Curaçao 2014


Sekshon Pagá | Sekshon Amatùr

Sekshon Pagá

Regular Season | Kaya 6 | Kaya 4 | Final

Regular Season

Final Table:

 1.SV Centro Social Deportivo Barber   18  12  3  3  48-24  39  Kaya 6
 2.RKSV Centro Dominguito              18  11  5  2  47-18  38  Kaya 6
 3.SV Undeba (Banda'bou)               18   9  6  3  36-20  33  Kaya 6
 4.CRKSV Jong Holland (Willemstad)     18   9  4  5  29-21  31  Kaya 6
 5.SV SUBT (Kintjan, Willemstad)       18   8  5  5  23-18  29  Kaya 6
 6.SV Victory Boys (Noord Zapateer)    18   7  4  7  25-16  25  Kaya 6
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)     18   4  4 10  18-41  16
 8.RKVFC Sithoc (Mahuma)               18   3  5 10  21-30  14
 9.CRKSV Jong Colombia (Boca Samí)     18   3  3 12  14-40  12
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.VESTA (Willemstad)                  18   3  3 12  12-45  12  Relegation Playoff

Round 1
[Mar 16]
Centro Dominguito   3-2 Undeba              
[Mar 22]
Victory Boys        2-0 Sithoc              
SUBT                2-0 VESTA               
[Mar 23]
Hubentut Fortuna    1-2 Jong Holland        
Centro Barber       5-0 Jong Colombia       

Round 2
[Mar 29]
SUBT                5-1 Sithoc              
Hubentut Fortuna    1-3 Undeba              
[Mar 30]
Victory Boys        3-1 Jong Holland        
Centro Barber       2-1 VESTA               
[Mar 31]
Centro Dominguito   3-0 Jong Colombia       

Round 3
[Apr 4]
SUBT                3-0 Jong Colombia       
[Apr 5]
Centro Barber       2-3 Jong Holland        
Hubentut Fortuna    1-1 VESTA               
[Apr 6]
Centro Dominguito   3-1 Sithoc              
Victory Boys        1-3 Undeba              

Round 4
[Apr 11]
Hubentut Fortuna    3-3 Centro Barber       
[Apr 12]
Victory Boys        3-0 Jong Colombia       
Jong Holland        2-1 Sithoc              
[Apr 13]
SUBT                1-1 Undeba              
Centro Dominguito   4-0 VESTA               

Round 5
[Apr 23]
Victory Boys        0-1 VESTA               
[Apr 25]
Centro Dominguito   4-1 Jong Holland        
[Apr 27]
SUBT                0-4 Centro Barber       
Hubentut Fortuna    1-0 Sithoc              
[Apr 28]
Jong Colombia       0-3 Undeba              

Round 6
[May 2]
Undeba              3-0 VESTA               
[May 3]
Centro Dominguito   4-1 Centro Barber       
SUBT                0-1 Jong Holland        
[May 4]
Jong Colombia       0-4 Sithoc              
Victory Boys        0-1 Hubentut Fortuna    

Round 7
[May 7]
Centro Dominguito   5-2 Hubentut Fortuna    
[May 10]
Jong Holland        1-2 Undeba              
Jong Colombia       2-0 VESTA               
[May 12]
SUBT                2-1 Victory Boys        
[May 13]
Sithoc              3-1 Centro Barber       

Round 8
[May 16]
Jong Holland        6-1 VESTA               
[May 17]
Jong Colombia       0-1 Hubentut Fortuna    
Victory Boys        0-1 Centro Barber       
[May 19]
Sithoc              1-1 Undeba              
[May 20]
SUBT                1-1 Centro Dominguito   

Round 9
[May 23]
Centro Dominguito   0-0 Victory Boys        
[May 24]
Hubentut Fortuna    1-3 SUBT                
Centro Barber       2-2 Undeba              
[May 25]
VESTA               1-0 Sithoc              
Jong Colombia       1-3 Jong Holland        

Round 10
[May 30]
Centro Dominguito   2-2 Jong Colombia       
[May 31]
Undeba              4-0 VESTA               
Jong Holland        1-1 Sithoc              
[Jun 1]
Victory Boys        0-2 SUBT                
[Jun 2]
Centro Barber       2-1 Hubentut Fortuna    

Round 11
[Jun 6]
Jong Colombia       0-0 SUBT                
[Jun 7]
Hubentut Fortuna    0-5 Centro Dominguito   
VESTA               1-2 Jong Holland        
[Jun 8]
Victory Boys        0-0 Undeba              
Centro Barber       3-1 Sithoc              

Round 12
[Jun 11]
Hubentut Fortuna    1-3 Jong Holland        
[Jun 13]
Centro Barber       2-2 Victory Boys        
[Jun 14]
Sithoc              0-0 SUBT                
Centro Dominguito   5-1 VESTA               
[Jun 16]
Undeba              1-1 Jong Colombia       

Round 13
[Jun 18]
SUBT                1-2 Centro Barber       
[Jun 21]
Hubentut Fortuna    1-3 Undeba              
Victory Boys        2-1 VESTA               
[Jun 22]
Jong Holland        0-1 Jong Colombia       
Sithoc              2-4 Centro Dominguito   

Round 14
[Jun 28]
Victory Boys        0-2 Centro Dominguito   
Jong Holland        0-1 Centro Barber       
[Jun 29]
Hubentut Fortuna    0-4 Jong Colombia       
[Jul 1]
Undeba              3-2 Sithoc              
[Jul 4]
VESTA               0-1 SUBT                

Round 15
[Aug 8]
Undeba              3-0 SUBT                
[Aug 9]
Centro Barber       3-1 Centro Dominguito   
Jong Holland        0-0 Victory Boys        
[Aug 10]
VESTA               0-0 Hubentut Fortuna    
Sithoc              3-1 Jong Colombia       

Round 16
[Aug 15]
Centro Dominguito   0-1 SUBT                
[Aug 16]
Victory Boys        4-0 Jong Colombia       
Sithoc              0-0 Hubentut Fortuna    
[Aug 17]
Undeba              1-3 Jong Holland        
[Aug 18]
VESTA               1-9 Centro Barber       

Round 17
[Aug 22]
Victory Boys        1-0 Sithoc              
[Aug 23]
Hubentut Fortuna    3-1 SUBT                
Undeba              0-2 Centro Barber       
[Aug 24]
Jong Holland        0-0 Centro Dominguito   
VESTA               2-1 Jong Colombia       

Round 18
[Aug 29]
Sithoc              1-1 VESTA               
[Aug 30]
SUBT                0-0 Jong Holland        
Centro Barber       3-1 Jong Colombia       
[Aug 31]
Centro Dominguito   1-1 Undeba              
Victory Boys        6-0 Hubentut Fortuna    

Final Table:

 1.SV Centro Social Deportivo Barber   18  12  3  3  48-24  39  Kaya 6
 2.RKSV Centro Dominguito              18  11  5  2  47-18  38  Kaya 6
 3.SV Undeba (Banda'bou)               18   9  6  3  36-20  33  Kaya 6
 4.CRKSV Jong Holland (Willemstad)     18   9  4  5  29-21  31  Kaya 6
 5.SV SUBT (Kintjan, Willemstad)       18   8  5  5  23-18  29  Kaya 6
 6.SV Victory Boys (Noord Zapateer)    18   7  4  7  25-16  25  Kaya 6
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)     18   4  4 10  18-41  16
 8.RKVFC Sithoc (Mahuma)               18   3  5 10  21-30  14
 9.CRKSV Jong Colombia (Boca Samí)     18   3  3 12  14-40  12
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.VESTA (Willemstad)                  18   3  3 12  12-45  12  Relegation Playoff

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Nov 18]
Scherpenheuvel      1-0 VESTA               

Second Leg [Nov 22]
VESTA               1-2 Scherpenheuvel      

NB: Scherpenheuvel promoted, VESTA relegated

Kaya 6

Final Table:

 1.RKSV Centro Dominguito               5   4  1  0  10- 2  13  Kaya 4
 2.SV Undeba (Banda'bou)                5   3  1  1   7- 2  10  Kaya 4
 3.SV Centro Social Deportivo Barber    5   2  1  2   8- 8   7  Kaya 4
 4.CRKSV Jong Holland (Willemstad)      5   1  3  1   9- 8   6  Kaya 4
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SV Victory Boys (Noord Zapateer)     5   1  2  2   9-13   5
 6.SV SUBT (Kintjan, Willemstad)        5   0  0  5   3-13   0

Round 1
[Sep 26]
Centro Barber       3-3 Victory Boys        
[Sep 27]
Centro Dominguito   4-1 SUBT                
[Sep 28]
Undeba              0-0 Jong Holland        

Round 2
[Oct 1]
SUBT                0-2 Centro Barber       
[Oct 3]
Victory Boys        3-3 Jong Holland        
[Oct 4]
Centro Dominguito   1-0 Undeba              

Round 3
[Oct 17]
Victory Boys        2-1 SUBT                
[Oct 18]
Centro Barber       0-2 Undeba              
[Oct 19]
Jong Holland        1-1 Centro Dominguito   

Round 4
[Oct 24]
Undeba              1-0 SUBT                
[Oct 25]
Centro Dominguito   2-0 Victory Boys        
[Oct 26]
Centro Barber       3-1 Jong Holland        

Round 5
[Oct 31]
Undeba              4-1 Victory Boys        
[Nov 2]
Centro Barber       0-2 Centro Dominguito   
[Nov 3]
SUBT                1-4 Jong Holland        

Final Table:

 1.RKSV Centro Dominguito               5   4  1  0  10- 2  13  Kaya 4
 2.SV Undeba (Banda'bou)                5   3  1  1   7- 2  10  Kaya 4
 3.SV Centro Social Deportivo Barber    5   2  1  2   8- 8   7  Kaya 4
 4.CRKSV Jong Holland (Willemstad)      5   1  3  1   9- 8   6  Kaya 4
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SV Victory Boys (Noord Zapateer)     5   1  2  2   9-13   5
 6.SV SUBT (Kintjan, Willemstad)        5   0  0  5   3-13   0

Kaya 4

Final Table:

 1.RKSV Centro Dominguito               3   2  0  1   8- 4   6  Final
 2.SV Centro Social Deportivo Barber    3   2  0  1   4- 4   6  Final
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.SV Undeba (Banda'bou)                3   1  0  2   5- 5   3
 4.CRKSV Jong Holland (Willemstad)      3   1  0  2   3- 7   3

Round 1
[Nov 7]
Centro Dominguito   5-1 Jong Holland        
[Nov 8]
Undeba              3-1 Centro Barber       

Round 2
[Nov 21]
Centro Dominguito   1-2 Centro Barber       
[Nov 23]
Jong Holland        2-1 Undeba              

Round 3
[Nov 28]
Centro Barber       1-0 Jong Holland        
[Dec  1]
Centro Dominguito   2-1 Undeba              

Final Table:

 1.RKSV Centro Dominguito               3   2  0  1   8- 4   6  Final
 2.SV Centro Social Deportivo Barber    3   2  0  1   4- 4   6  Final
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.SV Undeba (Banda'bou)                3   1  0  2   5- 5   3
 4.CRKSV Jong Holland (Willemstad)      3   1  0  2   3- 7   3

Final

[Dec 7]
Centro Dominguito   0-1 Centro Barber       
  [Ruensley Leuteria]


Sekshon Amatùr

Regular Phase | Kaya 6  | Kaya 4 | Final 

Regular Phase

Final Table:

 1.Inter Willemstad                    16  12  3  1  37-10  39  Qualified
 2.RKSV Scherpenheuvel                 16  11  2  3  47- 7  35  Qualified
 3.UD Tera Korá                        16   9  4  3  26-23  31  Qualified
 4.SV Centro Hubenil Mahuma            16   7  4  5  24-16  25  Qualified
 5.SV New Song                         16   5  3  8  19-30  18  Qualified
 6.SV Deportivo Marquita               16   4  5  7  16-24  17  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.SV De Koning                        16   3  4  9  18-28  13
 8.SOV Santa Cruz                      16   3  4  9  18-43  13
 9.SV Indekor                          16   1  5 10  12-36   8

Kaya 6

Final Table:

 1.SV Centro Hubenil Mahuma             5   4  1  0  11- 2  13  Qualified
 2.RKSV Scherpenheuvel                  5   3  2  0  11- 2  11  Qualified
 3.UD Tera Korá                         5   2  2  1   5- 4   8  Qualified
 4.SV New Song                          5   1  2  2   4- 7   5  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Inter Willemstad                     5   1  1  3   6- 6   4
 6.SV Deportivo Marquita                5   0  0  5   1-17   0

Kaya 4

Final Table:

 1.RKSV Scherpenheuvel                  3   3  0  0   5- 0   9  Qualified
 2.SV Centro Hubenil Mahuma             3   2  0  1   5- 3   6  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.UD Tera Korá                         2   0  0  2   0- 3   0
 4.SV New Song                          2   0  0  2   1- 5   0

NB: final match not played due to irrelevance

Final [Nov 10]
Scherpenheuvel      1-0 CH Mahuma           

NB: Scherpenheuvel qualify to promotion playoff


2013

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 11 Dec 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2014
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.