Cyprus 1989/90

First Division 
Cyprus Cup 
Second Division 
Third Division 
Fourth Division 
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

1989/90 Cypriot First Division

Final Table
-----------
    Team	              Played	Won	Draw	Lost	GF	GA	GD	Points	
 1. APOEL Nicosia	        26	18	 5	 3	46	19	27	41        [Champions] [1990/91 European Cup]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 2. Omonia Nicosia	        26	15	 6	 5	53	21	32	36        [1990/91 UEFA Cup]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 3. Pezoporikos Larnaca	        26	10	11	 5	37	27	10	31
 4. Aris Limassol	        26	11	 8	 7	43	31	12	30
 5. Apollon Limassol	        26	11	 7	 8	43	28	15	29
 6. AEL Limassol	        26	 8	11	 7	31	30	 1	27
 7. Anorthosis Famagusta	26	10	 7	 9	20	28	-8	27
 8. Enosi Neon Paralimniou	26	 7	12	 7	40	40	 0	26
 9. Olympiakos Nicosia	        26	 6	11	 9	32	35	-3	23
10. Nea Salamina Famagusta	26	 6	10	10	26	32	-6	22
11. APOP Paphos	                26	 6	10	10	30	46     -16	22
12. Alki Larnaca	        26	 6	 9	11	27	36	-9	21
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
13. Evagoras Paphos	        26	 5	 9	12	24	41     -17	19        [Relegated]
14. Ethnikos Achna	        26	 3	 4	19	15	53     -38	10        [Relegated]


Notes: 2-1-0 points system
       Rules for classification: 1) Points, 2) Goal differences, 3) Goal for


Teams home grounds
------------------
AEL Limassol	        Tsirion Stadium
Alki Larnaca	        New GSZ Stadium
Anorthosis Famagusta	Antonis Papadopoulos Stadium
APOEL Nicosia	        Makario Stadium
Apollon Limassol	Tsirion Stadium
APOP Paphos	        Pafiako Stadium
Aris Limassol	        Tsirion Stadium
Ethnikos Achna          Dasaki Stadium
Enosi Neon Paralimniou	Paralimni Stadium
Evagoras Paphos	        Pafiako Stadium
Nea Salamina Famagusta	Antonis Papadopoulos Stadium
Olympiakos Nicosia	Old GSP Stadium
Omonia Nicosia	        Makario Stadium
Pezoporikos Larnaca	New GSZ Stadium
 
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

1989/90 Cyprus Cup 

(1) = 1989/90 Cypriot First Division 
(2) = 1989/90 Cypriot Second Division
(3) = 1989/90 Cypriot Third Division
(4) = 1989/90 Cypriot Fourth Division

First preliminary round (29 November 1989)
-----------------------------
14 clubs from 1989/90 Cypriot Third Division and 28 clubs from 1989/90 Cypriot Fourth Division (9 first of league table of each group the day of draw and best 10th of all groups) participated.

The winner was qualifying to the next round. If a match was drawn, extra time was following. If extra time was drawn, there was a replay at the ground of the team who were away for the first game. If the rematch was also drawn, then extra time was following and in the if the match remained drawn after extra time the winner was decided by penalty shootout.

Achyronas Liopetriou (4)	2  - 0  Panikos Pourgouridis Lemesou (4)   [aet]
Adonis Geroskipou (4)           1  - 2  Olympos Xylofagou (4)
Adonis Idaliou (3)              0  - 1  ENAN Ayia Napa (4)
AEK Katholiki (3)               2  - 1  E.N. TH.O.I. Lakatamias  (3)
AEK Kythreas (4)                3  - 2  APEAN Ayia Napa (4)
Anagennisi Lythrodonta (4)	3  - 2	ASO Ormideia (3)
APEP Pelendriou (3)             2  - 2	Livadiakos Livadion (4)            [aet]
APEY Ypsona (4)                 3  - 0	Kentro Neotitas Maroniton (3)
Apollon Lympion (3)             5  - 1	ATE PEK Ergaton (4)
ASIL Lysi (4)                   2  - 2	OXEN Peristeronas (3)              [aet]
Elia Lythrodonta (4)            1  - 4	Othellos Athienou (3)
Ermis Aradippou (3)  	                Olympos Acheritou (4)
Ethnikos Assia (3)              1  - 2	Doxa Devtera (4)
Kourion Episkopi (4)            5  - 2	Enosi Kormakiti (4)
MEAP Pera Choriou Nisou (4)	1  - 3	Doxa Paliometochou (4)
Olimpiada Neapolis (4)          2  - 0	Tsaggaris Peledriou (4)
Olympias Frenarou (4)           0  - 1	Fotiakos Frenarou (4)
Olympias Lympion (4)            1  - 2	Neos Aionas Trikomou (3)
Orfeas Athienou (3)             5  - 0	APEA Akrotiriou (4)
PAEEK (3)                       2  - 1	Triptolemus Evrychou (4)
Rotsidis Mammari (4)            2  - 0	Poseidonas Giolou (4)

Note: For Ermis Aradippou - Olympos Acheritoy result unknow. Ermis Aradippou qualified to the next round.
	
Replay
Livadiakos Livadion (4)	       2  - 0	APEP Pelendriou	(3)
OXEN Peristeronas (3)	       3  - 0	ASIL Lysi (4)

	
Second preliminary round
-----------------------------

15 clubs from 1989/90 Cypriot Second Division were added.

The winner was qualifying to the next round. If a match was drawn, extra time was following. If extra time was drawn, there was a replay at the ground of the team who were away for the first game. If the rematch was also drawn, then extra time was following and in the if the match remained drawn after extra time the winner was decided by penalty shootout.

AEK Katholiki (3)	        5  - 0   ENAN Ayia Napa (4)
AEK Kythreas (4)	        1  - 0   Orfeas Nicosia (2)
Akritas Chlorakas (2)	        4  - 3   Chalkanoras Idaliou (2)      [aet]
Anagennisi Deryneia (2)	        6  - 0   Olympos Xylofagou (4)
Anagennisi Lythrodonta (4)	1  - 1   Neos Aionas Trikomou (3)
Apollon Lympion (3)	        1  - 0   Doxa Devtera (4)
Digenis Akritas Ipsona (2)	2  - 0   Achyronas Liopetriou (4)
Digenis Akritas Morphou (2)	0  - 0   PAEEK (3)
Doxa Katokopias (2)	        5  - 0   Doxa Paliometochou (4)
Elpida Xylofagou (2)	        3  - 6   Livadiakos Livadion (4)
EPA Larnaca (2)	                3  - 1   APEP Lemesou (2)
Fotiakos Frenarou (4)	        4  - 1   Rotsidis Mammari (4)
Keravnos Strovolou (2)	        3  - 2   Othellos Athienou (3)        [aet]
Kourion Episkopi (4)	        0  - 3   Ethnikos Defteras (2)
Olimpiada Neapolis (4)	        1  - 2   AEZ Zakakiou (2)
Omonia Aradippou (2)	        3  - 0   Ermis Aradippou (3)
Orfeas Athienou (3)	        1  - 0   Onisilos Sotira (2)
OXEN Peristeronas (3)	        0  - 1   APEY Ypsona (4)


  	
Replay  	
Neos Aionas Trikomou (3)	2  - 1   Anagennisi Lythrodonta (4)
PAEEK (3)	                2  - 1   Digenis Akritas Ipsona (2)


The next four rounds were played in a two-legged format, each team playing a home and an away match against their opponent. The team which scored more goals on aggregate, was qualifying to the next round. If the two teams scored the same number of goals on aggregate, then the team which scored more goals away from home was advancing to the next round. 
 
If both teams had scored the same number of home and away goals, then extra time was following after the end of the second leg match. If during the extra thirty minutes both teams had managed to score, but they had scored the same number of goals, then the team who scored the away goals was advancing to the next round (i.e. the team which was playing away). If there weren’t scored any goals during extra time, the qualifying team was determined by penalty shootout.

First round
-----------------------------
14 clubs from 1989/90 Cypriot First Division were added.

First leg
AEK Kythreas (4)	        1  - 4   Alki Larnaca (1)
AEL Limassol (1)	        0  - 1   Ethnikos Achna (1)
Akritas Chlorakas (2)	        4  - 0   Apollon Lympion (3)
APOEL Nicosia (1)	        6  - 2   Orfeas Athienou (3)
Apollon Limassol (1)	        0  - 3   Pezoporikos Larnaca (1)
APOP Paphos (1)           	1  - 1   Olympiakos Nicosia (1)
Digenis Akritas Ipsona (2)	1  - 1   APEY Ypsona (4)
Doxa Katokopias (2)	        2  - 3   Anorthosis Famagusta (1)
EPA Larnaca (2)	                1  - 3   Enosi Neon Paralimniou (1)
Ethnikos Defteras (2)	        4  - 2   AEK Katholiki (3)
Evagoras Paphos (1)	        0  - 4   Aris Limassol (1)
Nea Salamina Famagusta (1)	4  - 0   Keravnos Strovolou (2)
Neos Aionas Trikomou (3)	1  - 1   Fotiakos Frenarou (4)
Omonia Aradippou (2)	        1  - 1   Livadiakos Livadion (4)
Omonia Nicosia (1)	        9  - 2   AEZ Zakakiou (2)
PAEEK (3)	                1  - 1   Anagennisi Deryneia (2)


Second leg
Alki Larnaca (1)	        8  - 2	AEK Kythreas (4)	
Ethnikos Achna (1)	        1  - 2	AEL Limassol (1)              [away goals rule]
Apollon Lympion (3)	        1  - 1	Akritas Chlorakas (2)	
Orfeas Athienou (3)	        0  - 1	APOEL Nicosia (1)	
Pezoporikos Larnaca (1) 	0  - 1	Apollon Limassol (1)	
Olympiakos Nicosia (1)	        2  - 1	APOP Paphos (1)	
APEY Ypsona (4)	                1  - 2	Digenis Akritas Ipsona (2)	
Anorthosis Famagusta (1)	3  - 0	Doxa Katokopias (2)	
Enosi Neon Paralimniou (1)	2  - 3	EPA Larnaca (2)	
AEK Katholiki (3)	        0  - 2	Ethnikos Defteras (2)	
Aris Limassol (1)	        4  - 1	Evagoras Paphos (1)	
Keravnos Strovolou (2)	        0  - 3	Nea Salamina Famagusta (1)	
Fotiakos Frenarou (4)	        1  - 0	Neos Aionas Trikomou (3)	
Livadiakos Livadion (4)	        1  - 2	Omonia Aradippou (2)	
AEZ Zakakiou (2)	        1  - 1	Omonia Nicosia (1)	
Anagennisi Deryneia (2)	        1  - 0	PAEEK (3)	


Second round
-----------------------------
First leg
AEL Limassol (1)		2  - 1	Olympiakos Nicosia (1)
Akritas Chlorakas (2)		0  - 2	Alki Larnaca (1)
Anorthosis Famagusta (1)	3  - 2	Aris Limassol (1)
APOEL Nicosia (1)		1  - 1	Enosi Neon Paralimniou (1)
Digenis Akritas Ipsona (2)	2  - 1	Anagennisi Deryneia (2)
Ethnikos Defteras (2)		1  - 2	Omonia Aradippou (2)
Nea Salamina Famagusta (1)	6  - 0	Fotiakos Frenarou (4)
Omonia Nicosia (1)		2  - 2	Pezoporikos Larnaca (1)


Second leg
Olympiakos Nicosia (1)		3  - 1	AEL Limassol (1)              [aet]
Alki Larnaca (1)		0  - 0	Akritas Chlorakas (2)
Aris Limassol (1)		1  - 0	Anorthosis Famagusta (1)      [away goals rule]
Enosi Neon Paralimniou (1)	3  - 0	APOEL Nicosia (1)
Anagennisi Deryneia (2)		7  - 1	Digenis Akritas Ipsona (2)
Omonia Aradippou (2)		1  - 1	Ethnikos Defteras (2)
Fotiakos Frenarou (4)		0  - 6	Nea Salamina Famagusta (1)
Pezoporikos Larnaca (1)		1  - 2	Omonia Nicosia (1)


Quarterfinals
-----------------------------

First leg
Alki Larnaca (1)		0  - 1	Nea Salamina Famagusta (1)
Anagennisi Deryneia (2)		0  - 1	Aris Limassol (1)
Enosi Neon Paralimniou (1)	0  - 1	Olympiakos Nicosia (1)
Omonia Nicosia (1)		3  - 0	Omonia Aradippou (2)

Second leg
Nea Salamina Famagusta (1)	2  - 2	Alki Larnaca (1)
Aris Limassol (1)		6  - 1	Anagennisi Deryneia (2)
Olympiakos Nicosia (1)		4  - 0	Enosi Neon Paralimniou (1)
Omonia Aradippou (2)		1  - 2	Omonia Nicosia (1)


Semifinals
-----------------------------

First leg
Olympiakos Nicosia (1)		0  - 2	Nea Salamina Famagusta (1)
Omonia Nicosia (1)		2  - 1	Aris Limassol (1)


Second leg
Nea Salamina Famagusta (1)	2  - 2	Olympiakos Nicosia (1)
Aris Limassol (1)		1  - 1	Omonia Nicosia (1)


Final (9 June 1990 - Tsirion Stadium)
-----------------------------

Nea Salamina Famagusta	3 - 2	Omonia Nicosia

Cupwinner: Nea Salamina Famagusta (qualified to 1990/91 European Cup Winners' Cup)

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

1989/90 Cypriot Second Division

Final Table
-----------
    Team	               
 1. EPA Larnaca	               [Champions][Promoted]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 2. APEP Lemesou	       [Promoted]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 3. Chalkanoras Idaliou	       	
 4. Omonia Aradippou        
 5. Anagennisi Deryneia	       
 6. Digenis Akritas Morphou	       
 7. Elpida Xylofagou	
 8. Ethnikos Defteras	       
 9. Onisilos Sotira		
10. Doxa Katokopias	       
11. Akritas Chlorakas
12. Orfeas Nicosia	        
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
13. AEZ Zakakiou	       [Relegated]
14. Keravnos Strovolou         [Relegated]
15. Digenis Akritas Ipsona     [Relegated]

Notes: 2-1-0 points system
       Rules for classification: 1) Points, 2) Goal differences, 3) Goal for

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
1989/90 Cypriot Third Division

Final Table
-----------
    Team	               
 1. APEP Pelendriou	        [Champions][Promoted]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 2. Ermis Aradippou		[Promoted]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 3. E.N. TH.O.I. Lakatamias		
 4. AEK Katholiki	
 5. Othellos Athienou		
 6. Adonis Idaliou		
 7. Ethnikos Assia	
 8. Apollon Lympion		
 9. PAEEK		
10. OXEN Peristeronas		
11. ASO Ormideia	
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12. Orfeas Athienou		[Relegated]
13. Neos Aionas Trikomou	[Relegated]
14. Kentro Neotitas Maroniton	[Relegated]

Notes: 2-1-0 points system
       Rules for classification: 1) Points, 2) Goal differences, 3) Goal for

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
1989/90 Cypriot Fourth Division
 
The championship was split into three geographical groups, representing the Districts of Cyprus.

Nicosia-Keryneia A
------------------------
Final Table
    Team	             	
 1. Olimpiada Neapolis	       [Champions] [Promotion Playoff]
---------------------------------------------------------------------------------------------
 2. Doxa Devtera	
 3. AEK Kythreas
 4. Iraklis Gerolakkou		
 5. Elia Lythrodonta		
 6. Triptolemus Evrychou			
 7. MEAP Nisou	
 8. ATE PEK Ergaton	
 9. Anagennisi Lythrodonta
10. APOP Palechoriou          
11. Kormakitis FC    
12. Ellinismos Akakiou	
---------------------------------------------------------------------------------------------		
13. Olympias Lympion          [Relegated to regional leagues]
14. ENAD Ayiou Dometiou       [Relegated to regional leagues]
   
Notes: 2-1-0 points system
       Rules for classification: 1) Points, 2) Goal differences, 3) Goal for
       Kormakitis FC merged of Kedros Kormakiti and Libano Kormakiti

Larnaca-Famagusta Group
------------------------
Final Table
    Team	              
 1. APEAN Ayia Napa	    [Champions] [Promotion Playoff]
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 2. ENAN Ayia Napa		
 3. Achyronas Liopetriou		
 4. ASIL Lysi		
 5. Fotiakos Frenarou				
 6. Olympos Xylofagou	
 7. Livadiakos Livadion
 8. Olympias Frenarou
 9. Th.O.I. Avgorou       
10. Dynamo Pervolion	    
11. Kimonas Xylotympou			
12. Omonia Ormideia
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------			
13. Olympos Acheritou       [Relegated to regional leagues]
14. Zenonas Larnaca         [Relegated to regional leagues]

Notes: 2-1-0 points system
       Rules for classification: 1) Points, 2) Goal differences, 3) Goal for


Limassol-Paphos Group
------------------------
Final Table
    Team	              	      
 1. Tsaggaris Peledriou	          [Champions] [Promotion Playoff]
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
 2. Doxa Paliometochou		 
 3. Adonis Geroskipou		
 4. Panikos & Sokratis Zakakiou				
 5. Rotsidis Mammari			
 6. Poseidonas Giolou			
 7. Doxa Polemidion				
 8. APEY Ypsona			
 9. AEM Morphou	
10. ATE PEK Parekklisias		
11. APEA Akrotiriou		
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12. Digenis Agiou Nikolaou	  [Relegated to regional leagues]
13. Kourio Episkopi               [Relegated to regional leagues]
        
Notes: 2-1-0 points system
       Rules for classification: 1) Points, 2) Goal differences, 3) Goal for

Promotion Playoff


1988/89.

1990/91.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Xaris Xarilaou for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Xaris Xarilaou (e_xaris1@hotmail.com)
Last updated: 31 Aug 2017

(C) Copyright Xaris Xarilaou and RSSSF 2015/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.