Bosnia-Hercegovina 2015/16


Premijer Liga
Prva Liga

Premijer Liga 2015/16

Final Table:

 1.HŠK Zrinjski (Mostar)            30  21  6  3  52-17  69  Champions
 2.FK Sloboda (Tuzla)               30  19  5  6  44-23  62
 3.NK Široki Brijeg (Široki Brijeg) 30  18  7  5  56-21  61
 4.FK Sarajevo (Sarajevo)           30  18  3  9  56-28  57  [C]
 5.FK Željezničar (Sarajevo)        30  16  7  7  36-20  55
 6.NK Čelik (Zenica)                30  12 10  8  35-28  46
 7.FK Radnik (Bijeljina)            30  13  6 11  25-25  45
 8.FK Olimpic (Sarajevo)            30  11  6 13  36-33  39
 9.NK Vitez (Vitez)                 30  11  6 13  36-41  39
10.FK Mladost (Doboj Kakanj)        30  10  9 11  29-39  39  [P]
-----------------------------------------------------------
11.FK Borac (Banja Luka)            30  10  6 14  27-33  36  Relegated (RS)
12.FK Slavija (Istočno Sarajevo)    30   8 11 11  25-37  35  Relegated (RS)
13.NK Travnik (Travnik)             30   8  5 17  36-47  29  Relegated (FBiH)
14.FK Rudar (Prijedor)              30   5 10 15  24-38  25  [P]  Relegated (RS)
15.FK Drina (Zvornik)               30   7  1 22  24-66  22  Relegated (RS)
16.FK Velež (Mostar)                30   1  6 23  10-55   9  Relegated (FBiH)

Round 1
[Jul 25]
Radnik            1-0 Vitez             
Rudar             3-0 Mladost           
Čelik             1-0 Sloboda           
[Jul 26]
Slavija           1-1 Velež             
Travnik           1-2 Široki Brijeg     
Borac             1-0 Željezničar       
Zrinjski          2-0 Olimpic           
[Jul 27]
Sarajevo          6-1 Drina             

Round 2
[Aug 1]
Olimpic           1-1 Čelik             
Velež             1-1 Borac             
Drina             0-1 Zrinjski          
Mladost           1-1 Slavija           
Sloboda           2-1 Rudar             
[Aug 2]
Željezničar       1-2 Radnik            
Široki Brijeg     5-1 Vitez             
[Aug 3]
Travnik           1-0 Sarajevo          

Round 3
[Aug 8]
Čelik             2-1 Drina             
Radnik            0-0 Velež             
Borac             1-1 Mladost           
Zrinjski          1-0 Travnik           
[Aug 9]
Sarajevo          2-1 Široki Brijeg     
Vitez             0-1 Željezničar       
Rudar             0-0 Olimpic           
Slavija           0-1 Sloboda           

Round 4
[Aug 14]
Sloboda           1-1 Borac             
Sarajevo          0-1 Zrinjski          
[Aug 15]
Drina             4-1 Rudar             
Mladost           0-0 Radnik            
Travnik           3-2 Čelik             
Velež             0-1 Vitez             
[Aug 16]
Široki Brijeg     1-1 Željezničar       
[Aug 17]
Olimpic           2-3 Slavija           

Round 5
[Aug 22]
Čelik             1-1 Sarajevo          
Vitez             1-1 Mladost           
Radnik            0-1 Sloboda           
[Aug 23]
Rudar             2-1 Travnik           
Slavija           1-0 Drina             
Željezničar       2-1 Velež             
Borac             0-1 Olimpic           
Zrinjski          0-0 Široki Brijeg     

Round 6
[Aug 28]
Zrinjski          0-0 Čelik             
[Aug 29]
Drina             1-0 Borac             
Sloboda           2-1 Vitez             
[Aug 30]
Mladost           2-1 Željezničar       
Sarajevo          2-0 Rudar             
Travnik           0-0 Slavija           
Široki Brijeg     1-0 Velež             
[Aug 31]
Olimpic           0-0 Radnik            

Round 7
[Sep 9]
Čelik             2-1 Široki Brijeg     
Vitez             1-2 Olimpic           
Radnik            1-0 Drina             
Rudar             0-1 Zrinjski          
Velež             0-0 Mladost           
Željezničar       0-0 Sloboda           
Borac             2-1 Travnik           
[Sep 10]
Slavija           1-0 Sarajevo          

Round 8
[Sep 12]
Drina             0-2 Vitez             
Čelik             0-0 Rudar             
[Sep 13]
Sarajevo          2-0 Borac             
Sloboda           2-0 Velež             
Travnik           1-3 Radnik            
Zrinjski          4-0 Slavija           
Široki Brijeg     3-0 Mladost           
[Sep 14]
Olimpic           0-1 Željezničar       

Round 9
[Sep 18]
Radnik            0-3 Sarajevo          
[Sep 19]
Vitez             2-0 Travnik           
Rudar             0-1 Široki Brijeg     
Velež             1-2 Olimpic           
Borac             2-1 Zrinjski          
[Sep 20]
Mladost           1-1 Sloboda           
Slavija           2-1 Čelik             
Željezničar       3-2 Drina             

Round 10
[Sep 26]
Drina             1-2 Velež             
Rudar             2-2 Slavija           
Čelik             1-0 Borac             
[Sep 27]
Sarajevo          4-0 Vitez             
Travnik           2-0 Željezničar       
Zrinjski          0-0 Radnik            
Široki Brijeg     0-0 Sloboda           
[Sep 28]
Olimpic           0-0 Mladost           

Round 11
[Oct 3]
Mladost           4-2 Drina             
Vitez             1-0 Zrinjski          
Radnik            2-1 Čelik             
Sloboda           2-1 Olimpic           
Velež             0-1 Travnik           
Borac             1-2 Rudar             
[Oct 4]
Slavija           0-0 Široki Brijeg     
Željezničar       1-0 Sarajevo          

Round 12
[Oct 17]
Čelik             6-1 Vitez             
Drina             1-2 Sloboda           
Rudar             0-1 Radnik            
Travnik           1-2 Mladost           
Zrinjski          2-1 Željezničar       
[Oct 18]
Sarajevo          4-1 Velež             
Slavija           3-0 Borac             
Široki Brijeg     2-1 Olimpic           

Round 13
[Oct 24]
Mladost           2-1 Sarajevo          
Vitez             3-1 Rudar             
Olimpic           4-0 Drina             
Radnik            2-1 Slavija           
Sloboda           2-0 Travnik           
Velež             0-1 Zrinjski          
Borac             0-2 Široki Brijeg     
[Oct 25]
Željezničar       4-0 Čelik             

Round 14
[Oct 31]
Široki Brijeg     5-1 Drina             
Travnik           2-1 Olimpic           
Čelik             1-0 Velež             
Zrinjski          4-0 Mladost           
Borac             0-1 Radnik            
[Nov 1]
Sarajevo          1-0 Sloboda           
Rudar             1-0 Željezničar       
Slavija           0-1 Vitez             

Round 15
[Nov 7]
Mladost           1-0 Čelik             
Drina             1-0 Travnik           
Vitez             1-0 Borac             
Radnik            0-1 Široki Brijeg     
Velež             0-0 Rudar             
[Nov 8]
Olimpic           1-3 Sarajevo          
Željezničar       0-0 Slavija           
Sloboda           2-1 Zrinjski          

Round 16
[Nov 21]
Drina             1-3 Sarajevo          
Mladost           2-1 Rudar             
Vitez             0-1 Radnik            
Olimpic           0-3 Zrinjski          
Velež             0-3 Slavija           
Široki Brijeg     2-2 Travnik           
[Nov 23]
Sloboda           4-2 Čelik             
Željezničar       1-0 Borac             

Round 17
[Nov 28]
Čelik             1-0 Olimpic           
Vitez             1-1 Široki Brijeg     
Rudar             0-1 Sloboda           
Zrinjski          5-0 Drina             
Borac             2-1 Velež             
[Nov 29]
Sarajevo          4-0 Travnik           
Radnik            0-0 Željezničar       
Slavija           1-1 Mladost           

Round 18
[Dec 5]
Drina             0-2 Čelik             
Mladost           1-2 Borac             
Olimpic           6-2 Rudar             
Sloboda           4-0 Slavija           
Travnik           1-4 Zrinjski          
Velež             0-2 Radnik            
[Dec 6]
Široki Brijeg     1-0 Sarajevo          
Željezničar       3-0 Vitez             

Round 19
[Feb 27]
Radnik            3-0 Mladost           
Čelik             1-1 Travnik           
Vitez             6-0 Velež             
Rudar             0-1 Drina             
Borac             0-0 Sloboda           
[Feb 28]
Slavija           1-0 Olimpic           
Zrinjski          2-2 Sarajevo          
Željezničar       2-0 Široki Brijeg     

Round 20
[Mar 5]
Drina             1-1 Slavija           
Mladost           0-0 Vitez             
Olimpic           3-0 Borac             
Travnik           0-0 Rudar             
Velež             0-1 Željezničar       
Sarajevo          2-1 Čelik             
[Mar 6]
Sloboda           1-0 Radnik            
Široki Brijeg     3-4 Zrinjski          

Round 21
[Mar 12]
Rudar             1-1 Sarajevo          
Vitez             1-3 Sloboda           
Radnik            0-0 Olimpic           
Velež             0-3 Široki Brijeg     
Čelik             2-2 Zrinjski          
Borac             3-0 Drina             
[Mar 13]
Slavija           0-0 Travnik           
Željezničar       2-1 Mladost           

Round 22
[Mar 19]
Drina             1-0 Radnik            
Mladost           1-0 Velež             
Sloboda           0-1 Željezničar       
Travnik           0-2 Borac             
Zrinjski          2-1 Rudar             
[Mar 20]
Olimpic           0-0 Vitez             
Sarajevo          3-0 Slavija           
Široki Brijeg     0-0 Čelik             

Round 23
[Apr 2]
Željezničar       3-1 Olimpic           
Vitez             4-0 Drina             
Radnik            2-0 Travnik           
Rudar             0-0 Čelik             
Velež             1-2 Sloboda           
Borac             0-1 Sarajevo          
[Apr 3]
Slavija           0-1 Zrinjski          
Mladost           1-2 Široki Brijeg     

Round 24
[Apr 9]
Drina             0-2 Željezničar       
Čelik             2-0 Slavija           
Olimpic           1-0 Velež             
Sloboda           2-0 Mladost           
Travnik           3-1 Vitez             
Široki Brijeg     2-0 Rudar             
Zrinjski          2-1 Borac             
[Apr 10]
Sarajevo          2-1 Radnik            

Round 25
[Apr 16]
Radnik            0-1 Zrinjski          
Mladost           2-0 Olimpic           
Velež             0-1 Drina             
Željezničar       2-1 Travnik           
Borac             1-1 Čelik             
[Apr 17]
Sloboda           0-3 Široki Brijeg     
Vitez             1-3 Sarajevo          
Slavija           0-0 Rudar             

Round 26
[Apr 23]
Olimpic           0-1 Sloboda           
Čelik             2-0 Radnik            
Drina             0-2 Mladost           
Zrinjski          1-0 Vitez             
Rudar             0-1 Borac             
Travnik           7-1 Velež             
[Apr 24]
Sarajevo          0-1 Željezničar       
Široki Brijeg     4-0 Slavija           

Round 27
[Apr 29]
Vitez             1-0 Čelik             
Željezničar       0-0 Zrinjski          
[Apr 30]
Olimpic           2-1 Široki Brijeg     
Mladost           2-1 Travnik           
Radnik            2-0 Rudar             
Velež             0-3 Sarajevo          
Borac             2-1 Slavija           
Sloboda           0-2 Drina             

Round 28 [May 4]
Čelik             1-0 Željezničar       
Drina             0-3 Olimpic           
Sarajevo          2-1 Mladost           
Zrinjski          1-0 Velež             
Rudar             1-1 Vitez             
Široki Brijeg     1-0 Borac             
Slavija           2-1 Radnik            
Travnik           2-3 Sloboda           

Round 29 [May 7]
Drina             0-3 Široki Brijeg     
Mladost           0-3 Zrinjski          
Vitez             2-0 Slavija           
Olimpic           1-0 Travnik           
Radnik            0-2 Borac             
Sloboda           4-0 Sarajevo          
Velež             0-0 Čelik             
Željezničar       1-1 Rudar             

Round 30 [May 15]
Borac             2-2 Vitez             
Čelik             1-0 Mladost           
Sarajevo          1-3 Olimpic           
Zrinjski          2-1 Sloboda           
Rudar             4-0 Velež             
Široki Brijeg     5-0 Radnik            
Slavija           1-1 Željezničar       
Travnik           4-2 Drina             

Final Table:

 1.HŠK Zrinjski (Mostar)            30  21  6  3  52-17  69  Champions
 2.FK Sloboda (Tuzla)               30  19  5  6  44-23  62
 3.NK Široki Brijeg (Široki Brijeg) 30  18  7  5  56-21  61
 4.FK Sarajevo (Sarajevo)           30  18  3  9  56-28  57  [C]
 5.FK Željezničar (Sarajevo)        30  16  7  7  36-20  55
 6.NK Čelik (Zenica)                30  12 10  8  35-28  46
 7.FK Radnik (Bijeljina)            30  13  6 11  25-25  45
 8.FK Olimpic (Sarajevo)            30  11  6 13  36-33  39
 9.NK Vitez (Vitez)                 30  11  6 13  36-41  39
10.FK Mladost (Doboj Kakanj)        30  10  9 11  29-39  39  [P]
-----------------------------------------------------------
11.FK Borac (Banja Luka)            30  10  6 14  27-33  36  Relegated (RS)
12.FK Slavija (Istočno Sarajevo)    30   8 11 11  25-37  35  Relegated (RS)
13.NK Travnik (Travnik)             30   8  5 17  36-47  29  Relegated (FBiH)
14.FK Rudar (Prijedor)              30   5 10 15  24-38  25  [P]  Relegated (RS)
15.FK Drina (Zvornik)               30   7  1 22  24-66  22  Relegated (RS)
16.FK Velež (Mostar)                30   1  6 23  10-55   9  Relegated (FBiH)


Prva Liga

Prva Liga FBiH | Prva Liga RS 

Prva Liga FBiH

Final Table:

 1.NK Metalleghe B.S.I. (Jajce)     30  18  7  5  52-24  61  Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.NK Zvijezda (Gradačac)           30  18  5  7  49-26  59  [R]
 3.HNK Orašje                       30  13  8  9  41-28  47
 4.NK Bosna (Visoko)                30  15  2 13  47-36  47  [P]
 5.HNK Čapljina                     30  13  8  9  39-30  47
 6.NK Bratstvo (Gračanica)          30  14  4 12  38-30  46
 7.FK Budućnost (Banovići)          30  14  4 12  34-27  46
 8.NK GOŠK (Gabela)                 30  12  9  9  33-27  45
 9.FK Rudar (Kakanj)                30  13  5 12  41-32  44
10.NK Jedinstvo (Bihać)             30  13  4 13  41-35  43
11.FK Goražde                       30  13  3 14  31-31  42
12.NK Novi Travnik                  30  12  5 13  51-43  41  [P]
13.FK Radnički (Lukavac)            30  10  8 12  38-46  38
----------------------------------------------------------- 
14.HNK Branitelj (Mostar)           30   7  6 17  23-44  24  [-3]  Relegated
15.NK Sloga (Ljubuški)              30   4  9 17  17-39  21  [P]  Relegated
16.NK Podgrmeč (Sanski Most)        30   5  5 20  17-94  20  Relegated

Prva Liga RS

Regular Stage

Final Table:

 1.FK Krupa (Krupa na Vrbasu)       22  16  2  4  43-16  50
 2.FK Mladost (Velika Obarska)      22  14  7  1  50-16  49  [R]
 3.FK Tekstilac (Derventa)          22  10  7  5  33-20  37
 4.FK Zvijezda 09 (Brgule)          22   9  7  6  30-24  34  [P]
 5.FK Kozara (Gradiška)             22   9  6  7  29-17  33
 6.FK Borac (Šamac)                 22   8  6  8  26-23  30  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FK Sloboda (Mrkonjić Grad)       22   8  4 10  25-37  28
 8.FK Sloboda (Novi Grad)           22   8  3 11  27-31  27
 9.FK Leotar (Trebinje)             22   7  5 10  23-32  26
10.FK Sutjeska (Foča)               22   7  4 11  19-32  25
11.FK Drina HE (Višegrad)           22   5  3 14  15-36  18
12.FK Vlasenica                     22   3  2 17  17-53  11

Promotion Group

Final Table:

 1.FK Krupa (Krupa na Vrbasu)       32  23  5  4  64-21  74  Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.FK Mladost (Velika Obarska)      32  18  8  6  68-29  62  [R]  Withdrew
 3.FK Tekstilac (Derventa)          32  13 12  7  45-29  51
 4.FK Kozara (Gradiška)             32  14  7 11  44-36  49
 5.FK Zvijezda 09 (Brgule)          32  13  9 10  47-39  48  [P]
 6.FK Borac (Šamac)                 32   8  8 16  35-54  32  [P]

NB: FK Mladost (Velika Obarska) withdrew before the 2016/17 season

Relegation Group

Final Table:

 7.FK Sutjeska (Foča)               32  14  6 12  39-37  48
 8.FK Sloboda (Mrkonjić Grad)       32  14  6 12  43-46  48
-----------------------------------------------------------
 9.FK Leotar (Trebinje)             32  14  6 12  40-43  48  Relegated
10.FK Sloboda (Novi Grad)           32  11  6 15  40-43  39  Relegated
11.FK Drina HE (Višegrad)           32   7  4 21  24-59  25  Relegated
12.FK Vlasenica                     32   3  3 26  27-80  12  Relegated


2014/15.

2016/17.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 22 Jun 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2015/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.