Cyprus 2020/21

First Division  
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2020/21 Cypriot First Division

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Omonia Nicosia                 26  16  8  2  43-13  56       Group A
 2.AEL Limassol                   26  17  4  5  45-23  55       Group A
 3.Apollon Limassol               26  16  6  4  52-22  54       Group A
 4.Anorthosis Famagusta           26  15  6  5  37-21  51       Group A
 5.AEK Larnaca                    26  12  5  9  36-25  41       Group A
 6.Olympiakos Nicosia             26  10  4 12  27-38  34       Group A
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Pafos FC                       26   8  8 10  30-27  32       Group B
 8.APOEL Nicosia                  26   8  6 12  27-31  30       Group B
 9.Doxa Katokopias                26   7  9 10  24-32  30       Group B
10.Nea Salamina Famagusta         26   8  5 13  29-38  29       Group B
11.Enosi Neon Paralimniou         26   6  6 14  22-39  24       Group B
12.Ermis Aradippou                26   5  9 12  18-38  24  [P]  Group B
13.Ethnikos Achna                 26   5  7 14  23-43  22       Group B
14.Karmiotissa Pano Polemidion    26   3  9 14  22-45  18  [P]  Group B

Round 1
[Aug 21]
APOEL            2-2 Karmiotissa      
[Aug 22]
Pafos            2-2 Omonia           
Apollon          1-1 Doxa             
[Aug 23]
Olympiakos       1-2 AEL              
Anorthosis       3-1 Ermis            
[Aug 24]
Nea Salamina     1-2 AEK              
[Aug 26]
Ethnikos         2-0 ENP              

Round 2
[Aug 28]
Pafos            0-1 Anorthosis       
AEL              2-1 Nea Salamina     
[Aug 29]
Doxa             2-1 Ethnikos         
ENP              1-2 Olympiakos       
[Aug 30]
Omonia           1-0 Karmiotissa      
Ermis            0-6 Apollon          
AEK              3-0 APOEL            

Round 3
[Sep 12]
APOEL            1-0 AEL              
Apollon          1-0 Pafos            
Anorthosis       1-1 Omonia           
[Sep 13]
Nea Salamina     2-0 ENP              
Karmiotissa      0-0 AEK              
Olympiakos       1-2 Doxa             
[Sep 14]
Ethnikos         0-2 Ermis            

Round 4
[Sep 18]
Ermis            0-1 Olympiakos       
[Sep 19]
Pafos            2-2 Ethnikos         
AEL              3-1 Karmiotissa      
[Sep 20]
Omonia           2-1 AEK              
ENP              0-2 APOEL            
Anorthosis       1-3 Apollon          
[Oct 21]
Doxa             2-0 Nea Salamina     

Round 5
[Sep 25]
Karmiotissa      2-1 ENP              
[Sep 26]
AEK              2-1 AEL              
[Sep 28]
Olympiakos       2-1 Pafos            
[Oct 28]
Nea Salamina     0-1 Ermis            
Ethnikos         0-1 Anorthosis       
[Nov 25]
APOEL            2-0 Doxa             
[Jan 13]
Apollon          0-0 Omonia           

Round 6
[Oct 2]
ENP              2-1 AEK              
Doxa             3-3 Karmiotissa      
[Oct 3]
Apollon          2-1 Ethnikos         
Anorthosis       2-0 Olympiakos       
Pafos            1-0 Nea Salamina     
[Oct 4]
Omonia           3-0 AEL              
Ermis            0-0 APOEL            

Round 7
[Oct 17]
AEK              2-0 Doxa             
Nea Salamina     1-4 Anorthosis       
Karmiotissa      0-1 Ermis            
[Oct 18]
Ethnikos         1-2 Omonia           
APOEL            0-1 Pafos            
[Oct 19]
Olympiakos       0-1 Apollon          
AEL              4-1 ENP              

Round 8
[Oct 23]
Pafos            3-0 Karmiotissa      
[Oct 24]
Apollon          3-0 Nea Salamina     
Ermis            0-2 AEK              
[Oct 25]
Anorthosis       2-0 APOEL            
Omonia           0-0 ENP              
Ethnikos         1-3 Olympiakos       
[Oct 26]
Doxa             1-2 AEL              

Round 9
[Oct 30]
ENP              0-0 Doxa             
[Oct 31]
AEL              2-1 Ermis            
APOEL            1-1 Apollon          
[Nov 1]
Olympiakos       1-0 Omonia           
Karmiotissa      1-1 Anorthosis       
[Nov 2]
Nea Salamina     1-1 Ethnikos         
[Dec 9]
AEK              0-0 Pafos            

Round 10
[Nov 6]
Apollon          1-2 Karmiotissa      
[Nov 7]
Pafos            1-0 AEL              
Ermis            1-1 ENP              
Ethnikos         0-0 APOEL            
[Nov 8]
Olympiakos       0-0 Nea Salamina     
Anorthosis       1-0 AEK              
Omonia           0-0 Doxa             

Round 11
[Nov 21]
Doxa             0-0 Ermis            
APOEL            0-1 Olympiakos       
[Nov 22]
Nea Salamina     2-1 Omonia           
AEL              1-0 Anorthosis       
AEK              1-2 Apollon          
[Nov 23]
Karmiotissa      1-1 Ethnikos         
ENP              0-0 Pafos            

Round 12
[Nov 27]
Olympiakos       3-2 Karmiotissa      
[Nov 28]
Anorthosis       4-2 ENP              
Nea Salamina     0-3 APOEL            
[Nov 29]
Pafos            2-0 Doxa             
Apollon          1-2 AEL              
[Nov 30]
Omonia           0-0 Ermis            
Ethnikos         0-3 AEK              

Round 13
[Dec 4]
Doxa             2-1 Anorthosis       
Karmiotissa      0-1 Nea Salamina     
[Dec 5]
AEL              5-0 Ethnikos         
AEK              4-0 Olympiakos       
[Dec 6]
ENP              1-5 Apollon          
Ermis            1-1 Pafos            
[Dec 7]
APOEL            0-3 Omonia           

Round 14
[Dec 11]
Doxa             0-1 Apollon          
[Dec 12]
Ermis            1-1 Anorthosis       
[Dec 13]
AEK              1-0 Nea Salamina     
ENP              0-0 Ethnikos         
[Dec 14]
Omonia           2-1 Pafos            
[Dec 28]
Karmiotissa      1-0 APOEL            
AEL              3-0 Olympiakos       

Round 15
[Dec 18]
Anorthosis       1-0 Pafos            
Karmiotissa      1-5 Omonia           
[Dec 19]
Nea Salamina     1-1 AEL              
[Dec 20]
Apollon          4-0 Ermis            
Ethnikos         0-1 Doxa             
[Jan 13]
APOEL            1-1 AEK              
[Jan 20]
Olympiakos       0-1 ENP              

Round 16
[Dec 22]
ENP              1-3 Nea Salamina     
Omonia           3-0 Anorthosis       
[Dec 23]
Pafos            1-1 Apollon          
AEK              1-0 Karmiotissa      
[Dec 24]
Doxa             1-1 Olympiakos       
Ermis            0-0 Ethnikos         
[Feb 3]
AEL              2-0 APOEL            

Round 17
[Jan 2]
Olympiakos       0-0 Ermis            
Karmiotissa      0-1 AEL              
Nea Salamina     4-3 Doxa             
APOEL            0-2 ENP              
[Jan 3]
Ethnikos         2-1 Pafos            
AEK              0-3 Omonia           
Apollon          3-2 Anorthosis       

Round 18
[Jan 5]
ENP              2-2 Karmiotissa      
Ermis            1-2 Nea Salamina     
Doxa             2-1 APOEL            
[Jan 6]
Anorthosis       1-0 Ethnikos         
Omonia           2-1 Apollon          
AEL              3-1 AEK              
[Jan 7]
Pafos            5-0 Olympiakos       

Round 19
[Jan 9]
AEL              1-1 Omonia           
Ethnikos         1-4 Apollon          
APOEL            3-0 Ermis            
[Jan 10]
Karmiotissa      1-1 Doxa             
AEK              1-2 ENP              
[Jan 11]
Olympiakos       0-3 Anorthosis       
Nea Salamina     2-0 Pafos            

Round 20
[Jan 15]
ENP              1-0 AEL              
Ermis            2-0 Karmiotissa      
[Jan 16]
Omonia           2-0 Ethnikos         
Anorthosis       2-0 Nea Salamina     
[Jan 17]
Pafos            2-3 APOEL            
Apollon          2-1 Olympiakos       
[Jan 18]
Doxa             0-0 AEK              

Round 21
[Jan 22]
AEL              3-1 Doxa             
AEK              3-1 Ermis            
[Jan 23]
Olympiakos       1-2 Ethnikos         
ENP              0-1 Omonia           
[Jan 24]
APOEL            0-0 Anorthosis       
Nea Salamina     1-1 Apollon          
[Jan 25]
Karmiotissa      0-0 Pafos            

Round 22
[Jan 29]
Omonia           1-1 Olympiakos       
Ermis            2-2 AEL              
[Jan 30]
Doxa             1-0 ENP              
Apollon          1-0 APOEL            
[Jan 31]
Pafos            1-4 AEK              
Ethnikos         1-1 Nea Salamina     
[Feb 1]
Anorthosis       2-1 Karmiotissa      

Round 23
[Feb 4]
ENP              1-0 Ermis            
[Feb 5]
Doxa             0-3 Omonia           
Nea Salamina     1-2 Olympiakos       
[Feb 6]
AEK              0-0 Anorthosis       
Karmiotissa      1-1 Apollon          
[Feb 7]
APOEL            2-3 Ethnikos         
AEL              1-0 Pafos            

Round 24
[Feb 8]
Ermis            2-1 Doxa             
[Feb 9]
Omonia           2-0 Nea Salamina     
Apollon          3-0 AEK              
[Feb 10]
Olympiakos       2-3 APOEL            
Anorthosis       0-0 AEL              
[Feb 11]
Ethnikos         2-1 Karmiotissa      
Pafos            2-1 ENP              

Round 25
[Feb 13]
Ermis            0-2 Omonia           
[Feb 14]
Karmiotissa      0-3 Olympiakos       
APOEL            3-1 Nea Salamina     
[Feb 15]
AEK              3-1 Ethnikos         
AEL              2-1 Apollon          
[Feb 16]
Doxa             0-0 Pafos            
ENP              1-2 Anorthosis       

Round 26
[Feb 19]
Nea Salamina     4-0 Karmiotissa      
Olympiakos       1-0 AEK              
[Feb 20]
Anorthosis       1-0 Doxa             
Omonia           1-0 APOEL            
[Feb 21]
Ethnikos         1-2 AEL              
Apollon          2-1 ENP              
[Feb 22]
Pafos            3-1 Ermis            

Final Table:

 1.Omonia Nicosia                 26  16  8  2  43-13  56       Group A
 2.AEL Limassol                   26  17  4  5  45-23  55       Group A
 3.Apollon Limassol               26  16  6  4  52-22  54       Group A
 4.Anorthosis Famagusta           26  15  6  5  37-21  51       Group A
 5.AEK Larnaca                    26  12  5  9  36-25  41       Group A
 6.Olympiakos Nicosia             26  10  4 12  27-38  34       Group A
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Pafos FC                       26   8  8 10  30-27  32       Group B
 8.APOEL Nicosia                  26   8  6 12  27-31  30       Group B
 9.Doxa Katokopias                26   7  9 10  24-32  30       Group B
10.Nea Salamina Famagusta         26   8  5 13  29-38  29       Group B
11.Enosi Neon Paralimniou         26   6  6 14  22-39  24       Group B
12.Ermis Aradippou                26   5  9 12  18-38  24  [P]  Group B
13.Ethnikos Achna                 26   5  7 14  23-43  22       Group B
14.Karmiotissa Pano Polemidion    26   3  9 14  22-45  18  [P]  Group B

Playoff Stage

Group A | Group B

Group A

Table:

 1.Omonia Nicosia                 27  17  8  2  44-13  59
 2.AEL Limassol                   27  18  4  5  48-23  58
 3.Apollon Limassol               27  16  7  4  54-24  55
 4.Anorthosis Famagusta           27  15  7  5  39-23  52
 5.AEK Larnaca                    27  12  5 10  36-28  42
 6.Olympiakos Nicosia             27  10  4 13  27-39  34

Round 27
[Feb 26]
AEL              3-0 AEK              
[Feb 28]
Olympiakos       0-1 Omonia           
[Mar 1]
Anorthosis       2-2 Apollon          

Table:

 1.Omonia Nicosia                 27  17  8  2  44-13  59
 2.AEL Limassol                   27  18  4  5  48-23  58
 3.Apollon Limassol               27  16  7  4  54-24  55
 4.Anorthosis Famagusta           27  15  7  5  39-23  52
 5.AEK Larnaca                    27  12  5 10  36-28  42
 6.Olympiakos Nicosia             27  10  4 13  27-39  34

Group B

Table:

 7.Pafos FC                       27   9  8 10  32-28  34
 8.APOEL Nicosia                  27   9  6 12  29-31  33
 9.Doxa Katokopias                27   7 10 10  25-33  31
10.Nea Salamina Famagusta         27   8  5 14  30-40  29
11.Enosi Neon Paralimniou         27   7  6 14  24-40  27
12.Ermis Aradippou                27   5 10 12  19-39  25  [P]
---------------------------------------------------------
13.Ethnikos Achna                 27   5  7 15  23-45  22
14.Karmiotissa Pano Polemidion    27   3  9 15  23-47  18  [P]

Round 27
[Feb 27]
Nea Salamina     1-2 ENP              
Doxa             1-1 Ermis            
[Feb 28]
APOEL            2-0 Ethnikos         
[Mar 1]
Pafos            2-1 Karmiotissa      

Table:

 7.Pafos FC                       27   9  8 10  32-28  34
 8.APOEL Nicosia                  27   9  6 12  29-31  33
 9.Doxa Katokopias                27   7 10 10  25-33  31
10.Nea Salamina Famagusta         27   8  5 14  30-40  29
11.Enosi Neon Paralimniou         27   7  6 14  24-40  27
12.Ermis Aradippou                27   5 10 12  19-39  25  [P]
---------------------------------------------------------
13.Ethnikos Achna                 27   5  7 15  23-45  22
14.Karmiotissa Pano Polemidion    27   3  9 15  23-47  18  [P]


2019/20.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Xaris Xarilaou for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Xaris Xarilaou
Last updated: 4 Mar 2021

(C) Copyright Xaris Xarilaou and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.