China 2020


China Super League
FA Cup

China Super League

Group Stage | Playoff Stage

Group Stage

Group A | Group B

Group A

Final Table:

 1.Guangzhou Evergrande                14  11  1  2  31-12  34  [C]  Championship Playoff
 2.Jiangsu Suning (Nanjing)            14   7  5  2  23-15  26       Championship Playoff
 3.Shandong Luneng (Ji'nan)            14   7  3  4  19-11  24       Championship Playoff
 4.Shanghai Shenhua                    14   5  6  3  16-15  21       Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Shenzhen FC                         14   5  2  7  20-20  17       Relegation Playoff
 6.Guangzhou R&F                       14   4  3  7  14-28  15       Relegation Playoff
 7.Dalian Pro                          14   2  5  7  18-21  11  [*]  Relegation Playoff
 8.Henan Jianye (Zhengzhou)            14   1  3 10  14-33   6       Relegation Playoff
[*] Dalian Yifang were renamed Dalian Pro

Round 1
[Jul 25]
Guangzhou Evergrande      2-0 Shanghai Shenhua          
[Jul 26]
Dalian Pro                2-3 Shandong Luneng           
Shenzhen FC               3-0 Guangzhou R&F             
Henan Jianye              3-4 Jiangsu Suning            

Round 2
[Jul 30]
Shanghai Shenhua          3-2 Shenzhen FC               
Guangzhou R&F             0-5 Guangzhou Evergrande      
[Jul 31]
Jiangsu Suning            0-0 Shandong Luneng           
Dalian Pro                1-1 Henan Jianye              

Round 3
[Aug 4]
Shenzhen FC               1-3 Guangzhou Evergrande      
Jiangsu Suning            2-1 Dalian Pro                
[Aug 5]
Shandong Luneng           0-1 Shanghai Shenhua          
Henan Jianye              1-1 Guangzhou R&F             

Round 4
[Aug 9]
Guangzhou Evergrande      0-1 Shandong Luneng           
Guangzhou R&F             0-2 Jiangsu Suning            
[Aug 10]
Shanghai Shenhua          2-2 Dalian Pro                
Shenzhen FC               1-2 Henan Jianye              

Round 5
[Aug 14]
Henan Jianye              1-3 Guangzhou Evergrande      
Jiangsu Suning            0-1 Shanghai Shenhua          
[Aug 15]
Shandong Luneng           2-0 Shenzhen FC               
[Aug 16]
Dalian Pro                0-1 Guangzhou R&F             

Round 6
[Aug 19]
Shandong Luneng           2-1 Henan Jianye              
Shanghai Shenhua          2-3 Guangzhou R&F             
[Aug 20]
Guangzhou Evergrande      2-1 Jiangsu Suning            
Shenzhen FC               3-2 Dalian Pro                

Round 7
[Aug 24]
Jiangsu Suning            1-1 Shenzhen FC               
[Aug 25]
Guangzhou R&F             1-5 Shandong Luneng           
Dalian Pro                2-2 Guangzhou Evergrande      
[Aug 26]
Henan Jianye              0-0 Shanghai Shenhua          

Halfway Table:

 1.Guangzhou Evergrande                 7   5  1  1  17- 6  16  [C]
 2.Shandong Luneng (Ji'nan)             7   5  1  1  13- 5  16
 3.Jiangsu Suning (Nanjing)             7   3  2  2  10- 8  11
 4.Shanghai Shenhua                     7   3  2  2   9- 9  11
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Shenzhen FC                          7   2  1  4  11-13   7
 6.Guangzhou R&F                        7   2  1  4   6-18   7
 7.Henan Jianye (Zhengzhou)             7   1  3  3   9-12   6
 8.Dalian Pro                           7   0  3  4  10-14   3  [*]
[*] Dalian Yifang were renamed Dalian Pro

Round 8
[Aug 29]
Guangzhou R&F             0-2 Shenzhen FC               
Shandong Luneng           0-1 Dalian Pro                
[Aug 30]
Jiangsu Suning            5-2 Henan Jianye              
Shanghai Shenhua          1-4 Guangzhou Evergrande      

Round 9
[Sep 3]
Henan Jianye              0-4 Dalian Pro                
Shandong Luneng           0-1 Jiangsu Suning            
[Sep 4]
Shenzhen FC               0-0 Shanghai Shenhua          
Guangzhou Evergrande      2-1 Guangzhou R&F             

Round 10
[Sep 8]
Guangzhou R&F             3-1 Henan Jianye              
Dalian Pro                1-1 Jiangsu Suning            
[Sep 9]
Guangzhou Evergrande      2-0 Shenzhen FC               
Shanghai Shenhua          1-1 Shandong Luneng           

Round 11
[Sep 13]
Jiangsu Suning            3-3 Guangzhou R&F             
Shandong Luneng           1-2 Guangzhou Evergrande      
[Sep 14]
Henan Jianye              1-3 Shenzhen FC               
Dalian Pro                1-1 Shanghai Shenhua          

Round 12 [Sep 21]
Guangzhou Evergrande      2-1 Henan Jianye              
Shenzhen FC               1-2 Shandong Luneng           
Shanghai Shenhua          0-0 Jiangsu Suning            
Guangzhou R&F             1-0 Dalian Pro                

Round 13 [Sep 24]
Henan Jianye              0-2 Shandong Luneng           
Jiangsu Suning            2-1 Guangzhou Evergrande      
Guangzhou R&F             0-2 Shanghai Shenhua          
Dalian Pro                1-3 Shenzhen FC               

Round 14 [Sep 27]
Shandong Luneng           0-0 Guangzhou R&F             
Shanghai Shenhua          2-0 Henan Jianye              
Shenzhen FC               0-1 Jiangsu Suning            
Guangzhou Evergrande      1-0 Dalian Pro                

Final Table:

 1.Guangzhou Evergrande                14  11  1  2  31-12  34  [C]  Championship Playoff
 2.Jiangsu Suning (Nanjing)            14   7  5  2  23-15  26       Championship Playoff
 3.Shandong Luneng (Ji'nan)            14   7  3  4  19-11  24       Championship Playoff
 4.Shanghai Shenhua                    14   5  6  3  16-15  21       Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Shenzhen FC                         14   5  2  7  20-20  17       Relegation Playoff
 6.Guangzhou R&F                       14   4  3  7  14-28  15       Relegation Playoff
 7.Dalian Pro                          14   2  5  7  18-21  11  [*]  Relegation Playoff
 8.Henan Jianye (Zhengzhou)            14   1  3 10  14-33   6       Relegation Playoff
[*] Dalian Yifang were renamed Dalian Pro

Group B

Final Table:

 1.Shanghai SIPG                       14  10  2  2  26-11  32       Championship Playoff
 2.Beijing Guoan                       14   8  4  2  36-19  28       Championship Playoff
 3.Chongqing SWM                       14   7  3  4  22-19  24       Championship Playoff
 4.Hebei China Fortune (Qinhuangdao)   14   7  3  4  25-23  24       Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Wuhan Zall                          14   5  2  7  16-16  17       Relegation Playoff
 6.Shijiazhuang Ever Bright            14   4  5  5  18-21  17  [P]  Relegation Playoff
 7.Qingdao Huanghai                    14   2  4  8  15-27  10  [P]  Relegation Playoff
 8.Tianjin Teda                        14   0  3 11   8-30   3       Relegation Playoff

Round 1
[Jul 25]
Wuhan Zall                2-0 Qingdao Huanghai          
[Jul 26]
Hebei China Fortune       2-2 Shijiazhuang Ever Bright  
Chongqing SWM             1-2 Beijing Guoan             
[Jul 27]
Tianjin Teda              1-3 Shanghai SIPG             

Round 2
[Aug 1]
Beijing Guoan             1-0 Wuhan Zall                
Shijiazhuang Ever Bright  2-2 Qingdao Huanghai          
[Aug 2]
Shanghai SIPG             4-0 Hebei China Fortune       
Chongqing SWM             2-2 Tianjin Teda              

Round 3
[Aug 6]
Tianjin Teda              1-3 Beijing Guoan             
Qingdao Huanghai          1-1 Shanghai SIPG             
[Aug 7]
Wuhan Zall                2-1 Shijiazhuang Ever Bright  
Hebei China Fortune       2-2 Chongqing SWM             

Round 4
[Aug 11]
Shijiazhuang Ever Bright  3-0 Tianjin Teda              
Chongqing SWM             0-0 Qingdao Huanghai          
[Aug 12]
Shanghai SIPG             2-1 Wuhan Zall                
Beijing Guoan             3-1 Hebei China Fortune       

Round 5
[Aug 16]
Qingdao Huanghai          3-3 Beijing Guoan             
Shanghai SIPG             1-1 Shijiazhuang Ever Bright  
[Aug 17]
Wuhan Zall                2-0 Chongqing SWM             
Hebei China Fortune       2-0 Tianjin Teda              

Round 6
[Aug 21]
Hebei China Fortune       3-1 Wuhan Zall                
Chongqing SWM             1-0 Shijiazhuang Ever Bright  
[Aug 22]
Tianjin Teda              0-2 Qingdao Huanghai          
Beijing Guoan             1-2 Shanghai SIPG             

Round 7
[Aug 26]
Shanghai SIPG             3-0 Chongqing SWM             
Wuhan Zall                2-1 Tianjin Teda              
[Aug 27]
Shijiazhuang Ever Bright  2-2 Beijing Guoan             
Qingdao Huanghai          1-2 Hebei China Fortune       

Halfway Table:

 1.Shanghai SIPG                        7   5  2  0  16- 5  17
 2.Beijing Guoan                        7   4  2  1  15-10  14
 3.Wuhan Zall                           7   4  0  3  10- 8  12
 4.Hebei China Fortune (Qinhuangdao)    7   3  2  2  12-13  11
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Shijiazhuang Ever Bright             7   1  4  2  11-10   7  [P]
 6.Qingdao Huanghai                     7   1  4  2   9-10   7  [P]
 7.Chongqing SWM                        7   1  3  3   6-11   6
 8.Tianjin Teda                         7   0  1  6   5-17   1

Round 8
[Aug 31]
Shijiazhuang Ever Bright  3-1 Hebei China Fortune       
Shanghai SIPG             4-1 Tianjin Teda              
[Sep 1]
Qingdao Huanghai          0-3 Wuhan Zall                
Beijing Guoan             5-2 Chongqing SWM             

Round 9
[Sep 5]
Hebei China Fortune       2-0 Shanghai SIPG             
Qingdao Huanghai          0-1 Shijiazhuang Ever Bright  
[Sep 6]
Tianjin Teda              1-2 Chongqing SWM             
Wuhan Zall                2-2 Beijing Guoan             

Round 10
[Sep 10]
Beijing Guoan             2-0 Tianjin Teda              
Shanghai SIPG             2-1 Qingdao Huanghai          
[Sep 11]
Chongqing SWM             3-1 Hebei China Fortune       
Shijiazhuang Ever Bright  1-0 Wuhan Zall                

Round 11
[Sep 15]
Wuhan Zall                1-2 Shanghai SIPG             
Hebei China Fortune       3-3 Beijing Guoan             
[Sep 16]
Qingdao Huanghai          0-3 Chongqing SWM             
Tianjin Teda              1-1 Shijiazhuang Ever Bright  

Round 12 [Sep 22]
Beijing Guoan             5-1 Qingdao Huanghai          
Tianjin Teda              0-1 Hebei China Fortune       
Chongqing SWM             1-0 Wuhan Zall                
Shijiazhuang Ever Bright  0-1 Shanghai SIPG             

Round 13 [Sep 25]
Qingdao Huanghai          3-0 Tianjin Teda              
Shijiazhuang Ever Bright  1-4 Chongqing SWM             
Shanghai SIPG             1-0 Beijing Guoan             
Wuhan Zall                0-2 Hebei China Fortune       

Round 14 [Sep 28]
Beijing Guoan             4-0 Shijiazhuang Ever Bright  
Tianjin Teda              0-0 Wuhan Zall                
Chongqing SWM             1-0 Shanghai SIPG             
Hebei China Fortune       3-1 Qingdao Huanghai          

Final Table:

 1.Shanghai SIPG                       14  10  2  2  26-11  32       Championship Playoff
 2.Beijing Guoan                       14   8  4  2  36-19  28       Championship Playoff
 3.Chongqing SWM                       14   7  3  4  22-19  24       Championship Playoff
 4.Hebei China Fortune (Qinhuangdao)   14   7  3  4  25-23  24       Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Wuhan Zall                          14   5  2  7  16-16  17       Relegation Playoff
 6.Shijiazhuang Ever Bright            14   4  5  5  18-21  17  [P]  Relegation Playoff
 7.Qingdao Huanghai                    14   2  4  8  15-27  10  [P]  Relegation Playoff
 8.Tianjin Teda                        14   0  3 11   8-30   3       Relegation Playoff

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Quarterfinals

First Legs
[Oct 16]
Hebei China Fortune       1-3 Guangzhou Evergrande      
[Oct 17]
Shandong Luneng           2-2 Beijing Guoan             
[Oct 18]
Shanghai Shenhua          0-0 Shanghai SIPG             
[Oct 19]
Chongqing SWM             1-1 Jiangsu Suning            

Second Legs
[Oct 21]
Guangzhou Evergrande      5-0 Hebei China Fortune       
[Oct 22]
Beijing Guoan             2-1 Shandong Luneng           
[Oct 23]
Shanghai SIPG             1-1 Shanghai Shenhua          [aet, 5-4 pen]
[Oct 24]
Jiangsu Suning            1-0 Chongqing SWM             

Semifinals 5th-8th Place

First Legs
[Oct 26]
Hebei China Fortune       2-2 Shandong Luneng           
[Oct 27]
Shanghai Shenhua          3-1 Chongqing SWM             

Second Legs
[Oct 31]
Shandong Luneng           6-3 Hebei China Fortune       [aet]
[Nov 1]
Chongqing SWM             2-0 Shanghai Shenhua          [aet, 10-9 pen]

Semifinals

First Legs
[Oct 28]
Beijing Guoan             0-0 Guangzhou Evergrande      
[Oct 29]
Jiangsu Suning            1-1 Shanghai SIPG             

Second Legs [Nov 2]
Shanghai SIPG             1-2 Jiangsu Suning            [aet]
Guangzhou Evergrande      3-1 Beijing Guoan             

Seventh Place Playoff

First Leg [Nov 6]
Shanghai Shenhua          4-1 Hebei China Fortune       

Second Leg [Nov 10]
Hebei China Fortune       0-1 Shanghai Shenhua          

Fifth Place Playoff

First Leg [Nov 6]
Chongqing SWM             4-3 Shandong Luneng           

Second Leg [Nov 10]
Shandong Luneng           2-1 Chongqing SWM             [aet, 4-3 pen]

Third Place Playoff

First Leg [Nov 7]
Shanghai SIPG             1-2 Beijing Guoan             

Second Leg [Nov 11]
Beijing Guoan             1-1 Shanghai SIPG             

Final

First Leg [Nov 8]
Jiangsu Suning            0-0 Guangzhou Evergrande      

Second Leg [Nov 12]
Guangzhou Evergrande      1-2 Jiangsu Suning            


Relegation Playoff

Quarterfinals

First Legs
[Oct 16]
Tianjin Teda              2-0 Shenzhen FC               
[Oct 17]
Dalian Pro                1-2 Shijiazhuang Ever Bright  
[Oct 18]
Henan Jianye              1-0 Wuhan Zall                
[Oct 19]
Qingdao Huanghai          0-0 Guangzhou R&F             

Second Legs
[Oct 21]
Shenzhen FC               1-1 Tianjin Teda              
[Oct 22]
Shijiazhuang Ever Bright  0-2 Dalian Pro                
[Oct 23]
Wuhan Zall                1-1 Henan Jianye              
[Oct 24]
Guangzhou R&F             2-1 Qingdao Huanghai          

Semifinals 13th-16th Place

First Legs
[Oct 28]
Shenzhen FC               1-0 Shijiazhuang Ever Bright  
[Oct 29]
Wuhan Zall                2-1 Qingdao Huanghai          

Second Legs [Nov 2]
Qingdao Huanghai          2-1 Wuhan Zall                [aet, 5-4 pen]
Shijiazhuang Ever Bright  2-2 Shenzhen FC               

Semifinals 9th-12th Place

First Legs
[Oct 26]
Dalian Pro                0-2 Tianjin Teda              
[Oct 27]
Guangzhou R&F             1-2 Henan Jianye              

Second Legs
[Oct 31]
Tianjin Teda              1-2 Dalian Pro                
[Nov 1]
Henan Jianye              3-2 Guangzhou R&F             

Fifteenth Place Playoff

First Leg [Nov 7]
Wuhan Zall                0-0 Shijiazhuang Ever Bright  

Second Leg [Nov 11]
Shijiazhuang Ever Bright  1-2 Wuhan Zall                

NB: Shijiazhuang Ever Bright relegated; Wuhan Zall to relegation playoff

Thirteenth Place Playoff

First Leg [Nov 6]
Qingdao Huanghai          0-2 Shenzhen FC               

Second Leg [Nov 10]
Shenzhen FC               2-1 Qingdao Huanghai          

Eleventh Place Playoff

First Leg [Nov 6]
Guangzhou R&F             0-3 Dalian Pro                

Second Leg [Nov 10]
Dalian Pro                0-4 Guangzhou R&F             [aet]

Ninth Place Playoff

First Leg [Nov 6]
Henan Jianye              0-0 Tianjin Teda              

Second Leg [Nov 10]
Tianjin Teda              1-2 Henan Jianye              [aet]

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Nov 18]
Zhejiang Energy Greentown 2-2 Wuhan Zall                

Second Leg [Nov 22]
Wuhan Zall                1-0 Zhejiang Energy Greentown

NB: both remain at former level

Promoetd: Changchun Yatai


FA Cup

NB: contested by all clubs from first level (meeting each other in
    round 1) and the top-8 of the second level (joining in round 2)

Round 1
[Sep 18]
Jiangsu Suning            2-0 Shenzhen FC               
Shanghai Shenhua          1-1 Guangzhou R&F             [3-5 pen]
Guangzhou Evergrande      2-0 Henan Jianye              
Shandong Luneng           4-0 Dalian Pro                
[Sep 19]
Tianjin Teda              2-0 Shijiazhuang Ever Bright  
Wuhan Zall                1-1 Hebei China Fortune       [4-3 pen]
Beijing Guoan             2-1 Qingdao Huanghai          
Shanghai SIPG             3-2 Chongqing SWM             

Round 2
[Nov 26]
Shanghai SIPG             0-4 Changchun Yatai           
Kunshan                   3-0 Guangzhou Evergrande      
[Nov 27]
Tianjin Teda              1-0 Guizhou Hengfeng          
Jiangsu Suning            7-2 Meizhou Hakka             
[Nov 28]
Wuhan Zall                2-0 Taizhou Yuanda            
Beijing Guoan             1-0 Chengdu Better City       
[Nov 29]
Guangzhou R&F             6-1 Suzhou Dongwu             
Shandong Luneng           2-0 Zhejiang Energy Greentown 

Quarterfinals
[Dec 1]
Tianjin Teda              5-1 Changchun Yatai           
Kunshan                   0-2 Jiangsu Suning            
[Dec 2]
Beijing Guoan             0-3 Wuhan Zall                
Guangzhou R&F             2-2 Shandong Luneng           [4-5 pen]

Semifinals

First Legs
[Dec 5]
Jiangsu Suning            1-1 Tianjin Teda              
[Dec 6]
Wuhan Zall                0-5 Shandong Luneng           

Second Legs
[Dec 12]
Tianjin Teda              0-0 Jiangsu Suning            [2-4 pen]
[Dec 13]
Shandong Luneng           1-0 Wuhan Zall                

Final [Dec 19, Suzhou Olympic Sports Centre, Suzhou]
Jiangsu Suning            0-2 Shandong Luneng           
  [Wang Tong 49, Song Long 77]


2019

list of champions

list of final tables 1951-89

list of cup winners

list of super cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 23 Dec 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2020
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.