Bolivia 2018


División Profesional

División Profesional

Torneo Apertura 2018 | Torneo Clausura 2018

Torneo Apertura 2018

Group Stage | Playoff Stage

Group Stage

Final Tables:

Serie A
 1.Jorge Wilstermann          14  10  2  2  42-13  32  Championship Playoff
 2.Bolívar                    14   7  4  3  30-16  25  Championship Playoff
 3.Oriente Petrolero          14   5  5  4  26-21  20  Championship Playoff
 4.Destroyers (Santa Cruz)    14   3  7  4  22-28  16  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Real Potosí                14   5  1  8  23-47  16  Copa Sudamericana Playoff
 6.Guabirá (Montero)          14   2  5  7  23-28  11  Copa Sudamericana Playoff
 7.Universitario (Sucre)      14   2  5  7  18-29  11  Copa Sudamericana Playoff

Serie B
 1.San José                   14   9  4  1  29-11  31  Championship Playoff
 2.Blooming                   14   7  2  5  18-20  23  Championship Playoff
 3.The Strongest              14   7  1  6  22-16  22  Championship Playoff
 4.Nacional (Potosí)          14   5  3  6  21-24  18  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Royal Pari FC (Santa Cruz) 14   3  5  6  13-19  14  Copa Sudamericana Playoff
 6.Aurora (Cochabamba)        14   3  5  6  14-21  14  Copa Sudamericana Playoff
 5.Sport Boys Warnes          14   3  5  6  14-22  14  Copa Sudamericana Playoff

Round 1
[Jan 27]
San José          1-2 Nacional Potosí   
  [Didi Torrico 16, Edson Rigoberto Perez 6, Aldo Cesar Velasco 54]
[Jan 28]
Aurora            2-0 The Strongest     
  [Javier Ignacio Leon 52, Juan Pablo Gomez 84]
Bolívar           5-1 Jorge Wilstermann 
  [Marcos Daniel Riquelme 1, 61, Jaime Dario Arrascaita 37, Juan Carlos Arce 42pen,
   Jorge Enrique Flores 86; Gilbert Alvarez 77]
Sport Boys Warnes 1-1 Guabirá           [cross-group match]
  [Oscar Basilio Velazquez 65; Pedro Julian Chavez 92]
Blooming          2-2 Royal Pari        
  [Alan Loras 6og, Cesar Emmanuel Pereyra 25; Anderson Aparecido Gonzaga 51,
   Mauro Ramiro Milano 68]
[Jan 31]
Real Potosí       4-4 Universitario     
  [Darwin Peña 14pen, Fernando Adrian 46, 58, Herlan Gaston Mealla 73;
   Oscar Alberto Diaz 3, Bruno Pascua 26, 65, Edwin Rivera 34]
[Feb 22]
Destroyers        3-1 Oriente Petrolero 
  [Vitor Cruz 45+4, William Cayo Ulloa 61, Luis Oliver Osinaga 70;
   Luis Fernando Haquin 72]

Round 2
[Feb 2]
The Strongest     1-1 San José          
  [Edison Javier Carcelen 83; Jose Marcelo Gomes 42]
[Feb 3]
Royal Pari        3-0 Aurora            
  [Anderson Aparecido Gonzaga 36, Rony Jimenez 43og, Mauro Ramiro Milano 62]
[Feb 4]
Real Potosí       3-2 Nacional Potosí   [cross-group match]
  [Juan Pablo Aleman 35, Herlan Gaston Mealla 77, Diego Gabriel Rivero 89;
   Harold Fernando Reina 1, Christian Israel Vargas 51og]
Sport Boys Warnes 0-2 Blooming          
  [Cesar Emmanuel Pereyra 43, Luis Jose Vargas Garcia 57]
Universitario     0-1 Bolívar           
  [Marcos Daniel Riquelme 74]
Oriente Petrolero 5-2 Guabirá           
  [Juan Alexis Ribera 17, Johnny Moises Cano 29, Alan Jorge Mercado 46,
   Paulo Roberto Rosales 77, Jose Ali Meza 86pen; Gualberto Mojica 11,
   Jose Alfredo Castillo 58pen]
[Feb 5]
Jorge Wilstermann 4-0 Destroyers        
  [Jorge Antonio Ortiz 4, Enrique David Diaz 50, Marcelo Raul Bergese 80,
   Gilbert Alvarez 85]

Round 3
[Feb 6]
San José          3-0 Royal Pari        
  [Rodrigo Luis Ramallo 5, Carlos Enrique Saucedo 42, Jair Alexander Reinoso 70]
[Feb 7]
Aurora            2-2 Sport Boys Warnes 
  [Amilcar Alvaro Sanchez 12, Edwin Alpire 27; Oscar Basilio Velazquez 5, Gabriel Soliz 91]
Nacional Potosí   0-1 The Strongest     
  [Saul Torres 25og]
[Feb 8]
Bolívar           5-1 Real Potosí       
  [Marcos Daniel Riquelme 40, Martin Ramiro Guillermo Smedberg 43,
   Alejandro Leonel Morales 45+1, Juan Miguel Callejon 58, 85; Fernando Adrian 15]
[Feb 9]
Destroyers        1-0 Universitario     
  [Carlos Milciades Duarte 93]
[Feb 28]
Guabirá           1-3 Jorge Wilstermann 
  [Pedro Julian Chavez 84; Carlos Antonio Melgar 15, Ezequiel Michelli 22og,
   Marcelo Raul Bergese 60]
[Mar 1]
Blooming          1-1 Oriente Petrolero [cross-group match]
  [Christian Marcelo Latorre 75; Luis Fernando Haquin 13]

Round 4
[Feb 16]
Universitario     2-0 Guabirá           
  [Marcos Emanuel Argüello 6, Oscar Junior Baldomar 63]
[Feb 17]
Sport Boys Warnes 0-0 San José          
Real Potosí       5-2 Destroyers        
  [Darwin Peña 19pen, Luciano Nicolas Estrada 47, Herlan Gaston Mealla 70, 86,
   Leonardo Iglesias 85; Vitor Cruz 11, Diego Jose Paz 27]
[Feb 18]
Jorge Wilstermann 1-0 Oriente Petrolero 
  [Gilbert Alvarez 24]
Royal Pari        1-0 Nacional Potosí   
  [Carlos Hugo Tordoya 50]
The Strongest     2-0 Bolívar           [cross-group match]
  [Edison Javier Carcelen 6, Edis Horacio Ibargüen 83]
Blooming          1-0 Aurora            
  [Cesar Emmanuel Pereyra 50]

Round 5
[Feb 24]
Guabirá           6-0 Real Potosí       
  [Gabriel Eduardo Giacopetti 1, 45+2, 75, Matheo Henrique Zoch 30,
   William Gustavo Alvarez 48, Jose Alfredo Castillo 90]
The Strongest     3-0 Royal Pari        
  [Marvin Orlando bejarano 21, Maximiliano Ivan Ortiz 26, 33]
Nacional Potosí   3-0 Sport Boys Warnes 
  [Henry Alaca Maconde 30, Harold Fernando Reina 62, Aldo Cesar Velasco 74]
[Feb 25]
Aurora            0-0 Jorge Wilstermann [cross-group match]
San José          4-0 Blooming          
  [Carlos Enrique Saucedo 10pen, 45, Mario Alberto Cuellar 52, Victor Hugo Melgar 68]
Destroyers        2-2 Bolívar           
  [Santos Rodrigo Navarro 76, Jefferson Tabares 88; Juan Eduardo Fierro 32pen,
   Leonel Justiniano 63]
[Feb 26]
Oriente Petrolero 4-2 Universitario     
  [Gerardo Maximiliano Freitas 29, 55, Hector Ronaldo Sanchez 61, Jose Ali Meza 76;
   Bruno Pascua 56, Dustin Maldonado 81]

Round 6
[Mar 3]
Aurora            1-1 San José          
  [Cesar Adrian Lamanna 61; Jair Alexander Reinoso 59]
Sport Boys Warnes 3-2 The Strongest     
  [Jose Armiche Ortega 28, Luis Fernando Marteli Dias 53og, Oscar Basilio Velazquez 85;
   Pablo Daniel Escobar 73, Christian Novoa 74]
[Mar 4]
Universitario     1-1 Jorge Wilstermann 
  [Rodrigo Borda 92; Lucas de Souza Goncalves 86]
Bolívar           2-0 Guabirá           
  [William Ferreira 33, 72]
Real Potosí       2-1 Oriente Petrolero 
  [Luciano Nicolas Estrada 13, Fernando Adrian 71; Hector Ronaldo Sanchez 7]
Royal Pari        2-2 Destroyers        [cross-group match]
  [Darwin Rios 59, Mariano Sebastian Brau 77; Vitor Cruz 7, Jefferson Tabares 88]
[Mar 5]
Blooming          1-2 Nacional Potosí   
  [Luis Jose Vargas 23; Wilder Jose Salazar 32, Harold Fernando Reina 91]

Round 7
[Mar 7]
Guabirá           0-0 Destroyers        
Royal Pari        1-2 Sport Boys Warnes 
  [Marcos Emiliano Pirchio 90; Imanol Iriberri 43, Luciano Nahuel Ursino 73]
[Mar 8]
Jorge Wilstermann 4-0 Real Potosí       
  [Christian Manuel Chavez 25, Jose Gabriel Rios 26, Jorge Antonio Ortiz 40,
   Gilbert Alvarez 52]
The Strongest     4-0 Blooming          
  [Pablo Daniel Escobar 8, 75pen, Jhasmani Campos 47, Christian Michael Coimbra 65og]
Oriente Petrolero 0-0 Bolívar           
[Mar 25]
San José          2-1 Universitario     [cross-group match]
  [Javier Andres Sanguinetti 23, Carlos Enrique Saucedo 94pen; Marcelo Emanuel Argüello 8]
Nacional Potosí   1-1 Aurora            
  [Harold Fernando Reina 31; Edwin Alpire 83]

Round 8
[Mar 11]
Jorge Wilstermann 4-2 Bolívar           
  [Gilbert Alvarez 6, 77, Fernando Javier Saucedo 17, 20; Damian Emanuel Lizio 36,
  William Ferreira 84pen]
Guabirá           1-1 Sport Boys Warnes [cross-group match]
  [Ezequiel Michelli 39; Imanol Iriberri 65pen]
The Strongest     2-1 Aurora            
  [Christian Novoa 59, Jose Eliseo Fleitas 66og; Charles Da Silva 73]
Universitario     3-1 Real Potosí       
  [Marcelo Emanuel Argüello 9, Oscar Alberto Diaz 45+1, 94; Diego Gabriel Rivero 86]
[Mar 12]
Royal Pari        0-1 Blooming          
  [Jose Manuel Sagredo 59]
[Mar 13]
Nacional Potosí   2-2 San José          
  [Luis Anibal Torrico 61, Aldo Andres Paniagua 94; Luis Rodrigo Ramallo 61, 78]
Oriente Petrolero 4-4 Destroyers        
  [Jose Ali Meza 20, 84pen, 92, Jorge Rodrigo Paredes 77; Angel Cuellar 42,
  Jefferson Tabares 65, 74, Victor Alonso Abrego 91]

Round 9
[Mar 17]
Aurora            0-0 Royal Pari        
Destroyers        0-2 Jorge Wilstermann 
  [Sergio Henrique Francisco 26, Fernando Javier Saucedo 79pen]
[Mar 18]
Nacional Potosí   2-3 Real Potosí       [cross-group match]
  [Harold Fernando Reina 24, 45+2; Fernando Adrian 22, 70, Darwin Peña 25]
Guabirá           1-2 Oriente Petrolero 
  [Gabriel Eduardo Giacopetti 9, Jose Ali Meza 21, Gerardo Maximiliano Freitas 35]
Bolívar           2-0 Universitario     
  [Marcos Daniel Riquelme 55, Diego Bejarano 75]
San José          3-1 The Strongest     
  [Carlos Enrique Saucedo 24, 60pen, Jair Alexander Reinoso 84; Agustin Jara 43]
Blooming          1-0 Sport Boys Warnes 
  [Hugo Christophe Bargas 26]

Round 10
[Mar 30]
The Strongest     0-1 Nacional Potosí   
  [Harold Fernando Reina 7]
[Mar 31]
Jorge Wilstermann 3-0 Guabirá           
  [Jorge Antonio Ortiz 3, Edward Mauro Zenteno 55pen, Gilbert Alvarez 87]
Royal Pari        0-2 San José          
  [Carlos Enrique Saucedo 18pen, 63]
[Apr 1]
Real Potosí       1-6 Bolívar           
  [Darwin Peña 43pen, Erwin Mario Saavedra 10, Juan Miguel Callejon 51, 62,
   Marcos Daniel Riquelme 70, William Ferreira 72, Damian Emanuel Lizio 85]
Universitario     1-1 Destroyers        
  [Rodrigo Borda 59; Jefferson Tabares 28pen]
Oriente Petrolero 1-2 Blooming          [cross-group match]
  [Hector Ronaldo Sanchez 64; Leonardo Vaca 85, Joselito Vaca 94]
[Apr 2]
Sport Boys Warnes 1-2 Aurora            
  [Edivaldo Rojas 8; Amilcar Alvaro Sanchez 27, Sergio Alejandro Moruno 40]

Round 11
[Apr 6]
Guabirá           2-2 Universitario     
  [Jose Alfredo Castillo 53, Gabriel Eduardo Giacopetti 94; Marcelo Emanuel Argüello 5,
   Dustin Maldonado 44] 
Nacional Potosí   2-2 Royal Pari        
  [Aldo Cesar Velasco 13, Victor Martin Galain 77; Michel Medardo Mercado 44,
   Jose Luis Chavez 51]
[Apr 7]
Aurora            0-2 Blooming          
  [Hugo Christophe Bargas 45+1, Julio Herrera 75]
[Apr 8]
Destroyers        2-0 Real Potosí       
  [Angel Cuellar 42, Jefferson Tabares 45+1]
Bolívar           3-0 The Strongest     [cross-group match]
  [Juan Carlos Arce 50, William Ferreira 78, Juan Miguel Callejon 82]
San José          4-0 Sport Boys Warnes 
  [Luciano Nahuel Ursino 34og, Rodrigo Luis Ramallo 50, Carlos Enrique Saucedo 70pen,
   Jair Alexander Reinoso 79]
Oriente Petrolero 3-1 Jorge Wilstermann 
  [Johnny Moises Cano 28, Carlos Enrique Añez 60, Gerardo Maximiliano Freitas 85;
   Gilbert Alvarez 75]

Round 12
[Apr 14]
Royal Pari        0-2 The Strongest     
  [Jhasmani Campos 45+1, Luis Fernando Marteli Dias 60]
Universitario     1-1 Oriente Petrolero 
  [Marcelo Emanuel Argüello 43; Hector Ronaldo Sanchez 67]
[Apr 15]
Jorge Wilstermann 5-1 Aurora            [cross-group match]
  [Gilbert Alvarez 17, 64, Christian Manuel Chavez 41, Ricardo Pedriel 59,
  Ronny Fernando Montero 81; Cesar Adrian Lamanna 91]
Bolívar           1-1 Destroyers        
  [Juan Miguel Callejon 22; Jefferson Tabares 58]
Real Potosí       2-1 Guabirá           
  [German Adolfo Sosa 5, Darwin Peña 47; Jorge Luis Pizarro 91]
Blooming          0-1 San José          
  [Rodrigo Luis Ramallo 13]
[Apr 16]
Sport Boys Warnes 4-0 Nacional Potosí   
  [Jose Luis Sanchez Capdevila 47, Johnny Angulo 49, Jorge Hugo Rojas 60, 73]

Round 13
[Apr 21]
Guabirá           4-1 Bolívar           
  [Jose Alfredo Castillo 15pen, 43, Luis Enrique Hurtado 32, Diego Josue Hoyos 70;
  Juan Eduardo Fierro 63] 
The Strongest     3-0 Sport Boys Warnes 
  [Rudy Alejandro Cardozo 10, Edison Javier Carcelen 54, Christian Novoa 70]
Oriente Petrolero 3-1 Real Potosí       
  [Jose Ali Meza 6pen, 37, Gerardo Maximiliano Freitas 37; German Adolfo Sosa 59]
[Apr 22]
Jorge Wilstermann 7-0 Universitario     [abandoned at 7-0 in 47' when Universitario,
  [Ricardo Pedriel 2, 34, 36,            who had started the match with 11 youth
   Carlos Antonio Melgar 28pen,          players, had only 6 players left;  result
   Sergio Henrique Francisco 40,         stood]
   Gilbert Alvarez 42, 45+1]
Nacional Potosí   4-3 Blooming          
  [Miguel Alejandro Quiroga 22, Aldo Andres Paniagua 30, Aldo Cesar Velasco 35, 74; 
   Christian Paul Arano 8, Victor Martin Galain 12og, Christian Michael Coimbra 45+1]  
San José          3-2 Aurora            
  [Carlos Enrique Saucedo 22pen, 70pen, Jair Alexander Reinoso 87;
   Cesar Adrian Lamanna 41pen, Charles Da Silva 65]
Destroyers        0-2 Royal Pari        [cross-group match]
  [Martin Adrian Palavicini 22, 36]

Round 14
[Mar 25]
Blooming          2-1 The Strongest     
  [Hugo Christophe Bargas 74, 78; Christian Novoa 9]
[Apr 28]
Aurora            2-0 Nacional Potosí   
  [Cesar Adrian Lamanna 24pen, Erik Cano 68]
Bolívar           0-0 Oriente Petrolero 
Sport Boys Warnes 0-0 Royal Pari        
[Apr 29]
Destroyers        4-4 Guabirá           
  [Daniel Fernando Saravia 27, Jefferson Tabares 59, 71, Luis Oliver Osinaga 85;
   Luis Enrique Hurtado 1, Jose Alfredo Castillo 5, 26, 45+1]
Real Potosí       0-6 Jorge Wilstermann 
  [Marcelo Raul Bergese 8, Carlos Antonio Melgar 20, 24, Jose Gabriel Rios 45+1pen,
   Gilbert Alvarez 80, Ricardo Pedriel 86]
Universitario     1-2 San José          [cross-group match]
  [Rodrigo Borda 80pen; Carlos Enrique Saucedo 45+1, Victor Hugo Melgar 60]

Final Tables:

Serie A
 1.Jorge Wilstermann          14  10  2  2  42-13  32  Championship Playoff
 2.Bolívar                    14   7  4  3  30-16  25  Championship Playoff
 3.Oriente Petrolero          14   5  5  4  26-21  20  Championship Playoff
 4.Destroyers (Santa Cruz)    14   3  7  4  22-28  16  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Real Potosí                14   5  1  8  23-47  16  Copa Sudamericana Playoff
 6.Guabirá (Montero)          14   2  5  7  23-28  11  Copa Sudamericana Playoff
 7.Universitario (Sucre)      14   2  5  7  18-29  11  Copa Sudamericana Playoff

Serie B
 1.San José                   14   9  4  1  29-11  31  Championship Playoff
 2.Blooming                   14   7  2  5  18-20  23  Championship Playoff
 3.The Strongest              14   7  1  6  22-16  22  Championship Playoff
 4.Nacional (Potosí)          14   5  3  6  21-24  18  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Royal Pari FC (Santa Cruz) 14   3  5  6  13-19  14  Copa Sudamericana Playoff
 6.Aurora (Cochabamba)        14   3  5  6  14-21  14  Copa Sudamericana Playoff
 5.Sport Boys Warnes          14   3  5  6  14-22  14  Copa Sudamericana Playoff

Playoff Stage
 
Championship Playoff | Copa Sudamericana Playoff

Championship Playoff

Quarterfinals

First Legs [May 6]
Jorge Wilstermann 3-0 Blooming          
  [Ricardo Pedriel 13, 56, Juan Pablo Rioja 33og]
Oriente Petrolero 0-1 The Strongest     
  [Pablo Daniel Escobar 80]
Nacional Potosí   1-2 Bolívar           
  [Aldo Andres Paniagua 13; Edemir Rodriguez 35, Marcos Daniel Riquelme 63]
Destroyers        1-0 San José          
  [Diego Jose Paz 36]

Second Legs
[May 12]
The Strongest     5-1 Oriente Petrolero 
  [Luis Fernando Marteli Dias 7, Edis Horacio Ibargüen 20, Pablo Daniel Escobar 21,
   Jhasmani Campos 41, Henry Vaca 73; Jorge Rodrigo Paredes 64]
San José          8-0 Destroyers        [aet, 4-2 pen]
  [Marcos Israel Barrera 6, Javier Andres Sanguinetti 25, 78,
   Carlos Enrique Saucedo 41, 44pen, 84, Rodrigo Luis Ramallo 74,
   Jose Marcelo Gomes 89]
Bolívar           1-0 Nacional Potosí   
  [Juan Miguel Callejon 70]
[May 13]
Blooming          1-3 Jorge Wilstermann 
  [Christian Marcelo Latorre 8; Ronny Fernando Montero 4, Jorge Antonio Ortiz 18,
   Sergio Henrique Francisco 35]

NB: only points over two legs count; if both teams win one match (or both matches
    are drawn), the tie is decided in extra time c.q. on penalties

Semifinals

First Legs [May 20]
Bolívar           0-1 The Strongest     
  [Pablo Daniel Escobar 81]
San José          2-4 Jorge Wilstermann 
  [Carlos Enrique Saucedo 31, 65; Gilbert Alvarez 31, Lucas de Souza Goncalves 25,
   Christian Manuel Chavez 43, 55]

Second Legs [May 27]
Jorge Wilstermann 1-0 San José          
  [Gilbert Alvarez 72]
The Strongest     1-1 Bolívar           
  [Jhasmani Campos 47; William Ferreira 78]

Third Place Playoff

First Leg [May 31]
San José          4-0 Bolívar           
  [Didi Torrico 67, Jair Torrico 69, Samuel Galindo 75, Jair Alexander Reinoso 89]

Second Leg [Jun 3]
Bolívar           0-2 San José          
  [Rodrigo Luis Ramallo 35, Carlos Enrique Saucedo 45+1]

Final 

First Leg [May 30]
The Strongest     2-1 Jorge Wilstermann 
  [Ramiro Daniel Ballivian 42, Luis Fernando Marteli Dias 78; Alex Sandro Da Silva 63]

Second Leg [Jun 3]
Jorge Wilstermann 2-1 The Strongest     
  [Sergio Henrique Francisco 3, 30; Luis Fernando Marteli Dias 44]

Playoff [Jun 6, Sucre]
The Strongest     2-2 Jorge Wilstermann [aet, 2-3 pen]
  [Luis Fernando Marteli Dias 40, Maximiliano Ivan Ortiz 77; Gilbert Alvarez 9,
   Sergio Henrique Francisco 49]

Copa Sudamericana Playoff

Quarterfinals

First Legs
[May 4]
Guabirá           1-0 Aurora            
  [Jose Alfredo Castillo 52]
[May 5]
Royal Pari        1-0 Universitario     
  [Thiago Ribeiro Da Silva 91]
Sport Boys Warnes 0-0 Real Potosí       

Second Legs [May 13]
Aurora            0-0 Guabirá           
Real Potosí       1-2 Sport Boys Warnes 
  [Diego Gabriel Rivero 42; Johnny Angulo 9, Franz Gonzalez 55]
Universitario     0-2 Royal Pari        
  [Mauro Ramiro Milano 13, 55]

NB: Real Potosí qualified as best losers

Semifinals

First Legs
[May 19]
Royal Pari        2-1 Real Potosí       
  [Guimer Justiniano 33, Anderson Aparecido Gonzaga 68; German Adolfo Sosa 42]
[May 20]
Guabirá           2-2 Sport Boys Warnes 
  [Luis Enrique Hurtado 9, Diego Josue Hoyos 12; Imanol Iriberri 18,
   Juan Francisco Rivero 82]

Second Legs [May 26]
Real Potosí       3-0 Royal Pari        [aet, 4-3 pen]
  [Diego Gabriel Rivero 27, Darwin Peña 47pen, Aldo Vladimir Gallardo 5]
Sport Boys Warnes 0-0 Guabirá           [aet, 4-5 pen]

NB: only points over two legs count; if both teams win one match (or both matches
    are drawn), the tie is decided in extra time c.q. on penalties

Final 

First Leg [May 30]
Guabirá           4-1 Real Potosí       
  [Jose Alfredo Castillo 6pen, 65pen, Luis Enrique Hurtado 41, 63;
   Diego Gabriel Rivero 43]

Second Leg [Jun 3]
Real Potosí       0-2 Guabirá           
  [Juan Carlos Montenegro 44, Jose Alfredo Castillo 69]


Torneo Clausura 2018

Table:

 1.The Strongest              14   9  1  4  29-16  28
 2.Jorge Wilstermann          14   8  3  3  23-11  27
 3.Royal Pari FC (Santa Cruz) 14   8  2  4  29-18  26
 4.San José                   14   8  1  5  36-23  25
 5.Bolívar                    14   8  1  5  37-30  25
 6.Sport Boys Warnes          14   6  4  4  24-23  22
 7.Nacional (Potosí)          14   6  3  5  22-20  21
 8.Oriente Petrolero          14   6  3  5  12-14  21
 9.Blooming                   14   5  4  5  20-20  19
10.Guabirá (Montero)          14   5  1  8  19-22  16
11.Destroyers (Santa Cruz)    14   4  3  7  15-22  15
12.Aurora (Cochabamba)        14   3  2  9   9-22  11
13.Real Potosí                14   3  2  9  15-34  11
14.Universitario (Sucre)      14   2  4  8   7-22  10

Round 1
[Jul 20]
Oriente Petrolero 2-0 Aurora            
  [Jhasmani George Duk 34, Gerardo Maximiliano Freitas 92]
[Jul 21]
Royal Pari        4-2 Bolívar           
  [Mauro Ramiro Milano 52, Marcos Antonio Barrios 55, Omar Pedro Siles 72,
   Darwin Rios 88; Juan Miguel Callejon 3, Juan Carlos Arce 17]
[Jul 22]
Sport Boys Warnes 3-0 Destroyers        
  [Carmelo Algarañaz 20, Martin Sebastian Prost 40, 58]
Real Potosí       1-1 Universitario     
  [Gianakis Suarez 92; Oscar Alberto Diaz 10]
The Strongest     4-2 San José          
  [Juan Gabriel Valverde 32, Rolando Blackburn 41, Luis Fernando Marteli Dias 61,
   Christian Novoa 83; Javier Andres Sanguinetti 18, Jose Marcelo Gomes 59]
Guabirá           2-2 Nacional Potosí   
  [Eduardo Marcelo Aguirre 49, Jose Alfredo Castillo 71;
   Harold Fernando Reina 10, Nelvin Soliz 30]
[Jul 23]
Jorge Wilstermann 0-0 Blooming          

Round 2
[Jul 24]
Aurora            0-2 Royal Pari        
[Jul 25]
Sport Boys Warnes 4-1 Real Potosí       
Nacional Potosí   0-0 Destroyers        
Oriente Petrolero 2-0 Universitario     
[Jul 26]
The Strongest     4-1 Jorge Wilstermann 
Blooming          2-3 Guabirá           
San José          3-2 Bolívar           

Round 3
[Jul 28]
Royal Pari        3-0 Universitario     
[Jul 29]
Guabirá           0-2 The Strongest     
Real Potosí       2-3 Nacional Potosí   
Bolívar           3-0 Aurora            
Destroyers        1-1 Blooming          
[Jul 30]
Oriente Petrolero 1-1 Sport Boys Warnes 
[Aug 9]
Jorge Wilstermann 3-1 San José          

Round 4
[Aug 1]
San José          3-2 Aurora            
Blooming          5-0 Real Potosí       
The Strongest     4-1 Destroyers        
[Aug 2]
Sport Boys Warnes 0-3 Royal Pari        
Oriente Petrolero 1-0 Nacional Potosí   
[Aug 8]
Universitario     1-3 Bolívar           
[Aug 15]
Jorge Wilstermann 3-2 Guabirá           

Round 5
[Aug 4]
Destroyers        0-0 Jorge Wilstermann 
[Aug 5]
Aurora            0-0 Universitario     
Bolívar           3-3 Sport Boys Warnes 
Oriente Petrolero 0-3 Blooming          
[Aug 6]
Guabirá           2-0 San José          
Royal Pari        5-1 Nacional Potosí   
Real Potosí       0-3 The Strongest     

Round 6
[Aug 11]
Guabirá           3-2 Destroyers        
[Aug 12]
Nacional Potosí   6-1 Bolívar           
San José          3-0 Universitario     
The Strongest     2-1 Oriente Petrolero 
Blooming          1-1 Royal Pari        
[Aug 13]
Sport Boys Warnes 2-0 Aurora            
[Sep 5]
Jorge Wilstermann 4-0 Real Potosí       

Round 7
[Aug 18]
Aurora            1-0 Nacional Potosí   
Real Potosí       2-0 Guabirá           
Royal Pari        1-0 The Strongest     
[Aug 19]
Destroyers        3-0 San José          
Bolívar           3-0 Blooming          
Universitario     1-1 Sport Boys Warnes 
Oriente Petrolero 1-1 Jorge Wilstermann 

Round 8
[Aug 25]
Destroyers        2-1 Real Potosí       
San José          6-0 Sport Boys Warnes 
Jorge Wilstermann 1-0 Royal Pari        
[Aug 26]
Nacional Potosí   2-0 Universitario     
Guabirá           0-1 Oriente Petrolero 
The Strongest     0-1 Bolívar           
[Aug 27]
Blooming          2-1 Aurora            

Round 9
[Aug 31]
Sport Boys Warnes 2-1 Nacional Potosí   
[Sep 1]
Aurora            1-2 The Strongest     
Bolívar           2-1 Jorge Wilstermann 
Royal Pari        2-1 Guabirá           
[Sep 2]
Universitario     2-1 Blooming          
Real Potosí       0-5 San José          
Oriente Petrolero 1-0 Destroyers        

Round 10
[Sep 14]
Sport Boys Warnes 2-2 The Strongest     
[Sep 15]
Royal Pari        2-1 Real Potosí       
Bolívar           5-1 Destroyers        
Nacional Potosí   0-0 Blooming          
[Sep 16]
Universitario     0-2 Jorge Wilstermann 
Aurora            1-0 Guabirá           
Oriente Petrolero 1-3 San José          

Round 11
[Sep 18]
Destroyers        2-0 Royal Pari        
Blooming          2-1 Sport Boys Warnes 
[Sep 19]		
San José          2-3 Nacional Potosí   
Jorge Wilstermann 3-0 Aurora            
The Strongest     2-1 Universitario     
[Sep 20]
Guabirá           2-0 Bolívar           
Real Potosí       1-0 Oriente Petrolero 

Round 12
[Sep 22]
Destroyers        1-0 Aurora            
The Strongest     2-0 Nacional Potosí   
[Sep 23]
Real Potosí       4-2 Bolívar           
Jorge Wilstermann 1-0 Sport Boys Warnes 
San José          4-1 Blooming          
Oriente Petrolero 1-0 Royal Pari        
[Sep 24]
Guabirá           2-0 Universitario     

Round 13
[Sep 29]
Universitario     1-0 Destroyers        
Royal Pari        1-1 San José          
[Sep 30]
Aurora            3-2 Real Potosí       
Bolívar           3-0 Oriente Petrolero 
Nacional Potosí   1-0 Jorge Wilstermann 
Sport Boys Warnes 2-0 Guabirá           
Blooming          2-1 The Strongest     

Round 14
[Oct 5]
Nacional Potosí   3-2 Guabirá           
[Oct 7]
Aurora            0-0 Oriente Petrolero 
Universitario     0-0 Real Potosí       
Bolívar           7-5 Royal Pari        
Destroyers        2-3 Sport Boys Warnes 
San José          3-1 The Strongest     
Blooming          0-3 Jorge Wilstermann 

Table:

 1.The Strongest              14   9  1  4  29-16  28
 2.Jorge Wilstermann          14   8  3  3  23-11  27
 3.Royal Pari FC (Santa Cruz) 14   8  2  4  29-18  26
 4.San José                   14   8  1  5  36-23  25
 5.Bolívar                    14   8  1  5  37-30  25
 6.Sport Boys Warnes          14   6  4  4  24-23  22
 7.Nacional (Potosí)          14   6  3  5  22-20  21
 8.Oriente Petrolero          14   6  3  5  12-14  21
 9.Blooming                   14   5  4  5  20-20  19
10.Guabirá (Montero)          14   5  1  8  19-22  16
11.Destroyers (Santa Cruz)    14   4  3  7  15-22  15
12.Aurora (Cochabamba)        14   3  2  9   9-22  11
13.Real Potosí                14   3  2  9  15-34  11
14.Universitario (Sucre)      14   2  4  8   7-22  10


2016/17.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of departmental champions.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Tim Venables for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Tim Venables
Last updated: 11 Oct 2018

(C) Copyright Tim Venables and RSSSF 2018
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.