Botswana 2018/19


Premier League
Orange FA Cup 2019
Top-8
First Division
Promotion Playoffs to First Division

Premier League

Final Table:

 1.Township Rollers (Gaborone)              30  20  8  2  61-15  68  [C]  Champions
 2.Jwaneng Galaxy (Jwaneng)                 30  19  9  2  58-17  66
 3.Orapa United (Orapa)                     30  17  5  8  44-24  56
 4.Police XI (Gaborone)                     30  14 11  5  45-29  53
 5.Botswana Defence Force XI (Mogoditshane) 30  12 10  8  35-31  46
 6.Gaborone United (Gaborone)               30  12 10  8  42-31  43  [-3]
 7.Security Systems (Otse)                  30  11  9 10  37-35  42
 8.Sharps Shooting Stars (Gaborone)         30   9 10 11  36-36  37
 9.Miscellaneous (Serowe)                   30   9 10 11  33-44  37
10.Extension Gunners (Lobatse)              30   9  9 12  35-41  36
11.BR Highlanders (Mahalapye)               30  10  6 14  33-43  36  [P]
12.Notwane (Gaborone)                       30   7 12 11  28-33  33  [P]
13.Prisons XI (Gaborone)                    30   8  5 17  29-50  29  [P]
-------------------------------------------------------------------
14.Sankoyo Bush Bucks (Maun)                30   6  9 15  28-50  27       Relegated
15.Centre Chiefs (Mochudi)                  30   4 10 16  25-49  22       Relegated
16.Black Forest (Mmankgodi)                 30   4  5 21  20-61  17       Relegated

NB: Gaborone United 3 points deducted by a decision of the FIFA Disciplinary Commission

Round 1
[Aug 18]
Security Systems      1-2 Notwane               
  [Eric Molefi 1-1; Michael Pepukane 20pen, Lesego Lubinda 72]
Sankoyo Bush Bucks    1-1 Miscellaneous         
  [Gosaitse Manuel 59; Moyenga Chakova 0-1]
BR Highlanders        0-1 Police                
  [Bonolo Fraizer 39]
Extension Gunners     3-3 Centre Chiefs         
  [Kenanao Kgetholetsile 11, 31, 80pen; Bakang Leshona 53, Unobatsha Mbaiwa 73, 78]
Orapa United          1-1 BDF                   
  [Gofaone Mabaya 85; Keeagile Kobe 0-1]
Prisons               0-5 Jwaneng Galaxy        
  [Thero Setsile, Patrick Kaunda, Lebogang Ditsele, Gofaone Molapi, Gilbert Baruti]
[Aug 19]
Sharps Shooting Stars 3-1 Gaborone United       
  [Khumo Bogale 6, Tshepo Malgas 75, 83; Obonwe Maome 88pen]
[Aug 22]
Black Forest          1-4 Township Rollers      
  [Donald Botshoma 1-1; Joel Mogorosi 0-1, 1-2, Tumisang Orebonye 1-3, 1-4]

Round 2
[Aug 24]
Orapa United          2-1 Sankoyo Bush Bucks    
  [Tendai Nyumasi 25pen, Kobamelo Kebaikanye 72; Refilwe Senyane 29]
[Aug 25]
Jwaneng Galaxy        5-0 Security Systems      
  [Tebogo Sembowa (2), Patrick Kaunda (2), Atisang Batsi 45]
Miscellaneous         2-1 Black Forest          
  [Atang Morwamang 31, Kaelo Kgano 47; Maikano Maikano 55]
Centre Chiefs         0-3 Sharps Shooting Stars 
  [Khumoetsile Kufigwa 60, Gift Maworere 85, Allen Ndodole 88]
Gaborone United       1-1 Police                
  [Jackie Mothatego 19; Bonolo Fraizer 88]
Extension Gunners     2-1 BR Highlanders        
  [Oabile Makopo 3, Ogomoditse Sitang 24; Mosimanegape Ntwaetsile 53og]
[Aug 26]
BDF                   2-1 Prisons               
  [Lovemore Bogatsu 51, 71; Kitso Mpuisang 26]
[Dec 19]
Notwane               0-0 Township Rollers      

Round 3
[Aug 31]
Security Systems      0-3 BDF                   
  [Moatlhodi Ralesota 44, 75, Phenyo Serameng 62]
Gaborone United       1-2 Extension Gunners     
  [Obonwe Maome 51pen; Ogomoditse Sitang (2)]
[Sep 1]
Police                4-1 Black Forest          
  [Bonolo Fraiser (2), Eliphas Nyambi, Joseph Joseph 90; Koketso Majafi]
Jwaneng Galaxy        0-0 Township Rollers      
Sharps Shooting Stars 1-0 Orapa United          
  [Tshepo Malgas 84]
Sankoyo Bush Bucks    1-2 Prisons               
  [Gosaitse Manuel; Olebogeng Ranko, David Makakaba]
[Sep 2]
Notwane               2-2 Miscellaneous         
  [Michael Pepukani 84pen, Emanuel Sekwena 90+; Sadiki Takunda 28,
   Mooketsi Gareonne 80]
BR Highlanders        0-0 Centre Chiefs         

Round 4
[Sep 15]
Centre Chiefs         0-1 Gaborone United       
Miscellaneous         0-0 Jwaneng Galaxy        
Prisons               1-1 Police                
Extension Gunners     0-2 Orapa United          
Sankoyo Bush Bucks    0-3 Security Systems      
Sharps Shooting Stars 0-1 Township Rollers      
[Sep 16]
Black Forest          2-0 Notwane               
BDF                   1-0 BR Highlanders        

Round 5
[Sep 22]
Notwane               2-2 Sharps Shooting Stars 
Gaborone United       1-1 BR Highlanders        
Extension Gunners     1-0 Prisons               
Orapa United          2-0 Centre Chiefs         
Jwaneng Galaxy        3-1 Black Forest          
Miscellaneous         0-0 BDF                   
Township Rollers      4-1 Sankoyo Bush Bucks    
[Sep 23]
Security Systems      0-1 Police                

Round 6
[Sep 25]
Prisons               1-1 Centre Chiefs         
Notwane               0-1 Jwaneng Galaxy        
[Sep 26]
Sankoyo Bush Bucks    1-1 Gaborone United       
Sharps Shooting Stars 3-2 Miscellaneous         
Security Systems      2-1 Extension Gunners     
Black Forest          0-2 BDF                   
BR Highlanders        0-1 Orapa United          
[Sep 27]
Police                0-3 Township Rollers      

Round 7
[Oct 6]
Extension Gunners     0-1 Township Rollers      
Prisons               0-1 BR Highlanders        
Black Forest          4-2 Sankoyo Bush Bucks    
Orapa United          3-1 Gaborone United       
Jwaneng Galaxy        1-1 Sharps Shooting Stars 
[Oct 7]
Centre Chiefs         2-1 Security Systems      
Miscellaneous         1-0 Police                
BDF                   2-0 Notwane               

Round 8
[Oct 20]
Extension Gunners     3-1 Miscellaneous         
Police                3-1 Orapa United          
BR Highlanders        3-2 Security Systems      
Gaborone United       3-0 Prisons               
Sankoyo Bush Bucks    0-2 Notwane               
Sharps Shooting Stars 2-1 Black Forest          
Centre Chiefs         1-1 Township Rollers      
[Oct 21]
BDF                   0-0 Jwaneng Galaxy        

Round 9
[Oct 26]
Miscellaneous         awd Centre Chiefs         [awarded 3-0, Centre Chiefs dns]
Notwane               0-0 Police                
[Oct 27]
Security Systems      1-0 Gaborone United       
Jwaneng Galaxy        2-1 Sankoyo Bush Bucks    
Black Forest          0-1 Extension Gunners     
Prisons               0-1 Orapa United          
Sharps Shooting Stars 3-0 BDF                   
[Oct 28]
Township Rollers      1-0 BR Highlanders        

Round 10
[Nov 2]
Orapa United          2-0 Security Systems      
[Nov 3]
Gaborone United       0-1 Township Rollers      
Prisons               1-1 Notwane               
BDF                   0-0 Sankoyo Bush Bucks    
BR Highlanders        1-0 Miscellaneous         
Extension Gunners     0-2 Sharps Shooting Stars 
[Nov 4]
Centre Chiefs         0-0 Black Forest          
Police                2-1 Jwaneng Galaxy        

Round 11
[Nov 9]
Police                1-2 BDF                   
Notwane               1-0 Centre Chiefs         
[Nov 10]
Township Rollers      1-2 Orapa United          
Miscellaneous         2-3 Gaborone United       
Jwaneng Galaxy        1-1 Extension Gunners     
Black Forest          1-1 BR Highlanders        
Sankoyo Bush Bucks    1-0 Sharps Shooting Stars 
[Nov 11]
Security Systems      0-1 Prisons               

Round 12
[Oct 3]
Orapa United          2-0 Miscellaneous         
Township Rollers      2-0 Prisons               
[Nov 27]
Gaborone United       2-0 Black Forest          
Sankoyo Bush Bucks    1-1 Police                
[Nov 28]
Jwaneng Galaxy        1-0 Centre Chiefs         
BDF                   1-1 Extension Gunners     
BR Highlanders        1-0 Notwane               
[Nov 29]
Sharps Shooting Stars 1-1 Security Systems      

Round 13
[Oct 23]
Orapa United          1-1 Black Forest          
Security Systems      0-1 Township Rollers      
[Dec 1]
Prisons               1-3 Miscellaneous         
BR Highlanders        0-3 Jwaneng Galaxy        
Centre Chiefs         0-1 BDF                   
[Dec 2]
Gaborone United       1-0 Notwane               
Police                2-1 Sharps Shooting Stars 
Extension Gunners     1-1 Sankoyo Bush Bucks    

Round 14
[Dec 11]
Sankoyo Bush Bucks    2-1 Centre Chiefs         
Sharps Shooting Stars 1-1 BR Highlanders        
[Dec 12]
Police                1-0 Extension Gunners     
BDF                   1-4 Township Rollers      
Notwane               1-0 Orapa United          
[Dec 13]
Black Forest          1-2 Prisons               
Miscellaneous         0-0 Security Systems      
Jwaneng Galaxy        1-0 Gaborone United       

Round 15
[Nov 7]
Orapa United          1-0 Jwaneng Galaxy        
Miscellaneous         0-1 Township Rollers      
[Dec 15]
Extension Gunners     0-0 Notwane               
[Dec 16]
BDF                   0-2 Gaborone United       
Security Systems      4-0 Black Forest          
BR Highlanders        1-0 Sankoyo Bush Bucks    
Prisons               0-1 Sharps Shooting Stars 
[Jan 16]
Centre Chiefs         1-0 Police                

Round 16
[Jan 11]
Orapa United          0-2 Prisons               
Notwane               0-1 Security Systems      
[Jan 12]
BDF                   3-0 Black Forest          
Miscellaneous         0-0 Sharps Shooting Stars 
Centre Chiefs         2-2 Extension Gunners     
Police                2-1 BR Highlanders        
Gaborone United       1-1 Sankoyo Bush Bucks    
[Jan 13]
Township Rollers      1-3 Jwaneng Galaxy        

Round 17
[Jan 18]
Township Rollers      1-1 Notwane               
[Jan 19]
Black Forest          1-2 Miscellaneous         
Sankoyo Bush Bucks    0-1 Orapa United          
Sharps Shooting Stars 2-2 Jwaneng Galaxy        
Police                3-2 Gaborone United       
Security Systems      1-1 Centre Chiefs         
[Jan 20]
BR Highlanders        1-2 Extension Gunners     
Prisons               1-0 BDF                   

Round 18
[Jan 29]
Black Forest          1-0 Sharps Shooting Stars 
Miscellaneous         2-0 Sankoyo Bush Bucks    
BDF                   1-1 Police                
[Jan 30]
Extension Gunners     1-1 Gaborone United       
Centre Chiefs         2-2 Notwane               
Orapa United          1-0 BR Highlanders        
Jwaneng Galaxy        2-1 Prisons               
[Jan 31]
Township Rollers      1-1 Security Systems      

Round 19
[Feb 2]
Gaborone United       3-1 Orapa United          
Extension Gunners     2-0 Black Forest          
Police                2-1 Miscellaneous         
Centre Chiefs         3-2 Prisons               
[Feb 3]
Sankoyo Bush Bucks    2-3 BDF                   
BR Highlanders        0-6 Township Rollers      
Sharps Shooting Stars 0-2 Notwane               
Security Systems      0-2 Jwaneng Galaxy        

Round 20
[Feb 13]
Prisons               1-3 Gaborone United       
Notwane               0-0 BDF                   
[Feb 15]
Black Forest          1-0 Centre Chiefs         
[Feb 16]
Sharps Shooting Stars 0-0 Sankoyo Bush Bucks    
Jwaneng Galaxy        2-2 Police                
Orapa United          0-2 Township Rollers      
Miscellaneous         0-0 Extension Gunners     
[Feb 17]
Security Systems      3-3 BR Highlanders        

Round 21
[Feb 20]
BR Highlanders        3-1 Prisons               
[Feb 21]
Township Rollers      4-0 Black Forest          
[Feb 22]
Extension Gunners     0-1 Security Systems      
Centre Chiefs         1-2 Miscellaneous         
[Feb 23]
Police                2-1 Notwane               
Sankoyo Bush Bucks    0-5 Jwaneng Galaxy        
Gaborone United       0-0 Sharps Shooting Stars 
[Feb 24]
BDF                   1-0 Orapa United          

Round 22
[Mar 1]
Gaborone United       4-0 Miscellaneous         
[Mar 2]
BDF                   0-1 Centre Chiefs         
BR Highlanders        2-1 Black Forest          
Prisons               1-2 Security Systems      
Extension Gunners     1-2 Jwaneng Galaxy        
Orapa United          1-0 Police                
Notwane               1-0 Sankoyo Bush Bucks    
[Mar 3]
Township Rollers      4-2 Sharps Shooting Stars 

Round 23
[Mar 11]
Black Forest          0-2 Police                
Sharps Shooting Stars 1-3 Extension Gunners     
[Mar 12]
Prisons               1-2 Sankoyo Bush Bucks    
Security Systems      1-0 Orapa United          
[Mar 13]
Jwaneng Galaxy        2-1 BDF                   
Centre Chiefs         0-1 BR Highlanders        
[Mar 14]
Notwane               2-3 Gaborone United       
[May 7]
Township Rollers      1-0 Miscellaneous         [Jwaneng Galaxy protested against refixturing
                                                 this match, which originally failed to take
Round 24                                         place because Miscellaneous refused to play]
[Mar 16]
Township Rollers      4-1 Extension Gunners     
Police                1-1 Prisons               
Centre Chiefs         2-2 Orapa United          
Sankoyo Bush Bucks    2-1 Black Forest          
[Mar 17]
BDF                   1-0 Sharps Shooting Stars 
Gaborone United       1-1 Security Systems      
Miscellaneous         2-1 BR Highlanders        
Jwaneng Galaxy        1-1 Notwane               

Round 25
[Apr 5]
Sharps Shooting Stars 3-1 Centre Chiefs         
[Apr 6]
Police                1-1 Security Systems      
Orapa United          3-0 Extension Gunners     
BDF                   2-2 Miscellaneous         
Black Forest          0-1 Jwaneng Galaxy        
Sankoyo Bush Bucks    1-1 Township Rollers      
[Apr 7]
Notwane               0-2 Prisons               
BR Highlanders        1-2 Gaborone United       

Round 26
[Apr 9]
Police                2-2 Centre Chiefs         
Orapa United          1-1 Sharps Shooting Stars 
Jwaneng Galaxy        4-0 Miscellaneous         
Security Systems      2-1 Sankoyo Bush Bucks    
[Apr 10]
Prisons               0-4 Extension Gunners     
BR Highlanders        3-2 BDF                   
Township Rollers      0-0 Gaborone United       
Notwane               0-0 Black Forest          

Round 27
[Apr 23]
Police                5-0 Sankoyo Bush Bucks    
Miscellaneous         0-6 Orapa United          
Notwane               2-1 BR Highlanders        
Prisons               0-4 Township Rollers      
Extension Gunners     1-3 BDF                   
[Apr 24]
Black Forest          1-1 Gaborone United       
Security Systems      2-1 Sharps Shooting Stars 
[Apr 25]
Centre Chiefs         0-3 Jwaneng Galaxy        

Round 28
[Apr 30]
Sankoyo Bush Bucks    1-1 BR Highlanders        
Notwane               1-1 Extension Gunners     
[May 1]
Sharps Shooting Stars 1-1 Police                
Township Rollers      4-0 Centre Chiefs         
Miscellaneous         2-2 Prisons               
Jwaneng Galaxy        0-0 Orapa United          
BDF                   1-1 Gaborone United       
Black Forest          0-5 Security Systems      

Round 29 [May 4]
Prisons               3-0 Black Forest          
Extension Gunners     1-3 Police                
BR Highlanders        4-1 Sharps Shooting Stars 
Centre Chiefs         1-3 Sankoyo Bush Bucks    
Orapa United          3-2 Notwane               
Security Systems      0-0 Miscellaneous         
Gaborone United       1-2 Jwaneng Galaxy        
Township Rollers      3-0 BDF                   

Round 30
[May 24]
BDF                   1-1 Security Systems      
Gaborone United       1-0 Centre Chiefs         
[May 25]
Black Forest          0-4 Orapa United          
Jwaneng Galaxy        3-0 BR Highlanders        
Miscellaneous         3-2 Notwane               
Sankoyo Bush Bucks    2-0 Extension Gunners     
Sharps Shooting Stars 0-1 Prisons               
Township Rollers      0-0 Police                

Final Table:

 1.Township Rollers (Gaborone)              30  20  8  2  61-15  68  [C]  Champions
 2.Jwaneng Galaxy (Jwaneng)                 30  19  9  2  58-17  66
 3.Orapa United (Orapa)                     30  17  5  8  44-24  56
 4.Police XI (Gaborone)                     30  14 11  5  45-29  53
 5.Botswana Defence Force XI (Mogoditshane) 30  12 10  8  35-31  46
 6.Gaborone United (Gaborone)               30  12 10  8  42-31  43  [-3]
 7.Security Systems (Otse)                  30  11  9 10  37-35  42
 8.Sharps Shooting Stars (Gaborone)         30   9 10 11  36-36  37
 9.Miscellaneous (Serowe)                   30   9 10 11  33-44  37
10.Extension Gunners (Lobatse)              30   9  9 12  35-41  36
11.BR Highlanders (Mahalapye)               30  10  6 14  33-43  36  [P]
12.Notwane (Gaborone)                       30   7 12 11  28-33  33  [P]
13.Prisons XI (Gaborone)                    30   8  5 17  29-50  29  [P]
-------------------------------------------------------------------
14.Sankoyo Bush Bucks (Maun)                30   6  9 15  28-50  27       Relegated
15.Centre Chiefs (Mochudi)                  30   4 10 16  25-49  22       Relegated
16.Black Forest (Mmankgodi)                 30   4  5 21  20-61  17       Relegated

NB: Gaborone United 3 points deducted by a decision of the FIFA Disciplinary Commission


Orange FA Cup 2019

NB: 48 participants; top level clubs 2017/18 have bye in first round

Round 1
"Southern Block"
[Feb 16]
Blue Stars Tshane     1-5 Notwane
Black Peril           5-1 Mogoditshane Fighters  
Holy Ghost            0-1 Red Sparks                     
Jwaneng Fighters      0-0 Digodi Mmankgodi      [3-1 pen]    
Sand Diamonds         0-0 Motaung Yg. Fighters  [4-3 pen]
[Feb 17]
Rovers                0-0 Prisons XI            [10-11 pen]
Broadhurst United     0-1 Atlanta Chiefs
Black Rangers         3-1 King Rogers      
"Northern Block"
[Feb 23]
Calendar Stars        1-1 Maun United Terrors   [4-3 pen]
Great North Tigers    4-3 Eleven Angels
Motlakase             2-2 Peace Makers          [7-8 pen]
Kazungula Fighters    0-0 White Diamonds        [7-6 pen]
Palapye All Stars     2-2 Sua Flamengoes        [1-3 pen]
Santa Greens          3-2 Morupule Wanderers
[Feb 24]
Nico United           3-1 TSA Botlhe
Green Lovers          0-4 BR Highlanders        

Round 2
[Mar 29]
Gaborone United       2-2 Extension Gunners     [7-8 pen]
Township Rollers      3-0 Santa Greens
[Mar 30]
BR Highlanders        0-0 Union Flamengo Santos [10-9 pen]
Sand Diamonds         0-0 Black Peril           [4-2 pen]
Kazungula Y. Fighters 2-1 Calendar Stars        
Sua Flamingoes        1-2 Sankoyo Bush Bucks    
Great North Tigers    0-1 Miscellaneous
Notwane               2-1 Red Sparks
Police XI             1-0 Sharps Shooting Stars
Black Forest          0-0 Security Systems      [9-10 pen]
Peace Makers         0-10 Orapa United
Nico United           1-2 BDF XI
[Mar 31]
Atlanta Chiefs        2-4 Jwaneng Fighters
Tafic                 2-1 Prisons XI             
Black Rangers         1-1 Jwaneng Galaxy        [4-5 pen]      
Mochudi Centre Chiefs 2-1 Gilport Lions

1/8 Finals
[Apr 13]
BR Highlanders        1-2 Security Systems      
Extension Gunners     0-1 Township Rollers      
BDF XI                3-1 Notwane               
Miscellaneous         2-4 Police XI             
Kazungula Y. Fighters 2-1 Tafic                 
Sankoyo Bush Bucks    0-1 Jwaneng Galaxy        
Sand Diamonds         0-4 Orapa United          
[Apr 14]
Jwaneng Fighters      1-1 Mochudi Centre Chiefs [3-1 pen]

Quarterfinals
[Apr 27]
Orapa United          2-1 Security Systems      
Kazungula Y. Fighters 0-1 Township Rollers      
[Apr 28]
Jwaneng Fighters      0-0 Police XI             [3-4 pen]
Jwaneng Galaxy        0-0 BDF XI                [3-5 pen]

Semifinals [May 18]
Police XI             1-4 Orapa United          
BDF XI                0-2 Township Rollers      

Final [tba]     
Orapa United           -  Township Rollers      


Top-8

Quarterfinals
[Nov 23]
Orapa United          0-1 BDF                   
[Nov 24]
Miscellaneous         0-1 Gaborone United       
[Nov 25]
Jwaneng Galaxy        2-0 Sharps Shooting Stars 
[Nov 30]
Black Forest          0-1 Township Rollers      
 
Semifinals
[Jan 26]
BDF                   0-4 Jwaneng Galaxy        
[Jan 27]  
Gaborone United       3-3 Township Rollers      [10-9 pen]
 
Final [Mar 9, Francistown]
Jwaneng Galaxy        2-0 Gaborone United       
  [Thero Setsile 14, Atisang Batsi 55]


First Division

First Division North

Final Table:

 1.TAFIC (Francistown)                      22  18  3  1  49-15  57  [R]  Promoted
-------------------------------------------------------------------
 2.Morupule Wanderers (Palapye)             22  16  2  4  37-19  50       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Sua Flamingoes (Sua)                     22  14  4  4  39-17  46
 4.Eleven Angels (Francistown)              22   9  6  7  39-30  33  [P]
 5.Motlakase Power Dynamos (Palapye)        22   8  6  8  28-32  30
 6.Nico United (Selebi Phikwe)              22   8  4 10  27-31  28
 7.Calendar Stars (Francistown)             22   8  4 10  26-31  28
 8.Green Lovers (Serowe)                    22   7  2 13  26-35  23
 9.Great North Tigers (Francistown)         22   6  5 11  31-44  23
10.ECCO City Greens (Francistown)           22   4  8 10  29-42  20
11.Palapye All Stars (Tswapong)             22   4  4 14  17-38  16  [P]
-------------------------------------------------------------------
12.Real Movers (Selebi Phikwe)              22   3  6 13  21-35  15       Relegated

First Division South

Halfway Table:

 1.Gilport Lions (Lobatse)                  22  12  3  7  29-19  45  [R]  Promoted
-------------------------------------------------------------------
 2.Jwaneng Fighters (Jwaneng)               22   9  8  5  26-22  35  [P]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Mochudi Rovers (Mochudi)                 22   9  7  6  21-14  34
 4.Broadhurst United (Gaborone)             22   8 10  4  17-14  34
 5.Uniao Flamengo Santos (Gaborone)         22   6 13  3  18-14  31  [R]
 6.Matebejane (Mogoditshane)                22   8  6  8  24-22  30
 7.Mogoditshane Fighters (Mogoditshane)     22   8  6  8  29-29  30
 8.Black Peril (Tlokweng)                   22   6 10  6  26-26  28
 9.Red Sparks (Tlokweng)                    22   6 10  6  27-28  28
-------------------------------------------------------------------
10.Black Rangers (Tsabong)                  22   4 11  7  18-22  23       Relegated
11.Modipane United (Modipane)               22   5  6 11  22-27  21       Relegated
12.Blue Stars (Ghanzi)                      22   3  6 13  19-39  15  [P]  Relegated

Promotion Playoff

First Leg [May 11, Jwaneng]
Jwaneng Fighters      0-2 Morupule Wanderers    

Second Leg [May 18, Pilikwe]
Morupule Wanderers    2-2 Jwaneng Fighters      

NB: Morupule Wanderers promoted


Promotion Playoffs to First Division

To First Division North

Eastern Block
 1.Santa Green FC                            3   2  1  0   5- 2   7  Promoted 
-------------------------------------------------------------------
 2.Tsabothe FC                               3   2  0  1   3- 3   6
 3.Peace Makers                              3   1  1  1   3- 3   3
 4.FC Palapye                                3   0  0  3   3- 7   0     
NB: total goal difference -1

Northern Block
 1.Maun United Terrors                       3   2  1  0   7- 5   7  Playoff  
-------------------------------------------------------------------
 2.Tonota FC                                 3   2  1  0   7- 5   7  Playoff     
 3.Chobe United                              3   1  0  2   3- 3   3
 4.Diamond Chiefs                            3   0  0  3   2- 7   0
NB: total goal difference -1
 
Playoff
Maun United Terrors   1-0 Tonota FC             

NB: Maun United Terrors promoted

To First Division South

Southern Block
 1.Holy Ghost FC                             4   3  1  0   4- 1  10  Promoted 
-------------------------------------------------------------------
 2.Masitaoka FC                              4   2  2  0   7- 3   8
 3.Taung Young Strikers                      4   2  0  2   4- 5   6
 4.Kanye United                              4   1  1  2   3- 4   4
 5.Bokaa Young Pirates                       4   0  0  4   2- 7   0                                                     
 
Western Block
 1.Nojane Young Stars                        3   2  0  1   4- 3   6  Promoted 
-------------------------------------------------------------------
 2.Kang United                               3   2  0  1   4- 5   6
 3.King Rogers                               3   1  0  2   3- 4   3
 4.Moselebe Young Fighters                   3   1  0  2   4- 5   3   
NB: total goal difference -2


2017/18

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Ian King and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Hans Schöggl
Last updated: 29 May 2019

(C) Copyright Ian King, Hans Schöggl and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.