Cuba 2016


Campeonato Nacional de Liga 2016
Torneo de Ascenso 2017
Provincial Leagues 2016

Campeonato Nacional de Liga 2016

NB: 101st edition

Final Table:

 1.Villa Clara (Zulueta)              18  11  3  4  33-19  36  Champions
 2.Guantánamo                         18  11  3  4  32-19  36
 3.La Habana                          18  11  2  5  34-17  35
 4.Santiago de Cuba                   17   9  4  4  21-14  31
 5.Ciego de Ávila (Morón)             18   7  5  6  32-24  26
 6.Las Tunas                          18   6  5  7  28-33  23
 7.Granma                             18   5  4  9  27-40  19  [P]
 8.Camagüey                           18   5  3 10  18-25  18  [C]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Isla de la Juventud (Nueva Gerona) 17   4  3 10  17-30  15
10.Cienfuegos                         18   3  2 13  11-32  11

NB: missing match not played; bottom-2 clubs were to play off against relegation but
    eventually they did not have to as the top level was extended to 12 clubs

Round 1 [Feb 6]
La Habana           1-0 Ciego de Ávila      
Cienfuegos          0-1 Guantánamo          
Santiago de Cuba    4-1 Granma              
Villa Clara         0-0 Isla de la Juventud 
Camagüey            1-1 Las Tunas           

Round 2 [Feb 20]
Cienfuegos          0-2 La Habana           
Guantánamo          3-0 Camagüey            
Granma              1-1 Ciego de Ávila      
Las Tunas           1-1 Isla de la Juventud 
Santiago de Cuba    1-0 Villa Clara         

Round 3 [Feb 27]
Villa Clara         5-0 Las Tunas           
Santiago de Cuba    2-1 Ciego de Ávila      
Camagüey            0-1 La Habana           
Isla de la Juventud 1-2 Guantánamo          
Granma              2-1 Cienfuegos          

Round 4 [Mar 5]
Villa Clara         4-1 Ciego de Ávila      
Guantánamo          2-1 Las Tunas           
Santiago de Cuba    0-1 Cienfuegos          
La Habana           4-2 Isla de la Juventud 
Camagüey            3-1 Granma              

Round 5 [Mar 12]
La Habana           2-1 Las Tunas           
Guantánamo          2-2 Villa Clara         
Santiago de Cuba    1-0 Camagüey            
Granma              4-1 Isla de la Juventud 
Ciego de Ávila      1-1 Cienfuegos          

Round 6
[Mar 19]
Guantánamo          2-0 La Habana           
Cienfuegos          0-3 Villa Clara         
Camagüey            1-2 Ciego de Ávila      
Granma              2-3 Las Tunas           
[Mar 20]
Santiago de Cuba    1-0 Isla de la Juventud 

Round 7
[Mar 26]
Cienfuegos          0-1 Camagüey            
Guantánamo          0-0 Granma              
Las Tunas           1-1 Santiago de Cuba    
Villa Clara         1-4 La Habana           
[Mar 27]
Isla de la Juventud 0-2 Ciego de Ávila      

Round 8
[Apr 2]
Camagüey            0-1 Villa Clara         
Ciego de Ávila      6-0 Las Tunas           
Santiago de Cuba    0-2 Guantánamo          
[Apr 3]
Cienfuegos          awd Isla de la Juventud [awarded 3-0, Isla de la Juventud dns]
Granma              2-5 La Habana           

Round 9
[Apr 9]
Las Tunas           1-0 Cienfuegos          
Granma              1-6 Villa Clara         
Guantánamo          2-0 Ciego de Ávila      
Santiago de Cuba    1-0 La Habana           
[Apr 10]
Isla de la Juventud 1-0 Camagüey            

Halfway Table:

 1.Guantánamo                          9   7  2  0  16- 4  23
 2.La Habana                           9   7  0  2  19- 9  21
 3.Santiago de Cuba                    9   6  1  2  11- 6  19
 4.Villa Clara (Zulueta)               9   5  2  2  22- 9  17
 5.Ciego de Ávila (Morón)              9   3  2  4  14-12  11
 6.Las Tunas                           9   2  3  4   9-20   9
 7.Granma                              9   2  2  5  14-24   8  [P]
 8.Camagüey                            9   2  1  6   6-11   7  [C]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Cienfuegos                          9   2  1  6   6-11   7
10.Isla de la Juventud (Nueva Gerona)  9   1  2  6   6-17   5

Round 10
[Apr 16]
Granma              3-1 Santiago de Cuba    
Las Tunas           3-1 Camagüey            
Ciego de Ávila      0-2 La Habana           
Guantánamo          1-0 Cienfuegos          
[Jun 25]
Isla de la Juventud 0-0 Villa Clara         

Round 11 [Apr 23]
La Habana           2-0 Cienfuegos          
Camagüey            2-1 Guantánamo          
Villa Clara         1-0 Santiago de Cuba    
Ciego de Ávila      1-1 Granma              
Isla de la Juventud 2-1 Las Tunas           

Round 12 [May 7]
Guantánamo          4-1 Isla de la Juventud 
La Habana           1-2 Camagüey            
Las Tunas           0-2 Villa Clara         
Cienfuegos          2-0 Granma              
Ciego de Ávila      2-2 Santiago de Cuba    

Round 13 [May 14]
Las Tunas           4-2 Guantánamo          
Isla de la Juventud 1-3 La Habana           
Granma              1-1 Camagüey            
Ciego de Ávila      5-0 Villa Clara         
Cienfuegos          0-2 Santiago de Cuba    

Round 14 [May 21]
Las Tunas           1-1 La Habana           
Villa Clara         2-0 Guantánamo          
Ciego de Ávila      3-2 Cienfuegos          
Camagüey            0-1 Santiago de Cuba    
Isla de la Juventud awd Granma              [not played; awarded 0-3]

Round 15 [May 28]
Las Tunas           2-1 Granma              
La Habana           0-1 Guantánamo          
Villa Clara         3-0 Cienfuegos          
Ciego de Ávila      2-0 Camagüey            
Isla de la Juventud n/p Santiago de Cuba    [not played; to be refixtured if relevant]

Round 16 [Jun 4]
Camagüey            1-1 Cienfuegos          
Granma              3-2 Guantánamo          
Santiago de Cuba    3-1 Las Tunas           
La Habana           0-2 Villa Clara         
Ciego de Ávila      2-0 Isla de la Juventud 

Round 17 [Jun 11]
Las Tunas           1-1 Ciego de Ávila      
Guantánamo          1-1 Santiago de Cuba    
Villa Clara         0-5 Camagüey            
La Habana           6-1 Granma              
Isla de la Juventud 3-0 Cienfuegos          

Round 18 [Jun 18]
Villa Clara         1-0 Granma              
Camagüey            0-4 Isla de la Juventud 
La Habana           0-0 Santiago de Cuba    
Cienfuegos          0-6 Las Tunas           
Ciego de Ávila      2-4 Guantánamo          

Final Table:

 1.Villa Clara (Zulueta)              18  11  3  4  33-19  36  Champions
 2.Guantánamo                         18  11  3  4  32-19  36
 3.La Habana                          18  11  2  5  34-17  35
 4.Santiago de Cuba                   17   9  4  4  21-14  31
 5.Ciego de Ávila (Morón)             18   7  5  6  32-24  26
 6.Las Tunas                          18   6  5  7  28-33  23
 7.Granma                             18   5  4  9  27-40  19  [P]
 8.Camagüey                           18   5  3 10  18-25  18  [C]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Isla de la Juventud (Nueva Gerona) 17   4  3 10  17-30  15
10.Cienfuegos                         18   3  2 13  11-32  11

NB: missing match not played; bottom-2 clubs were to play off against relegation but
    eventually they did not have to as the top level was extended to 12 clubs

Torneo de Ascenso (Promotion Playoff) 2017

NB: played in Sancti Spíritus in January 2017

Table:

 1.Artemisa                            4   3  1  0   8- 2  10  Promoted
 2.Sancti Spíritus                     4   3  1  0   8- 3  10  Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Matanzas                            4   2  0  2   6- 7   6
 4.Holguín                             4   1  1  2   2- 4   4
 5.Pinar del Río                       4   1  1  2   3- 6   4
 6.Mayabeque                           4   0  0  4   2- 7   0

Round 1 [Jan 19]
Sancti Spíritus     2-0 Mayabeque           
Artemisa            2-0 Matanzas            
Holguín             1-0 Pinar del Río       

Round 2 [Jan 21]
Sancti Spíritus     3-2 Matanzas            
Pinar del Río       1-0 Mayabeque           
Holguín             0-0 Artemisa            

Round 3 [Jan 23]
Artemisa            2-1 Mayabeque           
Sancti Spíritus     1-1 Pinar del Río       
Matanzas            2-1 Holguín             

Round 4  [Jan 25]
Sancti Spíritus     2-0 Holguín             
Artemisa            4-1 Pinar del Río       
Matanzas            2-1 Mayabeque           

Round 5 [Jan 27; apparently cancelled due to irrelevance]
Sancti Spíritus      -  Artemisa            
Holguín              -  Mayabeque           
Pinar del Río        -  Matanzas            

Table:

 1.Artemisa                            4   3  1  0   8- 2  10  Promoted
 2.Sancti Spíritus                     4   3  1  0   8- 3  10  Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Matanzas                            4   2  0  2   6- 7   6
 4.Holguín                             4   1  1  2   2- 4   4
 5.Pinar del Río                       4   1  1  2   3- 6   4
 6.Mayabeque                           4   0  0  4   2- 7   0


Provincial Leagues 2016

Artemisa

NB: 6th edition (VI Tornero Provincial de Futbol)

Standings (Sep 28):

Grupo A
 1.Guanajay                                                12
 2.Caimito                                                  9       
 3.Bahía Honda                                              3
 4.Mariel                                                   0
 
Grupo B
 1.Candelaria                                               9
 2.San Cristóbal                                            9
 3.Artemisa                                                 6
 4.EIDE                                                     0

Grupo C
 1.Alquizar                                                10 
 2.San Antóbio de los Baños                                 8
 3.Guira de Melena                                          4
 4.Bauta                                     

Top Final Tables:

Grupo A
 1.Guanajay                            6   4  1  1         13
 2.Caimito                             6   4  1  1  14- 6  13  

Grupo B
 1.N.N.
 2.Artemisa                            6   4  0  2  14- 3  12

Grupo C
 1.Alquizar                            6   5  1  0  17- 6  16

NB: Caimito qualified as best runners-up

Semifinals [Oct 5]
Guanajay            bt  San Cristóbal or Candelaria    
Camito              bt  Alquizar
 
Final [Oct 6]
Camito              1-1 Guanajay            [6-5 pen]   
Las Tunas           2-1 Granma              

Sancti Spíritus

Participating teams:

Grupo A
Sancti Spíritus
Jatibonico            
La Sierpe
Yaguajay
 
Grupo B
Cabaiguán
Taguasco
Formento
Trinidad

Villa Clara

NB: 40th championship; played as single round robin

Table (Oct 13):

 1.Santo Domingo                       6                   15
 2.Santa Clara                         5                   13
 3.Zulueta (Remedios)                  5                   10
 4.Placetas                                                 7
 5.Manicaragua                         4                    6
 6.San Diego (Cifuentes)                                    6
 7.Encrucijada                                              3
 8.Sagua la Grande                                          1

[Nov 6?]
Santa Clara         3-1 Santo Domingo
 
Champions: Santa Clara
 

2015

2017

list of champions


About this document

Sources included: http://www.inder.cu/, El Blog del Fútbol Cubano, JIT, Juventud Rebelde

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 2 Mar 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.