Botswana 2015/16


Premier League

Premier League

Final Table:

 1.Centre Chiefs (Mochudi)                  30  18 10  2  60-22  64  [C]  Championship Playoff
 2.Township Rollers (Gaborone)              30  19  6  5  60-19  63       Championship Playoff
 3.Orapa United (Orapa)                     30  17  9  4  48-17  60
 4.Botswana Defence Force XI (Mogoditshane) 30  16  5  9  44-31  53
 5.Gaborone United (Gaborone)               30  15  7  8  31-24  52
 6.Miscellaneous (Serowe)                   30  13  8  9  43-37  47  [P]
 7.Jwaneng Galaxy (Jwaneng)                 30  12  9  9  49-33  45  [P]
 8.Police XI (Gaborone)                     30  12  5 13  35-32  41
 9.Extension Gunners (Lobatse)              30  11  7 12  43-35  40
10.Gilport Lions (Lobatse)                  30  11  6 13  41-34  39  [*]
11.Nico United (Selebi Phikwe)              30   9  8 13  34-38  35
12.Sankoyo Bush Bucks (Maun)                30   9  8 13  38-48  35
13.Green Lovers (Serowe)                    30   9  3 18  35-62  30  [P]
-------------------------------------------------------------------
14.Motlakase Power Dynamos (Palapye)        30   7  6 17  29-65  27  Relegated
15.BR Highlanders (Mahalapye)               30   2 15 13  22-50  21  Relegated
16.Satmos (Selebi Phikwe)                   30   1  6 23  21-86   9  Relegated

[*] Botswana Meat Commission changed name to Gilport Lions

NB: the BDF ruled a playoff between Chiefs and Rollers should be held to determine the
    destination of the title, as a championship may not be won solely on the basis of
    awarded matches.

Round 1
[Aug 7]
Motlakase             1-1 Miscellaneous         
Orapa United          1-0 Satmos                
[Aug 8]
Centre Chiefs         5-0 BR Highlanders        
Green Lovers          3-2 Nico United           
Police                2-1 Jwaneng Galaxy        
Sankoyo Bush Bucks    1-2 Extension Gunners     
Township Rollers      4-1 BDF                   
[Aug 9]
Gilport Lions         0-2 Gaborone United       

Round 2
[Aug 14]
Jwaneng Galaxy        5-2 Green Lovers          
Miscellaneous         4-3 Sankoyo Bush Bucks    
[Aug 15]
BDF                   2-0 Orapa United          
BR Highlanders        0-0 Police                
Gaborone United       1-1 Satmos                
Nico United           0-1 Township Rollers      
[Aug 16]
Centre Chiefs         3-0 Motlakase             
Extension Gunners     2-0 Gilport Lions         

Round 3
[Aug 21]
Orapa United          2-1 Gaborone United       
Gilport Lions         0-1 Miscellaneous         
Township Rollers      1-1 Jwaneng Galaxy        
[Aug 22]
Satmos                0-3 Extension Gunners     
Police                4-0 Motlakase             
Green Lovers          0-2 BR Highlanders        
Sankoyo Bush Bucks    2-1 Centre Chiefs         
[Aug 23]
BDF                   2-1 Nico United           

Round 4
[Aug 27]
Police                3-2 Sankoyo Bush Bucks    
[Aug 28]
Nico United           1-1 Orapa United          
Jwaneng Galaxy        0-3 BDF                   
Centre Chiefs         0-0 Gilport Lions         
BR Highlanders        1-1 Township Rollers      
[Aug 29]
Miscellaneous         3-1 Satmos                
Extension Gunners     2-1 Gaborone United       
[Aug 30]
Motlakase             2-4 Green Lovers          

Round 5
[Sep 6]
Green Lovers          4-3 Sankoyo Bush Bucks    
[Sep 8]
Nico United           3-0 Jwaneng Galaxy        
BDF                   1-1 BR Highlanders        
Orapa United          3-1 Extension Gunners     
[Sep 9]
Satmos                0-1 Centre Chiefs         
Gilport Lions         1-4 Police                
[Sep 15]
Gaborone United       1-0 Miscellaneous         
[Sep 16]
Township Rollers      4-0 Motlakase             

Round 6
[Sep 11]
Miscellaneous         0-0 Extension Gunners     
[Sep 12]
BR Highlanders        0-0 Nico United           
Centre Chiefs         1-1 Gaborone United       
Motlakase             0-2 BDF                   
Police                1-0 Satmos                
Sankoyo Bush Bucks    0-1 Township Rollers      
[Sep 13]
Jwaneng Galaxy        1-1 Orapa United          
Green Lovers          1-3 Gilport Lions         

Round 7
[Sep 18]
Satmos                awd Green Lovers          [awarded 0-2, originally 3-0; Satmos
Orapa United          1-0 Miscellaneous          fielded ineligible player Sadiki Takunda]
[Sep 19]
Jwaneng Galaxy        0-0 BR Highlanders        
BDF                   0-0 Sankoyo Bush Bucks    
Gaborone United       1-0 Police                
Township Rollers      1-0 Gilport Lions         
Extension Gunners     0-1 Centre Chiefs         
[Sep 20]
Nico United           1-0 Motlakase             

Round 8
[Sep 25]
Green Lovers          0-1 Gaborone United       
[Sep 26]
Police                1-0 Extension Gunners     
Sankoyo Bush Bucks    1-0 Nico United           
BR Highlanders        1-2 Orapa United          
Centre Chiefs         2-2 Miscellaneous         
Motlakase             1-1 Jwaneng Galaxy        
[Sep 27]
Township Rollers      9-1 Satmos                
Gilport Lions         0-1 BDF                   

Round 9
[Oct 1]
BR Highlanders        0-0 Motlakase             
[Oct 2]
Orapa United          0-0 Centre Chiefs         
[Oct 3]
Jwaneng Galaxy        2-0 Sankoyo Bush Bucks    
Nico United           1-1 Gilport Lions         
Miscellaneous         1-0 Police                
BDF                   1-0 Satmos                
Extension Gunners     0-1 Green Lovers          
Gaborone United       0-0 Township Rollers      

Round 10
[Oct 16]
Motlakase             1-2 Sankoyo Bush Bucks    
Nico United           4-0 Gaborone United       
[Oct 17]
Centre Chiefs         1-0 Green Lovers          
Jwaneng Galaxy        3-2 Satmos                
Extension Gunners     0-2 BDF                   
BR Highlanders        1-3 Gilport Lions         
Orapa United          2-0 Police                
Miscellaneous         0-2 Township Rollers      

Round 11
[Oct 20]
BDF                   1-0 Gaborone United       
Sankoyo Bush Bucks    1-0 BR Highlanders        
Motlakase             1-1 Orapa United          
Gilport Lions         3-1 Jwaneng Galaxy        
[Oct 21]
Green Lovers          1-2 Miscellaneous         
Police                1-2 Centre Chiefs         
Satmos                0-2 Nico United           
Township Rollers      2-1 Extension Gunners     

Round 12
[Oct 24]
Gaborone United       2-1 Jwaneng Galaxy        
Gilport Lions         5-0 Motlakase             
Green Lovers          2-1 Police                
Nico United           3-1 Extension Gunners     
Sankoyo Bush Bucks    0-1 Orapa United          
[Oct 25]
BDF                   1-3 Miscellaneous         
Satmos                2-2 BR Highlanders        
Township Rollers      3-2 Centre Chiefs         

Round 13
[Nov 6]
Motlakase             1-1 Satmos                
Orapa United          4-0 Green Lovers          
Centre Chiefs         3-0 BDF                   
[Nov 7]
BR Highlanders        0-1 Gaborone United       
Police                0-1 Township Rollers      
Jwaneng Galaxy        1-0 Extension Gunners     
Sankoyo Bush Bucks    2-1 Gilport Lions         
Miscellaneous         0-4 Nico United           

Round 14
[Nov 27]
Extension Gunners     5-0 BR Highlanders        
Gilport Lions         1-3 Orapa United          
[Nov 28]
Jwaneng Galaxy        1-2 Miscellaneous         
Nico United           1-1 Centre Chiefs         
Township Rollers      6-1 Green Lovers          
BDF                   0-1 Police                
[Nov 29]
Satmos                0-0 Sankoyo Bush Bucks    
[Dec 2]
Gaborone United       0-1 Motlakase             

Round 15
[Dec 4]
Gilport Lions         1-0 Satmos                
Centre Chiefs         2-1 Jwaneng Galaxy        
BR Highlanders        0-4 Miscellaneous         
[Dec 5]
Police                1-0 Nico United           
Sankoyo Bush Bucks    0-3 Gaborone United       
Green Lovers          1-2 BDF                   
Motlakase             0-2 Extension Gunners     
[Dec 6]
Orapa United          0-0 Township Rollers      

Round 16
[Dec 11]
BR Highlanders        0-4 Centre Chiefs         
[Dec 12]
BDF                   1-1 Township Rollers      
Extension Gunners     2-2 Sankoyo Bush Bucks    
Gaborone United       0-0 Gilport Lions         
Jwaneng Galaxy        2-0 Police                
Miscellaneous         0-1 Motlakase             
Nico United           0-0 Green Lovers          
[Dec 13]
Satmos                0-5 Orapa United          

Round 17
[Dec 18]
Motlakase             1-4 Centre Chiefs         
Orapa United          1-0 BDF                   
Township Rollers      5-0 Nico United           
[Dec 19]
Satmos                2-2 Gaborone United       
Green Lovers          0-4 Jwaneng Galaxy        
Sankoyo Bush Bucks    0-0 Miscellaneous         
Gilport Lions         2-2 Extension Gunners     
[Dec 20]
Police                0-0 BR Highlanders        

Round 18
[Jan 15]
Miscellaneous         2-0 Gilport Lions         
[Jan 16]
BR Highlanders        3-3 Green Lovers          
Extension Gunners     3-1 Satmos                
Gaborone United       0-1 Orapa United          
Nico United           0-1 BDF                   
Motlakase             1-2 Police                
Centre Chiefs         1-1 Sankoyo Bush Bucks    
[Jan 17]
Jwaneng Galaxy        0-0 Township Rollers      

Round 19
[Jan 22]
Orapa United          3-0 Nico United           
Green Lovers          0-2 Motlakase             
BDF                   0-3 Jwaneng Galaxy        
[Jan 23]
Township Rollers      1-2 BR Highlanders        
Satmos                1-1 Miscellaneous         
Sankoyo Bush Bucks    2-1 Police                
Gaborone United       1-1 Extension Gunners     
[Jan 24]
Gilport Lions         1-1 Centre Chiefs         

Round 20
[Jan 29]
Motlakase             1-2 Township Rollers      
[Jan 30]
BR Highlanders        0-2 BDF                   
Jwaneng Galaxy        1-0 Nico United           
Extension Gunners     1-1 Orapa United          
Sankoyo Bush Bucks    0-0 Green Lovers          
Miscellaneous         1-3 Gaborone United       
Centre Chiefs         6-1 Satmos                
[Jan 31]
Police                2-1 Gilport Lions         

Round 21
[Feb 5]
Gaborone United       0-2 Centre Chiefs         
[Feb 6]
Township Rollers      4-0 Sankoyo Bush Bucks    
BDF                   7-1 Motlakase             
Nico United           1-1 BR Highlanders        
Extension Gunners     3-0 Miscellaneous         
Orapa United          0-0 Jwaneng Galaxy        
[Feb 7]
Gilport Lions         2-1 Green Lovers          
Satmos                1-2 Police                

Round 22
[Feb 12]
Miscellaneous         0-2 Orapa United          
[Feb 13]
Police                0-1 Gaborone United       
Motlakase             2-1 Nico United           
Sankoyo Bush Bucks    1-3 BDF                   
Green Lovers          1-0 Satmos                
Centre Chiefs         3-0 Extension Gunners     
[Feb 14]
BR Highlanders        2-2 Jwaneng Galaxy        
Gilport Lions         awd Township Rollers      [awarded 2-0, originally 0-3]

Round 23
[Feb 25]
BDF                   0-1 Gilport Lions         
[Feb 26]
Miscellaneous         3-4 Centre Chiefs         
[Feb 27]
Extension Gunners     0-3 Police                
Nico United           2-1 Sankoyo Bush Bucks    
Satmos                0-5 Township Rollers      
Jwaneng Galaxy        5-0 Motlakase             
Gaborone United       1-0 Green Lovers          
[Mar 15]
Orapa United          3-0 BR Highlanders        

Round 24
[Mar 4]
Green Lovers          1-3 Extension Gunners     
Centre Chiefs         1-0 Orapa United          
[Mar 5]
Sankoyo Bush Bucks    2-1 Jwaneng Galaxy        
Township Rollers      0-1 Gaborone United       
Satmos                1-4 BDF                   
Motlakase             2-1 BR Highlanders        
Police                1-2 Miscellaneous         
[Mar 6]
Gilport Lions         1-2 Nico United           

Round 25
[Mar 18]
Orapa United          3-0 Motlakase             
BR Highlanders        3-3 Sankoyo Bush Bucks    
[Mar 19]
Extension Gunners     0-2 Township Rollers      
Nico United           awd Satmos                [awarded 2-0, originally 2-4]
Jwaneng Galaxy        1-0 Gilport Lions         
Gaborone United       1-2 BDF                   
Miscellaneous         5-1 Green Lovers          
Centre Chiefs         1-1 Police                

Round 26
[Apr 1]
BDF                   0-0 Extension Gunners     
Green Lovers          1-2 Centre Chiefs         
[Apr 2]
Gaborone United       1-0 Nico United           
Gilport Lions         1-1 BR Highlanders        
Sankoyo Bush Bucks    2-4 Motlakase             
Satmos                0-6 Jwaneng Galaxy        
Township Rollers      awd Miscellaneous         [awarded 0-2, originally 5-0]
[Apr 3]
Police                0-0 Orapa United          

Round 27
[Apr 8]
Orapa United          2-2 Sankoyo Bush Bucks    
[Apr 9]
Jwaneng Galaxy        1-2 Gaborone United       
Police                0-2 Green Lovers          
BR Highlanders        0-1 Satmos                
Motlakase             0-1 Gilport Lions         
Centre Chiefs         awd Township Rollers      [awarded 2-0, originally 1-1]
[Apr 10]
Extension Gunners     5-0 Nico United           
[Apr 13]
Miscellaneous         2-1 BDF                   

Round 28
[Apr 15]
Gilport Lions         0-1 Sankoyo Bush Bucks    
[Apr 16]
BDF                   1-1 Centre Chiefs         
Extension Gunners     1-2 Jwaneng Galaxy        
Satmos                3-5 Motlakase             
Township Rollers      1-0 Police                [award of 0-2 later revoked]
Green Lovers          1-5 Orapa United          
[Apr 17]
Gaborone United       1-0 BR Highlanders        
Nico United           0-0 Miscellaneous         

Round 29
[Apr 29]
BR Highlanders        1-1 Extension Gunners     
[Apr 30]
Centre Chiefs         3-1 Nico United           
Green Lovers          0-1 Township Rollers      
Orapa United          0-1 Gilport Lions         
Motlakase             1-1 Gaborone United       
Miscellaneous         2-2 Jwaneng Galaxy        
[May 1]
Police                2-3 BDF                   
[May 2]
Sankoyo Bush Bucks    4-1 Satmos                

NB: on May 2, Township Rollers lost 10 points after having 4 matches awarded losses
    against them for using an ineligible player (those in rounds 22, 26, 27 and 28)
    and thereby lost out on the title they had already mathematically secured on the
    pitch; one of these awards (on their match in round 28 against Police) was later
    revoked.

Round 30
[May 6]
Gaborone United       1-0 Sankoyo Bush Bucks    
[May 7]
Township Rollers      2-0 Orapa United          
BDF                   0-2 Green Lovers          
Nico United           2-2 Police                
Extension Gunners     2-0 Motlakase             
Jwaneng Galaxy        0-0 Centre Chiefs         
Miscellaneous         0-0 BR Highlanders        
[May 8]
Satmos                1-9 Gilport Lions         

Final Table:

 1.Centre Chiefs (Mochudi)                  30  18 10  2  60-22  64  [C]  Championship Playoff
 2.Township Rollers (Gaborone)              30  19  6  5  60-19  63       Championship Playoff
 3.Orapa United (Orapa)                     30  17  9  4  48-17  60
 4.Botswana Defence Force XI (Mogoditshane) 30  16  5  9  44-31  53
 5.Gaborone United (Gaborone)               30  15  7  8  31-24  52
 6.Miscellaneous (Serowe)                   30  13  8  9  43-37  47  [P]
 7.Jwaneng Galaxy (Jwaneng)                 30  12  9  9  49-33  45  [P]
 8.Police XI (Gaborone)                     30  12  5 13  35-32  41
 9.Extension Gunners (Lobatse)              30  11  7 12  43-35  40
10.Gilport Lions (Lobatse)                  30  11  6 13  41-34  39  [*]
11.Nico United (Selebi Phikwe)              30   9  8 13  34-38  35
12.Sankoyo Bush Bucks (Maun)                30   9  8 13  38-48  35
13.Green Lovers (Serowe)                    30   9  3 18  35-62  30  [P]
-------------------------------------------------------------------
14.Motlakase Power Dynamos (Palapye)        30   7  6 17  29-65  27  Relegated
15.BR Highlanders (Mahalapye)               30   2 15 13  22-50  21  Relegated
16.Satmos (Selebi Phikwe)                   30   1  6 23  21-86   9  Relegated

[*] Botswana Meat Commission changed name to Gilport Lions

NB: the BFA ruled a playoff between Chiefs and Rollers should be held to determine the
    destination of the title, as a championship may not be won solely on the basis of
    awarded matches.

Promoted: Black Forest (Mmankgodi), Mahalapye Hotspurs, Tsholofelo Rolling Boys

Championship Playoff

[Aug 11, Lobatse Sports Complex]
Centre Chiefs         1-5 Township Rollers      

NB: Township Rollers champions


2014/15

2016/17

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 13 Oct 2016

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2015/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.