Botswana 2014/15


Premier League
Top-8
First Division
First Promotional Playoffs

Premier League

Final Table:

 1.Centre Chiefs (Mochudi)                  30  20  8  2  62-27  68  Champions
 2.Orapa United (Orapa)                     30  18  7  5  43-24  61
 3.Township Rollers (Gaborone)              30  18  5  7  61-29  59
 4.Gaborone United (Gaborone)               30  14  8  8  40-29  50
 5.Botswana Defence Force XI (Mogoditshane) 30  14  7  9  38-28  49
 6.Police XI (Gaborone)                     30  11 10  9  31-30  43
 7.Extension Gunners (Lobatse)              30  12  7 11  26-27  43
 8.Botswana Meat Commission (Lobatse)       30  10 10 10  42-36  40
 9.Nico United (Selebi Phikwe)              30  10  9 11  41-31  39
10.BR Highlanders (Mahalapye)               30  11  6 13  32-46  39
11.Motlakase Power Dynamos (Palapye)        30  10  7 13  35-46  37
12.Sankoyo Bush Bucks (Maun)                30  10  5 15  37-40  35
13.Satmos (Selebi Phikwe)                   30   9  5 16  34-47  32
-------------------------------------------------------------------
14.Notwane FC (Gaborone)                    30   8  7 15  37-51  31  Relegated
15.Letlapeng (Ramotswa)                     30   5  5 20  21-56  20  Relegated
16.ECCO City Greens (Francistown)           30   4  6 20  23-56  18  Relegated

Round 1
[Aug 8]
Sankoyo Bush Bucks    2-1 Motlakase             
[Aug 9]
BDF                   4-1 ECCO City Greens      
Extension Gunners     0-2 Centre Chiefs         
Letlapeng             3-0 Orapa United          
Satmos                2-1 BR Highlanders        
Gaborone United       2-3 Notwane               
[Aug 10]
Nico United           1-1 BMC                   
Police                2-2 Township Rollers      

Round 2
[Aug 16]
Extension Gunners     1-1 Township Rollers      
Orapa United          1-1 Nico United           
Satmos                1-2 Sankoyo Bush Bucks    
Centre Chiefs         4-2 BDF                   
ECCO City Greens      2-3 BMC                   
[Aug 17]
Notwane               0-1 Police                
[Sep 2]
BR Highlanders        0-3 Gaborone United       
[Sep 6]
Motlakase             3-0 Letlapeng             

Round 3
[Aug 22]
BR Highlanders        2-1 Extension Gunners     
[Aug 23]
Satmos                0-1 Nico United           
Township Rollers      1-0 BDF                   
Notwane               1-3 Centre Chiefs         
Orapa United          1-2 BMC                   
Sankoyo Bush Bucks    1-2 Police                
[Aug 24]
Motlakase             3-2 ECCO City Greens      
Gaborone United       2-1 Letlapeng             

Round 4
[Aug 29]
BR Highlanders        0-7 Township Rollers      
Notwane               1-3 BDF                   
[Aug 30]
Satmos                1-1 BMC                   
Gaborone United       2-2 ECCO City Greens      
Sankoyo Bush Bucks    0-1 Centre Chiefs         
Police                2-2 Nico United           
[Aug 31]
Motlakase             0-2 Orapa United          
Letlapeng             0-1 Extension Gunners     

NB: round 5 played after round 7

Round 6
[Sep 12]
BR Highlanders        1-2 Police                
[Sep 13]
Extension Gunners     1-0 Notwane               
ECCO City Greens      0-1 Orapa United          
Nico United           0-1 Motlakase             
Letlapeng             1-3 Satmos                
Centre Chiefs         0-1 Township Rollers      
[Sep 14]
Gaborone United       1-0 Sankoyo Bush Bucks    
BDF                   0-4 BMC                   

Round 7
[Sep 19]
Township Rollers      1-0 Notwane               
BMC                   4-0 Motlakase             
[Sep 20]
Centre Chiefs         4-1 BR Highlanders        
Extension Gunners     2-1 Sankoyo Bush Bucks    
BDF                   1-0 Orapa United          
ECCO City Greens      0-2 Satmos                
Nico United           1-2 Gaborone United       
[Sep 21]
Police                1-0 Letlapeng             

Round 5
[Sep 23]
Township Rollers      1-1 Sankoyo Bush Bucks    
[Sep 24]
Centre Chiefs         1-0 Letlapeng             
BDF                   3-1 Motlakase             
Orapa United          2-0 Satmos                
ECCO City Greens      0-3 Police                
Extension Gunners     1-0 Nico United           
[Sep 25]
Notwane               5-2 BR Highlanders        
BMC                   1-0 Gaborone United       

Round 8
[Oct 4]
Extension Gunners     1-0 ECCO City Greens      
Gaborone United       0-1 Orapa United          
Letlapeng             0-4 Township Rollers      
BR Highlanders        1-3 BDF                   
Nico United           2-2 Centre Chiefs         
Sankoyo Bush Bucks    1-1 Notwane               
[Oct 5]
Police                0-2 BMC                   
Satmos                1-1 Motlakase             

Round 9
[Oct 17]
BR Highlanders        0-1 Sankoyo Bush Bucks    
[Oct 18]
BDF                   2-0 Satmos                
Orapa United          0-0 Police                
BMC                   1-1 Extension Gunners     
Centre Chiefs         3-3 ECCO City Greens      
Motlakase             1-1 Gaborone United       
[Oct 19]
Township Rollers      2-1 Nico United           
Notwane               1-0 Letlapeng             

Round 10
[Nov 4]
Sankoyo Bush Bucks    0-1 BDF                   
ECCO City Greens      0-2 Township Rollers      
Letlapeng             1-1 BR Highlanders        
Extension Gunners     2-2 Orapa United          
[Nov 5]
Police                1-0 Motlakase             
Nico United           1-1 Notwane               
Gaborone United       3-0 Satmos                
Centre Chiefs         1-1 BMC                   

Round 11
[Nov 21]
Motlakase             0-1 Extension Gunners     
[Nov 22]
BDF                   0-2 Gaborone United       
Sankoyo Bush Bucks    6-2 Letlapeng             
Satmos                3-2 Police                
BR Highlanders        2-1 Nico United           
Notwane               0-2 ECCO City Greens      
[Nov 23]
Orapa United          2-1 Centre Chiefs         
Township Rollers      3-1 BMC                   

Round 12
[Nov 28]
BMC                   5-1 Notwane               
[Nov 29]
Police                0-0 Gaborone United       
Centre Chiefs         4-0 Motlakase             
Extension Gunners     3-0 Satmos                
Nico United           3-0 Sankoyo Bush Bucks    
Township Rollers      6-1 Orapa United          
[Nov 30]
Letlapeng             1-0 BDF                   
[Dec 3]
ECCO City Greens      0-0 BR Highlanders        

Round 13
[Dec 5]
Motlakase             0-1 Township Rollers      
[Dec 6]
Gaborone United       2-1 Extension Gunners     
Notwane               1-2 Orapa United          
BR Highlanders        2-1 BMC                   
Satmos                2-4 Centre Chiefs         
Sankoyo Bush Bucks    4-1 ECCO City Greens      
Letlapeng             1-1 Nico United           
[Dec 7]
BDF                   1-1 Police                

Round 14
[Dec 12]
Centre Chiefs         2-0 Gaborone United       
[Dec 13]
Township Rollers      4-1 Satmos                
BMC                   1-2 Sankoyo Bush Bucks    
ECCO City Greens      2-0 Letlapeng             
Nico United           0-1 BDF                   
Notwane               2-2 Motlakase             
Orapa United          1-0 BR Highlanders        
[Dec 14]
Extension Gunners     0-0 Police                

Round 15
[Dec 19]
Police                0-3 Centre Chiefs         
BR Highlanders        2-1 Motlakase             
[Dec 20]
Gaborone United       1-1 Township Rollers      
BDF                   2-0 Extension Gunners     
Letlapeng             0-1 BMC                   
Satmos                1-3 Notwane               
Sankoyo Bush Bucks    1-1 Orapa United          
[Dec 21]
Nico United           1-2 ECCO City Greens      

Halfway Table:

 1.Township Rollers (Gaborone)              15  11  4  0  37- 9  37
 2.Centre Chiefs (Mochudi)                  15  10  3  2  35-15  33
 3.Botswana Meat Commission (Lobatse)       15   8  4  3  29-15  28
 4.Botswana Defence Force XI (Mogoditshane) 15   9  1  5  23-17  28
 5.Gaborone United (Gaborone)               15   7  4  4  21-14  25
 6.Extension Gunners (Lobatse)              15   7  4  4  16-13  25
 7.Orapa United (Orapa)                     15   7  4  4  17-18  25
 8.Police XI (Gaborone)                     15   6  6  3  17-15  24
 9.Sankoyo Bush Bucks (Maun)                15   6  3  6  22-19  21
10.Notwane FC (Gaborone)                    15   4  3  8  20-27  15
11.Satmos (Selebi Phikwe)                   15   4  2  9  17-30  14
12.BR Highlanders (Mahalapye)               15   4  2  9  15-33  14
13.Nico United (Selebi Phikwe)              15   2  6  7  16-19  12
-------------------------------------------------------------------
14.ECCO City Greens (Francistown)           15   3  3  9  17-29  12
15.Motlakase Power Dynamos (Palapye)        15   3  3  9  14-26  12
16.Letlapeng (Ramotswa)                     15   2  2 11  10-27   8

Round 16
[Jan 16]
Centre Chiefs         1-1 Extension Gunners     
[Jan 17]
BMC                   2-1 Nico United           
Township Rollers      1-2 Police                
BR Highlanders        2-1 Satmos                
ECCO City Greens      1-4 BDF                   
Orapa United          4-0 Letlapeng             
[Jan 18]
Notwane               1-2 Gaborone United       
Motlakase             awd Sankoyo Bush Bucks    [awarded 2-0, originally 0-1; Bush Bucks
                                                 used ineligible player; appeal Bush Bucks
Round 17                                         rejected May 28]
[Jan 24]
BDF                   1-2 Centre Chiefs         
BMC                   0-1 ECCO City Greens      
Nico United           0-1 Orapa United          
Letlapeng             1-3 Motlakase             
Gaborone United       3-0 BR Highlanders        
Sankoyo Bush Bucks    awd Satmos                [awarded 0-2, originally 2-1; Bush Bucks
Township Rollers      4-2 Extension Gunners      used ineligible player]
[Jan 25]
Police                1-0 Notwane               

Round 18
[Jan 31]
Orapa United          1-1 ECCO City Greens      
Township Rollers      0-1 Centre Chiefs         
Sankoyo Bush Bucks    2-0 Gaborone United       
Satmos                4-0 Letlapeng             
Motlakase             2-2 Nico United           
Police                0-1 BR Highlanders        
[Feb 1]
BMC                   0-1 BDF                   
Notwane               1-0 Extension Gunners     

Round 19
[Feb 6]
BDF                   2-0 Township Rollers      
[Feb 7]
Centre Chiefs         2-2 Notwane               
Nico United           1-0 Satmos                
ECCO City Greens      0-1 Motlakase             
BMC                   0-1 Orapa United          
Police                2-1 Sankoyo Bush Bucks    
[Feb 8]
Extension Gunners     awd BR Highlanders        [awarded 0-2; originally 1-0; Extension 
Letlapeng             0-1 Gaborone United        Gunners used ineligible player]

Round 20
[Feb 13]
BR Highlanders        1-2 Centre Chiefs         
[Feb 14]
Satmos                4-0 ECCO City Greens      
Motlakase             2-1 BMC                   
Sankoyo Bush Bucks    1-0 Extension Gunners     
Gaborone United       0-0 Nico United           
[Feb 15]
Letlapeng             1-1 Police                
[Feb 18]
Notwane               1-0 Township Rollers      
Orapa United          1-0 BDF                   

Round 21
[Feb 25]
Extension Gunners     0-1 Letlapeng             
[Feb 26]
Centre Chiefs         3-1 Sankoyo Bush Bucks    
[Feb 27]
Nico United           2-1 Police                
ECCO City Greens      0-2 Gaborone United       
Orapa United          6-1 Motlakase             
[Mar 1]
BMC                   2-2 Satmos                
[Mar 17]
BDF                   0-0 Notwane               
[Mar 18]
Township Rollers      1-3 BR Highlanders        

Round 22
[Mar 6]
Motlakase             1-1 BDF                   
Nico United           1-2 Extension Gunners     
[Mar 7]
BR Highlanders        0-1 Notwane               
Satmos                0-2 Orapa United          
Sankoyo Bush Bucks    1-2 Township Rollers      
Gaborone United       2-1 BMC                   
Police                0-0 ECCO City Greens      
[Mar 8]
Letlapeng             abd Centre Chiefs         [abandoned at 0-1 at half-time due to heavy rain]
[Mar 14]
Letlapeng             1-3 Centre Chiefs         [replay]

Round 23
[Mar 20]
Centre Chiefs         2-1 Nico United           
[Mar 21]
BDF                   1-0 BR Highlanders        
Motlakase             0-1 Satmos                
Notwane               3-3 Sankoyo Bush Bucks    
BMC                   1-1 Police                
Orapa United          3-0 Gaborone United       
[Mar 22]
ECCO City Greens      0-1 Extension Gunners     
Township Rollers      3-1 Letlapeng             

Round 24 [Apr 1] 
Police                1-1 Orapa United          
Extension Gunners     0-0 BMC                   
Sankoyo Bush Bucks    0-1 BR Highlanders        
Satmos                0-0 BDF                   
Gaborone United       0-1 Motlakase             
ECCO City Greens      0-2 Centre Chiefs         
Nico United           2-0 Township Rollers      
Letlapeng             3-1 Notwane               

Round 25
[Apr 3]
Motlakase             3-1 Police                
BMC                   1-1 Centre Chiefs         
BDF                   1-1 Sankoyo Bush Bucks    
[Apr 4]
Satmos                0-4 Gaborone United       
BR Highlanders        1-0 Letlapeng             
Notwane               1-5 Nico United           
Orapa United          1-0 Extension Gunners     
[Apr 5]
Township Rollers      3-1 ECCO City Greens      

Round 26
[Apr 10]
Gaborone United       2-2 BDF                   
[Apr 11]
Extension Gunners     2-1 Motlakase             
Nico United           1-1 BR Highlanders        
ECCO City Greens      2-2 Notwane               
Letlapeng             0-2 Sankoyo Bush Bucks    
[Apr 12]
BMC                   1-5 Township Rollers      
Centre Chiefs         2-0 Orapa United          
[Apr 15]
Police                2-0 Satmos                

Round 27
[Apr 24]
Motlakase             0-2 Centre Chiefs         
[Apr 25]
Orapa United          2-0 Township Rollers      
Satmos                0-1 Extension Gunners     
Sankoyo Bush Bucks    0-1 Nico United           
Notwane               1-0 BMC                   
BR Highlanders        2-0 ECCO City Greens      
[Apr 28]
Gaborone United       1-0 Police                
BDF                   1-1 Letlapeng             

Round 28
[May 1]
BMC                   2-2 BR Highlanders        
Township Rollers      0-0 Motlakase             
[May 2]
Nico United           5-0 Letlapeng             
Centre Chiefs         0-0 Satmos                
ECCO City Greens      0-1 Sankoyo Bush Bucks    
Orapa United          1-0 Notwane               
[May 3]
Police                0-1 BDF                   
Extension Gunners     0-0 Gaborone United       

Round 29
[May 8]
BR Highlanders        0-0 Orapa United          
[May 9]
Letlapeng             2-0 ECCO City Greens      
Motlakase             3-2 Notwane               
Sankoyo Bush Bucks    1-2 BMC                   
BDF                   0-1 Nico United           
Satmos                1-2 Township Rollers      
[May 10]
Police                1-0 Extension Gunners     
[May 13]
Gaborone United       2-2 Centre Chiefs         

Round 30 
[May 16]
Centre Chiefs         2-1 Police                
ECCO City Greens      0-2 Nico United           
Motlakase             1-1 BR Highlanders        
Notwane               1-2 Satmos                
Orapa United          2-1 Sankoyo Bush Bucks    
Township Rollers      3-0 Gaborone United       
[May 17]
Extension Gunners     1-0 BDF                   
BMC                   0-0 Letlapeng             

Final Table:

 1.Centre Chiefs (Mochudi)                  30  20  8  2  62-27  68  Champions
 2.Orapa United (Orapa)                     30  18  7  5  43-24  61
 3.Township Rollers (Gaborone)              30  18  5  7  61-29  59
 4.Gaborone United (Gaborone)               30  14  8  8  40-29  50
 5.Botswana Defence Force XI (Mogoditshane) 30  14  7  9  38-28  49
 6.Police XI (Gaborone)                     30  11 10  9  31-30  43
 7.Extension Gunners (Lobatse)              30  12  7 11  26-27  43
 8.Botswana Meat Commission (Lobatse)       30  10 10 10  42-36  40
 9.Nico United (Selebi Phikwe)              30  10  9 11  41-31  39
10.BR Highlanders (Mahalapye)               30  11  6 13  32-46  39
11.Motlakase Power Dynamos (Palapye)        30  10  7 13  35-46  37
12.Sankoyo Bush Bucks (Maun)                30  10  5 15  37-40  35
13.Satmos (Selebi Phikwe)                   30   9  5 16  34-47  32
-------------------------------------------------------------------
14.Notwane FC (Gaborone)                    30   8  7 15  37-51  31  Relegated
15.Letlapeng (Ramotswa)                     30   5  5 20  21-56  20  Relegated
16.ECCO City Greens (Francistown)           30   4  6 20  23-56  18  Relegated

NB: Botswana Meat Commission renamed Gilport Lions for 2015/16 season


Top-8

Quarterfinals

First Legs
[Oct 30]
Police                2-2 BDF                   
[Oct 31]
Motlakase             1-3 Township Rollers      
[Nov 2]
Nico United           3-0 Centre Chiefs         
Satmos                0-3 Gaborone United       

Second Legs
[Nov 8]
BDF                   1-1 Police                
[Nov 9]
Gaborone United       4-1 Satmos                
[Nov 11]
Township Rollers      5-0 Motlakase             
[Nov 20]
Centre Chiefs         1-0 Nico United           

Semifinals

First Legs
[Feb 21]
Gaborone United       2-1 Nico United           
[Feb 22]
BDF                   1-2 Township Rollers      

Second Legs
[Mar 13]
Township Rollers      2-1 BDF                   
[Mar 15]
Nico United           0-1 Gaborone United       

Final [Apr 18]
Township Rollers      1-2 Gaborone United       




First Division

First Division North

Top Final Table:

 1.Miscellaneous                                                     Promoted
 2.Green Lovers                                                      Promotion Playoff

First Division South

Top Final Table:

 1.Jwaneng Galaxy                                                    Promoted
 2.Mogoditshane Fighters                    22                   39  Promotion Playoff
 3.Uniao Flamengo Santos                    22                   38
 4.Black Forest                             22                   37

Promotion Playoff

First Leg [May 23, SSKB Stadium, Gaborone]
Mogoditshane Fighters 0-1 Green Lovers
  [Moatlhodi Ralesotla 74]

Second Leg [May 30, Serowe]
Green Lovers          2-2 Mogoditshane Fighters
  [Moathodi Ralesotla 66, 2-2; Daniel Mogapi 1, 0-2]

NB: Green Lovers promoted

Relegation Playoff

[Jun 13, Lekidi Football Centre, Gaborone]
Prisons XI            1-0 Killer Giants
  [Billy Oagile 76]

NB: Killer Giants relegated to South East regional football division one.


First Division Promotional Playoffs

NB: third level promotion playoffs

First Division North Playoffs

First Stage Eastern Block

Qualified: Real Movers, Sua Flamingoes

First Stage Northern Block

Qualified: Maun Terrors, Mogorosi Fighters

Final Stage
 
[May 16]
Real Movers           1-1 Sua Flamingoes
Real Movers           5-1 Maun Terrors
Sua Flamingoes        drw Mogorosi Young Fighters
Maun Terrors          drw Mogorosi Young Fighters
[May 17]
Real Movers          10-2 Mogorosi Young Fighters
Sua Flamingoes        drw Maun Terrors

Final Table:

 1.Real Movers                               3   2  1  0  16- 4   7  Promoted
 2.Sua Flamingoes                            3   0  3  0          3  Promoted
 3.Maun Terrors                              3   0  2  1          2
 4.Mogorosi Young Fighters                   3   0  2  1          2
 
First Division South Playoffs
 
First Stage Southern Block [at UB Stadium and Lekidi Ground in Gaborone]

[May 9]
Mochudi Rovers        1-1 UB Hawks
Sweet XI              2-2 Naughty Boys
Mochudi Rovers        2-1 Naughty Boys
Sweet XI              1-0 Debswana Young Stars
[May 10]
Mochudi Rovers        2-1 Sweet XI
Mochudi Rovers        1-3 Debswana Young Stars
Sweet XI              1-0 UB Hawks        

Qualified: Mochudi Rovers, Sweet XI

First Stage Western Block

Qualified: Hukuntsi Sands Diamonds, Tsabong Black Rangers

Final Stage

[May 16]
Black Rangers         4-2 Sweet XI
Black Rangers         3-2 Hukuntsi Sand Diamonds
[May 17]
Mochudi Rovers        0-0 Tsabong Black Rangers

NB: Tsabong Black Rangers and Mochudi Rovers promoted

2013/14

2015/16

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Ian King and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Karel Stokkermans
Last updated: 20 Aug 2015

(C) Copyright Ian King, Karel Stokkermans and RSSSF 2014/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.