China 2017


China Super League
FA Cup
Super Cup
China League One
China League Two

China Super League

Final Table:

 1.Guangzhou Evergrande                30  20  4  6  69-42  64  [C]  Champions
 2.Shanghai SIPG                       30  17  7  6  72-39  58
 3.Tianjin Quanjian                    30  15  9  6  46-33  54  [P] 
 4.Hebei China Fortune (Qinhuangdao)   30  15  7  8  55-38  52  [2 1 1 0 3-2 4]
 5.Guangzhou R&F                       30  15  7  8  59-46  52  [2 0 1 1 2-3 1]
 6.Shandong Luneng (Ji'nan)            30  13 10  7  49-33  49
 7.Changchun Yatai                     30  12  8 10  46-41  44
 8.Guizhou Hengfeng Zhicheng (Guiyang) 30  12  6 12  39-45  42  [P]
 9.Beijing Guoan                       30  11  7 12  42-42  40
10.Chongqing Lifan                     30   9  9 12  37-40  36
11.Shanghai Shenhua                    30   9  8 13  52-55  35
12.Jiangsu Suning (Nanjing)            30   7 11 12  40-45  32
13.Tianjin Teda                        30   8  7 15  30-49  31
14.Henan Jianye (Zhengzhou)            30   7  9 14  34-46  30
--------------------------------------------------------------
15.Yanbian Fude (Yanji)                30   5  7 18  32-64  22       Relegated
16.Liaoning Whowin (Shenyang)          30   4  6 20  30-74  20       Relegated

Round 1
[Mar 3]
Guizhou Hengfeng Zhicheng 1-1 Liaoning Whowin           
[Mar 4]
Guangzhou R&F             2-0 Tianjin Quanjian          
Shanghai SIPG             5-1 Changchun Yatai           
Shandong Luneng           2-0 Tianjin Teda              
[Mar 5]
Chongqing Lifan           0-0 Yanbian Fude              
Shanghai Shenhua          4-0 Jiangsu Suning            
Henan Jianye              0-0 Hebei China Fortune       
Guangzhou Evergrande      2-1 Beijing Guoan             

Round 2
[Mar 10]
Jiangsu Suning            0-0 Tianjin Teda              
Shandong Luneng           2-1 Guangzhou Evergrande      
Shanghai SIPG             2-0 Yanbian Fude              
[Mar 11]
Chongqing Lifan           1-1 Hebei China Fortune       
Guizhou Hengfeng Zhicheng 1-1 Beijing Guoan             
Shanghai Shenhua          1-1 Tianjin Quanjian          
[Mar 12]
Guangzhou R&F             1-0 Changchun Yatai           
Henan Jianye              1-1 Liaoning Whowin           

Round 3
[Apr 1]
Yanbian Fude              0-1 Guangzhou R&F             
Tianjin Quanjian          1-0 Henan Jianye              
Guangzhou Evergrande      3-2 Shanghai SIPG             
Hebei China Fortune       1-0 Guizhou Hengfeng Zhicheng 
[Apr 2]
Changchun Yatai           0-2 Shandong Luneng           
Liaoning Whowin           3-1 Jiangsu Suning            
Tianjin Teda              2-0 Chongqing Lifan           
Beijing Guoan             2-1 Shanghai Shenhua          

Round 4
[Apr 7]
Jiangsu Suning            1-2 Chongqing Lifan           
Shanghai SIPG             2-1 Shandong Luneng           
Beijing Guoan             1-0 Henan Jianye              
[Apr 8]
Guizhou Hengfeng Zhicheng 0-0 Tianjin Teda              
Guangzhou Evergrande      2-2 Guangzhou R&F             
Hebei China Fortune       4-2 Shanghai Shenhua          
[Apr 9]
Changchun Yatai           1-1 Liaoning Whowin           
Tianjin Quanjian          1-0 Yanbian Fude              

Round 5
[Apr 14]
Chongqing Lifan           2-1 Guizhou Hengfeng Zhicheng 
[Apr 15]
Changchun Yatai           2-3 Shanghai Shenhua          
Henan Jianye              1-1 Jiangsu Suning            
Tianjin Quanjian          1-1 Shanghai SIPG             
Shandong Luneng           1-0 Beijing Guoan             
[Apr 16]
Yanbian Fude              1-1 Hebei China Fortune       
Tianjin Teda              0-3 Guangzhou Evergrande      
[Apr 17]
Liaoning Whowin           1-4 Guangzhou R&F             

Round 6
[Apr 21]
Jiangsu Suning            1-2 Guangzhou R&F             
Shanghai SIPG             3-0 Hebei China Fortune       
Beijing Guoan             1-1 Tianjin Quanjian          
Guangzhou Evergrande      2-1 Liaoning Whowin           
[Apr 22]
Tianjin Teda              3-1 Yanbian Fude              
Guizhou Hengfeng Zhicheng 0-2 Shanghai Shenhua          
[Apr 23]
Changchun Yatai           1-0 Henan Jianye              
Shandong Luneng           1-1 Chongqing Lifan           

Round 7
[Apr 28]
Guangzhou R&F             1-3 Guizhou Hengfeng Zhicheng 
[Apr 29]
Liaoning Whowin           2-4 Beijing Guoan             
Tianjin Quanjian          2-2 Jiangsu Suning            
Yanbian Fude              1-0 Changchun Yatai           
Henan Jianye              2-4 Guangzhou Evergrande      
Hebei China Fortune       4-0 Tianjin Teda              
[Apr 30]
Chongqing Lifan           1-1 Shanghai SIPG             
[Sep 19]
Shanghai Shenhua          0-0 Shandong Luneng           

Round 8
[May 5]
Jiangsu Suning            1-1 Yanbian Fude              
Guangzhou Evergrande      3-2 Shanghai Shenhua          
[May 6]
Tianjin Quanjian          1-3 Changchun Yatai           
Shanghai SIPG             3-0 Guizhou Hengfeng Zhicheng 
Chongqing Lifan           2-3 Henan Jianye              
[May 7]
Tianjin Teda              1-1 Liaoning Whowin           
Shandong Luneng           3-0 Guangzhou R&F             
Beijing Guoan             1-4 Hebei China Fortune       

Round 9
[May 12]
Guangzhou R&F             1-1 Hebei China Fortune       
[May 13]
Liaoning Whowin           2-1 Chongqing Lifan           
Yanbian Fude              1-2 Beijing Guoan             
Henan Jianye              0-0 Shanghai Shenhua          
Guizhou Hengfeng Zhicheng 2-1 Tianjin Quanjian          
[May 14]
Changchun Yatai           0-1 Guangzhou Evergrande      
Tianjin Teda              0-1 Shanghai SIPG             
Jiangsu Suning            2-1 Shandong Luneng           

Round 10
[May 19]
Beijing Guoan             2-2 Guangzhou R&F             
Guangzhou Evergrande      2-1 Jiangsu Suning            
[May 20]
Shanghai Shenhua          1-3 Shanghai SIPG             
Yanbian Fude              1-1 Shandong Luneng           
Hebei China Fortune       2-0 Liaoning Whowin           
Chongqing Lifan           0-1 Tianjin Quanjian          
[May 21]
Changchun Yatai           1-1 Tianjin Teda              
Henan Jianye              0-1 Guizhou Hengfeng Zhicheng 

Round 11
[May 26]
Guangzhou Evergrande      2-0 Chongqing Lifan           
Guangzhou R&F             0-0 Shanghai Shenhua          
[May 27]
Guizhou Hengfeng Zhicheng 2-2 Jiangsu Suning            
Liaoning Whowin           3-1 Yanbian Fude              
Hebei China Fortune       2-1 Changchun Yatai           
Shanghai SIPG             5-1 Beijing Guoan             
Tianjin Quanjian          3-0 Tianjin Teda              
[May 28]
Shandong Luneng           3-2 Henan Jianye              

Round 12
[Jun 2]
Henan Jianye              1-1 Guangzhou R&F             
Chongqing Lifan           1-0 Beijing Guoan             
Tianjin Teda              2-1 Shanghai Shenhua          
[Jun 3]
Yanbian Fude              1-3 Guangzhou Evergrande      
Shanghai SIPG             4-1 Liaoning Whowin           
Shandong Luneng           1-2 Tianjin Quanjian          
Jiangsu Suning            1-2 Hebei China Fortune       
[Jun 4]
Changchun Yatai           1-1 Guizhou Hengfeng Zhicheng 

Round 13
[Jun 17]
Guizhou Hengfeng Zhicheng 0-2 Guangzhou Evergrande      
Hebei China Fortune       1-0 Tianjin Quanjian          
Henan Jianye              3-1 Yanbian Fude              
Shanghai Shenhua          2-2 Chongqing Lifan           
[Jun 18]
Beijing Guoan             2-0 Tianjin Teda              
Guangzhou R&F             1-1 Shanghai SIPG             
Jiangsu Suning            0-1 Changchun Yatai           
Liaoning Whowin           0-3 Shandong Luneng           

Round 14
[Jun 24]
Yanbian Fude              0-2 Shanghai Shenhua          
Liaoning Whowin           1-2 Tianjin Quanjian          
Shandong Luneng           2-2 Guizhou Hengfeng Zhicheng 
Tianjin Teda              1-2 Guangzhou R&F             
Chongqing Lifan           1-1 Changchun Yatai           
[Jun 25]
Shanghai SIPG             4-1 Henan Jianye              
Guangzhou Evergrande      2-0 Hebei China Fortune       
[Jun 26]
Beijing Guoan             0-0 Jiangsu Suning            

Round 15
[Jun 30]
Shanghai Shenhua          8-1 Liaoning Whowin           
[Jul 1]
Changchun Yatai           2-1 Beijing Guoan             
Guangzhou R&F             3-4 Chongqing Lifan           
Hebei China Fortune       0-0 Shandong Luneng           
Henan Jianye              0-0 Tianjin Teda              
Jiangsu Suning            0-1 Shanghai SIPG             
[Jul 2]
Guizhou Hengfeng Zhicheng 1-2 Yanbian Fude              
Tianjin Quanjian          4-3 Guangzhou Evergrande      

Round 16
[Jul 7]
Tianjin Quanjian          2-1 Guangzhou R&F             
[Jul 8]
Yanbian Fude              0-4 Chongqing Lifan           
Beijing Guoan             2-0 Guangzhou Evergrande      
Hebei China Fortune       2-3 Henan Jianye              
Jiangsu Suning            2-2 Shanghai Shenhua          
Liaoning Whowin           0-1 Guizhou Hengfeng Zhicheng 
[Jul 9]
Changchun Yatai           4-2 Shanghai SIPG             
Tianjin Teda              0-2 Shandong Luneng           

Round 17
[Jul 14]
Tianjin Teda              1-1 Jiangsu Suning            
[Jul 15]
Yanbian Fude              1-3 Shanghai SIPG             
Beijing Guoan             2-0 Guizhou Hengfeng Zhicheng 
Guangzhou Evergrande      2-1 Shandong Luneng           
Hebei China Fortune       1-2 Chongqing Lifan           
Liaoning Whowin           1-2 Henan Jianye              
[Jul 16]
Changchun Yatai           3-2 Guangzhou R&F             
Tianjin Quanjian          3-0 Shanghai Shenhua          

Round 18
[Jul 22]
Chongqing Lifan           2-1 Tianjin Teda              
Shandong Luneng           3-2 Changchun Yatai           
Jiangsu Suning            4-0 Liaoning Whowin           
Guizhou Hengfeng Zhicheng 4-3 Hebei China Fortune       
Shanghai SIPG             2-2 Guangzhou Evergrande      
[Jul 23]
Guangzhou R&F             6-2 Yanbian Fude              
Shanghai Shenhua          1-2 Beijing Guoan             
Henan Jianye              1-1 Tianjin Quanjian          

Round 19
[Jul 28]
Henan Jianye              0-2 Beijing Guoan             
[Jul 29]
Yanbian Fude              0-2 Tianjin Quanjian          
Chongqing Lifan           1-2 Jiangsu Suning            
Guangzhou R&F             4-2 Guangzhou Evergrande      
Shanghai Shenhua          3-2 Hebei China Fortune       
[Jul 30]
Liaoning Whowin           1-0 Changchun Yatai           
Shandong Luneng           2-1 Shanghai SIPG             
[Sep 27]
Tianjin Teda              3-1 Guizhou Hengfeng Zhicheng 

Round 20
[Aug 5]
Beijing Guoan             2-2 Shandong Luneng           
Guangzhou Evergrande      3-0 Tianjin Teda              
Guizhou Hengfeng Zhicheng 1-0 Chongqing Lifan           
Hebei China Fortune       3-0 Yanbian Fude              
Jiangsu Suning            2-2 Henan Jianye              
Shanghai Shenhua          1-1 Changchun Yatai           
[Aug 6]
Guangzhou R&F             4-1 Liaoning Whowin           
Shanghai SIPG             0-0 Tianjin Quanjian          

Round 21
[Aug 9]
Yanbian Fude              3-1 Tianjin Teda              
Chongqing Lifan           1-0 Shandong Luneng           
Guangzhou R&F             4-2 Jiangsu Suning            
Henan Jianye              0-2 Changchun Yatai           
Shanghai Shenhua          0-3 Guizhou Hengfeng Zhicheng 
[Aug 10]
Hebei China Fortune       2-2 Shanghai SIPG             
Liaoning Whowin           0-3 Guangzhou Evergrande      
Tianjin Quanjian          2-2 Beijing Guoan             

Round 22
[Aug 12]
Shandong Luneng           5-0 Shanghai Shenhua          
[Aug 13]
Guizhou Hengfeng Zhicheng 2-0 Guangzhou R&F             
Changchun Yatai           1-1 Yanbian Fude              
Beijing Guoan             4-0 Liaoning Whowin           
Guangzhou Evergrande      2-1 Henan Jianye              
Shanghai SIPG             3-2 Chongqing Lifan           
[Aug 14]
Tianjin Teda              0-2 Hebei China Fortune       
[Sep 28]
Jiangsu Suning            1-0 Tianjin Quanjian          

Round 23
[Aug 19]
Yanbian Fude              0-4 Jiangsu Suning            
Guizhou Hengfeng Zhicheng 2-1 Shanghai SIPG             
Hebei China Fortune       2-0 Beijing Guoan             
Liaoning Whowin           1-1 Tianjin Teda              
Shanghai Shenhua          0-3 Guangzhou Evergrande      
[Aug 20]
Changchun Yatai           1-1 Tianjin Quanjian          
Guangzhou R&F             1-1 Shandong Luneng           
Henan Jianye              0-0 Chongqing Lifan           

Round 24
[Sep 8]
Guangzhou Evergrande      3-1 Changchun Yatai           
[Sep 9]
Shandong Luneng           0-0 Jiangsu Suning            
Shanghai SIPG             3-1 Tianjin Teda              
[Sep 10]
Beijing Guoan             4-4 Yanbian Fude              
Chongqing Lifan           2-0 Liaoning Whowin           
Hebei China Fortune       2-1 Guangzhou R&F             
Shanghai Shenhua          1-2 Henan Jianye              
Tianjin Quanjian          3-1 Guizhou Hengfeng Zhicheng 

Round 25
[Sep 15]
Tianjin Teda              1-5 Changchun Yatai           
[Sep 16]
Guangzhou R&F             2-1 Beijing Guoan             
Liaoning Whowin           1-2 Hebei China Fortune       
Shandong Luneng           1-1 Yanbian Fude              
Shanghai SIPG             6-1 Shanghai Shenhua          
Tianjin Quanjian          2-1 Chongqing Lifan           
[Sep 17]
Guizhou Hengfeng Zhicheng 2-1 Henan Jianye              
Jiangsu Suning            2-2 Guangzhou Evergrande      

Round 26
[Sep 22]
Beijing Guoan             0-1 Shanghai SIPG             
Chongqing Lifan           2-2 Guangzhou Evergrande      
[Sep 23]
Yanbian Fude              1-0 Liaoning Whowin           
Jiangsu Suning            0-1 Guizhou Hengfeng Zhicheng 
Shanghai Shenhua          3-1 Guangzhou R&F             
Tianjin Teda              4-1 Tianjin Quanjian          
[Sep 24]
Changchun Yatai           0-0 Hebei China Fortune       
Henan Jianye              2-1 Shandong Luneng           

Round 27
[Oct 13]
Guangzhou Evergrande      4-3 Yanbian Fude              
[Oct 14]
Liaoning Whowin           3-3 Shanghai SIPG             
Guizhou Hengfeng Zhicheng 2-3 Changchun Yatai           
Hebei China Fortune       3-2 Jiangsu Suning            
Tianjin Quanjian          0-0 Shandong Luneng           
[Oct 15]
Guangzhou R&F             3-2 Henan Jianye              
Shanghai Shenhua          1-2 Tianjin Teda              
[Oct 25]
Beijing Guoan             1-0 Chongqing Lifan           

Round 28
[Oct 20]
Shandong Luneng           3-1 Liaoning Whowin           
[Oct 21]
Yanbian Fude              1-2 Henan Jianye              
Tianjin Quanjian          2-1 Hebei China Fortune       
[Oct 22]
Changchun Yatai           3-1 Jiangsu Suning            
Chongqing Lifan           1-1 Shanghai Shenhua          
Guangzhou Evergrande      5-1 Guizhou Hengfeng Zhicheng 
Shanghai SIPG             1-2 Guangzhou R&F             
Tianjin Teda              2-0 Beijing Guoan             

Round 29 [Oct 29]
Changchun Yatai           3-1 Chongqing Lifan           
Guangzhou R&F             3-2 Tianjin Teda              
Guizhou Hengfeng Zhicheng 3-0 Shandong Luneng           
Hebei China Fortune       3-0 Guangzhou Evergrande      
Henan Jianye              2-4 Shanghai SIPG             
Jiangsu Suning            1-0 Beijing Guoan             
Shanghai Shenhua          5-1 Yanbian Fude              
Tianjin Quanjian          4-1 Liaoning Whowin           

Round 30 [Nov 4]
Beijing Guoan             1-2 Changchun Yatai           
Chongqing Lifan           0-2 Guangzhou R&F             
Guangzhou Evergrande      1-2 Tianjin Quanjian          
Liaoning Whowin           1-4 Shanghai Shenhua          
Shandong Luneng           5-4 Hebei China Fortune       
Shanghai SIPG             2-3 Jiangsu Suning            
Tianjin Teda              1-0 Henan Jianye              
Yanbian Fude              3-0 Guizhou Hengfeng Zhicheng 

Final Table:

 1.Guangzhou Evergrande                30  20  4  6  69-42  64  [C]  Champions
 2.Shanghai SIPG                       30  17  7  6  72-39  58
 3.Tianjin Quanjian                    30  15  9  6  46-33  54  [P] 
 4.Hebei China Fortune (Qinhuangdao)   30  15  7  8  55-38  52  [2 1 1 0 3-2 4]
 5.Guangzhou R&F                       30  15  7  8  59-46  52  [2 0 1 1 2-3 1]
 6.Shandong Luneng (Ji'nan)            30  13 10  7  49-33  49
 7.Changchun Yatai                     30  12  8 10  46-41  44
 8.Guizhou Hengfeng Zhicheng (Guiyang) 30  12  6 12  39-45  42  [P]
 9.Beijing Guoan                       30  11  7 12  42-42  40
10.Chongqing Lifan                     30   9  9 12  37-40  36
11.Shanghai Shenhua                    30   9  8 13  52-55  35
12.Jiangsu Suning (Nanjing)            30   7 11 12  40-45  32
13.Tianjin Teda                        30   8  7 15  30-49  31
14.Henan Jianye (Zhengzhou)            30   7  9 14  34-46  30
--------------------------------------------------------------
15.Yanbian Fude (Yanji)                30   5  7 18  32-64  22       Relegated
16.Liaoning Whowin (Shenyang)          30   4  6 20  30-74  20       Relegated

Promoted: Dalian Yifang, Beijing Renhe


FA Cup

Preliminary Round

Twelve amateur teams enter at this stage. Matches played in November 2016.

[Nov 12]
Nanjing Zenith           0-1 Heilongjiang Tianfeng
[Nov 13]
Hebei Ronghaihang        1-3 Shenyang City Gongyong
[Nov 19]
Chongqing High Wave      0-0 Liuzhou Ranko            [0-2 pen]    
  (Chongqing High Wave permitted to proceed after the withdrawal of Guangzhou Haoxin
   from the group stages) 
Qiannan Nanao            1-2 Hangzhou Ange
[Nov 20]
Hubei Huachuang          3-0 Wuhan Liangjianghui 
Tianjin Kunshengsong     lbd Rizhao Yuqi              (Tianjin Kunshengsong withdrew)

Qualifying Round

Remaining amateur teams enter at this stage. 

All matches played in Haikou, Hainan.

Group A
[Dec 31]
Heilongjiang Tianfeng    0-0 Zhejiang Dacheng
Liuzhou Ranko            3-2 Rizhao Yuqi
[Jan 1]
Zhejiang Dacheng         0-3 Liuzhou Ranko
Rizhao Yuqi              0-2 Heilongjiang Tianfeng
[Jan 2]
Zhejiang Dacheng         3-3 Rizhao Yuqi
Heilongjiang Tianfeng    1-1 Liuzhou Ranko

 1.Liuzhou Ranko                     3   2  1  0   7- 3   7
 2.Heilongjiang Tianfeng             3   1  2  0   3- 1   5
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Zhejiang Dacheng                  3   0  2  1   3- 6   2
 4.Rizhao Yuqi                       3   0  1  2   5- 8   1
 
Group B
[Dec 31]
Hubei Huachuang          2-4 Dalian Tongshun
Chongqing High Wave      3-4 Zhaoqing Hengtai
[Jan 1]
Hubei Huachuang          3-2 Chongqing High Wave
Dalian Tongshun          0-0 Zhaoqing Hengtai
[Jan 2]
Zhaoqing Hengtai         4-1 Hubei Huachuang 
Chongqing High Wave      1-4 Dalian Tongshun

 1.Dalian Tongshun                   3   2  1  0   8- 3   7
 2.Zhaoqing Hengtai                  3   2  1  0   8- 4   7
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Hubei Huachuang                   3   1  0  2   6-10   3
 4.Chongqing High Wave               3   0  0  3   6-11   0
 
Group C
[Dec 31]
Qingdao Kunpeng          1-0 Shanghai Jiading City Development 
[Jan 1]
Shenyang City Gongyong   0-2 Shanghai Jiading City Development 
[Jan 2]
Qingdao Kunpeng          1-0 Shenyang City Gongyong

 1.Qingdao Kunpeng                   2   2  0  0   2- 0   6
 2.Shanghai Jiading City Development 2   1  0  1   2- 1   3
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Shenyang City Gongyong            2   0  0  2   0- 3   0

Group D
[Dec 31]
Wuhan Chufeng Heli       2-1 Dalian Tornado
Zunyi HNA Huaijiu        0-1 Hangzhou Ange 
[Jan 1]
Dalian Tornado           0-1 Zunyi HNA Huaijiu
Hangzhou Ange            3-4 Wuhan Chufeng Heli
[Jan 2]
Dalian Tornado           0-1 Hangzhou Ange
Zunyi Huaijiu            0-6 Wuhan Chufeng Heli

 1.Wuhan Chufeng Heli                3   3  0  0  12- 4   9
 2.Hangzhou Ange                     3   2  0  1   5- 4   6
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Zunyi Huaijiu                     3   1  0  2   1- 7   3
 4.Dalian Tornado                    3   0  0  3   1- 4   0

Round 1

China League Two teams enter at this stage.

[Mar 18]
Jiangsu Yancheng Dingli  3-1 Hangzhou Ange
Liuzhou Ranko            1-1 Shanghai Jiading City    [2-4 pen]
Shanghai JuJu Sports     0-0 Jiangxi Liansheng        [2-3 pen]
Zhaoqing Hengtai         1-2 Nantong Zhiyun
[Mar 19]
Heilongjiang Lava Spring 2-2 Qingdao Kunpeng          [5-4 pen]
[Mar 25]
Beijing BIT              0-2 Qingdao Jonoon
Chengdu Qianbao          2-0 Baotou Nanjiao
Heilongjiang Tianfeng    0-1 Shaanxi Changan Athletic
Meixian Techand          3-3 Hunan Billows            [4-3 pen]
Shanghai Sunfun          2-2 Hainan Boying            [5-3 pen] 
Shenzhen Renren          2-0 Shenyang Dongjin
Suzhou Dongwu            1-0 Sichuan Longfor
Wuhan Chufeng Heli       0-2 Dalian Boyoung
Yinchuan Helanshan       2-1 Shenyang Urban
Zhenjiang Huasa          0-2 Hebei Elite
[Mar 26]
Dalian Tongshun          1-1 Jilin Baijia             [3-4 pen]

Round 2

China League One teams enter at this stage.

[Apr 18]
Heilongjiang Lava Spring 1-0 Baoding Yingli Yitong
[Apr 19]
Chengdu Qianbao          1-3 Beijing Renhe
Dalian Boyoung           2-3 Yunnan Lijiang
Hebei Elite              0-2 Nei Mongol Zhongyou
Jiangxi Liansheng        1-0 Beijing EGFC 
Nantong Zhiyun           1-2 Shanghai Shenxin
Qingdao Jonoon           1-2 Shenzhen FC
Shaanxi Changan Athletic 0-1 Qingdao Huanghai
Shanghai Sunfun          2-0 Xinjiang Tianshan Leopard
Shenzhen Renren          0-1 Hangzhou Greentown
Suzhou Dongwu            2-0 Meizhou Hakka
Yinchuan Helanshan       0-1 Shijiazhuang Yongchang
Zhejiang Yiteng          1-1 Jilin Baijia             [4-5 pen]
[Apr 20]
Jiangsu Yancheng Dingli  0-0 Dalian Yifang            [4-5 pen]
Meixian Techand          4-1 Dalian Chaoyue 
Shanghai Jiading City    2-1 Wuhan Zall	

Round 3

Chinese Super League teams enter at this stage.

[May 2]
Hangzhou Greentown       4-3 Liaoning Whowin
Jiangxi Liansheng        0-1 Jiangsu Suning
Jilin Baijia             1-4 Shandong Luneng
Meixian Techand          1-2 Guangzhou Evergrande
Nei Mongol Zhongyou      2-1 Changchun Yatai
Qingdao Huanghai         1-4 Guangzhou R&F
Shanghai Jiading City    0-2 Tianjin Teda
Shenzhen FC              0-1 Hebei China Fortune
Suzhou Dongwu            1-1 Yanbian Funde            [3-2 pen]
Yunnan Lijiang           0-3 Shanghai Shenhua	
[May 3]
Beijing Renhe            0-5 Beijing Guoan
Dalian Yifang            0-2 Tianjin Quanjian
Heilongjiang Lava Spring 1-0 Chongqing Lifan
Shanghai Shenxin         5-3 Guizhou Hengfeng Zhicheng
Shanghai Sunfun          1-5 Henan Jianye
Shijiazhuang Yongchang   0-2 Shanghai SIPG

Round 4
[Jun 21]
Guangzhou Evergrande     1-0 Hebei China Fortune
Hangzhou Greentown       1-1 Shanghai Shenxin         [5-6 pen]
Heilongjiang Lava Spring 1-2 Tianjin Quanjian
Jiangsu Suning           1-0 Henan Jianye
Nei Mongol Zhongyou      0-0 Guangzhou R&F            [3-5 pen]
Shanghai Shenhua         1-0 Beijing Guoan
Suzhou Dongwu            1-1 Shanghai SIPG            [14-15 pen]
Tianjin Teda             0-1 Shandong Luneng

Quarterfinals 

First legs 
[Jul 18]
Jiangsu Suning           2-2 Shanghai Shenxin
[Jul 19]
Guangzhou R&F            4-2 Guangzhou Evergrande
Shandong Luneng          1-3 Shanghai Shenhua
Tianjin Quanjian         3-0 Shanghai SIPG

Second legs
[Aug 1]
Guangzhou Evergrande     7-2 Guangzhou R&F 
Shanghai Shenxin         2-1 Jiangsu Suning 
[Aug 2]
Shanghai Shenhua         0-0 Shandong Luneng
[Aug 3]
Shanghai SIPG            4-0 Tianjin Quanjian

Semifinals

First legs 
[Aug 15]
Shanghai Shenhua         1-0 Shanghai Shenxin
  [Kim Kee-hee 54']
[Aug 16]
Shanghai SIPG            2-1 Guangzhou Evergrande
  [Odil Ahmedov 55', He Guan 90+1'; Liu Jian 19']

Second legs
[Sep 29]
Shanghai Shenxin         0-1 Shanghai Shenhua
  [Obafemi Martins 78']
[Sep 30]
Guangzhou Evergrande     1-4 Shanghai SIPG
  [Gao Lin 10'; Hulk 31', Wei Shihao 45+2', Oscar 78', 81']

Final

First leg 
Shanghai Shenhua         1-0 Shanghai SIPG
  [Obafemi Martins 38']

Second leg
Shanghai SIPG            3-2 Shanghai Shenhua
  [Lü Wenjun 16', Hulk 72' pen, Giovanni Moreno 77' og; 
   Cao Yunding 45', Obafemi Martins 67']

Shanghai Shenhua won on away goals.

Super Cup


[Feb 26, 2018, Hongkou Football Stadium, Shanghai]
Shanghai Shenhua         1-4 Guangzhou Evergrande
  [Fredy Guarín 36'; Huang Bowen 26', Alan Carvalho 43', Gao Lin 65', Ricardo Goulart 90+2']


China League One

Final Table:

 1.Dalian Yifang                       30  19  7  4  48-23  64       Promoted
 2.Beijing Renhe                       30  18  8  4  48-21  62       Promoted
--------------------------------------------------------------
 3.Shijiazhuang Yongchang              30  14 12  4  48-34  54 [R] [*1]
 4.Qingdao Huanghai                    30  16  4 10  56-40  52
 5.Wuhan Zall                          30  13  8  9  47-40  47
 6.Shenzhen FC                         30  13  7 10  56-37  46
 7.Shanghai Shenxin                    30  10 10 10  53-42  40
 8.Beijing EGFC                        30  11  4 15  43-50  37
 9.Hangzhou Greentown                  30   8 12 10  31-39  36 [R]
10.Nei Mongol Zhongyou (Hohhot)        30   9  8 13  40-47  35     [2 2 0 0  8- 2 6]
11.Xinjiang Tianshan Xuebao (Ürümqi)   30   9  8 13  37-52  35 [*2][2 0 0 2  2- 8 0]
12.Meizhou Hakka                       30   8  9 13  33-39  33
13.Zhejiang Yiteng (Shaoxing)          30   8  8 14  35-46  32
14.Dalian Chaoyue                      30   8  7 15  34-58  31 [*3][2 1 1 0  3- 2 4]
--------------------------------------------------------------
15.Baoding Yingli Yitong               30   8  7 15  41-51  31 [P] [2 0 1 1  2- 3 1]  Relegated
16.Yunnan Lijiang                      30   4  9 17  31-62  21 [P] [*4] Relegated

[*1] The official English version of the club's name is Shijiazhuang Ever Bright,
     but their Chinese name remains Shijiazhuang Yongchang
[*2] Occasionally referred to as Xinjiang Dabancheng as well as Xinjiang Tianshan Leopard
     (the official English version of the club's name)
[*3] Occasionally referred to as Dalian Transcendence (the official English version 
     of the club's name)
[*4] Lijiang Jiayunhao changed their name to Yunnan Lijiang before the start of the season


China League Two

Eight teams enter promotion play-offs with two winning promotion to China League One.
The league introduced formal relegation for the first time; however because of the 
withdrawal of Chengdu Qianbao and Shanghai JuJu Sports after the end of the season no 
teams were relegated. 
The groups will be increased to 14 teams for the 2018 season, with six teams being 
promoted from the Chinese Football Association Amateur League.

Northern Group

Final Table:

 1.Yinchuan Helanshan                  22  14  3  5  34-14  45       Promotion Playoff
 2.Qingdao Jonoon                      22  12  8  2  27- 8  44 [R]   Promotion Playoff
 3.Heilongjiang Lava Spring (Harbin)   22  12  7  3  36-14  43       Promotion Playoff
 4.Shaanxi Changan Athletic (Xi'an)    22  12  6  4  26-14  42 [P][2 1 0 1  2- 1 3] Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 5.Hebei Elite (Qinhuangdao)           22  13  3  6  41-24  42    [2 1 0 1  1- 2 3]
 6.Shenyang Urban                      22  11  6  5  25-15  39
 7.Jiangsu Yancheng Dingli             22   6  7  9  21-30  25
 8.Beijing BIT                         22   5  8  9  25-30  23
 9.Dalian Boyoung                      22   4  8 10  19-31  20 [P]
10.Jilin Baijia (Changchun)            22   3 10  9  15-28  19 [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Shenyang Dongjin                    22   1  7 14  11-34  10       Relegation Playoff
12.Baotou Nanjiao                      22   2  1 19  14-52   7       Relegation Playoff

n.b.:Jingtie/Tianjin Locomotive withdrew before the start of the season
[P]  Teams promoted from the China Amateur Football (based on final standings)
       
Southern Group

Final Table:

 1.Shenzhen Renren                     22  16  4  2  49-12  52 [*1]  Promotion Playoff
 2.Sichuan Longfor (Chengdu)           22  14  5  3  37-16  47       Promotion Playoff
 3.Meixian Techand                     22  12  3  7  33-21  39 [*2]  Promotion Playoff
 4.Nantong Zhiyun                      22  11  5  6  22-15  38       Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Chengdu Qianbao                     22   9  8  5  22-18  35 [*4][2 2 0 0  2- 0 6]   
 6.Suzhou Dongwu                       22  10  5  7  24-15  35     [2 0 0 2  0- 2 0]
 7.Jiangxi Liansheng (Jiujiang)        22   9  7  6  23-20  34
 8.Hunan Billows (Yiyang)              22   8  4 10  28-28  28 [R]
 9.Shanghai Sunfun                     22   5  4 13  21-45  19 [P]
10.Shanghai JuJu Sports                22   4  6 12  17-35  18 [*4]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Hainan Boying (Haikou)              22   5  2 15  13-33  17 [*3]  Relegation Playoff
12.Zhenjiang Huasa                     22   0  5 17  18-49   5 [P]   Relegation Playoff

[P]  Teams promoted from the China Amateur Football (based on final standings)
[*1] Also known as Shenzhen Ledman FC 
[*2] Meizhou Meixian Hakka FC changed their name to Meizhou Meixian Techand FC
     before the start of the season
[*3] Hainan Boying Seamen changed their name to Hainan Boying
[*4] Chengdu Qianbao and Shanghai JuJu Sports withdrew from China League Two before
     the start of the 2018 season (Shanghai JuJu Sports were apparently disbanded;
     Qbao Group, Chengdu's owners, were under investigation for illegal activities, 
     the club was taken over by Chengdu Better City Investment Group Co., Ltd in 
     March 2018). As a result, Baotou Nanjiao and Shenyang Dongjin were not relegated 
     (having lost the relegation play-offs).

Relegation Play-offs

Winners remain in China League Two; losers face China Amateur Football League 5th and 6th placed teams

First legs [Oct 7]
Baotou Nanjiao	         0-2 Hainan Boying
Zhenjiang Huasa          2-0 Shenyang Dongjin

Second legs [Oct 14]
Hainan Boying            0-0 Baotou Nanjiao
Shenyang Dongjin         1-2 Zhenjiang Huasa

China League Two v China Amateur Football League play-offs

First legs [Oct 22]
Yanbian Beiguo	         2-1 Baotou Nanjiao
Lhasa City Construction  2-0 Shenyang Dongjin	

Second legs [Oct 29]
Baotou Nanjiao           4-5 Yanbian Beiguo
Shenyang Dongjin         1-0 Lhasa City Construction 

Yanbian Beiguo and Lhasa City Construction Investment won the right to be promoted to China League Two;
however Lhasa City Construction Investment did not enter China League Two for the 2018 season.
Other teams promoted from China Amateur Football were Zibo Sunday (winners of the China Amateur Football 
League), Anhui Hefei Guiguan (runners-up), as well Fujian Tianxin, Shenzhen Pengcheng and Sichuan Jiuniu 
(all taking the place of teams with the right to enter China League Two, but who, for whatever reason, 
did not; the places seem to have been filled by the next best ranked teams). 
Moreover, Baotou Nanjiao and Shenyang Dongjin were not relegated after Chengdu Qianbao and Shanghai JuJu 
Sports withdrew from China League Two for the 2018 season.


Promotion Play-offs

Quarterfinals

First legs [Oct 7]
Nantong Zhiyun           2-2 Yinchuan Helanshan
Heilongjiang Lava Spring 0-0 Sichuan Longfor
Shaanxi Changan Athletic 0-0 Shenzhen Renren
Meixian Techand          1-0 Qingdao Jonoon

Second legs [Oct 14]
Yinchuan Helanshan       2-0 Nantong Zhiyun
Sichuan Longfor          0-1 Heilongjiang Lava Spring 
Shenzhen Renren          1-0 Shaanxi Changan Athletic
Qingdao Jonoon           2-2 Meixian Techand 

Semifinals

First legs [Oct 21]
Heilongjiang Lava Spring 4-0 Yinchuan Helanshan
Meixian Techand          2-1 Shenzhen Renren  

Second legs [Oct 28]
Yinchuan Helanshan       0-0 Heilongjiang Lava Spring
Shenzhen Renren          0-1 Meixian Techand

Third-Place Match [Nov 4, Bao'an Stadium, Shenzhen]
Shenzhen Renren          2-2 Yinchuan Helanshan      [aet, 6-7 pen]

Final [Nov 5, Harbin ICE Sports Center, Harbin]
Heilongjiang Lava Spring 3-0 Meixian Techand

Heilongjiang Lava Spring and Meixian Techand promoted to China League One

2016

2018

list of champions

list of final tables 1951-89

list of cup winners

list of super cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans and Andre Zlotkowski for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Karel Stokkermans and Andre Zlotkowski
Last updated: 6 Dec 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans, Andre Zlotkowski and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.