Cyprus 1998/99


Division A

Final Table:

 1.Anorthosis      26 21  4  1  95-28 67  [Famagusta]   Champions
 2.Omonia          26 21  4  1  81-25 67  [Nicosia]   
 3.A.P.O.E.L.      26 19  2  5  70-29 59  [Nicosia]
 4.A.E.K.          26 14  3  9  63-45 45  [Larnaca]
 5.A.E.L.          26 13  5  8  55-39 44  [Limassol]  
 6.Ethnikos        26 12  6  8  49-43 42  [Achna]  
 7.Apollon         26 13  2 11  51-45 41  [Limassol]   
 8.E.N.P.          26  8  8 10  55-64 32  [Paralimni]
 9.Olympiakos      26  8  5 13  40-49 29  [Nicosia]   
10.Nea Salamis     26  8  4 14  46-53 28  [Famagusta]
11.Alki            26  7  4 15  37-70 25  [Larnaca]
----------------------------------------
12.Evagoras        26  6  4 16  30-66 22  [Paphos]      Relegated
13.Doxa            26  2  3 21  27-79  9  [Katokopia]   Relegated
14.Aris            26  3  0 23  32-96  9  [Limassol]    Relegated

Round 1 [Sep 12,13]
Ethnikos      2-4 Omonia
Anorthosis    6-1 Evagoras
APOEL         2-2 ENP
Olympiakos    1-2 AEK
AEL           2-1 Apollon
Aris          3-1 Nea Salamis
Alki          2-1 Doxa

Round 2 [Sep 19,20]
Omonia        1-1 Anorthosis   
Aris          1-4 APOEL       
ENP           2-0 Olympiakos    
AEK           1-1 AEL
Doxa          0-0 Ethnikos     
Apollon       4-1 Alki   
Nea Salamis   4-1 Evagoras

Round 3 [Sep 26,27]
Anorthosis    7-0 Doxa
Evagoras      1-8 Omonia
Ethnikos      6-1 Apollon
Alki          5-4 AEK
Olympiakos    4-0 Aris
APOEL         3-0 Nea Salamis
AEL           0-1 ENP

Round 4 [Oct 3,4]
Apollon       1-3 Anorthosis
Nea Salamis   2-3 Omonia
APOEL         2-0 Olympiakos
AEK           2-5 Ethnikos
Aris          0-4 AEL    
ENP           1-1 Alki
Doxa          0-0 Evagoras

Round 5 [Oct 17,18]
Anorthosis    1-0 AEK
Omonia        1-0 Doxa
AEL           2-1 APOEL
Olympiakos    2-1 Nea Salamis
Ethnikos      1-1 ENP
Alki          3-2 Aris
Evagoras      2-1 Apollon

Round 6 [Oct 24,25]
ENP           2-5 Anorthosis
Apollon       1-5 Omonia
APOEL         4-1 Alki
Olympiakos    0-1 AEL
AEK           2-0 Evagoras
Aris          1-3 Ethnikos
Nea Salamis   2-0 Doxa

Round 7 [Oct 31, Nov 1]
Anorthosis    5-0 Aris
Ethnikos      2-3 APOEL
AEL           8-3 Nea Salamis
Doxa          1-2 Apollon
Evagoras      1-1 ENP
Omonia        0-1 AEK
Alki          1-3 Olympiakos

Round 8 [Nov 7,8]
APOEL         4-3 Anorthosis
ENP           1-1 Omonia
AEK           7-0 Doxa
Aris          2-4 Evagoras
Olympiakos    1-1 Ethnikos
AEL           2-2 Alki
Nea Salamis   2-2 Apollon

Round 9 [Nov 21,22]
Anorthosis    7-1 Olympiakos
Evagoras      2-3 APOEL
Omonia        5-1 Aris
Apollon       5-0 AEK
Doxa          4-5 ENP
Ethnikos      2-1 AEL
Alki          0-2 Nea Salamis

Round 10 [Nov 28,29]
Nea Salamis   0-1 AEK
ENP           1-1 Apollon
Aris          2-1 Doxa
APOEL         1-2 Omonia
Olympiakos    2-1 Evagoras
AEL           2-3 Anorthosis
Alki          2-3 Ethnikos

Round 11 [Dec 5,6]
AEK           3-0 ENP
Apollon       2-1 Aris
Doxa          0-4 APOEL
Omonia        5-4 Olympiakos
Evagoras      0-0 AEL
Anorthosis    5-0 Alki
Ethnikos      2-3 Nea Salamis

Round 12 [Dec 12,13]
Nea Salamis   4-5 ENP
Aris          1-2 AEK
APOEL         1-0 Apollon
Olympiakos    4-0 Doxa
AEL           3-3 Omonia
Alki          3-1 Evagoras
Ethnikos      0-2 Anorthosis

Round 13
AEK           3-1 APOEL
Apollon       1-0 Olympiakos
Doxa          0-1 AEL
Omonia        3-0 Alki
Anorthosis    5-3 Nea Salamis
Evagoras      1-2 Ethnikos
ENP           6-2 Aris

Round 14 [Jan 9,10]
Anorthosis    2-2 Omonia
AEL           3-2 AEK
Ethnikos      0-0 Doxa
Olympiakos    2-2 ENP
Evagoras      0-0 Nea Salamis
APOEL         5-2 Aris
Alki          0-2 Apollon

Round 15 [Jan 16,17]
Doxa          0-4 Anorthosis
Omonia        6-1 Evagoras
Nea Salamis   0-1 APOEL
AEK           5-1 Alki
ENP           0-2 AEL
Aris          0-2 Olympiakos
Apollon       1-2 Ethnikos

Round 16 [Jan 23,24]
Anorthosis    4-2 Apollon
Omonia        4-1 Nea Salamis
AEL           4-1 Aris
Ethnikos      1-1 AEK
Alki          2-2 ENP
Evagoras      4-0 Doxa
Olympiakos    0-5 APOEL

Round 17 [Feb 13,14]
AEK           3-3 Anorthosis
Doxa          2-3 Omonia
APOEL         2-0 AEL
ENP           3-6 Ethnikos
Nea Salamis   0-0 Olympiakos
Apollon       2-0 Evagoras
Aris          1-4 Alki

Round 18 [Feb 20,21]
Anorthosis    5-1 ENP
Omonia        2-0 Apollon
Ethnikos      3-2 Aris
AEL           4-2 Olympiakos
Evagoras      2-0 AEK
Doxa          0-3 Nea Salamis
Alki          0-6 APOEL         [Mar 3]

Round 19 [Feb 27,28]  
Aris          1-4 Anorthosis
AEK           0-1 Omonia
APOEL         1-0 Ethnikos
Olympiakos    2-2 Alki
ENP           6-1 Evagoras
Apollon       5-2 Doxa
Nea Salamis   0-0 AEL

Round 20 [Mar 6,7]
Anorthosis    1-1 APOEL     
Omonia        5-0 ENP
Ethnikos      1-1 Olympiakos
Apollon       1-2 Nea Salamis
Evagoras      5-2 Aris
Alki          1-3 AEL
Doxa          1-5 AEK

Round 21 [Mar 13,14]
APOEL         4-1 Evagoras
Aris          0-4 Omonia
Nea Salamis   1-2 Alki
ENP           5-3 Doxa
Olympiakos    1-4 Anorthosis
AEL           2-3 Ethnikos
AEK           3-5 Apollon

Round 22 [Mar 20,21]
Omonia        1-0 APOEL
Anorthosis    2-0 AEL
Evagoras      1-0 Olympiakos
Apollon       1-0 ENP
AEK           4-1 Nea Salamis
Ethnikos      2-0 Alki
Doxa          5-1 Aris

Round 23 [Apr 3,4]
AEL           4-0 Evagoras
ENP           1-2 AEK
Alki          0-4 Anorthosis
APOEL         3-0 Doxa
Aris          0-5 Apollon
Nea Salamis   4-0 Ethnikos
Olympiakos    0-1 Omonia        [Apr 7]

Round 24 [Apr 17,18]
Anorthosis    2-0 Ethnikos
Omonia        3-0 AEL
Apollon       2-1 APOEL
AEK           5-1 Aris
Doxa          1-4 Olympiakos
Evagoras      0-2 Alki
ENP           0-3 Nea Salamis

Round 25 [Apr 24,25]
Nea Salamis   2-3 Anorthosis
Alki          1-4 Omonia      
Olympiakos    2-0 Apollon
Aris          2-4 ENP
Ethnikos      2-0 Evagoras
APOEL         3-1 AEK
AEL           4-3 Doxa

Round 26 [May 1,2]
Evagoras      0-4 Anorthosis
Omonia        4-0 Ethnikos
Apollon       3-2 AEL
AEK           4-2 Olympiakos
ENP           3-5 APOEL
Nea Salamis   2-3 Aris
Doxa          3-1 Alki

Final Table:

 1.Anorthosis      26 21  4  1  95-28 67  [Famagusta]   Champions
 2.Omonia          26 21  4  1  81-25 67  [Nicosia]   
 3.A.P.O.E.L.      26 19  2  5  70-29 59  [Nicosia]
 4.A.E.K.          26 14  3  9  63-45 45  [Larnaca]
 5.A.E.L.          26 13  5  8  55-39 44  [Limassol]  
 6.Ethnikos        26 12  6  8  49-43 42  [Achna]  
 7.Apollon         26 13  2 11  51-45 41  [Limassol]   
 8.E.N.P.          26  8  8 10  55-64 32  [Paralimni]
 9.Olympiakos      26  8  5 13  40-49 29  [Nicosia]   
10.Nea Salamis     26  8  4 14  46-53 28  [Famagusta]
11.Alki            26  7  4 15  37-70 25  [Larnaca]
----------------------------------------
12.Evagoras        26  6  4 16  30-66 22  [Paphos]      Relegated
13.Doxa            26  2  3 21  27-79  9  [Katokopia]   Relegated
14.Aris            26  3  0 23  32-96  9  [Limassol]    Relegated

Promoted: Anagennisi [Derynia], Ethnikos [Assia] and APOP [Paphos].


Cyprus Cup 1998/99

First Round [Dec 2] 
Omonia Aradippou         0-6 A.E.K. 
A.P.O.P.                 1-2 Olympiakos 
A.E.L.                   7-1 Akritas Chloraka 
A.E. Zakakiou            0-3 E.N. Paralimniou 
Omonia                   8-0 A.P.E. Pelendriou 
Anorthosis              10-0 E.N. TH.O.I. Lakatamias 
Ethnikos Assias          3-5 Evagoras 
P.A.E.E.K.               0-2 Alki 
Ethnikos Achnas          5-0 Doxa Paliometochou 
A.E. Kakopetrias         1-5 A.P.O.E.L. 
Nea Salamina             6-0 Onisilos Sotiras 
Anagennisi Deryneias     1-3 Apollon Lympion            [aet] 
TH.O.I. Avgorou          2-0 Ayia Napa 
Apollonas                9-0 Elia Lythrodonta 
Doxa Katokopias          2-0 ATE-PEK Ergaton 
Aris                     3-0 A.E. Kythreas 

Second Round [Jan 6 - Jan 20] 
Anorthosis            1-1 2-1 Apollonas 
Omonia                4-0 2-1 Olympiakos 
A.E.L.                4-2 0-2 Ethnikos Achnas 
Alki                  0-4 2-5 A.E.K. 
Aris                  2-3 2-4 Evagoras 
A.P.O.E.L.            1-0 2-2 Doxa Katokopias 
Nea Salamina          9-0 4-0 TH.O.I. Avgorou 
E.N. Paralimniou      9-0 2-0 Apollon Lympion 

Quarterfinals [Jan 30 - Feb 24] 
A.P.O.E.L.            2-2 3-0 Omonia 
Evagoras              0-3 3-2Anorthosis 
A.E.K.                4-3 1-4 Nea Salamina 
Ethnikos Achnas       1-0 0-0 E.N. Paralimniou 

Semifinals [Mar 10 - Apr 14] 
Anorthosis            2-2 3-1 Ethnikos Achnas 
Nea Salamina          2-3 1-4 A.P.O.E.L. 

Final [May 8] Nikosia 
APOEL Nicosia             2-0 Anorthosis Famagusta 
  [Veridiano Marcello 75, 85]


Cyprus Second Level 1998/99

Division B

Final Table:

 1.Anagennisi      26 16  6  4  48-23 54  [Derynia]     Promoted
 2.Ethnikos        26 15  6  5  48-26 51  [Assia]       Promoted
 3.A.P.O.P.        26 14  7  5  51-29 49  [Paphos]      Promoted
----------------------------------------
 4.AEK/Achilleas   26 10 10  6  38-32 40  [Agios Ther.]
 5.A.E.Z.          26 11  7  8  35-36 40  [Zakakiou]
 6.Ermis           26 11  4 11  43-37 37  [Aradippou]
 7.Onisilos        26 10  6 10  45-37 36  [Sotiras]
 8.Digenis         26  8 11  7  41-34 35  [Morfou]
 9.Anagennisi      26 10  4 12  36-37 34  [Germ.]
10.P.A.E.E.K.      26  9  7 10  37-39 34
11.Omonia          26  9  7 10  35-39 34  [Aradippou]
----------------------------------------
12.Rotsidis        26 10  3 13  34-47 33  [Mamari]      Relegated
13.A.S.I.L.        26  4  5 17  22-60 17                Relegated
14.Akritas         26  3  1 22  23-60 10  [Chloraka]    Relegated


Cyprus Third Level 1998/99

Final Table:

 1.Halkanoras      26 15  7  4  61-30 52  [Idaliou]     Promoted
 2.Iraklis         26 13  7  6  42-34 46  [Yerolakkou]  Promoted
 3.A.P.E.P.        26 13  5  8  36-31 44  [Pitsilias]   Promoted
----------------------------------------
 4.Enosi           26 11  8  7  38-27 41  [Kokkinotr.]
 5.Adonis          26  9 11  6  42-35 38  [Idaliou]
 6.S.E.K.          26 11  5 10  47-47 38  [Ayios Athanasiou]
 7.Ayia Napa       26  9  9  8  47-41 36  
 8.Othellos        26  9  8  9  46-39 35  [Athienou]
 9.Doxa            26  9  7 10  40-41 34  [Paliometochou]
10.Ethnikos        26  9  6 11  44-39 33  [Latsion]
11.Ahironas        26  9  6 11  32-42 33  [Liopetriou]
----------------------------------------
12.A.P.E.          26  8  5 13  23-34 29  [Pelendriou]  Relegated
13.ATE PEK         26  6  7 13  33-56 25  [Ergaton]     Relegated
14.Elia            26  4  3 19  33-68 15  [Lythrodonta] Relegated

1997/98.

1999/2000.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by the RSSSF

Author: RSSSF (rsssf_request@topica.com)
Last updated: 13 Feb 2001

(C) Copyright RSSSF 1999/2001
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the RSSSF. All rights reserved.