Cambodia 2019


Metfone C-League
Hun Sen Cup

Metfone C-League 2019

Table:

 1.Preah Khan Reach Svay Rieng      23  18  5  0  77-15  59
 2.Visakha                          23  16  3  4  76-27  51
 3.Nagaworld                        23  15  3  5  71-19  48  [C]
 4.Boeung Ket                       23  12  7  4  61-33  43
 5.Angkor Tiger                     23  12  6  5  62-28  42
 6.Phnom Penh Crown                 23  13  2  8  76-45  41
 7.National Defense Ministry        23  11  2 10  55-43  35
 8.Kirivong Sok Sen Chey            23  10  1 12  43-35  31  [P]
 9.Asia Euro United                 23   9  4 10  43-45  31
10.Soltilo Angkor                   23   8  5 10  30-35  29
11.National Police Commissary       23   8  3 12  52-49  27
12.Electricité de Cambodge          23   5  1 17  22-61  16
13.Kampong Cham                     23   2  0 21   9-162  6  [P]
-----------------------------------------------------------
14.Bati Academy U-18                23   1  0 22  20-100  3  [P]

Round 1
[Mar 16]
Electricité de Cambodge       0-1 Kampong Cham                  
Kirivong Sok Sen Chey         4-1 Bati Academy U-18             
Phnom Penh Crown              2-3 Boeung Ket                    
[Mar 17]
Visakha                       0-0 Soltilo Angkor                
Asia Euro United              0-1 Nagaworld                     
Preah Khan Reach Svay Rieng   2-0 National Police Commissary    
National Defense Ministry     1-1 Angkor Tiger                  

Round 2
[Mar 30]
Nagaworld                     2-4 National Defense Ministry     
National Police Commissary    3-2 Asia Euro United              
Visakha                       2-0 Kirivong Sok Sen Chey         
[Mar 31]	 
Bati Academy U-18             0-2 Phnom Penh Crown              
Electricité de Cambodge       1-0 Boeung Ket                    
Kampong Cham                 0-11 Angkor Tiger                  
Soltilo Angkor                0-1 Preah Khan Reach Svay Rieng   

Round 3
[Apr 6]
Electricité de Cambodge       2-0 Bati Academy U-18             
Asia Euro United              2-1 Soltilo Angkor                
National Defense Ministry    11-0 Kampong Cham                  
[Apr 7]
Kirivong Sok Sen Chey         0-2 Preah Khan Reach Svay Rieng   
Angkor Tiger                  1-1 Boeung Ket                    
Nagaworld                     6-0 National Police Commissary    
Phnom Penh Crown              1-3 Visakha                       

Round 4
[Apr 20]
Asia Euro United              2-1 Kirivong Sok Sen Chey         
Bati Academy U-18             0-6 Angkor Tiger                  
Visakha                       4-0 Electricité de Cambodge       
[Apr 21]
Kampong Cham                  0-7 Boeung Ket                    
National Police Commissary    2-4 National Defense Ministry     
Soltilo Angkor                0-1 Nagaworld                     
Preah Khan Reach Svay Rieng   5-1 Phnom Penh Crown              

Round 5
[Apr 27]
Kampong Cham                  0-3 Bati Academy U-18             
Electricité de Cambodge       0-1 Preah Khan Reach Svay Rieng   
National Defense Ministry     0-2 Boeung Ket                    
[Apr 28]
Kirivong Sok Sen Chey         1-3 Nagaworld                     
Angkor Tiger                  2-1 Visakha                       
National Police Commissary    2-2 Soltilo Angkor                
Phnom Penh Crown              1-0 Asia Euro United              

Round 6
[May 4]
Soltilo Angkor                1-1 National Defense Ministry     
National Police Commissary    2-3 Kirivong Sok Sen Chey         
Visakha                      14-0 Kampong Cham                  
[May 5]
Bati Academy U-18             1-3 Boeung Ket                    
Asia Euro United              2-2 Electricité de Cambodge       
Preah Khan Reach Svay Rieng   1-1 Angkor Tiger                  
Nagaworld                     3-0 Phnom Penh Crown              

Round 7
[May 11]
Electricité de Cambodge       0-3 Nagaworld                     
National Defense Ministry     4-3 Bati Academy U-18             
Visakha                       3-2 Boeung Ket                    
[May 12]
Kirivong Sok Sen Chey         0-1 Soltilo Angkor                
Kampong Cham                 0-13 Preah Khan Reach Svay Rieng   
Angkor Tiger                  6-1 Asia Euro United              
Phnom Penh Crown              3-0 National Police Commissary    

Round 8
[May 18]
Soltilo Angkor                1-0 Phnom Penh Crown              
Visakha                       5-1 Bati Academy U-18             
Nagaworld                     4-0 Angkor Tiger                  
[May 19]
Asia Euro United              5-0 Kampong Cham                  
National Police Commissary    1-0 Electricité de Cambodge       
Preah Khan Reach Svay Rieng   2-2 Boeung Ket                    
Kirivong Sok Sen Chey         4-1 National Defense Ministry     

Round 9
[May 25]
Asia Euro United              2-3 Boeung Ket                    
Angkor Tiger                  4-2 National Police Commissary    
National Defense Ministry     1-0 Visakha                       
[May 26]
Kampong Cham                 0-18 Nagaworld                     
Bati Academy U-18             0-3 Preah Khan Reach Svay Rieng   
Electricité de Cambodge       2-4 Soltilo Angkor                
Phnom Penh Crown              2-1 Kirivong Sok Sen Chey         

Round 10
[Jun 1]
Soltilo Angkor                0-3 Angkor Tiger                  
National Police Commissary   14-2 Kampong Cham                  
Phnom Penh Crown              3-1 National Defense Ministry     
[Jun 2]
Asia Euro United              6-1 Bati Academy U-18             
Kirivong Sok Sen Chey         1-2 Electricité de Cambodge       
Nagaworld                     0-2 Boeung Ket                    
Preah Khan Reach Svay Rieng   5-3 Visakha                       

Round 11
[Jun 15]
Electricité de Cambodge       0-5 Phnom Penh Crown              
Bati Academy U-18             0-3 Nagaworld                     
National Defense Ministry     1-2 Preah Khan Reach Svay Rieng   
[Jun 16]
Angkor Tiger                  2-0 Kirivong Sok Sen Chey         
National Police Commissary    1-2 Boeung Ket                    
Kampong Cham                  0-6 Soltilo Angkor                
Visakha                       1-3 Asia Euro United              

Round 12
[Jun 22]
Asia Euro United              0-2 Preah Khan Reach Svay Rieng   
Electricité de Cambodge       0-3 National Defense Ministry     
Phnom Penh Crown              1-0 Angkor Tiger                  
[Jun 23] 
National Police Commissary    5-1 Bati Academy U-18             
Soltilo Angkor                5-4 Boeung Ket                    
Kirivong Sok Sen Chey        12-0 Kampong Cham                  
Nagaworld                     2-3 Visakha                       

Round 13
[Jun 29]
Bati Academy U-18             1-2 Soltilo Angkor                
Angkor Tiger                  3-1 Electricité de Cambodge       
National Defense Ministry     4-1 Asia Euro United              
[Jun 30]
Kampong Cham                 2-17 Phnom Penh Crown              
Kirivong Sok Sen Chey         1-2 Boeung Ket                    
Visakha                       3-1 National Police Commissary    
Preah Khan Reach Svay Rieng   0-0 Nagaworld                     

Halfway Table:

 1.Preah Khan Reach Svay Rieng      13  10  3  0  39- 8  33
 2.Nagaworld                        13   9  1  3  46-10  28  [C]
 3.Angkor Tiger                     13   8  3  2  40-13  27
 4.Boeung Ket                       13   8  2  3  33-19  26
 5.Visakha                          13   8  1  4  42-18  25
 6.Phnom Penh Crown                 13   8  0  5  38-19  24
 7.National Defense Ministry        13   7  2  4  36-21  23
 8.Soltilo Angkor                   13   6  3  4  23-17  21
 9.Asia Euro United                 13   5  1  7  26-26  16
10.National Police Commissary       13   4  1  8  33-34  13
11.Kirivong Sok Sen Chey            13   4  0  9  28-22  12  [P]
12.Electricité de Cambodge          13   3  1  9  10-28  10
13.Bati Academy U-18                13   1  0 12  12-45   3  [P]
-----------------------------------------------------------
14.Kampong Cham                     13   1  0 12   5-131  3  [P]

Round 14
[Jul 6]
Angkor Tiger                  3-1 National Defense Ministry     
Bati Academy U-18             0-1 Kirivong Sok Sen Chey         
Kampong Cham                  1-3 Electricité de Cambodge       
[Jul 7]
National Police Commissary    0-2 Preah Khan Reach Svay Rieng   
Soltilo Angkor                2-3 Visakha                       
Boeung Ket                    4-4 Phnom Penh Crown              
Nagaworld                     6-1 Asia Euro United              

Round 15
[Jul 13]
Asia Euro United              1-1 National Police Commissary    
Kirivong Sok Sen Chey         1-4 Visakha                       
National Defense Ministry     0-1 Nagaworld                     
[Jul 14]
Angkor Tiger                  4-0 Kampong Cham                  
Boeung Ket                    4-0 Electricité de Cambodge       
Phnom Penh Crown             12-1 Bati Academy U-18             
Preah Khan Reach Svay Rieng   6-1 Soltilo Angkor                

Round 16
[Jul 20]
Bati Academy U-18             1-5 Electricité de Cambodge       
Soltilo Angkor                0-1 Asia Euro United              
Boeung Ket                    1-1 Angkor Tiger                  
[Jul 21]
Kampong Cham                  2-4 National Defense Ministry     
National Police Commissary    1-3 Nagaworld                     
Visakha                       4-3 Phnom Penh Crown              
Preah Khan Reach Svay Rieng   2-1 Kirivong Sok Sen Chey         

Round 17
[Jul 27]
Electricité de Cambodge       0-7 Visakha                       
Angkor Tiger                  8-3 Bati Academy U-18             
National Defense Ministry     3-2 National Police Commissary    
[Jul 28]
Kirivong Sok Sen Chey         2-0 Asia Euro United              
Boeung Ket                    4-0 Kampong Cham                  
Nagaworld                     3-0 Soltilo Angkor                
Phnom Penh Crown              2-5 Preah Khan Reach Svay Rieng   

Round 18
[Aug 3]
Bati Academy U-18             0-1 Kampong Cham                  
Boeung Ket                    4-3 National Defense Ministry     
Visakha                       2-1 Angkor Tiger                  
[Aug 4]
Soltilo Angkor                0-0 National Police Commissary    
Asia Euro United              3-4 Phnom Penh Crown              
Nagaworld                     0-2 Kirivong Sok Sen Chey         
Preah Khan Reach Svay Rieng   7-0 Electricité de Cambodge       

Round 19
[Aug 10]
Electricité de Cambodge       1-2 Asia Euro United              
Boeung Ket                    6-0 Bati Academy U-18             
Kampong Cham                  0-2 Visakha                       
Phnom Penh Crown              2-2 Nagaworld                     
[Aug 11]
Angkor Tiger                  1-1 Preah Khan Reach Svay Rieng   
Kirivong Sok Sen Chey         1-3 National Police Commissary    
National Defense Ministry     2-0 Soltilo Angkor                

Round 20
[Aug 17]
Soltilo Angkor                0-0 Kirivong Sok Sen Chey         
Bati Academy U-18             1-4 National Defense Ministry     
Nagaworld                     6-1 Electricité de Cambodge       
[Aug 18]
Boeung Ket                    1-1 Visakha                       
National Police Commissary    2-3 Phnom Penh Crown              
Asia Euro United              1-1 Angkor Tiger                  
Preah Khan Reach Svay Rieng   5-0 Kampong Cham                  

Round 21
[Aug 24]
Boeung Ket                    1-2 Preah Khan Reach Svay Rieng   
Bati Academy U-18             0-7 Visakha                       
Phnom Penh Crown              2-1 Soltilo Angkor                
National Defense Ministry     1-2 Kirivong Sok Sen Chey         
[Aug 25]
Electricité de Cambodge       1-2 National Police Commissary    
Angkor Tiger                  1-0 Nagaworld                     
Kampong Cham                  0-2 Asia Euro United              

Round 22
[Sep 14]
Soltilo Angkor                1-0 Electricité de Cambodge       
National Police Commissary    4-1 Angkor Tiger                  
Visakha                       3-0 National Defense Ministry     
[Sep 15]
Boeung Ket                    2-2 Asia Euro United              
Kirivong Sok Sen Chey         3-2 Phnom Penh Crown              
Nagaworld                     3-0 Kampong Cham                  
Preah Khan Reach Svay Rieng   7-0 Bati Academy U-18             

Round 23
[Sep 21]
Electricité de Cambodge       1-2 Kirivong Sok Sen Chey         
Kampong Cham                  0-4 National Police Commissary    
Angkor Tiger                  1-2 Soltilo Angkor                
[Sep 22]
Bati Academy U-18             2-4 Asia Euro United              
Boeung Ket                    1-1 Nagaworld                     
[Sep 23]
National Defense Ministry     1-4 Phnom Penh Crown              
Visakha                       1-1 Preah Khan Reach Svay Rieng   

Table:

 1.Preah Khan Reach Svay Rieng      23  18  5  0  77-15  59
 2.Visakha                          23  16  3  4  76-27  51
 3.Nagaworld                        23  15  3  5  71-19  48  [C]
 4.Boeung Ket                       23  12  7  4  61-33  43
 5.Angkor Tiger                     23  12  6  5  62-28  42
 6.Phnom Penh Crown                 23  13  2  8  76-45  41
 7.National Defense Ministry        23  11  2 10  55-43  35
 8.Kirivong Sok Sen Chey            23  10  1 12  43-35  31  [P]
 9.Asia Euro United                 23   9  4 10  43-45  31
10.Soltilo Angkor                   23   8  5 10  30-35  29
11.National Police Commissary       23   8  3 12  52-49  27
12.Electricité de Cambodge          23   5  1 17  22-61  16
13.Kampong Cham                     23   2  0 21   9-162  6  [P]
-----------------------------------------------------------
14.Bati Academy U-18                23   1  0 22  20-100  3  [P]

Hun Sen Cup 2019

1/8 Finals

First Legs
[Jun 26]
Siem Reap                     0-6 Boeung Ket                    
Electricité de Cambodge       0-0 Angkor Tiger                  
[Jun 27]
Phnom Penh Crown             10-0 Kampong Cham                  
Preah Khan Reach Svay Rieng   4-0 Thbong Khmum                  
[Jul 3]
Kirivong Sok Sen Chey         2-0 Nagaworld                     
Asia Euro United              1-3 National Defense Ministry     
[Jul 4]
National Police Commissary    0-6 Visakha                       
Soltilo Angkor               10-1 Rattanakiri                   

Second Legs
[Jul 10]
Boeung Ket                    3-0 Siem Reap                     
Angkor Tiger                  3-2 Electricité de Cambodge       
[Jul 11]
Kampong Cham                 0-14 Phnom Penh Crown              
Thbong Khmum                  1-4 Preah Khan Reach Svay Rieng   
[Jul 17]
Rattanakiri                   5-5 Soltilo Angkor                
National Defense Ministry     3-2 Asia Euro United              
[Jul 18]
Nagaworld                     1-0 Kirivong Sok Sen Chey         
Visakha                       4-0 National Police Commissary    

Quarterfinals

First Legs
[Aug 14]
Boeung Ket                    2-0 Soltilo Angkor                
National Defense Ministry     1-0 Phnom Penh Crown              
Visakha                       4-2 Kirivong Sok Sen Chey         
[Aug 15]
Angkor Tiger                  0-2 Preah Khan Reach Svay Rieng   

Second Legs [Aug 28]
Soltilo Angkor                1-0 Boeung Ket                    
Kirivong Sok Sen Chey         0-1 Visakha                       
Phnom Penh Crown              2-1 National Defense Ministry     [5-4 pen]
Preah Khan Reach Svay Rieng   4-0 Angkor Tiger                  

Semifinals
[Sep 18]
Visakha                       0-4 Boeung Ket                    
[Sep 19]
Preah Khan Reach Svay Rieng   0-0 Phnom Penh Crown              [5-4 pen]

Final
Boeung Ket                     -  Preah Khan Reach Svay Rieng   


2018

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 3 Oct 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.