Comoros 2020/21


Championnat des Comores 2021
Coupe des Comores 2021
Regional Leagues 2020/21


Championnat des Comores 2021

Participants:
Champions Mwali:    FCN Espoir (Nioumachoua)
Champions Ndzuani:  Ngazi Sport
Champions Ngazidja: US Zilimadjou

NB: all matches at Stade de Moroni

Final Table:

 1.US Zilimadjou (Moroni)                2   1  1  0   4- 1   4  [C]  Champions
 2.Ngazi Sport (Mirontsi)                2   1  1  0   4- 3   4
 3.FCN Espoir (Nioumachoua)              2   0  0  2   2- 6   0

[Aug 21]
Ngazi Sport               3-2 FCN Espoir                
  [Immadoudine Ben Ali Soufiane 6, Antoisse Naïmdine 50, Mohamed Anzilène 83;
   Tinah Claude Aimé Randriamanantena 28, Hachimo Hamidouna 56]
[Aug 23]
FCN Espoir                0-3 US Zilimadjou             
  [Nassim Ali Mchangama 37, Patrick Malbrouk 42, Hachim Abdou 90+1]
[Aug 25]
US Zilimadjou             1-1 Ngazi Sport               
  [Mohamed Youssouf 1; Fadhula Corin Batomanga 18]

Final Table:

 1.US Zilimadjou (Moroni)                2   1  1  0   4- 1   4  [C]  Champions
 2.Ngazi Sport (Mirontsi)                2   1  1  0   4- 3   4
 3.FCN Espoir (Nioumachoua)              2   0  0  2   2- 6   0


Coupe des Comores 2021

Regional Stage | National Stage

Regional Stage

Mwali | Ndzuani | Ngazidja

Mwali 

1/8 Finals
[Mar 6]
Mbatsé Club               4-2 FC Ntakoudja
[Mar 7]
Nouvelle Espoir           0-5 FCN Espoir
[Mar 8]
Arsenal Mlabanda          0-5 Fomboni FC
[Mar 9]
Belle Lumičre             0-2 GS Kanaleni
[Mar 10}
Silex Club                4-1 Nioumachoi Club
[Mar 11]
Kangani Sport             1-9 Juno Club
[Mar 13]
Etoile du Centre          6-2 FC Chihouzi
[Mar 14]
Ouragan Club              2-0 Chikabwe 
 
Quarterfinals
[Mar 15]
Mbatsé Club               1-3 Fomboni FC 
[Mar 16]
FCN Espoir                2-1 GS Kanaleni
[Mar 17]
Silex FC                  2-0 Etoile du Centre
[Mar 18]
Juno Club                 3-0 Ouragan Club
 
Semifinals
[Mar 20]
Fomboni FC                2-4 Silex FC
[Mar 21]
FCN Espoir                1-1 Juno Club                 [aet, 3-2 pen]
 
Final [Apr 4]
Silex FC                  3-2 FCN Espoir  
 
Ndzuani 

Round 1
[Jan 10]
FC Atlético               2-1 UJSM 
AS Komorozine             1-2 Olympique de Missiri
Bimbini Sport             3-1 AS Singani
[Jan 11]
AS Patsy                  2-4 JS Bazimini  
[Jan 13]
FC Akibani                0-1 Beressé Club
Remora FC                 1-2 Yakélé Sport
AS Miracle                2-4 Chirazienne
 
Round 2
[Jan 16]
FC Ouani                  4-1 Mrango  
[Jan 17]
JS Bazimini               3-2 Barakani Sport
[Jan 20]
Chababi Club              1-0 FC Atlético
[Jan 21]
Garre Moro                2-1 Ziarra Club
[Jan 22]
Beressé Club              0-2 Olympique de Missiri
[Jan 23]
Bimbini Sport             0-4 Chirazienne
[Jan 24]
Steal Nouvel              0-1 Yakélé Sport  
 
Quarterfinals
[Feb 28]
Garre Moro                3-6 Olympique de Missiri
[Mar 3]
Chababi                   lt  Gombessa Sport
[Mar 6]
FC Ouani                  5-3 JS Bazimini
[Mar 7]
Chirazienne               3-1 Yakélé Sport  
 
Semifinals
[Mar 13]
Olympique de Missiri      3-1 Chirazienne
[Mar 14]
FC Ouani                  3-0 Gombessa Sport 
 
Final [Mar 21]
Olympique de Missiri      3-2 FC Ouani 

Ngazidja (Grande Comore)

Round 1
[Mar 1]
Fehini Club               2-4 Kaz Club   
[Mar 2]
AJSD                      0-2 Apache Club
[Mar 3]
US Mbéni                  1-5 Volcan Club 
[Mar 4]
Mlekezo Club              2-5 Twamaya FC
[Mar 5]
Etoile Polaire            0-4 FC Malé
[Mar 6]
US Ntsaoueni              2-3 Rapide Club
[Mar 7]
Ngaya Club                3-0 FC Handsindzi   
[Mar 8]
Elan Club                 4-1 Mboubé Club
[Mar 9]
Atomic Foot               1-2 Jupiter Club
[Mar 10]
Enfants des Comores       2-1 Ajesco
[Mar 11]
Petit Harlem              3-4 FC Chouani
Alizé Fort                1-0 JACM
[Mar 14]
FC Zoreinda               3-5 Etoile des Comores
[Mar 15]
Coin Nord                 1-7 Djabal FC
[Mar 16]
US Zilimadjou             2-0 Angelus Club  
 
1/8 Finals
[Mar 17]
Jupiter Club              0-1 US Selea
[Mar 18]
FC Chouani                2-3 Enfants des Comores
[Mar 19]
Volcan Club               3-0 Ngaya Club
[Mar 20]
Apache Club               2-1 FC Malé
[Mar 21]
Twamaya FC                2-6 US Zilimadjou
[Mar 22]
Elan Club                 bt  Kaz Club
[Mar 24]
Djabal FC                 2-0 Rapide Club
[Mar 26]
Etoile des Comores        2-3 Alizé Fort
 
Quarterfinals
[Mar 27]
Enfants des Comores       2-4 Volcan Club
[Mar 28]
Djabal Club               5-4 US Zilimadjou
[Mar 29]
US Selea                  3-2 Apache Cllub
[Mar 30]  
Alizé Fort                0-1 Elan Club   
 
Semifinals
[Apr 3]
Volcan Club               2-1 US Selea
[Apr 4]
Djabal Club               1-0 Elan Club
 
Final [Apr 10]
Volcan Club               1-2 Djabal Club 

National Stage

NB: all matches at Stade de Malouzini

Qualified: 
Mwali:    Silex FC de Miringoni
Ndzuani:  Olympique de Missiri, FC Ouani
Ngazidja: Djabal Club d'Iconi    

Semifinals
[Jun 9]
Olympique de Missiri      6-2 Silex FC                  
  [Youssouf Samir 5, 29, 35, El-Had Anfouanlou 14, 61, Fayed Riziki 45+2;
   Hassan Imrane 20og, Ali Aoufi 77]
[Jun 10]
FC Ouani                  2-0 Djabal Club               
  [Miandrisoa Marcelin Zafilaza 10, Ibouniyamine Soulaimana 76]

Final [Jun 13]
Olympique de Missiri      3-1 FC Ouani                  
  [Djaoidou Abdou 45, Andrianjafiarinoro Manda Wanya Rakotoniaina 57, 88; Ali Latuf 45+2]


Regional Leagues 2020/21

Mwali | Ndzuani | Ngazidja

Mwali (Mohéli)

Division 1 

Division 1

Final Table:

 1.FCN Espoir (Nioumachoua)             14   8  2  4  23-10  26        Champions
 2.FC Chihouzi                          14   7  4  3  23-17  25  [P]
 3.Ouragan Club (Mboigoma)              14   5  5  4  25-17  20
 4.Fomboni FC                           14   5  5  4  20-17  20  [C]
 5.Belle Lumičre (Djoiezi)              14   5  5  4  15-14  20  [P]
 6.Etoile du Centre (Salamani)          14   5  4  5  21-19  19
---------------------------------------------------------------
 7.Juno Club (Hoani)                    14   4  5  5  18-19  17       Relegated
 8.Chikabwe (Hagnamwada)                14   1  2 11   6-38   5       Relegated

Ndzuani (Anjouan)

Division 1

Division 1

Final Table:

 1.Ngazi Sport (Mirontsi)               18  12  4  2  37-17  40        Champions
 2.JS Bazimini                          18   8  6  4  26-21  30  [P]
 3.Etoile d'or (Mirontsi)               18   7  9  2  22-17  30
 4.Gombessa (Mutsamudu)                 18   8  4  6  25-14  28
 5.Chirazienne (Domoni)                 18   7  4  7  25-25  25  [P]
 6.Yakélé Sport                         18   6  6  6  21-20  24  [P]
---------------------------------------------------------------
 7.FC Ouani                             18   6  4  8  25-24  22  [C]  Relegated
 8.Ziarra Club (Sima)                   18   4  6  8  13-26  18       Relegated
 9.Mrango Club                          18   3  7  8   9-23  16  [P]  Relegated
10.Olympique de Missiri                 18   2  4 12  11-27  10       Relegated

Ngazidja (Grande Comore)
 
Division 1

Division 1

Final Table:

 1.US Zilimadjou (Moroni)               20  15  4  1  34- 7  49  [C]   Champions
 2.FC Hantsindzi                        20  10  4  6  18-13  34
 3.Ngaya Club (Mdé)                     20   9  6  5  27-17  33
 4.Volcan Club (Moroni)                 20  10  3  7  30-21  33
 5.Elan Club (Mitsoudjé)                20   9  3  8  22-22  30
 6.Etoile des Comores (Nioumadzaha)     20   8  5  7  25-21  29  [P]
 7.FC Malé                              20   8  5  7  24-24  29
 8.JACM (Mitsoudjé)                     20   8  3  9  19-22  27
---------------------------------------------------------------
 9.Petit Harlem (Ouroveni)              20   5  3 12  16-30  18  [P]  Relegated
10.US Mbéni                             20   5  2 13  21-39  17  [P]  Relegated
11.Twamaya FC                           20   3  2 15  25-45  11       Relegated
 -.Amical Club (Chezani)                withdrew                 [P]



2019/20

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 2 Sep 2021

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.