 7 FC Gerpinnes A                  23   9      7      7       34      49   - 43                 
 8 RUS Courcelles A                23   9      7      7       34      50   - 48                 
 9 RES Frasnes A                   23   9      6      8       33      39   - 45                 
10 CO Trivieres                    23   8      8      7       32      45   - 40                 
11 JS Turque                       23   8,36   3,14  11,5     28,23   38,68- 42,86                 
12 FC Mont March-Collège A         23   7      6     10       27      34   - 40                 
13 REC Beaumont A                  23   6      6     11       24      44   - 60                 
14 AS Fontainoise                  23   4      8     11       20      34   - 52                 
15 RSA Forchies A                  23   4      3     16       15      26   - 58                 
16 Pont-A-Celles Buzet B           23   3      5     15       14      33   - 62                 
                
3e klasse A       
 1 R. FC Luingnois A               23  18      1      4       55      63   - 26                 
 2 FC Esplechin A                  23  17      4      2       55      53   - 26                 
 3 RUS Herseautoise A              23  17      1      5       52      63   - 23                 
 4 RFC Tournai B                   23  14      3      6       45      51   - 23                 
 5 DR Rongy                        23  14      3      6       45      43   - 34                 
 6 La Squadra Mouscron             23  10      5      8       35      48   - 40                 
 7 CS Taintignies                  23   9      3     11       30      40   - 55                 
 8 FC Beclers A                    23   8      4     11       28      30   - 29                 
 9 FC Bleharies A                  23   9      0     14       27      47   - 59                 
10 FC Etoiles d'Ere B              23   8      3     12       27      44   - 54                 
11 RAS Pays Blanc Antoinien B      23   8      2     13       26      43   - 54                 
12 SC Nechin                       23   7      4     12       25      36   - 52                 
13 FC Ellezelles A                 23   6      5     12       23      36   - 51                 
14 RCS Escanaffles                 23   6      4     13       22      31   - 47                 
15 RAS Risquons-Tout A             23   6      2     15       20      37   - 55                 
16 FC St. Jean Tournai             23   3      4     16       13      21   - 58                 
                                                                            
3e klasse B                                                                 
 1 ES Elouges-Dour A               23  16      6      1       54      70   - 25                 
 2 RAFC Cuesmes A                  23  16      5      2       53      52   - 25                 
 3 US Hensies A                    23  12      8      3       44      53   - 29                 
 4 ASS. Montkainoise A             23  12      8      3       44      50   - 33                 
 5 US Thumaide A                   23  11      9      3       42      42   - 21                 
 6 CS Pays Vert Ostiches-Ath B     23  11      2     10       35      45   - 36                 
 7 FC Casteau A                    23  10      4      9       34      41   - 44                 
 8 FC AEDEC-Hyon A                 23   9      5      9       32      48   - 37                 
 9 RSC Wasmes A                    23   8      5     10       29      52   - 45                 
10 RUS Beloeil B                   23   7      7      9       28      43   - 38                 
11 AS Ghlin  A                     23   7      7      9       28      27   - 34                 
12 JS Meslin-Grand Marais B        23   6      5     12       23      40   - 54                 
13 FC Harchies-Bernissart          23   4      8     11       20      36   - 59                 
14 R Ass Leuze-Lignette            23   5      4     14       19      41   - 65                 
15 JSC Brugelette                  23   2      6     15       12      23   - 72                 
16 RLC Givry A                     23   2      3     18        9      21   - 67                 
                
3e klasse C       
 1 R  Entente Mons Nord A          23  14      6      3       48      53   - 31                 
 2 Un  Ent. Chapelloise A          23  14      3      6       45      58   - 29                 
 3 US Neufvilles B                 23  14      2      7       44      61   - 43                 
 4 UE Estinnoise B                 23  13      5      5       44      56   - 39                 
 5 RFC Ecaussinnes A               23  12      6      5       42      48   - 27                 
 6 US Binche B                     23  12      5      6       41      48   - 34                 
 7 R Stade Brainois B              23  11      8      4       41      41   - 29                 
 8 FC Nalinnes A                   23  11      7      5       40      45   - 31                 
 9 RFC Ronquieres-Hy A             23   9,41   4,18   9,41    32,41   37,64- 33,45                 
10 UR La Louviere Centre B         23   7,32   5,23  10,45    27,18   38,68- 43,9                  
11 RFC La Buissiere                23   6      7     10       25      35   - 46                 
12 AS Morlanwelz B                 23   5      4     14       19      32   - 62                 
13 RFC Houdeng B                   23   5      3     15       18      44   - 65                 
14 US Merbesars A                  23   3,14   6,27  13,59    15,68   40,77- 65,86                 
15 Bracquegnies Sp B               23   3      5     15       14      24   - 53                 
16 FC Peronnes A                   23   3,14   4,18  15,68    13,59   29,27- 61,68                 
                
3e klasse D       
 1 JS Froidchapelle                23  16      5      2       53      58   - 20                 
 2 RUFC Ransart B                  23  14      5      4       47      80   - 39                 
 3 SC Montignies B                 23  14      4      5       46      65   - 36                 
 4 JS Solrezienne                  23  13      6      4       45      54   - 32                 
 5 R Baileux Sp                    23  14      1      8       43      62   - 26                 
 6 RES Roux A                      23  11      6      6       39      44   - 30                 
 7 FC Gerpinnes B                  23  10      2     11       32      38   - 34                 
 8 R Jumet SC B                    23   9      5      9       32      37   - 46                 
 9 Racing Club Marcinelle A        23   9      3     11       30      46   - 45                 
10 FC Bouffioulx                   23   9      2     12       29      27   - 39                 
11 AS Montigny                     23   6     10      7       28      35   - 42                 
12 WSAC Fleurus A                  23   7      6     10       27      35   - 50                 
13 JS Jamioulx A                   23   7      5     11       26      35   - 53                 
14 RSA Forchies B                  23   6      3     14       21      36   - 61                 
15 R Gosselies Sp B                23   5      5     13       20      37   - 53                 
16 Entente Chatelet A              23   0      0     23        0      14   - 97                 
                
4e klasse A       
 1 Ent. Velaines Enclusienne A     21  16,58   2,21   2,21    51,95   80,68- 23,21   
 2 FC Rumes La Glanerie            21  15,47   1,11   4,42    47,53   70,74- 27,63   
 3 RFC Molenbaix B                 21  13,26   2,21   5,25    42      61,89- 28,74   
 4 R. FC Luingnois B               21  12,60   3,15   5,53    40,95   53,55- 31,50   
 5 AC Estaimbourg B                21  11,05   4,42   5,53    37,58   29,84- 22,11   
 6 AS Obigies B                    21   9,95   3,32   7,74    33,16   44,21- 36,47   
 7 FC Wodecq A                     21   7,74   5,53   7,74    28,74   40,89- 40,89   
 8 RUS Flobecq A                   21   7,35   4,20   9,45    26,25   45,15- 53,55   
 9 RSC Templeuvois B               21   6      7      8       25      32   - 51                    
10 RFC Herinnes                    21   7      3     11       24      46   - 54                    
11 RUS Herseautoise B              21   6      6      9       24      44   - 56                    
12 RAS Risquons-Tout B             21   4      3     14       15      28   - 63                    
13 FC Beclers B                    21   3,15   4,20  13,65    14,37   32,55- 59,85   
14 ASS. Montkainoise B             21   3,15   1,05  16,8     11,05   34,65- 85,05   
                
4e klasse B       
 1 JS Wez Guignies                 21  17,68   2,21   1,11    55,26   64   - 27,63                 
 2 AC Anvaing B                    21  12,60   4,20   4,20    42      62   - 32,55   
 3 R Exc Bievene B                 21  12,60   4,20   4,20    42      51   - 28,35   
 4 RFC Wiers B                     21  13      2      6       41      56   - 30                    
 5 JUS Maubray                     21  11,05   3,32   6,63    36,47   52   - 43,11                 
 6 Ent. Velaines Enclusienne B     21  10,50   2,10   8,40    33,6    60   - 48,30   
 7 JS Isières B                    21   9,45   5,25   6,30    33,6    64   - 38,85   
 8 FC Enghiennois B                21   9,45   3,15   8,40    31,5    53   - 39,90    
 9 US Thumaide B                   21   8,84   2,21   9,95    28,74   38   - 39,79                 
 10 ASC Havinnes B                 21   7,74   1,11  12,1     24,32   46   - 61,89                 
 11 FC Bleharies B                 21   4,67   4,67  11,6     18,67   32   - 59,50                 
 12 FC Ellezelles B                21   4,20   2,10  14,7     14,7    36   - 56,70    
 13 RUS Flobecq B                  21   3      4     14,0     13      26   - 84                    
 14 FC Wodecq B                    21   1,05   2,10  17,8      5,53   14   -105                    
                
4e klasse C       
 1 AS Pommeroeul Ville A           20  17      1      2       52      90   - 20                    
 2 FC Flénu B                      20  15,79   1,05   3,16    48,42   90,53- 22,11                 
 3 RAJS Honnelloise B*             20  14,74   2,11   3,16    46,32   71,58- 37,89                 
 4 FC Thulin                       20  14      2      4       44      75   - 21                    
 5 A.C. Quaregnon-Wasmuel          20  11      1      8       34      61   - 45                    
 6 RAFC Cuesmes B                  20  10      0     10       30      58   - 39                    
 7 FC Esplechin B                  20   7,37   3,16   9,47    25,26   38,95- 44,21                 
 8 FC Brunehaut                    20   6,32   5,26   8,42    24,21   35,79- 41,05                 
 9 LC Ghlin                        20   7,37   1,05  11,58    23,16   37,89- 56,84                 
 10 ES Elouges-Dour B              20   5      2     13       17      37   - 72                    
 11 US Hensies B                   20   4,21   4,21  11,58    16,84   40   - 66,32                 
 12 ASC Baudour A                  20   3,16   2,11  14,74    11,58   28,42- 89,47                 
 13 USC Jemappes B                 20   0      0     20        0      13,68-140                    
                
4e klasse D       
 1 RFC Chièvres                    22  19,80   2,20   0       61,60   74,80- 29,70                 
 2 AS Vaudignies                   22  18,86   0      3,14    56,57   68,10- 24,10                 
 3 FC Borina Quaregnon *           22  16,50   2,20   3,30    51,70   57,20- 20,90                 
 4 CDF Espanola                    22  12,57   2,10   7,33    39,81   52,38- 26,19                 
 5 ASC Baudour B                   22  12,57   2,10   7,33    39,81   57,62- 40,86                 
 6 RSC Wasmes B                    22  11,52   1,05   9,43    35,62   48,19- 52,38                 
 7 CS Lens B                       22  10,48   0     11,52    31,43   57,62- 63,90                 
 8 FC Casteau B                    22   6,60   6,60   8,80    26,40   49,50- 46,20                 
 9 AS Pommeroeul Ville B           22   7      5     10       26      38   - 44                    
10 RLC Mesvin B                    22   7      5     10       26      41   - 48                    
11 R  Entente Mons Nord B          22   7,33   3,14  11,52    25,14   44   - 49,24                 
12 AS Ghlin B                      22   6      3     13       21      54   - 84                    
13 FC Havre B                      22   4      2     16       14      37   - 70                    
14 ESC Horrues B                   22   3,14   3,14  15,71    12,57   38,76- 79,62                 
15 RLC Givry B                     22   2,10   4,19  15,71    10,48   27,24- 58,67                 
                
4e klasse E       
 1 Athenes Sport Ressaix           20  15,79   2,11   2,11    49,47   85,26- 27,37                 
 2 RCS Aulnois                     20  12,63   5,26   2,11    43,16   49,47- 28,42                 
 3 RUSC Anderlues B                20  12,63   4,21   3,16    42,11   56,84- 18,95                 
 4 AS Snef-Tyber B                 20  12      4      4       40      66   - 27                    
 5 RFC Ecaussinnes B               20  10,53   3,16   6,32    34,74   57,89- 38,95                 
 6 RSC Naast B                     20  10      1      9       31      41   - 33                    
 7 AC Le Roeulx B                  20   8      5      7       29      48   - 47                    
 8 FC Peronnes B                   20   8,42   3,16   8,42    28,42   46,32- 54,74                 
 9 U.S. Quievrainoise 70           20   8      2     10       26      46   - 48                    
10 AJS Bonne Esp Buvrinnes         20   5,26   2,11  12,63    17,89   30,53- 60                    
11 RFCE Maurage B                  20   5      1     14       16      30   - 74                    
12 RFC Ronquières-Hy B             20   2,11   2,11  15,79     8,42   26,32- 68,42                 
13 Un. Ent. Chapelloise B          20   1,05   2,11  16,84     5,26   20   - 77,89                 
                
4e klasse F       
 1 FC Mont March-Collège B         20  19      0      1       57      73   - 23                    
 2 RC Gouy A                       20  12      3      5       39      55   - 25                    
 3 RAS Monceau B                   20  11,58   3,16   5,26    37,89   81,05- 37,89                 
 4 FC Flaches                      20  10      7      3       37      62   - 29                    
 5 JS Jamioulx B                   20   9,47   4,21   6,32    32,63   45,26- 32,63                 
 6 RRFC Gozee A                    20   9,47   4,21   6,32    32,63   36,84- 31,58                 
 7 R Goutroux SP A                 20   8,42   3,16   8,42    28,42   40   - 44,21                 
 8 FC Nalinnes B                   20   8      3      9       27      40   - 31                    
 9 Racing Club Marcinelle B        20   6,32   3,16  10,53    22,11   43,16- 51,58                 
10 RC Rance B                      20   7      1     12       22      32   - 68                    
11 Mellet Sp B                     20   5,26   3,16  11,58    18,95   48,42- 68,42                 
12 RFC Gilly B                     20   1,05   4,21  14,74     7,37   13,68- 54,74                 
13 US Merbesars B                  20   2,11   0     17,89     6,32   21,05- 98,95                 
                
4e klasse G       
 1 RUS Courcelles B                20  15      4      1       49      96   - 20                    
 2 RES Frasnes B*                  20  14,74   2,11   3,16    46,32   72,63- 28,42                 
 3 AF US St Amand-Brye*            20  13,33   5,56   1,11    45,56   83,33- 28,89                 
 4 FC Baulet                       20  12,63   5,26   2,11    43,16   86,32- 17,89                 
 5 JS Aiseau Presles               20  12,22   5,56   2,22    42,22   63,33- 32,22                 
 6 Trazegnies Sp B                 20  11,11   2,22   6,67    35,56   60   - 60                    
 7 FC Wangenies 61                 20   7,78   4,44   7,78    27,78   42,22- 37,78                 
 8 RC Gouy B                       20   8,42   0     11,58    25,26   35,79- 52,63                 
 9 RES Roux B                      20   5      2     13       17      42   - 65                    
10 WSAC Fleurus B                  20   5      1     14       16      35   - 65                    
11 R Goutroux SP B                 20   3,53   2,35  14,12    12,94   35,29- 81,18                 
12 Entente Chatelet B              20   1,11   2,22  16,67     5,56   27,78-102,22                 
13 FC Marbaix B                    20   1,11   0     18,89     3,33   22,22-121,11                 
                
4e klasse H       
 1 RC Rance A                      20  17,78   1,11   1,11    54,44   78,89- 10                    
 2 AS Chimay/Virelles              20  11,58   5,26   3,16    40      69,47- 32,63                 
 3 REC Beaumont B                  20  11,58   4,21   4,21    38,95   64,21- 35,79                 
 4 ES Mominoise                    20  11,58   0      8,42    34,74   65,26- 45,26                 
 5 FC Marbaix A                    20   8,89   6,67   4,44    33,33   44,44- 31,11                 
 6 RUS Solre Sambre B              20  10      2,22   7,78    32,22   43,33- 23,33                 
 7 Sivry Sp                        20   8,89   4,44   6,67    31,11   38,89- 34,44                 
 8 RJS Thuin B                     20   8,42   4,21   7,37    29,47   38,95- 37,89                 
 9 FC Boussu Walcourt              20   8      3      9       27      45   - 42                    
10 Erpion-Lacs Eau d'Heure B       20   7,37   1,05  11,58    23,16   36,84- 61,05                 
11 CS Forges                       20   5,26   4,21  10,53    20      28,42- 42,11                 
12 RFC Lobbes                      20   1,11   0     18,89     3,33   14,44-115,56                 
13 RRFC Gozee B                    20   0      2,22  17,78     2,22   17,78- 83,33                 


Namur

Tables at abandonment:

1st Class                                             
 1 JS Tamines A                     22  21  0  1  63  84- 19
 2 OC Nismes                        22  15  2  5  47  55- 42
 3 R FC Grand-Leez A                21  12  5  4  41  46- 27
 4 Chevetogne Football              22  12  3  7  39  51- 35
 5 R US Loyers A                    21  10  6  5  36  47- 38
 6 R US Biesme A                    22  10  5  7  35  47- 30
 7 RS Fernelmont-Hemptinne A        22   9  2 11  29  41- 52
 8 R CS Condruzien A                22   9  1 12  28  33- 47
 9 ES Molignée A                    22   7  7  8  28  47- 41
10 Cercle Sportif Andennais A       22   7  6  9  27  52- 45
11 US Beauraing 61 A                22   7  6  9  27  36- 39
12 R SC Neffe                       21   5  9  7  24  33- 43
13 R FC Rhisnes A                   22   6  5 11  23  34- 50
14 R CS Profondeville               21   5  4 12  19  29- 46
15 Pesche A                         22   4  4 14  16  23- 57
16 Wépion A                         22   2  1 19   7  14- 61
                                                  
2nd Class A                                           
 1 Malonne A                        22  16  2  4  50  56- 21
 2 Flavion A                        21  15  4  2  49  70- 28
 3 R Stade Gedinne A                21  13  5  3  44  61- 19
 4 R Anhée FC A                     22  13  3  6  42  50- 36
 5 US St Hadelin-Haversin A         22  12  4  6  40  69- 41
 6 ES Petigny-Frasnes               22  10  4  8  34  49- 38
 7 US Beauraing 61 B                22  10  4  8  34  39- 29
 8 R US Pondrome A                  22   9  2 11  29  50- 54
 9 Jambes A                         22   8  3 11  27  57- 56
10 R FC Surice A                    22   7  5 10  26  36- 53
11 EXC FC Evelette-Jallet A         22   5  8  9  23  35- 48
12 JS Morialmé A                    21   6  4 11  22  23- 47
13 R RC Havelange A                 22   6  2 14  20  43- 61
14 FC Vencimont                     22   6  2 14  20  30- 57
15 AL Lisogne-Thynes                22   5  3 14  18  36- 67
16 Entente Dion A                   21   5  1 15  16  32- 81
                                                  
2nd Class B                                           
 1 R FC Meux B                      22  15  3  4  48  63- 23
 2 FC Ligny A                       22  15  2  5  47  57- 30
 3 R Arquet FC A                    22  12  7  3  43  44- 26
 4 R Gembloux Sports A              22  12  4  6  40  51- 26
 5 CS Bossière A                    22  10  8  4  38  50- 30
 6 JS Tamines B                     21  11  2  8  35  61- 43
 7 Naninne A                        23   9  8  6  35  34- 31
 8 FCO Namur A                      22   9  5  8  32  45- 47
 9 R CS Schaltin A                  22   8  8  6  32  31- 36
10 R FC Sart-Bernard                22   8  4 10  28  38- 35
11 US Auvelais A                    22   7  4 11  25  38- 54
12 ARS Entité Floreffe A            22   7  2 13  23  44- 49
13 R Jeunesse Aische B              21   6  5 10  23  35- 42
14 R US Loyers B                    22   4  5 13  17  27- 38
15 Flawinne A                       22   3  5 14  14  24- 71
16 Achène                           23   3  2 18  11  29- 90
                                                  
3rd Class A                                           
 1 RES Gesves A                     22  14  5  3  47  53- 30
 2 R Dinant FC A                    23  14  4  5  46  75- 49
 3 R Standard Club Ohey A           21  13  3  5  42  62- 37
 4 Andoy A                          22  12  6  4  42  46- 31
 5 R Standard FC Bièvre             23  12  5  6  41  67- 45
 6 AC Lustin A                      23  12  4  7  40  71- 38
 7 FC Eprave A                      22  11  3  8  36  59- 61
 8 R CS Condruzien B                22  10  3  9  33  51- 54
 9 Jeunesse Rochefortoise FC B      22   9  5  8  32  52- 55
10 ES Molignée B                    21   7  6  8  27  51- 49
11 R FC Miécret                     22   6  5 11  23  46- 67
12 RAS Houyet                       22   5  7 10  22  33- 41
13 R US Assesse A                   22   5  7 10  22  35- 49
14 R CS Faulx-les-Tombes            22   6  1 15  19  42- 68
15 CS Esperance Han-Sur-Lesse       22   4  5 13  17  38- 47
16 R CS Schaltin B                  21   0  3 18   3  18- 78
                                                  
3rd Class B                                           
 1 Eghezée A                        21  17  3  1  54  67- 22
 2 Wallonia Ass. Sauvenière A       19  14  3  2  45  53- 17
 3 Taviers A                        22  14  1  7  43  62- 42
 4 St-Germain                       20  11  6  3  39  72- 43
 5 RAC Leuze Lonchamps A            20  11  1  8  34  42- 39
 6 R FC Rhisnes B                   22  10  3  9  33  51- 46
 7 R Arquet FC B                    20   9  2  9  29  35- 31
 8 US Emines A                      20   8  5  7  29  58- 37
 9 RS Fernelmont-Hemptinne B        19   8  4  7  28  46- 45
10 SC Petit-Waret A                 21   7  7  7  28  47- 47
11 R FC Grand-Leez B                21   5  5 11  20  29- 43
12 Jambes B                         20   3  5 12  14  44- 61
13 Wépion B                         20   3  5 12  14  28- 58
14 R FC Temploux-Suarlée A          19   3  3 13  12  37- 70
15 FCO Namur B                      20   1  3 16   6  31-101
                                                  
3rd Class C                                           
 1 FC Espoir Tarcienne A            22  17  4  1  55  66- 16
 2 R FC Bioul 81 A                  21  17  2  2  53  76- 22
 3 REXC FC Moustier A               22  16  2  4  50  56- 25
 4 R FC Somzée A                    22  13  5  4  44  49- 22
 5 RES Couvin-Mariembourg B         22  13  4  5  43  62- 25
 6 US Thy-Chateau A                 22  12  2  8  38  61- 34
 7 R US Biesme B                    22  11  2  9  35  49- 39
 8 Celtic Denée Football            22  10  3  9  33  38- 51
 9 RES Philippeville A              22   8  2 12  26  35- 51
10 FC Ligny B                       22   7  3 12  24  31- 44
11 Walcourt A                       21   7  2 12  23  29- 46
12 Gimnée-Mazée A                   22   6  2 14  20  39- 65
13 Pesche B                         22   5  4 13  19  32- 56
14 R FC Surice B                    22   5  3 14  18  36- 65
15 Flavion B                        22   3  3 16  12  28- 63
16 Union Namur-Fosses-La-Ville B    22   2  1 19   7  31-104
                                                  
4th Class A                                           
 1 CS Onhaye B                      20  17  3  0  54  81- 23
 2 US St Hadelin-Haversin B         20  16  2  2  50  79- 25
 3 ES Ardennaise                    20  15  1  4  46  70- 29
 4 Rienne Sports                    21  14  2  5  44  70- 36
 5 R U St.Georges Sinsin-Waillet    20  11  2  7  35  74- 31
 6 R Dinant FC B                    20  11  2  7  35  81- 48
 7 R Stade Gedinne B                20  11  1  8  34  72- 39
 8 RJS Leignon                      20   9  3  8  30  56- 44
 9 Pessoux                          21   9  1 11  28  63- 78
10 R US Pondrome B                  19   6  3 10  21  33- 45
11 FC Eprave B                      21   4  1 16  13  38- 91
12 RC Ciergnon                      20   3  1 16  10  31- 78
13 Entente Sommenoise               20   2  0 18   6  27- 91
14 Entente Dion B                   20   2  0 18   6  21-138
                                                  
4th Class B                                           
 1 Falisolle-Aisemont               20  14  4  2  46  75- 29
 2 R FC Bioul 81 B                  20  13  6  1  45  51- 22
 3 Bois-Villers                     20  13  4  3  43  59- 22
 4 RJS Anseremme                    20  13  4  3  43  60- 29
 5 Malonne B                        20  13  4  3  43  49- 36
 6 Etoile Taminoise                 20  11  4  5  37  46- 30
 7 AC Lustin B                      20  10  4  6  34  42- 34
 8 Lesve-Arbre                      20   8  0 12  24  39- 40
 9 Union St-Gérard                  19   6  4  9  22  28- 32
10 US Auvelais B                    20   4  3 13  15  41- 65
11 Flawinne B                       20   4  3 13  15  30- 58
12 R Anhée FC B                     20   2  6 12  12  26- 51
13 ARS Entité Floreffe B            19   2  2 15   8  28- 75
14 R EXC FC Moustier B              20   1  2 17   5  19- 70
                                                  
4th Class C                                           
 1 ES Boninne                       20  14  4  2  46  90- 27
 2 R Ham FC                         20  14  1  5  43  75- 28
 3 R Entente Wartet FC              20  13  4  3  43  68- 33
 4 CS Bossière B                    19  13  3  3  42  76- 24
 5 Eghezée B                        20  12  3  5  39  78- 41
 6 Mazy                             20  10  6  4  36  69- 46
 7 RAC Leuze Lonchamps B            20   9  3  8  30  63- 63
 8 Taviers B                        20   8  4  8  28  55- 53
 9 Onoz                             20   6  3 11  21  32- 77
10 R Gembloux Sports B              20   6  2 12  20  37- 62
11 US Emines B                      20   5  3 12  18  49- 70
12 Wallonia Ass.Sauvenière B        19   5  3 11  18  47- 87
13 SC Petit-Waret B                 20   2  2 16   8  16- 70
14 R FC Temploux-Suarlée B          20   1  1 18   4  19- 93
                                                  
4th Class D                                           
 1 R Sorée FC                       19  12  6  1  42  76- 32
 2 R US Assesse B                   18  13  2  3  41  73- 40
 3 Union Namèche FC                 18  13  0  5  39  59- 36
 4 Andoy B                          20  12  0  8  36  63- 47
 5 Cercle Sportif Andennais B       18  11  2  5  35  62- 47
 6 R FC Natoye                      18  10  2  6  32  56- 42
 7 R Standard Club Ohey B           18   9  1  8  28  61- 52
 8 Bonneville SP                    18   7  2  9  23  37- 35
 9 R US Méan                        18   7  2  9  23  45- 67
10 R FC Yvoir                       19   4  4 11  16  40- 64
11 RES Gesves B                     18   3  2 13  11  37- 60
12 Naninne B                        18   3  2 13  11  33- 61
13 RRC Havelange B                  18   2  1 15   7  34- 93
                                                  
4th Class E                                         
 1 US Thy-Chateau B                 20   1  0  2  54 113- 31
 2 Mesnil                           20   1  2  1  53 104- 31
 3 ES Frontières                    19  17  0  2  51  93- 25
 4 US Viroin-Treignes               18  10  2  6  32  73- 45
 5 RES Philippeville B              19   9  3  7  30  57- 38
 6 JS Morialmé B                    19   8  2  9  26  58- 66
 7 FC Espoir Tarcienne B            19   6  4  9  22  54- 54
 8 R CS Hastière                    19   6  4  9  22  50- 66
 9 R FC Somzée B                    20   6  4 10  22  47- 64
10 Gimnée-Mazée B                   20   6  4 10  22  44- 65
11 FC Clermont                      19   6  4  9  22  35- 61
12 Standard Cl. Feschaux            20   4  3 13  15  53-100
13 R CS Florennes                   20   3  2 15  11  56-123
14 Walcourt B                       20   0  4 16   4  30-108

Recomputed Final Tables ("Sportieve Rangschikking"):

1st class
 1 JS Tamines A                    22  21      0      1       63      84   - 19 
 2 OC Nismes                       22  15      2      5       47      55   - 42      
 3 RFC Grand-Leez A                22  12,57   5,23   4,19    42,95   48,19- 28,28        
 4 Chevetogne Football             22  12      3      7       39      51   - 35    
 5 RUS Loyers A                    22  10,47   6,28   5,23    37,71   49,23- 39,8  
 6 RUS Biesme A                    22  10      5      7       35      47   - 30    
 7 RS Fernelmont-Hemptinne A       22   9      2     11       29      41   - 52    
 8 RCS Condruzien A                22   9      1     12       28      33   - 47    
 9 ES Molignée A                   22   7      7      8       28      47   - 41    
10 Cercle Sportif Andennais A      22   7      6      9       27      52   - 45    
11 US Beauraing 61 A               22   7      6      9       27      36   -  39    
12 RSC Neffe                       22   5,23   9,42   7,33    25,14   35,57- 45,04 
13 RFC Rhisnes A                   22   6      5     11       23      34   - 50    
14 RCS Profondeville               22   5,23   4,19  12,57    19,90   30,38- 48,19 
15 Pesche A                        22   4      4     14       16      23   - 57    
16 Wépion A                        22   2      1     19        7      14   - 61    
  
2nd class A
 1 Flavion A                       22  15,71   4,19   2,09    51,33   73,33- 29,33 
 2 Malonne A                       22  16      2      4       50      56   - 21     
 3 R.Stade Gedinne A               22  13,61   5,23   3,14    46,10   63,9 - 19,9   
 4 R. Anhée FC A                   22  13      3      6       42      50   - 36     
 5 US St Hadelin-Haversin A        22  12      4      6       40      69   - 41     
 6 ES Petigny-Frasnes              22  10      4      8       34      49   - 38     
 7 US Beauraing 61 B               22  10      4      8       34      39   - 29     
 8 RUS Pondrome A                  22   9      2     11       29      50   - 54     
 9 Jambes A                        22   8      3     11       27      57   - 56     
10 RFC Surice A                    22   7      5     10       26      36   - 53     
11 JS Morialmé A                   22   6,28   4,19  11,52    23,05   24,09- 49,23  
12 EXC FC Evelette-Jallet A        22   5      8      9       23      35   - 48     
13 R.RC Havelange A                22   6      2     14       20      43   - 61     
14 FC Vencimont                    22   6      2     14       20      30   - 57     
15 AL. Lisogne-Thynes              22   5      3     14       18      36   - 67     
16 Entente Dion A                  22   5,23   1,04  15,71    16,76   33,52- 84,85  
  
2nd class B
 1 RFC Meux B                      23  15,68   3,14   4,18    50,18   65,86- 24,05  
 2 FC Ligny A                      23  15,68   2,09   5,23    49,14   59,59- 31,36  
 3 R. Arquet FC A                  23  12,55   7,32   3,14    44,95   46   - 27,18  
 4 R.Gembloux Sports A             23  12,55   4,18   6,27    41,82   53,32- 27,18  
 5 CS Bossière A                   23  10,45   8,36   4,18    39,73   52,27- 31,36  
 6 JS Tamines B                    23  12,05   2,19   8,76    38,33   66,81- 47,10  
 7 Naninne A                       23   9      8      6       35      34   - 31     
 8 FCO Namur A                     23   9,41   5,23   8,36    33,45   47,05- 49,14  
 9 RCS Schaltin A                  23   8,36   8,36   6,27    33,45   32,41- 37,64  
10 RFC Sart-Bernard                23   8,36   4,18  10,45    29,27   39,73- 36,59  
11 U.S. Auvelais A                 23   7,32   4,18  11,50    26,14   39,73- 56,45  
12 R. Jeun. Aische B               23   6,57   5,48  10,95    25,19   38,33- 46     
13 ARS Entité Floreffe A           23   7,32   2,09  13,59    24,05   46   - 51,23  
14 RUS Loyers B                    23   4,18   5,23  13,59    17,77   28,23- 39,73  
15 Flawinne A                      23   3,14   5,23  14,64    14,64   25,09- 74,23  
16 Achêne                          23   3      2     18       11      29   - 90     
  
3rd class A
 1 RES Gesves A                    23  14,64   5,23   3,14    49,14   55,41- 31,36  
 2 R.Dinant FC A                   23  14      4      5       46      75   - 49     
 3 R. Standard Club Ohey A         23  14,24   3,29   5,48    46      67,90- 40,52  
 4 Andoy A                         23  12,55   6,27   4,18    43,91   48,09- 32,41  
 5 R. Standard FC Bièvre           23  12      5      6       41      67   - 45     
 6 AC Lustin A                     23  12      4      7       40      71   - 38     
 7 FC Eprave A                     23  11,50   3,14   8,36    37,64   61,58- 63,77  
 8 RCS Condruzien B                23  10,45   3,14   9,41    34,50   53,32- 56,45  
 9 Jeunesse Rochefortoise FC B     23   9,41   5,23   8,36    33,45   54,36- 57,50  
10 ES Molignée B                   23   7,67   6,57   8,76    29,57   55,86- 53,66  
11 RFC Miécret                     23   6,27   5,23  11,50    24,05   58,09- 73,38  
12 RAS Houyet                      23   5,23   7,32  10,45    23      34,50- 44,9   
13 RUS Assesse A                   23   5,23   7,32  10,45    23      36,59- 56,66  
14 RCS Faulx-les-Tombes            23   6,27   1,05  15,68    19,86   43,91- 74,47  
15 CS Esp. Han-Sur-Lesse           23   4,18   5,23  13,59    17,77   39,73- 51,47  
16 RCS Schaltin B                  23   0      3,29  19,71     3,29   19,71- 85,42  
  
3rd class B
 1 Eghezée A                       22  17,81   3,14   1,05    56,57   70,19- 23,05  
 2 Wall.Ass.Sauvenière A           22  16,21   3,47   2,32    52,11   61,37- 19,68  
 3 Taviers A                       22  14      1      7       43      62   - 42     
 4 St-Germain                      22  12,10   6,60   3,30    42,90   79,20- 47,30  
 5 RAC Leuze Lonchamps A           22  12,10   1,10   8,80    37,40   46,20- 42,90  
 6 RFC Rhisnes B                   22  10      3      9       33      51   - 46     
 7 RS Fernelmont-Hemptinne B       22   9,26   4,63   8,11    32,42   53,26- 52,11  
 8 R. Arquet FC B                  22   9,90   2,20   9,90    31,90   38,50- 34,0   
 9 US Emines A                     22   8,80   5,50   7,70    31,90   63,80- 40,70  
10 SC Petit-Waret A                22   7,33   7,33   7,33    29,33   49,24- 49,24  
11 RFC Grand-Leez B                22   5,24   5,24  11,52    20,95   30,38- 45,04  
12 Jambes B                        22   3,30   5,50  13,20    15,40   48,40- 67,10  
13 Wépion B                        22   3,30   5,50  13,20    15,40   30,80- 63,80  
14 RFC Temploux-Suarlée A          22   3,47   3,47  15,05    13,89   42,84- 81,05  
15 FCO Namur B                     22   1,10   3,30  17,60     6,60   34,0 -111,10  
                                                                                     
3rd class C
 1 RFC Bioul 81 A                  22  17,8    2,09   2,09    55,52   79,61- 23,04  
 2 FC Espoir Tarcienne A           22  17      4      1       55      66   - 16     
 3 R.EXC.FC Moustier A             22  16      2      4       50      56   - 25     
 4 RFC Somzée A                    22  13      5      4       44      49   - 22     
 5 RES Couvin-Mariembourg B        22  13      4      5       43      62   - 25     
 6 US Thy-Chateau A                22  12      2      8       38      61   - 34     
 7 RUS Biesme B                    22  11      2      9       35      49   - 39     
 8 Celtic Denée Football           22  10      3      9       33      38   - 51     
 9 RES Philippeville A             22   8      2     12       26      35   - 51     
10 FC Ligny B                      22   7      3     12       24      31   - 44     
11 Walcourt A                      22   7,33   2,09  12,57    24,10   30,38- 48,19  
12 Gimnée-Mazée A                  22   6      2     14       20      39   - 65     
13 Pesche B                        22   5      4     13       19      32   - 56     
14 RFC Surice B*                   22   5      3     14       18      36   - 65     
15 Flavion B                       22   3      3     16       12      28   - 63     
16 UR Namur-Fosses B               22   2      1     19        7      31   -104     
  
4th class A
 1 CS Onhaye B                     21  17,85   3,15   0       56,70   85,05- 24,15  
 2 US St Hadelin-Haversin B        21  16,80   2,1    2,1     52,50   82,95- 26,25  
 3 ES Ardennaise                   21  15,75   1,05   4,2     48,30   73,5 - 30,45  
 4 Rienne Sports                   21  14      2      5        44     70   - 36     
 5 R.U.St.G.Sinsin-Waillet         21  11,55   2,1    7,35    36,75   77,7 - 32,55  
 6 R.Dinant FC B                   21  11,55   2,1    7,35    36,75   85,05- 50,4   
 7 R.Stade Gedinne B               21  11,55   1,05   8,40    35,70   75,60- 40,95  
 8 RJS Leignon                     21   9,45   3,15   8,4     31,50   58,8 - 46,2   
 9 Pessoux                         21   9      1     11       28      63   - 78     
10 RUS Pondrome B                  21   6,63   3,32  11,05    23,21   36,47- 49,74  
11 FC Eprave B                     21   4      1     16       13      38   - 91     
12 RC Ciergnon                     21   3,15   1,05  16,8     10,50   32,55- 81,9   
13 Entente Sommenoise              21   2,1    0     18,9      6,30   28,35- 95,55  
14 Entente Dion B                  21   2,1    0     18,9      6,30   22,05-144,9   
  
4th class B
 1 Falisolle-Aisemont              20  14      4      2       46      75   - 29     
 2 RFC Bioul 81 B                  20  13      6      1       45      51   - 22     
 3 Bois-Villers                    20  13      4      3       43      59   - 22     
 4 RJS Anseremme                   20  13      4      3       43      60   - 29     
 5 Malonne B                       20  13      4      3       43      49   - 36     
 6 Et. Taminoise                   20  11      4      5       37      46   - 30     
 7 AC Lustin B                     20  10      4      6       34      42   - 34     
 8 Lesve-Arbre                     20   8      0     12       24      39   - 40     
 9 Union St-Gérard                 20   6,32   4,21   9,47    23,16   29,47- 33,68  
10 U.S. Auvelais B                 20   4      3     13       15      41   - 65     
11 Flawinne B                      20   4      3     13       15      30   - 58     
12 R. Anhée FC B                   20   2      6     12       12      26   - 51     
13 ARS Entité Floreffe B           20   2,11   2,11  15,79     8,42   29,47- 78,95  
14 R.EXC.FC Moustier B             20   1      2     17        5      19   - 70     
  
4th class C
 1 ES Boninne                      20  14      4      2       46      90   - 27     
 2 CS Bossière B                   20  13,68   3,15   3,15    44,21   80   - 25,26  
 3 R. Ham FC                       20  14      1      5       43      75   - 28     
 4 R. Ent.Wartet FC                20  13      4      3       43      68   - 33     
 5 Eghezée B                       20  12      3      5       39      78   - 41     
 6 Mazy                            20  10      6      4       36      69   - 46     
 7 RAC Leuze Lonchamps B           20   9      3      8       30      63   - 63     
 8 Taviers B                       20   8      4      8       28      55   - 53     
 9 Onoz                            20   6      3     11       21      32   - 77     
10 R.Gembloux Sports B             20   6      2     12       20      37   - 62     
11 Wall.Ass.Sauvenière B           20   5,26   3,16  11,58    18,95   49,47- 91,58  
12 US Emines B                     20   5      3     12       18      49   - 70     
13 SC Petit-Waret B                20   2      2     16        8      16   - 70     
14 RFC Temploux-Suarlée B          20   1      1     18        4      19   - 93     
  
4th class D
 1 RUS Assesse B                   20  14,44   2,22   3,33    45,56   81,11- 44,44  
 2 R. Sorée FC                     20  12,63   6,31   1,05    44,21   80   - 33,68  
 3 Union Namèche FC                20  14,44   0      5,55    43,33   65,55- 40     
 4 Cercle Sportif Andennais B      20  12,22   2,22   5,55    38,89   68,88- 52,22  
 5 Andoy B                         20  12      0      8       36      63   - 47     
 6 RFC Natoye                      20  11,11   2,22   6,67    35,56   62,22- 46,67  
 7 R. Standard Club Ohey B         20  10      1      8,89    31,11   67,78- 57,78  
 8 Bonneville SP                   20   7,78   2,22  10       25,56   41,11- 38,89  
 9 RUS Méan                        20   7,78   2,22  10       25,56   50   - 74,44  
10 RFC Yvoir                       20   4,21   4,21  11,58    16,84   42,11- 67,37  
11 RES Gesves B                    20   3,33   2,22  14,44    12,22   41,11- 66,57  
12 Naninne B                       20   3,33   2,22  14,44    12,22   36,67- 67,78  
13 R.RC Havelange B                20   2,22   1,11  16,67     7,78   37,78-103,33  
  
4th class E
 1 US Thy-Chateau B                20  18      0      2       54     113   - 31     
 2 Mesnil                          20  17      2      1       53     104   - 31     
 3 ES Frontières                   20  17,89   0      2,1     53,68   97,89- 26,31  
 4 US Viroin-Treignes              20  11,11   2,22   6,66    35,56   81,11- 45     
 5 RES Philippeville B             20   9      3      7       30      57   - 38     
 6 JS Morialmé B                   20   8      2      9       26      58   - 66     
 7 FC Espoir Tarcienne B           20   6      4      9       22      54   - 54     
 8 RCS Hastière                    20   6      4      9       22      50   - 66     
 9 RFC Somzée B                    20   6      4     10       22      47   - 64     
10 Gimnée-Mazée B                  20   6      4     10       22      44   - 65     
11 FC Clermont                     20   6      4      9       22      35   - 61     
12 St CL.Feschaux                  20   4      3     13       15      53   -100     
13 RCS Florennes                   20   3      2     15       11      56   -123     
14 Walcourt B                      20   0      4     16        4      30   -108     


Liège

Tables at abandonment:

1st Class                                             
 1 Stade Disonais A                 23  14  6  3  48  52- 20
 2 Wanze Bas-Oha A                  23  14  5  4  47  49- 29
 3 Fizoise A                        23  14  4  5  46  39- 26
 4 UCE Liège A                      23  13  6  4  45  43- 24
 5 Ster Francorchamps A             23  12  4  7  40  40- 34
 6 La Calamine A                    23  11  5  7  38  53- 28
 7 Melen A                          23  11  3  9  36  25- 26
 8 Rechain A                        23   9  4 10  31  37- 36
 9 Ent. Sp. Geer A                  23   8  5 10  29  38- 43
10 FCB Sprimont B                   23   7  5 11  26  31- 42
11 Malmundaria A                    23   7  4 12  25  27- 42
12 Aubel A                          23   7  3 13  24  30- 46
13 Weywertz A                       23   6  6 11  24  30- 40
14 Minerois A                       23   6  4 13  22  24- 45
15 Ougrée A                         23   5  6 12  21  31- 41
16 Amblève A                        23   3  4 16  13  15- 42
                                                  
2nd Class A                                           
 1 Jehay A                          23  18  3  2  57  66- 30
 2 Faimes A                         23  14  5  4  47  52- 31
 3 Beaufays A                       23  14  4  5  46  57- 28
 4 Momalle A                        22  14  1  7  43  43- 26
 5 Templiers Nandrin A              23  12  3  8  39  53- 50
 6 Xhoris A                         23  10  5  8  35  57- 44
 7 Braives A                        23   9  6  8  33  36- 36
 8 Entente Amay A                   23   9  4 10  31  46- 56
 9 Waremme B                        22   8  6  8  30  54- 40
10 Union Flémalloise A              23   7  6 10  27  32- 35
11 Clavinoise A                     23   7  5 11  26  38- 46
12 Hannut A                         22   8  1 13  25  34- 49
13 Verlaine B                       22   5  6 11  21  31- 49
14 Vyle Tharoul                     23   6  2 15  20  45- 76
15 Seraing Athl A                   23   4  5 14  17  38- 59
16 Ferrières                        23   4  4 15  16  29- 56
                                                  
2nd Class B                                           
 1 Pontisse Herstal                 23  14  3  6  45  53- 27
 2 Warsage A                        23  14  2  7  44  53- 36
 3 RAF Franchimontois A             23  12  5  6  41  59- 39
 4 Heusy A                          23  11  7  5  40  44- 29
 5 Fléron A                         23  10  8  5  38  46- 38
 5 Entente Blegnytoise A            23  10  8  5  38  30- 22
 7 Olne A                           23  12  1 10  37  41- 43
 8 R Daring Club Cointe Liège A     23  11  4  8  37  44- 37
 9 FC Trooz A                       23   8  7  8  31  46- 44
10 Oupeye                           23   8  6  9  30  41- 41
11 Saive A                          23   7  6 10  27  42- 44
12 MCS Liège                        23   8  2 13  26  30- 60
13 Tilff                            23   7  5 11  26  40- 40
14 Houtain Milanello A              23   7  3 13  24  34- 46
15 Hermée                           23   5  3 15  18  27- 48
16 Richelle B                       23   3  4 16  13  21- 57
                                                  
2nd Class C                                           
 1 Elsautoise A                     23  15  5  3  50  57- 25
 2 Sart A                           23  13  6  4  45  35- 20
 3 K  Recht                         23  13  2  8  41  48- 38
 4 Hombourg A                       23  12  3  8  39  42- 40
 5 Waimes A                         23  10  9  4  39  36- 24
 6 Herve A                          23  11  4  8  37  45- 36
 7 Walhorn                          24  11  2 11  35  36- 41
 8 FC Eupen A                       23   9  6  8  33  45- 40
 9 R SV Honsfeld A                  23   9  3 11  30  41- 41
10 Battice A                        23   8  6  9  30  31- 36
11 La Calamine B                    23   8  6  9  30  35- 41
12 R FC Rocherath                   23   8  5 10  29  34- 32
13 Stavelot A                       23   7  8  8  29  28- 22
14 FC Trois-Frontières              24   8  3 13  27  38- 51
15 Andrimont A                      23   3  4 16  13  28- 52
16 Turkania Faymonville A           23   3  2 18  11  15- 55
 
3rd Class A                                           
 1 Burdinne                         23  20  2  1  62  70- 21
 2 Huccorgne                        23  19  2  2  59  77- 22
 3 Ouffet Warzée                    23  16  4  3  52  55- 26
 4 R FC Huy B                       23  14  4  5  46  57- 27
 5 Wanze Bas-Oha B                  23  12  3  8  39  60- 41
 6 Couthuin                         23  12  2  9  38  56- 33
 7 R  Fraiture Sp A                 23  11  3  9  36  48- 51
 8 Wasseiges                        22   8  4 10  28  40- 48
 9 Oreye                            22   8  2 12  26  44- 60
10 JSK Crisnée                      22   7  5 10  26  51- 44
11 Templiers Nandrin B              22   7  3 12  24  41- 46
12 Fizoise B                        22   5  7 10  22  34- 48
13 Warnant B                        24   4  8 12  20  45- 58
14 Racour A                         23   4  6 13  18  28- 50
15 R SC  Haneffe                    23   5  2 16  17  24- 58
16 Limont A                         23   0  3 20   3  14-111
                                                  
3rd Class B                                           
 1 Vaux Chaudfontaine               23  16  5  2  53  70- 23
 2 Croatia Wandre                   23  15  0  8  45  54- 36
 3 Jupille A                        23  13  4  6  43  46- 24
 4 Aywaille B                       23  12  2  9  38  56- 46
 5 Roclenge-Wonck A                 23  11  5  7  38  48- 44
 6 US Grâce Hollogne                23  11  3  9  36  49- 44
 7 Sart Tilman A                    23  11  3  9  36  41- 42
 8 Harzé                            23  10  2 11  32  42- 31
 9 Patro Othée                      23   9  5  9  32  32- 52
10 Ans Montegnée A                  23   8  8  7  32  36- 39
11 Union Flémalloise B              23   7  6 10  27  46- 47
12 Beaufays B                       23   8  2 13  26  41- 60
13 Hognoul                          23   7  3 13  24  40- 54
14 FC Herstal B                     23   6  6 11  24  48- 52
15 Esneux                           23   6  4 13  22  47- 66
16 R Daring Club Cointe Liège B     23   5  0 18  15  38- 74
                                                  
3rd Class C                                           
 1 Etoile Dalhem A                  23  19  2  2  59 101- 23
 2 Aubel B                          23  15  5  3  50  86- 31
 3 Jeunesse Sportive Liègeoise      23  15  2  6  47  61- 39
 4 Melen B                          23  13  3  7  42  53- 38
 5 AS Hermalle A                    23  13  3  7  42  50- 35
 6 FC Bressoux                      23  12  5  6  41  57- 49
 7 Cornesse A                       23  11  4  8  37  40- 41
 8 Lambermont A                     23  10  4  9  34  52- 60
 9 Vivegnis                         23   9  5  9  32  61- 55
10 Rechain B                        23   9  4 10  31  58- 66
11 UCE Liège B                      23   7  5 11  26  51- 55
12 Elan Dalhem A                    23   7  5 11  26  48- 61
13 Haccourt                         23   6  2 15  20  46- 80
14 Soumagne A                       23   4  4 15  16  45- 80
15 Saive B                          23   2  5 16  11  23- 63
16 Houtain Milanello B              23   2  2 19   8  24- 80
                                                  
3rd Class D                                           
 1 Allaance Hautes Fagnes           24  16  3  5  51  59- 27
 2 Emmels                           24  15  5  4  50  75- 40
 3 Trois Ponts                      23  13  5  5  44  64- 37
 4 FC Entente Pepine A              24  13  4  7  43  79- 44
 5 R FC Welkenraedt A               23  12  4  7  40  45- 30
 6 Goé                              23  10  8  5  38  40- 28
 7 Elsautoise B                     22  11  4  7  37  36- 32
 8 Xhoffraix                        22   9  8  5  35  41- 38
 9 Lontzen A                        23  10  2 11  32  46- 47
10 AS Verviers A                    24   8  4 12  28  39- 62
11 St. Vith                         23   7  5 11  26  26- 39
12 Butgenbach                       23   7  4 12  25  32- 49
13 Elsenborn                        23   6  3 14  21  35- 67
14 Baelen A                         23   4  5 14  17  19- 49
15 Ster Francorchamps B             22   4  3 15  15  31- 55
16 Charneux                         22   3  5 14  14  34- 57
                                                  
4th Class A                                           
 1 FC Villers                       18  14  1  3  43  59- 21
 2 R FC Wallonia Thisnes            18  13  4  1  43  55- 10
 3 Lensois A                        18  13  3  2  42  82- 25
 4 Oleye                            18  12  4  2  40  62- 27
 5 FC Horion                        20  12  3  5  39  56- 28
 6 Fumal                            18   9  3  6  30  51- 34
 7 Faimes B                         19   9  2  8  29  46- 30
 8 Vaux Borset                      19   8  4  7  28  46- 34
 9 Hannut B                         18   7  1 10  22  33- 38
10 Jehay B                          19   4  2 13  14  29- 67
11 Entente Amay B                   19   2  1 16   7  25- 75
12 Ent. Sp. Geer B                  18   2  0 16   6  27-109
13 Merdorp                          18   1  0 17   3  26- 99
                                                  
4th Class B                                           
 1 Solières B                       23  19  3  1  60  68- 18
 2 Marchin                          23  16  3  4  51  79- 34
 3 Modave                           23  15  4  4  49  67- 27
 4 Strée                            23  15  3  5  48  68- 43
 5 Académie Football Engis A        23  13  6  4  45  79- 41
 6 R Fraiture FC A                  23  13  6  4  45  87- 51
 7 Clavinoise B                     23  12  4  7  40  55- 46
 8 Oneutois                         23  11  5  7  38  62- 54
 9 Anthisnes                        23  11  2 10  35  67- 55
10 Remouchamps                      23   7  3 13  24  64- 69
11 Sart Tilman B                    23   5  3 15  18  54- 77
12 Lensois B                        23   5  2 16  17  42- 75
13 Xhoris B                         23   4  4 15  16  43- 84
14 Ocquier                          23   4  3 16  15  33- 73
15 R Fraiture Sp B                  23   4  3 16  15  30- 79
16 Grupo Desportivo Poulseur        23   2  2 19   8  33-105
                                                  
4th Class C                                           
 1 Stockay B                        22  18  2  2  56  84- 25
 2 FC Tilleur B                     22  17  4  1  55  87- 27
 3 St. Nicolas Tilleur              22  17  2  3  53  94- 41
 4 Fexhe Slins-Fragnée A            21  15  1  5  46  77- 30
 5 Ougrée B                         22  14  1  7  43  68- 42
 6 Pierreuse                        21  13  1  7  40  76- 48
 7 Montagnarde                      21  13  1  7  40  66- 48
 8 Seraing Athl B                   22  11  3  8  36  67- 59
 9 CS Juprelle B                    21   7  3 11  24  38- 58
10 Momalle B                        21   6  3 12  21  46- 60
11 Thier à Liège                    22   5  3 14  18  49- 88
12 JSN Alleur                       22   3  3 16  12  43- 76
13 Union Hesbignonne                22   3  3 16  12  37- 88
14 Académie Football Engis B        21   2  1 18   7  38-102
15 Limont B                         22   2  1 19   7  34-112
                                                  
4th Class D                                           
 1 Warsage B                        22  19  2  1  59 125- 17
 2 CS Juprelle A                    23  17  4  2  55 103- 30
 3 Fexhe Slins-Fragnée B            23  16  1  6  49  89- 43
 4 MS Herstal Milmort               23  15  2  6  47  77- 35
 5 R FC Queue du Bois A             23  15  2  6  47  80- 43
 6 Elan Dalhem B                    23  14  1  8  43  79- 54
 7 JS Chênée A                      23  13  2  8  41  72- 40
 8 Roclenge-Wonck B                 23  12  3  8  39  61- 52
 9 Ans Montegnée B                  23   8  3 12  27  46- 65
10 Jupille B                        23   8  1 14  25  65- 72
11 Ellas Herstal                    23   6  4 13  22  49- 85
12 Fouron                           22   6  2 14  20  47- 72
13 Wandruzienne B                   23   5  4 14  19  52-109
14 AS Hermalle B                    21   4  5 12  17  51- 96
15 Etoile Dalhem B                  23   3  2 18  11  32-111
16 Glons                            23   2  0 21   6  27-131
                                                  
4th Class E                                           
 1 FC Entente Pepine B              23  16  5  2  53  99- 35
 2 Magnée A                         23  16  4  3  52  84- 46
 3 Entente Blegnytoise B            23  16  3  4  51  80- 28
 4 FC Barchon                       23  15  5  3  50  88- 39
 5 Wandruzienne A                   23  13  1  9  40  70- 57
 6 Andrimont B                      23  13  1  9  40  69- 62
 7 Fléron B                         23  12  3  8  39  81- 50
 8 US Liège                         23  12  3  8  39  78- 62
 9 Lambermont B                     23  10  2 11  32  55- 71
10 FC Trooz B                       23   8  3 12  27  93- 82
11 R FC Queue du Bois B             23   6  2 15  20  42- 75
12 Stembertoise                     22   6  0 16  18  37- 77
13 Cheratte                         23   5  2 16  17  41-100
14 Juventus Academy Grivegnée       22   4  5 13  17  34- 57
15 Olne B                           23   5  1 17  16  36-105
16 JS Chênée B                      23   2  6 15  12  22- 73
                                                  
4th Class F                                           
 1 Entente Jeunesse Fléron          22  17  5  0  56  96- 23
 2 Stade Disonais B                 22  14  4  4  46  72- 43
 3 Cornesse B                       23  13  4  6  43  64- 41
 4 Soiron                           22  12  1  9  37  53- 50
 5 Minerois B                       21  11  3  7  36  59- 35
 6 Bolland                          21  10  6  5  36  48- 38
 7 Union Limbourg                   22  10  5  7  35  62- 42
 8 Herve B                          21   9  3  9  30  38- 34
 9 Hombourg B                       22   8  1 13  25  53- 56
10 SRU Verviers                     21   7  3 11  24  36- 45
11 RAF Franchimontois B             22   7  3 12  24  44- 65
12 AS Verviers B                    21   6  5 10  23  46- 63
13 Heusy B                          21   5  5 11  20  42- 61
14 Battice B                        21   5  3 13  18  49- 76
15 Magnée B                         20   1  1 18   4  17-107
                                                  
4th Class G                                           
 1 Jalhay                           24  21  1  2  64  72- 18
 2 Spa                              23  18  3  2  57  76- 24
 3 Oudler                           23  17  3  3  54  78- 18
 4 Bellevaux                        23  16  6  1  54  78- 34
 5 Amblève B                        24  11  7  6  40  45- 31
 6 FC Eupen B                       22  10  6  6  36  60- 45
 7 Malmundaria B                    23  10  4  9  34  44- 45
 8 Bullange                         24   9  6  9  33  38- 37
 9 Weywertz B                       23   8  5 10  29  31- 38
10 Stavelot B                       23   8  0 15  24  44- 71
11 Sart B                           22   7  3 12  24  44- 48
12 R FC Welkenraedt B               24   6  4 14  22  38- 68
13 Waimes B                         22   4  3 15  15  34- 69
14 Lontzen B                        24   2  7 15  13  28- 62
15 R SV Honsfeld B                  24   3  3 18  12  27- 67
16 Turkania Faymonville B           22   3  3 16  12  19- 81

Recomputed Final Tables ("Sportieve Rangschikking"):

1st class                           
 1 Stade Disonais A                23  14      3      3       48      52   - 20             
 2 Wanze Bas-Oha A                 23  14      5      4       47      49   - 29             
 3 Fizoise A                       23  14      4      5       46      39   - 26             
 4 UCE Liège A                     23  13      6      4       45      43   - 24             
 5 Ster Francorchamps A            23  12      4      7       40      40   - 34             
 6 La Calamine A                   23  11      5      7       38      53   - 28             
 7 Melen A                         23  11      3      9       36      25   - 26             
 8 Rechain A                       23   9      4     10       31      37   - 36             
 9 Es.Geer A                       23   8      5     10       29      38   - 43             
10 FCB Sprimont B                  23   7      5     11       26      31   - 42             
11 Malmundaria A                   23   7      4     12       25      27   - 42             
12 Aubel A                         23   7      3     13       24      30   - 46             
13 Weywertz A                      23   6      6     11       24      30   - 40             
14 Minerois A                      23   6      4     13       22      24   - 45             
15 Ougrée A                        23   5      6     12       21      31   - 41             
16 Amblève A                       23   3      4     16       13      15   - 42            
                                    
2nd class A                         
 1 Jehay A                         23  18      3      2       57      66   - 30             
 2 Faimes A                        23  14      5      4       47      52   - 31                
 3 Beaufays A                      23  14      4      5       46      57   - 28                
 4 Momalle A                       23  14,63   1,04   7,31    44,95   44,95- 27,18             
 5 Templiers Nandrin A             23  12      3      8       39      53   - 50                
 6 Xhoris A                        23  10      5      8       35      57   - 44                
 7 Braives A                       23   9      6      8       33      36   - 36                
 8 Waremme B                       23   8,36   6,27   8,36    31,36   56,45- 41,81             
 9 Entente Amay A                  23   9      4     10       31      46   - 56                
10 Union Flémalloise A             23   7      6     10       27      32   - 35                
11 Hannut A                        23   8,36   1,04  13,59    26,13   35,54- 51,22             
12 Clavinoise A                    23   7      5     11       26      38   - 46                
13 Verlaine B                      23   5,22   6,27  11,5     21,95   32,4 - 51,22             
14 Vyle Tharoul                    23   6      2     15       20      45   - 76                
15 Seraing Athl A                  23   4      5     14       17      38   - 59                
16 Ferrières                       23   4      4     15       16      29   - 56                
                                    
2 class B                           
 1 Pontisse Herstal                23  14      3      6       45      53   - 27                
 2 Warsage A                       23  14      2      7       44      53   - 36                
 3 RAF Franchimontois A            23  12      5      6       41      59   - 39                
 4 Heusy A                         23  11      7      5       40      44   - 29                
 5 Fléron A                        23  10      8      5       38      46   - 38                
 6 Ent.Blegnytoise A               23  10      8      5       38      30   - 22                
 7 Olne A                          23  12      1     10       37      41   - 43                
 8 R.Dc.Cointe Liege  A            23  11      4      8       37      44   - 37                
 9 FC Trooz A                      23   8      7      8       31      46   - 44                
10 Oupeye                          23   8      6      9       30      41   - 41                
11 Saive A                         23   7      6     10       27      42   - 44                
12 Mcs.Liège                       23   8      2     13       26      30   - 60                
13 Tilff                           23   7      5     11       26      40   - 40                
14 Houtain Milanello A             23   7      3     13       24      34   - 46                
15 Hermée                          23   5      3     15       18      27   - 48                
16 Richelle B                      23   3      4     16       13      21   - 57                
                                    
2nd class C                         
 1 Elsautoise A                    24  15,65   5,21   3,13    52,17   59,47- 26,08             
 2 Sart A                          24  13,56   6,26   4,17    46,95   36,52- 20,86             
 3 K. Recht                        24  13,56   2,08   8,34    42,78   50,08- 39,65             
 4 Hombourg A                      24  12,52   3,13   8,34    40,69   43,82- 41,73             
 5 Waimes A                        24  10,43   9,39   4,17    40,69   37,56- 25,04             
 6 Herve A                         24  11,47   4,17   8,34    38,60   46,95- 37,56             
 7 Walhorn                         24  11,47   2,08  11,47    35      37,56- 42,78             
 8 Fc.Eupen A                      24   9,39   6,26   8,34    34,43   46,95- 41,73             
 9 RSV.Honsfeld A                  24   9,39   3,13  11,47    31,30   42,78- 42,78             
10 Battice A                       24   8,34   6,26   9,39    31,30   32,34- 37,56             
11 La Calamine B                   24   8,34   6,26   9,39    31,30   36,52- 42,78             
12 RFC Rocherath                   24   8,34   5,21  10,43    30,26   35,47- 33,39             
13 Stavelot A                      24   7,3    8,34   8,34    30,26   29,21- 22,95             
14 F.C. Trois-Frontières           24   8      3     13       27      38   - 51                
15 Andrimont A                     24   3,13   4,17  16,69    13,56   29,21- 54,26             
16 Turkania Faymonville A          24   3,13   2,08  18,78    11,47   15,65- 57,39             
                                    
3rd class A                         
 1 Burdinne                        24  20,86   2,08   1,04    64,69   73,04- 21,91             
 2 Huccorgne                       24  19,82   2,08   2,08    61,56   80,34- 22,95             
 3 Ouffet Warzée                   24  16,69   4,17   3,13    54,26   57,39- 27,13             
 4 Rfc.Huy B                       24  14,6    4,17   5,21    48      59,47- 28,17             
 5 Wanze Bas-Oha B                 24  12,52   3,13   8,34    40,69   62,6 - 42,78             
 6 Couthuin                        24  12,52   2,08   9,39    39,65   58,43- 24,43             
 7 R. Fraiture Sp A                24  11,47   3,13   9,39    37,56   50,08- 53,21             
 8 Wasseiges                       24   8,72   4,36  10,9     30,54   43,63- 52,36             
 9 Oreye                           24   8,72   2,18  10,9     28,36   48   - 65,45             
10 JSK Crisnée                     24   7,63   5,45  10,9     28,36   55,63- 48                
11 Templiers Nandrin B             24   7,63   3,27  13,09    26,18   44,72- 50,18             
12 Fizoise B                       24   5,45   7,63  10,9     24      37,09- 52,36             
13 Warnant B                       24   4      8     12       20      45   - 58                
14 Racour A                        24   4,17   6,26  13,56    18,78   29,21- 52,17             
15 RSC. Haneffe                    24   5,21   2,08  16,69    17,73   25,04- 60,52             
16 Limont A                        24   0      3,13  20,86     3,13   14,6 -115,82             
                                    
3rd class B                         
 1 Vaux Chaudfontaine              23  16      5      2       53      70   - 23                
 2 Croatia Wandre                  23  15      0      8       45      54   - 36                
 3 Jupille A                       23  13      4      6       43      46   - 24                
 4 Aywaille B                      23  12      2      9       38      56   - 46                
 5 Roclenge-Wonck A                23  11      5      7       38      48   - 44                
 6 US.Grâce Hollogne              23  11      3      9       36      49   - 44                
 7 Sart Tilman A                   23  11      3      9       36      41   - 42                
 8 Harzé                          23  10      2     11       32      42   - 31                
 9 Patro Othée                    23   9      5      9       32      32   - 52                
10 Ans Montegnée A                23   8      8      7       32      36   - 39                
11 Union Flémalloise B            23   7      6     10       27      46   - 47                
12 Beaufays B                      23   8      2     13       26      41   - 60                
13 Hognoul                         23   7      3     13       24      40   - 54                
14 Fc.Herstal B                    23   6      6     11       24      48   - 52                
15 Esneux                          23   6      4     13       22      47   - 66                
16 R.Dc.Cointe Liège B             23   5      0     18       15      38   - 74                
                                                                            
3rd class C                                                                 
 1 Etoile Dalhem A                 23  19      2      2       59     101   - 23                
 2 Aubel B                         23  15      5      3       50      86   - 31                
 3 Jeun. Sportive Liégeoise       23  15      2      6       47      61   - 39                
 4 Melen B                         23  13      3      7       42      53   - 38                
 5 As. Hermalle A                  23  13      3      7       42      50   - 35                
 6 F.C. Bressoux                   23  12      5      6       41      57   - 49                
 7 Cornesse A                      23  11      4      8       37      40   - 41                
 8 Lambermont A                    23  10      4      9       34      52   - 60                
 9 Vivegnis                        23   9      5      9       32      61   - 55                
10 Rechain B                       23   9      4     10       31      58   - 66                
11 UCE Liège B                     23   7      5     11       26      51   - 55                
12 Elan Dalhem A                   23   7      5     11       26      48   - 61                
13 Haccourt                        23   6      2     15       20      46   - 80                
14 Soumagne A                      23   4      4     15       16      45   - 80                
15 Saive B                         23   2      5     16       11      23   - 63                
16 Houtain Milanello B             23   2      2     19        8      24   - 80                

3rd class D                                                                         
 1 All.Hautes Fagnes               24  16      3      5       51      59   - 27                
 2 Emmels                          24  15      5      4       50      75   - 40                
 3 Trois Ponts                     24  13,56   5,21   5,21    45,91   66,78- 38,6              
 4 F.C. Ent. Pepine A              24  13      4      7       43      79   - 44                
 5 RFC. Welkenraedt A              24  12,52   4,17   7,3     41,73   46,95- 31,3              
 6 Elsautoise B                    24  12      4,36   7,63    40,36   39,27- 34,9              
 7 Goé                             24  10,43   8,34   5,21    39,65   41,73- 29,21             
 8 Xhoffraix                       24   9,81   8,72   5,45    38,18   44,72- 41,45             
 9 Lontzen A                       24  10,43   2,08  11,47    33,39   48   - 49,04             
10 A.S. Verviers A                 24   8      4     12       28      39   - 62                
11 St.Vith                         24   7,3    5,21  11,47    27,13   27,13- 40,69             
12 Butgenbach                      24   7,3    4,17  12,52    26,08   33,39- 51,13             
13 Elsenborn                       24   6,26   3,13  14,6     21,91   36,52- 69,91             
14 Baelen A                        24   4,17   5,21  14,6     17,73   19,82- 51,13             
15 Ster Francorchamps B            24   4,36   3,27  16,36    16,36   33,81- 60                
16 Charneux                        24   3,27   5,45  15,27    15,27   37,09- 62,18             
                                    
4th class A                                               
 1 FC Villers                      20  15,55   1,11   3,33    47,77   65,55- 23,33             
 2 RFC Wallonia Thisnes            20  14,44   4,44   1,11    47,77   61,11- 11,11             
 3 Lensois A                       20  14,44   3,33   2,22    46,66   91,11- 27,77             
 4 Oleye                           20  13,33   4,44   2,22    44,44   68,88- 30                
 5 Fc.Horion                       20  12      3      5       39      56 28- 28                
 6 Fumal                           20  10      3,33   6,66    33,33   56,66- 37,77             
 7 Faimes B                        20   9,47   2,1    8,42    30,52   48,42- 31,57             
 8 Vaux Borset                     20   8,42   4,21   7,36    29,47   48,42- 35,78             
 9 Hannut B                        20   7,77   1,11  11,11    24,44   36,66- 42,22             
10 Jehay B                         20   4,21   2,1   13,68    14,73   30,52- 70,52             
11 Entente Amay B                  20   2,1    1,05  16,84     7,36   26,31- 78,94             
12 Es.Geer B                       20   2,22   0     17,77     6,66   30   -121,11             
13 Merdorp                         20   1,11   0     18,88     3,33   28,88-110                
                                    
4th class B                         
 1 Solières B                      23  19      3      1       60      68   - 18                
 2 Marchin                         23  16      3      4       51      79   - 34                
 3 Modave                          23  15      4      4       49      67   - 27                
 4 Strée                           23  15      3      5       48      68   - 43                
 5 Académie Football Engis A       23  13      6      4       45      79   - 41                
 6 R. Fraiture FC A                23  13      6      4       45      87   - 51                
 7 Clavinoise B                    23  12      4      7       40      55   - 46                
 8 Oneutois                        23  11      5      7       38      62   - 54                
 9 Anthisnes                       23  11      2     10       35      67   - 55                
10 Remouchamps                     23   7      3     13       24      64   - 69                
11 Sart Tilman B                   23   5      3     15       18      54   - 77                
12 Lensois B                       23   5      2     16       17      42   - 75                
13 Xhoris B                        23   4      4     15       16      43   - 84                
14 Ocquier                         23   4      3     16       15      33   - 73                
15 R. Fraiture Sp B                23   4      3     16       15      30   - 79                
16 Gd.Poulseur                     23   2      2     19        8      33   -105                
                                    
4th class C                         
 1 Stockay B                       22  18      2      2       56      84   - 25                
 2 Fc.Tilleur B                    22  17      4      1       55      87   - 27                
 3 St. Nicolas Tilleur             22  17      2      3       53      94   - 41                
 4 Fexhe Slins-Fragnée A           22  15,71   1,04   5,23    48,19   80,66- 31,42             
 5 Ougrée B                       22  14      1      7       43      68   - 42                
 6 Pierreuse                       22  13,61   1,04   7,33    41,90   79,61- 50,28             
 7 Montagnarde                     22  13,61   1,04   7,33    41,90   69,14- 50,28             
 8 Seraing Athl B                  22  11      3      8       36      67   - 59                
 9 C.S. Juprelle B                 22   7,33   3,14  11,52    25,14   39,8 - 60,76             
10 Momalle B                       22   6,28   3,14  12,57    22      48,19- 62,85             
11 Thier à Liège                  22   5      3     14       18      49   - 88                
12 JSN Alleur                      22   3      3     16       12      43   - 76                
13 Un.Hesbignonne                  22   3      3     16       12      37   - 88                
14 Académie Football Engis B       22   2,09   1,04  18,85     7,33   39,8 -106,85             
15 Limont B                        22   2      1     19        7      34   -112                
                                    
4th class D                         
 1 Warsage B                       23  19,86   2,09   1,04    61,68  130,68- 17,77             
 2 C.S. Juprelle A                 23  17      4      2       55     103   - 30                
 3 Fexhe Slins-Fragnée B           23  16      1      6       49      89   - 43                
 4 MS Herstal Milmort              23  15      2      6       47      77   - 35                
 5 Rfc.Queue du Bois A             23  15      2      6       47      80   - 43                
 6 Elan Dalhem B                   23  14      1      8       43      79   - 54                
 7 Js.Chênée A                     23  13      2      8       41      72   - 40                
 8 Roclenge-Wonck B                23  12      3      8       39      61   - 52                
 9 Ans Montegnée B                 23   8      3     12       27      46   - 65                
10 Jupille B                       23   8      1     14       25      65   - 72                
11 Ellas Herstal                   23   6      4     13       22      49   - 85                
12 Fouron                          23   6,27   2,09  14,63    20,90   49,13- 75,27             
13 Wandruzienne B                  23   5      4     14       19      52   -109                
14 As. Hermalle B                  23   4,38   5,47  13,14    18,61   55,85-105,14             
15 Etoile Dalhem B                 23   3      2     18       11      32   -111                
16 Glons                           23   2      0     21        6      27   -131                
                                    
4th class E                         
 1 F.C. Ent. Pepine B              23  16      5      2       53      99   - 35                
 2 Magnée A                        23  16      4      3       52      84   - 46                
 3 Ent.Blegnytoise B               23  16      3      4       51      80   - 28                
 4 Fc. Barchon                     23  15      5      3       50      88   - 39                
 5 Wandruzienne A                  23  13      1      9       40      70   - 57                
 6 Andrimont B                     23  13      1      9       40      69   - 62                
 7 Fléron B                        23  12      3      8       39      81   - 50                
 8 US.Liège                        23  12      3      8       39      78   - 62                
 9 Lambermont B                    23  10      2     11       32      55   - 71                
10 FC Trooz B                      23   8      3     12       27      93   - 82                
11 Rfc.Queue du Bois B             23   6      2     15       20      42   - 75                
12 Stembertoise                    23   6,27   0     16,72    18,81   38,68- 80,5              
13 JA.Grivegnée                    23   4,18   5,22  13,59    17,77   35,54- 59,59             
14 Cheratte                        23   5      2     16       17      41   -100                
15 Olne B                          23   5      1     17       16      36   -105                
16 Js.Chênée B                     23   2      6     15       12      22   - 73                      
                                    
4th class F                         
 1 Ent.Jeun.Fléron                 23  17,77   5,22   0       58,54  100,36 -24,04             
 2 Stade Disonais B                23  14,63   4,18   4,18    48,09   75,27 -44,95             
 3 Cornesse B                      23  13      4      6       43      64    -41                
 4 Minerois B                      23  12,04   3,28   7,66    39,42   64,61 -38,33             
 5 Bolland                         23  10,95   6,57   5,47    39,42   52,57 -41,61             
 6 Soiron                          23  12,54   1,04   9,4     38,68   55,4  -52,27             
 7 Union Limbourg                  23  10,45   5,22   7,31    36,59   64,81 -43,9              
 8 Herve B                         23   9,85   3,28   9,85    32,85   41,61 -37,23             
 9 S.R.U. Verviers                 23   7,66   3,28  12,04    26,28   39,42- 49,28             
10 Hombourg B                      23   8,36   1,04  13,59    26,13   55,4 - 58,54             
11 A.S. Verviers B                 23   6,57   5,47  10,95    25,19   50,38- 69                
12 RAF Franchimontois B            23   7,31   3,13  12,54    25,09   46   - 67,95             
13 Heusy B                         23   5,47   5,47  12,04    21,90   46   - 66,8              
14 Battice B                       23   5,47   3,28  14,23    19,71   53,66- 83,23             
15 Magnée B                        23   1,15   1,15  20,7      4,60   19,55-123,05             
                                    
4th class G                         
 1 Jalhay                          24  21      1      2       64      72   - 18                
 2 Spa                             24  18,78   3,13   2,08    59,47   79,3 - 25,04             
 3 Oudler                          24  17,73   3,13   3,13    56,34   81,39- 18,78             
 4 Bellevaux                       24  16,69   6,26   1,04    56,34   81,39- 35,47             
 5 Amblève B                       24  11      7      6       40      45   - 31                
 6 Fc.Eupen B                      24  10,9    6,54   6,54    39,27   65,45- 49,09             
 7 Malmundaria B                   24  10,43   4,17   9,39    35,47   45,91- 46,95             
 8 Bullange                        24   9      6      9       33      38   - 37                
 9 Weywertz B                      24   8,34   5,21  10,43    30,26   32,34- 39,65             
10 Sart B                          24   7,63   3,27  13,09    26,18   48   - 52,36             
11 Stavelot B                      24   8,34   0     15,65    25,04   45,91- 74,08             
12 RFC  Welkenraedt B              24   6      4     14       22      38   - 68                
13 Waimes B                        24   4,36   3,27  16,36    16,36   37,09- 75,27             
14 Turkania Faymonville B          24   3,27   3,27  17,45    13,09   20,72- 88,36             
15 Lontzen B                       24   2      7     15       13      28   - 62                
16 RSV Honsfeld B                  24   3      3     8        12      27   - 67                


Luxembourg

Tables at abandonment:

1st Class                                             
 1 Marloie A                        16  11  3  2  36  41- 14
 2 Gouvy A                          16  11  3  2  36  39- 20
 3 Libramont                        16  11  1  4  34  29- 17
 4 St.Hubert A                      15   9  3  3  30  35- 18
 5 Ethe A                           16   8  4  4  28  28- 15
 6 Vaux-Noville                     16   8  1  7  25  21- 22
 7 Freylange A                      16   7  4  5  25  28- 21
 8 Arlon A                          15   7  2  6  23  25- 21
 9 La Roche A                       16   7  1  8  22  29- 28
10 Sart                             16   6  2  8  20  30- 27
11 Florenville                      16   6  2  8  20  23- 36
12 Chaumont                         16   2  4 10  10  19- 29
13 Nassogne A                       16   1  3 12   6  10- 46
14 St.Léger                         16   0  1 15   1  12- 55
                                                  
2nd Class A                                           
 1 Aubange A                        16  13  2  1  41  63- 19
 2 St.Mard A                        16  12  2  2  38  44- 18
 3 Messancy A                       15   9  2  4  29  36- 24
 4 Jamoigne-Chiny                   16   7  4  5  25  25- 19
 5 Tontelange                       15   7  4  4  25  26- 21
 6 Meix-Dt-Virton B                 16   6  2  8  20  27- 35
 7 Arlon B                          15   6  1  8  19  15- 22
 8 Bleid A                          16   5  4  7  19  30- 35
 9 Habaysienne A                    16   4  6  6  18  35- 39
10 Autelbas                         15   5  1  9  16  22- 31
11 Vance                            16   5  1 10  16  16- 34
12 Nothomb-Post A                   16   4  4  8  16  31- 34
13 Rossignol                        16   4  3  9  15  17- 29
14 Gérouville                       16   4  2 10  14  17- 44

2nd Class B                                            
 1 Longlier                         16  12  1  3  37  36- 12
 2 Bercheux                         16  12  0  4  36  35-  9
 3 Assenois                         16  12  0  4  36  42- 27
 4 Libin A                          15  11  1  3  34  36- 15
 5 Orgéo A                          16   9  1  6  28  36- 27
 6 Grandvoir                        16   7  4  5  25  29- 30
 7 Neuvillers                       15   6  3  6  21  24- 29
 8 Wellin A                         16   6  2  8  20  26- 29
 9 Poupehan                         16   4  6  6  18  33- 41
10 St.Hubert B                      15   4  2  9  14  30- 42
11 Paliseul                         15   4  2  9  14  17- 29
12 Ochamps A                        16   3  4  9  13  32- 36
13 Bouillon                         15   3  1 11  10  17- 35
14 Villance                         15   1  3 11   6  13- 45
                                                      
2nd Class C                                           
 1 Bastogne                         16  14  1  1  43  45- 18
 2 Melreux-Hotton A                 15   9  5  1  32  34- 20
 3 Houffaloise A                    16   9  4  3  31  34- 22
 4 Tenneville                       16   9  2  5  29  42- 27
 5 Marloie B                        14   7  2  5  23  39- 33
 6 Aye                              16   6  4  6  22  26- 24
 7 Halthier A                       15   6  4  5  22  31- 30
 8 Erezée                           15   6  3  6  21  33- 32
 9 Waha-Marche A                    16   5  3  8  18  28- 40
10 R RC Mormont B                   15   5  2  8  17  32- 37
11 Amonines                         15   4  3  8  15  29- 35
12 Bourcy A                         16   4  2 10  14  31- 45
13 Compogne                         15   3  5  7  14  15- 26
14 Champlon A                       16   0  2 14   2  13- 43
                                                  
3rd Cllass A                                          
 1 Châtillon                        14   9  4  1  31  49- 21
 2 Toernich                         14   9  2  3  29  45- 20
 3 Waltzing                         13   8  4  1  28  30- 12
 4 Bleid B                          14   8  1  5  25  26- 24
 5 St.Mard B                        13   6  4  3  22  42- 21
 6 Halanzy                          14   6  4  4  22  27- 32
 7 Aubange B                        12   5  3  4  18  27- 24
 8 Meix-Le-Tige                     14   4  2  8  14  30- 36
 9 Messancy B                       13   4  0  9  12  18- 33
10 Athus                            14   3  2  9  11  20- 39
11 Rachecourt                       13   2  2  9   8  17- 34
12 Signeulx                         12   1  2  9   5  16- 51
                                                  
3rd Class B                                           
 1 Léglise                          15  12  1  2  37  46- 22
 2 Les Bulles                       15  11  2  2  35  53- 28
 3 Marbehan                         13  10  0  3  30  44- 17
 4 Villers-Dt-Orval                 14   8  4  2  28  36- 16
 5 Nothomb-Post B                   14   8  2  4  26  34- 24
 6 Etalle                           13   6  2  5  20  28- 27
 7 Fouches                          13   5  1  7  16  20- 33
 8 Ste. Marie-Semois                15   4  4  7  16  25- 24
 9 Habaysienne B                    11   3  2  6  11  27- 27
10 Freylange B                      13   2  3  8   9  29- 47
11 Tintifontaine                    15   1  6  8   9  21- 53
12 Warmifontaine                    13   2  2  9   8  21- 39
13 Martelange                       14   1  3 10   6  20- 47
                                                  
3rd Class C                                           
 1 Haut-Fays                        15  11  2  2  35  54- 16
 2 Ste. Cécile                      15  11  2  2  35  52- 19
 3 St.Pierre                        16  10  1  5  31  57- 27
 4 Muno                             16   9  3  4  30  50- 35
 5 Orgéo B                          15   8  2  5  26  39- 36
 6 Petitvoir                        16   7  4  5  25  48- 29
 7 Carlsbourg                       14   7  3  4  24  37- 24
 8 Namoussart                       15   6  4  5  22  43- 35
 9 Ochamps B                        15   6  3  6  21  31- 34
10 Corbion                          14   6  2  6  20  45- 38
11 Libin B                          16   4  6  6  18  45- 47
12 Bertrix                          16   1  5 10   8  22- 54
13 St.Médard                        15   1  1 13   4  27- 70
14 Neufchâteau                      16   1  0 15   3  18-114
                                                  
3rd Class D                                           
 1 Ste Ode                          15  11  2  2  35  48- 19
 2 Tellin                           16  11  1  4  34  46- 17
 3 Bras                             16  11  1  4  34  44- 23
 4 Witry                            16  11  1  4  34  35- 17
 5 Sibret                           15  10  2  3  32  40- 16
 6 Vaux-Sur-Sûre                    15   8  4  3  28  39- 21
 7 Bure                             16   8  1  7  25  37- 40
 8 R US Givry B                     15   7  1  7  22  32- 20
 9 Wellin B                         16   6  2  8  20  26- 30
10 Bande                            16   6  2  8  20  26- 36
11 Ste. Marie-Wideumont             16   3  1 12  10  19- 51
12 Nassogne B                       15   2  2  1   8  22- 47
13 Cobreville                       15   2  1  1   7  26- 53
14 Champlon B                       14   1  1  1   4  17- 67
                                                  
3rd Class E                                           
 1 Roy                              16  14  1  1  43  56- 20
 2 Bourdon                          16   9  4  3  31  34- 21
 3 Melreux-Hotton B                 16   9  4  3  31  37- 25
 4 Rendeux                          16   8  5  3  29  50- 27
 5 Heyd                             15   8  4  3  28  46- 19
 6 Oppagne B                        16   7  5  4  26  48- 24
 7 Petit-Han                        16   6  4  6  22  37- 46
 8 Vecmont                          15   6  3  6  21  37- 27
 9 Durbuy B                         15   4  6  5  18  28- 20
10 Houmart                          15   5  2  8  17  34- 39
11 Waha-Marche B                    16   4  3  9  15  25- 53
12 La Roche B                       16   3  5  8  14  21- 40
13 Izier                            16   1  3 12   6  19- 62
14 Ortho                            16   1  1 14   4  17- 66
                                                  
3rd Class F                                           
 1 Harre - Manhay                   16  14  2  0  44  57-  8
 2 Odeigne                          15  12  1  2  37  57- 25
 3 Lierneux                         16  11  3  2  36  52- 17
 4 Mageret                          15   9  2  4  29  48- 24
 5 Gouvy B                          15   9  1  5  28  49- 24
 6 Montleban                        16   8  2  6  26  29- 37
 7 Halthier B                       14   8  1  5  25  31- 29
 8 Salm                             15   7  3  5  24  32- 23
 9 Houffaloise B                    15   4  4  7  16  19- 30
10 Tavigny                          16   3  2 11  11  17- 54
11 Bovigny                          15   2  2 11   8  20- 49
12 Regné                            16   2  2 12   8  13- 45
13 Chevron                          15   1  4 10   7  12- 39
14 Bourcy B                         15   1  3 11   6  14- 46

Recomputed Final Tables ("Sportieve Rangschikking"):
   
1st class 
 1 Marloie A                       16  11      3      2       36      41   - 14    
 2 Gouvy A                         16  11      3      2       36      39   - 20    
 3 Libramont                       16  11      1      4       34      29   - 17    
 4 St Hubert A                     16   9,6    3,2    3,2     32,00   37,33- 19,2  
 5 Ethe A                          16   8      4      4       28      28   - 15    
 6 Vaux-Noville                    16   8      1      7       25      21   - 22    
 7 Freylange A                     16   7      4      5       25      28   - 21    
 8 Arlon A                         16   7,47   2,13   6,4     24,53   26,67- 22,4  
 9 La Roche A                      16   7      1      8       22      29   - 28    
10 Sart                            16   6      2      8       20      30   - 27    
11 Florenville                     16   6      2      8       20      23   - 36    
12 Chaumont                        16   2      4     10       10      19   - 29    
13 Nassogne A                      16   1      3     12        6      10   - 46    
14 St Léger                        16   0      1     15        1      12   - 55    
                                                                                    
2nd class A                                                                         
 1 Aubange A                       16  13      2      1       41      63   - 19    
 2 St.Mard A                       16  12      2      2       38      44   - 18    
 3 Messancy A                      16   9,6    2,13   4,27    30,93   38,4 - 25,6  
 4 Tontelange                      16   7,47   4,27   4,27    26,67   27,73- 22,4  
 5 Jamoigne-Chiny                  16   7      4      5       25      25   - 19    
 6 Arlon B                         16   6,4    1,07   8,53    20,27   16   - 23,47 
 7 Meix-Dt-Virton B                16   6      2      8       20      27   - 35    
 8 Bleid A                         16   5      4      7       19      30   - 35    
 9 Habaysienne A                   16   4      6      6       18      35   - 39    
10 Autelbas                        16   5,33   1,07   9,6     17,07   23,47- 33,07 
11 Vance                           16   5      1     10       16      16   - 34    
12 Nothomb-Post A                  16   4      4      8       16      31   - 34    
13 Rossignol                       16   4      3      9       15      17   - 29    
14 Gérouville                      16   4      2     10       14      17   - 44    
                                                                                   
2nd class B                                                                        
 1 Longlier                        16  12      1      3       37      36   - 12    
 2 Libin A                         16  11,73   1,07   3,2     36,27   38,4 - 16    
 3 Bercheux                        16  12      0      4       36      35   -  9    
 4 Assenois                        16  12      0      4       36      42   - 27    
 5 Orgéo A                         16   9      1      6       28      36   - 27    
 6 Grandvoir                       16   7      4      5       25      29   - 30    
 7 Neuvillers                      16   6,4    3,2    6,4     22,40   25,6 - 30,93 
 8 Wellin A                        16   6      2      8       20      26   - 29    
 9 Poupehan                        16   4      6      6       18      33   - 41    
10 St.Hubert B                     16   4,27   2,13   9,6     14,93   32   - 44,8  
11 Paliseul                        16   4,27   2,13   9,6     14,93   18,13- 30,93 
12 Ochamps A                       16   3      4      9       13      32   - 36    
13 Bouillon                        16   3,2    1,07  11,73    10,67   18,13- 37,33 
14 Villance                        16   1      3     11        6,4    13   - 45    
         
2nd class C       
 1 Bastogne                        16  14      1      1       43      45   - 18    
 2 Melreux-Hotton A                16   9,6    5,33   1,07    34,13   36,27- 21,33 
 3 Houffaloise A                   16   9      4      3       31      34   - 22    
 4 Tenneville                      16   9      2      5       29      42   - 27    
 5 Marloie B                       16   8      2,29   5,71    26,28   44,57- 27,71 
 6 Halthier A                      16   6,4    4,27   5,33    23,45   33,07- 32    
 7 Erezée                          16   6,4    3,2    6,4     22,40   35,2 - 34,13 
 8 Aye                             16   6      4      6       22      26   - 24    
 9 Mormont B                       16   5,33   2,13   8,53    18,13   34,13- 39,47 
10 Waha-Marche A                   16   5      3      8       18      28   - 40    
11 Amonines                        16   4,27   3,2    8,53    16,00   30,93- 37,33 
12 Compogne                        16   3,2    5,33   7,47    14,93   16   - 27,73 
13 Bourcy A                        16   4      2     10       14      31   - 45    
14 Champlon A                      16   0      2     14        2      13   - 43    
                                                                            
4th class A       
 1 Châtillon                       14   9      4      1       31      49   - 21    
 2 Waltzing                        14   8,62   4,31   1,08    30,15   32,31- 12,92 
 3 Toernich                        14   9      2      3       29      45   - 20    
 4 Bleid B                         14   8      1      5       25      26   - 24    
 5 St Mard B                       14   6,46   4,31   3,23    23,69   45,23- 22,62 
 6 Halanzy                         14   6      4      4       22      27   - 32    
 7 Aubange B                       14   5,83   3,5    4,67    21,00   31,5 - 28    
 8 Meix-Le-Tige                    14   4      2      8       14      30   - 36    
 9 Messancy B                      14   4,31   0      9,69    12,92   19,38- 35,54 
10 Athus                           14   3      2      9       11      20   - 39    
11 Rachecourt                      14   2,15   2,15   9,69     8,61   18,31- 36,62 
12 Signeulx                        14   1,17   2,33  10,5      5,83   18,67- 59,5  
                                                                            
4th class B       
 1 Léglise                         15  12      1      2       37      46   - 22    
 2 Les Bulles                      15  11      2      2       35      53   - 28    
 3 Marbehan                        15  11,54   0      3,46    34,61   50,77- 19,62 
 4 Villers-Dt-Orval                15   8,57   4,29   2,14    30      38,57- 17,14 
 5 Nothomb-Post B                  15   8,57   2,14   4,29    27,86   36,43- 25,71 
 6 Etalle                          15   6,92   2,31   5,77    23,08   32,31- 31,15 
 7 Fouches                         15   5,77   1,15   8,08    18,46   23,08- 38,08 
 8 Ste.Marie-Semois                15   4      4      7       16      25   - 24    
 9 Habaysienne B                   15   4,38   2,92   8,77    15      39,45- 39,45 
10 Freylange B                     15   2,14   3,21   8,57    10,38   31,07- 50,36 
11 Warmifontaine                   15   2,31   2,31  10,38     9,23   24,23- 45    
12 Tintifontaine                   15   1      6      8        9      21   - 53    
13 Martelange                      15   1,07   3,21  10,71     6,43   21,43- 50,36 
         
4th class C       
 1 Haut-Fays                       16  11,73   2,13   2,13    37,33   57,6 - 17,07 
 2 Ste Cécile                     16  11,73   2,13   2,13    37,33   55,47- 20,27 
 3 St Pierre                       16  10      1      5       31      57   - 27    
 4 Muno                            16   9      3      4       30      50   - 35    
 5 Orgéo B                         16   8,53   2,13   5,33    27,73   41,6 - 38,4  
 6 Carlsbourg                      16   8      3,43   4,57    27,43   42,29- 27,43 
 7 Petitvoir                       16   7      4      5       25      48   - 29    
 8 Namoussart                      16   6,4    4,27   5,33    23,47   45,87- 37,33 
 9 Corbion                         16   6,86   2,29   6,86    22,86   51,43- 43,43 
10 Ochamps B                       16   6,4    3,2    6,4     22,40   33,07- 36,27 
11 Libin B                         16   4      6      6       18      45   - 47    
12 Bertrix                         16   1      5     10        8      22   - 54    
13 St Médard                       16   1,07   1,07  13,87     4,27   28,8 - 74,67 
14 Neufchâteau                     16   1      0     15        3      18   -114    
         
4th class D       
 1 Ste Ode                         16  11,73   2,13   2,13    37,33   51,2 - 20,27 
 2 Sibret                          16  10,67   2,13   3,2     34,13   42,67- 17,07 
 3 Tellin                          16  11      1      4       34      46   - 17    
 4 Bras                            16  11      1      4       34      44   - 23    
 5 Witry                           16  11      1      4       34      35   - 17    
 6 Vaux-Sur-Sûre                   16   8,53   4,27   3,2     29,86   41,6 - 22,4  
 7 Bure                            16   8      1      7       25      37   - 40    
 8 Givry B                         16   7,47   1,07   7,47    23,47   34,13- 21,33 
 9 Wellin B                        16   6      2      8       20      26   - 30    
10 Bande                           16   6      2      8       20      26   - 36    
11 Ste Marie-Wid.                  16   3      1     12       10      19   - 51    
12 Nassogne B                      16   2,13   2,13  11,73     8,53   23,47- 50,13 
13 Cobreville                      16   2,13   1,07  12,8      7,47   27,73- 56,53 
14 Champlon B                      16   1,14   1,14  12,8      5,71   19,43- 76,57 
         
4th class E       
 1 Roy                             16  14      1      1       43      56   - 20    
 2 Bourdon                         16   9      4      3       31      34   - 21    
 3 Melreux-Hotton B                16   9      4      3       31      37   - 25    
 4 Heyd                            16   8,53   4,27   3,2     29,86   49,07- 20,27 
 5 Rendeux                         16   8      5      3       29      50   - 27    
 6 Oppagne B                       16   7      5      4       26      48   - 24    
 7 Vecmont                         16   6,4    3,2    6,4     22,40   39,47- 28,8  
 8 Petit-Han                       16   6      4      6       22      37   - 46    
 9 Durbuy B                        16   4,27   6,4    5,33    19,20   29,87- 21,33 
10 Houmart                         16   5,33   2,13   8,53    18,13   36,27- 41,6  
11 Waha-Marche B                   16   4      3      9       15      25   - 53    
12 La Roche B                      16   3      5      8       14      21   - 40    
13 Izier                           16   1      3     12        6      19   - 62    
14 Ortho                           16   1      1     14        4      17   - 66   
         
4th class F       
 1 Harre - Manhay                  16  14      2      0       44      57   -  8   
 2 Odeigne                         16  12,8    1,07   2,13    39,47   60,8 - 26,67
 3 Lierneux                        16  11      3      2       36      52   - 17   
 4 Mageret                         16   9,6    2,13   4,27    30,93   51,2 - 25,6 
 5 Gouvy B                         16   9,6    1,07   5,33    29,86   52,27- 25,6 
 6 Halthier B                      16   9,14   1,14   5,71    28,57   35,43- 33,14
 7 Montleban                       16   8      2      6       26      29   - 37   
 8 Salm                            16   7,47   3,2    5,33    25,60   34,13- 24,53
 9 Houffaloise B                   16   4,27   4,27   7,47    17,07   20,27- 32   
10 Tavigny                         16   3      2     11       11      17   - 54   
11 Bovigny                         16   2,13   2,13  11,73     8,53   21,33- 52,27
12 Regné                           16   2      2     12        8      13   - 45   
13 Chevron                         16   1,07   4,27  10,67     7,47   12,8 - 41,6 
14 Bourcy B                        16   1,07   3,2   11,73     6,40   14,93- 49,07

2018/19

list of champions.

final tables (1st and 2nd level).

final tables (3rd level).

list of cup finals.

list of super cup finals.

list of topscorers.

all-time table.


About this document

Prepared and maintained by Jan Schoenmakers and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Jan Schoenmakers and Karel Stokkermans
Last updated: 15 Jul 2020

(C) Copyright Jan Schoenmakers, Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.