China 2014


China Super League
China League One
China League Two

China Super League

Table:

 1.Guangzhou Evergrande            22  16  3  3  54-21  51
 2.Beijing Guoan                   22  14  3  5  35-19  45
 3.Guangzhou R&F                   22  12  4  6  46-29  40
 4.Shanghai SIPG                   22  11  7  4  37-28  40
 5.Guizhou Renhe                   22  10  6  6  28-25  36
 6.Shandong Luneng (Ji'nan)        22   8  8  6  29-23  32
 7.Jiangsu Sainty (Nanjing)        21   8  7  6  27-26  31
 8.Tianjin Teda                    22   7  6  9  26-32  27
 9.Shanghai Shenhua                22   6  8  8  25-30  26
10.Shanghai Shenxin                22   7  4 11  18-31  25
11.Changchun Yatai                 22   6  6 10  27-30  24
12.Hangzhou Greentown              22   6  6 10  32-43  24
13.Henan Jianye                    22   4  7 10  22-31  20
14.Dalian Aerbin                   22   4  8 10  23-35  20
----------------------------------------------------------
15.Liaoning Whowin (Shenyang)      22   4  8 10  19-32  20
16.Harbin Yiteng                   21   4  4 13  25-38  16

Round 1
[Mar 7]
Shandong Luneng          1-0 Harbin Yiteng            
[Mar 8]
Beijing Guoan            1-0 Changchun Yatai          
Guangzhou Evergrande     3-0 Henan Jianye             
Hangzhou Greentown       1-1 Dalian Aerbin            
Jiangsu Sainty           0-0 Guizhou Renhe            
[Mar 9]
Liaoning Whowin          1-1 Shanghai SIPG            
Shanghai Shenxin         0-2 Shanghai Shenhua         
Tianjin Teda             1-1 Guangzhou R&F            

Round 2
[Mar 15]
Dalian Aerbin            0-1 Beijing Guoan            
Guangzhou Evergrande     4-1 Harbin Yiteng            
Guizhou Renhe            2-0 Tianjin Teda             
Shanghai Shenhua         1-3 Hangzhou Greentown       
[Mar 16]
Changchun Yatai          0-0 Henan Jianye             
Guangzhou R&F            0-0 Liaoning Whowin          
Shanghai SIPG            5-1 Shanghai Shenxin         
[Apr 9]
Jiangsu Sainty           1-0 Shandong Luneng          
     
Round 3
[Mar 22]
Hangzhou Greentown       1-2 Shanghai SIPG            
Henan Jianye             2-2 Dalian Aerbin            
Jiangsu Sainty           2-1 Harbin Yiteng            
Shanghai Shenxin         1-3 Guangzhou R&F            
[Mar 23]
Guangzhou Evergrande     1-3 Changchun Yatai          
Liaoning Whowin          1-2 Guizhou Renhe            
Tianjin Teda             1-1 Shandong Luneng          
[Mar 24]
Beijing Guoan            2-0 Shanghai Shenhua         

Round 4
[Mar 28]
Guizhou Renhe            0-1 Shanghai Shenxin         
Jiangsu Sainty           0-2 Guangzhou Evergrande     
Shandong Luneng          1-0 Liaoning Whowin          
Shanghai SIPG            1-0 Beijing Guoan            
[Mar 29]
Dalian Aerbin            2-1 Changchun Yatai          
Shanghai Shenhua         0-0 Henan Jianye             
[Mar 30]
Guangzhou R&F            6-2 Hangzhou Greentown       
Tianjin Teda             3-0 Harbin Yiteng            

Round 5
[Apr 5]
Henan Jianye             1-0 Shanghai SIPG            
Jiangsu Sainty           4-0 Tianjin Teda             
Liaoning Whowin          3-0 Harbin Yiteng            
[Apr 6]
Changchun Yatai          2-2 Shanghai Shenhua         
Guangzhou Evergrande     4-2 Dalian Aerbin            
Hangzhou Greentown       2-1 Guizhou Renhe            
Shanghai Shenxin         0-1 Shandong Luneng          
[Apr 7]
Beijing Guoan            2-0 Guangzhou R&F            

Round 6
[Apr 11]
Guizhou Renhe            1-2 Beijing Guoan            
Tianjin Teda             2-5 Guangzhou Evergrande     
[Apr 12]
Shandong Luneng          2-0 Hangzhou Greentown       
Shanghai SIPG            1-0 Changchun Yatai          
[Apr 13]
Guangzhou R&F            4-0 Henan Jianye             
Jiangsu Sainty           1-1 Liaoning Whowin          
Shanghai Shenhua         2-0 Dalian Aerbin            
Shanghai Shenxin         1-0 Harbin Yiteng            

Round 7
[Apr 18]
Henan Jianye             1-2 Guizhou Renhe            
[Apr 19]
Beijing Guoan            0-3 Shandong Luneng          
Guangzhou Evergrande     2-1 Shanghai Shenhua         
[Apr 20]
Changchun Yatai          2-3 Guangzhou R&F            
Dalian Aerbin            1-1 Shanghai SIPG            
Hangzhou Greentown       2-1 Harbin Yiteng            
Liaoning Whowin          0-2 Tianjin Teda             
Shanghai Shenxin         1-1 Jiangsu Sainty           
  
Round 8
[Apr 26]
Changchun Yatai          0-0 Guizhou Renhe            
Guangzhou R&F            3-0 Dalian Aerbin            
Jiangsu Sainty           2-2 Hangzhou Greentown       
Liaoning Whowin          0-4 Guangzhou Evergrande     
Shanghai SIPG            1-1 Shanghai Shenhua         
Tianjin Teda             0-0 Shanghai Shenxin         
[Apr 27]
Harbin Yiteng            0-1 Beijing Guoan            
Shandong Luneng          2-1 Henan Jianye             

Round 9
[Apr 29]
Shanghai Shenhua         0-0 Guangzhou R&F            
[Apr 30]
Beijing Guoan            1-0 Jiangsu Sainty           
Changchun Yatai          1-0 Shandong Luneng          
Dalian Aerbin            1-1 Guizhou Renhe            
Guangzhou Evergrande     5-0 Shanghai SIPG            
Hangzhou Greentown       2-0 Tianjin Teda             
Henan Jianye             1-1 Harbin Yiteng            
Shanghai Shenxin         0-0 Liaoning Whowin          

Round 10
[May 3]
Guizhou Renhe            3-0 Shanghai Shenhua         
Shandong Luneng          1-2 Dalian Aerbin            
Shanghai Shenxin         0-1 Guangzhou Evergrande     
Tianjin Teda             0-1 Beijing Guoan            
[May 4]
Guangzhou R&F            2-2 Shanghai SIPG            
Harbin Yiteng            3-1 Changchun Yatai          
Jiangsu Sainty           3-4 Henan Jianye             
Liaoning Whowin          2-1 Hangzhou Greentown       

Round 11
[May 9]
Guangzhou Evergrande     0-1 Guangzhou R&F            
[May 10]
Beijing Guoan            1-0 Liaoning Whowin          
Hangzhou Greentown       2-2 Shanghai Shenxin         
Shanghai Shenhua         1-0 Shandong Luneng          
[May 11]
Changchun Yatai          0-1 Jiangsu Sainty           
Dalian Aerbin            3-1 Harbin Yiteng            
Henan Jianye             0-1 Tianjin Teda             
Shanghai SIPG            5-2 Guizhou Renhe            

Round 12
[May 17]
Guizhou Renhe            2-1 Guangzhou R&F            
Harbin Yiteng            3-3 Shanghai Shenhua         
Liaoning Whowin          1-0 Henan Jianye             
Shanghai Shenxin         2-1 Beijing Guoan            
Tianjin Teda             2-1 Changchun Yatai          
[May 18]
Hangzhou Greentown       1-4 Guangzhou Evergrande     
Jiangsu Sainty           1-0 Dalian Aerbin            
Shandong Luneng          3-3 Shanghai SIPG            

Round 13
[May 21]
Beijing Guoan            4-0 Hangzhou Greentown       
Changchun Yatai          2-0 Liaoning Whowin          
Dalian Aerbin            2-3 Tianjin Teda             
Guangzhou Evergrande     1-1 Guizhou Renhe            
Henan Jianye             1-2 Shanghai Shenxin         
[May 22]			
Guangzhou R&F            1-3 Shandong Luneng          
[May 28]
Shanghai Shenhua         1-1 Jiangsu Sainty           
Shanghai SIPG            1-0 Harbin Yiteng            

Round 14
[May 25]
Hangzhou Greentown       1-1 Henan Jianye             
Harbin Yiteng            0-2 Guangzhou R&F            
Jiangsu Sainty           1-0 Shanghai SIPG            
Liaoning Whowin          0-0 Dalian Aerbin            
Shandong Luneng          0-0 Guizhou Renhe            
Shanghai Shenxin         0-2 Changchun Yatai          
Tianjin Teda             1-0 Shanghai Shenhua         
[May 26]
Beijing Guoan            1-1 Guangzhou Evergrande     

Round 15
[Jul 19]
Guangzhou R&F            3-2 Jiangsu Sainty           
Shanghai SIPG            1-1 Tianjin Teda             
[Jul 20]
Changchun Yatai          2-3 Hangzhou Greentown       
Dalian Aerbin            2-1 Shanghai Shenxin         
Guangzhou Evergrande     0-0 Shandong Luneng          
Harbin Yiteng            4-0 Guizhou Renhe            
Henan Jianye             2-1 Beijing Guoan            
Shanghai Shenhua         3-2 Liaoning Whowin          

Round 16
[Jul 26]
Changchun Yatai          2-2 Beijing Guoan            
Dalian Aerbin            1-1 Hangzhou Greentown       
Guangzhou R&F            2-3 Tianjin Teda             
Guizhou Renhe            1-1 Jiangsu Sainty           
Shanghai Shenhua         2-0 Shanghai Shenxin         
[Jul 27]
Harbin Yiteng            2-0 Shandong Luneng          
Henan Jianye             0-1 Guangzhou Evergrande     
Shanghai SIPG            3-3 Liaoning Whowin          

Round 17
[Jul 30] 
Beijing Guoan            4-1 Dalian Aerbin            
Hangzhou Greentown       0-0 Shanghai Shenhua         
Harbin Yiteng            3-6 Guangzhou Evergrande     
Shandong Luneng          2-2 Jiangsu Sainty           
Shanghai Shenxin         1-3 Shanghai SIPG            
Tianjin Teda             1-2 Guizhou Renhe            
[Jul 31]
Henan Jianye             0-0 Changchun Yatai          
Liaoning Whowin          1-5 Guangzhou R&F            

Round 18
[Aug 2]
Shandong Luneng          2-2 Tianjin Teda             
Shanghai Shenhua         0-3 Beijing Guoan            
[Aug 3]
Changchun Yatai          2-1 Guangzhou Evergrande     
Dalian Aerbin            1-1 Henan Jianye             
Guangzhou R&F            0-1 Shanghai Shenxin         
Guizhou Renhe            1-0 Liaoning Whowin          
Shanghai SIPG            2-1 Hangzhou Greentown       
[Sep 17]
Harbin Yiteng             -  Jiangsu Sainty           

Round 19
[Aug 9]
Changchun Yatai          1-1 Dalian Aerbin            
Guangzhou Evergrande     3-0 Jiangsu Sainty           
Shanghai Shenxin         0-1 Guizhou Renhe            
[Aug 10]
Beijing Guoan            2-0 Shanghai SIPG            
Hangzhou Greentown       1-3 Guangzhou R&F            
Harbin Yiteng            0-0 Tianjin Teda             
Henan Jianye             2-2 Shanghai Shenhua         
Liaoning Whowin          0-0 Shandong Luneng          

Round 20
[Aug 13]
Dalian Aerbin            1-2 Guangzhou Evergrande     
Guangzhou R&F            3-1 Beijing Guoan            
Guizhou Renhe            2-1 Hangzhou Greentown       
Harbin Yiteng            2-2 Liaoning Whowin          
Shandong Luneng          4-0 Shanghai Shenxin         
Shanghai SIPG            1-0 Henan Jianye             
Tianjin Teda             1-2 Jiangsu Sainty           
[Aug 14]
Shanghai Shenhua         2-3 Changchun Yatai          

Round 21
[Aug 16]
Guangzhou Evergrande     2-1 Tianjin Teda             
Hangzhou Greentown       4-1 Shandong Luneng          
Harbin Yiteng            0-1 Shanghai Shenxin         
[Aug 17]
Changchun Yatai          1-2 Shanghai SIPG            
Dalian Aerbin            0-1 Shanghai Shenhua         
Henan Jianye             4-0 Guangzhou R&F            
Liaoning Whowin          0-2 Jiangsu Sainty           
[Aug 18]
Beijing Guoan            2-1 Guizhou Renhe            

Round 22
[Jul 10]
Shanghai Shenhua         1-2 Guangzhou Evergrande     
[Aug 23]
Shandong Luneng          2-2 Beijing Guoan            
Shanghai SIPG            2-0 Dalian Aerbin            
[Aug 24]
Guangzhou R&F            3-1 Changchun Yatai          
Guizhou Renhe            3-1 Henan Jianye             
Jiangsu Sainty           0-3 Shanghai Shenxin         
Tianjin Teda             1-2 Liaoning Whowin          
[Aug 25]
Harbin Yiteng            3-1 Hangzhou Greentown       

Table:

 1.Guangzhou Evergrande            22  16  3  3  54-21  51
 2.Beijing Guoan                   22  14  3  5  35-19  45
 3.Guangzhou R&F                   22  12  4  6  46-29  40
 4.Shanghai SIPG                   22  11  7  4  37-28  40
 5.Guizhou Renhe                   22  10  6  6  28-25  36
 6.Shandong Luneng (Ji'nan)        22   8  8  6  29-23  32
 7.Jiangsu Sainty (Nanjing)        21   8  7  6  27-26  31
 8.Tianjin Teda                    22   7  6  9  26-32  27
 9.Shanghai Shenhua                22   6  8  8  25-30  26
10.Shanghai Shenxin                22   7  4 11  18-31  25
11.Changchun Yatai                 22   6  6 10  27-30  24
12.Hangzhou Greentown              22   6  6 10  32-43  24
13.Henan Jianye                    22   4  7 10  22-31  20
14.Dalian Aerbin                   22   4  8 10  23-35  20
----------------------------------------------------------
15.Liaoning Whowin (Shenyang)      22   4  8 10  19-32  20
16.Harbin Yiteng                   21   4  4 13  25-38  16


China League One

Table:

 1.Chongqing Lifan                 20  13  5  2  43-15  44 
 2.Shijiazhuang Yongchang          20  12  3  5  30-20  39  [*3]
---------------------------------------------------------- 
 3.Wuhan Zall                      20  12  2  6  29-19  38 
 4.Beijing Baxy                    20   8 12  0  27-15  36 
 5.Hunan Billows                   20   9  5  6  27-22  32 
 6.Qingdao Hainiu                  20   7  9  4  26-24  30 
 7.Qingdao Jonoon                  20  10  6  4  32-21  29  [-7] 
 8.Tianjin Songjiang               20   8  3  9  23-23  27 
 9.Shenzhen Ruby                   20   6  8  6  22-21  26 
10.Xinjiang Dabancheng Nahuan      20   5  8  7  16-18  23  [*4]
11.Beijing Institute of Technology 20   6  3 11  28-36  21 
12.Shenyang Zhongze                20   4  7  9  18-24  19  [*2] 
13.Hebei Zhongji                   20   3  9  8  22-38  18 
14.Guangdong Sunray Cave           20   2  9  9  17-30  15
---------------------------------------------------------- 
15.Yanbian Quanyang Spring         20   2  7 11  17-32  13 
16.Chengdu Tiancheng               20   2  6 12  16-35  12  [*1]

NB: Qingdao Jonoon were deducted 7 points on 14 August for manipulating 
    evidence related to a dispute with Liu Jian, their former player.  
    Liu Jian joined Guangzhou Evergrande in 2014 as a free agent, despite 
    Qingdao Jonoon claiming that he was bound by a contract they had with him.  
    It was determined that Qingdao Jonoon had forged Liu’s signature on the 
    contract.   

[*1] Chengdu Blades were renamed to Chengdu Tiancheng before the start of the season.
[*2] Shenyang Shenbei were renamed to Shenyang Zhongze before the start of the season.
[*3] Shijiazhuang Yongchang Junhao were renamed to Shijiazhuang Yongchang before the start of the season.
[*4] Hubei Huakaier were relocated to Ürümqi before the start of the season. They are now known
     as Xinjiang Tianshan Leopard.
[*5] Yanbian Baekdu Tigers were renamed to Yanbian Quanyang Spring before the start of the season.

Round 1
[Mar 15]
Guangdong Sunray Cave    2-2 Hebei Zhongji
Qingdao Hainiu           1-1 Chengdu Tiancheng
[Mar 16]
Qingdao Jonoon           1-1 Xinjiang Dabancheng Nahuan
BIT FC                   0-1 Shenyang Zhongze
Wuhan Zall               1-2 Tianjin Songjiang
Chongqing Lifan          1-2 Hunan Billows
Beijing Baxy             0-0 Yanbian Quanyang Spring
Shijiazhuang Yongchang   1-0 Shenzhen Ruby

Round 2
[Mar 22]
Qingdao Hainiu           1-0 Xinjiang Dabancheng Nahuan
Shenzhen Ruby            2-0 Chengdu Tiancheng
BIT FC                   2-0 Wuhan Zall 
[Mar 23]
Shijiazhuang Yongchang   2-0 Yanbian Quanyang Spring
Chongqing Lifan          0-1 Beijing Baxy
Hunan Billows            2-1 Tianjin Songjiang
Hebei Zhongji            2-2 Shenyang Zhongze
Guangdong Sunray Cave    1-1 Qingdao Jonoon

Round 3
[Mar 29]
Guangdong Sunray Cave    0-1 Xinjiang Dabancheng Nahuan
Qingdao Jonoon           1-1 Shenyang Zhongze
Wuhan Zall               1-0 Hebei Zhongji 
Beijing Baxy             1-0 Tianjin Songjiang
Shijiazhuang Yongchang   2-3 Chongqing Lifan
[Mar 30]
Hunan Billows            4-1 BIT FC
Chengdu Tiancheng        2-1 Yanbian Quanyang Spring
Shenzhen Ruby            0-0 Qingdao Hainiu 

Round 4
[Apr 5]
BIT FC                   1-1 Beijing Baxy
Hebei Zhongji            1-1 Hunan Billows 
Qingdao Jonoon           3-0 Wuhan Zall
Guangdong Sunray Cave    1-1 Shenyang Zhongze
[Apr 6]
Shenzhen Ruby            0-0 Xinjiang Dabancheng Nahuan 
Qingdao Hainiu           2-0 Yanbian Quanyang Spring
Chongqing Lifan          4-1 Chengdu Tiancheng
Tianjin Songjiang        0-1 Shijiazhuang Yongchang

Round 5
[Apr 12]
Shenyang Zhongze         0-0 Xinjiang Dabancheng Nahuan
Wuhan Zall               4-0 Guangdong Sunray Cave
Beijing Baxy             0-0 Hebei Zhongji
BIT FC                   1-3 Shijiazhuang Yongchang
Qingdao Hainiu           1-1 Chongqing Lifan
[Apr 13]
Hunan Billows            3-0 Qingdao Jonoon
Chengdu Tiancheng        0-1 Tianjin Songjiang
Shenzhen Ruby            1-0 Yanbian Quanyang Spring

Round 6
[Apr 19]
Yanbian Quanyang Spring  1-0 Xinjiang Dabancheng Nahuan
Chongqing Lifan          4-2 Shenzhen Ruby
Tianjin Songjiang        4-0 Qingdao Hainiu
Hebei Zhongji            2-0 Shijiazhuang Yongchang
Qingdao Jonoon           0-1 Beijing Baxy
Guangdong Sunray Cave    1-1 Hunan Billows
Shenyang Zhongze         1-2 Wuhan Zall
[Apr 20]
BIT FC                   1-0 Chengdu Tiancheng

Round 7
[Apr 26]
Wuhan Zall               2-0 Xinjiang Dabancheng Nahuan
Beijing Baxy             1-0 Guangdong Sunray Cave
Shijiazhuang Yongchang   1-0 Qingdao Jonoon
Qingdao Hainiu           3-2 BIT FC
Shenzhen Ruby            0-0 Tianjin Songjiang 
Yanbian Quanyang Spring  1-3 Chongqing Lifan
[Apr 27]
Hunan Billows            3-1 Shenyang Zhongze
Chengdu Tiancheng        1-1 Hebei Zhongji

Round 8
[May 3]
BIT FC                   1-3 Shenzhen Ruby
Qingdao Jonoon           5-0 Chengdu Tiancheng
Guangdong Sunray Cave    0-2 Shijiazhuang Yongchang
Shenyang Zhongze         1-1 Beijing Baxy
Wuhan Zall               2-0 Hunan Billows
[May 4]
Xinjiang Dabancheng N    1-1 Chongqing Lifan
Tianjin Songjiang        2-1 Yanbian Quanyang Spring
Qingdao Hainiu           2-2 Hebei Zhongji

Round 9
[May 10]
Xinjiang Dabancheng N    1-2 Hunan Billows
Beijing Baxy             1-1 Wuhan Zall
Shijiazhuang Yongchang   1-0 Shenyang Zhongze
Qingdao Hainiu           0-0 Qingdao Jonoon
Shenzhen Ruby            4-1 Hebei Zhongji
Yanbian Quanyang Spring  1-5 BIT FC
Chongqing Lifan          2-0 Tianjin Songjiang
[May 11]
Chengdu Tiancheng        2-2 Guangdong Sunray Cave

Round 10
[May 17]
Xinjiang Dabancheng N    2-1 Tianjin Songjiang
BIT FC                   0-3 Chongqing Lifan
Hebei Zhongji            2-1 Yanbian Quanyang Spring
Qingdao Jonoon           3-1 Shenzhen Ruby
Guangdong Sunray Cave    1-0 Qingdao Hainiu
[May 18]
Shenyang Zhongze         1-0 Chengdu Tiancheng
Wuhan Zall               1-0 Shijiazhuang Yongchang
Hunan Billows            0-3 Beijing Baxy

Round 11
[May 24]
Beijing Baxy             1-1 Xinjiang Dabancheng Nahuan
Shijiazhuang Yongchang   3-0 Hunan Billows
Qingdao Hainiu           5-1 Shenyang Zhongze
Shenzhen Ruby            1-1 Guangdong Sunray Cave
Yanbian Quanyang Spring  2-2 Qingdao Jonoon
Chongqing Lifan          4-0 Hebei Zhongji
Tianjin Songjiang        2-1 BIT FC
[May 25]
Chengdu Tiancheng        0-2 Wuhan Zall

Round 12
[Jun 1]
BIT FC                   3-1 Xinjiang Dabancheng Nahuan
Hebei Zhongji            0-0 Tianjin Songjiang
Qingdao Jonoon           0-3 Chongqing Lifan
Yanbian Quanyang Spring  2-1 Guangdong Sunray Cave
Shenyang Zhongze         1-2 Shenzhen Ruby
Wuhan Zall               1-1 Qingdao Hainiu 
Hunan Billows            0-0 Chengdu Tiancheng
Beijing Baxy             4-1 Shijiazhuang Yongchang

Round 13
[Jun 7]
Qingdao Hainiu           1-0 Hunan Billows
Shenzhen Ruby            2-0 Wuhan Zall
Yanbian Quanyang Spring  0-0 Shenyang Zhongze
Guangdong Sunray Cave    0-2 Chongqing Lifan
Tianjin Songjiang        1-2 Qingdao Jonoon
[Jun 8]
Shijiazhuang Yongchang   1-0 Xinjiang Dabancheng Nahuan
Chengdu Tiancheng        1-2 Beijing Baxy
BIT FC                   3-2 Hebei Zhongji

Round 14
[Jun 14]
Xinjiang Dabancheng N    4-1 Hebei Zhongji
Qingdao Jonoon           2-1 BIT FC
Guangdong Sunray Cave    3-2 Tianjin Songjiang
Shenyang Zhongze         0-1 Chongqing Lifan
Wuhan Zall               1-0 Yanbian Quanyang Spring
Beijing Baxy             1-1 Qingdao Hainiu
Shijiazhuang Yongchang   2-2 Chengdu Tiancheng
[Jun 15]
Hunan Billows            2-0 Shenzhen Ruby

Round 15
[Jul 19]
Xinjiang Dabancheng N    1-0 Chengdu Tiancheng
Qingdao Hainiu           1-4 Shijiazhuang Yongchang
Shenzhen Ruby            0-0 Beijing Baxy
Yanbian Quanyang Spring  1-2 Hunan Billows
Chongqing Lifan          3-0 Wuhan Zall
BIT FC                   1-1 Guangdong Sunray Cave
Hebei Zhongji            0-3 Qingdao Jonoon
[Jul 20]
Tianjin Songjiang        2-1 Shenyang Zhongze

Round 16
[Jul 26]
Xinjiang Dabancheng N    1-1 Qingdao Jonoon
Hebei Zhongji            3-1 Guangdong Sunray Cave
Shenyang Zhongze         2-0 BIT FC
Tianjin Songjiang        0-2 Wuhan Zall
Yanbian Quanyang Spring  1-1 Beijing Baxy 
Shenzhen Ruby            2-3 Shijiazhuang Yongchang
[Jul 27]
Hunan Billows            0-0 Chongqing Lifan
Chengdu Tiancheng        1-2 Qingdao Hainiu

Round 17
[Aug 2]
Xinjiang Dabancheng N    0-1 Qingdao Hainiu
Chengdu Tiancheng        2-0 Shenzhen Ruby
Yanbian Quanyang Spring  1-2 Shijiazhuang Yongchang
Beijing Baxy             2-2 Chongqing Lifan
Tianjin Songjiang        3-2 Hunan Billows
Wuhan Zall               3-1 BIT FC
Shenyang Zhongze         3-0 Hebei Zhongji
Qingdao Jonoon           2-1 Guangdong Sunray Cave

Round 18
[Aug 9]
Xinjiang Dabancheng N    1-1 Guangdong Sunray Cave
Shenyang Zhongze         1-2 Qingdao Jonoon
Hebei Zhongji            0-3 Wuhan Zall
BIT FC                   0-2 Hunan Billows
Tianjin Songjiang        1-2 Beijing Baxy
Chongqing Lifan          1-1 Shijiazhuang Yongchang
Yanbian Quanyang Spring  2-2 Chengdu Tiancheng
Qingdao Hainiu           2-2 Shenzhen Ruby

Round 19
[Aug 16]
Xinjiang Dabancheng N    0-0 Shenzhen Ruby
Yanbian Quanyang Spring  2-2 Qingdao Hainiu 
Shenyang Zhongze         0-0 Guangdong Sunray Cave
[Aug 17]
Chengdu Tiancheng        1-4 Chongqing Lifan
Shijiazhuang Yongchang   0-0 Tianjin Songjiang
Beijing Baxy             2-2 BIT FC
Hunan Billows            1-1 Hebei Zhongji
Wuhan Zall               2-3 Qingdao Jonoon

Round 20
[Aug 23]
Xinjiang Dabancheng N    1-0 Shenyang Zhongze
Guangdong Sunray Cave    0-1 Wuhan Zall
Qingdao Jonoon           1-0 Hunan Billows 
Hebei Zhongji            2-2 Beijing Baxy
Tianjin Songjiang        1-0 Chengdu Tiancheng
Chongqing Lifan          1-0 Qingdao Hainiu
Yanbian Quanyang Spring  0-0 Shenzhen Ruby
[Aug 24]
Shijiazhuang Yongchang   0-2 BIT FC

Table:

 1.Chongqing Lifan                 20  13  5  2  43-15  44 
 2.Shijiazhuang Yongchang          20  12  3  5  30-20  39  [*3]
---------------------------------------------------------- 
 3.Wuhan Zall                      20  12  2  6  29-19  38 
 4.Beijing Baxy                    20   8 12  0  27-15  36 
 5.Hunan Billows                   20   9  5  6  27-22  32 
 6.Qingdao Hainiu                  20   7  9  4  26-24  30 
 7.Qingdao Jonoon                  20  10  6  4  32-21  29  [-7] 
 8.Tianjin Songjiang               20   8  3  9  23-23  27 
 9.Shenzhen Ruby                   20   6  8  6  22-21  26 
10.Xinjiang Dabancheng Nahuan      20   5  8  7  16-18  23  [*4]
11.Beijing Institute of Technology 20   6  3 11  28-36  21 
12.Shenyang Zhongze                20   4  7  9  18-24  19  [*2] 
13.Hebei Zhongji                   20   3  9  8  22-38  18 
14.Guangdong Sunray Cave           20   2  9  9  17-30  15
---------------------------------------------------------- 
15.Yanbian Quanyang Spring         20   2  7 11  17-32  13 
16.Chengdu Tiancheng               20   2  6 12  16-35  12  [*1]

NB: Qingdao Jonoon were deducted 7 points on 14 August for manipulating 
    evidence related to a dispute with Liu Jian, their former player.  
    Liu Jian joined Guangzhou Evergrande in 2014 as a free agent, despite 
    Qingdao Jonoon claiming that he was bound by a contract they had with him.  
    It was determined that Qingdao Jonoon had forged Liu’s signature on the 
    contract.   

[*1] Chengdu Blades were renamed to Chengdu Tiancheng before the start of the season.
[*2] Shenyang Shenbei were renamed to Shenyang Zhongze before the start of the season.
[*3] Shijiazhuang Yongchang Junhao were renamed to Shijiazhuang Yongchang before the start of the season.
[*4] Hubei Huakaier were relocated to Ürümqi before the start of the season. They are now known
     as Xinjiang Tianshan Leopard.
[*5] Yanbian Baekdu Tigers were renamed to Yanbian Quanyang Spring before the start of the season.


China League Two


Northern Group

Table:
 
 1.Taiyuan Zhongyou Jiayi          11   8  2  1  17- 3  26  [*2]
 2.Ningxia Qidongli                11   7  1  3  13- 5  22  [*1]
 3.Nanjing Qianbao                 11   7  1  3  14- 7  22  [*1]
 4.Dalian Chaoyue                  11   5  6  0  19- 5  21  [*1]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 5.Shenyang Dongjin                11   5  1  5  11-16  16 
 6.Hebei Qinhuangdao PKU           11   1  3  7  10-22   6  [*1]
 7.Tianjin Locomotive              11   1  2  8   5-17   5 
 8.Shandong Tengding               11   1  2  8   6-20   2  [-3]

NB: Shandong Tengding did not show up for their home match against Ningxia Qidongli on June 7. 
    In addition to having the match awarded 3-0 against them, three points were deducted as 
    additional punishment. 

[*1] Dalian Chaoyue, Hebei Qinhuangdao PKU, Nanjing Qianbao and Ningxia Qidongli are
     new entries. They replace Gansu Aoxin, Liaoning Youth, Qinghai Senke (all three 
     dissolved). Chongqing FC, who were relegated from China League One, and likely 
     would've been placed in the Northern Group for the 2014 season, were also dissolved. 
[*2] Taiyuan Zhongyou Jiayi last competed in 2012, when they were known as Shanxi Jiayi.

Round 1
[Apr 26]
Dalian Chaoyue           1-0 Nanjing Qianbao
Hebei Qinhuangdao PKU    0-0 Shandong Tengding
Ningxia Qidongli         1-0 Tianjin Locomotive
[May 7]
Shenyang Dongjin         0-2 Taiyuan Zhongyou Jiayi 

Round 2
[May 3]
Nanjing Qianbao          2-0 Shenyang Dongjin
Shandong Tengding        0-1 Taiyuan Zhongyou Jiayi
Tianjin Locomotive       3-2 Hebei Qinhuangdao PKU
Dalian Chaoyue           2-0 Ningxia Qidongli 

Round 3
[May 10]
Hebei Qinhuangdao PKU    0-0 Dalian Chaoyue
Ningxia Qidongli         2-0 Nanjing Qianbao
[May 11]
Taiyuan Zhongyou Jiayi   2-0 Tianjin Locomotive
Shenyang Dongjin         2-1 Shandong Tengding

Round 4
[May 17]
Nanjing Qianbao          1-0 Shandong Tengding
Tianjin Locomotive       0-1 Shenyang Dongjin 
Dalian Chaoyue           0-0 Taiyuan Zhongyou Jiayi
Ningxia Qidongli         1-0 Hebei Qinhuangdao PKU

Round 5
[May 24]
Hebei Qinhuangdao PKU    1-3 Nanjing Qianbao
Taiyuan Zhongyou Jiayi   0-1 Ningxia Qidongli
Shenyang Dongjin         2-2 Dalian Chaoyue
Shandong Tengding        1-0 Tianjin Locomotive

Round 6
[May 30]
Hebei Qinhuangdao PKU    1-3  Taiyuan Zhongyou Jiayi
[May 31]
Dalian Chaoyue           1-1  Shandong Tengding
Nanjing Qianbao          2-0  Tianjin Locomotive
Ningxia Qidongli         4-0  Shenyang Dongjin

Round 7
[Jun 7]
Taiyuan Zhongyou Jiayi   2-0 Nanjing Qianbao
Shenyang Dongjin         2-1 Hebei Qinhuangdao PKU
Shandong Tengding        n/p Ningxia Qidongli          [awarded 0-3]
Wuhan Guanggu            1-0 Changchun Yatai           
Tianjin Locomotive       1-4 Dalian Chaoyue 

Round 8
[Jul 26]
Nanjing Qianbao          0-0 Dalian Chaoyue
Shandong Tengding        2-4 Hebei Qinhuangdao PKU
Taiyuan Zhongyou Jiayi   1-0 Shenyang Dongjin
Tianjin Locomotive       0-0 Ningxia Qidongli

Round 9
[Aug 2]
Taiyuan Zhongyou Jiayi   3-0 Shandong Tengding
Hebei Qinhuangdao PKU    1-1 Tianjin Locomotive
Ningxia Qidongli         0-2 Dalian Chaoyue
Shenyang Dongjin         1-2 Nanjing Qianbao

Round 10
[Aug 9]
Nanjing Qianbao          1-0 Ningxia Qidongli
Shandong Tengding        1-2 Shenyang Dongjin
Tianjin Locomotive       0-2 Taiyuan Zhongyou Jiayi
[Aug 10]
Dalian Chaoyue           6-0 Hebei Qinhuangdao PKU

Round 11
[Aug 24]
Shandong Tengding        0-3 Nanjing Qianbao
Shenyang Dongjin         1-0 Tianjin Locomotive
Taiyuan Zhongyou Jiayi   1-1 Dalian Chaoyue
Hebei Qinhuangdao PKU    0-1 Ningxia Qidongli

Table:
 
 1.Taiyuan Zhongyou Jiayi          11   8  2  1  17- 3  26  [*2]
 2.Ningxia Qidongli                11   7  1  3  13- 5  22  [*1]
 3.Nanjing Qianbao                 11   7  1  3  14- 7  22  [*1]
 4.Dalian Chaoyue                  11   5  6  0  19- 5  21  [*1]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 5.Shenyang Dongjin                11   5  1  5  11-16  16 
 6.Hebei Qinhuangdao PKU           11   1  3  7  10-22   6  [*1]
 7.Tianjin Locomotive              11   1  2  8   5-17   5 
 8.Shandong Tengding               11   1  2  8   6-20   2  [-3]

NB: Shandong Tengding did not show up for their home match against Ningxia Qidongli on June 7. 
    In addition to having the match awarded 3-0 against them, three points were deducted as 
    additional punishment. 

[*1] Dalian Chaoyue, Hebei Qinhuangdao PKU, Nanjing Qianbao and Ningxia Qidongli are
     new entries. They replace Gansu Aoxin, Liaoning Youth, Qinghai Senke (all three 
     dissolved). Chongqing FC, who were relegated from China League One, and likely 
     would've been placed in the Northern Group for the 2014 season, were also dissolved. 
[*2] Taiyuan Zhongyou Jiayi last competed in 2012, when they were known as Shanxi Jiayi.

Southern Group

Table:
 
 1.Meizhou Wuhua                   14  12  0  2  40- 7  36 Qualified [*3]
 2.Jiangxi Liansheng               13   9  3  1  23- 7  30 
 3.Guizhou Zhicheng                13   8  3  2  27- 9  27  
 4.Lijiang Jiayunhao               13   5  4  4  15-12  19
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Meixian Juncheng Hakka          13   5  4  4  16-15  19  [*2]
 6.Sichuan Longfa                  13   5  3  5  13-15  18  [*1]
 7.Sichuan Lidashi                 13   2  2  9   9-29   8  [*1]
 8.Mengzi Wanhao                   14   1  4  9   3-21   7  [*1]
 9.Fujian Chaoyue                  14   0  3 11   1-32   3  [*1]

[*1] Fujian Chaoyue, Mengzi Wanhao, Sichuan Lidashi and Sichuan Longfa
     are new entries. They replace Dali Ruilong, Shaanxi Laochenggen and 
     Shenzhen Fengpeng (all three dissolved). Southern Group increased 
     from seven to nine teams (Guizhou Zhicheng joining after relegation 
     from China League One).  
[*2] Meixian Super-X changed its name to Meixian Juncheng Hakka before
     the start of the season.
[*3] Meizhou Wuhua were known as Meizhou Kejia (or Meizhou Hakka) 
     until May 24.

Round 1
[Apr 26]
Lijiang Jiayunhao        2-0 Fujian Chaoyue
Mengzi Wanhao            0-2 Sichuan Longfa
Meizhou Wuhua            2-1 Jiangxi Liansheng
Meixian Juncheng Hakka   1-5 Guizhou Zhicheng

Round 2
[May 3]
Jiangxi Liansheng        1-0 Mengzi Wanhao
Meixian Juncheng Hakka   0-3 Meizhou Wuhua
Fujian Chaoyue           0-3 Guizhou Zhicheng
Lijiang Jiayunhao        3-2 Sichuan Lidashi

Round 3
[May 10]
Guizhou Zhicheng         2-2 Sichuan Lidashi
Mengzi Wanhao            0-0 Meixian Juncheng Hakka
Meizhou Wuhua            3-0 Fujian Chaoyue
Sichuan Longfa           1-1 Jiangxi Liansheng

Round 4
[May 17]
Fujian Chaoyue           0-0 Mengzi Wanhao
Sichuan Lidashi          0-7 Meizhou Wuhua
Lijiang Jiayunhao        0-0 Guizhou Zhicheng
Meixian Juncheng Hakka   3-1 Sichuan Longfa

Round 5
[May 24]
Mengzi Wanhao            1-2 Sichuan Lidashi
Jiangxi Liansheng        2-1 Meixian Juncheng Hakka
Meizhou Wuhua            1-0 Lijiang Jiayunhao
Sichuan Longfa           1-0 Fujian Chaoyue

Round 6
[May 31]
Fujian Chaoyue           0-1 Jiangxi Liansheng
Sichuan Lidashi          0-1 Sichuan Longfa
Lijiang Jiayunhao        2-1 Mengzi Wanhao
Guizhou Zhicheng         2-1 Meizhou Wuhua

Round 7
[Jun 7]
Mengzi Wanhao            0-3 Guizhou Zhicheng
Jiangxi Liansheng        2-0 Sichuan Lidashi
Meixian Juncheng Hakka   2-0 Fujian Chaoyue
Sichuan Longfa           0-2 Lijiang Jiayunhao

Round 8
[Jun 14]
Sichuan Lidashi          0-2 Meixian Juncheng Hakka
Lijiang Jiayunhao        1-1 Jiangxi Liansheng
Guizhou Zhicheng         2-1 Sichuan Longfa
Meizhou Wuhua            5-0 Mengzi Wanhao

Round 9
[Jul 12]
Jiangxi Liansheng        2-1 Guizhou Zhicheng
Meixian Juncheng Hakka   3-0 Lijiang Jiayunhao
Fujian Chaoyue           0-2 Sichuan Lidashi
Sichuan Longfa           1-5 Meizhou Wuhua

Round 10
[Jul 19]
Fujian Chaoyue           0-5 Lijiang Jiayunhao
Guizhou Zhicheng         1-1 Meixian Juncheng Hakka
Jiangxi Liansheng        1-0 Meizhou Wuhua
Sichuan Longfa           2-0 Mengzi Wanhao

Round 11
[Jul 26]
Mengzi Wanhao            0-3 Jiangxi Liansheng
Guizhou Zhicheng         4-0 Fujian Chaoyue
Sichuan Lidashi          0-0 Lijiang Jiayunhao
Meizhou Wuhua            2-1 Meixian Juncheng Hakka

Round 12
[Aug 2]
Sichuan Lidashi          0-2 Guizhou Zhicheng
Fujian Chaoyue           1-3 Meizhou Wuhua
Meixian Juncheng Hakka   1-0 Mengzi Wanhao
Jiangxi Liansheng        1-0 Sichuan Longfa

Round 13
[Aug 9]
Mengzi Wanhao            0-0 Fujian Chaoyue
Meizhou Wuhua            5-0 Sichuan Lidashi
Guizhou Zhicheng         2-0 Lijiang Jiayunhao
Sichuan Longfa           0-0 Meixian Juncheng Hakka

Round 14
[Aug 16]
Lijiang Jiayunhao        0-2 Meizhou Wuhua
Sichuan Lidashi          0-1 Mengzi Wanhao
Fujian Chaoyue           0-0 Sichuan Longfa
Meixian Juncheng Hakka   1-1 Jiangxi Liansheng

Round 15
[Aug 23]
Jiangxi Liansheng        6-0 Fujian Chaoyue
Sichuan Longfa           3-1 Sichuan Lidashi
Mengzi Wanhao            0-0 Lijiang Jiayunhao
Meizhou Wuhua            1-0 Guizhou Zhicheng

Table:
 
 1.Meizhou Wuhua                   14  12  0  2  40- 7  36 Qualified [*3]
 2.Jiangxi Liansheng               13   9  3  1  23- 7  30 
 3.Guizhou Zhicheng                13   8  3  2  27- 9  27  
 4.Lijiang Jiayunhao               13   5  4  4  15-12  19
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Meixian Juncheng Hakka          13   5  4  4  16-15  19  [*2]
 6.Sichuan Longfa                  13   5  3  5  13-15  18  [*1]
 7.Sichuan Lidashi                 13   2  2  9   9-29   8  [*1]
 8.Mengzi Wanhao                   14   1  4  9   3-21   7  [*1]
 9.Fujian Chaoyue                  14   0  3 11   1-32   3  [*1]

[*1] Fujian Chaoyue, Mengzi Wanhao, Sichuan Lidashi and Sichuan Longfa
     are new entries. They replace Dali Ruilong, Shaanxi Laochenggen and 
     Shenzhen Fengpeng (all three dissolved). Southern Group increased 
     from seven to nine teams (Guizhou Zhicheng joining after relegation 
     from China League One).  
[*2] Meixian Super-X changed its name to Meixian Juncheng Hakka before
     the start of the season.
[*3] Meizhou Wuhua were known as Meizhou Kejia (or Meizhou Hakka) 
     until May 24.


Play-offs

Quarter-finals

South 4th 	- 	North 1st 	
North 3rd 	- 	South 2nd 	
North 4th 	- 	South 1st 	
South 3rd 	- 	North 2nd


2013

list of champions

list of final tables 1951-89

list of cup winners

list of super cup winners


About this document

Prepared and maintained by Andre Zlotkowski for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Andre Zlotkowski
Last updated: 28 Aug 2014

(C) Copyright Andre Zlotkowski and RSSSF 2014
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.