Colombia 2010


Liga Postobón 2010
Copa Postobón 2010
Primera B 2010

Copa Mustang 2010

Liga Postobón I (Apertura) 2010 | Liga Postobón II (Clausura) 2010

Campeonato Apertura 2010

Regular Stage | Knockout Stage 

Regular Stage

Final Table:

 1.Deportes Tolima                      18  10  4  4  36-22  34  Qualified
 2.CD Independiente Medellín            18   9  6  3  29-17  33  Qualified
 3.Atlético Junior                      18   9  5  4  28-17  32  Qualified
 4.CD La Equidad (Bogotá)               18   9  4  5  29-25  31  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Deportivo Cali                       18   9  3  6  27-20  30
 6.Independiente Santa Fe               18   9  3  6  25-23  30
 7.Boyacá Chicó FC                      18   8  5  5  25-24  29
 8.Atlético Nacional                    18   9  1  8  28-24  28
 9.Real Cartagena                       18   8  4  6  24-26  28
10.Once Caldas                          18   7  4  7  32-28  25
11.Atlético Huila                       18   6  6  6  30-26  24
12.Envigado FC                          18   6  5  7  23-30  23
13.Cúcuta Deportivo                     18   5  5  8  14-21  20
14.CD Millonarios                       18   5  4  9  22-29  19
15.Deportes Pereira                     18   4  6  8  23-27  18
16.América                              18   4  4 10  18-28  16
17.Corporación Tuluá                    18   4  3 11  19-32  15
18.Deportes Quindío                     18   4  2 12   9-22  14

Round 1
[Jan 30]
Medellín           0-0 Santa Fe
América            2-2 Huila
Millonarios        2-1 Nacional
[Jan 31]
Cartagena          4-3 Once Caldas
Envigado           1-0 Cúcuta
Pereira            2-2 Junior
La Equidad         1-0 Quindío
Tolima             3-1 Cali
Tuluá              1-2 Chicó

Round 2
[Feb 5]
Once Caldas        3-1 Envigado           
[Feb 6]
Cali               4-1 Millonarios        
Cúcuta             0-2 Pereira            
[Feb 7]
Nacional           1-2 Medellín           
Quindío            0-3 Tolima             
Junior             2-0 La Equidad         
Chicó              0-2 Cartagena          
Santa Fe           2-0 América            
Huila              1-1 Tuluá              

Round 3
[Feb 12]
Millonarios        0-0 Quindío            
[Feb 13]
Envigado           1-0 Chicó              
Tolima             2-2 Junior             
Nacional           2-0 Cali               
[Feb 14]
América            1-0 Medellín           
Cartagena          2-1 Huila              
Pereira            1-1 Once Caldas        
La Equidad         0-0 Cúcuta             
Tuluá              2-0 Santa Fe           

Round 4
[Feb 17]
Quindío            0-2 Nacional
Junior             2-0 Millonarios
Cúcuta             1-0 Tolima
Once Caldas        2-3 La Equidad
Chicó              1-1 Pereira
Huila              2-2 Envigado
Santa Fe           2-2 Cartagena
América            0-1 Tuluá
[Feb 18]
Medellín           2-1 Cali                

Round 5
[Feb 20]
Nacional           1-0 Junior             
Pereira            1-3 Huila              
Millonarios        2-0 Cúcuta             
[Feb 21]
Tuluá              1-2 Medellín           
Cali               2-0 Quindío            
Envigado           1-1 Santa Fe           
La Equidad         2-1 Chicó              
Cartagena          1-0 América            
[Mar 24]
Tolima             1-1 Once Caldas        

Round 6
[Feb 27]
Tuluá              1-2 Cartagena          
Cúcuta             1-1 Nacional           
Medellín           1-0 Quindío            
[Feb 28]
América            2-2 Envigado           
Huila              4-1 La Equidad         
Junior             3-0 Cali               
Chicó              1-1 Tolima             
Santa Fe           0-2 Pereira            
Once Caldas        3-1 Millonarios        

Round 7 
[Mar 3]
Nacional           1-2 Once Caldas        
Quindío            1-2 Junior             
Tolima             1-0 Huila              
Cali               1-1 Cúcuta             
Pereira            1-0 América            
Envigado           2-0 Tuluá              
La Equidad         1-2 Santa Fe           
Cartagena          1-1 Medellín           
[Mar 24]
Millonarios        2-3 Chicó              

Round 8
[Mar 6]
Medellín           1-1 Junior             
Santa Fe           3-2 Tolima             
Once Caldas        0-3 Cali               
[Mar 7]
América            3-1 La Equidad         
Huila              1-1 Millonarios        
Chicó              3-2 Nacional           
Tuluá              1-1 Pereira            
Cúcuta             1-0 Quindío            
Cartagena          1-1 Envigado           

Round 9
[Mar 20]
Huila              1-3 Tolima             
Junior             0-3 Cartagena          
Santa Fe           2-1 Millonarios        
[Mar 21]
Chicó              2-0 La Equidad         
Cúcuta             2-2 Envigado           
Quindío            1-2 Tuluá              
Cali               1-1 América            
Once Caldas        5-1 Pereira            
[Apr 15]
Medellín           2-1 Nacional        

Round 10
[Mar 27]
Cali               3-0 Chicó              
Pereira            3-0 Cartagena          
[Mar 28]
Junior             2-0 Cúcuta             
Quindío            0-2 Once Caldas        
Tolima             2-1 América            
Envigado           1-7 Medellín           
La Equidad         3-0 Tuluá              
Millonarios        2-1 Santa Fe           
[Mar 31]
Nacional           2-1 Huila              

Round 11
[Apr 3]
América            3-2 Millonarios        
Medellín           3-0 Cúcuta             
Santa Fe           3-0 Nacional           
[Apr 4]
Huila              1-0 Cali               
Chicó              1-0 Quindío            
Tuluá              1-5 Tolima             
Envigado           2-1 Pereira            
Once Caldas        1-0 Junior             
Cartagena          1-4 La Equidad         

Round 12
[Mar 31]
Pereira            1-2 Medellín           
[Apr 7]
Junior             3-1 Chicó              
Nacional           2-0 América            
Cúcuta             1-0 Once Caldas        
Quindío            2-1 Huila              
Tolima             3-1 Cartagena          
La Equidad         2-0 Envigado           
Millonarios        0-2 Tuluá              
[Apr 8]
Cali               0-1 Santa Fe           

Round 13
[Apr 10]
Huila              0-0 Junior             
Tuluá              0-2 Nacional           
Cartagena          1-0 Millonarios        
[Apr 11]
América            1-2 Cali               
Chicó              2-0 Cúcuta             
Pereira            2-2 La Equidad         
Envigado           2-3 Tolima             
Medellín           0-0 Once Caldas        
Santa Fe           2-1 Quindío            

Round 14
[Apr 17]
Junior             2-0 Santa Fe
Tolima             1-0 Pereira
Once Caldas        3-3 Chicó
[Apr 18]
Nacional           4-2 Cartagena
Cúcuta             2-3 Huila
Quindío            2-0 América
Cali               5-3 Tuluá
La Equidad         2-1 Medellín
Millonarios        2-1 Envigado

Round 15
[Apr 23]
Santa Fe           2-0 Cúcuta             
[Apr 24]
Envigado           2-1 Nacional           
Cartagena          0-1 Cali               
[Apr 25]
América            2-2 Junior             
Huila              3-2 Once Caldas        
Tuluá              0-1 Quindío            
Pereira            1-1 Millonarios        
Medellín           0-0 Chicó
La Equidad         4-3 Tolima             

Round 16
[May 1]
Nacional           3-2 Pereira            
Quindío            0-0 Cartagena          
Tolima             1-1 Medellín
[May 2]
Junior             3-2 Tuluá              
Chicó              1-1 Huila              
Cúcuta             3-0 América            
Cali               1-0 Envigado           
Millonarios        1-1 La Equidad         
Once Caldas        1-2 Santa Fe          

Round 17
[May 8]
Tuluá              0-0 Cúcuta
Pereira            1-2 Cali
Envigado           2-0 Quindío
Medellín           3-2 Huila
La Equidad         2-1 Nacional
[May 9]
América            2-1 Once Caldas
Tolima             2-1 Millonarios
Santa Fe           2-3 Chicó
Cartagena          1-0 Junior

Round 18
[May 15]
Nacional           1-0 Tolima
Quindío            1-0 Pereira
Millonarios        3-1 Medellín
[May 16]
Huila              3-0 Santa Fe
Junior             2-0 Envigado
Chicó              1-0 América
Cúcuta             2-0 Cartagena
Cali               0-0 La Equidad
Once Caldas        2-1 Tuluá

Final Table:

 1.Deportes Tolima                      18  10  4  4  36-22  34  Qualified
 2.CD Independiente Medellín            18   9  6  3  29-17  33  Qualified
 3.Atlético Junior                      18   9  5  4  28-17  32  Qualified
 4.CD La Equidad (Bogotá)               18   9  4  5  29-25  31  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Deportivo Cali                       18   9  3  6  27-20  30
 6.Independiente Santa Fe               18   9  3  6  25-23  30
 7.Boyacá Chicó FC                      18   8  5  5  25-24  29
 8.Atlético Nacional                    18   9  1  8  28-24  28
 9.Real Cartagena                       18   8  4  6  24-26  28
10.Once Caldas                          18   7  4  7  32-28  25
11.Atlético Huila                       18   6  6  6  30-26  24
12.Envigado FC                          18   6  5  7  23-30  23
13.Cúcuta Deportivo                     18   5  5  8  14-21  20
14.CD Millonarios                       18   5  4  9  22-29  19
15.Deportes Pereira                     18   4  6  8  23-27  18
16.América                              18   4  4 10  18-28  16
17.Corporación Tuluá                    18   4  3 11  19-32  15
18.Deportes Quindío                     18   4  2 12   9-22  14

Knockout Stage

Semifinals

First Legs
[May 19]
La Equidad         2-2 Tolima
[May 20]
Junior             3-1 Medellín

Second Legs
[May 22]
Tolima             1-1 La Equidad         [1-3 pen]
[May 23]
Medellín           1-0 Junior

Final

First Leg [May 26]
La Equidad         1-0 Junior

Second Leg [Jun 2]
Junior             3-1 La Equidad

Campeonato Clausura 2010

Regular Stage | Cuadrangulares | Finalisima 

Regular Stage

Final Table:

 1.Deportes Tolima                      18  11  3  4  35-15  36  Qualified
 2.Once Caldas                          18  11  3  4  34-26  36  Qualified
 3.Independiente Santa Fe               18  10  5  3  26-13  35  Qualified
 4.Atlético Nacional                    18  10  3  5  25-23  33  Qualified
 5.Deportes Quindío                     18   9  4  5  25-20  31  Qualified
 6.Atlético Huila                       18   8  6  4  28-24  30  Qualified
 7.Cúcuta Deportivo                     18   8  4  6  24-18  28  Qualified
 8.CD La Equidad (Bogotá)               18   8  4  6  23-23  28  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Deportivo Cali                       18   6  8  4  31-23  26
10.América                              18   7  4  7  25-23  25
11.CD Independiente Medellín            18   5  9  4  22-22  24
12.CD Millonarios                       18   6  4  8  25-25  22
13.Boyacá Chicó FC                      18   5  6  7  16-26  21
14.Atlético Junior                      18   2 10  6  21-28  16
15.Real Cartagena                       18   3  6  9  17-29  15
16.Corporación Tuluá                    18   3  4 11  14-30  13
17.Deportes Pereira                     18   0  9  9  12-22   9
18.Envigado FC                          18   1  6 11  19-32   9

Round 1
[Jul 17]
Santa Fe           2-0 Medellín           
Junior             2-1 Pereira            
[Jul 18]
Huila              1-1 América            
Chicó              1-0 Tuluá              
Once Caldas        2-1 Cartagena          
Cúcuta             2-0 Envigado           
Quindío            1-0 La Equidad         
Cali               1-1 Tolima             
[Oct 20]
Nacional           2-1 Millonarios

Round 2
[Jul 24]
Envigado           1-2 Once Caldas        
Millonarios        1-0 Cali               
[Jul 25]
América            1-2 Santa Fe           
Tuluá              1-1 Huila              
Tolima             2-0 Quindío            
Pereira            1-2 Cúcuta             
La Equidad         1-0 Junior             
Cartagena          0-0 Chicó              
[Sep 29]
Medellín           1-2 Nacional

Round 3
[Jul 31]
Cali               3-1 Nacional           
Santa Fe           3-0 Tuluá              
[Aug 1]
Huila              2-1 Cartagena          
Junior             1-1 Tolima             
Chicó              2-1 Envigado           
Cúcuta             2-0 La Equidad         
Quindío            3-2 Millonarios        
Medellín           1-0 América            
[Sep 29]
Once Caldas        1-0 Pereira            

Round 4
[Aug 6]
La Equidad         4-2 Once Caldas        
[Aug 7]
Nacional           1-0 Quindío            
Cali               0-0 Medellín           
[Aug 8]
Tuluá              1-2 América            
Tolima             1-0 Cúcuta             
Pereira            2-2 Chicó              
Envigado           0-1 Huila              
Millonarios        1-1 Junior             
Cartagena          2-2 Santa Fe           

Round 5
[Aug 13]
Santa Fe           1-0 Envigado           
[Aug 14]
Huila              3-2 Pereira            
Cúcuta             2-1 Millonarios        
[Aug 15]
América            0-2 Cartagena          
Chicó              0-0 La Equidad         
Quindío            abd Cali               [abandoned at 0-0 in 60']
Medellín           2-1 Tuluá              
Once Caldas        1-3 Tolima             
[Aug 16]
Quindío            2-0 Cali               [remaining 30']
[Sep 8]
Junior             4-2 Nacional           

Round 6
[Aug 21]
Nacional           1-0 Cúcuta             
Quindío            1-1 Medellín           
Cali               2-2 Junior             
[Aug 22]
Tolima             3-1 Chicó              
Pereira            0-1 Santa Fe           
Envigado           1-3 América            
La Equidad         4-1 Huila              
Millonarios        1-2 Once Caldas        
Cartagena          1-0 Tuluá              

Round 7
[Aug 28]
América            1-1 Pereira            
Huila              3-1 Tolima             
Medellín           1-1 Cartagena          
Once Caldas        2-3 Nacional           
[Aug 29]
Junior             0-2 Quindío            
Tuluá              2-1 Envigado           
Cúcuta             2-1 Cali               
Santa Fe           0-1 La Equidad         
[Sep 30]
Chicó              1-1 Millonarios        

Round 8
[Sep 3]
La Equidad         0-2 América            
[Sep 4]
Nacional           2-0 Chicó              
Tolima             1-2 Santa Fe           
[Sep 5]
Junior             1-1 Medellín           
Quindío            1-0 Cúcuta             
Cali               5-3 Once Caldas        
Pereira            0-0 Tuluá              
Envigado           2-1 Cartagena          
Millonarios        1-2 Huila              

Round 9
[Sep 10]
Tuluá              2-1 Quindío            
Tolima             3-0 Huila              
[Sep 11]
Envigado           1-1 Cúcuta             
Millonarios        0-0 Santa Fe           
Cartagena          1-1 Junior             
[Sep 12]
América            1-2 Cali               
Nacional           1-0 Medellín           
Pereira            0-0 Once Caldas        
La Equidad         1-1 Chicó              

Round 10
[Sep 18]
América            1-0 Tolima             
Huila              2-2 Nacional           
Medellín           2-2 Envigado           
[Sep 19]
Chicó              1-0 Cali               
Tuluá              2-2 La Equidad         
Cúcuta             3-3 Junior             
Santa Fe           2-0 Millonarios        
Once Caldas        4-2 Quindío            
Cartagena          1-0 Pereira            

Round 11
[Sep 25]
Junior             2-2 Once Caldas        
Cúcuta             1-2 Medellín           
Tolima             3-0 Tuluá              
Millonarios        2-0 América            
[Sep 26]
Nacional           0-1 Santa Fe           
Quindío            2-1 Chicó              
Cali               0-0 Huila              
Pereira            1-1 Envigado           
La Equidad         2-1 Cartagena          

Round 12
[Oct 2]
América            2-0 Nacional           
Santa Fe           1-1 Cali               
Once Caldas        1-0 Cúcuta             
[Oct 3]
Huila              1-0 Quindío            
Chicó              1-0 Junior             
Tuluá              1-2 Millonarios        
Envigado           1-2 La Equidad         
Medellín           1-1 Pereira            
Cartagena          1-4 Tolima             

Round 13
[Oct 8]
Tolima             2-0 Envigado           
[Oct 9]
Quindío            3-2 Santa Fe           
Millonarios        4-0 Cartagena          
Once Caldas        2-1 Medellín           
[Oct 10]
Junior             1-1 Huila              
Nacional           2-1 Tuluá              
Cúcuta             2-0 Chicó              
Cali               6-3 América            
La Equidad         2-0 Pereira            

Round 14
[oct 16]
América            1-1 Quindío            
Pereira            1-2 Tolima             
Envigado           1-2 Millonarios        
Cartagena          1-2 Nacional           
[Oct 17]
Huila              4-1 Cúcuta             
Chicó              0-1 Once Caldas        
Tuluá              1-1 Cali               
Medellín           1-1 La Equidad         
Santa Fe           2-0 Junior             

Round 15
[Oct 22]
Tolima             3-0 La Equidad         
[Oct 23]
Junior             0-2 América
Nacional           1-1 Envigado
Cali               3-1 Cartagena
[Oct 24]
Chicó              3-3 Medellín
Cúcuta             1-1 Santa Fe
Quindío            2-0 Tuluá
Millonarios        2-1 Pereira
Once Caldas        2-1 Huila

Round 16
[Oct 29]
Medellín           1-0 Tolima             
[Oct 30]
Huila              4-0 Chicó              
Pereira            0-0 Nacional           
La Equidad         2-0 Millonarios        
[Oct 31]
América            0-0 Cúcuta             
Tuluá              2-0 Junior             
Envigado           2-2 Cali               
Santa Fe           1-1 Once Caldas        
Cartagena          1-1 Quindío            

Round 17
[Nov 6]
Chicó              2-0 Santa Fe           
Millonarios        2-2 Tolima             
Once Caldas        3-1 América            
[Nov 7]
Huila              1-1 Medellín           
Junior             1-1 Cartagena          
Nacional           3-1 La Equidad         
Cúcuta             3-0 Tuluá              
Quindío            3-2 Envigado           
Cali               1-1 Pereira            

Round 18
[Nov 13]
Pereira            0-0 Quindío            
Santa Fe           3-0 Huila              
[Nov 14]
América            4-0 Chicó              
Tuluá              0-3 Once Caldas        
Tolima             3-0 Nacional           
Envigado           2-2 Junior             
Medellín           3-2 Millonarios        
La Equidad         0-3 Cali               
Cartagena          0-2 Cúcuta             

Final Table:

 1.Deportes Tolima                      18  11  3  4  35-15  36  Qualified
 2.Once Caldas                          18  11  3  4  34-26  36  Qualified
 3.Independiente Santa Fe               18  10  5  3  26-13  35  Qualified
 4.Atlético Nacional                    18  10  3  5  25-23  33  Qualified
 5.Deportes Quindío                     18   9  4  5  25-20  31  Qualified
 6.Atlético Huila                       18   8  6  4  28-24  30  Qualified
 7.Cúcuta Deportivo                     18   8  4  6  24-18  28  Qualified
 8.CD La Equidad (Bogotá)               18   8  4  6  23-23  28  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Deportivo Cali                       18   6  8  4  31-23  26
10.América                              18   7  4  7  25-23  25
11.CD Independiente Medellín            18   5  9  4  22-22  24
12.CD Millonarios                       18   6  4  8  25-25  22
13.Boyacá Chicó FC                      18   5  6  7  16-26  21
14.Atlético Junior                      18   2 10  6  21-28  16
15.Real Cartagena                       18   3  6  9  17-29  15
16.Corporación Tuluá                    18   3  4 11  14-30  13
17.Deportes Pereira                     18   0  9  9  12-22   9
18.Envigado FC                          18   1  6 11  19-32   9

NB: Corporación Tuluá relegated;
    Envigado to promotion/relegation playoff

Cuadrangulares

Final Tables:

Grupo A
 1.Deportes Tolima                       6   3  2  1  11- 9  11  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Independiente Santa Fe                6   3  1  2   8- 6  10
 3.Atlético Huila                        6   2  1  3   9-10   7
 4.CD La Equidad (Bogotá)                6   1  2  3   4- 7   5

Grupo B
 1.Once Caldas                           6   4  1  1  14- 7  13  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Cúcuta Deportivo                      6   2  3  1   7- 6   9
 3.Deportes Quindío                      6   2  0  4   7-12   6
 4.Atlético Nacional                     6   1  2  3   9-12   5

Round 1
[Nov 20]
Tolima             2-2 Santa Fe           
La Equidad         0-0 Huila              
[Nov 21]
Nacional           1-2 Quindío            
Once Caldas        0-0 Cúcuta             

Round 2
[Nov 24]
Santa Fe           3-1 La Equidad         
Huila              2-3 Tolima             
[Nov 25]
Quindío            1-3 Once Caldas        
Cúcuta             2-2 Nacional           

Round 3 
[Nov 27]
Santa Fe           2-1 Huila              
Tolima             1-1 La Equidad         
[Nov 28]
Quindío            2-1 Cúcuta             
Nacional           1-3 Once Caldas        

Round 4
[Dec 4]
Huila              1-0 Santa Fe           
La Equidad         1-0 Tolima             
[Dec 5]
Once Caldas        3-2 Nacional           
Cúcuta             1-0 Quindío            

Round 5 [Dec 8]
La Equidad         0-1 Santa Fe           
Tolima             4-3 Huila              
Once Caldas        4-1 Quindío            
Nacional           1-1 Cúcuta             

Round 6 [Dec 12]
Quindío            1-2 Nacional           
Cúcuta             2-1 Once Caldas        
Santa Fe           0-1 Tolima             
Huila              2-1 La Equidad         

Final Tables:

Grupo A
 1.Deportes Tolima                       6   3  2  1  11- 9  11  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Independiente Santa Fe                6   3  1  2   8- 6  10
 3.Atlético Huila                        6   2  1  3   9-10   7
 4.CD La Equidad (Bogotá)                6   1  2  3   4- 7   5

Grupo B
 1.Once Caldas                           6   4  1  1  14- 7  13  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Cúcuta Deportivo                      6   2  3  1   7- 6   9
 3.Deportes Quindío                      6   2  0  4   7-12   6
 4.Atlético Nacional                     6   1  2  3   9-12   5

Finalisima	 	 	 	 	 	
	
First Leg [Dec 15]
Tolima             2-1 Once Caldas        

Second Leg [Dec 19]
Once Caldas        3-1 Tolima             

Champions: Once Caldas        

Promotion/Relegation Playoff
 
First Leg [Dec 11]
Pasto              0-1 Envigado 
 
Second Leg
[Dec 14]
Envigado           abd Pasto              [abandoned at 0-0 in 45' due to rain]
[Dec 15]
Envigado           2-0 Pasto              [remaining 45']
 
NB: both remain at previous level


Copa Postobón


First Phase

Final Tables:

Group A
 1.Real Cartagena                       10   5  3  2  20-15  18  Qualified
 2.Atlético Junior (Barranquilla)       10   5  3  2  13- 9  18  Qualified
 3.Atlético de la Sabana (Sincelejo)    10   3  6  1  15-13  15  Qualified
 4.Valledupar FC                        10   3  4  3   9-10  13
 5.Barranquilla FC                      10   2  3  5  12-17   9
 6.Unión Magdalena (Santa Marta)        10   1  3  6  10-15   6

Group B
 1.Atlético Nacional (Medellín)         10   6  1  3  17- 8  19  Qualified
 2.CD Itagüí-Ditaires                   10   6  1  3  13- 7  19  Qualified
 3.Envigado FC                          10   4  3  3  11- 9  15
 4.Once Caldas (Manizales)              10   4  2  4  17-14  14
 5.CD Independiente Medellín            10   2  3  5   7-12   9
 6.Deportivo Rionegro                   10   2  2  6   7-22   8

Group C
 1.Cúcuta Deportivo                     10   6  1  3  17-11  19  Qualified
 2.Atlético Bucaramanga                 10   5  1  4  17-14  16  Qualified
 3.Boyacá Chicó FC (Tunja)              10   5  1  4  14-12  16  Qualified
 4.Real Santander CD (Floridablanca)    10   5  0  5  17-17  15
 5.Patriotas FC (Tunja)                 10   4  0  6  12-21  12
 6.Alianza Petrolera (Barrancabermeja)  10   2  3  5  15-17   9

Group D
 1.CD La Equidad (Bogotá)               10   6  2  2  15- 9  20  Qualified
 2.CD Millonarios (Bogotá)              10   4  4  2  22-14  16  Qualified
 3.Independiente Santa Fe (Bogotá)      10   4  4  2  14- 9  16  Qualified
 4.Centauros Villavicencio              10   2  5  3  10-14  11
 5.Academia FC (Bogotá)                 10   1  5  4   9-15   8
 6.Bogotá FC                            10   2  2  6   8-17   8
 
Group E
 1.Deportivo Cali                       10   5  4  1  18- 7  19  Qualified
 2.Deportivo Pasto                      10   3  6  1   9- 8  15  Qualified
 3.CorTuluá                             10   4  2  4  15-18  14
 4.América de Cali                      10   2  6  2  17-14  12
 5.Depor FC Aguablanca (Cali)           10   3  2  5  13-17  11
 6.Pacifico FC (Buenaventura)           10   2  2  6  12-20   8

Group F
 1.Deportes Tolima (Ibagué)             10   5  4  1  14- 8  19  Qualified
 2.Deportes Pereira                     10   5  3  2  18-10  18  Qualified
 3.Atlético Huila (Neiva)               10   5  2  3  16-10  17  Qualified
 4.Deportes Quindío (Armenia)           10   5  1  4  19-12  16
 5.Expreso Rojo (Zipaquira)             10   0  6  4   9-21   6
 6.Juventud Girardot                    10   1  2  7  10-25   5

Round 1 [Feb 24]
Atl. de la Sabana  1-2 Real Cartagena
Valledupar FC      1-0 Atl. Junior
Barranquilla FC    3-2 Magdalena
Nacional           5-0 Once Caldas
Rionegro           0-2 Envigado FC        [in La Ceja]
Itagüí             3-0 Indep. Medellín
Real Santander     4-0 Patriotas FC       [in Bucaramanga]
Boyacá Chicó FC    3-0 Cúcuta Dvo
Alianza Petrolera  1-1 Atl. Bucaramanga
Academia FC        0-3 Millonarios
Indep. Santa Fe    2-0 La Equidad
Centauros          2-2 Bogotá FC
Dvo Pasto          0-0 Dvo Cali
América de Cali    1-1 Depor
Cortuluá           2-1 Pacifico FC
Dep. Quindío       0-1 Dep. Tolima
Expreso Rojo       1-1 Atl. Huila
Dep. Pereira       2-0 Juventud
 
Round 2
[Mar 10]
Magdalena          1-2 Atl. de la Sabana
Real Cartagena     2-0 Valledupar FC
Atl. Junior        1-0 Barranquilla FC
Envigado FC        1-2 Nacional           [in Medellín]
Cúcuta Dvo         3-0 Real Santander
Boyacá Chicó FC    4-0 Atl. Bucaramanga   
Patriotas FC       2-0 Alianza Petrolera
Academia FC        1-1 La Equidad           
Bogotá FC          1-0 Indep. Santa Fe
Depor              1-0 Dvo Pasto
Pacifico FC        2-2 América de Cali
Dvo Cali           4-1 Cortuluá
Dep. Tolima        1-1 Expreso Rojo
Atl. Huila         0-0 Dep. Pereira
Juventud           1-4 Dep. Quindío
[Mar 11]
Once Caldas        0-2 Itagüí
Millonarios        1-1 Centauros          [in Zipaquira]
[Apr 21]
Indep. Medellín    1-1 Rionegro           [in Bello]
 
Round 3
[Mar 16]
Patriotas FC       2-3 Atl. Bucaramanga
Magdalena          1-1 Atl. Junior
[Mar 17]
Barranquilla FC    1-2 Real Cartagena
Atl. de la Sabana  1-1 Valledupar FC
Rionegro           2-1 Nacional           [in Bello]
Alianza Petrolera  0-1 Cúcuta Dvo
Millonarios        0-2 La Equidad
Boyacá Chicó FC    1-2 Real Santander
Academia FC        2-0 Bogotá FC
Centauros          0-0 Indep. Santa Fe
Dvo Cali           3-1 Depor
Dvo Pasto          2-1 Pacifico FC
Cortuluá           3-0 América de Cali
Dep. Quindío       3-1 Atl. Huila
Expreso Rojo       2-2 Dep. Pereira
Dep. Tolima        4-1 Juventud
[May 20]
Itagüí             0-1 Envigado FC
[Jul 21]
Indep. Medellín    1-2 Once Caldas        [in Bello]

Round 4
[Apr 13]
Nacional           0-1 Itagüí             
[Apr 14]
Atl. de la Sabana  1-1 Atl. Junior
Real Cartagena     1-1 Magdalena
Valledupar FC      0-0 Barranquilla FC
Rionegro           0-5 Once Caldas
Envigado FC        1-0 Indep. Medellín    
Boyacá Chicó FC    1-3 Patriotas FC       [in Sogamoso]
Cúcuta Dvo         2-1 Atl. Bucaramanga   [in Ocaña]
Real Santander     3-0 Alianza Petrolera  [in Bucaramanga]
Centauros          1-3 La Equidad
Bogotá FC          3-2 Millonarios
Academia FC        1-1 Indep. Santa Fe
Pacifico FC        0-1 Dvo Cali
Cortuluá           1-2 Depor
América de Cali    0-0 Dvo Pasto
Dep. Pereira       2-1 Dep. Quindío
Atl. Huila         2-0 Dep. Tolima
Expreso Rojo       3-3 Juventud

Round 5 [Apr 28]
Barranquilla FC    1-2 Atl. de la Sabana
Atl. Junior        1-2 Real Cartagena     
Magdalena          1-0 Valledupar FC      
Itagüí             1-0 Rionegro           
Once Caldas        0-0 Envigado FC        
Indep. Medellín    2-1 Nacional           
Alianza Petrolera  1-1 Boyacá Chicó FC    
Patriotas FC       2-0 Cúcuta Dvo         
Atl. Bucaramanga   0-1 Real Santander     
Academia FC        0-0 Centauros          
Bogotá FC          0-3 La Equidad
Millonarios        2-2 Indep. Santa Fe
Depor              2-2 Pacifico FC        [at Dvo Cali]
Dvo Cali           1-1 América de Cali    [in Tulua]
Dvo Pasto          1-1 Cortuluá           
Dep. Tolima        2-1 Dep. Pereira       
Dep. Quindío       3-0 Expreso Rojo
Juventud           1-2 Atl. Huila         

Round 6 [May 5]
Magdalena          1-2 Barranquilla FC
Atl. Junior        3-2 Valledupar FC      
Real Cartagena     3-3 Atl. de la Sabana  
Envigado FC        1-1 Rionegro           
Once Caldas        1-2 Nacional
Indep. Medellín    1-1 Itagüí             
Atl. Bucaramanga   3-1 Alianza Petrolera
Cúcuta Dvo         3-0 Boyacá Chicó FC    
Patriotas FC       0-3 Real Santander
Bogotá FC          1-2 Centauros          
La Equidad         2-0 Indep. Santa Fe
Millonarios        4-2 Academia FC        [in Zipaquira]
Pacifico FC        2-1 Cortuluá           
Depor              3-1 América de Cali    [in Jamundí]
Dvo Cali           1-1 Dvo Pasto
Juventud           1-5 Dep. Pereira       
Dep. Tolima        3-1 Dep. Quindío       
Atl. Huila         4-0 Expreso Rojo

Round 7 
[May 11]
Real Santander     1-2 Cúcuta Dvo         [in Bucaramanga]
[May 12]
Atl. de la Sabana  1-0 Magdalena
Barranquilla FC    0-1 Atl. Junior
Valledupar FC      1-0 Real Cartagena
Nacional           3-1 Envigado FC        
Itagüí             2-1 Once Caldas
Rionegro           2-1 Indep. Medellín    
Atl. Bucaramanga   2-0 Boyacá Chicó FC    
Alianza Petrolera  5-1 Patriotas FC
Indep. Santa Fe    2-1 Bogotá FC          [in Soacha]
La Equidad         2-2 Academia FC        [at Academia FC] 
Centauros          2-2 Millonarios
América de Cali    5-1 Pacifico FC  
Dvo Pasto          2-1 Depor
Cortuluá           1-0 Dvo Cali
Dep. Quindío       3-0 Juventud
Expreso Rojo       1-1 Dep. Tolima
Dep. Pereira       1-0 Atl. Huila

Round 8
[Jul 7]
Real Cartagena     5-2 Barranquilla FC
[Jul 13]
Real Santander     1-2 Boyacá Chicó FC    [in Bucaramanga]
[Jul 14]
Envigado FC        3-1 Itagüí             
Once Caldas        1-0 Indep. Medellín    [in Riosucio]
Atl. Bucaramanga   1-2 Patriotas FC       
Cúcuta Dvo         2-2 Alianza Petrolera  
Indep. Santa Fe    3-0 Centauros          [in Zipaquirá]
Bogotá FC          0-0 Academia FC        
Pacifico FC        awd Dvo Pasto          [awarded to Pasto, originally 1-1]
Depor              0-1 Dvo Cali           [in Jamundí]
Juventud           0-0 Dep. Tolima        
Dep. Pereira       4-1 Expreso Rojo       [in Cartago]
Atl. Huila         3-1 Dep. Quindío       
[Jul 15]
Valledupar FC      2-2 Atl. de la Sabana  
[Jul 21]
Atl. Junior        2-1 Magdalena
Nacional           2-0 Rionegro           [in Envigado]
La Equidad         0-3 Millonarios        [in Soacha]
América de Cali    4-0 Cortuluá           
 
Round 9 [Jul 28]
Barranquilla FC    1-1 Valledupar FC      
Atl. Junior        0-0 Atl. de la Sabana  
Magdalena          2-2 Real Cartagena     [in Barranquilla]
Once Caldas        6-1 Rionegro           [in Riosucio]
Indep. Medellín    1-0 Envigado FC        [in Bello]
Itagüí             0-1 Nacional           
Patriotas FC       0-1 Boyacá Chicó FC    
Atl. Bucaramanga   2-1 Cúcuta Dvo         
Alianza Petrolera  5-2 Real Santander     
La Equidad         1-0 Centauros          
Millonarios        3-0 Bogotá FC          
Indep. Santa Fe    2-0 Academia FC        [in Zipaquira]
Dvo Cali           5-0 Pacifico FC        
Dvo Pasto          1-1 América de Cali    
Depor              2-3 Cortuluá           [at Deportivo Cali]
Juventud           2-0 Expreso Rojo       
Dep. Tolima        2-1 Atl. Huila         
Dep. Quindío       3-1 Dep. Pereira       [in Cartago]
 
Round 10
[Aug 3]
Atl. Huila         2-1 Juventud           
[Aug 4]
Atl. de la Sabana  2-2 Barranquilla FC
Real Cartagena     1-3 Atl. Junior        
Valledupar FC      1-0 Magdalena          
Envigado FC        1-1 Once Caldas        
Nacional           0-0 Indep. Medellín    [in Envigado]
Rionegro           0-2 Itagüí             
Cúcuta Dvo         3-0 Patriotas FC       
Real Santander     0-4 Atl. Bucaramanga   [in Bucaramanga]
Boyacá Chicó FC    1-0 Alianza Petrolera  
La Equidad         1-0 Bogotá FC          
Centauros          2-1 Academia FC        
Indep. Santa Fe    2-2 Millonarios        
América de Cali    2-2 Dvo Cali           
Pacifico FC        3-0 Depor              
Cortuluá           2-2 Dvo Pasto          
Expreso Rojo       0-0 Dep. Quindío       [also reported 1-0]
Dep. Pereira       0-0 Dep. Tolima        [in Cartago]

Final Tables:

Group A
 1.Real Cartagena                       10   5  3  2  20-15  18  Qualified
 2.Atlético Junior (Barranquilla)       10   5  3  2  13- 9  18  Qualified
 3.Atlético de la Sabana (Sincelejo)    10   3  6  1  15-13  15  Qualified
 4.Valledupar FC                        10   3  4  3   9-10  13
 5.Barranquilla FC                      10   2  3  5  12-17   9
 6.Unión Magdalena (Santa Marta)        10   1  3  6  10-15   6

Group B
 1.Atlético Nacional (Medellín)         10   6  1  3  17- 8  19  Qualified
 2.CD Itagüí-Ditaires                   10   6  1  3  13- 7  19  Qualified
 3.Envigado FC                          10   4  3  3  11- 9  15
 4.Once Caldas (Manizales)              10   4  2  4  17-14  14
 5.CD Independiente Medellín            10   2  3  5   7-12   9
 6.Deportivo Rionegro                   10   2  2  6   7-22   8

Group C
 1.Cúcuta Deportivo                     10   6  1  3  17-11  19  Qualified
 2.Atlético Bucaramanga                 10   5  1  4  17-14  16  Qualified
 3.Boyacá Chicó FC (Tunja)              10   5  1  4  14-12  16  Qualified
 4.Real Santander CD (Floridablanca)    10   5  0  5  17-17  15
 5.Patriotas FC (Tunja)                 10   4  0  6  12-21  12
 6.Alianza Petrolera (Barrancabermeja)  10   2  3  5  15-17   9

Group D
 1.CD La Equidad (Bogotá)               10   6  2  2  15- 9  20  Qualified
 2.CD Millonarios (Bogotá)              10   4  4  2  22-14  16  Qualified
 3.Independiente Santa Fe (Bogotá)      10   4  4  2  14- 9  16  Qualified
 4.Centauros Villavicencio              10   2  5  3  10-14  11
 5.Academia FC (Bogotá)                 10   1  5  4   9-15   8
 6.Bogotá FC                            10   2  2  6   8-17   8
 
Group E
 1.Deportivo Cali                       10   5  4  1  18- 7  19  Qualified
 2.Deportivo Pasto                      10   3  6  1   9- 8  15  Qualified
 3.CorTuluá                             10   4  2  4  15-18  14
 4.América de Cali                      10   2  6  2  17-14  12
 5.Depor FC Aguablanca (Cali)           10   3  2  5  13-17  11
 6.Pacifico FC (Buenaventura)           10   2  2  6  12-20   8

Group F
 1.Deportes Tolima (Ibagué)             10   5  4  1  14- 8  19  Qualified
 2.Deportes Pereira                     10   5  3  2  18-10  18  Qualified
 3.Atlético Huila (Neiva)               10   5  2  3  16-10  17  Qualified
 4.Deportes Quindío (Armenia)           10   5  1  4  19-12  16
 5.Expreso Rojo (Zipaquira)             10   0  6  4   9-21   6
 6.Juventud Girardot                    10   1  2  7  10-25   5

1/8 Finals

First Legs
[Aug 18]
Dvo Pasto          1-2 Dep. Pereira       
Boyacá Chicó FC    2-2 Nacional           
Atl. de la Sabana  1-0 Cúcuta Dvo         
Atl. Huila         2-1 La Equidad         
Atl. Junior        1-0 Dvo Cali           
Itagüí             1-0 Dep. Tolima        
Atl. Bucaramanga   1-2 Millonarios        
[Aug 19]
Indep. Santa Fe    2-0 Real Cartagena     

Second Legs [Aug 25]
Dep. Pereira       3-0 Dvo Pasto          [in Cartago]
Nacional           2-1 Boyacá Chicó FC    
Cúcuta Dvo         4-0 Atl. de la Sabana  
La Equidad         2-0 Atl. Huila         
Dvo Cali           3-2 Atl. Junior        [4-2 pen]
Dep. Tolima        2-2 Itagüí             
Millonarios        1-2 Atl. Bucaramanga   [2-1 pen]
Real Cartagena     3-1 Indep. Santa Fe    [2-3 pen]

Quarterfinals

First Legs
[Sep 8]
Indep. Santa Fe    0-1 Dvo Cali           
[Sep 15]
La Equidad         2-0 Dep. Pereira       
Itagüí             4-0 Nacional            
[Sep 16]         
Millonarios        1-1 Cúcuta Dvo         

Second Legs 
[Sep 22]
Dep. Pereira       1-2 La Equidad         [in Cartago]
Nacional           5-1 Itagüí             [4-5 pen]            
[Sep 23]
Cúcuta Dvo         0-1 Millonarios        
[Sep 29]
Dvo Cali           3-1 Indep. Santa Fe    

Semifinals
 
First Legs [Oct 6]
Dvo Cali           2-0 La Equidad
Millonarios        2-3 Itagüí

Second Legs [Oct 13]
Itagüí             2-3 Millonarios        [5-4 pen]     
La Equidad         3-5 Dvo Cali             

Final

First Leg [Oct 27]
Itagüí             0-1 Dvo Cali    

Second Leg [Nov 3]
Dvo Cali           2-0 Itagüí

NB: Dvo Cali champions and qualify to Copa Sudamericana 2011
 
Topscorers
Yovanny Arrechea   Millonarios    11
Luis Alfonso Paez  Itagüi         10
José Herrera       Bucaramanga     8
Edinson Palomino   Real Cartagena  8


Primera B 2010

Regular Stage | Cuadranguleres | Final

Regular Stage

Final Table:

 1.CD Itagüí-Ditaires                   36  21  8  7  61-33  71  Qualified
 2.Deportivo Pasto                      36  21  5 10  45-30  68  Qualified
 3.Deportivo Rionegro                   36  17 11  8  59-37  62  Qualified
 4.Patriotas FC (Tunja)                 36  17 10  9  58-37  61  Qualified
 5.Unión Magdalena (Santa Marta)        36  18  5 13  46-38  59  Qualified
 6.Bogotá FC                            36  15 10 11  48-30  55  Qualified
 7.Real Santander CD (Floridablanca)    36  13 14  9  50-41  53  Qualified
 8.Atlético Bucaramanga                 36  14 11 11  44-40  53  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Pacifico FC (Buenaventura)           36  11 14 11  39-36  47  [*1]
10.Expreso Rojo (Zipaquira)             36  11 12 13  35-39  45
11.Atlético de la Sabana (Sincelejo)    36  10 14 12  33-45  44
12.Centauros Villavicencio              36  10 13 13  46-50  43
13.Academía FC (Bogotá)                 36  13  4 19  43-54  43
14.Alianza Petrolera (Barrancabermeja)  36   8 13 15  36-51  37
15.Valledupar FC                        36   9 10 17  31-51  37
16.Depor FC Aguablanca (Cali)           36   9  8 19  45-58  35
17.Atlético Juventud Girardot           36   9  8 19  43-71  35  [*2]
18.Barranquilla FC                      36   7 12 17  24-45  33

[*1] Deportes Palmira changed name to Pacifico FC  
[*2] Juventud moved from Soacha to Girardot
 
Round 1 
[Feb 6]
Expreso Rojo       0-0 Bucaramanga
Valledupar         1-0 Unión Magdalena 
Dvo Rionegro       0-1 Barranquilla       [in La Ceja]
Patriotas          4-1 Alianza Petrolera
Academía           1-0 Pasto
Juventud           1-1 Pacifico
Real Santander     3-1 Centauros          [in Bucaramanga]
[Feb 7]
Atl. de la Sabana  2-1 Itagüí
Depor              0-2 Bogotá

Round 2 
[Feb 11]
Barranquilla       1-1 Patriotas
[Feb 13]
Bogotá             3-0 Academia
Centauros          1-2 Atl. de la Sabana 
Itagüí             2-1 Unión Magdalena 
Valledupar         0-2 Dvo Rionegro   
[Feb 14]   
Pacifico           1-0 Real Santander 
Alianza Petrolera  1-0 Expreso Rojo       
Bucaramanga        2-2 Depor
Pasto              2-0 Juventud

Round 3
[Feb 20]
Expreso Rojo       1-1 Barranquilla
Patriotas          4-1 Valledupar
Bogotá             1-0 Bucaramanga
Depor              1-2 Alianza Petrolera
Juventud           2-1 Academía
Real Santander     1-0 Pasto              [in Bucaramanga]
[Feb 21]
Atl. de la Sabana  2-1 Pacifico
Unión Magdalena    1-0 Centauros
Dvo Rionegro       1-1 Itagüí             [in La Ceja]
 
Round 4
[Feb 27]
Valledupar         3-1 Expreso Rojo
Academía           0-1 Bucaramanga
Barranquilla       1-0 Depor
Juventud           1-1 Real Santander
Centauros          1-1 Dvo Rionegro
Itagüí             2-1 Patriotas
[Feb 28]
Pacifico           1-0 Unión Magdalena
Alianza Petrolera  1-0 Bogotá
Pasto              5-0 Atl. de la Sabana
 
Round 5
[Mar 5]
Academía           0-1 Real Santander
[Mar 6]
Bogotá             6-0 Barranquilla
Patriotas          1-1 Centauros
Expreso Rojo       1-1 Itagüí
Depor              2-0 Valledupar
Dvo Rionegro       3-2 Pacifico           [in Bello]
[Mar 7]
Alianza Petrolera  0-0 Bucaramanga
Unión Magdalena    2-1 Pasto
Atl. de la Sabana  3-0 Juventud
 
Round 6
[Mar 20]
Valledupar         2-0 Bogotá
Barranquilla       0-0 Bucaramanga
Centauros          2-1 Expreso Rojo
Itagüí             4-2 Depor
Academía           5-0 Alianza Petrolera
Juventud           2-2 Unión Magdalena
Real Santander     1-1 Atl. de la Sabana  [in Bucaramanga]
[Mar 21]
Pacifico           0-0 Patriotas
Pasto              2-2 Dvo Rionegro
 
Round 7
[Mar 27]
Bogotá             0-0 Itagüí
Expreso Rojo       3-1 Pacifico
Patriotas          1-0 Pasto
Depor              1-0 Centauros
Dvo Rionegro       3-1 Juventud           [in Bello]
[Mar 28]
Atl. de la Sabana  4-1 Academía
Unión Magdalena    4-2 Real Santander
Bucaramanga        2-1 Valledupar
Alianza Petrolera  1-0 Barranquilla
 
Round 8
[Apr 3]
Centauros          0-0 Bogotá
Juventud           1-0 Patriotas
Valledupar         0-1 Alianza Petrolera
Academía           0-0 Barranquilla
[Apr 4]
Itagüí             2-0 Bucaramanga
Real Santander     0-0 Dvo Rionegro       [in Bucaramanga]
Pacifico           2-2 Depor
Pasto              2-0 Expreso Rojo
Atl. de la Sabana  2-1 Unión Magdalena
 
Round 9
[Apr 10]
Academía           3-1 Bogotá
Barranquilla       0-0 Atl. de la Sabana
Valledupar         0-1 Unión Magdalena
Itagüí             0-1 Dvo Rionegro
Centauros          1-0 Patriotas
[Apr 11]
Bucaramanga        2-1 Juventud
Alianza Petrolera  2-2 Real Santander
Pasto              1-2 Depor
Pacifico           1-1 Expreso Rojo
 
Round 10
[Apr 17]
Bogotá             0-1 Pacifico          
Barranquilla       0-0 Valledupar    
Expreso Rojo       1-0 Juventud
Patriotas          0-1 Real Santander
Dvo Rionegro       0-0 Atl. de la Sabana
[Apr 18]
Alianza Petrolera  0-2 Itagüí             
Bucaramanga        2-1 Centauros          
Unión Magdalena    3-2 Academía         
Depor              4-0 Pasto

Round 11
[Apr 24]
Academía           2-2 Valledupar    
Centauros          1-1 Alianza Petrolera  
Itagüí             2-0 Barranquilla       
Juventud           0-2 Depor              
Real Santander     0-0 Expreso Rojo       
[Apr 25]
Atl. de la Sabana  0-1 Patriotas          
Pacifico           2-0 Bucaramanga        
Unión Magdalena    2-1 Dvo Rionegro       
Pasto              1-0 Bogotá             

Round 12
[May 1]
Bogotá             1-2 Juventud           
Barranquilla       1-1 Centauros          
Expreso Rojo       0-0 Atl. de la Sabana
Patriotas          2-0 Unión Magdalena    
Dvo Rionegro       3-0 Academía           
Valledupar         0-0 Itagüí             
[May 2]
Depor              1-1 Real Santander     [at Dvo Cali]
Alianza Petrolera  0-0 Pacifico           
Bucaramanga        0-1 Pasto              

Round 13
[May 8]
Centauros          3-0 Valledupar
Academía           1-5 Itagüí
Real Santander     3-0 Bogotá             [in Bucaramanga]
Juventud           1-2 Bucaramanga
Dvo Rionegro       1-1 Patriotas
Pasto              1-0 Alianza Petrolera
Pacifico           3-1 Barranquilla
[May 9]
Atl. de la Sabana  3-2 Depor
Unión Magdalena    1-2 Expreso Rojo

Round 14 
[May 15]
Itagüí             2-0 Centauros
Patriotas          1-0 Academía
Barranquilla       2-0 Pasto
Valledupar         0-0 Pacifico
Bogotá             3-0 Atl. de la Sabana
Expreso Rojo       1-2 Dvo Rionegro
[May 16]
Depor              2-3 Unión Magdalena    [at Jamundí]
Bucaramanga        3-3 Real Santander
Alianza Petrolera  1-1 Juventud

Round 15 
[May 22]
Academía           1-2 Centauros
Patriotas          1-0 Expreso Rojo
Juventud           2-0 Barranquilla
Dvo Rionegro       0-0 Depor
Real Santander     0-0 Alianza Petrolera
[May 23]
Pasto              1-0 Valledupar
Pacifico           0-0 Itagüí
Unión Magdalena    1-0 Bogotá
Atl. de la Sabana  0-0 Bucaramanga
 
Round 16
[May 27]
Bogotá             2-1 Dvo Rionegro       
Barranquilla       2-1 Real Santander     
Centauros          3-3 Pacifico           
Depor              2-3 Patriotas          [at Deportivo Cali]  
Expreso Rojo       1-0 Academía
Itagüí             1-3 Pasto
Valledupar         0-1 Juventud
Bucaramanga        0-0 Unión Magdalena    
[May 28]
Alianza Petrolera  0-0 Atl. de la Sabana  

Round 17 
[Jun 1]
Atl. de la Sabana  0-0 Barranquilla       
Unión Magdalena    2-3 Alianza Petrolera  
Pasto              3-2 Centauros         
[Jun 2] 
Real Santander     7-0 Valledupar         [in Bucaramanga]
Academía           2-1 Pacifico           
Expreso Rojo       3-1 Depor              
Juventud           0-2 Itagüí             
Patriotas          1-1 Bogotá             
Dvo Rionegro       2-1 Bucaramanga        

Round 18 
[Jun 5]
Bogotá             0-0 Expreso Rojo       
Barranquilla       0-1 Unión Magdalena    
Centauros          2-2 Juventud           
Valledupar         1-1 Atl. de la Sabana  
[Jun 6]
Pacifico           1-1 Pasto              
Alianza Petrolera  1-1 Dvo Rionegro       
Bucaramanga        0-2 Patriotas          
Depor              3-0 Academía           [at Deportivo Cali]   
Itagüí             2-2 Real Santander     

Round 19
[Jul 17]
Bogotá             3-0 Depor              
Barranquilla       1-1 Dvo Rionegro       
Centauros          2-1 Real Santander     
[Jul 18]
Itagüí             1-0 Atl. de la Sabana  
Unión Magdalena    1-1 Valledupar         
Bucaramanga        3-1 Expreso Rojo       
Pacifico           1-1 Juventud           
Pasto              1-0 Academía           
Alianza Petrolera  2-2 Patriotas          
 
Round 20
[Jul 24]
Dvo Rionegro       2-0 Valledupar         
Expreso Rojo       0-0 Alianza Petrolera  
Real Santander     2-1 Pacifico           [in Bucaramanga]
Juventud           1-2 Pasto              
Academía           1-0 Bogotá             
Patriotas          3-1 Barranquilla       
[Jul 25]
Depor              1-2 Bucaramanga        [in Jamundí]
Unión Magdalena    2-1 Itagüí             
Atl. de la Sabana  2-1 Centauros          
 
Round 21
[Jul 31]
Barranquilla       0-2 Expreso Rojo       
Valledupar         1-3 Patriotas          
Academía           2-0 Juventud           
Centauros          1-0 Unión Magdalena    
Itagüí             2-2 Dvo Rionegro       
[Aug 1]
Pasto              2-0 Real Santander     
Pacifico           2-0 Atl. de la Sabana  
Bucaramanga        0-1 Bogotá             [in Cúcuta]
Alianza Petrolera  6-1 Depor              
 
Round 22
[Aug 7]
Depor              1-2 Barranquilla       [at Deportivo Cali]
Expreso Rojo       3-2 Valledupar         
Patriotas          1-2 Itagüí             
Dvo Rionegro       1-0 Centauros          
Real Santander     1-1 Juventud           [in Bucaramanga]
[Aug 8]
Unión Magdalena    0-0 Pacifico           
Bucaramanga        0-0 Academía           
Atl. de la Sabana  0-0 Pasto              
Bogotá             1-0 Alianza Petrolera  

Round 23
[Aug 11]
Real Santander     2-1 Academía           [in Bucaramanga]
[Aug 14]
Barranquilla       1-2 Bogotá             
Valledupar         2-0 Depor              
Itagüí             2-0 Expreso Rojo       
Juventud           4-1 Atl. de la Sabana  
[Aug 15]
Pasto              2-0 Unión Magdalena    
Pacifico           0-1 Dvo Rionegro       
Bucaramanga        3-1 Alianza Petrolera  
Centauros          4-2 Patriotas          

Round 24
[Aug 21]
Bogotá             3-0 Valledupar         
Expreso Rojo       1-1 Centauros          
Patriotas          2-0 Pacifico           
Dvo Rionegro       3-0 Pasto              
[Aug 22]
Atl. de la Sabana  2-1 Real Santander     
Alianza Petrolera  0-2 Academía           
Bucaramanga        2-0 Barranquilla       
Depor              2-0 Itagüí             [in Jumandí]
Unión Magdalena    5-1 Juventud           

Round 25
[Aug 28]
Itagüí             2-1 Bogotá             
Juventud           2-1 Dvo Rionegro       
Academía           2-0 Atl. de la Sabana  
Barranquilla       1-1 Alianza Petrolera  
Valledupar         0-0 Bucaramanga        
Centauros          1-1 Depor              
Real Santander     1-1 Unión Magdalena    [in Bucaramanga]
[Aug 29]
Pacifico           1-0 Expreso Rojo       
[Sep 29]
Pasto              3-1 Patriotas          

Round 26
[Sep 4]
Patriotas          3-0 Juventud           
Barranquilla       3-0 Academía           
Bogotá             1-1 Centauros          
Dvo Rionegro       3-0 Real Santander     
Expreso Rojo       2-0 Pasto              
[Sep 5]
Depor              0-2 Pacifico           [in Jamundí]
Alianza Petrolera  0-0 Valledupar         
Bucaramanga        2-4 Itagüí             
Unión Magdalena    1-0 Atl. de la Sabana  

Round 27 [Sep 8]
Patriotas          5-0 Centauros          
Atl. de la Sabana  1-0 Barranquilla       
Bogotá             4-0 Academía           
Dvo Rionegro       3-4 Itagüí             
Depor              0-0 Pasto              [in Jamundí]
Expreso Rojo       1-2 Pacifico           
Real Santander     3-2 Alianza Petrolera  [in Bucaramanga]
Juventud           1-3 Bucaramanga        
Unión Magdalena    0-1 Valledupar         

Round 28
[Sep 11]
Juventud           3-2 Expreso Rojo       
Centauros          2-2 Bucaramanga        
Itagüí             1-0 Alianza Petrolera  
Valledupar         1-0 Barranquilla       
[Sep 12]
Real Santander     1-1 Patriotas          [in Bucaramanga]
Atl. de la Sabana  1-3 Dvo Rionegro       
Pacifico           1-1 Bogotá             
Academía           2-0 Unión Magdalena    
Pasto              2-1 Depor              

Round 29
[Sep 18]
Barranquilla       0-2 Itagüí             
Valledupar         3-2 Academía           
Expreso Rojo       2-1 Real Santander     
Patriotas          3-1 Atl. de la Sabana  
Dvo Rionegro       1-2 Unión Magdalena    
Bogotá             2-1 Pasto              
[Sep 19]
Depor              2-1 Juventud           
Alianza Petrolera  4-2 Centauros          
Bucaramanga        2-1 Pacifico           
 
Round 30
[Aug 17]
Real Santander     1-1 Depor              [in Bucaramanga]
[Sep 25]
Academía           3-0 Dvo Rionegro       
Juventud           3-3 Bogotá             
Centauros          2-0 Barranquilla       
Itagüí             1-0 Valledupar         
[Sep 26]
Atl. de la Sabana  1-1 Expreso Rojo       
Unión Magdalena    1-0 Patriotas          
Pacifico           2-0 Alianza Petrolera  
Pasto              1-0 Bucaramanga        
 
Round 31
[Oct 2]
Bogotá             3-1 Real Santander     
Itagüí             1-0 Academía           
Patriotas          0-3 Dvo Rionegro       
Valledupar         1-4 Centauros          
Depor              2-0 Atl. de la Sabana  [in Jamundí]
Expreso Rojo       1-0 Unión Magdalena    
[Oct 3]
Alianza Petrolera  0-1 Pasto              
Bucaramanga        3-2 Juventud           
Barranquilla       0-0 Pacifico           
 
Round 32
[Oct 9]
Academía           1-1 Patriotas          
Dvo Rionegro       3-0 Expreso Rojo       
Real Santander     0-0 Bucaramanga        [in Bucaramanga]
Juventud           4-1 Alianza Petrolera  
Centauros          0-0 Itagüí             
[Oct 10]
Atl. de la Sabana  0-0 Bogotá             
Pacifico           0-1 Valledupar         
Unión Magdalena    1-0 Depor              
Pasto              2-0 Barranquilla       
 
Round 33
[Oct 16]
Centauros          1-2 Academía           
Expreso Rojo       1-1 Patriotas          
Itagüí             3-2 Pacifico           
Valledupar         1-1 Pasto              
Bogotá             1-0 Unión Magdalena    
Barranquilla       4-0 Juventud           
Alianza Petrolera  1-2 Real Santander     
Bucaramanga        2-0 Atl. de la Sabana  
[Oct 17]
Depor              2-3 Dvo Rionegro       [in Jamundí]
 
Round 34
[Oct 12]
Juventud           0-4 Valledupar         
[Oct 20]
Academía           2-1 Expreso Rojo       
Patriotas          2-0 Depor              
Dvo Rionegro       1-1 Bogotá             
Unión Magdalena    2-1 Bucaramanga        
Atl. de la Sabana  2-2 Alianza Petrolera  
Real Santander     2-0 Barranquilla       [in Bucaramanga]
Pasto              1-0 Itagüí             
Pacifico           1-1 Centauros          
 
Round 35 [Oct 23]
Valledupar         0-1 Real Santander     
Pacifico           2-1 Academía           
Depor              0-0 Expreso Rojo       [in Jamundi]
Bogotá             1-1 Patriotas          
Bucaramanga        2-1 Dvo Rionegro       
Alianza Petrolera  0-1 Unión Magdalena    
Barranquilla       0-0 Atl. de la Sabana  
Itagüí             6-1 Juventud           
Centauros          0-1 Pasto              
 
Round 36
[Oct 27]
Academía           3-2 Depor              
[Oct 30]
Expreso Rojo       1-0 Bogotá             
Patriotas          3-2 Bucaramanga        
Dvo Rionegro       3-1 Alianza Petrolera  
Unión Magdalena    4-1 Barranquilla       
Real Santander     1-0 Itagüí             [in Bucaramanga]
Atl. de la Sabana  2-2 Valledupar         
Juventud           0-1 Centauros          
Pasto              1-0 Pacifico           

Final Table:

 1.CD Itagüí-Ditaires                   36  21  8  7  61-33  71  Qualified
 2.Deportivo Pasto                      36  21  5 10  45-30  68  Qualified
 3.Deportivo Rionegro                   36  17 11  8  59-37  62  Qualified
 4.Patriotas FC (Tunja)                 36  17 10  9  58-37  61  Qualified
 5.Unión Magdalena (Santa Marta)        36  18  5 13  46-38  59  Qualified
 6.Bogotá FC                            36  15 10 11  48-30  55  Qualified
 7.Real Santander CD (Floridablanca)    36  13 14  9  50-41  53  Qualified
 8.Atlético Bucaramanga                 36  14 11 11  44-40  53  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Pacifico FC (Buenaventura)           36  11 14 11  39-36  47  [*1]
10.Expreso Rojo (Zipaquira)             36  11 12 13  35-39  45
11.Atlético de la Sabana (Sincelejo)    36  10 14 12  33-45  44
12.Centauros Villavicencio              36  10 13 13  46-50  43
13.Academía FC (Bogotá)                 36  13  4 19  43-54  43
14.Alianza Petrolera (Barrancabermeja)  36   8 13 15  36-51  37
15.Valledupar FC                        36   9 10 17  31-51  37
16.Depor FC Aguablanca (Cali)           36   9  8 19  45-58  35
17.Atlético Juventud Girardot           36   9  8 19  43-71  35  [*2]
18.Barranquilla FC                      36   7 12 17  24-45  33

[*1] Deportes Palmira changed name to Pacifico FC  
[*2] Juventud moved from Soacha to Girardot
 
Cuadrangulares
 
Final Tables:

Grupo A
 1.CD Itagüí-Ditaires                    6   5  0  1  13- 3  15  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Unión Magdalena (Santa Marta)         6   3  1  2   7- 7  10
 3.Real Santander CD (Floridablanca)     6   2  1  3   7- 8   7
 4.Deportivo Rionegro                    6   1  0  5   3-12   3

Grupo B
 1.Deportivo Pasto                       6   4  1  1  12- 9  13  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Bogotá FC                             6   3  2  1  12- 9  11
 3.Patriotas FC (Tunja)                  6   3  1  2   9- 8  10
 4.Atlético Bucaramanga                  6   0  0  6   6-13   0

Round 1
[Nov 6]
Real Santander     3-1 Dvo Rionegro       [in Bucaramanga]
Bogotá             1-0 Bucaramanga        
[Nov 7]
Unión Magdalena    2-0 Itagüí             
Pasto              0-1 Patriotas          
 
Round 2 [Nov 10]
Dvo Rionegro       2-0 Unión Magdalena    
Bucaramanga        2-3 Pasto              
Itagüí             2-0 Real Santander     
Patriotas          2-3 Bogotá             
 
Round 3
[Nov 13]
Real Santander     0-0 Unión Magdalena    [in Bucaramanga]
Patriotas          1-0 Bucaramanga        
Dvo Rionegro       0-2 Itagüí             
[Nov 14]
Pasto              2-2 Bogotá             
 
Round 4
[Nov 20]
Bucaramanga        2-3 Patriotas          
Itagüí             4-0 Dvo Rionegro       
Bogotá             2-3 Pasto              
[Nov 22]
Unión Magdalena    3-2 Real Santander     
 
Round 5
[Nov 24]
Bogotá             1-1 Patriotas          
Pasto              2-1 Bucaramanga        
[Nov 25]
Real Santander     1-2 Itagüí             [in Bucaramanga]
[Nov 26]
Unión Magdalena    2-0 Dvo Rionegro       
 
Round 6
[Nov 27]
Patriotas          1-2 Pasto              
Bucaramanga        1-3 Bogotá             
[Nov 28]
Dvo Rionegro       0-1 Real Santander     
[Nov 29]
Itagüí             3-0 Unión Magdalena    
 
Final Tables:

Grupo A
 1.CD Itagüí-Ditaires                    6   5  0  1  13- 3  15  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Unión Magdalena (Santa Marta)         6   3  1  2   7- 7  10
 3.Real Santander CD (Floridablanca)     6   2  1  3   7- 8   7
 4.Deportivo Rionegro                    6   1  0  5   3-12   3

Grupo B
 1.Deportivo Pasto                       6   4  1  1  12- 9  13  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Bogotá FC                             6   3  2  1  12- 9  11
 3.Patriotas FC (Tunja)                  6   3  1  2   9- 8  10
 4.Atlético Bucaramanga                  6   0  0  6   6-13   0

Championship Final
 
First Leg [Dec 5]
Pasto              1-1 Itagüí             
 
First Leg [Dec 8]
Itagüí             2-1 Pasto              
 
NB: Itagüí champions and promoted; Pasto to promotion/relegation playoff
 
 
Topscorers
Alvaro Barros    Academia  21
Luis Páez        Itagüí    20
Jorge Aguirre    Itagüí    17
Célimo Polo      Centauros 16
 



2009.

2011.

list of champions.

list of 2nd division champions.

list of 3rd division champions.

all-time table.

foundation dates clubs.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Juan Pablo Andrés and Frank Ballesteros for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Juan Pablo Andrés and Frank Ballesteros
Last updated: 10 Jan 2013

(C) Copyright Juan Pablo Andrés, Frank Ballesteros and RSSSF 2010/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.