Central African Republic 2006

Championnat de la Ligue de Bangui
=================================

Première division
- - - - - - - - -

Round 1
[Mar 24]
ASCOM			lt  Kpéténé Star
Olympic Real		ppd Asset
[Mar 25]
Sporting Club		lt  Castel Foot
Diplomate		lt  Anges
[Mar 26]
USCA			lt  Stade Centrafricain
Tempête Mocaf		drw Espérance

Round 2
Diplomate		2-0 Castel Foot
Stade Centrafricain	1-0 Tempête Mocaf
USCA			4-0 Espérance
Asset			2-0 ASCOM
Anges			ppd Sporting Club		[due to the rain]
Kpéténé Star		lt  Olympic Real

Round 3
[Apr 7]
Sporting Club		lt  Asset
Tempête Mocaf		drw Anges
[Apr 8]
ASCOM			lt  Olympic Real
Espérance		bt  Kpéténé Star
[Apr 9]
Diplomate		bt  Stade Centrafricain
USCA			drw Castel Foot

Round 4
[Apr 14]
Anges			drw Olympic Real
Stade Centrafricain	lt  Espérance
[Apr 15]
Tempête Mocaf		--- USCA
Asset			lt  Diplomate
[Apr 16]
Kpéténé Star		lt  Sporting Club
Castel Foot		bt  ASCOM

Round 5
ASCOM			lt  Espérance
Anges			bt  Asset
[Aug 26]
Tempête Mocaf		bt  Sporting Club
Castel Foot		lt  Stade Centrafricain
[Aug 27]
Kpéténé Star		lt  Diplomate
USCA			lt  Olympic Real

Round 6
[May 5]
Kpéténé Star		1-2 Anges
[May 6]
USCA			0-2 Asset
Olympic Réal		1-1 Stade Centrafricain
[May 7]
Castel Foot		1-2 Tempête Mocaf
Espérance		2-1 Sporting Club
[?]
ASCOM			lt  Diplomate

Round 7
[May 12]
Sporting Club		1-3 USCA
[May 13]
Anges			1-0 Stade Centrafricain
Espérance		0-0 Castel Foot
[May 14]
Diplomate		1-0 Olympic Réal
Asset			2-0 Kpéténé Star
[Jun 12]
Tempête Mocaf		--- ASCOM

Round 8
[May 19]
Olympic Réal		--- Espérance
Anges			--- Castel Foot
[May 20]
Asset			--- Tempête Mocaf
Diplomate		--- Sporting Club
[May 21]
USCA			--- ASCOM
Kpéténé Star		--- Stade Centrafricain

Round 9
[May 26]
ASCOM			--- Anges
Tempête Mocaf		--- Kpéténé Star
[May 27]
Stade Centrafricain	--- Sporting Club
Espérance		--- Asset
[Jun 5]
USCA			1-4 Diplomate
Castel Foot		1-0 Olympic Réal

Round 10
[Jun 2]
Olympic Réal		0-0 Tempête Mocaf
Diplomate		2-0 Espérance
[Jun 3]
Anges			3-0 USCA
Kpéténé Star		1-0 Castel Foot
[tba]
Sporting Club		--- ASCOM
Asset			--- Stade Centrafricain

Round 11
[Jun 9]
ASCOM			0-1 Stade Centrafricain
USCA			--- Kpéténé Star
[Jun 10]
Tempête Mocaf		0-3 Diplomate
Castel Foot		2-2 Asset
[Jun 11]
Sporting Club		0-1 Olympic Réal
Espérance		0-2 Anges

Round 12
Kpéténé Star		--- ASCOM
Asset			--- Olympic Real
Castel Foot		--- Sporting Club
Stade Centrafricain	--- USCA
Espérance		--- Tempête Mocaf
[Aug 6]
Anges			--- Diplomate

Round 13
[Jul 21]
Sporting Club		--- Anges
[Jul 22]
ASCOM			--- Asset
[Aug 2]
Olympic Real		--- Kpéténé Star
[Aug 3]
Castel Foot		--- Diplomate
[Aug 4]
Tempête Mocaf		--- Stade Centrafricain
[Aug 5]
Espérance		--- USCA

Round 14
[Aug 11]
Stade Centrafricain	--- Diplomate
Castel Foot		--- USCA
[Aug 12]
Olympic Real		--- ASCOM
Kpéténé Star		--- Espérance
[Aug 13]
Asset			--- Sporting Club
Anges			--- Tempête Mocaf

Round 15
Olympic Real		--- Anges
Espérance		--- Stade Centrafricain
USCA			--- Tempête Mocaf
Diplomate		--- Asset
Sporting Club		--- Kpéténé Star
ASCOM			--- Castel Foot

Table (based on known and inferred results):

 1. Diplomate Football Club du 8ème Arrondissement (DFC 8)     10  9  0  1 12- 1 27
 2. Anges de Fatima						8  6  2  0  8- 1 20  [26]
 3. Olympic Real de Bangui (ORB)				9  4  3  2  2- 3 15  [18]
 4. Espérance du 5ème Arrondissement (Esp. 5)			9  4  2  3  2- 9 14  [17]
 5. Asset Gobongo						7  4  1  2  8- 2 13
 6. Stade Centrafricain (SCAF)					8  4  1  3  3- 2 13  [16]
 7. Castel Foot						       10  3  3  4  4- 7 12
 8. AS Tempête Mocaf						7  2  3  2  2- 5  9  [16]
 9. Union Sportive Centrafricaine de Bangui (USCA)		8  2  1  5  8-10  7
10. AS Kpéténé Star						8  2  0  6  2- 4  6  [15]
11. Sporting Club de Bangui (SCB)				7  1  0  6  2- 6  3
12. Association Sportive des Commerçants (ASCOM)		7  0  0  7  0-3   0  [3]

Round 16
[Aug 25]
Espérance		--- ASCOM
Anges			--- Asset
[Aug 26]
Tempête Mocaf		--- Sporting Club
Castel Foot		--- Stade Centrafricain
[Aug 27]
Kpéténé Star		--- Diplomate
USCA			--- Olympic Real

Round 17
[Sep 1]
Anges			1-2 Kpéténé Star
Sporting Club		5-1 Espérance
[Sep 2]
Stade Centrafricain	1-1 Olympic Réal
Tempête Mocaf		4-1 Castel Foot
[Sep 3]
Asset			1-2 USCA
Diplomate		0-3 ASCOM

Table:

 1. Diplomate Football Club du 8ème Arrondissement (DFC 8)	36 pts
 2. Olympic Real de Bangui (ORB)				32
 3. AS Tempête Mocaf						32
 4. Anges de Fatima						29
 5. Espérance du 5ème Arrondissement (Esp. 5)			24
 6. Stade Centrafricain (SCAF)					24
 7. AS Kpéténé Star						22
 8. Castel Foot						       	18
 9. Asset Gobongo						17
10. Sporting Club de Bangui (SCB)				17
11. Union Sportive Centrafricaine de Bangui (USCA)		17
12. Association Sportive des Commerçants (ASCOM)		 6

Round 18
USCA			--- Sporting Club
Stade Centrafricain	--- Anges
Castel Foot		--- Espérance
Olympic Réal		--- Diplomate
Kpéténé Star		--- Asset
ASCOM			--- Tempête Mocaf

Round 19
[Sep 15]
Castel Foot		5-1 Anges
[Sep 16]
Stade Centrafricain	--- Kpéténé Star
[Sep 17]
ASCOM			--- USCA
[tba]
Espérance		--- Olympic Réal
Tempête Mocaf		--- Asset
Sporting Club		--- Diplomate

Round 20
Anges			--- ASCOM
Kpéténé Star		--- Tempête Mocaf
Sporting Club		--- Stade Centrafricain
Asset			--- Espérance
Diplomate		--- USCA
Olympic Réal		--- Castel Foot

Round 21 [Oct 8]
Tempête Mocaf		2-1 Olympic Réal
Espérance		2-0 Diplomate
USCA			0-4 Anges
Castel Foot		0-2 Kpéténé Star
ASCOM			0-5 Sporting Club
Stade Centrafricain	2-1 Asset

Table:

 1. Diplomate Football Club du 8ème Arrondissement (DFC 8)	48 pts
 2. AS Tempête Mocaf						47
 3. Anges de Fatima						42
 4. Olympic Real de Bangui (ORB)				35
 5. Espérance du 5ème Arrondissement (Esp. 5)			35
 6. AS Kpéténé Star						32
 7. Stade Centrafricain (SCAF)					27
 8. Sporting Club de Bangui (SCB)				22
 9. Asset Gobongo						20
10. Castel Foot						       	18
11. Union Sportive Centrafricaine de Bangui (USCA)		10
12. Association Sportive des Commerçants (ASCOM)		 8


Champions: Diplomate Football Club du 8ème Arrondissement



Coupe Nationale 2006
===============

Provincial Stage
----------------

Zone Centre
- - - - - -

NB: played at M’baïki

Preliminar round [May 18]
Lobaye				1-0 Nana-Gribizi

Round 1
[May 19]
Bamingui-Bangoran		awd Vakaga		[Vakaga forfait]
[May 20]
Kémo				0-1 Ombella-M’poko

Final round [May 21]
Bamingui-Bangoran		drw Lobaye		[1-2 pen]
Ombella-M’poko			bye

Qualified: Lobaye and Ombella-M’poko.


Zone Est
- - - - 

NB: played at Mobaye

Preliminar round [May 19]
M’bomou				0-1 Basse-Kotto

Final round
[May 20]
Ouaka				awd Haut-M’bomou	[Haut-M’bomou forfait]
[May 21]
Hautte-Kotto			drw Basse-Kotto		[4-3 pen]

Qualified: Ouaka and Hautte-Kotto.


Zone Ouest
- - - - - 

NB: played at Bossangoa

Preliminar round [May 19]
Sangha-M’baéré			awd Ouham		[Sangha-M’baéré forfait]

Final round
[May 20]
Ouham Pendé			1-3 Nana-Mambéré
[May 21]
Ouham				drw Mambéré-Kadéï	[4-5 pen]

Qualified: Nana-Mambéré and Mambéré-Kadéï.


Zone Bangui
- - - - - -

First preliminar round
SICA-Sport			--- Saïdou Sport
Anégrée				--- Red Star
ACVN				--- CS Plateau
ASOPT				--- FC Tongolo

Second preliminar round
FC SOS Gbangouma		--- ACVN/CS Plateau
ASOPT/FC Tongolo		--- SICA-Sport/Saïdou Sport
Avenir				--- Anégrée/Red Star
M’poko Sport			--- JS Boeing

Round 1
ASCOM				--- M’poko Sport/JS Boeing
Avenir/Anégrée/Red Star		--- AS Kpéténé Star
SCAF				--- Castel Foot
Espérance 5ème			--- Tempête Mocaf
SCB				--- DFC8
Olympique Réal			--- Asset de Gobongo
FC SOS Gbangouma/ACVN/CS Plateau--- ASOPT/FC Tongolo/SICA-Sport/Saïdou Sport
Anges de Fatima			--- USCA

Round 2
SCAF/Castel Foot		--- Anges de Fatima/USCA
Espérance 5ème/Tempête Mocaf	--- Avenir/Anégrée/Red Star/AS Kpéténé Star
ASCOM/M’poko Sport/JS Boeing	--- FC SOS Gbangouma/ACVN/CS Plateau/ASOPT/FC Tongolo/SICA-Sport/Saïdou Sport
SCB/DFC8			--- Olympique Réal/Asset de Gobongo

Final round
Espérance 5ème/Tempête Mocaf/Avenir/Anégrée/Red Star/AS Kpéténé Star				       --- SCB/DFC8/Olympique Réal/Asset de Gobongo
ASCOM/M’poko Sport/JS Boeing/FC SOS Gbangouma/ACVN/CS Plateau/ASOPT/FC Tongolo/SICA-Sport/Saïdou Sport --- SCAF/Castel Foot/Anges de Fatima/USCA



National Stage
--------------

NB: To be played on July at Stade Barthélemy Boganda, Bangui.


Final [Aug 13, Stade Barthélemy Boganda, Bangui]




Second Level 2006



Championnat de la Ligue de Bangui
=================================

Deuxième division
- - - - - - - - -

Round 1
[Mar 21]
Anegrée Freese	2-0 M’Poko Sport
Saïdou Sport	1-1 ACVN
[Mar 22]
ASOPT		3-2 JSB
FC Avenir	3-2 FC SOS
[Mar 23]
Sica Sport	1-4 Red Star
AS Tongolo	3-0 CS Plateau

Round 2
Saïdou Sport	2-0 M’Poko Sport
ACVN		1t  Anegrée Freese
FC Avenir	3-0 JSB
FC SOS		2-0 ASOPT
Red Star	3-0 AS Tongolo
CS Plateau	--- Sica Sport

Round 3
[Apr 4]
ASOPT		1-0 ACVN
AS Tongolo	4-1 FC SOS
[Apr 5]
Saïdou Sport	1-0 Anegrée Freese
CS Plateau	drw M’Poko Sport	[reported 1-0]
[Apr 6]
FC Avenir	0-0 Red Star
Sica Sport	8-0 JSB

Round 4
[Apr 10]
FC SOS		1-1 Saïdou Sport
Red Star	drw CS Plateau
[Apr 12]
AS Tongolo	bt  Sica Sport
ACVN		1t  FC Avenir
[Apr 13]
M’Poko Sport	bt  ASOPT
JSB		1t  Anegrée Freese

Round 5
Anegrée Freese	bt  CS Plateau
ACVN		--- FC SOS
ASOPT		1t  AS Tongolo
Red Star	--- JSB
FC Avenir	drw M'Poko Sport
Saïdou Sport	1t  Sica Sport

Red Star - wons?
JSB, FC SOS - draws?
ACVN - loses?

Round 6
[May 2]
Anegrée Freese	1-0 FC Avenir
M’Poko Sport	4-1 FC SOS
[May 3]
Sica Sport	2-0 ACVN
[May 4]
JSB		0-3 AS Tongolo
CS Plateau	2-1 ASOPT
[May 5]
Saïdou Sport	5-3 Red Star

Round 7
[May 9]
ASOPT		--- Sica Sport
AS Tongolo	3-2 Anegrée Freese
[May 10]
FC SOS		0-0 Red Star
CS Plateau	4-1 JSB
[May 11]
FC Avenir	1-1 Saïdou Sport
ACVN		0-4 M’Poko Sport

Round 8
[May 16]
Saïdou Sport	0-1 CS Plateau
FC SOS		3-1 JSB
[May 17]
ACVN		0-3 AS Tongolo
FC Avenir	1-1 ASOPT
[May 18]
Sica Sport	1-0 Anegrée Freese
M’Poko Sport	0-1 Red Star

Round 9
[May 23]
Anegrée Freese	1-0 FC SOS
AS Tongolo	4-1 M'Poko Sport
[May 24]
Red Star	bt  ASOPT
CS Plateau	bt  ACVN
[May 25]
Sica Sport	bt  FC Avenir
JSB		bt  Saïdou Sport

Round 10
[May 30]
Saïdou Sport	0-1 AS Tongolo
FC Avenir	1-0 CS Plateau
[May 31]
FC SOS		0-3 Sica Sport
M'Poko Sport	1-1 JSB
[Jun 1]
ASOPT		1-3 Anegrée Freese
ACVN		0-1 Red Star

Round 11
[Jun 6]
Anegrée Freese	0-0 Red Star
Sica Sport	2-0 M'Poko Sport
[Jun 7]
AS Tongolo	3-0 FC Avenir
JSB		2-1 ACVN
[Jun 8]
ASOPT		1-1 Saïdou Sport
CS Plateau	0-2 FC SOS

Round 12
M’Poko Sport	--- Anegrée Freese
ACVN		--- Saïdou Sport
JSB		--- ASOPT
FC SOS		--- FC Avenir
Red Star	--- Sica Sport
CS Plateau	--- AS Tongolo

Round 13
M’Poko Sport	--- Saïdou Sport
Anegrée Freese	--- ACVN
JSB		--- FC Avenir
ASOPT		--- FC SOS
AS Tongolo	--- Red Star
Sica Sport	--- CS Plateau

Round 14
[Aug 8]
Red Star	--- FC Avenir
JSB		--- Sica Sport
[Aug 9]
Anegrée Freese	--- Saïdou Sport
M’Poko Sport	--- CS Plateau
[Aug 10]
ACVN		--- ASOPT
FC SOS		--- AS Tongolo

Round 15
Saïdou Sport	--- FC SOS
CS Plateau	--- Red Star
Sica Sport	--- AS Tongolo
FC Avenir	--- ACVN
ASOPT		--- M’Poko Sport
Anegrée Freese	--- JSB

Table (w/o some goals):

 1. AS Tongolo				       11 10  0  1 24- 7 30
 2. Anégrée des 92 Logements Freese	       12  8  1  3 10- 6 25 [24 pts?]
 3. Red Star				       11  6  4  1 12- 6 22
 4. Sica Sport					9  7  0  2 17- 4 21
 5. Football Club CS Avenir		       11  4  4  3  9- 8 16
 6. Football Club SOS Gbangouma (FC SOS)       12  4  3  5 17-17 15
 7. CS Plateau				       11  4  2  5  7- 9 14
 8. Saïdou-Club Sport			       11  3  4  4 12- 9 13
 9. M’Poko Sport			       11  3  3  5 10-14 12 [15 pts?]
10. ASOPT				       10  2  2  6  8-11  8
11. Jeunesse Sportive de Boeing (JSB)	       11  2  2  7  7-26  8 [7 pts?]
12. Athletic Club Voie Fluviale (ACVN)	       12  0  1 10  2-19  1

Round 16
[Aug 22]
CS Plateau	0-1 Anegrée Freese
FC SOS		5-0 ACVN
[Aug 23]
AS Tongolo	--- ASOPT
JSB		--- Red Star
[Aug 24]
M'Poko Sport	--- FC Avenir
Sica Sport	--- Saïdou Sport

Round 17
[Aug 29]
FC SOS		1-2 M’Poko Sport
AS Tongolo	3-0 JSB
[Aug 30]
Red Star	1-1 Saïdou Sport
[Aug 31]
FC Avenir	2-0 Anegrée Freese
ACVN		1-5 Sica Sport
[tba]
ASOPT		--- CS Plateau

Table:

 1. AS Tongolo					45 pts
 2. Sica Sport					43
 3. Red Star					36
 4. Anégrée des 92 Logements Freese		33
 5. M’Poko Sport				30
 6. Football Club CS Avenir			28
 7. Football Club SOS Gbangouma (FC SOS)	24
 8. Saïdou-Club Sport				18
 9. Jeunesse Sportive de Boeing (JSB)		13
10. ASOPT					13
11. CS Plateau					 3
12. Athletic Club Voie Fluviale (ACVN)		 3

Round 18
Sica Sport	--- ASOPT
Anegrée Freese	--- AS Tongolo
Red Star	--- FC SOS
JSB		--- CS Plateau
Saïdou Sport	--- FC Avenir
M’Poko Sport	--- ACVN

Round 19
[Sep 12]
JSB		0-2 FC SOS
Red Star	1-5 M’Poko Sport
[Sep 13]
CS Plateau	0-2 Saïdou Sport
ASOPT		0-4 FC Avenir
[Sep 14]
AS Tongolo	6-0 ACVN
Anegrée Freese	1-0 Sica Sport

Round 20
FC SOS		--- Anegrée Freese
M'Poko Sport	--- AS Tongolo
ASOPT		--- Red Star
ACVN		--- CS Plateau
FC Avenir	--- Sica Sport
Saïdou Sport	--- JSB

Round 21 [Oct 8]
AS Tongolo	2-0 Saïdou Sport
CS Plateau	0-7 FC Avenir
Sica Sport	2-1 FC SOS
JSB		2-2 M'Poko Sport
Anegrée Freese	0-1 ASOPT
Red Star	3-1 ACVN

Table:

 1. AS Tongolo					57 pts
 2. Sica Sport					50
 3. Football Club CS Avenir			37
 4. Anégrée des 92 Logements Freese		36
 5. Red Star					34
 6. Football Club SOS Gbangouma (FC SOS)	33
 7. M’Poko Sport				32
 8. Saïdou-Club Sport				25
 9. Jeunesse Sportive de Boeing (JSB)		22
10. ASOPT					20
11. Athletic Club Voie Fluviale (ACVN)		 7
12. CS Plateau					 4





2005

2008

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha (jose.batalha@netvisao.pt)
Last updated: 20 Feb 2014

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2006/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.