Torneo Internazionale U-19/U-20 di Bellinzona (Ticino, Switzerland)


Easter tournament played at Stadio Comunale, Bellinzona (Ticino, Switzerland)

Palmares


ed year       Winners                     Runners-up 
 1 1941       AC Bellinzona           2-0 Young Boys Bern
 2 1942       AC Bellinzona           2-0 Cantonal NE
 3 1943       Cantonal                1-0 Grasshoppers Club ZH
 4 1944       International Genève    Cantonal NE - FC Schaffhausen
 5 1945       AC Bellinzona           3-1 Grasshoppers Club ZH
 6 1946       Internazionale          0-0 AC Bellinzona
 7 1947       AC Bellinzona           Como - RAF Youth Team
 8 1948       AC Bellinzona           1-0 Cantonal NE
 9 1949       Internazionale          1-0 Racing Club Paris
10 1950       Pro Patria Busto        2-2 Racing Club Paris		[aet; on goal average]
11 1951       Austria Wien            0-0 Milan AC 			[aet; on goal average]
12 1952       Bologna                 1-0 Fiorentina
13 1953       Racing Club Paris       0-0 SK Beogradski 		[aet; on goal average]
14 1954       Olympique Charleroi     1-0 Kvarner Fiume FK 
15 1955       Kvarner Fiume FK        2-2 Torino			[3-1 pen]
16 1956       Kvarner Fiume FK        0-0 AC Bellinzona			[4-3 pen]
17 1957       Racing Club Paris       4-1 Spal Ferrara
18 1958       Milan AC                3-0 Sel.Ticino
19 1959       C.Zvezda Beograd        2-1 Milan AC 
20 1960       Atalanta Bergamo        1-1 Torino			[3-2 pen]
21 1961       Bayern München          1-0 Dinamo Zagreb
22 1962       Fiorentina              1-0 Arsenal London
23 1963       C.Zvezda Beograd        0-0 Inter Milan			[4-3 pen]
24 1964       Bayern München          4-0 Sel.Ticino
25 1965       Rijeka                  2-0 First Vienna
26 1966       Internazionale          2-1 Bayern München
27 1967       Bologna                 0-0 Chelsea			[6-6 pen; on points of 1st round]
28 1968       Burevestnik Moscow      1-0 Switzerland			[aet]
29 1969       Levski Sofia            1-0 Burevestnik Moscow
30 1970       Levski Sofia            1-0 Fiorentina
31 1971       Torpedo Moscow          0-0 Internazionale		[3-2 pen]
32 1972       Torpedo Moscow          1-0 Internazionale 
33 1973       Levski Sofia            2-0 VfB Stuttgart 
34 1974       Ujpest Budapest         2-2 Hajduk Split			[4-2 pen]
35 1975       Ajax Amsterdam          2-1 Fiorentina
36 1976       Wolverhampton Wanderers 3-1 Rijeka
37 1977       Levski Sofia            3-1 Servette Genève
38 1978       USA                     1-0 Tunisia
39 1979       Internazionale          1-0 USA
40 1980       1.FC Nürnberg           1-1 Fiorentina			[4-2 pen]
41 1981       Leeds United            1-0 Napoli
42 1982       Sparta Praha            1-1 Udinese 			[4-3 pen]
43 1983       Sparta Praha            3-1 Udinese
44 1984       Milan AC                1-0 Ajax Amsterdam
45 1985       AS Roma                 4-2 Tunisia
46 1986       Internazionale          1-1 Ajax Amsterdam		[5-4 pen]
47 1987       Internazionale          1-1 AS Roma			[4-2 pen]
48 1988       Internazionale          1-0 Celtic Glasgow
49 1989       Internazionale          1-0 Milan AC
50 1990       Switzerland             1-0 Japan 
51 1991       Tottenham Hotspur       0-0 AC Bellinzona			[5-4 pen]
52 1992       AS Nancy                1-1 Aston Villa			[5-4 pen]
53 1993       Porto                   0-0 AS Nancy			[on pen]
54 1994       FC Barcelona            2-0 Manchester United
55 1995       Manchester United       2-1 FC Lugano
56 1996       Japan                   2-0 Atletico Madrid
57 1997       Croatia Zagreb          2-0 SL Benfica 
58 1998       Galatasaray Istanbul    1-0 FC Barcelona
59 1999       Comercial FC (BRA)      0-0 FC Lugano			[5-4 pen]
60 2000       Boca Juniors            3-0 FC Barcelona
61 2001       Boca Juniors            2-2 Santos FC			[4-2 pen]
62 2002       Paris Saint-Germain     0-0 Internazionale		[5-4 pen]
63 2003       River Plate             2-1 Reggina
64 2004       River Plate             2-1 Japan
65 2005       FC Porto                1-1 River Plate			[5-3 pen]
66 2006	      Japan		      1-1 FC Basel			[4-2 pen]
67 2007	      SE Palmeiras	      3-1 Team Ticino
68 2008	      Sporting CP	      3-1 FC Basel
69 2009	      Tottenham Hotspur       2-1 Sporting CP
70 2010	      Team Ticino             0-0 Sporting CP			[4-3 pen]
71 2011	      Boca Juniors            1-0 Team Ticino
72 2012	      Boca Juniors            1-0 FC Basel
73 2013	      FC Basel		      2-0 Atletico Madrid
74 2014       Inter Milan	      2-1 Team Ticino
75 2015	      FC Midtyjland	      3-0 Atletico Madrid
76 2016       SE Palmeiras	      1-1 Krasnodar			[4-3 pen]
77 2017       SE Palmeiras	      2-1 Rijeka


1941

 
[April 14]
 
AC Bellinzona		3-3 Young Fellows ZH
AC Bellinzona		4-1 Maria Hilf Schwyz
Young Fellows ZH	1-1 Maria Hilf Schwyz

BSC Young Boys		3-1 FC Luzern
BSC Young Boys		5-4 FC Lugano
FC Luzern		2-0 FC Lugano

Final
AC Bellinzona		2-0 BSC Young Boys

3. FC Luzern
4. Young Fellows ZH
5. Maria Hilf Schwyz
6. FC Lugano

1942

 
[April 6]

AC Bellinzona		5-0 Concordia Yverdon
AC Bellinzona		1-0 Brühl St.Gallen
Concordia Yverdon	2-2 Brühl St.Gallen

FC Cantonal NE		2-0 SC Zug
FC Cantonal NE		4-0 Red Star ZH
SC Zug			2-1 Red Star ZH

International GE	2-0 Schaffhausen
International GE	1-0 FC Olten
Schaffhausen		4-2 FC Olten

Final round
AC Bellinzona		2-0 FC Cantonal NE
AC Bellinzona		2-1 International GE
FC Cantonal NE		1-0 International GE

4. Schaffhausen
5. SC Zug
6. Concordia Yverdon
7. Brühl St.Gallen
8. Red Star ZH
9. FC Olten

1943

 
[April 26]

Cantonal NE 		3-0 SV Schaffhausen
Cantonal NE 		1-0 FC Rheinfelden
SV Schaffhausen		4-0 FC Rheinfelden

AC Bellinzona		4-0 SC Derendingen
AC Bellinzona		0-0 FC Töss
SC Derendingen		2-0 FC Töss			

International GE	2-0 FC Lugano
International GE	1-0 Red Star ZH
FC Lugano		4-0 Red Star ZH

Grasshopper-Club ZH	4-0 Concordia Yverdon
Grasshopper-Club ZH	0-0 SC Zug
Concordia Yverdon	1-0 SC Zug

Semifinals
Cantonal NE		0-0 AC Bellinzona	[Cantonal on coin toss]
Grasshopper-Club	2-1 International GE

Finals
Cantonal NE 		1-0 Grasshopper-Club
AC Bellinzona		2-1 International GE

5. FC Lugano
6. SV Schaffhausen
7. FC Töss
8. SC Derendingen
9. Concordia Yverdon
10.SC Zug
11.FC Rheinfelden
12.Red Star ZH

1944

 
[April 10]

Group 1
1. Cantonal Neuchâtel

Group 2
1. International Genève

Group 3
1. FC Schaffhausen

Final round
International		1-1 Cantonal
International		0-0 Schaffhausen
Cantonal		0-0 Schaffhausen

Classement:
1. International Genève  [on goal average of 1st round]
2. Cantonal Neuchâtel
3. Schaffhausen
4. AC Bellinzona
5. FC Locarno
6. Giubiasco
7. Höngg Zürich
8. Forward Morges
9. SC Zug

1945

 
[April 2]

Group 1
AC Bellinzona		3-0 FC La Chaux-de-Fonds
AC Bellinzona		7-0 SV Höngg ZH
FC La Chaux-de-Fonds	1-0 SV Höngg ZH

Group 2
FC Lugano		1-0 FC Basel
FC Lugano		6-0 US Giubiasco
FC Basel		2-0 US Giubiasco

Group 3
Cantonal NE		1-0 FC Chiasso
Cantonal NE		3-0 SpC Zug
FC Chiasso		1-0 SpC Zug

Group 4
Grasshoppers Club ZH	3-1 FC Locarno
Grasshoppers Club ZH	6-0 Forward Morges
FC Locarno		1-0 Forward Morges

Semifinals
AC Bellinzona		1-1 FC Lugano		[Bellinzona on goal average]
Grasshoppers Club ZH	4-2 Cantonal NE

Finals
AC Bellinzona		3-1 Grasshoppers Club ZH
FC Lugano		5-0 Cantonal NE

5. FC Basel
6. FC Chiasso
7. FC Locarno
8. FC La Chaux-de-Fonds
9. SpC Zug
10.Forward Morges
11.SV Höngg ZH
   US Giubiasco

1946

 
[April 22]

Group 1
AC Bellinzona		5-0 Blue Stars ZH
AC Bellinzona		1-1 Cantonal NE
Blue Stars ZH		1-0 Cantonal NE

Group 2
Pro Daro Bellinzona	2-2 Grasshoppers Club ZH
Pro Daro Bellinzona	3-0 Lausanne-Sports
Grasshoppers Club ZH	1-0 Lausanne-Sports

Group 3
FC Lugano		4-0 Schaffhausen
FC Lugano		1-1 International GE
Schaffhausen		1-0 International GE

Group 4
Inter Milan		4-1 FC Locarno
Inter Milan		3-0 Red Star ZH
FC Locarno		6-1 Red Star ZH

Semifinals
Inter Milan		2-0 FC Lugano
AC Bellinzona		1-0 Pro Daro

Finals
Inter Milan		0-0 AC Bellinzona [no aet; Bellinzona give the victory to Milan]
FC Lugano		6-0 Pro Daro

5. Grasshoppers Club ZH
6. FC Locarno
7. Blue Stars ZH
8. Schaffhausen
9. International GE
10.Cantonal NE
11.Lausanne-Sports
12.Red Star ZH

1947

 
[April 7]

Group 1
AC Como			3-0 FC Basel
AC Como			2-0 International GE
AC Como			1-1 FC Mendrisio

1.Como			5 pts
2.FC Basel		4
3.International GE	
4.FC Mendrisio

Group 2
1.Young Fellows		6 pts
2.Stade Marseille	3

Group 3
1.AC Bellinzona		5 pts
2.RAF Youth Team	4

Group 4
SC Zug			4-0 AS Bari
FC Lugano		1-0 AS Bari
FC Luzern		0-0 AS Bari

1.SC Zug		4 pts
2.FC Lugano		4
3.FC Luzern
4.AS Bari

Group 5
1.Grasshoppers Club	4 pts
2.FC Aarau		3
  FC Chiasso		3
4.Helvetia Bern


Semifinals places 1-6
AC Bellinzona		1-0 SC Zug
AC Como			4-0 Young Fellows ZH
RAF Youth Team		1-0 Grasshoppers Club ZH

Semifinals places 7-10
FC Basel		1-1 Stade Marseille	[Basel on result of 1st round]
FC Aarau		1-0 FC Lugano


Final round
AC Bellinzona		2-1 AC Como		[aet]
AC Bellinzona		0-0 RAF Youth Team	[aet]
AC Como			1-0 RAF Youth Team

Places 4-6
Young Fellows ZH	1-1 SC Zug
Young Fellows ZH	2-0 Grasshoppers Club ZH
SC Zug			2-0 Grasshoppers Club ZH
 Young Fellows 4th on result of 1st round

Places 7-10
FC Basel		 -  FC Aarau
FC Lugano		1-1 Stade Marseille

Classement:
1. AC Bellinzona
2. AC Como
3. RAF Youth Team (Army Cadet Force)
4. Young Fellows ZH
5. SC Zug
6. Grasshoppers Club ZH
7. FC Basel
8. FC Aarau
9. FC Lugano
10.Stade Marseille
11.FC Luzern
12.FC Chiasso
13.US Pro Daro Bellinzona
14.FC Thun
15.Helvetia Bern 
16.International GE 
17.FC Mendrisio 
18.FC Winterthur 
19.Blue Stars ZH 
20.AS Bari

1948

 
[March 29]

AC Bellinzona		1-0 SC Zug
AC Bellinzona		3-0 SR Delémont
SC Zug			1-0 SR Delémont

Young Fellows ZH	1-0 SC Binningen
Young Fellows ZH	1-0 FC Winterthur
SC Binningen		1-0 FC Winterthur

Grasshopper-Club ZH	1-0 FC Locarno
Grasshopper-Club ZH	3-0 FC Rorschach
FC Locarno		1-0 FC Rorschach

Cantonal NE		1-0 FC Mendrisio
Cantonal NE		0-0 BSC Old Boys Basel
FC Mendrisio		3-0 BSC Old Boys Basel


Semifinals place 1-4
AC Bellinzona		2-1 Young Fellows
Cantonal NE		3-0 Grasshopper-Club

Semifinals place 5-8
SC Zug			3-0 SC Binningen
FC Mendrisio		2-2 FC Locarno		[Mendrisio on results of 1st round]
 
Finals
AC Bellinzona		1-0 Cantonal NE
Grasshopper-Club 	1-0 Young Fellows
SC Zug			1-0 FC Mendrisio
FC Locarno		3-0 SC Binningen

9. BSC Old Boys Basel
10.FC Winterthur
11.FC Rorschach
12.SR Delémont


1949

 
[April 18]

Grasshopper-Club	1-0 Biasca
Racing Club Paris	2-0 Grasshopper-Club
Racing Club Paris	3-0 Biasca

Carlins Boys		1-0 FC Wien	
Carlins Boys		1-1 AC Bellinzona
FC Wien			1-0 AC Bellinzona

FC Zürich		2-0 SC Zug
Inter Milan		1-0 FC Zürich
Inter Milan		3-0 SC Zug

Admira Wien		1-1 Half Milano
Half Milano		1-0 Old Boys Basel
Admira Wien		2-0 Old Boys Basel

Semifinals
Inter Milan		1-1 Admira Wien			[aet; on goal-average]
Racing Club Paris	2-0 Carlins Boys

Finals
Inter Milan		1-0 Racing Club Paris		[aet]
Admira Wien		0-0 Carlins Boys San Remo	[aet; on goal-average]

5. Half Milano
6. FC Wien
7. FC Zürich
8. Grasshopper-Club ZH
9. AC Bellinzona
10.Old Boys Basel
11.Biasca
12.SC Zug

1950

 
[April 10]

Austria Wien		2-0 SC Zug
Austria Wien		6-0 FC La Chaux-de-Fonds
SC Zug			2-0 FC La Chaux-de-Fonds

PP Busto Arsizio 	1-0 Inter Milan
Pro Patria		3-0 FC Luzern
Inter Milan		2-0 FC Luzern

Racing Club Paris	0-0 AC Bellinzona
Racing Club Paris	2-0 Saarbrücken
AC Bellinzona		2-0 Saarbrücken

AC Como			1-0 Grasshopper-Club ZH
AC Como			3-0 FC Yverdon
Grasshopper-Club ZH	 -  FC Yverdon

Semifinals places 5-8
Inter Milan		0-0 SC Zug
AC Bellinzona		1-0 Grasshopper-Club

Semifinals places 1-4
Pro Patria  		1-0 Austria Wien
Racing Club Paris	1-0 AC Como		[abd; awd 3-0:forfeit of Como]

Finals
Pro Patria  		2-2 Racing Club Paris	[aet; on goal-average]
Austria Wien		2-0 AC Como

5. Inter Milan
6. AC Bellinzona
7. Grasshopper-Club ZH
8. SC Zug
9. Saarbrücken
10.FC Luzern
11.FC Yverdon
12.FC La Chaux-de-Fonds


1951

[March 26]

Austria Wien		3-1 AC Bellinzona
Austria Wien		2-0 FC Luzern
AC Bellinzona		1-0 FC Luzern

BSC Young Boys		0-0 FC Lugano
BSC Young Boys		1-0 Racing Club Paris
FC Lugano		1-1 Racing Club Paris

Milan AC		2-0 Young Fellows ZH
Milan AC		6-0 FC Fribourg
Young Fellows ZH	2-1 FC Fribourg

Pro Patria Busto	0-0 SR Delémont
Pro Patria Busto	7-0 VfR Pforzheim
SR Delémont		3-1 VfR Pforzheim

Semifinals places 5-8
FC Lugano		2-1 AC Bellinzona
Young Fellows ZH	3-0 SR Delémont			[Forfeit]

Semifinals places 1-4
Austria Wien		3-0 BSC Young Boys
Milan AC		1-1 Pro Patria Busto
 Milan AC is qualified on goal-average of the 1st round

Finals
Austria Wien		0-0 Milan AC			[aet; on goal-average]
Pro Patria Busto	3-0 BSC Young Boys
FC Lugano		2-0 Young Fellows ZH

7. AC Bellinzona
8. Racing Club Paris
9. FC Fribourg
10.VfR Pforzheim
11.FC Luzern
12.SR Delémont


1952

 
[April 14]

Racing Club Paris	1-1 Cantonal Neuchâtel
Racing Club Paris	4-0 Young Fellows ZH
Cantonal Neuchâtel	1-0 Young Fellows ZH

Bologna			0-0 AC Bellinzona
Bologna			2-1 Eintracht Frankfurt
AC Bellinzona		1-0 Eintracht Frankfurt

Fiorentina		3-0 Austria Wien
Fiorentina		5-0 FC St.Gallen
Austria Wien		3-0 FC St.Gallen

Milan AC		2-0 FC Lugano
Milan AC		2-0 Urania Genève
FC Lugano		2-0 Urania Genève

Semifinals places 1-4
Bologna			2-0 Racing Club Paris
Fiorentina		1-0 Milan AC

Semifinals places 5-8
AC Bellinzona		4-0 Cantonal Neuchâtel
Austria Wien		4-0 FC Lugano
 
Finals
Bologna			1-0 Fiorentina
Milan AC		3-0 Racing Club Paris
AC Bellinzona		1-0 Austria Wien
FC Lugano		3-0 Cantonal Neuchâtel

9. Eintracht Frankfurt
10.Urania Genève
11.Young Fellows ZH
12.FC St.Gallen


1953

 
[April 6]

Bologna			2-2 RC Charleroi
Bologna			4-1 Schaffhausen
RC Charleroi		2-1 Schaffhausen

SK Beogradski		2-1 Brescia
SK Beogradski		3-1 GC Luganesi
Brescia			2-2 GC Luganesi

AC Bellinzona		0-0 Rapid Wien
AC Bellinzona		2-0 Young Fellows ZH
Rapid Wien		2-1 Young Fellows ZH

Racing Club Paris	2-0 SC Zug
Racing Club Paris	2-0 FC Bern
SC Zug			1-0 FC Bern

Semifinals places 1-4
Racing Club Paris	0-0 AC Bellinzona
SK Beogradski		0-0 Bologna

Semifinals places 5-8
RC Charleroi		0-0 Brescia
Rapid Wien		1-0 SC Zug

Finals
Racing Club Paris	0-0 SK Beogradski		[aet; on goal-average]
Bologna			2-1 AC Bellinzona
RC Charleroi		2-1 Rapid Wien
Brescia			1-0 SC Zug

9. GC Luganesi
10.Schaffhausen
11.Young Fellows ZH
12.FC Bern


1954

 
[April 19]

Racing Club Paris	0-1 Lazio Roma
Racing Club Paris	1-0 Giubiasco
Racing Club Paris	1-0 FC Chiasso
Lazio Roma		0-1 Giubiasco
Lazio Roma		0-0 FC Chiasso
Giubiasco		1-1 FC Chiasso

Olympic Charleroi	3-1 Beogradski
Olympic Charleroi	0-0 Biel-Bözingen
Olympic Charleroi	2-0 Bodio
Beogradski		6-1 Biel-Bözingen
Beogradski		2-0 Bodio
Biel-Bözingen		2-0 Bodio

First Vienna		0-0 Deportivo Madrid
First Vienna		3-1 AC Bellinzona
First Vienna		1-0 Mendrisio
Deportivo Madrid	1-0 AC Bellinzona
Deportivo Madrid	2-0 Mendrisio
AC Bellinzona		2-1 Mendrisio

Kvarner Fiume FK	0-1 FC Locarno
Kvarner Fiume FK	1-0 SC Zug
Kvarner Fiume FK	2-0 BK Kobenhavn
FC Locarno		1-1 SC Zug
FC Locarno		1-1 BK Kobenhavn
SC Zug			1-1 BK Kobenhavn
 
Semifinals places 1-4
Olympic Charleroi	1-0 Racing Club Paris
Kvarner Fiume FK	1-0 First Vienna

Semifinals places 5-8
FC Locarno		1-0 Deportivo Madrid
Beogradski		0-0 Lazio Roma			[4-3 pen]

Finals
Olympic Charleroi	1-0 Kvarner Fiume FK (Rijeka)
Racing Club Paris	0-0 First Vienna		[4-3 pen]
FC Locarno		0-0 Beogradski			[4-3 pen]
Deportivo Madrid	0-0 Lazio Roma			[4-3 pen]

9. Giubiasco
10.Biel-Bözingen
11.SC Zug
12.AC Bellinzona
13.FC Chiasso
14.BK Kobenhavn
15.Mendrisio
16.Bodio


1955

 
[April 11]

Torino			7-0 FC Chiasso
Torino			5-0 Giubiasco
FC Chiasso		1-0 Giubiasco

Rapid Wien		2-3 AC Bellinzona
Rapid Wien		3-0 Vojvodina Novi-Sad
AC Bellinzona		0-1 Vojvodina Novi-Sad

Lazio Roma		1-0 Olympic Charleroi
Lazio Roma		2-0 Red Star ZH
Olympic Charleroi	2-2 Red Star ZH

Kvarner Fiume FK	2-1 Racing Club Paris
Kvarner Fiume FK	0-0 Ticino Sel.
Racing Club Paris	2-0 Ticino Sel.
 
Finals
Kvarner Fiume FK	2-2 Torino			[3-1 pen]
Lazio Roma		2-2 Rapid Wien			[on pen, then on coin toss]
Racing Club Paris	1-0 FC Chiasso
Olympic Charleroi	3-2 AC Bellinzona

9. Vojvodina Novi-Sad	
10.Red Star ZH
11.Ticino Sel.
12.Giubiasco


1956

 
[April 2]

Racing Club Paris	2-1 Cantonal NE
Racing Club Paris	2-0 Rapid Lugano
Rapid Lugano		2-1 Cantonal NE

AC Bellinzona		2-0 Simmenthal Monza
AC Bellinzona		2-0 Stade Lausanne
Simmenthal Monza	2-0 Stade Lausanne

Atalanta Bergamo	2-0 Eintracht Frankfurt
Atalanta Bergamo	2-0 Mendrisio
Eintracht Frankfurt	0-0 Mendrisio

Kvarner Fiume FK	3-0 FC Baden
Kvarner Fiume FK	1-0 Admira Wien
Admira Wien		3-1 FC Baden

Semifinals places 5-8
Simmenthal Monza	3-0 Cantonal NE			[Forfeit; awd 3-0]
Admira Wien		0-0 Eintracht Frankfurt		[on goal-average]

Semifinals places 1-4
Kvarner Fiume FK	0-0 Atalanta Bergamo		[on pen]
AC Bellinzona		0-0 Racing Club Paris		[3-2 pen]

Finals
Kvarner Fiume FK	0-0 AC Bellinzona		[4-3 pen]
Atalanta Bergamo	1-0 Racing Club Paris
Simmenthal Monza	0-0 Admira Wien			[on goal-average]
Eintracht Frankfurt	3-0 Rapid Lugano		[Forfeit; awd 3-0]	

9. Mendrisio
10.Cantonal NE
11.Stade Lausanne
12.FC Baden


1957

 
[April 22]

AC Bellinzona		0-0 Charleroi
AC Bellinzona		3-0 Elinkwijk Utrecht
Charleroi		1-1 Elinkwijk Utrecht

Racing Club Paris	0-0 Virtus Bolzano
Racing Club Paris	4-0 Blue Stars ZH
Virtus Bolzano		4-1 Blue Stars ZH

Spal Ferrara		0-0 Rijeka
Spal Ferrara		2-0 FC Chiasso
Rijeka			1-1 FC Chiasso

Pro Patria Busto	1-0 Rapid Lugano
Pro Patria Busto	0-0 Eintracht Frankfurt
Rapid Lugano		1-0 Eintracht Frankfurt

Semifinals places 5-8
Charleroi		2-0 Virtus Bolzano
Rijeka			0-0 Rapid Lugano		[3-0 pen]

Semifinals places 1-4
Racing Club Paris	0-0 AC Bellinzona		[4-0 pen]
Spal Ferrara		2-2 Pro Patria Busto		[4-2 pen]

Finals
Racing Club Paris	4-1 Spal Ferrara
Pro Patria Busto	3-1 AC Bellinzona
Charleroi		2-1 Rijeka
Virtus Bolzano		1-0 Rapid Lugano

9. Eintracht Frankfurt
10.FC Chiasso
11.Elinkwijk Utrecht
12.Blue Stars ZH


1958

 
[April 7]

1/4 finals
NK Rijeka		3-0 AC Bellinzona
Sel.Ticino		2-0 Racing Club Paris
Milan AC		1-0 Admira Wien
Bern Sel.		2-1 US Alessandria

Semifinals places 1-4
Milan AC		3-0 Bern Sel.
Sel.Ticino 		1-1 NK Rijeka			[4-2 pen]

Finals
Milan AC		3-0 Sel.Ticino
Bern Sel.		2-1 NK Rijeka

Semifinals places 5-8
not played due to rainbow, places 5 to 8 on goal-average

5. US Alessandria		
6. Admira Wien
7. Racing Club Paris	
8. AC Bellinzona

1959

 
[March 30]

1/4 finals
Milan AC		1-0 AC Bellinzona
Bayern München		0-0 Ticino Sel.			[3-1 pen]
Racing Club Paris	1-0 Bern Sel.
C.Zvezda Beograd	4-1 Central Switz.Sel.

Semifinals places 5-8
Ticino Sel.		4-2 AC Bellinzona
Bern Sel.		2-0 Central Switz.Sel.

Semifinals places 1-4
C.Zvezda Beograd	0-0 Racing Club Paris		[5-1 pen]
Milan AC		1-0 Bayern München

Finals
C.Zvezda Beograd	2-1 Milan AC
Bayern München		2-2 Racing Club Paris		[3-2 pen]
Ticino Sel.		0-0 Bern Sel.			[4-2 pen]
Central Switz.Sel.	0-0 AC Bellinzona		[3-2 pen]


1960

 
[April 18]


Atalanta Bergamo	2-0 Bayern München
Atalanta Bergamo	0-0 BSC Young Boys
Bayern München		2-0 BSC Young Boys

AC Bellinzona		1-1 Rijeka
AC Bellinzona		1-1 Etoile Carouge		[on pen]
Rijeka			0-0 Etoile Carouge

C.Zvezda Beograd	1-0 Racing Club Paris 
C.Zvezda Beograd	3-0 Valais Sel.
Racing Club Paris	3-0 Valais Sel.

Torino			2-0 Ticino Sel.
Torino			2-0 Charleroi
Ticino Sel.		2-1 Charleroi

Semifinals places 5-8
Rijeka			1-0 Racing Club Paris
Bayern München		1-1 Ticino Sel.			[on pen]

Semifinals places 1-4
Atalanta Bergamo	2-1 AC Bellinzona
Torino			0-0 C.Zvezda Beograd		[on pen]
 
Finals
Atalanta Bergamo	1-1 Torino			[3-2 pen]
C.Zvezda Beograd	6-0 AC Bellinzona
Rijeka			1-0 Bayern München
Racing Club Paris	1-0 Ticino Sel.
9. Etoile Carouge
10.Charleroi
11.BSC Young Boys
12.Valais Sel.

1961

 
[April 3]

1/4 finals
Dinamo Zagreb		1-0 Atalanta Bergamo
Torino			2-1 FC Lugano
Bayern München		3-0 AC Bellinzona
Lazio Roma		1-0 Bern Sel.

Semifinals places 5-8
Atalanta Bergamo	3-1 Bern Sel.
AC Bellinzona		2-1 FC Lugano

Semifinals places 1-4
Bayern München		0-0 Lazio Roma			[5-4 pen]
Dinamo Zagreb		2-1 Torino

Finals
Bayern München		1-0 Dinamo Zagreb
Torino			1-0 Lazio Roma
Atalanta Bergamo	2-0 AC Bellinzona
Bern Sel.		3-1 FC Lugano

1962

 
[April 23]
 
Fiorentina AC		1-1 Rapid Lugano
Fiorentina AC		3-0 First Vienna
Rapid Lugano		1-0 First Vienna
 
Lazio SS Roma		2-0 Bayern München
Lazio SS Roma		2-2 FC Chiasso
Bayern München 		2-0 FC Chiasso
 
Arsenal London 		7-1 AC Bellinzona
Arsenal London 		4-0 FC Locarno
AC Bellinzona		1-0 FC Locarno

Partizan Beograd 	5-0 FC Lugano
Partizan Beograd 	8-0 Racing Grasse
FC Lugano 		3-1 Racing Grasse

Semifinals   
Fiorentina		1-0 Partizan Beograd
Arsenal			1-1 Lazio        		[on pen]

Finals  
Fiorentina		1-0 Arsenal    
Partizan Beograd	0-0 Lazio      			[Partizan on pen]
Rapid Lugano		1-0 Bayern München
FC Lugano		1-1 AC Bellinzona      		[on coin toss]

9. FC Chiasso
10.First Vienna
11.FC Locarno
12.Racing Grasse	

1963

 
[April 15]

1/4 finals
C.Zvezda Beograd	1-0 AC Bellinzona
Bayern München		2-1 Fiorentina
Inter Milan		1-1 Ticino Sel.			[on pen]
FC Luzern		1-0 Juventus

Semifinals places 5-8
Juventus		1-1 AC Bellinzona		[on pen]
Ticino Sel.		2-0 Fiorentina

Semifinals places 1-4
C.Zvezda Beograd	5-1 FC Luzern
Inter Milan		3-0 Bayern München

Finals
C.Zvezda Beograd	0-0 Inter Milan			[4-3 pen]
Bayern München		4-0 FC Luzern
Juventus		2-0 Ticino Sel.
Fiorentina		4-0 AC Bellinzona

1964

 
[March 30]

1/4 finals
Bayern München		3-1 Vaud Sel.
Ticino Sel.		2-2 C.Zvezda Beograd		[on pen]
AS Roma			5-0 AC Bellinzona
East Switzerland Sel.	0-0 Bologna			[on pen]

Semifinals places 5-8
Bologna			3-1 AC Bellinzona
C.Zvezda Beograd	1-1 Vaud Sel.			[on pen]

Semifinals places 1-4
Bayern München		2-1 AS Roma
Ticino Sel.		1-0 East Switzerland Sel.
 
Finals
Bayern München		4-0 Ticino Sel.
AS Roma			8-0 East Switzerland Sel.
Bologna			1-0 C.Zvezda Beograd
7. Vaud Sel.
8. AC Bellinzona

1965

 
[April 19]

First Vienna		0-0 Vasas Budapest
First Vienna		2-1 Inter Milan
First Vienna		1-0 Racing Club Paris
Vasas Budapest		0-0 Inter Milan
Vasas Budapest		2-1 Racing Club Paris
Inter Milan		1-0 Racing Club Paris

Rijeka			1-0 Bayern München
Rijeka			2-1 Bologna
Rijeka			0-0 Ticino Sel.
Bayern München		1-1 Bologna
Bayern München		3-1 Ticino Sel.
Bologna			1-0 Ticino Sel.

Finals
Rijeka			2-0 First Vienna
Bayern München		2-2 Vasas Budapest		[Bayern on pen]
Inter Milan		1-0 Bologna
Racing Club Paris	4-1 Ticino Sel.

1966

 
[April 11]

Bayern München		0-0 AC Bellinzona
Bayern München		4-1 Napoli
Bayern München		3-2 Rijeka
AC Bellinzona		0-0 Napoli
AC Bellinzona		2-1 Rijeka
Napoli			1-1 Rijeka

Inter Milan		1-1 Ruda hvezda Bratislava
Inter Milan		1-1 Dinamo Zagreb
Inter Milan		5-0 FC Chiasso
Ruda hvezda Bratislava	1-2 Dinamo Zagreb
Ruda hvezda Bratislava	4-0 FC Chiasso
Dinamo Zagreb		1-2 FC Chiasso
 
Finals
Inter Milan		2-1 Bayern München		[aet]
Ruda hvezda Bratislava	2-1 AC Bellinzona
Dinamo Zagreb		2-0 Napoli
Rijeka			3-0 FC Chiasso

1967

[March 27]

Bologna			1-0 Dukla Praha
Bologna			2-0 Bayern München
Bologna			2-1 AC Bellinzona
Dukla Praha		4-0 Bayern München
Dukla Praha		3-0 AC Bellinzona
Bayern München		3-1 AC Bellinzona

Chelsea FC		1-1 Milan AC
Chelsea FC		1-0 Honvéd Budapest
Chelsea FC		1-0 Rapid Lugano
Milan AC		2-2 Honvéd Budapest
Milan AC		3-0 Rapid Lugano
Honvéd Budapest		3-2 Rapid Lugano

Finals
Bologna			0-0 Chelsea FC			[6-6 pen; on points of 1st round]
Milan AC		0-0 Dukla Praha			[3-2 pen]
Bayern München		3-1 Honvéd Budapest
AC Bellinzona		0-0 Rapid Lugano		[3-1 pen] 


1968

[April 15]

Switzerland Sel.	1-1 Bologna
Switzerland Sel.	3-0 Bayern München
Switzerland Sel.	2-0 Rijeka
Bologna			1-0 Bayern München
Bologna			2-0 Rijeka
Bayern München		0-0 Rijeka

Burevestnik Moscow	2-0 Juventus Turin
Burevestnik Moscow	2-0 Chelsea FC
Burevestnik Moscow	6-0 AC Bellinzona
Juventus Turin		2-2 Chelsea FC
Juventus Turin		2-0 AC Bellinzona
Chelsea FC		0-0 AC Bellinzona

Finals
Burevestnik Moscow	1-0 Switzerland Sel.		[aet]
Juventus Turin		2-1 Bologna
Bayern München		3-1 Chelsea FC
AC Bellinzona		2-1 Rijeka

1969

 
[April 7]

Burevestnik Moscow	0-0 Atalanta Bergamo
Burevestnik Moscow	4-0 AC Bellinzona
Burevestnik Moscow	4-1 Bayern München
Atalanta Bergamo	0-0 AC Bellinzona
Atalanta Bergamo	3-2 Bayern München
AC Bellinzona		1-0 Bayern München

Levski Spartak Sofia	0-0 Arsenal London
Levski Spartak Sofia	1-1 Cagliari
Levski Spartak Sofia	3-0 Switzerland Sel.
Arsenal London		0-0 Cagliari
Arsenal London		3-1 Switzerland Sel.
Cagliari		0-1 Switzerland Sel.

Finals
Levski Spartak Sofia	1-0 Burevestnik Moscow
Atalanta Bergamo	2-1 Arsenal London
Cagliari		1-1 AC Bellinzona		[Cagliari on pen]
Switzerland Sel. 	2-1 Bayern München

1970

 
[March 30]

Levski Spartak Sofia	1-0 Chelsea FC
Levski Spartak Sofia	0-1 Dinamo Zagreb
Levski Spartak Sofia	4-1 FC Lugano
Chelsea FC		2-0 Dinamo Zagreb
Chelsea FC		2-1 FC Lugano
Dinamo Zagreb		1-1 FC Lugano

Fiorentina		0-0 Bohemians Praha	
Fiorentina		1-0 Eindhoven
Fiorentina		3-0 AC Bellinzona 
Bohemians Praha		1-1 Eindhoven
Bohemians Praha		2-1 AC Bellinzona
Eindhoven		2-0 AC Bellinzona


Finals
Levski Spartak Sofia	1-0 Fiorentina
Bohemians Praha		0-0 Chelsea FC			[Bohemians on pen]
Dinamo Zagreb		1-1 Eindhoven			[Dinamo on pen]
AC Bellinzona		2-1 FC Lugano


1971

 
[April 12]

Torpedo Moscow		0-0 Fiorentina
Torpedo Moscow		2-0 AC Bellinzona
Fiorentina		2-0 AC Bellinzona
 Torpedo qualified on coin toss

Stoke City		0-0 Mendrisiostar
Stoke City		1-0 C.Zvezda Beograd
Mendrisiostar		1-1 C.Zvezda Beograd

Hamburger SV		1-0 Levski Spartak Sofia
Hamburger SV		1-0 FC Lugano
Levski Spartak Sofia	5-1 FC Lugano

Inter Milan		1-0 Legia Warszawa
Inter Milan		5-0 FC Chiasso
Legia Warszawa		1-0 FC Chiasso

Semifinals places 5-8
Levski Spartak Sofia	0-0 Legia Warszawa		[5-3 pen]
Fiorentina		4-0 Mendrisiostar

Semifinals places 1-4
Torpedo Moscow		2-1 Stoke City
Inter Milan		3-1 Hamburger SV

Finals
Torpedo Moscow		0-0 Inter Milan			[3-2 pen]
Stoke City		3-1 Hamburger SV
Levski Spartak Sofia	1-0 Fiorentina
Mendrisiostar		1-0 Legia Warszawa

9. C.Zvezda Beograd
10.AC Bellinzona
11.FC Lugano
12.FC Chiasso

1972

 
[April 3]

Torpedo Moscow		2-1 FC Barcelona
Torpedo Moscow		2-0 Stoke City
Torpedo Moscow		1-0 AC Bellinzona
FC Barcelona		1-1 Stoke City
FC Barcelona		2-1 AC Bellinzona
Stoke City		2-0 AC Bellinzona

Inter Milan		0-0 Lausanne Sports
Inter Milan		2-0 Levski Spartak Sofia
Inter Milan		1-0 Varese
Lausanne Sports		0-0 Levski Spartak Sofia
Lausanne Sports		1-0 Varese
Levski Spartak Sofia	1-1 Varese

Finals
Torpedo Moscow		1-0 Inter Milan
FC Barcelona		2-0 Lausanne Sports
Stoke City		0-0 Levski Spartak Sofia	[Stoke City on pen]
AC Bellinzona		1-1 Varese			[Bellinzona on pen]

1973

 
[April 23]
	
Levski Spartak Sofia	0-0 Napoli			[5-4 pen]
Levski Spartak Sofia	2-1 AC Bellinzona
VfB Stuttgart		1-0 Napoli
VfB Stuttgart		0-1 AC Bellinzona

Coventry City		4-1 Rijeka
Coventry City		0-0 Ticino Sel.			[5-4 pen]		
Újpest Dózsa Budapest	1-3 Rijeka 
Újpest Dózsa Budapest	4-0 Ticino Sel.

Semifinals places 1-4
Levski Spartak Sofia	1-1 Coventry City		[5-4 pen]
VfB Stuttgart		1-1 Újpest Dózsa Budapest	[4-2 pen]

Semifinals places 5-8
Rijeka			5-0 AC Bellinzona
Napoli			2-0 Ticino Sel.

Finals
Levski Spartak Sofia	2-0 VfB Stuttgart
Coventry City		1-1 Újpest Dózsa Budapest	[Coventry on pen]
Napoli			3-1 Rijeka
Ticino Sel.		3-1 AC Bellinzona

1974

 
[April 15]

Ujpest Dózsa		1-1 Fiorentina
Ujpest Dózsa		1-1 Ipswich Town
Ujpest Dózsa		2-0 AC Bellinzona
Fiorentina		1-0 Ipswich Town
Fiorentina		0-0 AC Bellinzona
Ipswich Town		3-1 AC Bellinzona

Hajduk Split		1-0 CSKA Sofia
Hajduk Split		1-1 Grasshopper-Club
Hajduk Split		4-0 Eintracht Frankfurt
CSKA Sofia		1-1 Grasshopper-Club
CSKA Sofia		1-0 Eintracht Frankfurt
Grasshopper-Club	0-1 Eintracht Frankfurt
 
Finals
Ujpest Dózsa Budapest	2-2 Hajduk Split		[4-2 pen]
CSKA Sofia		2-0 Fiorentina
Ipswich Town		4-0 Grasshopper-Club ZH
Eintracht Frankfurt	4-0 AC Bellinzona

1975

 
[March 31]

Ajax Amsterdam		1-1 FC Barcelona
Ajax Amsterdam		2-0 Ujpest Dózsa
Ajax Amsterdam		2-1 AC Bellinzona
FC Barcelona		0-0 Ujpest Dózsa
FC Barcelona		1-1 AC Bellinzona
Ujpest Dózsa		1-0 AC Bellinzona

Fiorentina		2-1 Hajduk Split
Fiorentina		3-0 Borussia Dortmund
Fiorentina		2-1 Grasshopper-Club
Hajduk Split		3-1 Borussia Dortmund
Hajduk Split		4-1 Grasshopper-Club
Borussia Dortmund	2-1 Grasshopper-Club

Finals
Ajax Amsterdam		2-1 Fiorentina			
FC Barcelona		1-1 Hajduk Split		[aet; 5-3 pen]
Borussia Dortmund	3-1 Ujpest Dózsa Budapest
AC Bellinzona		2-1 Grasshopper-Club ZH

1976

 
[April 19]

Rijeka			1-0 Roma
Rijeka			3-1 Bayern München
Rijeka			2-1 AC Bellinzona
Roma			3-0 Bayern München
Roma			5-1 AC Bellinzona
Bayern München		1-1 AC Bellinzona

Wolverhampton Wand.	1-1 Servette Genève
Wolverhampton Wand.	2-1 Ferencváros Budapest
Wolverhampton Wand.	2-0 Varese
Servette Genève		1-3 Ferencváros Budapest
Servette Genève		1-0 Varese
Ferencváros Budapest	0-1 Varese
 
Finals
Wolverhampton Wanderers	3-1 Rijeka
Roma			2-0 Servette Genève
Bayern München		5-1 Ferencváros Budapest
AC Bellinzona		1-1 Varese			[5-3 pen]


1977

 
[April 11]

Levski Sofia		1-0 Juventus Turin
Levski Sofia		0-0 AC Bellinzona
Levski Sofia		1-0 Fortuna Düsseldorf
Juventus Turin		2-1 AC Bellinzona
Juventus Turin		4-0 Fortuna Düsseldorf
AC Bellinzona		1-1 Fortuna Düsseldorf

Servette Genève		0-0 Lazio Roma
Servette Genève		1-0 Rijeka
Servette Genève		1-0 BK 1903 Kobenhavn
Lazio Roma		1-1 Rijeka
Lazio Roma		2-0 BK 1903 Kobenhavn
Rijeka			3-0 BK 1903 Kobenhavn

Finals
Levski Sofia		3-1 Servette Genève
Juventus Turin		1-0 Lazio Roma
AC Bellinzona		2-0 Rijeka	
BK 1903 Kobenhavn	2-0 Fortuna Düsseldorf

1978

 
[March 27]

USA			2-0 Wolverhampton Wanderers
USA			1-0 Zagreb
USA			2-0 Bor. Mönchengladbach
Wolverhampton Wand.	1-0 Zagreb
Wolverhampton Wand.	6-1 Bor. Mönchengladbach
Zagreb			3-1 Bor. Mönchengladbach

Tunisia			0-0 AC Bellinzona
Tunisia			1-0 Genoa
Tunisia			1-0 Levski Sofia
AC Bellinzona		1-1 Genoa
AC Bellinzona		1-1 Levski Sofia		[abd at 86'; awd 3-0]
Genoa			1-0 Levski Sofia

Finals
USA			1-0 Tunisia
Wolverhampton Wand.	2-0 AC Bellinzona
Zagreb			1-1 Genoa			[3-2 pen]
Bor. Mönchengladbach	0-0 Levski Sofia		[5-4 pen]

1979

 
[April 16]

USA			1-0 Atalanta Bergamo
USA			1-0 Banik Ostrava
USA			3-1 Eindhoven
Atalanta Bergamo	3-3 Banik Ostrava
Atalanta Bergamo	3-0 Eindhoven
Banik Ostrava		2-0 Eindhoven

Inter Milan		1-1 Derby County
Inter Milan		1-1 Japan
Inter Milan		1-0 AC Bellinzona
Derby County		1-1 Japan
Derby County		1-1 AC Bellinzona
Japan			0-0 AC Bellinzona

Finals
Inter Milan		1-0 USA
Atalanta Bergamo	1-1 Derby County		[3-2 pen]
Banik Ostrava		2-0 Japan
Eindhoven		1-0 AC Bellinzona

1980

 
[April 7]

FC Nürnberg		1-1 Valencia CF
FC Nürnberg		2-1 Inter Milan
FC Nürnberg		1-0 Rijeka
Valencia CF		1-1 Inter Milan
Valencia CF		2-0 Rijeka
Inter Milan		3-2 Rijeka

Fiorentina		3-2 Tottenham Hotspur
Fiorentina		2-0 Japan
Fiorentina		2-0 AC Bellinzona
Tottenham Hotspur	1-0 Japan
Tottenham Hotspur	1-0 AC Bellinzona
Japan			3-1 AC Bellinzona
 
Finals
FC Nürnberg		1-1 Fiorentina			[4-2 pen]
Valencia CF		2-0 Tottenham Hotspur
Japan			1-0 Inter Milan
AC Bellinzona		1-0 Rijeka

1981

 
[April 20]

Leeds United		0-0 Fiorentina
Leeds United		1-0 Switzerland U-18
Leeds United		4-1 AS Monaco
Fiorentina		1-0 Switzerland U-18
Fiorentina		2-0 AS Monaco
Switzerland U-18	3-1 AS Monaco

Napoli			1-0 USA
Napoli			1-0 FC Nürnberg
Napoli			1-0 AC Bellinzona
USA			2-1 FC Nürnberg
USA			2-2 AC Bellinzona
FC Nürnberg		2-0 AC Bellinzona
 
Finals
Leeds United		1-0 Napoli
Fiorentina		0-0 USA				[aet; 4-2 pen]
FC Nürnberg		2-2 Switzerland U-18		[aet; 6-4 pen]
AS Monaco		3-1 AC Bellinzona

1982

 
[April 12]

Sparta Praha		3-1 AS Roma
Sparta Praha		1-0 VfB Stuttgart
Sparta Praha		1-0 Japan
AS Roma			1-1 VfB Stuttgart
AS Roma			3-0 Japan
VfB Stuttgart		1-0 Japan

Udinese			1-1 AC Bellinzona
Udinese			1-1 Leeds United
Udinese			1-0 Vojvodina Novi Sad
AC Bellinzona		0-0 Leeds United
AC Bellinzona		1-1 Vojvodina Novi Sad
Leeds United		0-0 Vojvodina Novi Sad

Finals
Sparta Praha		1-1 Udinese			[4-3 pen]
AC Bellinzona		2-0 AS Roma
Leeds United		2-0 VfB Stuttgart
Japan			2-1 Vojvodina Novi Sad

1983

 
[April 4]

Sparta Praha		2-1 1.FC Köln
Sparta Praha		4-1 Roda Kerkrade
Sparta Praha		3-0 AC Bellinzona
1.FC Köln		2-0 Roda Kerkrade
1.FC Köln		4-2 AC Bellinzona
Roda Kerkrade		2-1 AC Bellinzona

Udinese			3-1 Tottenham Hotspur
Udinese			1-2 Sturm Graz
Udinese			1-0 Rijeka
Tottenham Hotspur	1-0 Sturm Graz
Tottenham Hotspur	1-0 Rijeka
Sturm Graz		0-0 Rijeka

Finals
Sparta Praha		3-1 Udinese
Tottenham Hotspur	2-2 1.FC Köln			[7-6 pen]

Other finals not played (rainbow)
5. Sturm Graz		
6. Roda Kerkrade
7. Rijeka
8. AC Bellinzona

1984

 
[April 23]

Milan AC		1-0 Tottenham Hotspur
Milan AC		3-1 Sparta Praha
Milan AC		3-0 AC Bellinzona
Tottenham Hotspur	1-2 Sparta Praha
Tottenham Hotspur	2-1 AC Bellinzona
Sparta Praha		0-1 AC Bellinzona

Ajax Amsterdam 		1-1 Udinese
Ajax Amsterdam 		1-1 Sturm Graz			[Forfait: awd 3-0]
Ajax Amsterdam 		4-0 Japan
Udinese			1-1 Sturm Graz			[Forfait: awd 3-0]
Udinese			4-1 Japan
Sturm Graz		2-1 Japan
 
Finals
Milan AC		1-0 Ajax Amsterdam 
Tottenham Hotspur	1-1 Udinese			[6-5 pen]
Sparta Praha		1-1 Sturm Graz			[4-3 pen]
Japan			2-0 AC Bellinzona

1985

 
[April 8]

AS Roma			0-0 FC Liverpool
AS Roma			1-0 North Korea
AS Roma			3-0 AC Bellinzona
FC Liverpool		1-0 North Korea
FC Liverpool		2-1 AC Bellinzona
North Korea		2-0 AC Bellinzona

Tunisia			0-0 Napoli
Tunisia			2-0 FC Lugano
Tunisia			2-2 VfB Stuttgart
Napoli			0-0 FC Lugano
Napoli			3-1 VfB Stuttgart
FC Lugano		1-0 VfB Stuttgart

Finals
AS Roma			4-2 Tunisia
Napoli			1-1 FC Liverpool		[4-2 pen]
North Korea		0-0 FC Lugano			[4-2 pen]
VfB Stuttgart		n/p AC Bellinzona


1986

 
[March 31]

Ajax Amsterdam		2-0 Dinamo Moscow
Ajax Amsterdam		0-0 Napoli
Ajax Amsterdam		2-0 AC Bellinzona
Dinamo Moscow		3-0 Napoli
Dinamo Moscow		1-0 AC Bellinzona
Napoli			1-1 AC Bellinzona

Inter Milan		2-1 Sparta Praha
Inter Milan		2-0 Ipswich Town
Inter Milan		3-0 FC Brugge
Sparta Praha		2-1 Ipswich Town
Sparta Praha		1-0 FC Brugge
Ipswich Town		7-1 FC Brugge
 
Finals
Inter Milan		1-1 Ajax Amsterdam		[5-4 pen]
Sparta Praha		2-1 Dinamo Moscow
Ipswich Town		1-1 Napoli			[6-4 pen]
AC Bellinzona		1-0 FC Brugge

1987

 
[April 20]

AS Roma			2-2 FC Porto
AS Roma			2-0 Ajax Amsterdam
AS Roma			0-0 AC Bellinzona
FC Porto		1-0 Ajax Amsterdam
FC Porto		1-1 AC Bellinzona
Ajax Amsterdam		4-0 AC Bellinzona

Inter Milan		1-0 Israel			
Inter Milan		0-0 Arsenal London
Inter Milan		5-0 Neuchâtel Xamax
Israel			0-0 Arsenal London
Israel			2-0 Neuchâtel Xamax
Arsenal London		1-1 Neuchâtel Xamax

Finals
Inter Milan		1-1 AS Roma			[4-2 pen]
Israel			1-0 FC Porto
Arsenal London		2-0 Ajax Amsterdam
AC Bellinzona		3-1 Neuchâtel Xamax

1988

 
[April 4]

Inter Milan		3-1 Japan
Inter Milan		0-0 Hradec Kralové
Inter Milan		3-1 Atletico Madrid
Japan			0-0 Hradec Kralové
Japan			2-0 Atletico Madrid
Hradec Kralové		0-0 Atletico Madrid

Celtic Glasgow		0-2 FC Kaiserlautern
Celtic Glasgow		2-0 Napoli
Celtic Glasgow		1-0 AC Bellinzona
FC Kaiserlautern	0-1 Napoli
FC Kaiserlautern	0-0 AC Bellinzona
Napoli			0-0 AC Bellinzona
 
Finals
Inter Milan		1-0 Celtic Glasgow
Japan			1-0 FC Kaiserlautern

5. Spartak Hradec Kralové
6. Napoli
7. AC Bellinzona
8. Atletico Madrid

1989

 
[March 27]

Inter Milan		0-0 Hungary
Inter Milan		1-0 PSV Eindhoven
Inter Milan		3-0 FC Lugano
Hungary			0-0 PSV Eindhoven
Hungary			4-0 FC Lugano
PSV Eindhoven		7-1 FC Lugano

Milan AC		1-0 Newcastle United
Milan AC		1-0 Standard Lüttich
Milan AC		3-0 AC Bellinzona
Newcastle United	2-1 Standard Lüttich
Newcastle United	2-0 AC Bellinzona
Standard Lüttich	1-0 AC Bellinzona
 
Finals
Inter Milan		1-0 Milan AC
Hungary			2-0 Newcastle United
PSV Eindhoven		4-0 Standard Lüttich
AC Bellinzona		0-0 FC Lugano		[7-6 pen]

1990

 
[April 16]

Switzerland		0-0 Inter Milan
Switzerland		3-2 Ajax Amsterdam
Switzerland		4-0 UNI Mexico
Inter Milan		0-0 Ajax Amsterdam
Inter Milan		2-0 UNI Mexico
Ajax Amsterdam		0-0 UNI Mexico

Japan			0-0 Milan AC
Japan			1-0 FC Liverpool
Japan			1-0 AC Bellinzona
Milan AC		2-1 FC Liverpool
Milan AC		0-0 AC Bellinzona
FC Liverpool		3-0 AC Bellinzona
 
Finals
Switzerland		1-0 Japan
Inter Milan		1-0 Milan AC
Ajax Amsterdam		1-0 FC Liverpool
AC Bellinzona		0-0 UNI Mexico		[5-4 pen]

1991

 
[April 1st]

Tottenham Hotspur	1-0 Switzerland U-18
Tottenham Hotspur	0-0 Belenenses
Tottenham Hotspur	1-0 Sparta Praha
Switzerland U-18	2-0 Belenenses
Switzerland U-18	1-1 Sparta Praha
Belenenses		1-0 Sparta Praha

AC Bellinzona		0-0 Milan AC 
AC Bellinzona		1-0 Tunisia	
AC Bellinzona		1-1 Brøndby
Milan AC 		1-1 Tunisia	
Milan AC 		1-1 Brøndby
Tunisia			1-0 Brøndby
 
Finals
Tottenham Hotspur	0-0 AC Bellinzona	[5-4 pen]
Switzerland U-18	2-0 Milan AC 
Tunisia			3-0 Belenenses
Brøndby 		1-0 Sparta Praha

1992

 
[April 20]

Aston Villa		2-1 Japan
Aston Villa		1-1 Milan AC
Aston Villa		3-0 Slavia Praha
Japan			0-2 Milan AC
Japan			2-0 Slavia Praha
Milan AC		1-1 Slavia Praha

AS Nancy		0-0 AC Bellinzona
AS Nancy		1-0 Atalanta Bergamo
AS Nancy		2-0 Feyenoord Rotterdam
AC Bellinzona		1-0 Atalanta Bergamo
AC Bellinzona		1-1 Feyenoord Rotterdam
Atalanta Bergamo	3-0 Feyenoord Rotterdam
 
Finals
AS Nancy		1-1 Aston Villa		[5-4 pen]
Japan			2-0 AC Bellinzona
Atalanta Bergamo	2-1 Milan AC
Feyenoord Rotterdam	1-0 Slavia Praha	

1993

 
[April 12]

FC Porto		0-0 Parma
FC Porto		2-0 Seraing
FC Porto		1-0 AC Bellinzona
Parma			3-1 Seraing
Parma			3-2 AC Bellinzona
Seraing			2-0 AC Bellinzona

AS Nancy		1-1 Aston Villa
AS Nancy		2-0 Fiorentina
AS Nancy		4-0 FC Lugano
Aston Villa		1-1 Fiorentina
Aston Villa		2-0 FC Lugano
Fiorentina		2-1 FC Lugano

Finals
FC Porto		0-0 AS Nancy		[on pen]
Parma			0-0 Aston Villa		[on pen]
Seraing			4-1 Fiorentina
FC Lugano		1-0 AC Bellinzona

1994

 
[April 4]

FC Barcelona		2-0 Sampdoria Genoa
FC Barcelona		 -  Inter Milan
FC Barcelona		0-0 AC Bellinzona
Sampdoria Genoa		2-0 Inter Milan
Sampdoria Genoa		 -  AC Bellinzona
Inter Milan		2-0 AC Bellinzona

Manchester United	1-1 FC Porto
Manchester United	3-0 Juventus Turin
Manchester United	 -  Japan
FC Porto		 -  Juventus Turin
FC Porto		1-0 Japan
Juventus Turin		1-0 Japan

Finals
FC Barcelona		2-0 Manchester United
FC Porto		2-0 Sampdoria Genoa
Inter Milan		1-1 Juventus Turin	[4-2 pen]
Japan			1-0 AC Bellinzona

1995

 
[April 17]

Manchester United	0-0 Napoli
Manchester United	1-0 SL Benfica
Manchester United	3-1 AC Bellinzona
Napoli			1-0 SL Benfica
Napoli			1-0 AC Bellinzona
SL Benfica		1-0 AC Bellinzona

FC Lugano		2-2 FC Barcelona
FC Lugano		1-0 PSV Eindhoven
FC Lugano		2-0 FC Kaiserlautern
FC Barcelona		1-0 PSV Eindhoven
FC Barcelona		1-0 FC Kaiserlautern
PSV Eindhoven		1-0 FC Kaiserlautern

Finals
Manchester United	2-1 FC Lugano
Napoli			2-2 FC Barcelona		[7-6 pen]
SL Benfica		1-0 PSV Eindhoven
AC Bellinzona		2-1 FC Kaiserlautern

1996

 
[April 8]

Japan			2-1 SL Benfica
Japan			0-2 Inter Milan
Japan			5-0 FC Lugano
SL Benfica		1-0 Inter Milan
SL Benfica		4-0 FC Lugano
Inter Milan		2-1 FC Lugano

Atletico Madrid		0-0 AC Bellinzona
Atletico Madrid		1-0 AS Roma
Atletico Madrid		3-1 Nottingham Forest
AC Bellinzona		0-0 AS Roma
AC Bellinzona		1-0 Nottingham Forest
AS Roma			3-2 Nottingham Forest
 
Finals 	
Japan			2-0 Atletico Madrid
AC Bellinzona		3-0 SL Benfica
Inter Milan		3-1 AS Roma
Nottingham Forest	2-2 FC Lugano			[5-4 pen]

1997

 
[March 31]

SL Benfica		2-1 Parma
SL Benfica		1-0 Atletico Madrid
SL Benfica		2-0 AC Bellinzona
Parma			0-1 Atletico Madrid
Parma			5-0 AC Bellinzona
Atletico Madrid		0-1 AC Bellinzona

Croatia Zagreb		1-0 FC Lugano
Croatia Zagreb		0-0 Fiorentina
Croatia Zagreb		1-1 Bayern München
FC Lugano		0-0 Fiorentina
FC Lugano		1-0 Bayern München
Fiorentina		0-0 Bayern München

Finals 	
Croatia Zagreb		2-0 SL Benfica
Parma			4-3 FC Lugano
Atletico Madrid		1-0 Fiorentina
Bayern München		1-1 AC Bellinzona		[4-3 pen]


1998

 
[April 10-13]
 
FC Barcelona		1-0 FC Lugano
FC Barcelona		0-0 Udinese Calcio
FC Barcelona		4-0 Olympique Marseille
FC Lugano		1-0 Udinese Calcio
FC Lugano		1-1 Olympique Marseille
Udinese Calcio		3-0 Olympique Marseille

Galatasaray Istanbul	2-1 Japan
Galatasaray Istanbul	1-1 Croatia Zagreb
Galatasaray Istanbul	1-0 AC Bellinzona
Japan			4-2 Croatia Zagreb
Japan			3-0 AC Bellinzona
Croatia Zagreb		2-0 AC Bellinzona

Finals 	
Galatasaray Istanbul	1-0 FC Barcelona
Japan			3-0 FC Lugano
Croatia Zagreb		1-1 Udinese Calcio		[5-4 pen]
Olympique Marseille	2-1 AC Bellinzona


1999

 
[April 2-5]

Group A
Juventus		1-0 Galatasaray
Lugano			1-0 USA
Galatasaray		0-1 Lugano
USA			0-0 Juventus
Galatasaray		3-0 USA
Lugano			2-2 Juventus

FC Lugano		3  2 1 2  4-2  7
Juventus Turin		3  1 2 0  3-2  5
Galatasaray Istanbul	3  1 0 2  3-2  3
USA	        	3  0 1 2  0-4  1

Group B
Nancy			0-0 Comercial
Inter			1-0 Bellinzona
Nancy			0-0 Bellinzona
Inter			0-1 Comercial
Comercial		1-0 Bellinzona
Inter			3-2 Nancy

Comercial FC		3  2 1 0  2-0  7  [Brasil]
AC Bellinzona		3  1 1 1  1-1  4
Inter Milan		3  1 0 2  3-4  3 
AS Nancy 		3  0 2 1  2-3  2 


Final [April 5, 1999] 
Comercial		0-0 Lugano            [5-4 pen]

Third place
Juventus		1-1 Bellinzona        [4-3 pen]

Fifth place
Inter			2-0 Galatasaray

Seventh place
Nancy			3-2 USA


2000

 
[April 21-24]
 
Group A
Vitoria Bahia		1-2 Japan
Bayern München		0-1 Barcelona
Vitoria Bahia		1-0 Bayern München
Barcelona		2-0 Japan 
Barcelona		0-0 Vitoria Bahia 
Japan			1-3 Bayern München

FC Barcelona		3  2 1 0  3-0  7
Vitoria Bahia		3  1 1 1  2-2  4
Bayern München		3  1 0 2  3-3  3
Japan			3  1 0 2  3-6  3

Group B
Boca Juniors		1-0 Parma
Bellinzona		1-1 Leeds United
Parma			0-1 Leeds United
Bellinzona		0-2 Boca Juniors
Parma			2-0 Bellinzona
Leeds United		0-1 Boca Juniors

Boca Juniors		3  3 0 0  4-0  9
Leeds United		3  1 1 1  2-2  4
Parma			3  1 0 2  2-2  3
AC Bellinzona		3  0 1 2  1-5  1


Final [April 25, 2000]
Boca Juniors		3-0 FC Barcelona

Third place
Vitoria Bahia		3-1 Leeds United

Fifth place 
Bayern München		1-1 Parma        [8-7 pen] 

Seventh place 
Japan			4-1 Bellinzona  


2001

 
(U-19)

[April 13-16]

Group A
Boca Juniors		1-0 Feyenoord 
Lugano			0-0 Atalanta
Atalanta		0-2 Feyenoord  
Lugano			0-4 Boca Juniors
Boca Juniors		1-0 Atalanta
Feyenoord		1-3 Lugano
 
Boca Juniors		3  3 0 0  6- 0  9 
Lugano 			3  1 1 1  3- 5  4 
Feyenoord 		3  1 0 2  3- 4  3 
Atalanta 		3  0 1 2  0- 3  1 

 
Group B
Bellinzona		0-1 Santos 
Valencia		2-1 Galatasaray   
Galatasaray		2-0 Bellinzona  
Santos			2-0 Valencia  
Bellinzona		0-3 Valencia   
Galatasaray		2-4 Santos
 
Santos 			3  3 0 0  7- 2  9  
Valencia 		3  2 0 1  5- 3  6 
Galatasaray 		3  1 1 1  5- 6  3  
Bellinzona 		3  0 0 3  0- 6  0


Semifinals 
Boca Juniors		1-0 Valencia
Santos			3-1 Lugano
 

Final
CA Boca Juniors		2-2 Santos FC		[4-2 pen]
 [4'Veron, 84'Da Silva; 22'Douglas, 60'Betao]

Third place
FC Lugano		1-1 Valencia CF		[5-4 pen]

Fifth place 
Feyenoord Rotterdam	3-2 Galatasaray Istanbul

Seventh place 
AC Bellinzona		1-1 Atalanta Bergamo	[5-3 pen]


2002

 
(U-19)
 
[March 29-April 1st]

Played in Bellinzona, Rivera, Bodio, Minusio and Sementina

Group A
Boavista		2-1 Bellinzona
Inter			0-0 Paris Saint-Germain
Bellinzona		2-1 Inter
Boavista		0-2 Paris Saint-Germain
Inter			2-1 Boavista
Paris Saint-Germain	2-0 Bellinzona

1.Paris SG		3  2 1 0  4- 0  7
2.Inter			3  1 1 1  3- 3  4
3.Boavista		3  1 0 2  3- 5  3
4.Bellinzona		3  1 0 2  3- 5  3

Group B
Boca Juniors		1-0 Torino
Lugano			0-3 Japan
Boca Juniors		1-0 Japan
Torino			0-4 Lugano
Japan			2-0 Torino
Lugano			1-0 Boca Juniors

1.Japan			3  2 0 1  5- 1  6
2.Lugano		3  2 0 1  5- 3  6  
3.Boca Juniors		3  2 0 1  2- 1  6  
4.Torino		3  0 0 3  0- 7  0

Semifinals
Paris Saint-Germain	3-0 Lugano
Japan			1-1 Inter		[4-5 pen]


Seventh place
Bellinzona		2-0 Torino

Fifth place
Boavista		1-0 Boca Juniors

Third place 
Japan			1-1 Lugano		[3-0 pen]

Final
Paris Saint-Germain	0-0 Inter		[5-4 pen]


2003

 
(U-19)

[April 18-21]

Group A
Paris St-Germain	1-0 Senegal
Como			0-2 Lugano
Senegal			4-1 Como
Paris St-Germain	0-2 Lugano
Como			0-1 Paris St-Germain
Lugano			6-2 Senegal


Group B
Bellinzona		0-1 Reggina
River Plate		2-1 Manchester Utd
Manchester Utd		2-2 Bellinzona
Reggina			1-2 River Plate
River Plate		0-0 Bellinzona
Manchester Utd		1-2 Reggina

Semifinals
Lugano			0-0 Reggina		[0-3 pen]
River Plate		2-0 Paris St-Germain


Seventh place match
Manchester Utd		5-0 Como	

Fifth place match
Senegal			2-0 Bellinzona

Third place match
Lugano			2-0 Paris St-Germain

Final
River Plate		2-1 Reggina


2004

 
(U-19)

[April 9-12]

Group A
Bellinzona	River Plate	1-1 FC Basel
		Japan		2-0 Lecce
Minusio		Lecce		1-1 FC Basel
		Japan		1-2 River Plate
Bellinzona	River Plate	2-2 Lecce
Rivera		Japan		1-1 FC Basel		


Group B
Magadino	Cruzeiro	1-1 AC Bellinzona
		Benfica		1-1 Werder Bremen
Bellinzona	Werder Bremen	2-2 AC Bellinzona
		Cruzeiro	2-2 Benfica
Bellinzona	Bellinzona	0-1 Benfica
Rivera		Cruzeiro	3-0 Werder Bremen


Semifinals
Bellinzona	River Plate	2-0 Benfica		[abd; awd 3-0]
Bellinzona	Cruzeiro	0-0 Japan		[2-4 on pen]


Seventh place
Sementina	Lecce		2-0 Werder Bremen

Fifth place
Sementina	AC Bellinzona	2-2 FC Basel		[5-3 on pen]

Third place
Bellinzona	Cruzeiro	0-0 Benfica		[5-6 on pen]

Final
Bellinzona	River Plate	2-1 Japan


2005

 
(U-19)

[March 25-28]
 
Group A
Bellinzona	River Plate	3-0 FC Porto
Lugano		AC Lugano	0-0 Ajax Amsterdam
Bellinzona	FC Porto	2-0 Ajax Amsterdam
Minusio		River Plate	0-3 AC Lugano
Bellinzona	River Plate	4-2 Ajax Amsterdam
Bodio		FC Porto	2-0 AC Lugano
			
Group B
Lugano		AC Bellinzona	1-1 US Citta di Palermo
Bellinzona	São Paulo	4-0 FC Barcelona
Bellinzona	AC Bellinzona	2-1 FC Barcelona
Minusio		São Paulo	1-1 US Citta di Palermo
Bodio		FC Barcelona	2-1 US Citta di Palermo
Bellinzona	São Paulo	2-2 AC Bellinzona
	
Semifinals
Bellinzona	River Plate	5-0 AC Bellinzona
Bellinzona	São Paulo	1-0 FC Porto


Seventh place
Sementina	Ajax Amsterdam	2-2 US Citta di Palermo		[4-3 pen]

Fifth place
Sementina	AC Lugano	1-1 FC Barcelona		[4-2 pen]

Third place
Bellinzona	São Paulo	6-0 AC Bellinzona

Final
Bellinzona	FC Porto	1-1 River Plate			[5-3 pen]


2006

 
(U-19)

[April 14-17] 

Group A
Bellinzona	AC Bellinzona	0-1 Cz Beograd
Sementina	Deportivo	1-1 Cremonese	
Bellinzona	AC Bellinzona	0-0 Cremonese
Bellinzona	Deportivo	1-1 Cz Beograd
Bellinzona	AC Bellinzona	0-1 Deportivo
Rivera		Cremonese	0-1 Cz Beograd
			
Group B
Bellinzona	FC Porto	0-2 FC Basel
Sementina	Japan		3-1 Sampdoria
Minusio		FC Basel	2-0 Sampdoria
Minusio		Japan		1-0 FC Porto
Bellinzona	Sampdoria	0-1 FC Porto
Rivera		FC Basel	0-0 Japan
	
Semifinals
Bellinzona	FC Basel	4-1 Deportivo La Coruna
Bellinzona	Japan		1-0 Crvena zvezda Beograd


Seventh place
Bellinzona	Sampdoria	1-1 AC Bellinzona		[5-3 pen]

Fifth place
Bellinzona	Cremonese	1-1 FC Porto			[7-6 pen]

Third place
Bellinzona	Deportivo	1-0 Cz Beograd

Final
Bellinzona	Japan		1-1 FC Basel			[4-2 pen]


2007

 
(U-19)

[April 6-9] 

Group A
Bellinzona	SE Palmeiras	1-2 Borussia M'Gladbach
Bellinzona	Tottenham	0-0 Team Ticino	
Minusio		Team Ticino	2-0 Borussia M'Gladbach
Minusio		SE Palmeiras	1-0 Tottenham
Bellinzona	Tottenham	1-0 Borussia M'Gladbach
Mendrisio	SE Palmeiras	1-0 Team Ticino
			
Group B
Faido		FC Barcelona	1-0 Santa Cruz Breakers
Minusio		FC Basel	3-0 Aris Saloniki
Bellinzona	FC Barcelona	0-0 Aris Saloniki
Bellinzona	FC Basel	5-0 Santa Cruz Breakers
Mendrisio	FC Barcelona	0-1 FC Basel
Bellinzona	Aris Saloniki	2-0 Santa Cruz Breakers
	
Semifinals
Bellinzona	SE Palmeiras	1-0 FC Barcelona
Bellinzona	Team Ticino	2-2 FC Basel		[4-2 pen]


Seventh place
Gorduno		B. M'Gladbach	3-2 Santa Cruz Breakers

Fifth place
Gorduno		Aris Saloniki	2-1 Tottenham Hotspurs

Third place
Bellinzona	FC Basel	3-1 FC Barcelona

Final
Bellinzona	SE Palmeiras	3-1 Team Ticino


2008

 
(U-19)

[March 21-24]

Group A
Caslano		Team Ticino		1-1 FC Basel
Bellinzona 	Valencia CF		1-0 Figuirense 
Ascona		Figueirense		0-0 Team Ticino 
Bellinzona 	FC Basel		3-0 Valencia CF 
Mendrisio	Valencia CF		0-1 Team Ticino 
Bellinzona 	FC Basel		0-0 Figueirense 

Group B
Bellinzona 	FC Zürich 		1-3 Japan
Caslano		AS Roma			0-1 Sporting CP
Ascona		Sporting CP		1-0 FC Zürich
Bellinzona 	Japan			3-0 AS Roma 
Mendrisio	AS Roma			2-2 FC Zürich 
Gorduno		Sporting CP		3-0 Japan

 
Semifinals
Bellinzona 	FC Basel		2-2 Japan		[6-5 pen]
Bellinzona 	Sporting CP		3-1 Team Ticino

Seventh place match
Rivera		Figueirense		1-0 AS Roma

Fifth place match
Rivera		Valencia CF		2-0 FC Zürich

Third place match
Bellinzona 	Team Ticino		2-2 Japan		[7-6 pen]

Final 
Bellinzona 	Sporting CP		3-1 FC Basel


2009

 
(U-19)
 
[April 9-12]

Group A
Bellinzona 	Tottenham		2-0 Club Guarani
Bodio		Team Ticino		2-0 Dinamo Bucuresti
Bellinzona 	Tottenham		2-1 Team Ticino
Minusio		Club Guarani		4-0 Dinamo Bucuresti
Mendrisio	Club Guarani		2-0 Team Ticino
Dongio		Tottenham		0-1 Dinamo Bucuresti


Caslano		FC Barcelona		2-1 Twente Enschede
Caslano		Sporting CP		2-0 FC Basel
Bellinzona 	FC Barcelona		2-1 Sporting CP
Minusio		FC Basel		0-0 Twente Enschede
Mendrisio	FC Basel		3-0 FC Barcelona
Dongio		Sporting CP		1-1 Twente Enschede


Semifinals
Bellinzona 	Sporting CP		3-0 Club Guarani	
Bellinzona 	Tottenham		1-0 FC Barcelona

Seventh place match
Bodio		Twente Enschede		0-0 Dinamo Bucuresti	[4-3 pen]

Fifth place match
Bodio		FC Basel		2-1 Team Ticino

Third place match
Bellinzona 	FC Barcelona		3-1 Club Guarani

Final 
Bellinzona 	Tottenham Hotspur	2-1 Sporting CP


2010

 
(U-19)

[April 2-5]

Group A
Sporting CP		3-2 Sparta Praha
Sporting CP		0-0 FC Basel
Sporting CP		4-1 Japan
Sparta Praha		3-0 FC Basel
Sparta Praha		2-1 Japan
FC Basel		1-0 Japan

Group B
Team Ticino		0-1 Gremio Porto Alegre
Team Ticino		3-1 Fulham FC
Team Ticino		3-0 Dinamo Zagreb
Gremio Porto Alegre	1-1 Fulham FC
Gremio Porto Alegre	0-1 Dinamo Zagreb
Fulham FC		1-0 Dinamo Zagreb

Semifinals
Sporting CP		0-0 Gremio Porto Alegre		[5-4 pen]
Team Ticino		1-0 Sparta Praha

Seventh place match
Japan			2-1 Dinamo Zagreb

Fifth place match
FC Basel		2-0 Fulham FC

Third place match
Sparta Praha		4-2 Gremio Porto Alegre

Final
Team Ticino		0-0 Sporting CP			[4-3 pen]


2011

 
(U-19)

[April 22-25]

Group A
Team Ticino		2-0 Sampdoria
Team Ticino		2-2 Velez Sarsfield
Team Ticino		0-0 Benfica
Sampdoria		3-1 Velez Sarsfield
Sampdoria		0-0 Benfica
Velez Sarsfield		2-1 Benfica

Group B
Boca Juniors		1-0 FC Basel
Boca Juniors		1-1 Feyenoord
Boca Juniors		2-0 Tottenham
FC Basel		1-0 Feyenoord
FC Basel		3-0 Tottenham
Feyenoord		1-0 Tottenham

Semifinals
Team Ticino		0-0 FC Basel			[3-1 pen]
Boca Juniors		0-0 Sampdoria			[5-4 pen]

Seventh place match
Benfica			2-0 Tottenham

Fifth place match
Velez Sarsfield		0-0 Feyenoord			[6-4 pen]

Third place match
FC Basel		0-0 Sampdoria			[7-5 pen]

Final
Boca Juniors		1-0 Team Ticino


2012

 
(U-19)

[April 6-9]

Group A
Norsjaelland		2-0 Corinthians
Norsjaelland		1-0 Team Ticino
Norsjaelland		0-0 Japan
Corinthians		4-2 Team Ticino
Corinthians		2-0 Japan
Team Ticino		3-2 Japan

Group B
Boca Juniors		1-1 FC Basel
Boca Juniors		2-1 Queens Park Rangers
Boca Juniors		4-0 Spartak Moskva
FC Basel		0-0 Queens Park Rangers
FC Basel		3-1 Spartak Moskva
Queens Park Rangers	4-0 Spartak Moskva

Semifinals
FC Basel		1-0 Norsjaelland
Boca Juniors		0-0 Corinthians			[5-4 pen]

Seventh place match
Japan			1-0 Spartak Moskva

Fifth place match
Team Ticino		1-0 Queens Park Rangers

Third place match
Corinthians		2-0 Norsjaelland

Final
Boca Juniors		1-0 FC Basel


2013

 
(U-18)

[March 28 - April 1st]

Group A
Hajduk Spilt		3-1 Boca Juniors
Hajduk Spilt		0-0 Team Ticino
Hajduk Spilt		2-1 Genoa
Boca Juniors		1-1 Team Ticino
Boca Juniors		2-0 Genoa
Team Ticino		1-1 Genoa

Group B
FC Basel		3-0 Atletico Madrid	
FC Basel		1-2 Desportivo Brasil
FC Basel		6-1 AYSA Harare
Atletico Madrid		4-2 Desportivo Brasil
Atletico Madrid		1-0 AYSA Harare
Desportivo Brasil	2-2 AYSA Harare

Semifinals
FC Basel		2-2 Boca Juniors		[6-5 pen]
Atletico Madrid		0-0 Hajduk Spilt		[6-5 pen]

Seventh place match
AYSA Harare		1-0 Team Ticino

Fifth place match
Desportivo Brasil	2-0 Genoa

Third place match
Boca Juniors		3-0 Hajduk Spilt

Final
FC Basel		2-0 Atletico Madrid


2014

 
(U-18)

[April 17-21]

Group A
Inter Milan		2-0 Team Ticino
Inter Milan		1-0 Toyama Daiishi
Inter Milan		1-1 Metalurg Skopje
Team Ticino		2-0 Toyama Daiishi
Team Ticino		1-0 Metalurg Skopje
Toyama Daiishi		3-0 Metalurg Skopje

Group B
FC Midtyjland		0-0 FC Basel
FC Midtyjland		0-0 OGC Nice
FC Midtyjland		1-0 HNK Rijeka
FC Basel		2-0 OGC Nice
FC Basel		1-1 HNK Rijeka
OGC Nice		3-1 HNK Rijeka

Semifinals
Inter Milan		1-0 FC Midtyjland
Team Ticino		2-0 FC Basel

Seventh place match
HNK Rijeka		1-0 Metalurg Skopje

Fifth place match
OGC Nice		3-0 Toyama Daiishi

Third place match
FC Midtyjland		1-0 FC Basel

Final
Inter Milan		2-1 Team Ticino


2015

 
(U-18)

[April 2-6]

Group A
Atletico Madrid		0-0 Team Ticino
Atletico Madrid		2-1 Tottenham Hotspur
Atletico Madrid		1-0 Locomotive Moskva
Team Ticino		1-1 Tottenham Hotspur
Team Ticino		1-0 Locomotive Moskva
Tottenham Hotspur	1-0 Locomotive Moskva

Group B
FC Midtyjland		1-1 Inter Milan
FC Midtyjland		2-1 Slavia Praha
FC Midtyjland		3-1 Tijuana Xolos
Inter Milan		0-0 Slavia Praha
Inter Milan		0-0 Tijuana Xolos
Slavia Praha		1-1 Tijuana Xolos

Semifinals
FC Midtyjland		1-0 Team Ticino
Atletico Madrid		0-0 Inter Milan			[4-2 pen]

Seventh place match (in Sementina)
Tijuana Xolos		2-0 Locomotive Moskva

Fifth place match (in Sementina)
Slavia Praha		0-0 Tottenham Hotspur		[7-5 pen]

Third place match (in Bellinzona)
Inter Milan		1-0 Team Ticino

Final (in Bellinzona)
FC Midtyjland		3-0 Atletico Madrid


2016

 
(U-18)

[March 24-28]

Group A
Krasnodar		4-1 SE Palmeiras
Krasnodar		0-1 FC Sion
Krasnodar		2-1 FC Midtyjland
SE Palmeiras		0-0 FC Sion
SE Palmeiras		2-0 FC Midtyjland
FC Sion			0-2 FC Midtyjland

Group B
Team Ticino		0-3 Slavia Praha
Team Ticino		1-0 Darou Salam Dakar
Team Ticino		1-0 Torino FC
Slavia Praha		1-1 Darou Salam Dakar
Slavia Praha		0-0 Torino FC
Darou Salam Dakar	2-1 Torino FC

Semifinals
SE Palmeiras		1-1 Team Ticino			[5-3 pen]
Krasnodar		3-0 Slavia Praha

Seventh place match (in Minusio)
Torino FC		3-0 FC Midtyjland

Fifth place match (in Minusio)
FC Sion			3-0 Darou Salam Dakar

Third place match (in Bellinzona)
Team Ticino		7-0 Slavia Praha

Final (in Bellinzona)
SE Palmeiras		1-1 Krasnodar			[4-3 pen]


2017

 
(U-18)

[April 13-17]

Group A
Team Ticino		1-0 Darou Salam Dakar
Inter 			1-1 Rijeka
Inter			2-1 Darou Salam
Rijeka			3-2 Team Ticino
Inter			2-1 Team Ticino
Rijeka			1-1 Darou Salam

Group B
Brøndby			1-0 Honved Budapest
Grasshopper-Club	2-2 SE Palmeiras
SE Palmeiras		2-1 Honved Budapest
Grasshopper-Club	2-1 Brøndby
Grasshopper-Club	2-0 Honved Budapest	
SE Palmeiras		1-1 Brøndby

Semifinals
SE Palmeiras		2-2 Inter			[6-5 pen]
Rijeka			0-0 Grasshopper-Club		[5-3 pen]

Seventh place match (in Minusio)
Darou Salam Dakar	3-1 Honved Budapest	

Fifth place match (in Minusio)
Team Ticino		1-0 Brøndby

Third place match (in Bellinzona)
Inter			3-2 Grasshopper-Club

Final (in Bellinzona)
SE Palmeiras		2-1 Rijeka





About this document

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 1 Mar 2018

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2001/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.