Curaçao 2016


Sekshon Pagá | Sekshon Amatùr

Sekshon Pagá

Regular Season | Kaya 6 | Kaya 4 | Final

Regular Season

Final Table:

 1.RKSV Centro Dominguito              18  13  2  3  47-19  41  [C]  Qualified
 2.SV Centro Social Deportivo Barber   18  11  3  4  55-28  36       Qualified
 3.RKSV Scherpenheuvel                 18   9  6  3  34-19  33       Qualified
 4.CRKSV Jong Holland (Willemstad)     18   8  6  4  35-23  30       Qualified
 5.SV Undeba (Banda'bou)               18   7  6  5  29-27  27       Qualified
 6.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)     18   6  5  7  31-37  23       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.SV VESTA (Willemstad)               18   6  2 10  26-38  20  [P]
 8.SV Victory Boys (Noord Zapateer)    18   3  5 10  18-37  14
 9.SV SUBT (Kintjan, Willemstad)       18   1  8  9  17-36  11
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.CRKSV Jong Colombia (Boca Samí)     18   2  5 11  13-41  11       Relegation Playoff

Round 1
[Apr 17]
Centro Dominguito   5-0 Jong Colombia       
[Apr 22]
Undeba              1-1 Victory Boys        
[Apr 23]
Centro Barber       2-0 VESTA               
SUBT                2-2 Scherpenheuvel      
[Apr 24]
Hubentut Fortuna    0-0 Jong Holland        

Round 2
[Apr 29]
Jong Holland        1-1 Centro Dominguito   
[Apr 30]
Jong Colombia       1-1 Victory Boys        
Hubentut Fortuna    2-2 SUBT                
[May 1]
VESTA               1-2 Scherpenheuvel      
Undeba              4-3 Centro Barber       

Round 3
[May 13]
VESTA               2-3 Hubentut Fortuna    
[May 14]
Victory Boys        3-2 Centro Dominguito   
Scherpenheuvel      1-1 Undeba              
[May 15]
Jong Colombia       3-3 Centro Barber       
SUBT                1-1 Jong Holland        

Round 4
[May 20]
Jong Colombia       1-1 Scherpenheuvel      
[May 21]
Undeba              2-2 Hubentut Fortuna    
Jong Holland        2-4 VESTA               
[May 22]
Centro Dominguito   3-1 SUBT                
Centro Barber       2-0 Victory Boys        

Round 5
[May 26]
Jong Holland        1-1 Undeba              
[May 27]
Hubentut Fortuna    3-0 Jong Colombia       
[May 28]
Centro Dominguito   1-2 Centro Barber       
[May 29]
Scherpenheuvel      2-2 Victory Boys        
SUBT                0-1 VESTA               

Round 6
[Jun 10]
Undeba              3-0 SUBT                
[Jun 11]
Scherpenheuvel      1-0 Centro Dominguito   
Jong Colombia       0-2 Jong Holland        
[Jun 12]
Centro Barber       3-1 Hubentut Fortuna    
VESTA               awd Victory Boys        [awarded 3-0, originally 1-1]

Round 7
[Jun 16]
Scherpenheuvel      1-1 Jong Holland        
[Jun 17]
Centro Dominguito   3-0 VESTA               
[Jun 18]
Jong Colombia       1-2 Undeba              
Centro Barber       3-3 SUBT                
[Jun 22]
Hubentut Fortuna    2-1 Victory Boys        

Round 8
[Jun 24]
Jong Colombia       1-3 VESTA               
[Jun 25]
Victory Boys        1-1 SUBT                
Undeba              1-5 Centro Dominguito   
[Jun 26]
Hubentut Fortuna    2-5 Scherpenheuvel      
Jong Holland        2-2 Centro Barber       

Round 9
[Jun 30]
Jong Colombia       0-0 SUBT                
[Jul 3]
Undeba              2-1 VESTA               
Victory Boys        0-2 Jong Holland        
[Jul 4]
Scherpenheuvel      3-0 Centro Barber       
[Jul 6]
Centro Dominguito   3-0 Hubentut Fortuna    

Round 10
[Jul 8]
Scherpenheuvel      2-1 Jong Colombia       
[Jul 9]
SUBT                1-1 Centro Dominguito   
Victory Boys        2-0 Undeba              
[Jul 10]
Hubentut Fortuna    2-4 Centro Barber       
VESTA               0-5 Jong Holland        

Round 11
[Jul 15]
VESTA               1-1 Scherpenheuvel      
[Jul 16]
Jong Colombia       0-4 Centro Dominguito   
Jong Holland        2-1 Hubentut Fortuna    
[Jul 17]
Centro Barber       6-0 Victory Boys        
Undeba              2-1 SUBT                

Round 12
[Jul 22]
Jong Holland        3-1 Victory Boys        
[Jul 23]
Centro Dominguito   3-2 Scherpenheuvel      
SUBT                0-6 Centro Barber       
[Jul 24]
Undeba              1-0 Jong Colombia       
Hubentut Fortuna    1-2 VESTA               

Round 13
[Jul 29]
Jong Colombia       2-7 Centro Barber       
[Jul 30]
Jong Holland        5-1 SUBT                
Victory Boys        4-0 VESTA               
[Jul 31]
Scherpenheuvel      0-1 Hubentut Fortuna    
Undeba              0-1 Centro Dominguito   

Round 14
[Aug 4]
Scherpenheuvel      2-1 Undeba              
[Aug 5]
VESTA               2-1 SUBT                
[Aug 6]
Jong Holland        5-0 Jong Colombia       
[Aug 7]
Centro Barber       0-1 Centro Dominguito   
[Aug 8]
Hubentut Fortuna    3-2 Victory Boys        

Round 15
[Aug 12]
SUBT                2-2 Hubentut Fortuna    
[Aug 13]
Centro Barber       1-2 Scherpenheuvel      
Undeba              3-0 Jong Holland        
[Aug 14]
Jong Colombia       1-0 VESTA               
Victory Boys        0-2 Centro Dominguito   

Round 16
[Aug 19]
VESTA               2-5 Centro Barber       
[Aug 20]
Scherpenheuvel      6-0 Victory Boys        
SUBT                0-1 Jong Colombia       
[Aug 21]
Hubentut Fortuna    2-2 Undeba              
Centro Dominguito   4-2 Jong Holland        

Round 17
[Aug 26]
Victory Boys        0-0 Jong Colombia       
[Aug 27]
Hubentut Fortuna    2-4 Centro Dominguito   
VESTA               1-1 Undeba              
[Aug 28]
Centro Barber       3-0 Jong Holland        
Scherpenheuvel      1-0 SUBT                

Round 18
[Sep 2]
Jong Colombia       1-2 Hubentut Fortuna    
[Sep 3]
Centro Barber       3-2 Undeba              
[Sep 4]
VESTA               3-4 Centro Dominguito   
[Sep 5]
Scherpenheuvel      0-1 Jong Holland        
[Sep 6]
SUBT                1-0 Victory Boys        

Final Table:

 1.RKSV Centro Dominguito              18  13  2  3  47-19  41  [C]  Qualified
 2.SV Centro Social Deportivo Barber   18  11  3  4  55-28  36       Qualified
 3.RKSV Scherpenheuvel                 18   9  6  3  34-19  33       Qualified
 4.CRKSV Jong Holland (Willemstad)     18   8  6  4  35-23  30       Qualified
 5.SV Undeba (Banda'bou)               18   7  6  5  29-27  27       Qualified
 6.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)     18   6  5  7  31-37  23       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.SV VESTA (Willemstad)               18   6  2 10  26-38  20  [P]
 8.SV Victory Boys (Noord Zapateer)    18   3  5 10  18-37  14
 9.SV SUBT (Kintjan, Willemstad)       18   1  8  9  17-36  11
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.CRKSV Jong Colombia (Boca Samí)     18   2  5 11  13-41  11       Relegation Playoff

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Nov 3]
Inter Willemstad    1-0 Jong Colombia       

Second Leg [Nov 7]
Jong Colombia       0-1 Inter Willemstad    

NB: Inter Willemstad promoted, Jong Colombia relegated

Kaya 6

Final Table:

 1.CRKSV Jong Holland (Willemstad)      5   4  0  1  13- 4  12       Qualified
 2.RKSV Scherpenheuvel                  5   3  1  1   8- 4  10       Qualified
 3.RKSV Centro Dominguito               5   3  0  2  12- 7   9  [C]  Qualified
 4.SV Centro Social Deportivo Barber    5   2  1  2  12- 9   7       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)      5   1  0  4   8-15   3
 6.SV Undeba (Banda'bou)                5   1  0  4   5-19   3

Round 1
[Sep 8]
Centro Dominguito   4-1 Hubentut Fortuna    
[Sep 9]
Centro Barber       3-0 Undeba              
[Sep 10]
Scherpenheuvel      0-2 Jong Holland        

Round 2
[Sep 13]
Undeba              0-6 Centro Dominguito   
[Sep 14]
Jong Holland        3-2 Centro Barber       
Hubentut Fortuna    0-2 Scherpenheuvel      

Round 3
[Sep 18]
Undeba              4-2 Hubentut Fortuna    
[Sep 19]
Jong Holland        0-2 Centro Dominguito   
[Sep 20]
Centro Barber       1-1 Scherpenheuvel      

Round 4
[Sep 23]
Jong Holland        2-0 Hubentut Fortuna    
[Sep 24]
Centro Dominguito   0-3 Centro Barber       
[Sep 25]
Scherpenheuvel      2-1 Undeba              

Round 5
[Sep 28]
Hubentut Fortuna    5-3 Centro Barber       
[Oct 2]
Undeba              0-6 Jong Holland        
Centro Dominguito   0-3 Scherpenheuvel      

Final Table:

 1.CRKSV Jong Holland (Willemstad)      5   4  0  1  13- 4  12       Qualified
 2.RKSV Scherpenheuvel                  5   3  1  1   8- 4  10       Qualified
 3.RKSV Centro Dominguito               5   3  0  2  12- 7   9  [C]  Qualified
 4.SV Centro Social Deportivo Barber    5   2  1  2  12- 9   7       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)      5   1  0  4   8-15   3
 6.SV Undeba (Banda'bou)                5   1  0  4   5-19   3

Kaya 4

Final Table:

 1.RKSV Scherpenheuvel                  3   2  1  0   6- 3   7       Qualified
 2.RKSV Centro Dominguito               3   1  1  1   9- 6   4  [C]  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CRKSV Jong Holland (Willemstad)      3   1  0  2   2- 7   3
 4.SV Centro Social Deportivo Barber    3   0  2  1   5- 6   2

Round 1
[Oct 13]
Jong Holland        2-1 Centro Barber       
[Oct 14]
Scherpenheuvel      3-2 Centro Dominguito   

Round 2
[Oct 18]
Centro Dominguito   4-0 Jong Holland        
[Oct 19]
Centro Barber       1-1 Scherpenheuvel      

Round 3
[Oct 31]
Centro Dominguito   3-3 Centro Barber       
[Nov 2]
Jong Holland        0-2 Scherpenheuvel      

Final Table:

 1.RKSV Scherpenheuvel                  3   2  1  0   6- 3   7       Qualified
 2.RKSV Centro Dominguito               3   1  1  1   9- 6   4  [C]  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CRKSV Jong Holland (Willemstad)      3   1  0  2   2- 7   3
 4.SV Centro Social Deportivo Barber    3   0  2  1   5- 6   2

Final

[Nov 6, Stadion Ergilio Hato]
Scherpenheuvel      1-2 Centro Dominguito   
  [Benjamin Gil Guedez 35; Stallone Isenia 32, Randall Winklaar 85]


Sekshon Amatùr

Regular Phase | Kaya 6  | Kaya 4 | Final 

Regular Phase

Final Table:

 1.Inter Willemstad                    18  13  2  3  44-17  41       Qualified
 2.SV Atomic                           18  12  2  4  35-17  38  [N]  Qualified
 3.SV Centro Hubenil Mahuma            18  11  3  4  47-22  36       Qualified
 4.RKVFC Sithoc (Mahuma)               18  10  5  3  40-25  35  [R]  Qualified
 5.SV Indekor                          18   6  3  9  32-38  21       Qualified
 6.SOV Santa Cruz                      18   5  6  7  28-36  21       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.SV Deportivo Marquita               18   6  2 10  20-39  20
 8.UD Tera Korá                        18   5  3 10  30-34  18
 9.SV New Song                         18   5  1 12  22-44  16
10.SV De Koning                        18   2  3 13  20-46   9

Kaya 6

Final Table:

 1.Inter Willemstad                     5   4  0  1   9- 1  12       Qualified
 2.SV Centro Hubenil Mahuma             5   2  2  1   5- 2   8       Qualified
 3.SV Indekor                           5   2  1  2   5- 9   7       Qualified
 4.SV Atomic                            5   1  2  2   7- 7   5  [N]  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.RKVFC Sithoc (Mahuma)                5   1  2  2   5- 5   5  [R]
 6.SOV Santa Cruz                       5   1  1  3   2- 9   4

Round 1 [Sep 12]
Inter Willemstad    1-0 Santa Cruz          
CH Mahuma           0-0 Sithoc              
Atomic              1-1 Indekor             

Round 2 [Sep 19]
Sithoc              1-1 Atomic              
Indekor             0-4 Inter Willemstad    
Santa Cruz          0-0 CH Mahuma           

Round 3
[Sep 22]
Atomic              0-3 CH Mahuma           
Inter Willemstad    2-0 Sithoc              
[Sep 23]
Indekor             2-0 Santa Cruz          

Round 4 [Sep 26]
CH Mahuma           1-0 Inter Willemstad    
Atomic              5-0 Santa Cruz          
Indekor             0-3 Sithoc              

Round 5 [Oct ?; postponed from Sep 29 due to hurricane Matthew]
CH Mahuma           1-2 Indekor             
Inter Willemstad    2-0 Atomic              
Sithoc              1-2 Santa Cruz          

Final Table:

 1.Inter Willemstad                     5   4  0  1   9- 1  12       Qualified
 2.SV Centro Hubenil Mahuma             5   2  2  1   5- 2   8       Qualified
 3.SV Indekor                           5   2  1  2   5- 9   7       Qualified
 4.SV Atomic                            5   1  2  2   7- 7   5  [N]  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.RKVFC Sithoc (Mahuma)                5   1  2  2   5- 5   5  [R]
 6.SOV Santa Cruz                       5   1  1  3   2- 9   4

Kaya 4

Final Table:

 1.Inter Willemstad                     3   3  0  0   5- 1   9       Qualified
 2.SV Centro Hubenil Mahuma             3   2  0  1   6- 2   6       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.SV Indekor                           3   1  0  2   5- 6   3
 4.SV Atomic                            3   0  0  3   3-10   0  [N]

Round 1 [Oct 6]
Inter Willemstad    2-1 Atomic              
CH Mahuma           2-1 Indekor             

Round 2 [Oct 12]
Atomic              0-4 CH Mahuma           
Inter Willemstad    2-0 Indekor             

Round 3 [Oct 17]
Indekor             4-2 Atomic              
Inter Willemstad    1-0 CH Mahuma           

Final Table:

 1.Inter Willemstad                     3   3  0  0   5- 1   9       Qualified
 2.SV Centro Hubenil Mahuma             3   2  0  1   6- 2   6       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.SV Indekor                           3   1  0  2   5- 6   3
 4.SV Atomic                            3   0  0  3   3-10   0  [N]

Final

[Oct 20]
CH Mahuma           1-2 Inter Willemstad    

NB: Inter Willemstad qualify for promotion/relegation playoff


2015

2017

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 2 Mar 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.