Bosnia-Hercegovina 2019/20


Premijer Liga
Kup
Prva Liga
Druga Liga

Premijer Liga 2019/20

Final Table:

 1.FK Sarajevo (Sarajevo)           22  13  6  3  38-19  45  [C]  Champions
 2.FK Željezničar (Sarajevo)        22  12  6  4  43-21  42
 3.HŠK Zrinjski (Mostar)            22  11  5  6  30-12  38
 4.FK Borac (Banja Luka)            22  10  6  6  29-23  36  [P]
 5.FK Tuzla City                    22  10  5  7  27-29  35
 6.FK Radnik (Bijeljina)            22  10  4  8  34-21  34
 7.NK Široki Brijeg (Široki Brijeg) 22   8  8  6  31-26  32
 8.FK Velež (Mostar)                22   9  5  8  25-23  32  [P]
 9.FK Sloboda (Tuzla)               22   4  9  9  21-35  21
10.FK Mladost (Doboj Kakanj)        22   4  6 12  21-35  18
-----------------------------------------------------------
11.NK Čelik (Zenica)                22   5  5 12  17-33  17  [-3] Relegated
12.FK Zvijezda 09 (Stanišić)        22   1  5 16  12-51   8       Relegated

NB: Čelik 3 points deducted for financial reasons (cf. round 15)

Round 1
[Jul 20]
Zvijezda          1-5 Tuzla City        
Velež             1-3 Mladost           
Željezničar       0-0 Borac             
[Jul 21]
Sarajevo          1-0 Zrinjski          
Sloboda           2-1 Radnik            
[Jul 22]
Široki Brijeg     0-1 Čelik             

Round 2
[Jul 27]
Mladost           0-2 Željezničar       
Radnik            3-0 Tuzla City        
Borac             1-0 Zvijezda          
Sloboda           2-2 Široki Brijeg     
[Jul 28]
Zrinjski          1-0 Velež             
Čelik             0-0 Sarajevo          

Round 3
[Aug 3]
Zvijezda          1-1 Mladost           
Velež             1-2 Čelik             
Tuzla City        2-1 Borac             
Sarajevo          3-0 Sloboda           
[Aug 4]
Željezničar       1-0 Zrinjski          
Široki Brijeg     3-0 Radnik            

Round 4
[Aug 10]
Mladost           0-1 Tuzla City        
Radnik            1-2 Borac             
Čelik             0-2 Željezničar       
Sloboda           0-0 Velež             
[Aug 28]
Zrinjski          3-0 Zvijezda          
Široki Brijeg     0-0 Sarajevo          

Round 5
[Aug 17]
Zvijezda          2-2 Čelik             
Velež             1-0 Široki Brijeg     
Borac             0-0 Mladost           
Željezničar       2-2 Sloboda           
[Aug 18]
Tuzla City        0-0 Zrinjski          
[Aug 19]
Sarajevo          2-1 Radnik            

Round 6 [Aug 24]
Čelik             0-0 Tuzla City        
Radnik            3-0 Mladost           
Sarajevo          2-1 Velež             
Sloboda           1-0 Zvijezda          
Zrinjski          4-0 Borac             
Široki Brijeg     3-3 Željezničar       

Round 7
[Aug 31]
Mladost           0-2 Zrinjski          
Zvijezda          0-0 Široki Brijeg     
Velež             0-1 Radnik            
Željezničar       5-2 Sarajevo          
Tuzla City        2-1 Sloboda           
[Sep 1]
Borac             3-1 Čelik             

Round 8
[Sep 14]
Čelik             1-0 Mladost           
Radnik            1-0 Zrinjski          
Velež             1-1 Željezničar       
Sloboda           3-1 Borac             
[Sep 15]
Sarajevo          2-0 Zvijezda          
Široki Brijeg     1-3 Tuzla City        

Round 9
[Sep 21]
Mladost           2-0 Sloboda           
Tuzla City        2-1 Sarajevo          
Borac             1-1 Široki Brijeg     
Željezničar       1-0 Radnik            
[Sep 22]
Zvijezda          1-2 Velež             
Zrinjski          3-0 Čelik             

Round 10 [Sep 25]
Radnik            2-1 Čelik             
Sloboda           0-3 Zrinjski          
Velež             2-1 Tuzla City        
Sarajevo          1-0 Borac             
Široki Brijeg     3-2 Mladost           
Željezničar       6-0 Zvijezda          

Round 11
[Sep 28]
Tuzla City        2-2 Željezničar       
Zvijezda          1-4 Radnik            
Čelik             0-0 Sloboda           
[Sep 29]
Mladost           0-3 Sarajevo          
Zrinjski          1-3 Široki Brijeg     
Borac             3-1 Velež             

Round 12
[Oct 5]
Čelik             2-0 Široki Brijeg     
Tuzla City        3-0 Zvijezda          
Zrinjski          0-0 Sarajevo          
Radnik            3-2 Sloboda           
[Oct 6]
Mladost           2-2 Velež             
Borac             3-0 Željezničar       

Round 13
[Oct 18]
Sarajevo          2-0 Čelik             
[Oct 19]
Tuzla City        0-3 Radnik            
Zvijezda          0-2 Borac             
Velež             1-0 Zrinjski          
Željezničar       2-1 Mladost           
[Oct 20]
Široki Brijeg     2-0 Sloboda           

Round 14
[Oct 25]
Mladost           1-0 Zvijezda          
Čelik             0-2 Velež             
[Oct 26]
Zrinjski          2-1 Željezničar       
Radnik            0-0 Široki Brijeg     
[Oct 27]
Sloboda           1-1 Sarajevo          
Borac             2-0 Tuzla City        

Round 15
[Nov 2]
Velež             2-2 Sloboda           
Zvijezda          2-0 Zrinjski          
Tuzla City        1-0 Mladost           
Sarajevo          3-0 Široki Brijeg     
[Nov 3]
Željezničar       awd Čelik             [awarded 3-0, Čelik suspended
Borac             2-0 Radnik             for failure to pay debts]

Round 16
[Nov 9]
Radnik            1-1 Sarajevo          
Čelik             2-1 Zvijezda          
Zrinjski          4-0 Tuzla City        
Sloboda           0-4 Željezničar       
[Nov 10]
Mladost           1-1 Borac             
Široki Brijeg     1-0 Velež             

Round 17
[Nov 23]
Mladost           0-4 Radnik            
Zvijezda          1-1 Sloboda           
Tuzla City        1-0 Čelik             
Velež             1-2 Sarajevo          
Borac             0-0 Zrinjski          
[Nov 24]
Željezničar       1-2 Široki Brijeg     

Round 18
[Nov 30]
Sloboda           1-1 Tuzla City        
Sarajevo          1-3 Željezničar       
Zrinjski          1-1 Mladost           
[Dec 1]
Čelik             1-2 Borac             
Radnik            0-1 Velež             
Široki Brijeg     4-0 Zvijezda          

Round 19
[Dec 7]
Tuzla City        1-0 Široki Brijeg     
Zrinjski          1-0 Radnik            
Zvijezda          1-1 Sarajevo          
Mladost           4-2 Čelik             
Željezničar       0-2 Velež             
[Dec 8]
Borac             2-1 Sloboda           

Round 20
[Feb 22]
Radnik            0-0 Željezničar       
Velež             2-0 Zvijezda          
Sarajevo          6-2 Tuzla City        
[Feb 23]
Čelik             0-2 Zrinjski          
Sloboda           0-0 Mladost           
Široki Brijeg     2-2 Borac             

Round 21
[Feb 28]
Tuzla City        0-0 Velež             
[Feb 29]
Mladost           2-3 Široki Brijeg     
Zvijezda          0-3 Željezničar       
Borac             0-2 Sarajevo          
Zrinjski          2-0 Sloboda           
[Mar 1]
Čelik             1-1 Radnik            

Round 22
[Mar 7]
Sloboda           2-1 Čelik             
Radnik            5-1 Zvijezda          
Sarajevo          2-1 Mladost           
[Mar 8]
Velež             2-1 Borac             
Široki Brijeg     1-1 Zrinjski          
Željezničar       1-0 Tuzla City        

NB: league suspended due to Covid-19 pandemic and abandoned on Jun 1;
    standings after round 22 (of originally 33) considered final.

Final Table:

 1.FK Sarajevo (Sarajevo)           22  13  6  3  38-19  45  [C]  Champions
 2.FK Željezničar (Sarajevo)        22  12  6  4  43-21  42
 3.HŠK Zrinjski (Mostar)            22  11  5  6  30-12  38
 4.FK Borac (Banja Luka)            22  10  6  6  29-23  36  [P]
 5.FK Tuzla City                    22  10  5  7  27-29  35
 6.FK Radnik (Bijeljina)            22  10  4  8  34-21  34
 7.NK Široki Brijeg (Široki Brijeg) 22   8  8  6  31-26  32
 8.FK Velež (Mostar)                22   9  5  8  25-23  32  [P]
 9.FK Sloboda (Tuzla)               22   4  9  9  21-35  21
10.FK Mladost (Doboj Kakanj)        22   4  6 12  21-35  18
-----------------------------------------------------------
11.NK Čelik (Zenica)                22   5  5 12  17-33  17  [-3] Relegated
12.FK Zvijezda 09 (Stanišić)        22   1  5 16  12-51   8       Relegated

NB: Čelik 3 points deducted for financial reasons (cf. round 15)

Cup Tournaments 2019/20

BiH Kup | Srpska Kup

BiH Kup

Round 1 [Sep 18]
Krupa             0-0 Tuzla City        [6-7 pen]
Bratstvo Grač.    2-3 Velež             
Kozara Gradiška   1-1 Sloboda Tuzla     [3-5 pen]
GOŠK              1-1 Radnik            [4-2 pen]
Ljubuški          2-4 Sarajevo          
Tekstilac         0-3 Željezničar       
Orašje            0-4 Borac             
Rudar Kakanj      3-0 Čelik             
Alfa Modriča      0-3 Zvijezda          
Jedinstvo Bihać   1-2 Mladost (DK)      
Budućnost Banov.  1-1 Široki Brijeg     [1-4 pen]
Zvijezda Gr.      0-4 Zrinjski          
Rudar Prijedor    4-1 Slavija           
Olimpik           2-1 Radnik Hadžićii    
Ljubić Prnjavor   1-1 Travnik           [4-3 pen]
Skugrić 1964     0-10 TOŠK              

Round 2 [Oct 2]
Zrinjski          2-0 Sloboda Tuzla     
Olimpik           3-0 TOŠK              
Ljubić Prnjavor   0-2 GOŠK              
Zvijezda          0-6 Borac             
Tuzla City        1-0 Velež             
Rudar Prijedor    0-0 Rudar Kakanj      [4-5 pen]
Željezničar       6-1 Mladost (DK)      
Široki Brijeg     3-2 Sarajevo          

Quarterfinals [Mar 4]
Rudar Kakanj      0-3 GOŠK              
Zrinjski          2-1 Tuzla City        
Široki Brijeg     1-1 Olimpik           [aet, 5-4 pen]
Borac             0-2 Željezničar       

NB: competition abandoned on Jun 1.

Srpska Kup

Round 1
[Sep 11]
BSK Banja Luka             1-4 Rudar Prijedor             
Kozara Gradiška            0-3 Borac Banja Luka           
OFK Lauš Banja Luka        1-1 Ljubić Prnjavor            [2-4 pen]
Sloga Dugo Polje           0-6 Tekstilac Derventa         
Sloga Doboj                0-1 Alfa Modriča               
Sloga Srbac                3-3 Borac Šamac                [10-11 pen]
Sloboda Mrkonjić Grad      3-8 Borac Kozarska Dubica      
Slaven Dobrljin            1-1 Željezničar ST Banja Luka  [5-3 pen]
Rudar 1925 Ugljevik        3-2 Drina HE Višegrad          
Podrinje Janja             w/o Sloga Gornje Crnjelovo     
Radnik Bijeljina           4-0 Glasinac 2011 Sokolac      
Sutjeska Foča              2-3 Drina Zvornik              
Bratstvo Bratunac          5-3 Slavija Istočno Sarajevo   
FK Šekovići                1-9 Zvijezda 09 Stanišić       
Velež Nevesinje            4-1 Mladost Gacko              
[Sep 25]
Lijevče Nova Topola        0-5 FK Krupa                   

Round 2 [Oct 9]
Alfa Modriča               1-2 FK Krupa                   
Bratstvo Bratunac          3-6 Tekstilac Derventa         
Velež Nevesinje            1-1 Borac Kozarska Dubica      [4-2 pen]
Rudar Prijedor             3-1 Borac Banja Luka           
Ljubić Prnjavor            2-6 Radnik Bijeljina           
Slaven Dobrljin            2-0 Borac Šamac                
Rudar 1925 Ugljevik        0-3 Zvijezda 09 Stanišić       
Drina Zvornik              2-2 Podrinje Janja             [7-6 pen]

Quarterfinals [Nov 13]
Slaven Dobrljin            0-3 FK Krupa                   
Drina Zvornik              0-2 Zvijezda 09 Stanišić       
Velež Nevesinje            1-0 Tekstilac Derventa         
Rudar Prijedor             0-2 Radnik Bijeljina           

NB: competition abandoned on Jun 1.


Prva Liga

Prva Liga FBiH | Prva Liga RS 

Prva Liga FBiH

NB: league abandoned; standings at abandonment considered final.

Final Table:

 1.FK Olimpic (Sarajevo)            16  11  4  1  28-13  37       Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.NK Tošk (Tešanj)                 16  10  1  5  27-21  31
 3.FK Goražde                       16   8  4  4  27-15  28
 4.NK GOŠK (Gabela)                 16   8  4  4  30-25  28  [R]
 5.HNK Čapljina                     16   7  3  6  19-15  24
 6.FK Rudar (Kakanj)                16   7  2  7  26-21  23
 7.NK Travnik (Travnik)             16   7  2  7  23-21  23  [P]
 8.FK Igman (Konjic)                16   7  2  7  17-18  23
 9.NK Zvijezda (Gradačac)           16   6  4  6  23-26  22
10.NK Metalleghe B.S.I. (Jajce)     16   5  6  5  23-26  21
11.FK Budućnost (Banovići)          16   5  5  6  26-22  20  [P]
12.NK Bratstvo (Gračanica)          16   6  2  8  24-29  20
-----------------------------------------------------------
13.HNK Orašje                       16   5  3  8  24-32  18
14.NK Jedinstvo (Bihać)             16   5  2  9  20-30  17
15.NK Slaven (Živinice)             16   4  1 11  15-24  13
16.FK Radnik (Hadžići)              16   4  1 11  17-31  13  [P]

Prva Liga RS

NB: league abandoned; standings at abandonment considered final.

Final Table:

 1.FK Krupa (Krupa na Vrbasu)       14  12  2  0  34- 6  38  [R]  Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.FK Rudar (Prijedor)              14   8  3  3  20- 7  27
 3.FK Kozara (Gradiška)             14   6  4  4  15-16  22
 4.FK Željezničar ST (Banja Luka)   13   4  4  5  10-12  16
 5.FK Alfa Modriča                  13   4  2  7  15-15  14
 6.FK Slavija (Istočno Sarajevo)    13   2  7  4  14-20  13
 7.FK Tekstilac (Derventa)          13   3  4  6  14-20  13
 8.FK Podrinje (Janja)              13   3  4  6  10-20  13
 9.FK Jedinstvo (Brčko)             13   2  2  9  12-28   8  [P]
 -.OFK Sloga (Gornje Crnjelovo)     withdrew or excluded


Druga Liga

Druga Liga FBiH | Druga Liga RS 

Druga Liga FBiH

Druga Liga FBiH Jug | Druga Liga FBiH Sjever | Druga Liga FBiH Zapad | Druga Liga FBiH Centar

Druga Liga FBiH Jug

NB: league abandoned; standings at abandonment considered final.

Final Table:

 1.HŠK Posušje (Posušje)            14  12  1  1  52-11  37
-----------------------------------------------------------
 2.FK Klis (Buturović Polje)        14  11  1  2  41-13  34
 3.NK Ljubuški                      14  10  0  4  49-20  30  [P]
 4.HNK Neum                         14   9  3  2  34-14  30
 5.FK Turbina (Jablanica)           14   7  1  6  23-28  22
 6.HNK Tomislav (Tomislavgrad)      14   6  3  5  32-26  21
 7.NK Troglav 1918 (Livno)          14   6  3  5  21-25  21
 8.HNK Sloga (Gji. Vakuf-Uskoplje)  14   5  4  5  25-26  19
 9.FK Bjelopoljac                   14   6  1  7  28-34  19
10.NK Kamešnica (Podhum (Livno))    14   5  1  8  24-29  16
11.HNK Brotnjo (Čitluk)             14   4  2  8  17-25  14
12.HNK Stolac                       14   4  1  9  20-31  13
13.HNK Rama (Rama)                  14   4  1  9  18-38  13
13.HNK Grude (Grude)                14   3  1 10  15-40  10
14.HNK Branitelj (Mostar)           14   1  1 12  12-51   4

Druga Liga FBiH Sjever

NB: league abandoned; standings at abandonment considered final.

Final Table:

 1.FK Seona (Seone)                 15  13  1  1  59-10  40
-----------------------------------------------------------
 2.OFK Gradina (Srebrenik)          15  11  2  2  51-18  35
 3.NK Prokosovići (Prokosovići)     15   9  2  4  34-17  29
 4.FK Bosna (Mionica)               15   8  1  6  33-24  25
 5.FK Bosna (Kalesija)              15   7  2  6  36-25  23
 6.NK Odžak 102 (Odžak)             15   7  2  6  41-35  23
 7.NK Svatovac (Poljice)            15   6  5  4  26-20  23
 8.NK Mladost (Malešići)            15   7  1  7  38-32  22
 9.NK Dinamo (Donja Mahala)         15   7  1  7  25-22  22
10.NK Mramor (Mramor)               15   6  3  6  28-31  21
11.FK Lokomotiva (Mirčina)          15   5  4  6  22-34  19
12.NK Orahovica 74                  15   5  3  7  26-28  18  [P]
13.FK Radnički (Lukavac)            15   5  1  9  27-31  16
14.FK Priluk (Priluk)               15   5  1  9  21-27  16
15.FK Sloga (Tojšići)               15   4  1 10  26-38  13
16.NK Čelić (Čelić)                 15   0  0 15   8-109  0

Druga Liga FBiH Zapad

NB: league abandoned; standings at abandonment considered final.

Final Table:

 1.FK Rudar (Han Bila)              14  10  0  4  39-14  30
-----------------------------------------------------------
 2.NK Podgrmeč (Sanski Most)        14   9  2  3  37-24  29
 3.NK Novi Travnik                  14   9  2  3  24-18  29  [R]
 4.FK Vitez (Vitez)                 14   9  1  4  32-14  28
 5.FK Krajina (Cazin)               14   8  2  4  38-19  26
 6.NK Vitez (Vitez)                 14   7  3  4  37-14  24  [R]
 7.NK Brekovica 78 (Brekovica)      14   7  3  4  27-18  24
 8.NK Sloga (Bosanska Otoka)        14   5  4  5  16-23  19
 9.NK Krajišnik (Velika Kladuša)    14   5  2  7  28-23  17
10.NK Kiseljak (Kiseljak)           14   5  2  7  19-29  17
11.NK Iskra (Bugojno)               14   5  1  8  23-21  16
12.NK Busovača (Busovača)           14   5  1  8  24-35  16
13.FK Radnik Donji Vakuf            14   5  0  9  20-37  15  [P]
14.NK Vitez Bužim                   14   2  2 10  14-48   8  [P]
15.NK Vlašić (Turbe)                14   1  1 12   8-49   4

Druga Liga FBiH Centar

NB: league abandoned; standings at abandonment considered final.

Final Table:

 1.NK Vis Simm-Bau (Kosova)         15  11  3  1  38-12  36
-----------------------------------------------------------
 2.NK Borac (Jelah)                 15  11  2  2  37-13  35
 3.NK Stupčanica Olovo              15   9  2  4  44-24  29  [P]
 4.FK Famos (Hrasnica)              15   9  1  5  24-24  28
 5.NK Bosna (Visoko)                15   7  4  4  25-16  25  [R]
 6.NK Moševac                       15   6  6  3  22-22  24
 7.NK Krivaja (Zavidovići)          15   6  5  4  27-20  23
 8.NK Žepče (Žepče)                 15   6  5  4  27-21  23
 9.NK Azot (Vitkovići)              15   4  5  6  16-19  17
10.NK Pobjeda (Tešanjka)            15   5  2  8  18-22  17
11.NK Usora (Žabljak)               15   4  3  8  19-24  15
12.FK Mošćanica (Sarajevo)          15   3  6  6  12-20  15  [P]
13.NK Sašk 1910 Napredak (Sarajevo) 15   2  6  7  20-37  12
14.NK Natron (Maglaj)               15   2  5  8  11-22  11
15.NK Ilijaš (Ilijaš)               15   2  5  8  15-37  11
16.FK Igman Ilidža (Sarajevo)       15   1  4 10  10-32   7  [*]

[*] FK Bosna Union (Sarajevo) were renamed FK Igman Ilidža

Druga Liga RS

Druga Liga RS Zapad | Druga Liga RS Istok

Druga Liga RS Zapad

NB: league abandoned; standings at abandonment considered final.

Final Table:

 1.Borac Kozarska Dubica            15  11  2  2  53-20  35  [P]
-----------------------------------------------------------
 2.FK Jedinstvo (Žeravica)          15  10  1  4  38-13  31
 3.SDFK Sloga (Doboj)               15   9  4  2  32-14  31
 4.FK Ljubić (Prnjavor)             15   8  3  4  50-28  27
 5.FK Mladost (Donja Slatina)       15   7  4  4  23-14  25
 6.FK Laktaši (Laktaši)             15   7  3  5  28-20  24
 7.FK Sloboda (Mrkonjić Grad)       15   7  3  5  31-25  24  [R]
 8.FK Omarska (Omarska)             15   7  1  7  34-33  22
 9.FK Dubrave (Gradiška)            15   6  2  7  29-28  20
10.FK Sloga (Trn)                   15   5  3  7  19-29  18
11.FK Borac (Šamac)                 15   5  2  8  27-36  17
12.FK Sloga (Srbac)                 14   5  1  8  28-32  16
13.FK Proleter (Teslić)             15   4  2  9  14-33  11  [-3]
14.FK Sloboda (Novi Grad)           15   3  0 12  20-63   6  [-3]
15.OFK Polet 1926 (Brod)            15   2  1 12  11-49   4  [-3]

Druga Liga RS Istok

NB: league abandoned; standings at abandonment considered final.

Final Table:

 1.FK Leotar (Trebinje)             16  12  2  2  36- 7  38
-----------------------------------------------------------
 2.FK Drina (Zvornik)               16  10  4  2  38-12  34  [R]
 3.FK Famos (Istočna Ilidža)        16   8  4  4  29-23  28
 4.FK Milići                        16   8  1  7  34-26  25  [P]
 5.FK Romanija (Pale)               16   8  1  7  32-30  25  [P]
 6.FK Sutjeska (Foča)               16   7  3  6  24-25  24  [R]
 7.FK Velež (Nevesinje)             16   7  2  7  21-23  23
 8.FK Mladost (Gacko)               16   7  2  7  30-36  23
 9.OFK Glasinac 2011 (Sokolac)      16   7  1  8  25-31  22
10.FK Proleter (Dvorovi)            16   6  2  8  21-20  20
11.FK Budućnost (Pilica)            16   6  2  8  22-27  20
12.FK Stakorina (Čajniče)           16   6  1  9  25-29  19
13.FK Jedinstvo (Brodac)            16   5  3  8  25-27  18
14.FK Drina HE (Višegrad)           16   5  2  9  22-28  17
15.UFK Ilićka 01 (Brčko)            16   4  4  8  18-27  16
16.FK Mladost (Rogatica)            16   4  2 10  18-49  14

2018/19.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 4 Jun 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.