Cambodia 2020


Metfone C-League
Hun Sen Cup

Metfone C-League 2020

Regular Stage | Championship Playoff | Relegation Playoff 

Regular Stage

Final Table:

 1.Boeung Ket                       12  10  2  0  39-11  32       Championship Playoff
 2.Preah Khan Reach Svay Rieng      12  10  1  1  45-13  31  [C]  Championship Playoff
 3.Visakha                          12   7  2  3  39-12  23       Championship Playoff
 4.Royal Cambodian Armed Forces     12   7  2  3  20-18  23  [*]  Championship Playoff
 5.Phnom Penh Crown                 12   6  4  2  35-11  22       Championship Playoff
 6.Nagaworld                        12   6  4  2  26-15  22       Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Angkor Tiger                     12   6  3  3  22-12  21       Relegation Playoff
 8.Kirivong Sok Sen Chey            12   3  2  7  16-27  11       Relegation Playoff
 9.Asia Euro United                 12   3  1  8  16-40  10       Relegation Playoff
10.Electricité de Cambodge          12   2  3  7  15-33   9       Relegation Playoff
11.National Police Commissary       12   2  1  9  17-34   7       Relegation Playoff
12.Soltilo Angkor                   12   2  1  9  17-39   7       Relegation Playoff
13.Bati Academy U-18                12   0  2 10   4-46   2       Relegation Playoff

[*] National Defense Ministry returned to their former name Royal Cambodian Armed Forces

NB: due to the interruption caused by the Covid-19 pandemic, the first six clubs after
    round 13 play off for the championship and the bottom-7 against relegation

Round 1
[Feb 15]
Phnom Penh Crown              3-0 Electricité de Cambodge       
Visakha                       2-1 National Police Commissary    
Bati Academy U-18             0-0 Royal Cambodian Armed Forces  
[Feb 16]
Asia Euro United              1-0 Kirivong Sok Sen Chey         
Angkor Tiger                  1-1 Boeung Ket                    
Preah Khan Reach Svay Rieng   5-1 Soltilo Angkor                
Nagaworld                     bye

Round 2
[Feb 22]
Kirivong Sok Sen Chey         2-4 Preah Khan Reach Svay Rieng   
Boeung Ket                    1-0 Visakha                       
Nagaworld                     2-1 National Police Commissary    
[Feb 23]
Royal Cambodian Armed Forces  2-0 Asia Euro United              
Bati Academy U-18             0-7 Phnom Penh Crown              
Soltilo Angkor                0-4 Angkor Tiger                  
Electricité de Cambodge       bye

Round 3
[Feb 29]
Electricité de Cambodge       2-0 Bati Academy U-18             
Boeung Ket                    1-1 Nagaworld                     
Phnom Penh Crown              6-0 Asia Euro United              
[Mar 3]
Angkor Tiger                  2-0 Kirivong Sok Sen Chey         
Visakha                       7-1 Soltilo Angkor                
Preah Khan Reach Svay Rieng   2-0 Royal Cambodian Armed Forces  
National Police Commissary    bye

Round 4
[Mar 7]
Nagaworld                     4-2 Soltilo Angkor                
Asia Euro United              1-1 Electricité de Cambodge       
National Police Commissary    0-3 Boeung Ket                    
[Mar 8]
Royal Cambodian Armed Forces  1-1 Angkor Tiger                  
Kirivong Sok Sen Chey         0-2 Visakha                       
Phnom Penh Crown              0-0 Preah Khan Reach Svay Rieng   
Bati Academy U-18             bye

Round 5
[Mar 14]
Asia Euro United              4-0 Bati Academy U-18             
Preah Khan Reach Svay Rieng   3-0 Electricité de Cambodge       
[Mar 15]
Kirivong Sok Sen Chey         1-1 Nagaworld                     
Soltilo Angkor                4-2 National Police Commissary    
Visakha                       0-1 Royal Cambodian Armed Forces  
Phnom Penh Crown              1-0 Angkor Tiger                  
Boeung Ket                    bye

Round 6
[Jul 4]
Boeung Ket                    3-0 Soltilo Angkor                
Bati Academy U-18            0-10 Preah Khan Reach Svay Rieng   
National Police Commissary    1-4 Kirivong Sok Sen Chey         
[Jul 5]
Electricité de Cambodge       2-2 Angkor Tiger                  
Nagaworld                     4-1 Royal Cambodian Armed Forces  
Phnom Penh Crown              2-2 Visakha                       
Asia Euro United              bye

Round 7
[Jul 11]	
Angkor Tiger                  2-0 Bati Academy U-18             
Preah Khan Reach Svay Rieng   7-2 Asia Euro United              
Royal Cambodian Armed Forces  3-1 National Police Commissary    
[Jul 12]
Kirivong Sok Sen Chey         1-4 Boeung Ket                    
Nagaworld                     1-1 Phnom Penh Crown              
Visakha                       4-0 Electricité de Cambodge       
Soltilo Angkor                bye

Round 8
[Jul 18]
Asia Euro United              0-3 Angkor Tiger                  
Boeung Ket                    6-1 Royal Cambodian Armed Forces  
Soltilo Angkor                2-3 Kirivong Sok Sen Chey         
[Jul 19]	 
Bati Academy U-18             0-6 Visakha                       
Electricité de Cambodge       1-5 Nagaworld                     
Phnom Penh Crown              4-0 National Police Commissary    
Preah Khan Reach Svay Rieng   bye

Round 9
[Jul 25]
Preah Khan Reach Svay Rieng   2-0 Angkor Tiger                  
Royal Cambodian Armed Forces  3-0 Soltilo Angkor                
Visakha                      10-1 Asia Euro United              
[Jul 26]
Boeung Ket                    3-1 Phnom Penh Crown              
Electricité de Cambodge       0-3 National Police Commissary    
Nagaworld                     3-0 Bati Academy U-18             
Kirivong Sok Sen Chey         bye

Round 10
[Aug 1]
Kirivong Sok Sen Chey         0-1 Royal Cambodian Armed Forces  
Asia Euro United              2-4 Nagaworld                     
Phnom Penh Crown              2-2 Soltilo Angkor                
[Aug 2]
Electricité de Cambodge       2-4 Boeung Ket                    
National Police Commissary    1-1 Bati Academy U-18             
Preah Khan Reach Svay Rieng   3-2 Visakha                       
Angkor Tiger                  bye

Round 11
[Aug 8]
Kirivong Sok Sen Chey         0-6 Phnom Penh Crown              
Visakha                       3-1 Angkor Tiger                  
Nagaworld                     0-2 Preah Khan Reach Svay Rieng   
[Aug 9]
Soltilo Angkor                2-3 Electricité de Cambodge       
National Police Commissary    3-2 Asia Euro United              
Boeung Ket                    6-1 Bati Academy U-18             
Royal Cambodian Armed Forces  bye

Round 12
[Aug 15]
Angkor Tiger                  2-0 Nagaworld                     
Electricité de Cambodge       2-2 Kirivong Sok Sen Chey         
Phnom Penh Crown              2-3 Royal Cambodian Armed Forces  
[Aug 16]
Bati Academy U-18             1-2 Soltilo Angkor                
Asia Euro United              abd Boeung Ket                    [abandoned at 0-0 after 20'
Preah Khan Reach Svay Rieng   5-2 National Police Commissary     due to heavy rain]
[Aug 17]
Asia Euro United              1-3 Boeung Ket                    [remaining 70']
Visakha                       bye

Round 13
[Aug 22]
National Police Commissary    2-4 Angkor Tiger                  
Bati Academy U-18             1-3 Kirivong Sok Sen Chey         
Nagaworld                     1-1 Visakha                       
[Aug 23]
Soltilo Angkor                1-2 Asia Euro United              
Royal Cambodian Armed Forces  4-2 Electricité de Cambodge       
Preah Khan Reach Svay Rieng   2-4 Boeung Ket                    
Phnom Penh Crown              bye

Final Table:

 1.Boeung Ket                       12  10  2  0  39-11  32       Championship Playoff
 2.Preah Khan Reach Svay Rieng      12  10  1  1  45-13  31  [C]  Championship Playoff
 3.Visakha                          12   7  2  3  39-12  23       Championship Playoff
 4.Royal Cambodian Armed Forces     12   7  2  3  20-18  23  [*]  Championship Playoff
 5.Phnom Penh Crown                 12   6  4  2  35-11  22       Championship Playoff
 6.Nagaworld                        12   6  4  2  26-15  22       Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Angkor Tiger                     12   6  3  3  22-12  21       Relegation Playoff
 8.Kirivong Sok Sen Chey            12   3  2  7  16-27  11       Relegation Playoff
 9.Asia Euro United                 12   3  1  8  16-40  10       Relegation Playoff
10.Electricité de Cambodge          12   2  3  7  15-33   9       Relegation Playoff
11.National Police Commissary       12   2  1  9  17-34   7       Relegation Playoff
12.Soltilo Angkor                   12   2  1  9  17-39   7       Relegation Playoff
13.Bati Academy U-18                12   0  2 10   4-46   2       Relegation Playoff

[*] National Defense Ministry returned to their former name Royal Cambodian Armed Forces

NB: due to the interruption caused by the Covid-19 pandemic, the first six clubs after
    round 13 play off for the championship and the bottom-7 against relegation

Championship Playoff

Table at start:

 1.Boeung Ket                       12  10  2  0  39-11  32
 2.Preah Khan Reach Svay Rieng      12  10  1  1  45-13  31  [C]
 3.Visakha                          12   7  2  3  39-12  23
 4.Royal Cambodian Armed Forces     12   7  2  3  20-18  23  [*]
 5.Phnom Penh Crown                 12   6  4  2  35-11  22
 6.Nagaworld                        12   6  4  2  26-15  22

Round 14
[Sep 5]
Royal Cambodian Armed Forces  1-1 Nagaworld                     
[Sep 6]
Visakha                       2-3 Boeung Ket                    
Preah Khan Reach Svay Rieng   1-2 Phnom Penh Crown              

Round 15
[Sep 12]
Nagaworld                     1-1 Boeung Ket                    
Visakha                       0-0 Phnom Penh Crown              
[Sep 13]
Royal Cambodian Armed Forces  2-5 Preah Khan Reach Svay Rieng   

Round 16
[Sep 26]
Royal Cambodian Armed Forces   -  Phnom Penh Crown              
[Sep 27]
Boeung Ket                     -  Preah Khan Reach Svay Rieng   
Visakha                        -  Nagaworld                     

Table:

 1.Boeung Ket                       14  11  3  0  43-14  36
 2.Preah Khan Reach Svay Rieng      14  11  1  2  51-17  34  [C]
 3.Phnom Penh Crown                 14   7  5  2  37-12  26
 4.Visakha                          14   7  3  4  41-15  24
 5.Nagaworld                        14   6  6  2  28-17  24
 6.Royal Cambodian Armed Forces     14   7  3  4  23-24  24  [*]

Round 17 [Oct 11]
Royal Cambodian Armed Forces   -  Boeung Ket                    
Visakha                        -  Preah Khan Reach Svay Rieng   
Phnom Penh Crown               -  Nagaworld                     

Round 18 [Oct 25]
Royal Cambodian Armed Forces   -  Visakha                       
Phnom Penh Crown               -  Boeung Ket                    
Preah Khan Reach Svay Rieng    -  Nagaworld                     

Relegation Playoff

Table at start:

 7.Angkor Tiger                     12   6  3  3  22-12  21
 8.Kirivong Sok Sen Chey            12   3  2  7  16-27  11
 9.Asia Euro United                 12   3  1  8  16-40  10
10.Electricité de Cambodge          12   2  3  7  15-33   9
11.National Police Commissary       12   2  1  9  17-34   7
12.Soltilo Angkor                   12   2  1  9  17-39   7
-----------------------------------------------------------
13.Bati Academy U-18                12   0  2 10   4-46   2

Round 14
[Sep 5]
Angkor Tiger                  1-0 National Police Commissary    
Kirivong Sok Sen Chey         2-1 Bati Academy U-18             
[Sep 6]
Electricité de Cambodge       1-2 Soltilo Angkor                
Asia Euro United              bye

Round 15
[Sep 12]
Soltilo Angkor                2-2 Bati Academy U-18             
[Sep 13]
Kirivong Sok Sen Chey         0-1 Angkor Tiger                  
Asia Euro United              1-3 National Police Commissary    
Electricité de Cambodge       bye

Round 16
[Sep 26]
National Police Commissary     -  Electricité de Cambodge       
Bati Academy U-18              -  Asia Euro United              
[Sep 27]
Kirivong Sok Sen Chey          -  Soltilo Angkor                
Angkor Tiger                  bye

Table:

 7.Angkor Tiger                     14   8  3  3  24-12  27
 8.Kirivong Sok Sen Chey            14   4  2  8  18-29  14
 9.Soltilo Angkor                   14   3  2  9  21-42  11
10.National Police Commissary       14   3  1 10  20-36  10
11.Asia Euro United                 13   3  1  9  17-43  10
12.Electricité de Cambodge          13   2  3  8  16-35   9
-----------------------------------------------------------
13.Bati Academy U-18                14   0  3 11   7-50   3

Round 17
[Oct 3]
Kirivong Sok Sen Chey          -  Electricité de Cambodge       
Bati Academy U-18              -  National Police Commissary    
[Oct 4]
Angkor Tiger                   -  Asia Euro United              
Soltilo Angkor                bye

Round 18 [Oct 10]
Kirivong Sok Sen Chey          -  National Police Commissary    
Angkor Tiger                   -  Electricité de Cambodge       
Asia Euro United               -  Soltilo Angkor                
Bati Academy U-18             bye

Round 19
[Oct 17]
National Police Commissary     -  Soltilo Angkor                
Electricité de Cambodge        -  Asia Euro United              
[Oct 18]
Bati Academy U-18              -  Angkor Tiger                  
Kirivong Sok Sen Chey         bye

Round 20 [Oct 24]
Kirivong Sok Sen Chey          -  Asia Euro United              
Angkor Tiger                   -  Soltilo Angkor                
Bati Academy U-18              -  Electricité de Cambodge       
National Police Commissary    bye

Hun Sen Cup 2020

Provincial Qualifying Tournament

NB: between provincial selections

Group Stage

Reported Final Tables:

Group A
 1.Kampong Chhnang Province          6   2  4  0  14- 6  10  Qualified
 2.Pursat Province                   6   2  4  0  12- 5  10  
 3.Battambang Province               6   1  4  1   8- 9   7
 4.Banteay Meanchey Province         6   0  2  4   4-19   2
NB: total goal difference -1

Group B
 1.Siem Reap Province                4   3  0  1   6- 4   9  Qualified
 2.Preah Vihear Province             4   2  0  2   9- 8   6  
 3.Kampong Thom Province             4   1  0  3   8-11   3

Group C
 1.Prey Veng Province                4   2  2  0  17- 5   8  Qualified
 2.Tboung Khmum Province             4   2  2  0   9- 5   8  Qualified
 3.Rattanakkiri Province             4   0  0  4   6-21   0  
NB: total goal difference +1

Group D
 1.Kampong Speu Province             4   2  2  0   4- 1   8  Qualified
 2.Kandal Province                   4   1  3  0   7- 2   6  Qualified
 3.Ta Keo Province                   4   0  1  3   2-10   1  

Group E
 1.Kep Province                      6   4  1  1  21-11  13  Qualified
 2.Koh Kong Province                 6   2  3  1  12-11   9  Qualified
 3.Preah Sihanouk Province           6   1  2  3  11-11   5  
 4.Kampot Province                   6   1  2  3   8-19   5

NB: comparison of group runners-up without matches against 4th placed teams

Quarterfinals

First Legs [Jun 30]
Siem Reap Province            3-1 Kandal Province               
Prey Veng Province            5-1 Koh Kong Province             
Kampong Speu Province         0-2 Tboung Khmum Province         
Kep Province                  4-3 Kampong Chhnang Province      

Second Legs
[Jul 7]
Kandal Province               3-1 Siem Reap Province            [1-3 pen]
Koh Kong Province             0-3 Prey Veng Province            
[Jul 8]
Tboung Khmum Province         1-1 Kampong Speu Province         
Kampong Chhnang Province      1-2 Kep Province                  

NB: all semifinalists qualify for national stage

Semifinals

First Legs [Jul 15]
Siem Reap Province            0-2 Prey Veng Province            
Tboung Khmum Province         2-1 Kep Province

Second Legs [Jul 22]
Prey Veng Province            7-0 Siem Reap Province            
Kep Province                  1-3 Tboung Khmum Province         

Third Place Match [Jul 29]
Siem Reap Province            0-3 Kep Province                  

Final [Jul 29]
Prey Veng Province            1-0 Tboung Khmum Province         

National Stage

NB: all top level teams enter, except for Bati Academy U-18

Round 1

First Legs
[Aug 12]
Royal Cambodian Armed Forces 10-2 Kep Province                  
Kirivong Sok Sen Chey         0-0 National Police Commissary    
Angkor Tiger                  2-3 Prey Veng Province            
Nagaworld                     3-2 Electricité de Cambodge       
Phnom Penh Crown              4-0 Asia Euro United              
[Aug 13]
Siem Reap Province            0-5 Boeung Ket                    
Preah Khan Reach Svay Rieng   1-1 Soltilo Angkor                
[Aug 19]
Visakha                       0-0 Tboung Khmum Province         

Second Legs
[Aug 19]
National Police Commissary    1-1 Kirivong Sok Sen Chey         [3-4 pen]
Electricité de Cambodge       0-1 Nagaworld                     
Prey Veng Province            2-2 Angkor Tiger                  
[Aug 20]
Kep Province                  1-4 Royal Cambodian Armed Forces  
Asia Euro United              0-6 Phnom Penh Crown              
Boeung Ket                   13-0 Siem Reap Province
Soltilo Angkor                0-2 Preah Khan Reach Svay Rieng   
[Aug 26]
Tboung Khmum Province         1-4 Visakha                       

Quarterfinals

First Legs
[Aug 29]
Royal Cambodian Armed Forces  1-0 Prey Veng Province            
Nagaworld                     2-2 Preah Khan Reach Svay Rieng   
Phnom Penh Crown              2-1 Kirivong Sok Sen Chey         
[Aug 30]
Boeung Ket                    1-1 Visakha                       

Second Legs
[Oct 7]
Kirivong Sok Sen Chey          -  Phnom Penh Crown              
Preah Khan Reach Svay Rieng    -  Nagaworld                     
Prey Veng Province             -  Royal Cambodian Armed Forces  
[Oct 8]
Visakha                        -  Boeung Ket                    

2019

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 17 Sep 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2020
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.