Cyprus 2014/15


First Division 
Cyprus Cup 
Second Division 
Third Division 
Fourth Division 
Cup for Third and Fourth Division 
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2014/15 Cypriot First Division

Each team played against every other team twice, once at home and once away, for a total of 22 matches. After these matches, the twelve teams were divided into two groups: 1st-6th, 7th-12th. 

The teams ranked first through sixth played out the champion and the participants for the European competitions. Teams ranked seventh through 12th determined the relegated club. Every team played twice against its group opponents. Regular season records are carried over without any modifications.

First round

Table
------
    Team	              Played	Won	Draw	Lost	GF	GA	GD    Points  Head-to-head
 1. Apollon Limassol	        22	15	3	 4	49	26	23	48	                           [Qualification to Second Round, Group A]
 2. APOEL Nicosia	        22	13	7	 2	34	13	21	46                                 [Qualification to Second Round, Group A]
 3. Omonia Nicosia              22	12	3	 7	32	22	10	39    [2 1 0 1 3-2 3]              [Qualification to Second Round, Group A]
 4. AEK Larnaca	                22	11	6	 5	41	23	18	39    [2 1 0 1 2-3 3]              [Qualification to Second Round, Group A]
 5. Anorthosis Famagusta	22	12	2	 8	32	22	10	38	                           [Qualification to Second Round, Group A]
 6. Ermis Aradippou	        22	10	5	 7	29	28	 1	35                                 [Qualification to Second Round, Group A]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 7. AEL Limassol	        22	 7	9	 6	33	26	 7	30	                           [Qualification to Second Round, Group B]
 8. Ethnikos Achna	        22	 5	7	10	18	37     -19	22                                 [Qualification to Second Round, Group B]
 9. Nea Salamina Famagusta	22	 4	7	11	16	29     -13	19                                 [Qualification to Second Round, Group B]
10. A.O. Ayia Napa	        22	 3	7	12	21	42     -21	16    [2 1 0 1 2-2 3, 1 away goal] [Qualification to Second Round, Group B]
11. Othellos Athienou	        22	 3	7	12	13	26     -13	16    [2 1 0 1 2-2 3, 0 away goal] [Qualification to Second Round, Group B]
12. Doxa Katokopias	        22	 3	5	14	14	38     -24	14                                 [Qualification to Second Round, Group B]

Notes: 3-1-0 points system
       Rules for classification: 1) points, 2) head-to-head points, 3) head-to-head goal difference, 4) head-to-head away goals scored, 5) goal difference, 6) number of goals scored

       
Cross-Table
------------
                        AEK	AEL	ANP	ANR	APN	APL	DXK	ETH	ERM	NSL	OTH	OMN
AEK Larnaca		        1-1	2-0	1-0	0-2	3-1	1-0	5-0	0-0	2-0	2-2	1-3
AEL Limassol	        1-0		3-0	4-1	2-1	1-2	0-0	2-2	2-3	1-1	1-0	0-1
A.O. Ayia Napa	        1-2	1-1		1-5	1-3	2-5	2-2	0-0	2-1	1-1	1-0	1-3
Anorthosis Famagusta	2-1	2-1	4-1		0-1	0-1	1-0	0-0	2-0	1-0	1-0	2-1
APOEL Nicosia	        4-4	0-0	1-1	2-0		1-0	0-0	4-0	1-0	1-0	1-1	1-0
Apollon Limassol	2-5	3-3	1-0	2-0	0-0		2-0	3-0	3-2	5-0	4-0	3-0
Doxa Katokopias	        1-4	0-4	1-0	0-4	0-2	1-3		3-1	0-2	1-1	0-0	0-1
Ethnikos Achna	        2-1	4-2	2-1	0-0	0-4	0-2	1-2		0-0	1-1	0-0	1-0
Ermis Aradippou	        0-4	2-2	2-2	1-0	2-1	1-3	2-1	2-1		3-1	1-0	1-1
Nea Salamina Famagusta	0-0	0-2	0-0	2-3	0-1	4-0	1-0	2-1	0-1		0-1	1-1
Othellos Athienou	1-1	0-0	2-1	0-2	1-2	2-2	2-0	1-2	0-2	0-1		0-1
Omonia Nicosia	        0-1	2-0	1-2	3-2	1-1	1-2	4-2	2-0	2-1	3-0	1-0	


Results by round
------------------
Round 1
[Aug 23]
Doxa             0-2 Ermis            
Ethnikos         2-1 Agia Napa        
[Aug 24]
Apollon          2-5 AEK Larnaka      
Nea Salamina     0-2 AEL              
[Sep 24]
APOEL            2-0 Anorthosis       
Othellos         0-1 Omonia           

Round 2
[Aug 30]
Othellos         0-1 Nea Salamina     
[Aug 31]
AEK Larnaka      0-2 APOEL            
Agia Napa        2-2 Doxa             
[Sep 1]
AEL              2-2 Ethnikos         
Ermis            1-3 Apollon          
Omonia           3-2 Anorthosis       

Round 3
[Sep 13]
APOEL            1-0 Ermis            
Apollon          1-0 Agia Napa        
[Sep 14]
Doxa             0-4 AEL              
Nea Salamina     1-1 Omonia           
[Sep 15]
Anorthosis       2-1 AEK Larnaka      
Ethnikos         0-0 Othellos         

Round 4
[Sep 20]
Agia Napa        1-3 APOEL            
Nea Salamina     2-1 Ethnikos         
[Sep 21]
Ermis            1-0 Anorthosis       
Omonia           0-1 AEK Larnaka      
Othellos         2-0 Doxa             
[Sep 22]
AEL              1-2 Apollon          

Round 5
[Sep 27]
Anorthosis       4-1 Agia Napa        
APOEL            0-0 AEL              
[Sep 28]
Apollon          4-0 Othellos         
Doxa             1-1 Nea Salamina     
Ethnikos         1-0 Omonia           
[Sep 29]
AEK Larnaka      0-0 Ermis            

Round 6
[Oct 4]
Ethnikos         1-2 Doxa             
Omonia           2-1 Ermis            
[Oct 5]
AEL              4-1 Anorthosis       
Agia Napa        1-2 AEK Larnaka      
[Oct 6]
Nea Salamina     4-0 Apollon          
Othellos         1-2 APOEL            

Round 7
[Oct 25]
Doxa             0-1 Omonia           
AEK Larnaka      1-1 AEL              
[Oct 26]
Ermis            2-2 Agia Napa        
Anorthosis       1-0 Othellos         
APOEL            1-0 Nea Salamina     
[Oct 27]
Apollon          3-0 Ethnikos         

Round 8
[Nov 1]
Doxa             1-3 Apollon          
Ethnikos         0-4 APOEL            
[Nov 2]
Omonia           1-2 Agia Napa        
Othellos         1-1 AEK Larnaka      
AEL              2-3 Ermis            
[Nov 3]
Nea Salamina     2-3 Anorthosis       

Round 9
[Nov 8]
Ermis            1-0 Othellos         
Anorthosis       0-0 Ethnikos         
[Nov 9]
Agia Napa        1-1 AEL              
AEK Larnaka      2-0 Nea Salamina     
[Nov 10]
APOEL            0-0 Doxa             
Apollon          3-0 Omonia           

Round 10
[Nov 21]
Apollon          0-0 APOEL             
[Nov 22]
Omonia           2-0 AEL              
Doxa             0-4 Anorthosis       
Othellos         2-1 Agia Napa        
[Nov 23]
Nea Salamina     0-1 Ermis            
[Nov 24]
Ethnikos         2-1 AEK Larnaka      

Round 11
[Nov 29]
Agia Napa        1-1 Nea Salamina     
Ermis            2-1 Ethnikos         
AEL              1-0 Othellos         
[Nov 30]
APOEL            1-0 Omonia           
AEK Larnaka      1-0 Doxa             
[Dec 1]
Anorthosis       0-1 Apollon          

Round 12
[Dec 5]
Anorthosis       0-1 APOEL            
[Dec 6] 
AEK Larnaka      3-1 Apollon          
Omonia           1-0 Othellos         
AEL              1-1 Nea Salamina     
[Dec 7]
Ermis            2-1 Doxa             
[Dec 8]
Agia Napa        0-0 Ethnikos         

Round 13
[Dec 13]
Doxa             1-0 Agia Napa        
[Dec 14]
Anorthosis       2-1 Omonia           
Ethnikos         4-2 AEL              
Nea Salamina     0-1 Othellos         
[Dec 15]
APOEL            4-4 AEK Larnaka      
Apollon          3-2 Ermis            

Round 14
[Dec 20]
Omonia           3-0 Nea Salamina     
Ermis            2-1 APOEL            
Othellos         1-2 Ethnikos         
Agia Napa        2-5 Apollon          
[Dec 21]
AEK Larnaka      1-0 Anorthosis       
AEL              0-0 Doxa             

Round 15
[Jan 3]
AEK Larnaka      1-3 Omonia           
Doxa             0-0 Othellos         
[Jan 4]
Apollon          3-3 AEL              
Anorthosis       2-0 Ermis            
Ethnikos         1-1 Nea Salamina     
[Jan 5]
APOEL            1-1 Agia Napa        

Round 16
[Jan 10]
Nea Salamina     1-0 Doxa             
Omonia           2-0 Ethnikos         
Ermis            0-4 AEK Larnaka      
[Jan 11]
AEL              2-1 APOEL            
Agia Napa        1-5 Anorthosis       
[Jan 12]
Othellos         2-2 Apollon          

Round 17
[Jan 17]
Ermis            1-1 Omonia           
Apollon          5-0 Nea Salamina     
APOEL            1-1 Othellos         
[Jan 18]
Anorthosis       2-1 AEL              
Doxa             3-1 Ethnikos         
[Jan 19]
AEK Larnaka      2-0 Agia Napa        

Round 18
[Jan 31]
Nea Salamina     0-1 APOEL            
Agia Napa        2-1 Ermis            
[Feb 1]
Omonia           4-2 Doxa             
Othellos         0-2 Anorthosis       
AEL              1-0 AEK Larnaka      
[Feb 2]
Ethnikos         0-2 Apollon          

Round 19
[Feb 7]
APOEL            4-0 Ethnikos         
Apollon          2-0 Doxa             
AEK Larnaka      2-2 Othellos         
[Feb 8]
Anorthosis       1-0 Nea Salamina     
Agia Napa        1-3 Omonia           
[Feb 9]
Ermis            2-2 AEL              

Round 20
[Feb 14]
Doxa             0-2 APOEL            
Ethnikos         0-0 Anorthosis       
Nea Salamina     0-0 AEK Larnaka      
[Feb 15]
Omonia           1-2 Apollon          
AEL              3-0 Agia Napa        
Othellos         0-2 Ermis            

Round 21
[Feb 21]
AEL              0-1 Omonia           
APOEL            1-0 Apollon          
Ermis            3-1 Nea Salamina     
[Feb 22]
AEK Larnaka      5-0 Ethnikos         
Anorthosis       1-0 Doxa             
Agia Napa        1-0 Othellos         

Round 22 [Feb 28]
Apollon          2-0 Anorthosis       
Doxa             1-4 AEK Larnaka      
Ethnikos         0-0 Ermis            
Nea Salamina     0-0 Agia Napa        
Omonia           1-1 APOEL            
Othellos         0-0 AEL  


Second round

Group A

Final Table
-----------
    Team	        Played	Won	Draw	Lost	GF	GA	GD	Points  Head-to-head
1. APOEL Nicosia	32	17	11	 4	52	26	26	62	                 [Champions] [2015/16 UEFA Champions League]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. AEK Larnaca	        32	17	 8	 7	56	31	25	59	[4 3 0 1 10-4 9] [2015/16 UEFA Europa League]
3. Apollon Limassol	32	18	 5	 9	59	41	18	59	[4 1 0 3 4-10 3] [2015/16 UEFA Europa League]
4. Omonia Nicosia	32	17	 5	10	52	34	18	56	                 [2015/16 UEFA Europa League]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------	
5. Anorthosis Famagusta	32	16	 4	12	50	37	13	52	
6. Ermis Aradippou	32	11	 7	14	38	55     -17	40


Notes: 3-1-0 points system
       Rules for classification: 1) points, 2) head-to-head points, 3) head-to-head goal difference, 4) head-to-head away goals scored, 5) goal difference, 6) number of goals scored
       Since Cypriot cup winners APOEL qualified for the 2015–16 UEFA Champions League, the fourth placed team will also qualify for the first qualifying round of the 2015–16 UEFA Europa League.

Cross-Table
------------
                        AEK	ANR	APN	APL	ERM	OMN
AEK Larnaca		        2-0	1-0	2-0	2-1	2-1
Anorthosis Famagusta	3-0		3-3	3-1	3-1	1-3
APOEL Nicosia	        1-1	1-0		2-2	3-0	3-2
Apollon Limassol	1-0	1-3	1-0		2-2	2-1
Ermis Aradippou    	0-4	1-1	2-4	1-0		0-1
Omonia Nicosia        	1-1	2-1	1-1	1-0	7-1	


Results by round
------------------

Round 23
[Mar 7]
APOEL            1-0 Anorthosis       
Ermis            1-0 Apollon          
[Mar 8]
AEK Larnaka      2-1 Omonia           

Round 24 [Mar 14]
Anorthosis       3-1 Ermis            
Apollon          1-0 AEK Larnaka      
Omonia           1-1 APOEL            

Round 25
[Mar 21]
APOEL            2-2 Apollon          
Ermis            0-4 AEK Larnaka      
[Mar 22]
Anorthosis       1-3 Omonia           

Round 26
[Apr 4]
AEK Larnaka      1-0 APOEL            
Apollon          1-3 Anorthosis       
[Apr 5]
Ermis            0-1 Omonia           

Round 27
[Apr 18]
Anorthosis       3-0 AEK Larnaka      
Omonia           1-0 Apollon          
[Apr 19]
APOEL            3-0 Ermis            

Round 28 [Apr 25]
Anorthosis       3-3 APOEL            
Apollon          2-2 Ermis            
Omonia           1-1 AEK Larnaka      

Round 29
[May 2]
AEK Larnaka      2-0 Apollon          
APOEL            3-2 Omonia           
[May 3]
Ermis            1-1 Anorthosis       

Round 30
[May 9]
AEK Larnaka      2-1 Ermis            
Omonia           2-1 Anorthosis       
[May 10]
Apollon          1-0 APOEL            

Round 31
[May 16]
Anorthosis       3-1 Apollon          
APOEL            1-1 AEK Larnaka      
[May 17]
Omonia           7-1 Ermis            
 
Round 32 [May 24]
AEK Larnaka      2-0 Anorthosis       
Apollon          2-1 Omonia           
Ermis            2-4 APOEL  

Group B

Final Table
-----------
    Team	              Played	Won	Draw	Lost	GF	GA	GD	Points 
 7. Ethnikos Achna	        32	11	 8	13	36	49     -13	41	
 8. AEL Limassol	        32	 9	12	11	42	42	 0	39
 9. Nea Salamina Famagusta	32	 9	 9	14	31	37	-6	36
10. A.O. Ayia Napa	        32	 6	12	14	32	54     -22	30
11. Doxa Katokopias	        32	 7	 7	18	29	55     -26	28
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12. Othellos Athienou	        32	 5	10	17	26	42     -16	25       [Relegated] 


Notes: 3-1-0 points system
       Rules for classification: 1) points, 2) head-to-head points, 3) head-to-head goal difference, 4) head-to-head away goals scored, 5) goal difference, 6) number of goals scored

Cross-Table
------------
                        AEL	ANP	DXK	ETH	NSL	OTH
AEL Limassol		        2-2	0-4	1-2	2-0	0-1
A.O. Ayia Napa	        1-0		0-0	1-0	0-0	2-2
Doxa Katokopias	        1-2	0-1		1-5	3-0	3-3
Ethnikos Achna	        1-1	3-2	0-2		2-1	3-1
Nea Salamina	        1-1	3-0	6-0	1-0		1-0
Othellos Athienou	3-0	2-2	0-1	1-2	0-2	

Results by round
------------------
Round 23 [Mar 8]
Agia Napa        0-0 Nea Salamina     
Doxa             1-2 AEL              
Ethnikos         3-1 Othellos         

Round 24 [Mar 15]
AEL              2-2 Agia Napa        
Nea Salamina     1-0 Ethnikos         
Othellos         0-1 Doxa             

Round 25
[Mar 21]
Othellos         0-2 Nea Salamina     
[Mar 22]
Doxa             0-1 Agia Napa        
Ethnikos         1-1 AEL              

Round 26 [Apr 5]
AEL              0-1 Othellos         
Agia Napa        1-0 Ethnikos         
Doxa             3-0 Nea Salamina     

Round 27 [Apr 19]
Ethnikos         0-2 Doxa             
Nea Salamina     1-1 AEL              
Othellos         2-2 Agia Napa        

Round 28 [Apr 26]
AEL              0-4 Doxa             
Nea Salamina     3-0 Agia Napa        
Othellos         1-2 Ethnikos         

Round 29 [May 3]
Agia Napa        1-0 AEL              
Doxa             3-3 Othellos         
Ethnikos         2-1 Nea Salamina     

Round 30
[May 9]
AEL              1-2 Ethnikos         
[May 10]
Agia Napa        0-0 Doxa             
Nea Salamina     1-0 Othellos         

Round 31
[May 15]
Othellos         3-0 AEL              
[May 16]
Ethnikos         3-2 Agia Napa        
Nea Salamina     6-0 Doxa             

Round 32 [May 23]
AEL              2-0 Nea Salamina     
Agia Napa        2-2 Othellos         
Doxa             1-5 Ethnikos         

Teams home grounds
------------------
AEK Larnaca              New GSZ Stadium
AEL Limassol             Tsirion Stadium
A.O. Ayia Napa           Tasos Markou Stadium
Anorthosis Famagusta	 Antonis Papadopoulos Stadium
APOEL Nicosia	         New GSP Stadium
Apollon Limassol	 Tsirion Stadium
Doxa Katokopias          Makario Stadium
Ethnikos Achna           Dasaki Stadium
Ermis Aradippou          Dasaki Stadium/Ammochostos Stadium  [Ermis was using Dasaki Stadium for his home matches until 22th round; then was using Ammochostos Stadium]
Nea Salamina Famagusta   Ammochostos Stadium
Othellos Athienou        Antonis Papadopoulos Stadium
Omonia Nicosia	         New GSP Stadium

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
2014/15 Cyprus Cup 

(1) = 2014/15 Cypriot First Division 
(2) = 2014/15 Cypriot Second Division

Only teams from the First and Second division participated (26 teams total). Teams from the lower divisions (Third and Fourth) competed in a separate cup competition (2014/15 Cypriot Cup for Third and Fourth Division).

First round
-----------------------------
In the first round participated 20 teams. The following six teams advanced directly to second round, meeting the winners of first round ties: 

*APOEL (2013/14 Cyprus Cup winner and 2013/14 Cypriot First Division winner)
*Ermis Aradippou (2013/14 Cyprus Cup finalist and 2013/14 Cypriot First Division 4th placed team)
*AEL Limassol (2013/14 Cypriot First Division runners-up)
*Apollon Limassol (2013/14 Cypriot First Division 3rd placed team)
*Omonia (2013/14 Cypriot First Division 5th placed team)
*AEK Larnaca (2013/14 Cypriot First Division Fair Play winner)

The Cypriot First Division teams were not drawn together.

The winner was qualifying to the next round. If a match was drawn, extra time was following. If extra time was drawn, the winner was decided by penalty shootout.

[29 October 2014]
A.O. Ayia Napa (1)		3 - 1	Enosis Neon Parekklisia (2)	
AEZ Zakakiou (2)		2 - 3	Doxa Katokopias (1)	
APEP Pitsilia (2)		0 - 1	Olympiakos Nicosia (2)	
Digenis Oroklinis (2)		0 - 0	Omonia Aradippou (2)	     [4 - 2 pen]
Elpida Xylofagou (2)		1 - 4	Nea Salamina Famagusta (1)	
ENAD Polis Chrysochous (2)	2 - 4	Anorthosis Famagusta (1)		
Karmiotissa Pano Polemidion (2)	2 - 1	Enosi Neon Paralimniou (2)		
Nikos & Sokratis Erimis (2)	3 - 4	Anagennisi Deryneia (2)	     [aet; normal time score was 3 - 3]
Pafos FC (2)		        0 - 3	Othellos Athienou (1)	

[5 November 2014]
Ethnikos Achna (1)		3 - 0	Aris Limassol (1)	
 


The next 3 rounds were played in a two-legged format, each team playing a home and an away match against their opponent. The team which scored more goals on aggregate, was qualifying to the next round. If the two teams scored the same number of goals on aggregate, then the team which scored more goals away from home was advancing to the next round.

If both teams had scored the same number of home and away goals, then extra time was following after the end of the second leg match. If during the extra thirty minutes both teams had managed to score, but they had scored the same number of goals, then the team who scored the away goals was advancing to the next round (i.e. the team which was playing away). If there weren’t scored any goals during extra time, the qualifying team was determined by penalty shootout.


Second round
-----------------------------
In the second round participated the winners of the first round ties and the six first division teams which advanced directly to second round.

First leg
[7 January 2015]
AEK Larnaca (1)		        1 - 0	Nea Salamina Famagusta (1)	
Apollon Limassol (1)		1 - 1	Othellos Athienou (1)
Doxa Katokopias (1)		1 - 3	Ermis Aradippou (1)
Karmiotissa Pano Polemidion (2)	2 - 1	Anagennisi Deryneia (2)

[14 January 2015]
AEL Limassol (1)		1 - 0	Ethnikos Achna (1)
Digenis Oroklinis (2)		1 - 2	Anorthosis Famagusta (1)
Olympiakos Nicosia (2)		0 - 1	APOEL Nicosia (1)
Omonia Nicosia (1)		4 - 0	A.O. Ayia Napa (1)


Second leg
[14 January 2015]
Anagennisi Deryneia (2)		0 - 1	Karmiotissa Pano Polemidion (2)
Ermis Aradippou (1)		2 - 0	Doxa Katokopias (1)
Nea Salamina Famagusta (1)	0 - 1	AEK Larnaca (1)

[21 January 2015]
APOEL Nicosia (1)		3 - 0	Olympiakos Nicosia (2)
Ethnikos Achna (1)		2 - 2	AEL Limassol (1)
Othellos Athienou (1)		2 - 1	Apollon Limassol (1)

[28 January 2015]
A.O. Ayia Napa (1)		0 - 5	Omonia Nicosia (1)
Anorthosis Famagusta (1)	2 - 0	Digenis Oroklinis (2)



Quarterfinals
-----------------------------
First leg
[11 February 2015]
Omonia Nicosia (1)		2 - 0	Karmiotissa Pano Polemidion (2)
Othellos Athienou (1)		1 - 1	AEK Larnaca (1)

[18 February 2015]
AEL Limassol (1)		1 - 0	Ermis Aradippou (1)

[4 March 2015]
Anorthosis Famagusta (1)	0 - 0	APOEL Nicosia (1)


Second leg
[18 February 2015]
AEK Larnaca (1)		        4 - 0	Othellos Athienou (1)
Karmiotissa Pano Polemidion (2)	0 - 5	Omonia Nicosia (1)	

[4 March 2015]	
Ermis Aradippou (1)		1 - 1	AEL Limassol (1)

[11 March 2015]	
APOEL Nicosia (1)		2 - 0	Anorthosis Famagusta (1)	


Semifinals
-----------------------------
First leg
[8 April 2015]
APOEL Nicosia (1)		3 - 0	Omonia Nicosia (1)
AEK Larnaca (1)		        2 - 2	AEL Limassol (1)

Second leg
[27 April 2015]
Omonia Nicosia (1)		0 - 0	APOEL Nicosia (1)
AEL Limassol (1)		1 - 1	AEK Larnaca (1)             [away goals rule]


Final (20 May 2015 - New GSZ Stadium)
-----------------------------------

APOEL Nicosia   4 - 2  AEL Limassol
[Tomas De Vincenti 31', Georgios Efrem 45',53', John Arne Riise 60'; Maic Sema 11', Valentinos Sielis 90']

Cupwinner: APOEL Nicosia

Referee: Pavel Kralovec
Assistant referees: Martin Wilczek, Tomas Mokrusch
Fourth official: Petr Ardeleanu

Attendance: 10.177   

APOEL Nicosia: Dionisis Chiotis, Mario Sergio, John Arne Riise, Carlos Roberto da Cruz Junior, Joao Guilherme Leme Amorim, Martin Lanig, Nuno Morais, Georgios Efrem (Constantinos Charalambidis 65'), Efstathios Aloneftis (Tiago Gomes 69'), Tomas De Vincenti (Nektarios Alexandrou 86'), Rafik Djebbour

AEL Limassol: Karim Fegrouche, Georgios Eleftheriou, Carlos Emanuel Soares Tavares (Edmar Lacerda da Silva 80'), Massamba Sambou, Valentinos Sielis, Esteban Sachetti (Marco Tagbajumi 56'), Diallo Guidileye, Luciano Bebe, Carlos Miguel Tavares Oliveira, Adrian Sardinero, Maic Sema (Carlos Ohene 80')

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2014/15 Cypriot Second Division

Cyprus Football Association merged the two groups from 2013/14 Cypriot Second Division, creating a unified Second Division.

Each team played against every other team twice, once at home and once away, for a total of 26 matches. After these matches, the team with the worst records was relegated to the Third Division. The first three teams were promoted to First Division.


Final Table
------
   Team                        Played	Won	Draw   Lost	GF	GA	GD	Points  Head-to-head
 1. Enosi Neon Paralimniou	26	19	6	 1	57	13	44	63	                [Champions] [Promoted]	
 2. Pafos FC	                26	19	5	 2	55	19	36	62 [*]                  [Promoted]	
 3. Aris Limassol	        26	16	4	 6	35	25	10	49 [-3]                 [Promoted]	
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 4. AEZ Zakakiou	        26	12	8	 6	29	19	10	44	
 5. Karmiotissa Pano Polemidion	26	12	2	12	36	29	 7	38	[2 1 0 1 3-2 3]
 6. Anagennisi Deryneia	        26	10	8	 8	27	26	 1	38      [2 1 0 1 2-3 3]
 7. Elpida Xylofagou	        26	 9	7	10	29	34	-5	34	
 8. Nikos & Sokratis Erimis	26	 8	5	13	35	48     -13	29	[4 3 0 1 8-9 9]
 9. ENAD Polis Chrysochous	26	 7	8	11	30	30	 0	29      [4 1 1 2 10-6 4]
10. Olympiakos Nicosia	        26	10	5	11	34	42	-8	29 [-6] [4 1 1 2 4-7 4]
11. Omonia Aradippou	        26	 8	4	14	35	37	-2	28	
12. Enosis Neon Parekklisia	26	 7	4	15	26	39     -13	25
13. Digenis Oroklinis	        26	 4	6	16	16	49     -33	18
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14. APEP Pitsilia	        26	 4	2	20	18	52     -34	 8 [-6]	                [Relegated]

[*] merger of AEK Kouklia and AEP Paphos

Notes: 3-1-0 points system
       Rules for classification: 1) points, 2) head-to-head points, 3) head-to-head goal difference, 4) head-to-head away goals scored, 5) goal difference, 6) number of goals scored
       On 24 December 2014, Aris Limassol were deducted three points because they did not meet the financial criteria.
       Olympiakos Nicosia started the league with three points deduction because they did not meet the financial criteria. On 24 December 2014, Olympiakos Nicosia were deducted three more points because they did not meet the financial criteria.
       APEP Pitsilia started the league with three points deduction because they did not meet the financial criteria. On 24 December 2014, APEP were deducted three more points because they did not meet the financial criteria.
       Season started on 20 September 2014, season ended on 4 April 2015.

Cross-Table
------------
                                AEZ	ANG	APP	ARS	DGN	ELP	END	EPL	EPK	KPP	NSE	OLM	OMN	PAF
AEZ Zakakiou		                2-1	1-1	1-0	0-0	0-0	3-0	0-1	2-0	2-0	3-0	2-1	0-0	0-2
Anagennisi Deryneia	        0-0		3-2	3-0	2-0	2-3	0-0	1-2	0-0	0-2	1-0	1-1	1-1	0-1
APEP Pitsilia	                0-2	0-1		0-2	3-1	0-1	0-1	1-0	2-1	0-3	1-2	1-1	0-3	0-3
Aris Limassol	                2-1	0-0	4-2		2-1	3-1	1-0	0-0	1-0	2-0	2-1	3-1	2-1	2-2
Digenis Oroklinis	        1-1	1-0	2-1	0-1		1-0	1-2	1-1	0-0	0-2	0-1	0-1	0-3	0-0
Elpida Xylofagou	        1-1	1-1	2-1	1-2	1-1		0-0	1-2	3-1	2-1	3-3	0-1	2-1	0-2
ENAD Polis Chrysochous	        0-0	1-4	4-0	0-1	3-1	1-2		0-1	4-4	0-0	1-2	1-2	1-0	0-2
Enosi Neon Paralimniou	        3-0	3-0	4-0	2-0	6-1	2-0	0-0		4-0	3-0	4-1	1-1	2-1	0-0
Enosis Neon Parekklisia	        0-1	1-2	1-0	0-0	3-0	1-0	1-2	1-4		2-1	1-2	1-2	3-1	0-1
Karmiotissa Pano Polemidion	0-2	1-2	3-0	1-2	3-0	4-1	1-0	0-2	2-1		2-0	5-1	1-0	0-1
Nikos & Sokratis Erimis	        0-1	0-1	0-2	0-1	5-0	1-1	1-7	1-1	0-2	0-1		4-1	2-2	4-4
Olympiakos Nicosia	        2-0	0-1	1-0	4-1	1-2	1-2	1-1	1-4	2-0	1-1	0-1		4-2	1-5
Omonia Aradippou	        3-0	0-0	3-1	2-1	3-1	0-1	1-0	1-2	1-2	2-1	1-4	1-2		0-1
Pafos FC	                1-4	4-0	3-0	1-0	4-1	1-0	1-1	1-3	2-0	3-1	5-0	2-0	3-2	

Teams home grounds
------------------
AEZ Zakakiou            Zakaki Municipal Stadium
Anagennisi Deryneia     Anagennisi Football Ground
APEP Pitsilia           Kyperounta Municipal Stadium
Aris Limassol           Tsirion Stadium
Digenis Oroklinis	Oroklinis Municipal Stadium
Elpida Xylofagou        Michalonikion Stadium
ENAD Polis Chrysochous	Poli Chrysochous Municipal Stadium
Enosi Neon Paralimniou  Tasos Markou Stadium
Enosis Neon Parekklisia Parekklisia Municipal Stadium
Karmiotissa             Pano Polemidia Municipal Stadium
Nikos & Sokratis Erimis Erimi Municipal Stadium
Olympiakos Nicosia      Makario Stadium
Omonia Aradippou	Aradippou Municipal Stadium
Pafos FC                Geroskipou Municipality Stadium

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
            
2014/15 Cypriot Third Division

Final Table
-----------
    Team	                      Played	Won	Draw	Lost	GF	GA	GD	Points  Head-to-head
 1. E.N. TH.O.I. Lakatamias	        26	16	8	 2	45	19	26	56	                   [Champions] [Promoted]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------	
 2. ASIL Lysi	                        26	12	10	 4	37	16	21	46	                   [Promoted]
 3. PAEEK	                        26	12	 7	 7	38	29	 9	43                         [Promoted]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------	
 4. MEAP Pera Choriou Nisou	        26	11	 8	 7	34	32	 2	41	
 5. Enosi Neon Ypsona-Digenis Ipsona	26	10	 8	 8	35	32	 3	38 [*]
 6. Akritas Chlorakas	                26	 9	 9	 8	37	37	 0	36
 7. Ethnikos Latsion	                26	 9	 7	10	28	31	-3	34
 8. Ethnikos Assia	                26	 8	 9	 9	30	36	-6	33
 9. Achyronas Liopetriou	        26	 8	 8	10	31	32	-1	32	[2 1 0 1 4-3 3]
10. Amathus Ayiou Tychona	        26	 8	 8	10	40	47	-7	32      [2 1 0 1 3-4 3]
11. Chalkanoras Idaliou	                26	 8	 6	11	36	38	-2	30	
12. Digenis Akritas Morphou	        26	 7	 8	11	25	33	-8	29
13. Ormideia FC	                        26	 6	10	10	32	38	-6	28
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------	
14. Foinikas Ayias Marinas Chrysochous	26	2	4	19	18	46	-28	10	                   [Relegated]

[*] merger of Enosi Neon Ypsona and Digenis Akritas Ipsona

Notes: 3-1-0 points system
       Rules for classification: 1) points, 2) head-to-head points, 3) head-to-head goal difference, 4) head-to-head away goals scored, 5) goal difference, 6) number of goals scored
       Chalkanoras - Foinikas was declared void; it would not be rescheduled, and neither team got any points or goals attributed; it was counted in the matches played column but not in the matches lost column.


Cross-Table
------------
                        AKR	AMT	ASL	ACH	DGM	ETS	ETL	THO	END	MPN	ORM	PKK	FNK	CHL
Akritas Chlorakas		2-2	1-1	1-3	0-0	1-1	3-0	1-2	3-0	1-2	3-2	2-1	3-0	1-1
Amathus Ayiou Tychona   0-2		1-1	2-1	1-2	2-3	2-1	1-1	2-2	2-2	3-1	2-2	1-0	3-1
ASIL Lysi	        5-1	2-1		0-0	4-1	4-0	0-0	1-1	0-0	0-2	3-0	3-0	1-1	0-0
Achyronas Liopetriou	1-1	3-1	1-2		1-0	2-0	2-0	0-2	0-0	0-1	1-0	2-3	1-0	0-3
Digenis Akritas Morphou 1-2	0-1	0-3	2-1		0-0	1-5	1-3	3-0	1-1	0-0	0-1	3-1	3-0
Ethnikos Assia	        1-1	1-1	1-0	1-1	1-0		1-2	1-1	3-3	2-1	1-1	0-1	2-1	1-4
Ethnikos Latsion	0-0	1-2	0-1	3-2	2-0	1-0		0-3	0-1	1-1	1-1	1-0	1-0	1-2
E.N. TH.O.I. Lakatamias	3-1	6-1	0-0	2-1	2-1	3-2	0-0		1-0	0-2	2-2	1-0	2-0	0-0
ENY-Digenis Ipsona	3-1	2-0	1-2	1-1	1-1	3-0	0-1	1-3		4-0	0-0	2-1	3-1	2-1
MEAP Pera Choriou Nisou	4-1	1-0	0-1	0-0	1-1	1-1	1-0	0-1	3-1		1-4	1-4	1-1	1-2
Ormideia FC		1-0	2-2	2-1	1-1	1-1	0-1	2-3	0-0	2-0	1-2		1-2	0-1	5-3
PAEEK	                1-1	4-3	1-0	1-1	0-0	1-0	2-2	3-0	1-1	2-2	4-0		0-2	1-0
Foinikas	        1-2	0-3	0-1	1-3	0-1	1-4	2-2	0-3	1-2	1-2	1-2	0-1		2-2
Chalkanoras	        1-2	4-1	1-1	4-2	1-2	0-2	2-0	0-3	1-2	0-1	1-1	2-1	 -	

Notes: Digenis Akritas Morphou - Enosi Neon Ypsona-Digenis Ipsona awarded 3-0.
       PAEEK - E.N. TH.O.I awarded 3-0.
       Digenis Akritas Morphou - Chalkanoras awarded 3-0.
       Achyronas Liopetriou - Chalkanoras awarded 3-0.
       Chalkanoras - Foinikas was declared void; it would not be rescheduled, and neither team got any points or goals attributed; it was counted in the matches played column but not in the matches lost column.
       Season started on 20 September 2014, season ended on 3 April 2015. 

Teams home grounds
------------------
Akritas Chlorakas               Chloraka Municipal Stadium
Amathus Ayiou Tychona           Germasogeia Municipal Stadium
ASIL Lysi                       Stadium Grigoris Afxentiou
Achyronas Liopetriou            Liopetri Municipal Stadium
Digenis Akritas Morphou         Makario Stadium
Ethnikos Assia                  Makario Stadium
Ethnikos Latsion                Latsia Municipal Stadium
ENY-Digenis Ipsona              Stelios Chari Stadium
E.N. TH.O.I. Lakatamias         EN THOI Stadium
MEAP Pera Choriou Nisou         Theodorio Koinotiko
Ormideia FC                     Ormideia Municipal Stadium
PAEEK                           Stadium Keryneia Epistrophi
Foinikas                        Euripides Municipal Stadium
Chalkanoras Idaliou		Chalkanoras Stadium (Dimitris Chamatsos)

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2014/15 Cypriot Fourth Division

Final Table
-----------
    Team	                              Played	Won    Draw	Lost	GF	GA	GD	Points  Head-to-head 
 1. Alki Oroklini	                        26	20	3	 3	64	17	47	63 [*]	                [Champions] [Promoted]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------	
 2. P.O. Xylotymvou 2006	                26	17	4	 5	63	21	42	55	                [Promoted]
 3. Iraklis Gerolakkou	                        26	16	1	 9	50	31	19	49                      [Promoted]
 4. Olympias Lympion	                        26	13	7	 6	40	21	19	46                      [Promoted]
 5. Kouris Erimis	                        26	13	6	 7	43	31	12	45                      [Promoted]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 6. AEN Ayiou Georgiou Vrysoullon-Acheritou	26	12	7	 7	36	36	 0	43	                [2015/16 STOK Elite Division]
 7. Livadiakos/Salamina Livadion	        26	11	5	10	45	32	13	38                      [2015/16 STOK Elite Division]
 8. Adonis Idaliou	                        26	11	3	12	42	53     -11	36                      [2015/16 STOK Elite Division]
 9. ASPIS Pylas	                                26	 8	7	11	35	38	-3	31	[2 1 1 0 4-3 4] [2015/16 STOK Elite Division]
10. Elpida Astromeriti	                        26	 9	4	13	40	40	 0	31      [2 0 1 1 3-4 1] [2015/16 STOK Elite Division]
11. Lenas Limassol	                        26	 9	3	14	35	51     -16	30	                [2015/16 STOK Elite Division]
12. Frenaros FC 2000	                        26	 7	3	16	35	61     -26	24                      [2015/16 STOK Elite Division]
13. Spartakos Kitiou	                        26	 6	2	18	27	73     -46	20                      [2015/16 STOK Elite Division]
14. Enosis Kokkinotrimithia	                26	 1	3	22	19	69     -50	 6                      [2015/16 STOK Elite Division]

[*] Omonia Oroklinis name changed to Alki Oroklini.

Notes: 3-1-0 points system
       Rules for classification: 1) points, 2) head-to-head points, 3) head-to-head goal difference, 4) head-to-head away goals scored, 5) goal difference, 6) number of goals scored
       That was the last season of Cypriot Fourth Division. The league was dissolved and replaced by the STOK Elite Division. The teams ranked 6th through 14th continued to 2015/16 STOK Elite Division.


Cross-Table
------------
                        ADN	AEN	ALK	ASP	ELP	ENK	IRK	KRE	LSL	LNL	POX	OLL	SPR	FRN
Adonis Idaliou		        3-1	1-3	1-6	3-1	0-5	0-2	3-0	2-1	5-1	2-0	1-1	2-3	1-2
AEN 	                3-1		1-3	2-2	2-1	2-0	3-0	0-0	0-0	2-1	0-0	1-3	1-0	3-2
Alki Oroklini	        4-1	4-0		1-0	3-1	6-0	2-0	2-2	1-0	4-1	0-0	0-1	4-1	6-1
ASPIS Pylas	        0-1	1-1	0-1		2-1	4-2	1-3	1-1	0-2	2-0	0-3	1-0	4-1	3-1
Elpida Astromeriti	6-0	0-2	0-2	2-2		6-0	0-2	0-1	1-4	4-1	2-0	1-1	2-3	4-0
Enosis Kokkinotrimithia	1-1	3-4	0-2	1-2	0-1		1-2	0-1	0-4	2-3	0-2	0-1	1-1	0-1
Iraklis Gerolakkou	2-1	2-0	2-1	4-0	4-1	6-0		0-1	1-1	0-2	3-1	1-2	6-1	3-2
Kouris Erimis	        1-2	0-0	2-1	1-0	5-1	2-1	0-2		4-2	0-1	1-3	1-1	4-1	4-2
Livadiakos/Salamina	1-3	2-2	1-2	1-0	1-0	1-1	1-0	3-1		1-1	0-1	2-1	6-2	6-1
Lenas Limassol      	3-4	0-1	1-4	2-1	1-2	5-0	2-0	0-3	1-0		0-3	1-1	2-0	2-1
P.O. Xylotymvou 2006	4-1	5-2	1-1	3-0	0-0	6-0	4-0	3-1	1-0	7-2		2-1	7-0	4-0
Olympias Lympion	0-0	2-0	0-2	0-0	0-1	2-0	1-3	0-0	2-1	2-1	3-0		4-0	4-1
Spartakos Kitiou	1-0	1-2	0-2	2-2	0-1	2-0	1-2	2-6	0-3	1-0	0-3	0-3		3-1
Frenaros FC 2000	1-3	0-1	0-3	1-1	1-1	2-1	2-0	0-1	4-1	1-1	2-0	1-4	5-1	

Note: season started on 20 September 2014, season ended on 4 April 2015.

Teams home grounds
------------------
Adonis Idaliou               Adonis Idaliou Stadium
AEN                          Olympos Acheritou Stadium
Alki Oroklini                Oroklini Municipal Stadium
ASPIS Pylas                  Pyla Municipal Stadium
Elpida Astromeriti           Akaki Municipal Stadium
Enosis Kokkinotrimithia      Kokkinotrimithia Municipal Stadium
Iraklis Gerolakkou           Kykkos Stadium
Kouris Erimis                Erimi Municipal Stadium
Livadiakos/Salamina          Ayia Pasaskevi Livadion Municipality Stadium
Lenas Limassol               Trachoni Municipal Stadium
Olympias Lympion             Olympias Lympion Stadium
P.O. Xylotymvou	             Xylotympou Municipal Stadium
Spartakos Kitiou             Kiti Municipal Stadium
Frenaros FC 2000             Frenaros Municipal Stadium
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Promoted in 2015/16 STOK Elite Division from regional leagues:
Peyia 2014
Onisilos Sotira 2014
Kornos FC 2013
APEA Akrotiriou 
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2014/15 Cypriot Cup for Third and Fourth Division

(3) = 2014/15 Cypriot Third Division 
(4) = 2014/15 Cypriot Fourth Division

Only teams from the Third and Fourth division could participate. Participation was not compulsory. 12 of 28 participated that season. 

First round 
------------
4 out of the 12 teams were drawn to qualify directly to quarterfinals, without needing to play any match.

The winner was qualifying to the next round. If a match was drawn, extra time was following. If extra time was drawn, the winner was decided by penalty shootout.

[5 November 2014]
Adonis Idaliou  (4)		0 - 1	Achyronas Liopetriou (3)
Digenis Akritas Morphou (3)	1 - 2	Amathus Ayiou Tychona (3)
PAEEK (3)		        1 - 0	Chalkanoras Idaliou (3)

[12 November 2014]
Ethnikos Assia (3)		1 - 0	E.N. TH.O.I. Lakatamias (3)

Alki Oroklini (4)                     bye
Enosi Neon Ypsona-Digenis Ipsona (3)  bye
Akritas Chlorakas (3)                 bye
Elpida Astromeriti (4)                bye



The next two rounds were played in a two-legged format, each team playing a home and an away match against their opponent. The team which scored more goals on aggregate, was qualifying to the next round. If the two teams scored the same number of goals on aggregate, then the team which scored more goals away from home was advancing to the next round.

If both teams had scored the same number of home and away goals, then extra time was following after the end of the second leg match. If during the extra thirty minutes both teams had managed to score, but they had scored the same number of goals, then the team who scored the away goals was advancing to the next round (i.e. the team which was playing away). If there weren’t scored any goals during extra time, the qualifying team was determined by penalty shootout.


Quarterfinals
--------------
First leg 
[7 January 2015]
Alki Oroklini (4)		0 - 4	Achyronas Liopetriou (3)	
Amathus Ayiou Tychona (3)	2 - 0	Enosi Neon Ypsona-Digenis Ipsona (3)	
Elpida Astromeriti (4)		2 - 2	Akritas Chlorakas (3)	
PAEEK (3)		        2 - 2	Ethnikos Assia (3)	

Second leg
[14 January 2014]
Achyronas Liopetriou (3)		1 - 0	Alki Oroklini (4)
Akritas Chlorakas (3)		        3 - 1	Elpida Astromeriti (4)

[21 January 2014]
Enosi Neon Ypsona-Digenis Ipsona (3)	3 - 2	Amathus Ayiou Tychona (3)
Ethnikos Assia (3)		        0 - 1	PAEEK (3)


Semifinals
-----------
First leg [4 March 2015]
Achyronas Liopetriou (3)	2 - 2	PAEEK (3)
Akritas Chlorakas (3)		1 - 0	Amathus Ayiou Tychona (3)

Second leg [11 March 2015]
Amathus Ayiou Tychona (3)	0 - 3	Akritas Chlorakas (3)
PAEEK (3)		        1 - 1	Achyronas Liopetriou (3)   [away goals rule]


Final (8 April 2015 - Geroskipou Municipality Stadium)
------------------------------------------------------

Akritas Chlorakas  1 - 0  PAEEK
[Ioannis Varnavidis 69' pen]

Cupwinner: Akritas Chlorakas

Referee: Chrysovalantis Theouli
Assistant referees: Anaxagoras Stilianou, Charalampos Xenofontos
Fourth official: Panayiotis Rodosthenous

Attendance: 650
     


2013/14.

2015/16.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Xaris Xarilaou for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Xaris Xarilaou (e_xaris1@hotmail.com)
Last updated: 26 May 2016

(C) Copyright Xaris Xarilaou and RSSSF 2014/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.