China 2018


China Super League
FA Cup
Super Cup
China League One
China League Two

China Super League

Final Table:

 1.Shanghai SIPG                       30  21  5  4  77-33  68                   Champions
 2.Guangzhou Evergrande                30  20  3  7  82-36  63  [C]
 3.Shandong Luneng (Ji'nan)            30  17  7  6  57-39  58
 4.Beijing Guoan                       30  15  8  7  64-45  53
 5.Jiangsu Suning (Nanjing)            30  13  9  8  48-33  48
 6.Hebei China Fortune (Qinhuangdao)   30  10  9 11  46-50  39
 7.Shanghai Shenhua                    30  10  8 12  44-53  38
 8.Beijing Renhe                       30   9 10 11  33-46  37  [P]
 9.Tianjin Quanjian                    30   9  9 12  41-48  36  [2 2 0 0 8-3 6]
10.Guangzhou R&F                       30  10  6 14  49-61  36  [2 0 0 2 3-8 0]
11.Dalian Yifang                       30  10  5 15  37-57  35  [P]
12.Henan Jianye (Zhengzhou)            30  10  4 16  30-45  34
13.Chongqing Lifan                     30   8  8 14  40-46  32  [4 2 1 1 6-5 7]
14.Tianjin Teda                        30   8  8 14  41-54  32  [4 1 2 1 6-6 5]
--------------------------------------------------------------
15.Changchun Yatai                     30   8  8 14  45-56  32  [4 1 1 2 6-7 4]  Relegated
16.Guizhou Hengfeng (Guiyang)          30   7  3 20  34-66  24  [*]              Relegated

[*] Guizhou Hengfeng Zhicheng were renamed Guizhou Hengfeng

Round 1
[Mar 2]
Guangzhou Evergrande      4-5 Guangzhou R&F             
Henan Jianye              0-4 Tianjin Quanjian          
Shanghai Shenhua          1-1 Changchun Yatai           
[Mar 3]
Chongqing Lifan           1-0 Beijing Renhe             
Shanghai SIPG             8-0 Dalian Yifang             
Tianjin Teda              1-1 Hebei China Fortune       
[Mar 4]
Guizhou Hengfeng          1-3 Jiangsu Suning            
Shandong Luneng           3-0 Beijing Guoan             

Round 2
[Mar 9]
Guangzhou Evergrande      5-0 Changchun Yatai           
[Mar 10]
Tianjin Quanjian          1-2 Beijing Renhe             
Guangzhou R&F             2-0 Dalian Yifang             
Shandong Luneng           2-0 Chongqing Lifan           
Shanghai Shenhua          0-2 Shanghai SIPG             
[Mar 11]
Guizhou Hengfeng          2-3 Hebei China Fortune       
Henan Jianye              1-0 Tianjin Teda              
Jiangsu Suning            1-2 Beijing Guoan             

Round 3
[Mar 16]
Dalian Yifang             0-3 Beijing Guoan             
[Mar 17]
Hebei China Fortune       1-2 Shandong Luneng           
Chongqing Lifan           4-1 Jiangsu Suning            
[Mar 18]
Changchun Yatai           1-1 Beijing Renhe             
Guangzhou R&F             2-5 Shanghai SIPG             
Guangzhou Evergrande      1-0 Henan Jianye              
Guizhou Hengfeng          0-1 Shanghai Shenhua          
Tianjin Teda              3-2 Tianjin Quanjian          

Round 4
[Mar 30]
Shanghai SIPG             2-1 Chongqing Lifan           
Tianjin Quanjian          0-1 Guangzhou Evergrande      
[Mar 31]
Changchun Yatai           1-2 Guangzhou R&F             
Beijing Guoan             4-0 Beijing Renhe             
Henan Jianye              1-1 Dalian Yifang             
Shanghai Shenhua          4-2 Hebei China Fortune       
[Apr 1]
Shandong Luneng           0-2 Guizhou Hengfeng          
Jiangsu Suning            2-1 Tianjin Teda              

Round 5
[Apr 6]
Beijing Guoan             1-1 Tianjin Teda              
Guangzhou R&F             0-2 Jiangsu Suning            
[Apr 7]
Dalian Yifang             2-2 Chongqing Lifan           
Hebei China Fortune       2-1 Changchun Yatai           
[Apr 8]
Beijing Renhe             0-2 Shanghai Shenhua          
Guangzhou Evergrande      1-0 Shandong Luneng           
Guizhou Hengfeng          0-1 Tianjin Quanjian          
Henan Jianye              1-2 Shanghai SIPG             

Round 6
[Apr 13]
Shanghai Shenhua          2-2 Guangzhou Evergrande      
Tianjin Quanjian          1-1 Jiangsu Suning            
Shanghai SIPG             2-0 Hebei China Fortune       
[Apr 14]
Beijing Renhe             2-1 Guizhou Hengfeng          
Tianjin Teda              2-1 Guangzhou R&F             
Shandong Luneng           2-0 Dalian Yifang             
[Apr 15]
Changchun Yatai           3-0 Henan Jianye              
Chongqing Lifan           3-3 Beijing Guoan             

Round 7
[Apr 20]
Henan Jianye              0-2 Chongqing Lifan           
[Apr 21]
Hebei China Fortune       0-0 Beijing Renhe             
Guangzhou R&F             2-4 Shandong Luneng           
Guizhou Hengfeng          2-5 Changchun Yatai           
[Apr 22]
Dalian Yifang             1-1 Tianjin Quanjian          
Jiangsu Suning            5-1 Shanghai Shenhua          
Beijing Guoan             2-2 Guangzhou Evergrande      
Shanghai SIPG             1-1 Tianjin Teda              

Round 8
[Apr 28]
Beijing Renhe             1-0 Tianjin Teda              
Guangzhou Evergrande      1-0 Jiangsu Suning            
Tianjin Quanjian          0-3 Hebei China Fortune       
[Apr 29]
Changchun Yatai           2-1 Shanghai SIPG             
Beijing Guoan             4-3 Guizhou Hengfeng          
Chongqing Lifan           0-1 Guangzhou R&F             
Shandong Luneng           2-1 Henan Jianye              
Shanghai Shenhua          1-0 Dalian Yifang             

Round 9
[May 5]
Dalian Yifang             3-0 Guangzhou Evergrande      
Chongqing Lifan           0-1 Tianjin Quanjian          
Guangzhou R&F             4-2 Shanghai Shenhua          
Hebei China Fortune       0-1 Henan Jianye              
Shanghai SIPG             1-2 Beijing Guoan             
[May 6]
Beijing Renhe             0-0 Shandong Luneng           
Tianjin Teda              5-1 Guizhou Hengfeng          
Jiangsu Suning            2-0 Changchun Yatai           

Round 10
[May 11]
Beijing Guoan             2-2 Guangzhou R&F             
[May 12]
Changchun Yatai           0-1 Tianjin Teda              
Guizhou Hengfeng          1-1 Shanghai SIPG             
Guangzhou Evergrande      2-2 Hebei China Fortune       
Shanghai Shenhua          2-1 Chongqing Lifan           
Tianjin Quanjian          1-1 Shandong Luneng           
[May 13]
Henan Jianye              1-0 Beijing Renhe             
Jiangsu Suning            1-0 Dalian Yifang             

Round 11
[May 18]
Tianjin Teda              1-2 Shandong Luneng           
[May 19]
Changchun Yatai           0-2 Beijing Guoan             
Guangzhou R&F             1-1 Henan Jianye              
Hebei China Fortune       2-1 Chongqing Lifan           
[May 20]
Beijing Renhe             2-0 Guangzhou Evergrande      
Tianjin Quanjian          2-1 Shanghai Shenhua          
Dalian Yifang             2-1 Guizhou Hengfeng          
Shanghai SIPG             2-0 Jiangsu Suning            

Round 12
[Jul 17]
Shandong Luneng           1-1 Shanghai SIPG             
Jiangsu Suning            0-0 Beijing Renhe             
Chongqing Lifan           1-2 Changchun Yatai           
Tianjin Quanjian          2-1 Guangzhou R&F             
[Jul 18]
Shanghai Shenhua          1-0 Tianjin Teda              
Beijing Guoan             2-1 Henan Jianye              
Dalian Yifang             0-0 Hebei China Fortune       
Guangzhou Evergrande      4-0 Guizhou Hengfeng          

Round 13
[Jul 21]
Changchun Yatai           1-2 Shandong Luneng           
Beijing Renhe             3-1 Dalian Yifang             
Tianjin Teda              1-2 Chongqing Lifan           
[Jul 22]
Henan Jianye              2-2 Shanghai Shenhua          
Beijing Guoan             3-2 Tianjin Quanjian          
Guangzhou R&F             1-1 Guizhou Hengfeng          
Hebei China Fortune       0-0 Jiangsu Suning            
[Sep 18]
Shanghai SIPG             2-1 Guangzhou Evergrande      

Round 14
[Jul 28]
Beijing Renhe             1-5 Shanghai SIPG             
Jiangsu Suning            1-1 Shandong Luneng           
Hebei China Fortune       2-2 Guangzhou R&F             
Guizhou Hengfeng          1-2 Henan Jianye              
Dalian Yifang             2-3 Tianjin Teda              
Shanghai Shenhua          2-2 Beijing Guoan             
[Jul 29]
Guangzhou Evergrande      5-0 Chongqing Lifan           
Tianjin Quanjian          2-0 Changchun Yatai           

Round 15
[Aug 1]
Changchun Yatai           3-0 Dalian Yifang             
Shandong Luneng           3-1 Shanghai Shenhua          
Guangzhou R&F             4-1 Beijing Renhe             
Henan Jianye              0-1 Jiangsu Suning            
Chongqing Lifan           3-4 Guizhou Hengfeng          
Shanghai SIPG             4-1 Tianjin Quanjian          
[Aug 2]
Beijing Guoan             6-3 Hebei China Fortune       
Tianjin Teda              0-3 Guangzhou Evergrande      

Round 16
[Aug 4]
Changchun Yatai           1-1 Shanghai Shenhua          
Beijing Renhe             1-1 Chongqing Lifan           
Tianjin Quanjian          1-2 Henan Jianye              
[Aug 5]
Beijing Guoan             1-1 Shandong Luneng           
Dalian Yifang             1-0 Shanghai SIPG             
Guangzhou R&F             2-4 Guangzhou Evergrande      
Hebei China Fortune       1-2 Tianjin Teda              
Jiangsu Suning            3-1 Guizhou Hengfeng          

Round 17
[Aug 10]
Beijing Guoan             3-1 Jiangsu Suning            
Dalian Yifang             3-0 Guangzhou R&F             
Tianjin Teda              2-0 Henan Jianye              
[Aug 11]
Changchun Yatai           3-2 Guangzhou Evergrande      
Chongqing Lifan           0-2 Shandong Luneng           
Hebei China Fortune       1-0 Guizhou Hengfeng          
Shanghai SIPG             2-0 Shanghai Shenhua          
[Aug 12]
Beijing Renhe             3-3 Tianjin Quanjian          

Round 18
[Aug 14]
Beijing Guoan             5-2 Dalian Yifang             
[Aug 15]
Shanghai SIPG             3-1 Guangzhou R&F             
Beijing Renhe             1-3 Changchun Yatai           
Jiangsu Suning            0-0 Chongqing Lifan           
Shandong Luneng           3-1 Hebei China Fortune       
Tianjin Quanjian          0-0 Tianjin Teda              
Henan Jianye              0-5 Guangzhou Evergrande      
Shanghai Shenhua          3-1 Guizhou Hengfeng          

Round 19
[Aug 18]
Beijing Renhe             3-0 Beijing Guoan             
Chongqing Lifan           2-3 Shanghai SIPG             
Dalian Yifang             2-1 Henan Jianye              
Guangzhou R&F             5-2 Changchun Yatai           
Guizhou Hengfeng          3-1 Shandong Luneng           
Tianjin Teda              1-1 Jiangsu Suning            
[Aug 19]
Guangzhou Evergrande      5-0 Tianjin Quanjian          
Hebei China Fortune       4-1 Shanghai Shenhua          

Round 20
[Aug 24]
Tianjin Quanjian          1-0 Guizhou Hengfeng          
[Aug 25]
Chongqing Lifan           1-1 Dalian Yifang             
Shandong Luneng           1-4 Guangzhou Evergrande      
Shanghai SIPG             2-1 Henan Jianye              
Tianjin Teda              2-5 Beijing Guoan             
[Aug 26]
Changchun Yatai           2-2 Hebei China Fortune       
Jiangsu Suning            2-0 Guangzhou R&F             
Shanghai Shenhua          1-3 Beijing Renhe             

Round 21
[Aug 30]
Beijing Guoan             2-1 Chongqing Lifan           
[Sep 1]
Dalian Yifang             4-3 Shandong Luneng           
Guangzhou R&F             2-0 Tianjin Teda              
Hebei China Fortune       1-1 Shanghai SIPG             
[Sep 2]
Guangzhou Evergrande      2-1 Shanghai Shenhua          
Guizhou Hengfeng          1-1 Beijing Renhe             
Henan Jianye              1-1 Changchun Yatai           
Jiangsu Suning            1-1 Tianjin Quanjian          

Round 22
[Sep 14]
Tianjin Quanjian          0-1 Dalian Yifang             
Tianjin Teda              2-5 Shanghai SIPG             
Guangzhou Evergrande      1-0 Beijing Guoan             
[Sep 15]
Changchun Yatai           3-0 Guizhou Hengfeng          
Chongqing Lifan           1-0 Henan Jianye              
Shanghai Shenhua          1-1 Jiangsu Suning            
[Sep 16]
Beijing Renhe             0-2 Hebei China Fortune       
Shandong Luneng           2-1 Guangzhou R&F             

Round 23
[Sep 21]
Dalian Yifang             2-1 Shanghai Shenhua          
Guizhou Hengfeng          3-2 Beijing Guoan             
Henan Jianye              1-4 Shandong Luneng           
Jiangsu Suning            2-3 Guangzhou Evergrande      
Hebei China Fortune       2-0 Tianjin Quanjian          
Shanghai SIPG             3-1 Changchun Yatai           
[Sep 23]
Guangzhou R&F             1-1 Chongqing Lifan           
Tianjin Teda              2-2 Beijing Renhe             

Round 24
[Sep 29]
Changchun Yatai           2-5 Jiangsu Suning            
Beijing Guoan             0-1 Shanghai SIPG             
Guangzhou Evergrande      3-0 Dalian Yifang             
Henan Jianye              2-0 Hebei China Fortune       
[Sep 30]
Tianjin Quanjian          0-3 Chongqing Lifan           
Guizhou Hengfeng          1-0 Tianjin Teda              
Shandong Luneng           1-1 Beijing Renhe             
Shanghai Shenhua          3-1 Guangzhou R&F             

Round 25
[Oct 5]
Beijing Renhe             1-0 Henan Jianye              
Shandong Luneng           3-2 Tianjin Quanjian          
[Oct 6]
Dalian Yifang             3-1 Jiangsu Suning            
Chongqing Lifan           0-1 Shanghai Shenhua          
Hebei China Fortune       0-3 Guangzhou Evergrande      
Tianjin Teda              3-3 Changchun Yatai           
Guangzhou R&F             0-3 Beijing Guoan             
Shanghai SIPG             5-0 Guizhou Hengfeng          

Round 26
[Oct 20]
Chongqing Lifan           4-4 Hebei China Fortune       
Guangzhou Evergrande      6-1 Beijing Renhe             
Guizhou Hengfeng          3-0 Dalian Yifang             
Shandong Luneng           2-0 Tianjin Teda              
Shanghai Shenhua          1-1 Tianjin Quanjian          
[Oct 21]
Beijing Guoan             1-1 Changchun Yatai           
Henan Jianye              2-0 Guangzhou R&F             
Jiangsu Suning            0-0 Shanghai SIPG             

Round 27
[Oct 27]
Beijing Renhe             0-2 Jiangsu Suning            
Changchun Yatai           1-2 Chongqing Lifan           
Guangzhou R&F             2-6 Tianjin Quanjian          
Hebei China Fortune       3-2 Dalian Yifang             
[Oct 28]
Guizhou Hengfeng          0-3 Guangzhou Evergrande      
Tianjin Teda              2-4 Shanghai Shenhua          
Henan Jianye              2-0 Beijing Guoan             
Shanghai SIPG             4-2 Shandong Luneng           

Round 28
[Nov 2]
Guizhou Hengfeng          0-2 Guangzhou R&F             
Shandong Luneng           2-0 Changchun Yatai           
Shanghai Shenhua          0-2 Henan Jianye              
Tianjin Quanjian          0-0 Beijing Guoan             
[Nov 3]
Dalian Yifang             1-2 Beijing Renhe             
Chongqing Lifan           1-1 Tianjin Teda              
Guangzhou Evergrande      4-5 Shanghai SIPG             
Jiangsu Suning            3-1 Hebei China Fortune       

Round 29 [Nov 7]
Beijing Guoan             3-1 Shanghai Shenhua          
Changchun Yatai           2-2 Tianjin Quanjian          
Chongqing Lifan           2-0 Guangzhou Evergrande      
Guangzhou R&F             2-1 Hebei China Fortune       
Henan Jianye              4-0 Guizhou Hengfeng          
Shandong Luneng           3-2 Jiangsu Suning            
Shanghai SIPG             2-1 Beijing Renhe             
Tianjin Teda              3-1 Dalian Yifang             

Round 30 [Nov 11]
Beijing Renhe             0-0 Guangzhou R&F             
Dalian Yifang             2-0 Changchun Yatai           
Guangzhou Evergrande      5-1 Tianjin Teda              
Guizhou Hengfeng          1-0 Chongqing Lifan           
Hebei China Fortune       2-1 Beijing Guoan             
Jiangsu Suning            4-0 Henan Jianye              
Shanghai Shenhua          2-2 Shandong Luneng           
Tianjin Quanjian          3-2 Shanghai SIPG             

Final Table:

 1.Shanghai SIPG                       30  21  5  4  77-33  68                   Champions
 2.Guangzhou Evergrande                30  20  3  7  82-36  63  [C]
 3.Shandong Luneng (Ji'nan)            30  17  7  6  57-39  58
 4.Beijing Guoan                       30  15  8  7  64-45  53
 5.Jiangsu Suning (Nanjing)            30  13  9  8  48-33  48
 6.Hebei China Fortune (Qinhuangdao)   30  10  9 11  46-50  39
 7.Shanghai Shenhua                    30  10  8 12  44-53  38
 8.Beijing Renhe                       30   9 10 11  33-46  37  [P]
 9.Tianjin Quanjian                    30   9  9 12  41-48  36  [2 2 0 0 8-3 6]
10.Guangzhou R&F                       30  10  6 14  49-61  36  [2 0 0 2 3-8 0]
11.Dalian Yifang                       30  10  5 15  37-57  35  [P]
12.Henan Jianye (Zhengzhou)            30  10  4 16  30-45  34
13.Chongqing Lifan                     30   8  8 14  40-46  32  [4 2 1 1 6-5 7]
14.Tianjin Teda                        30   8  8 14  41-54  32  [4 1 2 1 6-6 5]
--------------------------------------------------------------
15.Changchun Yatai                     30   8  8 14  45-56  32  [4 1 1 2 6-7 4]  Relegated
16.Guizhou Hengfeng (Guiyang)          30   7  3 20  34-66  24  [*]              Relegated

[*] Guizhou Hengfeng Zhicheng were renamed Guizhou Hengfeng

Promoted: Wuhan Zall, Shenzhen FC (formerly known as Shenzhen Jianlibao)


FA Cup

Round 1

Eight teams from the China League Two and eight amateur teams from the qualifying rounds enter at this stage.

[Mar 17]
Anhui Hefei Guiguan      2-1 Hangzhou Wuyue Qiantang
Changzhou Tianshan       1-2 Hainan Boying
Jinan Dayou              2-3 Yanbian Beiguo
Nanjing Shaye            1-0 Dalian Bay
Qingdao Kunpeng          2-3 Shenyang Dongjin	
[Mar 18]
Shenzhen Pengcheng       0-1 Sichuan Jiuniu
Zhenjiang Huasa          3-1 Chifeng Hongshan Shire
Zibo Sunday              3-0 Dalian Tongshun

Round 2

The remaining China League Two teams and top amateur teams from the qualifying round enter at this stage.

[Mar 24]
Anhui Hefei Guiguan      1-0 Nanjing Shaye
Baoding Yingli Yitong   10-1 Yunnan Feihu
Hainan Boying            2-0 Jiangxi Liansheng
Hunan Billows            2-1 Shenzhen Renren
Nantong Zhiyun           4-0 Fujian Tianxin
Suzhou Dongwu            3-0 Shenyang Dongjin
Wuhan Chufeng Heli       1-0 Zhenjiang Huasa
[Mar 25]
Dalian Boyoung           1-0 Beijing BIT
Ningbo Yinbo             1-2 Yanbian Beiguo
Qingdao Jonoon           3-0 Guangzhou Haoxin
Shaanxi Changan Athletic 1-1 Hebei Elite             [4-2 pen]
Shanghai Jiading City    1-3 Yinchuan Helanshan
Shanghai Sunfun          1-4 Jilin Baijia	
Shenyang Urban           2-2 Baotou Nanjiao          [4-3 pen]
Sichuan Jiuniu           1-1 Zibo Sunday             [3-0 pen]
Sichuan Longfor          1-1 Jiangsu Yancheng Dingli [4-3 pen]

Round 3

China League One teams enter at this stage; with the exception of Wuhan Zall all of 
them played their matches away from home.

[Apr 10]
Baoding Yingli Yitong    0-1 Liaoning Whowin
Dalian Boyoung           1-1 Zhejiang Yiteng         [3-0 pen]
Hunan Billows            1-3 Shanghai Shenxin
Qingdao Jonoon           0-1 Heilongjiang Lava Spring
Shenyang Urban           1-1 Yanbian Funde           [4-3 pen]
Sichuan Jiuniu           3-1 Dalian Transcendence
Suzhou Dongwu            2-1 Shenzhen FC
Wuhan Zall               2-0 Jilin Baijia
[Apr 11]
Anhui Hefei Guiguan      1-0 Xinjiang Tianshan Xuebao
Hainan Boying            0-0 Meizhou Hakka           [3-1 pen]
Nantong Zhiyun           1-0 Nei Mongol Zhongyou
Shaanxi Changan Athletic 1-0 Zhejiang Greentown
Sichuan Longfor          3-0 Qingdao Huanghai 
Yanbian Beiguo           1-0 Meizhou Meixian Techand
Yinchuan Helanshan       1-0 Beijing EGFC
[Apr 12]
Wuhan Chufeng Heli       1-1 Shijiazhuang Yongchang  [3-0 pen]

Round 4

Chinese Super League teams enter at this stage; all of them played their
matches away from home.

[Apr 24]
Dalian Boyoung           0-3 Tianjin Quanjian
Liaoning Whowin          1-4 Dalian Yifang
Shenyang Urban           2-1 Henan Jianye
Sichuan Jiuniu           1-1 Changchun Yatai         [4-3 pen]
Suzhou Dongwu            0-4 Hebei China Fortune
Wuhan Chufeng Heli       0-2 Guangzhou R&F
[Apr 25]
Anhui Hefei Guiguan      0-2 Chongqing Lifan
Hainan Boying            2-2 Beijing Renhe           [3-5 pen]
Heilongjiang Lava Spring 1-2 Guizhou Hengfeng
Nantong Zhiyun           3-2 Shanghai Shenhua
Shaanxi Changan Athletic 0-1 Shanghai SIPG
Shanghai Shenxin         0-1 Beijing Guoan
Sichuan Longfor          0-1 Jiangsu Suning
Wuhan Zall               2-2 Tianjin Teda            [5-6 pen]
Yanbian Beiguo           0-6 Shandong Luneng
Yinchuan Helanshan       0-1 Guangzhou Evergrande

Round 5

[May 1]
Tianjin Quanjian         2-2 Jiangsu Suning          [7-8 pen]
[May 2]
Beijing Guoan            1-0 Tianjin Teda
Chongqing Lifan          0-1 Dalian Yifang
Guangzhou Evergrande     2-2 Guizhou Hengfeng        [1-4 pen]
Hebei China Fortune      2-3 Shandong Luneng
Nantong Zhiyun           1-1 Sichuan Jiuniu          [7-8 pen]
Shanghai SIPG            0-0 Beijing Renhe           [4-3 pen]
Shenyang Urban           1-2 Guangzhou R&F

Quarterfinals 

First legs 
[Jun 9]
Beijing Guoan            2-1 Shanghai SIPG
[Jul 7]
Dalian Yifang            3-0 Sichuan Jiuniu
[Jul 8]
Guizhou Hengfeng         0-0 Shandong Luneng
Jiangsu Suning           0-0 Guangzhou R&F

Second legs
[Jul 24]
Sichuan Jiuniu           0-2 Dalian Yifang	
[Jul 25]
Guangzhou R&F            3-2 Jiangsu Suning
Shandong Luneng          3-0 Guizhou Hengfeng
Shanghai SIPG            2-1 Beijing Guoan           [4-5 pen]

Semifinals

First legs 
[Aug 21]
Dalian Yifang            0-1 Shandong Luneng
  [Jin Jingdao 14']
[Aug 22]
Beijing Guoan            5-1 Guangzhou R&F 
  [Cédric Bakambu 14', 90+1', Jonathan Viera 48', 56', Zhang Xizhe 82';
   Lu Lin 25']

Second legs
[Sep 25]
Shandong Luneng          3-0 Dalian Yifang
  [Liu Yang 48', Jin Jingdao 52', Diego Tardelli 65' pen]
[Sep 26]
Guangzhou R&F            0-3 Beijing Guoan 
  [Cédric Bakambu 17', Wei Shihao 85', 88']

Final

First leg [Nov 25]
Beijing Guoan            1-1 Shandong Luneng
  [Cédric Bakambu 51' pen; Diego Tardelli 31' pen]

Second leg [Nov 30]
Shandong Luneng          2-2 Beijing Guoan
  [Carlos Gilberto Nascimento Silva 31', Diego Tardelli 89';
   Jonathan Viera 16', Zhang Xizhe 81']

Beijing Guoan won on away goals.

Super Cup

[Feb 23, 2019; Suzhou]
Shanghai SIPG            2-0 Beijing Guoan


China League One

Final Table:

 1.Wuhan Zall                          30  18  9  3  60-25  63       Promoted
 2.Shenzhen FC                         30  15  8  7  57-34  53       Promoted
--------------------------------------------------------------
 3.Zhejiang Greentown (Hangzhou)       30  14  9  7  53-38  51 [*1]
 4.Qingdao Huanghai                    30  13 10  7  63-44  49
 5.Beijing EGFC                        30  12 11  7  43-34  47
 6.Shijiazhuang Yongchang              30  12  9  9  43-38  45 [*2]
 7.Heilongjiang Lava Spring (Harbin)   30  10 11  9  37-33  41 [P] [2 1 0 1  3- 2 3]
 8.Liaoning Whowin (Shenyang)          30  11  8 11  35-44  41 [R] [2 1 0 1  2- 3 3]
 9.Meizhou Hakka                       30  11  7 12  40-43  40
10.Yanbian Fude (Yanji)                30  11  5 14  34-36  38 [R]
11.Shanghai Shenxin                    30  11  4 15  37-45  37     [2 2 0 0  2- 0 6]
12.Zhejiang Yiteng (Shaoxing)          30  10  7 13  43-53  37     [2 0 0 2  0- 2 0]
13.Nei Mongol Zhongyou (Hohhot)        30  10  4 16  36-54  34     [2 2 0 0  4- 1 6]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.Meizhou Meixian Techand             30   8 10 12  41-44  34 [P][*3] [2 0 0 2 1- 4 0] Relegation Playoff
--------------------------------------------------------------
15.Dalian Chaoyue                      30   7  7 16  28-48  28 [*4]  Relegated
16.Xinjiang Tianshan Xuebao (Ürümqi)   30   3  9 18  24-61  18 [*5]  Relegated 

[*1] Hangzhou Greentown were renamed back to Zhejiang Greentown
[*2] The official English version of the club's name is Shijiazhuang Ever Bright,
     but their Chinese name remains Shijiazhuang Yongchang
[*3] Meixian Techand play in Meizhou, also known as Meizhou Meixian Techand
     (not to be confused with Meizhou Hakka)
[*4] Occasionally referred to as Dalian Transcendence (the official English version 
     of the club's name)
[*5] Occasionally referred to as as Xinjiang Tianshan Leopard (the official English 
     version of the club's name)	

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Nov 7]
Shaanxi Changan Athletic 1-1 Meixian Techand           

Second Leg [Nov 11]
Meixian Techand          2-1 Shaanxi Changan Athletic [aet]
 
NB: both remain at former level


China League Two

Groups were increased from 12 to 14 teams (and will be increased to 16 for the 2019 season).
Eight teams enter play-offs with two winning promotion to China League One and the third 
placed team enters additional promotion/relegation play-off with the 14th placed team in China 
League One. 
Two teams are relegated to the 2019 Chinese Champions League (formerly the Chinese Football 
Association Amateur League) with six teams moving in the opposite direction (with the number 
increasing if any China League Two teams withdraw or are disbanded). 

Northern Group

Final Table:

 1.Shaanxi Changan Athletic (Xi'an)    26  17  2  7  41-20  53       Promotion Playoff
 2.Jiangsu Yancheng Dingli             26  15  7  4  45-20  52 [2 2 0 0  4- 2 6] Promotion Playoff
 3.Shenyang Urban                      26  16  4  6  51-28  52 [2 0 0 2  2- 4 0] Promotion Playoff
 4.Qingdao Jonoon                      26  16  3  7  44-23  51       Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Yinchuan Helanshan                  26  14  7  5  45-23  49
 6.Hebei Elite (Qinhuangdao)           26  11 10  5  50-32  43 [2 2 0 0  7- 4 6]
 7.Jilin Baijia (Changchun)            26  13  4  9  41-33  43 [2 0 0 2  4- 7 0]
 8.Baoding Yingli Yitong               26  13  3 10  38-30  42 [R]
 9.Dalian Boyoung                      26  12  4 10  34-27  40
10.Zibo Sunday                         26  10  5 11  34-31  35 [P]
11.Beijing BIT                         26   8  2 16  39-50  26
12.Yanbian Beiguo (Hunchun)            26   7  3 16  29-49  24 [P]
13.Baotou Nanjiao                      26   3  0 23  24-68   9
--------------------------------------------------------------
14.Shenyang Dongjin                    26   0  0 26   0-81   0 [*1]  Withdrew

[P]  Teams promoted from the 2017 China Amateur Football (based on final standings)
[*1] Shenyang Dongjin withdrew from the league during the season because of financial difficulties; 
     unplayed matches awarded as 3-0 losses (it's possible some results were annulled and turned 
     into 3-0 losses; heavier losses seem to have remained as originally recorded) 

Southern Group

Final Table:

 1.Sichuan Longfor (Chengdu)           26  23  3  0  86-10  72       Promotion Playoff
 2.Nantong Zhiyun                      26  18  4  4  55-21  58       Promotion Playoff
 3.Fujian Tianxin (Fuzhou)             26  12  7  7  33-24  43 [P]   Promotion Playoff
 4.Shenzhen Renren                     26  11  8  7  31-26  41 [*1]  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 5.Hunan Billows (Yiyang)              26  10 10  6  42-28  40
 6.Suzhou Dongwu                       26  10  9  7  26-26  39 [2 1 1 0  1- 0 4]
 7.Zhenjiang Huasa                     26  11  6  9  27-31  39 [2 0 1 1  0- 1 1]
 8.Hainan Boying (Haikou)              26   8  9  9  22-28  33        [4 1 2 1  2- 2 5]
 9.Shenzhen Pengcheng                  26   8  9  9  24-24  33 [P]    [4 1 2 1  1- 1 5] 
10.Yunnan Feihu (Lijiang)              26   8  9  9  29-23  33 [R][*2][4 0 4 0  1- 1 4]
11.Jiangxi Liansheng (Nanchang)        26   7  9 10  33-32  30
12.Sichuan Jiuniu (Chengdu)            26   6  9 11  23-25  27 [P]
13.Shanghai Sunfun                     26   3  2 21  18-73  11
--------------------------------------------------------------
14.Anhui Hefei Guiguan                 26   0  0 26   0-78   0 [P] [*3] Withdrew

[P]  Teams promoted from the 2017 China Amateur Football (based on final standings)
[*1] Also known as Shenzhen Ledman FC; club was disbanded at the end of the season and 
     will not participate in China League Two in 2019
[*2] Yunnan Lijiang changed their name to Yunnan Feihu  
[*3] Anhui Hefei Guiguan withdrew from the league during the season because of financial 
     difficulties; unplayed matches awarded as 3-0 losses (it’s possible some results were 
     annulled and turned into 3-0 losses)
n.b.:Promoted teams for the 2019 season are Taizhou Yuanda, Chengdu Better City
     (played in China League Two 2017 as Chengdu Qbao before withdrawing from the league when 
     the owners were under investigation for illegal activities; taken over by Chengdu Better 
     City Investment Group Co., Ltd. in March 2018), Wuhan Chufeng Heli, Hangzhou Wuyue Qiantang, 
     Lhasa Chengtou (were initially eligible for promotion for 2018 as Lhasa City Construction), 
     Nanjing Shaye and Shanxi Xindu.

Promotion Play-offs

Quarterfinals

First legs [Oct 6]
Fujian Tianxin           0-0 Jiangsu Yancheng Dingli 
Qingdao Jonoon           0-2 Sichuan Longfor
Shenyang Urban           0-0 Nantong Zhiyun
Shenzhen Renren          2-2 Shaanxi Changan Athletic

Second legs [Oct 13]
Jiangsu Yancheng Dingli  1-0 Fujian Tianxin
Nantong Zhiyun           1-0 Shenyang Urban
Shaanxi Changan Athletic 0-0 Shenzhen Renren
Sichuan Longfor          4-0 Qingdao Jonoon

Semifinals

First legs [Oct 20]
Nantong Zhiyun           1-0 Shaanxi Changan Athletic
Jiangsu Yancheng Dingli  0-0 Sichuan Longfor

Second legs [Oct 27]
Shaanxi Changan Athletic 0-1 Nantong Zhiyun
Sichuan Longfor          2-0 Jiangsu Yancheng Dingli [aet]

Third-Place Match [Nov 3, Shaanxi Province Stadium, Xi'an]
Shaanxi Changan Athletic 1-0 Jiangsu Yancheng Dingli

Shaanxi Changan Athletic qualified for the China League One promotion/relegation play-offs

Final [Nov 4, Rudong Olympic Sports Center, Nantong]
Nantong Zhiyun           0-1 Sichuan Longfor 

Sichuan Longfor and Nantong Zhiyun promoted to China League One


2017

2019

list of champions

list of final tables 1951-89

list of cup winners

list of super cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans and Andre Zlotkowski for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Karel Stokkermans and Andre Zlotkowski
Last updated: 7 Mar 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans, Andre Zlotkowski and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.