Botswana 2019/20


Premier League
Orange FA Cup 2019/20
Top-8
First Division

Premier League

Table:

 1.Jwaneng Galaxy (Jwaneng)                 20  12  5  3  37-15  41
 2.Township Rollers (Gaborone)              20  12  4  4  45-20  40  [C]
 3.Orapa United (Orapa)                     20  12  4  4  33-13  40
 4.Security Systems (Otse)                  20  11  6  3  29-17  39
 5.Gaborone United (Gaborone)               20  10  6  4  31-17  36
 6.Prisons XI (Gaborone)                    20   9  5  6  21-27  32
 7.MR Highlanders (Mahalapye)               20   9  4  7  28-27  31  [*2]
 8.Botswana Defence Force XI (Mogoditshane) 20   7  7  6  27-22  28
 9.Police XI (Gaborone)                     20   6  7  7  20-23  25
10.Gilport Lions (Lobatse)                  20   6  3 11  19-30  21  [P]
11.Notwane (Gaborone)                       20   7  4  9  22-26  19       [-6]
12.Extension Gunners (Lobatse)              20   7  3 10  30-36  18       [-6]
13.Morupule Wanderers (Palapye)             20   4  6 10  17-27  18  [P]
-------------------------------------------------------------------
14.TAFIC (Francistown)                      20   4  6 10  21-36  18  [P]
15.Molepolole City Stars (Molepolole)       20   3  5 12  13-30  11  [*1] [-3]
16.Miscellaneous (Serowe)                   20   2  3 15  16-43   9

[*1] Sharps Shooting Stars were renamed Molepolole City Stars
[*2] BR Highlanders were renamed Mahalapye Railway Highlanders during the season

NB: all points deductions due to failure to comply with licensing regulations;
    Gilport Lions had a 3-point deduction revoked

Round 1
[Aug 31]
Security Systems      1-0 Morupule Wanderers    
Extension Gunners     2-3 Township Rollers      
Prisons               2-1 BR Highlanders        
Gilport Lions         0-3 Gaborone United       
[Sep 1]
Molepolole City Stars 1-5 Jwaneng Galaxy        
BDF                   1-0 Miscellaneous         
Notwane               0-2 Police                
TAFIC                 0-1 Orapa United          

Round 2
[Sep 13]
Molepolole City Stars 0-0 TAFIC                 
Notwane               0-1 Security Systems      
[Sep 14]
Jwaneng Galaxy        1-1 Morupule Wanderers    
Miscellaneous         1-1 Gaborone United       
Gilport Lions         2-1 Extension Gunners     
Police                1-2 BR Highlanders        
Township Rollers      3-1 Orapa United          
BDF                   2-2 Prisons               

Round 3
[Sep 17]
BR Highlanders        1-2 Security Systems      
Township Rollers      0-0 Molepolole City Stars 
[Sep 18]
Morupule Wanderers    2-0 Notwane               
Orapa United          2-2 Gilport Lions         
Gaborone United       1-1 BDF                   
TAFIC                 1-2 Prisons               
Jwaneng Galaxy        1-1 Police                
Extension Gunners     1-0 Miscellaneous         

Round 4
[Sep 21]
Miscellaneous         1-2 Molepolole City Stars 
Prisons               2-2 Orapa United          
Gaborone United       2-1 TAFIC                 
Notwane               0-1 Jwaneng Galaxy        
BR Highlanders        1-0 Gilport Lions         
[Sep 22]
BDF                   2-0 Morupule Wanderers    
Police                2-1 Extension Gunners     [also reported 2-0]
Security Systems      2-1 Township Rollers      

Round 5
[Oct 2]
Gilport Lions         1-2 Security Systems      
Orapa United          1-0 Police                
Notwane               0-1 BR Highlanders        
Molepolole City Stars 0-0 Gaborone United       
[Oct 3]
Morupule Wanderers    1-4 Township Rollers      
TAFIC                 2-1 Miscellaneous         
Extension Gunners     1-3 Prisons               
BDF                   1-2 Jwaneng Galaxy        

Round 6
[Oct 17]
Police                0-2 Miscellaneous         
[Oct 18]
Jwaneng Galaxy        1-1 BR Highlanders        
Molepolole City Stars 0-1 Orapa United          
[Oct 19]
Township Rollers      3-1 Gilport Lions         
Security Systems      5-0 Prisons               
Morupule Wanderers    0-1 Extension Gunners     
Gaborone United       0-0 Notwane               
TAFIC                 1-3 BDF                   

NB: round 7 played after round 12

Round 8
[Oct 29]
BR Highlanders        3-1 Molepolole City Stars 
Gaborone United       0-0 Police                
[Oct 30]
Gilport Lions         2-3 TAFIC                 
Miscellaneous         1-3 Morupule Wanderers    
BDF                   1-1 Notwane               
Jwaneng Galaxy        0-0 Extension Gunners     
Prisons               0-5 Township Rollers      
Orapa United          0-0 Security Systems      

Round 9
[Nov 2]
BDF                   0-1 Extension Gunners     
TAFIC                 1-1 BR Highlanders        
Township Rollers      2-1 Notwane               
Gilport Lions         1-4 Jwaneng Galaxy        
Miscellaneous         0-6 Orapa United          
[Nov 3]
Gaborone United       1-0 Prisons               
Security Systems      1-0 Police                
Morupule Wanderers    1-1 Molepolole City Stars 

Round 10
[Nov 6]
Orapa United          2-0 Morupule Wanderers    
Jwaneng Galaxy        3-1 Gaborone United       
Prisons               1-1 Miscellaneous         
Notwane               1-0 Gilport Lions         
[Nov 7]
Police                0-0 Township Rollers      
BR Highlanders        0-1 BDF                   
Extension Gunners     5-1 TAFIC                 
Security Systems      3-1 Molepolole City Stars 

Round 11
[Nov 26]
Morupule Wanderers    0-2 BR Highlanders        
Molepolole City Stars 1-2 Gilport Lions         
[Nov 27]
Extension Gunners     2-2 Gaborone United       
Miscellaneous         1-1 Security Systems      
Orapa United          1-1 Notwane               
[Nov 28]
Police                2-0 Prisons               
[Dec 21]
BDF                   1-1 Township Rollers      
[Feb 12]
TAFIC                 1-1 Jwaneng Galaxy        

Round 12
[Nov 30]
Security Systems      0-2 Jwaneng Galaxy        
Township Rollers      3-0 Miscellaneous         
BR Highlanders        4-1 Extension Gunners     
Gaborone United       0-1 Orapa United          
[Dec 1]
Molepolole City Stars 1-0 BDF                   
Gilport Lions         0-2 Police                
[Dec 21]
TAFIC                 2-2 Notwane               
[Dec 22]
Prisons               0-0 Morupule Wanderers    

Round 7 [postponed from Oct 26, 27]
[Dec 3]
BR Highlanders        2-6 Gaborone United       
Township Rollers      3-2 Jwaneng Galaxy        
Extension Gunners     0-2 Security Systems      
Notwane               3-1 Miscellaneous         
[Dec 4]
Police                0-0 TAFIC                 
Orapa United          2-0 BDF                   
Molepolole City Stars 0-1 Prisons               
[Dec 5]
Morupule Wanderers    0-2 Gilport Lions         

Round 13
[Dec 10]
Extension Gunners     1-3 Orapa United          
Morupule Wanderers    1-1 TAFIC                 
[Dec 11]
Miscellaneous         0-2 Gilport Lions         
Security Systems      1-2 Gaborone United       
BDF                   2-2 Police                
Jwaneng Galaxy        3-0 Prisons               
[Dec 12]
BR Highlanders        0-0 Township Rollers      
Notwane               2-1 Molepolole City Stars 

Round 14
[Dec 14]
Police                1-1 Morupule Wanderers    
Orapa United          2-0 Jwaneng Galaxy        
TAFIC                 0-1 Security Systems      
[Dec 15]
Molepolole City Stars 0-3 Extension Gunners     
Miscellaneous         3-5 BR Highlanders        
Prisons               2-0 Notwane               
Township Rollers      0-3 Gaborone United       
[Feb 12]
Gilport Lions         0-2 BDF                   

Round 15
[Dec 17]
Security Systems      1-1 BDF                   
[Dec 18]
Police                0-1 Molepolole City Stars 
Jwaneng Galaxy        2-0 Miscellaneous         
Prisons               0-0 Gilport Lions         
Extension Gunners     2-4 Notwane               
[Dec 19]
BR Highlanders        0-2 Orapa United          
Gaborone United       0-1 Morupule Wanderers    
[Feb 19]
Township Rollers      4-1 TAFIC                 

Round 16
[Jan 11]
Extension Gunners     1-4 Police                
Molepolole City Stars 0-0 Security Systems      
Orapa United          0-1 Prisons               
Morupule Wanderers    3-0 Miscellaneous         [also reported 4-0]
BDF                   5-1 TAFIC                 
[Jan 12]
Gilport Lions         0-1 BR Highlanders        
Notwane               1-3 Township Rollers      
Gaborone United       1-3 Jwaneng Galaxy        

Round 17
[Jan 17]
Miscellaneous         0-1 Prisons               
Security Systems      1-1 Gilport Lions         
[Jan 18]
Notwane               0-2 Gaborone United       
BR Highlanders        2-0 Morupule Wanderers    
BDF                   0-4 Orapa United          
Jwaneng Galaxy        1-0 Molepolole City Stars 
TAFIC                 0-2 Extension Gunners     
[Jan 19]
Township Rollers      7-0 Police                

NB: BR Highlanders were renamed Mahalapye Railway Highlanders (MR Highlanders)

Round 18
[Feb 1]
Molepolole City Stars 2-3 Miscellaneous         
Extension Gunners     1-4 BDF                   
Orapa United          0-2 Gaborone United       
MR Highlanders        0-4 Jwaneng Galaxy        
Police                2-3 Notwane               
Prisons               2-1 TAFIC                 
Gilport Lions         2-1 Township Rollers      
[Feb 2]
Morupule Wanderers    3-3 Security Systems      

Round 19
[Feb 14]
Orapa United          2-0 Molepolole City Stars 
Notwane               2-0 Morupule Wanderers    
[Feb 15]
Gaborone United       2-0 Miscellaneous         
Extension Gunners     1-1 MR Highlanders        
Police                0-0 BDF                   
[Feb 16]
Jwaneng Galaxy        0-1 Security Systems      
TAFIC                 2-0 Gilport Lions         
Township Rollers      1-0 Prisons               

Round 20
[Feb 27]
BDF                   0-1 Gilport Lions         
[Feb 28]
Notwane               1-0 Orapa United          
Miscellaneous         1-2 TAFIC                 
[Feb 29]
Morupule Wanderers    0-1 Jwaneng Galaxy        
MR Highlanders        0-1 Police                
Prisons               2-1 Molepolole City Stars 
Security Systems      1-3 Extension Gunners     
[Mar 1]
Gaborone United       2-1 Township Rollers      

NB: league suspended until Apr 10 due to Covid-19 pandemic

Table:

 1.Jwaneng Galaxy (Jwaneng)                 20  12  5  3  37-15  41
 2.Township Rollers (Gaborone)              20  12  4  4  45-20  40  [C]
 3.Orapa United (Orapa)                     20  12  4  4  33-13  40
 4.Security Systems (Otse)                  20  11  6  3  29-17  39
 5.Gaborone United (Gaborone)               20  10  6  4  31-17  36
 6.Prisons XI (Gaborone)                    20   9  5  6  21-27  32
 7.MR Highlanders (Mahalapye)               20   9  4  7  28-27  31  [*2]
 8.Botswana Defence Force XI (Mogoditshane) 20   7  7  6  27-22  28
 9.Police XI (Gaborone)                     20   6  7  7  20-23  25
10.Gilport Lions (Lobatse)                  20   6  3 11  19-30  21  [P]
11.Notwane (Gaborone)                       20   7  4  9  22-26  19       [-6]
12.Extension Gunners (Lobatse)              20   7  3 10  30-36  18       [-6]
13.Morupule Wanderers (Palapye)             20   4  6 10  17-27  18  [P]
-------------------------------------------------------------------
14.TAFIC (Francistown)                      20   4  6 10  21-36  18  [P]
15.Molepolole City Stars (Molepolole)       20   3  5 12  13-30  11  [*1] [-3]
16.Miscellaneous (Serowe)                   20   2  3 15  16-43   9

[*1] Sharps Shooting Stars were renamed Molepolole City Stars
[*2] BR Highlanders were renamed Mahalapye Railway Highlanders during the season

NB: all points deductions due to failure to comply with licensing regulations;
    Gilport Lions had a 3-point deduction revoked

Orange FA Cup 2019/20

Preliminary Round [Dec 14]
Nojane King           1-2 King Rodgers (Rangers?)
Moselebe              2-4 Matebejana
Kanye United          0-2 Broadhurst United
Jwaneng Fighters      2-1 Bokaa Pirates
Holy Ghost            2-3 Mochudi Rovers
Jwaneng Fighters      1-1 Gilport Lions         [5-4 pen]
Taung Young Strikers  0-0 Masitaoka             [2-3 pen]     
Kang United           1-1 Uniao Flamengo Santos [3-5 pen]
 
1/16 Finals [Feb 22]
King Rodgers          0-2 Jwaneng Fighters   
Mogoditshane Fighters 1-5 Orapa United
Masitaoka             2-1 Sanyoko Bushbucks
Flamengo Santos       0-1 Mochudi Rovers
Mochudi Centre Chiefs 3-4 MR Highlanders
Prisons               1-1 Tsabothle             [6-5 pen]
Miscellaneous         0-2 Jwaneng Galaxy
Tonota                0-6 Township Rollers
Diamond Chiefs        0-0 Extension Gunners     [5-4 pen]
Motlakase             0-0 Broadhurst United     [4-5 pen]
Morupule Wanderers    1-1 Notwane               [4-5 pen]
Security Systems      0-0 BDF                   [5-6 pen]
Gaborone United       2-0 Black Forest
Matebejana            0-2 Calender Stars
Sua Flamingoes        1-0 Molepolole City Stars
Police                2-1 Eleven Angels
 
1/8 Finals 
[Mar 13]
Notwane               2-0 BDF 
Orapa United          3-4 Gaborone United
Mochudi Rovers        0-2 Jwaneng Galaxy
[Mar 14]
Sua Flamingoes        0-1 Township Rollers
Police                3-1 Prisons 
Diamond Chiefs        0-1 Masitaoka 
[Mar 15]
Broadhurst United     0-0 MR Highlanders        [2-3 pen]
Calender Stars        2-1 Jwaneng Fighters

Quarterfinals
Calender Stars         -  Masitaoka
Jwaneng Galaxy         -  Notwane
Police                 -  Gaborone United
Township Rollers       -  MR Highlanders                 


Top-8

Quarterfinals

First Legs
[Nov 22]
Orapa United          1-0 Security Systems      
[Nov 23]
Molepolole City Stars 0-2 Township Rollers      
[Nov 25]
Jwaneng Galaxy        1-0 Gaborone United       
BDF                   0-0 Police                
 
Second Legs
[Dec 7]
Gaborone United       1-0 Jwaneng Galaxy        [3-4 pen]
Security Systems      1-2 Orapa United          
[Dec 9]
Township Rollers      4-0 Molepolole City Stars 
Police                2-2 BDF                   
 
Semifinals

First Legs
[Jan 25]
Township Rollers      3-1 BDF                   
[Jan 26]
Jwaneng Galaxy        1-1 Orapa United          
 
Second Legs
[Feb 8]
Orapa United          1-0 Jwaneng Galaxy        
[Feb 9]
BDF                   1-0 Township Rollers      
 
Final [Mar 7, Obed Itani Chilume complex, Francistown]
Orapa United          1-1 Township Rollers      [4-3 pen]      

First Division

First Division North

Round 1 [Sep 14]
City Greens           0-1 Sankoyo Bush Bucks 
Green Lovers          1-0 Calendar Stars  
Great North Tigers    0-1 Santa Green 
Maun United Terrors   2-2 Sua Flamingoes 
Motlakase Power D.    0-0 Eleven Angels
Nico United           1-0 Tonota FC

Round 2 [Sep 21]
Calendar Stars        1-0 Great North Tigers 
Eleven Angels         1-0 City Greens 
Sankoyo Bush Bucks    1-2 Nico United
Santa Green           2-2 Motlakase Power Dynamos
Sua Flamingoes        2-0 Green Lovers
Tonota FC             0-0 Maun United Terrors 

Round 3 [Oct 5]
City Greens           1-3 Santa Green
Great North Tigers    0-0 Sua Flamingos
Green Lovers          0-0 Maun United Terrors
Motlakase Power D.    3-3 Calendar Sars
Nico United           0-0 Eleven Angels
Sankoyo Bush Bucks    5-0 Tonota FC

Round 4 [Oct 12]
Calendar Stars        0-0 City Greens           
Maun Terrors          2-1 Great North Tigers 
Mochudi Centre Chiefs 1-1 Nojane Young Stars 
Santa Green           0-2 Nico United    
Sua Flamingos         1-0 Motlakase Power Dynamos 
Tonota                0-0 Green Lovers

Round 5 [Oct 19]
Eleven Angels         1-0 Tonota FC
City Greens           0-1 Sua Flamingos
Great North Tigers    0-0 Green Lovers
Motlakase Power D.    0-1 Maun United Terrors
Nico United           3-1 Calendar Stars
Sankoyo Bush Bucks    1-1 Santa Green
 
Round 6 [Oct 30]
Calendar Stars        1-0 Sankoyo Bush Bucks
Green Lovers          1-0 Motlakase Power Dynamos
Maun United Terrors   3-2 City Greens           
Santa Green           1-3 Eleven Angels      
Sua Flamingos         2-1 Nico United
Tonota FC             0-2 Great North Tigers  
 
Round 7
[Nov 1]
Motlakase Power D.    1-0 Great North Tigers
Nico United           0-0 Maun United Terrors
[Nov 2]
Eleven Angels         1-0 Calendar Stars
City Greens           1-0 Green Lovers
Sankoyo Bush Bucks    0-0 Sua Flamingos
Santa Green           2-2 Tonota FC

First Division South

Round 1
[Sep 7]
Holy Ghost            0-0 Red Sparks 
Jwaneng Fighters      2-0 Broadhurst United 
Mochudi Rovers        0-0 Black Forest  
Mogoditshane Fighters 0-1 Mochudi Centre Chiefs 
Nojane Young Stars    0-2 Matebejana    
[Sep 8]
Masitaoka             1-0 Uniao Flamengo Santos    

Round 2
[Sep 14]
Black Forest          2-1 Ncojane Young Strikers 
Broadhurst United     0-1 Holy Ghost 
Matebajana            1-1 Masitaoka 
Red Sparks            4-1 Mochudi Rovers 
[Sep 15]
Mochudi Centre Chiefs 1-0 Jwaneng Fighters
Uniao Flamengo Santos 1-0 Mogoditshane Fighters  

Round 3 [Sep 21]
Holy Ghost            0-2 Mochudi Centre Chiefs
Jwaneng Fighters      1-4 Mogoditshane Fighters
Matebejana            0-1 Uniao Flamengo Santos     
Ncojane Y. Strikers   1-3 Red Sparks
[Sep 22]
Masitaoka             0-0 Black Forest
Mochudi Rovers        1-2 Broadhurst United  

Round 4 [Oct 5]
Black Forest          1-0 Matebejana
Broadhurst United     0-0 Ncojane Young Strikers
Mochudi Centre Chiefs 0-0 Mochudi Rovers
Mogoditshane Fighters 1-0 Holy Ghost
Red Sparks            1-2 Masitaoka 
Uniao Flamengo Santos 1-0 Jwaneng Fighters

Round 5 [Oct 12]
Black Forest          0-1 Uniao Flamingo Santos
Holy Ghost            2-2 Jwaneng Fighters
Masitaoka             1-3 Broadhurst United
Matebejana            0-1 Red Sparks
Mochudi Rovers        0-2 Mogoditshane Fighters
Ncojane Young Stars   1-1 Mochudi Centre Chiefs
 
Round 6
[Oct 18]
Broadhurst United     0-0 Matebejana
Union Flamengo Santos 0-1 Holy Ghost
[Oct 19]
Jwaneng Fighters      1-2 Mochudi Rovers
Mochudi Centre Chiefs 0-1 Masitaoka 
Mogoditshane Fighters 1-0 Nojane Young Stars
Red Sparks            1-2 Jwaneng Fighters
Union Flamengo Santos 0-1 Holy Ghost
 
Round 7 [Oct 30]
Black Forest          0-0 Broadhurst United
Masitaoka             1-2 Mogoditshane Fighters 
Matebejana            1-0 Mochudi Centre Chiefs
Mochudi Rovers        0-1 Holy Ghost 
Nojane Young Stars    1-0 Jwaneng Fighters
Red Sparks            1-2 Union Flamengo Santos
 
Round 8 [Nov 2]
Broadhurst United     1-1 Red Sparks
Holy Ghost            2-1 Nojane Young Stars
Jwaneng Fighters      0-1 Masitaoka
Mochudi Centre Chiefs 1-1 Black Forest
Mogoditshane Fighters 1-0 Matebejana
Union Flamengo Santos 0-1 Mochudi Rovers


2018/19

list of champions

list of cup winners


About this document

Sources included: https://www.facebook.com/BotswanaFootball/?ref=py_c

Prepared and maintained by Ian King, Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King, Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 19 Mar 2020

(C) Copyright Ian King, Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.