Botswana 2010/11


Premier League
Cup Tournaments
First Division
Regional Leagues

Premier League

Final Table:

 1.Township Rollers (Gaborone)              30 24  4  2 79-24 76  Champions
 2.Centre Chiefs (Mochudi)                  30 19  8  3 80-24 65
 3.ECCO City Greens (Francistown)           30 16  7  7 54-44 55
 4.Gaborone United (Gaborone)               30 14  7  9 47-36 49
 5.Botswana Defence Force XI (Mogoditshane) 30 14  6 10 43-40 48
 6.Nico United (Selebi Phikwe)              30 14  6 10 53-55 48
 7.Uniao Flamengo Santos (Gaborone)         30 14  4 12 53-53 46
 8.Botswana Meat Commission (Lobatse)       30 11  9 10 49-40 42
 9.Police XI (Otse)                         30 11  7 12 36-42 40
10.TAFIC (Francistown)                      30  9 10 11 34-42 37
11.Notwane FC (Gaborone)                    30  9  9 12 42-46 36
12.Extension Gunners (Lobatse)              30 10  4 16 36-47 34
13.Miscellaneous (Serowe)                   30  6  8 16 38-60 26
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.Motlakase (Palapye)                      30  5  9 16 37-58 24  Relegation Playoff
----------------------------------------------------------------
15.TASC (Francistown)                       30  5  9 16 27-51 24  Relegated
16.Black Peril (Tlokweng)                   30  4  3 23 33-79 15  Relegated

Round 1
[Aug 21]
Extension Gunners     0-1 BMC                   
  [Kgetholetsile]
Notwane               1-4 Gaborone United
  [Lekoko 56; S Maposa 12, Mgadla 20, Nato 59, Sandaka 86]
TASC                  1-1 Miscellaneous
  [Mthonzi 7; Kanyenvu]
Black Peril           1-3 Township Rollers
  [Michelo 4; Molefe 86, 96, Koko 91]
Police XI             1-0 BDF XI               
Nico United           2-1 Motlakase
[Aug 22]
TAFIC                 0-4 ECCO City Greens    
  [Mandlaenkosi Sibanda (2), Bonolo Fraiser (2)]
Uniao Flamengo Santos 0-4 Centre Chiefs
  [Pontsho Moloi (2), Moemedi Moatlhaping, Lesego Galenamotlhale]

Round 2
[Aug 27]
Centre Chiefs         8-1 Black Peril
  [Galabgwe Moyana 19, Mara Moloi 23, 82, 85, Pontsho Moloi 45, 
   Jomo Moatlhaping 46, 77, Moalosi 71; Raymond Gumbo 55]
[Aug 28]
BDF XI                2-1 Uniao Flamingo Santos
BMC                   1-1 Nico United
ECCO City Greens      2-1 Notwane
Gaborone United       2-0 TASC
Miscellaneous         0-0 Police XI
[Aug 29]
Motlakase             1-1 TAFIC
Township Rollers      2-0 Extension Gunners
 
Round 3
[Sep 10]
TASC                  1-2 Notwane
[Sep 11]
Extension Gunners     2-0 Centre Chiefs
  [Tiroyamodimo Mohambi 3, Kgololo Leteane 81]
Nico United           1-6 Township Rollers
  [Ndoro 70pen; Mogorosi 17, 65, Tshekiso 36, 85, Koko 50, Mweuku 91]
Police XI             0-1 Gaborone United
TAFIC                 1-1 BMC
  [Uyapo Seleka 91pen; Kooagile Kobe 10]
Uniao Flamengo Santos 1-0 Miscellaneous
[Sep 12]
Black Peril           1-0 BDF XI
  [Kakanyo Motlhabanare]
Motlakase             2-3 ECCO City Greens

Round 4
[Aug 18]
Notwane               0-1 Police XI
BMC                   2-0 Motlakase
Miscellaneous         3-2 Black Peril
ECCO City Greens      3-2 TASC
Township Rollers      4-0 TAFIC
Centre Chiefs         2-0 Nico United
[Aug 19]
Gaborone United       1-1 Uniao Flamengo Santos 
BDF XI                0-2 Extension Gunners

Round 5
[Sep 25]
BMC                   1-2 ECCO City Greens      
Extension Gunners     2-0 Miscellaneous         
Nico United           1-1 BDF XI                
Police XI             0-1 TASC
TAFIC                 1-0 Centre Chiefs         
Uniao Flamengo Santos 2-0 Notwane               
[Sep 26]
Black Peril           0-1 Gaborone United       
Motlakase             0-1 Township Rollers      
 
Round 6
[Sep 30]
Gaborone United       1-2 Extension Gunners     
[Oct 2]
BDF XI                3-1 TAFIC                 
Centre Chiefs         3-0 Motlakase             
  [Lesego Galenamotlhale 1-0, Oteng Moalosi 86, Othusitse Pilane 89]
Miscellaneous         2-3 Nico United           
Notwane               1-2 Black Peril           
TASC                  1-3 Uniao Flamengo Santos 
[Oct 3]
ECCO City Greens      2-1 Police XI             
Township Rollers      2-1 BMC                   
  [Mweuka Musonda 51, Joel Mogorosi (pen) 2-1; Ofana Motsumi 83]

Round 7
[Oct 9]
Black Peril           1-0 TASC                  
Motlakase             0-1 BDF XI                
[Oct 10]
BMC                   1-1 Centre Chiefs         
TAFIC                 0-0 Miscellaneous         
Township Rollers      2-2 ECCO City Greens      
Police XI             2-1 Uniao Flamengo Santos 
[Oct 13]
Notwane               4-0 Extension Gunners     
[Dec 1]
Nico United           2-1 Gaborone United   
  [Bernard Semakwezi 8, Tendai Ndoro; Ntesang Shimanyana 1-1]    

Round 8
[Oct 16]
Centre Chiefs         1-2 Township Rollers 
  [Moemedi Moatlhaping 51; Mweuko Musonda 11, Powell Abednico 1-2]     
TASC                  1-2 Extension Gunners     
Notwane               2-2 Nico United           
ECCO City Greens      2-0 Uniao Flamengo Santos 
Gaborone United       1-1 TAFIC                 
[Oct 17]
BDF XI                1-0 BMC                   
Miscellaneous         0-3 Motlakase             
Black Peril           3-3 Police XI             

Round 9
[Oct 22]
Township Rollers      3-2 BDF XI                
[Oct 23]
Motlakase             1-2 Gaborone United       
BMC                   1-1 Miscellaneous         
Centre Chiefs         1-1 ECCO City Greens      
TAFIC                 2-0 Notwane      
  [Wellington Sibanda, Clarkson Dzimbiro]         
[Oct 24]
Extension Gunners     0-1 Police XI             
Black Peril           0-2 Uniao Flamengo Santos 
Nico United           2-2 TASC                  

Round 10
[Oct 30]
Gaborone United       2-1 BMC       
  [Sageby Sandaka 45, Ronald Chikomo 47; Kenanao Kgetlholetsile 2-1]            
Police XI             2-1 Nico United           
Notwane               3-2 Motlakase             
Uniao Flamengo Santos 3-2 Extension Gunners     
ECCO City Greens      5-2 Black Peril           
Miscellaneous         1-3 Township Rollers      
[Oct 31]
BDF XI                1-2 Centre Chiefs         
TASC                  3-3 TAFIC                 

Round 11
[Nov 6]
TAFIC                 3-0 Police XI             
Extension Gunners     1-0 Black Peril           
BDF XI                2-2 ECCO City Greens      
Centre Chiefs         6-0 Miscellaneous         
Nico United           3-1 Uniao Flamengo Santos 
[Nov 7]
BMC                   2-2 Notwane               
Township Rollers      1-1 Gaborone United
  [Mweuku Musonda 20; Ronald Chikomo 89]       
Motlakase             2-2 TASC                  

Round 12
[Nov 20]	 
Notwane               0-4 Township Rollers     
  [Edwin Olerile 8, Mweuka Musonda 40, Joel Mogorosi 53,
   Onalethata Tshekiso 74] 
Miscellaneous         2-4 BDF XI                
Police XI             0-0 Motlakase             
Uniao Flamengo Santos 0-1 TAFIC                 
Black Peril           2-3 Nico United      
  [Lally Oabile 9, Oaitse Lamme 66; Ndoro 5, 52, 57]     
ECCO City Greens      1-1 Extension Gunners  
  [Patrick Lenyeletse 16; Otlaadisa Mohambi 12]   
[Nov 21]
TASC                  0-0 BMC                   
Gaborone United       1-1 Centre Chiefs   
  [Sageby Sandaka 55; Moemedi Moatlhaping 12]      

Round 13
[Nov 27]
Gaborone United       1-1 Miscellaneous         
  [Kenny Ledikwe 30; G.Kanyevu 52]
Black Peril           0-1 Motlakase     
  [Thatayothe Gaokgorwe 1]        
Extension Gunners     0-1 TAFIC 
  [Ckarkson Dzimbiri 70]                
TASC                  0-3 Centre Chiefs         
[Nov 28]
ECCO City Greens      1-3 Nico United           
Uniao Flamengo Santos 0-2 BMC           
  [Owen Mwendambai 19, Kenanao Kgetholetsile 59]        
Notwane               1-1 BDF XI            
  [Kenamile Mani 12; Mokgathi Mokgathi 60]    
Police XI             2-1 Township Rollers      

Round 14
[Dec 4]
Motlakase             1-2 Uniao Flamengo Santos 
Township Rollers      1-1 TASC                  
TAFIC                 2-1 Black Peril     
  [Wellington Sibanda 18, Uyapo Seleka (pen) 2-1; Bakang Masisi 1-1]      
Nico United           3-1 Extension Gunners     
[Dec 5]
BDF XI                1-1 Gaborone United       
Centre Chiefs         1-1 Notwane               
BMC                   0-3 Police XI             
Miscellaneous         2-0 ECCO City Greens      

Round 15
[Dec 11]
Centre Chiefs         4-0 Police XI             
Township Rollers      2-0 Uniao Flamengo Santos 
  [Mogorosi 73pen, Musonda 91]
Miscellaneous         2-2 Notwane               
ECCO City Greens      3-2 Gaborone United  
  [Patrick Lenyeletse 9, 54, Malepa Bolelang 29; Kaelo Kgaswane 36,
   Tshepo Molefe 69]     
Extension Gunners     4-0 Motlakase             
BDF XI                1-0 TASC                  
Black Peril           1-2 BMC                   
[Dec 12]
TAFIC                 3-0 Nico United           

Round 16
[Dec 18]
Black Peril           2-5 BMC                 
Gaborone United       0-1 ECCO City Greens
Motlakase             1-4 Extension Gunners
BDF XI                2-1 TASC                  
  [Motlotlegi Kootshwetse 1, Letlhomela Ramabele 10; Opelo Godfrey 66]
[Dec 19]
Nico United           3-2 TAFIC
Police XI             0-4 Centre Chiefs
[Dec 22]
Notwane               3-1 Miscellaneous
[Jan 26]
Uniao Flamengo Santos 2-6 Township Rollers
 
Round 17
[Jan 8]
Black Peril           0-0 TAFIC
Extension Gunners     2-2 Nico United
  [Martin Mathongwane 45og, Bernard Semakwezi 80;
   Monageng Thaele 41, Kgololo Leteane 55]
Notwane               1-1 Centre Chiefs
  [Kitso Tlhowe 40; Galabgwe Moyana 54]
TASC                  0-5 Township Rollers
  [Sekhana Koko 12, 51, 86, 90, Onalethata Tshekiso 27]
Uniao Flamengo Santos 3-3 Motlakase
  [Gofaone Tiro 1-3, 2-3, Faith Keletso 3-3; Lesego Lubinda 0-1, 0-3,
   Kagiso Bodigelo 0-2]
[Jan 9]
ECCO City Greens      3-1 Miscellaneous
Gaborone United       2-0 BDF XI
[Jan 11]
Police XI             3-1 BMC
 
Round 18
[Jan 14]
Nico United           1-2 ECCO City Greens
[Jan 15]
BMC                   3-4 Uniao Flamengo Santos
Centre Chiefs         2-1 TASC
  [Pontsho Moloi 39, Galabgwe Moyana 94; Keabetswe Batunda 70]
Miscellaneous         1-2 Gaborone United
  [Thakadu 35; Godiraone Segaise 47, Kgaswane 49]
Motlakase             2-1 Black Peril
TAFIC                 3-1 Extension Gunners
  [Clarkson Dzimbiri 3, Godfrey Lemphorwana 42, Obonye Moswafe 46;
   Kgololo Leteane 80]
[Jan 16]
Township Rollers      3-0 Police XI
[Jan 26]
BDF XI                3-1 Notwane

Round 19
[Jan 22]
Centre Chiefs         3-0 Gaborone United       
BDF XI                3-1 Miscellaneous         
BMC                   1-0 TASC                  
TAFIC                 1-1 Uniao Flamengo Santos 
Nico United           5-1 Black Peril           
Extension Gunners     0-2 ECCO City Greens      
[Jan 23]
Motlakase             2-2 Police XI             
Township Rollers      3-1 Notwane               

Round 20
[Jan 29]
Police XI             0-2 TAFIC                 
  [Kemmonye Elijah 0-1, Obonye Moswate 0-2]
Uniao Flamengo Santos 3-1 Nico United           
ECCO City Greens      1-2 BDF XI              
  [Emanuel Nlu 1-0; Mokgathi Mokgathi 1-1, Lemponye Tshireletso 1-2]  
Miscellaneous         1-5 Centre Chiefs         
Gaborone United       0-1 Township Rollers      
  [Sekhana Koko 80]
[Jan 30]
Notwane               0-1 BMC                   
Black Peril           1-3 Extension Gunners     
TASC                  1-1 Motlakase             

Round 21
[Feb 4]
Nico United           1-1 Police XI             
[Feb 5]
Black Peril           1-0 ECCO City Greens      
  [Botlhe Rankgomo]
Extension Gunners     3-4 Uniao Flamengo Santos 
Motlakase             2-2 Notwane               
TAFIC                 0-1 TASC                  
Township Rollers      1-0 Miscellaneous         
[Feb 6]
Centre Chiefs         4-0 BDF XI                
BMC                   2-3 Gaborone United       

Round 22
[Feb 12]
Notwane               1-0 TAFIC                 
ECCO City Greens      2-3 Centre Chiefs         
  [Malepa Bolelang 2pen, Mandlaenkosi Sibanda 76; Keaketswe Moloi 43, 54,
   Galabgwe Moyana 49]
Miscellaneous         2-4 BMC                   
Gaborone United       2-1 Motlakase         
  [Dylan Chivandire 9, Ronald Chikomo 67; Bodigelo 85]    
TASC                  0-2 Nico United           
Police XI             4-0 Extension Gunners     
[Feb 13]
Uniao Flamengo Santos 5-3 Black Peril           
[Feb 23]
BDF XI                1-2 Township Rollers      

Round 23
[Feb 19]
TAFIC                 1-2 Gaborone United       
Uniao Flamengo Santos 0-3 ECCO City Greens      
  [Patrick Lenyeletse 20, Mandlaenkosi Sibanda 44, Malepa Bolelang 78]
Nico United           1-0 Notwane               
Township Rollers      2-3 Centre Chiefs       
  [Thapelo Balepi 34, Amos Godirwang 70; Joel Mogorosi 6, 54pen,
   Sageby Sandaka 82]  
[Feb 20]
Motlakase             1-5 Miscellaneous         
[Feb 23]
Police XI             1-0 Black Peril           
[Mar 9]
BMC                   1-1 BDF XI             
  [Kenanao Kgetholetsile 8pen; Jones Kwapa 5]
[Mar 27]          
Extension Gunners     0-1 TASC                  

Round 24
[Mar 11]
Extension Gunners     0-2 Notwane  
  [Kitso Tlhowe 4, 10]
[Mar 12]
Centre Chiefs         0-0 BMC        
ECCO City Greens      0-5 Township Rollers      
Gaborone United       5-0 Nico United
  [Ronald Chikomo 14, Steven Maposa 16, 5-0, Dillon Chivandire 64pen, 71]
BDF XI                1-2 Motlakase             
Miscellaneous         1-1 TAFIC
[Mar 13] 
TASC                  3-1 Black Peril           
Police XI             1-3 Uniao Flamengo Santos 

Round 25
[Apr 2]
Uniao Flamengo Santos 5-0 TASC                
  [Boitshoko Zikhale 42, Mogakolodi Ngele 75, 3-0, 91, Godfrey Ngele 90]  
Police XI             1-2 ECCO City Greens      
TAFIC                 1-4 BDF XI                
Nico United           3-2 Miscellaneous         
[Apr 3]
Extension Gunners     2-1 Gaborone United       
  [Hendrick Moyo 23, Maano Ditshupo 41; Ronald Chikomo 67]
Black Peril           1-3 Notwane  
[Apr 5]
BMC                   1-2 Township Rollers
Motlakase             1-4 Centre Chiefs     

Round 26
[Apr 9]
BDF XI                1-0 Nico United           
Miscellaneous         1-0 Extension Gunners     
ECCO City Greens      1-5 BMC                   
Centre Chiefs         4-1 TAFIC                 
Gaborone United       3-1 Black Peril           
[Apr 10]
Township Rollers      1-1 Motlakase             
TASC                  1-0 Police XI             
Notwane               1-0 Uniao Flamengo Santos 

Round 27
[Apr 21]
Nico United           1-2 Centre Chiefs         
[Apr 22]
Notwane               1-1 Police XI             
Extension Gunners     1-1 BDF XI                
Black Peril           0-0 Miscellaneous         
Motlakase             0-2 BMC                   
ECCO City Greens      1-1 TASC                  
[Apr 23]
Uniao Flamengo Santos 1-0 Gaborone United       
TAFIC                 0-1 Township Rollers      

Round 28
[May 6]
Centre Chiefs         1-1 Extension Gunners     
[May 7]
Township Rollers      3-1 Nico United
  [Onalethata Tshekiso 1-1, Mweuku Musonda 31, 52; Tendai Ndoro 0-1]
BMC                   2-2 TAFIC
Notwane               2-2 TASC
  [Langson Sichola, Lemogang Maswena; Anesu Gondo (2)]
ECCO City Greens      2-2 Motlakase
Miscellaneous         4-1 Uniao Flamengo Santos 
  [Emmanuel Thakadu (3), Master Masitara 67; Mogakolodi Ngele 19]
BDF XI                3-2 Black Peril
[May 8]
Gaborone United       2-2 Police XI
  [Dillon Chidvandire (2); Richard Mwanza (2)]

Round 29 [May 14]
Extension Gunners     0-2 Township Rollers      
Nico United           3-2 BMC                   
TASC                  0-2 Gaborone United       
Notwane               0-1 ECCO City Greens      
Black Peril           1-6 Centre Chiefs         
Police XI             4-2 Miscellaneous         
Uniao Flamengo Santos 3-0 BDF XI                
TAFIC                 0-3 Motlakase

Round 30
[May 20]
Gaborone United       1-4 Notwane               
[May 21]
Nico United           2-1 Motlakase
Centre Chiefs         1-1 Uniao Flamengo Santos 
BMC                   3-0 Extension Gunners     
BDF XI                1-0 Police XI             
ECCO City Greens      0-0 TAFIC                 
Miscellaneous         1-0 TASC                   
  [Gookeditswe Kanyenvu]
[May 22]
Township Rollers      5-1 Black Peril           

Final Table:

 1.Township Rollers (Gaborone)              30 24  4  2 79-24 76  Champions
 2.Centre Chiefs (Mochudi)                  30 19  8  3 80-24 65
 3.ECCO City Greens (Francistown)           30 16  7  7 54-44 55
 4.Gaborone United (Gaborone)               30 14  7  9 47-36 49
 5.Botswana Defence Force XI (Mogoditshane) 30 14  6 10 43-40 48
 6.Nico United (Selebi Phikwe)              30 14  6 10 53-55 48
 7.Uniao Flamengo Santos (Gaborone)         30 14  4 12 53-53 46
 8.Botswana Meat Commission (Lobatse)       30 11  9 10 49-40 42
 9.Police XI (Otse)                         30 11  7 12 36-42 40
10.TAFIC (Francistown)                      30  9 10 11 34-42 37
11.Notwane FC (Gaborone)                    30  9  9 12 42-46 36
12.Extension Gunners (Lobatse)              30 10  4 16 36-47 34
13.Miscellaneous (Serowe)                   30  6  8 16 38-60 26
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.Motlakase (Palapye)                      30  5  9 16 37-58 24  Relegation Playoff
----------------------------------------------------------------
15.TASC (Francistown)                       30  5  9 16 27-51 24  Relegated
16.Black Peril (Tlokweng)                   30  4  3 23 33-79 15  Relegated


Cup Tournaments


Coca Cola Cup 2010/11 | Gaborone City Regional Cup 2010 | Francistown Independence Cup 2010

Coca Cola Cup 2010/11

NB: 20th edition

Qualifying Round 
[Feb 5]
Kumakwane Checkers     -  Moritshane Lions 
[Feb 6]
Wonder Sporting        -  Rolling Boys

First Preliminary Round 
[Feb 12]
Amakhosi              1-1 Tonota FC             [5-3 pen]
  [Ndulamo Million (pen) 1-0; Thagiso Mamono 1-1]
Atlantic Swallows     bt  Moritshane Lions/Kumakwane Checkers
Bokaa Pirates         lt  Mmopane Green Birds
BVI FC                bt  Rolling Boys/Wonder Sporting
Combination Stars      -   Kazungula Fighters
Gantsi Terrors        bt  Maun Tigers
Granada               lt  Queens Park Rangers
Jwaneng Fighters      bt  Sand Dunes
Lehututu Golden Arrows bt Kang Western Swallows
Matlala Cosmos        lt  SC Taipei
Maun Heroes           bt  CTO
No Mathata            bt  Stone Breakers
Peace Makers          bt  Tip Toe Boys
Real Masters          bt  Mmakgosi
[Feb 13]
Kanye Swallows        bt  Magotlhwane Young Brothers
Modipane United       2-1 Queens Happy Hearts
  [Molatlhegi Podile 17pen, Sadat Sinare 73; Yvonne Jingiwe 1]

Second Preliminary Round 
[Feb 19]
No Mathata            2-2 Miscellaneous         [3-5 pen]
Peace Makers          3-2 FC Satmos
Modipane United       0-0 Mahalapye U. Hotspurs [5-4 pen]
Amakhosi              2-3 BR Highlanders 
TASC                  4-3 Queens Park Rangers
Kang Western Swallows 0-4 Black Peril           [annulled]
Jwaneng Fighters      1-2 Mogoditshane Fighters
Gantsi Terrors        2-2 Mathaithai            [4-1 pen]
Mmopane Green Birds   1-3 Letlapeng FC
SC Taipei             1-6 Young Strikers 
Great North Tigers    2-2 Megacom               [10-9 pen]
Maun Heroes           2-1 Orapa Bucs
[Feb 20]
Masitaoka             0-1 BVI FC    
Real Masters          2-0 Orapa Wanderers
Prisons XI            1-0 Atlantic Swallows 
[Feb 23]
Kanye Swallows        bt  Naughty Boys
[Feb 27]
Black Peril           4-1 Kang Western Swallows [replay]

1/16 Finals (top level clubs 2009/10 join)
[Feb 26]
Ghanzi Terrors        0-3 BMC
BR Highlanders        0-0 Uniao Flamengo Santos [3-4 pen]
Peace Makers          1-4 Extension Gunners
Great North Tigers    1-3 Mochudi Centre Chiefs
  [Teko Molapisi 76; Pontsho Moloi 29, Sageby Sandaka 33,
   Othusitse Pilane 89]
Letlapeng FC          0-1 Motlakase
Maun Terrors          1-2 Jwaneng Comets
Kanye Swallows        4-1 Boteti Young Fighters
  [Lewis Sekgwanyana 5, 54, Ogaufi Maokaneng 22, Mmoloki Malele 52;
   Goememang Shakwa 4-1]
BVI FC                0-3 Nico United
Real Masters          0-2 Notwane
  [Tebogo Sembowa 45pen, Kitso Tlhowe 48]
Miscellaneous         awd TAFIC                 [awarded to TAFIC; abandoned
[Feb 27]                                         at 0-1 in 38' due to pitch
Young Strikers        0-2 BDF XI                 invasion]
Mogoditshane Fighters 1-1 Gaborone United       [3-4 pen]
  [Marco Kamwimba 87; Mandla Mgadla 45]
TASC                  0-3 Township Rollers
Prison XI             0-3 Killer Giants
Modipane United       2-2 Police XI             [5-4 pen]
[Mar 2]
Black Peril           1-2 ECCO City Greens      

1/8 Finals 
[Mar 5]
TAFIC                 0-2 BMC              
  [Kenanao Kgetholetsile 22, Keeagile Kobe 88]     
Extension Gunners     1-0 Nico United
Mochudi Centre Chiefs 9-0 Kanye Swallows
  [Joel Mogorosi 12, 34, Moemedi Moatlhaping 19, (pen) 9-0,
   Sageby Sandaka 21, 5-0, 78, Tshepo Motlhabankwe 47, Mara Moloi 68]
Motlakase             1-1 Modipane United       [6-5 pen]
  [Kagiso Bodigelo 85; Molatlhegi Podile 0-1]
BDF XI                1-0 Jwaneng Comets
[Mar 6]
Uniao Flamengo Santos 3-0 Gaborone United
  [Mogakolodi Ngele 18, Bakang Moeng 47, Godfrey Ngele 49]
Killer Giants         1-3 Notwane
[Mar 15]
Township Rollers      5-1 ECCO City Greens      

Quarterfinals
[Mar 19]
BMC                   1-1 Motlakase             [2-3 pen]
Extension Gunners     1-1 Notwane               [6-5 pen]
Township Rollers      1-1 Uniao Flamengo Santos [3-4 pen]
  [Mogakolodi Ngele 20; Sekhana Koko 88pen]
[Mar 20]
Mochudi Centre Chiefs 1-0 BDF XI   
  [Oteng Moalosi 6]

Semifinals [Apr 16]
Extension Gunners     1-0 Mochudi Centre Chiefs 
  [Hendrick Moyo 114]
Uniao Flamengo Santos 0-0 Motlakase             [2-4 pen]

Final [Apr 30]
Motlakase             1-3 Extension Gunners     

Gaborone City Regional Cup 2010

Semifinals
Gaborone United       3-0 Queens Happy Hearts
   [Steven Maposa (2), Sageby Sandaka]  
Notwane               1-1 Township Rollers      [4-1 pen]

Final [Aug 14]
Gaborone United       1-0 Notwane 

Francistown Independence Cup

Semifinals [Sep 28]
ECCO City Greens      4-3 TAFIC
Dot Com               bt  Amakhosi              [6-5 pen]

Final [Sep 30]
ECCO City Greens      4-0 Dot Com  

First Division

First Division North | First Division South

First Division North

Round 1
[Sep 4]
Maun Tigers           2-2 BR Highlanders
[tba]
Mahalapye Hotspurs     -  Maun Terrors

Round 2 [Sep 11]
FC Satmos             3-0 Maun Tigers
Maun Terrors          0-2 Great North Tigers

Round 3 [Sep 18]
Great North Tigers    bt  Maun Tigers
Maun Terrors           -  Orapa Wanderers

Round 4 [Sep 25]
Maun Tigers           2-2 Maun Terrors
Orapa Bucs            2-1 Boteti Young Fighters

Round 5 [Oct 9]
Sua Flamingoes        2-3 Maun Tigers

Round 6 [Oct 16]
Maun Terrors          2-1 Orapa Bucs
Maun Tigers           0-0 Tonota FC

Round 7 [Oct 23]
Boteti Young Fighters 4-1 Maun Tigers
FC Satmos             4-1 Maun Terrors

Round 8 [Oct 30]
Boteti Young Fighters 5-0 Maun Terrors
Mathaithai            4-1 Maun Tigers

Round 9 [Nov 6]
Maun Tigers           3-1 Mahalapye Hotspurs

Round 10 [Nov 13]
Boteti Young Fighters  -  Tonota FC
Great North Tigers     -  Mathaithai
Mahalapye Hotspurs     -  FC Satmos
Maun Tigers           4-3 Orapa Bucs
Sua Flamingoes        3-2 Maun Terrors

Round 11 [Nov 20]
BR Highlanders        2-1 Maun Terrors
Mahalapye Hotspurs     -  Maun Tigers
FC Satmos             1-0 Orapa Bucs
Tonota FC             8-2 Sua Flamingoes

Round 12 [Nov 27]
FC Satmos              -  Tonota FC
Maun Terrors           -  No Mathata
Orapa Bucs             -  Sua Flamingoes
 
Round 13 
[Dec 4]
Great North Tigers    4-0 Orapa Bucs
Mahalapye Hotspurs    1-0 Boteti Young Fighters
Maun Tigers           2-0 Orapa Wanderers
No Mathata            1-3 Sua Flamingoes
Tonota FC             2-1 Maun Terrors

Round 14 [Dec 12]
FC Satmos              -  BR Highlanders
No Mathata             -  Boteti Young Fighters

Table (Dec 8):

 1.Mahalapye Hotspurs                       11  6  4  1       22
 2.Boteti Young Fighters                    10  5  3  2       18
 3.Great North Tigers                       11  4             18
  .
 8.No Mathata                               10  4  2  4       14
  .
10.FC Satmos

Promoted: FC Satmos

First Division South

Round 1 [Sep 18]
Kanye Swallows        0-3 Masitaoka
 
Round 2 [Sep 26]
Masitaoka             bt  ?
Prisons XI            bt  Kanye Swallows
 
[date ?]
Happy Hearts          1-0 Letlapeng
 
Round 3
Happy Hearts          0-2 Masitaoka
Kanye Swallows        lt  Killer Giants
Mochudi Buffaloes     1-1 Prisons XI
 
Round 4
[Oct 16]
Mochudi Buffaloes      -  Masitaoka
Mogoditshane Fighters  -  Happy Hearts
Prisons XI             -  Mathaithai
[Oct 17]
Jwaneng Comets         -  Letlapeng
Killer Giants          -  Young Strikers
Naughty Boys           -  Kanye Swallows

Round 5 [Oct 23]
Naughty Boys          2-1 Mochudi Buffaloes

[Nov 13]
Kanye Swallows        4-1 Young Strikers
 
[Nov 20]
Killer Giants         2-1 Mogoditshane Fighters
Mathaithai            2-0 Kanye Swallows
Mochudi Buffaloes     2-1 Jwaneng Comets
Naughty Boys          bt  Letlapeng
Prisons XI            1-1 Happy Hearts
Young Strikers        2-1 Masitaoka
 
[Nov 26]
Jwaneng Comets        2-0 Masitaoka
[Nov 27]
Letlapeng             1-0 Killer Giants
Mochudi Buffaloes     3-2 Kanye Swallows
Mogoditshane Fighters 0-0 Prisons XI
[Nov 28]
Happy Hearts          2-0 Naughty Boys
Mathaithai            0-3 Young Strikers
 
[Dec 4]
Kanye Swallows        2-1 Jwaneng Comets
Killer Giants         0-1 Naughty Boys
Mathaithai            4-2 Happy Hearts
Young Strikers        3-4 Mochudi Buffaloes
[Dec 5]
Masitaoka             0-3 Mogoditshane Fighters
Prisons XI            2-2 Letlapeng
Mathaithai            1-1 Mochudi Buffaloes

[Dec 12]
Letlapeng             1-1 Mochudi Buffaloes

Table (Nov 30):

 1.Jwaneng Comets
 2.Killer Giants                            [2 points behind]
 3.Mochudi Buffaloes
  .
 5.Letlapeng

Promoted: Mogoditshane Fighters


Regional Leagues

Nhabe Regional Football League

First Division

Round 1
[Oct 16]
Gunners                -  Gaegolelwe
Moeti United           -  North West United
Sankoyo Bush Bucks     -  Maun BMC
[Oct 17]
Cubs                   -  Makgabisanaga
Delta Winds            -  CTO
Maun Heroes            -  Horizon Stars
Zungu                  -  Brothers of Peace

Round 2
[Oct 23]
Makgabisanaga         2-1 Gunners
Maun Heroes           1-0 Brothers of Peace
Sankoyo Bush Bucs     8-1 Zungu
 
Round 3
[Oct 30]
Horizon Stars         4-8 North West United
Makgabisanaga          -  Zungu
Maun Heroes            -  Delta Winds
Moeti United           -  CTO
[Oct 31]
Maun United           1-8 Sankoyo Bush Bucs
North West United     3-2 Delta Winds
 
[Nov 13]
Brothers of Peace      -  CTO
Fuji Rollers           -  Zungu
Maun Heroes            -  Gaegolelwe
Sankoyo Bush Bucks     -  Makgabisanaga
[Nov 14]
Delta Winds            -  Cubs
Gunners                -  Moeti United
Maun BMC               -  Horizon Stars
Maun United            -  North West United
 
Table (Nov 8):

 1.Sankoyo Bucks                             3  2  1  0 18- 6  7
 2.CTO                                       3  2  1  0  9- 2  7
 3.North West United                         3  2  1  0 12- 6  7
 4.Fuji Rollers                              2  2  0  0  2- 0  6
 5.Horizon Stars                             3  2  0  1  8-10  6
 6.Maun Heroes                               3  1  2  0  5- 4  5
 7.Maun BMC                                  3  1  1  1  5- 5  4
 8.Delta Winds                               3  1  1  1  4- 4  4
 9.Brothers of Peace                         2  1  0  1  1- 1  3
10.Moeti United                              3  1  0  2  2- 3  3
11.Makgabisanaga                             3  1  0  2  4- 6  3
12.Zungu                                     3  1  0  2  3-15  3
13.Cubs                                      3  0  2  1  4- 5  2
14.Gunners                                   2  0  1  1  3- 4  1
15.Gaegolelwe                                2  0  0  2  1- 3  0
16.Maun United                               3  0  0  3  4-11  0


2009/10

2011/12

list of champions

list of cup winners


About this document

Thanks to Ian King

Prepared and maintained by Emmanuel Thekiso for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Emmanuel Thekiso (thekiso@yahoo.co)
Last updated: 21 Jun 2012

(C) Copyright Emmanuel Thekiso and RSSSF 2010/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.