Trofeo Ciudad de Zamora (Zamora-Spain) 1977-2014


Zamora Club de Fútbol is a Spanish football team based in Zamora in the autonomous community of Castile and León. Founded in 1968-11-07. (Atlético Zamora 1944-1964).
Its stadium is Estadio Ruta de la Plata. The Estadio Ruta de la Plata  is a stadium located in Zamora, Spain. It was inaugurated on September 1, 2002.

Palmares

 1 1977 Zalaegerszegi TE	  * Triangular Trophy		
 2 1978 FK Radnički               * Triangular Trophy
 3 1979 Vasas SC		4-1 Zamora CF
 4 1980 RCD Mallorca		1-0 Slavia Sofia
 5 1981 Vitória SC		0-0 Zamora CF             [Vitoria SC on pen.]
 6 1982 RC Portuense		2-0 CF Palencia
 7 1983 UD Salamanca		3-0 FC Peñafiel
 8 1984 Zamora CF		1-1 RC Celta de Vigo      [Zamora CF on pen.]
 9 1985 CA Osasuna		1-1 Zamora CF             [CA Osasuna on pen.]
10 1986 Zamora CF                 * Triangular Trophy
11 1987    Unknown		  * Triangular Trophy
12 1988 UD Salamanca            3-0 Zamora CF
13 1989 Gimnasia y Esgrima	2-2 UD Salamanca          [Gimnasia y Esgrima 4-3 on pen.]
14 1990 Real Valladolid		1-0 UD Salamanca
15 1991 UD Salamanca		1-0 Zamora CF
16 1992
17 1993 CP Mérida		1-0 Zamora CF
18 1994
19 1995				  * Triangular Trophy
20 1996                           * Triangular Trophy
21 1997 Sporting de Gijón	3-1 Zamora CF
22 1998
23 1999 Real Valladolid		3-1 Zamora CF
24 2000 Zamora CF		1-1 Real Valladolid       [Zamora CF on pen.]
25 2001 Zamora CF		1-1 CD Numancia           [Zamora CF on pen.]
   2002  not held
26 2003 Real Valladolid		1-1 Zamora CF             [Real Valladolid 3-1 on pen.]
27 2004 Zamora CF		2-0 Real Madrid Castilla 
28 2005 Zamora CF		1-0 Real Madrid Castilla 
29 2006
30 2007 Zamora CF		3-1 Real Valladolid
31 2008 RC Celta de Vigo	3-0 Zamora CF
32 2009 Real Madrid Castilla	2-0 Zamora CF
33 2010 Rayo Vallecano		2-1 Zamora CF
   2011  not held
34 2012 CD Guadalajara		2-0 Zamora CF
35 2013 Zamora CF		1-1 CF Fuenlabrada        [Zamora CF 4-3 on pen]
36 2014 Zamora CF		0-0 Getafe CF B		  [Zamora CF on pen]

Number of Wins:

 8 Zamora CF

 3 UD Salamanca 1
Zalaegerszegi TE (HUN) FK Radnički (SER) Vasas SC (HUN) RCD Mallorca Vitória SC Setubal (POR) RC Portuense CA Osasuna CA Gimnásia y Esgrima (ARG) Real Valladolid CP Mérida RC Celta de Vigo Real Madrid Castilla Rayo Vallecano CD Guadalajara

1977

Participants:
Zamora CF (Spain)
Zalaegerszegi TE (Hungary)
Varna Sport (Bulgaria)
[Aug 15]
Zamora CF	1-2 Zalaegerszegi TE
  [0-1 Mihelec 17´, 1-1 Poli 24´, 1-2 Szentes 43´].
Zamora CF:   Merino; Jesús, Rubén, Pepe, Neke; Javi, Ventura,	
             Garre; Poli, Tascón, Calle.  
ZTE:         Dolemanyi; Molher, Antoni, Mihelec, Peter; Jozsi, Sos,
             Cspregi; Fule, Szentes, Pusztai.
[Aug 16]
Varna Sport	1-2 Zalaegerszegi TE
  [1-0 Petrov 55´, 1-1 Mohler 65´, 1-2 Szentes 89´].
Varna Sport: Kellinov; Jekov, Marev, Tenev; Ivanov, Bogolimov;
             Svetozrov, Jordanov, Milcev, Georgiev, Petrov.
ZTE:         Polemanyi; Molher, Antoni, Mihelec, Peter, Puntov;
             Cspregi, Jozsi, Sos, Szentes, Sroque.
	
[Aug 17]
Zamora CF	1-0 Varna Sport
  [1-0 Pepe 76´]
Zamora CF:   Merino; Jesús, Rubén, Pepe, Neke, Ventura, Teo, 
             Garre, Poli, Gavi, Calle. + Eloy, Estéban, Gascón, Juan Antonio.
Varna Sport: Vellnov; Gecov, Marev, Benet; Ibanov, Andriev, Jordanov,
             Dinov, Milev, Georgiev, Petrov. + Spetoravov, Ratlev, Piamontev.

1978

Participants:
Zamora CF (Spain)
FK Radnički (Serbia)
Real Valladolid (Spain)

[Aug 8]
Zamora CF	3-0 Real Valladolid
  [Garre (p), Dolfi, Mateos].
Zamora CF:    Merino; Jesús, José Manuel, Braga; José Miguel, Medayo; Dolfi, Garre, 
              Poli, Mateos, Juan Antonio. (+ Pepe, Sánchez-Marcos, Alen, Silva).
Valladolid:   Llacer; Cortés, Jacquet, Serrat, Toño; Santos, Palacios, Botella;
              Gail, Minguela, Rusky. (+ Bevich, Óscar, Camacho, Léon, Rubén López).

[Aug 8]
FK Radnički	3-0 Real Valladolid
  [1-0 raekovic (p) 46´, 2-0 Gudulic 65´, 3-0 Kurcuvic 85´].
FK Radnicki:  Kovacevic; Jovanovic, Ilich, Husanovic; Spilevic, Milosalevic; 
              Markovic, Raekovic, Radivojevic, Kurcuvic, Patovic.
Valladolid:   Bevic; Cortés, Santos, Serrat, Toño; Jacquet, Stefan,
              Plau; Palacios, Minguela, Rusky. (+ more changes).

[Aug 9]
Zamora CF	1-4 FK Radnički
  [1-0 Silva 22´, 1-1 Radiovogevic 35´, 1-2 Markovic 52´,
   1-3 Simic 73´, 1-4 Jovanovic 85´].
Zamora CF:    Merino; Yesos, José Manuel, Benet; José Miguel, Medeyo; 
              Ventura, Garre, Poli, Javi, Silva. (+ more changes).
FK Radnički:  Kavacevic; Jovanovic, Ilic, Husanovic, Rodic; Milosalovic, 
              Markovic, Raekovic, Radiovogevic, Kurcuvic, Tatvic.

1979

Participants:
Zamora CF (Spain)
Burgos CF (Spain)
Vasas SC (Hungary)
UD Salamanca (Spain)

Semifinals [Aug 19,20]
UD Salamanca	0-2 Vasas SC
  [0-1 Muller 45´, 0-2 Varadi 63´]
UD Salamanca: D´Alessandro; Pedraza, Balbino, Adán, Enrique, Time; Corchado, 
              Pepe, Escribano (Paisido), Merayo, Carlos Báez.
Vasas SC:     Mezaros; Trok, Hegeros, Racz, Szebeginski, Komyati, Inszo (Jalacz),
              Muller, Kiss (jass), Zombori, Varadi.
Zamora CF	2-1 Real Burgos

Third place match [Aug 21]
UD Salamanca	2-1 Real Burgos

Final [Aug 21]
Zamora CF	1-4 Vasas SC
  [0-1 Varadi 32´, 0-2 Varadi 40´, 0-3 Iczso 47´,
   0-4 Gass 55´, 1-4 Lacasa 73´]
Zamora CF:    Merino; Del Valle, Lacasa, Pepe (Dela), Montes; Chiqui, Dolfi,
              Garre; Unamuno (Agustín), Baza (Coria), Mateos.
Vasas FC:     Merzaros; Peter, Egudus, Racz (Gabor), Szebreyiscky; Konyati,
              Iczso (Gass), Muller; Kiss, Zambori (Halah), Varadi.

1980

Participants:
Zamora CF (Spain)
Bulgaria
UD Salamanca (Spain)
RCD Mallorca (Spain)


Semifinals [Aug 20,21]
Zamora CF	0-0 RCD Mallorca    [RCD Mallorca on pen.]
  [-]
Zamora CF:    Merino; Del Valle, Lacasa, pepe, león; Coria, Sanabria,
              Basas; Dávila (Ventura), Garre, Nuevo.
RCD Mallorca: Reus; Sahuquillo, Chea, Calero, Iriarte; Bonet, Orellana,
              Alonso (Mir), Nadal (Marcelo), Gallardo, Lizaoin.
UD Salamanca	1-1 Slavia Sofia    [Slavia Sofia on pen.]
  [0-1 Tzvetkov 22´, 1-1 Mateos 60´]
UD Salamanca: D´Alessandro; Adam, Bustillo (Roberto), Corominas, Miñambres 
              (Miguel Ángel); Tomé, Junaito, Teixidó; Mateos, Brizzola, Félix.
Slavia Sofia: Gaglov; Ivanov, Haidalviev, Eutimov, Iviev; Kostov, 
              Alexandrov, Aliev; Gealiazkov, Velitchkov, Tzvetkov.

Third place match [Aug 22]
Zamora CF	1-0 UD Salamanca
  [1-0 Dávila 48´]
Zamora CF:    Merino; Del Valle, Sanabria, Lasaca, Vela (Pepe); Coria,
              Baza, León (Vicente); Nuevo, Dávila, Ventura (Merchán).
UD Salamanca: Antonio; Miguel Ángel, Primera, Roberto, Penín (Teixidó);
              Miñambres, Pepe, Luengo, Miguel Ángel, Juanito, Mateo, Félix (Adán).

Final [Aug 22]
RCD Mallorca	1-0 Slavia Sofia
  [1-0 Mir 39´]
RCD Mallorca: Reus; Sauquillo, Chea, Calera, Iriarte; Bonet, 
              Mir, Riado (Bauza); Orellana, Gallardo, Lizoaín (Nadal).
Slavia Sofia: Gugalov; Ivanov, Deimengiv, Eutimov, Ivie; Kostov, Alexandrov, 
              Aliev; Gealiazkov, Velitchkov (Minchev), Tzvetkov.

1981

Participants:
Zamora CF (Spain)
FAR Rabat (Morocco)
UD Salamanca (Spain)
Vitória SC Setubal (Portugal)


Semifinals [Aug 18,19]
Zamora CF	2-0 FAR Rabat
  [1-0 León (p) 16´, 2-0 Nuevo 85´]
Zamora CF:    Merino; Pablo, Montes, Lacasa, León; Coria (Atilano), 
              Garre; Luengo (Baza); Nuevo, Lizoaín, Mateos.
FAR Rabat:    Astra; Dahane (Beggar), Hamdi, Jamal, Heina; Samba, 
              M´Hamed, Driss; Ouzmezdi (Said), Tniouni, Mustapha.
UD Salamanca	1-3 Vitória SC Setubal
  [0-1 Chico Gordo 41´, 1-1 Corchado 47´, 1-2 Chico Gordo (p) 59´, 1-3 Darío 82´]
UD Salamanca: Antonio; Pedraza, Adam (Tomé), Bezares (Herrera 78´), Migue Ángel; 
              Enrique, Corchado, Pepe; Orejuela, Tapia, García Murcia.
Vitória SC:   Amaral; Sobrino, Francisco Silva, Duda, Cicero; Cerdeira, 
              Octavio, Mota (Jesús); Víctor Madeira, Chico Gordo, Darío (Reis).

Third place match [Aug 20]
UD Salamanca	5-0 FAR Rabat
  [1-0 Tapia 4´, 2-0 Tapia 14´, 3-0 Corchado 23´,
   4-0 Orejuela 69´, 5-0 Pepe 88´]
UD Salamanca: D¨Alessandro; Pedraza, Adán, Tomé, Peñín; Enrique, Pepe,
              Tapia (Marco Antonio); Corchado, Orejuela, Sánchez Lorenzo (Herrera).
FAR Rabat:    Beggar (Farid); Dahane, Hamdi, Jamal (Tonsil), H´ana (Abdelkader); 
              Samba, M´hamed; Driss: Oumezdi, Tniouni, Mustapha.

Final [Aug 20]
Zamora CF	0-0 Vitória SC Setubal    [Vitoria SC on pen.]
  [-]
Zamora CF:    Merino; Pablo, Montes, Lacasa, Atilano; Luengo (Baza), 
              Coria, León; Nuevo, Garre, Mateos.
Vitósia SC:   Amaral; Sobrino, Chico Silva, Duva, Cicero; Cerdeira,
              Mota, Víctor Madeira; Octavio, Chico Gordo, Dario.

1982

Participants:
Zamora CF (Spain)
RC Portuense (Spain)
CF Palencia (Spain)
At. Madrileño (At. Madrid B) (Spain)

Semifinals [Aug 18,19]
Zamora CF	1-1 RC Portuense              [RC Portuense on pen.]
  [0-1 Nistal 60´, 1-1 León 63´]
Zamora CF:    Merino; Antonio, Montes, Atilano, Carmelo; Coria,
              Baza, León; Nuevo, Aracena, Juan Antonio.
RC Portuense: Simeón; Ríos (Nicolás), Quintero, Lobato, Mario; Solano (Reales),
              Nistal, Barriento; Calzado, Blanco, Ángel.
CF Palencia	2-1 At. Madrid B
  [1-0 Chaparro 56´, 2-0 Chaparro 79´, 2-1 Melo 87´]
CF Palencia:  Llácer; Prados, Maldonado, Ferrero, Fuertes; Cano, Vaquero, 
              Merayo; Chaparro (Huezo), Mediavilla (Murga), López (Javi).
At. Madrid B: Belza; Tomás, Juanín, Fontán (Nadal), Rivera I; Arjol, 
              Rivera II (Melo), Guache; Cárdeno, Víctor (Adolfo), Salva.

Third place match [Aug 20]
Zamora CF	1-1 At. Madrid B                 [Zamora CF on pen.]
  [0-1 Víctor 23´, 1-1 Atilano 56´]
Zamora CF:    Merino; Antonio, Montes, Atilano, Carmelo; Coria, Baza,
              León, Nuevo, Aracena, Juan Antonio (Vicente).
At. Madrid B: Braojos; Tomás, Juanín, Salva, Rivera I; Arjol,
              Adolfo (Rivera II), Guache; Cárdeno (Fontán), Víctor (Nadal), Melo.

Final [Aug 20]
CF Palencia	0-2 RC Portuense               [RC portuense in extended time]
  [0-1 Casado 94´, 0-2 Casado 105´]
CF Palencia:  Zubeldía; Prados, Maldonado, Ferrero, Fuertes; Cano, Baquero,
              Merayo (Carlos); Chaparro, Hueso, (Mediavilla), Javi (López Murga).
RC Portuense: Simeón; Ríos, Quintero, Lobato (Solano), Mario; Reales, Nistal;
              Barrientos (Suano); Calzado, Blanco, Ángel (Pedro).

1983

Participants:
Zamora CF (Spain)
Real Valladolid (Spain)
UD Salamanca (Spain)
FC Penafiel (Portugal)

Semifinals [Aug 18]
R. Valladolid	0-0 UD Salamanca    [Salamanca on pen.]
  [-]
R. Valladolid: Fenoy; Richard (Eutiquio), García Navajas, Santos, Martín, Sanz; Duque,
               Minguela, Gail (Javi); Yáñez, Da Silva, Jorge (Fortes).
UD Salamanca:  D´Alessandro; Benedé, Luis García, Bézares, Miguel Ángel; Enrique (Abajo),
               Pérez Aguerri, Choya; Balín (Cabrero), Orejuela, Ángel.
Zamora CF	0-1 FC Peñafiel
  [0-1 Mercelos 70´]
Zamora CF:     Merino; Carmelo, Pablo, Montes, Coria; Sanabria (Tino), Michel, 
               León; Cid, Baza, Acosta (Sánchez).
FC Peñafiel:   Trandave; Eduardo, Santos, Fernando, Leonel; Dacosta, Tranco,
               Chicolea; Álvaro (Dose), Rocha, Sena (Merelos).

Third place match [Aug 20]
Zamora CF	1-6 Real Valladolid
  [Montes; Eusebio 2, Yáñez 2, Javi, Minguela].
Zamora CF:     Merino; Coria, Montes, Pablo, Carmelo; Juan Antonio (Córdoba), 
               Michel, León; Cid, Baza (Tino), Sánchez.
R. Valladolid: Cendoya; Richard, Gail, Javi, Baquero; Pepín, Minguela,
               Eusebio; Fortes, Oviedo, Rusky (Yáñez).

Final [Aug 20]
UD Salamanca	3-0 FC Peñafiel
  [1-0 Luis García 26´, 2-0 Ángel 41´, 3-0 Ángel 77´]
UD Salamanca:  D´Alessandro; Miguel Ángel, Luis García, Bezares, Peñín; Enrique,
               Pérez Aguerri (Pepe), Choya; Balín (Cabrero), Orejuela (Abajo), Ángel.
FC Peñafiel:   Trindada (Aníbal); Eduardo, Santos, Artur (Mercelos), Fernando; 
               D´Acosta, Leonel, Roca (José); Branco (Sena), Álvarez, Chico.

1984

Participants:
Zamora CF (Spain)
Estoril FC (Portugal)
Hércules CF (Spain)
RC Celta de Vigo (Spain)

Semifinals [Aug 22]
Zamora CF	1-0 Estoril FC
  [1-0 Pradera 60´]
RC Celta	3-3 Hércules CF   [RC Celta on pen.]
  [Gilberto, Lemos, Camilo; Baquero, Sanabria (p), Latorre]
RC Celta:    Maté; Lemos, Segarra (Mercader), Gilberto, Atilano; 
             Alvelo, Contreras (Camino), Cortés; Lucas, Arteaga, Mariano.
Hércules CF: Espinosa; Latorre (Fábregas), Rastrojo, Cartagena, Ernesto;
             Álvarez, Sanabria (velázquez), Baquero; Herbera, Parra, Reses (Abel).

Third place match [Aug 23]
Hércules CF	x-x Sc Estoril

Final [Aug 24]
Zamora CF	1-1 RC Celta de Vigo    [Zamora CF on pen.]
  [León; Marian]
Zamora CF:   Merino; Manolo, José Manuel, Luis, Carmelo; Carrasco (Ergui León),
             Charles, Corea; Pardeza (Felipe), Vaquero, León (José Luis).
RC Celta:    Chuco; Lemós, Gilberto, Atilano, Segarra (Marián); Vicente,
             Cándido (Cortés), Arteaga (Blanco); Camilo, Luis, Mercader.

1985

Participants:
Zamora CF (Spain)
CA Osasuna (Spain)
Rayo Vallecano (Spain)
CD Aragón (Spain)

Semifinals [21,22]
CA Osasuna	2-0 Rayo Vallecano
  [1-0 Orejuela 3´, 2-0 Dioni 71´].
CA Osasuna:   Biurrun; De Luis (Dioni), Castañeda, Purroy, Sabido; Rípodas, 
              Echevarría (Benito), Sola; Orejuela, Lumbreras, Bustingorri.
R. Vallecano: Ortiz; Morón, Pepín, Quique (Soto); Moreno, Mendizábal, 
              Loren (Rocha), López; Rubén Cano, Capón (Andrés), Gamboa.
Zamora CF	1-1 CD Aragón
  [Felipe; Roberto]

Third place match [Aug 23]
Rayo Vallecano	1-0 CD Aragón

Final [Aug 23]
Zamora CF	1-1 CA Osasuna     [Osasuna on pen.]
  [0-1 ?, 1-1 ?].

1986

Participants:
Zamora CF (Spain)
Sporting de Gijón (Spain)
CD Chaves (Portugal)

[Aug 12]
Zamora CF	3-2 Sporting de Gijón
  [1-0 Kubala 42´, 2-0 Miranda 46´, 2-1 Villa 51´,
   2-2 Villa 71´, 3-2 Juan 73´].
Zamora CF:  Paco; José Luis, Agustín, Luis, Manolín; Baza, Luismi (De María), 
            León (Juan), Jesús; Miranda (Cholo), Kubala (Del Arco).
Sp. Gijón:  Ablanedo II, Espinosa, Jiménez, Ablanedo I, Cundi, Esteban (Juanma), 
            Joaquín (Mesa), Marcelino, Quini, Flores (Villa), Zurdi (Luismi).

[Aug 13]
Sp. Gijón	4-0 CD Chaves
  [1-0 Villa 39´, 2-0 Flores 48´, 3-0 Tati 75´, 
   4-0 Juanma 80´].
Sp. Gijón:  Ablanedo II; Tati, Ablanedo I, Jiménez, Emilio, Esteban (Marcelino), 
            Mesa (Juanma), Joaquín (Zurdi), Orbegozo, Flores (Luismi), Villa.
CD Chaves:  Padrao; Gilberto, Edgar, Jorgiño, Raúl; Luis Saura (Lacota), Julio Sergio,
            Quique (david), Diamantino; Jorge Silva (César), Jorge Plácido (Fontes).

[Aug 14]
Zamora CF	0-0 CD Chaves
  [-]
Zamora CF:  Paco; José Luis, Luis, Agustín, Manolín; Juan (De María), Baza, 
            Luismi (Alberto); Miranda (Cholo), Kubala (Del Arco), Jesús.  
CD Chaves:  Fonseca; Gilberto, Edgar, Jordinho, Raúl; Lakota (Luis Saura),
            David, Diamantino (Garrido); Julio Sergio, Fontes (Jorge Plácido), César (Jorge Silva).

1987

Participants:
CP Cacereño (Spain)
Real Ávila CF (Spain)

Final [Aug 15]
CP Cacereño	1-1 Real Avila (suspended at the 20´, by electric damage)

1988

Participants:
Zamora CF (Spain)
UD Salamanca (Spain)
Real Valladolid (Spain)
CD Marino de Luanco (Spain)

Semifinals [Aug 17]
Zamora CF	x-x CD Marino
R. Valladolid	3-5 UD Salamanca
  [1-0 Albis 28´, 2-0 Fonseca 36´, 2-1 Cabrera 40´,
   2-2 Miranda 43´, 2-3 Cristóbal 59´, 2-4 Miranda 73´,
   3-4 Alberto 74´, 3-5 Paco 84´]
R. Valladolid: Lozano; Albaca, Lemos, Moreno (Cuaresma), Fano; Albis, Moya 
               (Patri), Fernando Hierro, Peña (Alberto); Minguela, Fonseca.
UD Salamanca:   Echevarría; Salta, Nino (Mina), Cristóbal, Balbino; Sito, Duque 
                (Gil), Villarejo (Loren), Cabrera (Melo); Miranda, Paco.

Third place match [Aug 18]
Real Valladolid	4-0 CD Marino
  [1-0 Alberto 37´, 2-0 Damián 46´, 3-0 Damián 59´, 4-0 Onésimo 76´]
R. Valladolid: Lozano (ormazábal); Cuaresma, Fano, César, Cascales: Alex,
               López, patri; Damián, Alberto, Onésimo.
CD Marino:     Granda; Celi, Aco, Tino, Friolán; Piquero (Bernardo), Corsina,
               Pola (PUmarino), Rodolfo; Edu (Gonzalo), Ramón (Gustavo).

Final [Aug 18]
Zamora CF	0-3 UD Salamanca
  [0-1 Vallejo 19´, 0-2 Midanda (p 84´), 0-3 Bernal 89´]
Zamora CF:      Óscar; Isidro, Emilio, León, Julián; Nacho (Montero), 
                Granado, Cholo (Raúl); Paco (Desi), Víctor, Onofre.
UD Salamanca:   Viña; Gil, Abajo, Bernal, Nino; David, Bauti, Merino;
                Villarejo, Vallejo, Antonio. (* Loren, Cabrera, Crostóbal, Miranda).

1989

Participants:
Zamora CF (Spain)
Sporting de Gijón (Spain)
UD Salamanca (Spain)
Gimnasia y Esgrima (Argentina)

Semifinals [Aug 8, 9]
Zamora CF	x-x Gimnasia y Esgrima
UD Salamanca	2-0 Sporting de Gijón
  [1-0 cabrera 80´, 2-0 Paco 84´]
Sp. Gijón:    Isidro; Calleja, Moran, Jiménez, Tati, Emilio, Juan Carlos, 
              Joaquín, Juanma, Narciso (Luis Enrique), Villa.
UD Salamanca: Cervantes; Sito, Javi, Rodolfo, Balta; Loren, Bernal, Abajo (Merino),
              Jorge (Echevarría); Cabrera, (Orejuela), Paco.

Third place match [Aug 10]
Zamora CF	0-0 Sporting de Gijón   [Zamora CF on pen.]
  [-]
Zamora CF:   Paco; Felipe, Emilio, Ricardo, Pablo; Nacho, Montero, 
             Medina, Valentín; Víctor, Paquito.
Sp. Gijón:   Isidro; Tati (Calleja), Jiménez, Luis, Cundi, Óscar, Eraña, 
             Torres, Emilio (Luis Enrique), Manjarín, Monchu.

Final [Aug 10']
UD Salamanca	2-2 Gimnasia y Esgrima             [CA Gimnasia y Esgrima on pen.]
  [0-1 Corona 15´, 1-1 Orejuela 28´, 1-2 Pedrazzi 67´, 2-2 Orejuela 75´]
UD Salamanca:  José Ángel; Balta, Angelín (Javi), Rodolfo, Echevarría, Tortosa (Bernal), 
               Duque (Paco), Merino, Miranda (Roberto Martínez); Orejuela, Jorge.
Gimn. Esgrima: Mulet; Pepe Gómez, Bramaglia, Gómez, Nievas (Heredia); Orengo (Rodríguez),
               Pedrazzi (Valverde), Arzaga, Di Giorlamo; Corona (Gesto), Saraiba.

1990

Participants:
Zamora CF (Spain)
CA Independiente (Argentina)
Real Valladolid (Spain)
UD Salamanca (Spain)

Semifinals [Aug 8]
Zamora CF	1-1 UD Salamanca
  [1-0 Ricardo, 1-1 El Ghareff]
Zamora CF:     Paco; José Luis, Ricardo, Manolo, Felipe; Colino, Montero,
               Ayllón, Miguel; Paco, Fernández. (+ Valls, Luismi, José).
UD Salamanca:  José Ángel; Andrés, Rodolfo, Balta; Jorge, Merino,
               El Ghareff, Gaire; Vucicevic, Janovic, Antonio. (+ Roberto, Martínez, Gil, Paco).
R. Valladolid	2-0 CA Independiente 
  [1-0 Alberto 70´, 2-0 Minguela (p) 86´]
R. Valladolid: Lozano; Patri, Ayarza, Moreno (Manolo), Lemos; Moya, Damián, 
               Minguela, Aguirrechu (Alberto); Fonseca (Fano), Onésimo.
Independiente: Iruste; Desio, Constantino, Robles (Alegre), Zerbino; Barrera, Lenguita,
               Carnero; Ruiz-Díaz, Muro (Darío), Giménez.
Final [Aug 10]
R. Valladolid	1-0 UD Salamanca
  [1-0 El Chareff (og) 120´]
R. Valladolid: Lozano; Patri, Lemos, Manolo (César Gómez), Ayarza; Agurrechu,
               Moya, Damián; Fonseca, Minguela (Fano), Onésimo (Hidalgo).
UD Salamanca:  Cervantes; Rodolfo, Gil, Jorge (Paco), Balta; Merino, El Gharreff,
               Roberto Martínez; Janovic, Endrino, Vucevic (Sierra).  

1991

Participants:
Zamora CF (Spain)
UD Salamanca (Spain)

[Aug 11]
Zamora CF    0-1 UD Salamanca


1992

Participants:
Zamora CF (Spain)
Real Valladolid (Spain)
Palencia CF (Spain)

Semifinal [Aug 20]
Palencia CF	1-4 Real Valladolid
  [0-1 Tapias (ogc) 4´, 0-2 Roberto Martínez 7´, 1-2 Cano 15´, 1-3 Castillo 30´, 1-4 Rachimov 40´]
Palencia CF:   Tapias (Alberto); Fernando, cano, García, Gorka; Juanmi, (Félix), Villahoz,
               Olea (Lolo), Catón; Juanjo, marianín (Molinero).
R. Valladolid: Lozano; Garrido (Manolo), Caminero, Walter, Martín; Rachimov, 
               Damián (Toño), Castillo, Patri (Ferreras); Roberto Martínez, Tedeed.

Final [Aug 21]
Zamora CF	x-x Real Valladolid

1993

Participants:
Zamora CF (Spain)
CP Mérida (Spain)

Final [Aug 7]
Zamora CF	0-1 CP Mérida
  [0-1 Quero 80´]
Zamora CF:  Víctor; Ángel I, Felipe, Javi, Alberto; José Luis, Baza, Eguileor, 
            Garzón; Luismi, Fran. (+ Gonzlao, Ángel II, avid, Marqués, Choche.
CP Mérida:  Leal; Kiriakov, José María, Pascual Sanz, Loren; Salguero, 
            Mosquera, Reyes, Pruden; Pacheta, Borge. (+ Roa, Guille, Quero, lolo).

1994

Participants:
Zamora CF (Spain)
Sporting de Gijón B (Spain)

[Aug 14]
Zamora CF	2-2 Sporting de Gijón B
  [Sani Bouzas 2 (1p)].
Sp. Gijón:   Evaristo; Arturo, Urbano, Raúl, Luciano, Mario, José Manuel, David Cano, 
             Fredi, Cela, Fran. (+ Jesús, Ovidio, Dani Bouzas, Óscar, Espejo).

1995

Participants:
Zamora CF (Spain)
 (Spain)
 (Spain)

[Aug ]

1996

Participants:
Zamora CF (Spain)
UD Salamanca (Spain)
CD Badajoz (Spain)

[Aug ]

1997

Participants:
Zamora CF (Spain)
Sporting de Gijón (Spain) ?

Final [Aug 20]
Zamora CF	1-3 Sporting de Gijón
  [0-1 david cano 19´, 1-1 Martín 28´, 1-2 Kucharski 49´, 1-3 Alex 55´]
Zamora CF:  Javi; Torrecilla, Martín, Nuno, Alberto; Víctor (Raúl), Paco (Dámaso),
            Mati, Cameiro (Chea); Emanuelle (Guillermo), Toño (Javi Badiego).
Sp. Gijón:  Ablanedo (Juanjo); Acebal (Alex), Pablo, Sergio, Bango; Velasco, Tomás, 
            Lediatkov (José Manuel), David Cano (Avelino); Kucharski, Fredi (Mario). 

1998

Participants:
Zamora CF (Spain)

1999

Participants:
Zamora CF (Spain)
Real Valladolid (Spain)

Final [Aug 9]
Zamora CF	1-3 Real Valladolid
  [0-1 Alberto 25´, 0-2 Turiel 31´, 0-3 Peternac 37´, 1-3 Saulo 80´]
Zamora CF:     José Luis (Pinillos), David (Gómez), Víctor (Manu), Sancho (Marcos), Candela (Arturo).
               Germán (Martín), Simón, Fidalgo (Saulo), Paco (Antonio); Alberto (Isidro), Dámaso (Ruiz).
R. Valladolid: Ricardo; Gustavo Díaz, García Calvo (Tena), Santamaría, Heinse; Caminero (Lozano),
               Turiel (Luis García), Eusebio (Domínguez), Briletz; Alberto (Isailovic), Peternac.

2000

Participants:
Zamora CF (Spain)
CD Numancia (Spain)

Final [Aug 16]
Zamora CF	1-1 Real Valladolid
  [0-1 Pachón 9´, 1-1 Fidalgo 93´]
Zamora CF:  Rubén; David (Gómez), Fuentes (Caldito), Ricardo, Manu; (Simón); Avelino (A. Fernández),
            Amézaga (Juan Mari), Ayert, Quero (Antonio); Fidalgo, Araujo (De León).
Valladolid: Ricardo; Heinze, Marcos, Richetti, García Calvo; Santamaría, Torres Gómez, Eusebio,
            Turiel (A. López); Fernando Sales (Ciric), Pachón (Alberto). 

2001

Participants:
Zamora CF (Spain)
CD Numancia (Spain)

Final [Aug 8] ?
Zamora CF	1-1 CD Numancia              [Zamora CF on pen.]
  [1-0 Pedro Pascual 40´, 1-1 Pacheta]

2002

Participants:
Zamora CF (Spain)
UD Salamanca (Spain) ?

Final [Aug 13] ?
Zamora CF	1-0 UD Salamanca
  [1-0 öscar Silva 42´]

2003

Participants:
Zamora CF (Spain)
Real Valladolid (Spain)

Final [Aug 8]
Zamora CF	1-1 Real Valladolid              [Real Valladolid 3-1 on pen.]
  [1-0 Vicente 10´, 1-1 Óscar Sánchez 19´]
Zamora CF:      Muñoz (Jaime); Nije, Candela, Ricardo, Fariña; Vicente, Aiert, Villafañé, Villanueva; Francisco, Silva. 
                (+ Angeriz, Jano, Abela, Ballesteros, Espada, Txema, José, Pablo, Jonathan, Manu).
R. Valladolid:  Jon Ander; Torres Gómez, Pablo Paz, Caminero, Tena; Javi Jiménez, Moré, Richetti, Sousa, Óscar Sánchez, 
                Pachón. (+ Cardetti, Ciric, öscar, Chema, Jesús, Sales, Jonathan, Makukula).

2004

Participants:
Zamora CF (Spain)
Real Madrid Castilla (Real Madrid B) (Spain)

Final [Aug 18]
Zamora CF	2-0 Real Madrid Castilla (Real Madrid B)
  [1-0 Curiel, 2-0 Otero]

2005

Participants:
Zamora CF (Spain)
Real Madrid Castilla (Real Madrid B) (Spain)

Final [Aug 10]
Zamora CF	1-0 Real Madrid Castilla (Real Madrid B)
  [1-0 Encinas 38´]
Zamora CF:   Dani; Cristóbal, Corral, Sanmiguel, Candela; Suso Herrera, Abel, Emilio, Xaco; Diego Herrera, Encinas. 
             (+ Vilches, Garmendia, Bugarín, Ballesteros, Juanfer, Juanlu, Pepe, Quini, Carvajal, José Luis).
RM Castilla: Cobeño; Palencia, Sergio, Rubén, Duque; Javi García, Tebar, Jurado, Balboa; Barral, Adrián Martín. 
             (+ Angelo, Juanfran, Óscar, Ernesto, Borja Valero).

2006

Participants:
Zamora CF (Spain)
Re (Spain)

Final [Aug ]

2007

Participants:
Zamora CF (Spain)
Real Valladolid (Spain)

Final [Aug 15]
Zamora CF	3-1 Real Valladolid
  [1-0 Moisés 46´, 1-1 Estoyanoff 48´,  2-1 Moisés. 48´, 3-1 Hugo 77´].
Zamora CF:  Dani; Cristian, Gurrutxaga, Sergio Lomba, Mariano; Aitor Sanz (Israel 80´), 
            Agustín, Aarón, Moisés (Carlos 80´); Iker (Hugo 75´), Tiago (Carbajal 75´).
Valladolid: Alberto; Marcos, García Calvo (Ogbeche 71´), Rafa (Héctor 45´), Pedro López; 
            Borja, Diego Camacho, Sisi (Sesma 62´), Estoyanoff (Sergio García 62´), 
            Llorente, Kike (Vivar Dorado 62´).

2008

Participants:
Zamora CF (Spain)
RC Celta de Vigo (Spain)

Final [Aug 19]
Zamora CF	0-3 RC Celta de Vigo
  [0-1 Danilo 2´, 0-2 David 25´, 0-3 Trashorras 34´]
Zamora CF:  Dani; Domingo, Gonzalo, Sergio Lomba (José Carlos 46´), Cabezas; Ibón Díaz (Israel 61´), 
            Agustín, Marcos, Guillermo (Willy 61´), Iker (Carlos 81´), Limones (Saúl 77´).  
RC Celta:   Falcón (Notario 46´, Yoel 81´)); Fajardo, Peña (Noguerol 61´), Rubén, Roberto Lago (Víctor 86´); 
            Trashorras (Vila 51´), Rosada, Dani Abalo (Edu Moya 70´), Michu (Iago Aspas 75´); Danilo (Aitor 86´), David.

2009

Participants:
Zamora CF (Spain)
Real Madrid Castilla (Spain)

Final [Aug 23]
Zamora CF	0-2 Real Madrid Castilla
  [0-1 Cristian 33´, 0-2 Szalai (p) 67´]
Zamora CF:    Vilches; Israel (Saúl 45´), Manu Arias, David Ferreiro (Rubén Font 72´), Masini (Garretas 59´), 
               Iker, Edu Roldán, Goffin, Curro (Txiki 59´), Robert, Yago (Filipe 45´).
RM Castilla:  Adán; Luis Hernández, Marcos Alonso, Mateos, Juanan; Tébar, Juan Carlos, Raúl Ruiz, Acuña; 
              Vázquez, Cristian. (+ Velayo, Mosquera, Gary, Javi H. Nacho, Antón, Szalai, Juanfran).

2010

Participants:
Zamora CF (Spain)
Rayo Vallecano (Spain)

Final [Aug ]
Zamora CF	1-2 Rayo Vallecano
  [1-0 Garretas 11´, 1-1 Nono 28´, 1-2 Javi Fuego 33´]
Zamora CF:      Luceño; Manu Arias, Escope, Curiel, Garretas; Jeffrey, Ferreiro, Mario Núñez, Iker Torre; Hugo Aguado, Rejas. 
                (+ Pablo Suárez, Agustín, Kike, Dani Hernández, Beltrán, Adrián, Jorge Hernández).
R. Vallecano:   Dani; Tito, Casado, Amaya, Borja Gómez; Javi Fuego, Movilla, Provencio, Borja; Piti,  Nono. 
                (+ Diego, Lucas, Arribas, Angulo, Rafa García, Tirso, Susaeta, Juan Carlos).

2012

Participants:
Zamora CF (Spain)
CD Guadalajara (Spain)

Final [Jul 26]
Zamora CF	0-2 CD Guadalajara
  [0-1 Azcorra 82´, 0-2 Azcorra 89´]
Zamora CF:      Miguel (Woitek 65´); Dani Mateos, Edu Payá (Jacobo Trigo 68´), Cala, Manu Arias, A. Prada (Omar 77´), Dani Hernández, Cristian, 
                Palomi, Jorge Hernández (Víctor Lebrero 46´), Hugo Aguado. (+ Pablo Benito, Dani Palacios, Óscar, Kevin, Iñaki).
CD Guadalajara: Escalona; Kike Tortosa, Espín, César, G. Badia (Álex Ortiz 46´); Jon Erice, Susaeta (Jony 71´), Aitor, Álex García; 
                Cristian (Álvaro Zazo 46´), Kepa (Azkorra 53´). 

2013

Participants:
Zamora CF (Spain)
CF Fuenlabrada (Spain)

Final [Ago 13]
Zamora CF	1-1 CF Fuenlabrada       [Zamora CF 4-3 on pen]
  [0-1 Wilfried, 1-1 Jacobo Trigo 58´]
Zamora CF:    Imanol; Dani Mateos, Ramiro, Javi Ramos, Prada; Jacobo, Di Biase, Edu, Hugo; Jorge, 
              Montero. (+ Miguel, Álvaro, Garretas, Víctor, Roberto, Garretas, Píriz, Cristian, Raúl, Manu Arias).
Fuenlabrada:  Basillo; Edu Payá, Aguilar, Alcañiz, Anuarbe; Biendi, Borja, Guti, Carlitos; Cala, Pachón.
               (+ Wilfried, Jesús Sánchez, Paco Aguza, Antonio López, Carlos López, Fran Dorado). 

2014

Participants:
Zamora CF (Spain)
Getafe CF B (Spain)

Final [Ago 20]
Zamora CF	0-0 Getafe CF B		[Zamora CF on pen]
  [-]
Zamora CF:   Miguel; Álvaro, Garretas, Carrillo, Raúl; Aarón, Salva, Rivas; 
             Fran Ochoa, Coque, Carlos de la Nava; Sergi Mut. (+ Carlos Branco, Cristian).
Getafe CF B: Olmedo; Edu Payá, Alex Felip, Carbonell, Denis; Nando, Robin, Emi; 
             Ivi, Astray, Orbegozo. (+ Galiano, Quesada, Héctor, Pedro, Álbaro; Pere, Hug.

About this document

Prepared and maintained by Raúl Torre for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Raúl Torre
Last updated: 7 May 2015

(C) Copyright Raúl Torre and RSSSF 2009/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.