East Germany Second Level


Note: For 1955 to 1963 also the third level (DDR-Liga II) is included.

1950/51 | 1951/52 | 1952/53 | 1953/54 | 1954/55 | 1955 (unofficial) | 1956 | 1957 | 1958 | 1959 | 1960 | 1961/62 | 1962/63 | 1963/64 | 1964/65 | 1965/66 | 1966/67 | 1967/68 | 1968/69 | 1969/70 | 1970/71 | 1971/72 | 1972/73 | 1973/74 | 1974/75 | 1975/76 | 1976/77 | 1977/78 | 1978/79 | 1979/80 | 1980/81 | 1981/82 | 1982/83 | 1983/84 | 1984/85 | 1985/86 | 1986/87 | 1987/88 | 1988/89 | 1989/90 | 1990/91


1950/51

DS-Liga Staffel Nord                                                    Name Changes
                                VPP Ank EiB ChG Hoh LoC EiS Tex EiW Köp
 1. SG VolksPolizei Potsdam     XXX 2:1 3:0 4:3 9:0 4:2 4:2 2:0 5:2 6:1
 2. BSG Anker Wismar            4:1 XXX 3:1 3:0 4:0 1:0 3:1 3:0 4:0 2:1
 3. BSG Einheit Burg            2:0 4:2 XXX 5:1 5:0 2:2 6:0 2:1 3:2 7:0
 4. BSG Chemie Grossräschen     0:3 1:1 2:1 XXX 3:3 3:0 3:1 3:0 *-0 2:1
 5. SG Hohenschönhausen         0:0 0:0 3:4 1:4 XXX 3:2 4:0 1:1 5:2 4:1
 6. BSG Lokomotive Cottbus      0:3 3:1 1:3 3:1 2:4 XXX 3:2 5:0 2:2 3:1
 7. BSG Einheit Schwerin        1:2 0:2 3:1 4:2 2:2 0:1 XXX 2:1 1:1 3:1
 8. BSG Textil Cottbus          0:5 1:3 0:3 3:2 1:4 2:1 2:2 XXX 5:1 3:1 (Fortschritt)
 9. BSG Einheit Wismar          2:2 0-* 1:1 2:2 3:5 2:4 2:1 2:0 XXX 0-*
10. SSV Köpenick                3:0 0:4 1:5 0:2 3:2 1:0 0:5 0:2 0:1 XXX

NOTES :
C.Grossräschen - E.Wismar 0-0 on goals and 2-0 on points
E.Wismar - A.Wismar       0-0 on goals and 0-2 on points
E.Wismar - SSV Köpenick   0-0 on goals and 0-2 on points

Championship Play-Off
BSG Anker Wismar - SG VP Potsdam 2:1

TABLE :
 1.BSG Anker Wismar             18 13- 2- 3  55:23 +32
 2.SG VolksPolizei Potsdam      18 13- 2- 3  41:15 +26
 3.BSG Einheit Burg             18 12- 2- 4  55:25 +30
 4.BSG Chemie Grossräschen      18  8- 3- 7  34:35 - 1
 5.SG Hohenschönhausen          18  7- 5- 6  41:47 - 6
 6.BSG Lokomotive Cottbus       18  7- 2- 9  35:35 =
 7.BSG Einheit Schwerin         18  5- 3-10  30:40 -10
 8.BSG Textil Cottbus           18  5- 2-11  22:42 -20
 9.BSG Einheit Wismar           18  3- 5-10  25:40 -15
10.SSV Köpenick                 18  4- 0-14  15:51 -36

TOP SCORERS :
Gerhard Hänsicke (VP Pot.)      18
Rudolf Dobritz (Ein. Burg)      14
W.Peterson (Ein. Schwerin)      13
Heinz Minuth (Anker Wisma)      13
Georg Morawitz (Ein. Burg)      11
Heinz Machalinski (Hohens)      11

DS-Liga Staffel Süd                                                       Name Changes
                                AUE ChZ EOL Sch FWL FeW Mec ChL  MtN  Con
 1. BSG Zentrag Wismut Aue      XXX 3:0 3:1 1:1 0:1 1:0 4:0 2:0  6:1  8:0
 2. BSG Chemie Zeitz            2:0 XXX 3:1 1:1 1:0 2:1 1:2 5:3  5:0  3:0
 3. BSG Einheit Ost-Leipzig     2:2 0:0 XXX 3:1 1:0 3:1 3:1 6:0 10:0  5:0
 4. BSG Schuhmetro Weißenfels   1:0 2:2 1:0 XXX 0:0 2:1 4:2 1:1  8:0  6:1 (Fortschritt)
 5. BSG Freiheit Wismut Lauter  0:1 1:1 1:1 6:1 XXX 0:1 3:1 6:1  4:0 10:1 (Empor)
 6. BSG FeWa Chemnitz           2:2 1:1 1:1 1:0 1:1 XXX 1:2 2:0  7:1  5:1 (Chemie)
 7. BSG Mechanik Jena           0:1 5:0 2:1 1:3 2:2 2:3 XXX 2:0  5:0  5:0 (Motor)
 8. BSG Chemie Lauscha          0:4 2:2 2:2 2:0 2:2 2:0 1:1 XXX  2:0  7:1
 9. BSG Motor Nordhausen        3:7 1:4 2:4 0:5 2:1 2:3 0:2 3:3  XXX  6:0 (Nordhausen-West)
10. BSG Concordia Wilhelmruh    1:5 0:3 0:4 0:3 1:2 1:4 6:2 1:5  3:0  XXX

TABLE :
 1.BSG Zentrag Wismut Aue       18 12- 3- 3  50:15 +35
 2.BSG Chemie Zeitz             18  9- 6- 3  36:23 +13
 3.BSG Einheit Ost-Leipzig      18  9- 5- 4  48:20 +28
 4.BSG Schuhmetro Weißenfels    18  9- 5- 4  40:22 +18
 5.BSG Freiheit Wismut Lauter   18  7- 6- 5  40:18 +22
 6.BSG FeWa Chemnitz            18  8- 4- 6  35:24 +11
 7.BSG Mechanik Jena            18  8- 2- 8  37:33 + 2
 8.BSG Chemie Lauscha           18  5- 6- 7  33:40 - 7
 9.BSG Motor Nordhausen         18  2- 1-15  21:79 -58
10.BSG Concordia Wilhelmruh     18  2- 0-16  17:83 -66

TOP SCORERS :
Armin Günther (Zentrag WA)      17
Friedhold Schüller (Lauter)     16
Karl Braunert (Einheit Ost L.)  13
Sigfried Wolf (Zentrag WA)      12

Championship Final 
Played in Magdeburg :
Zentrag Wismut Aue - BSG Anker Wismar 3:0

Relegated from Oberliga :
  BSG Turbine Wismar
  SC Lichtenberg 47 Berlin

Promoted from Landesligen :
  Sachsen Anhalt : BSG Krupp Magdeburg (Stahl)
  Thüringen      : SG Volkspolizei Weimar
  Sachsen        : BSG Sachsenverlag Plauen (Rotation)
  Mecklenburg    : SG Volkspolizei Schwerin
  Brandenburg    : SG Spremberg (Einheit)
  Berlin         : SV Grünau


1951/52

Staffel 1
                               Lau MNW FoW StM VPW EOL VPP ChG ChL EiS FoC  L47
 1. BSG Empor Lauter           XXX 3:0 1:0 3:1 2:1 3:0 1:0 2:1 2:1 6:1 3:0  4:2
 2. BSG Motor Nordhausen-West  1:0 XXX 0:1 0:4 6:0 3:1 3:1 6:1 3:1 5:0 4:1  3:3
 3. BSG Fortschritt Weißenfels 1:4 1:1 XXX 1:0 2:0 0:0 2:0 2:0 2:2 2:0 2:2 10:0
 4. BSG Stahl Magdeburg        0:0 4:0 4:1 XXX 0:2 1:3 3:1 3:1 4:1 3:1 4:0  2:0
 5. SG Volkspolizei Weimar     2:0 0:2 1:1 3:1 XXX 2:1 1:1 4:2 2:0 6:1 0:0  2:1
 6. BSG Einheit Ost Leipzig    2:0 2:2 1:1 0:1 2:0 XXX 4:1 4:1 0:0 3:3 4:0  0:0
 7. SG Volkspolizei Potsdam    2:4 2:3 0:0 3:1 3:1 3:2 XXX 0:0 3:2 3:1 2:0  4:1
 8. BSG Chemie Großräschen     4:1 3:2 3:0 0:2 1:2 3:2 3:1 XXX 3:0 2:0 2:1  3:0
 9. BSG Chemie Lauscha         1:2 1:2 1:3 3:1 0:1 3:1 0:2 6:1 XXX 7:0 2:1  3:0
10. BSG Einheit Schwerin       0:2 2:2 0:2 3:1 1:0 0:7 0:0 1:0 2:1 XXX 0:3  +-0
11. BSG Fortschritt Cottbus    0:1 1:5 1:1 3:0 3:0 1:2 0:1 1:5 3:2 0:1 XXX  1:0
12. SG Lichtenberg 47          2:1 0:1 2:2 1:7 1:3 0:5 1:3 2:4 0:1 1:1 0:0  XXX

NOTES :
E.Schwerin - Lichtenberg 47 0-0 on goals and 2-0 on points

TABLE :
 1.BSG Empor Lauter                22 16- 1- 5    45:22 +23
 2.BSG Motor Nordhausen-West       22 13- 4- 5    54:32 +22
 3.BSG Fortschritt Weißenfels      22  9- 9- 4    37:23 +14
 4.BSG Stahl Magdeburg             22 12- 1- 9    47:30 +17 (Motor Mitte)
 5.SG Volkspolizei Weimar          22 11- 3- 8    33:31 + 2 (SG Dynamo Berlin ??)
 6.BSG Einheit Ost Leipzig         22  9- 6- 7    46:28 +18
 7.SG Volkspolizei Potsdam         22 10- 4- 8    36:33 + 3
 8.BSG Chemie Großräschen          22 11- 1-10    43:42 + 1
 9.BSG Chemie Lauscha              22  7- 2-13    38:38 = 0
10.BSG Einheit Schwerin            22  6- 4-12    18:56 -38
11.BSG Fortschritt Cottbus         22  5- 4-13    22:41 -19
12.SG Lichtenberg 47 Berlin        22  1- 5-16    17:60 -43

Top-Scorers :
Heinz Leib (Lauscha)               17
Rolf Alf (Einheit Ost Leipzig)     13
Günther Thorhauer (St.Magdeburg)   12
Walter Müller (Nordhausen-West)    12
Joachim Vogel (Empor Lauter)       12
Wenzel Laloucek (VP Weimar)        11

Staffel 2
                               MoJ ChC RoP TuW ChZ VPS EiS WiH EiB LoC Hoh Grü
 1. BSG Motor Jena             XXX 1:0 1:1 5:1 2:2 5:1 2:1 6:2 7:0 6:1 4:1 3:0
 2. BSG Chemie Chemnitz        2:1 XXX 5:0 0:2 7:2 3:0 6:1 2:4 0:0 4:1 2:0 2:0
 3. BSG Rotation Plauen        1:2 2:2 XXX 3:1 1:0 4:0 7:1 4:0 7:1 7:1 4:2 5:0
 4. BSG Turbine Weimar         0:0 1:2 4:1 XXX 2:1 1:0 4:0 4:0 4:0 5:0 3:1 1:0
 5. BSG Chemie Zeitz           0:0 3:1 1:1 2:1 XXX 4:4 1:1 5:0 6:1 2:2 4:2 7:0
 6. SG Volkspolizei Schwerin   3:2 1:1 5:3 1:1 4:5 XXX *-0 1:2 3:1 0:0 5:2 5:0 (SG Dynamo Rostock ??)
 7. BSG Einheit Spremberg      1:2 0:2 2:0 2:3 1:0 3:0 XXX 3:0 2:3 4:2 1:0 2:1
 8. HSG Wissenschaft Halle     1:1 0:0 1:1 3:3 0:0 2:2 0:1 XXX 3:1 2:1 0-* 3:4
 9. BSG Einheit Burg           0:2 0:2 0:3 1:1 1:3 2:1 1:3 1:1 XXX 2:1 3:0 4:2
10. BSG Lokomotive Cottbus     1:1 0:3 1:2 1:0 3:2 0:5 0:0 0:1 0:2 XXX 4:1 1:1
11. Hohenschönhauser SC        2:3 0:2 0:7 2:4 1:0 0:0 4:0 1:4 1:2 1:2 XXX 2:1
12. SV Grünau                  1:1 0:3 0:5 2:7 0:3 1:2 1:2 1:0 1:3 0:0 2:0 XXX

NOTES :
VP Schwerin - E.Spremberg (0-1 in 85') 0-0 on goals and 2-0 on points
Wissenschaft Halle - Hohenschönhauser SC (4-0) 0-0 on goals and 0-2 on points

TABLE :
 1.BSG Motor Jena                  22 13- 7- 2  57:22 +35
 2.BSG Chemie Chemnitz             22 14- 4- 4  51:19 +32
 3.BSG Rotation Plauen             22 13- 4- 5  69:30 +39
 4.BSG Turbine Weimar              22 13- 4- 5  53:27 +26
 5.BSG Chemie Zeitz                22  9- 7- 6  53:35 +18
 6.SG Volkspolizei Schwerin        22  8- 6- 8  43:42 + 1 (Dynamo)
 7.BSG Einheit Spremberg           22 10- 2-10  31:39 - 8
 8.HSG Wissenschaft Halle          22  6- 7- 9  29:42 -13
 9.BSG Einheit Burg                22  8- 3-11  29:53 -24
10.BSG Lokomotive Cottbus          22  4- 6-12  22:51 -19
11.Hohenschönhauser SC             22  4- 1-17  23:57 -34
12.SV Grünau                       22  3- 3-16  18:61 -43

TOPSCORERS :
Werner Klein (Rot.Plauen)          19
Gerhard Weigel (Tur.Weimar)        16
Walter Schubert (Rot.Plauen)       15
Herbert Krontal (C.Zeitz)          15
Gerhard Frank (Motor Jena)         13
Werner Heize (C.Chamnitz)          13

Championship Finals
BSG Empor Lauter - BSG Motor Jena 1:0
BSG Motor Jena - BSG Empor Lauter 5:1
1st Replay in Weißenfels
BSG Empor Lauter - BSG Motor Jena 0:0 aet
2nd Replay in Magdeburg
BSG Empor Lauter - BSG Motor Jena

Promoted to OBERLIGA :
 BSG Empor Lauter
 BSG Motor Jena

Relegated from OBERLIGA :
 BSG Fortschritt Meerane
 BSG Motor Wismar
 BSG Motor Altenburg
 BSG Einheit Pankow

Promoted from Landesligen :
 Mecklenburg    : BSG Einheit Greifswald
 Brandenburg    : BSG Motor Süd Brandenburg
 Sachsen Anhalt : BSG Chemie Wolfen
 Thüringen      : BSG Aktivist Tiefenort (Aktivist Kaiseroda)
 Sachsen        : BSG Empor Wurzen West
 Berlin         : Adlershofer BC

Relegated to Landesligen (From the up-comming Season Bezirksliga):
 BSG Einheit Schwerin
 BSG Fortschritt Cottbus
 SG Lichtenberg 47 Berlin
 BSG Lokomotive Cottbus
 Hohenschönhauser SC Berlin
 SV Grünau


1952/53

Staffel 1
                               FoM FoW ChZ RoP TuW MNW ChC MoA ChL ChG DyE AKT  EiS
 1. BSG Fortschritt Meerane    XXX 2:1 4:0 2:2(2:1)5:0 3:0 4:1 6:2 7:0 2:0 0:0  2:0
 2. BSG Fortschritt Weißenfels 2:2 XXX 0:0 0:1 0:1 3:1 2:1 5:0 2:0 3:2 1:0 4:0 10:0
 3. BSG Chemie Zeitz           3:1 1:2 XXX 0:0 1:1 2:0 2:3 3:1 5:1 2:1 2:2 5:2  6:1
 4. BSG Rotation Plauen        0:1 1:1 1:2 XXX 1:4 1:0 4:2 5:2 3:0 2:1 1:0 1:0  5:2
 5. BSG Turbine Weimar         1:2 0:2 1:1 3:3 XXX 1:1 1:1 2:0 3:0 2:2 4:1 3:0  1:0
 6. BSG Motor Nordhausen-West  1:2 2:2 2:1 2:1 4:0 XXX 3:2 0:0 1:1 0:1 1:1 3:0  7:1
 7. BSG Chemie Chemnitz        2:0 4:0 0:2 1:0 0:1 2:3 XXX 3:0 1:1 1:0 3:2 5:1  1:0
 8. BSG Motor Altenburg       *1:4 3:1 0:4 1:1 4:3 5:1 2:1 XXX 2:2 3:1 3:3 2:2  6:0
 9. BSG Chemie Lauscha         1:0 0:1 3:0 4:0 3:1 0:4 2:0 3:2 XXX 2:1 0:3 3:0  5:1
10. BSG Chemie Großräschen     3:2 0:1 0:2 1:2 2:0 1:1 1:0 1:2 4:0 XXX 5:1 4:2  3:1
11. SG Dynamo Erfurt           1:4 2:3 0:1 2:2 1:2 1:0 0:0 1:0 2:0 1:1 XXX 2:0  7:0
12. BSG Aktivist Tiefenort     1:7 0:1 1:1 0:2 0:0 3:3 2:2 1:2 6:2 1:1 3:3 XXX  4:0
13. BSG Einheit Spremberg      0:4 0:1 1:1 1:5 0:3 1:7 2:4 0:2 1:2 0:4 1:2 5:2  XXX

NOTES :
Fortschritt Meerane - Turbine Weimar 3:3 was replayed and ended 2:1
Motor Altenburg - Fortschritt Meerane played in Meerane

TABLE :
 1.BSG Fortschritt Meerane          37  24 17- 3- 4  67:22 +45 ++
----------------------------------------------------------------
 2.BSG Fortschritt Weißenfels       34  24 15- 4- 5  48:23 +25
 3.BSG Chemie Zeitz                 31  24 12- 7- 5  47:28 +19
 4.BSG Rotation Plauen              30  24 12- 6- 6  44:32 +12
 5.BSG Turbine Weimar               27  24 10- 7- 7  38:30 + 8
 6.BSG Motor Nordhausen-West        25  24  9- 7- 8  47:37 +10
 7.BSG Chemie Chemnitz              24  24 10- 4-10  39:34 + 5
 8.BSG Motor Altenburg              23  24  9- 5-10  44:51 - 7
 9.BSG Chemie Lauscha               23  24 10- 3-11  37:48 -11
10.BSG Chemie Großräschen           22  24  9- 4-11  40:38 + 2
-----------------------------------------------------------------
11.SG Dynamo Erfurt                 21  24  7- 7-10  38:39 - 1 --
12.BSG Aktivist Kaiseroda Tiefenort 12  24  2- 8-14  30:61 -31 --
13.BSG Einheit Spremberg             3  24  1- 1-22  18:94 -76 --

TOP-SCORERS :
Wolfram Starke (F.Meerane)          25
Hans Ackermann (F.Weißenfels)       17
Gerhard Schild (M.Nordhausen)       15
Manfred Spindler (M.Altenburg)      14
Heinz Leib (C.Lauscha)              13
Walter Schellenberg (M.Altenburg)   12

Staffel 2
                               EOL MoW ChW MMM EmW MSB WiH EiG DyB EiP DyR  Adl EiB
 1. BSG Einheit Ost Leipzig    XXX 1:0 3:0 2:3 2:0 3:2 3:2 9:0 1:0 5:0 3:2  4:0 2:0
 2. BSG Motor Wismar           0:1 XXX 2:1 3:2 1:3 7:2 3:1 2:0 0:1 1:0 3:2  2:1 3:0
 3. BSG Chemie Wolfen          1:1 0:2 XXX 3:2 3:1 3:4 1:1 3:0 5:2 7:1 3:0  5:0 5:2
 4. BSG Motor M.Magdeburg      0:0 3:1 1:7 XXX 2:1 1:1 3:0 4:0 5:1 4:1 5:0  4:0 7:2
 5. BSG Empor Wurzen           1:2 5:0 7:1 3:1*XXX 5:2 4:1 5:1 0:3 3:1 4:0 11:0 2:0
 6. BSG Motor SÜd Brandenburg  1:2 2:7 4:6 2:0 2:1 XXX 4:0 5:1 2:3 3:3 5:0  3:2 2:1
 7. HSG Wissenschaft Halle     1:3 1:5 1:0 2:1 2:0 3:1 XXX 4:1 0:0 2:0 0:1  4:1 3:0
 8. BSG Einheit Greifswald     2:2 0:3 0:2 3:1 5:1 0:1 3:1 XXX 2:1 1:1 1:1  3:2 4:3
 9. SG Dynamo Berlin           1:2 3:4 1:2 2:1 2:0 1:0 1:1 2:4 XXX 2:1 0:1  2:3 1:0
10. BSG Einheit Pankow Berlin  3:2 0:1 2:4 1:2 1:0 2:2 2:1 7:1 1:1 XXX 2:0  3:1 5:2
11. SG Dynamo Rostock          0:1 1:4 0:0 1:4 1:2 4:2 0:2 0:1 0:3 2:1 XXX  1:1 1:0
12. Adlershofer BC Berlin      1:2 2:2 1:3 0:0 2:5 1:1 3:2 1:3 2:2 1:4 2:1  XXX 4:2
13. BSG Einheit Burg           2:4 1:2 4:3 1:3 2:6 0:1 1:2 0:2 3:2 1:1 0:4  1:0 XXX

NOTES :
BSG Empor Wurzen - BSG Motor M.Magdeburg 3:1 played in Magdeburg

TABLE :
 1.BSG Einheit Ost Leipzig          41 24 19- 3- 2  60:22 +38 ++
----------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor Wismar                 35 24 17- 1- 6  58:33 +25
 3.BSG Chemie Wolfen                31 24 14- 3- 7  68:42 +26
 4.BSG Motor Mitte Magdeburg        29 24 13- 3- 8  59:37 +22
 5.BSG Empor Wurzen                 28 24 14- 0-10  70:37 +33 (Wurzen-West)
 6.BSG Motor SÜd Brandenburg        24 24 10- 4-10  54:56 - 2
 7.HSG Wissenschaft Halle           23 24 10- 3-11  37:41 - 4
 8.BSG Einheit Greifswald           23 24 10- 3-11  38:61 -23
 9.SG Dynamo Berlin                 22 24  9- 4-11  37:40 - 3
10.BSG Einheit Pankow Berlin        21 24  8- 5-11  43:49 - 6
----------------------------------------------------------------
11.SG Dynamo Rostock                15 24  6- 3-15  23:49 -26 --
12.Adlershofer BC Berlin            13 24  4- 5-15  31:70 -39 --
13.BSG Einheit Burg                  7 24  3- 1-20  28:69 -41 --

TOP-SCORERS :
Sigfried Koch (M.M.Magdeburg)       23
Rolf Keil (E.Wurzen)                19
Georg Mostowy (C.Wolfen)            18
Heinz Wagner (E.O.Leipzig)          16
Herbert Holtfreter (M.Wismar)       15
Karl-Heinz Harnack (M.Wismar)       15

Championship Finals :
BSG Fortschritt Meerane - BSG Einheit Ost Leipzig  1:1
BSG Einheit Ost Leipzig - BSG Fortschritt Meerane  4:1

Relegated from Oberliga :
 HVP Vorwärts Berlin
 BSG Motor Oberschöneweide Berlin
 BSG Motor Jena
 BSG Wismut Gera

Promoted to Oberliga :
 BSG Einheit Ost Leipzig
 BSG Fortschritt Meerane

Relegated to Bezirks-Ligen :
 SG Dynamo Erfurt
 BSG Aktivist Kaiseroda Tiefenort
 BSG Einheit Spremberg
 SG Dynamo Rostock
 Adlershofer BC Berlin
 BSG Einheit Burg

Promoted from Bezirks-Ligen :
 BSG Fortschritt Hartha
 SG Dynamo Eisleben
 BSG Chemie Jena
 BSG Stahl Freital
 BSG Motor Henningsdorf
 BSG Chemie Glauchau

Bezirks-Liga Meister :
 Stadtliga Berlin Ost : BSG Chemie Rüdensdorf
 Cottbus              : BSG Aktivist Senftenberg
 Dresden              : BSG Stahl Freital
 Erfurt               : BSG Aktivist Bleichenrode
 Frankfurt (Oder)     : BSG Einheit Seelow
 Gera                 : BSG Chemie Jena
 Halle                : SG Dynamo Eisleben
 Chemnitz (Karl-Marx) : BSG Chemie Glauchau
 Leipzig              : BSG Fortschritt Hartha
 Magdeburg            : BSG Chemie Schönebeck
 Neubrandenburg       : BSG Lokomotive Bau Waren
 Potsdam              : BSG Motor Henningsdorf
 Rostock              : BSG Einheit Rostock
 Schwerin             : BSG Rotation Wittenberge
 Suhl                 : BSG Empor Illmenau

Promotion Play-Off Groups :

Staffel 1
                            Har DyE RoW ChR LBW
1.BSG Fortschritt Hartha    XXX 0:0 3:1 4:0 3:0  13  8  5-3-0 19: 3 +16
2.SG Dynamo Eisleben        2:1 XXX 8:0 2:2 2:1  11  8  4-3-1 21: 8 +13
3.BSG Rotation Wittenberge  0:4 2:1 XXX 2:1 4:2   8  8  4-0-4 13:24 -11
4.BSG Chemie Rüdensdorf     0:0 1:3 3:1 XXX 4:3   6  8  2-2-4 12:17 - 5
5.BSG Lokomotive Bau Waren  1:4 1:4 2:3 1:2 XXX   2  8  1-0-7 12:25 -13

Staffel 2
                            ChJ StF EiS AkS EmI
1.BSG Chemie Jena           XXX 1:0 2:2 1:1 3:0  12  8  5-2-1 15: 9 + 6
2.BSG Stahl Freital         2:1 XXX 4:1 4:2 9:0  10  8  5-0-3 25:13 +12
3.BSG Einheit Seelow        1:2 5:2 XXX 7:0 9:4   7  8  3-1-4 28:24 + 4
4.BSG Aktivist Senftenberg  2:3 2:1 5:2 XXX 3:3   6  8  2-2-4 16:26 -10
5.BSG Empor Illmenau        1:2 1:3 5:1 5:1 XXX   5  8  2-1-5 19:31 -12

Staffel 3
                            MoH ChS ChG AkB EiR
1.BSG Motor Henningsdorf    XXX 2:0 1:0 3:1 2:1  11  8  5-1-2 13: 8 + 5
2.BSG Chemie Schönebeck     0:2 XXX 3:1 3:1 2:3   8  8  4-0-4 16:12 + 4
3.BSG Chemie Glauchau       2:1 3:1 XXX 2:2 1:1   8  8  3-2-3 14:14 =
4.BSG Aktivist Bleichenrode 2:2 3:1 1:2 XXX 3:2   7  8  2-3-3 13:15 - 2
5.BSG Einheit Rostock       2:0 1:4 0:5 0:0 XXX   6  8  2-2-4 10:17 - 7

Play off game for second place, played in Magdeburg :
 BSG Chemie Glauchau - BSG Chemie Schönebeck 3:0


1953/54

Staffel 1
                               CKM WiG FoW ChL TuW MoO MNW MoA ChZ RoP FoH StF ChJ DyB
 1. BSG Chemie Karl-Marx-Stadt XXX 0:0 3:0 1:1 4:2 3:0 1:2 2:1 5:0 2:1 1:1 3:0 2:1 4:2
 2. BSG Wismut Gera            1:2 XXX 2:2 0:0 1:2 2:1 3:2 3:2 3:2 1:1 1:0 7:0 3:1 6:2
 3. BSG Fortschritt Weißenfels 0:0 5:1 XXX 2:1 0:1 1:2 2:1 0:1 2:1 3:1 4:2 2:1 1:1 6:1
 4. BSG Chemie Lauscha         3:0 6:1 3:2 XXX 3:3 4:2 2:1 2:2 3:0 1:0 1:0 4:1 2:0 4:0
 5. BSG Turbine Weimar         1:3 1:3 3:2 6:2 XXX(1:1)2:2 4:1 1:0(2:1)3:2 4:1 1:2 4:2
 6. BSG Motor Oberschöneweide  0:3 1:3 3:2 4:1 4:2 XXX 4:1 3:0 0:3 3:1 5:0 3:0 6:0 2:0
 7. BSG Motor Nordhausen-West  1:5 5:2 3:3 3:2 6:2 1:1 XXX 2:3 4:3 6:1 1:2 4:2 3:1 4:2
 8. BSG Motor Altenburg        1:3 3:3 0:2 2:2 1:1 2:1 5:3 XXX 6:2 1:1 2:1 2:3 4:0 4:1
 9. BSG Chemie Zeitz           0:2 3:1 0:2 1:0 5:1 2:1 2:4 6:0 XXX 1:0 0:0 4:0 1:0 1:1
10. BSG Rotation Plauen        1:1 3:0 2:3 2:1 2:1 2:0 1:0 3:2 1:1 XXX 1:1 2:1 1:0 4:3
11. BSG Fortschritt Hartha     0:2 3:4 2:0 4:1 1:3 1:1 5:1 2:2 2:2 5:1 XXX 4:0 4:0 2:1
12. BSG Stahl Freital          0:2 0:2 2:4 2:1 2:2 3:1 2:2 1:3 0:1 4:2 6:4 XXX 4:0 3:0
13. BSG Chemie Jena            1:4 0:4 0:2 2:3 1:2 1:0 5:1 6:3 2:2 5:2 2:1 3:4 XXX 1:1
14. SG Dynamo Berlin           2:1 1:1 1:0 5:1 3:1 2:3 0:1 2:3 3:2 0:1 3:4 2:0 1:2 XXX

NOTES :
Turbine Weimar - Motor Oberschöneweide played in Berlin
Turbine Weimar - Rotation Plauen played in Plauen

TABLE :
 1.BSG Chemie Karl-Marx-Stadt       41  26  18- 5- 3  59:22 +37 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Wismut Gera                  32  26  13- 6- 7  58:48 +10
 3.BSG Fortschritt Weißenfels       30  26  13- 4- 9  52:38 +14 (SC)
 4.BSG Chemie Lauscha               29  26  12- 5- 9  54:47 + 7
 5.BSG Turbine Weimar               29  26  12- 5- 9  56:55 + 1 (BSG Lokomotive)
 6.BSG Motor Oberschöneweide Berlin 27  26  12- 3-11  54:41 +13 (BSG Motor Berlin)
 7.BSG Motor Nordhausen-West        26  26  11- 4-11  64:63 + 1
 8.BSG Motor Altenburg              26  26  10- 6-10  56:59 - 3
 9.BSG Chemie Zeitz                 25  26  10- 5-11  45:44 + 1
10.BSG Rotation Plauen              25  26  10- 5-11  38:48 -10 (BSG Wismut)
11.BSG Fortschritt Hartha           24  26   9- 6-11  53:48 + 5
12.BSG Stahl Freital                18  26   8- 2-16  42:68 -14
-------------------------------------------------------------------
13.BSG Chemie Jena                  17  26   7- 3-16  38:62 -24 --
14.SG Dynamo Berlin                 15  26   6- 3-17  41:65 -24 (*)

(*) Transferred in Oberliga taking the place of SG Dynamo Dresden, who 
    were relegated to DDR LIGA Staffel 3

TOP-SCORERS :
Ralf Hübner (C.Karl-Marx-Stadt)     22
Heinz Leib (C.Lauscha)              21
Horst Assmy (M.Oberschöneweide)     20
Arthur Bialas (M.Altenburg)         19
Herbert Krontal (C.Zeitz)           18
Heinz Einbock (F.Hartha)            16

Staffel 2
                               VoB ChG EWW MMM ChG MoJ ChW WiH EiG MoW DyE MSB EiP MoH
 1. ZSK Vorwärts Berlin        XXX 2:1 1:1 1:1 3:1 0:2 7:2 1:0 3:1 5:0 4:1 3:1 0:1 6:2
 2. BSG Chemie Glauchau        1:3 XXX 4:2 0:1 3:0 4:1 1:2 3:1 2:0 6:1 3:0 5:1 4:0 3:0
 3. BSG Empor Wurzen-West      2:6 3:1 XXX 3:4 1:0 2:0 1:1 4:1 3:1 4:2 7:0 3:0 3:1 4:0
 4. BSG Motor M.Magdeburg      3:3 1:3 2:1 XXX 1:2 0:0 1:1 1:0 2:2 1:1 0:1 2:0 4:0 5:1
 5. BSG Chemie Großräschen     2:3 2:3 3:1 1:0 XXX 0:3 4:2 4:1 1:3 3:1 1:2 3:0 4:2 4:1
 6. BSG Motor Jena             0:2 2:2 3:0 0:0 2:3 XXX 4:0 0:0 0:1 1:0 1:0 7:1 6:1 0:0
 7. BSG Chemie Wolfen          1:1 3:1 0:2 2:2 2:2 3:0 XXX 1:4 1:1 1:1 5:3 1:0 2:1 2:1
 8. HSG Wissenschaft Halle     1:5 3:2 2:1 2:1 2:1 1:2 4:4 XXX 2:2 0:0 1:3 3:3 1:0 5:2
 9. BSG Einheit Greifswald     0:3 2:4 2:1 1:3 2:1 1:1 3:3 0:2 XXX 2:2 0:0 3:1 5:0 3:2
10. BSG Motor Wismar           1:1 0:1 1:1 1:2 2:1 1:0 0:1 5:0 6:1 XXX 2:2 2:1 1:2 2:1
11. SG Dynamo Eisleben         0:6 3:3 1:3 2:2 1:3 2:0 1:0 3:2 5:0 0:2 XXX 0:4 3:1 3:3
12. BSG Motor SÜd Brandenburg  2:4 2:1 4:3 3:1 0:1 0:0 0:0 2:1 1:1 6:0 2:2 XXX 2:0 4:1
13. BSG Einheit Pankow Berlin  1:5 0:0 1:2 3:2 1:0 2:2 3:2 4:0 1:4 0:1 2:3 0:0 XXX 1:0
14. BSG Motor Henningsdorf     0:1 4:4 1:4 2:5 1:2 0:0 2:2 2:4 4:3 4:2 1:2 4:1 0:2 XXX

TABLE :
 1.ZSK Vorwärts Berlin              43  26  19- 5- 2  79:28 +51 ++
-------------------------------------------------------------------
 2.BSG Chemie Glauchau              32  26  14- 4- 8  65:39 +26
 3.BSG Empor Wurzen-West            31  26  14- 3- 9  62:42 +20
 4.BSG Motor Mitte Magdeburg        29  26  10- 9- 7  47:36 +11
 5.BSG Chemie Großräschen           29  26  14- 1-11  50:42 + 8 (BSG Aufbau)
 6.BSG Motor Jena                   27  26   9- 9- 8  37:26 +11 (SC Motor)
 7.BSG Chemie Wolfen                27  26   8-11- 7  44:50 - 6 (BSG Chemie Agfa Wolfen)
 8.HSG Wissenschaft Halle           24  26   9- 6-11  43:54 -11 (SC Wissenschaft)
 9.BSG Einheit Greifswald           24  26   8- 8-10  44:54 -10
10.BSG Motor Wismar                 23  26   8- 7-11  37:47 -10
11.SG Dynamo Eisleben               23  26   8- 7-11  40:58 -18
12.BSG Motor SÜd Brandenburg        22  26   8- 6-12  41:51 -10
-------------------------------------------------------------------
13.BSG Einheit Pankow Berlin        19  26   8- 3-15  30:56 -26 --
14.BSG Motor Henningsdorf           11  26   3- 5-18  39:74 -35 --

TOP-SCORERS :
Roland Weigel (Vorwärts Berlin)     18
Herbert Erdmann (C.Wolfen)          17
Sigfried Koch (M.M.Magdeburg )      15
Rolf Keil (E.Wurzen-West)           15
Friedheim Seifarth (C.Glauchau)     15
Horst Zedel (E.Wurzen-West)         13

Relegated from Oberliga :
  BSG Lokomotive Stendal
  BSG Motor Dessau
  BSG Stahl Thale
  SG Dynamo Dresden

Promoted to Oberliga :
  BSG Chemie Karl-Marx-Stadt
  ZSK Vorwärts Berlin

Relegated to Bezirksliga :
  BSG Chemie Jena
  BSG Einheit Pankow Berlin
  BSG Motor Henningsdorf

Promoted from Bezirksliga (Champions) :
  Berlin          : SG Hohenschönhausen
  Cottbus         : BSG Chemie Weißwasser-West
  Dresden         : BSG Motor Bautzen
  Erfurt          : BSG Motor Eisenach
  Frankfurt-Oder  : BSG Stahl Stalinstadt (Eisenhüttenstadt)
  Gera            : BSG Chemie Kahla
  Halle           : BSG Chemie Greppin
  Karl-Marx-Stadt°: BSG Motor West Karl-Marx-Stadt °(Ex Chemnitz)
  Leipzig         : BSG Rotation Nord-Ost Leipzig
  Magdeburg       : BSG Motor Schönebeck
  Neubrandenburg  : BSG Turbine Neubrandenburg
  Potsdam         : BSG Einheit Brandenburg
  Rostock         : BSG Motor Warnowwerft Warnemünde (Rostock)
  Schwerin        : SG Dynamo Schwerin
  Suhl            : BSG Motor Oberlind

For the season 1954/55 3 groups were organised. Also qualified was a newly 
formed Team named SK KVP Vorwärts Leipzig.
A newly formed team SK DHfK Leipzig was transferred during the season to 
Dresden and ended as SG Dynamo Dresden.


1954/55

Staffel 1
                               LoS MMM EmW WiH CAW  MSB MoB EiG MWW MoW DyS TuN EiB  Hoh
 1. BSG Lokomotive Stendal     XXX 4:0 3:1 1:2 3:0 10:2 5:1 3:0 4:0 4:1 2:2 6:0 9:1 12:0
 2. BSG Motor M.Magdeburg      2:1 XXX 2:0 1:1 3:3  3:2 0:2 3:1 2:0 2:0°1:1 3:1 2:1  8:1
 3. BSG Empor Wurzen           3:1 2:1 XXX 1:0 1:2  4:1 0:0 1:0 1:1 3:2 3:1 4:2 4:0  8:1
 4. SC Wissenschaft Halle      3:1 5:2 1:1 XXX 2:6  5:1 3:1 1:0 2:2 3:2 6:1 3:0 3:2  4:0
 5. BSG Chemie Agfa Wolfen     0:5 1:1 3:2 3:1 XXX  0:0 2:0 3:0 3:0 7:0 4:1 6:2 6:0  1:0
 6. BSG Motor SÜd Brandenburg  0:2 6:2 1:3 0:1 7:1  XXX 4:1 2:1 1:0 2:1 4:1 6:1 6:0 10:1
 7. SC Motor Berlin            2:2 0:2 0:0 3:0 4:0  2:2 XXX 4:1 0:0 5:0 2:0 2:2 6:0  7:1
 8. BSG Einheit Greifswald     1:8 1:2 1:1 1:1 1:0  3:2 2:2 XXX 5:0 1:0 1:1 5:0 1:1  8:2
 9. BSG Motor W.Warnemünde     2:2 2:2 3:2 2:1 2:2  0:0 0:0 1:1 XXX 1:0 0:2 1:1 2:0  2:1
10. BSG Motor Wismar           0:1 0:1 2:2 2:1 4:0  1:1 4:1 1:1 2:0 XXX 4:2 3:0 4:0  1:1
11. SG Dynamo Schwerin         0:3 0:1 2:3 0:2 1:2  1:1 1:2 2:1 5:1 4:1 XXX 3:1 4:2  5:1
12. BSG Turbine Neubrandenburg 1:3 1:2 0:3 0:3 0:9  5:3 2:1 0:5°4:3 1:0 2:1 XXX 4:2  4:0°
13. BSG Einheit Brandenburg    1:3 1:2 0:3 1:3 2:4  1:3 1:1 0:2 1:1 0:3 1:2 2:1 XXX  4:2
14. SG Hohenschönhausen        0:1 0:7 0:1 0:0 1:1  2:2 4:3 1:2 0:3 1:3 1:2 4:2 2:4  XXX

NOTES :
Motor Mitte Magdeburg  - Motor Wismar 2:0 was a replay; the first game was 
suspended because of heavy rainfall at halftime (3:1)
Tur.Neubrandenburg - Einheit Greifswald played in Greifswald
Tur.Neubrandenburg - SG Hohenschönhausen played in Berlin

TABLE :
 1.BSG Lokomotive Stendal           41  26  19- 3- 4  99: 25 +74 ++
-------------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor Mitte Magdeburg        37  26  16- 5- 5  57: 37 +20
 3.BSG Empor Wurzen                 36  26  15- 6- 5  57: 30 +27
 4.SC Wissenschaft Halle            35  26  15- 5- 6  57: 34 +23
 5.BSG Chemie Agfa Wolfen           35  26  15- 5- 6  69: 43 +26
-------------------------------------------------------------------
 6.BSG Motor Süd Brandenburg        28  26  11- 6- 9  69: 52 +17 --
 7.SC Motor Berlin                  27  26   9- 9- 8  52: 38 +14 --
 8.BSG Einheit Greifswald           25  26   9- 7-10  46: 42 + 4 --
 9.BSG Motor W.Warnemünde           23  26   6-11- 9  29: 44 -15 --
10.BSG Motor Wismar                 22  26   9- 4-13  41: 45 - 4 --
11.SG Dynamo Schwerin               22  26   9- 4-13  42: 52 -10 --
12.BSG Turbine Neubrandenburg       16  26   7- 2-17  37: 83 -46 --
13.BSG Einheit Brandenburg           9  26   3- 3-20  28: 83 -55 --
14.SG Hohenschönhausen Berlin        8  26   2- 4-20  27:105 -98 --

TOP-SCORERS :
Kurt Weißenfels (L.Stendal)         34
Horst Weber (Tur.Neubrandenburg)    21
Sigfried Tröger (L.Stendal)         20
Norbert May (Wis.Halle)             19
Otto Rinkenbach (M.S.Brandenburg)   17
Klaus Büchner (C.A.Wolfen)          14

Staffel 2
                               FoW MoJ ChZ MMW DyE LoW StT ChL VoL MoE MoO ChG MoS ChK
 1. SC Fortschritt Weißenfels  XXX 2:2 1:0 4:1 3:0 4:1 3:1 2:4 4:1 1:0 2:0 6:0 5:3 4:1
 2. SC Motor Jena              3:1 XXX 2:2 1:0 2:1 1:1 1:0 3:0 6:1 3:0 3:2 3:0 3:0 4:1
 3. BSG Chemie Zeitz           1:3 1:0 XXX 4:1 1:1 2:2 7:2 3:2 2:1 5:0 8:1 4:1 6:0 6:2
 4. BSG Motor Nordhausen-West  3:3 1:1 3:2 XXX 5:1 4:3 3:3 3:1 7:0 6:0 6:2 3:1 5:1 1:0
 5. SG Dynamo Eisleben         1:2 1:2 5:2 3:1 XXX 3:0 1:0 3:1 5:1 3:0 3:2 1:2 1:2 4:0
 6. BSG Lokomotive Weimar      1:2 3:1 3:3 2:0 1:1 XXX 2:0 2:1 0:1 1:0 3:0 1:0 3:0 9:0
 7. BSG Stahl Thale            0:2 1:2 5:2 3:2°0:0 4:1 XXX 2:2 0:0 2:1 4:3 2:0 4:0 1:0
 8. BSG Chemie Lauscha         1:2 2:2 0:1 0:0 3:0 2:2 2:1 XXX 4:2 3:1 1:0 5:0 1:4°8:1
 9. KVP Vorwärts Leipzig       1:1 1:2 0:2 0:0 1:2 3:1 2:1 1:3 XXX 2:0 3:1 9:1 4:1 3:0
10. BSG Motor Eisenach         0:4 1:2 1:1 0:4 4:1 3:1 3:2 2:1 4:0 XXX 6:1 3:2 4:2 3:2
11. BSG Motor Oberlind         1:3 2:3 1:4 5:1 0:4 1:1 1:1 2:1 1:5 1:1 XXX 2:1 2:0 5:1
12. BSG Chemie Greppin         0:1 1:5 2:2 6:2 0:6 1:3 1:0 2:1 3:1 4:1 1:3 XXX 6:3 5:1
13. BSG Motor Schönebeck       0:4°1:1 0:1 0:4 3:2 1:0 1:2 3:0 3:3 3:0 1:2 4:4 XXX 4:0
14. BSG Chemie Kahla           0:3 0:2 2:1 0:3 0:1 1:3 3:5 0:2 0:7 3:3 1:3 2:2 3:1 XXX

NOTES :
Stahl Thale - Motor Nordhausen-West suspended in 89' by the referee, result stood.
Chemie Lauscha - Motor Schönbeck played in Schönbeck.
Motor Schönbeck - Fortschritt Weißenfels played in Weißenfels.

TABLE :
 1.SC Fortschritt Weißenfels        45  26  21- 3- 2  72:26 +46 ++
------------------------------------------------------------------
 2.SC Motor Jena                    42  26  18- 6- 2  60:26 +34
 3.BSG Chemie Zeitz                 34  26  14- 6- 6  73:41 +32
 4.BSG Motor Nordhausen-West        31  26  13- 5- 8  69:46 +23
------------------------------------------------------------------
 5.SG Dynamo Eisleben               29  26  13- 3-10  54:38 +16 --
 6.BSG Lokomotive Weimar            29  26  11- 6- 9  50:39 +11 --
 7.BSG Stahl Thale                  25  26  10- 5-11  46:45 + 1 --
 8.BSG Chemie Lauscha               24  26  10- 4-12  51:44 + 7 --
 9.KVP Vorwärts Leipzig             24  26  10- 4-12  53:54 - 1 --
10.BSG Motor Eisenach               21  26   9- 3-14  41:60 -19 --
11.BSG Motor Oberlind               19  26   8- 3-15  44:68 -24 --
12.BSG Chemie Greppin               19  26   8- 3-15  46:74 -28 --
13.BSG Motor Schönebeck             17  26   7- 3-16  41:70 -29 --
14.BSG Chemie Kahla                  6  26   2- 2-22  24:93 -69 --

TOP-SCORERS :
Herbert Krontal (C.Zeitz)           22
Hans Ackermann (F.Weißenfels)       18
Hasso Graf (M.Oberlind)             17
Roland Ducke (M.Schönebeck)         16
Lothar Neumann (C.Zeitz)            15
Horst Kirch (M.Jena)                15

Staffel 3
                               MoD WiG ChG MoA AuG  StF MWK FoH StS DyD MoB RoL WiP ChW
 1. BSG Motor Dessau           XXX 2:2 0:0 4:1 3:0  1:0 2:0 2:1 5:0 3:1 5:1 0:0 2:1 3:1
 2. BSG Wismut Gera            1:0 XXX 2:1 0-X 2:1  3:0 2:1 3:2 0:0 2:1 3:2 4:0 0-X 2:0
 3. BSG Chemie Glauchau        1:2 1:1 XXX 3:0 4:1  3:3 0:2 5:3 2:2 2:0 2:1 0:0 4:1 8:1
 4. BSG Motor Altenburg        3:0 0:0 1:3 XXX 5:2  0:0 4:2 2:3°5:0 1:1 3:1 3:2 X-0 6:2
 5. BSG Aufbau Großräschen     2:3 3:2 1:0 2:0 XXX  1:1 1:0°2:2 1:1 3:1 4:3 2:2 4:0 3:0
 6. BSG Stahl Freital          0:4 1:3 1:2 1:3 2:1  XXX 4:0 3:3 4:0 3:2 1:1 3:2 3:0 2:0
 7. BSG Motor West Karl Marx S.2:2 2:3 3:7 2:2 1:0  0:2 XXX 8:0 3:1 3:3 1:4 3:2 3:0 3:0
 8. BSG Fortschritt Hartha     1:0 0:2 2:4 2:3 4:1  2:0 0:0 XXX 1:3 3:1 7:0 1:1 6:1 1:1
 9. BSG Stahl Stalinstadt      3:1 X-0 0:3 0:4 0:2  4:1 0:3 2:1 XXX 3:0 1:3 1:1 2:0 4:2
10. SG Dynamo Dresden  [***]   0:0°4:2 7:3°0:3 8:1°11:1 3:0 1:2 7:1 XXX 5:1 0:0°1:1 3:0
11. BSG Motor Bautzen          0:2 1:7 0:0 0:3 1:2  1:1 1:1 3:1 2:3 3:1 XXX 1:1 4:3 5.2
12. BSG Rotation NO Leipzig    0:7 4:1 0:4 1:1 1:3  1:2 2:1 2:2 1:0 X-0 1:2 XXX 1:3 1:2
13. BSG Wismut Plauen          1:3 1:3 2:2 1:2 1:3° 5:1 3:3 4:1 5:1 3:0 1:1 1:2 XXX 4:2
14. BSG Chemie Weißwasser      0:0 2:2 2:2 2:0 1:2  1:1 1:1 2:2 6:2 1:0 2:0 0:1 1:1 XXX

NOTES :
BSG Wismut Gera - BSG Motor Altenburg (4:2) awarded with 0:0 goals and 0-2 points
  for Motor Altenburg.
BSG Wismut Gera - BSG Wismut Plauen (4:0) awarded with 0:0 goals and 0-2 points 
  for Wismut Plauen.
BSG Motor Altenburg - BSG Wismut Plauen (2:2 played in Wardau) awarded with 0:0
  goals and 2-0 points for Motor Altenburg.
BSG Stahl Stalinstadt - BSG Wismut Gera (1:5) awarded with 0:0 goals and 2-0 
  points for Stahl Stalinstadt.
BSG Rotation NO Leipzig - SG Dynamo Dresden (1:1) awarded with 0:0 goals and 
  2-0 points for BSG Rotation NO Leipzig.
Motor Altenburg - Fortschritt Hartha played in Hartha.
BSG Aufbau Großräschen - BSG Motor West Karl-Marx-Stadt played in Freienhufen.
SK DHfK Leipzig [***] - BSG Motor Dessau played in Bitterfeld.
SK DHfK Leipzig [***] - Chemie Glauchau played in Bitterfeld.
SK DHfK Leipzig [***] - BSG Aufbau Großräschen played in Bitterfeld.
SK DHfK Leipzig [***] - BSG Rotation Nord-Ost Leipzig played in Bitterfeld.
BSG Wismut Plauen - BSG Aufbau Großräschen played in Großräschen.

[***] started as SK DHfK Leipzig; during the season transferred and renamed 
      to SG DYNAMO DRESDEN.

TABLE :
 1.BSG Motor Dessau                 38  26  16- 6- 4  56:22 +34
 2.BSG Wismut Gera                  35  26  15 -5 -6  52:29 +23
 3.BSG Chemie Glauchau              35  26  14- 7- 5  68:38 +30
 4.BSG Motor Altenburg              35  26  15- 5- 6  54:34 +20
 5.BSG Aufbau Großräschen           30  26  13- 4- 9  49:48 + 1
------------------------------------------------------------------
 6.BSG Stahl Freital                25  26   9- 7-10  41:54 -13 --
 7.BSG Motor West Karl Marx Stadt   23  26   8- 7-11  48:49 - 1 --
 8.BSG Fortschritt Hartha           23  26   8- 7-11  53:56 - 3 --
 9.BSG Stahl Stalinstadt            22  26   9- 4-13  34:63 -29 --
10.SG Dynamo Dresden                21  26   8- 5-13  61:45 +16 --
11.BSG Motor Bautzen                20  26   7- 6-13  42:63 -21 --
12.BSG Rotation Nord-Ost Leipzig    20  26   6- 8-12  29:49 -20 --
13.BSG Wismut Plauen                19  26   7- 5-14  43:55 -12 --
14.BSG Chemie Weißwasser            18  26   5- 8-13  34:59 -25 --

TOP-SCORERS :
Werner Beyer (C.Glauchau)            21
Werner Jugold (M.West-K-M-S.)        18
Werner Einbock (F.Hartha)            17
Rudolf Fünfert (A.Großräschen)       14
Heinz Ilsch (M.Dessau)               14
Sighard Buchheim (W.Plauen)          14

Promotion Playoff for Oberliga :
                             FoW LoS MoD   P  G  W D L  Goals
1.BSG Fortschritt Weißenfels XXX 2:1 2:0  |7  4  3-1-0  10: 6 +4 ++
2.BSG Lokomotive Stendal     1:2 XXX 2:0  |3  4  1-1-2   5: 5 =  ++
3.BSG Motor Dessau           4:4 1:1 XXX  |2  4  0-2-2   5: 9 -4

Relegation Play-Out :
                             CAW AuG DyE
1.BSG Chemie Agfa Wolfen     XXX 5:2 4:1  |4  4  2-0-2   9: 6 +3
2.BSG Aufbau Großraschän     2:0 XXX 0:1  |4  4  2-0-2   5: 6 -1
3.SG Dynamo Eisleben         1:0 0:1 XXX  |4  4  2-0-2   3: 5 -2 --

Promotions Play-Off Staffel 1 : for the newly formed DDR-LIGA II
                             MoS LoC AkB ChB TrG
1.BSG Motor Stralsund        XXX 4:1 2:1 3:2 3:1  12  8  6-0-2  17:12 + 5 ++
2.BSG Lokomotive Cottbus     2:0 XXX 4:1 0:1 3:1  10  8  4-2-2  10: 6 + 4 ++
3.BSG Aktivist Bleicherode   1:3 3:3 XXX 4:1 9:2   7  8  3-1-4  23:17 + 6
4.BSG Chemie Torgau          1:2 4:4 0:3 XXX 5:1   6  8  2-2-4  14:17 - 3
5.BSG Traktor Grönigen       3:0 1:4 2:1 0:0 XXX   5  8  2-1-5  11:25 -14

Promotions Play-Off Staffel 2 : for the newly formed DDR-LIGA II
                             ChL StR MoS MoH ChJ
1.BSG Chemie Leuna           XXX 2:1 1:1 6:0 4:1  13  8  5-3-0  23: 7 +16 ++
2.SC Stahl Riesa             2:2 XXX 2:1 3:0 3:1   9  8  3-3-2  12: 8 + 4 ++
3.BSG Motor Sonneberg        2:2 0:0 XXX 4:1 3:1   9  8  3-3-2  14:12 + 2
4.BSG Motor Henningsdorf     0:3 1:0 5:2 XXX 3:0   6  8  3-0-5  14:23 - 9
5.BSG Chemie Jena            0:3 1:1 0:1 5:4 XXX   3  8  1-1-6   9:22 -13

Promotions Play-Off Staffel 3 : for the newly formed DDR-LIGA II
                             FNG Lic MBL MoE LoE
1.BSG Fortschritt Neustadt G.XXX 7:0 2:1 2:0 2:3  10  8  5-0-3  21:10 +11 ++ Neusatdt Glewe
2.SG Lichtenberg 47          2:0 XXX 4:1 4:1 6:0   9  8  3-3-2  12: 8 + 4 ++
3.BSG Motor Brand Langenau   2:1 4:1 XXX 4:1 6:1   8  8  4-0-4  21:15 + 6
4.BSG Motor Eberswalde       1:5 1:0 2:1 XXX 5:2   8  8  4-0-4  14:19 - 5
5.BSG Lokomotive Waren       1:2 1:1 3:2 1:3 XXX   5  8  2-1-5  12:27 -15

Promoted to Oberliga :
  BSG Fortschritt Weißenfels
  BSG Lokomotive Stendal
Relegated from Oberliga :
  SC Chemie Halle-Leuna
  BSG Fortschritt Meerane

Relegated to DDR-LIGA II :
BSG Motor SÜd Brandenburg    SG Dynamo Eisleben      BSG Stahl Freital
SC Motor Berlin              BSG Lokomotive Weimar   BSG Motor West Karl Marx Stadt
BSG Einheit Greifswal        BSG Stahl Thale         BSG Fortschritt Hartha
BSG Motor W.Warnemünde       BSG Chemie Lauscha      BSG Stahl Stalinstadt
BSG Motor Wismar             KVP Vorwärts Leipzig    SG Dynamo Dresden
SG Dynamo Schwerin           BSG Motor Eisenach      BSG Motor Bautzen
BSG Turbine Neubrandenburg   BSG Motor Oberlind      BSG Rotation Nord-Ost Leipzig (Rotation Süd-West)
BSG Einheit Brandenburg      BSG Chemie Greppin      BSG Wismut Plauen
SG Hohenschönhausen Berlin   BSG Motor Schönebeck    BSG Chemie Weißwasser
                             BSG Chemie Kahla

Promoted to DDR-LIGA I :
  None
Promoted to DDR-LIGA II :
  BSG Motor Stralsund
  BSG Lokomotive Cottbus
  BSG Chemie Leuna
  SC Stahl Riesa
  BSG Fortschritt Neustadt Glewe
  SG Lichtenberg 47 Berlin

Bezirksliga Champions :
 Berlin         : SG Lichtenberg 47
 Cottbus        : BSG Lokomotive Cottbus
 Dresden        : SC Stahl Riesa
 Erfurt         : BSG Aktivist Bleicherode
 Frankfurt      : BSG Motor Eberswalde
 Gera           : BSG Chemie Jena
 Halle          : BSG Chemie Leuna
 K.M.Stadt      : BSG Motor Brand Langenau
 Leipzig        : BSG Chemie Torgau
 Magdeburg      : BSG Traktor Grönigen
 Neubrandenburg : BSG Lokomotive Waren
 Potsdam        : BSG Motor Henningsdorf
 Rostock        : BSG Motor Stralsund
 Schwerin       : BSG Fortschritt Neustadt Glewe
 Suhl           : BSG Motor Sonneberg (BSG Einheit)


1955

DDR-LIGA I
                               FoM MNW MoD CHL MoJ WiH MMM MoA WiG ChW EmW ChZ ChG AuG
 1. BSG Fortschritt Meerane    XXX         5:2 1:1 2:1°2:1 0:0             5:1 2:1
 2. BSG Motor Nordhausen-West  0:1 XXX     3:7         4:3 3:0°        3:1     5:2 5:0
 3. BSG Motor Dessau           2:1 1:1 XXX         3:1             2:1     2:2 3:1°5:1
 4. SC Chemie Halle-Leuna              2:2 XXX 3:1 2:2             3:1     1:2 5:1
 5. SC Motor Jena                  1:2 2:3     XXX 4:0 1:0 5:2 4:2         4:0
 6. SC Wissenschaft Halle          2:2             XXX 5:3 2:0         3:0     4:1 4:1
 7. BSG Motor Mitte Magdeburg          4:1 2:3°        XXX 2:0 3:0     2:2     2:1 9:0
 8. BSG Motor Altenburg                4:2 0:3             XXX 2:0 4:1 2:0     4:3
 9. BSG Wismut Gera            3:2 2:2 2:2 0:3     1:1         XXX         3:1
10. BSG Chemie Wolfen          0:0 0:1         5:2 2:2 1:1     2:1 XXX     2:2°
11. BSG Empor Wurzen           1:1     1:1 2:0 1:2             1:4 3:4 XXX
12. BSG Chemie Zeitz               1:0             0:4 0:1 2:2         0:3 XXX     6:1
13. BSG Chemie Glauchau                        1:3             4:2 2:1 2:1 6:1 XXX 3:6
14. BSG Aufbau Großräschen     2:5         2:1 0:0         0:5 2:3 3:2 0:1         XXX

NOTES :
°Fortschritt Meerane - Wissenschaft Halle played in Meuselwitz
°Motor Nordhausen-West - Motor Altenburg played in Apolda
°Motor Dessau - Chemie Glauchau played in Riesa
°Motor Jena - Wismut Gera played in Saalfeld
°Motor Mitte Magdeburg  - Chemie Halle-Leuna played in Halberstadt
°Chemie Wolfen - Chemie Zeitz played in Naumburg
°Aufbau Großräschen - Empor Wurzen played in Senftenberg

TABLE :
 1.BSG Fortschritt Meerane          18  13  7- 4- 2  27:15 +12
 2.BSG Motor Nordhausen-West        17  13  7- 3- 3  31:21 +10
 3.BSG Motor Dessau                 17  13  6- 5- 2  29:23 + 6
 4.SC Chemie Halle-Leuna            16  13  7- 2- 4  35:23 +12
 5.SC Motor Jena                    16  13  7- 2- 4  30:20 +10
 6.SC Wissenschaft Halle            16  13  6- 4- 3  31:21 +10
 7.BSG Motor Mitte Magdeburg        14  13  6- 2- 5  33:20 +13
 8.BSG Motor Altenburg              14  13  6- 2- 5  25:23 + 2
 9.BSG Wismut Gera                  11  13  4- 3- 6  23:29 - 6
10.BSG Chemie Wolfen                10  13  3- 4- 6  22:26 - 4
11.BSG Empor Wurzen                  9  13  3- 3- 7  17:24 - 7
12.BSG Chemie Zeitz                  9  13  3- 3- 7  18:34 -16
13.BSG Chemie Glauchau               8  13  4- 0- 9  28:39 -11
14.BSG Aufbau Großräschen            7  13  3- 1- 9  18:49 -31

TOP-SCORERS :
Heinz Ilsch (M.Dessau)              15
Norbert May (Wis.Halle)              9
Klaus Büchner (C.Wolfen & C.Halle L.)9
Roland Ducke (M.Jena)                8
Günter Hirschmann (M.M.Magdeburg )   8
Franz Marzahl (M.M.Magdeburg )       8

DDR-LIGA II - Staffel Nord
                               DyE MSB EiG MoB StS VoC MoW MoS FNG DyS Lic MWW TuN StT
 1. SG Dynamo Eisleben         XXX     4:1 1:0°2:1°2:2                 6:2 2:0
 2. BSG Motor Süd Brandenburg  1:2 XXX     1:0                 5:0 7:1 3:1 3:2     5:4
 3. BSG Einheit Greifswald         2:1 XXX                 2:0 2:2         3:0 4:2 0:0
 4. SC Motor Berlin                    3:1 XXX 1:1         3:2 7:0         3:1 1:2 3:0
 5. BSG Stahl Stalinstadt          2:0 1:2     XXX 2:3 4:1 2:0             2:1 2:1
 6. ASK Vorwärts Cottbus           1:2 1:3 1:2     XXX         1:1 5:1     1:0     3:0
 7. BSG Motor Wismar           0:2 0:2 2:3 0:1     1:0 XXX     7:2 1:0
 8. BSG Motor Stralsund        2:0 0:1             1:0 1:3 XXX         3:1 1:3 2:0
 9. BSG Fortschritt Neustadt G.2:7             3:3         1:3 XXX     7:0     1:3 2:0
10. SG Dynamo Schwerin         0:3     1:1 1:1 0:1         8:1 0:4 XXX             6:2
11. SG Lichtenberg 47 Berlin           0:3 0:2 2:0 2:1 2:1         4:3 XXX
12. BSG Motor W. Warnemünde                            0:1     3:5 2:3 2:0 XXX 6:0 (1)
13. BSG Turbine Neubrandenburg 1:1 0:2             1:6 1:2         1:2 1:2     XXX
14. BSG Stahl Thale            0:0             1:2     3:0 2:3         4:2     1:2 XXX

NOTES :
Dynamo Eisleben - Motor Berlin played in Siersleben
Dynamo Eisleben - Stahl Stalinstadt played in Siersleben
(1) Motor Warnowwerft Warnemünde (Rostock) - BSG Stahl Thale (1:1) awarded
    with 0:0 goals and 2-0 on points to Motor.

TABLE :
 1.SG Dynamo Eisleben          21  13  9- 3- 1  32:12 +20
 2.BSG Motor Süd Brandenburg   20  13 10- 0- 3  33:15 +18
 3.BSG Einheit Greifswald      19  13  8- 3- 2  27:17 +10
 4.SC Motor Berlin             18  13  8- 2- 3  27:11 +16
 5.BSG Stahl Stalinstadt       16  13  7- 2- 4  23:17 + 6
 6.ASK Vorwärts Cottbus        12  13  5- 2- 6  25:18 + 7
 7.BSG Motor Wismar            12  13  6- 0- 7  19:21 - 2
 8.BSG Motor Stralsund         12  13  6- 0- 7  19:26 - 7
 9.BSG Fortschritt Neustadt G  11  13  4- 3- 6  30:42 -12
10.SG Dynamo Schwerin          10  13  4- 2- 7  26:33 - 7
11.SG Lichtenberg 47 Berlin    10  13  5- 0- 8  18:36 -18
12.BSG Motor W. Warnemünde      8  13  4- 0- 9  20:24 - 4
13.BSG Turbine Neubrandenburg   7  13  3- 1- 9  15:32 -17
14.BSG Stahl Thale              6  13  2- 2- 9  18:28 -10

TOP-SCORERS :
Horst Laucke (M.S.Brandenburg) 9
Horst Meier (F.Neustadt-Gleve) 9
Karl-Friedrich Eggert(F.Neu-G.)9
Lothar Woltersdorf (M.S.Brande)8
Horst Zeinert (M.Berlin)       8
Herbert Heinze (St.Stalinstadt)8
Günter Kersten (E.GReifswald)  8

DDR-LIGA II - Staffel Süd
                                1   2   3   4   5   6   7   8   9  10  11   12  13  14
                               ChL MWK LoW DyD MoB StR MoO ChL ChG StF RoL  LoC FoH MoE
 1. BSG Chemie Leuna           XXX 1:1 0:0         2:0 4:2     0:0     3:1
 2. Motor West K.M.Stadt           XXX     5:2 4:2     3:2     5:1     3:1 13:3     3:1
 3. BSG Lokomotive Weimar          2:2 XXX 1:2 3:3                 2:1 3:0  1:0     2:1
 4. SG Dynamo Dresden          0:0         XXX 3:3 1:0     3:1                  1:0 5:2
 5. BSG Motor Bautzen          1:3             XXX 1:2 7:1 5:2     2:1      3:1 1:0
 6. SC Stahl Riesa                 0:2 2:4         XXX     5:1 3:1     2:2      4:2
 7. BSG Motor Oberlind                 1:2 1:1     3:0 XXX 1:6     2:1 4:1      2:0
 8. BSG Chemie Lauscha         1:3 2:0 2:2                 XXX 2:0     2:0          2:0
 9. BSG Chemie Greppin                 0:0 2:2 1:1     3:3     XXX     1:0  0:0
10. BSG Stahl Freital          1:2 5:1     1:2     3:4     3:0 2:2 XXX              4:1
11. BSG Rotation SW Leipzig                2:2 4:3                 3:0 XXX  2:0 3:0 0:1
12. BSG Lokomotiv Cottbus      0:0         2:0     1:2 0:2 3:2     2:2      XXX 2:1
13. BSG Fortschritt Hartha     0:0 1:0 2:2                 2:3 3:2 1:2          XXX
14. BSG Motor Eisenach         1:1             4:5 2:2 1:3     1:2          7:3 2:4 XXX

TABLE :
 1.BSG Chemie Leuna                 19  13  6- 7- 0  19: 8 +11
 2.Motor West Karl-Marx-Stadt       18  13  8- 2- 3  42:23 +19
 3.BSG Lokomotive Weimar            18  13  6- 6- 1  24:16 + 8
 4.SG Dynamo Dresden                17  13  6- 5- 2  24:20 + 4
 5.BSG Motor Bautzen                15  13  6- 3- 4  37:29 + 8
 6.SC Stahl Riesa                   14  13  6- 2- 5  26:25 + 1
 7.BSG Motor Oberlind               14  13  6- 2- 5  27:29 - 2
 8.BSG Chemie Lauscha               13  13  6- 1- 6  26:27 - 1
 9.BSG Chemie Greppin               11  13  2- 7- 4  15:22 - 8
10.BSG Stahl Freital                10  13  4- 2- 7  26:24 + 2
11.BSG Rotation Süd-West Leipzig    10  13  4- 2- 7  19:24 - 5
12.BSG Lokomotive Cottbus            9  13  3- 3- 7  17:35 -18
13.BSG Fortschritt Hartha            8  13  3- 2- 8  16:24 - 8
14.BSG Motor Eisenach                6  13  2- 2- 9  24:36 - 8

TOP-SCORERS :
Erwin Knauerhase (M.Bautzen)        14
Hans Böhme (S.Riesa)                13
Klaus Bauer (M.W-K-M-S.)            12
Werner Jugold (M.W-K-M-S.)          11
Ernst Beck (C.Lauscha)               9
Rudolf Härtel (D.Dresden)            9
Günter Blümel (M.Bautzen)            9

BEZIRKS-MEISTER :
 Berlin 1       : BSG Lokomotive Lichtenberg
 Berlin 2       : BSG Dynamo Berlin Mitte (Dynamo II)
 Cottbus        : BSG Aktivist Welzow
 Dresden        : BSG Motor Görlitz
 Erfurt         : BSG Motor Gotha
 Frankfurt      : BSG Motor Eberswalde
 Gera           : BSG Chemie Jena
 Halle 1        : BSG Aktivist Geiselthal
 Halle 2        : BSG Motor 'Polysius' Dessau
 K.M.Stadt      : ----------------
 Leipzig        : SG Zwenkau
 Magdeburg      : BSG Einheit Burg
 Neubrandenburg : SV KVP Vorwärts Prenzlau
 Potsdam        : BSG Motor Henningsdorf
 Rostock        : BSG Lokomotive Stralsund
 Schwerin       : SC Traktor Schwerin
 Suhl           : BSG Motor Sonneberg

No promotion nor relegation after this transitional season.


1956

DDR-LIGA I
                               MoJ CHL MMM FoM WiH EmW WiG ChZ CAW MoD ChG MoA  MNW  AuG
 1. SC Motor Jena              XXX 3:1 4:0 4:0 5:0 2:1 4:1 3:0 5:1 3:2 4:1 6:0 10:0 11:0
 2. SC Chemie Halle-Leuna      4:2 XXX 3:2 4:2 6:1 3:0 0:2 3:0 5:1 3:1 8:0 9:0  3:1  4:1
 3. BSG Motor Mitte Magdeburg  2:1 2:1 XXX 0:2 2:2 1:0 1:1 5:0 2:1 2:2 4:0 6:1  3:0  0:1
 4. BSG Fortschritt Meerane    1:3 2:0 1:1 XXX 1:1 3:0 0:2 3:2 3:1 7:0 3:0 2:1  3:0  4:1
 5. SC Wissenschaft Halle      1:1 1:5 4:1 3:1 XXX 0:2 2:0 5:1 6:2 5:1 1:1 2:3  5:1  6:0
 6. BSG Empor Wurzen           3:0 1:1 1:1 1:1 1:1 XXX 2:1 0:0 1:1 0:0 2:0 6:0  3:1  3:0
 7. BSG Wismut Gera            1:1 1:2 0:1 0:1 2:1 3:2 XXX 1:0 0:0 1:0 2:2 4:2  3:1  1:0°
 8. BSG Chemie Zeitz           0:2 1:1 3:4°1:4 1:3°0:1 4:1 XXX 4:1 1:0 1:1 2:0  2:0° 2:1
 9. BSG Chemie Agfa Wolfen     1:1 1:5 1:5 0:2 2:1 5:1 2:2 1:1 XXX 3:0 1:3 2:2  7:0  4:1
10. BSG Motor Dessau           0:4 1:1 2:2 1:0 1:2 6:2 1:0 1:4 2:1 XXX 1:1 1:0  0:3  5:0
11. BSG Chemie Glauchau        2:4 1:4 2:1 1:0 1:2 1:2 3:0 1:1 0:2 1:0 XXX 1:0  3:0  0:2
12. BSG Motor Altenburg        1:1 3:2 0:2 1:0 1:2 1:3 2:5 0:2 3:2 1:0 3:2 XXX  4:2  3:0
13. BSG Motor Nordhausen-West  0:2 1:1 2:4 0:3 2:1 1:1 1:2 4:2 5:3 2:2 3:0 5:1  XXX  4:1
14. BSG Aufbau Großräschen     0:3 0:3 1:1 4:2 2:1 3:0 1:0 0:1 0:1 0:3 3:0 0:0  0:0  XXX

NOTES :
°Wismut Gera - Aufbau Großräschen (5:3) was replayed 1:0
°BSG Chemie Zeitz - Motor Mitte Magdeburg  played in Magdeburg 
°BSG Chemie Zeitz - Wissenschaft Halle played in Halle
°BSG Chemie Zeitz - Motor Nordhausen-West played in Nordhausen

TABLE :
 1.SC Motor Jena                    42  26  19- 4- 3  89:23 +66 ++
 2.SC Chemie Halle-Leuna            38  26  17- 4- 5  82:31 +51 ++
------------------------------------------------------------------
 3.BSG Motor Mitte Magdeburg        33  26  13- 7- 6  55:36 +19    (SC Aufbau)
 4.BSG Fortschritt Meerane          31  26  14- 3- 9  51:32 +19
 5.SC Wissenschaft Halle            29  26  12- 5- 9  59:46 +13
 6.BSG Empor Wurzen                 28  26  10- 8- 8  39:36 + 3
 7.BSG Wismut Gera                  27  26  11- 5-10  36:36 =
 8.BSG Chemie Zeitz                 23  26   9- 5-12  36:46 -10
 9.BSG Chemie Agfa Wolfen           20  26   7- 6-13  47:60 -13
10.BSG Motor Dessau                 20  26   7- 6-13  33:49 -16
11.BSG Chemie Glauchau              19  26   7- 5-14  28:54 -26
12.BSG Motor Altenburg              19  26   8- 3-15  33:69 -36
------------------------------------------------------------------
13.BSG Motor Nordhausen-West        18  26   7- 4-15  39:69 -30 --
14.BSG Aufbau Großräschen           17  26   7- 3-16  22:62 -40 --

TOP-SCORERS :
Helmut Müller (M.Jena)              28
Alfred Jaukus (C.Halle-Leuna)       21
Werner Lehrmann (C.Halle-Leuna)     21
Klaus Büchner (C.Halle-Leuna)       17
Horst Kirsch (M.Jena)               16

DDR-LIGA II - Staffel Nord
                               StS DyE DyS MoB VoC StT MWW MoW MSB EiG FNG MoS L47 TuN
 1. BSG Stahl Stalinstadt      XXX 1:0 1:0 2:0 1:2 2:0 4:2 3:0 3:2 2:0 2:1 1:2°3:1 5:1
 2. SG Dynamo Eisleben         1:2 XXX 3:1 1:1 4:1 1:2 3:0 0:2 1:1 0:0 7:1 3:0 9:0 3:2
 3. SG Dynamo Schwerin         2:1 2:3 XXX 3:2 5:4 0:1 2:0 1:1 0:0 1:1 1:0 0:1 2:0 4:1
 4. SC Motor Berlin            2:1 2:1 2:2 XXX 1:1 2:0 1:4 1:4 2:2 1:1 4:2 1:1 1:1 8:0
 5. SC Vorwörts Cottbus        1:1 2:2 2:2 4:0 XXX 4:3 3:0 3:0 4:3 1:2 0:0 5:2 5:2 3:2
 6. BSG Stahl Thale            0:0 1:1 0:6 2:2 2:2 XXX 2:2 5:1 3:5 5:2 1:1 5:1 1:2 1:1
 7. BSG Motor W.Warnemünde     2:1 1:3 3:1 0:1 2:3 1:1 XXX 1:1 1:0 0:2 1:1 0:3 4:0 1:0
 8. BSG Motor Wismar           0:0 2:3 0:1 0:2 4:1 7:2 0:2 XXX 4:0 0:1 2:0 1:0 2:1 2:0
 9. BSG Motor Süd-Brandenburg  4:1 0:0 2:2 1:1 2:0 1:2 2:4 1:1 XXX 1:2 2:0 1:0 5:0 3:2
10. BSG Einheit Greifswald     0:1 3:1 0:1 0:3 0:1 1:1 0:0 1:1 0:0 XXX 2:0 4:1 2:3 1:1
11. BSG Fortschritt Neustadt G.0:5 1:2 0:2 1:0 1:0 0:2 0:1 2:2 3:1 1:0 XXX 1:0 4:1 2:0
12. BSG Motor Stralsund        3:1 0:1 3:3 1:1 1:1 0:2 0:1 1:1 1:2 0:3 2:1 XXX 1:1 1:1
13. SG Lichtenberg 47 Berlin   1:4 1:0 1:1 1:5 (1) 1:2 3:5 2:2 1:0 4:0 1:1 1:1 XXX 0:1
14. BSG Turbine Neubrandenburg 0:0 0:4 1:2 2:2 2:0 3:5 3:0 1:0 3:3 0:0 1:5 1:4 1:3 XXX

NOTES :
(1) Lichtenberg 47 - Vorwörts Cottbus awarded with 0:0 Goals and 2-0 points 
    to Lichtenberg.
°Stahl Stalinstadt - Motor Stralsund played in Frankfurt/Oder.

TABLE :
 1.BSG Stahl Stalinstadt            34  26  15- 4- 7  48:27 +21 ++
------------------------------------------------------------------
 2.SG Dynamo Eisleben               32  26  13- 6- 7  57:29 +28
 3.SG Dynamo Schwerin               32  26  12- 8- 6  47:33 +14
 4.SC Motor Berlin                  29  26   9-11- 6  48:38 +10    (TSC Oberschöneweide)
 5.SC Vorwörts Cottbus              29  26  11- 7- 8  53:44 + 9
 6.BSG Stahl Thale                  29  26  10- 9- 7  51:49 + 2
 7.BSG Motor W.Warnemünde           27  26  11- 5-10  38:40 - 2
 8.BSG Motor Wismar                 26  26   9- 8- 9  40:35 + 5
 9.BSG Motor Süd-Brandenburg        25  26   8- 9- 9  44:41 + 3
10.BSG Einheit Greifswald           25  26   8- 9- 9  28:30 - 2
11.BSG Fortschritt Neustadt Glewe   21  26   8- 5-13  29:42 -13
------------------------------------------------------------------
12.BSG Motor Stralsund              20  26   6- 8-12  30:43 -13 --
13.SG Lichtenberg 47 Berlin         20  26   7- 6-13  32:62 -30 --
14.BSG Turbine Neubrandenburg       15  26   4- 7-15  30:62 -32 --

TOP-SCORERS :
Gerhard Vogt (V.Cottbus)            19
Rudolf Brunst (D.Schwerin)          18
Reinhard Gelhaar (M.Wismar)         13
Hary Nosal (S.Stalinstadt)          12
Georg Eiermann (S.Stalinstadt)      12

DDR-LIGA II - Staffel Süd
                               LoW ChL CLe MoB MoO MoE MWK FoH ChG RoL StR LoC DyD StF
 1. BSG Lokomotive Weimar      XXX 1:2 4:0 5:0 2:2 2:0 2:0 5:1 3:2 4:0 2:2 2:0 2:0 5:1
 2. BSG Chemie Lauscha         1:2 XXX 1:0 4:2 2:2 2:0 1:1 2:0 3:2 7:1 2:0 4:1 1:0 7:0
 3. BSG Chemie Leuna           0:3 2:0 XXX 1:1 4:1 6:0 1:0 0:1 1:0 7:4 1:1 3:1 2:1 3:1
 4. BSG Motor Bautzen          1:1 1:0 4:0 XXX 5:3 5:0 1:0 4:1 3:3 2:0 1:1 1:2 (1) 5:1
 5. BSG Motor Oberlind         1:0 3:0 2:3 1:0 XXX 4:2 1:1 0:0 2:0 1:2 2:2 3:1 3:3 3:1
 6. BSG Motor Eisenach         1:0 0:1 0:0 2:1 4:1 XXX 1:1 4:0 1:3 1:1 2:0 3:1 1:0 1:1
 7. BSG Motor West K-M-S.      0:2 0:0 2:1 3:1 1:2 0:0 XXX 5:1 3:1 6:2 1:4 2:2 3:0 3:0
 8. BSG Fortschritt Hartha     3:4 3:0 2:3 2:0 4:2 4:1 1:2 XXX 1:2 1:1 1:0 4:2 (2) 1:0
 9. BSG Chemie Greppin         1:1 3:1 1:2 0:0 1:4 0:1 3:1 3:0 XXX 0:0 2:0 5:1 3:0 1:1
10. BSG Rotation SW Leipzig    1:1 1:1 1:1 1:3 0:0 0:3 4:2 1:1 1:2 XXX 0:1 1:1 1:0 6:1
11. SC Stahl Riesa             2:3 0:1 1:3 3:3 (3) 4:0 1:2 1:1 0:1 1:1 XXX 3:1 1:1 4:0
12. BSG Lokomotive Cottbus     1:2 2:2 2:1 1:0 2:0 1:1 2:1 1:2 2:0 1:3 5:0 XXX 2:1 1:3
13. SG Dynamo Dresden          2:1 0:1 6:0 2:4 3:1 (4) (5) 4:0 2:1 (6) 0:0 2:2 XXX 7:0
14. BSG Stahl Freital          4:1 0:0 1:1 2:4 2:4 1:1 3:2 0:1 2:1 0:4 0:1 0:4 0:3 XXX

NOTES :
(1) Motor Bautzen - Dynamo Dresden (1:1) awarded with 0:0 on goals and 2-0 on 
    points.
(2) Fortschritt Hartha - Dynamo Dresden (0:1) awarded with 0:0 on goals and 
    2-0 on points.
(3) Stahl Riesa - Motor Oberlind (0:1) awarded with 0:0 on goals and 2-0 on
    points.
(4) Dynamo Dresden - Motor Eisenach (3:0) awarded with 0:0 on goals and 0-2 on
    points.
(5) Dynamo Dresden - Motor West Karl-Marx-Stadt (4:1) awarded with 0:0 on 
    goals and 0-2 on points.
(6) Dynamo Dresden - BSG Rotation Süd-West Leipzig (3:0) awarded with 0:0 
    on goals and 0-2 on points.

In all the above matches SG Dynamo Dresden used a player (Joachim Vogel) 
who was ineligible.

TABLE :
 1.BSG Lokomotive Weimar            37  26  16- 5- 5  60:28 +32 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Chemie Lauscha               34  26  14- 6- 6  46:27 +19
 3.BSG Chemie Leuna                 31  26  13- 5- 8  46:41 + 5
 4.BSG Motor Bautzen                30  26  12- 6- 8  53:39 +14
 5.BSG Motor Oberlind               27  26  10- 7- 9  48:45 + 3
 6.BSG Motor Eisenach               27  26  10- 7- 9  30:39 - 9
 7.BSG Motor West K-M-S.            26  26  10- 6-10  42:37 + 5
 8.BSG Fortschritt Hartha           26  26  11- 4-11  36:47 -11
 9.BSG Chemie Greppin               25  26  10- 5-11  41:36 + 5
10.BSG Rotation SW Leipzig          24  26   7-10- 9  37:48 -11    (BSG Aufbau SW Leipzig)
11.SC Stahl Riesa                   23  26   7- 9-10  33:36 - 3
------------------------------------------------------------------
12.BSG Lokomotive Cottbus           23  26   9- 5-12  42:49 - 7 --
13.SG Dynamo Dresden                18  26   6- 6-14  37:29 + 8 --
14.BSG Stahl Freital                13  26   4- 5-17  25:74 -49 --

TOP-SCORERS :
Hasso Graf (M.Oberlind)             19
Erwin Knauerhasse (M.Bautzen)       15
Erich Böhnki (L.Weimar)             14
Hand Schütze (C.Leuna)              14
Dieter Stöckl (M.West K-M-S.)       13
Hans Göring (L.Weimar)              13

Promotions Play-Offs for DDR-LIGA II "Staffel 1"
                          MoS AkB AkZ  ChS TrS
1.BSG Motor Steinach      XXX 2:0 4:3 10:0 2:1  11  8  5-1-2  25:11 +14 ++
2.BSG Aktivist Böhlen     1:1 XXX 2:1  2:1 1:0  10  8  4-2-2  12:14 - 2 ++
3.BSG Aktivist KM Zwikau* 2:1 6:1 XXX  1:1 5:4   9  8  4-1-3  23:17 + 6    *(Aktivist "Karl-Marx")
4.BSG Chemie Schwarzheide 3:1 2:2 1:3  XXX 6:0   6  8  2-2-4  15:21 - 6
5.SC Traktor Schwerin     1:4 1:3 3:2  2:1 XXX   4  8  2-0-6  12:24 -12

Promotions Play-Offs for DDR-LIGA II "Staffel 2"
                          DyB ChR MoR MoE MZJ
1.SC Dynamo Berlin 1b     XXX 3:0 2:1 7:1 2:1   13  8  6-1-1  21: 6 +15 ++
2.BSG Chemie Riesa        2:0 XXX 4:1 4:0 4:2   11  8  5-1-2  22:14 + 8 ++
3.BSG Motor Rostock       0:1 5:5 XXX 1:1 3:0    7  8  2-3-3  16:17 - 1
4.BSG Motor Eberswalde    1:6 2:1 3:3 XXX 1:1    5  8  1-3-4  10:27 -17
5.BSG Motor Zeiss Jena    0:0 1:2 1:2 4:1 XXX    4  8  1-2-5  10:15 - 5

Promotions Play-Offs for DDR-LIGA II "Staffel 3"
                          MoS MoH VoP AkG ChS
1.BSG Motor Sömmerda      XXX 3:1 2:2 1:0 6:2   11  8  4-3-1  19:10 + 9 ++
2.BSG Motor Henningsdorf  1:1 XXX 4:1 3:2 3:1    9  8  4-1-3  16:16 =   ++
3.SV Vorwärts Prenzlau    3:2 0:2 XXX 2:1 2:1    9  8  4-1-3  14:18 - 4
4.BSG Aktivist Geiselthal 1:1 4:1 4:1 XXX 3:3    6  8  2-2-4  16:14 + 2
5.BSG Chemie Schönebeck   0:3 4:1 2:3 2:1 XXX    5  8  2-1-5  15:22 - 7

Promoted to Oberliga 
  SC Motor Jena
  SC Chemie Halle-Leuna

Relegated from Oberliga :
  SC Dynamo Berlin
  SC Empor Rostock

Promoted to DDR-LIGA I :
  BSG Stahl Stalinstadt
  BSG Lokomotive Weimar

Relegated to DDR-LIGA II :
  BSG Motor Nordhausen-West
  BSG Aufbau Großräschen

Relegated to Bezirksliga :
  BSG Motor Stralsund           BSG Lokomotive Cottbus
  SG Lichtenberg 47 Berlin      SG Dynamo Dresden
  BSG Turbine Neubrandenburg    BSG Stahl Freital

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : SC Dynamo Berlin 1B
 Cottbus        : BSG Chemie Schwarzheide
 Dresden        : BSG Chemie Riesa
 Erfurt         : BSG Motor Sömmerda
 Frankfurt      : BSG Motor Eberswalde
 Gera           : BSG Motor Zeiss Jena
 Halle          : BSG Aktivist Geiselthal
 K.M.Stadt      : BSG Aktivist "Karl-Marx" Zwickau (Motor II)
 Leipzig        : BSG Aktivist Böhlen
 Magdeburg      : BSG Chemie Schönebeck
 Neubrandenburg : SV KVP Vorwärts Prenzlau
 Potsdam        : BSG Motor Henningsdorf
 Rostock        : BSG Motor Rostock
 Schwerin       : BSG Einheit Schwerin
 Suhl           : BSG Motor Steinach


1957

DDR-LIGA I
                               DyB EmR AuM ChW WiH ChZ FoM StS EmW LoW WiG ChG MoD MoA
 1. SC Dynamo Berlin           XXX 1:2 1:2 2:1 2:1 3:2 7:0 4:0 3:0 4:1 4:1 8:0 5:0 8:2
 2. SC Empor Rostock           1:0 XXX 2:0 0:0 5:0 3:1 3:0 3:2 6:0 5:1 4:0 4:1 2:0 1:0
 3. SC Aufbau Magdeburg        1:2 1:0 XXX 2:2 1:1 2:0 1:2 1:2 1:1 4:1 2:2 2:0 3:1 4:3
 4. BSG Chemie Wolfen          1:0 2:4 0:1 XXX 2:1 2:2 1:1 2:1 0:1 0:2 3:1 8:2 7:1 3:0
 5. SC Wissenschaft Halle      0:2 4:0 3:1 2:1 XXX 2:2 1:1 2:0 1:3 3:0 2:0 2:2 6:0 4:1
 6. BSG Chemie Zeitz           2:3 0:0 2:0 1:1 1:1 XXX 2:1 5:1 5:1 2:1 1:1 4:1 6:1 3:1
 7. BSG Fortschritt Meerane    2:3 2:1 1:4 0:0 3:0 2:1 XXX 2:1 5:0 0:0 1:4 4:3 3:2 2:1
 8. BSG Stahl Stalinstadt      2:3 0:0 0:3 0:3 0:1 2:1 2:1 XXX 1:1 1:0 1:1 4:1 3:1 7:1
 9. BSG Empor Wurzen           2:5 0:3 0:1 3:0 2:2 2:0 3:0 0:1 XXX 3:1 2:0 1:3 4:0 1:2
10. BSG Lokomotive Weimar      0:0 0:0 0:1 1:1 0:0 1:1 0:1 4:2 2:0 XXX 1:0 2:0 6:0 5:1
11. BSG Wismut Gera            1:2 0:0 2:3 0:1 2:2 2:2 2:0 0:2 0:2 3:0 XXX 2:0 2:1 2:1
12. BSG Chemie Glauchau        1:1 1:1 0:1 0:2 0:2 4:0 1:1 1:4 2:1 3:1 2:1 XXX 6:2 2:0
13. BSG Motor Dessau           1:5 0:3 3:2 2:1 1:1 0:0 1:1 2:0 4:0 1:1 1:0 2:0 XXX 1:0
14. BSG Motor Altenburg        2:2 1:1 1:4 3:5 1:0 1:3 0:0 2:1 1:3 0:0 1:4 0:3 2:0 XXX

TABLE :
 1.SC Dynamo Berlin                 41  26  19- 3- 4  80:28 +62  ++
 2.SC Empor Rostock                 39  26  16- 7- 3  54:17 +37  ++
-------------------------------------------------------------------
 3.SC Aufbau Magdeburg              34  26  15- 4- 7  48:32 +16
 4.BSG Chemie Wolfen                29  26  11- 7- 8  49:33 +16
 5.SC Wissenschaft Halle            29  26  10- 9- 7  44:33 +11      (SC Chemie II)
 6.BSG Chemie Zeitz                 27  26   9- 9- 8  49:39 +10
 7.BSG Fortschritt Meerane          27  26  10- 7- 9  36:44 - 8
 8.BSG Stahl Stalinstadt            23  26  10- 3-13  40:45 - 5
 9.BSG Empor Wurzen                 23  26  10- 3-13  36:49 -13
10.BSG Lokomotive Weimar            22  26   7- 8-11  31:36 - 5
11.BSG Wismut Gera                  20  26   7- 6-13  33:41 - 8
12.BSG Chemie Glauchau              20  26   8- 4-14  39:60 -21
-------------------------------------------------------------------
13.BSG Motor Dessau                 18  26   7- 4-15  28:69 -41  --
14.BSG Motor Altenburg              12  26   4- 4-18  28:69 -41  --

TOP-SCORERS :
Klaus Büchner (C.Wolfen)            20
Harry Nosal (S.Stalinstadt)         20
Dieter Legler (D.Berlin)            19
Werner Beyer (C.Glauchau)           17
Arthur Bialas (E.Rostock)           16
Norbert May (W.Halle)               16
Günter Schröter (D.Berlin)          16

DDR-LIGA II - Staffel Nord
                               DyE MWW MSB StT Obe DyH  EiG MoH VoC FNG ChG MoW AuG DyS
 1. SG Dynamo Eisleben         XXX 3:3 2:1 1:1 1:2 6:0  0:0 5:2 3:2 4:1 5:2 4:1 1:0 1:0
 2. Motor Wa.Warnemünde        1:2 XXX 4:1 0:0 2:0 3:1  2:4 2:1 3:0 3:0 0:1 4:1 2:0 6:1
 3. Motor Süd-Brandenburg      2:1 0:1 XXX 6:2 1:1 1:1  5:2 2:1 4:2 2:1 7:1 1:1 9:0 2:2
 4. BSG Stahl Thale            5:3 1:0 1:0 XXX 4:0 2:1  4:1 3:2 2:5 1:0 2:2 2:1 8:0 2:0
 5. TSC Oberscöneweide         2:1 1:1 2:1 3:3 XXX 1:1  0:2 1:4 2:0 2:0 3:3 3:0 4:0 1:0
 6. SG Dynamo Hohenschönhausen 1:1 1:1 0:2 3:1 2:0 XXX  2:2 1:2 2:1 1:1 4:0 4:1 4:1 6:1
 7. BSG Einheit Greifswald     0:2 0:1 1:0 1:0 1:2 1:1  XXX 3:1 3:1 4:0 5:1 1:0 1:1 2:1
 8. BSG Motor Henningsdorf     0:0 1:2 1:4 2:4 1:2 1:2  5:2 XXX 1:2 6:0 5:3 3:1 2:2 1:3
 9. ASK Vorwärts Cottbus       1:3 2:4 1:4 3:9 2:1 0:4  5:1 3:2 XXX 0:0 1:1 3:0 1:1 2:2
10. BSG For. Neustadt-Glewe    1:3°1:1 1:2 1:2 1:3 0:2°12:3 0:1 1:1 XXX 1:1 1:0 2:0 2:0
11. BSG Chemie Greppin         1:2 3:4 1:3 1:2 1:2 3:0  3:0 0:2 1:3 0:4 XXX 2:0 6:0 3:0
12. BSG Motor Wismar           1:2 0:1 0:4 1:1 3:2 2:0  3:1 1:5 4:2 3:0 2:0 XXX 3:1 2:1
13. BSG Aufbau Großräschen     1:2 0:1 1:1 3:1 0:1 2:0  0:4 3:2 3:1 1:8 0:1 2:1 XXX 3:2
14. SG Dynamo Schwerin         0:2 0:0 2:4 2:1 2:4 0:4  0:5 2:4 2:4 2:2 4:0 3:1 5:3 XXX

NOTES :
°Fortschritt Neustadt-Glewe - Dynamo Eisleben played in Eisleben
°Fortschritt Neustadt-Glewe - Dynamo Hohenschönhausen played in Berlin

TABLE :
 1.SG Dynamo Eisleben               39  26  17- 5- 4  60:31 +29 ++
------------------------------------------------------------------
 2.Motor Warnowwerft Warnemünde     38  26  16- 6- 4  52:25 +27
 3.Motor Süd-Brandenburg            35  26  15- 5- 6  69:33 +36
 4.BSG Stahl Thale                  35  26  15- 5- 6  64:42 +22
 5.TSC Oberscöneweide Berlin        33  26  14- 5- 7  45:37 + 8
 6.SG Dynamo Hohenschönhausen Berli.29  26  11- 7- 8  48:36 +12
 7.BSG Einheit Greifswald           28  26  12- 4-10  50:52 - 2
 8.BSG Motor Henningsdorf           22  26  10- 2-14  58:53 + 5
 9.ASK Vorwärts Cottbus             21  26   8- 5-13  48:63 -15
10.BSG For. Neustadt-Glewe          18  26   6- 6-14  41:48 - 7
11.BSG Chemie Greppin               18  26   7- 4-15  41:61 -20
12.BSG Motor Wismar                 18  26   8- 2-18  33:53 -20
------------------------------------------------------------------
13.BSG Aufbau Großräschen           16  26   6- 4-16  28:73 -45 --
14.SG Dynamo Schwerin               14  26   5- 4-17  37:67 -30 --

TOP-SCORERS :
Heinz Wrobel (D.Hohenschönhausen)   19
Werner Oberländer (S.Thale          17
Rudolf Gebhardt (D.Eisleben)        16
Ernst Schudt (E.Greifswald)         15
Ernst Fick (M.W.Warnemünde)         15

DDR-LIGA II - Staffel Süd
                               MoB MNW MoS ChL MoE AkB FoH MWK MoO ChR MSö StR Leu AuL
 1. BSG Motor Bautzen          XXX 3:2 3:1 1:1 2:0 3:1 4:1 3:0 2:1 1:2 1:0 2:1 3:0 1:1
 2. BSG Motor Nordhausen-West  1:0 XXX 0:1 0:1 3:1 2:1 3:4 2:1 4:3 1:0 2:1 8:0 1:1 1:0
 3. BSG Motor Steinach         0:3 4:2 XXX 1:2 2:1 2:0 3:0 2:4 2:1 4:3 3:1 2:2 2:1 5:0
 4. BSG Chemie Lauscha         2:2 0:1 1:1 XXX 4:1 1:0 1:2 1:0 0:1 1:0 1:0 1:2 3:2 1:0
 5. BSG Motor Eisenach         0:3 2:3 1:1 5:2 XXX 3:1 3:0 3:3 5:1 3:1 5:0 3:2 5:0 7:1
 6. BSG Aktivist Böhlen        2:1 2:0 4:0 5:1 2:2 XXX 4:1 2:3 0:2 0:0 0:2 1:1 3:0 2:1
 7. BSG Fortschritt Hartha     0:1 3:1 3:2 1:1 1:1 1:3 XXX 1:0 4:2 1:0 1:2 0:5 3:1 1:1
 8. BSG Motor West K.M.S.      3:1 4:1 4:3 2:3 4:0 1:2 4:2 XXX 1:1 5:1 2:3 0:1 5:1 4:0
 9. BSG Motor Oberlind         2:2 6:3 2:4 0:0 1:1 2:0 1:2 2:0 XXX 1:2 5:1 1:1 4:2 2:0
10. BSG Chemie Riesa           0:2 2:1 2:2 1:1 5:1 1:2 0:0 1:1 3:2 XXX 2:0 3:2 6:1 3:1
11. BSG Motor Sömmerda         1:2 3:6 1:1 2:1 1:2 3:2 2:2 0:1 5:0 4:2 XXX 1:0 0:2 7:0
12. SC Stahl Riesa             3:2 0:1 0:1 1:0 2:1 0:1 2:2 4:2 5:3 0:0 1:2 XXX 1:1 5:1
13. BSG Chemie Leuna           0:0 2:1 2:0 5:0 0:0 2:0 1:3 1:1 2:3 5:0 2:1 2:0 XXX 2:1
14. BSG Aufbau SW Leipzig      2:2 2:4 3:2 1:2 1:1 1:3 1:1 1:0 4:6 1:1 1:2 2:0 0:0 XXX

TABLE :
 1.BSG Motor Bautzen                36  26  15- 6- 5  50:27 +23 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor Nordhausen-West        29  26  14- 1-11  54:47 + 7
 3.BSG Motor Steinach               29  26  12- 5- 9  51:46 + 5
 4.BSG Chemie Lauscha               28  26  11- 6- 9  32:37 - 5
 5.BSG Motor Eisenach               27  26  10- 7- 9  57:46 +11
 6.BSG Aktivist Böhlen              27  26  12- 3-11  43:36 + 7
 7.BSG Fortschritt Hartha           27  26  10- 7- 9  40:49 - 9
 8.BSG Motor West K.M.S.            26  26  11- 4-11  55:42 +13
 9.BSG Motor Oberlind               25  26  10- 5-11  55:55 =
10.BSG Chemie Riesa                 25  26   9- 7-10  41:43 - 2
11.BSG Motor Sömmerda               24  26  11- 2-13  45:47 - 2
12.SC Stahl Riesa                   24  26   9- 6-11  41:43 - 2
13.BSG Chemie Leuna                 24  26   9- 6-11  38:46 - 8
------------------------------------------------------------------
14.BSG Aufbau SW Leipzig            13  26   3- 7-16  27:65 -38 --

TOP-SCORERS :
Dieter Rudoph (M.Eisenach)          18
Ralf Hübner (M.West K.M.S.          18
Werner Sieder (M.Eisenach)          16
Hasso Graf (M.Oberlind)             16
Manfred Willing (M.Nordhausen W.)   16
Harald Kuhnert (C.Riesa)            15
Erwin Seifert (M.Sömmerda)          15

Relegation Play-Out :
   BSG Aufbau Großräschen - BSG Chemie Leuna 1:2
   BSG Chemie Leuna - BSG Aufbau Großräschen 1:0

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : BSG Chemie Grünau-Schmöckwitz
 Cottbus        : BSG Aktivist Laubusch
 Dresden        : SG Dynamo Dresden
 Erfurt         : BSG Motor Nord Erfurt
 Frankfurt      : BSG Motor Eberswalde
 Gera           : BSG Stahl Silbitz
 Halle          : BSG Chemie Bitterfeld
 K.M.Stadt      : BSG Wismut Plauen
 Leipzig        : BSG Motor Sckeuditz
 Magdeburg      : BSG Einheit Burg
 Neubrandenburg : SV KVP Vorwärts Neubrandenburg
 Potsdam        : BSG Rotation Babelsberg II
 Rostock        : BSG Motor Stralsund
 Schwerin       : SC Traktor Schwerin
 Suhl           : BSG Motor Suhl

Relegated from Oberliga :
  BSG Lokomotive Stendal
  SC Motor Karl-Marx-Stadt

Promoted to Oberliga :
  SC Dynamo Berlin
  SC Empor Rostock

Promoted to DDR-LIGA I :
  SG Dynamo Eisleben
  BSG Motor Bautzen

Relegated to DDR-LIGA II :
  BSG Motor Dessau
  BSG Motor Altenburg

Relegated to Bezirksliga :
  BSG Aufbau Großräschen
  SG Dynamo Schwerin
  BSG Südwest Leipzig

Promoted from Bezirksliga :
  Berlin  : BSG Chemie Grünau-Schmöckwitz
            SG Lichtenberg 47
            BSG Lokomotive Lichtenberg (BSG Berliner Verkers-Betriebe)
  Cottbus : BSG Aktivist Laubusch
            BSG Lokomotive Cottbus
            BSG Chemie Schwarzheide
  Dresden : SG Dynamo Dresden
            BSG Aufbau Meißen
            BSG Stahl Freital
  Erfurt  : BSG Motor Nord Erfurt
            BSG Aktivist Bleicherode (BSG Glückauf)
            BSG Motor Gotha
Frankfurt : BSG Motor Eberswalde
            SG Dynamo Frankfurt
            BSG Lokomotive Frankfurt
  Gera    : BSG Stahl Silbitz
            BSG Chemie Elsterberg
            BSG Einheit Rudolstadt
  Halle   : BSG Chemie Bitterfeld
            BSG Aktivist Geiselthal Mitte
            BSG Stahl Helbra
Karl-Marx-Stadt : BSG Wismut Plauen
            BSG Aktivist "Karl-Marx" Zwickau (Later BSG Motor II)
            BSG Motor Brand-Langenau
  Leipzig : BSG Motor Sckeuditz
            BSG Motor Gohlis Nord-Leipzig
            BSG Lokomotive Ost-Leipzig
Magdeburg : BSG Einheit Burg
            BSG Lokomotive Halberstadt
            BSG Lokomotive Haldensleben
Neubrandenburg : SV KVP Vorwärts Neubrandenburg
            BSG Turbine Neubrandenburg
            BSG Lokomotive Waren
  Potsdam : BSG Rotation Babelsberg II
            BSG Stahl Brandenburg
            BSG Lokomotive Kirchmöser
  Rostock : BSG Motor Stralsund
            BSG Einheit Rostock
            ASK Vorwärts Rostock
 Schwerin : SC Traktor Schwerin
            BSG Chemie Witenberge (BSG Lokomotive)
            BSG Einheit Gadebusch
  Suhl    : BSG Motor Suhl
            BSG Motor Sonneberg
            BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort


1958

DDR-LIGA I
                               ChZ LoK ChW ChH AuM FoM DyE LoW WiG ChG EmW MoB StS MKM
 1. BSG Chemie Zeitz           XXX 2:1 4:2 2:2 1:0 2:0 4:2 2:1 3:0 2:0 2:0 2:1 2:0 4:1
 2. BSG Lokomotive Stendal     1:3 XXX 5:0 2:1 1:2 3:0 5:1 1:0 1:0 1:1 1:1 6:0 2:0 4:1
 3. BSG Chemie Wolfen          0:0 0:0 XXX 3:1 3:3 3:1 3:0 2:2 6:0 1:1 3:1 1:0 2:1 2:1
 4. SC Chemie Halle II         2:1 1:2 3:3 XXX 3:0 3:2 0:1 2:1 3:2 2:1 3:1 3:0 2:0 0:1
 5. SC Aufbau Magdeburg        1:1 0:4 1:2 2:2 XXX 0:2°2:1 3:1 3:2 1:1 2:0 6:3 1:1 3:1
 6. BSG Fortschritt Meerane    1:2 1:1 3:1 4:1 1:2 XXX 1:1 4:2 0:0 2:2 1:1 2:1 1:0 2:1
 7. SG Dynamo Eisleben         2:4 0:1 0:1 6:2 3:1 3:1 XXX 4:1 1:2 1:1 5:0 5:1 1:1 2:0
 8. BSG Lokomotive Weimar      5:0 0:0 2:2 2:3 5:1 0:2 1:2 XXX 3:1 3:1 2:0 0:1 1:1 1:0
 9. BSG Wismut Gera            0:0 0:2 1:1 2:0 0:1 3:1 1:0 0:1 XXX 0:1 1:0 1:1 2:0 4:0
10. BSG Chemie Glauchau        2:1 2:2 1:3 3:2 2:1 0:1 2:0 1:2 1:1 XXX 2:4 2:2 3:2 1:1
11. BSG Empor Wurzen           1:2 4:2 0:0 0:0 3:3 3:0 2:2 4:1 4:4 2:2 XXX 0:0 2:0 1:1
12. BSG Motor Bautzen          2:2 2:2 0:2 1:0 3:0 2:0 3:1 2:2 0:2 3:0 1:3 XXX 2:1 1:2
13. BSG Stahl Stalinstadt      0:1 1:1 3:1 0:2 2:4 0:0 5:1 0:0 4:1 1:1 1:0 2:1 XXX 0:0
14. SC Motor Karl Marx Stadt   2:3 1:2 1:1 2:3 1:5 0:1 3:4 1:2 1:2 4:1 2:1 1:2 4:0 XXX

NOTES :
°Aufbau Magdeburg - Fortschritt Meerane played in Meerane.

TABLE :
 1.BSG Chemie Zeitz                 41  26  18- 5- 3  52:29 +23 ++
 2.BSG Lokomotive Stendal           36  26  14- 8- 4  53:24 +29 ++
------------------------------------------------------------------
 3.BSG Chemie Wolfen                34  26  12-10- 4  48:35 +13
------------------------------------------------------------------
 4.SC Chemie Halle II               28  26  12- 4-10  46:44 + 2 --
------------------------------------------------------------------
 5.SC Aufbau Magdeburg              28  26  11- 6- 9  48:49 - 1
 6.BSG Fortschritt Meerane          26  26  10- 6-10  34:37 - 3
 7.SG Dynamo Eisleben               24  26  10- 4-12  49:48 + 1
 8.BSG Lokomotive Weimar            24  26   9- 6-11  41:40 + 1
 9.BSG Wismut Gera                  24  26   9- 6-11  32:38 - 6
10.BSG Chemie Glauchau              23  26   6-11- 9  35:45 -10
11.BSG Empor Wurzen                 22  26   6-10-10  38:43 - 5
12.BSG Motor Bautzen                22  26   8- 6-12  35:48 -13
------------------------------------------------------------------
13.BSG Stahl Stalinstadt            18  26   5- 8-13  26:38 -12 --
14.SC Motor Karl Marx Stadt         14  26   5- 4-17  33:52 -19 --

TOP-SCORERS :
Jürgen Schülbe (D.Eisleben)         19
Bernd Bauchspieß (C.Zeitz)          18
Klaus Büchner (C.Wolfen)            17
Günter Hirschmannn (A.Magdeburg)    15
Herbert Krontal (C.Zeitz)           14
Hans Böhme (M.Bautzen)              13

DDR-LIGA II - Staffel 1
                               EiG  MWW FNG EiR MoS MoW MoE TrS VoN ChW TuN VoR LoW EiG
 1. BSG Einheit Greifswald     XXX  5:1 1:0 2:1 0:1 2:1 3:0 4:2 1:0 2:0 5:1 5:1 6:0 9:1
 2. BSG Motor W. Warnemünde    1:0  XXX 0:2 3:1 4:0 7:1 2:0 1:0 1:0 4:0 3:0 3:0 7:0 2:1
 3. BSG For. Neustadt-Glewe    1:1  2:0 XXX 1:4 2:2 1:1 1:2 2:1 3:0 2:1 3:2 0:0 4:1 4:0
 4. BSG Einheit Rostock        1:0  1:1 4:3 XXX 0:2 2:1 6:2 1:2 0:3 4:1 2:1 0:0 5:0 1:0
 5. BSG Motor Stralsund        1:1  1:1 5:4 2:1 XXX 0:0 1:1 2:0 4:2°3:3 0:1 1:1 4:2 6:1
 6. BSG Motor Wismar           2:2  4:0 5:3 3:2 1:1 XXX 1:0 2:0 2:4 3:1 6:3 3:3 8:3 7:1
 7. BSG Motor Eberswalde       1:5  4:0 3:3 1:2 2:0 6:0 XXX 0:4 4:2 1:1 2:6 4:3 5:1 3:1
 8. SC Traktor Schwerin        2:2  1:1 1:1 1:2 3:2 1:0 1:2 XXX 3:1 2:2 7:3 9:3 2:3 2:0
 9. ASK Vorwärts Neubrandenbu. 1:4  2:1 3:3 3:0 5:0 1:3 1:0 0:0 XXX 2:1 4:0 3:4 3:0 1:2
10. BSG Chemie Wittenberge     1:3  1:0 4:2 1:2 0:0 3:2 3:3 2:1 2:1 XXX 2:3 4:3 6:1 3:0
11. BSG Turbine Neubrandenburg 2:10 2:1 3:2 2:0 1:2 3:2 2:3 1:2 1:1 0:0 XXX 1:2°3:2 4:0
12. ASK Vorwärts Rostock       1:6  2:3 1:2 1:1 3:1 0:3 2:1 1:3 4:5 2:1 0:2 XXX 8:0 8:1
13. BSG Lokomotive Waren       2:2  1:0 1:3 1:1 5:1 2:0 3:5 0:5 2:4 0:0 0:0 3:1 XXX 2:3
14. BSG Einheit Gadebusch      1:5  2:3 0:9 0:3 0:1 0:3 1:3 2:1 0:4 0:4 0:4 1:2 2:1 XXX

NOTES :
°Motor Stralsund - Vorwärts Neubrandenburg (0:1) was suspended at halftime
 because of heavy rainfall. The game was replayed.
°Turbine Neubrandenburg - Vorwärts Rostock played in Rostock.

TABLE :
 1.BSG Einheit Greifswald           41  26  18- 5- 3  86:26 +60 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor W. Warnemünde          31  26  14- 3- 9  50:33 +17
 3.BSG For. Neustadt-Glewe          30  26  12- 6- 8  63:45 +18    (BSG Motor)
 4.BSG Einheit Rostock              30  26  13- 4- 9  47:37 +10
 5.BSG Motor Stralsund              29  26  10- 9- 7  43:44 - 1
 6.BSG Motor Wismar                 28  26  12- 4-10  63:51 +12
 7.BSG Motor Eberswalde             28  26  12- 4-10  58:55 + 3
 8.SC Traktor Schwerin              27  26  11- 5-10  56:40 +16
 9.ASK Vorwärts Neubrandenburg      27  26  12- 3-11  56:45 +11
10.BSG Chemie Wittenberge           25  26   9- 7-10  47:46 + 1
11.BSG Turbine Neubrandenburg       25  26  11- 3-12  51:61 -10
------------------------------------------------------------------
12.ASK Vorwärts Rostock             21  26   8- 5-13  56:66 -10
13.BSG Lokomotive Waren             14  26   5- 4-17  36:88 -52
14.BSG Einheit Gadebusch             8  26   4- 0-22  20:95 -75

DDR-LIGA II - Staffel 2
                               MSB DyH LoC VoC Obe Lic MoH CGS BVB DyF RoB LoK StB  LoF
 1. BSG Motor Süd-Brandenburg  XXX 3:1 1:1 3:2 4:1 4:1 3:0 2:0 2:2 2:1 1:1 5:0 6:1  8:0
 2. SG Dynamo Hohenschönhausen 3:1 XXX 5:1 4:2 2:1 2:1 1:1 0:2 0:0 1:1 1:3 5:1 3:2  4:0
 3. BSG Lokomotive Cottbus     2:0 0:2 XXX 1:3 3:0 2:1 1:1 0:1 1:0 1:2 1:1 1:1 1:2  4:1
 4. SK Vorwärts Cottbus        2:2 2:4 2:0 XXX 0:3 2:0 6:1 2:1 5:2 0:1 1:0 0:0 2:1  3:0
 5. TSC Oberschöneweide        3:3 2:2 0:0 1:2 XXX 0:1 6:3 3:0 5:2 1:1 2:0 0:1 2:0 11:1
 6. SG Lichtenberg 47          3:6 0:2 3:2 1:2 2:2 XXX 1:1 0:0 2:0 3:2 8:2 4:0 3:1  3:1
 7. BSG Motor Henningsdorf     1:2 0:3 1:4 6:0 1:1 3:1 XXX 3:2 4:0 3:0 0:1 1:0 3:2  2:1
 8. BSG Chemie Grünau Schmökw. 0:2 0:4 1:1 7:0 0:2 1:1 1:1 XXX 2:3 0:3 4:0 2:0 2:0  8:0
 9. BSG Berliner V.B.          0:2 2:2 0:1 4:0 0:0 3:1 1:2 1:1 XXX 1:2 3:1 0:2 0:0  3:3
10. SG Dynamo Franfurt         1:2 1:3 0:2 2:1 1:0 1:1 1:0 1:5 0:1 XXX 1:4 1:0 7:1  1:1
11. BSG Rotation Babelsberg II 1:4 4:0 1:2 1:2 1:3 0:2 1:2 3:2 0:3 2:0 XXX 1:2 4:2  5:0
12. BSG Lokomotive Kirchmöser  0:1 0:1 1:2 1:1 1:0 1:3 3:3 0:1 0:1 3:0 5:1 XXX 1:1  4:0
13. BSG Stahl Brandeburg       1:3 3:0 1:2 2:6 0:0 1:4 2:7 1:2 1:3 1:2 1:1 2:1 XXX  3:1
14. BSG Lokomotive Franfurt    1:4 2:3 0:3 1:1 1:6 1:1 2:0 0:3 0:5 0:0 2:0 1:1 2:3  XXX

TABLE :
 1.BSG Motor Süd-Brandenburg        43  26  19- 5- 2  76:29 +47
 2.SG Dynamo Hohenschönhausen       37  26  16- 5- 5  58:35 +23
 3.BSG Lokomotive Cottbus           30  26  12- 6- 8  39:31 + 8
 4.SK Vorwärts Cottbus              30  26  13- 4- 9  49:49 =
 5.TSC Oberschöneweide              28  26  10- 8- 8  55:32 +23
 6.SG Lichtenberg 47                28  26  11- 6- 9  51:42 + 9
 7.BSG Motor Henningsdorf           28  26  11- 6- 9  50:46 + 4
 8.BSG Chemie Grünau Schmökwitz     27  26  11- 5-10  48:33 +15
 9.BSG Berliner Verkehrs-Betriebe   25  26   9- 7-10  40:39 + 1
10.SG Dynamo Franfurt               23  26   9- 5-12  32:40 - 8
11.BSG Rotation Babelsberg II       21  26   9- 3-14  40:53 -13
------------------------------------------------------------------
12.BSG Lokomotive Kirchmöser        20  26   7- 6-13  29:38 - 9 --
13.BSG Stahl Brandeburg             14  26   5- 4-17  35:68 -33 --
14.BSG Lokomotive Franfurt          10  26   2- 6-18  22:89 -67 --

DDR-LIGA II - Staffel 3
                               MoD ChB AkG EiB ChL AkB MoS MGN StT LoH ChG StH  Hal LOL
 1. BSG Motor Dessau           XXX 0:0 1:2 0:0 1:0 4:0 2:1 6.1 5.0 4:2 6:1 5:0  5:1 2:0
 2. BSG Chemie Bitterfeld      4:0 XXX 1:0 5:1 1:1 2:0 3:1 3:0 6:1 6:1 2:1 5:0  6:0 4:0
 3. BSG Aktivist Geiseltal     0:1 4:1 XXX 2:1 0:1 0:2 3:1 0:0 2:0 7:1 6:0 5:0 10:4 3:1
 4. BSG Einheit Burg           4:0 1:0 1:0 XXX 3:0 2:1 4:0 3:1 2:1 2:2 2:0 6:1  5:4 4:3
 5. BSG Chemie Leuna           0:2 4:1 0:0 3:0 XXX 4:1 3:2 3:0 6:0 3:0 1:1 3:0  1:1 4:0
 6. BSG Aktivist Böhlen        0:0 1:0 2:2 2:2 3:2 XXX 1:2 2:0 4:2 1:2 7:2 6:2  6:0 6:1
 7. BSG Motor Schkeuditz       2:1 1:2 3:4 3:2 4:0 1:1 XXX 3:1 3:1 3:0 1:0 1:3  3:0 1:0
 8. BSG Motor Gohlis-Nord      2:1 1:1 3:1 3:0 1:1 3:1 2:1 XXX 3:2 3:0 0:1 0:3  4:2 2:1
 9. BSG Stahl Thale            1:1 1:0 2:4 4:2 2:1 4:1 1:4 4:2 XXX 6:1 3:0 2:0  2:2 3:1
10. BSG Lokomotive Halberstadt 0:2 2:1 1:0 0:0 2:1 2:0 2:2 1:1 0:2 XXX 0:1 2:1  5:1 3:1
11. BSG Chemie Greppin         2:2 0:1 1:1 2:4 4:0 1:3 1:0 0:1 3:3 3:3 XXX 1:0  4:0 3:2
12. BSG Stahl Helbra           0:3 0:0 2:3 1:2 0:2 2:0 2:0 1:0 3:0 5:0 4:2 XXX  5:0 1:1
13. BSG Lokomotive Haldensle.  0:5 1:2 1:2 1:0 2:0 0:1 2:2 2:0 3:3 0:0 1:3 2:3  XXX 5:2
14. BSG Lokomotive Ost-Leipzig 1:3 1:1 3:4 3:6 2:2 1:1 0:1 2:0 5:1 2:3 0:2 1:0  8:3 XXX

TABLE:
 1.BSG Motor Dessau                 37  26  16- 5- 6  62:24 +38
 2.Chemie Bitterfeld                35  26  15- 5- 6  58:23 +35
 3.BSG Aktivist Gaiseltal           34  26  15- 4- 7  65:34 +31
 4.BSG Einheit Burg                 34  26  15- 4- 7  56:42 +17
 5.BSG Chemie Leuna                 28  26  11- 6- 9  46:33 +13
 6.BSG Aktivist Böhlen              27  26  11- 5-10  53:43 +10
 7.BSG Motor Schkeuditz             27  26  12- 3-11  46:41 + 5
 8.BSG Motor Gohlis-Nord            24  26  10- 4-12  34:45 -11
 9.BSG Stahl Thale                  24  26  10- 4-12  51:64 -13
10.BSG Lokomotive Halberstadt       24  26   9- 6-11  35:58 -23
11.BSG Chemie Greppin               23  26   9- 5-12  39:53 -14
------------------------------------------------------------------
12.BSG Stahl Helbra                 22  26  10- 2-14  39:52 -13 --
13.BSG Lokomotive Haldensleben      13  26   4- 5-17  38:87 -49 --
14.BSG Lokomotive Ost-Leipzig       12  26   4- 4-18  42:68 -26 --

DDR-LIGA II - Staffel 4
                               DyD AkZ AuM WiP StR MBL MoA MKM ChS AkL ChR ChE FoH StF
 1. SG Dynamo Dresden          XXX 2:2 2:2 4:1 5:1 7:2 3:0 4:0 4:0 3:0 5:1 6:1 2:1 5:0
 2. BSG Aktivist "ÊÌ" Zwickau  0:1 XXX 3:0 1:1 2:1 4:1 3:2 4:2 5:2 2:1 1:0 5:0 3:0 6:0
 3. BSG Aufbau Meißen          2:1 1:2 XXX 4:0 1:1 3:1 1:1 4:1 5:0 2:0 5:2 3:3 3:1 3:1
 4. BSG Wismut Plauen          1:3 2:1 2:0 XXX 2:0 4:1 3:1 2:1 1:1 1:0 0:1 0:2 5:2 3:1
 5. SC Stahl Riesa             0:1 1:1 9:0 2:2 XXX 2:2 1:1 1:0 4:2 4:0 3:2 5:1 4:1 2:2
 6. BSG Motor Brand-Langenau   2:4 3:1 1:2 3:3 3:1 XXX 3:0 4:1 1:2 3:0 0:0 8:2 1:1 2:0
 7. BSG Motor Altenburg        2:4 3:1 4:2 3:0 1:0 0:2 XXX 4:2 1:1 2:1 1:1 4:1 2:1 3:0
 8. SC Motor Karl Marx S. II   1:1 1:1 1:1 1:1 2:4 2:2 4:2 XXX 4:3 7:3 4:2 6:0 1:1 2:0
 9. BSG Chemie Schwarzheide    0:4 2:3 5:2 5:2 2:3 3:6 2:0 2:2 XXX 1:1 5:2 1:4 4:1 4:0
10. BSG Aktivist Laubusch      3:2 2:2 0:3 3:5 1:0 3:1 3:3 1:0 2:2 XXX 6:2 4:4 1:0 0:0
11. BSG Chemie Riesa           0:1 4:1 0:1 5:2 2:2 1:1 2:1 0:0 1:3 1:1 XXX 5:1 1:1 1:2
12. BSG Chemie Elsterberg      1:3 3:3 0:1 0:1 1:1 3:3 1:4 1:2 1:1 1:2 3:0 XXX 7:2 5:1
13. BSG Fortschritt Hartha     2:2 0:3 3:2 2:2 3:0 1:0 0:1 2:3 5:0 3:3 1:1 1:0 XXX 0:1
14. BSG Stahl Freital          0:4 1:0 0:1 1:1 0:1 0:3 2:1 4:5 1:3 2:0 2:1 3:5 2:1 XXX

TABLE :
 1.SG Dynamo Dresden                42  26  19- 4- 3  80:25 +55 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Aktivist "ÊÌ" Zwickau        35  26  14- 7- 5  60:34 +26
 3.BSG Aufbau Meißen                33  26  14- 5- 7  54:44 +10
 4.BSG Wismut Plauen                29  26  11- 7- 8  47:48 - 1
 5.SC Stahl Riesa                   28  26  10- 8- 8  53:40 +13
 6.BSG Motor Brand-Langenau         28  26  10- 8- 8  57:47 +10
 7.BSG Motor Altenburg              27  26  11- 5-10  47:44 + 3
 8.SC Motor Karl Marx S. II         26  26   9- 8- 9  55:54 + 1 --
 9.BSG Chemie Schwarzheide          24  26   9- 6-11  56:65 - 9
10.BSG Aktivist Laubusch            22  26   7- 8-11  41:56 -15
11.BSG Chemie Riesa                 18  26   5- 8-13  38:53 -15
------------------------------------------------------------------
12.BSG Chemie Elsterberg            18  26   6- 6-14  51:75 -24 --
13.BSG Fortschritt Hartha           17  26   5- 7-14  36:54 -18 --
14.BSG Stahl Freital                17  26   7- 3-16  26:62 -46 --

DDR-LIGA II - Staffel 5
                               MoS MoE MSö AkT MSu MSo StS MNE MNW GlB MoO ChL MoG EiR
 1. BSG Motor Steinach         XXX 2:4 1:0 5:0 3:2 2:0 5:1 2:1 6:0 4:0 3:2 2:1 2:0 4:1
 2. BSG Motor Eisenach         1:0 XXX 4:0 2:3 1:0 2:2 1:0 2:2 3:2 4:1 4:0 1:0 1:1 1:0
 3. BSG Motor Sömmerda         2:2 1:1 XXX 0:0 6:2 0:0 3:0 1:0 7.2 1:0 4:2 3:1 1:1 2:0
 4. BSG Aktivist K.W. Tiefen.  1:3 2:1 2:3 XXX 2:0 2:2 1:2 4:0 3:1 3:2 3:2 1:1 4:1 6:1
 5. BSG Motor Suhl             1:1 5:1 2:1 3:2 XXX 5:0 3:0 4:0 4:2 2:1 5:3 4:1 2:2 4:2
 6. BSG Motor Sonneberg        1:1 3:2 3:1 2:2 1:3 XXX 6:2 1:1 3:2 2:1 2:2 3:1 4:1 2:1
 7. BSG Stahl Silbnitz         2:3 2:2 0:4 0:1 2:0 4:2 XXX 6:1 4:2 1:1 2:1 3:0 3:2 1:0
 8. BSG Motor Nord-Erfurt      0:2 1:1 3:1 0:0 1:1 3:2 7:1 XXX 1:0 2:2 3:1 2:1 3:2 1:0
 9. BSG Motor Nordhausen-West  1:1 0:1 2:1 6:0 3:2 3:2 2:2 2:0 XXX 3:2 0:1 7:2 2:0 7:1
10. BSG Glückauf Bleichenrode  1:0 0:2 1:2 4:1 3:0 2:0 3:0 4:0 4:2 XXX 6:0 2:0 2:3 3:1
11. BSG Motor Oberlind         0:0 1:2 4:1 0:1 3:1 0:2 6:0 3:0 0:0 7:1 XXX 3:1 1:2 5:2
12. BSG Chemie Lauscha         2:1 1:2 7:0 1:1 2:1 7:1 2:3 4:3 1:1 5:0 2:0 XXX 4:1 3:0
13. BSG Motor Gotha            0:0 0:0 1:3 2:2 1:0 1:2 1:2 1:2 1:2 1:0 2:2 2:0 XXX 0:0
14. BSG Einheit Rudolstadt     0:1 1:2 2:2 5:3 2:2 1:1 0:2 1:3 1:0 2:3 0:1 3:2 2:2 XXX

TABLE :
 1.BSG Motor Steinach               38  26  16- 6- 4  56:24 +32 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor Eisenach               37  26  15- 7- 4  48:30 +18
 3.BSG Motor Sömmerda               30  26  12- 6- 8  50:43 + 7
 4.BSG Aktivist Kalli W. Tiefenort  29  26  11- 7- 8  50:49 + 1
 5.BSG Motor Suhl                   28  26  12- 4-10  58:46 +12
 6.BSG Motor Sonneberg              28  26  10- 8- 8  49:52 - 3
 7.BSG Stahl Silbnitz               27  26  12- 3-11  45:59 -14
 8.BSG Motor Nord-Erfurt            26  26  10- 6-10  40:49 - 9
 9.BSG Motor Nordhausen-West        24  26  10- 4-12  54:53 + 1
10.BSG Glückauf Bleichenrode        24  26  11- 2-13  49:48 + 1
11.BSG Motor Oberlind               22  26   9- 4-13  50:49 + 1
12.BSG Chemie Lauscha               21  26   9- 3-14  52:50 + 2
------------------------------------------------------------------
13.BSG Motor Gotha                  19  26   5- 9-12  31:46 -15 --
14.BSG Einheit Rudolstadt           11  26   3- 5-18  29:63 -34 --

Promotion Play-Offs to DDR-LIGA I :
                               EiG MoS DyD MSB MoD
1.BSG Einheit Greifswald       XXX         3:0 5:3   5  4  2-1-1  11: 9 + 2 ++
2.BSG Motor Steinach           5:2 XXX         3:1   4  4  2-0-2  10: 7 + 3 ++
3.SG Dynamo Dresden            1:1 2:1 XXX           4  4  1-2-1   5: 6 - 1 ++
4.BSG Motor Süd-Brandenburg        2:1 3:1 XXX       4  4  2-0-2   5: 6 - 1
5.BSG Motor Dessau                     1:1 1:0 XXX   3  4  1-1-2   6: 9 - 3

Supplementary Game for third Place, played in Bitterfeld :
SG Dynamo Dresden - BSG Motor Süd-Brandenburg 4:2 xt

Relegations Play-Out to Bezirksliga :
                               ChL VoR StH LoK ChE
1.BSG Chemie Lauscha           XXX         4:0 4:0   5  4  2-1-1   9: 3 + 6
2.ASK Vorwärts Rostock         1:1 XXX         6:1   5  4  2-1-1  11: 7 + 4 --
3.BSG Stahl Helbra             2:0 2:3 XXX           4  4  1-2-1   8: 7 + 1 --
4.BSG Lokomotive Kirchmöser        3:1 3:3 XXX       4  4  1-2-1   7: 9 - 2 --
5.BSG Chemie Elsterberg                1:1 1:1 XXX   2  4  0-2-2   3:12 - 9 --

Relegated from Oberliga :
   SC Chemie Halle
   BSG Rotation Babelsberg

Promoted to Oberliga :
   BSG Chemie Zeitz
   BSG Lokomotive Stendal

Relegated to DDR-LIGA II :
   SC Chemie Halle II
   BSG Stahl Stalinstadt
   SC Motor Karl-Marx-Stadt

Promoted to DDR-LIGA II :
   BSG Einheit Greifswald
   BSG Motor Steinach
   SG Dynamo Dresden

Relegated to Bezirksliga :
   ASK Vorwärts Rostock
   BSG Lokomotive Waren
   BSG Einheit Gadebusch
   BSG Lokomotive Kirchmöser
   BSG Stahl Brandeburg
   BSG Lokomotive Franfurt
   BSG Stahl Helbra
   BSG Lokomotive Haldensleben
   BSG Lokomotive Ost-Leipzig
   BSG Chemie Elsterberg
   BSG Fortschritt Hartha
   BSG Stahl Freital
   BSG Motor Gotha
   BSG Einheit Rudolstadt

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : SG Grünau
 Cottbus        : BSG Aktivist Welzow
 Dresden        : BSG Motor Görlitz
 Erfurt         : SG Dynamo Erfurt
 Frankfurt      : BSG Motor Eberswalde
 Gera           : BSG Turbine Finkenheerd
 Halle          : BSG Fortschritt Weida
 K.M.Stadt      : BSG Wismut Rodewisch
 Leipzig        : SG Zwenkau
 Magdeburg      : BSG Motor Schönebeck
 Neubrandenburg : BSG Empor Neustrelitz
 Potsdam        : BSG Motor Rathenow
 Rostock        : BSG Motor Rostock
 Schwerin       : SG Dynamo Schwerin
 Suhl           : BSG Motor Breitungen


1959

DDR-LIGA I
                               ChH AuM RoB ChW EiG DyE DyD WiG LoW MoB FoM MoS ChG EmW
 1. SC Chemie Halle            XXX 2:0 5:0 3:1 3:1 1:0 4:2 1:0 0:0 4:1 1:0 4:1 0:0 1:0
 2. SC Aufbau Magdeburg        1:1 XXX 2:0 4:0 3:0 5:0 2:2 3:1 2:0 2:1 4:0 0:0 4:1 2:0
 3. BSG Rotation Babelsberg    3:2 3:1 XXX 2:0 1:1 1:0 3:0 0:2 2:1 0:1 2:1 4:0 4:1 3:2
 4. BSG Chemie Wolfen          1:3 5:2 4:2 XXX 1:1 0:0 1:2 0:0 2:0 3:0 3:1 2:0 2:1 5:4
 5. BSG Einheit Greifswald     0:0 0:1 1:2 3:2 XXX 4:0 2:1 4:3 0:1 1:1 2:1 6:3 2:1 3:0
 6. SG Dynamo Eisleben         1:4 0:4 1:1 2:2 3:1 XXX 1:1 2:1 3:0 5:0 7:0 0:2 3:0 2:0
 7. SG Dynamo Dresden          0:0 2:1 1:0 8:1 2:1 0:2 XXX 0:2 1:1 5:1 6:2 0:1 3:0 3:0
 8. BSG Wismut Gera            1:1 0:1 1:2 0:1 1:0 4:2 1:3 XXX 0:0 5:0 1:1 4:2 2:2 2:1
 9. BSG Lokomotive Weimar      1:3 0:1 0:1 0:2 1:1 1:0 1:0 1:0 XXX 3:0 0:0 1:0 3:1 0:2
10. BSG Motor Bautzen          1:1 1:1 1:2 2:3 2:2 0:1 5:1 3:0 1:3 XXX 5:2 2:1 2:3 3:2
11. BSG Fortschritt Meerane    0:3 1:0 0:3 0:3 0:1 2:1 1:0 2:1 1:0 1:1 XXX 2:0 2:1 2:2
12. BSG Motor Steinach         4:2 1:1 1:1 3:1 1:2 1:2 4:2 0:1°1:1 0:2 1:0 XXX 5:1 1:2
13. BSG Chemie Glauchau        0:5 0:3 0:2 1:2 2:1 0:0 0:0 2:1 2:1 2:0 1:1 2:0 XXX 2:1
14. BSG Empor Wurzen           2:3 2:1 1:0 2:3 0:2 0:2 4:3 1:2 3:0 0:2 2:2 2:2 2:0 XXX

NOTES :
°Motor Steinach - Wismut Gera played in Gera.

TABLE :
 1.SC Chemie Halle                  41  26  17- 7- 2  57:21 +36 ++
 2.SC Aufbau Magdeburg              35  26  15- 5- 6  51:23 +28 ++
------------------------------------------------------------------
 3.BSG Rotation Babelsberg          35  26  16- 3- 7  44:30 +14
 4.BSG Chemie Wolfen                32  26  14- 4- 8  50:46 + 4
 5.BSG Einheit Greifswald           28  26  11- 6- 9  42:36 + 6
 6.SG Dynamo Eisleben               27  26  11- 5-10  40:35 + 5
 7.SG Dynamo Dresden                25  26  10- 5-11  48:41 + 7
 8.BSG Wismut Gera                  23  26   9- 5-12  36:35 + 1
 9.BSG Lokomotive Weimar            22  26   8- 6-12  20:29 - 9
10.BSG Motor Bautzen                21  26   8- 5-13  38:53 -15
11.BSG Fortschritt Meerane          20  26   7- 6-13  25:51 -26
------------------------------------------------------------------
12.BSG Motor Steinach               19  26   7- 5-14  35:47 -12 --
13.BSG Chemie Glauchau              19  26   7- 5-14  26:51 -25 --
14.BSG Empor Wurzen                 17  26   7- 3-16  37:51 -24 --

TOP-SCORERS :
Jürgen Schülbe (D.Eisleben)         18
Dieter Legler (D.Dresden)           16
Klaus Büchner (C.Wolfen)            16
Joachim Steinfurth (E.Greifswald)   15
Gerd Schmittinger (C.Halle)         15

DDR-LIGA II - Staffel 1
                               DyH TrS MoS VoN MWW MNG MoR DyS ChW TuW CGS MoS EmN EiR
 1. SG Dynamo Hohenschönhausen XXX 6:2 2:0 2:1 2:0 1:1 0:0 6:1 3:0 6:0 2:0 2:0 2:0 2:0
 2. SC Traktor Schwerin        0:0 XXX 1:1 1:2 2:4 2:1 1:0 0:0 3:1 5:1 4:0 1:0 6:1 1:0
 3. BSG Motor Wismar           0:1 4:1 XXX 1:4 3:1 1:1 1:0 1:1 1:1 3:2 1:1 5:1 1:1 1:1
 4. ASK Vorwärts Neubrandenbu. 0:1 2:0 0:1 XXX 0:3 3:2 1:0 1:0 2:0 7:2 2:0 1:1 1:1 1:1
 5. BSG Motor WW Warnemünde    0:4 1:1 1:0 1:0 XXX 3:1 0:2 2:1 0:1 2:1 1:0 2:1 0:0 2:1
 6. BSG Motor Neustadt-Glewe   1:3 1:0 2:2 1:0 1:0 XXX 0:0 1:1 2:3 1:1 3:2 1:1 3:2 0:1
 7. BSG Motor Rostock          1:1 1:1 1:2 4:0 1:1 3:1 XXX 2:1 3:1 1:1 0:0 1:1 0:0 1:1
 8. SG Dynamo Schwerin         2:1 1:3 1:2 3:1 3:0 1:2 4:1 XXX 0:0 4:1 2:2 1:0 3:1 2:5
 9. BSG Chemie Wittenberge     1:3 2:1 1:0 0:5 2:1 1:1 2:0 1:2 XXX 0:0 3:2 1:0 1:3 4:0
10. BSG Turbine Neubrandenburg 0:4 0:3 4:2 1:3 4:1 0:1 4:2 2:0 3:0 XXX 3:2 3:1 0:3 0:0
11. BSG Chemie Grünau-Schmöck. 2:3 1:4 2:3 4:1 1:0 6:1 0:3 4:2 0:0 5:2 XXX 4:1 8:1 2:3
12. BSG Motor Stralsund        0:1 2:0 0:0 4:2 1:2 1:1 1:0 2:1 3:2 1:1 1:2 XXX 3:2 3:0
13. BSG Empor Neustrelitz      1:7 0:1 0:4 2:1 3:1 2:0 1:0 2:2 2:2 1:1 4:0 0:0 XXX 0:1
14. BSG Einheit Rostock        0:7 1:2 2:1 0:3 3:2 1:2 0:2 1:3 1:0 3:5 1:5 2:2 3:2 XXX

TABLE :
 1.SG Dynamo Hohenschönhausen       46  26  21- 4- 1  72:13 +59 ++
------------------------------------------------------------------
 2.SC Traktor Schwerin              31  26  13- 5- 8  46:33 +13
 3.BSG Motor Wismar                 29  26  10- 9- 7  41:33 + 8
 4.ASK Vorwärts Neubrandenburg      27  26  12- 3-11  44:36 + 8
 5.BSG Motor WW Warnemünde          25  26  11- 3-12  31:39 - 8
 6.BSG Motor Neustadt-Glewe         25  26   8- 9- 9  32:41 - 9
 7.BSG Motor Rostock                24  26   7-10- 9  29:26 + 3
 8.SG Dynamo Schwerin               24  26   9- 6-11  42:44 - 2
 9.BSG Chemie Wittenberge           23  26   8- 7-11  28:40 -12
10.BSG Turbine Neubrandenburg       23  26   9- 5-12  44:63 -19
11.BSG Chemie Grünau-Schmöckwitz Be.22  26   9- 4-13  56:51 + 5
------------------------------------------------------------------
12.BSG Motor Stralsund              22  26   7- 8-11  31:38 - 7
13.BSG Empor Neustrelitz            22  26   7- 8-11  35:51 -16
14.BSG Einheit Rostock              21  26   8- 5-13  32:55 -23

DDR-LIGA II - Staffel 2
                               VoC MSB GrB Obe MoR Lic LoC StS RoB MoH DyF MoE TuF BVB
 1. ASK Vorwärts Cottbus       XXX 2:3 3:3 4:0 7:1 5:1 0:1 2:0 4:1 5:2 3:1 4:1 5:1 3:0
 2. BSG Motor Süd-Brandenburg  1:1 XXX 6:3 3:1 0:0 6:2 1:1 6:1 2:1 5:1 3:2 3:0 5:1 3:0
 3. SG Grünau Berlin           2:5 2:2 XXX 6:2 1:1 0:3 0:0 3:1 5:2 1:0 3:1 3:1 6:3 1:1
 4. TSC Oberschöneweide Berlin 1:3 1:0 2:2 XXX 5:1 1:4 0:0 3:0 1:1 3:0 4:2 3:0 3:1 0:1
 5. BSG Motor Rathenow         1:1 2:3 2:3 4:1 XXX 2:3 1:5 2:0 0:0 1:0 1:1 3:0 3:1 2:1
 6. SG Lichtenberg 47 Berlin   1:4 2:1 1:1 0:1 6:1 XXX 3:0 4:4 5:1 3:4 3:0 5:0 3:4 3:2
 7. BSG Lokomotive Cottbus     1:3 0:1 2:1 1:1 3:3 2:2 XXX 3:1 1:2 2:2 1:1 1:2 1:1 2:1
 8. BSG Stahl Stalinstadt      0:3 1:2 2:2 3:3 2:0 3:3 3:0 XXX 3:1 2:0 5:1 0:0 4:1 3:0
 9. BSG Rotation Babelsberg II 1:3 3:4 1:2 3:2 0:1 2:1 5:1 1:0 XXX 3:0 0:0 1:0 1:0 2:1
10. BSG Motor Henningsdorf     0:3 1:0 2:1 1:4 1:1 1:1 1:1 2:1 4:2 XXX 1:2 2:1 1:2 3:0
11. SG Dynamo Frankfurt        2:2 1:2 2:3 3:0 (1) 3:1 2:2 2:2 4:1 0:2 XXX 2:0 3:0 3:2
12. BSG Motor Eberswalde       1:0 0:1 1:1 1:7 1:1 3:1 1:2 2:2 2:1 5:2 2:1 XXX 3:3 6:2
13. BSG Turpine Finkenheerd    0:3 0:2 3:3 1:5 1:2 2:1 1:3 0:2 4:2 0:0 2:0 2:0 XXX 1:1
14. BSG Berliner V.B.          0:2 1:2 2:6 1:4 1:2 0:2 1:1 1:5 1:4 1:2 3:1 3:2 2:1 XXX

NOTES :
(1) Dynamo Frankfurt - Motor Rathenow (3:3) was awarded with 0:0 on goals 
    and 0-2 on points for Motor. 

TABLE :
 1.ASK Vorwärts Cottbus             42  26  19- 4- 3  80:26 +54 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor Süd-Brandenburg        42  26  19- 4- 3  67:30 +30
 3.SG Grünau Berlin                 32  26  11-10- 5  64:51 +13
 4.TSC Oberschöneweide Berlin       29  26  12- 5- 9  58:46 +12
 5.BSG Motor Rathenow               28  26  10- 8- 8  38:47 - 9
 6.SG Lichtenberg 47 Berlin         27  26  11- 5-10  64:53 +11
 7.BSG Lokomotive Cottbus           26  26   7-12- 7  37:40 - 3
 8.BSG Stahl Stalinstadt            25  26   9- 7-10  50:47 + 3
 9.BSG Rotation Babelsberg II       23  26  10- 3-13  42:51 - 9
10.BSG Motor Henningsdorf           23  26   9- 5-12  35:50 -15
11.SG Dynamo Frankfurt              20  26   7- 6-13  40:48 - 8
------------------------------------------------------------------
12.BSG Motor Eberswalde             19  26   7- 5-14  35:56 -21 --
13.BSG Turpine Finkenheerd          17  26   6- 5-15  36:64 -28 --
14.BSG Berliner V.B.                11  26   4- 3-19  29:66 -37 --

DDR-LIGA II - Staffel 3
                               WiH EiB MGN MoS ChL ChB AkG StT LoH StE MoD MoD Zwe ChG
 1. HSG Wissenschaft Halle     XXX 0:0 6:1 1:0 1:1 1:0 2:0 3:1 4:2 4:2 3:0 4:2 2:0 1:1
 2. BSG Einheit Burg           1:2 XXX 0:0 5:1 7:2 1:2 6:2 1:1 1:2 3:1 3:0 3:0 2:0 2:0
 3. BSG Motor Gohlis-Nord      1:0 1:1 XXX 2:0 1:1 1:5 3:0 5:0 2:0 1:1 1:0 3:0 0:1 5:3
 4. BSG Motor Schönebeck       1:1 2:1 0:0 XXX 1:1 2:0 3:1 2:2 2:2 2:2 1:0 2:0 1:1 4:1
 5. BSG Chemie Leuna           1:0 3:3 0:1 1:1 XXX 3:0 0:1 4:1 3:2 1:0 0:3 4:0 5:0 2:1
 6. BSG Chemie Bitterfeld      1:1 1:2 1:2 1:1 0:0 XXX 5:0 1:0 0:0 2:0 3:0 0:1 3:2 3:0
 7. BSG Aktivist Gaiseltal     3:1 2:1 2:0 3:1 1:1 0:2 XXX 3:2 1:0 1:1 1:1 1:0 3:4 3:0
 8. BSG Stahl Thale            1:2 0:1 1:1 1:1 2:2 2:1 3:0 XXX 1:1 2:0 2:1 4:1 7:1 5:1
 9. BSG Lokomotive Halberstadt 0:3 3:4 1:1 4:1 3:2 2:4 5:0 4:1 XXX 2:2 3:2 0:2 4:2 4:3
10. BSG Stahl Eisleben         0:0 1:2 4:1 1:2 2:1 3:1 2:1 2:0 0:0 XXX 1:0 2:1 0:2 1:1
11. BSG Motor Dessau           3:0 1:3 2:1 1:2 3:0 2:0 1:5 4:0 1:1 2:0 XXX 1:0 6:1 1:0
12. BSG Motor Schkeuditz       0:1 1:4 1:2 9:1 1:0 2:0 2:1 3:1 1:0 1:1 3:2 XXX 4:2 1:2
13. SG Zwenkau                 0:1 1:4 0:1 2:2 1:1 3:1 1:1 1:2 4:0 2:1 3:1 2:1 XXX 4:3
14. BSG Chemie Greppin         1:0 4:2 1:4 4:0 0:0 3:3 0:0°0:1 2:1 1:1 4:2 2:2 2:1 XXX

TABLE :
 1.HSG Wissenschaft Halle           36  26  15- 6- 5  44:23 +21    (SC Chemie Halle II)
 2.BSG Einheit Burg                 35  26  15- 5- 6  63:33 +30
 3.BSG Motor Gohlis-Nord            33  26  13- 7- 6  41:31 +10
 4.BSG Motor Schönebeck             27  26   8-11- 7  36:47 - 9
 5.BSG Chemie Leuna                 26  26   8-10- 8  39:36 + 3
 6.BSG Chemie Bitterfeld            25  26  10- 5-11  40:34 + 6
 7.BSG Aktivist Gaiseltal           25  26  10- 5-11  36:47 -11
 8.BSG Stahl Thale                  24  26   9- 6-11  43:46 - 3
 9.BSG Lokomotive Halberstadt       23  26   8- 7-11  46:49 - 3
10.BSG Stahl Eisleben               23  26   7- 9-10  31:35 - 4
11.BSG Motor Dessau                 22  26  10- 2-14  40:41 - 1
------------------------------------------------------------------
12.BSG Motor Schkeuditz             22  26  10- 2-14  39:45 - 6
13.SG Zwenkau                       22  26   9- 4-13  41:58 -17
14.BSG Chemie Greppin               21  26   7- 7-12  40:53 -13

DDR-LIGA II - Staffel 4
                               MKM MoG AuM StR WiP AkL MBL ChS AkZ MoA AkB ChR AkW WiR
 1. SC Motor Karl Marx Stadt   XXX 2:1 5:0 1:0 3:0 5:1 3:4 4:0 1:0 3:0 3:1 4:0 4:2 3:0
 2. BSG Motor Görlitz          3:4 XXX 2:1 2:1 1:1 2:0 2:2 2:1 2:1 1:1 3:1 1:1 6:1 2:0
 3. BSG Aufbau Meißen          0:6 1:1 XXX 1:1 0:1 1:0 2:1 4:2 4:2 5:1 3:0 3:1 1:2 3:4
 4. BSG Stahl Riesa            1:1 4:0 2:1 XXX 3:1 1:2 6:2 9:3 2:1 4:0 5:1 4:1 5:1 1:2
 5. BSG Wismut Plauen          0:2 0:2 1:2 3:1 XXX 0:1 4:1 3:2 2:1 3:1 2:2 3:1 4:0 2:1
 6. BSG Aktivist Laubusch      1:6 3:1 0:3 2:2 1:1 XXX 1:1 0:0 5:1 4:1 1:1 1:3 (1) 4:1
 7. BSG Motor Brand-Langenau   1:0 2:1 1:1 1:1 2:1 3:0 XXX 1:3 3:0 1:3 2:2 1:2 3:3 1:1
 8. BSG Chemie Schwarzheide    3:2 3:1 1:1 1:1 4:0 1:2 2:3 XXX 0:0 3:0 2:2 2:0 1:0 1.1
 9. BSG Aktivist "K.M." Zwick. 0:2 2:2 1:2 2:1 2:0 0:0 1:1 1:1 XXX 0:1 3:2 7:2 4:1 2:0
10. BSG Motor Altenburg        1:1 0:2 1:2 2:1 2:2 2:1 0:0 3:1 0:2 XXX 3:2 2:2 2:2 2:2
11. BSG Aktivist Böhlen        1:2 0:1 2:0 3:2 0:1 2:0 2:2 2:0 4:0 2:2 XXX 3:0 2:0 2:1
12. BSG Chemie Riesa           0:2 2:2 2:2 1:3 2:3 1:2 6:2 1:2 2:0 1:0 1:0 XXX 9:2 2:1
13. BSG Aktivist Welzow        2:3 0:1 (2) 1:0 4:0 1:2 2:0 8:1 0:3 2:2 5:3 2:1 XXX 2:1
14. BSG Wismut Rodewisch       1:4 0:0 0:2 0:2 1:0 4:2 0:0 0:2 0:1 1:2 1:0 1:1 2:0 XXX

NOTES :
(1) Aktivist Laubusch - Aktivist Welzow (1:1) awarded with 0:0 on goals & 2-0 
    on points for Laubusch.
(2) Aktivist Welzow - Aufbau Meißen (4:2) awarded with 0:0 on goals & 0-2 on 
    points for Meißen.

TABLE :
 1.SC Motor Karl Marx Stadt         44  26  21- 2- 3  77:23 +44 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor Görlitz                32  26  12- 8- 6  44:34 +10
 3.BSG Aufbau Meißen                31  26  13- 5- 8  45:40 + 5
 4.BSG Stahl Riesa                  29  26  12- 5- 9  63:35 +28
 5.BSG Wismut Plauen                26  26  11- 4-11  37:42 - 5
 6.BSG Aktivist Laubusch            26  26  10- 6-10  36:44 - 8
 7.BSG Motor Brand-Langenau         25  26   7-11- 8  41:49 - 8
 8.BSG Chemie Schwarzheide          25  26   9- 7-10  42:51 - 9
 9.BSG Aktivist "K.M." Zwickau      23  26   9- 5-12  37:40 - 3
10.BSG Motor Altenburg              23  26   7- 9-10  34:50 -16
11.BSG Aktivist Böhlen              22  26   8- 6-12  42:45 - 3
------------------------------------------------------------------
12.BSG Chemie Riesa                 21  26   8- 5-13  45:56 -11
13.BSG Aktivist Welzow              19  26   8- 3-15  43:60 -17
14.BSG Wismut Rodewisch             18  26   6- 6-4   26:43 -17

DDR-LIGA II - Staffel 5
                               ChL MEN MNW MoS AkT MoE GlB MSu MoB StS MSö DyE FoW MoO
 1. BSG Chemie Lauscha         XXX 2:1 4:0 2:1 2:1 3:0 2:0 5:1 2:1 1:1 3:2 2:0 3:0 5:0
 2. BSG Motor Erfurt-Nord      3:1 XXX 1:1 0:1 2:1 2:0 3:0 7:0 2:2 0:1 2:3 2:1 2:1 3.1
 3. BSG Motor Nordhausen-West  4:1 1:1 XXX 4:2 1:1 1:1 5:2 0:1 5:3 3:0 4:3 2:2 5:1 2:0
 4. BSG Motor Sonneberg        1:0 1:0 2:0 XXX 3:1 2:0 0:2 2:1 3:0 3:1 2:0 1:1 3:1 0:0
 5. BSG Aktivist "K.W." Tiefen.2:1 1:1 4:4 2:2 XXX 2:0 2:0 0:0 1:1 1:1 5:2 6:1 1:0 2:1
 6. BSG Motor Eisenach         2:1 2:2 2:1 2:0 1:1 XXX 7:1 1:2 1:3 0:0 3:1 3:2 0:0 2:0
 7. BSG Glückauf Bleicherode   0:0 1:1 1:3 1:0 1:1 1:0 XXX 1:1 3:1 1:0 2:2 2:0 4:0 1:0
 8. BSG Motor Suhl             1:2 0:1 2:2 1:1 2:2 1:0 0:0 XXX 2:0 1:0 3:1 2:2 3:0 2:1
 9. BSG Motor Breitungen       2:2 3:2 2:2 1:1 0:1 0:3 3:1 3:0 XXX 0:1 2:2 6:2 4:0 5:1
10. BSG Stahl Silbitz          1:1 1:2 1:2 1:1 3:2 3:0 4:1 2:0 2:3 XXX 2:1 2:2 0:2 1:1
11. BSG Motor Sömmerda         5:2 2:2 4:2 2:1 0:1 0:0 2:2 6:2 8:1 1:1 XXX 1:1 3:1 2:3
12. SG Dynamo Erfurt           0:0 1:2 1:0 2:0 2:0 1:2 1:1 0:0 3:2 1:0 2:1 XXX 0:1 2:0
13. BSG Fortschritt Weida      1:2 4:0 1:0 4:1 1:2 0:1 0:2 4:3 2:2 3:2 3:1 1:1 XXX 2:0
14. BSG Motor Oberlind         0:2 1:2 0:3 0:2 6:1 1:4 0:2 0:4 0:2 1:2 1:2 2:1 2:0 XXX

TABLE :
 1.BSG Chemie Lauscha               35  26  15- 5- 6  51:30 +21
 2.BSG Motor Erfurt-Nord            31  26  12- 7- 7  46:33 +16
 3.BSG Motor Nordhausen-West        30  26  11- 8- 7  57:43 +14
 4.BSG Motor Sonneberg              30  26  12- 6- 8  36:29 + 7
 5.BSG Aktivist "K.W." Tiefenort    30  26  10-10- 6  44:38 + 6
 6.BSG Motor Eisenach               28  26  11- 6- 9  37:31 + 6
 7.BSG Glückauf Bleicherode         28  26  10- 8- 8  33:38 - 5
 8.BSG Motor Suhl                   26  26   9- 8- 9  35:43 - 8
 9.BSG Motor Breitungen             25  26   9- 7-10  52:52 =
10.BSG Stahl Silbitz                24  26   8- 8-10  33:34 - 1
11.BSG Motor Sömmerda               23  26   8- 7-11  57:53 + 4
------------------------------------------------------------------
12.SG Dynamo Erfurt                 23  26   7- 9-10  32:41 - 9 --
13.BSG Fortschritt Weida            21  26   9- 3-14  33:47 -14 --
14.BSG Motor Oberlind               10  26   4- 2-20  22:56 -34 --

Aufstieg-Spiele zur DDR-LIGA I
                               VoC DyH MKM WiH ChL
1.ASK Vorwärts Cottbus         XXX         2:1 4:1   6  4  3-0-1  9:5  +4
2.SG Dynamo Hohenschönhausen   3:0 XXX 1:1           5  4  1-3-0  6:3  +3
3.SC Motor Karl-Marx-Stadt     0:3     XXX 3:0       4  4  1-2-1  5:5  =
4.SC Wissenschaft Halle            1:1     XXX 2:1   3  4  1-1-2  4:7  -3
5.BSG Chemie Lauscha               1:1 1:1     XXX   2  4  0-2-2  4:8  -4

Relegated from Oberliga :
   SC Turbine Erfurt
   BSG Lokomotive Stendal

Promoted to Oberliga :
   SC Chemie Halle
   SC Aufbau Magdeburg 

Relegated from DDR-LIGA I :
   BSG Motor Steinach
   BSG Chemie Glauchau
   BSG Empor Wurzen

Promoted to DDR-LIGA I :
   SG Dynamo Hohenschönhausen Berlin
   ASK Vorwärts Cottbus
   SC Motor Karl-Marx-Stadt

Relegated to Bezirksliga :
   BSG Empor Neustrelitz
   BSG Motor Stralsund
   BSG Einheit Rostock
   BSG Motor Eberswalde
   BSG Turbine Finkenheerd
   BSG Berliner Verkehrs-Betriebe
   BSG Motor Schkeuditz
   SG Zwenkau
   BSG Chemie Greppin
   BSG Chemie Riesa
   BSG Aktivist Welzow
   BSG Wismut Rodewisch
   SG Dynamo Erfurt
   BSG Fortschritt Weida
   BSG Motor Oberlind

Promoted to DDR-LIGA II : (All the Bezirksmeister)

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : BSG Tiefbau Berlin
 Cottbus        : BSG Aktivist Schwarze Pumpe
 Dresden        : BSG Stahl Gröditz
 Erfurt         : BSG Motor Rudisleben
 Frankfurt      : BSG Empor Fürstenwalde
 Gera           : BSG Chemie Elsterberg
 Halle          : BSG Motor Aschersleben
 K.M.Stadt      : BSG Motor Werdau
 Leipzig        : ASK Vorwärts Leipzig
 Magdeburg      : BSG Chemie Schönebeck
 Neubrandenburg : BSG Einheit Teterow
 Potsdam        : BSG Lokomotive Kirchmöser
 Rostock        : ASK Vorwärts Rostock
 Schwerin       : BSG Einheit Ludwigslust
 Suhl           : BSG Motor Neuhaus-Schierschnitz


1960

DDR-LIGA I
                               TuE LoS DyD WiG DyE ChW VoC MKM EiG RoB DyH MoB LoW FoM
 1. SC Turbine Erfurt          XXX 6:1 4:3 3:0 4:0 3:1 2:1 3:1 1:0 0:1 5:0 2:1 4:2 5:0
 2. BSG Lokomotive Stendal     1:0 XXX 5:1 1:0 2:0 3:1 1:1 1:1 3:3 2:0 3:1 3:0 0:0 4:1
 3. SG Dynamo Dresden          1:4 2:1 XXX 1:3 5:2 2:0 2:2 3:2 4:1 2:0 1:1 2:1 1:1 7:0
 4. BSG Wismut Gera            2:0 1:0 1:0 XXX 0:2 2:4 3:2 2:2 3:3 4:0 1:1 4:0 3:0 4:0
 5. SG Dynamo Eisleben         2:0 3:1 5:1 4:1 XXX 3:1 0:1 5:0 3:2 3:1 4:0 0:1 2:3 6:0
 6. BSG Chemie Wolfen          2:0 1:2 0:1 0:1 2:1 XXX 0:1 3:1 1:2 2:2 2:1 1:0 3:0 6:1
 7. ASK Vorwärts Cottbus       0:2 1:1 3:3 1:2 3:2 4:1 XXX 3:1 3:0 1:1 1:1 2:0 2:1 5:1
 8. SC Motor Karl-Marx Stadt   3:1 0:4 3:1 2:0 2:2 1:2 1:1 XXX 3:1 6:0 2:2 2:2 2:0 3:1
 9. BSG Einheit Greifswald     1:3 0:1 0:1 1:1 1:0 5:1 2:1 0:0 XXX 2:1 0:1 2:0 4:1 5:0
10. BSG Rotation Babelsberg    1:4 3:5 0:0 1:1 1:0 0:3 4:3 2:1 6:1 XXX 2:2 3:2 3:1 3:1
11. SG Dynamo Hohenschönhausen 0:1 1:1 1:0 3:0 1:2 1:3 2:0 1:1 1:1 2:3 XXX 0:1 1:1 9:0
12. BSG Motor Bautzen          0:0 1:1 0:1 4:0 4:0 2:6 3:0 1:3 1:3 7:1 0:2 XXX 3:1 3:0
13. BSG Lokomotive Weimar      0:5 0:0 2:6 0:0 3:1 2:1 5:1 2:2 1:0 2:0 1:1 0:0 XXX 6:0
14. BSG Fortschritt Meerane    1:4 1:9 0:6 1:3 2:4 0:5 0:3 0:2 3:7 2:7 1:6 0:4 2:1 XXX

TABLE :
 1.SC Turbine Erfurt                39  26  19- 1- 6  66: 25 + 41 ++
 2.BSG Lokomotive Stendal           36  26  14- 8- 4  56: 29 + 27 ++
--------------------------------------------------------------------
 3.SG Dynamo Dresden                31  26  13- 5- 8  57: 42 + 15
 4.BSG Wismut Gera                  30  26  12- 6- 8  42: 36 +  6
 5.SG Dynamo Eisleben               27  26  13- 1-12  56: 42 + 14
 6.BSG Chemie Wolfen                27  26  13- 1-12  52: 41 +  9
 7.ASK Vorwärts Cottbus             27  26  10- 7- 9  46: 41 +  5
 8.SC Motor Karl-Marx Stadt         27  26   9- 9- 8  47: 43 +  4
 9.BSG Einheit Greifswald           25  26  10- 5-11  47: 44 +  3
10.BSG Rotation Babelsberg          25  26  10- 5-11  46: 59 - 13    (SC Potsdam)
11.SG Dynamo Hohenschönhausen       24  26   7-10- 9  42: 37 +  5
--------------------------------------------------------------------
12.BSG Motor Bautzen                22  26   9- 4-13  41: 39 +  2 --
13.BSG Lokomotive Weimar            22  26   7- 8-11  36: 47 - 11 --
14.BSG Fortschritt Meerane           2  26   1- 0-25  18:127 -109 --

TOP-SCORERS :
Dietr Legler (D.Dresden)            18
Rainer Knobloch (T.Erfurt)          17
Klaus Büchner (W.Gera)              17
Emanuel Linkert (L.Stendal)         17
Manfred Gratz (T.Erfurt)            15
Erhardt Hörold (D.Eisleben)         15

DDR-LIGA II - Staffel 1
                               VoN VoR TuN DyS MWW MoR TrS VeW MoW TiB MoR FNG EiT EiL
 1. ASK Vorwärts Neubrandenb.  XXX 0:0 3:0 1:1 (1) 2:1 2:0 2:1 4:0 3:2 2:0 3:0 7:1 6:1
 2. ASK Vorwärts Rostock       2:0 XXX 4:2 2:1 0:0 2:0 4:1 6:1 3:1 6:1 0:1 4:1 5:0 8:0
 3. BSG Turbine Neubarndenburg 2:0 3:0 XXX 0:0 2:2 4:1 1:0 3:2 1:0 5:2 1:0 1:1 4:1 1.1
 4. SG Dynamo Schwerin         1:2 2:2 5:1 XXX 3:3 7:0 1:1 3:3 1:2 3:0 6:2 2:1 4:2 3:1
 5. BSG Motor WW Warnemünde    3:0 2:0 2:1 1:1 XXX 1:1 0:0 6:1 4:1 (2) 0:0 2:0 7:0 1:0
 6. BSG Motor Rathenow         0:1 0:5 0:0 2:1 6:2 XXX 1:0 0:1 3:1 3:0 1:0 2:0 6:2 2:0
 7. SC Traktor Schwerin        1:3 1:2 0:2 2:2 3:1 0:1 XXX 3:0 1:1 3:1 4:0 1:0 8:0 3:0
 8. BSG C/M Veritas Wittenberg.0:5 1:2 0:2 1:2 2:2 1:1 3:2 XXX 3:0 4:2 2:2 1:0 5:1 3:0
 9. BSG Motor Wismar           0:2 1:0 1:1 3:2 1:1 1:0 0:5 0:1 XXX 4:1 1:1 2:1 2:2 3:0
10. BSG Motor WW Warnemünde    0:1 1:1 6:1 0:0 3:2 1:3 0:6 1:1 2:2 XXX 3:0 2:1 3:3 3:2
11. BSG Motor Rostock          3:1 1:2 0:3 0:1 0:0 4:1 3:1 1:2 1:1 2:3 XXX 2:0 3:0 3:3
12. BSG For. Neustadt-Glewe    1:1 1:1 1:2 0:3 1:1 2:0 3:2 1:2 0:0 3:4 0:0 XXX 1:3 2:0
13. BSG Einheit Teterow        0:6 2:5 0:2 3:1 2:5 1:1 1:4 3:3 1:3 0:5 0:3 1:1 XXX 2:1
14. BSG Einheit Ludwigslust    0:3 1:4 2:2 1:6 2:6 1:1 0:0 0:0 2:3 1:2 2:0 0:2 2:2 XXX

NOTES :
BSG Motor WW Warnemünde were penalised by a two week suspension from the 
championship, because player Horst Meyer signed a contract with them without
his team (F.Neustadt-Glewe) knowing about this.  In this period, two matches
were not palyed and awarded aginst them:
(1) ASK Vorwärts Neubrandenburg - Motor WW Warnemünde was awarded with 0:0 
    goals and 2-0 on points for Vorwärts.
(2) Motor WW Warnemünde - Motor WW Warnemünde was awarded with 0:0 on goals
    and 0-2 on point for Tifbau.

TABLE :
 1.ASK Vorwärts Neubrandenburg      41  26  19- 3- 4  60:20 +40 ++
------------------------------------------------------------------
 2.ASK Vorwärts Rostock             39  26  17- 5- 4  70:25 +45     (ASK Vorwärts Rostock-Gehlsdorf)
 3.BSG Turbine Neubrandenburg       35  26  14- 7- 5  47:34 +13     (SC Neubrandenburg)
 4.SG Dynamo Schwerin               31  26  11- 9- 6  62:36 +26
 5.BSG Motor WW Warnemünde          31  26  10-11- 5  57:30 +27
 6.BSG Motor Rathenow               27  26  11- 5-10  37:40 - 3
 7.SC Traktor Schwerin              26  26  10- 6-10  52:31 +19
 8.BSG C/M Veritas Wittenberge      26  26   9- 8- 9  43:50 - 7
 9.BSG Motor Wismar                 26  26   9- 8- 9  34:43 - 9     (TSG Wismar)
10.BSG Tiefbau Berlin               25  26  10- 5-11  48:60 -12
11.BSG Motor Rostock                21  26   7- 7-12  32:40 - 8
------------------------------------------------------------------
12.BSG For. Neustadt-Glewe          15  26   4- 7-15  24:42 -18 --
13.BSG Einheit Teterow              12  26   3- 6-17  33:97 -64 --
14.BSG Einheit Ludwigslust           9  26   1- 7-18  23:71 -48 --

DDR-LIGA II - Staffel 2
                                    StS MBS MoH AkL Lic RoB Obe Grü DyF LoK CGS LoC ASP  EmF
 1. BSG Stahl Stalinstadt           XXX 1:4 3:1 2:2 3:2 3:0 1:1 1:0 1:2 3:0 0:0 1:0 8:0  7:0
 2. BSG Motor Brandenburg-Süd       1:1 XXX 2:1 4:0 8:1 1:2 1:1 1:0 3:0 3:1 5:0 1:1 2:2  5:1
 3. BSG Motor Henningsdorf          3:1 1:3 XXX 3:3 6:0 3:2 6:3 5:2 4:2 4:0 2:1 1:1 4:0  4:3
 4. BSG Aktivist Laubusch           1:2 2:0 2:0 XXX 4:0 1:1 3:3 4:0 2:0 0:0 2:1 1:0 1:1  3:1
 5. SG Lichtenberg 47 Berlin        0:1 2:1 6:1 3:2 XXX 0:2 0:0 1:1 7:1 1:0 4:0 3:1 1:0  4:2
 6. BSG Rotation Babelsberg II      1:6 2:1 2:2 3:0 2:3 XXX 1:3 4:1 7:2 2:0 6:1 0:1 2:1  4:2
 7. TSC Oberschöneweide Berlin      1:1 1:3 0:1 8:0 0:2 3:1 XXX 2:1 2:0 1:1 0:2 1:1 3:1  7:1
 8. SG Grünau Berlin                4:1 1:3 3:1 1:3 1:2 4:2 1:5 XXX 2:3 3:1 1:1 2:1 4:2  3:1
 9. SG Dynamo Franfurt              2:3 1:2 1:1 5:4 1:0 3:1 1:0 1:2 XXX 2:0 2:0 0:0 1:2  1:1
10. BSG Lokomotive Kirchmöser       1:1 1:0 2:1 2:2 2:0 3:4 2:0 3:2 1:2 XXX 0:1 4:0 0:0 10:0
11. BSG Chemie Grünau-Schmöckwitz B.0:3 0:0 1:3 2:1 2:4 4:0 1:0 1:2 1:0 1:3 XXX 1:4 4:2  6:2
12. BSG Lokomotive Cottbus          1:3 2:2 3:4 1:3 1:0 4:4 1:3 1:2 1:2 2:2 4:0 XXX 2:1  3:0
13. BSG Aktivist Schwarze Pum.      2:0 1:3 0:2 2:3 0:0 1:1 0:2 3:4 2:3 3:3 0:0 2:1 XXX  3:1
14. BSG Empor Fürstenwalde          0:1 1:1 1:4 1:2 3:3 1:6 3:1 1:2 2:0 2:2 3:7 2:4 2:2  XXX

TABLE :
 1.BSG Stahl Stalinstadt ***        36  26  15- 6- 5  58:29 +29 ++  ***(Stalinstadt=Eisenhüttenstadt)
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor Brandenburg-Süd        35  26  14- 7- 5  60:27 +33
 3.BSG Motor Henningsdorf           34  26  15- 4- 7  68:47 +21
 4.BSG Aktivist Laubusch            31  26  12- 7- 7  51:46 + 5
 5.SG Lichtenberg 47 Berlin         30  26  13- 4- 9  49:45 + 4
 6.BSG Rotation Babelsberg II       28  26  12- 4-10  62:54 + 8      (BSG Rotation Babelsberg)
 7.TSC Oberschöneweide Berlin       27  26  10- 7- 9  51:35 +16
 8.SG Grünau Berlin                 26  26  12- 2-12  49:54 - 5      (BSG Deutsche Lufthansa Berlin)
 9.SG Dynamo Frankfurt              25  26  11- 3-12  38:51 -13
10.BSG Lokomotive Kirchmöser        24  26   8- 8-10  44:40 + 4
11.BSG Chemie Grünau-Schmöckwitz Be.22  26   9- 4-13  38:53 -15      (BSG Chemie Schmöckwitz)
------------------------------------------------------------------
12.BSG Lokomotive Cottbus           21  26   7- 7-12  41:45 - 4 --
13.BSG Aktivist Schwarze Pumpe      16  26   4- 8-14  33:57 -24 --
14.BSG Empor Fürstenwalde            9  26   2- 5-19  36:95 -59 --

DDR-LIGA II - Staffel 3
                               MoD MGN WiH MoA StE EmW MoS LoH StT AkG ChB EiB ChL ChS
 1. BSG Motor Dessau           XXX 1:1 0:0 1:1 1:1 3:1 2:0 4:1°3:1 0:2 3:2 3:1 1:0 1:0
 2. BSG Motor Gohlis-Nord L.   2:0 XXX 0:0 0:2 3:0 1:0 1:1 2:1 2:1 5:1 4:0 2:0 1:1 3:0
 3. HSG Wissenschaft Halle     2:2 1:1 XXX 2:0 2:0 2:2 2:1 2:3 2:1 1:0 2:0 2:2 3:0 2:1
 4. BSG Motor Aschersleben     5:1 4:1 1:2 XXX 0:3 2:0 1:1 2:1 3:1 4:0 3:2 2:2 2:0 1:1
 5. BSG Stahl Eisleben         2:2 0:0 3:0 0:3 XXX 2:0 1:0 0:3 0:3 2:0 1:0 1:1 1:0 2:1
 6. BSG Empor Wurzen           4:0 3:2 1:1 2:2 1:1 XXX 1:0 3:1 4:1 4:0 1:0 2:5 3:1 4:1
 7. BSG Motor Schönebeck       1:2 1:1 2:0 8:3 0:0 0:3 XXX 4:2 1:5 5:1 2:2 1:0 2:0 2:0
 8. BSG Lokomotive Halberstadt 1:1 0:2 6:1 5:1 5:1 3:1 1:2 XXX 3:0 3:1 5:2 1:1 2:2 0:0
 9. BSG Stahl Thale            4:0 3:1 4:2 3:3 1:1 0:1 0:0 1:1 XXX 1:0 3:0 0:0 2:0 3:3
10. BSG Lokomotive Halberstadt 4:1 2:0 2:2 6:1 1:0 2:0°0:1 0:2 5:1 XXX 3:2 2:2 5:0 4:0
11. BSG Chemie Bitterfeld      0:4 2:4 4:2 4:0 1:2 1:0 0:0 1:0 5:2 9:4 XXX 1:4 5:3 5:2
12. BSG Einheit Burg           0:2 2:2 1:2 3:2 2:3 0:3 1:1 2:1 1:2 1:1 0:1 XXX 0:1 3:1
13. BSG Chemie Leuna           1:3 3:3 0:0 0:3 1:1 2:1 2:0 2:2 2:2 0:1 2:2 2:0 XXX 1:1
14. BSG Chemie Schönbeck       1:2 1:2 0:3 0:1 1:4 2:0 0:1 1:2 1:2 2:1 2:4 1:3 3:0 XXX

NOTES :
°Motor Dessau - Lokomotive Halberstadt (2:3) was replayed and ended 4:1
°Lokomotive Halberstadt - Empor Wurzen (0:1) was suspended at halftime and replayed 2:0

TABLE :
 1.BSG Motor Dessau                 34  26  14- 6- 6  43:37 + 6 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor Gohlis-Nord Leipzig    33  26  12- 9- 5  46:30 +16
 3.HSG Wissenschaft Halle           31  26  11- 9- 6  40:37 + 3
 4.BSG Motor Aschersleben           30  26  12- 6- 8  52:49 + 3
 5.BSG Stahl Eisleben               29  26  11- 7- 8  31:32 - 1
 6.BSG Empor Wurzen                 28  26  12- 4-10  45:35 +10
 7.BSG Motor Schönebeck             28  26  10- 8- 8  37:31 + 6
 8.BSG Lokomotive Halberstadt       28  26  11- 6- 9  55:39 +16
 9.BSG Stahl Thale                  27  26  10- 7- 9  47:44 + 3
10.BSG Aktivist Geiseltal           25  26  11- 3-12  48:49 - 1
11.BSG Chemie Bitterfeld            23  26  10- 3-13  55:58 - 3
------------------------------------------------------------------
12.BSG Einheit Burg                 21  26   6- 9-11  37:42 - 5 --
13.BSG Chemie Leuna                 17  26   4- 9-13  26:49 -23 --
14.BSG Chemie Schönbeck             10  26   3- 4-19  26:56 -30 --
------------------------------------------------------------------

DDR-LIGA II - Staffel 4
                               VoL WiP MBL StR AkB EiE MoG ChG AkZ MoW StG AuM ChS MoA
 1. ASK Vorwärts Leipzig       XXX 0:1 1:1 1:1 1:0 5:0 1:1 0:0 4:3 2:0 1:1 4:1 5:0 5:0
 2. BSG Wismut Plauen          1:3 XXX 1:2 3:1 2:0 4:0 4:2 4:1 2:0 0:0 5:0 2:0 1:1 4:1
 3. BSG Motor Brand-Lngenau    1:3 2:1 XXX 2:1 5:0 2:2 2:1 1:1 2:1 5:3 2:2 3:0 2:2 3:0
 4. BSG Stahl Riesa            4:1 1:2 0:0 XXX 0:0 9:1 3:2 5:3 4:2 4:0 1:3 2:2 7:0 3:2
 5. BSG Aktivist Böhlen        2:2 1:0 3:1 0:0 XXX 4:4 2:1 3:0 1:0 1:1 2:0 1:2 5:2 1.1
 6. BSG Einheit Elsterberg     2:1 1:1 1:1 2:2 1:0 XXX 2:1 1:0 2:1 4:2 2:2 1:2 3:2 7:2
 7. BSG Motor Görlitz          1:1 4:1 7:1 5:2 1:3 2:2 XXX 3:1 1:1 1:0 2:1 2:1 2:0 1:1
 8. BSG Chemie Glauchau        2:3 3:1 6:4 3:1 1:3 3:0 1:3 XXX 1:1 3:1 6:0 1:0 1:2 0:0
 9. BSG Aktivist "KM" Zwickau  2:4 2:1 6:1 1:4 1:1 1:3 3:1 1:6 XXX 2:0 4:0 0:1 4:1 1:0
10. BSG Motor Werdau           1:3 0:1 1:1 1:2 2:0 2:1 1:2 2:2 3:0 XXX 3:2 4:0 0:0 2:0
11. BSG Stahl Gröditz          2:2 3:3 3:2 1:2 6:1 3:2 3:0 3:1 0:2 1:3 XXX 2:1 3:0 2:1
12. BSG Aufbau Meißen          0:0 2:4 0:1 2:0 3:1 5:1 1:0 3:1 1:3 1:3 3:0 XXX 1:5 1:1
13. BSG Chemie Schwarzheide    4:2 1:1 1:3 7:5 0:2 2:1 5:2 0:2 0:1 0:1 1:1 4:2 XXX 4:1
14. BSG Motor Altenburg        4:3 0:0 1:1 1:1 0:1 2:4 0:0 1:3 0:3 0:2 2:1 3:0 2:1 XXX

TABLE :
 1.ASK Vorwärts Leipzig             32  26  12- 8- 6  58:36 +22
 2.BSG Wismut Plauen                32  26  13- 6- 7  50:31 +19
 3.BSG Motor Brand-Lngenau          31  26  11- 9- 6  51:48 + 3
 4.BSG Stahl Riesa                  30  26  12- 6- 8  66:47 +19
 5.BSG Aktivist Böhlen              29  26  11- 7- 8  38:37 + 1
 6.BSG Einheit Elsterberg           27  26  10- 7- 9  50:61 -11
 7.BSG Motor Görlitz                26  26  10- 6-10  48:43 + 5
 8.BSG Chemie Glauchau              25  26  10- 5-11  52:46 + 6
 9.BSG Aktivist "KM" Zwickau        25  26  11- 3-12  46:44 + 2
10.BSG Motor Werdau                 25  26  10- 5-11  38:38 =
11.BSG Stahl Gröditz                24  26   9- 6-11  45:54 - 9    (TSG Gröditz)
------------------------------------------------------------------
12.BSG Aufbau Meißen                21  26   9- 3-14  35:49 -14 --
13.BSG Chemie Schwarzheide          21  26   8- 5-13  45:60 -15 --
14.BSG Motor Altenburg              16  26   4- 8-14  26:54 -28 --

DDR-LIGA II - Staffel 5
                               MoS ChL MNW MEN GlB AkT MoS MoE StS MSu MNS MoB MoR MSö
 1. BSG Motor Steinach         XXX 1:0 2:2 7:1 0:0 4:1 1:2 0:0 4:1 8:1 2:1 3:0 6:1 6:0
 2. BSG Chemie Lauscha         1:3 XXX 4:1 1:0 2:0 2:2 2:1 3:1 2:1 0:0 5.2 6:0 2:0 5:1
 3. BSG Motor Nordhausen-West  3:6 0:1 XXX 7:1 2:1 4:0 3:0 1:0 9:1 4:0 5:0 5:3 2:2 3:1
 4. BSG Motor Erfurt-Nord      4:1 2:0 2:1 XXX 1:0 1:3 1:1 2:0 3:1 2:0 2:2 6:1 2:0 3:1
 5. BSG Glückauf Bleicherode   4:2 2:3 2:1 3:2 XXX 2:0 0:1 1:0 2:0 1:1 3:2 1:1 3:1°3:1
 6. BSG Aktivist Tiefenort     0:4 4:1 3:1 3:1 0:1 XXX 4:1 3:2 0:2 4:0 2:2 2:1 3:1 7:1
 7. BSG Motor Sonneberg        2:4 0:2 3:2 2:0 1:5 0:0 XXX 2:0 3:2 1:1 2:5 2:0 7:2 4:1
 8. BSG Motor Eisenach         2:3 5:0 4:0 0:1 2:1 4:2 2:2 XXX 0:1 2:1 1:0 5:2 1:2 2:0
 9. BSH Stahl Silbitz          2:4 1:1 1:1 1:2 3:1 3:1 3:0 2:5 XXX 4:0 0:0 2:5 5:2 0:0
10. BSG Motor Suhl             1:1 2:1 1:3 3:3 3:3 7:0 2:1 6:2 1:3 XXX 3:2 3:2 5:1 5:3
11. BSG Motor Neuhaus-Schiers. 0:5 1:1 2:1 1:1 2:1 1:0 1:0 0:1 2:0 1:2 XXX 7:1 3:1 4:0
12. BSG Motor Breitungen       0:3 2:0 0:2 8:2 1:1 3:4 2:0 1:1 5:0 6:1 3:1 XXX 4:1 0:3
13. BSG Motor Rudisleben       1:2 1:2 1:2 4:1 3:2 1:0 1:3 1:1 2:3 2:1 3:0 4:0 XXX 1:0
14. BSG Motor Sömmerda         2:2 1:3 1:4 0:2 0:1 0:0 0:0 3:0 0:2 7:2 4:1 2:3 1:1 XXX

NOTES :
°Glückauf Bleicherode - Motor Rudisleben (3:2) was replayed.

TABLE :
 1.BSG Motor Steinach               41  26  18- 5- 3  84:32 +52
 2.BSG Chemie Lauscha               34  26  15- 4- 7  50:34 +16
 3.BSG Motor Nordhausen-West        31  26  14- 3- 9  69:42 +17
 4.BSG Motor Erfurt-Nord            30  26  13- 4- 9  48:51 - 3
 5.BSG Glückauf Bleicherode         29  26  12- 5- 9  44:35 + 8
 6.BSG Aktivist Tiefenort           26  26  11- 4-11  48:50 - 2
 7.BSG Motor Sonneberg              25  26  10- 5-11  41:46 - 5
 8.BSG Motor Eisenach               24  26  10- 4-12  43:40 + 3
 9.BSG Stahl Silbitz                24  26  10- 4-12  44:55 -11
10.BSG Motor Suhl                   24  26   9- 6-11  52:67 -15    (BSG Motor Mitte-Suhl)
11.BSG Motor Neuhaus-Schierschitz   23  26   9- 5-12  43:49 - 6
------------------------------------------------------------------
12.BSG Motor Breitungen             21  26   9- 3-14  54:67 -13 --
13.BSG Motor Rudisleben             19  26   8- 3-15  40:61 -21 --
14.BSG Motor Sömmerda               13  26   4- 5-17  33:64 -31 --

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA I
                               MoD VoN StS VoL MoS
1.BSG Motor Dessau             XXX     3:0 2:0        6   4   2-2-0  8:3 +5 ++
2.ASK Vor. Neubrandenburg      1:1 XXX         1:0    5   4   2-1-1  4:4 =  ++
3.BSG Stahl Stalinstadt            0:1 XXX     3:2    4   4   2-0-2  4:6 -2 ++
4.ASK Vorwärts Leipzig             3:1 0:1 XXX        3   4   1-1-2  3:4 -1
5.BSG Motor Steinach           2:2         0:0 XXX    2   4   0-2-2  4:6 -2

Relegated from Oberliga :
   BSG Chemie Zeitz
   SC Fortscritt Feißenfels
Promoted to Oberliga :
   SC Turbine Erfurt
   BSG Lokomotive Stendal
Relegated to DDR-LIGA II :
   BSG Motor Bautzen
   BSG Lokomotive Weimar
   BSG Fortschritt Meerane
Promoted to DDR-LIGA I :
   ASK Vorwärts Neubrandenburg
   BSG Motor Dessau
   BSG Stahl Eisenhüttenstadt (Stalinstadt)
Relegated to Bezirksliga :
   BSG Fortschritt Neustadt-Glewe
   BSG Einheit Teterow
   BSG Einheit Ludwigslust
   BSG Lokomotive Cottbus
   BSG Aktivist Schwarze Pumpe
   BSG Empor Fürstenwalde
   BSG Einheit Burg
   BSG Chemie Leuna
   BSG Chemie Schönebeck
   BSG Stahl Gröditz
   BSG Aufbau Meißen
   BSG Chemie Schwarzheide
   BSG Motor Breitungen
   BSG Motor Rudisleben
   BSG Motor Sömmerda

Promoted to DDR-LIGA II (all the Bezirksmeister):
 Berlin         : BSG Motor Köpenick (SSV)
 Cottbus        : BSG Aufbau Großräschen
 Dresden        : BSG Chemie Riesa
 Erfurt         : SG Dynamo Erfurt
 Frankfurt      : BSG Motor Eberswalde
 Gera           : BSG Chemie Schwarza
 Halle          : BSG Motor Ammendorf
 K.M.Stadt      : BSG Motor West Karl-Marx-Stadt
 Leipzig        : BSG Motor Schkeuditz
 Magdeburg      : BSG Turbine Magdeburg 
 Neubrandenburg : BSG Lokomotive Waren
 Potsdam        : SG Velten****             (TSG Velten)
 Rostock        : BSG Motor Rostock
 Schwerin       : BSG Lokomotive Wittenberge
 Suhl           : BSG Lokomotive Meiningen


1961/62

DDR-LIGA I
                               DyD MKM DyH Pot VoC ChZ WiG EiG VoN DyE ChW StE FoW MoD
 1. SG Dynamo Dresden          XXX 3:0 1:1 2:2 3:1 2:0 2:2 2:0 5:0 4:2 4:0 1:0 4:1 2:0
                               XXX         5:2 1:1°3:0 4:0°        5:0°4:0 2:0 2:2
 2. SC Motor Karl-Marx-Stadt   1:0 XXX 1:0 1:0 2:0 2:1 3:2 2:0 2:0 0:0 0:1 3:1 2:1 3:2
                               2:1 XXX 2:1         0:2°    3:3°    2:0         6:1 2:2
 3. SG Dynamo Hohenscönhausen  0:0 0:1 XXX 3:1 3:2 0:2 2:0 2:0 3:1 5:2 1:0 0:1 4:1 4:0
                               1:3     XXX 2:0         2:2 3:2 1:1°    6:0
 4. SC Potsdam                 3:3 1:2 5:1 XXX 3:0 2:1 3:1 0:0 1:0 1:0 8:0 3:1 2:1 5:2
                                   3:1     XXX 1:3         2:3°1:2 3:2 2:0°        5:2
 5. ASK Vorwärts Cottbus       1:2 2:3 1:1 2:1 XXX 2:1 2:3 2:0 4:2 1:1 5:3 4:1 3:0 3:0
                                   2:2 3:2     XXX     0:1°6:0 1:2 0:1°        3:0
 6. BSG Chemie Zeitz           0:1 2:3 1:2 1:0 3:2 XXX 3:2 3:0 2:1 3:3 3:0 1:1 2:0 2:0
                                       0:1 1:0 4:2 XXX 0:1     4:2     1:1°    4:2°
 7. BSG Wismut Gera            0:1 2:2 1:0 1:1 2:2 4:3 XXX 1:0 1:1 2:1 3:1 3:0 1:0 6:0
                                   0:1     1:1         XXX 0:1     1:1°    1:2     3:3
 8. BSG Einheit Greifswald     0:5 2:2 1:1 1:3 1:1 2:0 2:1 XXX 4:1 2:1 1:1 2:1 0:0 0:0
                               1:2                 1:2     XXX         3:0 3:2 2:1°3:2
 9. ASK Vor. Neubrandenburg    3:0 0:0 0:0 1:1 1:1 1:0 2:4 2:1 XXX 2:1 3:0 2:0 1:1 1:3
                               1:1 2:2                 0:1 1:1 XXX 0:2     0:2°    2:1°
10. SG Dynamo Eisleben         3:2 1:1 0:1 0:2 0:2 1:1 2:0 0:3 1:4 XXX 1:1 1:1 3:0 1:1
                                       2:1         2:1     2:0     XXX     1:1 1:0
11. BSG Chemie Wolfen          2:2 2:3 1:4 1:3 3:2 1:0 2:1 0:0 2:0 3:2 XXX 1:1 4:2 2:1
                                               3:3     3:2     (1)     XXX 2:0     2:1
12. BSG Stahl Eisenhütten.     1:2 2:3 2:4 2:2 0:0 0:0 1:1 1:4 0:0 4:1 2:0 XXX 2:1 2:2
                                   1:2     0:2 0:0 1:1                     XXX 1:0 1:0°
13. BSG Fortschritt Weißenfels 0:1 2:3 1:4 1:1 0:2 1:0 0:1 3:2 3:1 1:3 1:0 1:0 XXX 1:2
                                       0:1             1:0     0:0 2:0 1:0     XXX
14. BSG Motor Dessau           2:5 0:3 1:1 0:0 1:2 0:2 4:2 1:2 2:5 3:1 4:0 2:2 2:3 XXX
                               0:0             5:4 3:2             1:3         1:5 XXX

NOTES :
°All games with (°) were played on neutral ground.
(1) BSG Chemie Wolfen - ASK Vor. Neubrandenburg (1:1) was awarded with 0:0 on 
    goals and 0-2 on points for Vorwärts.

TABLE :
 1.SG Dynamo Dresden                60  39  25-10- 4  92:35 +57 ++
 2.SC Motor Karl-Marx-Stadt         59  39  25- 9- 5  73:48 +25 ++
------------------------------------------------------------------
 3.SG Dynamo Hohenschönhausen Berl. 50  39  21- 8-10  71:42 +19
 4.SC Potsdam                       47  39  19- 9-11  79:49 +30
 5.ASK Vorwärts Cottbus             40  39  15-10-14  77:62 +15
 6.BSG Chemie Zeitz                 38  39  16- 6-17  59:52 + 7
 7.BSG Wismut Gera                  38  39  14-10-15  60:59 + 1
 8.BSG Einheit Greifswald           38  39  14-10-15  53:62 - 9
 9.ASK Vorwärts Neubrandenburg      36  39  12-12-15  48:59 -11
10.SG Dynamo Eisleben               32  39  11-10-18  49:67 -18
11.BSG Chemie Wolfen                32  39  12- 8-19  48:81 -33
12.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       28  39   8-12-19  39:60 -21
13.BSG Fortschritt Weißenfels       25  39  10- 5-24  42:74 -32
------------------------------------------------------------------
14.BSG Motor Dessau                 21  39   7- 9-23  54:92 -38 --

NOTE :
BSG Motor Dessau have -2 points

TOP-SCORERS :
 Dieter Legler (D.Dresden)          28
 Erhard Heilermann (C.Wolfen)       23
 Horst Meyer (F.Weißenfels)         20
 Jürgen Schülbe (D.Eisleben)        19
 Eberhard Schuster (M.Karl-Marx S.) 18
 Heinz Deßler (SC Potsdam)          18

DDR-LIGA II - Staffel 1
                               Obe VRG Neu TrS MWW MoS Wis MoK DyS MoE LoW VeW LWa MoR
 1. TSC Oberschöneweide        XXX 3:0 2:2 3:2 2:1 2:4 5:0 5:0 6:1 5:3 5:0 4:2 2:0 9:1
                               XXX     1:0 0:1°4:1     2:0     2:1 4:0         9:0
 2. ASK Vorwärts Rostock-Gehls.3:1 XXX 3:3 3:4 1:1 2:4 4:0 1:1 2:1 1:3 7:2 4:1 5:1 3:1
                               0:1 XXX     2:0     7:0 4:1         0:0 3:1 1:0
 3. SC Neubrandenburg          2:1 3:1 XXX 2:1 4:2 7:2 7:0 1:3 4:2 4:1 4:1 6:4 6:1 3:1
                                   1:2 XXX             1:1 2:1 0:3     2:2 5:0     1:0
 4. SC Traktor Schwerin        0:2 1:2 2:0 XXX 0:1 6:1 2:0 2:2 1:0 0:0 8:1 3:1 5:0 1:1
                                       5:2 XXX 2:1 5:2 7:3         4:2 2:2
 5. BSG Motor WW Warnemünde    2:2 1:2 4:1 4:2 XXX 1:1 0:1 3:2 3:0 4:0 2:3 2:2 5:1 1:0
                                   1:6 3:1     XXX         4:0 2:2 6:1 2:2
 6. BSG Motor Stralsund        0:5 2:5 2:3 0:2 4:3 XXX 3:3 1:0 0:1 4:1 3:2 2:1 4:2 0:0
                               0:2     0:3     1:1 XXX 2:2     1:0         1:0
 7. TSG Wismar                 0:0 1:2 0:1 4:2 1:2 0:1 XXX 3:2 3:1 6:1 1:1 1:1 2:2 4:3
                                               1:1     XXX 2:0 2:0 2:0 5:0     2:2
 8. BSG Motor Köpenick         1:4 1:5 1:2 1:0 1:0 0:1 3:2 XXX 1:1 1:2 2:0 1:2 3:3 2:0
                               3:0 0:1     2:1     1:2     XXX         2:1 1:0°    2:0
 9. SG Dynamo Schwerin         0:4 0:1 4:3 2:1 3:3 4:1 0:1 2:3 XXX 1:1 1:0 5:2 6:0 0:0
                                   1:2     2:1             0:1 XXX         5:0 2:1 6:1
10. BSG Motor Eberswalde       2:1 1:3 2:4 0:3 3:3 3:1 5:3 1:2 5:2 XXX 1:3 1:2 3:3 3:2
                                       4:3         1:2     2:1 6:1 XXX     4:0     2:2
11. BSG Lokomotive Wittenberge 1:4 2:5 1:2 2:2 0:3 2:4 2:1 2:2 1:2 3:0 XXX 3:0 1:3 2:2
                               1:2                 3:0         3:2 1:1°XXX 1:1 1:0 2:2
12. BSG C/M Veritas Wittenb.   2:0 0:3 1:5 0:1 3:1 0:0 0:2 0:1 1:0 1:1 2:0 XXX 5:1 0:0
                               1:1         1:2 0:5     2:3                 XXX 0:3 0:0
13. BSG Lokomotive Waren       0:3 1:2 4:2 1:4 1:2 0:1 2:3 3:0 1:6 2:2 4:1 0:2 XXX 2:1
                                   2:0 0:4 4:1 1:2(2:1)    2:2     1:2         XXX
14. BSG Motor Rostock          1:4 1:3 0:1 2:2 2:0 1:1 1:0 1:0 0:1 1:0 1:2 0:2 2:0 XXX
                               0:1 0:3     0:2 1:1 1:3°1:0                     1:2 XXX

NOTES :
All games with (°) were played on neutral Ground.
(1) Lokomotive Waren - Motor Stralsund (1:2) was suspended and replayed.

TABLE :
 1.TSC Oberschöneweide              60  39  28- 4- 7  113: 38 +75 ++  (TSC Berlin)
 2.ASK Vorwärts Rostock-Gehlsdorf   60  39  28- 4- 7  104: 48 +62 ++
 3.SC Neubrandenburg                52  39  24- 4-11  107: 68 +39 ++
--------------------------------------------------------------------
 4.SC Traktor Schwerin              46  39  20- 6-13   90: 58 +32
 5.BSG Motor WW Warnemünde-Rostock  43  39  16-11-12   84: 64 +20
 6.BSG Motor Stralsund              41  39  17- 7-15   62: 84 -22
 7.TSG Wismar                       37  39  14- 9-16   66: 75 - 9
 8.BSG Motor Köpenick               36  39  15- 6-18   52: 64 -12
 9.SG Dynamo Schwerin               35  39  15- 5-19   71: 70 + 1
10.BSG Motor Eberswalde             33  39  12- 9-18   70: 92 -22
11.BSG Lokomotive Wittenberge       28  39   9-10-20   58: 95 -37
12.BSG C/M Veritas Wittenberge      26  39   9- 8-22   42: 95 -53
13.BSG Lokomotive Waren             26  39  10- 6-23   58:105 -47
--------------------------------------------------------------------
14.BSG Motor Neptun Rostock         23  39   6-11-22   34: 71 -37 --

DDR-LIGA II - Staffel 2
                                1   2    3   4   5   6   7   8   9   10  11  12  13  14
                               TuM DyE  MSB MoH LoK AkL Lic DLB RoB AuG TiB Vel MoR CSB
 1. BSG Turbine Magdeburg      XXX 2:1 10:0 2:0 5:2 4:0 2:1 6:2 (2) 3:1 3:1 9:1 2:1 8:0
                               XXX              3:0 (1) 8:0 8:1     1:1°2:0 1:0
 2. SG Dynamo Erfurt           1:2 XXX  6:3 2:1 2:1 1:3 3:3 1:0 1:0 2:1 1:1 4:0 1:0 1:0
                               1:2 XXX      0:3 6:1     4:2 1:0 4:0                 2:0°
 3. BSG Motor Süd-Brandenburg  4:1 3:3  XXX 6:2 0:0 1:3 3:0 2:2 7:0 4:0 0:0 3:4 2:0 6:1
                               3:1 1:0  XXX 2:3 4:0                 4:0         2:1
 4. BSG Motor Henningsdorf     2:0 1:1  3:2 XXX 3:0 0:1 4:0 2:1 1:2 5:2 5:1 4:1 6:1 0:0
                               1:1          XXX 3:0 7:5 2:5°        4:0     3:3 6:1
 5. BSG Lokomotive Kirchmöser  3:5 4:2  2:1 1:0 XXX 3:1 2:3 1:1 3:1 4:2 4:1 7:2 2:1 1:1
                                                XXX 3:0 1:1 2:1°7:3     0:0 5:3     3:0
 6. BSG Aktivist Laubusch      1:2 1:3  2:3 2:2 3:0 XXX 2:3 1:0 2:0 1:0 3:1 2:1 2:0 0:1
                                   1:0  1:1         XXX 4:0 1:1     2:1     1:0°5:1
 7. SG Lichtenberg 47 Berlin   2:2 4:0  4:2 3:2 0:0 3:1 XXX 3:2 (3) 3:0 0:3 8:0 2:3 5:2
                                        5:3             XXX     3:4 2:1 0:4 0:3     3:2
 8. BSG Deutsche Lufthansa B.  2:1 1:3  4:1 3:1 1:0 3:1 2:3 XXX 5:0 1:2 3:3 3:0 5:2 3:1
                                        1:3 1:1         3:1 XXX 4:0 1:1         1:2
 9. BSG Rotation Babelsberg    1:0 4:0  0:3 3:1 3:1 3:1 3:3 0:1 XXX 0:1 1:1 6:2 8:2 3:0
                               2:4      1:1°2:3     3:1         XXX 6:1 4:2     1:1
10. BSG Aufbau Großräschen     1:1 1:3  1:0 0:2 2:2 1:1 1:0 3:1 2:1 XXX 2:2 1:1 4:1 2:0
                                   2:2          0:0                 XXX 3:1 2:0 0:1 2:2
11. BSG Tiefbau Berlin         1:2 1:2  1:2 0:3 1:2 2:2 2:0 1:3 4:2 3:0 XXX 4:3 2:0 6:0
                                   3:4  0:1 1:2     2:3     0:1         XXX         1:0
12. TSG Velten                 2:1 3:4  0:4 2:0 1:2 1:3 3:2 2:3 3:0 1:0 1:3 XXX 2:1 1:2
                                   2:2  0:2                 1:1 2:2     6:1 XXX     1:1
13. BSG Motor Rathenow         3:4 2:1  0:3 2:0 0:0 1:1 1:2 0:3 2:5 0:2 2:0 3:1 XXX 1:2
                               3:0 2:2          0:1     1:1             3:7°1:1 XXX 1:2
14. BSG Chemie Schmöckwitz B.  1:2 1:3  0:0 0:3 0:4 1:2 0:7 1:1 2:2 2:0 0:1 1:2 1:0 XXX
                               0:5(4)   1:1 2:2     0:5     2:0                     XXX

NOTES :
All games with (°) were played on neutral Ground.
(1) Turbine Magdeburg - Aktivist Laubusch was awarded with 0:0 on goals 
    and 2-0 on points for Turbine.
(2) Turbine Magdeburg - Rotation Babelsberg (4:0) was awarded with 0:0 on
    goals and 0-2 on points for Rotation.
(3) SG Lichtenberg 47 - Rotation Babelsberg (1:5) was awarded with 0:0 on
    goals and 2-0 on points for SG Lichtenberg 47.
(4) BSG Chemie Schmöckwitz - Turbine Magdeburg was suspended at 0:0 and replayed.

TABLE :
 1.BSG Turbine Magdeburg            58  39  27- 4- 7  115: 46 +69 ++
 2.SG Dynamo Erfurt                 49  39  21- 7-11   85: 62 +33 ++  (SC Frankfurt)
 3.BSG Motor Süd-Brandenburg        48  39  20- 8-11   93: 63 +30 ++
--------------------------------------------------------------------
 4.BSG Motor Henningsdorf           47  39  20- 7-12   93: 61 +32
 5.BSG Lokomotive Kirchmöser        45  39  18- 9-12   74: 66 + 8
 6.BSG Aktivist Laubusch            44  39  19- 6-14   71: 59 +12
 7.SG Lichtenberg 47 Berlin         42  39  18- 6-15   87: 85 + 2
 8.BSG Deutsche Lufthansa Berlin    40  39  16- 8-15   72: 64 + 8
 9.BSG Rotation Babelsberg          36  39  15- 6-18   77: 84 - 7
10.BSG Aufbau Großräschen           32  39  11-10-18   46: 70 -24
11.BSG Tiefbau Berlin               31  39  12- 7-20   68: 75 - 7
12.TSG Velten                       27  39  10- 7-22   62:102 -40
13.BSG Motor Rathenow               25  39   9- 6-24   48: 91 -43
--------------------------------------------------------------------
14.BSG Chemie Schmöckwitz Berlin    23  39   7- 9-23   34: 97 -63 --

TOP-SCORER :
Günter Niewand (T.Magdeburg )       41

DDR-LIGA II - Staffel 3
                               VoL MNW LoH AkG ChS ChB StT MoA StE MoS MAm MGN GlB WiH
 1. ASG Vorwärts Leipzig       XXX 1:2 5:0 3:2 1:0 (1) 2:0 2:0 2:0 1:0 3:0 3:0 3:0 2:1
                               XXX 0:1°    0:0     1:0 2:0     3:0 3:0             1:1
 2. BSG Motor Nordhausen- West 0:2 XXX 2:0 2:1 9:2 6:1 1:1 5:1 6:2 4.2 3:3 3:1 1:0 0:1
                                   XXX     2:1 2:0 2:2         8:1 2:0     5:1
 3. BSG Lokomotive Halberstadt 4:0 2:2 XXX 2:0 3:0 0:0 3:2 3:2 2:1 1:0 2:2 4:0 3:0 0:0
                               1:2 0:0 XXX 3:1 4:0     5:1°7:1 3:1
 4. BSG Aktivist Geiseltal     2:2 2:2 2:4 XXX 1:1 0:2 3:1 2:0 3:1 2:2 1:2 2:1 1:0 3:1
                                           XXX     2:0     0:1     0:3     3:0 5:1 2:1
 5. BSG Motor Schkeuditz       2:2 0:1 0:2 5:0 XXX 5:1 5:1 1:1 4:1 1:0 1:1 5:0 4:0 2:1
                               3:2         2:3°XXX 3:4 4:1 1:0     4:1         6:0
 6. BSG Chemie Bitterfeld      0:2 3:3 0:1 0:0 1:1 XXX 5:2 1:1 2:1 7:1 2:1 4:0 4:1 1:5
                                       3:1         XXX     2:2 2:2     1:2 1:2°2:2 4:0
 7. BSG Stahl Thale            0:1 3:1 4:1 1:1 1:1 5:2 XXX 4:1 1:1 1:1 1:0 0:2 4:1 6:1
                                   2:2     2:2     0:2 XXX     3:2     4:1 2:1
 8. BSG Motor Aschersleben     0:2 3:1 0:0 1:0 1:1 1:0 1:3 XXX 2:0 5:2 1:1 1:1 4:0 1:1
                               0:0 6:0                 0:1 XXX 1:0°4:0     2:0 2:1 3:1
 9. BSG Stahl Eisleben         0:1 1:0 2:0 0:0 2:2 2:1 2:0 0:0 XXX 2:1 1:0 2:1 0:0 0:1
                                           2:4 2:1             XXX 4:0     2:0 2:1 3.1
10. BSG Motor Schönbeck        1:6 3:2 1:1 1:1 2:3 1:2 0:1 2:0 0:2 XXX 2:0 0:1 4:1 4:1
                                   0:0             1:0 0:0         XXX 2:1 4:1 1:0
11. BSG Motor Ammendorf        1:0 3:5 3:0 3:3 3:2 0:2 2:1 2:0 0:4 1:1 XXX 2:2 2:1 1:0
                               0:1 1:3 2:3 0:1 2:1             0:0     XXX
12. BSG Motor Gohlis-Nord Lei. 1:2 1:2 2:1 2:3 1:3 2:1 1:4 5:1 3:1 1:0 2:0 XXX 0:0 1.1
                               0:3     1:2     2:2         1:3         2:0 XXX 1:1
13. BSG Glückauf Bleicherode   1:0 1:0 1:1 3:4 2:1 1:3 2:1 1:1 0:0 0:2 5:3 4:1 XXX 1:0
                               0:6 1:0 2:0             1:1 2:3         1:1°    XXX
14. HSG Wissenschaft Halle     0:3 0:1 2:1 0:1 1:0 0:1 2:0 0:0 0:1 1:1 0:2 0:1 2:0 XXX
                                   2:0 2:1     3:1     3:3         1:2°1:1 0:1     XXX
NOTES :
All games with (°) were played on neutral Ground.
(1) Vorwärts Leipzig - Chemie Bitterfeld was suspended at 1:0 because of 
    heavy rainfall and was replayed 2:1.
(2) Motor Schönbeck - Vorwärts Leipzig played in Leipzig.
(3) Motor Schönbeck - Motor Schkeuditz played in Schkeuditz.
(4) Motor Schönbeck - Stahl Thale was annulled (3:2) and raplayed.

TABLE :
 1.ASG Vorwärts Leipzig             61  39  28- 5- 6  77:24 +53 ++
 2.BSG Motor Nordhausen- West       50  39  21- 8- 9  91:57 +34 ++
 3.BSG Lokomotive Halberstadt       47  39  19- 9-11  71:49 +22 ++
------------------------------------------------------------------
 4.BSG Aktivist Geiseltal           43  39  16-11-12  64:59 + 5
 5.BSG Motor Schkeuditz             39  39  15- 9-15  80:65 +25
 6.BSG Chemie Bitterfeld            39  39  15- 9-15  70:64 + 6
 7.BSG Stahl Thale                  38  39  14-10-15  68:68 =
 8.BSG Motor Aschersleben           38  39  12-14-13  50:57 - 7
 9.BSG Stahl Eisleben               38  39  15- 8-16  50:59 - 9
10.BSG Motor Schönbeck              33  39  12- 9-18  50:66 -16
11.BSG Motor Ammendorf              33  39  11-11-17  49:67 -18
12.BSG Motor Gohlis-Nord Leipzig    30  39  12- 6-21  46:77 -31
13.BSG Glückauf Bleicherode         29  39  10- 9-20  29:49 -20
------------------------------------------------------------------
14.HSG Wissenschaft Halle           28  39  10- 8-21  38:56 -18 --

TOP-SCORER :
Manferd Willing (M.Nordhausen-West) 29

DDR-LIGA II - Staffel 4
                               AkZ MWK MoB EmW AkB ChG WiP StR ChR Grö MBL MoW MGö FoM
 1. BSG Aktivist "KM" Zwickau  XXX 1:2 1:0 3:1 1:1 5:0 1:0 5:1 1:0 2:1 4:0 1:0 9:2 4:0
                               XXX 0:0 2:0                     3:0 4:2 1:2         7:0
 2. BSG Motor West Karl-Marx S 0:1 XXX 2:1 3:1 4:0 1:0 2:1 3:0 0:0 2:0 3:1 6:2 2:0 8:0
                                   XXX         1:3             4:0 1:0 1:0     5:2 9:0
 3. BSG Motor Bautzen          1:0 0:1 XXX 1:0 0:1 3:2 2:1 0:0 1:0 1:1 4:1 2:0 6:1 2:0
                                   1:0°XXX 1:0 1:0         4:2         5:0     4:1 6:0
 4. BSG Empor Wurzen           2:1 3:1 2:2 XXX 2:1 2:1 1:3 4:0 3:0 2:0 4:2 0:0 0:2 5:1
                               0:2 2:0     XXX 2:0 3:2         3:1         1:0
 5. BSG Aktivist Böhlen        0:1 0:0 0:3 4:1 XXX 1:1 2:0 1:1 1:2 4:0 5:2 0:1 2:1 1:0
                               1:1             XXX     3:0     2:2°2:0     0:0 4:1 6:0
 6. BSG Chemie Glauchau        5:1 1:3 2:1 1:0 1:0 XXX 1:0 2:1 1:1 4:0 4:2 2:1 2:1 3:2
                               0:0 0:0 2:2     2:1 XXX         2:1     2:2
 7. BSG Wismut Plauen          1:1 2:0 1:2 0:2 5:1 3:0 XXX 1:0 2:1 3:1 2:1 1:0 3:0 4:0
                               0:0 0:1 3:0 1:2°    0:0 XXX 2:1                 4:2
 8. BSG Stahl Riesa            2:0 5:3 0:2 1:0 2:3 4:3 0:0 XXX 1:1 1:1 1:0 2:1 4:0 2:1
                               0:1 1:2     1:1 3:1 1:3°    XXX     2:1 2:2
 9. BSG Chemie Riesa           2:2 1:1 0:1 3:0 0:2 3:1 2:1 0:5 XXX 5:4 1:0 2:1 1:1 4:1
                                       3:4             2:1 1:2 XXX         3:2 3:3 2:1
10. TSG Gröditz                4:2 0:0 4:0 1:1 1:2 3:1 0:2 0:1 0:0 XXX 4:1 1:0 3:1 1:0
                                       1:0 0:2     4:0 3:1     4:0 XXX 3:3°3:1
11. BSG Motor Brand-Langenau   2:2 2:3 1:2 0:1 1:0 2:1 1:1 1:1 1:1 3:1 XXX 2:0 2:1 5:1
                                           5:1 2:2     4:2     1:5     XXX 3:1     4:1
12. BSG Motor Werdau           1:0 2:1 0:0 3:1 0:2 3:0 3:1 4:0 3:2 3:0 2:1 XXX 1:2 2:0
                               1:3 0:1 1:1         0:1 1:0 3:2             XXX
13. BSG Motor Görlitz          2:9 3:1 1:3 0:1 3:3 3:2 0:0 3:2 3:2 0:2 1:1 0:1 XXX 2:0
                               1:2°        2:2     2:1     1:1     2:0 1:1 2:2 XXX
14. BSG Fortschritt Meerane    0:2 2:3 0:2*2:1 1:7 3:1 1:0 1:3 1:4*(1) 0:1 1:1 2:4 XXX
                                           1:3     0:1 0:7 1:6     2:0     2:0°0:2 XXX
NOTES :
All games with (°) were played on neutral Ground.
(1) Fortschritt Meerane - TSG Gröditz (3:3) was awarded for Meerane with 0:0
    on goals and 2-0 on points
* Fortschritt Meerane - Motor Bautzen was suspended at 87' with the scoreline 
  0:2. This score remained and Motor claimed the 2 points.
* Fortschritt Meerane - Aktivist Böhlen played in Böhlen.
* Fortschritt Meerane - Chemie Riesa played in Riesa.

TABLE :
 1.BSG Aktivist "KM" Zwickau        54  39  23- 8- 8  86: 37 +49 ++
 2.BSG Motor West Karl-Marx Stadt   54  39  24- 6- 9  80: 38 +42 ++
 3.BSG Motor Bautzen                54  39  24- 6- 9  71: 37 +34 ++
-------------------------------------------------------------------
 4.BSG Empor Wurzen                 45  39  20- 5-14  62: 52 +10
 5.BSG Aktivist Böhlen              43  39  17- 9-13  69: 49 +20
 6.BSG Chemie Glauchau              39  39  16- 7-16  58: 65 - 7
 7.BSG Wismut Plauen                38  39  16- 6-17  61: 44 +17
 8.BSG Stahl Riesa                  37  39  14- 9-16  63: 64 - 1
 9.BSG Chemie Riesa                 36  39  13-10-16  61: 70 - 9
10.TSG Gröditz                      34  39  14- 6-19  55: 60 - 5
11.BSG Motor Brand-Langenau         34  39  12-10-17  65: 77 -12
12.BSG Motor Werdau                 33  39  13- 7-19  45: 52 - 7
13.BSG Motor Görlitz                31  39  11- 9-19  59: 63 - 4
-------------------------------------------------------------------
14.BSG Fortschritt Meerane          14  39   6- 2-31  28:105 -77 --

TOP-SCORERS :
 Eberhard Härtwig (M.West K-M-S)     25
 Willy Löscher (A."KM" Zwickau)      24
 Böhme (M.Bautzen)                   21
 Raffe (M.Bautzen)                   21
 Kunert (C.Riesa)                    21

DDR-LIGA II - Staffel 5
                               MoW MoS MoE DyE AkT ChL MNS MEN MMS ChS MSo EiE LoM StS
 1. BSG Motor Weimar           XXX 3:0 1:1 2:1 2:0 3:0 3:2 4:1 5:0 2:1 8:3 5:0 5:1 7:1
                               XXX                 4:1 2:0 0:1             4:0 1:0 3:0
 2. BSG Motor Steinach         2:2 XXX 4:0 5:2 2:1 2:0 2:1 2:0 1.0 0:2 1:0 4:2 1:1 3:1
                               0:0 XXX                 2:0         5:1     9:3 3:0 4:0
 3. BSG Motor Eisenach         3:0 0:4 XXX 4:3 1:1 2:0 6:2 3:1 1:1 3:2 5:1 2:1 7:0 4:1
                               2:0 2:1 XXX 1:2         3:2         3:0     0:0
 4. SG Dynamo Erfurt           1:6 1:0 3:1 XXX 3:1 1:0 2:1 3:2 9:2 1:0 1:0 1:0 1:1 2:0
                               0:1 4:2     XXX                 4:0     2:1 4:2 5:1
 5. BSG Aktivist Tiefenort     1:2 1:5 3:0 1:1 XXX 3:0 1:0 0:1 2:0 5:1 1:0 4:1 2:0 5:1
                               2:2 0:0 2:3 4:1°XXX         2:1         3:3         2:1
 6. BSG Chemie Lauscha         1:2 0:2 2:2 1:0 2:1 XXX 1:2 2:1 1:1 2:0 3:2 1:0 4:1 1:1
                                   1:0 1:4°6:1 4:2 XXX     4:1 4:1     1:1
 7. BSG Motor Neuhaus-Schiers. 0:0 1:1 0:2 1:2 2:2 0:0 XXX 4:0 1:3 2:0 1:1 3:0 3:0 2:1
                                           2:1 3:1 1:0 XXX     2:2     3:0     5:1
 8. BSG Motor Erfurt-Nord      1:3 3:3 0:0 0:2 1:0 1:1 2:0 XXX 1:2 0:1 2:1 5:1 4:1 2:3
                                   1:3°0:2 4:3         2:1 XXX 1:0             3:1 0:0
 9. BSG Motor Mitte Suhl       1:3 3:4 3:1 4:0 2:1 0:0 5:1 2:3 XXX 2:1 2:2 3:0 2:0 2:1
                               0:4°2:4 2:2     1:2             XXX     4:4 0:3 2:4
10. BSG Chemie Schwarza        0:3 0:2 2:0 2:1 1:1 4:0 1.1 2:0 1:3 XXX 1:1 4:2 1:0 1:2
                               1:1         3:1 5:2 4:0 1:2°0:1 2:0 XXX
11. BSG Motor Sonneberg        2:2 0:4 3:2 4:2 1:1 0:3 0:0 0:1 3:2 0:0 XXX 1:2 4:1 0:1
                               3:3 2:3 0:1                 2:0     2:0 XXX 4:0     0:3°
12. BSG Einheit Elsterberg     1:7 0:2 (1) 2:2 1:0 2:0 1:1 2:4 1:1 1:1 (2) XXX 2:2 2:1
                                               2:1 3:0 2:0 3:0     2:1             2:0
13. BSG Lokomotive Meiningen   4:1 2:0 0:1 0:1 0:4 3:0 1:3 2:1 2:2 3:3 0:2 1:1 XXX 5:2
                                       2:2     3:0 2:0             2:0 4:1 1:2°XXX 2:1
14. BSG Stahl Silbitz          0:3 1:1 1:1 2:0 0:3 0:2 3:0 2:1 1:2 1:0 1:2 2:1 1:1 XXX
                                       1:3 1:4     0:0 1:0     5:1 0:0
NOTES :
All games with (°) were played on neutral Ground.
(1) Einheit Elsterberg - BSG Motor Eisenach (3:1) was awarded with 0:0 on
    goals and 0-2 on points for Motor.
(2) Einheit Elsterberg - Motor Sonneberg (3:1) was awarded with 0:0 on goals
    and 0-2 on points for Motor.

TABLE :
 1.BSG Motor Weimar                 62  39  27- 8- 4  109:38 +71 ++
 2.BSG Motor Steinach               57  39  25- 7- 7   93:43 +50 ++
 3.BSG Motor Eisenach               53  39  22- 9- 8   80:52 +28 ++
-------------------------------------------------------------------
 4.SG Dynamo Erfurt                 45  39  21- 3-15   78:70 + 8
 5.BSG Aktivist Tiefenort           38  39  15- 8-16   68:59 + 9
 6.BSG Chemie Lauscha               36  39  14- 8-17   49:60 -11
 7.BSG Motor Neuhaus-Schierschnitz  35  39  13- 9-17   55:58 - 3
 8.BSG Motor Erfurt-Nord            34  39  15- 4-20   53:67 -14
 9.BSG Motor Mitte Suhl             33  39  12- 9-18   65:87 -22
10.BSG Chemie Schwarza              32  39  12- 8-19   50:59 - 9
11.BSG Motor Sonneberg              31  39  10-11-18   56:74 -18
12.BSG Einheit Elsterberg           31  39  12- 7-20   50:81 -31
13.BSG Lokomotive Meiningen         30  39  11- 8-20   55:83 -28
-------------------------------------------------------------------
14.BSG Stahl Silbitz                29  39  11- 7-21   44:74 -30 --

TOP-SCORERS :
 Erich Böhnki (M.Weimar)            27
 Elmenecker (M.Sonneberg)           24
 Wündsch (M.Weimar)                 23
 Queck (M.Steinach)                 22
 Hofmann (D.Erfurt)                 20
 Fölsche (C.Lauscha)                20

Aufstiegrunde zur DDR-LIGA II, Staffel A
                           VoP MoW VoL         P  G  W D L  GOALS
1.ASG Vorwärts Perleberg   XXX 7:4             3  2  1-1-0   9: 6 + 3 ++
2.BSG Motor Wolgast            XXX 5:0         2  2  1-0-1   9: 7 + 2
3.ASG Vorwärts Löcknitz    2:2     XXX         1  2  0-1-1   2: 7 - 5

Aufstiegrunde zur DDR-LIGA II, Staffel B
                           StH Obe ChS  ChF
1.BSG Stahl Henningsdorf   XXX 3:3°5:1         5  3  2-1-0  10: 4 + 6 ++
2.TSC Oberschöneweide II       XXX     10:0    3  3  1-1-1  13: 4 + 9
3.BSG Chemie Schönebeck        1:0 XXX  2:2°   3  3  1-1-1   4: 7 - 3
4.BSG Chemie Fürstenwalde  0:2          XXX    1  3  0-1-2   2:14 -12
°Stahl Henningsdorf - TSC Oberschöneweide II played in Eberswalde.
°BSG Chemie Schönebeck - Chemie Fürstenwalde played in Luckenwalde.

Aufstiegrunde zur DDR-LIGA II, Staffel C
                           StL VoC MoZ AuM
1.BSG Stahl Lippendorf     XXX     4:1         6  3  3-0-0  11: 4 + 7 ++
2.ASG Vorwärts Cottbus II  1:2°XXX     2:1     4  3  2-0-1   6: 4 + 2
3.BSG Motor Zschopau           1:3 XXX         2  3  1-1-1   5: 9 - 4
4.BSG Aufbau Meißen        2:5     2:3°XXX     0  3  0-0-3   5:10 - 5
°Vorwärts Cottbus II - Stahl Lippendorf played in Großenhain.
°BSG Aufbau Meißen - Motor Zschopau played in Döbeln.

Aufstiegrunde zur DDR-LIGA II, Staffel D
                           MZJ LoH AkS MoB
1.BSG Motor Zeiss Jena     XXX 4:1 6:0°        6  3  3-0-0  13: 2 +11 ++
2.BSG Lokomotive Halle         XXX 2:1 4:0°    4  3  2-0-1   7: 5 + 2
3.BSG Aktivist Sollstedt           XXX 4:3     2  3  1-0-2   5:11 - 6
4.BSG Motor Breitungen     1:3         XXX     0  3  0-0-3   4:11 - 7

Relegated from Oberliga :
   SC Einheit Dresden
   BSG Lokomotive Stendal
Promoted to Oberliga
   SG Dynamo Dresden
   SC Karl-Marx-Stadt
Relegated from DDR-LIGA I
   BSG Motor Dessau
Promoted to DDR-LIGA I
   TSC Oberschöneweide Berlin
   ASK Vorwärts Rostock-Gehlsdorf
   SC Neubrandenburg
   BSG Turbine Magdeburg 
   SG Dynamo Frankfurt
   BSG Motor Süd-Brandenburg
   ASK Vorwärts Leipzig
   BSG Motor Nordhausen-West
   BSG Lokomotive Halberstadt
   BSG Aktivist "Karl-Marx" Zwickau
   BSG Motor West Karl-Marx-Stadt
   BSG Motor Bautzen
   BSG Motor Weimar
   BSG Motor Steinach
   BSG Motor Eisenach
Relegated to Bezirksliga 
   BSG Motor Neptun Rostock
   BSG Chemie Berlin-Schmöckwitz
   HSG Wissenschaft Halle
   BSG Fortschritt Meerane
   BSG Stahl Silbitz
Promoted to DDR-LIGA II
   SG Adlershof Berlin
   BSG Chemie Schwarzheide
   BSG Lokomotive Zittau
   BSG Motor Rudisleben
   BSG Stahl Eisenhüttenstadt II
   BSG Fortschritt Greiz
   BSG Motor Köthen
   BSG Einheit Reichenbach
   BSG Lokomotive Ost-Leipzig
   BSG Einheit Burg
   ASG Vorwärts Neubrandenburg II
   SC Potsdam II
   ASG Vorwärts Rostock II
   ASG Vorwärts Schwerin II
   BSG Motor Veilsdorf
   ASG Vorwärts Perleberg
   BSG Stahl Henningsdorf
   BSG Stahl Lippendorf
   BSG Motor Zeiß Jena

Promoted to DDR-LIGA II (all the Bezirksmeister and the second placed
                         teams for 4 more places)
 Berlin         : SG Adlershof Berlin
 Cottbus        : BSG Chemie Schwarzheide
 Dresden        : BSG Lokomotive Zittau
 Erfurt         : BSG Motor Rudisleben
 Frankfurt      : BSG Stahl Eisenhüttenstadt II
 Gera           : BSG Fortschritt Greiz
 Halle          : BSG Motor Köthen
 K.M.Stadt      : BSG Einheit Reichenbach
 Leipzig        : BSG Lokomotive Ost-Leipzig
 Magdeburg      : BSG Einheit Burg
 Neubrandenburg : ASG Vorwärts Neubrandenburg II (ASG Vorw. Karpin)
 Potsdam        : SC Potsdam II
 Rostock        : ASG Vorwärts Rostock II
 Schwerin       : ASG Vorwärts Schwerin II
 Suhl           : BSG Motor Veilsdorf


1962/63

DDR-LIGA I - Staffel Nord
                               LoS VoC Ber DyH Pot EiG VoN StE VoR Neu TuM Fra LoH MSB
 1. BSG Lokomotive Stendal     XXX 0:2 3:1 2:1 4:1 2:1 2:2 2:0 2:0 2:0 6:0 3:0 4:1 8:0
 2. ASG Vorwärts Cottbus       0:1 XXX 0:0 2:1 2:0 2:2 2:0 5:0 0:1 2:1 4:0 2:2 3:0 2:0
 3. TSC Berlin                 2:3 3:0 XXX 2:1 3:1 5:0 5:0 3:2 0:1 4:0 1:0 1:1 2:1 3:0
 4. SG Dynamo Hohenschönhausen 3:2 2:4 3:1 XXX 0:0 2:1 1:2 3:3 0:0 5:2 3:0 3:1 3:1 7:0
 5. SC Potsdam                 1:2 2:1 0:1 2:2 XXX 5:0 1:0 4:1 0:0 3:2 4:1 5:1 2:1 7:1
 6. BSG Einheit Greifswald     2:3 1:1 1:1 1:0 2:1 XXX 1:1 3:1 3:1 1:1 5:2 2:2 2:1 5:0
 7. ASG Vorwärts Neubrandenbu. 1:2 2:3 0:1 0:1 0:2 2:0 XXX 2:0 5:0 0:1 2:2 0:0 4:0 4:1
 8. BSG Stahl Eisenhüttenstadt 1:0 1:1 2:2 1:2 1:1 3:0 1:1 XXX 1:1 5:0 3:0 1:0 2:1 4:0
 9. ASG Vorwärts Rostock       3:5 1:3 0:2 1:2 2:2 2:0 2:2 3:2 XXX 2:3 2:2 2:3 3:0 1:0
10. SC Neubrandenburg          4:1 3:3 0:0 3:2 2:0 2:4 0:3 0:0°1:5 XXX 0:2 5:2 4:0 3:1
11. BSG Turbine Magdeburg      2:3 0:2 0:0 3:3 2:1 3:1 2:2 3:1 0:2 2:2 XXX 0:1 1:0 2:1
12. SC Frankfurt               1:1 0:5 0:0 2:2 1:2 0:4 1:6 1:1 6:2 3:2 0:3 XXX 1:0 2:1
13. BSG Lokomotive Halberstadt 0:2 0:1 3:2 1:3 2:2 3:2 0:4 1:1 0:2 3:1 2:1 4:3 XXX 2:2
14. BSG Motor Süd-Brandenburg  1:3 2:2 2:1 1:2 0:1 2:3 2:1 0:2 1:0 6:1 1:1 4:0 1:5 XXX

NOTES :
°SC Neubrandenburg - Stahl Eisenhüttenstadt (3:4) was replayed and ended 0:0.

TABLE:
 1.BSG Lokomotive Stendal           42  26  20- 2- 4  69:30 +39 ++
------------------------------------------------------------------
 2.ASG Vorwärts Cottbus             37  26  15- 7- 4  54:25 +29
 3.TSC Berlin                       33  26  13- 7- 6  46:24 +22
 4.SG Dynamo Hohenschönhausen       32  26  13- 6- 7  57:38 +19
 5.SC Potsdam                       30  26  12- 6- 8  45:34 +11
 6.BSG Einheit Greifswald           26  26  10- 6-10  47:48 - 1
 7.ASG Vorwärts Neubrandenburg      25  26   9- 7-10  46:33 +13
 8.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       25  26   8- 9- 9  40:39 + 1
 9.ASG Vorwärts Rostock-Gehlsdorf   24  26   9- 6-11  39:45 - 6
10.SC Neubrandenburg                21  26   8- 5-13  43:61 -18
11.BSG Turbine Magdeburg            21  26   7- 7-12  34:52 -18
12.SC Frankfurt                     20  26   6- 8-12  34:61 -27
------------------------------------------------------------------
13.BSG Lokomotive Halberstadt       15  26   6- 3-17  32:58 -26 --
14.BSG Motor Süd-Brandenburg        13  26   5- 3-18  30:67 -37 --

TOP-SCORERS:
Gerd Backhaus (L.Stendal)           19
Horst Kittel (V.Cottbus)            17
Joachim Lüder (V.Rostock)           17
Mainhard Uentz (Neubrandenburg)     16
Joachim Steinfurt (E.Greifswald)    16
Joachim Hall (D.Hohenschöhausen)    15
Arthur Bialas (S.Eisenhüttenstadt) 15

DDR-LIGA I - Staffel Süd
                               MoS WiG EiD MoW VoL FoW DyE MWK ChZ MoB ChW AkZ MNW MoE
 1. Motor Steinach             XXX 3:1 4:1 1:1 1:0 2:2 4:0 2:1 2:0 1:2 5:1 1:0 2:0 2:1
 2. BSG Wismut Gera            1:2 XXX 1:3 2:1 2:0 2:1 2:0 0:2 2:0 4:1 2:0 3:1 0:0 3:0
 3. SC Einheit Dresden         1:2 1:0 XXX 2:2 3:1 1:2 4:1 0:0 3:0 2:0 4:0 1:1 3:1 2:0
 4. BSG Motor Weimar           0:1 1:0 1:0 XXX 1:0 2:1 1:0 2:0 2:4 1:0 0:0 4:1 3:2 3:1
 5. ASG Vorwärts Leipzig       5:1 0:0 1:1 2:2 XXX 1:0 1:2 2:0 0:0 1:0 7:0 3:1 2:1 2:1
 6. BSG Fortschritt Weißenfels 0:0 1:2 2:2 3:2 3:1 XXX 4:0 3:1 4:1 5:1 2:1 2:1 3:2 4:1
 7. SG Dynamo Eisleben         4:1 1:0 1:2 0:0 2:1 2:2 XXX 3:3 3:2 1:1 4:0 2:0 0:0 5:0
 8. BSG Motor West Karl-Marx S 2:2 0:3°3:2 3:2 0:1 2:2 3:2 XXX 2:1 3:2 5:0 1:2 2:0 1:1
 9. BSG Chemie Zeitz           1:2 1:2 0:2 1:0 4:1 0:0 0:1 2:2 XXX 3:2 5:2 1:0 2:0 3:2
10. BSG Motor Bautzen          0:5 0:2 0:2 1:1 1:5 3:0 1:0 1:3 1:0 XXX 0:0 0:0 4:2 2:1
11. BSG Chemie Wolfen          2:1 0:2 1:1 2:2 1:2 1:0 1:1 3:1 3:2 0:0 XXX 1:1 4:1 1:1
12. BSG Aktivist "KM" Zwickau  2:3 0:1 2:0 2:6 2:1 2:0 0:0 0:1 1:4 2:3 1:3 XXX 3:0 5:1
13. BSG Motor Nordhausen-West  1:1 0:1 0:1 2:1 1:2 4:0 3:3 4:0 1:2 0:2 4:4 3:2 XXX 2:1
14. BSG Motor Eisenach         1:4 0:1 2:3 0:1 0:1 1:0 0:3 3:1 1:1 2:0 3:1 1:2 1:1 XXX

NOTES :
°Motor West Karl-Marx-Stadt - Wismut Gera played in Burgstädt.

TABLE:
 1.Motor Steinach                   39  26  17- 5- 4  55:30 +25 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Wismut Gera                  36  26  17- 2- 7  39:19 +20
 3.SC Einheit Dresden               34  26  14- 6- 6  47:28 +19
 4.BSG Motor Weimar                 31  26  12- 7- 7  42:31 + 9
 5.ASG Vorwärts Leipzig             30  26  13- 4- 9  43:30 +13
 6.BSG Fortschritt Weißenfels       28  26  11- 6- 9  46:38 + 8
 7.SG Dynamo Eisleben               28  26  10- 8- 8  41:36 + 5
 8.BSG Motor West Karl-Marx Stadt   26  26  10- 6-10  42:45 - 3
 9.BSG Chemie Zeitz                 24  26  10- 4-12  40:41 - 1
10.BSG Motor Bautzen                21  26   8- 5-13  28:46 -18
11.BSG Chemie Wolfen                21  26   6- 9-11  32:57 -25
12.BSG Aktivist"Karl-Marx" Zwickau  18  26   7- 4-15  34:46 -12
------------------------------------------------------------------
13.BSG Motor Nordhausen-West        16  26   5- 6-15  35:49 -14 --
14.BSG Motor Eisenach               12  26   4- 4-18  26:54 -28 --

TOP-SCORERS:
Günther Queck (M.Steinach)          19
Horst Meyer (F.Weißenfels)          16
Ulrich Speerschneider (M.Steinach)  16
Klaus Löscher (A.KM Zwickau)        15
Klaus Engels (E.Dresden)            13

DDR-LIGA II - Staffel 1
                               DyS MWW TrS MoH Wis MoS VeW VRG VoS LoW VoP LoW MoR VoK
 1. SG Dynamo Schwerin         XXX 3:2 2:1 2:0 5:0 1:0 1:1 0:0 2:2 3:1 1:1 3:2 1:0 2:0
 2. BSG Motor WW Warnemünde    1:1 XXX 0:1 3:3 3:1 1:0 3:2 3:3 4:4 5:0 3:0 4:0 6:0 5:2
 3. SC Traktor Schwerin        1:1 1:2 XXX 3:1 1:1 1:2 8:2 2:1 4:0 4:0 6:0 1:2 5:1 5:0
 4. BSG Motor Henningsdorf     2:1 5:2 6:1 XXX 2:2 3:4 3:0 2:0 3:1 3:1 4:1 6:2 6:2 3:1
 5. TSG Wismar                 2:1 4:3 2:6 2:1 XXX 2:2 3:1 1:2 3:1 4:1 4:4 3:3 5:1 2:1
 6. BSG Motor Stralsund        1:2 1:4 1:5 0:2 1:0 XXX 1:0 1:2 0:1 5:1 5:3 4:2 7:0 0:0
 7. BSG C/M Veritas Wittenber. 0:2 1:0 3:0 6:2 1:1 0:3 XXX 3:2 6:1 1:1 0:1 1:1 2:2 1:2
 8. ASG Vor. Rostock-Gehls. II 2:2 0:2 0:2 0:2 2:3 0:2 1:1 XXX 0:5 5:4 0:1 2:0 2:1 5:1
 9. ASG Vorwärts Schwerin      1:2 0:3 2:7 3:2 0:3 3:5 5:1 1:2 XXX 1:1 2:1 1:2 2:1 1:3
10. BSG Lokomotive Waren       0:2 0:1 1:1 1:3 1:1 5:2 3:1 4:2 3:2 XXX 2:1 5:0 4:0 2:1
11. ASG Vorwärts Perleberg     0:3 1:3 1:2 2:1 2:1 5:0 2:6 3:1 2:3 5:2 XXX 2:4 2:2 2:2
12. BSG Lokomotive Wittenberge 0:1 0:3 1:5 0:4 3:2 0:5 0:1 3:3 3:4 3:1 (1) XXX 2:2 1.3
13. BSG Motor Rathenow         1:6 2:5 0:1 0:0 4:3 4:2 1:4 (2) 2:1 3:2 2:0 3:3 XXX 1:0
14. ASG Vorwärts Karpin        1:5 (3) 1:1°0:1 0:1°1:3 1:2°3:3 1:2 1:0°1:2 1:1 4:1 XXX

NOTES :
(1) Lokomotive Wittenberge - Vorwärts Perleberg (3:3) was awarded with 0:0 on
    goals and 2-0 on point for Wittenberge.
(2) BSG Motor Rathenow - Vorwärts Rostock-Gehlsdorf II was awarded with 0:0 on 
    goals and 2-0 on point for Rathenow.
(3) ASG Vorwärts Karpin - Motor Warnow-Werft Warnemünde-Rostock (2:0) was 
    awarded with 0:0 on goals and 2-0 on point for Rostock.
°Vorwärts Karpin - Traktor Schwerin played in Ückermünde.
°Vorwärts Karpin - TSG Wismar played in Ückermünde.
°Vorwärts Karpin - C/M Veritas Wittenberge played in Ückermünde.
°Vorwärts Karpin - Lokomotive Waren played in Ückermünde.

TABLE:
 1.SG Dynamo Schwerin               41  26  17- 7- 2  55:22 +33 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor WW Warnemünde          38  26  17- 4- 5  71:35 +36 ~~
 3.SC Traktor Schwerin              36  26  16- 4- 6  75:33 +42 --
 4.BSG Motor Henningsdorf           35  26  16- 3- 7  70:40 +30 --
 5.TSG Wismar                       29  26  11- 7- 8  56:52 + 4 --
 6.BSG Motor Stralsund              28  26  13- 2-11  57:48 + 9 --
 7.BSG C/M Veritas Wittenberge      24  26   9- 6-11  47:50 - 3 --
 8.ASG Vor. Rostock-Gehlsdorf II    22  26   8- 6-12  40:52 -12 --
 9.ASG Vorwärts Schwerin            21  26   9- 3-14  49:66 -17 --
10.BSG Lokomotive Waren             20  26   8- 4-14  46:60 -14 --
11.ASG Vorwärts Perleberg           20  26   8- 4-14  44:60 -16 --
12.BSG Lokomotive Wittenberge       18  26   6- 6-14  38:70 -32 --
13.BSG Motor Rathenow               17  26   6- 5-15  36:75 -39 --
14.ASG Vorwärts Karpin              15  26   5- 5-16  31:52 -19 --

DDR-LIGA II - Staffel 2
                               MoK MoE Lic Adl AkL Pot Tie StE LoK RoB StH AuG DLB Vel
 1. BSG Motor Köpenick         XXX 1:1 3:0 3:0 3:0 1:1 1:1 0:0 3:0 4:1 6:0 3:0 5:2 8:1
 2. BSG Motor Eberswalde       4:2 XXX 1:4 3:0 3:0 1:1 2:0 1:0 6:2 3:2 4:1 5:4 6.1 5:1
 3. SG Lichtenberg 47 Berlin   1:2 3:0 XXX 5:0 1:1 1:1 1:1 0:1 2:0 1:0 7:1 4:0 4:0 4:2
 4. SG Adlershof Berlin        1:4 6:0 2:1 XXX 5:0 2:1 2:4 1:0 0:0 3:0 1:2 3:1 2:0 1:2
 5. BSG Aktivist Laubusch      0:2 1:0 2:1 1:1 XXX 2:1 3:2 3:1 2:0 1:2 1:2 4:0 3:1 1:0
 6. SC Potsdam II              2:2 2:2 0:2 4:1 0:1 XXX 2:3 4:0 4:3 2:1 3:2 1:0 4:0 7:1
 7. BSG Tiefbau Berlin         0:1 1:3 0:1 3:3 3:2 0:3 XXX 2:0 1:1 3:1 2:2 0:3 1:1 1:0
 8. BSG Stahl Eisenhütten. II  1:3 1:0 1:1 1:2 4:2 2:0 1:3 XXX 1:1 0:1 0:3 0:0 1:0 4:1
 9. BSG Lokomotive Kirchmöser  1:5 3:3 3:3 2:2 4:2 4:1 3:0 2:3 XXX 3:0 3:2 2:1 4:2 4:0
10. BSG Rotation Babelsberg    1:3 1:1 0:3 1:1 2:2 0:1 0:0 5:1 3:2 XXX 2:0 0:1 3.1 4:3
11. BSG Stahl Henningsdorf     0:1 0:2 3:1 2:2 1:1 0:1 0:0 1:4 1:0 2:3 XXX 0:0 1:2 2:0
12. BSG Aufbau Großräschen     0:2 0:2 1:1 0:1 1:2 3:2 3:3 0:1 1:2 5:3 0:2 XXX 1:0 1:1
13. BSG Deutsche Lufthansa B.  1:6 0:2 1:4 0:1 2:3 3:3 0:5 0:1 3:0 1:0 8:1 4:2 XXX 5:1
14. TSG Velten                 1:1 0:0 2:3 0:1 0:1 2:1 2:3 1:4 3:1 4:1 3:2 0:4 1:3 XXX

TABLE:
 1. BSG Motor Köpenick              44  26  19- 6- 1  75:20 +55 ++
------------------------------------------------------------------
 2. BSG Motor Eberswalde            36  26  15- 6- 5  60:37 +23 °°
 3. SG Lichtenberg 47 Berlin        34  26  14- 6- 6  59:28 +31 --
 4. SG Adlershof Berlin             30  26  12- 6- 8  44:40 + 4 --
 5. BSG Aktivist Laubusch           30  26  13- 4- 9  41:42 - 1 --
 6. SC Potsdam II                   28  26  11- 6- 9  52:39 +13 --
 7. BSG Tiefbau Berlin              27  26   9- 9- 8  42:41 + 1 --
 8. BSG Stahl Eisenhüttenstadt II   26  26  11- 4-11  33:37 - 4 --
 9. BSG Lokomotive Kirchmöser       24  26   9- 6-11  50:54 - 4 --
10. BSG Rotation Babelsberg         20  26   8- 4-14  37:51 -14 --
11. BSG Stahl Henningsdorf          19  26   7- 5-14  33:57 -24 --
12. BSG Aufbau Großräschen          17  26   6- 5-15  32:48 -16 --
13. BSG Deutsche Lufthansa Berlin   16  26   7- 2-17  41:65 -24 --
14. TSG Velten                      13  26   5- 3-18  32:72 -40 --

DDR-LIGA II - Staffel 3
                               StL MoD AkB MoK MoS ChB MSc MoA EiB StT LOL AkG MAs MGN
 1. BSG Stahl Lippendorf       XXX 2:0 1:1 5:1 2:1 2:1 3:1 0:1 2:1 4:0 3:1 6:1 3:0 3:0
 2. BSG Motor Dessau           0:1 XXX 1:3 1:2 3:2 5:0 1:0 5:1 3:0 2:0 2:1 3:2 3:1 5:0
 3. BSG Aktivist Böhlen        0:1 2:2 XXX 4:2 2:1 1:0 5:2 1:1 5:1 2:1 1:1 3:1 2:1 2:1
 4. BSG Motor Köthen           1:2 1:3 1:0 XXX 2:0 1:1 4:1 2:1 4:3 1:0 3:1 3:0 2:0 1:1
 5. BSG Motor Schkeuditz       1:1 0:1 4:0 3:0 XXX 3:0 1:0 1:0 2:0 8:0 2:0 7:1 2:0 5.0
 6. BSG Chemie Bittefeld       1:2 2:2 1:1 1:3 1:0 XXX 6:1 1:2 5:1 6:1 2:1 2:1 2:0 2:1
 7. BSG Motor Schönebeck       1:1 1:3 2:0 2:2 2:2 2:0 XXX 2:0 3:2 4:5 3:3 5:2 3:1 4:1
 8. BSG Motor Ammendorf        0:4 2:2 2:2 4:1 3:0 1:1 6:4 XXX 1:3 1:0 0:2 1:1 2:0 4:1
 9. BSG Einheit Burg           2:2 2:3 1:1 3:0 3:1 4:2 0:1 5:2 XXX 4:0 0:1 1:1 1:1 3:2
10. BSG Stahl Thale            1:0 1:1 1:1 0:5 2:2 0:1 3:1 3:3 3:3 XXX 2:1 3:3 3:0 7:2
11. BSG Lokomotive Ost-Leipzig 0:2 0:4 2:3 2:1 1:0 0:1 0:0 0:6 3:4 1:2 XXX 5:0 5:1 3:2
12. BSG Aktivist Gaiseltal     4:3 4:3 0:0 1:3 0:5 1:1 2:3 5:2 3:2 4:0 2:0 XXX 5:5 1:2
13. BSG Motor Aschersleben     1:1 0:3 2:3 0:1 1:4 0:0 0:0 1:0 2:0 3:2 0:1 0:1 XXX 4:1
14. BSG Motor Gohlis-Nord Lei. 0:3 0:2 0:1 1:5 1:2 0:0 2:3 1:1 2:4 0:2 0:2 2:2 0:3 XXX

TABLE:
 1. BSG Stahl Lippendorf            41  26  18- 5- 3  59:21 +38 ++
 2. BSG Motor Dessau                38  26  17- 4-5   63:30 +33 ++
------------------------------------------------------------------
 3. BSG Aktivist Böhlen             35  26  13- 9- 4  46:33 +13 --
 4. BSG Motor Köthen                33  26  15- 3- 8  52:40 +12 --
 5. BSG Motor Schkeuditz            31  26  14- 3- 9  59:26 +33 --
 6. BSG Chemie Bittefeld            27  26  10- 7- 9  40:36 + 4 --
 7. BSG Motor Schönebeck            26  26  10- 6-10  51:55 - 4 --
 8. BSG Motor Ammendorf             25  26   9- 7-10  47:48 - 1 --
 9. BSG Einheit Burg                23  26   9- 5-12  53:55 - 2 --
10. BSG Stahl Thale                 22  26   8- 6-12  42:63 -21 --
11. BSG Lokomotive Ost-Leipzig      21  26   9- 3-14  37:46 - 9 --
12. BSG Aktivist Gaiseltal          21  26   7- 7-12  48:70 -22 --
13. BSG Motor Aschersleben          15  26   5- 5-16  27:50 -23 --
14. BSG Motor Gohlis-Nord Leipzig    6  26   1- 4-21  23:74 -51 --

DDR-LIGA II - Staffel 4
                               StR MoP ChP EiR ChR MBL MoW ChS FoG MoG Grö LoZ EmW EiE
 1. BSG Stahl Riesa            XXX 2:1 2:2 6:0 3:0 3:1 2:1 1:0 1:0 7:2 2:0 2:1 2:1 6:0
 2. BSG Motor "WeMa" Plauen    2:1°XXX 1:1 2:0 3:1 2:1 3:1 9:1 6:0 3:3 4:0 1:0 5:1 3:0
 3. BSG Chemie Glauchau        1:3 2:1 XXX 1:2 2:4 4:1 2:1 2:1 2:0 2:1 4:1 7:0 6:1 2:0
 4. BSG Einheit Reichenbach    1:1 1:2 2:1 XXX 1:2 1:0 2:2 6:1 1:0 4:1 2:2 3:1 6:4 5:1
 5. BSG Chemie Riesa           0:2 2:1 1:3 2:2 XXX 3:3 3:0 1:0 4.1 2:2 1:0 2:0 4:1 1:1
 6. BSG Motor Brand-Langenau   2:1 3:2 2:2 2:1 2:1 XXX 1:3 3:2 1:0 4:0 2:0 1:1 8:3 2:0
 7. BSG Motor Werdau           2:2 1:0 2:2 2:0 2:2 1:1 XXX 1:0 6:2 3:2 2:1 7:1 4:2 5:1
 8. BSG Chemie Schwarzheide    2:7 1:2 6:1 2:1 7:1 2:1 3:2 XXX 1:0 3:0 1:3 2:1 2:1 8:1
 9. BSG Fortschritt Greiz      2:5 2:3 3:0 0:3 3:2 2:2 1:0 2:1 XXX 4:3 4:3 1:0 3:0 6:3
10. BSG Motor Görlitz          1:0 2:2 0:1 2:2 1:2 2:1 3:1 3:0 4:4 XXX 5:0 2:0 1:0 3:2
11. TSG Gröditz                0:0 0:0 2:0 0:2 2:2 0:2 5:1 1:1 0:0 1:4 XXX 0:0 4:1 3:0
12. BSG Lokomotive Zittau      1:1 1:2 3:1 0:1 0:0 3:1 0.1 0:1 0:2 1.0 1:1 XXX 4:0 1.1
13. BSG Empor Wurzen           0:3 1:2 0:2 1:2 0:5 1:1 5:1 2:3 2:2 4:0 1:0 3:0 XXX 3:0
14. BSG Einheit Elsterberg     2:0 2:1 0:4 2:0 0:1 0:0 1:0 4:1 1:1 1:3 2:2 0:0 1:2 XXX

NOTES :
°Motor "WeMa" Plauen - Stahl Riesa was suspended at 2:0 and was replayed.

TABLE:
 1.BSG Stahl Riesa                  39  26  17- 5- 4  65:25 +40 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor "WeMa" Plauen          36  26  16- 4- 6  63:30 +36 °°
------------------------------------------------------------------
 3.BSG Chemie Glauchau              32  26  14- 4- 8  57:40 +17 --
 4.BSG Einheit Reichenbach          31  26  13- 5- 8  51:40 +11 --
 5.BSG Chemie Riesa                 31  26  12- 7- 7  49:42 + 7 --
 6.BSG Motor Brand-Langenau         29  26  11- 7- 8  48:40 + 8 --
 7.BSG Motor Werdau                 29  26  12- 5- 9  54:47 + 7 --
 8.BSG Chemie Schwarzheide          25  26  12- 1-13  52:56 - 4 --
 9.BSG Fortschritt Greiz            25  26  10- 5-11  45:54 - 9 --
10.BSG Motor Görlitz                23  26   9- 5-12  50:54 - 4 --
11.TSG Gröditz                      21  26   6- 9-11  31:44 -13 --
12.BSG Lokomotive Zittau            15  26   4- 7-15  20:43 -23 --
13.BSG Empor Wurzen                 14  26   6- 2-18  40:71 -31 --
14.BSG Einheit Elsterberg           14  26   4- 6-16  26:65 -39 --

DDR-LIGA II - Staffel 5
                               StE MMS DyE AkT MZJ ChS MoR MNS MoS GlB LoM MoV MEN ChL
 1. BSG Stahl Eisleben         XXX 3.1 1:1 3:2 1:0 3:0 2:3 2:1 2:1 3:0 2:1 3:0 4:1 3:0
 2. BSG Motor Mitte Suhl       3:0 XXX 0:0 2:3 2:0 4:3 4:1 1:1 5:0 2:0 5:0 4:0 3:0 2:1
 3. SG Dynamo Erfurt           1:1 1:2 XXX 2:0 2:1 3:0 3:0 4:3 3:0 4:0 1:0 7:0 1:1 4:0
 4. BSG Aktivist "KW" Tiefen.  2:3 3:0 2:1 XXX 3:2 2:0 1:0 7:0 4:0 5:1 4:2 (°) 1:0 7:0
 5. BSG Motor Zeiss Jena       2:1 0:4 3:1 2:1 XXX 5:1 1:2 1:0 5:2 3:0 1:1 6:1 2:0 4:0
 6. BSG Chemie Schwarza        0:2 1:0 2:1 3:0 2:0 XXX 4:0 0:0 4:1 2:1 3:1 1:1 2:1 4:1
 7. BSG Motor Rudisleben       1:2 2:0 0:3 1:1 1:1 1:4 XXX 5:2 2:3 3:0 3:1 1:0 1:2 4:0
 8. BSG Motor Neuhaus-Schirs.  1:0 1:2 3:0 2:2 1:3 3:1 2:1 XXX 2:2 0:1 3:0 0:2 3:1 3:0
 9. BSG Motor Sonneberg        1:1 1:2 4:1 4:1 2:1 2:1 1:2 2:0 XXX 1:2 1:0 1:1 2:3 2:0
10. BSG Glückauf Bleichenrode  0:1 4:1 0:1 0:0 0:1 0:2 2:0 2:1 1:3 XXX 1:1 3:2 1:0 3:1
11. BSG Lokomotive Meiningen   0:1 1:1 1:4 2:1 2:1 3:2 0:1 3:2 4:1 1:1 XXX 1:0 1:1 4:0
12. BSG Motor Veilsdorf        3:3 0:2 1:1 1:4 1:2 0:0 0:2 0:1 5:1 2:2 2:1 XXX 4:1 6:0
13. BSG Motor Erfurt-Nord      1:2 0:2 1:5 0:1 1:1 2:1 0:1 0:1 6:0 4:0 0:1 1:4 XXX 6:0
14. BSG Chemie Lauscha         0:2 0:1 2:3 4:1 1:1 1:3 0:3 0:0 2:7 3:5 7:1 3:0 2:1 XXX

NOTES :
°Kali-Werra Tiefenort - Motor Veilsdorf awarded with 0:0 on goals and 
 2-0 on points for Tiefenort.

TABLE:
 1.BSG Stahl Eisleben               40  26  18- 4- 4  51:26 +25 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor Mitte Suhl             37  26  17- 3- 6  55:26 +29 °°
------------------------------------------------------------------
 3.SG Dynamo Erfurt                 35  26  15- 5- 6  58:28 +30 --
 4.BSG Aktivist "Kalli-W" Tiefenort 33  26  15- 3- 8  58:35 +23 --
 5.BSG Motor Zeiss Jena             30  26  13- 4- 9  49:33 +16 --
 6.BSG Chemie Schwarza              29  26  13- 3-10  46:38 + 8 --
 7.BSG Motor Rudisleben             28  26  13- 2-11  41:39 + 2 --
 8.BSG Motor Neuhaus-Schirschnitz   23  26   9- 5-12  36:42 - 6 --
 9.BSG Motor Sonneberg              23  26  10- 3-13  45:60 -15 --
10.BSG Glückauf Bleichenrode        22  26   9- 4-13  30:47 -17 --
11.BSG Lokomotive Meiningen         21  26   8- 5-13  33:49 -16 --
12.BSG Motor Veilsdorf              18  26   6- 6-14  36:51 -15 --
13.BSG Motor Erfurt-Nord            15  26   6- 3-17  34:46 -12 --
14.BSG Chemie Lauscha               10  26   4- 2-20  28:80 -52 --

Aufstiegrunde zur DDR-LIGA I Staffel A
                               MoW MWW  VoL
1.BSG Motor Wolgast            XXX 2:1             4  2  2-0-0    7: 4 + 3  ++
2.BSG Motor WW Warnemünde          XXX 10:0        2  2  1-0-1   11: 2 + 9
3.ASG Vorwärts Löcknitz        3:5      XXX        0  2  0-0-2    3:15 -12

Aufstiegrunde zur DDR-LIGA I Staffel B
                               FoB MSB MoE Für
1.BSG Fortuna Biesdorf         XXX     1:0 2:0°    6  3  3-0-0    7: 3 + 4  ++
2.BSG Motor Süd-Brandenburg    1:1 XXX             4  3  2-0-1   11: 9 + 2
3.BSG Motor Eberswalde             2:3°XXX 4:1     2  3  1-0-2    6: 5 + 1
4.TSG Fürstenwalde                 3:5     XXX     0  3  0-0-3    4:11 - 7
°Fortuna Biesdorf - Fürstenwalde played in Bad-Saarow.
°Motor Eberswalde - Motor Süd-Brandenburg played in Velten.

Aufstiegrunde zur DDR-LIGA I Staffel C
                              LoH DyC ChS AuJ
1.BSG Lokomotive Halbersadt   XXX         7:0      5  3  2-1-0   10: 2  + 8  ++
2.SG Dynamo Cottbus           1:2°XXX 9:2          4  3  2-0-1   14: 4  +10
3.BSG Chemie Schönebeck       1:1     XXX          2  3  0-2-1    4:11  - 7
4.BSG Aufbau Jüterborg            0:4 1:1°XXX      1  3  0-1-2    1:12  -11
°Dynamo Cottbus - Lokomotive Halbersadt played in Delitzsch.
°Aufbau Jüterborg - Chemie Schönbeck played in Wittenberg.

Aufstiegrunde zur DDR-LIGA I Staffel D
                              MoD MNW MoA WiH
1.BSG Motor Dessau            XXX 1:0°    5:0      6  3  3-0-0    9: 1  + 8  ++
2.BSG Motor Nordhausen-West       XXX 7:1          2  3  1-0-2    8: 4  + 4
3.BSG Motor Altenburg         1:2     XXX 3:1°     2  3  1-0-2    5:11  - 6
4.HSG Wissenschaft Halle          2:1     XXX      2  3  1-0-2    3: 9  - 6
°Motor Dessau - Motor Nordhausen-West played in Schönebeck.
°Motor Altenburg - Wissenschaft Halle played in Markkleeberg.

Aufstiegrunde zur DDR-LIGA I Satffel E
                              MoE MoP MoZ  VoZ
1.BSG Motor Eisenach          XXX     5:0          5  3  2-1-0    8: 2  + 6  ++
2.BSG Motor "WeMa" Plauen     1:2°XXX     12:0     3  3  1-1-1   15: 4  +11
3.BSG Motor Zschoppau             2:2 XXX  4:3°    3  3  1-1-1    6:10  - 4
4.ASG Vorwärts Zittau         1:1          XXX     1  3  0-1-2    4:17  -13
°Motor "WeMa" Plauen - Motor Eisenach played in Rudolstadt.
°Motor Zschoppau - Vorwärts Zittau played in Meissen.

Aufstiegrunde zur DDR-LIGA I Staffel F
                              ChJ MMS MoG MOB
1.BSG Chemie Jena             XXX 2:0°    4:3      5  3  2-1-0    9: 6  + 3  ++
2.BSG Motor Mitte-Suhl            XXX 7:0          4  3  2-0-1   11: 2  + 9
3.BSG Motor Gispersleben      3:3     XXX 3:1°     3  3  1-1-1    6:11  - 5
4.BSG Motor Breitungen            0:4     XXX      0  3  0-0-3    4:11  - 7
°Chemie Jena - Motor Mitte-Suhl played in Arnstadt.
°Motor Gispersleben - Motor Breitungen played in Gotha.

Entscheidungsspiele der Gruppensieger :
   BSG Lokomotive Halberstadt - BSG Motor Dessau 1:1, 0:5
   BSG Fortuna Biesdorf - BSG Motor Wolgast      0:2, 0:3
   BSG Motor Eisenach - BSG Chemie Jena          5:0, 0:1

Relegated from Oberliga :
   SG Dynamo Dresden
   SC Aktivist Brieske-Senftenberg
Promoted to Oberliga
   BSG Lokomotive Stendal
   BSG Motor Steinach
Relegated from DDR-LIGA I
   BSG Lokomotive Halberstadt
   BSG Motor Süd-Brandenburg
   BSG Motor Nordhausen-West
   BSG Motor Eisenach
Promoted to DDR-LIGA I
   SG Dynamo Schwerin
   BSG Motor Köpenick
   BSG Stahl Lippendorf
   BSG Motor Dessau
   BSG Stahl Riesa
   BSG Stahl Eisleben

Relegated to Bezirksliga 

BSG Motor WW Warnemünde            BSG Motor Eberswalde             BSG Aktivist Böhlen
SC Traktor Schwerin                SG Lichtenberg 47 Berlin         BSG Motor Köthen
BSG Motor Henningsdorf             SG Adlershof Berlin              BSG Motor Schkeuditz
TSG Wismar                         BSG Aktivist Laubusch            BSG Chemie Bittefeld
BSG Motor Stralsund                SC Potsdam II                    BSG Motor Schönebeck
BSG C/M Veritas Wittenberge        BSG Tiefbau Berlin               BSG Motor Ammendorf
ASG Vor. Rostock-Gehlsdorf II      BSG Stahl Eisenhüttenstadt II   BSG Einheit Burg
ASG Vorwärts Schwerin              BSG Lokomotive Kirchmöser        BSG Stahl Thale
BSG Lokomotive Waren               BSG Rotation Babelsberg          BSG Lokomotive Ost-Leipzig
ASG Vorwärts Perleberg             BSG Stahl Henningsdorf           BSG Aktivist Gaiseltal
BSG Lokomotive Wittenberge         BSG Aufbau Großräschen           BSG Motor Aschersleben
BSG Motor Rathenow                 BSG Deutsche Lufthansa Berlin    BSG Motor Gohlis-Nord Leipzig
ASG Vorwärts Karpin                TSG Velten

BSG Motor "WeMa" Plauen            BSG Motor Mitte Suhl
BSG Chemie Glauchau                SG Dynamo Erfurt
BSG Einheit Reichenbach            BSG Aktivist "Kalli-W" Tiefenort
BSG Chemie Riesa                   BSG Motor Zeiss Jena
BSG Motor Brand-Langenau           BSG Chemie Schwarza
BSG Motor Werdau                   BSG Motor Rudisleben
BSG Chemie Schwarzheide            BSG Motor Neuhaus-Schirschnitz
BSG Fortschritt Greiz              BSG Motor Sonneberg
BSG Motor Görlitz                  BSG Glückauf Bleichenrode
TSG Gröditz                        BSG Lokomotive Meiningen
BSG Lokomotive Zittau              BSG Motor Veilsdorf
BSG Empor Wurzen                   BSG Motor Erfurt-Nord
BSG Einheit Elsterberg             BSG Chemie Lauscha

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : BSG Fortuna Biesdorf
 Cottbus        : SG Dynamo  Cottbus
 Dresden        : ASG Vorwärts Zittau
 Erfurt         : BSG Motor Gispersleben
 Frankfurt      : TSG Fürstenwalde
 Gera           : BSG Chemie Jena
 Halle          : HSG Wissenschaft Halle
 K.M.Stadt      : BSG Motor Zschoppau
 Leipzig        : BSG Motor Altenburg
 Magdeburg      : BSG Chemie Schönebeck
 Neubrandenburg : ASG Vorwärts Löcknitz
 Potsdam        : BSG Aufbau Jüterborg
 Rostock        : BSG Motor Wolgast
 Schwerin       : BSG Aufbau Boizenburg
 Suhl           : BSG Motor Breitungen


1963/64

DDR-LIGA I - Staffel Nord
                               Neu Ber Cot VoC MoD StE DyS Pot TuM VoM VoR EiG DyH MoK MoW  Fra
 1. SC Neubrandenburg          XXX 4:3 7:1 2:1 4:0 9:1 2:1 5:1 5:1 2:0 0:0 1:0 4:1 2:2 6:1  7:0
 2. TSC Berlin                 2:1 XXX 3:1 0:0 2:0 3:0 4:0 4:0 1:1 2:2 6:1 2:1 3:0 1:0 2:0 15:1
 3. SC Cottbus                 2:1 2:1 XXX 1:0 4:0 2:0 1:1 1:0 4:0 0:0 3:2 2:0 0:1 1:0 2:3  3:0
 4. ASG Vorwärts Cottbus       1:1 0:2 1:2 XXX 3:1 1:5 1:2 1:0 1:0 3:1 3:0 2:1 0:2 5:1 3:0  3:1
 5. BSG Motor Dessau           1:1 2:2 1:1 1:3 XXX 1:0 3:0 1:0 4:1 3:1 2:1 1:0 2:0 3:2 2:1  6:0
 6. BSG Stahl Eisenhüttenstadt 4:5 5:1 1:1 1:2 3:1 XXX 2:1 3:1 3:1 3:3 4:1 2:2 2:0 5:2 3:0  1:0
 7. SG Dynamo Schwerin         0:0 0:3 2:1 1:1 2:1 1:3 XXX 3:0 5:0 2:1 3:0 1:1 2:1 2:2 1:3  4:0
 8. SC Potsdam                 5:2 0:0 0:1 1:4 2:2 3:1 1:3 XXX 2:1 0:0 1:1 1:0 1:0 1:1 1:0  4:0
 9. BSG Turbine Magdeburg      3:4 1:3 2:0 2:0 2:1 0:2 3:0 2:2 XXX 0:0 3:0 2:0 6:4 1:1 4:1  3:0
10. ASG Vorwärts Neubrandenb.  1:1 0:1 1:3 1:3 3:1 0:0 3:1 0:0 2:2 XXX 1:2 2:0 1:1 2:1 2:1  1:1
11. ASG Vorwärts Rostock       0:0 2:1 0:0 2:3 4:1 2:0 0:2 3:1 7:0 1:2 XXX 5:1 2:3 0:4 1:0  1:0
12. BSG Einheit Greifswald     3:2 2:0 2:2 3:1 0:3 0:0 1:0 1:2 2:2 1:1 1:1 XXX 3:0 0:1 2:1  2:0
13. SG Dynamo Hohenscönhausen  1:3 4:1 2:1 1:2 0:2 0:0 1:2 2:2 2:1 2:2 1:1 1:3 XXX 1:0 4:0  1:0
14. BSG Motor Köpenick         0:2 0:1 0:2 0:3 0:2 1:0 0:0 1:1 0:1 1:0 1:2 1:1 0:0 XXX 5:0  5:0
15. BSG Motor Wolgast          0:1 1:3 0:1 1:1 1:2 1:5 1:1 3:3 2:1 1:1 1:0 2:0 2:2 1:1 XXX  2:0
16. SC Frankfurt               1:5 0:3 1:3 0:5 1:5 2:2 3:1 1:3 0:1 2:2 3:2 1:2 3:4 2:2 2:2  XXX

NOTES :
BSG Motor Köpenick have 2 points deducted.

TABLE :
 1.SC Neubrandenburg                45  30  19- 7- 4  89: 37 +52 ++
-------------------------------------------------------------------
 2.TSC Berlin                       43  30  19- 5- 6  75: 31 +44
 3.SC Cottbus                       40  30  17- 6- 7  50: 31 +19
 4.ASG Vorwärts Cottbus             40  30  18- 4- 8  57: 36 +21
 5.BSG Motor Dessau                 36  30  16- 4-10  55: 44 +11
 6.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       35  30  14- 7- 9  61: 47 +14
 7.SG Dynamo Schwerin               30  30  11- 8-11  44: 45 - 1
 8.SC Potsdam                       29  30   9-11-10  41: 47 - 6
 9.BSG Turbine Magdeburg            28  30  11- 6-13  47: 58 -11
10.ASG Vorwärts Neubrandenburg      27  30   6-15- 9  36: 41 - 5
11.ASG Vorwärts Rostock             26  30  10- 6-14  47: 51 - 4
12.BSG Einheit Greifswald           26  30   9- 8-13  35: 42 - 7
13.SG Dynamo Hohenscönhausen        25  30   9- 7-13  41: 53 -12
------------------------------------------------------------------
14.BSG Motor Köpenick               20  30   6-10-14  35: 42 - 7
15.BSG Motor Wolgast                19  30   6- 7-17  32: 62 -30
16.SC Frankfurt                      9  30   2- 5-23  25:103 -98

TOP-SCORERS :
Meinhard Uentz (Neubrandenburg)      26
Erhard Kochale (TSC Berlin)          25
Heinz Kaulmann (TSC Berlin)          17
Arthur Bialas (S.Eisenhütten.)       17
Reinhard Gärtner (SC Franf/S.Eissen) 17
Joachim Lüder (V.Rostock)            17

DDR-LIGA I - Staffel Süd
                               DyD EiD WiG DyE MoW FoW StR AkZ MoB MSK VoL MoE ChZ StE StL ChW
 1. SG Dynamo Dresden          XXX 2:0 5:2 1:1 4:0 2:1 2:0 2:0 1:0 3:0 0:1 1:0 3:1 9:0 0:0 1:0
 2. SC Einheit Dresden         0:1 XXX 4:1 3:2 2:1 4:0 0:0 3:1 2:1 1:0 4:3 1:0 6:0 2:2 0:0 1:0
 3. BSG Wismut Gera            2:2 1:1 XXX 3:2 0:0 1:0 1:0 1:0 1:1 1:1 3:3 3:2 3:0 5:2 2:1 2:1
 4. SG Dynamo Eisleben         0:2 3:0 4:0 XXX 1:1 3:1 0:0 3:0 4:0 0:0 1:0 1:2 0:0 0:0 1:1 4:1
 5. BSG Motor Weimar           0:1 1:3 0:0 1:2 XXX 3:2 0:1 3:1 2:1 4:0 2:0 1:0 2:1 2:0 2:0 6:0
 6. BSG Fortschritt Weißenfels 2:2 3:2 1:1 1:0 1:0 XXX 0:0 3:1 2:1 1:0 2:2 1:1 0:0 2:0 4:2 3:1
 7. BSG Stahl Riesa            0:1 0:0 0:0 0:0 1:1 1:6 XXX 1:0 2:0 1:1 2:0 2:2 2:0 3:2 3:2 0:0
 8. BSG Aktivist "KM" Zwickau  1:1 5:2 2:2 1:0 1:1 3:4 0:1 XXX 2:1 0:0 1:1 4:2 1:1 1:0 2:0 1:0
 9. BSG Motor Bautzen          1:1 2:0 1:2 0:3 3:1 2:1 2:1 3:1 XXX 0:0 3:1 2:1 1:0 1:0 0:1 0:0
10. BSG Motor West KMS         0:0 0:3 0:0 3:1 1:2 1:0 0:1 2:1 1:1 XXX 1:0 2:0 0:3 4.0 1:0 2:1
11. ASG Vorwärts Leipzig       0:1 0:0 0:1 2:0 6:1 1:1 4:2 0:3 1:1 0:0 XXX 2:0 0:0 1:1 2:0 3:0
12. BSG Motor Eisenach         1:2 3:2 3:2 1:1 4:5 2:1 0:0 0:1 4:1 2:1 1:1 XXX 1:0 1:0 3:1 2:2
13. BSG Chemie Zeitz           0:0 0:1 3:1 1:2 2:4 4:1 1:1 3:1 0:0 2:1 1:0 2:1 XXX 0:0 1:1 1.2
14. BSG Stahl Eisleben         1:1 0:0 1:0 0:1 1:0 1:1 1:0 0:0 3:2 1:1 1:2 2:0 1:0 XXX 0:1 0:0
15. BSG Stahl Lippendorf       0:3 1:0 3:1 1:1 1:1 5:1 2:2 2:3 0:1 0:1 2:0 1:1 1:2 1:1 XXX 1:0
16. BSG Chemie Wolfen          0:1 2:2 0:1 2:0 1:0 0:1 2:1 1:3 0:1 2:3 1:1 0:2 2:0 1:1 3:1 XXX

TABLE :
 1.SG Dynamo Dresden                49  30  20- 9- 1  57:14 +33 ++
------------------------------------------------------------------
 2.SC Einheit Dresden               36  30  14- 8- 8  49:35 +14
 3.BSG Wismut Gera                  35  30  12-11- 7  43:43 =
 4.SG Dynamo Eisleben               32  30  11-10- 9  41:30 +11
 5.BSG Motor Weimar                 32  30  13- 6-11  47:41 + 6
 6.BSG Fortschritt Weißenfels       32  30  12- 8-10  47:46 + 1
 7.BSG Stahl Riesa                  31  30   9-13- 8  28:30 - 2
 8.BSG Aktivist "KM" Zwickau        29  30  11- 7-12  41:43 - 2
 9.BSG Motor Bautzen                29  30  11- 7-12  35:38 - 3
10.BSG Motor West Karl-Marx Stadt   28  30  10-10-10  27:31 - 4
11.ASG Vorwärts Leipzig             27  30   8-11-11  37:36 + 1
12.BSG Motor Eisenach               27  30  10- 7-13  42:45 - 3
13.BSG Chemie Zeitz                 25  30   8- 9-13  29:39 -10
------------------------------------------------------------------
14.BSG Stahl Eisleben               24  30   6-12-12  22:42 -20 --
15.BSG Stahl Lippendorf             23  30   7- 9-14  32:42 -10 --
16.BSG Chemie Wolfen                19  30   6- 7-17  25:47 -22 --

NOTES :
Motor West Karl-Marx Stadt have 2 points deducted.

TOP-SCORERS :
Klaus Engels (E.Dresden)            16
Hans Böhme (M.Bautzen)              16
Horst Meyer (F.Weißenfels)          14
Sigfried Müller (E.Dresden)         12
Jürgen Schülbe (D.Eisleben)         12

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel A
                               EmN Wis MoE MoH Ver
1.BSG Empor Neustrelitz        XXX 1:1     1:0         6  4  2-2-0   3: 1 + 2 ++
2.TSG Wismar                       XXX 2:0     2:1     6  4  2-2-0   8: 5 + 5 ++
3.BSG Motor Eberswalde         0:0     XXX 1:0         5  4  2-1-1   4: 4 =
4.BSG Motor Hennigssdorf           3:3     XXX 5:1     3  4  1-1-2   8: 6 + 2
5.BSG C/M Veritas Wittenberge  0:1     2:3     XXX     0  4  0-0-4   4:11 - 7

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel B
                               MoR MoP EmI CBS ChJ
1.BSG Motor Rudisleben         XXX     3:0     2:0     6  4  3-0-1   9: 3 + 6  ++
2.BSG Motor "WeMa" Plauen      2:0 XXX         3:2     5  4  2-1-1   6: 6 =    ++
3.BSG Empor Illmenau               3:0 XXX 0:1         3  4  1-1-2   6: 7 - 1
4.BSG Chemie Buna Schkopau     1:4 1:1     XXX         3  4  1-1-2   6: 9 - 3
5.BSG Chemie Jena                      3:3 4:3 XXX     3  4  1-1-2   9:11 - 2

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel C
                               ABO ChR LoH AkB Lic
1.BSG Aktivist Brieske-Ost     XXX 0:0 3:1             7  4  3-1-0   8: 4 + 4 ++
2.BSG Chemie Riesa                 XXX     5:1 4:2     5  4  2-1-1  10: 5 + 5 ++
3.BSG Lokomotive Halberstadt       2:1 XXX 2:0         4  4  2-0-2   7: 9 - 2
4.BSG Aktivist Böhlen          1:2         XXX 2:0     2  4  1-0-3   4: 9 - 5
5.SG Lichtenberg 47 Berlin     2:3     5:2     XXX     2  4  1-0-3   9:11 - 2

Note: Krüger denotes Staffel B as Staffel C and vice versa; Querengässer and
      Grüne use the denominations above.

Relegated from Oberliga :
   SC Chemie Halle
   SC Turbine Erfurt
Promoted to Oberliga :
   SC Neubrandenburg
   SG Dynamo Dresden
Promoted to DDR-LIGA :
   TSG Wismar
   BSG Empor Neustrelitz
   BSG Aktivist Brieske-Ost
   BSG Motor "WeMa" Plauen
   BSG Chemie Riesa
   BSG Motor Rudisleben
Relegated to Bezirksliga :
   BSG Motor Köpenick Berlin
   BSG Motor Wolgast
   SC Frankfurt
   BSG Stahl Eisleben
   BSG Stahl Lippendorf
   BSG Chemie Wolfen

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : SG Lichtenberg 47 Berlin
 Cottbus        : BSG Aktivist Brieske-Ost
 Dresden        : BSG Chemie Riesa
 Erfurt         : BSG Motor Rudisleben
 Frankfurt      : BSG Motor Eberswalde
 Gera           : BSG Chemie Jena
 Halle          : HSG Wissenschaft Halle
 K.M.Stadt      : BSG Chemie Buna Schkopau
 Leipzig        : BSG Aktivist Böhlen
 Magdeburg      : BSG Chemie Schönebeck
 Neubrandenburg : BSG Lokomotive Halberstadt
 Potsdam        : BSG Motor Hennigssdorf
 Rostock        : TSG Wismar
 Schwerin       : BSG C/M Veritas Wittenberge
 Suhl           : BSG Empor Illmenau


1964/65

DDR-LIGA I - Staffel Nord
                               ChH Cot VoR DyS Wis StE Ber MoD PoT VoN DyH VoC EiG EmN TuM ABO
 1. SC Chemie Halle            XXX 2:1 3:1 2:0 6:1 0:0 2:0 4:0 2:1 1:0 4:1 1:0 6:1 3:1 5:0 4:1
 2. SC Cottbus                 1:1 XXX 1:0 1:1 5:0 0:2 3:0 3:1 3:0 1:1 0:0 6:1 2:1 0:0 2:0 3:0
 3. ASG Vorwärts Rostock       2:1 2:1 XXX 0:1 0:0 5:0 0:1 1:2 0:1 4:1 1:0 2:3 2:0 3:0 7:0 1:0
 4. SG Dynamo Schwerin         1:2 0.0 1:5 XXX 0:1 0:2 1:0 5:0 1:0 0.0 0:3 5:1 2:1 7:1 0:1 3:0
 5. TSG Wismar                 2:1 0:0 1:2 0:2 XXX 1:0 2:1 2:1 5:0 2:1 1:0 2:1 6:2 1:2 4:2 2:1
 6. BSG Stahl Eisenhüttenstadt 1:3 1:1 4:0 2:0 4:1 XXX 3:2 1:2 3:0 1:1 1:0 0:1 4:1 3:2 9:1 4:1
 7. TSC Berlin                 2:0 1:0 1:1 0:0 0:1 4:1 XXX 5:0 1:1 3:0 2:0 1:0 2.2 0:2 4:0 9:1
 8. BSG Motor Dessau           1:1 2:3 2:0 2:2 3:1 2:1 0:0 XXX 0:1 3:3 3:2 1:0 4:0 1:2 1:1 4:0
 9. SC Potsdam                 1:5 0:1 (1) 0:1 4:2 2:3 3:1 1:0 XXX 1:1 0:0 2:0 1:2 0:2 3:1 4:1
10. ASG Vorwärts Neubrandenbu. 4:3 0:1 2:2 1:1 2:5 1:1 3:0 1:3 0:2 XXX 5:1 0:0°0:1 2:2 2:2 5:1
11. SG Dynamo Hohenschönhausen 3:4 1:4 0:1 4:4 2:1 1:0 1:2 1:0 3:3 2:2 XXX 1:0 1:1 2:1 2:1 2:1
12. ASG Vorwärts Cottbus       0:2 1:1 3:1 1:3 1:0 2:1 1:0 1:1 0:1 0:2 2:1 XXX 1:2 5:2 0:0 4:1
13. BSG Einheit Greifswald     1:2 1:1 0:3 2:0 2:0 1:2 1:1 1:1 0:1 1:0 1:3 0:2 XXX 3:1 1:0 2:1
14. BSG Empor Neustrelitz      1:2 0:1 3:4 0:5 1:2 0:0 2:0 2:1 1:2 2:3 1:1 4:0 1:2 XXX 1:0 4:0
15. BSG Turbine Magdeburg      0:4 0:4 0:0 0:2 1:1 1:1 2:2 2:2 1:1 0:1 1:1 1:5 2:0 1:3 XXX 1:1
16. BSG Aktivist Brieske-Ost   1:2 0:3 0:1 2:7 2:3 2:1 1:3 2:3 3:0 1:2 0:4 0:0 1:3 3:0 4:1 XXX

NOTES :
(1) SC Potsdam - ASG Vorwärts Rostock (1:0) awarded with 0:0 on goals and
    0-2 on points for Rostock.
°Vorwärts Neubrandenburg - Vorwärts Cottbus  played in Waren.

TABLE :
 1.SC Chemie Halle                  49  30  23- 3- 4  78:29 +49 ++
------------------------------------------------------------------
 2.SC Cottbus                       42  30  16-10- 4  53:19 +34     (BSG Energie Cottbus)
 3.ASG Vorwärts Rostock             36  30  16- 4-10  51:32 +19
 4.SG Dynamo Schwerin               35  30  14- 7- 9  55:34 +21
 5.TSG Wismar                       35  30  16- 3-11  50:49 + 1
 6.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       34  30  14- 6-10  56:38 +18
 7.TSC Berlin                       31  30  12- 7-11  48:34 +14     (1.FC Union Berlin)
 8.BSG Motor Dessau                 30  30  11- 8-11  46:49 - 3
 9.SC Potsdam                       29  30  12- 5-13  36:43 - 7     (BSG Motor Babelsberg)
10.ASG Vorwärts Neubrandenburg      28  30   8-12-10  46:47 - 1
11.SG Dynamo Hohenschönhausen       28  30  10- 8-12  43:47 - 4
12.ASG Vorwärts Cottbus             27  30  11- 5-14  36:44 - 8
13.BSG Einheit Greifswald           27  30  11- 5-14  36:53 -17
------------------------------------------------------------------
14.BSG Empor Neustrelitz            24  30  10- 4-16  44:57 -13 --
15.BSG Turbine Magdeburg            15  30   2-11-17  23:73 -50 --
16.BSG Aktivist Brieske-Ost         10  30   4- 2-24  32:85 -53 --

TOP-SCORERS :
Bernd Bransch (C.Halle)             20
Helmut Stein  (C.Halle)             16
Werner Lehrmann (C.Halle)           16

DDR-LIGA I - Staffel Süd
                               TuE DyE VoL ChZ AkZ StR EiD FoW MoE MoW MoP WiG MoB ChR MWK MoR
 1. SC Turbine Erfurt          XXX 2:0 1:0 3:0 3.1 2:1 2:0 1:2 3:0 1:1 3.1 2:1 2:0 2.0 4:0 4:0
 2. SG Dynamo Eisleben         4:1 XXX 1:2 4:2 3:2 3:0 1:1 3:0 2:1 3.1 4.1 2:1 6:1 2:2 6:1 3:1
 3. ASG Vorwärts Leipzig       3:1 0:3 XXX 2:2°3:1 3:0 2:1°3:1 2:1 6:2 4:2 1:3°3:2 2:1 1:2 2:0
 4. BSG Chemie Zeitz           1:1 1:0 2:2 XXX 3:1 3:0 0:0 1:0 2:2 1:1 1:1 3:2 0:0 2:0 0:1 3:1
 5. BSG Aktivist "KM" Zwickau  1:0 0:2 4:4 2:2 XXX 0:0 2:1 2:0 3:0 3:3 2:0 5:0 2:0 3:0 2:0 7:1
 6. BSG Stahl Riesa            2:2 0:1 3:2 5:1 2:0 XXX 3:1 0:1 2:2 6:0 2:1 1:2 2:1 2:0 2:1 3:1
 7. SC Einheit Dresden         0:0 2:1 2:3 2:1 2:1 0:0 XXX 6:1 0:2 2:1 2:1 0:3 3:1 1:1 2:0 0:0
 8. BSG Fortschritt Weißenfels 0:0 1:1 2:0 1:0 4:2 0:2 0:0 XXX 0:0 2:0 3:1 4:1 3:1 4:0 2:0 2:2
 9. BSG Motor Eisenach         2:2 3:1 2:0 0:2 0:3 2:1 0:1 0:2 XXX 1:0 2:2 1:0 1:1 2:1 5:1 2:0
10. BSG Motor Weimar           1:1 1:0 4:2 0:2 2:1 1:1 4:1 2:0 4:2 XXX 1:1 2:1 3:1 2:0 1:0 2:2
11. BSG Motor "WeMa" Plauen    1:2 3:1 1:1 5:0 0:1 2:1 1:2 3:2 3:0 1:1 XXX 6:1 1:4 3:0 3:2 4:0
12. BSG Wismut Gera            1:0 0:1 0:1 1:2 1:0 3.0 2:1 1:1 0:2 1:0 3:0 XXX 1:1 0:0 0:0 4:0
13. BSG Motor Bautzen          0:2 0:0 1:1 0:2 1:1 2:4 2:2 3:0 3:0 2:1 1:1 3:3 XXX 1:0 1:0 5:0
14. BSG Chemie Riesa           1:2 5:2 2:4 5:0 2:1 0:1 0:4 0:0 0:2 2:0 2:2 4:1 1:0 XXX 5:0 2:1
15. BSG Motor West KMS         0:2 0:1 1:3 1:2 0:3 1:0 3:3 2:1 1:0 2:0 0:1 2:0 0:1 1:0 XXX 0:1
16. BSG Motor Rudisleben       2:2 2:2 1:0 0:2 1:3 1:1 0:0 2:2 0:3 1:2 5:3 2:8 1:5 1:2 1:0 XXX

°Vorwärts Leipzig - Chemie Zeitz played in Altenburg.
°Vorwärts Leipzig - Einheit Dresden played in Altenburg.
°Vorwärts Leipzig - Wismut Gera played in Altenburg.

TABLE :
 1.SC Turbine Erfurt                42  30  17- 8- 5  53:26 +27 ++ (FC Rot-Weiss Erfurt)
------------------------------------------------------------------
 2.SG Dynamo Eisleben               39  30  17- 5- 8  63:37 +36    (SG Dynamo Mansfeld-Kombinat Eisleben)
 3.ASG Vorwärts Leipzig             37  30  16- 5- 9  62:50 +12
 4.BSG Chemie Zeitz                 35  30  13- 9- 8  43:43 =
 5.BSG Aktivist "KM" Zwickau        33  30  14- 5-11  49:40 +19
 6.BSG Stahl Riesa                  32  30  13- 6-11  47:39 + 8
 7.SC Einheit Dresden               32  30  11-10- 9  42:38 + 4    (FSV Lokomotive Dresden)
 8.BSG Fortschritt Weißenfels       32  30  12- 8-10  41:39 + 2
 9.BSG Motor Eisenach               30  30  12- 6-12  40:42 - 2
10.BSG Motor Weimar                 30  30  11- 8-11  43:49 - 6
11.BSG Motor "WeMa" Plauen          27  30  10- 7-13  56:53 + 3
12.BSG Wismut Gera                  27  30  11- 5-14  45:47 - 2
13.BSG Motor Bautzen                27  30   9- 9-12  44:46 - 2
------------------------------------------------------------------
14.BSG Chemie Riesa                 23  30   9- 5-16  38:48 -10 --
15.BSG Motor West Karl-Marx-Stadt   18  30   8- 2-20  22:53 -31 --
16.BSG Motor Rudisleben             16  30   4- 8-18  30:78 -48 --

TOP-SCORERS :
Sigward Reinicke (Dy.Eisleben)      21
Jürgen Dobmeier (Ch.Zeitz)          18
Hans Böhme (Mo.Bautzen)             17

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel A
                               ASP MoK MoW MoE LoP
1.BSG Aktivist Schwarze Pumpe  XXX         4:0 5:2      6  4  3-0-1  12: 6  + 6 ++
2.BSG Motor Köpenick           3:1 XXX 2:0              6  4  3-0-1   9: 4  + 5 ++
3.BSG Motor Wolgast            1:2     XXX 2:1          4  4  2-0-2   6: 7  - 1
4.BSG Motor Eberswalde             2:1     XXX 3:0      4  4  2-0-2   6: 7  - 1
5.BSG Lokomotive Prenzlau          1:3 2:3     XXX      0  4  0-0-4   5:14  - 9

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel B
                               MoH CBS MoA LoL EiB
1.BSG Motor Henningsdorf       XXX 0:1 2:1              6  4  3-0-1  11: 3  + 8 ++
2.BSG Chemie Buna Schkopau         XXX 4:1 1:1          6  4  3-0-1   9: 5  + 4 ++
3.BSG Motor Altenburg                  XXX 1:1 4:3      3  4  1-1-2   7:10  - 3
4.BSG Lokomotive Wittenberge   1:4         XXX 3:3      3  4  0-3-1   6: 9  - 3
5.BSG Einheit Burg             0:5 3:3         XXX      2  4  0-2-2   9:15  - 6

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel C
                               VoM MoG MZJ MBL MNW
1.ASG Vorwärts Meiningen       XXX     1:0 2:0          6  4  3-0-1   8: 5  + 3 ++
2.BSG Motor Görlitz            3:2 XXX 2:6              6  4  3-0-1   8: 9  - 1 ++
3.BSG Motor Zeiss Jena                 XXX 2:2 1:0      5  4  2-1-1   9: 5  + 4
4.BSG Motor Brand-Langenau         0:1     XXX 3:2      3  4  1-1-2   5: 7  - 2
5.BSG Motor Nordhausen-West    2:3 1:2         XXX      0  4  0-0-4   5: 9  - 4

Relegated from Oberliga :
   SC Neubrandenburg            (BSG Post Neubranbenburg)
   BSG Motor Steinach
Promoted to Oberliga :
   SC Chemie Halle
   SC Turbine Erfurt
Promoted to DDR-LIGA :
   BSG Aktivist Schwarze Pumpe
   BSG Motor Köpenick
   BSG Motor Henningsdorf
   BSG Chemie Buna Schkopau
   ASG Vorwärts Meiningen
   BSG Motor Görlitz            (BSG Motor "WaMa" Görlitz)
Relegated to Bezirksliga :
   BSG Turbine Magdeburg 
   BSG Empor Neustrelitz
   BSG Aktivist Brieske Ost
   BSG Chemie Riesa
   BSG Motor West Karl-Marx-Stadt
   BSG Motor Rudisleben

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : BSG Motor Köpenick
 Cottbus        : BSG Aktivist Schwarze Pumpe
 Dresden        : BSG Motor Görlitz
 Erfurt         : BSG Motor Nordhausen-West
 Frankfurt      : BSG Motor Eberswalde
 Gera           : BSG Motor Zeiss Jena
 Halle          : BSG Chemie Buna Schkopau
 K.M.Stadt      : BSG Motor Brand-Langenau
 Leipzig        : BSG Motor Altenburg
 Magdeburg      : BSG Einheit Burg
 Neubrandenburg : BSG Lokomotive Prenzlau
 Potsdam        : BSG Motor Hennigsdorf
 Rostock        : BSG Motor Wolgast
 Schwerin       : BSG Lokomotive Wittenberge
 Suhl           : ASG Vorwärts Meiningen


1965/66

DDR-LIGA I - Staffel Nord
                               UnB PoN EnC VoC StE VoR VoN Wis MoH DyS MoB MoK MoD DyH AkS EiG
 1. 1.FC Union Berlin          XXX 2:0 1:0 1:0 1:1 2:2 0:0 3:0 1:0 5:3 2:2 1:0 1:1 2:1 3:1 5:0
 2. BSG Post Neubrandenburg    2:2 XXX 1:1 3:2 1:0 2:4 2:1 1:0 1:1 3:2 2:0 0:0 3:1 1:0 2:1 3:1
 3. BSG Energie Cottbus        0:1 2:0 XXX 1:2 0:0 0:0 3:1 3:0 3:1 2:1 3:1 3:1 2:2 3:1 2:1 4:0
 4. ASG Vorwärts Cottbus       3:1 0:1 3:1 XXX 2:0°2:0 1:0 1:0 1:2 2:0°0:1 0:2 6:2 2:1 2:1°5:1
 5. BSG Stahl Eisenhüttenstadt 2:2 3:1 1:1 3:0 XXX 0:0 2:0 1:1 2:2 2:0 2:0 2:0 2:0 2:1 2:2 4:1
 6. ASG Vorwärts Rostock       1:3 0:0 1:1 3:2 1:0 XXX 0:1°6:1 1:1 3:4 6:0 2:0 2:0 0:1 1:1 4:1
 7. ASG Vorwärts Neubranden.   3:2 1:0 0:0 0:0 2:1 0:0 XXX 0:0 3:1 2:2 2:1 0:0 0:2 2:0 1:0 3:0
 8. TSG Wismar                 1:0 3:0 0:0 2:0 2:2 4:2 3:0 XXX 1:0 0:1 3:2 3:2 2:1 1:1 0:0 2:1
 9. BSG Motor Henningsdorf     0:1 1:2 2:2 1:2 2:0 2:3 0:2 1:0 XXX 1:1 6:2 0:1 2:1 0:1 4:0 6:0
10. SG Dynamo Schwerin         0:1 5:1 2:2 1:3 0:1 3:1 1:0 2:1 1:1 XXX 1:1 1:1 3:1 2:3 2:0 7:0
11. BSG Motor Babelsberg       (1) 0:0 1:1 1:1 2:2 2:0 0:0 2:1 1:1 6:2 XXX 2:0 2:2 1:0 1:1 3:0
12. BSG Motor Köpenick         1:1 0:0 0:0 1:2 2:1 1:2 1:2 1:1 0:3 3:2 2:0 XXX 4:1 2:1 1:1 2:1
13. BSG Motor Dessau           1:1 0:1 2:2 0:4 1:1 2:1 3:1 0:0 2:5 1:0 5:0 0:0 XXX (2) 2:1 5:0
14. SG Dynamo Hohenschönhausen 1:3 0:4 1:4 2:1 1:3 0:2 2:1 2:0 0:0 1:0 0:1 2:2 5:0 XXX 1:1 1:0
15. BSG Aktivist Schwarze Pum. 0:2 0:1 1:2 1:1 0:3 2:2 0:0 2:1 3:1 0:1 1:0 2:0 2:2 1:1 XXX 0:3
16. BSG Einheit Greifswald     0:2 3:4 0:3 0:0 1:1 1:1 2:0 0:3 1:3 0:1 0:1 1:0 1:1 2:5 0:2 XXX

NOTES :
=======
(1) Motor Babelsberg - Union Berlin (0:0) Awarded with 0:0 on Goals and 0-2 
    on Points for Union.
(2) Motor Dessau - Dynamo Hohenschönhausen (0:1) Awarded with 0:0 on Goals
    and 2-0 on Points for Dessau.
°Played in Forst :
Vorwärts Cottbus - Dynamo Schwerin.
Vorwärts Cottbus - Stahl Eisenhüttenstadt.
Vorwärts Cottbus - Aktivist Schwarze Pumpe.
°Vorwärts Rostock - Vorwärts Neubrandenburg played in Stralsund.

TABLE :
 1.1.FC Union Berlin                45  30  18- 9- 3  52:26 +26 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Post Neubrandenburg          39  30  16- 7- 7  42:36 + 6
 3.BSG Energie Cottbus              38  30  13-12- 5  51:30 +21
 4.ASG Vorwärts Cottbus             36  30  16- 4-10  50:33 +17
 5.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       34  30  12-12- 6  46:29 +17
 6.ASG Vorwärts Rostock             33  30  12- 9- 9  53:39 +14
 7.ASG Vorwärts Neubrandenburg      31  30  11- 9-10  28:29 - 1
 8.TSG Wismar                       30  30  11- 8-11  36:37 - 1
 9.BSG Motor Henningsdorf           28  30  10- 8-12  50:39 +11
10.SG Dynamo Schwerin               28  30  11- 6-13  51:48 + 3
11.BSG Motor Babelsberg             28  30   9-10-11  36:46 -10
12.BSG Motor Köpenick               26  30   8-10-12  30:37 - 7
13.BSG Motor Dessau                 26  30   8-10-12  41:54 -13
------------------------------------------------------------------
14.SG Dynamo Hohenschönhausen       25  30  10- 5-15  36:43 - 7 --
15.BSG Aktivist Schwarze Pumpe      21  30   5-11-14  28:44 -16 --
16.BSG Einheit Greifswald            8  30   3- 4-23  21:81 -60 --

NOTES :
BSG Stahl Eisenhüttenstadt and BSG Einheit Greifswald have - 2 points.

TOP-SCORERS :
Gerhard Kanter (Mo.Heeningsdorf)    16
Heinz Kaulmann (Union B.)           15
Werner Grun (Vo.Cottbus)            14
Gerd Stieler (Mo.Dessau)            13
Meinhard Uentz (Union B.)           12
Manfred Becker (Dy.Schwerin)        12

DDR-LIGA I - Staffel Süd
                               WiG MoS MoP DyE VoL AkZ StR ChZ VoM MoW MoE LoD MoB CBS MoG FoW
 1. BSG Wismut Gera            XXX 2:0 2:1 1:1 3:1 2:0 2:0 2:0 3:0 2:0 0:3 0:0 4:0 8:0 1:0 5:1
 2. BSG Motor Steinach         1:1 XXX 2:2 3:0 2:0 5:0 1:0 4:1 3:1 0:1 1:1 2:0 3:0 3:3 4:0 5:0
 3. BSG Motor "WeMa" Plauen    1:0 2:1 XXX 1:2 0:2 1:2 5:2 3:2 6:2 1:0 3:0 1:1 3:3 5:0 2:0 2:0
 4. SG Dynamo M-K Eisleben     0:0 1:0 1:0 XXX 1:1 2:1 2:0 1:1 0:4 2:0 3:1 1:0 3:0 3:1 4:5 1:2
 5. ASG Vorwärts Leipzig       0:1 2:5 1:1 2:1 XXX 3:0 1:1 2:1 2:1°1:1 3:1 3:2 2:0 3:0 4:0 0:0
 6. BSG Aktivist "KM" Zwickau  0:2 2:1 3:0 3:1 1:1 XXX 1:0 1:1 1:0 4:2 2:1 1:0°3:1 2:1 3:1 3:1
 7. BSG Stahl Riesa            1:3 0:0 1:0 3:1 3:3 2:1 XXX 3:0 0:0 1:2 5:1 3:0 5:1 4:0 3:2 2:3
 8. BSG Chemie Zeitz           2:1 3:1 2:2 0:3 1:0 2:0 0:1 XXX 3:1 3:3 1:2 3:2 1:1 3:2 4:1 2:2
 9. ASG Vorwärts Meiningen     2:2 2:2 2:2 4:3 1:1 1:0 1:3 1:0 XXX 5:1 0:4 4:2 2:2 3:0 2:0 2:1
10. BSG Motor Weimar           4:2 1:1 2:1 3:2 1:0 1:1 0:0 1:2 0:2 XXX 0:1 2:1 2:1 0:1 6:2 2:2
11. BSG Motor Eisenach         2:1 0:0 3:3 1:4 3:0 2:1 1:1 1:0 4:2 1:1 XXX 2:2 0:1 0:3 1:1 3:1
12. FSV Lokomotive Dresden     1:1 1:2 0:2 1:0 3:0 1:0 1:1 2:0 1:0 1:0 1:1 XXX 4:1 0:0 0:0 4:1
13. BSG Motor Bautzen          3:0 3:2 2:1 0:5 2:4 1:0 2:0 2:4 0:5 2:0 2:1 1:0 XXX 0:2 1:1 4:1
14. BSG Chemie Buna-Schkopau   0:0 0:1 2:2 2:3 1:1 0:0 2:0 2:3 2:1 2:2 3:2 2:1 1:2 XXX 0:1 3:3
15. BSG Motor "WaMa" Görlitz   0:2 0:0 0:1 5:2 2:1 1:1 0:3 1:1 1:2 0:1 4:1 2:1 2:1 0:0 XXX 2:2
16. BSG Fortschritt Weißenfels 0:1 1:0 0:2 2:2 0:2 0:4 1:0 0:1 3:0 1:2 1:1 1:2 3:0 0:1 3:0 XXX

NOTES :
° Vorwärts Leipzig - Vorwärts Meiningen Played in Döbeln.
(1) Aktivist "Karl-Marx" Zwickau - Lokomotive Dresden Suspended in 56° with 
    the scoreline at 1:0, and was Replayed.

TABLE :
 1.BSG Wismut Gera                  41  30  17- 7- 6  54:24 +30 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor Steinach               35  30  13- 9- 8  55:30 +25
 3.BSG Motor "WeMa" Plauen          34  30  13- 8- 9  56:40 +16
 4.SG Dynamo M-K Eisleben           33  30  14- 5-11  55:47 + 8
 5.ASG Vorwärts Leipzig             33  30  12- 9- 9  46:39 + 7
 6.BSG Aktivist "KM" Zwickau        33  30  14- 5-11  41:37 + 4
 7.BSG Stahl Riesa                  31  30  12- 7-11  50:37 +13
 8.BSG Chemie Zeitz                 31  30  12- 7-11  47:48 - 1
 9.ASG Vorwärts Meiningen           30  30  12- 6-12  53:54 - 1
10.BSG Motor Weimar                 30  30  11- 8-11  41:45 - 4
11.BSG Motor Eisenach               29  30  10- 9-11  45:50 - 5
12.FSV Lokomotive Dresden           26  30   9- 8-13  35:37 - 2
13.BSG Motor Bautzen                26  30  11- 4-15  39:64 -25
------------------------------------------------------------------
14.BSG Chemie Buna-Schkopau         25  30   8- 9-13  35:56 -21 --
15.BSG Motor "WaMa" Görlitz         22  30   7- 8-15  34:57 -23 --
16.BSG Fortschritt Weißenfels       21  30   7- 7-16  36:58 -22 --

TOP-SCORERS :
Werner Bamberger (Mo.Plauen)        20
Günter Kluge (V.Meiningen)          20
Günter Queck (Mo.Steinach)          16
Sigward Reinicke (Dy.Eisleben)      16
Helmut Kropp (Lok.Dresden)          15

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel A
                               Lic MoS MoE LoP AkW
1.SG Lichtenberg 47 Berlin     XXX         5:2 4:1    6  4  3-0-1   12: 6 + 6  +++
2.BSG Motor Stralsund          2:0 XXX     2:0        6  4  3-0-1    9: 3 + 3  +++
3.BSG Motor Eberswalde         1:3 3:1 XXX            4  4  2-0-2    5: 5 =
4.BSG Lokomotive Prenzlau              0:1 XXX 3:1    2  4  1-0-3    5: 9 - 4
5.BSG Aktivist Welzow              0:4 1:0     XXX    2  4  1-0-3    3:11 - 7

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel B
                               LoH AkB MoA MSB Ver
1.BSG Lokomotive Halberstadt   XXX     3:0 4:2        8  4  4-0-0   12: 3 + 9  +++
2.BSG Aktivist Böhlen          1:2 XXX         2:1    6  4  3-0-1    6: 3 + 3  +++
3.BSG Motor Ammendorf              0:2 XXX 1:0        4  4  2-0-2    5: 6 - 1
4.BSG Motor Süd-Brandenburg        0:1     XXX 1:0    2  4  1-0-3    3: 6 - 3
5.BSG C/M Veritas Wittenberge  0:3     1:1     XXX    0  4  0-0-4    2:10 - 8

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel C
                               MNW ChJ MWK Grö AKW
1.BSG Motor Nordhausen-West    XXX 1:1     2:0        6  4  2-2-0    7: 3 + 4  +++
2.BSG Chemie Jena                  XXX 1:1     1:0    5  4  1-3-0    3: 2 + 1  +++
3.BSG Motor West Karl-Marx S.  1:1     XXX     5:0    4  4  1-2-1    8: 7 + 1
4.TSG Gröditz                      0:0 5:1 XXX        3  4  1-1-2    5: 8 - 3
5.BSG Aktivist Kalli-W. Tiefen.1:3         5:0        2  4  1-0-3    6: 9 - 3

Relegated from Oberliga :
   FC Rot-Weiss Erfurt
   1.FC Magdeburg 
Promoted to Oberliga :
   1.FC Union Berlin
   BSG Wismut Gera
Promoted to DDR-LIGA :
   SG Lichtenberg 47 Berlin
   BSG Motor Stralsund
   BSG Lokomotive Halberstadt
   BSG Aktivist Böhlen
   BSG Motor Nordhausen-West
   BSG Chemie Jena
Relegated to Bezirksliga :
   SG Dynamo Hohenschönhausen
   BSG Aktivist Schwarze Pumpe
   BSG Einheit Greifswald
   BSG Chemie Buna-Schkopau
   BSG Motor "WaMa" Görlitz
   BSG Fortschritt Weißenfels

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : 1.FC Union Berlin II
 Cottbus        : BSG Aktivist Welzow
 Dresden        : TSG Gröditz
 Erfurt         : BSG Motor Nordhausen-West
 Frankfurt      : BSG Motor Eberswalde
 Gera           : BSG Chemie Jena
 Halle          : BSG Motor Ammendorf
 K.M.Stadt      : BSG Motor West Karl-Marx Stadt
 Leipzig        : BSG Aktivist Böhlen
 Magdeburg      : BSG Lokomotive Halberstadt
 Neubrandenburg : BSG Lokomotive Prenzlau
 Potsdam        : BSG Motor Süd-Brandenburg
 Rostock        : BSG Motor Stralsund
 Schwerin       : BSG C/M Veritas Wittenberge
 Suhl           : BSG Aktivist Kalli-Werra Tiefenort


1966/67

DDR-LIGA I - Staffel Nord
                               Mag PoN EnC StE VoC VoN Wis VoR  DyS MoH Lic MoK MoB MoD LoH MoS
 1. 1.FC Magdeburg             XXX 1:1 6:0 5:0 1:0 3:0 3:0 5:0 10:0 0:0 3:0 0:0 4:0 2:1 7:0 2:0
 2. BSG Post Neubrandenburg    3:0 XXX 1:0 1:0 0:1 0:0 1:0 1:0  5:4 3:2 1:1 1:1 6:0 2:0 5:0 8:1
 3. BSG Energie Cottbus        0:1 1:2 XXX 0:1 1:2 1:0 3:1 3:1  4:0 2:1 3:0 3:1 6:0 1:0 3:2 2:0
 4. BSG Stahl Eisenhüttenstadt 2:2 1:0 2:1 XXX 1:2 6:1 3:1 3:0  4:1 4:4 5:1 2:0 1:1 4:1 7:0 6:0
 5. ASG Vorwärts Cottbus       0:0 2:0 2:4 0:4 XXX 0:0 1:2 1:1  1:1 1:0 1:1 2:0 2:1 2:0 1:0 3:0
 6. ASG Vorwärts Neubranden.   0:1 1:2 2:3 0:0 3:2 XXX 0:0 0:0  0:0 1:1 2:1 2:1 1:1 3:0 0:0 2:0
 7. TSG Wismar                 3:3 2:1 1:2 0:1 1:1 3:3 XXX 4:1  2:0 5:2 1:0 2:2 2:2 2:2 3:1 4:1
 8. ASG Vorwärts Rostock       1:1 0:1 0:0 1:0 1:1 1:0 2:0 XXX  2:0 1:0 3:3 1:1 0:0 5:1 2:0 1:0
 9. SG Dynamo Schwerin         2:1 0:1 1:1 2:1 1:1 2:1 2:1 2:2  XXX 5:3 3:0 4:0 2:1 1:0 1:1 4:2
10. BSG Motor Hennigsdorf      1:2 3:2 1:1 0:1 2:1 1:2 2:0 2:0  2:2 XXX 0:2 3:1 3:2 1:1 2:1 2:0
11. SG Lichtenberg 47 Berlin   1:7 0:3 2:2 2:0 2:1 2:3 0:0 0:0  3:1 0:0 XXX 1:1 4:0 0:0 3:1 4:0
12. BSG Motor Köpenick Berlin  1:0 2:2 0:2 1:1 0:1 1:4 1:2 0:0  0:0 1:1 0:1 XXX 2:1 0:0 2:0 3:0
13. BSG Motor Babelsberg       1:1 2:2 1:0 0:1 0:3 0:4 1:2 1:0  1:1 2:2 2:0 1:0 XXX 3:0 1:3 3:1
14. BSG Motor Dessau           0:4 1:3 1:1 0:0 1:0 1:1 0:0 3:2  4:0 1:1 2:0 0:1 2:1 XXX 0:0 4:1
15. BSG Lokomotive Halberstadt 0:2 0:1 1:2 0:1 1:1 1:2 2:1 0:1  0:0 1:0 1:0 1:2 0:1 3:2 XXX 1:1
16. BSG Motor Stralsund        1:1 2:2 0:1 1:4 0:0 2:3 2:7 0:1  1:1 0:2 1:2 0:4 0:2 4:0 1:1 XXX

TABLE :
 1.1.FC Magdeburg                   44  30  17-10- 3  78:19 +59 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Post Neubrandenburg          43  30  18- 7- 5  61:28 +33
 3.BSG Energie Cottbus              39  30  17- 5- 8  53:33 +20
 4.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       38  30  18- 6- 6  66:28 +38
 5.ASG Vorwärts Cottbus             35  30  12-11- 7  37:29 + 8
 6.ASG Vorwärts Neubrandenburg      33  30  11-11- 8  41:36 + 5
 7.TSG Wismar                       31  30  11- 9-10  52:45 + 7
 8.ASG Vorwärts Rostock             31  30  10-11- 9  30:33 - 3
 9.SG Dynamo Schwerin               31  30  10-11- 9  43:55 -12
10.BSG Motor Hennigsdorf            28  30   9-10-11  44:45 - 1
11.SG Lichtenberg 47 Berlin         27  30   9- 9-12  36:47 -11
12.BSG Motor Köpenick Berlin        25  30   7-11-12  29:38 - 9
13.BSG Motor Babelsberg             24  30   8- 8-14  32:55 -23
------------------------------------------------------------------
14.BSG Motor Dessau                 22  30   6-10-14  24:48 -24 --
15.BSG Lokomotive Halberstadt       17  30   5- 7-18  22:55 -33 --
16.BSG Motor Stralsund               8  30   1- 6-23  22:80 -58 --

NOTES :
BSG Stahl Eisenhüttenstadt and 1.FC Magdeburg  have -4 Points.

TOP-SCORES :
Jürgen Sparwasser (Magdeburg )      22
Heinz Stamer (En.Cottbus)           21
Jurt Weisser (Post Neub.)           16
Wolfang Abraham (Magdeburg )        16
Horst Kittel (St.Eisenhüttenstadt)  14
Erich Hamann (St.Eisenhüttenstadt)  14
Bruno Rudolph (Lichtenberg)         14

DDR-LIGA I - Staffel Süd
                               RWE StR VoM VoL MoP MoS AkZ ChZ LoD MoW MoE MoB DyE MNW AkB ChJ
 1. SC Rot-Weiss Erfurt        XXX 2:1 1:0 0:1 5:0 3:0 5:1 2:0 1:0 2:0 6:0 3:1 0:1 4:0 1:0 3:0
 2. BSG Stahl Riesa            0:0 XXX 3:3 1:0 3:1 2:1 1:0 1:0 1:0 4:0 0:1 1:0 2:0 1:0 6:0 5:0
 3. ASG Vorwärts Meiningen     1:1 1:2 XXX 2:1 2:2 2:0°3:0 4:1 2:0 1:0 3:1 2:1 4.2 2:0 4:0 3:0
 4. ASG Vorwärts Leipzig       2:1 0:1°2:1 XXX 3:1 0:0 1:1 2:1 1:1 1:2 0:0 1:0 3:0 6:1 2:1 3:0
 5. BSG Motor "WeMa" Plauen    3:2 2:1 5:3 2:0 XXX 2:2 1:1 3:0 2:1 4:0 3:2 0:0 2:2 3:1 4:0 4:0
 6. BSG Motor Steinach         1:1 1:0 3:1 1:1 2:0 XXX 2:0 1:0 1:1 4:0 4:0 2:1 3:1 0:0 1:0 2:1
 7. BSG Aktivist "KM" Zwickau  2:0 0:1 1:0 2:2 3:0 1:0 XXX 0:1 1:1 3:1 0:0 3:1 2:0 3:0 6:3 3.1
 8. BSG Chemie Zeitz           1:1 1:1 0:1 0:0 6:1 3:0 4:2 XXX 4:0 2:0 1:2 3:0 2:0 0:0 0:0 5:0
 9. FSV Lokomotive Dresden     1:4 3:1 3:0 1:0 0:0 2:1 1:0 4:2 XXX 4:1 4:1 1:1 0:1 1:1 3:0 2:0
10. BSG Motor Weimar           2:1 2:2 2:0 0:0 4:2 0:0 2:2 4:0 0:0 XXX 1:1 4:2 1:1 3:0 2:0 0:1
11. BSG Motor Eisenach         0:2 2:4 2:2 0:1 0:0 1:1 2:1 1:1 2:0 0:0 XXX 2:0 4:3 2:1 6:1 4:0
12. BSG Motor Bautzen          1:0 0:0 0:2 1:0 4:0 1:0 3:0 0:0 1:0 0:0 1:1 XXX 1:2 1:0 2:1 4:1
13. SG Dynamo "M-K" Eisleben   0:5 1:0 1:0 2:1 2:2 1:0 1:2 1:2 1:1 1:2 0:3 1:1 XXX 3:1 2:1 3:1
14. BSG Motor Nordhausen-West  1:1 4:1 1:0 1:1 2:2 1:0 2:1 1:2 1:1 1:1 2:1 2:1 0:1 XXX 0:0 2:1
15. BSG Aktivist Böhlen        0:2 2:6 1:1 1:0 0:0 0:0 0:0 1:1 4:3 2:0 3:0 1:0 1:1 0:0 XXX 1:0
16. BSG Chemie Jena            1:3 0:2 0:3 0:3 1:3 2:1 0:2 1:0 0:0 1:3 0:0 0:1 0:0 0:3 0:1 XXX

NOTES :
°Vorwärts Meiningen - Motor Steinach played in Suhl.
°Vorwärts Leipzig - Stahl Riesa played in Döbeln

TABLE :
 1.SC Rot-Weiss Erfurt              41  30  18- 5- 7  62:21 +41 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Stahl Riesa                  41  30  18- 5- 7  54:27 +27
 3.ASG Vorwärts Meiningen           35  30  15- 5-10  53:36 +17
 4.ASG Vorwärts Leipzig             33  30  12- 9- 9  38:25 +13
 5.BSG Motor "WeMa" Plauen          33  30  12- 9- 9  52:51 + 1
 6.BSG Motor Steinach               31  30  11- 9-10  34:28 + 6
 7.BSG Aktivist "KM" Zwickau        31  30  12- 7-11  43:39 + 4
 8.BSG Chemie Zeitz                 30  30  11- 8-11  43:34 + 9
 9.FSV Lokomotive Dresden           30  30  10-10-10  39:35 + 4
10.BSG Motor Weimar                 30  30  10-10-10  37:42 - 5
11.BSG Motor Eisenach               28  30  10-10-10  41:45 - 4
12.BSG Motor Bautzen                27  30  10- 7-13  30:33 - 3
13.SG Dynamo "M-K" Eisleben         27  30  11- 7-12  35:43 - 8
------------------------------------------------------------------
14.BSG Motor Nordhausen-West        27  30   9- 9-12  28:41 -13 --
15.BSG Aktivist Böhlen              23  30   7- 9-14  25:53 -28 --
16.BSG Chemie Jena                   9  30   3- 3-24  12:69 -57 --

NOTES :
BSG Motor Steinach and Dynamo "Mansfeld Kombinat" Eisleben have -2 points.

TOP-SCORERS :
Erwin Seifert (RW Erfurt)           20
Günter KLuge (Vo.Meiningen)         18
Werner Bamberger (Mo.Plauen)        17
Peter Brändel (Ak.Zwickau)          13
Hans Schmidt (St.Riesa)             12
Leonhardt Urban (Mo.Eisenach)       12

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel A
                               ASP HaR VoB DyF EmN
1.BSG Aktivist Schwarze Pumpe  XXX 2:1         2:1   7  4  3-1-0   6: 2 +4  +++
2.FC Hansa Rostock II              XXX 4:2     4:1   6  4  3-0-1  12: 6 +6  +++
3.FC Vorwärts Berlin II        0:0     XXX 1:1       4  4  1-2-1   4: 5 -1
4.SG Dynamo Frankfurt          0:2 1:3     XXX       3  4  1-1-2   3: 6 -3
5.BSG Empor Neustrelitz                0:1 0:1 XXX   0  4  0-0-4   2: 8 -6

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel B
                               FoW ChP AkE Mag MoS
1.BSG Fortschritt Weißenfels   XXX     1:1 6:2       7  4  3-1-0  10: 3 +7  +++
2.BSG Chemie Premnitz          0:1 XXX         4:0   4  4  1-2-1   5: 2 +3  +++
3.BSG Aktivist Espenhain           0:0 XXX     1:1   4  4  0-4-0   2: 2 =
4.1.FC Magdeburg  II               1:1 0:0 XXX       3  4  1-1-2   4: 8 -4
5.BSG Motor Schwerin           0:2         1:1 XXX   2  4  0-2-2   2: 8 -6

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel C
                               CZJ RWE ChR KMS AkT
1.FC Carl Zeiss Jena II        XXX 1:1     2:1       6  4  2-2-0   5: 3 +2  +++
2.FC Rot-Weiss Erfurt II           XXX 5:2     0:0   5  4  1-3-0   7: 4 +3  +++
3.BSG Chemie Riesa             1:1     XXX 1:0       5  4  2-1-1   6: 7 -1
4.FC Karl-Marx-Stadt II            1:1     XXX 0:0   2  4  0-2-2   2: 4 -2
5.BSG Aktist "KW" Tiefenort    0:1     1:2     XXX   2  4  0-2-2   1: 3 -2

Relegated from Oberliga :
   Berliner FC Dynamo
   BSG Wismut Gera
Promoted to Oberliga :
   1.FC Magdeburg 
   FC Rot-Weiss Erfurt
Promoted to DDR-LIGA :
   BSG Aktivist Schwarze Pumpe
   FC Hansa Rostock II
   BSG Fortschritt Weißenfels
   BSG Chemie Premnitz
   FC Carl Zeiss Jena II
   FC Rot-Weiss Erfurt II
Relegated to Bezirksliga :
   BSG Motor Nordhausen-West
   BSG Aktivist Böhlen
   BSG Chemie Jena
   BSG Motor Dessau
   BSG Lokomotive Halberstadt
   BSG Motor Stralsund

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : Berliner FC Dynamo II (runners-up FC Vorwärts Berlin II to playoff)
 Cottbus        : BSG Aktivist Schwarze Pumpe
 Dresden        : BSG Chemie Riesa
 Erfurt         : FC Rot-Weiss Erfurt II
 Frankfurt      : SG Dynamo Frankfurt
 Gera           : BSG Wismut Gera II (runners-up FC Carl-Zeiss Jena II to playoff)
 Halle          : BSG Fortschritt Weißenfels
 K.M.Stadt      : FC Karl-Marx-Stadt II
 Leipzig        : BSG Aktivist Espenhain
 Magdeburg      : 1.FC Magdeburg  II
 Neubrandenburg : BSG Empor Neustrelitz
 Potsdam        : BSG Chemie Premnitz
 Rostock        : FC Hansa Rostock II
 Schwerin       : BSG Motor Schwerin
 Suhl           : BSG Aktist "Kali-Werra" Tiefenort


1967/68

DDR-LIGA I - Staffel Nord
                               BeD EnC StE Han DyS PoN VoN ChP VoN Wis Lic VoC MoH ASP MoK MoB
 1. Beliner FC Dynamo          XXX 1:0 2:0 6:2 4:0 1:0 3:0 1:1 2:1 1:1 1:0 4:1 5:1 1:0 1:1 4:0
 2. BSG Energie Cottbus        1:0 XXX 0:0 2:1 2:1 3:0 2:1 3:1 1:0 3:0 3:0 1:1 2:0 2:0 1:0 3:1
 3. BSG Stahl Eisenhütten.     1:1 5:3 XXX 1:0 3:1 3:2 1:0 8:0 0:2 5:2 0:2 1:0 1:0 0:0 4:0 0:0
 4. FC Hansa Rostock II        1:2 1:0 2:1 XXX 2:0 0:0 3:2 0:0 1:1 0:1 3:1 1:0 3:1 2:0 4:0 5:2
 5. SG Dynamo Schwerin         1:2 1:0 4:1 1:0 XXX 4:0 3:0 2:0 1:2 1:1 4:1 2:0 2:2 2:0 6:4 4:0
 6. BSG Post Neubrandenburg    1:3 1:3 4:3 2:0 1:1 XXX 0:0 5:0 1:1 3:0 1:2 4:1 7:2 3:0 2:0 3:1
 7. ASG Vorwärts Stralsund     1:1 1:1 2:1 0:3 0:1 2:1 XXX 1:1 3:0 1:1 2:0 1:1 2:0 2:0 3:1 2:0
 8. BSG Chemie Premnitz        2:3 2:0 1:1 1:1 2:1 0:2 1:1 XXX 3:2 3:0 0:0 2:0 0:0 1:1 4:0 1:1
 9. ASG Vorwärts Neubranden.   2:2 0:3 0:2 3:1 2:2 1:1 3:0 0:3 XXX 2:1 0:1 1:1 1:3 1:1 1:2 3:0
10. TSG Wismar                 1:0 0:2 0:3 1:1 1:4 2:1 2:0 1:0 0:0 XXX 1:0 0:1 2:1 2:1 0:0 1:1
11. SG Lichtenberg 47 Berlin   1:0 2:0 1:1 0:2 1:1 1:1 1:1 1:0 1:1 0:0 XXX 1:1 3:1 3:2 1:2 1:3
12. ASG Vorwärts Cottbus       1:4 0:0 0:0 0:1 2:1 2:5 1:1 5:0 0:1 3:1 1:1 XXX 4:0 0:1 1:1 4:1
13. BSG Motor Henningsdorf     3:6 2:3 3:5 2:0 6:1 2:0 3:3 3:1 1:0 4:4 0:0 1:1 XXX 5:1 2:2 3:2
14. BSG Aktivist Schwarze P.   0:2 0:1 0:0 2:2 3:2 4:1 0:0 0:1 1:2 2:1 2:0 1:2 1:0 XXX 1:0 2:0
15. BSG Motor Köpenick Berlin  0:1 0:5 0:0 0:0 0:3 1:1 1:0 0:3 0:0 2:2 3:1 1:0 0:3 2:2 XXX 0:1
16. BSG Motor Babelsberg       0:0 0:2 1:3 1:4 2:1 0:2 0:1 2:2 2:4 1:2 0:0 1:2 1:1 3:1 0:0 XXX

TABLE :
 1.Beliner FC Dynamo                47  30  20- 7- 3  64:24 +40 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Energie Cottbus              44  30  20- 4- 6  52:22 +30
 3.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       37  30  14- 9- 7  54:33 +21
 4.FC Hansa Rostock II              35  30  14- 7- 9  46:33 +13
 5.SG Dynamo Schwerin               33  30  14- 5-11  58:44 +14
 6.BSG Post Neubrandenburg          31  30  12- 7-11  55:43 +12
 7.ASG Vorwärts Stralsund           29  30   9-11-10  33:36 - 3
 8.BSG Chemie Premnitz              29  30   9-11-10  36:45 - 9
 9.ASG Vorwärts Neubrandenburg      28  30   9-10-11  37:40 - 3
10.TSG Wismar                       28  30   9-10-11  31:46 -15
11.SG Lichtenberg 47 Berlin         27  30   8-11-11  27:37 -10
12.ASG Vorwärts Cottbus             26  30   8-10-12  36:40 - 4
13.BSG Motor Henningsdorf           26  30   9- 8-13  55:53 - 8
------------------------------------------------------------------
14.BSG Aktivist Schwarze Pumpe      23  30   8- 7-15  29:43 -14 --
15.BSG Motor Köpenick Berlin        21  30   5-11-14  23:53 -30 --
16.BSG Motor Babelsberg             16  30   4- 8-18  27:61 -34 --

TOP-SCORERS :
Peter Lyszczan (BFC Dynamo)         19
Josef Kohlsdorf (Mo.Hennigsdorf)    19
Hans-Peter Sinn (Dy.Schwerin)       15
Hans Böttcher (Ch.Premnitz)         13
Dieter See (Dy.Schwerin)            13
Horst Kittel (St.Eisenhüttenstadt) 13

DDR-LIGA I - Staffel Süd
                               StR WiG VoM MoS VoL CZJ LoD AkZ DyE MoE ChZ MoP RWE MoB MoW FoW
 1. BSG Stahl Riesa            XXX 3:1 3:0 1:1 0:2 2:1 2:0 1:1 3:1 4:0 3:1 3:2 2:0 1:1 0:0 2:0
 2. BSG Wismut Gera            1:0 XXX 2:1 4:0 3:2 0:0 1:1 2:0 3:0 0:0 1:1 3:1 4:3 8:0 1:1 2:1
 3. ASG Vorwärts Meiningen     2:0 2:2 XXX 0:1 2:2 1:0 3:2 4:2 2:2 5:0 4:0 5:3 4:1 4:3 1:0 7:0
 4. BSG Motor Steinach         1:0 2:1 1:1 XXX 1:3 3:0 1:0 3:0 5:2 4:1 1:0 3:1 2:0 3:0 1:0 3:0
 5. ASG Vorwärts Leiüzig       1:1 1:1 0:1 1:1 XXX 2:5 2:0 0:0 1:0 7:1 1:0 4:2 2:1 0:0 1:1 1:1
 6. FC Carl-Zeiss Jena II      6:1 1:1 1:1 0:0 2:2 XXX 0:1 0:0 3:1 2:1 0:0 1:0 2:1 0:0 1:1 1:1
 7. FSV Lokomotive Dresden     1:2 1:0 0:0 3:1 2:1 2:1 XXX 1:1 1:1 3:0 1:2 6:0 2:0 1:0 3:1 0:0
 8. BSG Aktivist "KM" Zwickau  0:3 1:1 0:1 1:0 2:2 2:1 3:1 XXX 1:2 2:0 1:1 1:0 3:1 4:0 3:1 4.1
 9. SG Dynamo Eisleben         0:2 0:0 0:0 3:1 2:2 2:0 2:0 1:1 XXX 0:1 2:1 2:2 1:1 0:3 2:0 2:1
10. BSG Motor Eisenach         1:2 0:6 3:1 1:1 2:1 1:1 2:1 4:3 1:3 XXX 1:1 0:0 1:0 3:1 5:0 3:1
11. BSG Chemie Zeitz           0:2 2:2 0:0 4:0 1:3 0:0 1:1 1:0 4:3 6:1 XXX 1:2 3:1 1:1 1:1 0:1
12. BSG Motor "WeMa" Plauen    2:3 1:3 1:4 2:0 2:1 0:1 1:1 2:1 4:0 3:0 2:1 XXX 5:1 2:2 2:1 5:0
13. FC Rot-Weiss Erfurt II     4:0 1:1 3:0 3:0 2:1 3:0 0:0 5:0 4:2 1:3 4:1 3:0 XXX 1:1 0:2 2:2
14. BSG Motor Bautzen          0:2 0:3 3:2 2:0 1:2 1:3 1:0 1:0 2:1 2:1 0:1 1:2 1:0 XXX 1:2 1:0
15. BSG Motor Weimar           0:4 1:2 1:1 1:2 1:1 1:1 0:0 1:3 0:2 2:5 2:1 1:0 0:0 1:0 XXX 7:1
16. BSG Fortschritt Weißenfels 1:2 0:2 1:0 0:0 1:2 1:5 1:1 3:0 2:2 2:1 0:4 1:0 2:2 0:0 4:3 XXX

TABLE :
 1.BSG Stahl Riesa                  43  30  19- 5- 6  54:31 +23 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Wismut Gera                  42  30  15-12- 3  61:27 +34
 3.ASG Vorwärts Meiningen           37  30  14- 9- 7  59:36 +23
 4.BSG Motor Steinach               36  30  15- 6- 9  42:35 + 7
 5.ASG Vorwärts Leiüzig             34  30  11-12- 7  51:39 +12
 6.FC Carl-Zeiss Jena II            33  30  11-11- 8  41:41 =
 7.FSV Lokomotive Dresden           30  30  10-10-10  36:30 + 6
 8.BSG Aktivist "KM" Zwickau        28  30  10- 8-12  40:44 - 4     (BSG Sachsenring Zwickau II)
 9.SG Dynamo Eisleben               27  30   9- 9-12  41:51 -10
10.BSG Motor Eisenach               27  30  11- 5-14  43:65 -22
11.BSG Chemie Zeitz                 26  30   8-10-12  40:41 - 1
12.BSG Motor "WeMa" Plauen          26  30  11- 4-15  49:54 - 5
13.FC Rot-Weiss Erfurt II           25  30   9- 7-14  48:47 + 1
------------------------------------------------------------------
14.BSG Motor Bautzen                25  30   9- 7-14  28:48 -20 --
15.BSG Motor Weimar                 21  30   6- 9-15  33:50 -17 --
16.BSG Fortschritt Weißenfels       20  30   6- 8-16  28:65 -37 --

TOP-SCORERS :
Günter Kluge (Vo.Meiningen)         25
Günter Queck (Mo.Steinach)          14
Werner Bamberger (Mo.PLauen)        14
Siegward Reinicke (Dy.Eisleben)     14
Otto Skrowny (Wi.Gera)              12
Rolf Niess (RW Erfurt)              12

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel A
                               EiG BeD ABO MoE EmN
1.BSG Einheit Greifswald       XXX         2:1 8:3    6  4  3-0-1  13: 7 + 6  +++
2.Berliner FC Dynamo II        1:3 XXX 1:0            6  4  3-0-1   8: 5 + 2  +++
3.BSG Aktivist Bieske-Ost      2:0     XXX     4:0    4  4  2-0-2  10: 6 + 4
4.BSG Motor Eberswalde             0:2 5:4 XXX        3  4  1-1-2   7: 9 - 2
5.BSG Empor Neustrelitz            2:4     1:1 XXX    1  4  0-1-3   6:17 -11

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel B
                               AkB ChW StB LoH VeW
1.BSG Aktivist Böhlen          XXX 1:0 1:1            7  4  3-1-0   6: 2 + 4  +++
2.BSG Chemie Wolfen                XXX     5:2 5:1    6  4  3-0-1  12: 4 + 8  +++
3.BSG Stahl Brandenburg            0:2 XXX 0:0        4  4  1-2-1   2: 3 - 1
4.BSG Lokomotive Halberstadt   0:2         XXX 1:0    3  4  1-1-2   3: 7 - 4
5.BSG C/M Veritas Wittenberge  1:2     0:1     XXX    0  4  0-0-4   2:13 -11

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel C
                               AkT ChR KMS MoR StM
1.BSG Aktivist "KW" Tiefenort  XXX 3:2         3:0    7  4  3-1-0   9: 4 + 5  +++
2.BSG Chemie Riesa                 XXX 3:1 6:0        6  4  3-0-1  12: 4 + 8  +++
3.FC Karl Marx Stadt II        2:2     XXX     4:2    5  4  2-1-1   8: 7 + 1
4.BSG Motor Rudisleben         0:1    0:1  XXX        2  4  1-0-3   4: 8 - 4
5.BSG Stahl Maxhütte               0:2    0:4 XXX     0  4  0-0-4   2:13 -11

Relegated from Oberliga :
   SG Dynamo Dresden
   BSG Lokomotive Stendal
Promoted to Oberliga :
   Berliner FC Dynamo
   BSG Stahl Riesa
Promoted to DDR-LIGA :
   BSG Einheit Greifswald             (BSG Kern-Kraft-Werk KKW Greifswald)
   Berliner FC Dynamo II
   BSG Aktivist Böhlen
   BSG Chemie Wolfen
   BSG Aktivist "Kali-Werra" Tiefenort
   BSG Chemie Riesa
Relegated to Bezirksliga :
   BSG Motor Bautzen
   BSG Motor Weimar
   BSG Fortschritt Weißenfels
   BSG Aktivist Schwarze Pumpe
   BSG Motor Köpenick Berlin
   BSG Motor Babelsberg

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : Berliner FC Dynamo II
 Cottbus        : BSG Aktivist Brieske-Ost
 Dresden        : BSG Chemie Riesa
 Erfurt         : BSG Motor Rudisleben
 Frankfurt      : BSG Motor Eberswalde
 Gera           : BSG Wismut Gera II
 Halle          : BSG Chemie Wolfen
 K.M.Stadt      : BSG Karl Marx Stadt II
 Leipzig        : BSG Aktivist Böhlen
 Magdeburg      : BSG Lokomotive Halberstadt
 Neubrandenburg : BSG Empor Neustrelitz
 Potsdam        : BSG Stahl Brandenburg
 Rostock        : BSG Einheit Greifswald
 Schwerin       : BSG C/M Veritas Wittenberge
 Suhl           : BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort


1968/69

DDR-LIGA I - Staffel Nord
                               StE LoS Han DyB VoS EnC VoC PoN ChW VoN DyS Wis KKW MoH Lic ChP
 1. BSG Stahl Eisenhüttenst.   XXX 4:3 1:2 5:0 1:0 3:2 3:2 3:1 4:0 5:0 1:0 2:0 4:1 3:0 3:0 1:0
 2. BSG Lokomotive Stendal     1:1 XXX 1:0 3:2 0:1 3:0 1:0 1:0 2:0 3:1 5:1 3:2 2:0 1:0 2:0 3:0
 3. FC Hansa Rostock II        0:1 1:0 XXX 3:2 1:1 0:0 2:2 5:0 3:0 2:0 3:2 1:1 2:0 1:1 2:0 1:1
 4. BFC Dynamo Berlin II       4:1 0:0 2:1 XXX 5:1 3:1 2:0 2:0 1:1 1:0 3:1 4:1 2:1 2:2 1:1 2:0
 5. ASG Vorwärts Stralsund     0:0 0:0 0:0 2:0 XXX 1:0 1:0 1:1 3:1 2:2 6:1 2:1 3:0 2:0 6:0 1:1
 6. BSG Energie Cottbus        0:4 1:1 1:0 1:0 0:0 XXX 2:1 2:4 2:1 0:0 2:0 0:0 0:0 1:0 2:0 1:0
 7. ASG Vorwärts Cottbus       4:0 1:2 1:1 2:1 1:1 0:0 XXX 2:1 3:1 2:1 2:0 1:0 3:1 4:0 5:0 0:0
 8. BSG Post Neubrandenburg    1:1 0:0 2:1 6:3 2:1 1:2 2:0 XXX 0:0 0:1 2:1 5:0 1:0 5:0 3:0 0:0
 9. BSG Chemie Wolfen          2:1 2:0 1:0 0:2 1:1 1:3 1:1 2:2 XXX 2:1 1:1 2:0 2:2 1:0 1:0 1:0
10. ASG Vorwärts Neubrandenb.  2:2 1:2 0:1 2:1 1:0 2:2 1:2 0:1 0:1 XXX 3:1 2:0 1:1 0:1 4:0 0:0
11. SG Dynamo Schwerin         0:1 1:3 1:3°4:2°3:0 1:0 2:2 2:1 3:0 1:2°XXX 2:1 2:0 1:2°0:0 5:0
12. TSG Wismar                 0:1 0:1 1:1 1:0 2:2 1:1 0:1 2:1 2:0 0:0 1:4 XXX 3:2 3:0 2:1 1:1
13. BSG KKW Greifswald         0:2 2:4 0:0 1:2 1:1 0:0 1:0 1:1 0:0 0:1 2:2 0:1 XXX 2:0 2:0 2:0
14. BSG Motor Hennigsdorf      0:0 0:5 3:1 1:3 2:1 0:3 0:1 0:0 3:3 0:0 1:2 1:0 0:1 XXX 0:1 2:1
15. SG Lichtenberg 47 Berlin   2:4 0:1 1:2 1:2 0:1 0:0 2:0 1:1 1:1 0:5 2:2 0:1 2:2 0:0 XXX 2:1
16. BSG Chemie Premnitz        1:2 1:1 0:4 0:1 1:6 0:1 0:0 1:4 1:1 2:3 2:3 0:2 0:2 1:1 1:0 XXX

NOTES :
°Dynamo Schwerin - Hansa Rostock II played in Teterow.
°Dynamo Schwerin - Dynamo Berlin II played in Pritzwalk.
°Dynamo Schwerin - Vorwärts Neubrandenburg played in Grevesmühlen.
°Dynamo Schwerin - Motor Hennigsdorf played in Havelberg/Bez. Magdeburg.

TABLE :
 1.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       47  30  21- 5- 4  64:28 +36 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Lokomotive Stendal           46  30  20- 6- 4  54:22 +32
 3.FC Hansa Rostock II              36  30  13-10- 7  44:26 +18
 4.BFC Dynamo Berlin II             36  30  16- 4-10  55:43 +12
 5.ASG Vorwärts Stralsund           35  30  12-11- 7  46:28 +18
 6.BSG Energie Cottbus              35  30  12-11- 7  30:27 + 3
 7.ASG Vorwärts Cottbus             34  30  13- 8- 9  43:29 +14
 8.BSG Post Neubrandenburg          33  30  12- 9- 9  48:35 +13
 9.BSG Chemie Wolfen                29  30   9-11-10  30:42 -12
10.ASG Vorwärts Neubrandenburg      28  30  10- 8-12  36:35 + 1
11.SG Dynamo Schwerin               27  30  11- 5-14  49:53 - 4
12.TSG Wismar                       25  30   9- 7-14  29:41 -12
13.BSG KKW Greifswald               22  30   6-10-14  27:41 -14
------------------------------------------------------------------
14.BSG Motor Hennigsdorf            20  30   6- 8-16  20:49 -29
15.SG Lichtenberg 47 Berlin         14  30   3- 8-19  17:57 -40
16.BSG Chemie Premnitz              13  30   2- 9-19  16:52 -36

TOP-SCORERS :
Horst Kittel (St.Eisenhüttenstadt) 20
Bernd TRunzer (Vo.Cottbus)          19
Mathias Jahn (En.Cottbus)           16
Peter Effenberger (En.Cottbus)      15
Klaus-Peter Stein (Ha.Rostock II)   14
Dieter Großmann (BFC Dynamo II)     14
Dieter See (Dy.Schwerin)            14

DDR-LIGA I - Staffel Süd
                               DyD VoM MoS WiG CZJ LoD AkB MoE VoL DyE MoP SaZ KWT ChZ ChR RWE
 1. SG Dynamo Dresden          XXX 4:0 3:0 1:1 2:0 2:0 0:0 1:0 3:0 4:0 0:0 1:0 4:0 2:0 2:0 4:0
 2. ASG Vorwärts Meiningen     3:1 XXX 0:2 3:0 4:2 2:0 1:1 0:1 4:0 4:1 3:0 3:1 3:0 1:0 4:3 1:0
 3. BSG Motor Steinach         2:1 0:0 XXX 0:0 2:0 0:1 3:0 5:0 3:2 1:1 3:1 3:3 0:2 1:0 1:0 4:0
 4. BSG Wismut Gera            1:0 2:0 1:0 XXX 2:1 0:0 1:1 0:0 1:1 0:0 1:0 4:0 3:1 1:0 0:0 1:0
 5. FC Carl Zeiss Jena II      0:0 0:1 2:2 1:0 XXX 3:1 1:1 2:1 1:1 1:0 3:1 0:0 3:1 1:1 2:1 0:0
 6. FSV Lokomotive Dresden     1:1 3:3 2:1 2:1 0:0 XXX 3:1 1:1 1:0 2:1 3:0 0:3 0:2 0:0 3:0 1:2
 7. BSG Aktivist Böhlen        0:5 0:0 1:1 1:3 3:1 2:1 XXX 2:2 2:1 2:1 1:0 2:1 1:1 1:1 1:0 0:0
 8. BSG Motor Eisenach         0:2 2:0 5:1 1:0 3:1 4:0 3:2 XXX 1:0 0:1 3:0 0:1 1:1 1:1 0:0 1:1
 9. ASG Vorwärts Leipzig       0:0 4:0 0:0 1:1 3:2 0:0 0:1 2:0 XXX 1:1 2:0 3:0 1:1 1:0 1:1 1:1
10. SG Dynamo Eisleben         0:3 1:0 1:1 1:2 3:1 0:1 1:0 3:0 0:0 XXX 2:0 0:1 1:1 1:0 0:3 2:0
11. BSG Motor "WeMa" Plauen    0:2 1:1 0:0 2:0 0:1 2:1 2:1 1:0 3:1 2:0 XXX 2:1 2:1 1:1 1:0 7:0
12. BSG Sachsenring Zwickau II 0:2 2:2 2:2 0:1 0:0 0:4 2:1 1:3 1:1 1:1 3:2 XXX 2:1 1:0 2:0 0:0
13. BSG Kali Werra Tiefenort   0:2 1:2 1:2 2:1 3:2 1:1 0:1 1:1 0:1 0:1 4:0 5:1 XXX 2:0 2:0 0:2
14. BSG Chemie Zeitz           0:3 3:2 0:0 1:3 0:0 0:0 2:1 2:0 0:0 1:2 2:0 3:0 2:3 XXX 2:1 2:0
15. BSG Chemie Riesa           1:1 1:3 0:2 3:1 1:4 0:0 1:0 1:0 2:2 3:0 3:2 4:1 3:2 0:1 XXX 0:0
16. FC Rot-Weiss Erfurt II     0:1 1:3 0:1 1:1 0:1 2:0 0:3 1:0 1:0 1:0 0:1 0:1 0:0 2:1 0:0 XXX

TABLE :
 1.SG Dynamo Dresden                47  30  20- 7- 3  57: 9 +48 ++
------------------------------------------------------------------
 2.ASG Vorwärts Meiningen           38  30  16- 6- 8  53:37 +26
 3.BSG Motor Steinach               37  30  13-11- 6  43:29 +14
 4.BSG Wismut Gera                  36  30  13-10- 7  33:24 + 9
 5.FC Carl Zeiss Jena II            30  30  10-10-10  36:37 - 1
 6.FSV Lokomotive Dresden           30  30  10-10-10  32:34 - 2
 7.BSG Aktivist Böhlen              30  30  10-10-10  33:38 - 5
 8.BSG Motor Eisenach               28  30  10- 8-12  34:34 =
 9.ASG Vorwärts Leipzig             28  30   7-14- 9  30:31 - 1
10.SG Dynamo Eisleben               27  30  10- 7-13  26:36 -10
11.BSG "WeMa" PLauen                26  30  11- 4-15  33:43 -10
12.BSG Sachsenring Zwickau II       26  30   9- 8-13  31:50 -19
13.BSG Kali Werra Tiefenort         25  30   9- 7-14  39:43 - 4
------------------------------------------------------------------
14.BSG Chemie Zeitz                 25  30   8- 9-13  26:31 - 5
15.BSG Chemie Riesa                 24  30   8- 8-14  32:40 - 8
16.FC Rot-Weiss Erfurt II           23  30   7- 9-14  15:37 -22

TOP-SCORERS :
Günter Kluge (Vo.Meiningen)         22
Hans-Jürgen Kreische (Dy.Dresden)   16
Helmut Müller (Carl-Zeiss Jena)     15
Sigfried Gumz (Dy.Dresden)          12
Wolfang Kube (KW Tiefenort)         11
Werner Kaiser (Vo.Meiningen)        11

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel A
                               VoB StE MWW LoP ASP
1.FC Vorwärts Berlin II        XXX     3:2     1:0    6   4   2-2-0   5: 3 + 2  +++
2.BSG St.Eisenhüttenstadt II  0:0 XXX     6:0        4   4   1-2-1   6: 1 + 5  +++
3.BSG Motor WW Warnemünde          1:0 XXX 3:3        4   4   1-2-1   6: 6 =
4.BSG Lokomotive Prenzlau      1:1         XXX 1:0    4   4   1-2-1   5:10 - 5
5.BSG Aktivist Schwarze P.         0:0 0:0     XXX    2   4   0-2-2   0: 2 - 2

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel B
                               HFC Mag StH Ver MoA
1.Hallescher FC II             XXX     2:0 5:0        6   4   3-0-1  13: 3 +10  +++
2.1.FC Magdeburg  II           2:1 XXX         4:1    5   4   2-1-1   7: 5 + 2  +++
3.BSG Stahl Henningsdorf           0:0 XXX     7:1    4   4   1-2-1   9: 5 + 4
4.BSG C/M Veritas Wittenberge      3:1 2:2 XXX        3   4   1-1-2   5:12 - 7
5.BSG Motor Altenburg          1:5         4:0 XXX    2   4   1-0-3   7:16 - 9

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel C
                               MoH MNW Grö CGI MoW
1.BSG Motor Hemsdorf           XXX 1:0     3:1        6   4   2-2-0   6: 3 + 3  +++
2.BSG Motor Nordhausen-West        XXX 2:0     5:0    5   4   2-1-1   8: 2 + 6  +++
3.TSG Gröditz                  2:2     XXX 3:1        5   4   2-1-1   7: 5 + 2
4.BSG Chemie-Glas Illmenau         1:1     XXX 4:0    3   4   1-1-2   7: 7 =
5.BSG Motor Werdau             0:0     0:2     XXX    1   4   0-1-3   0:11 -11

Relegated from Oberliga :
   1.FC Union Berlin
   1.FC Lokomotive Leipzig
Promoted to Oberliga :
   BSG Stahl Eissehüttenstadt
   SG Dynamo Dresden
Promoted to DDR-LIGA :
   FC Vorwärts Berlin II
   BSG Stahl Eisenhüttenstadt II
   Hallescher FC Chemie II
   1.FC Magdeburg  II
   BSG Motor Hemsdorf
   BSG Motor Nordhausen-West
Relegated to Bezirksliga :
   BSG Motor Hennigsdorf
   SG Lichtenberg 47 Berlin
   BSG Chemie Premnitz
   BSG Chemie Zeitz
   BSG Chemie Riesa
   FC Rot-Weiss Erfurt II

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : 1. FC Union Berlin
 Cottbus        : BSG Aktivist Schwarze Pumpe
 Dresden        : BSG Gröditz
 Erfurt         : BSG Motor Nordhausen-West
 Frankfurt      : BSG Stahl Eisenhüttenstadt II
 Gera           : BSG Motor Hermsdorf
 Halle          : Hallescher FC Chemie II
 K.M.Stadt      : BSG Motor Werdau
 Leipzig        : BSG Motor Altenburg
 Magdeburg      : 1. FC Magenburg II
 Neubrandenburg : BSG Lokomotive Prenzlau
 Potsdam        : BSG Stahl Hennigsdorf
 Rostock        : BSG Motor Warnowwerft Warnemünde-Rostock
 Schwerin       : BSG C/M Veritas Wittenberge
 Suhl           : ASG Vorwärts Meiningen II


1969/70

DDR-LIGA I - Staffel Nord
                               UnB LoS DyB EnC PoN KKW Han VoS StE ChW VoC Wis VoB DyS VoN Mag
 1. 1.FC Union Berlin          XXX 0:0 3:1 0:1 2:0 4:0 1:0 2:0 0:0 2:1 3:0 3:0 1:2 2:0 3:1 5:0
 2. BSG Lokomotive Stendal     0:3 XXX 2:1 0:0 5:0 3:1 1:1 1:0 1:0 3:0 3:0 5:0 3:0 2:1 1:0 5:0
 3. Berliner BFC Dynamo II     1:0 1:1 XXX 1:1 1:2 3:0 2:1 1:0 2:1 1:0 1:1 2:1 1:1 3:2 0:0 5:1
 4. BSG Energie Cottbus        1:4 1:0 2:2 XXX 1:0 3:2 1:1 1:1 1:0 1:1 3:0 1:0 2:2 3:1 2:0 2:0
 5. BSG Post Neubrandenburg    0:1 2:1 0:1 1:1 XXX 3:0 4:2 1:0 1:0 1:1 2:0 2:1 (1) 1:0 2:0 2:1
 6. BSG K.K.W. Greifswald      1:0 1:2 1:0 1:1 1:0 XXX 2:1 1:1 4:1 1:0 1:0 1:1 3:3 5:0 0:0 2:1
 7. FC Hansa Rostock II        2:1 1:1 2:4 1:0 3:1 0:0 XXX 2:0 3:2 2:1 3:1 1:2 4:2 (2) 3:1 1:0
 8. ASG Vorwärts Stralsund     0:0 3:1 0:1 2:1 2:0 0:0 1:0 XXX 0:0 1:1 1:0 2:1 (3) 1:0 1:0 1:1
 9. BSG Stahl Eisenhütten. II  0:1 1:1 0:0 0:0 2:1 3:0 3:0 1:1 XXX 2:1 0:3 2:0 3:1 3:1 1:1 0:0
10. BSG Chemie Wolfen          0:0 1:5 2:0 1:0 2:2 0:2 1:1 1:4 1:1 XXX 4:1 3:1 0:1 3:1 1:1 0:0
11. ASG Vorwärts Cottbus       2:5 0:5 1:1 0:1 2:2 1:1 1:0 1:0 2:0 0:0 XXX 2:2 0:0 1:1 0:0 3:2
12. TSG Wismar                 1:1 2:0 0:0 1:3 0:1 2:2 0:1 1:0 3:0 2:0 0:0 XXX 3:2 1:0 3:1 2:1
13. FC Vorwärts Berlin II      1:0 4:2 1:1 4:0 4:1 3:1 0:3 7:2 1:1 0:1 1:2 (4) XXX 0:2 1:2 (5)
14. SG Dynamo Schwerin         0:3 0:1 1:1 3:2 3:0 0:1 2:0 4:1 0:0 1:0 2:2 3:3 2:2 XXX 4:0 4:0
15. ASG Vor. Neubrandenburg    0:4 1:3 1:2 0:1 1:5 2:1 0:0 2:2 0:2 0:3 1:1 2:0 3:1 1:0 XXX 0:0
16. 1. FC Magdeburg II         2:4 0:4 1:3 1:8 3:3 2:4 1:1 1:1 3:1 1:1 1:3 2:1 0:1 4:2 1:2 XXX

NOTES :
(1) Post Neubrandenburg - Vorwärts Berlin II (1:4) awarded 0:0 on goals and 2-0 
    on points for Post.
(2) Hansa Rostock II - Dynamo Schwerin (2:0) awarded 0:0 on goals and 0-2 on 
    points for Dynamo.
(3) Vorwärts Stralsund -  Vorwärts Berlin II (0:0) awarded 0:0 on goals and 
    2-0 on points for Stralsund.
(4) Vorwärts Berlin II - TSG Wismar (1:1) awarded 0:0 on goals and 0-2 on 
    points for Wismar.
(5) Vorwärts Berlin II - 1. FC Magdeburg II (12:2) awarded 0:0 on goals and 
    0-2 on points for Magdeburg II.

TABLE :
 1.1.FC Union Berlin                43  30  19- 5- 6  58:17 +41 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Lokomotive Stendal           42  30  18- 6- 6  62:25 +37
 3.Berliner BFC Dynamo II           39  30  14-11- 5  43:29 +14
 4.BSG Energie Cottbus              38  30  14-10- 6  45:30 +15
 5.BSG Post Neubrandenburg          33  30  14- 5-11  40:41 - 1
 6.BSG K.K.W. Greifswald            32  30  11-10- 9  40:41 - 1
 7.FC Hansa Rostock II              31  30  12- 7-11  40:36 + 4
 8.ASG Vorwärts Stralsund           30  30  10-10-10  28:33 - 5
------------------------------------------------------------------
 9.BSG Stahl Eisenhüttenstadt II    27  30   8-11-11  30:33 - 3 --
------------------------------------------------------------------
10.BSG Chemie Wolfen                27  30   8-11-11  32:37 - 5
11.ASG Vorwärts Cotbus              27  30   7-13-10  31:46 -15
12.TSG Wismar                       26  30  10- 6-14  33:43 -10
13.FC Vorwärts Berlin II            25  30   9- 7-14  31:46 -15
14.SG Dynamo Schwerin               24  30   9- 6-15  40:46 - 6
------------------------------------------------------------------
15.ASG Vorwärts Neubrandenburg      21  30   6- 9-15  22:47 -25 --
16.1. FC Magdeburg II               15  30   4- 7-19  30:72 -42 --

NOTE:
Because of the relegation of the tirst team of Stahl Eisenhüttenstadt, the 
second team relegated to Bezirksliga.

TOP-SCORERS :
Peter Effenberger (En.Cottbus)      21
Gerd Backhaus (Lo.Stendal)          18
Dieter See (Dy.Schwerin)            14
Dr. Günter Czichowski (KKW Greif.)  13
Meinhard Uentz (Union)              12
Reinhard Gärtner (Union)            12
Klaus Reißig (C.Wolfen)             11

DDR-LIGA I - Staffel Süd
                               LoL WiG SaZ KWT ChB ChH DyE CZJ VoM MoP MNW LoD MoS MoE MoH VoL
 1. 1.FC Lokomotive Leipzig    XXX 1:0 3:0 4:1 6:0 3:0 0:0 3:0 2:1 3:0 6:0 2:0 3:0 2:0 2:2 5:0
 2. BSG Wismut Gera            3:1 XXX 1:0 3:0 0:0 0:1 2:0 2:0 3:1 4:0 4:1 3:1 1:0 1:0 3:0 2:0
 3. BSG Sachsenring Zwickau II 2:1 0:2 XXX 2:1 5:1 3:1 1:1 2:1 2:0 4:2 7:1 4.3 5:3 2:0 3:1 2:1
 4. BSG Kali-Werra Tiefenort   0:3 2:0 2:1 XXX 2:1 2:1 1:0 2:0 2:1 1:1 1:0 1:0 1:1 4:0 2:0 3:3
 5. BSG Chemie Böhlen          0:0 0:1 5:0 1:0 XXX 0:1 0:2 0:5 3:1 1:1 2:1 0:3 2:1 3:1 1:1 3:0
 6. Hallescher FC Chemie II    0:2 0:0 1:1 0:0 0:0 XXX 2:2 0:1 0:5 1:0 1:1 2:2 2:1 4:1 4:1 2:1
 7. SG Dynamo Eisleben         1:1 2:3 1:1 7:1 1:0 1:2 XXX 0:1 3:2 0:0 0:0 2:1 2:1 2:0 1:1 2:0
 8. FC Carl Zeiss Jena II      0:1 0:1 3:0 2:0 0:0 2:2 3:1 XXX 0:3 2:2 0:1 1:0 2:0 1:0 5:1 3:1
 9. ASG Vorwärts Meiningen     1:3 1:2 2:1 4:0 0:1 1:2 1:0 5:0 XXX 1:1 0:0 2:3 3:0 5:1 1:1 1:1
10. BSG Motor "WeMa" Plauen    3:6 0:0 3:0 0:0 1:1 2:2 0:0 2:1 2:1 XXX 2:0 2:2 2:2 4:0 0:0 1:1
11. BSG Motor Nordhausen-West  1:2 1:1 2:0 0:0 1:2 2:0 2:2 0:0 1:3 1:0 XXX 1:0 2:0 0:0 3:1 0:1
12. FSV Lokomotive Dresden     1:3 0:0 1:1 0:1 0:2 1:0 0:0 1:1 1:2 0:0 2:1 XXX 3:0 1:1 2:2 0:2
13. BSG Motor Steinach         4:3 1:2 0:1 1:0 1:1 4:0 2:0 3:0 1:1 2:1 2:1 1:2 XXX 2:0 3:0 0:0
14. BSG Motor Eisenach         2:1 2:0 1:0 0:1 0:0 3:0 0:0 2:0 0:0 3:1 1:1 2:3 1:0 XXX 2:1 1:1
15. BSG Motor Hermsdorf        1:7 1:2 2:1 1:1 3:3 0:1 1:1 1:0 1:1 1:4 0:1 1:1 2:1 2:2 XXX 1:0
16. ASG Vorwärts Leipzig       0:4 0:1 0:1 0:0 0:0 0:1 2:2 0:4 1:1 2:2 0:1 1:4 1:2 2:2 0:1 XXX

TABLE :
 1.1.FC Lokomotive Leipzig          48  30  22- 4- 4  83:23 +60 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Wismut Gera                  47  30  21- 5- 4  47:16 +31
 3.BSG Sachsenring Zwickau II       34  30  15- 4-11  52:46 + 6
 4.BSG Kali-Werra Tiefenort         34  30  13- 8- 9  32:37 - 5
 5.BSG Chemie Böhlen                31  30  10-11- 9  33:38 - 5
 6.Hallescher FC Chemie II          31  30  11- 9-10  33:42 - 9
 7.SG Dynamo Eisleben               30  30   8-14- 8  36:31 + 5
 8.FC Carl Zeiss Jena II            29  30  12- 5-13  39:36 + 3
 9.ASG Vorwärts Meiningen           28  30  10- 8-12  51:38 +13
10.BSG Motor "WeMa" Plauen          28  30   6-16- 8  39:42 - 3
11.BSG Motor Nordhausen-West        27  30   9- 9-12  27:40 -13
12.FSV Lokomotive Dresden           26  30   8-10-12  38:41 - 3
13.BSG Motor Steinach               25  30  10- 5-15  39:44 - 5
------------------------------------------------------------------
14.BSG Motor Eisenach               25  30   8- 9-13  28:45 -17 --
15.BSG Motor Hermsdorf              22  30   5-12-13  31:58 -27 --
16.ASG Vorwärts Leipzig             15  30   2-11-17  21:52 -31 --

TOP-SCORERS :
Wolfram Löwe (Lok.Leipzig)          20
Manfred Geisler (Lok.Leipzig)       17
Henning Franzel (Lok.Leipzig)       17
Günter Kluge (Vo.Meiningen)         16
Günter Queck (Mo.Steinach)          16
Leonhard Urban (Wi.Gera)            15
Werner Bamberger (Mo.Plauen)        13

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel A
                               ASP MWW MoE EBA LoP
1.BSG Aktivist Schwarze Pumpe  XXX 4:0 2:1            7  4  3-1-0  14: 3 +11 +++
2.BSG Motor Warnow. Warnemünde     XXX 3:0 1:0        6  4  3-0-1   6: 5 + 1 +++
3.BSG Motor Eberswalde                 XXX 2:1 1:0    4  4  2-0-2   5: 6 - 1
4.BSG EAB Lichtenberg 47 Berl. 1:1         XXX 1:0    3  4  1-1-2   3: 4 - 1     (SG Lichtenberg 47)
5.BSG Lokomotive Prenzlau      1:7 1:2         XXX    0  4  0-0-4   2:12 -10

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel B
                               StB ChL Ver LoH CBS
1.BSG Stahl Brandenburg        XXX     2:2 3:0        5  4  2-1-1   6: 3 + 3 +++
2.BSG Chemie Leipzig II        1:0 XXX 2:0            4  4  2-0-2   4: 4 =   +++
3.BSG C/M Veritas Wittenberge          XXX 0:0 1:0    4  4  1-2-1   3: 4 - 1
4.BSG Lokomotive Halberstadt       2:1     XXX 1:1    4  4  1-2-1   3: 5 - 2
5.BSG Chemie Buna Schkopau     0:1 2:0         XXX    3  4  1-1-2   3: 3 =

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel C
                               DyD ChG CGI StM MoS
1.SG Dynamo Dresden II         XXX     6:2     2:0    6  4  2-2-0   9: 3 + 6 +++
2.BSG Chemie Glauchau          0:0 XXX 2:0            5  4  2-1-1   2: 1 + 1 +++
3.BSG Chemie Glas Illmenau             XXX 0:0 3:2    4  4  1-2-1   6: 9 - 3
4.BSG Stahl Maxhütte           1:1 0:1     XXX        3  4  1-1-2   1: 2 - 1
5.BSG Motor Sömmerda               0:0     0:0 XXX    2  4  0-2-2   2: 5 - 3

Relegated from Oberliga :
   FC Karl Marx Stadt
   BSG Stahl Eisenhüttenstadt
Promoted to Oberliga :
   1. FC Union Berlin
   1. FC Lokomotive Leipzig
Promoted to DDR-LIGA :
   BSG Aktivist Schwarze Pumpe
   BSG Motor Warnowerft Warnemünde
   BSG Stahl Brandenburg
   BSG Chemie Leipzig II
   SG Dynamo Dresden II
   BSG Chemie Glauchau
Relegated to Bezirksliga :
   BSG Stahl Eisenhüttenstadt II
   ASG Vorwärts Neubrandenburg
   1. FC Magdenburg II
   BSG Motor Eisenach
   BSG Motor Hemsdorf
   ASG Vorwärts Leipzig

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : BSG EAB Lichtenberg 47 Berlin    (SG Lichtenberg 47)
 Cottbus        : BSG Aktivist Schwarze Pumpe
 Dresden        : SG Dynamo Dresden II
 Erfurt         : BSG Motor Sömmerda
 Frankfurt      : BSG Motor Eberswalde
 Gera           : BSG Stahl Maxhütte
 Halle          : BSG Chemie Buna Schkopau
 K.M.Stadt      : FC Karl Marx Stadt II
 Leipzig        : BSG Chemie Leipzig II
 Magdeburg      : BSG Lokomotive Halberstadt
 Neubrandenburg : BSG Lokomotive Prenzlau
 Potsdam        : BSG Stahl Brandenburg
 Rostock        : BSG Motor Warnowwerft Warnemünde-Rostock
 Schwerin       : BSG C/M Veritas Wittenberge
 Suhl           : ASG Vorwärts Meiningen II


1970/71

DDR-LIGA I - Staffel Nord
                               VoS Wis ChW EnC DyB DyS VoB StB LoS KKW VoC Han PoN MWW StE ASP
 1. ASG Vorwärts Stralsund     XXX 1:1 0:2 0:2 3:1 1:0 1:0 3:1 2:0 2:0 2:0 0:0 1:0 8:0  -   -
 2. TSG Wismar                 1:1 XXX 2:2 1:1 1:1 1:2 4:2 1:0 2:1 2:0 1:2 2:1 1:0 1:0  -   -
 3. BSG Chemie Wolfen          1:1 0:0 XXX 2:0 1:0 1:0 0:0 2:1 2:2 1:1 1:0 3:1 1:0 2:1  -   -
 4. BSG Energie Cottbus        1:1 1:0 1:1 XXX 1:1 0:1 1:0 2:1 0:1 2:1 1:1 0:0 4:1 5:0  - (1:2)
 5. Berliner FC Dynamo II      0:0 1:2 4.1 5:3 XXX 2:3 1:0 2:1 1:0 1:0 1:0 2:3 0:0 5:0  -   -
 6. SG Dynamo Schwerin         1:5 0:2 2:1 3:6 5:2 XXX 2:2 0:1 0:0 3:1 2:1 4:2 3:0 4:1  -   -
 7. FC Vorwärts Berlin II      2:1 2:1 1:1 0:0 2:2 0:2 XXX 2:2 4:0 0:1 5:2 7:0 3:1 1:0  -   -
 8. BSG Stahl Brandenburg      1:3 1:5 2:1 1:1 2:2 3:0 2:1 XXX 3:0 4:2 2:1 1:4 2:0 4:1  -   -
 9. BSG Lokomotive Stendal     0:0 1:0 0:0 1:2 2:2 3:2 3:0 1:2 XXX 2:0 0:0 2:1 1:0 7:0  -   -
10. BSG K.K.W. Nord-Greifswald 0:1 1:1 0:0 2:2 4:1 0:4 0:0 2:1 1:1 XXX 2:0 2:1 3:0 1:1  -   -
11. ASG Vorwärts Cottbus       0:3 1:2 3:0 1:2 2:3 1:1 2:2°3:1 1:0 1:2 XXX 2:0 1:2 5:1  -   -
12. FC Hansa Rostock II        0:0 0:1 0:3 2:3 1:4 0:0 0:1 1:0 4:1 3:1 1:1 XXX 0:1 1:1  -   -
13. BSG Post Neubrandenburg    1:2 0:1 1:2 0:0 1:1 2:0 2:3 0:2 0:0 1:2 4:1 0:1 XXX 2:0(2:1) -
14. BSG Motor WW Warnemünde    0:2 1:3 0:1 0:0 0:1 0:0 1:3 0:1 1:2 0:3 0:1 2:1 1:3 XXX  -   -
15. BSG Stahl Eisenhüttenstadt  - (3:0) -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -  XXX  -
16. BSG Aktivist Schwarze P.  (1:0) -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -  XXX

NOTES :
°Vorwärts Cottbus - Vorwärts Berlin II Was played in Kamenz.

Stahl Eissenhüttenstadt and BSG Aktivist Schwarze Pumpe were disqualified 
from the championship, because of political reasons. The decision in German:
"...Im Gegensatz zu der sich anbahnenden positiven Entwicklungen haben die 
Funktionäre "..." bewusst das Status des DTSB, die Beschlüsse und Maßnahmen 
des IV. Verbandstages der DDR sowie Satzungen und die Spielordnung des DFV der 
DDR verletzt. Aus örtlichen, egoistischen Gründen wurden ... unter grober 
Verletzung der Prinzipien unserer sozialistischen Gesellschaft und unserer 
sozialistischen Sportorganisation den Spielern und Fünktionären 
ungerechtfertige materielle Vorteile gegenüber den andern Fussballsektionen 
verschafft...
Es wurden finanzielle Mittel verschiedener Fonds der Betriebe unberechtigt
für sportliche Zwecke verausgabt.
Es wurden gesetzliche Arbeitszeitreglungen gröblich mißachtet..."

Comment in [Krü 00]:
Es handelte sich hierbei ausschlieslich um ein politisch zu wertendes Urteil, 
daß bei der Vielzahl der derart organisierten DDR-Sportvereine nur zwei Teams 
treffen sollte. Bei Stahl E. kommt zusätzlich die Vermutung, daß durch den 
Beschluß den FC  Vorwärts Berlin nach Frankfurt / Oder zu verlegen (Sommer 
1971), seitens hoher Politischen Kreise versucht wurde, die primaäre Stellung des 
DDR-Spitzen-Armee-Fußballclubs in der Region (Entfernung Eisenhüttenstadt-
Frankfurt nur 30 Km in einer bevölkerungsschwachen Gegend) durch diesen Eingriff
zu sichern."

TABLE :
 1.ASG Vorwärts Stralsund           38  26  15- 8- 3  44:15 +29 ++
------------------------------------------------------------------
 2.TSG Wismar                       35  26  14- 7- 5  39:23 +16
 3.BSG Chemie Wolfen                34  26  12-10- 4  32:23 + 9
 4.BSG Energie Cottbus              33  26  11-11- 4  41:27 +14
 5.Berliner FC Dynamo II            30  26  11- 8- 7  46:38 + 8
 6.SG Dynamo Schwerin               29  26  12- 5- 9  44:38 + 6
 7.FC Vorwärts Berlin II            28  26  10- 8- 8  43:32 +11     (FC Vorwärts Frankfurt II)
 8.BSG Stahl Brandenburg            27  26  12- 3-11  42:40 + 2
 9.BSG Lokomotive Stendal           26  26   9- 8- 9  31:30 + 1
10.BSG K.K.W. Nord Greifswald       25  26   9- 7-10  32:35 - 3
11.ASG Vorwärts Cottbus             19  26   7- 5-14  33:41 - 8
12.FC Hansa Rostock II              18  26   6- 6-14  28:44 -16
13.BSG Post Neubrandenburg          16  26   6- 4-16  22:36 -14
14.BSG Motor WW Warnemünde           6  26   1- 4-21  12:67 -55
-----------------------------------------------------------------
15.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       --  --   -  - --  -- --    --
16.BSG Aktivist Schwarze Pumpe      --  --   -  - --  -- --    --

TOP-SCORERS :
Peter Zierau (Vo.Stralsund)         15
Dieter See (Dy.Schwerin)            14
Gerhard Pyrek (Wismar)              13
Michael Paschek (Vo.Berlin II)      12
Wolf-Rüdinger Netz (Dy.Schwerin)    11
Dieter Kriegbaum (St.Brandenburg)   11
Peter Effenberger (En.Cottbus)      11
Hns Böttcher (En.Cottbus)           10

DDR-LIGA I - Staffel Süd
                               KMS VoM MNW MoP WiG ChH LoD CZJ ChB KWT DyE DyD ChL SaZ MoS ChG
 1. FC Karl Marx Stadt         XXX 3:1 3:0 4:0 1:0 6:0 3:0 5:1 5:0 5:0 3:1 2:1 6:2 4:0 0:0 4:0
 2. SG Vorwärts Meiningen      1:1 XXX 2:1 4:1 4:1 1:0 4:0 2:1 1:1 3:0 1:1 1:1 5:1 5:0 1:0 2:2
 3. BSG Motor Nordhausen-West  2:2 2:0 XXX 3:2 2:2 1.1 2:0 3:0 2:1 3:1 2:0 4:4 2:2 1:1 4:2 4:0
 4. BSG Motor "WeMa" Plauen    1:0 1:1 2:1 XXX 2:1 2:3 2:1 2:0 3:1 2:1 5:0 1:0 1:2 6:1 2:1 2:1
 5. BSG Wismut Gera            0:1 2:1 2:3 1:0 XXX 1:0 2:0 0:0 5:1 2:0 2:1 1:2 0:0 2:0 1:0 3:0
 6. Hallescher FC Chemie II    0:2 0:0 0:0 1:1 1:1 XXX 0:0 4:3 2:2 0:0 3:0 2:0 3:1 2:1 3:0 5:0
 7. FSV Lokomotive Dresden     2:0 1:1 4:0 3:0 3:1 1:2 XXX 3:1 3:1 1:1 1:0 1:1 3:1 0:0 2:1 1:1
 8. FC Carl Zeiss Jena II      0:1 0:2 1:1 0:0 0:0 1:0 1:1 XXX 1:1 3:1 2:2 1:0 5:1 3:0 4:0 1:0
 9. BSG Chemie Böhlen          1:0 2:1 0:1 0:0 0:1 4:1 1:0 2:0 XXX 0:1 2:1 3:2 0:1 2:4 1:1 2:0
10. BSG Kali-Werra Tiefenort   1:2 1:3 1:0 3:1 2:2 5:2 1:1 1:1 0:3 XXX 1:3 1:0 1:1 3:3 0:1 2:0
11. SG Dynamo Eisleben         0:1 0:0 0:1 2:0 1:1 0:2 0:0 1:1 1:1 1:1 XXX 2:1 3:1 2:0 1:0 7:1
12. SG Dynamo Dresden II       0:1 2:2 1:1 0:1 0:0 0:0 1:0 1:0 0:2 0:0 2:1 XXX 4:2 4:0 2:0 1.1
13. BSG Chemie Leipzig II      1:3 1:0 0:3 0:2 1:1 0:1 3:3 1:2 1:1 0:1 2:2 2:1 XXX 2:0 3:0 2:0
14. BSG Sachsenring Zwickau II 1:3 1:2 0:2 0:2 1:1 2:1 0:1 4:1 1:2 0:1 3:2 4:2 2:0 XXX 2:1 2:2
15. BSG Motor Steinach         0:0 1:1 1:1 0:1 1:2 0:1 1:0 0:2 1:0 4:1 4:1 2:1 3:1 1:2 XXX 4:0
16. BSG Chemie Glauchau        0:1 1:1 0:0 0:1 1:1 2:2 0:1 1:3 2:1 0:0 1:2 2:2 0:2 2:2 2:1 XXX

TABLE :
 1. FC Karl Marx Stadt              50  30  23- 4- 3  72:16 +56 ++
------------------------------------------------------------------
 2. SG Vorwärts Meiningen           38  30  13-12- 5  53:29 +24
 3. BSG Motor Nordhausen-West       38  30  14-10- 6  52:36 +16
 4. BSG Motor "WeMa" Plauen         38  30  17- 4- 9  46:35 +11
 5. BSG Wismut Gera                 35  30  12-11- 7  39:29 +10
 6. Hallescher FC Chemie II         35  30  13- 9- 8  45:39 + 6
 7. FSV Lokomotive Dresden          32  30  11-10- 9  37:32 + 5
 8. FC Carl Zeiss Jena II           29  30  10- 9-11  39:40 - 1
 9. BSG Chemie Böhlen               29  30  11- 7-12  40:44 - 4
10. BSG Kali-Werra Tiefenort        26  30   8-10-12  32:47 -15
11. SG Dynamo Eisleben              25  30   8- 9-13  38:45 - 7
12. SG Dynamo Dresden II            24  30   7-10-13  36:40 - 4
------------------------------------------------------------------
13. BSG Chemie Leipzig II           23  30   8- 7-15  37:58 -21 --
------------------------------------------------------------------
14. BSG Sachsenring Zwickau II      22  30   8- 6-16  37:62 -25
15. BSG Motor Steinach              21  30   8- 5-17  31:42 -11
16. BSG Chemie Glauchau             15  30   2-11-17  22:62 -40

TOP-SCORERS :
Werner Bamberger (Mo.Plauen)        16
Günter Kluge (Vo.Meiningen)         15
Manfred Vogel (Halle II)            13
Joachim Müller (Karl-Marx)          12
Günter Dobmeier (Ch.Böhlen)         12
Wolfgang Schmidt (Vo.Meiningen)     11
Ludwig Hofmann (Vo.Meiningen)       11

Relegated from Oberliga :
   FC Rot-Weiss Erfurt
   BSG Chemie Leipzig
Promoted to Oberliga :
   ASG Vorwärts Stralsund
   FC Karl Marx Stadt
Promoted to DDR-LIGA :
   BAB Lichtenberg 47 Berlin
   BSG  Einheit Pankow Berlin
   BSG Aktivist Schwarze Pumpe
   BSG Aktivist Brieske-Ost
   ASG Vorwärts Löbau
   BSG Wismut Pirna-Copitz
   BSG Motor Sömmerda
   BSG Motor Weimar
   BSG Stahl Eisenhüttenstadt
   SG Dynamo Franfkurt
   BSG Motor Hermsdorf
   BSG Fortschritt Greiz
   BSG Chemie Buna Schkopau
   BSG Motor Werdau
   BSG Wismut Aue II
   ASG Vorwärts Leipzig
   BSG Lokomotive Leipzig-Ost
   BSG Lokomotive/Vorwärts Halberstadt
   1. FC Magdenburg II
   ASG Vorwärts Neubrandenburg
   BSG Nord "Motor Matern" Torgelow
   BSG Stahl Hennigsdorf
   BSG Motor Babelsberg
   BSG Einheit Grevesmühlen
   BSG Lokomotive Bergen (runners-up TSG Wismar II, so third placed Lokomotive 
                          took the place instead).
   BSG C/M Veritas Wittenberge
   BSG Aufbau Boitzenburg
   BSG Motor Suhl
   BSG Lokomotive Meiningen
Relegated to Bezirksliga :
   BSG Stahl Eisenhüttenstadt
   BSG Aktivist Schwarze Pumpe
   BSG Chemie Leipzig II

BEZIRKSMEISTER (promoted all Bezirksmeister and runners-up)
 Berlin         : BAB Lichtenberg 47 Berlin
 Cottbus        : BSG Aktivist Schwarze Pumpe
 Dresden        : ASG Vorwärts Löbau
 Erfurt         : BSG Motor Sömmerda              (BSG Zetronic Sömmerda)
 Frankfurt      : BSG Stahl Eisenhüttenstadt
 Gera           : BSG Motor Hermsdorf
 Halle          : BSG Chemie Buna Schkopau
 K.M.Stadt      : BSG Motor Werdau
 Leipzig        : ASG Vorwärts Leipzig
 Magdeburg      : BSG Lokomotive/Vorwärts Halberstadt
 Neubrandenburg : ASG Vorwärts Neubrandenburg
 Potsdam        : BSG Stahl Hennigsdorf
 Rostock        : BSG Einheit Grevesmühlen
 Schwerin       : BSG C/M Veritas Wittenberge
 Suhl           : BSG Motor Suhl


1971/72


DDR-LIGA - Staffel A
                               Wis Han DyS VoN NoG VeW PoN MWW NoT LoB EiG AuB
 1. TSG Wismar                 XXX 3:3 1:0 2:1 0:2 2:2 2:1 3:2 3:0 2:0 2:0 7:0
 2. FC Hansa Rostock II        3:3 XXX 2:2 0:0 2:0 5:2 1:1 2:0 3:1 0:0 2:0 2:0
 3. SG Dynamo Schwerin         1:0 1:3 XXX 1:1 1:1 0:2 2:1 3:0 1:0 2:0 7:1 5:1
 4. ASG Vorwärts Neubrandenbu. 0:1 0:0 1:1 XXX 1:1 4:0 1:1 1:1 5:1 3:1 6:1 9:0
 5. BSG K.K.W. Nord-Greifswald 0:0 0.2 1:0 2:5 XXX 2:0 3:0 1:0 4:0 1:0 2.1 2:1
 6. BSG C/M Veritas Wittenber. 1:2 3:4 1:3 0:1 1:1 XXX 3:0 2:0 1:2 5:4 2:1 2:1
 7. BSG Post Neubrandenburg    2:2 2:1 3:1 0:0 1:0 1:2 XXX 1:1 2:0 3:0 1:2 0:0
 8. BSG Motor Warn. Warnemünde 0:1 2:1 0:1 3:3 1:0 2:3 3:1 XXX 3:1 3:1 0:0 3:2
 9. BSG Nord "M.M." Torgelow   1:3 1:1 1:3 2:2 3:2 1:1 0:2 1:2 XXX 3:2 1:0 3:2
10. BSG Lokomotive Bergen      2:2 1:2 0:5 1:1 2:1 3:3 2:1 3:2 6:0 XXX 3:1 3:4
11. BSG Einheit Grevesmühlen   0:2 0:0 0:2 0:3 1:3 2:3 1:1 1:1 0:0 4:2 XXX 2:0
12. BSG Aufbau Boitzenburg     0:4 0:3 0:4 2:3 0:2 0:2 1:2 0:1 1:2 5:1 0:2 XXX

TABLE :
 1.TSG Wismar                       34  22  14- 6- 2  47:21 +26 °°
 2.FC Hansa Rostock II              31  22  11- 9- 3  42:22 +20
 3.SG Dynamo Schwerin               30  22  13- 4- 5  46:20 +26
 4.ASG Vorwärts Neubrandenburg      29  22   9-11- 2  51:21 +30
 5.BSG K.K.W. Nord-Greifswald       26  22  11- 4- 7  31:22 + 9
 6.BSG C/M Veritas Wittenberge      24  22  10- 4- 8  41:41 =
 7.BSG Post Neubrandenburg          21  22   7- 7- 8  27:28 - 1
 8.BSG Motor Warnowwerft Warnemünde 21  22   8- 5- 9  30:32 - 2
 9.BSG Nord "M.Matern" Torgelow     16  22   6- 4-12  24:49 -25
------------------------------------------------------------------
10.BSG Lokomotive Bergen            14  22   5- 4-13  37:53 -16 --
11.BSG Einheit Grevesmühlen         13  22   4- 5-13  20:43 -23 --
12.BSG Aufbau Boitzenburg            5  22   2- 1-19  20:64 -44 --

TOP-SCORERS :
Jürgen Hänchen (Lo.Bergen)          15
Hans-Jürgen Nasarek (Veritas)       15
Gerhard Pyrek (Wismar)              14
Dieter See (Dy.Schwerin)            12
Manfred Scharon (Hansa II)          12
Gerhard Robe (N-Torgelow)           12

DDR-LIGA - Staffel B
                               DyB StE EnC VoF ASP DyF EAB StH VoC MoB ABO EiP
 1. Berliner FC Dynamo II      XXX 3:1 0.0 4:0 1:0 4:1 1:1 2:0 2:1 3:2 1:0 2:0
 2. BSG Stahl Eisenhütten.     0:0 XXX 2:0 1:2 0:0 6:6 1:0 2:0 3:0 3:0 3:0°2:0
 3. BSG Energie Cottbus        0:5 1:1 XXX 1:0 1:1 3:0 1:0 0:0 1:0 4:1 5:4 2:0
 4. FC Vorwärts Frankfurt II   4:0 0:1 4:2 XXX 1:0 3:0 1:0 3:2 2:2 1:4 2:2 3:1
 5. BSG Aktivist Schwarze Pum. 1:1 1:0 1:0 2:2 XXX 3:1 1:1 2:1 0:0 1:0 1:1 1:0
 6. SG Dynamo Fürstewalde      1:2 0:1 2:0 2:1 2:0 XXX 1:1 3:0 6:0 1:3 1:0 6:0
 7. BSG EAB Lichtenberg 47 B.  1:0 1:2 1:1 2:2 2:3 2:3 XXX 2:1 2:0 0:0 1:1 3:0
 8. BSG Stahl Henningsdorf     2:1 3:1 0:2 2:1 1:1 2:2 4:0 XXX 2:0 2:1 5:2 2:0
 9. ASG Vorwärts Cottbus       0:1 0:1 2:2 1:1 2:2 0:1 0:1 2:0 XXX 3:0 1:0 2:0
10. BSG Motor Babelsberg       1:3 1:1 1:1 0:1 3:1 3:2 1:1 5:0 0:1 XXX 2:2 4:1
11. BSG Aktivist Brieske-Ost   1:4 1:2 0:1 1:3 2:2 4:0 3:1 2:2 1:2 2:1 XXX 4:1
12. BSG Einheit Pankow Berlin  0:5 0:3 0:1 2:2 0:0 0:2 1:4 1:0 1:3 3:1 1:1 XXX

NOTES :
Stahl Eisenhüttenstadt - Aktivist Brieske-Ost played in Wilhelm-Pieck-Stadt 
Guben.

TABLE :
 1. Berliner FC Dynamo II           34  22  15- 4- 3  45:17 +28
 2. BSG Stahl Eisenhüttenstadt      31  22  13- 5- 4  31:13 +18 °°
 3. BSG Energie Cottbus             27  22  10- 7- 5  29:25 + 4
 4. FC Vorwärts Frankfurt II        26  22  10- 6- 6  39:32 + 7
 5. BSG Aktivist Schwarze Pumpe     25  22   7-11- 4  24:22 + 2
 6. SG Dynamo Fürstewalde           21  22  10- 3- 9  43:38 + 5
 7. BSG EAB Lichtenberg 47 Berlin   20  22   6- 8- 8  27:28 - 1
 8. BSG Stahl Henningsdorf          20  22   8- 4-10  31:35 - 4
 9. ASG Vorwärts Cottbus            19  22   7- 5-10  22:29 - 7
------------------------------------------------------------------
10. BSG Motor Babelsberg            17  22   6- 5-11  34:37 - 3 --
11. BSG Aktivist Brieske-Ost        15  22   4- 7-11  34:42 - 8 --
12. BSG Einheit Pankow Berlin        7  22   2- 3-17  12:53 -41 --

NOTES :
Dynamo Fürstenwalde have - 2 points, because of what happened after their 
game in Eisenhüttestadt (6:6).

TOP-SCORERS :
=============
Peter Lyszczan (Dy.Berlin II)       14
Werner Seibt (Mo.Babelsberg)        12
Dieter Großmann (Dy.Fürstewalde)    11
Horst Kittel (St.Eisenhüttenstadt)  10
Frieder Andrich (Vo.Cottbus)        10

DDR-LIGA - Staffel C
                               ChL LoS VoL HaC ChB LWW StB Mag DyE LOL CBS ChW
 1. BSG Chemie Leipzig         XXX 0:0 0:1 4:1 1:1 4:0 3:1 4:0 1:0 2:0 1:0
 2. BSG Lokomotive Stendal     0:0 XXX 1:1 1:0 2:1 2:0 1:1 3:1 4:1 1:0 3:1
 3. ASG Vorwärts Leipzig       1:2 2:1 XXX 5:1 0:0 0:0 2:1 3:2 4:0 4:2 1:0
 4. Hallescher FC Chemie II    0:1 1:4 3:1 XXX 4:1 3:1 0:0 3:3 0:3 5:0 1:0
 5. BSG Chemie Böhlen          0:4 1:1 2:2 2:1 XXX 1:2 3:0 2:1 2:0 4:2 2:2
 6. BSG Lok/Vorw. Halberstadt  0:0 2:1 2:0 1:1 0:0 XXX 0:0 3:0 1:1 2:0 0:0
 7. BSG Stahl Brandeburg       1:2 1:2 1:0 3:3 3:0 0:2 XXX 2:0 0:0 6:0 4:1
 8. 1.FC Magdenburg II         0:0 0:0 2:1 0:2 2:0 2:0 3:0 XXX 4:0 1:2 1:0
 9. SG Dynamo Eisleben         0:0 1:1 0:0 1:3 1:1 1:1 0:3 2:1 XXX 4:0 0:0
10. BSG Lokomotive Leipzig-Ost 1:4 2:5 0:2 1:1 1:4 1:0 3:1 2:0 2:2 XXX 0:2
11. BSG Chemie Buna Schkopau   0:2 0:1 1:5 1:2 0:1 2:1 1:2 1:2 2:4 1:0 XXX
    BSG Chemie Wolfen

NOTES :
The team from Wolfen was relegated before the start of the season.
The reasons are almost the same that relegated in the 1970-71 season 
the teams of St.Eisenhüttenstadt and Aktivist Schwarze Pumpe.

TABLE :
 1. BSG Chemie Leipzig              32  20  13- 6- 1  35: 7 +28 ++
------------------------------------------------------------------
 2. BSG Lokomotive Stendal          29  20  11- 7- 2  34:16 +18
 3. ASG Vorwärts Leipzig            25  20  10- 5- 5  35:21 +14
 4. Hallescher FC Chemie II         21  20   8- 5- 7  35:33 + 2
 5. BSG Chemie Böhlen               21  20   7- 7- 6  28:29 - 1
 6. BSG Lok/Vorw. Halberstadt       20  20   6- 8- 6  18:19 - 1
 7. BSG Stahl Brandeburg            19  20   7- 5- 8  30:26 + 4
 8. 1.FC Magdenburg II              17  20   7- 3-10  25:30 - 5
 9. SG Dynamo Eisleben              17  20   4- 9- 7  21:30 - 9
------------------------------------------------------------------
10. BSG Lokomotive Leipzig-Ost      10  20   4- 2-14  19:51 -32 --
11. BSG Chemie Buna Schkopau         9  20   3- 3-14  15:33 -18 --
--  BSG Chemie Wolfen               --  --  -- -- --  -- --  -- --

TOP-SCORERS :
Otto Skrowny (Vo.Leipzig)           13
Bernd Trunzer (Ch.Leipzig)          12
Dieter Scherbach (Ch.Leipzig)       11
Werner Peter (FC Chemie II)          8
Gerd Backhaus (Lok.Standal)          7
Dieter Kriegbaum (St.Brandeburg)     7
Manfred Lienemann (Vo.Leipzig)       7

DDR-LIGA - Staffel D
                               MoW LoD DyD WiA VoL MoP WPC SaZ ChZ FoG ChG
 1. BSG Motor Werdau           XXX 4:2 1:1 3:1 3:2 3:1 0:0 2:1 3:1 6:1 2:0
 2. FSV Lokomotive Dresden     3:0 XXX 0:0 1:2 3:0 1:1 5:1 6:2 1:0 4:1 3:1
 3. SG Dynamo Dresden II       0:0 1:3 XXX 3:1 1:1 2:1 1:2 4:0 3:2 3:1 6:1
 4. BSG Wismut Aue II          0:0 3:2 1:0 XXX 2:1 5:3 2:0 3:0 1:2 0:0 4:1
 5. ASG Vorwärts Löbau         3:1 1:1 0:1 2:1 XXX 1:0 2:0 1:0 3:1 4:2 5:1
 6. BSG Motor "WeMa" Plauen    1:2 2:4 3:2 0:1 3:2 XXX 2:0 4:3 2:4 2:0 3:0
 7. BSG Wismut Pirna-Copitz    1:1 0:0 2:1 1:0 1:1 3:1 XXX 3:2 0:1 3:2 1:0
 8. BSG Sachsenring Zwickau II 4:1 1:1 3:4 4:2 3:0 1:1 6:0 XXX 2:1 2:2 2:0
 9. BSG Chemie Zeitz           0:1 0:0 0:1 0:1 1:1 2:2 2:1 1:0 XXX 6:1 6:1
10. BSG Fortschritt Greiz      0:4 0:1 2:1 2:0 4:1 0:7 2:0 0:0 2:1 XXX 3:7
11. BSG Chemie Glauchau        1:2 0:1 0:2 1:2 0:1 1:3 2:2 1:2 3:1 2:1 XXX

TABLE :
 1.BSG Motor Werdau                 29  20  12- 5- 3  39:23 +16 °°
------------------------------------------------------------------
 2.FSV Lokomotive Dresden           28  20  11- 6- 3  42:20 +22
 3.SG Dynamo Dresden II             24  20  10- 4- 6  37:24 +13
 4.BSG Wismut Aue II                24  20  11- 2- 7  32:26 + 6
 5.ASG Vorwärts Löbau               22  20   9- 4- 7  32:29 + 3
 6.BSG Motor "WeMa" Plauen          19  20   8- 3- 9  42:37 + 5
 7.BSG Wismut Pirna-Copitz          19  20   7- 5- 8  21:33 -12
 8.BSG Sachsenring Zwickau II       18  20   7- 4- 9  38:37 + 1
 9.BSG Chemie Zeitz                 17  20   7- 3-10  32:29 + 3
------------------------------------------------------------------
10.BSG Fortschritt Greiz            13  20   5- 3-12  26:54 -28 --
11.BSG Chemie Glauchau               7  20   3- 1-16  23:52 -29 --

TOP-SCORERS :
Horst Bormann (Ch.Zeitz)            12
Wolfgang Enge (Sa.Zwickau II)       11
Wolfgang Hoyer (Mo.Werdau)          10
Norbert Straßburger (Lo.Dresden)     9
Ulrich Tambor (F.Greiz)              8

DDR-LIGA - Staffel E
                               RWE VoM CZJ WiG MNW ZeS MoH KWT MoS MoW MoS  LoM
 1. FC Rot-Weiss Erfurt        XXX 1:0 2:1 4:0 3:1 2:0 5:2 6:0 5:0 5:2 5:0 11:0
 2. ASG Vorwärts Meiningen     2:4 XXX 3:1 2:2 5:0 4:0 3:2 0:0 3:0 3:0 3:0  4:0
 3. FC Carl Zeiss Jena II      0:1 2:1 XXX 1:3 2:0 2:0 3:2 3:1 2:0 2:2 3:1  5:0
 4. BSG Wismut Gera            1:1 1:1 0:1 XXX 2:2 2:2 1:1 2:0 5:0 3:0 4:1  6:0
 5. BSG Motor Nordhausen-West  0:3 1:2 1:1 3:0 XXX 2:2 0:2 4:3 3:0 2:1 5:1  4:0
 6. BSG Zetronik Sömmerda      2:1 0:2 0:1 1:1 2:0 XXX 3:0 1:0 2:2 0:1 3:2  3:0
 7. BSG Motor Hermsdorf        1:3 1:3 1:3 0:1 2:0 2:1 XXX 1:0 2:0 4:1 5:1  5:0
 8. BSG Kali-Werra Tiefenort   0:5 1:4 3:2 2:3 0:4 1:1 3:1 XXX 2:1 2:1 4:0  4:1
 9. BSG Motor Steinach         1:7°2:2 0:2°1:3 1:3 2:0 3:1 1:1 XXX 2:0 3:0  4:0
10. BSG Motor Weimar           1:4 2:0 0:4 0:1 1:2 2:1 1:5 0:2 0:1 XXX 1:0  4:1
11. BSG Motor "E.T" Suhl       0:5 1:3 0:2 0:0 1:4 0:1 0:0 1:0 5:1 3:1 XXX  5:2
12. BSG Lokomotive Meiningen   0:5 0:5 0:7 2:3 0:4 0:6 2:1 0:2 1:3 0:4 1:2  XXX

NOTES :
°Motor Steinach - Rot-Weiss Erfurt played in Suhl.
°Motor Steinach - Carl Zeiss Jena II played in Mellenbach(Neuhaus).

TABLE :
 1.FC Rot-Weiss Erfurt              40  22  19- 2- 1  87:14 +73 ++
------------------------------------------------------------------
 2.ASG Vorwärts Meiningen           33  22  14- 5- 3  55:20 +35
 3.FC Carl Zeiss Jena II            32  22  15- 2- 5  50:21 +29
 4.BSG Wismut Gera                  30  22  11- 8- 3  44:25 +19
 5.BSG Motor Nordhausen-West        25  22  11- 3- 8  45:34 +11
 6.BSG Zetronik Sömmerda            21  22   8- 5- 9  31:29 + 2
 7.BSG Motor Hermsdorf              20  22   9- 2-11  41:37 + 4
 8.BSG Kali-Werra Tiefenort         19  22   8- 3-11  31:42 -11
 9.BSG Motor Steinach               17  22   7- 3-12  28:49 -21
------------------------------------------------------------------
10.BSG Motor Weimar                 13  22   6- 1-15  25:47 -22 --
11.BSG Motor "Ernst Thälmann" Suhl  12  22   5- 2-15  25:46 -21 --
12.BSG Lokomotive Meiningen          2  22   1- 0-21  10:97 -87 --

TOP-SCORERS :
Günter Kluge (Vo.Meiningen)         17
Manfred Schütze (Mo.Nordhausen)     17
Gerd Möller (Mo.Hermsdorf)          17
Gerd Stieler (RW Erfurt)            15
Leonhard Urban (Wi.Gera)            15
Lutz LIndemann (RW Erfurt)          14

Aufstiegsrunde zur Oberliga 
                                 RWE ChL StE Wis  MoW                                 
1. FC Rot-Weiss Erfurt           XXX 2:0 2:2 6:0 11:1    14  8  6-2-0   32: 5 +27 ++++
2. BSG Chemie Leipzig            0:0 XXX 2:2 2:0  5:0    10  8  3-4-1   11: 5 + 6 ++++
3. BSG Stahl Eisenhüttenstadt    0:3 0:0 XXX 2:1  1:0     9  8  3-3-2   10:11 - 1     
4. TSG Wismar                    1:4 0:1 2:1 XXX  3:2     6  8  3-0-5   11:19 - 8     
5. BSG Motor Werdau              1:4 1:1 1:2 1:4  XXX     1  8  0-1-7    7:31 -24     

Relegated from Oberliga :
   BSG Stahl Riesa
   ASG Vorwärts Stralsund
Promoted to Oberliga :
   FC Rot-Weiss Erfurt
   BSG Chemie Leipzig
Promoted to DDR-LIGA :
   BSG Motor Köpenick
   BSG Aufbau Großräschen
   BSG Stahl Riesa II
   FC Rot-Weiss Erfurt II
   BSG Motor Eberswalde
   BSG Stahl Maxhütte
   BSG Chemie Wolfen
   FC Karl Marx Stadt II
   1. FC Lokomotive Leipzig II
   BSG Motor/Vorwärts Oschersleben
   BSG Verkehrs-Betriebe Waren
   BSG Motor Hennigsdorf
   BSG Schiffahrt/Hafen Rostock
   BSG Motor Schwerin
   BSG Chemie Glas Illmenau
Relegated to Bezirksliga :
   BSG Lokomotive Bergen
   BSG Einheit Grevesmühlen
   BSG Aufbau Boitzenburg
   BSG Motor Babelsberg
   BSG Aktivist Brieske-Ost
   BSG Einheit Pankow Berlin
   BSG Lokomotive Leipzig-Ost
   BSG Chemie Buna Schkopau
   BSG Fortschritt Greiz
   BSG Chemie Glauchau
   BSG Motor Weimar
   BSG Motor "Ernst Thälmann" Suhl
   BSG Lokomotive Meiningen

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : BSG Motor Köpenick
 Cottbus        : BSG Aufbau Großräschen
 Dresden        : BSG Stahl Riesa II
 Erfurt         : FC Rot-Weiss Erfurt II
 Frankfurt      : BSG Motor Eberswalde
 Gera           : BSG Stahl Maxhütte
 Halle          : BSG Chemie Wolfen
 K.M.Stadt      : FC Karl Marx Stadt II
 Leipzig        : 1. FC Lokomotive Leipzig II
 Magdeburg      : BSG Motor/Vorwärts Oschersleben
 Neubrandenburg : BSG Verkehrs-Betriebe Waren       (ex-BSG Lokomotive Waren)
 Potsdam        : BSG Motor Hennigsdorf
 Rostock        : BSG Schiffahrt/Hafen Rostock
 Schwerin       : BSG Motor Schwerin
 Suhl           : BSG Chemie Glas Illmenau


1972/73

DDR-LIGA - Staffel A
                               VoS Wis DyS VoN HaR KKW SHR MoS PoN NoT MWW VBW
 1. ASG Vorwärts Stralsund     XXX 4:2 1:0 1:0 1:1 0:0 2:1 5:0 7.1 3:0 6:0 4:0
 2. TSG Wismar                 0:0 XXX 4:3 1:1 0:0 2:1 2:0 1:0 5:1 3:2 5:2 3:0
 3. SG Dynamo Schwerin         2:3 2:0 XXX 1:1 3:3 3:1 4:1 4:2 3:2 6:1 5:0 5:0
 4. ASG Vorwärts Neubrandenbu. 2:0 3:0 2:5 XXX 1:1 3:1 2:1 4:2 1:2 3:0 5:0 2:0
 5. FC Hansa Rostock II        1:3 1:2 1:1 2:0 XXX 1:0 2:2 0:0 0:2 4:1 3.1 3:1
 6. BSG K.K.W. Nord-Greifswald 2:3 3:1 4:0 0.1 3:0 XXX 3:0 2:0 1:1 1:2 3:1 0:1
 7. BSG Schiffahrt/Hafen Ros.  0:0 0:0 3:0 3:2 0:2 1:3 XXX 3:2 2:1 2:2 1:1 3:2
 8. BSG Motor Schwerin         0:2 3:0 2:4 1:2 2.6 2:1 1:1 XXX 2:1 2:0 1:0 4:1
 9. BSG Post Neubrandenburg    0:2 0:1 0:2 0:0 1:2 0:1 2:0 6:0 XXX 0:0 2:0 0:0
10. BSG Nord "M.M." Torgelow   1:1 1:3 0:6 0:2 1:1 0:5 2:3 1:1 2:1 XXX 0:0 0:0
11. BSG Motor WW Warnemünde    2:2 1.2 1:1 1:5 2:0 1:2 2:2 0:1 2:0 1:2 XXX 0:0
12. BSG Verkehrs-Betriebe War. 1:1 0:2 0:2 1:3 1:8 0:7 0:2 0:0 2:4 0:3 0:0 XXX

TABLE :
 1.ASG Vorwärts Stralsund           36  22  15- 6- 1  52:16 +36 °°
------------------------------------------------------------------
 2.TSG Wismar                       31  22  14- 3- 5  39:27 +12
 3.SG Dynamo Schwerin               30  22  13- 4- 5  62:32 +30
 4.ASG Vorwärts Neubrandenburg      29  22  13- 3- 6  44:23 +21
 5.FC Hansa Rostock II              26  22   9- 8- 5  44:28 +16
 6.BSG K.K.W. Nord-Greifswald       24  22  11- 2- 9  44:23 +21
 7.BSG Schiffahrt/Hafen Rostock     20  22   7- 6- 9  33:38 - 5
 8.BSG Motor Schwerin               18  22   7- 4-11  28:44 -16
 9.BSG Post Neubrandenburg          16  22   6- 4-12  27:35 - 8
------------------------------------------------------------------
10.BSG Nord "M.M." Torgelow         15  22   4- 7-11  21:48 -27
11.BSG Motor Warnowwerft Warnemünde 11  22   2- 7-13  17:48 -31
12.BSG Verkehrs-Betriebe Waren       8  22   1- 6-15  10:56 -46

TOP-SCORERS :
Lothar Lehmann (KKW Greifswald)     16
Peter Sinn (Dy.Schwerin)            14
Peter Filler (Vo.Stralsund)         12
Ulrich Schenck (Vo.Neubrandenburg)  11
Horst Koch (Dy.Schwerin)            10
Hans-Joachim Fröck (Wismar)          9
Michael Jendrusch (Po.Neubrandenburg)9

DDR-LIGA - Staffel B
                               BeD EnC VoC StE DyF VoC StH MoE EAB MoH MKB AuG
 1. Berliner FC Dynamo II      XXX 0:2 1:1 4:0 1:2 2:0 1:1 0:0 1:0 5:1 (1) 5:0
 2. BSG Energie Cottbus        0:1 XXX 3:2 1:1 3:1 0:0 0:1 1:0 5:0 1:0 2:1 6:0
 3. FC Vorwärts Frankfurt II   0:0 0:0 XXX 0:0 1:4 2:1 3:0 3:0 0:0 1.0 3:2 7:1
 4. BSG Stahl Eisenhüttenstadt 1:3 1:0 2:2 XXX 2:0 1:1 3:1 0.0 2:1 2:0 2:1 6:0
 5. SG Dynamo Fürstenwalde     0:1 2:3 1:4°1:3 XXX 2:2 2:1 3:0 3:2 4:3 2:3 5:0
 6. ASG Vorwärts Cottbus       0:2 2:1 1:1 1:1 1:2 XXX 1:2 2:2 3:2 1:0 2:0 2:1
 7. BSG Stahl Henningsdorf     3:2 2:0 0:1 0:0 2:2 2:4 XXX 1:1 1:1 1:1 3:0 5:0
 8. BSG Motor Eberswalde       0:1 0:1 2:1 3:0 2:1 2:2 2:4 XXX 2:2 2:1 3:0 5:0
 9. BSG EAB Lichtenberg 47 B.  0:1 1:3 4:2 1:0 1:1 2:2 1:1 3:2 XXX 3:1 1:2 4:0
10. BSG Motor Henningsdorf     2:2 1:2 1:1 1:1 1:2 2:2 1:0 1:0 2:1 XXX 0:0 1:0
11. BSG Motor Köpenick Berlin  1:2 0:4 0:1 0:0 1:3 0:2 1:1 2:2 1:0 0:3 XXX 2:0
12. BSG Aufbau Großräschen     0:0 1:3 2:3 0:1 0:3 1:0 0:6 1:0 0:4 1:3 0:0 XXX

NOTES :
Berliner FC Dynamo II - Motor Köpenick Berlin (0:1) awarded afterwards with
   0:0 on Goals and 2-0 on Points for Dynamo.
°Dynamo Fürstenwalde - Vorwärts Frankfurt II played in Seelow.

TABLE :
 1.Berliner FC Dynamo II            32  22  13- 6- 3  35:14 +21
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Energie Cottbus              31  22  14- 3- 3  41:17 +24 ++
------------------------------------------------------------------
 3.FC Vorwärts Frankfurt II         28  22  10- 8- 4  39:25 +14
 4.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       27  22   9- 9- 4  29:21 + 8
 5.SG Dynamo Fürstenwalde           25  22  11- 3- 8  46:37 + 9
 6.ASG Vorwärts Cottbus             23  22   7- 9- 6  32:30 + 2
 7.BSG Stahl Henningsdorf           22  22   7- 8- 7  35:28 + 7
 8.BSG Motor Eberswalde             21  22   7- 7- 8  31:27 + 4
 9.BSG EAB Lichtenberg 47 Berlin    18  22   6- 6-10  34:35 - 1
------------------------------------------------------------------
10.BSG Motor Henningsdorf           18  22   6- 6-10  26:32 - 6 --
11.BSG Motor Köpenick Berlin        13  22   4- 5-13  17:36 -19 --
12.BSG Aufbau Großräschen            6  22   2- 2-18   8:71 -63 --

TOP-SCORERS :
Peter Effenberger (En.Cottbus)      16
Michael Jakob (Dy.Fürstenwalde)     14
Michael Sobek (EAB 47)              10
Wolfgang Neugebauer (Mo.Eberswalde)  9
Hans Böttcher (En.Cottbus)           8

DDR-LIGA - Staffel C
                               VoL StB HaC LVH LoS ChB LoL Mag  VeW ChW DyE MVO
 1. ASG Vorwärts Leipzig       XXX 1:0 3:2 3:1 0.0 2.0 2:2 1:1 13:0 0:3 3:0 1:0
 2. BSG Stahl Brandenburg      2:3 XXX 2:3 2:2 2:0 3:0 1:0 3:1  2:1 2:0 1:0 1:1
 3. Hallescher FC Chemie II    0:2 3:0 XXX 2:3 3:2 2:2 1:0 4:1  2:2 1:1 2:2 5:0
 4. BSG Lok/Vorw. Halberstadt  1:1 1:1 3:1 XXX 1:1 1:1 2:0 0:0  1:3 0:0 3:1 0:0
 5. BSG Lokomotive Stendal     2:1 1:0 1:4 3:0 XXX 3:1 2:0 1:0  4:4 1:3 3:1 0:0
 6. BSG Chemie Böhlen          1:2 1:1 3:3 1:0 2:3 XXX 1:1 1:0  5:2 1:0 1:0 3:0
 7. 1. FC Lok. Leipzig II      0:2 0:2 2:1 2:1 1:2 1:1 XXX 2:1  3:1 0:0 1:0 3:1
 8. 1. FC Magdenburg II        2:1 0:1 0:0 0:2 5:0 2:0 2:2 XXX  4:1 3:1 2:1 1:0
 9. BSG C/M Veritas Wittenbe.  2:2 2:4 1:1 1:3 7:2 2:1 2:0 2:2  XXX 4:3 3:3 3:2
10. BSG Chemie Wolfen          1:2 0:3 1:1 0:2 3:2 0:0 1:2 3:0  2:2 XXX 3:1 2:2
11. SG Dynamo Eisleben         4:1 0:1 1:3 1:2 0:2 3:0 2:1 7:0  2:1 6:2 XXX 6:3
12. BSG Motor/Vor Oschersleben 0:1 1:0 2:4 1:2 2:1 1:4 0:3 1:1  5:1 0:1 1:1 XXX

TABLE :
 1.ASG Vorwärts Leipzig             31  22  13- 5- 4  47:23 +24 °°
 2.BSG Stahl Brandenburg            28  22  12- 4- 6  34:21 +13
------------------------------------------------------------------
 3.Hallescher FC Chemie II          26  22   9- 8- 5  48:34 +14 --
------------------------------------------------------------------
 4.BSG Lok/Vorwärts Halberstadt     26  22   9- 8- 5  31:25 + 6
 5.BSG Lokomotive Stendal           24  22  10- 4- 8  36:40 - 4
 6.BSG Chemie Böhlen                21  22   7- 7- 8  30:32 - 2
 7.1. FC Lokomotive Leipzig II      21  22   8- 5- 9  26:28 - 2
 8.1. FC Magdenburg II              20  22   7- 6- 9  28:34 - 6
 9.BSG C/M Veritas Wittenberge      19  22   6- 7- 9  47:66 -19
10.BSG Chemie Wolfen                18  22   6- 6-10  29:35 - 6
------------------------------------------------------------------
11.SG Dynamo Eisleben               17  22   7- 3-12  42:39 + 3 --
12.BSG Motor/Vorwärts Oschersleben  13  22   4- 5-13  23:43 -20 --

TOP-SCORERS :
Manfred Vogel (HFC Chemie II)       17
Peter Kubern (Ch.Wolfen)            13
Otto Skrowny (Vo.Leipzig)           12
Rüdiger Bast (Lok.Standal)          11
Frank Pluscak (Dy.Eisleben)         11

DDR-LIGA - Staffel D
                               DyD StR ASP LoD SaZ Grö VoL KMS MoW MoP WiA WPC
 1. SG Dynamo Dresden II       XXX 1:0 4:0 0:0 4:2 1:2 2:1 5:1 4:0 4.0 4:1 5:0
 2. BSG Stahl Riesa            0:0 XXX 0:0 4:0 3:2 2:1 5:0 4:1 4:2 4:1 0:0 1:1
 3. BSG Aktivist Schwarze P.   0:2 0:2 XXX 3:2 1:2 2:0 2:0 1:0 2:1 1:0 2:0 0:0
 4. FSV Lokomotive Dresden     1:1 0:1 0:0 XXX 1:0 3:3 1:1 0:0 3:2 0:1 4:1 2:1
 5. BSG Sachsen. Zwickau II    2:2 0:0 2:0 1:2 XXX 0:1 1:0 4:1 0:2 3:1 0:1 6:1
 6. TSG Gröditz                2:3 0:0 2:3 1:1 1:1 XXX 0:0 0:3 4:0 1:0 0:2 2:0
 7. ASG Vorwärts Löbau         2:1 0:2 2:2 2:1 1:2 0:0 XXX 2:1 1:1 2:0 2:2 3:1
 8. FC Karl Marx Stadt II      1:3 1:0 1:2 2:2 4:0 2:2 3:0 XXX 0:4 1:0 3:0 4:0
 9. BSG Motor Werdau           4:7 1:1 5:3 3:2 1:2 1:2 1:0 2:1 XXX 1:1 1:0 2:1
10. BSG Motor "WeMa" Plauen    2:2 1:4 2:1 0:2 2:2 2:0 0:1 1:0 2:2 XXX 1:1 4:0
11. BSG Wismut Aue II          0:2 1:2 0:1 0:2 0:0 1:1 0:0 3:4 2:1 0:1 XXX 3:0
12. BSG Wismut Pirna-Copitz    3:3 1:1 1:0 0:0 1:1 1:1 0:1 1:1 4:1 2:4 2:3 XXX

TABLE :
 1. SG Dynamo Dresden II            34  22  14- 6- 2  60:24 +36
------------------------------------------------------------------
 2. BSG Stahl Riesa                 32  22  12- 8- 2  40:14 +26 ++
------------------------------------------------------------------
 3. BSG Aktivist Schwarze Pumpe     24  22  10- 4- 8  26:28 - 2
 4. FSV Lokomotive Dresden          23  22   7- 9- 6  29:27 + 2
 5. BSG Sachsenring Zwickau II      22  22   8- 6- 8  33:30 + 3
 6. TSG Gröditz                     21  22   6- 9- 7  26:28 - 2
 7. ASG Vorwärts Löbau              21  22   7- 7- 8  21:28 - 7
 8. FC Karl Marx Stadt II           20  22   8- 4-10  35:36 - 1
 9. BSG Motor Werdau                20  22   8- 4-10  38:46 - 8
------------------------------------------------------------------
10. BSG Motor "WeMa" Plauen         19  22   7- 5-10  26:34 - 8 --
11. BSG Wismut Aue II               16  22   5- 6-11  21:33 -12 --
12. BSG Wismut Pirna-Copitz         12  22   2- 8-12  21:48 -27 --

TOP-SCORERS :
Werner Hartmann (Lok.Dresden)       11
Lothar Paul (St.Riesa)              11
Klaus Müller (Dy.Dresden)           10
Bernd Geibel (Mo.Werdau)             9

DDR-LIGA - Staffel E
                               ChZ WiG CZJ VoM RWE StM ZeS MoS MNW MoH KWT CGI
 1. BSG Chemie Zeitz           XXX 2:0 2:0 2:2 1:0 4:0 1:2 1:1 1:0 3:0 3:2 5:0
 2. BSG Wismut Gera            0:0 XXX 2:2 2:1 1:3 4:1 0:2°4:1 5:2 3:1 1:0 5:0
 3. FC Carl Zeiss Jena II      3:3 1:0 XXX 0:0 0:1 3:0 2:1 2:0 2:0 5:0 2:0 2:0
 4. ASG Vorwärts Meiningen     2:1 2:1 1:0 XXX 1:1 3:0 1:0 1.1 2:0 0:0 4:0 5:0
 5. FC Rot-Weiss Erfurt II     0:1 2:0 1:4 2:0 XXX 1:1 2:0 2:2 0:1 3:0 2:2 1:1
 6. BSG Stahl Maxhütte         0:4 0:1 0:0 2:1 1:0 XXX 2:1 1:0 2:0 2:0 2:1 3:1
 7. BSG Zetronik Sömmerda      0:0 1:1 0:0 1:3 0:0 2:0 XXX 2:0 1:1 0:0 1:2 2:0
 8. BSG Motor Steinach         1:1 0:2 0:0°1:1 3:1 8:1 3:1 XXX 2:2 1:1 2:0 1:0
 9. BSG Motor Nordhausen-West  2:1 3:5 1:0 2:0 3:0 2:3 0:3 3:1 XXX 1:1 3:0 1:0
10. BSG Motor Hermsdorf        1:1 1:2 2:2 1:1 1:2 1:2 0:0 0:0 2:0 XXX 2:1 3:0
11. BSG Kali-Werra Tiefenort   3:3 0:2 0:0 1:1 0:2 1:1 2:0 2:0 1:0 0:2 XXX 2:1
12. BSG Chemie Glas Illmenau   0:2 1:3 0:0 0:0 0:3 0:0 1:0 2:0 2:1 0:1 1:1 XXX

NOTES :
°Wismut Gera - Zetronik Sömmerda played in Triebes (Gera).
°Motor Steinach - Carl Zeiss Jena II suspended at 38' (0:0), and replayed.

TABLE :
 1.BSG Chemie Zeitz                 30  22  11- 8- 3  42:19 +23 °°
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Wismut Gera                  29  22  13- 3- 6  44:26 +18
 3.FC Carl Zeiss Jena II            27  22   9- 9- 4  30:14 +16
 4.ASG Vorwärts Meiningen           27  22   9- 9- 4  32:18 +14
 5.FC Rot-Weiss Erfurt II           24  22   9- 6- 7  29:23 + 6
 6.BSG Stahl Maxhütte               24  22  10- 4- 8  24:38 -14
 7.BSG Zetronik Sömmerda            19  22   6- 7- 9  20:21 - 1
 8.BSG Motor Steinach               19  22   5- 9- 8  28:30 - 2
 9.BSG Motor Nordhausen-West        19  22   8- 3-11  28:34 - 6
------------------------------------------------------------------
10.BSG Motor Hermsdorf              19  22   5- 9- 8  20:29 - 9 --
11.BSG Kali-Werra Tiefenort         16  22   5- 6-11  21:35 -14 --
12.BSG Chemie Glas Illmenau         11  22   3- 5-14  10:41 -31 --

TOP-SCORERS :
Harald Schramm (Ch.Zeitz)           14
Manfred Schütze (Mo.Nordhausen)     10
Leonhard Urban (Wi.Gera)             9
Günter Siebke (St.Maxhütte)          9
Dieter Großmann(Mo.Steinach)         9

Aufstiegsrunde zur Oberliga 
                               StR EnC VoS ChZ VoL
1.BSG Stahl Riesa              XXX 7:0 3:0 3:1 2:2    12   8   5-2-1  21: 7 +14 ++++
2.BSG Energie Cottbus          1:0 XXX 1:1 3:2 1:0    10   8   4-2-2  10:14 - 4 ++++
3.ASG Vorwärts Stralsund       0:0 1:0 XXX 1:1 4:0     8   8   2-4-2   9: 8 + 1
4.BSG Chemie Zeitz             2:4 2:2 2:1 XXX 0:3     6   8   2-2-4  12:17 - 5
5.ASG Vorwärts Leipzig         1:2 1:2 1:1 0:2 XXX     4   8   1-2-5   8:14 - 6

Relegated from Oberliga :
   1.FC Union Berlin
   Hallescher FC Chemie
Promoted to Oberliga :
   BSG Stahl Riesa
   BSG Energie Cottbus
Promoted to DDR-LIGA :
   BSG Einheit Pankow Berlin
   BSG Aktivist Brieske-Senftenberg
   BSG Stahl Riesa II
   BSG Motor Eisenach
   BSG Aufbau Schwedt
   BSG Chemie Schwarza
   BSG Chemie Buna Schkopau
   BSG Motor Germania Karl Marx Stadt
   BSG Rotation 1950 Leipzig
   BSG Motor Schönebeck
   BSG Demminer Verkehrs-Betriebe
   BSG Motor Babelsberg
   TSG Bau Rostock
   BSG Einheit Güstrow
   BSG Motor Suhl
Relegated to Bezirksliga :
   BSG Nord "M.M." Torgelow
   BSG Motor Warnowwerft Warnemünde
   BSG Verkehrs-Betriebe Waren
   BSG Motor Henningsdorf
   BSG Motor Köpenick Berlin
   BSG Aufbau Großräschen
   Hallescher FC Chemie II
   BSG Motor Germania Karl Marx Stadt
   SG Dynamo Eisleben
   BSG Motor/Vorwärts Oschersleben
   BSG Motor "WeMa" Plauen
   BSG Wismut Aue II
   BSG Wismut Pirna-Copitz
   BSG Motor Hermsdorf
   BSG Kali-Werra Tiefenort
   BSG Chemie Glas Illmenau

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : BSG Einheit Pankow Berlin
 Cottbus        : BSG Aktivist Brieske-Senftenberg (ex Brieske-Ost)
 Dresden        : BSG Stahl Riesa II
 Erfurt         : BSG Motor Eisenach
 Frankfurt      : BSG Aufbau Schwedt
 Gera           : BSG Wismut Gera II (3rd placed BSG Chemie Schwarza promoted;
                                      runners-up were Carl Zeiss Jena 3)
 Halle          : BSG Chemie Buna Schkopau
 K.M.Stadt      : BSG Motor Germania Karl Marx Stadt
 Leipzig        : BSG Rotation 1950 Leipzig (ex BSG Rotation Leipzig-Ost)
 Magdeburg      : BSG Motor Schönebeck
 Neubrandenburg : BSG Demminer Verkehrs-Betriebe
 Potsdam        : BSG Motor Babelsberg
 Rostock        : TSG Bau Rostock
 Schwerin       : BSG Einheit Güstrow
 Suhl           : BSG Motor Suhl


1973/74

DDR-LIGA - Staffel A
                               VoS PoN DyS VoN Wis KKW Han SHR BaR EiG  DVB MoS
 1. ASG Vorwärts Stralsund     XXX 3:3 2:1 2:0 0:0 4:0 1:0 1:0 4:0 6:0  8:1 1:0
 2. BSG Post Neubrandenburg    1:2 XXX 0:0 2:1 3:1 1:1 2:2 2:2 1:0 2:1  6:0 5:0
 3. SG Dynamo Schwerin         0:1 1:0°XXX 2:0 2:4 1:0 4:1 6:0 4:0 2:1  2:0 1:1
 4. ASG Vor. Neubrandenburg    3:3 0:1 1:1 XXX 4:0 2:0 0:1 3:0 2:0 1:1 10:0 1:0
 5. TSG Wismar                 1:0 2:3 1:0 2:1 XXX 5:1 2:1 1:0 0:0 7:0  5:0 2:0
 6. BSG K.K.W. Nord-Greifswald 1:2 0:1 1:1 0:0 4:2 XXX 3:2 4:1 1:0 4:1  5:0 5:0
 7. FC Hansa Rostock II        0:1 0:1 3:1 1:1 2:1 0:1 XXX 0:0 2:1 4:0  3:0 3:0
 8. BSG Schiffahrt/Hafen Ros.  0:1 2:1 0:2 0:6 6:0 3:1 3:1 XXX 4:0 1:1  5:2 4:0
 9. TSG Bau Rostock            1:3 2:2 0:1 0:1 0:0 1:1 2:0 1:0 XXX 4:2  1:0 0:0
10. BSG Einheit Güstrow        0:1 1:5 2:0 0:1 2:1 1:1 1:3 1:2 0:0 XXX  4:1 3:1
11. BSG Demminer V.B.          0:2 1:1 1:1 0:1 1:0 2:1 1:1 4:0 2:2 0:1  XXX 2:1
12. BSG Motor Schwerin         1:3 0:0 0:2 1:1 1:1 0:1 0:1 2:0 1:1 0:3  3:1 XXX

NOTES :
°Dynamo Schwerin - Post Neubrandenburg (2:1) replayed and ended 1:0.

TABLE :
 1.ASG Vorwärts Stralsund           39  22  18- 3- 1  51:13 +38 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Post Neubrandenburg          30  22  11- 8- 3  43:32 +11
 3.SG Dynamo Schwerin               27  22  11- 5- 6  35:19 +16
 4.ASG Vorwärts Neubrandenburg      26  22  10- 6- 6  40:17 +23
 5.TSG Wismar                       24  22  10- 4- 8  38:31 + 7
 6.BSG K.K.W. Nord-Greifswald       23  22   9- 5- 8  36:30 + 6
 7.FC Hansa Rostock II              20  22   9- 4- 9  31:26 + 5
 8.BSG Schiffahrt/Hafen Rostock     19  22   8- 3-11  33:40 - 7
 9.TSG Bau Rostock                  16  22   4- 8-10  16:31 -15
------------------------------------------------------------------
10.BSG Einheit Güstrow              16  22   6- 4-12  26:47 -21 --
11.BSG Demminer Verkehrs-Betriebe   12  22   4- 4-14  19:63 -44 --
12.BSG Motor Schwerin               10  22   2- 6-14  12:41 -29 --

NOTES :
Hansa Rostock II -2 Points because in the game against Schiffahrt (1:3), 
they have used a player from the A Team.

TOP-SCORERS :
Michael Jendrusch (Post N.)         18
Klaus Marowski (Vo.Stralsund)       11
Wolfgang Feige (Vo.Neubrandenburg)  11
Hans-Joachim Peters (Ei.Güstrow)     9
Hans-Joachim Fröck (TSG Wismar)      9
Dieter See (Dy.Schwerin)             9

DDR-LIGA - Staffel B
                               UnB StE ByD EAB StH VoF AuS DyF MoB VoC MoE EPB
 1. 1. FC Union Berlin         XXX 2:2 1:0 1:0 2:0 1:0 4:0 8:1 0:1 6:0 2:1 6:0
 2. BSG Stahl Eisenhüttenst.   0:1 XXX 2:2 1:0 2:2 1:0 1:0 8:2 2:1 4:1 3:0 4:2
 3. Berliner FC Dynamo II      2:2 0:0 XXX 1:2 4:1 4:0 2:0 3:0 2:3 2:1 1:2 4:1
 4. BSG EAB Lichtenberg 47 B.  1:1 1:0 1:1 XXX 2:1 1:1 1:1 3:1 2:0 1:0 2:0 0:0
 5. BSG Stahl Henningsdorf     2:1 1:1 2:2 2:1 XXX 1:4 2:3 1:1 2:5 1:0 2:2 7:1
 6. FC Vorwärts Frankfurt II   1:3 4:2 1:1 2:0 0:3 XXX 1:3 1:5 0:0 1:1 2:0 3:0
 7. BSG Aufbau Schwedt         2:1 0:1 0:0 0:0 2:1 2:2 XXX 1:2 3:0 1:0 1:1 1:0
 8. SG Dynamo Fürstenwalde     0:2 3:1 2:0 4:1 0:2 1:3 1:1 XXX 4:0 4:2 1:1 4:1
 9. BSG Motor Babelsberg       0:1 1:1 1:3 0:2 1:1 2:0 2:0 9:1 XXX 0:1 0:0 5:2
10. ASG Vorwärts Cottbus       0:1 3:4 1:4 1:0 2:1 0:2 4:1 5:2 4:2 XXX 2:0 4:1
11. BSG Motor Eberswalde       0:2 2:2 0:1 0:1 1:1 4:1 2:1 1:0 3:3 0:2 XXX 3:1
12. BSG Einheit Pankow Berlin  0:0 0:4 3:2 3:3 1:3 1:4 1:1 1:1 2:0 3:0 0:1 XXX

TABLE :
 1.1. FC Union Berlin               34  22  15- 4- 3  48:13 +35 °°
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       29  22  11- 7- 4  46:28 +18
 3.Berliner FC Dynamo II            25  22   9- 7- 6  41:26 +15
 4.BSG EAB Lichtenberg 47 Berlin    25  22   9- 7- 6  25:21 + 4
 5.BSG Stahl Henningsdorf           21  22   7- 7- 8  39:38 + 1
 6.FC Vorwärts Frankfurt II         21  22   8- 5- 9  33:36 - 3
 7.BSG Aufbau Schwedt               21  22   7- 7- 8  24:29 - 5
 8.SG Dynamo Fürstenwalde           20  22   8- 4-10  40:55 -15
 9.BSG Motor Babelsberg             19  22   7- 5-10  36:36 =
------------------------------------------------------------------
10.ASG Vorwärts Cottbus             19  22   9- 1-12  34:41 - 7
11.BSG Motor Eberswalde             19  22   6- 7- 9  24:31 - 7
12.BSG Einheit Pankow Berlin        11  22   3- 5-14  24:60 -36

TOP-SCORERS :
Michael Jakob (Union)               14
Wolfram Herlitschke (Henningsadorf) 14
Wolfgang Statnik (Henningsadorf)    10
Werner Seibt (M.Babelsberg)         10
Dieter Hempel (Dy.Fürstenwalde)     10

DDR-LIGA - Staffel C
                               HaC Mag LVH LoH VoL StB LoL VeW CBS RoL ChW MoS
 1. Hallescher FC Chemie       XXX 3:0 5:0 3:2 3:0 2:1 3:1 9:0 2:0 7:0 4:0 6:1
 2. 1. FC Magdenburg II        2:2 XXX 1:0 3:1 0:0 1:1 1:1 3:2 0:0 2:1 4:0 5:2
 3. BSG Lok/Vor. Halberstadt   2:3 1:2 XXX 1:0 2:0 2:1 2:1 1:1 1:0 2:0 1:0 3:0
 4. BSG Lokomotive Stendal     2:2 4:0 2:0 XXX 0:1 3:1 2:0 4:3 1:0 0:0 2:1 3:0
 5. ASG Vorwärts Leipzig       1:2 1:0 0:1 0:0 XXX 1:1 0:2 1:3 1:1 5:1 2:0 4:0
 6. BSG Stahl Brandenburg      1:6 1:1 3:2 2:0 0:1 XXX 0:2 3:1 3:1 6:0 5:1 3:1
 7. 1. FC Lokomot. Leipzig II  0:2 0:2 1:3 0:0 1:2 4:3 XXX 5:2 3:0 5:1 1:0 1:0
 8. BSG C/M Veritas Wittenber. 0:2 0:1 2:2 2:1 0:0 3:2 1:0 XXX 1:1 1:3 4:1 1:1
 9. BSG Chemie Buna Schkopau   1:1 1:1 4:1 2:2 0:1 0:1 4:0 3:1 XXX 1:0 2:1 5:1
10. BSG Rotation 1950 Leipzig  1:3 1:2 1:2 0:0 1:3 3:3 1:1 2:3 2:0 XXX 0:2 2:0
11. BSG Chemie Wolfen          2:3 1:2 1:2 0:1 1:0 0:0 1:2 1:3 1:1 1:0 XXX 0:2
12. BSG Motor Schönebeck       0:2 0:3 1:4 2:6 2:4 0:2 1:6 1:2 2:0 1:0 0:0 XXX

TABLE :
 1.Hallescher FC Chemie             41  22  19- 3- 0  75:17 +58 ++
------------------------------------------------------------------
 2.1. FC Magdenburg II              31  22  12- 7- 3  36:23 +13
 3.BSG Lokomotive/Vorwärts Halbers  28  22  13- 2- 7  35:29 + 6
 4.BSG Lokomotive Stendal           26  22  10- 6- 6  36:23 +13
 5.ASG Vorwärts Leipzig             25  22  10- 5- 7  28:21 + 7     (ASG Vorwärts Dessau ???)
 6.BSG Stahl Brandenburg            23  22   9- 5- 8  43:35 + 8
 7.1. FC Lokomotive Leipzig II      23  22  10- 3- 9  37:31 + 6
 8.BSG C/M Veritas Wittenberge      21  22   8- 5- 9  36:47 -11
 9.BSG Chemie Buna Schkopau         19  22   6- 7- 9  22:27 - 5
------------------------------------------------------------------
10.SG Rotation 1950 Leipzig         10  22   3- 4-15  20:50 -30 --
11.BSG Chemie Wolfen                 9  22   3- 3-16  15:41 -26 --
12.BSG Motor Schönebeck              8  22   3- 2-17  18:62 -44 --

TOP-SCORERS :
Manfred Vogel (HFC Chemie)          18
Werner Peter (HFC Chemie)           17
Rüdiger Bast (Lo.Stendal)           12
Wolgang Schmidt (HFC Chemie)        10
Manfred Schüler (L/V Halberstadt)   10
Karl-Heinz Hermann (Lo.Leipzig II)  10
Wolfgang Liptow (Ro.Leipzig)        10

DDR-LIGA - Staffel D
                               ChB ABS SaZ ASP MoW DyD Grö LoD MKM StR VoL KMS
 1. BSG Chemie Böhlen          XXX 4:0 1:1 2:1 0:0 1:1 1:0 1:1 2:1 2:1 2:1 3:2
 2. BSG Aktivist Brieske-Senf. 1:1 XXX 1:1 0:1 2:1 1:1 2:2 2:1 2:1 1:0 3:0 3:2
 3. BSG Sachsenring Zwickau II 2:3 2:2 XXX 1:1 0:1 2:2 4:0 2:2 3:3 1:0 0:2 2:1
 4. BSG Aktivist Schwarze P.   3:0 1:2 2:0 XXX 0:3 1:2 2:0 4:2 4:2 1:1 2:2 3:0
 5. BSG Motor Werdau           1:1 1:2 1:1 1:0 XXX 1:5 1:2 0:3 0:0 5:2 2:0 5:0
 6. SG Dynamo Dresden II       3:0 (1) 0:1 1:1 4:2 XXX 2:3 1:1 1:1 1:1 2:2 1:0
 7. TSG Gröditz                4:1 2:0 0:1 0:1 1:1 1:0 XXX 3:0 1:0 1:2 1:1 0:0
 8. FSV Lokomotive Dresden     1:2 2:2 2:1 1:1 1:0 1:0 2:1 XXX 6:2 0:1 3:1 1:1
 9. BSG Motor Germania KMS     0:4 0:0 2:0 3:1 2:1 1:3 0:0 4:3 XXX 0:5 3:1 1:0
10. BSG Stahl Riesa II         0:2 4:2 2:3 0:1 0:1 0:4 0:1 1:0 3:2 XXX 8:1 3:1
11. ASG Vorwärts Löbau         0:1 3:1 0:1 4:1 1:2 3:2 1:1 2:0 0:3 5:1 XXX 0:3
12. FC Karl-Marx-Stadt II      0:2 0:0 1:5 0:0 0:1 2:1 1:0 1:1 4:2 1:0 3:3 XXX

NOTE :
(1) Dynamo Dresden II -Aktivist Brieske-Senftenberg (3:0) awarded afterwards
    with 0:0 on Goals and 0-2 on Points for Aktivist.

TABLE :
 1.BSG Chemie Böhlen                37  22  13- 6- 3  36:24 +12 °°
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Aktivist Brieske-Senftenberg 31  22   9- 8- 5  29:30 - 1
 3.BSG Sachsenring Zwickau II       28  22   8- 8- 6  34:29 + 5
 4.BSG Aktivist Schwarze Pumpe      24  22   9- 6- 7  32:27 + 5
 5.BSG Motor Werdau                 24  22   9- 5- 8  31:27 + 4
 6.SG Dynamo Dresden II             22  22   7- 8- 7  37:26 +11
 7.TSG Gröditz                      22  22   8- 6- 8  24:23 + 1
 8.FSV Lokomotive Dresden           21  22   7- 7- 8  34:33 + 1
 9.BSG Motor Germania Karl-Marx-St. 19  22   7- 5-10  33:44 -11
------------------------------------------------------------------
10.BSG Stahl Riesa II               18  22   8- 2-12  35:36 - 1
11.ASG Vorwärts Löbau               17  22   6- 5-11  33:45 -12
12.FC Karl-Marx-Stadt II             9  22   5- 6-11  23:37 -14

TOP-SCORERS :
Hans-Georg Schönemann (Ak.Brieske-S)12
Klaus Havenstein (Vo.Löbau)          9
Norbert Straßburger (Lo.Dresden)     8
Kurt Hartung (Lo.Dresden)            8

DDR-LIGA - Staffel E
                               WiG CZJ MoS ChZ MNW MoS ZeS VoM RWE ChS MoE StM
 1. BSG Wismut Gera            XXX 0:0 1:0 4:0 5:1 3:1 0:0 1:0 4:1 4:0 0:0 3:1
 2. FC Carl Zeiss Jena II      0:2 XXX 3:0 0:0 1:1 6:1 1:0 1:4 2:0 3:1 3:0 7:0
 3. BSG Motor "E.Thälmann" S.  2:0 2:2 XXX 2:2 1:1 1:1 2:0 1:1 4:0 3:0 3:3 2:0
 4. BSG Chemie Zeitz           1:2 0:0 0:2 XXX 4:0 2:0 1:1 1:1 1:0 1:1 6:0 3:0
 5. BSG Motor Nordhausen-West  0:0 1:1 5:1 2:1 XXX 0:2 1:1 2:1 2:1 0:0 4:0 4:1
 6. BSG Motor Steinach         1:3 1:0 4:2 2:0 3:1 XXX 0:3 1:1 2:2 1:0 3:3 6:0
 7. BSG Zetronik Sömmerda      2:2 1:2 1:3 2:1 1:1 0:0 XXX 0:3 0:2 2:0 2:1 1:0
 8. ASG Vorwärts Meiningen     0:1 1:4 3:0 2:2 1:0 0:0 5:1 XXX 3:1 1:0 1:1 1:1
 9. FC Rot-Weiss Erfurt  II    0:2 0:0 0:1 0:2 2:0 1:1 1:2 3:1 XXX 0:0 3:0 3:2
10. BSG Chemie Schwarza        0:2 0:4 0:2 1:1 1:1 1:1 2:2 1:0 0:0 XXX 1:1 0:0
11. BSG Motor Eisenach         1:2 1:2 1:3 2:3 1:2 1:0 0:0 3:2 1:1 2:4 XXX 5:2
12. BSG Stahl Maxhütte         1:3 0:8 0:3 1:3 0:3 3:2 (1) 2:0 2:4 1:1 3:1 XXX

NOTES:
(1) Stahl Maxhütte - Zetronik Sömmerda (1:0) awarded with 0:0 on Goals and 0-2
    on Points for Zetronik.

TABLE :
 1.BSG Wismut Gera                  37  22  16- 5- 1  44:12 +32 °°
------------------------------------------------------------------
 2.FC Carl Zeiss Jena II            31  22  12- 7- 3  50:16 +34
 3.BSG Motor "E.Thälmann" Suhl      28  22  11- 6- 5  40:28 +12
 4.BSG Chemie Zeitz                 24  22   8- 8- 6  35:25 +10
 5.BSG Motor Nordhausen-West        24  22   8- 8- 6  32:29 + 3
 6.BSG Motor Steinach               22  22   7- 8- 7  33:33 =
 7.BSG Zetronik Sömmerda            22  22   7- 8- 7  22:28 - 6
 8.ASG Vorwärts Meiningen           21  22   7- 7- 8  32:27 + 5    (ASG Vorwärts Plauen)
 9.FC Rot-Weiss Erfurt  II          18  22   6- 6-10  25:32 - 7
------------------------------------------------------------------
10.BSG Chemie Schwarza              15  22   2-11- 9  14:32 -18 --
11.BSG Motor Eisenach               15  22   3- 7-12  28:50 -22 --
12.BSG Stahl Maxhütte                9  22   3- 3-16  20:63 -43 --

TOP-SCORERS :
Udo Korn (Wi.Gera)                  11
Hans-Jürgen Pohl (Vo.Meiningen)     11
Erhard Mosert (Motor ET Suhl)       11
Horst Bormann (Ch.Zeitz)             9
Heinz Zubek (Wi.Gera)                9
Reinhard Schreiber (Zetronik)        9

Aufstiegsrunde zur Oberliga 
                               HaC VoS UnB ChB WiG
1. Hallescher FC Chemie        XXX 1:0 0:1 3:1 2:0   13  8  6-1-1  12: 5 + 7 +++++
2. ASG Vorwärts Stralsund      1:1 XXX 1:1 0:0 5:0   10  8  3-4-1  12: 6 + 6 +++++
3. 1.FC Union Berlin           1:2 1:1 XXX 3:1 3:0   10  8  4-2-2  11: 6 + 5
4. BSG Chemie Böhlen           0:1 1:2 1:0 XXX 1:0    6  8  2-2-4   6:10 - 4
5. BSG Wismut Gera             1:2 1:2 0:1 1:1 XXX    1  8  0-1-7   3:17 -14

Relegated from Oberliga :
   BSG Chemie Leipzig
   BSG Energie Cottbus
Promoted to Oberliga :
   Hallescher FC Chemie
   ASG Vorwärts Stralsund
Promoted to DDR-LIGA :
   BSG Narva Berlin
   BSG Lokomotive Cottbus
   BSG Motor Bautzen
   TSG Ruhla
   BSG Stahl Finow
   BSG Motor Hermsdorf
   SG Dynamo Eisleben
   BSG Wismut Aue II
   BSG Lokomotive Ost-Leipzig
   BSG Stahl Blankenburg
   BSG Verkehrs-Betriebe Waren
   BSG Motor Ludwigsfelde
   BSG Lokomotive Bergen
   BSG Aufbau Boitzenburg
   BSG Kali-Werra Tiefenort
Relegated to Bezirksliga :
   BSG Einheit Güstrow
   BSG Demminer Verkehrs-Betriebe
   BSG Motor Schwerin
   ASG Vorwärts Cottbus
   BSG Motor Eberswalde
   BSG Einheit Pankow Berlin
   SG Rotation 1950 Leipzig
   BSG Chemie Wolfen
   BSG Motor Schönebeck
   BSG Stahl Riesa II
   ASG Vorwärts Löbau
   FC Karl-Marx-Stadt II
   BSG Chemie Schwarza
   BSG Motor Eisenach
   BSG Stahl Maxhütte

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : BSG Narva Berlin
 Cottbus        : BSG Lokomotive Cottbus
 Dresden        : BSG Motor Bautzen
 Erfurt         : TSG Ruhla
 Frankfurt      : BSG Stahl Finow
 Gera           : BSG Motor Hermsdorf
 Halle          : SG Dynamo Eisleben
 K.M.Stadt      : BSG Wismut Aue II
 Leipzig        : BSG Lokomotive Ost-Leipzig
 Magdeburg      : BSG Stahl Blankenburg
 Neubrandenburg : BSG Verkehrs-Betriebe Waren
 Potsdam        : BSG Motor Ludwigsfelde
 Rostock Ost    : BSG Lokomotive Bergen - BSG Motor Warnowwerft Warnemünde 1:1, 3:1
 Rostock West   : BSG Motor Warnowwerft Warnemünde
 Schwerin       : BSG Aufbau Boitzenburg
 Suhl           : BSG Kali-Werra Tiefenort


1974/75

DDR-LIGA - Staffel A
                               DyS KKW VoN VeW PoN Han Wis BaR SHR LoB  AuB VBW
 1. SG Dynamo Schwerin         XXX 2:2 3:0 2:1 1:0 1:0 2:1 5:0 2:1 3:1  4:1 4:1
 2. BSG K.K.W. Nord-Greifswald 3:2 XXX 2:2 2:3 4:2 1:1 1:0 3:1 1:1 1:2  3:0 5:0
 3. ASG Vorwärts Neubrandenb.  4:1 3:0 XXX 2:2 1:1 (1) 1:0 2:2 5:0 0:2 11:0 2:1
 4. BSG C/M Veritas Wittenber. 1:0 1:2 1:1 XXX 3:4 5:3 1:1 1:0 4:1 2:1  5:1 2:0
 5. BSG Post Neubrandenburg    1:1 1:0 1:1 3:3 XXX 0:1 2:1 2:2 4:1 4:0  2:0 3:1
 6. FC Hansa Rostock II        2:0 1:1 0:4 1:1 0:1 XXX 4:2 1:0 4:1 4:1  7:0 5:1
 7. TSG Wismar                 2:3 4:0 2:3 1:1 5:4 2:1 XXX 1:2 1:0 1:0  7:2 2:2
 8. TSG Bau Rostock            1:5 0:1 1:0 1:1 0:2 1:2 4:0 XXX 0:0 0:0  5:0 1:0
 9. BSG Schiffahrt/Hafen R.    1:5 1:2 1:1 3:3 2:0 1:0 2:2 0:4 XXX 2:2  2:2 4:0
10. BSG Lokomotive Bergen      0:1 2:4 1:1 1:4 0:0 1:1 2:2 2:2 1:2 XXX  2:0 2:2
11. BSG Aufbau Boitzenburg     2:5 1:5 2:1 3:2 1:3 1:1 2:3 2:0 1:2 2:1  XXX 1:0
12. BSG Verkehrs-Betriebe War. 2:2 1:2 1:2 1:3 0:1 1:0 0:3 1:1 2:3 0:3  3:1 XXX

NOTES :
(1) Vorwärts Neubrandenburg - Hansa Rostock II (1:2) awarded with 0:0 on Goals 
    and 2-0 on Points for Vorwärts.

TABLE :
 1.SG Dynamo Schwerin               33  22  15- 3- 4  54:27 +27 °°
------------------------------------------------------------------
 2.BSG K.K.W. Nord-Greifswald       29  22  12- 5- 5  45:31 +14
 3.ASG Vorwärts Neubrandenburg      28  22  10- 8- 4  47:24 +23
 4.BSG C/M Veritas Wittenberge      28  22  10- 8- 4  50:34 +16
 5.BSG Post Neubrandenburg          28  22  11- 6- 5  41:28 +13
------------------------------------------------------------------
 6.FC Hansa Rostock II              23  22   9- 5- 8  39:26 +13 --
------------------------------------------------------------------
 7.TSG Wismar                       21  22   8- 5- 9  43:39 + 4
 8.TSG Bau Rostock                  19  22   6- 7- 9  28:31 - 3
 9.BSG Schiffahrt/Hafen Rostock     19  22   6- 7- 9  31:46 -15
10.BSG Lokomotive Bergen            16  22   4- 8-10  27:38 - 9
------------------------------------------------------------------
11.BSG Aufbau Boitzenburg           12  22   5- 2-15  25:74 -49 --
12.BSG Verkehrs-Betriebe Waren       8  22   2- 4-16  20:52 -32 --

TOP-SCORERS :
Michael Jendrusch (Post N.)         23
Wolfgang Feige (Vo.Neubrand.)       15
Reinhard Retzlaff (Nord-Greifswald) 15
Hans-Jürgen Pohl (Dy.Schwerin)      13
Herbert Nekwapil (Nord-Greifswald)  12
Klaus Materna (Veritas)             12

DDR-LIGA - Staffel B
                               UnB BeD StE StH VoF StF DyF EAB MoB MoL NaB AuS
 1. 1.FC Union Berlin          XXX 3:2 3:1 3:2 4:1 5:0 3:0 1:0 7.0 1:0 3:1 3:2
 2. Berliner FC Dynamo II      2:1 XXX 1:1 2:2 3:2 3:1 1:1 0:0 2:1 3:2 0:2 1:0
 3. BSG Stahl Eisenhüttenstadt 2:2 2:1 XXX 2:0 1:1 2:1 4:2 3:4 3:0 1:0°6:1 2:1
 4. BSG Stahl Henningsdorf     0:0 (1) 3:5 XXX 1:2 3:3 5:0 1:0 1:4 2:1 7:0 2:1
 5. FC Vorwärts Frankfurt II   0:2 0:0 2:1 4:2 XXX 1:1 4:2 0:0 8:1 5:1 0:1 4:0
 6. BSG Stahl Finow            2:4 1:1 2:0 1:1 3:1 XXX 2:1 0:0 0:1 4:0 1:1 1:1
 7. SG Dynamo Fürstenwalde     2:1 1:1 2:2 4:0 4:1 2:1 XXX 5:1 0:0 1:2 0:0 1:1
 8. BSG EAB Lichtenberg 47 B.  0:0 0:4 1:2 0:2 1:0 0:1 1:1 XXX 2:0 1:0 1:1 3:0
 9. BSG Motor Babelsberg       1:1 0:3 2:0 3:1 2:1 1:2 0:2 2:0 XXX 3:4 3:0 3:2
10. BSG Motor Ludwigsfelde     2:2 2:4 0:2 3:2 1:1 3:1 1:2 0:0 3:1 XXX 2:0 3:1
11. BSG NARVA Berlin           0:1 0:2 0:1 1:2 1:1 1:0 1:0 0:2 1:1 5:1 XXX 0:1
12. BSG Aufbau Schwedt         0:4 0:2 1:1 0:1 0:0 0:5 6:1 2:0 3:1 2:1 0:1 XXX

NOTES :
(1) Stahl Henningsdorf - Berliner FC Dynamo II (1:1) awarded with 0:0 on Goals
    and 2-0 on Points for Stahl.
°Stahl Eisenhüttenstadt - Motor Ludwigsfelde played in Wilhelm-Pieck-Stadt Guben.

TABLE :
 1.1.FC Union Berlin                35  22  15- 5- 2  54:20 +32 °°
------------------------------------------------------------------
 2.Berliner FC Dynamo II            29  22  11- 7- 4  38:22 +16
 3.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       29  22  12- 5- 5  44:30 +14
 4.BSG Stahl Henningsdorf           22  22   9- 4- 9  40:39 + 1
 5.FC Vorwärts Frankfurt II         21  22   7- 7- 8  39:32 + 7
 6.BSG Stahl Finow                  21  22   7- 7- 8  33:32 + 1
 7.SG Dynamo Fürstenwalde           21  22   7- 7- 8  34:38 - 4
 8.BSG EAB Lichtenberg 47 Berlin    19  22   6- 7- 9  17:25 - 8
 9.BSG Motor Babelsberg             19  22   8- 3-11  30:45 -15
------------------------------------------------------------------
10.BSG Motor Ludwigsfelde           17  22   7- 3-12  32:45 -13 --
11.BSG NARVA Berlin                 17  22   6- 5-11  18:35 -17 --
12.BSG Aufbau Schwedt               14  22   5- 4-13  24:40 -16 --

TOP-SCORERS :
Michael Paschek (Union)             19
Hartwik Köpcke (St.Eisenhüttenst.)  13
Roland Köhle (St.Finow)             12
Werner Seibt (M.Babelsberg)         10
Roland von Paulitz (D.Fürstenwalde) 10
Wolfram Herlitschke (S.Henningsdorf)10

DDR-LIGA - Staffel C
                               ChL DyE CBS VoD ChB Mag LoS StB SBl LoL LVH LLO
 1. BSG Chemie Leipzig         XXX 4:2 1:0 2:0 4:1 3:1 2:1 4:2 6:0 3:1 1:0 1:0
 2. SG Dynamo Eisleben         2:2 XXX 1:1 2:2 2:1 2:2 3:2 2:2 2:1 0:0 2:1 7:0
 3. BSG Chemie Buna Schkopau   0:2 2:0 XXX 3:0 0:0 2:0 5.1 2:0 2:1 3:1 3:0 3:0(°)
 4. ASG Vorwärts Dessau        0:0 2:2 2:1 XXX 1:1 1:3 1:1 1:0 2:0 1:1 2:1 1:0
 5. BSG Chemie Böhlen          0:3 2:5 5:1 3:2 XXX 2:1 1:0 1:0 2:1 2:2 4:0 4:0
 6. 1. FC Magdenburg II        2:4 1:1 1:3 1:1 2:1 XXX 3:0 0:2 1:0 3:0 1:1 5:1
 7. BSG Lokomotive Stendal     0:0 2:0 1:0 2:1 2:1 2:0 XXX 1:0 1:0 5:2 1:1 1:0
 8. BSG Stahl Brandenburg      1:0 1:3 4:1 1:1 2:1 0:1 3:0 XXX 0:1 2:1 3:0 4:0
 9. BSG Stahl Blankenburg      2:1 1:1 2:0 2:3 0:0 0:0 3:1 2:1 XXX 1:0 2:1 3:1
10. 1. FC Lokomotive Lei. II   1:2 0:3 2:2 1:2 4:1 1:0 1:0 2:1 1:0 XXX 4:0 1:1
11. BSG Lok/Vor. Halberstadt   0:5 1:1 3:0 0:4 1:2 2:4 1:3 0:3 0:0 2:3 XXX 4:0
12. BSG Lokomotive Leipzig-Ost 0:6 1.2 3:5 2:2 0:7 0:3 2:0 1:3 1:3 3:3 1:0 XXX

NOTES :
°Chemie Buna Schkopau - Lokomotive Leipzig-Ost (3:0) replayed and ended 3:0 !!

TABLE :
 1.BSG Chemie Leipzig               37  22  17- 3- 2  57:16 +41 ++
------------------------------------------------------------------
 2.SG Dynamo Eisleben               28  22   9-10- 3  45:31 +14
 3.BSG Chemie Buna Schkopau         25  22  11- 3- 8  39:30 + 9
 4.ASG Vorwärts Dessau              25  22   8- 9- 5  32:29 + 3
 5.BSG Chemie Böhlen                24  22  10- 4- 8  42:33 + 9
 6.1. FC Magdenburg II              23  22   9- 5- 8  35:29 + 6
 7.BSG Lokomotive Stendal           23  22  10- 3- 9  27:30 - 3
 8.BSG Stahl Brandenburg            22  22  10- 2-10  35:25 +10
 9.BSG Stahl Blankenburg            22  22   9- 4- 9  25:27 - 2
------------------------------------------------------------------
10.1. FC Lokomotive Leipzig II      20  22   7- 6- 9  32:37 - 5 --
11.BSG Lokomotive/Vor. Halberstadt   8  22   2- 4-16  19:49 -30 --
12.BSG Lokomotive Leipzig-Ost        7  22   2- 3-17  17:69 -52 --

TOP-SCORERS :
Hartmut Pelka (Ch.Leipzig)          18
Bernd Trunzer (Ch.Leipzig)          13
Jürgen Grzega (Dy.Eisleben)         13
Peter Ozik (St.Brandenburg)         12
Günter Dobmeier (Ch.Böhlen)         11

DDR-LIGA - Staffel D
                               EnC LoD DyD SaZ MoW ASP Grö WiA MoB ABS LoC MoG
 1. BSG Energie Cottbus        XXX 4:1 1:1 3:0 1:1 1:1 2:1 2:1 3:1 1:1 4:1 6:0
 2. FSV Lokomotive Dresden     3:1 XXX 0:2 1:2 3:0 3:2 2:1 2:0 1:1 1:1 0:0 5:0
 3. SG Dynamo Dresden II       1:3 1:2 XXX 4:0 1:0 2:1 0:1 3:2 1:1 2:1 5:0 6:0
 4. BSG Sachsenring Zwickau II 1:1 2:1 0:0 XXX 1:0 2:2 3:0 1:1 1:1 3:1 4:2 2.1
 5. BSG Motor Werdau           2:5 2:3 4:1 0:1 XXX 5:4 3:2 4:0 3:0 3:1 4:2 4:0
 6. BSG Aktivist Schwarze P.   1:1 2:0 1:2 3:0 1:1 XXX 1:1 2:1 2:1 0:0 2:0 1:0
 7. TSG Gröditz                0:1 1:2 3:0 1:1 2:3 2:2 XXX 2:1 3:0 2:0 6:0 1:0
 8. BSG Wismut Aue II          2:2 1:1 4:0 3:1 3:0 1:1 2:1 XXX 0:1 1:0 2:0 8:0
 9. BSG Motor Bautzen          0:0 2:3 0:1 0:3 2:2 1:0 0:0 1:1 XXX 3:1 1:0 2:0
10. BSG A. Brieske-Senftenberg 0:2 0:1 0:1 4:0 3:0 0:0 3:0 1:0 0:0 XXX 3:1 3:1
11. BSG Lokomotive Cottbus     1:3 0:2 1:1 0:3 3:3 2:0 1:1 1:1 2:3 2:0 XXX 1:2
12. BSG Motor Germania Karl MS 1:3 0:1 0:4 1:1 1:3 1:1 1:6 1:1 1:0 0.3 2:3 XXX

TABLE :
 1.BSG Energie Cottbus              34  22  13- 8- 1  50:21 +29 ++
------------------------------------------------------------------
 2.FSV Lokomotive Dresden           30  22  13- 4- 8  38:25 +13
 3.SG Dynamo Dresden II             28  22  12- 4- 6  39:25 +14
 4.BSG Sachsenring Zwickau II       27  22  10- 7- 5  32:30 + 2
 5.BSG Motor Werdau                 24  22  10- 4- 8  47:40 + 7
 6.BSG Aktivist Schwarze Pumpe      22  22   6-10- 6  30:27 + 3
 7.TSG Gröditz                      21  22   8- 5- 9  37:28 + 9
 8.BSG Wismut Aue II                21  22   7- 7- 8  36:27 + 9
 9.BSG Motor Bautzen                20  22   6- 8- 8  21:28 - 7
------------------------------------------------------------------
10.BSG Aktivist Brieske-Senftenberg 19  22   7- 5-10  26:24 + 2 --
11.BSG Lokomotive Cottbus           11  22   3- 5-14  23:52 -29 --
12.BSG Motor Germania Karl Marx S.   7  22   2- 3-17  13:65 -52 --

TOP-SCORERS :
Erhard Gröger (En.Cottbus)          13
Kurt Hartung (Lok.Dresden)           9
Peter Brändel (Mo.Werdau)            9
Klaus Grebasch (En.Cottbus)          9
Rainhard Waschnik (Ak.Schwarze P.)   9
Frank Stein (Wi.Aue II)              9

DDR-LIGA - Staffel E
                               WiG MoS VoP CZJ MNW ZeS ChZ MoH KWT RWE MoS Ruh
 1. BSG Wismut Gera            XXX 3:1 3:1 3:2 5:0 1:0 4:0 4:0 2:0 3:1 5:0 4:1
 2. BSG Motor Suhl             2:2 XXX 4:1 5:2 0:1 1:1 1:0 3:1 1:2 5:0 3:0 5:0
 3. ASG Vorwärts Plauen        1:1 3:2 XXX 3:0 3:0 2:2 1:0 4:0 1:0 2:1 1:2 4:1
 4. FC Carl-Zeiss-Jena II      1:1 1:0 2:0 XXX 2:1 2:1 0:0 1:1 3:1 3:0 6:0 0:1
 5. BSG Motor Nordhausen-West  0:4 2:2 2:0 0:1 XXX 2:2 2:0 6:2 2:2 1:0 5:2 1:0
 6. BSG Zetronik Sömmerda      2:3 1:1 1:0 0:0 0:1 XXX 1:1 1:1 3:1 2:1 3:1 3:1
 7. BSG Chemie Zeitz           2:1 1:1 1:1 3:3 0:0 0:0 XXX 2:1 2:0 1:1 4:1 1:1
 8. BSG Motor Hermsdorf        2:3 1:0 2:2 3:3 5:2 1:3 2:0 XXX 2:1 2:0 6:2 2:0
 9. BSG Kali Werra Tiefenort   2:1 0:4 1:3 1:1 2:2 4:1 2:3 2:0 XXX 2:1 3:1 3:1
10. FC Rot-Weiss Erfurt II     1:1 1:3 3:2 1:0 2:3 1:0 5:0 1:1 1:0 XXX 3:1 1:0
11. BSG Motor Steinach         1:2 1:8 1:7 1:1 2:0 2:1 4:2 2:3 1:1 2:2 XXX 0:0
12. TSG Ruhla                  0:1 1:1 3:6 1:2 2:1 0:0 2:7 3:1 0:2 0:2 2:2°XXX

NOTE :
°TSG Ruhla - Motor Steinach played in Tiefenort.

TABLE :
 1.BSG Wismut Gera                  36  22  16- 4- 2  57:20 +37 °°
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor Suhl                   26  22  10- 6- 6  53:25 +28
 3.ASG Vorwärts Plauen              26  22  11- 4- 7  48:32 +16
 4.FC Carl-Zeiss-Jena II            26  22   9- 8- 5  48:32 +16
 5.BSG Motor Nordhausen-West        23  22   9- 5- 8  34:38 - 4     (BSG Motor Nordhausen)
 6.BSG Zetronik Sömmerda            21  22   6- 9- 7  28:27 + 1
 7.BSG Chemie Zeitz                 21  22   6- 9- 7  30:34 - 4
 8.BSG Motor Hermsdorf              21  22   8- 5- 9  39:45 - 5
 9.BSG Kali Werra Tiefenort         20  22   8- 4-10  32:36 - 4
------------------------------------------------------------------
10.FC Rot-Weiss Erfurt II           20  22   8- 4-10  29:34 - 5 --
11.BSG Motor Steinach               13  22   4- 5-13  29:68 -39 --
12.TSG Ruhla                        11  22   3- 5-14  20:49 -29 --

TOP-SCORERS :
Gerd Stuppert (Wi.Gera)             12
Lothar Stahl (Mo.Hermsdorf)         11
Lothar Bach (Wi.Gera)               11
Erhard Mosert (Mo.Suhl)             10

Aufstiegsrunde zur Oberliga 
                               ChL EnC WiG DyS UnB
1. BSG Chemie Leipzig          XXX 3:0 1:2 1:0 2:0    12  8  5-2-1  12: 5  +7  ++++
2. BSG Energie Cottbus         0:1 XXX 2:0 5:1 2:0     9  8  4-1-3  15:10  +5  ++++
3. BSG Wismut Gera             2:2 3:0 XXX 1:2 3:1     8  8  3-2-3  12:10  +2
4. SG Dynamo Schwerin          0:1 1:1 1:0 XXX 1:5     7  8  3-1-4   8:15  -7
5. 1. FC Union Berlin          1:1 1:5 1:1 1:2 XXX     4  8  1-2-5  10:17  -7

Relegated from Oberliga :
   FC Hansa Rostock
   ASG Vorwärts Stralsund
Promoted to Oberliga :
   BSG Chemie Leipzig
   BSG Energie Cottbus
Promoted to DDR-LIGA :
   BSG Einheit Pankow Berlin
   BSG Energie Cottbus II
   BSG Stahl Riesa II
   BSG Motor Weimar
   BSG Motor Eberswalde
   BSG Chemie Schwarza
   Hallescher FC Chemie II
   BSG Aktivist Espenhain
   BSG Einheit Wernigerode
   BSG Nord "Max Matern" Torgelow
   BSG Einheit Güstrow
   BSG Einheir Grevesmühlen
   FC Karl-Marx-Stadt II
   BSG Motor Veilsdorf
   BSG Chemie Premnitz
Relegated to Bezirksliga :
   FC Hansa Rostock II
   BSG Aufbau Boitzenburg
   BSG Verkehrs-Betriebe Waren
   BSG Motor Ludwigsfelde
   BSG NARVA Berlin
   BSG Aufbau Schwedt
   1. FC Lokomotive Leipzig II
   BSG Lokomotive/Vorwärts Halberstadt
   BSG Lokomotive Leipzig-Ost
   BSG Aktivist Brieske-Senftenberg
   BSG Lokomotive Cottbus
   BSG Motor Germania Karl Marx Stadt
   FC Rot-Weiss Erfurt II
   BSG Motor Steinach
   TSG Ruhla

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : 1. FC Union Berlin II (runners-up BSG Einheit Pankow promoted)
 Cottbus        : BSG Energie Cottbus II
 Dresden        : BSG Stahl Riesa II
 Erfurt         : BSG Motor Weimar
 Frankfurt      : BSG Motor Eberswalde
 Gera           : BSG Wismut Gera II    (runners-up BSG Chemie Schwarza promoted)
 Halle          : Hallescher FC Chemie II
 K.M.Stadt      : FC Karl-Marx-Stadt II
 Leipzig        : BSG Aktivist Espenhain
 Magdeburg      : BSG Einheit Wernigerode
 Neubrandenburg : BSG Nord "Max Matern" Torgelow
 Potsdam Nord   : BSG Chemie Premnitz
 Potsdam Süd    : BSG Motor Süd-Brandenburg
 Rostock Ost    : ASG Vorwärts Stralsund II (BEZIRKSMEISTER)
 Rostock West   : BSG Einheit Grevesmühlen +++
 Schwerin       : BSG Einheit Güstrow
 Suhl           : BSG Motor Veilsdorf


1975/76

DDR-LIGA - Staffel A
                               HaR VoS PoN Wis DyS KKW SHR BaR EiG EGr NoT LoB
 1. FC Hansa Rostock           XXX 2:2 3:1 5:1 2:0 3:2 4:0 2:0 6:0 2:0 8:0 5:2
 2. ASG Vorwärts Stralsund     0:2 XXX 5:2 2:0 0:0 1:2 4:1 4:0 5:1 5:2 6:1 1:0
 3. BSG Post Neubrandenburg    0:0 1:1 XXX 1:0 7:1 2:1 0:0 5:0 3:1 3:0 5:0 6:0
 4. TSG Wismar                 2:3 2:1 0:1 XXX 2:0 1:0 2:1 5:0 2:1 3:2 3:0 2:0
 5. SG Dynamo Schwerin         0:0 1:3 3:2 1:2 XXX 4:0 6:1 4:0 1:2 1:0 6:0 4:1
 6. BSG KKW Greifswald         1:1 0:1 1:3 1:2 1:1 XXX 0:0 4:1 1:1 2:1 4:0 2:0
 7. BSG Schiffahrt/Hafen Ro.   2:3 1:3 0:0 3:3 0:0 1:1 XXX 1:1 1:1 2:0 3:0 3:2
 8. TSG Bau Rostock            0:1 1:3 1:4 2:2 3:2 2:2 3:3 XXX 2:0 1:2 6:1 2:0
 9. BSG Einheit Güstrow        1:1 1:3 1:3 2:3 0:5 2:1 2:0 1:2 XXX 2:2 1:1 2:2
10. BSG Einheit Grevesmühlen   1:3 1:2 1:4 0:6 1:3 0:1 1:2 0:1 0:2 XXX 1:4 1:0
11. BSG Nord "Max Matern" Tor. 2:4 0:4 1:2 0:2 2:4 1:4 3:0 0:0 0:0 1:2 XXX 4:0
12. BSG Lokomotive Bergen      0:5 0:2 1:4 1:3 1:2 1:1 1:2 2:3 3:3 0:1 2:0 XXX

TABLE :
 1.FC Hansa Rostock                 39  22  17- 5- 0  65:17 +48 ++
------------------------------------------------------------------
 2.ASG Vorwärts Stralsund           35  22  16- 3- 3  58:21 +37
 3.BSG Post Neubrandenburg          34  22  15- 4- 3  59:21 +38
 4.TSG Wismar                       32  22  15- 2- 5  48:27 +21
 5.SG Dynamo Schwerin               26  22  11- 4- 7  49:30 +19
 6.BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald   21  22   7- 7- 8  32:29 + 3
 7.BSG Schiffahrt/Hafen Rostock     19  22   5- 9- 8  27:40 -13
 8.TSG Bau Rostock                  19  22   7- 5-10  31:48 -17
 9.BSG Einheit Güstrow              16  22   4- 8-10  27:47 -20
10.BSG Einheit Grevesmühlen          9  22   4- 1-17  19:50 -31
11.BSG Nord "Max Matern" Torgelow    9  22   3- 3-16  21:67 -56
------------------------------------------------------------------
12.BSG Lokomotive Bergen             5  22   1- 3-16  19:58 -39 --

TOP-SCORES :
Michael Jendrusch (Post N.)         21
Hans-Joachim Fröck (TSG Wismar)     18
Hans-Jürgen Pohl (Dy.Schwerin)      17
Wolfgang Rahn (Hansa R.)            16
Franz Strahl (Post N.)              11
Hartwig Klatt (Ei.Güstrow)          10

DDR-LIGA - Staffel B
                               UnB StE BeD VoN MoE StH VoF DyF MoB StF EAB EPB
 1. 1.FC Union Berlin          XXX 2:2 0:1 1:0 3:2 5:2 1:3 2:3 2:1 6:1 1:0 2:0
 2. BSG Stahl Eisenhüttenstadt 2:0 XXX 2:1 3:3 0:1 3:1 2:2 3:1 1:0 4:1 9:0 1:0
 3. Berliner FC Dynamo II      0:0 0:1 XXX 3:0 1:2 3:2 3:2 6:2 3:1 2:0 2:1 2:1
 4. ASG Vorwärts Neubrandenbu. 0:1 4:3 2:2 XXX 3:1 1:1 3:1 0:5 2:0 2:0 3:1 1:1
 5. BSG Motor Eberswalde       0:4 2:1 2:0 0:2 XXX 0:3 0:4 1:0 2:3 3:2 4:1 2:1
 6. BSG Stahl Henningsdorf     1:3 2:0 2:0 1:2 0:2 XXX 1:1 5:2 4:1 2:1 5:1 5:0
 7. FC Vorwärts Frankfurt II   1:3 1:1 1:0 1:3 0:0 2:1 XXX 1:2 0:0 3:1 5:1 1:2
 8. SG Dynamo Fürstenwalde     0:0 2:3 1:1 1:3 1:1 2:2 0:3 XXX 2:0 2:0 5:1 3:1
 9. BSG Motor Babelsberg       1:1 2:1 0:2 1:1 1:1 1:2 2:0 3:1 XXX 4:1 4:0 3.1
10. BSG Stahl Finow            0:2 0:0 2:1 1:0 1:1 1:0 1.0 1:1 2:0 XXX 1:1 3:2
11. BSG EAB Lichtenberg 47 B.  0:0 0:1 0:1 3:2 2:1 1:4 5:3 2:0 1:1 0:1 XXX 3:1
12. BSG Einheit Pankow Berlin  0:2 1:4 0:1 1:2 1:5 3:2 0:3 0:1 0:0 1:1 1:0 XXX

TABLE :
 1.1.FC Union Berlin                31  22  13- 5- 4  41:20 +21 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       29  22  12- 5- 5  47:26 +21
------------------------------------------------------------------
 3.Berliner FC Dynamo II            27  22  12- 3- 7  35:24 +11 --
------------------------------------------------------------------
 4.ASG Vorwärts Neubrandenburg      27  22  11- 5- 6  39:32 + 7
 5.BSG Motor Eberswalde             24  22  10- 4- 8  33:34 - 1
 6.BSG Stahl Henningsdorf           23  22  10- 3- 9  48:35 +13
------------------------------------------------------------------
 7.FC Vorwärts Frankfurt II         21  22   8- 5- 9  38:32 + 6 --
------------------------------------------------------------------
 8.SG Dynamo Fürstenwalde           21  22   8- 5- 9  37:39 - 2
 9.BSG Motor Babelsberg             20  22   7- 6- 9  29:30 - 1
10.BSG Stahl Finow                  19  22   7- 5-10  22:37 -15
11.BSG EAB Lichtenberg 47 Berlin    13  22   5- 3-14  24:55 -31
------------------------------------------------------------------
12.BSG Einheit Pankow Berlin         9  22   3- 3-16  18:47 -29 --

TOP-SCORERS :
Wolfgang Herlitscke (S.Henningsdorf)17
Peter Zierau (S.Eisenhüttenstadt)   14
Michael Jakob (EAB 47)              13
Wolf-Rüdiger Netz (Union B.)        13
Hartwig Köpcke (S.Eisenhüttenstadt) 12
Gerald Schwierske (Dy.Fürstenwalde) 12

DDR-LIGA - Staffel C
                               HaC Mag VoD DyE LoS EiW CBS StB SBl VeW AkE ChP
 1. Hallescher FC Chemie II    XXX 4:0 1:1 2:0 3:1 1:0 2:0 2:1 2:2 3:1 2:0 3:0
 2. 1.FC Magdeburg  II         2:3 XXX 1:1 1:1 0:0 3:2 3:1 2:0 3:0 0:0 2:2 3:0
 3. ASG Vorwärts Dessau        2:2 0:2 XXX 1:0 0:0 2:1 2:2 0:0 1:0 1:0 2:1 3:0
 4. SG Dynamo Eisleben         3:0 4:3 3:0 XXX 4:1 1:2 1:2 1:1 4:0 3:1 5:1 4:3
 5. BSG Lokomotive Stendal     1:1 1:1 0:0 2:3 XXX 6:0 4:0 1:1 2:1 2:2 5:1 0:0
 6. BSG Einheit Wernigerode    0:1 1:0 5:1 3:2 0:4 XXX 2:2 4:0 2:0 5:1 2:0 2:2
 7. BSG Chemie Buna Schkopau   3:0 1:0 1:2 1:1 1:1 2:4 XXX 2:3 2:0 6:0 4:1 5:2
 8. BSG Stahl Brandenburg      1:3 1:1 1:1 1:2 2:0 2:2 5:1 XXX 3:2 6:3 2:2 1:1
 9. BSG Stahl Blankenburg      1:1 2:0 1:0 1:0 1:1 3:1 2:2 0:0 XXX 3:1 2:0 2:0
10. BSG C/M Veritas Wittenb.   3:2 1:2 1:0 2:1 3:0 3:0 3:2 0:0 0:1 XXX 2:1 1:1
11. BSG Aktivist Espenhain     1:6 1:3 0:0 0:0 0:1 1:0 0:1 4:1 0:0 2:2 XXX 2:1
12. BSG Chemie Premnitz        1:0 3:5 0:4 2:0 0:0 1:2 1:1 0:2 1:0 2:2 2:3 XXX

TABLE :
 1.Hallescher FC Chemie II          31  22  13- 5- 4  44:24 +20 --
 2.1.FC Magdeburg II                25  22   9- 7- 6  37:29 + 8 --
------------------------------------------------------------------
 3.ASG Vorwärts Dessau              25  22   8- 9- 5  24:22 + 2 °°
------------------------------------------------------------------
 4.SG Dynamo Eisleben               24  22  10- 4- 8  43:30 +13
 5.BSG Lokomotive Stendal           23  22   6-11- 5  33:24 + 9
 6.BSG Einheit Wernigerode          23  22  10- 3- 9  40:38 + 2
 7.BSG Chemie Buna Schkopau         22  22   8- 6- 8  42:39 + 3
 8.BSG Stahl Brandenburg            22  22   6-10- 6  34:34 =
 9.BSG Stahl Blankenburg            22  22   8- 6- 8  24:26 - 2
10.BSG C/M Veritas Wittenberge      20  22   7- 6- 9  32:43 -11
11.BSG Aktivist Espenhain           14  22   4- 6-12  23:45 -22
------------------------------------------------------------------
12.BSG Chemie Premnitz              13  22   3- 7-12  23:45 -22 --

TOP-SCORERS :
Heinz Oezle (Magdeburg II)          15
Jürgen Ganz (HCF Chemie II)         12
Lutz Brauner (Ch.Buna S.)           11
Hans-Jürgen Nasarek (Veritas W.)    10
Rüdiger Bast (Lo.Stendal)            9
Werner Drews (Ei.Wernigerode)        9

DDR-LIGA - Staffel D
                               MoW WiG ChB DyD WiA StR LoD VoP Grö ASP EnC MoB
 1. BSG Motor Werdau           XXX 0:0 3:1 0.0 3:0 2:1 5:0 2:0 8:3 2:0 3:1 6:0
 2. BSG Wismut Gera            2:2 XXX 0:0 1:0 1:0 1:0 3.1 3:0 1:1 3:1 3:0 5:0
 3. BSG Chemie Böhlen          1:2 2:1 XXX 3:1 2:0 3:2 5:2 1:1 5:1 6:1 2:1 8:0
 4. SG Dynamo Dresden II       1:0 8:1 1:0 XXX 0:0 1:2 2:2 2:2 1:0 3:3 1:0 4:1
 5. BSG Wismut Aue II          0:2 0:2 3:3 2:1 XXX 0:1 1:0 3:2 0:0 2:1 2:1 5:1
 6. BSG Stahl Riesa II         1:3 2:0 2:1 2:2 3:3 XXX 3:3 1:3 4:3 1:0 1:2 1:0
 7. FSV Lokomotive Dresden     3:1 0:3 0:2 3:3 1:0 2:4 XXX 1:0 0:0 1:0 0:0 2:0
 8. ASG Votrwärts Plauen       1:1 0:4 1:1 1:3 1:2 4:2 1:2 XXX 3:2 4:1 1:0 3:0
 9. TSG Gröditz                0:1 0:1 0:0 2:1 0:1 3:3 4:3 3:2 XXX 2:0 1:0 3:0
10. BSG Aktivist Schwarze P.   0:1 1:0 1:0 2:7 0:0 2:0 3:1 2:1 2:0 XXX 2:1 1:0
11. BSG Energie Cottbus II     0:1 0:0 1:1 2:0 1:1 2:1 0:1 1:1 1:1 3:2 XXX 3:1
12. BSG Motor Bautzen          2:2 1:1 0:4 0:5 1:4 1:2 1:4 1:2 1:1 0:0 0:4 XXX

TABLE :
 1.BSG Motor Werdau                 35  22  15- 5- 2  50:17 +33 °°
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Wismut Gera                  30  22  12- 6- 4  36:19 +17
 3.BSG Chemie Böhlen                28  22  11- 6- 5  51:24 +27
------------------------------------------------------------------
 4.SG Dynamo Dresden II             25  22   9- 7- 6  47:29 +18 --
 5.BSG Wismut Aue II                24  22   9- 6- 7  29:27 + 2 --
 6.BSG Stahl Riesa II               22  22   9- 4- 9  39:41 - 2 --
------------------------------------------------------------------
 7.FSV Lokomotive Dresden           21  22   8- 5- 9  32:41 - 9
 8.ASG Votrwärts Plauen             19  22   7- 5-10  34:38 - 4
 9.TSG Gröditz                      19  22   6- 7- 9  30:38 - 8
10.BSG Aktivist Schwarze Pumpe      19  22   8- 3-11  25:38 -13
------------------------------------------------------------------
11.BSG Energie Cottbus II           18  22   6- 6-10  24:26 - 2 --
12.BSG Motor Bautzen                 4  22   0- 4-18  11:70 -59 --

TOP-SCORERS :
Klaus Havenstein (Ch.Böhlen)        15
Volkmar Woßmann (TSG Gröditz)       15
Peter Brändel (Mo.Werdau)           14
Mathias Donix (Dy.Dresden II)       13
Rainer Bieleke (Dy.Dresden II)      12
Ludwig Hofmann (Vo.Plauen)          11

DDR-LIGA - Staffel E
                               CZJ MoS ChZ ZeS MoN KMS MoW SaZ MoH KWT MoV ChS
 1. FC Carl Zeiss Jena II      XXX 4:1 0:1 4:2 3.0 1:0 1:0 2:0 6:1 4:3 4:0 1.1
 2. BSG Motor Suhl             1:0 XXX 1:0 3:3 1:0 2:2 3:1 4:0 4:1 2:2 0:1 3:0
 3. BSG Chemie Zeitz           0:0 1:1 XXX 2:0 3:0 1:0 1:0 6:1 3:0 0:0 4:2 3:1
 4. BSG Zetronik Sömmerda      2:2 1:3 3:2 XXX 1:0 2:4 2:1 2:1 5:1 1:0 6:1 1:0
 5. BSG Motor Nordhausen       1:1 1:1 1:1 2:3 XXX 0:0 2:0 3:0 1:0 3:2 4:0 2:0
 6. FC Karl-Marx-Stadt II      0:3 2:2 1:1 2:1 1:2 XXX 2:0 1:0 4:0 1:0 1:1 0:1
 7. BSG Motor Weimar           0:0 1:0 1:1 1:0 2:2 1:0 XXX 3:0 0:1 3:1 1:1 3:0
 8. BSG Sachsenring Zwickau II 2:0 1:2 2:0 2:0 2:2 2:1 0:1 XXX 1:0 3:3 2:0 3:1
 9. BSG Motor Hermsdorf        1:3 2:2 0:0 0:0 2:0 3:3 1:1 1:2 XXX 1:1 3:0 2:1
10. BSG Kali Werra Tiefenort   1:2 2:2 1:0 1:1 1:1 0:2 2:1 0:1 2:0 XXX 1:1 2:1
11. BSG Motor Veilsdorf        2:1 2:8 1:4 1:2 1:1 3:2 1:0 2:2 1:5 3:0 XXX 0:0
12. BSG Chemie Schwarza        0:1 2:3 1:0 3:1 2:2 1:2 0:0 3:1 0:1 0:0 1:0 XXX

TABLE :
 1.FC Carl Zeiss Jena II            31  22  13- 5- 4  43:19 +24 --
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor Suhl                   30  22  11- 8- 3  49:29 +20 °°
 3.BSG Chemie Zeitz                 27  22  10- 7- 5  34:17 +17
 4.BSG Zetronik Sömmerda            24  22  10- 4- 8  39:36 + 3
 5.BSG Motor Nordhausen             23  22   7- 9- 6  30:27 + 3
------------------------------------------------------------------
 6.FC Karl-Marx-Stadt II            22  22   8- 6- 8  31:27 + 4 --
------------------------------------------------------------------
 7.BSG Motor Weimar                 20  22   7- 6- 9  21:21 =
------------------------------------------------------------------
 8.BSG Sachsenring Zwickau II       20  22   9- 3-10  28:37 - 9 --
------------------------------------------------------------------
 9.BSG Motor Hermsdorf              18  22   6- 6-10  26:40 -14
10.BSG Kali Werra Tiefenort         17  22   4- 9- 9  25:33 - 8
11.BSG Motor Veilsdorf              16  22   5- 6-11  24:52 -28
------------------------------------------------------------------
12.BSG Chemie Schwarza              15  22   5- 5-12  19:31 -12 --

TOP-SCORERS :
Gerd Stieler (Ze.Sömmerda)          16
Manfred Schütze (Mo.Nordhausen)     15
Klaus-Dieter Boelssen (Mo.Suhl)     10
Rainer Hollstein (Ch.Zeitz)          9
Walter Heintz (Ze.Sömmerda)          9

Aufstiegsrunde zur Oberliga 
                               HaR UnB MoW MoS VoD
1. FC Hansa Rostock            XXX 3:0 3:1 5:1 2:2    13  8   5-3-0  20: 8 +12 ++++
2. 1. Union Berlin             1:1 XXX 0:0 1:0 4:0    12  8   5-2-1  13: 8 + 5 ++++
3. BSG Motor Werdau            2:3 1:2 XXX 5:2 3:1     7  8   3-1-4  14:13 + 1
4. BSG Motor Suhl              1:1 2:3 2:1 XXX 2:1     5  8   2-1-5  12:21 - 9
5. ASG Vorwärts Dessau         0:2 1:2 0:1 4:2 XXX     3  8   1-1-6   9:18 - 9

Relegated from Oberliga :
   BSG Chemie Leipzig
   BSG Energie Cottbus
Promoted to Oberliga :
   FC Hansa Rostock
   1. Union Berlin
Promoted to DDR-LIGA :
   BSG Rotation Berlin
   BSG Aktivist Brieske-Senftenberg
   BSG Fortschritt Bischofswerda
   BSG Umformtechnik Erfurt
   BSG Aufbau Schwedt
   BSG Fortschritt Weida
   BSG Stahl Thale
   BSG Fortschritt Krumhermersdorf
   BSG Motor Altenburg
   BSG Lokomotive/Vorwärts Halberstadt
   TSG Neustrelitz
   BSG Motor Henningsdorf
   Rotes Banner Triwillershagen
   BSG Motor Schwerin
   BSG Chemie IW Ilmenau
Relegated to Bezirksliga :
   BSG Lokomotive Bergen
   Berliner FC Dynamo II
   FC Vorwärts Frankfurt  II
   BSG Einheit Pankow Berlin
   Hallescher FC Chemie II
   1.FC Magdeburg  II
   BSG Chemie Premnitz
   SG Dynamo Dresden II
   BSG Wismut Aue II
   BSG Stahl Riesa II
   BSG Energie Cottbus II
   BSG Motor Bautzen
   FC Carl Zeiss Jena II
   FC Karl-Marx-Stadt II
   BSG Sachsenring Zwickau II
   BSG Chemie Schwarza

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : BSG Rotation Berlin
 Cottbus        : BSG Aktivist Brieske-Senftenberg
 Dresden        : BSG Fortschritt Bischofswerda
 Erfurt         : FC Rot-Weiss Erfurt II (runners-up BSG Umformtechnik Erfurt promoted)
 Frankfurt      : BSG Aufbau Schwedt
 Gera           : BSG Wismut Gera II (3rd placed BSG Fortschritt Weida promoted;
                                      runners-up were Carl-Zeiss 3)
 Halle          : BSG Stahl Thale
 K.M.Stadt      : BSG Fortschritt Krumhermersdorf
 Leipzig        : 1. FC Lokomotive Leipzig (runners-up BSG Motor Altenburg promoted)
 Magdeburg      : BSG Lokomotive/Vorwärts Halberstadt
 Neubrandenburg : TSG Neustrelitz
 Potsdam Süd    : BSG Motor Henningsdorf (Bezirksmeister and Promoted)
 Potsdam Nord   : BSG Motor Ludwigsfelde
 Rostock Ost    : ASG Vorwärts Stralsund II (Bezirkmeister) )
 Rostock West   : FC Hansa Rostock II  (3rd-placed Rostock-Ost Rotes Banner Triwillershagen promoted)
 Schwerin       : BSG Motor Schwerin
 Suhl           : BSG Chemie IW Ilmenau

NOTE :
After this season a new championship for the second teams is organised;
therefore all these teams were "relegated" to this new format, and therefore
only the last teams have been relegated.


1976/77

DDR-LIGA - Staffel A

                               VoS DyS PoN BaR Wis KKW SHR EiG RBT MoS EiG NoT
 1. ASG Vorwärts Stralsund     XXX 0:0 2:1 0:2 5:0 1:1 6:1 3:0 6:0 4:0 7:0 4:0
 2. SG Dynamo Schwerin         1:4 XXX 1:0 3:1 1:2 3:0 2.1 3:1 6:1 7:1 5:0 5:2
 3. BSG Post Neubrandenburg    0:1 2:2 XXX 4:0 1:1 2:2 1:1 8:0 4:1 7:0 4:0 4:0
 4. TSG Bau Rostock            1:1 1:0 2:3 XXX 4:1 1:1 0:2 3:0 3:0 1:1 2:1 6:2
 5. TSG Wismar                 0:0 0:2 1:2 4:2 XXX 3:1 1:0 2:2 9:2 2:2 4:0 5:2
 6. BSG Kernkraftwerk Greif.   1:3 1:1 1:1 1:1 3:3 XXX 2:1 7:1 7:0 1:0 4:0 1:0
 7. BSG Schiffahrt/Haven R.    1:1 1:1 1:1 1:2 1:1 0:1 XXX 6:0 5:3 3:1 2:1 3:0
 8. BSG Einheit Güstrow        0:2 0:4 1:2 0:1 1:1 2:1 3:2 XXX 2:1 1:0 1:1 2:1
 9. BSG Rotes Banner Trinwil.  2:3 0:1 0:3 0:1 2:1 0:4 3:1 2:0 XXX 3:0 2:4 3:2
10. BSG Motor Schwerin         0:5 0:1 1:6 1:3 2:3 2:2 2:2 1:2 3:1 XXX 3:3 4:2
11. BSG Einheit Grevesmühlen   1:1 1:2 1:4 2:3 0:4 3:1 0:1 2:3 0:2 2:2 XXX 2:0
12. BSG Nord "Max Matern" Tor. 2:8 1:3 0:5 0:4 1:2 1:2 2:3 1:5 1:3 2:2 2:1 XXX

TABLE :
 1.ASG Vorwärts Stralsund              36  22  15- 6- 1  67:14 +53 °°
---------------------------------------------------------------------
 2.BSG Dynamo Schwerin                 34  22  15- 4- 3  54:20 +34
 3.BSG Post Neubrandenburg             32  22  13- 6- 3  65:19 +45
 4.TSG Bau Rostock                     30  22  13- 4- 5  44:28 +16
 5.TSG Wismar                          27  22  10- 4- 5  50:16 +14
 6.BSG Kernkraftwerk Greifwald         26  22   9- 8- 5  45:29 +16
 7.BSG Schiffahert/Haven Rostock       22  22   8- 6- 8  39:34 + 5
 8.BSG Einheit Güstrow                 19  22   8- 3-11  27:54 -27
 9.BSG Rotes Banner Trinwillhershagen  14  22   7- 0-15  31:66 -35
---------------------------------------------------------------------
10.BSG Motor Schwerin                  11  22   2- 7-13  28:63 -35 --
11.BSG Einheit Grevesmühlen            10  22   3- 4-15  25:59 -34 --
12.BSG Nord "Max Matern" Torgelow       3  22   1- 1-20  24:77 -53 --

TOP-SCORERS :
Hans-Jürgen Pohl (Dy.Schwerin)      22
Michael Jendrusch (Post N.)         22
Josef Neubauer (Bau Rostock)        17
Rüdiger Kaschke (V.Stralsund)       15
Hans-Joachim Fröck (Wismar)         13

DDR-LIGA - Staffel B
                               StH StE VoN MoE MoB RoB AuS MoH DyF Neu StF EAB
 1. BSG Stahl Henningsdorf     XXX 1:0 0:1 4:1 2:1 0:2 3:0 1:1 2:1 3:0 6:1 6:1
 2. BSG Stahl Eisenhüttensta. 2:0 XXX 4:1 1:0 0:0 2:0 2:0 5:0 3:1 7:0 2:0 6:0
 3. ASG Vorwärts Neubranden.   4:3 0:1 XXX 1:0 1:0 2:0 6:1 1:1 2:1 3:0 0:0 3:0
 4. BSG Motor Eberswalde       0:2 4:1 1:1 XXX 3:0 2:0 1:1 5:2 1:0 5:1 1:0 3:0
 5. BSG Motor Babelsberg       2:1 0:0 1:2 2:0 XXX 3:1 1:5 2:1 5:0 0:0 6:0 3:2
 6. BSG Rotation Berlin        2:3 1:1 2:1 1:3 4:4 XXX 2:0 1:0 0:1 2:0 0:0 2:0
 7. BSG Aufbau Schwedt         (1) 0:2 1:0 0:1 3:3 1:1 XXX 3:2 4:3 1:0 2:0 1:2
 8. BSG Motor Henningsdorf     0:1 1:0 0:3 1:1 0:0 1:0 0:2 XXX 2:2 3:0 1:0 4:1
 9. SG Dynamo Fürstenwalde     0:0 0:3 1:3 3:1 1:0 1:2 1:3 5:1 XXX 4:2 1:1 4:0
10. TSG Neustrelitz            1:2 1:0 3:2 1:1 1:3 1:2 3:0 1:0 0:0 XXX 4:2 2:1
11. BSG Stahl Finow            1:2 0:3 2:2 2:0 4:1 1:1 2:1 1:2 3:5 1:0 XXX 1:3
12. BSG EAB Lichtenberg 47 B.  0:7 2:1 0:2 0:2 0:2 1:3 1:2 1:3 1:0 0:2 3:1 XXX

NOTES :
(1) Aufbau Schwedt - Stahl Henningsdorf (3:0) awarded with 0:0 on Goals 
    and 0-2 on Points for Henningsdorf.

TABLE :
 1.BSG Stahl Henningsdorf           32  22  15- 2- 5  52:21 +31 °°
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       31  22  14- 3- 5  46:12 +34
 3.ASG Vorwärts Neubrandenburg      30  22  13- 4- 5  41:22 +19
 4.BSG Motor Eberswalde             26  22  11- 4- 7  36:24 +12
 5.BSG Motor Babelsberg             24  22   9- 6- 7  39:31 + 8
 6.BSG Rotation Berlin              23  22   9- 5- 8  29:28 + 1
 7.BSG Aufbau Schwedt               21  22   9- 3-10  31:29 + 2
 8.BSG Motor Henningsdorf           19  22   7- 5-10  26:36 -10
 9.SG Dynamo Fürstenwalde           18  22   7- 4-11  35:39 - 4
------------------------------------------------------------------
10.TSG Neustrelitz                  17  22   7- 3-12  23:42 -19 --
11.BSG Stahl Finow                  13  22   4- 5-13  23:46 -23 --
12.EAB Lichtenberg 47 Berlin        10  22   5- 0-17  19:60 -41 --

TOP-SCORERS :
Rainer Hornauer (St.Hennigsdorf)    14
Sigfried Mundt (Eisenhüttenstadt)   11
Peter Zierau (Eisenhüttenstadt)     10
Wolfgang Hefter (Au.Schwedt)        10

DDR-LIGA - Staffel C
                               ChL StB EiW CBS DyE AkE VoD SBr StT VeW LoS LoH
 1. BSG Chemie Leipzig         XXX 3:0 3:1 1:1 2:1 0:0 3:1 3:1 3:0 5:1 1:1 4:1
 2. BSG Stahl Blankenburg      1:4 XXX 3:0 3:0 1:2 2:1 1:1 3:1 3:0 5:0 1:0 3:1
 3. BSG Einheit Wernigerode    4:1 2:1 XXX 1:3 2:2 6:0 4:2 2:0 2:1 5:0 1:1 5:0
 4. BSG Chemie Buna Schkopau   1:2 1:0 0:0 XXX 0:0 2:0 1:1 2:1 1:2 5:0 2:0 3:2
 5. SG Dynamo Eisleben         0:1 0:0 0:1 2:0 XXX 2:0 1:3 1:0 0:0 2:0 1:1 1:0
 6. BSG Aktivist Espenhain     2:0 0:0 4:2 2:1 2:0 XXX 1:1 0:1 4:1 2:1 2:1 2:0
 7. ASG Vorwärts Dessau        0:2 0:4 4:2 1:1 0:2 3:0 XXX 1:1 2:0 2:2 3:1 1:1
 8. BSG Stahl Brandenburg      2:0 2:0 0:0 0:0 1:1 1:0 0:1 XXX 0:1 2:3 3:2 1:1
 9. BSG Stahl Thale            1:1 1:1 2:3 1:2 2:3 0:0 3:0 0:0 XXX 3:2 1:1 2:0
10. BSG C/M Veritas Wittenber. 1:4 0:4 2:1 0:1 1:2 2:1 2:1 1:1 2:1 XXX 1:0 1:0
11. BSG Lokomotive Stendal     2:2 2:4 3:0 3:2 2:0 1:1 0:1 5:1 0:0 0:0 XXX 0:1
12. BSG Lokomotive Halberstadt 0:1 1:1 2:6 0:1 2:3 0:3 2:1 0:2 1:1 1:0 2:1 XXX

TABLE :
 1.BSG Chemie Leipzig               33  22  14- 5- 3  46:22 +24 °°
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Stahl Blankenburg            27  22  11- 5- 6  41:22 +19
 3.BSG Einheit Wernigerode          26  22  11- 4- 7  50:34 +16
 4.BSG Chemie Buna Schkopau         26  22  10- 6- 6  30:22 + 8
 5.SG Dynamo Eisleben               26  22  10- 6- 6  26:21 + 5
 6.BSG Aktivist Espenhain           23  22   9- 5- 6  27:27 =
 7.ASG Vorwärts Dessau              21  22   7- 7- 8  30:34 - 4
 8.BSG Stahl Brandenburg            19  22   6- 7- 9  21:27 - 6
 9.BSG Stahl Thale                  18  22   5- 8- 9  23:31 - 8
------------------------------------------------------------------
10.BSG C/M Veritas Wittenberge      17  22   7- 3-12  22:48 -26 --
11.BSG Lokomotive Stendal           16  22   4- 8-10  27:30 - 3 --
12.BSG Lokomotive Halberstadt       12  22   4- 4-14  18:43 -25 --

TOP-SCORERS :
Klaus Hoppe (Ei.Wernigerode)        12
Hans-Bert Matoul (Ei.Wernigerode)   12
Hans-Jürgen Nasarek (Veritas)       12
Michael Haucke (St.Blankenburg)     11
Lutz Brauner (C.Buna Schkopau)      11

DDR-LIGA - Staffel D
                               ChB LoD VoP ABS EnC Grö MoW ASP FoB MoA FoK
 1. BSG Chemie Böhlen          XXX 2:1 2:1 0:0 3:1 3:0 4:3 3:0 4:0 3:1 6:1
 2. FSV Lokomotive Dresden     0:0 XXX 2:1 2:0 2:1 0:0 3:0 1:1 2:1 5:0 2:0
 3. ASG Vorwärts Plauen        1:4 1:2 XXX 1:1 3:2 4:0 4:1 0:0 6:0 3:1 2:1
 4. BSG Aktivist Brieske-Senf. 0:0 2:1 1:1 XXX 0:0 1:1 4:0 1:1 1:1 3:1 3:0
 5. BSG Energie Cottbus        0:1 0:1 3:4 4:0 XXX 2:0 2:2 0:0 5:1 4:1 8:0
 6. TSG Gröditz                0:5 1:1 1:0 0:2 1:0 XXX 0:1 3:1 2:1 2:2 6:0
 7. BSG Motor Werdau           3:0 4:3 3:2 2:0 0:0 2:4 XXX 0:2 3:1 2:1 1:1
 8. BSG Aktivist Schwarze P.   1:3 0:0 1:2 0:1 1:1 (1) 4:0 XXX 2:2 1:0 5:1
 9. BSG Fortschritt Bischofsw. 4:1 2:4 3:0 1:0 2:2 3:3 0:0 4:0 XXX 0:0 6:0
10. BSG Motor Altenburg        1:4 0:3 1:2 4:0 0:4 3:3 1:1 1:1 2:0 XXX 2:1
11. BSG Fortschritt Krumherme. 3:1 2:1 1:1 2:3 1:6 2:0 1:0 2:2 3:0 1:3 XXX

NOTES :
(1) Aktivist Schwarze Pumpe - TSG Gröditz (3:0) awarded with 0:0 on Goals 
    and 0-2 on Points for Gröditz.

TABLE :
 1.BSG Chemie Böhlen                31  20  14- 3- 3  49:21 +28 ++
------------------------------------------------------------------
 2.FSV Lokomotive Dresden           27  20  11- 5- 4  36:18 +18
 3.ASG Vorwärts Plauen              22  20   9- 4- 7  39:30 + 9
 4.BSG Aktivist Brieske-Senftenberg 22  20   7- 8- 5  23:22 + 1
 5.BSG Energie Cottbus              20  20   7- 6- 7  45:23 +22
 6.TSG Gröditz                      20  20   7- 6- 7  30:33 - 3
 7.BSG Motor Werdau                 19  20   7- 5- 8  28:37 - 9
 8.BSG Aktivist Schwarze Pumpe      17  20   4- 9- 7  23:28 - 5
 9.BSG Fortschritt Bischofswerda    16  20   5- 6- 9  32:40 - 8
------------------------------------------------------------------
10.BSG Motor Altenburg              13  20   4- 5-11  25:43 -18 --
11.BSG Fortschritt Krumhermersdorf  13  20   5- 3-12  23:58 -35 --

TOP-SCORERS :
Erhard Gröger (Energie C.)          15
Klaus Havenstein (Ch.Böhlen)        13
Eberhard Köditz (Ch.Böhlen)         12
Bernd Hubert (Ch.Böhlen)             9
Manfred Zaspel (Ch.Böhlen)           9
Dieter Zeißig (Mo.Altenburg)         9

DDR-LIGA - Staffel E
                               WiG MoS KWT MoN FoW ZeS ChZ MoH MoW ChI UTE MoV
 1. BSG Wismut Gera            XXX 2:1 3:0 4:0 3:1 3:0 3:0 6:0 4:2 3:0 6:1 6:1
 2. BSG Motor Suhl             2:2 XXX 2:1 2:1 8:2 3:2 2:1 4:2 2:0 1:0 1:0 4:1
 3. BSG Kali-Werra Tiefenort   3:1 3:0 XXX 0:1 1:1 2:0 1:0 4:1 1:0 4:1 4:3 4:0
 4. BSG Motor Nordhausen       1:1 2:2 0:0 XXX 2:1 1:1 1:2 2:0 1:1 5:1 2:1 3:2
 5. BSG Fortschritt Weida      1:1 1:1 1:2 4:1 XXX 1:1 1:1 2:2 2:0 2:1 2:1 3:2
 6. BSG Zetronik Sömmerda      4:1 2:3 1:1 0:0 5:1 XXX 3:0 0:1 4:4 4:0 2:1 3:0
 7. BSG Chemie Zeitz           0:0 1:0 0:0 1:1 1:0 0:1 XXX 3:0 3:1 5:0 2:1 5:1
 8. BSG Motor Hermsdorf        0:3 0:5 0:2 0:0 1:1 2:1 0:0 XXX 3:0 3:2 2:0 3:0
 9. BSG Motor Weimar           1:4 1:0 0:1 2:0 3:1 3:0 3:2 1:3 XXX 4:2 3:0 5:0
10. BSG Chemie IW Ilmenau      0:2 4:1 2:0 1:1 0:1 0:1 2:0 3:1 2:1 XXX 2:0 1:1
11. BSG Umform-Technik Erfurt  1:1 0:2 1:2 0:0 0:1 1:1 2:0 3:1 3:0 2:0 XXX 1:1
12. BSG Motor Veilsdorf        0:5 0:2 0:0 1:1 1:3 1:0 2:2 1:2 1:1 1:0 2:2 XXX

TABLE :
 1. BSG Wismut Gera                 35  22  15- 5- 2  64:19 +45 ++
------------------------------------------------------------------
 2. BSG Motor Suhl                  31  22  14- 3- 5  48:28 +20
 3. BSG Kali-Werra Tiefenort        31  22  13- 5- 4  36:18 +18
 4. BSG Motor Nordhausen            23  22   6-11- 5  26:27 - 1
 5. BSG Fortschritt Weida           23  22   8- 7- 7  34:37 - 3
 6. BSG Zetronik Sömmerda           22  22   8- 6- 8  36:29 + 7    (BSG Robotron Sömmerda)
 7. BSG Chemie Zeitz                22  22   8- 6- 8  29:25 + 4
 8. BSG Motor Hermsdorf             20  22   8- 4-10  27:43 -16
 9. BSG Motor Weimar                19  22   8- 3-11  36:39 - 3
------------------------------------------------------------------
10. BSG Chemie IW Ilmenau           14  22   6- 2-14  24:43 -19 --
11. BSG Umform-Technik Erfurt       13  22   4- 5-13  24:37 -13 --
12. BSG Motor Veilsdorf             11  22   2- 7-13  18:57 -39 --

TOP-SCORERS :
Heinz Zubek (Wi.Gera)               17
Wolfgang Dummer (Mo.Weimar)         15
Dietmar Cieslik (Kali-Werra)        13
Ulrich Tambor (Fo.Weida)            12
Gerd Schellhase (Mo.Suhl)           10

Aufstiegsrunde zur Oberliga 
                               ChB WiG ChL VoS STH
1. BSG Chemie Böhlen           XXX 4:3 2:2 1:0 3:2   12  8  5-2-1  17:11 + 6 ++++
2. BSG Wismut Gera             1:1 XXX 2:1 2:0 3:1   10  8  3-4-1  14:10 + 4 ++++
3. BSG Chemie Leipzig          1:2 1:1 XXX 2:1 2:1    9  8  3-3-2  11:10 + 1
4. ASG Vorwärts Stralsund      2:1 0:0 0:1 XXX 4:1    7  8  3-1-4  10: 8 + 2
5. BSG Stahl Henningsdorf      0:3 2:2 1:1 0:3 XXX    2  8  0-2-6   8:21 -13

Relegated from Oberliga :
   BSG Stahl Riesa
   FC Hansa Rostock
Promoted to Oberliga :
   BSG Chemie Böhlen
   BSG Wismut Gera
Promoted to DDR-LIGA :
   BSG Bergmann Borsig Berlin
   SG Dynamo Lübben
   BSG Motor "WaMa" Görlitz
   BSG Landbau Bad Langensalza
   BSG Traktor Groß-Lindow
   SG Dynamo Gera
   BSG Chemie Wolfen
   BSG Motor "Ascota" Karl-Marx-Stadt
   TSG MAB Schkeuditz
   BSG Chemie Schönebeck
   BSG Demminer Verkehrs-Betriebe
   BSG Chemie Premnitz
   BSG Motor Wolgast
   ISG Schwerin-Süd
   BSG Motor Steinach
Relegated to Bezirksliga :
   BSG Motor Schwerin
   BSG Einheit Grevesmühlen
   BSG Nord "Max Matern" Torgelow
   TSG Neustrelitz
   BSG Stahl Finow
   EAB Lichtenberg 47 Berlin
   BSG C/M Veritas Wittenberge
   BSG Lokomotive Stendal
   BSG Lokomotive Halberstadt
   BSG Motor Altenburg
   BSG Fortschritt Krumhermersdorf
   BSG Chemie IW Ilmenau
   BSG Umform-Technik Erfurt
   BSG Motor Veilsdorf

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : BSG Bergmann Borsig Berlin
 Cottbus        : BSG Energie Cottbus II    (runners-up SG Dynamo Lübben promoted)
 Dresden        : BSG Motor "WaMa" Görlitz
 Erfurt         : BSG Landbau Bad Langensalza
 Frankfurt      : BSG Traktor Groß-Lindow
 Gera           : BSG Wismut Gera II        (runners-up SG Dynamo Gera promoted)
 Halle          : BSG Chemie Wolfen
 K.M.Stadt      : BSG Motor "Ascota" Karl-Marx-Stadt
 Leipzig        : TSG MAB Schkeuditz
 Magdeburg      : BSG Chemie Schönebeck
 Neubrandenburg : BSG Demminer Verkehrs-Betriebe
 Potsdam Süd    : BSG Motor Babelsberg II
 Potsdam Nord   : BSG Chemie Premnitz
 Rostock West   : BSG Motor Warnowwerft Warnemünde-Rostock
 Rostock Ost    : BSG Motor Wolgast
 Schwerin       : ISG Schwerin-Süd
 Suhl           : BSG Kali-Werra Tiefenort (runners-up BSG Motor Steinach promoted)


1977/78

DDR-LIGA - Staffel A
                               HaR VoS Wis KKW ISG DyS BaR SHR  MoW RBT EiG DVB
 1. FC Hansa Rostock           XXX 5:0 2:0 3:0 5:2 2:0 1:1 3:0 10:0 4:0 6:1 5:0
 2. ASG Vorwärts Stralsund     0:2 XXX 1:1 2:1 1:2 1:0 1:0 2:0  3:1 5:0 4:2 9:0
 3. TSG Wismar                 1:0 2:1 XXX 0:1 0:2 2:1 1:3 5:0  3:2 4:1 4:2 4:0
 4. BSG Kernkraft-Werk Greifs. 2:3 0:1 3:3 XXX 4:0 1:1 2:1 3:2  2:0 3:0 2:2 2:0
 5. ISG Schwerin-Süd           0:0 0:1 1:4 2:1 XXX 2:2 0:0 1:1  2:1 2:1 3:1 2:0
 6. SG Dynamo Schwerin         2:0 1:2 0:1 3:0 3:2 XXX 3:1 0:0  1:1 1:1 9:0 3:2
 7. TSG Bau Rostock            0:3 0:0 1:0 1:1 3:0 0:1 XXX 1:4  1:1 1:0 3:0 6:0
 8. BSG Schiffahrt/Hafen R.    0:4 0:2 2:3 4:0 0:0 4:1 2:0 XXX  1:0 2:2 0:1 2:1
 9. BSG Motor Wolgast          2:7 1:1 5:2 1:1 2:2 0:4 2:2 1:1  XXX 4:0 1:0 1:0
10. BSG R.B. Trinwillershagen  2:2 1:3 1:4 0:1 1:1 1:0 1:1 2:1  1:0 XXX 5:0 1:0
11. BSG Einheit Güstrow        0:2 1:2 1:2 1:3 0:5 4:3 1:3 0:2  1:2 1:1 XXX 2:1
12. BSG Demminer V.B.          1:6 0:4 0:0 0:3 1:4 0:4 1:6 0:4  1:3 0:0 1:0 XXX

TABLE :
 1.FC Hansa Rostock                 37  22  17- 3- 2  75:13 +62 ++
------------------------------------------------------------------
 2.ASG Vorwärts Stralsund           33  22  15- 3- 4  46:20 +26
 3.TSG Wismar                       29  22  13- 3- 6  46:30 +16
 4.BSG Kernkraft-Werk Greifswald    25  22  10- 5- 7  36:30 + 6
 5.ISG Schwerin-Süd                 25  22   9- 7- 6  35:32 + 3
 6.SG Dynamo Schwerin               23  22   9- 5- 8  43:27 +16
 7.TSG Bau Rostock                  23  22   8- 7- 7  35:25 +10
 8.BSG Schiffahrt/Hafen Rostock     21  22   8- 5- 9  32:32 =
 9.BSG Motor Wolgast                19  22   6- 7- 9  31:46 -15
------------------------------------------------------------------
10.BSG R.B. Trinwillershagen        17  22   5- 7-10  22:40 -18 --
11.BSG Einheit Güstrow               8  22   3- 2-17  21:64 -43 --
12.BSG Demminer Verkehrs-Betriebe    4  22   1- 2-19   8:71 -63 --

TOP-SCORERS :
Rainer Jarohs (Hansa R.)            23
Hans-Joachim (Wismar)               14
Hans-Jürgen Fröck (Dy.Schwerin)     12
Christian Radtke (Bau Rostock)      12
Ralf Humboldt (Vo.Stralsund)        11
Ulrich Seidel (KKW Greifswald)      11
Wolfgang Schwerin (ISG Schwerin)    11

DDR-LIGA - Staffel B
                               VoN MoS MoE ChS StE PoN RoB StH BBB DyF MoH  TGL
 1. ASG Vorwärts Neubrandenbu. XXX 3:0 0:0 4:0 2:0 1:0 4:0 7:0 2:1 5:0 6:1  5:0
 2. BSG Motor Steinach         1:1 XXX 1:0 3:2 1:1 3:1 3:2 4:2 1:1 1:0 4:0  9:1
 3. BSG Motor Eberswalde       0:0 1:1 XXX 0:0 2:0 1:0 1:0 1:0 1:1 2:1 7:0  1:0
 4. BSG Chemie PCK* Schwedt    0:0 1:1°3:2 XXX 1:1 1:0 1:0°0:0 1:0 4:2 1:1  5:1
 5. BSG Stahl Eisenhütten.     1:0 0:1 1:3 1:1 XXX 6:1 1:0 1:0 3:3 5:1 5:1  4:0
 6. BSG Post Neubrandenburg    0:3 1:2 1:3 1:0 1:0 XXX 2:0 1:1 7:1 3:1 3:1 10:1
 7. BSG Rotation Berlin        0:1 2:0 3:0 1:2 1:1 2:2 XXX 2:2 1:1 2:0 2:0  3:0
 8. BSG Stahl Hennigsdorf      0:3 3:0 0:0 4:1 2:2 2:2 1:1 XXX 5:1 3:3 2:5  5:1
 9. BSG Bergmann Borsig Berlin 1:0 2:2 0:3 0:4 3:1 2:1 0:3 2:1 XXX 2:3 2:0  5:1
10. SG Dynamo Fürstenwalde     2:0 2:4 1:1 0:0 0:2 0:4 0:1 1:1 6:1 XXX 2:0  2:0
11. BSG Motor Henningsdorf     0:0 0:2 3:1 0:3 0:2 1:0 3:2 1:4 2:1 1:3 XXX  1:1
12. BSG Traktor Groß-Lindow    0:2 3:4 1:3 1:1 2:3 2:4 1:2 1:5 0:2 0:2 2:4  XXX

NOTES :
°Aufbau Schwedt - Motor Steinach played in Angermünde.
°Aufbau Schwedt - Rotation Berlin played in Angermünde.
*BSG Aufbau Schwedt = BSG Chemie Petrol Chemisches Kombinat Schwedt.

TABLE :
 1.ASG Vorwärts Neubrandenburg      33  22  14- 5- 3  49: 7 +42 °°
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor Steinach               32  22  13- 6- 3  48:29 +19
 3.BSG Motor Eberswalde             29  22  11- 7- 4  33:17 +16
 4.BSG Chemie PCK* SChwedt          27  22   9- 9- 4  32:23 + 9
 5.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       26  22  10- 6- 6  41:26 +15
 6.BSG Post Neubrandenburg          21  22   9- 3-10  45:34 +11
 7.BSG Rotation Berlin              21  22   8- 5- 9  30:26 + 4
 8.BSG Stahl Hennigsdorf            21  22   6- 9- 7  43:40 + 3
 9.BSG Bergmann Borsig Berlin       19  22   7- 5-10  29:48 -19
------------------------------------------------------------------
10.SG Dynamo Fürstenwalde           18  22   7- 4-11  32:42 -10 --
11.BSG Motor Henningsdorf           15  22   6- 3-13  25:55 -30 --
12.BSG Traktor Groß-Lindow           2  22   0- 2-20  19:79 -60 --

TOP-SCORERS :
Michael Jendrusch (Post N.)         19
Rainer Hornauer (St.Henningsdorf)   14
Wolfram THomalla (Mo.Babelsberg)    12
Detlef Schulz (Dy.Fürstenwalde)     12
Günter Aedtner (Mo.Eberswalde)      11

DDR-LIGA - Staffel C
                               ChL StB ChP CBS DyE ChW VoD EiW SBr MAB StT ChS
 1. BSG Chemie Leipzig         XXX 0:0 4:0 1:0 1:0 4:1 1:1 3:0 2:1 5:0 5:1 5:0
 2. BSG Stahl Blankenburg      1:1 XXX 5:0 0:0 1:1 1:1 2:1 3:0 2:0 3:0 2:0 1:0
 3. BSG Chemie Premnitz        1:0 2:2 XXX 2:1 4:0 4:2 2:1 5:5 1:0 4:3 2:1 4:0
 4. BSG Chemie Buna Schkopau   1:2 0:2 1:1 XXX 3:0 5:2 1:0 4:1 2:0 0:0 2:1 5:0
 5. SG Dynamo Eisleben         0:1 1:0 5:2 0:2 XXX 2:1 1:3 2:2 2:1 0:1 4:1 4:0
 6. BSG Chemie Wolfen          0:1 1:3 2:2 2:2 0:1 XXX 1:0 3:0 2:2 3:0 2:1 5:0
 7. ASG Vorwärts Dessau        0:0 0:3 1:2 2:0 1:2 0:4 XXX 0:0 3:2 1:1 2:0 4:1
 8. BSG Einheit Wernigerode    1:5 3:2 4:1 1:2 0:1 2:1 2:0 XXX 1:1 3:3 3:0 6:0
 9. BSG Stahl Brandenburg      3:1 1:3 1:0 2:0 0:0 0:1 1:2 3:0 XXX 0:0 1:1 7:1
10. BSG MAB Schkeuditz         0:0 0:4 0:0 0:0 1:1 1:2 1:3 2:2 1:1 XXX 1:0 0:0
11. BSG Stahl Thale            0:1 3:2 1:2 1:1 1:0 2:1 0:5 2:1 1:1 3:1 XXX 4:0
12. BSG Chemie Schönbeck       4:2 0:1 1:1 1:6 2:2 2:2 0:0 1:4 2:4 1:2 2:2 XXX

TABLE :
 1. BSG Chemie Leipzig              33  22  14- 5- 3  45:15 +30 °°
------------------------------------------------------------------
 2. BSG Stahl Blankenburg           32  22  13- 6- 3  43:15 +28
 3. BSG Chemie Premnitz             28  22  11- 6- 5  42:40 + 2
 4. BSG Chemie Buna Schkopau        26  22  10- 6- 6  38:21 +17
 5. SG Dynamo Eisleben              23  22   9- 5- 8  29:28 + 1
 6. BSG Chemie Wolfen               21  22   8- 5- 9  39:35 + 4
 7. ASG Vorwärts Dessau             21  22   8- 5- 9  30:27 + 3
 8. BSG Einheit Wernigerode         20  22   7- 6- 9  41:44 - 3
 9. BSG Stahl Brandenburg           19  22   6- 7- 9  32:28 + 4
------------------------------------------------------------------
10. BSG MAB Schkeuditz              17  22   3-11- 8  18:36 -18 --
11. BSG Stahl Thale                 16  22   6- 4-12  26:41 -15 --
12. BSG Chemie Schönbeck             8  22   1- 6-15  18:71 -53 --

TOP-SCORERS :
Michael Haucke (St.Blankenburg)     11
Werner Drews (Ei.Wernigerode)       11
Bernd Koch (Ch.Buna Schkopau)       10
Heinz Oelze (St.Blangenburg)        10

DDR-LIGA - Staffel D
                               LoD EnC MoW AkE ABS VoP FoB ASP Grö MKM DyL MoP
 1. FSV Lokomotive Dresden     XXX 1:1 5:1 1:1 4:2 3:0 3:1 3:0 3:1 3:0 3:0 6:0
 2. BSG Energie Cottbus        4:0 XXX 0:0 6:0 0:0 1:0 1:1 2:0 2:0 1:0 4:1 2:0
 3. BSG Motor Werdau           2:1 2:0 XXX 2:3 1:1 3:2 2:1 3:1 7:2 1:1 6:0 3:1
 4. BSG Aktivist Espenhain     1:1 2:2 1:1 XXX 3:1 1:1 3:3 2:2 3:1 3:2 3:0 2:0
 5. BSG Aktivist Brieske-Senf. 0:5 0:1 2:2 2:2 XXX 2:2 0:0 3:3 5:1 3:1 5:1 3:1
 6. ASG Vorwärts Plauen        2:1 1:1 3:1 0:0 2:2 XXX 1:3 3:0 1:3 4:1 3:0 6:0
 7. BSG Fortschritt Bischofs.  1:2 0:0 0:1 4:1 0:1 2:1 XXX 1:1 1:2 0:0 3:0 1:0
 8. BSG Aktivist Schwarze P.   2:2 0:1 1:1 1:1 1:1 1:1 1:0 XXX 7:0 2:0 4:1 1:0
 9. TSG Gröditz                1:4 3:2 2:1 1:1 2:2 1:2 0:0 1:1 XXX 4:1 0:0 7:0
10. BSG Motor "Ascota" K-M-S   3:6 2:1 1:1 2:2 1:6 0:2 1:2 1:2 2:2 XXX 2:1 3:1
11. SG Dynamo Lübben           0:4 0:1 1:2 1:2 1:2 5:3 0:1 1:0 1:1 1:0 XXX 2:0
12. BSG Motor "WaMa" Plauen    2:8 0:1 0:2 2:6 0:1 1:2 2:3 2:1 1:2 0:0 3:0 XXX

TABLE :
 1.FSV Lokomotive Dresden           34  22  15- 4- 3  69:25 +44 °°
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Energie Cottbus              31  22  12- 7- 3  34:13 +21
 3.BSG Motor Werdau                 29  22  11- 7- 4  45:29 +16
 4.BSG Aktivist Espenhain           28  22   8-12- 2  43:36 + 7
 5.BSG Aktivist Brieske-Senftenberg 26  22   8-10- 4  44:34 +10
 6.ASG Vorwärts Plauen              24  22   9- 6- 7  42:32 +10
 7.BSG Fortschritt Bischofswerda    23  22   8- 7- 7  28:23 + 5
 8.BSG Aktivist Schwarze Pumpe      21  22   6- 9- 7  32:30 + 2
 9.TSG Gröditz                      21  22   7- 7- 8  37:47 -10
------------------------------------------------------------------
10.BSG Motor "Ascota" Karl-Marx-Sta.12  22   3- 6-13  24:48 -24 --
11.SG Dynamo Lübben                 10  22   4- 2-16  17:52 -37 --
12.BSG Motor "WaMa" Plauen           5  22   2- 1-19  16:62 -46 --

TOP-SCORERS :
Andreas Prasse (Lok.Dresden)        19
Peter Brändel (Mo.Werdau)           19
Fritz Weniger (Ak.Espenhain)        15
Harald Mothes (Vo.Plauen)           12
Norbert Straßburger (Lok.Dresden)   11
Norbert Schuppan (Ak.Brieske-S.)    11

DDR-LIGA - Staffel E
                               StR MoW MoS MoN KWT FoW ChZ RoS MoH LBL DyG MoS
 1. BSG Stahl Riesa            XXX 3:0 4:0 1:0 5:1 3:0 3:0 2:0 6:0 6:0 4:1 7:0
 2. BSG Motor Weimar           2:1 XXX 0:3 2:2 1:0 2:2 1:2 3:2 0:0 4:1 2:1 7:0
 3. BSG Motor Suhl             3:3 0:2 XXX 3:0 1:1 4:1 3:1 4:1 4:0 2:0 5:0 5:1
 4. BSG Motor Nordhausen       1:4 3:1 2:1 XXX 1:1 6:0 3:2 3:0 2:1 3:0 8:1 2:0
 5. BSG Kali-Werra Tiefenort   2:2 1:2 2:2 3:0 XXX 4:1 1:2 2:0 1:1 1:1 1:0 3:0
 6. BSG Fortschritt Weida      0:1 2:0 4:2 1:1 1:2 XXX 1:1 1:1 1:0 0:0 2:2 3:1
 7. BSG Chemie Zeitz           1:2 1:1 0:0 2:0 2:2 2:2 XXX 1:0 2:0 2:1 2:1 1:1
 8. BSG Robotron Sömmerda      2:4 1:4 5:3 2:4 0:0 1:1 2:0 XXX 2:3 2:1 3:2 3:0
 9. BSG Motor Hermsdorf        1:2 3:3 0:0 1:4 0:2 2:3 4:0 3:1 XXX 0:0 2:0 4:2
10. BSG Landbau Bad-Langensa.  0:0 0:1 1:1 1:0 2:1 1:2 5:0 1:3 0:1 XXX 3:0 6:1
11. SG Dynamo Gera             1:7 3:4 0:3 1:3 1:2 2:0 4:1 3:6 3:1 2:4 XXX 1:1
12. BSG Motor Steinach         0:4 1:4 1:2 3:2 0:0 1:2 1:2 0:2 0:2 2:2 3:2 XXX

TABLE :
 1. BSG Stahl Riesa                 39  22  18- 3- 1  74:15 +59 ++
------------------------------------------------------------------
 2. BSG Motor Weimar                29  22  12- 5- 5  46:32 +12
 3. BSG Motor Suhl                  28  22  11- 6- 5  51:29 +22
 4. BSG Motor Nordhausen            27  22  12- 3- 7  50:31 +19
 5. BSG Kali-Werra Tiefenort        25  22   8- 9- 5  33:25 + 8
 6. BSG Fortschritt Weida           22  22   7- 8- 7  30:39 - 9
 7. BSG Chemie Zeitz                22  22   8- 6- 8  27:38 -11
 8. BSG Robotron Sömmerda           19  22   8- 3-11  39:45 - 6
 9. BSG Motor Hermsdorf             19  22   7- 5-10  29:38 - 9
------------------------------------------------------------------
10. BSG Landbau Bad-Langensalza     18  22   6- 6-10  30:34 - 4 --
11. SG Dynamo Gera                   8  22   3- 2-17  31:67 -36 --
12. BSG Motor Steinach               8  22   2- 4-16  19:66 -44 --

TOP-SCORERS :
Horst Weißhaupt (Mo.Nordhausen)     23
Peter Einecke (Mo.Suhl)             16
Eberhard Lippmann (St.Riesa)        14
Wolfgang Dummer (Mo.Weimar)         14
Ulrich Tambor (Fo.Weida)            14
Gerd Stieler (Robotron S.)          14

Aufstiegsrunde zur Oberliga 
                               StR HaR ChL VoN LoD
1. BSG Stahl Riesa             XXX 3:0 3:1 5:0 4:0    15  8  7-1-0  27: 4 +23 ++++
2. FC Hansa Rostock            0:3 XXX 1:1 2:0 2:0    11  8  5-1-2  14: 9 + 5
3. BSG Chemie Leipzig          1:3 2:3 XXX 1:0 2:3     7  8  3-1-4  12:14 - 2
4. ASG Vorwärts Neubrandenburg 0:0 0:4 1:3 XXX 2:0     4  8  1-2-5   5:17 -12
5. FSV Lokomotive Dresden      2:6 0:2 0:1 2:2 XXX     3  8  1-1-6   7:21 -14

Relegated from Oberliga :
   FC Vorwärts Frankfurt
   BSG Wismut Gera
Promoted to Oberliga :
   BSG Stahl Riesa
   FC Hansa Rostock
Promoted to DDR-LIGA :
   BSG Narva Berlin
   TSG Lübbenau
   BSG Motor Robur Zittau
   BSG Motor Rudisleben
   BSG Halb-Leiterwerk Frankfurt
   BSG Chemie Schwarza
   Fortschritt Weißenfels
   BSG Motor "Fritz Heckert" Karl-Marx-Stadt
   BSG Stahl Nordwest Leipzig
   BSG Lokomotive Stendal
   TSG Neustrelitz
   BSG Motor Brandenburg-Süd
   BSG Motor Stralsund
   BSG C/M Veritas Wittenberge
   BSG Chemie IW Ilmenau
Relegated to Bezirksliga :
   BSG R.B. Trinwillershagen
   BSG Einheit Güstrow
   BSG Demminer Verkehrs-Betriebe
   SG Dynamo Fürstenwalde
   BSG Motor Henningsdorf
   BSG Traktor Groß-Lindow
   BSG MAB Schkeuditz
   BSG Stahl Thale
   BSG Chemie Schönbeck
   BSG Motor "Ascota" Karl-Marx-Stadt
   SG Dynamo Lübben
   BSG Motor "WaMa" Plauen
   BSG Landbau Bad-Langensalza
   SG Dynamo Gera
   BSG Motor Steinach

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : BSG Narva Berlin
 Cottbus        : TSG Lübbenau
 Dresden        : BSG Motor Robur Zittau
 Erfurt         : BSG Motor Rudisleben
 Frankfurt      : BSG Halb-Leiterwerk Frankfurt
 Gera           : BSG Chemie Schwarza
 Halle          : Fortschritt Weißenfels
 K.M.Stadt      : BSG Motor "Fritz Heckert" Karl-Marx-Stadt
 Leipzig        : BSG Stahl Nordwest Leipzig
 Magdeburg      : BSG Lokomotive Stendal
 Neubrandenburg : TSG Neustrelitz
 Potsdam Nord   : BSG Stahl Oranienburg
 Potsdam Süd    : BSG Motor Brandenburg-Süd (BZ)
 Rostock West   : FC Hansa Rostock II
 Rostock Ost    : BSG Motor Stralsund (BZ)
 Schwerin       : BSG C/M Veritas Wittenberge
 Suhl           : BSG Chemie IW Ilmenau


1978/79

DDR-LIGA - Staffel A
                               BaR VoS VoN DyS Wis SHR ScS PoN KKW VeW MoW MoS
 1. TSG Bau Rostock            XXX 3:1 2:2 1:2 3:2 4:3 1:3 1:1 2:0 2:1 4:0 7:0
 2. ASG Vorwärts Stralsund     1:3 XXX 1:1 4:2 1:0 1:0 0:0 3:0 2:0 1:1 8:2 5:0
 3. ASG Vo. Neubrandenburg     0:0 2:2 XXX 5:1 1:0 5:1 2:2 1:1 2:2 3:0 2:0 2:0
 4. SG Dynamo Schwerin         1:2 2:2 2:0 XXX 0:0 6:3 2:3 0;0 1:1 3:1 3:0 9:0
 5. TSG Wismar                 0:1 1:1 1:1 2:4 XXX 3:1 2:0 3:1 1:2 1:3 2:1 3:0
 6. BSG Schiffahrt/Hafen R.    1:1 0:1 0:0 2:1 2:0 XXX 1:1 2:1 2:0 3:2 2:1 4:0
 7. ISG Schwerin-Süd           2:4 0:3 3:0 0:1 1:1 1:1 XXX 0:2 2:0 1:0 1:1 1:1
 8. BSG Post Neubrandenburg    1:3 1:1 0:0 0:1 0:1 1:1 1:1 XXX 2:1 4:2 2:2 7:0
 9. BSG Kern-Kraft-Werk Greif. 0:1 0:2 1:4 1:2 0:0 2:2 1:0 1:0 XXX 6:1 0:1 4:0
10. BSG C/M Veritas Wittenber. 1:2 3:2 0:1 1:1 1:2 5:1 2:1 2:1 2:2 XXX 4:0 2:1
11. BSG Motor Wolgast          1:2 1:3 1:3 2:2 1:4 0:3 1:0 0:1 0:0 2:2 XXX 0:0
12. BSG Motor Stralsund        0:3 0:4 3:2 1:1 0:5 4:3 1:3 1:1 0:4 5:2 2:2 XXX

TABLE :
 1.TSG Bau Rostock                  36  22  16- 4- 2  52:23 +29 °°
------------------------------------------------------------------
 2.ASG Vorwärts Stralsund           31  22  12- 7- 3  49:22 +27
 3.ASG Vorwärts Neubrandenburg      28  22   9-10- 3  39:23 +16
 4.SG Dynamo Schwerin               27  22  10- 7- 5  47:31 +16
 5.TSG Wismar                       23  22   9- 5- 8  33:24 + 9
 6.BSG Schiffahrt/Hafen Rostock     22  22   8- 6- 8  38:40 - 2
 7.ISG Schwerin-Süd                 20  22   6- 8- 8  25:27 - 2
 8.BSG Post Neubrandenburg          19  22   5- 9- 8  28:27 + 1
 9.BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald   18  22   6- 6-10  28:29 - 1
------------------------------------------------------------------
10.BSG C/M Veritas Wittenberge      18  22   7- 4-11  38:45 - 7 --
11.BSG Motor Wolgast                11  22   2- 7-13  19:50 -31 --
12.BSG Motor Stralsund              11  22   3- 5-14  19:74 -55 --

TOP-SCORERS :
Hans-Jürgen Pohl (Dy.Schwerin)      22
Gerhard Krentz (Bau Rostock)        21
Detlev Wiezorrek (Vo.Stralsund)     14
Harald Biehl (Vo.Stralsund)          9
Klaus-Peter Stein (Wismar)           9
Hans-Jürgen Nasarek (Veritas)        9

DDR-LIGA - Staffel B
                               VoF StE RoB ChP ChS HaF MoB Neu StH BBB NaB MoE
 1. FC Vorwärts Frankfurt      XXX 1:0 6:1 1:1 3:0 8:0 4:1 7:0 1:0 3:0 5:0 9:0
 2. BSG Stahl Eisenhütten.     1:1 XXX 0:2 0:1 2:1 4:0 3:2 2:0 3:0 6:0 3:1 1:1
 3. BSG Rotation Berlin        0:2 0:1 XXX 0:0 1:0 3:0 0:0 0:0 4:1 1:0 5:0 5:0
 4. BSG Chemie Premnitz        0:1 1:1 0:0 XXX 3:2 1:0 3:1 0:0 1:1 1:1 3:1 3:0
 5. BSG Chemie PCK Schwedt     1:1 1:2 2:2 1:0 XXX 5:0 2:1 1:1 0:0 1:2 4:1 1:1
 6. BSG Halbleiterwerke Frank. 0:3 1:0 1:0 0:3 2:2 XXX 3:1 1:0 1:0 3:0 2:0 3:1
 7. BSG Motor Babelsberg       1:3 1:1 1:2 3:0 0:2 4:1 XXX 1:1 3:0 5:0 2:1 4:0
 8. TSG Neustrelitz            0:4 1:1 0:3 1:2 1:2 3:0 2:0 XXX 7:1 3:0 0:1 3:0
 9. BSG Stahl Henningsdorf     0:0 3:2 2:2 2:2 0:1 2:2 2:0 1:0 XXX 1:0 4:0 3:2
10. BSG Bergmann-Borsig Ber.   0:5 0:0 0:0 2:1 3:1 1:2 0:0 1:1 2:1 XXX 1:4 1:1
11. BSG NARVA Berlin           0:4 0:2 2:2 7:0 2:2 2:6 2:4 1:3 2:1 2:2 XXX 1:2
12. BSG Motor Eberswalde       0:5 0:2 0:1 1:1 0:2 2:2 2:3 0:1 0:2 1:1 0:1 XXX

TABLE :
 1.FC Vorwärts Frankfurt            40  22  18- 4- 0  77: 6 +71 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       28  22  11- 6- 5  37:18 +19
 3.BSG Rotation Berlin              28  22  10- 8- 4  34:18 +16
 4.BSG Chemie Premnitz              25  22   8- 9- 5  27:26 + 1
 5.BSG Chemie PCK Schwedt           23  22   8- 7- 7  34:28 + 6
 6.BSG Halbleiterwerke Frankfurt    23  22  10- 3- 9  30:45 -15
 7.BSG Motor Babelsberg             20  22   8- 4-10  38:34 + 4
 8.TSG Neustrelitz                  20  22   7- 6- 9  28:29 - 1
 9.BSG Stahl Henningsdorf           20  22   7- 6- 9  27:35 - 8
------------------------------------------------------------------
10.BSG Bergmann-Borsig Berlin       16  22   4- 8-10  17:43 -26 --
11.BSG NARVA Berlin                 13  22   5- 3-14  31:57 -26 --
12.BSG Motor Eberswalde              8  22   1- 6-15  14:55 -41 --

TOP-SCORERS :
Ralph Conrad (Vo.Frankfurt)         23
Dieter Turobin (Halleiter.Frank.)   17
Jürgen Pfefferkorn (Narva)          13
Frieder Andrich (Vo.Frankfurt)      13
Wolfgang Hefter (Ch.Schwedt)        11
Axel Brademann (Mo.Babelsberg)      10

DDR-LIGA - Staffel C
                               ChL StB CBS VoD ChW DyE EiW SBr StL LoS FoW MBS
 1. BSG Chemie Leipzig         XXX 4:3 1:0 5:4 2:0 6:1 5:0 2:0 3:2 2:1 7:0 4:0
 2. BSG Stahl Blankenburg      3:3 XXX 2:3 2:0 3:1 2:1 1:0 1:0 1:0 3:0 5:0 8:0
 3. BSG Chemie Buna Schkopau   1:1 0:1 XXX 1:2 1:2 0:1 1:1 3:0 0:2 2:1 2:1 4:1
 4. ASG Vorwärts Dessau        3:2 1:0 0:2 XXX 2:3 1:2 0:0 3:0 4:0 1:0 1:2 6:0
 5. BSG Chemie Wolfen          3:1 1:1 1:1 2:2 XXX 4:0 1:0 2:0 2:2 1:1 3:0 4:0
 6. SG Dynamo Eisleben         1:3 2:0 1:1 1:3 2:0 XXX 1:1 4:1 6:0 2:0 3:3 3:0
 7. BSG Einheit Wernigerode    1:3 1:1 2:5 3:1 2:1 3:2 XXX 2:1 1:0 5:0 0:3 4:0
 8. BSG Stahl Brandenburg      1:1 1:2 0:2 1:2 2:2 3:2 1:0 XXX 3:0 1:0 3:1 2:0
 9. BSG Stahl Nordwest Leipzig 3:1 1:1 0:4 0:1 1:1 1:2 0:0 1:0 XXX 0:0 4:2 5:1
10. BSG Lokomotive Stendal     1:2 1:1 0:2 1:1 2:1 2:0 1:1 1:4 2:1 XXX 2:0 2:0
11. BSG Fortschritt Weißenfels 0:2 3:1 1:2 0:4 0:4 2:2 1:2 1:1 2:0 2:1 XXX 1:0
12. BSG Motor Brandenburg-Süd  0:1 0:1 0:1 1:4 0:1 1:1 1:1 1:2 1:3 0:1 1:0 XXX

TABLE :
 1.BSG Chemie Leipzig               35  22  16- 3- 3  61:28 +33 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Stahl Blankenburg            29  22  12- 5- 5  43:23 +20
 3.BSG Chemie Buna Schkopau         28  22  12- 4- 6  38:20 +18
 4.ASG Vorwärts Dessau              27  22  12- 3- 7  46:28 +18
 5.BSG Chemie Wolfen                27  22  10- 7- 5  40:25 +15
 6.SG Dynamo Eisleben               23  22   9- 5- 8  40:37 + 3
 7.BSG Einheit Wernigerode          23  22   8- 7- 7  30:30 =
 8.BSG Stahl Brandenburg            19  22   8- 3-11  27:33 - 6
 9.BSG Lokomotive Stendal           17  22   6- 5-11  20:32 -12
------------------------------------------------------------------
10.BSG Stahl Nordwest Leipzig       17  22   6- 5-11  26:38 -12 --
11.BSG Fortschritt Weißenfels       15  22   6- 3-13  24:50 -26 --
12.BSG Motor Brandenburg-Süd         4  22   1- 2-19   8:59 -51 --

Relegation Play-Out : (Klaus Querengässer & Hardy Grüne)
Lokomotive Stendal - Stahl Nordwest Leipzig  1:1, 2:0
Relegation Play-Out : (Uwe Krüger)
Lokomotive Stendal - Stahl Nordwest Leipzig  2:2, 2:0

TOP-SCORERS :
Wolfgang Lischke (Ch.Leipzig)       13
Klaus Kieruj (Dy.Eisleben)          12
Veit Gläser (Vo.Dessau)             12
Frank Enke (Fo.Weißenfels)          12
Uwe Seidel (Ch.Wolfen)              10
Michael Haucke (St.Blankenburg)     10
Michael Meyer (Ch.Leipzig)          10

DDR-LIGA - Staffel D
                               EnC MoW LoD ASP ABS FoB VoP AkE MKM LüB RoZ Grö
 1. BSG Energie Cottbus        XXX 1:0 1:1 1:0 5:0 1:0 5:0 2:0 3:0 3:1 5:0 2:0
 2. BSG Motor Werdau           2:3 XXX 1:1 1:1 5:0 2:1 2:1 1:0 2:0 8:0 2:1 3:1
 3. FSV Lokomotive Dresden     1:3 1:2 XXX 2:0 3:0 3:2 0:0 3:1 2:0 0:1 1:1 2:1
 4. BSG Aktivist Schwarze P.   2:1 0:0 1:1 XXX 2:0 1:0 5:2 3:0 1:2 2:1 1:1 3:0
 5. BSG Aktivist Brieske S.    1:3 0:1 1:1 2:1 XXX 1:1 1:1 2:1 2:2 3:1 2:1 0:0
 6. BSG Fortschritt Bischofs.  2:2 4:3 1:0 0:0 0:0 XXX 0:0 1:1 1:1 0:1 2:0 5:0
 7. ASG Vorwärts Plauen        0:1 1:1 0:2 0:1 1:2 3:1 XXX 0:0 2:0 5:1 2:0 2:2
 8. BSG Aktivist Espanhain     1:2 1:5 2:2 0:2 0:1 1:1 4:2 XXX 1:1 4:1 4:0 4:1
 9. BSG Motor "Fritz Heckert"  0:0 2:2 0:3 3:2 1:2 0:1 0:1 1:1 XXX 4:0 2:1 1:1
10. TSG Lübbenau               1:5 1:4 1:4 0:4 1:1 2:0 0:0 2:4 3:1 XXX 2:3 2:0
11. BSG Robbur Zittau          0:0 0:3 1:2 0:0 3:0 0:2 3:1 0:2 2:1 0:1 XXX 1:1
12. TSG Gröditz                0:2 2:4 1:4 2:1 0:2 1:1 0:1 3:2 1:2 3:0 4:2 XXX

TABLE :
 1.BSG Energie Cottbus              38  22  17- 4- 1  51:12 +39 °°
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor Werdau                 33  22  14- 5- 3  54:22 +32
 3.FSV Lokomotive Dresden           29  22  11- 7- 4  39:21 +18
 4.BSG Aktivist Schwarze Pumpe      26  22  10- 6- 6  33:19 +14
 5.BSG Aktivist Brieske Senftenberg 23  22   8- 7- 7  23:34 -11
 6.BSG Fortschritt Bischofswerda    21  22   6- 9- 7  26:23 + 3
 7.ASG Vorwärts Plauen              19  22   6- 7- 9  25:31 - 6
 8.BSG Aktivist Espanhain           18  22   6- 6-10  34:36 - 2
 9.BSG Motor "Fritz Heckert" K-M-S. 17  22   5- 7-10  24:34 -10
------------------------------------------------------------------
10.TSG Lübbenau                     14  22   6- 2-14  23:58 -35 --
11.BSG Robbur Zittau                13  22   4- 5-13  20:40 -20 --
12.TSG Gröditz                      13  22   4- 5-13  24:46 -22 --

TOP-SCORERS :
Peter Zierau (En.Cottbus)           17
Bernd Geibel (Mo.Werdau)            14
Peter Brändel (Mo.Werdau)           14
Fritz Weniger (Ak.Espanhain)        11
Erhard Gröger (En.Cottbus)          10

DDR-LIGA - Staffel E
                               Mos MoW WiG KWT MoN MoR ChZ ChI FoW MoH RoS ChS
 1. BSG Motor Suhl             XXX 2:1 4:1 2:1 4:2 5:1 3:3 4:0 4:0 2:1 3:0 5:1
 2. BSG Motor Weimar           4:0 XXX 2:1 2:1 4:3 1:1 2:1 4:2 1;0 5:3 5:0 6:1
 3. BSG Wismut Gera            2:0 3:1 XXX 2:2 2:2 2:0 5:0 4:0 1:1 3:0 4:2 2:2
 4. BSG Kali-Werra Tiefenort   1:2 2:0 3:0 XXX 2:1 0:0 0:2 3:1 3:0 3:1 3:0 4:1
 5. BSG Motor Nordhausen       4:1 2:2 1:1 2:0 XXX 2:1 5:0 4:1 4:2 5:1 3:1 3:0
 6. BSG Motor Rudisleben       2:2 0:4 1:1 0:1 0:0 XXX 2:0 3:1 3:0 4:0 2:2 6:0
 7. BSG Chemie Zeitz           1:3 1:2 0:2 0:0 1:1 1:0 XXX 1:0 3:3 3:1 1:1 0:0
 8. BSG Chemie IW Ilmenau      1:1 1:1 3:3 0:0 1:0 0:2 2:1 XXX 2:1 2:1 2:0 5:0
 9. BSG Fortschritt Weida      0:0 0:1 0:1 0:1 2:1 2:2 1:2 1:0 XXX 1:0 4:1 6:0
10. BSG Motor Hermsdorf        0:2 2:1 0:3 3:3 1:1 1:0 0:4 0:0 3:1 XXX 2:0 1:0
11. BSG Robotron Sömmerda      2:7 0:4 1:4 2:2 1:2 0:5 1:2 0:0 4:0 1:1 XXX 3:2
12. BSG Chemie Schwarza        0:4 1:3 0:7 0:1 1:1 0:2 0:1 0:2 0:1 0:0 0:1 XXX 

TABLE :
 1.BSG Motor Suhl                   34  22  15- 4- 3  60:28 +32 °°
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor Weimar                 33  22  15- 3- 4  56:27 +29
 3.BSG Wismut Gera                  31  22  12- 7- 3  54:25 +29
 4.BSG Kali-Werra Tiefenort         28  22  11- 6- 5  36:21 +15
 5.BSG Motor Nordhausen             27  22  10- 7- 5  49:29 +20
 6.BSG Motor Rudisleben             23  22   8- 7- 7  37:25 +12
 7.BSG Chemie Zeitz                 22  22   8- 6- 8  28:34 - 6
 8.BSG Chemie IW Ilmenau            20  22   7- 6- 9  26:34 - 8
 9.BSG Fortschritt Weida            16  22   6- 4-12  26:37 -11
------------------------------------------------------------------
10.BSG Motor Hermsdorf              15  22   5- 5-12  22:44 -22 --
11.BSG Robotron Sömmerda            11  22   3- 5-14  23:58 -35 --
12.BSG Chemie Schwarza               4  22   0- 4-18   9:64 -55 --

TOP-SCORERS :
Horst Weißhaupt (Mo.Nordhausen)     16
Wolfgang Dummer (Mo.Weimar)         14
Armin Romstedt (Mo.Weimar)          13
Günter Schmidt (Wi.Gera)            12
Jörg Weißhaupt (Mo.Nordhausen)      12

Aufstiegsrunde zur Oberliga 
                               VoF ChL MoS EnC BaR
1. FC Vorwärts Frankfurt       XXX 1:0 8:0 3:1 3:1   15  8  7-1-0  24: 6  +18  ++++
2. BSG Chemie Leipzig          2:2 XXX 3:1 2:2 2:0    9  8  3-3-2  11: 7  + 4  ++++
3. BSG Motor Suhl              0:2 1:0 XXX 2:1 2:2    9  8  4-1-3  14:19  - 5
4. BSG Energie Cottbus         0:1 0:0 2:3 XXX 2:0    4  8  1-2-5   9:13  - 4
5. BSG Bau Rostock             2:4 0:2 1:5 2:1 XXX    3  8  1-1-6   8:21  -13

Relegated from Oberliga :
   BSG Chemie Böhlen
   FC Hansa Rostock
Promoted to Oberliga :
   FC Vorwärts Frankfurt
   BSG Chemie Leipzig
Promoted to DDR-LIGA :
   BSG Kabelwerke Oberspree (KWO) Berlin
   SG Dynamo Lübben
   ASG Vorwärts Kamenz
   BSG Landbau Bad Langensalza
   SG Dynamo Fürstenwalde
   BSG Motor Zeulenroda
   BSG Stahl Thale
   SG Sosa
   BSG Motor Altenburg
   BSG Lokomotive Halberstadt
   BSG Nord "Max-Matern" Torgelow
   BSG Motor Hennigsdorf
   BSG Motor Warnowwerft Warnemünde-Rostock
   BSG Hydraulik Parchim
   BSG Motor Schmalkalden
Relegated to Bezirksliga :
   BSG C/M Veritas Wittenberge
   BSG Motor Wolgast
   BSG Motor Stralsund
   BSG Bergmann-Borsig Berlin
   BSG NARVA Berlin
   BSG Motor Eberswalde
   BSG Stahl Nordwest Leipzig
   BSG Fortschritt Weißenfels
   BSG Motor Brandenburg-Süd
   TSG Lübbenau
   BSG Robbur Zittau
   TSG Gröditz
   BSG Motor Hermsdorf
   BSG Robotron Sömmerda
   BSG Chemie Schwarza

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : BSG Kabelwerke Oberspree (KWO) Berlin
 Cottbus        : BSG Energie Cottbus II (runners-up SG Dynamo Lübben promoted)
 Dresden        : ASG Vorwärts Kamenz
 Erfurt         : BSG Landbau Bad Langensalza
 Frankfurt Süd  : FC Vorwärts Frankfurt II (SG Dynamo Fürstenwalde (BZ) promoted)
 Frankfurt Nord : BSG Stahl Finow
 Gera           : BSG Motor Zeulenroda
 Halle          : BSG Stahl Thale
 K.M.Stadt      : SG Sosa
 Leipzig        : BSG Motor Altenburg
 Magdeburg      : BSG Lokomotive Halberstadt
 Neubrandenburg : BSG Nord "Max-Matern" Torgelow
 Potsdam Nord   : BSG Motor Hennigsdorf (BZ)
 Potsdam Süd    : BSG Motor Ludwigsfelde
 Rostock West   : BSG Motor Warnowwerft Warnemünde-Rostock (BZ)
 Rostock Ost    : BSG Rotes Banner Trinwillershagen
 Schwerin       : BSG Hydraulik Parchim
 Suhl           : BSG Motor Schmalkalden


1979/80

DDR-LIGA - Staffel A
                               Han VoS BaR ISG SHR PoN DyS Wis  KKW  MoW HyP NoT
 1. FC Hansa Rostock           XXX 3:0 2:0 2:1 3:2 4:1 4:0 5:0 10:0  4:0 1:0 7:0
 2. ASG Vorwärts Stralsund     0:3 XXX 3:1 2:2 2:2 5:2 3:1 0:1  4:0 10:1 4:0 8:0
 3. TSG Bau Rostock            0:5 2:2 XXX 3:2 0:1 4:0 4:1 3:2  4:1  5:0 5:0 5:1
 4. ISG Schwerin-Süd           2:2 1:1 4:1 XXX 2:1 3:3 3:2 1:1  2:1  2:0 2:0 5:1
 5. BSG Schiffahrt/Hafen R.    0:3 0:2 2:2 1:0 XXX 2:0 2:1 6:1  2:1  7:3 3:1 3:0
 6. BSG Post Neubrandenburg    0:1 1:1 2:1 2:1 2:0 XXX 1:1 0:0  3:1  7:0 1:0 6:1
 7. SG Dynamo Schwerin         1:2 1:2 3:3 0:3 1:0 1:2 XXX 2:0  3:0  6:1 3:1 2:0
 8. TSG Wismar                 0:2 2:1 1:2 3:2 2:2 0:0 0:5 XXX  4:2  0:2 7:2 2:1
 9. BSG Kern-Kraft-Werk Greif. 0:1 2:0 1:2 0:1 1:0 5:3 2:0 1:2  XXX  1:2 2:1 1:0
10. BSG Motor WW Warnemünde    0:4 0:1 1:6 0:0 0:0 2:1 0:2 2:2  1:1  XXX 2:2 2:0
11. BSG Hydraulik Parchim      1:5 1:3 0:5 1:1 1:0 1:1 0:2 2:0  1:3  4:3 XXX 1:0
12. BSG Nord "Max Matern" To.  0:4 1:2 1:2 0:7 0:4 1:4 1:1 1:1  1:3  1:2 3:0 XXX

TABLE :
 1.FC Hansa Rostock                 43  22  21- 1- 0  77: 8 +69 ++
------------------------------------------------------------------
 2.ASG Vorwärts Stralsund           29  22  12- 5- 5  56:27 +29
 3.TSG Bau Rostock                  29  22  13- 3- 6  60:35 +25
 4.ISG Schwerin-Süd                 27  22  10- 7- 5  47:27 +20
 5.BSG Schiffahrt/Hafen Rostock     24  22  10- 4- 8  40:28 +12
 6.BSG Post Neubrandenburg          24  22   9- 6- 7  42:35 + 7
 7.SG Dynamo Schwerin               21  22   9- 3-10  39:34 + 5
 8.TSG Wismar                       20  22   7- 6- 9  31:44 -13
 9.BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald   17  22   8- 1-13  29:47 -18
------------------------------------------------------------------
10.BSG Motor Warnowwerft Warnemünde 15  22   5- 5-12  24:66 -42 --
11.BSG Hydraulik Parchim            11  22   4- 3-15  20:56 -36 --
12.BSG Nord "Max Matern" Torgelow    4  22   1- 2-19  14:72 -58 --

TOP-SCORERS :
Rainer Jarohs (Hansa Ro.)           23
Gerhard Krentz (Bau Rostock)        20
Harald Biehl (Vo.Stralsund)         14
Wolfgang Schwerin (ISG Schwerin)    12
Jörg Seering (Hansa Ro.)            11
Hans-Jürgen Pohl (Dy.Schwerin)      11
Wilfgang Schumann (KKW Greifswald)  11

DDR-LIGA - Staffel B
                               DyF ChS VoN StB HaF StH StE MoH KWO MoB RoB Neu
 1. SG Dynamo Fürstenwalde     XXX 0:2 1:1 6:1 2:1 1:0 5:0 3:1 2:1 5:0 2:0 3:0
 2. BSG Chemie PCK Schwedt     1:0 XXX 1:1 2:1 2:0 2:2 3:0 1:0 3:0 1:0 4:1 2:0
 3. ASG Vorwärts Neubrandenb.  1:1 2:2 XXX 5:2 5:2 1:0 0:0 5:0 3:1 0:0 1:3 1:1
 4. BSG Stahl Brandenburg      1:2 0:0 1:1 XXX 3:0 1:2 1:0 3:1 1:1 2:0 1:0 2:0
 5. BSG Halbleiterwerk Frankf. 0:0 0:2 1:0 1:1 XXX 5:1 1:1 8:0 2:0 2:0 1:1 0:0
 6. BSG Stahl Henningsdorf     3:2 0:1 2:1 1:2 2:1 XXX 1:0 1:1 3:2 2:1 4:1 0:1
 7. BSG Stahl Eisenhüttenstadt 1:1 0:0 0:0 2:2 0:1 3:2 XXX 0:0 3:2 3:2 4:1 3:0
 8. BSG Motor Henningsdorf     1:1 2:1 7:3 0:0 3:3 2:2 2:2 XXX 2:1 1:3 3:1 2:2
 9. BSG Kabelwerk Oberspree B. 0:0 1:0 1:2 2:1 2:1 2:0 4:0 1:2 XXX 3:1 1:3 0:0
10. BSG Motor Babelsberg       0:0 3:0 0:0 1:2 0:0 0:0 0:1 3:1 0:0 XXX 2:0 2:0
11. BSG Rotation Berlin        0:1 0:0 2:0 2:1 0:1 1:3 1:0 2:1 3:1 2:0 XXX 0:1
12. TSG Neustrelitz            1:2 0.0 0:2 0:0 1:1 3:1 0:1 1:2 1:2 2:3 2:0 XXX

TABLE :
 1.SG Dynamo Fürstenwalde           31  22  12- 7- 3  40:16 +24 °°
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Chemie PCK Schwedt           31  22  12- 7- 3  30:13 +17
 3.ASG Vorwärts Neubrandenburg      24  22   7-10- 5  35:28 + 7
 4.BSG Stahl Brandenburg            23  22   8- 7- 7  29:29 =
 5.BSG Halbleiterwerk Frankfurt     22  22   7- 8- 7  32:26 + 6
 6.BSG Stahl Henningsdorf           22  22   9- 4- 9  32:34 - 2
 7.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       22  22   7- 8- 7  24:29 - 5
 8.BSG Motor Henningsdorf           20  22   6- 8- 8  34:47 -13
 9.BSG Kabelwerk Oberspree Berlin   18  22   7- 4-11  28:33 - 5
------------------------------------------------------------------
10.BSG Motor Babelsberg             18  22   6- 6-10  21:27 - 6 --
11.BSG Rotation Berlin              18  22   8- 2-12  24:34 -10 --
12.TSG Neustrelitz                  15  22   4- 7-11  16:29 -13 --

TOP-SCORERS :
Wolfgang Hefter (Chemie PCK S.)     12
Detlef Schulz (Dy.Fürstenwalde)     11
Peter Satkowski (Mo.Henningsdorf)   11
Dieter Turobin (Halbleiterwerk F.)   9
Rüdinger Uentz (Vo.Neubrandenburg)   8
Roland Bohn (Halbleiterwerk F.)      8

DDR-LIGA - Staffel C
                               ChB VoD StB CBS StT ChZ LoS DyE ChW EiW ChP LoH
 1. BSG Chemie Böhlen          XXX 2:0 2:2 2:1 2:0 4:1 4:2 4:3 1:0 8:1 6:0 4:1
 2. ASG Vorwärts Dessau        2:0 XXX 0:0 1:1 3:1 6:2 2:0 2:0 1:1 3:1 3:2 7:1
 3. BSG Stahl Blankenburg      2:2 0:1 XXX 2:1 1:1 1:1 1:1 1:3 2:1 0:0 1:0 4:1
 4. BSG Chemie Buna Schkopau   0:0 7:1 0:3 XXX 1:1 0:1 2:0 4:1 1:2 4:0 1:1 3:0
 5. BSG Stahl Thale            0:2 0:1 1:1 2:2 XXX 2:0 2:1 1:0 1:1 1:1 1:1 1:1
 6. BSG Chemie Zeitz           2:9 3:1 0:1 1:1 2:2 XXX 2:0 2:2 1:0 1:0 5:0 3:1
 7. BSG Lokomotive Stendal     1:1 0:0 1:0 1:0 2:1 1:1 XXX 1:1 3:1 3:1 1:0 6:0
 8. SG Dynamo Eisleben         1:2 2:4 1:3 1:2 2:1 3:1 2:0 XXX 0:0 1:3 3:1 7:1
 9. BSG Chemie Wolfen          2:4 3:1 1:1 0:2 1:2 0:1 2:2 4:0 XXX 2:2 0:1 1:0
10. BSG Einheit Wernigerode    1:3 0:3 1:1 (1) 1:7 3:0 2:0 2:2 3:1 XXX 0:0 4:0
11. BSG Chemie Premnitz        1:2 3:3 0:0 2:3 0:1 2:1 2:0 2:1 1:2 1:0 XXX 4:0
12. BSG Lokomotive Halberst.   0:3 1:2 1:3 3:2 2:2 2:0 5:3 1:4 0:3 1:5 4:2 XXX

NOTE :
(1) Einheit Wernigerode - Chemie Buna Schkopau (1:1) awarded afterwards for
    Buna Schkopau with 0:3 on goals and 0-2 on Points.

TABLE :
 1.BSG Chemie Böhlen                38  22  17- 4- 1  67:23 +44 ++
------------------------------------------------------------------
 2.ASG Vorwärts Dessau              31  22  13- 5- 4  47:30 +17
 3.BSG Stahl Blankenburg            27  22   8-11- 3  30:20 +10
 4.BSG Chemie Buna Schkopau         24  22   9- 6- 7  41:25 +16
 5.BSG Stahl Thale                  23  22   7- 9- 6  31:27 + 4
 6.BSG Chemie Zeitz                 21  22   8- 5- 9  31:41 -10
 7.BSG Lokomotive Stendal           20  22   7- 6- 9  29:32 - 3
 8.SG Dynamo Eisleben               18  22   7- 4-11  40:42 - 2
 9.BSG Chemie Wolfen                18  22   6- 6-10  28:30 - 2
------------------------------------------------------------------
10.BSG Einheit Wernigerode          18  22   6- 6-10  31:45 -14 --
11.BSG Chemie Premnitz              16  22   6- 4-12  25:38 -13 --
12.BSG Lokomotive Halberstadt       10  22   4- 2-16  26:73 -47 --

TOP-SCORERS :
Klaus Havestein (Ch.Böhlen)         30
Veit Gläßer (Vo.Dessau)             18
Hans-Hermann Herbst (Lo.Stendal)    11
Frank Kuhnt (Ch.Buna S.)            10
Klaus Bittner (Ch.Böhlen)            9
Volker Göbel (Vo.Dessau)             9

DDR-LIGA - Staffel D
                               EnC VoK MoW FoB AkE MKM ASP LoD VoP DyL ABS Sos
 1. BSG Energie Cottbus        XXX 0:0 2:1 1:0 1:1 4:0 3:1 3:0 5:1 4:0 4:2 2:0
 2. ASG Vorwärts Kamenz        0:2 XXX 2:1 1:0 2:2 1:0 2:0 2:0 3:3 2:2 2:1 6:0
 3. BSG Motor Werdau           1:0 2:1 XXX 3:2 7:0 2:0 2:0 1:1 4:1 3:3 1:1 6:1
 4. BSG Fortschritt Bischofs.  3:2 1:3 2:0 XXX 1:1 2:1 3:2 4:0 1:1 5:0 3:0 5:0
 5. BSG Aktivist Espenhain     1:3 0:0 2:0 1:1 XXX 0:1 3:1 0:0 1:1 0:0 5:0 4:1
 6. BSG Motor "F.H." Karl-Marx 2:3 1:3 2:0 3:1 1:1 XXX 3:2 4:1 1:0 3:1 1:0 4:2
 7. BSG Aktivist Schwarze P.   1:0 0:0 1:1 2:2 0:0 2:0 XXX 1:3 1:0 3:0 1:1 3:1
 8. FSV Lokomotive Dresden     4:4 1:3 1:2 1:3 0:0 2:0 0:1 XXX 1:1 2:0 4:1 4:1
 9. ASG Vorwärts Plauen        0:3 1:1 0:1 2:0 1:2 0:0 2:0 0:0 XXX 4:1 5:3 3:1
10. SG Dynamo Lübben           1:2 0:1 1:2 0:3 3:1 1:1 0:0 0:0 2:0 XXX 1:0 5:1
11. BSG Aktivist Brieske-Senf. 0:1 1:1 0:1 4:0 1:1 0:1 1:1 3:1 1:0 3:0 XXX 7:1
12. SG Sosa                    0:0 2:3 2:1 0:2 1:1 2:0 0:0 1:3 3:3 0:2 2:1 XXX

TABLE :
 1.BSG Energie Cottbus              34  22  15- 4- 3  49:19 +30 °°
------------------------------------------------------------------
 2.ASG Vorwärts Kamenz              32  22  12- 8- 4  39:20 +19
 3.BSG Motor Werdau                 28  22  12- 4- 6  42:25 +17
 4.BSG Fortschritt Bischofswerda    26  22  11- 4- 7  44:27 +17
 5.BSG Aktivist Espenhain           23  22   5-13- 4  27:26 + 1
 6.BSG Motor "F.H." Karl-Marx Stadt 23  22  10- 3- 9  28:30 - 2
 7.BSG Aktivist Schwarze Pumpe      20  22   6- 8- 8  23:27 - 4
 8.FSV Lokomotive Dresden           19  22   6- 7- 9  29:35 - 6
 9.ASG Vorwärts Plauen              18  22   5- 8- 9  29:35 - 6
------------------------------------------------------------------
10.SG Dynamo Lübben                 16  22   5- 6-11  21:40 -19 --
11.BSG Aktivist Brieske-Senftenberg 15  22   5- 5-12  31:37 - 6 --
12.SG Sosa                          10  22   3- 4-15  22:63 -41 --

TOP-SCORERS :
Peter Zierau (Energie C.)           19
Karl Krasselt (Motor KMS)           12
Wieland Wünsche (Fo.Bischofswerda)  11
Peter Brändel (Mo.Werdau)           11
Karl-Heinz Hermann (Ak.Espenhain)   10
Frank Papritz (Ak.Schwarze P.)      10

DDR-LIGA - Staffel E
                               WiG MoW KWT MoR FoW LBL MoN MoS ChI MoA MoZ Sch
 1. BSG Wismut Gera            XXX 1:1 3:0 3:0 1:0 2:0 5:3 4:0 2:1 2:1 6:1 2:1
 2. BSG Motor Weimar           2:5 XXX 3:4 2:2 4:0 6:1 3:1 5:1 1:0 3:1 5:0 2:0
 3. BSG Kali-Werra Tiefenort   0:0 2:2 XXX 0:0 2:1 4:1 0:0 3:2 1:1 2:0 1:0 4:0
 4. BSG Motor Rudisleben       2:1 0:1 3:2 XXX 1:1 0:0 1:1 2:1 0:1 0:2 0:1 2:0
 5. BSG Fortschritt Weida      1:1 2:2 2:4 1:1 XXX 1:1 2:1 0:1 1:0 0:0 2:1 4.1
 6. BSG Landbau Bad Langensal. 3:0 2:1 0:0 1:1 2:2 XXX 1:1 1:0 3:0 1:0 1:2 2:2
 7. BSG Motor Nordhausen       1:1 2:3 3:1 2:3 0:2 3:1 XXX 0:2 2:1 4:0 3:0 5:0
 8. BSG Motor Suhl             1:6 2:2 0:0 0:3 2:1 3:4 1:2 XXX 1:1 3:1 5:2 4:2
 9. BSG Chemie IW Ilmenau      1:1 1:2 0:1 0:0 3:0 0:0 2:0 1:0 XXX 1:3 5:0 6:0
10. BSG Motor Altenburg        0:1 2:2 1:0 0:1 0:0 4:0 0:0 4:5 1:3 XXX 2:0 2:0
11. BSG Motor Zeulenroda       3:3 1:4 1:2 1:2 0:3 2:1 2:0 1:2 2:1 4:4 XXX 2:1
12. BSG WK Schmalkalden        3:2 0:0 0:1 1:2 0:4 0:3 0:3 0:2 0:0 0:2 2:2 XXX

TABLE :
 1.BSG Wismut Gera                  32  22  13- 6- 3  55:25 +30 °°
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor Weimar                 31  22  12- 7- 3  56:30 +26
 3.BSG Kali-Werra Tiefenort         29  22  11- 7- 4  34:23 +11
 4.BSG Motor Rudisleben             26  22   9- 8- 5  26:22 + 4
 5.BSG Fortschritt Weida            22  22   7- 8- 7  30:28 + 2
 6.BSG Landbau Bad Langensalza      22  22   7- 8- 7  29:34 - 5
 7.BSG Motor Nordhausen             21  22   8- 5- 9  37:31 + 6
 8.BSG Motor Suhl                   21  22   9- 3-10  38:45 - 7
 9.BSG Chemie IW Ilmenau            20  22   7- 6- 9  29:21 + 8
------------------------------------------------------------------
10.BSG Motor Altenburg              19  22   7- 5-10  30:32 - 2 --
11.BSG Motor Zeulenroda             15  22   6- 3-13  28:55 -27 --
12.BSG (Motor) WK Schmalkalden       6  22   1- 4-17  13:59 -46 --

TOP-SCORERS :
Wolfgang Dummer (Mo.Weimar)         17
Werner Schorrig (Wi.Gera)           14
Horst Weißhaupt (Mo.Nordhausen)     12
Gerd Stuppert (Wi.Gera)             11
Heinz Zubek (Wi.Gera)               10

Aufstiegsrunde zur Oberliga 
                               HaR ChB EnC WiG DyF
1. FC Hansa Rostock            XXX 1:0 4:0 3:1 3:1    14  8  7-0-1  20: 6 +14 ++++
2. BSG Chemie Böhlen           3:1 XXX 2:2 3:2 2:1     9  8  3-3-2  13:12 + 1 ++++
3. BSG Energie Cottbus         1:2 1:1 XXX 2:1 3:2     9  8  3-3-2  10:12 - 2
4. BSG Wismut Gera             0:1 3:1 0:0 XXX 0:0     4  8  1-2-5   7:11 - 4
5. SG Dynamo Fürstenwalde      0:5 1:1 0:1 1:0 XXX     4  8  1-2-5   6:15 - 9

Relegated from Oberliga :
   1. Union Berlin
   BSG Chemie Leipzig
Promoted to Oberliga :
   FC Hansa Rostock
   BSG Chemie Böhlen
Promoted to DDR-LIGA :
   BSG Bergmann Borsig Berlin
   TSG Lübbenau
   TSG Gröditz
   BSG Glückauf Sondershausen
   BSG Motor Eberswalde
   BSG Motor Hermsdorf
   BSG Mansfeld-Kombinat Sangershausen
   BSG Aufbau Krumhermersdorf
   BSG Stahl Nordwest Leipzig
   BSG Chemie Schönebeck
   BSG Lokomotive Anklam
   BSG Motor Brandenburg-Süd
   BSG Motor Wolgast
   BSG C/M Veritas Wittenberge
   BSG Motor Steinach
Relegated to Bezirksliga :
   BSG Motor Warnowwerft Warnemünde
   BSG Hydraulik Parchim
   BSG Nord "Max Matern" Torgelow
   BSG Motor Babelsberg
   BSG Rotation Berlin
   TSG Neustrelitz
   BSG Einheit Wernigerode
   BSG Chemie Premnitz
   BSG Lokomotive Halberstadt
   SG Dynamo Lübben
   BSG Aktivist Brieske-Senftenberg
   SG Sosa
   BSG Motor Altenburg
   BSG Motor Zeulenroda
   BSG (Motor) WK Schmalkalden

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : BSG Bergmann Borsig Berlin
 Cottbus        : TSG Lübbenau
 Dresden        : TSG Gröditz
 Erfurt         : BSG Glückauf Sondershausen
 Frankfurt Nord : BSG Motor Eberswalde ****(BZM)
 Frankfurt Süd  : BSG Stahl Eisenhüttenstadt II
 Gera           : BSG Motor Hermsdorf
 Halle          : BSG Mansfeld-Kombinat Sangershausen
 Karl-Marx-Stadt: BSG Aufbau Krumhermersdorf
 Leipzig        : BSG Stahl Nordwest Leipzig
 Magdeburg      : BSG Chemie Schönebeck
 Neubrandenburg : BSG Lokomotive Anklam
 Potsdam Süd    : BSG Motor Brandenburg-Süd ****(BZM)
 Potsdam Nord   : BSG Electronic Neuruppin
 Rostock Ost    : BSG Motor Wolgast ****(BZM)
 Rostock West   : FC Hansa Rostock II
 Schwerin       : BSG C/M Veritas Wittenberge
 Suhl           : BSG Motor Steinach


1980/81

DDR-LIGA - Staffel A
                               SHR VoS DyS Wis PoN ISG VoN LoA BaR MoW VeW KKW
 1. BSG Schiffahrt/Hafen R.    XXX 2:0 2:0 4:2 0:3 1:0 2:1 6:2 2:2 5:0 4:0 2:0
 2. ASG Vorwärts Stralsund     1:1 XXX 2:0 2:0 1:0 1:1 4.0 6:0 2:0 4:1 5:0 5:0
 3. SG Dynamo Schwerin         1:2 2:0 XXX 1:1 1:1 1:0 3:2 9:2 3:0 3:1 2:1 3:2
 4. TSG Wismar                 1:2 0:0 1:3 XXX 1:2 3:2 1:0 2:0 3:2 2:2 1:1 3:1
 5. BSG Post Neubrandenburg    0:1 0:2 2:1 6:1 XXX 4:1 2:3 2:2 1:0 1:2 1:1 3:2
 6. ISG Schwerin-Süd           0:3 1:3 1:1 1:0 2:2 XXX 1:3 4:0 1:0 1:0 3:1 1:0
 7. ASG Vorwärts Neubrandenbu. 4:3 0:1 1:1 1:2 1:0 0:1 XXX 2:0 1:1 1:1 1:1 1:0
 8. BSG Lokomotive Anklam      0:2 3:6 1:2 1:1 1:0 3:4 2:1 XXX 0:0 2:1 3:1 1:1
 9. TSG Bau Rostock            1:2 0:2 4:0 4:1 5:3 1:3 2:0 0:0 XXX 2:4 2:1 2:1
10. BSG Motor Wolgast          0:0 1:0 1:2 2:3 1:2 2:1 3:4 2:2 0:0 XXX 0:1 1:0
11. BSG C/M Veritas Wittenber. 1:1 0:3 0:3 3:4 0:0 5:2 1:0 0:1 2:0 0:0 XXX 3:1
12. BSG Kern-Kraft-Werk Greif. 1:1 1:1 1:1 3:3 1:0 2:1 0:2 0:2 2:0 3:3 1:1 XXX

TABLE :
 1. BSG Schiffahrt/Hafen Rostock    35  22  15- 5- 2  48:20 +28 °°
------------------------------------------------------------------
 2. ASG Vorwärts Stralsund          34  22  15- 4- 3  51:13 +38
 3. SG Dynamo Schwerin              29  22  12- 5- 5  43:28 +15
 4. TSG Wismar                      22  22   8- 6- 8  36:43 - 7
 5. BSG Post Neubrandenburg         21  22   8- 5- 9  35:30 + 5
 6. ISG Schwerin-Süd                21  22   9- 3-10  32:36 - 4
 7. ASG Vorwärts Neubrandenburg     20  22   8- 4-10  29:32 - 3
 8. BSG Lokomotive Anklam           18  22   6- 6-10  28:52 -24
 9. TSG Bau Rostock                 17  22   6- 5-11  28:34 - 6
------------------------------------------------------------------
10. BSG Motor Wolgast               17  22   5- 7-10  28:39 -11 --
11. BSG C/M Veritas Wittenberge     17  22   5- 7-10  24:38 -14 --
12. BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald  13  22   3- 7-12  23:40 -17 --

TOP-SCORERS :
Hans-Jürgen Pohl (Dy.Schwerin)      16
Hans-Jürgen Harnack (Mo.Wolgast)    14
Heinz Pinkohs (Schiffahrt)          12
Dietmar Hirsch (Dy.Schwerin)        12
Eckhard Sperling (Lo.Anklam)        12

DDR-LIGA - Staffel B
                               UnB KWO DyF ChS StB StE StH BBB MoH HaF MoE MBS
 1. 1. FC Union Berlin         XXX 3:0 3:1 1:2 1:0 2:1 2:1 2:1 7:1 4:0 3:0 1:0
 2. BSG Kabelwerk Oberspree B. 3:0 XXX 1:1 1:1 1:2 2:1 4:3 4:1 1:3 2:0 3:0 1:0
 3. SG Dynamo Fürstenwalde     0:0 2:2 XXX 2:1 3:2 0:0 0:1 2:0 3:2 7:1 1:0 6:1
 4. BSG Chemie PCK Schwedt     0:0 1:1 1:0 XXX 4:1 1:1 2:0 1:2 3:1 2:0 4:0 0:0
 5. BSG Stahl Brandenburg      2:1 3:0 5:2 1:1 XXX 1:0 2:3 3:2 1:1 5:0 3:1 4:1
 6. BSG Stahl Eisenhüttenst.   1:3 3:1 1:0 0:0 3:1 XXX 3:1 3:0 3:1 0:0 3:1 2:1
 7. BSG Stahl Henningsdorf     2:6 0:1 1:1 2:1 2:1 1:0 XXX 1:1 2:2 5:2 1:0 2:0
 8. BSG Bergmann-Borsig Berlin 1:1 0:3 2:2 2:2 1:0 4:0 1:1 XXX 7:4 0:0 3:1 0:0
 9. BSG Motor Hennigsdorf      1:6 2:0 1:5 3:3 2:4 1:0 3:2 1:2 XXX 2:0 3:0 3:1
10. BSG Halbleiterwerk Frankf. 0:2 1:3 0:2 1:0 3:1 0:0 0:2 5:0 2:2 XXX 3:1 2:0
11. BSG Motor Eberswalde       1:3 1:2 0:0 0:2 0:2 0:0 2:1 3:1 2:1 3:1 XXX 3:0
12. BSG Motor Brandenburg-Süd  1:3 0:1 0:3 0:2 0:4 0:4 2:1 0:1 2:2 0:2 1:1 XXX

TABLE :
 1.1. FC Union Berlin               35  22  16- 3- 3  54:19 +35 °°
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Kabelwerk Oberspree Berlin   28  22  12- 4- 6  37:28 + 9
 3.SG Dynamo Fürstenwalde           27  22  10- 7- 5  43:25 +18
 4.BSG Chemie PCK Schwedt           27  22   9- 9- 4  34:19 +15
 5.BSG Stahl Brandenburg            26  22  12- 2- 8  48:32 +16
 6.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       24  22   9- 6- 7  29:21 + 8
 7.BSG Stahl Henningsdorf           22  22   9- 4- 9  35:36 - 1
 8.BSG Bergmann-Borsig Berlin       21  22   7- 7- 8  32:39 - 7
 9.BSG Motor Hennigsdorf            19  22   7- 5-10  42:56 -14
------------------------------------------------------------------
10.BSG Halbleiterwerk Frankfurt     16  22   6- 4-12  23:43 -20 --
11.BSG Motor Eberswalde             13  22   5- 3-14  20:41 -21 --
12.BSG Motor Brandenburg-Süd         6  22   1- 4-17  10:48 -38 --

TOP-SCORERS :
Uwe Borchart (Union B.)             17
Detlef Schulz (Dy.Fürstenwalde)     15
Sergei Morosow (Mo.Hennigsdorf)     14
Wolfgang Hefter (Ch.Schwedt)        12
Jörg Kampf (St.Brandenburg)         11

DDR-LIGA - Staffel C
                               CBS StB ChL DyE LoS StT VoD SNL ChZ ChW San ChS
 1. BSG Chemie Buna Schkopau   XXX 1:0 3:2 1:1 0:1 1:1 2:0 4:2 3:0 0:0 5:2 2:1
 2. BSG Stahl Blankenburg      2:2 XXX 1:1 4:1 1:1 1:0 0:0 4:1 2:1 1:0 4:0 0:0
 3. BSG Chemie Leipzig         3:1 1:3 XXX 2:2 1:1 0:0 1:3 4:3 1:0 1:1 1:0 4:0
 4. SG Dynamo Eisleben         6:1 2:1 0:1 XXX 1:1 5:0 1:1 1:1 4:0 2:2 3:1 4:1
 5. BSG Lokomotive Stendal     1:1 1:0 1:1 2:1 XXX 2:0 1:1 0:0 1:0 1:5 3:0 5:2
 6. BSG Stahl Thale            1:1 1:1 0:1 3:1 3:0 XXX 5:1 1:0 2:2 2:1 5:0 1:0
 7. ASG Vorwärts Dessau        0:1 0:1 1:2 0:1 2:0 4:0 XXX 4:0 3:2 3:2 1:1 4:0
 8. BSG Stahl Nordwest Leipz.  1:3 1:0 1:3 0:1 2:1 1:0 1:1 XXX 0:0 5:1 2:0 3:0
 9. BSG Chemie Zeitz           3:5 0:4 1:1 1:0 2:1 1:4 0:0 3:1 XXX 3:2 3:2 3:1
10. BSG Chemie Wolfen          0:1 0:0 2:2 1:1 0:1 0:1 0:2 6:1 1:1 XXX 2:1 1:0
11. BSG MK Sangershausen       1:3 0:2 1:1 0:2 0:1 1:1 2:0 0:5 3:1 3:2 XXX 0:0
12. BSG Chemie Schönebeck      1:2 0:2 1:3 0:5 0:1 0:2 3:3 1:1 1:2 4:1 4:3 XXX

TABLE :
 1.BSG Chemie Buna Schkopau         32  22  13- 6- 3  43:29 +14 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Stahl Blankenburg            29  22  11- 7- 4  34:14 +20
 3.BSG Chemie Leipzig               29  22  10- 9- 3  37:26 +11
 4.SG Dynamo Eisleben               27  22  10- 7- 5  45:24 +21
 5.BSG Lokomotive Stendal           27  22  10- 7- 5  27:23 + 4
 6.BSG Stahl Thale                  26  22  10- 6- 6  33:24 + 9
 7.ASG Vorwärts Dessau              23  22   8- 7- 7  34:26 + 8
 8.BSG Stahl Nordwest Leipzig       19  22   7- 5-10  33:38 - 6
 9.BSG Chemie Zeitz                 19  22   7- 5-10  29:42 -13
------------------------------------------------------------------
10.BSG Chemie Wolfen                15  22   4- 7-11  30:36 - 6 --
11.BSG MK Sangershausen             10  22   3- 4-15  21:51 -30 --
12.BSG Chemie Schönebeck             8  22   2- 4-16  20:52 -32 --

TOP-SCORERS :
Frank Kuhnt (Ch.Buna S.)              16
Hans-Jürgen Franke (Vo.Dessau)        14
Eckhard Beckmann (Stahl NW L.)        13
Hans-Dieter Auffenbauer (Dy.Eisleben) 10
Jürgen Eberling (St.Blankenburg)       9

DDR-LIGA - Staffel D
                               EnC Grö MoW ASP AuK VoK MSK FoB LoD VoP AkE Lüb
 1. BSG Energie Cottbus        XXX 2:0 3:0 1:1 3:1 2:0 2:1 6:0 4:1 4:0 2:1 2:1
 2. TSG Gröditz                2:2 XXX 1:0 2:0 2:0 2:1 4:2 0:0 2:1 1:0 1:1 2:1
 3. BSG Motor Werdau           3:0 3:3 XXX 1:1 9:1 3:4 6:1 2:1 3.1 2:2 2:0 5:0
 4. BSG Aktivist Schwarze P.   3:3 1:2 0:2 XXX 4:1 1:0 2:1 2:1 0:0 3:0 1:2 3:0
 5. BSG Aufbau Krumhermersdorf 1:1 2:1 1:2 0:0 XXX 1:1 2:0 2:0 3:1 4:1 2:1 2:1
 6. ASG Vorwärts Kamenz        1:2 0:0 2:0 2:2 3:2 XXX 2:2 1:2 2:0 1:1 4:0 5:0
 7. BSG Motor "FH" Karl-Marx S 0:2 0:0 0:1 2:0 3:3 3:1 XXX 0:0 1:1 3:2 2:1 2:0
 8. BSG Fortschritt Bischoffs. 0:2 0:2 2:2 2:1 2:1 3:2 2:1 XXX 2:0 1:2 0:0 1:0
 9. FSV Lokomotive Dresden     1:2 4:1 4:0 2:2 2:0 3:0 2:0 1:1 XXX 0:2 1:1 4:1
10. ASG Vorwärts Plauen        0:0 1:1 4:2 0:0 2:2 0:0 1:2 2:1 0:1 XXX 1:1 7:0
11. BSG Aktivist Espenhain     1:1 6:2 3:1 0:3 1:1 0:0 1:3 0:0 1:0 1:1 XXX 2:2
12. TSG Lübbenau               0:1 3:2 3:3 1:3 0:4 1:1 2:2 3:1 2:1 1:0 3:1 XXX

TABLE :
 1.BSG Energie Cottbus              36  22  15- 6- 1  47:18 +29 ++
------------------------------------------------------------------
 2.TSG Gröditz                      27  22  10- 7- 5  33:30 + 3
 3.BSG Motor Werdau                 25  22  10- 5- 7  52:37 +15
 4.BSG Aktivist Schwarze Pumpe      24  22   8- 8- 6  33:25 + 8
 5.BSG Aufbau Krumhermersdorf       22  22   8- 6- 8  36:40 - 4
 6.ASG Vorwärts Kamenz              20  22   6- 8- 8  33:30 + 3
 7.BSG Motor "FH" Karl-Marx Stadt   20  22   7- 6- 9  31:37 - 6
 8.BSG Fortschritt Bischoffswerda   20  22   7- 6- 9  22:32 -10
 9.FSV Lokomotive Dresden           19  22   7- 5-10  31:30 + 1
------------------------------------------------------------------
10.ASG Vorwärts Plauen              19  22   5- 9- 8  29:31 - 2 --
11.BSG Aktivist Espenhain           18  22   4-10- 8  25:33 - 8 --
12.TSG Lübbenau                     14  22   5- 4-13  25:54 -29 --

TOP-SCORERS :
Bernd Sachse (Au.Krumhermersdorf)   19
Andreas Leuthäuser (Vo.Kamenz)      15
Karl-Heinz Hermann (Ak.Espenhain)   14
Bernd Mickan (Mo.Werdau)            12
Peter Zierau (En.Cottbus)           11

DDR-LIGA - Staffel E
                               MoS WiG MoN KWT MoW GlS ChI MoR FoW MoH LBL MSt
 1. BSG Motor Suhl             XXX 1:1 1:0 2:0 0:0 2:4 0:0 4:1 3:1 1:0 6:1 3:1
 2. BSG Wismut Gera            0:0 XXX 0:0 2:1 2:2 2:1 2:3 3:0 1:0 5:0 3:0 4:2
 3. BSG Motor Nordhausen       2:1 2:1 XXX 6:3 1:1 1:1 3:2 2:0 3:3 1:0 1:2 8:1
 4. BSG Kali-Werra Tiefenort   1:3 1:1 2:2 XXX 1:1 0:0 2:1 4:1 3:2 2:2 1:0 7:0
 5. BSG Motor Weimar           1:0 2:2 1:1 0:1 XXX 2:1 3:1 3:1 3:3 (1) 1:1 (2)
 6. BSG Glückauf Sondershausen 1:2 4:1 1:1 2:2 1:1 XXX 1:1 1:1 3:1 3:1 0:3 5:1
 7. BSG Chemie IW Ilmenau      0:0 0:0 1:2 1:1 2:1 3:3 XXX 2:0 0:3 0:0 3:1 4:2
 8. BSG Motor Rudisleben       1:0 1:1 0:0 1:1 1:4 5:2 1:5 XXX 2:1 4:1 3:0 3:2
 9. BSG Fortschritt Weida      3:1 0:3 2:2 3:0 1:3 2:3 1:1 1:1 XXX 0:0 4:0 9:2
10. BSG Motor Hermsdorf        0:2 1:2 0:0 1:1 3:1 3:1 1:1 1:1 1:1 XXX 0:0 2:0
11. BSG Landbau Bad Langensa.  2:3 2:1 2:0 4:0 (3) 1:4 2:1 2:2 2:2 1:3 XXX 1:3
12. BSG Motor Steinach         0:1 1:5 0:3 0:6 1:4 5:2 2:2 2:4 2:4 0:0 2:1 XXX

NOTES :
(1) Motor Weimar - Motor Hermsdorf (7:0) awarded afterwards with 0:3 on Goals 
    and 0-2 Points for Hermsdorf.
(2) Motor Weimar - Motor Steinach (7:0) awarded afterwards with 0:3 on Goals 
    and 0-2 Points for Steinach.
(3) Landbau Bad Langensalza - Motor Weimar (0:1) awarded afterwards with 3:0 
    on Goals and 2-0 Points for Landbau.

TABLE :
 1.BSG Motor Suhl                   29  22  12- 5- 5  36:20 +16 °°
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Wismut Gera                  28  22  10- 8- 4  42:24 +18
 3.BSG Motor Nordhausen             28  22   9-10- 3  41:25 +16
 4.BSG Kali-Werra Tiefenort         23  22   7- 9- 6  40:35 + 5
 5.BSG Motor Weimar                 23  22   7- 9- 6  34:33 + 1
 6.BSG Glückauf Sondershausen       22  22   7- 8- 7  44:41 + 3
 7.BSG Chemie IW Ilmenau            22  22   6-10- 6  34:31 + 3
 8.BSG Motor Rudisleben             21  22   7- 7- 8  34:42 - 8
 9.BSG Fortschritt Weida            20  22   6- 8- 8  47:39 + 8
------------------------------------------------------------------
10.BSG Motor Hermsdorf              20  22   5-10- 7  23:27 - 4 --
11.BSG Landbau Bad Langensalza      18  22   7- 4-11  31:43 -12 --
12.BSG Motor Steinach               10  22   4- 2-16  32:78 -56 --

TOP-SCORERS :
Olaf Distelmeier (Wi.Gera)          16
Uwe Aschmann (Mo.Weimar)            12
Ulrich Tambor (Fo.Weida)            12
Roland Garthof (GA Sondershausen)   11
Bernd Bader (KW Tiefenort)          10
Ralf Schulenberg (Mo.Rudisleben)    10

Aufstiegsrunde zur Oberliga 
                                EnC CBS UnB SHR MoS
1. BSG Energie Cottbus          XXX 1:0 2:1 2:0 2:0    12  8   5-2-1  15: 7 + 8 +++++
2. BSG Chemie Buna Schkopau     2:2 XXX 2:0 4:2 4:1    10  8   4-2-2  16:12 + 4 +++++
3. 1. FC Union Berlin           0:0 4:1 XXX 5:2 7:1     8  8   3-2-3  17:11 + 6
4. BSG Schiffahrt/Hafen Rostock 2:1 1:2 3:0 XXX 2:2     7  8   3-1-4  15:18 - 3
5. BSG Motor Suhl               2:5 1:1 0:0 2:3 XXX     3  8   0-3-5   9:24 -15

Relegated from Oberliga :
   BSG Stahl Riesa
   BSG Chemie Böhlen
Promoted to Oberliga :
   BSG Energie Cottbus
   BSG Chemie Buna Schkopau
Promoted to DDR-LIGA :
   BSG Elektro-Anlagen-Bau (EAB) Lichtenberg 47
   BSG Aktivist Brieske-Senftenberg
   BSG Robur Zittau
   BSG Motor Eisenach
   BSG Stahl Finow
   BSG Stahl Silbitz
   BSG Empor Halle
   BSG Motor Ascota Karl-Marx-Stadt
   BSG Motor Altenburg
   BSG Einheit Wernigerode
   TSG Neustrelitz
   BSG Motor Babelsberg
   BSG Motor Warnowweft Warnemünde-Rostock
   BSG Hydraulik Parchim
   BSG WK Schmalkalden
Relegated to Bezirksliga :
   BSG Motor Wolgast
   BSG C/M Veritas Wittenberge
   BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald
   BSG Halbleiterwerk Frankfurt
   BSG Motor Eberswalde
   BSG Motor Brandenburg-Süd
   BSG Chemie Wolfen
   BSG MK Sangershausen
   BSG Chemie Schönebeck
   ASG Vorwärts Plauen
   BSG Aktivist Espenhain
   TSG Lübbenau
   BSG Motor Hermsdorf
   BSG Landbau Bad Langensalza
   BSG Motor Steinach

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : BSG Elektro-Anlagen-Bau (EAB) Lichtenberg 47
 Cottbus        : BSG Aktivist Brieske-Senftenberg
 Dresden        : BSG Robur Zittau
 Erfurt         : BSG Motor Eisenach
 Frankfurt Süd  : BSG Plattenwerk Beeskow
 Frankfurt Nord : BSG Stahl Finow (BZM)***
 Gera           : BSG Stahl Silbitz
 Halle          : BSG Empor Halle
 K.M Stadt 1    : SG Sosa
 K.M.Stadt 2    : BSG Motor Ascota Karl-Marx-Stadt (BZM)***
 Leipzig        : BSG Motor Altenburg
 Magdeburg      : BSG Einheit Wernigerode
 Neubrandenburg : TSG Neustrelitz
 Potsdam Süd    : BSG Motor Babelsberg (BZL)***
 Potsdam Nord   : BSG Chemie Premnitz
 Rostock Ost    : BSG Lokomative Bergen
 Rostock West   : BSG Motor Warnowweft Warnemünde-Rostock (BZM)***
 Schwerin       : BSG Hydraulik Parchim
 Suhl 1         : BSG ESKA Hildburghausen
 Suhl 2         : BSG WK Schmalkalden (BZM)***


1981/82

DDR-LIGA - Staffel A
                               VoS VoN BaR ISG PoN SHR Wis DyS HyP MWW LoA Neu
 1. ASG Vorwärts Stralsund     XXX 4:1 1:1 1:1 5:0 3:1 5:0 5:1 3:1 1:0 7:1 3:1
 2. ASG Vorwärts Neubrandenbu. 1:1 XXX 0:0 3:1 1:0 3:0 4:0 2:0 2:1 6:2 6:0 5:1
 3. TSG Bau Rostock            1:1 1:2 XXX 5:0 2:2 2:1 5:2 3:1 4:0 7:0 3:0 2:1
 4. ISG Schwerin-Süd           2:0 2:1 4:0 XXX 0:4 3:2 2:1 2:1 5:3 2:1 4:1 7:0
 5. BSG Post Neubrandenburg    3:2 1:0 4:1 2:1 XXX 0:0 2:0 1:1 2:0 4:1 5:0 4:0
 6. BSG Schiffahrt/Hafen Ro.   0:1 1:1 4:1 0:0 0:0 XXX 5:0 4:1 1:0 5:1 2:0 2:0
 7. TSG Wismar                 1:1 1:1 1:1 1:1 2:2 4:0 XXX 1:1 3:1 6:1 5:4 4:0
 8. SG Dynamo Schwerin         0:1 2:3 1:1 4:1 5:2 0:2 0:1 XXX 3:2 2:0 1:1 1:0
 9. BSG Hydraulik Parchim      1:4 0:4 1:3 3:4 1:0 4:1 0:0 1:2 XXX 3:1 5:1 4:0
10. BSG Motor WW Warnemünde    1:3 0:3 0:1 0:6 4:2 1:1 2:2 1:5 3:0 XXX 2:2 0:2
11. BSG Lokomotive Anklam      0:5 0:3 1:2 2:2 1:4 0:2 0:3 0:2 0:1 2:1 XXX 1:0
12. TSG Neustrelitz            2:3 2:1 0:3 1:3 1:1 1:3 0:1 2:5 1:2 1:3 0:1 XXX

TABLE :
 1.ASG Vorwärts Stralsund           35  22  15- 5- 2  60:20 +40 °°
------------------------------------------------------------------
 2.ASG Vorwärts Neubrandenburg      32  22  14- 4- 4  53:20 +32
 3.TSG Bau Rostock                  30  22  12- 6- 4  49:27 +22
 4.ISG Schwerin-Süd                 30  22  13- 4- 5  53:36 +17
 5.BSG Post Neubrandenburg          28  22  11- 6- 5  45:28 +17
 6.BSG Schiffahrt/Hafen Rostock     25  22  10- 7- 5  37:26 +11
 7.TSG Wismar                       24  22   8- 8- 6  39:38 + 1
 8.SG Dynamo Schwerin               22  22   9- 4- 9  39:36 + 3
 9.BSG Hydraulik Parchim            15  22   7- 1-14  34:47 -13
------------------------------------------------------------------
10.BSG Motor WarnowWerft Warnemünde  9  22   3- 3-16  25:66 -41 --
11.BSG Lokomotive Anklam             9  22   3- 3-16  18:65 -47 --
12.TSG Neustrelitz                   5  22   2- 1-19  16:59 -43 --

TOP-SCORERS :
Wolfgang Schwerin (ISG Schwerin)    15
Jörg Hornig (Vo.Neubrandenburg)     15
Andreas Below (Vo.Stralsund)        13
Dietmar Hirsch (Dy.Schwerin)        11
Frank Mäntz (Post Ne.)              10
Heinz Pinhkohs (Schiffahrt)         10
Wolfgang Wolter (Vo.Neubrandenburg) 10

DDR-LIGA - Staffel B
                               UoB MoB ChS DyF StB KWO StE StH BBB MoH EAB StF
 1. 1.FC Union Berlin          XXX 1:0 2:0 4:0 0:1 2:0 1:1 4:2 6:2 0:0 5:2 3:1
 2. BSG Motor Babelsberg       0:1 XXX 2:1 1:0 3:0 1:2 5:1 3:0 5:1 4:0 2:0 6:0
 3. BSG Chemie PCK Schwedt     1:3 2:1 XXX 1:4 2:1 3:0 2:1 1:0 2:1 2:2 5:1 3:0
 4. SG Dynamo Fürstenwalde     1:1 1:2 1:1 XXX 4:1 3:0 1:1 1:0 3:1 2:0 4:0 8:0
 5. BSG Stahl Brandenburg      3:0 3:2 1:2 1:1 XXX 1:1 3:2 2:2 3:2 3:0 3:2 4:1
 6. BSG Kabelwerk Oberspree B. 1:1 2:4 1:2 0:2 0:2 XXX 0:2 3:0 2:1 5:0 3:1 3:0
 7. BSG Stahl Eisenhüttenst.   0:0 1:1 0:1 1:1 6:2 1:2 XXX 1:1 1:2 5:1 4:1 2:1
 8. BSG Stahl Henningsdorf     1:4 0:3 2:2 3:5 2:1 1:0 4:1 XXX 5:1 2:2 4:2 8:2
 9. BSG Bergmann-Borsig Berlin 1:4 0:0 1:4 1:2 3:3 1:1 1:1 2:1 XXX 3:0 0:0 7:0
10. BSG Motor Henningsdorf     0:2 2:4 2:2 4:5 1:2 0:5 2:3 1:1 4:0 XXX 1:1 5:1
11. BSG EAB 47 Berlin          0:6 0:6 0:1 4:3 2:3 1:2 0:0 2:1 0:1 1:1 XXX 2:0
12. BSG Stahl Finow            0:3 0:9 1:3 0:2 0:3 0:1 0.2 2:4 1:5 2:0 2:1 XXX

TABLE :
 1.1.FC Union Berlin                35  22  15- 5- 2  53:16 +37 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor Babelsberg             32  22  15- 2- 5  64:19 +45
 3.BSG Chemie PCK Schwedt           32  22  14- 4- 4  43:27 +16
 4.SG Dynamo Fürstenwalde           31  22  13- 5- 4  54:27 +27
 5.BSG Stahl Brandenburg            28  22  12- 4- 6  46:38 + 8
 6.BSG Kabelwerk Oberspree Berlin   23  22  10- 3- 9  34:29 + 5
 7.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       22  22   7- 8- 7  37:32 + 5
 8.BSG Stahl Henningsdorf           19  22   7- 5-10  44:45 - 1
 9.BSG Bergmann-Borsig Berlin       17  22   6- 5-11  37:48 -11
------------------------------------------------------------------
10.BSG Motor Henningsdorf           11  22   2- 7-13  28:55 -27 --
11.BSG EAB 47 Berlin                10  22   3- 4-15  23:57 -34 --  (Lichtenberg)
12.BSG Stahl Finow                   4  22   2- 0-20  15:84 -69 --

TOP-SCORERS :
Peter Kachlitz (Dy.Fürstenwalde)    21
Axel Brademann (Mo.Babelsberg)      19
Ronny Dau (Ch.Schwedt)              14
Detlef Schulz (Dy.Fürstenwalde)     14
Peter Schoknecht (St.Brandenburg)   12
Frank Jeske (St.Henningsdorf)       11
Lutz Hovest (Union B.)              11

DDR-LIGA - Staffel C
                               ChB VoD DyE ChL StB EiW LoS MoA StT StL ChZ EmH
 1. BSG Chemie Böhlen          XXX 0:1 4:0 1:1 1:0 7:3 3:1 5.1 2:0 3:2 9:1 3:1
 2. ASG Vorwärts Dessau        0:1 XXX 0:0 1:1 2:1 2:0 2.1 2:1 3:1 7:2 3:0 4:2
 3. SG Dynamo Eisleben         0:0 5:1 XXX 0:0 0:1 2:1 0:3 4:0 4:0 5:1 1:0 5:1
 4. BSG Chemie Leipzig         0:2 1:2 0:1 XXX 3:1 1:0 2:0 2.1 2:1 3:1 5:1 4:1
 5. BSG Stahl Blankenburg      1:1 2:2 0:0 0:5 XXX 0:1 1:1 1:1 1:1 0:2 3:0 4:1
 6. BSG Einheit Wernigerode    2:1 3:4 1:4 2:1 0:0 XXX 3:1 3:2 3:2 1:5 1:0 3:0
 7. BSG Lokomotive Stendal     2:3 0:0 2:1 1:1 2:3 0:0 XXX 3:2 1:0 2:0 2:2 3:3
 8. BSG Motor Altenburg        2:1 0:3 3:3 1:1 1:1 2:2 1:1 XXX 2:0 2:0 5:1 0:0
 9. BSG Stahl Thale            0:3 1:1 2:1 4:2 0:0 2:0 1:1 3:1 XXX 0:0 3:1 4:1
10. BSG Stahl Nordwest Leipzig 0:1 2:1 1:1 1:2 1:3 1:1 0:0 0:0 1:0 XXX 1:0 6:0
11. BSG Chemie Zeitz           0:2 0:3 0:4 2:1 0:2 3:1 1:1 0:0 1:0 1:1 XXX 1:1
12. BSG Empor Halle            1:0 0:2 0:2 1:2 0:2 1:4 2:2 0:1 0:7 1:0 2:4 XXX

TABLE :
 1.BSG Chemie Böhlen                33  22  15- 3- 4  53:19 +34 ++
------------------------------------------------------------------
 2.ASG Vorwärts Dessau              33  22  14- 5- 3  46:24 +22
 3.SG Dynamo Eisleben               28  22  11- 6- 5  43:21 +22
 4.BSG Chemie Leipzig               27  22  11- 5- 6  40:25 +15
 5.BSG Stahl Blankenburg            22  22   7- 8- 7  26:25 + 1
 6.BSG Einhiet Wernigerode          22  22   9- 4- 9  35:41 - 6
 7.BSG Lokomotive Stendal           21  22   5-11- 6  30:31 - 1
 8.BSG Motor Altenburg              20  22   6- 8- 8  29:35 - 6
 9.BSG Stahl Thale                  19  22   7- 5-10  32:31 + 1
------------------------------------------------------------------
10.BSG Stahl Nordwest Leipzig       18  22   6- 6-10  28:34 - 6 --
11.BSG Chemie Zeitz                 13  22   4- 5-13  19:51 -32 --
12.BSG Empor Halle                   8  22   2- 4-16  19:63 -44 --

TOP-SCORERS :
Klaus Havestein (Ch.Böhlen)         16
Uwe Voigt (St.Thale)                13
Michael Haucke (St.Blankenburg)     13
Veit Gläßler (Ch.Leipzig)           12
Jürgen Otto (Lok.Stendal)           11

DDR-LIGA - Staffel D
                               StR ASP ABS LoD FoB MoK Grö VoK MoW AuK RoZ MAK
 1. BSG Stahl Riesa            XXX 3:2 2:3 6:1 2:0 4:3 4:0 2:2 5:2 7:1 3:0 3:2
 2. BSG Aktivist Schwarze P.   1:1 XXX 1:3 1:0 1:0 2:0 0:0 2:0 1:0 0:1 2:3 1:0
 3. BSG Aktivist Brieske Senf. 1:2 1:2 XXX 1:1 4:1 1:1 0:0 1:0 2:1 4:3 2:1 1:0
 4. FSV Lokomotive Dresden     1:3 0:0 2:1 XXX 2:1 5:1 4:0 0:0 0:0 2:0 3:2 4:0
 5. BSG Fortschritt Bischofsw. 1:1 0:2 2:3 1:0 XXX 1:0 2:0 2:0 3:1 3:1 2:0 2:2
 6. BSG Motor "FH" Karl-Marx-S 0:2 2:2 2:2 3:2 2:1 XXX 1:2 1:0 1:0 2:1 1:1 1:1
 7. TSG Gröditz                2:1 0:1 0:3 1:1 4:0 1:0 XXX 1:1 1:1 3:1 1:3 1:0
 8. ASG Vorwärts Kamenz        0:0 0:2 1:1 3:4 0:0 3:1 2:0 XXX 2:1 0:0 3:2 2:2
 9. BSG Motor Werdau           3:1 6:0 0:1 3:1 4:1 1:3 2:2 4:1 XXX 1:1 4:2 1:2
10. BSG Aufbau Krumhermersdorf 1:4 2:3 2:0 1:3 1:1 0:2 5:2 0:0 1:2 XXX 3:1 1:0
11. BSG Robur Zittau           0:4 0:0 1:1 1:4 0:1 1:0 1:1 3:0 3:1 1:1 XXX 2:4
12. BSG Motor Ascota Karl-Marx 0:1 1:2 3:1 0:4 1:1 1:1 1:1 1:2 3:2 0:2 1:1 XXX

TABLE :
 1.BSG Stahl Riesa                  34  22  15- 4- 3  61:26 +35 °°
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Aktivist Schwarze Pumpe      29  22  12- 5- 5  28:23 + 5
 3.BSG Aktivist Brieske Senftenberg 28  22  11- 6- 5  37:28 + 9
 4.FSV Lokomotive Dresden           27  22  11- 5- 6  44:29 +15
 5.BSG Fortschritt Bischofswerda    21  22   8- 5- 9  26:31 - 5
 6.BSG Motor "FH" Karl-Marx-Stadt   20  22   7- 6- 9  28:34 - 6     (Fritz Heckert)
 7.TSG Gröditz                      20  22   6- 8- 8  23:34 -11
 8.ASG Vorwärts Kamenz              19  22   5- 9- 8  22:30 - 8
 9.BSG Motor Werdau                 18  22   7- 4-11  40:37 + 3
------------------------------------------------------------------
10.BSG Aufbau Krumhermersdorf       17  22   6- 5-11  29:41 -12 --
11.BSG Robur Zittau                 16  22   5- 6-11  29:42 -13 --
12.BSG Motor Ascota Karl-Marx-Stadt 15  22   4- 7-11  25:37 -12 --

TOP-SCORERS :
Rainer Sachse (St.Riesa)            20
Henry Stobernack (Ak.Brieske S.)    13
Bernd Sachse (Au.Krumhermersdorf)   12
Kurt Meyer (Ro.Zittau)              11
Wieland Wünsche (Fo.Bischofswerda)  11

DDR-LIGA - Staffel E
                               MoN WiG MoS ChI MoW KWT MoR MoE FoW GlS Sch StS
 1. BSG Motor Nordhausen       XXX 2:0 2:2 3:1 3:0 2:0 1:0 2:1 2:0 5:0 5:0 6:0
 2. BSG Wismut Gera            3:0 XXX 3:2 3:0 2:1 0:0 4:2 4:0 7:0 2:1 7:0 8:0
 3. BSG Motor Suhl             3:0 1:1 XXX 2:0 5:0 2:0 2:0 2:0 2:0 2:1 3:2 3:1
 4. BSG Chemie IW Ilmenau      1:1 1:2 1:0 XXX 1:0 1:0 1:0 2:2 2:1 2:1 1:0 4:1
 5. BSG Motor Weimar           1:1 1:0 1:0 1:0 XXX 1:1 2:2 0:0 1:1 3:2 3:0 4:0
 6. BSG Kali-Werra Tiefenort   0:3 0:0 1:0 0:1 4:1 XXX 0:0 1:2 2:1 4:0 4:0 5:3
 7. BSG Motor Rudisleben       0:2 3:3 2:0 0:0 0:0 0:0 XXX 1:1 3:3 1:0 1:0 3:0
 8. BSG Motor Eisenach         2:3 0:3 0:2 1:1 0:1 1:1 1:0 XXX 7:1 1:1 0:0 5:0
 9. BSG Fortschritt Weida      1:2 1:1 3:4 2:2 2:2 1:0 1:1 2:3 XXX 2:4 2:1 3:0
10. BSG Glückauf Sondershausen 1:4 0:3 0:2 0:0 3:2 1:2 1:1 4:2 3:2 XXX 2:2 3:3
11. BSG WK Schmalkalden        0:2 2:4 1:7 2:3 3:3 1:0 0:1 0:7 0:3 1:1 XXX 1:0
12. BSG Stahl Silbitz          0:5 0:1 0:1 1:2 0:3 0:1 0:0 1:0 0:3 1:4 4:1 XXX

TABLE :
 1.BSG Motor Nordhausen             37  22  17- 3- 2  56:16 +40 °°
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Wismut Gera                  35  22  15- 5- 2  61:16 +45
 3.BSG Motor Suhl                   32  22  15- 2- 5  47:20 +27
 4.BSG Chemie IW Ilmenau            28  22  11- 6- 5  30:23 + 7
 5.BSG Motor Weimar                 24  22   8- 8- 6  31:32 - 1
 6.BSG Kali-Werra Tiefenort         22  22   8- 6- 8  26:21 + 5
 7.BSG Motor Rudisleben             21  22   5-11- 6  20:22 - 2
 8.BSG Motor Eisenach               19  22   6- 7- 9  36:32 + 4
 9.BSG Glückauf Sondershausen       16  22   5- 6-11  33:47 -14
------------------------------------------------------------------
10.BSG Fortschritt Weida            16  22   5- 6-11  35:49 -14 --
11.BSG WK Schmalkalden               8  22   2- 4-16  17:63 -46 --
12.BSG Stahl Silbitz                 6  22   2- 2-18  15:66 -51 --

NOTE :
Relegation Play-Out :
Glückauf Sondershausen - Fortschritt Weida 3:0, 4:1

TOP-SCORERS :
Heinz Zubek (Wi.Gera)               22
Ulrich Tambor (Fo.Weida)            19
Uwe Büchel (Mo.Suhl)                17
Lutz Hartung (GA Sondershausen)     11
Roland Garthof (GA Sondershausen)   10
Horst Weißhaupt (Mo.Nordhausen)     10
Sergei Mosorow (Mo.Nordhausen)      10

Aufstiegsrunde zur Oberliga 
                               ChB UnB VoS StR MoN
1. BSG Chemie Böhlen           XXX 3:0 3:1 1:0 4:0    13  8  6-1-1  16: 4 +12 ++++
2. 1. FC Union Berlin          2:1 XXX 2:1 2:2 2:0    11  8  4-3-1  11: 8 + 3 ++++
3. ASG Vorwärts Stralsund      0:1 0:0 XXX 2:1 0:0     7  8  2-3-3   7: 9 - 2
4. BSG Stahl Riesa             0:0 0:2 1:2 XXX 4:2     6  8  2-2-4  10:11 - 1
5. BSG Motor Nordhausen        1:3 1:1 1:1 0:2 XXX     3  8  0-3-5   5:17 -12

Relegated from Oberliga :
   BSG Energie Cottbus
   BSG Chemie Buna Schkopau
Promoted to Oberliga :
   BSG Chemie Böhlen
   1. FC Union Berlin
Promoted to DDR-LIGA :
   BSG Rotation Berlin
   BSG Lokomotive Cotbus
   BSG Fortschritt Neustadt
   TSG Ruhla
   BSG Halbleiter-Werk Frankfurt
   BSG Motor Gera
   BSG Chemie Wolfen
   BSG Chemie Markkeeberg
   ASG Vorwärts Plauen
   ASG Vorwärts Havelberg
   BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau
   BSG Chemie Premnitz
   BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald
   BSG Motor Steinach
Relegated to Bezirksliga :
   BSG Motor WarnowWerft Warnemünde
   BSG Lokomotive Anklam
   TSG Neustrelitz
   BSG Motor Henningsdorf
   BSG EAB 47 Berlin
   BSG Stahl Finow
   BSG Stahl Nordwest Leipzig
   BSG Chemie Zeitz
   BSG Empor Halle
   BSG Aufbau Krumhermersdorf
   BSG Robur Zittau
   BSG Motor Ascota Karl-Marx-Stadt
   BSG Fortschritt Weida
   BSG WK Schmalkalden
   BSG Stahl Silbitz

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : BSG Rotation Berlin
 Cottbus        : BSG Lokomotive Cotbus
 Dresden        : BSG Fortschritt Neustadt
 Erfurt         : TSG Ruhla
 Frankfurt Süd  : BSG Halbleiter-Werk Frankfurt (BZM)****
 Frankfurt Nord : BSG Motor Eberswalde
 Gera           : BSG Motor Gera
 Halle          : BSG Chemie Wolfen
 K.M.STADT 1    : ASG Vorwärts Plauen (BZM)****
 K.M.STADT 2    : BSG Motor Zschopau
 Leipzig        : BSG Chemie Markkeeberg
 Magdeburg      : ASG Vorwärts Havelberg
 Neubrandenburg : BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau
 Potsdam Nord   : BSG Chemie Premnitz (BZM)****
 Potsdam Süd    : BSG Stahl Brandenburg II
 Rostock Ost    : BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald (BZM)****
 Rostock West   : BSG Rotes Banner Trinwillershagen
 Schwerin       : ASG Vorwärts Hagenow
 Suhl 1         : BSG Motor Steinach (BZM)***
 Suhl 2         : ASG Vorwärts Bad Salzungen


1982/83

DDR-LIGA - Staffel A
                               SHR VoN DyS VoS ISG PoN Wis Bau LAP VeW KKW HyP
 1. BSG Schiffahrt/Hafen R.    XXX 0:3 1:1 2:2 3:2 3:1 2:1 1:0 7:1 2:0 8:0 5:1
 2. ASG Vorwärts Neubrandenb.  2:2 XXX 1:1 1:0 2:1 3:2 0:1 4:1 2:0 8:2 4:2 6:2
 3. SG Dynamo Schwerin         1:1 1:1 XXX 4:3 1:1 5:1 3:0 0:0 1:0 3:1 4:0 4:0
 4. ASG Vorwärts Stralsund     0:0 1:1 1:1 XXX 6:0 2:1 1:0 6:2 3:2 1:3 0:2 5:2
 5. ISG Schwerin-Süd           1:1 1:1 1:0 2:2 XXX 0:1 2:0 0:0 3:1 0:4 2:0 1:1
 6. BSG Post Neubrandeburg     1:1 1:1 1:0 0:1 1:2 XXX 1:1 3:0 4:5 3:2 4:2 2:2
 7. TSG Wismar                 1:1 5:2 0:3 2:1 2:4 1:1 XXX 4:1 0:0 0:1 1:0 2:0
 8. TSG Bau Rostock            3:3 0:3 4:2 3:2 1:1 2:0 1:3 XXX 3:5 1:0 7:0 3:1
 9. BSG Lok/Armaturen Prenzlau 1:3 1:3 2:0 0:2 2:1 0:0 3:0 2:2 XXX 1:1 0:1 2:1
10. BSG C/M Veritas Wittenber. 1:4 0:0 0:6 2:3 0:0 0:0 3:3 3:0 1:1 XXX 5:3 2:2
11. BSG Kern-Kraft-Werk Greif. 0:1 1:4 2:1 0:1 2:0 1:2 1:0 0:2 1:1 0:0 XXX 5:2
12. BSG Hydraulik Parchim      0:4 1:2 1:2 0:3 1:4 0:3 1:4 1:1 1:2 1:2 2:1 XXX

TABLE :
 1.BSG Schiffahrt/Hafen Rostock      33  22  12- 9- 1  55:23 +32 °°
-------------------------------------------------------------------
 2.ASG Vorwärts Neubrandenburg       33  22  13- 7- 2  54:26 +28
 3.SG Dynamo Schwerin                27  22  10- 7- 5  44:22 +22
 4.ASG Vorwärts Stralsund            27  22  11- 5- 6  46:30 +16
 5.ISG Schwerin-Süd                  22  22   7- 8- 7  29:32 - 3
 6.BSG Post Neubrandeburg            21  22   7- 7- 8  33:34 - 1
 7.TSG Wismar                        21  22   8- 5- 9  31:32 - 1
 8.TSG Bau Rostock                   20  22   7- 6- 9  37:44 - 7
 9.BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau 20  22   7- 6- 9  32:40 - 8
-------------------------------------------------------------------
10.BSG C/M Veritas Wittenberge       20  22   6- 8- 8  33:42 - 9 --
11.BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald    14  22   6- 2-14  24:51 -27 --
12.BSG Hydraulik Parchim              6  22   1- 4-17  23:65 -42 --

TOP-SCORERS :
Hans-Jürgen Pohl (Dy.Schwerin)       13
Andreas Below (Vo.Stralsund)         12
Wolfgang Schwerin (ISG Schwerin)     12
Joachim Susa (Schiffahrt)            12

DDR-LIGA - Staffel B
                               StB DyF EnC StE ChP ChS MoB StH RoB KWO BBB HaF
 1. BSG Stahl Brandenburg       XXX 2:2 5:0 2:1 1:0 3:2 4:2 2:0 2:1 2:0 5:1 4:1
 2. SG Dynamo Fürstenwalde     1:1 XXX 2:2 1:1 7:3 3:1 0:0 3:2 3:0 0:1 3:0 3:2
 3. BSG Energie Cottbus        1:0 2:2 XXX 2:1°4:1 1:0 2:0 3:3 2:3 2:0 4:2 2:1
 4. BSG Stahl Eisenhüttensta.  2:1 3:2 1:2 XXX 0:1 1:3 2:2 4:3 3:2 3:1 5:2 4:1
 5. BSG Chemie Premnitz        0:2 2:3 1:1 1:1 XXX 2:2 3:1 3:0 3:2 2:1 0:3 1:0
 6. BSG Chemie PCK Schwedt     0:1 0:0 2:2 3:1 0:3 XXX 0:2 3:2 4:0 2:0 7:1 7:1
 7. BSG Motor Babelsberg       0:1 5:1 3:0 1:2 1:1 1:0 XXX 3:3 0:0 1:1 2:2 5:0
 8. BSG Stahl Henningsdorf     1:0 1:1 0:0 2.0 5:0 1:2 2:1 XXX 2:2 1:1 0:1 8:0
 9. BSG Rotation Berlin        3:7 2:3 1:2 0:1 3:3 2:1 2:1 2:0 XXX 4:1 1:1 3:2
10. BSG Kabel-Werk Oberspree B 0:0 0:1 0:1 2:1 2:2 1:1 0:0 2:2 2:2 XXX 1:2 5:1
11. BSG Bergmann-Borsig Berlin 0:4 0:5 0:0 0:3 1:1 1:2 0:4 1:2 1:2 2:5 XXX 8:1
12. BSG Halbleiterwerk Frank.  3:4 0:3 2:2 0:1 2:4 2:1 1:3 3:4 1:0 1:3 2:2 XXX

NOTE :
°Energie Cottbus - Stahl Eisenhüttenstadt played in Forst.

TABLE :
 1.BSG Stahl Brandenburg            35  22  16- 6- 3  53:21 +32 °°
------------------------------------------------------------------
 2.SG Dynamo Fürstenwalde           30  22  11- 8- 3  49:30 +19
 3.BSG Energie Cottbus              30  22  11- 8- 3  37:30 + 7
 4.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       25  22  11- 3- 8  41:34 + 7
 5.BSG Chemie Premnitz              23  22   8- 7- 7  37:42 - 5
 6.BSG Chemie PCK Schwedt           22  22   9- 4- 9  43:31 +12
 7.BSG Motor Babelsberg             22  22   7- 8- 7  38:27 +11
 8.BSG Stahl Henningsdorf           21  22   7- 7- 8  44:37 + 8
 9.BSG Rotation Berlin              19  22   7- 5-10  37:45 - 8
------------------------------------------------------------------
10.BSG Kabel-Werk Oberspree Berlin  18  22   5- 8- 9  29:33 - 4 --
11.BSG Bergmann-Borsig Berlin       13  22   4- 5-13  31:59 -28 --
12.BSG Halbleiterwerk Frankfurt      6  22   2- 2-18  27:77 -50 --

TOP-SCORERS :
Jürgen Vüllins (Bergmann-Borsig)    13
Michael Klein (KWO Berlin)          12
Rüdinger Uentz (St.Henningsdorf)    12
Frank Jeske (St.Brandenburg)        12
Detlef Schulz (Dy.Fürstenwalde)     12
Bernd Rosenberg (Ch.Premnitz)       11

DDR-LIGA - Staffel C
                               ChL VoD CBS DyE StT ChM EiW ChW MoS LoS MoA StB
 1. BSG Chemie Leipig          XXX 2:0 4:0 3:1 2:0 4:1 3:1 2:0 3:0 2:0 1:0 2:0
 2. ASG Vorwärts Dessau        3:1 XXX 3:0 3:1 5:1 2:0 4:0 2:1 4:1 2:1 4:0 3:1
 3. BSG Chemie Buna Schkopau   0:0 2:2 XXX 1:0 1:0 2:2 6:1 5:0 1:1 0:0 3:0 3:1
 4. SG Dynamo Eisleben         1:2 3:3 0:6 XXX 1:1 2:1 0:1 3:0 2:0 0:0 5.2 4:1
 5. BSG Stahl Thale            1:2 0:2 2:1 3:1 XXX 1:1 0:1 1:0 1:1 3:0 2:0 4:1
 6. BSG Chemie Markkleeberg    0:1 2:1 0:1 5:3 2:0 XXX 1:1 2:2 2:0 1:1 3:0 1:1
 7. BSG Einheit Wernigerode    0:1 2:3 2:2 0:1 1:1 0:0 XXX 2:1 2:0 0:2 3:1 0:0
 8. BSG Chemie Wolfen          0:2 1:3 2:2 4:4 2:1 2:1 1:1 XXX 2:0 3:1 0:1 2:1
 9. BSG Motor Schönebeck       1:2 3:3 1:1 2:4 4:1 0:0 2:2 3:2 XXX 1:0 4:3 1:0
10. BSG Lokomotive Stendal     0:1 0:1 0:2 1:4 1:1 2:0 3:1 1:0 2:2 XXX 3:0 1:3
11. BSG Motor Altenburg        0:2 0:1 1:3 3:1 0:2 1:1 3:1 1:2 2:1 1:1 XXX 1:0
12. BSG Stahl Blankenburg      0:1 1:2 1:3 1:1 0:1 2:2 2:2 2:2 4:0 3:0 1:2 XXX

TABLE :
 1.BSG Chemie Leipig                41  22  20- 1- 1  43: 9 +34 ++
------------------------------------------------------------------
 2.ASG Vorwärts Dessau              37  22  17- 3- 2  56:23 +33
 3.BSG Chemie Buna Schkopau         30  22  11- 8- 3  45:23 +22
 4.SG Dynamo Eisleben               21  22   8- 5- 9  42:43 - 1
 5.BSG Stahl Thale                  21  22   8- 5- 9  27:29 - 2
 6.BSG Chemie Markkleeberg          20  22   5-10- 7  28:29 - 1
 7.BSG Einheit Wernigerode          18  22   5- 8- 9  24:37 -13
 8.BSG Chemie Wolfen                17  22   6- 5-11  29:41 -12
 9.BSG Motor Schönebeck             17  22   5- 7-10  28:43 -15
------------------------------------------------------------------
10.BSG Lokomotive Stendal           16  22   5- 6-11  20:31 -11 --
11.BSG Motor Altenburg              14  22   6- 2-14  22:44 -22 --
12.BSG Stahl Blankenburg            12  22   3- 6-13  26:38 -12 --

TOP-SCORERS :
Andreas Wolf (Vo.Dessau)             12
Michael Reimer (Ch.Leipig)           12
Hans-Dieter Auffenbauer (Dy.Eisleben)12
Heiner Häusler (Vo.Dessau)           11
Günter Klomhus (Mo.Schönebeck)       10
Rainer Wallek (C.Buna Schkopau)       9

DDR-LIGA - Staffel D
                               StR ASP VoK MKM ABS MoW FoB Grö LoD VoP LoC FoN
 1. BSG Stahl Riesa            XXX 3:2 4:0 1:0 3:1 4.1 4:0 1:1 6:1 1:1 3:2 7:0
 2. BSG Aktivist Schwarze P.   0:2 XXX 3:2 1:0 1:0 2:1 1:1 2:2 2:1 3:0 2:0 0:0
 3. ASG Vorwärts Kamenz        0:4 0:0 XXX 1:0 1:3 2:1 3:1 3:0 0:5 2:0 4:0 6:1
 4. BSG Motor "FH" Karl-Marx S 0:3 2:1 3:3 XXX 3:2 1:3 1:0 2:1 2:2 1:1 2:1 3:1
 5. BSG Aktivist Brieske-Senf. 1:2 2:1 1:3 3:2 XXX 2:1 0:0 0:1 2:2 3:1 2:0 2:0
 6. BSG Motor Werdau           0:1 3:2 0:0 1:2 0:0 XXX 2:2 4:0 4:2 2:1 3:0 4:2
 7. BSG Fortschritt Bischofsw. 1:1 3:1 1:4 1:2 0:1 0:0 XXX 2:1 4:1 2:0 6:1 3:0
 8. TSG Gröditz                0:4 2:0 2:1 4:0 2:0 0:1 2:1 XXX 1:1 0:4 0:1 2:1
 9. FSV Lokomotive Dresden     0:1 1:3 0:0 0:0 2:0 0:0 1:0 4:0 XXX 0:0 3:0 1:1
10. ASG Vorwärts Plauen        3:3 1:3 1:3 2:1 1:1 3:1 2:3 1:0 0:0 XXX 1:3 0:2
11. BSG Lokomotive Cottbus     1:2 1:3 4:1 2:3 1:1 1:0 0:1 0:1 2:1 0:1 XXX 1:0
12. BSG Fortschritt Neustadt   0:3 1:3 3:4 0:1 0:1 2:1 1:0 1:2 0:0 0:0 0:2 XXX

TABLE :
 1.BSG Stahl Riesa                  40  22  18- 4- 0  63:15 +48 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Aktivist Schwarze Pumpe      26  22  11- 4- 7  36:28 + 8
 3.ASG Vorwärts Kamenz              26  22  11- 4- 7  43:37 + 6
 4.BSG Motor "FH" Karl-Marx-Stadt   24  22  10- 4- 8  31:34 - 3
 5.BSG Aktivist Brieske-Senftenberg 23  22   9- 5- 8  28:27 + 1
 6.BSG Motor Werdau                 21  22   8- 5- 9  33:29 + 4
 7.BSG Fortschritt Bischofswerda    21  22   8- 5- 9  32:29 + 3
 8.TSG Gröditz                      21  22   9- 3-10  24:34 -10
 9.FSV Lokomotive Dresden           20  22   5-10- 7  28:28 =
------------------------------------------------------------------
10.ASG Vorwärts Plauen              17  22   5- 7-10  24:34 -10 --
11.BSG Lokomotive Cottbus           15  22   7- 1-14  23:40 -17 --
12.BSG Fortschritt Neustadt         10  22   3- 4-15  16:46 -30 --

TOP-SCORERS :
Dietmar Jentzsch (St.Riesa)          16
Uwe Müller (Vo.Kamenz)               15
Rainer Sachse (St.Riesa)             14
Detlef Oppermann (Brieske + Kamenz)  10
Matthias Hiepler (Ak.Schwarze Pumpe)  9

DDR-LIGA - Staffel E
                               WiG MoN MoS ChI GlS MoR KWT  Ruh MoW MoH MoE  MoS
 1. BSG Wismut Gera            XXX 1:0 1:0 3:0 2:2 3:2 0:0  2:0 4:0 6:0 0:0 11:1
 2. BSG Motor Nordhausen       0:3 XXX 1:1 3:0 2:1 2:1 1:0 10:1 2:1 5:1 1:1  3:0
 3. BSG Motor Suhl             2:1 0:1 XXX 2:1 3:0 1:1 1:1  2:0 1:1 1:0 5:2  3:0
 4. BSG Chemie IW Ilmenau      0:0 2:0 2:2 XXX 2:1 2:1 1:1  0:0 1:1 0:0 5:0  2:0
 5. BSG Glückauf Sondershausen 2:6 3:0 4:2 1:3 XXX 1:1 1:1  3:0 4:2 5:2 5:3  6:2
 6. BSG Motor Rudisleben       0:3 3:1 0:3 1:2 3:2 XXX 1:1  1:1 4:0 4:0 2:1  6:1
 7. BSG Kali-Werra Tiefenort   1:1 0:0 1:2 2:1 1:1 0:0 XXX  0:1 0:0 5:0 2:0  1:0
 8. TSG Ruhla                  3:2 1:2 0:0 2:1 1:3 1:2 3:0  XXX 1:1 0:0 1:1  2:1
 9. BSG Motor Weimar           2:0 0:1 1:1 1:2 0:2 1:1 0:4  1:0 XXX 2:0 1:0  3:0
10. BSG Motor Hermsdorf        1:5 1:5 1:2 0:0 0:2 1:1 1:1  3:0 2:1 XXX 1:0  3:0
11. BSG Motor Eisenach         0:1 1:1 0:1 0:2 0:0 1:2 0:2  0:1 5:2 1:1 XXX  3:0
12. BSG Motor Steinach         1:7 2:4 1:0 0:2 2:2 0:2 0:2  0:6 0:9 0:4 2:2  XXX

TABLE :
 1.BSG Wismut Gera                  33  22  14- 5- 3  62:17 +45 °°
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor Nordhausen             30  22  13- 4- 5  45:24 +21
 3.BSG Motor Suhl                   28  22  11- 6- 5  35:21 +14
 4.BSG Chemie IW Ilmenau            27  22  10- 7- 5  31:21 +10
 5.BSG Glückauf Sondershausen       26  22  10- 6- 6  51:38 +13
 6.BSG Motor Rudisleben             25  22   9- 7- 6  39:28 +11
 7.BSG Kali-Werra Tiefenort         25  22   7-11- 4  26:15 +11
 8.TSG Ruhla                        20  22   7- 6- 9  25:35 -10
 9.BSG Motor Weimar                 19  22   7- 5-10  31:35 - 4
------------------------------------------------------------------
10.BSG Motor Hermsdorf              16  22   5- 6-11  22:46 -24 --
11.BSG Motor Eisenach               11  22   2- 7-13  21:38 -17 --
12.BSG Motor Steinach                4  22   1- 2-19  13:83 -70 --

TOP-SCORERS :
Bernd Tipold (Wi.Gera)              14
Heinz Zubek (Wi.Gera)               13
Hartmut Molata (Mo.Rudisleben)      10
Jürgen Hildebrandt (Mo.Rudisleben)   9
Lutz Hartung (GA Sondershausen)      9
Matthias Jacob (Wi.Gera)             9
Horst Weißhaupt (Mo.Nordhausen)      9

Aufstiegsrunde zur Oberliga 
                                 StR ChL StB WiG SHR
1.+ BSG Stahl Riesa              XXX 2:0 1:1 1:1 9:0   12  8  4-4-0  20: 4 +16 +
2.+ BSG Chemie Leipzig           2:2 XXX 1:0 4:1 1:0   11  8  5-1-2  13: 9 + 4 +
3.= BSG Stahl Brandenburg        0:0 4:1 XXX 1:2 4:2    8  8  3-2-3  13: 9 + 4 =
4.= BSG Wismut Gera              0:3 0:2 2:1 XXX 6:2    7  8  3-1-4  14:17 - 3 =
5.= BSG Schiffahrt/Hafen Rostock 0:2 0:2 0:2 3:2 XXX    2  8  1-0-7   7:28 -21 =

Relegated from Oberliga :
   BSG Chemie Böhlen
   BSG Sachsenring Zwickau
Promoted to Oberliga :
   BSG Stahl Riesa
   BSG Chemie Leipzig
Promoted to DDR-LIGA :
   BSG Elektro-Anlage-Bau (EAB) 47 Berlin
   BSG Chemie Döbern
   BSG Empor-Tabak Dresden
   BSG Robotron Sömmerda
   BSG Motor Eberswalde
   BSG Fortschritt Weida
   BSG Fortschritt Weißenfels
   BSG Aufbau Krumhermersdorf
   BSG Stahl Nordwest Leipzig
   BSG Empor Tangermünde
   BSG Bau-Mechanik Neubrandenburg
   BSG Motor Brandenburg-Süd
   BSG Motor Stralsund
   BSG Motor Schwerin
   BSG Werzeug-Kombinat (WK) Schalkalden
Relegated to Bezirksliga :
   BSG C/M Veritas Wittenberge
   BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald
   BSG Hydraulik Parchim
   BSG Kabel-Werk Oberspree Berlin
   BSG Bergmann-Borsig Berlin
   BSG Halbleiterwerk Frankfurt
   BSG Lokomotive Stendal
   BSG Motor Altenburg
   BSG Stahl Blankenburg
   ASG Vorwärts Plauen
   BSG Lokomotive Cottbus
   BSG Fortschritt Neustadt
   BSG Motor Hermsdorf
   BSG Motor Eisenach
   BSG Motor Steinach

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : BSG Elektro-Anlage-Bau (EAB) 47 Berlin
 Cottbus        : BSG Chemie Döbern
 Dresden        : BSG Stahl Riesa II (promoted: BSG Empor-Tabak Dresden (ex-SG Friedrichstadt)
 Erfurt         : BSG Robotron Sömmerda
 Frankfurt Süd  : ASG Vorwärts Seelow
 Frankfurt Nord : BSG Motor Eberswalde (BZM)****
 Gera           : BSG Fortschritt Weida
 Halle          : BSG Fortschritt Weißenfels
 K.M.Stadt 1    : BSG Motor "WeMa"/Aufbau Plauen
 K.M.Stadt 2    : BSG Aufbau Krumhermersdorf (BZM)****
 Leipzig        : BSG Stahl Nordwest Leipzig
 Magdeburg      : BSG Empor Tangermünde
 Neubrandenburg : BSG Bau-Mechanik Neubrandenburg
 Potsdam Nord   : BSG Stahl Orianienburg
 Potsdam Süd    : BSG Motor Brandenburg-Süd (BZM)****
 Rostock Ost    : BSG Motor Stralsund (BZM)****
 Rostock West   : BSG Einheit Grevesmühlen
 Schwerin       : BSG Motor Schwerin
 Suhl 1         : BSG ESKA Hildburgshausen
 Suhl 2         : BSG Werzeug-Kombinat (WK) Schalkalden (BZM)***


1983/84

DDR-LIGA - Staffel A
                               VoN DyS PoN SHR VoS BaR ISG MoS LAP Wis BaN MoS
 1. ASG Vorwärts Neubrandenbu. XXX 1:1 0:0 3:0 3:0 3:2 2:0 0:0 2.0 1:0 5:1 3:0
 2. SG Dynamo Schwerin         1:2 XXX 2:2 2:2 3:0 1:1 1:0 3:2 2:3 5:0 3:1 7:0
 3. BSG Post Neubrandenburg    0:1 2:1 XXX 0:4 2:0 3:0 0:0 4:0 2:1 2:1 3:1 7:0
 4. BSG Schiffahrt/Hafen Rost. 0:1 1:1 1:1 XXX 2:3 0:0 2:3 4:0 3:2 1:0 3:1 4:2
 5. ASG Vorwärts Stralsund     3:1 1:3 4:1 5:0 XXX 1:2 2:2 0:0 3:1 3:1 6:0 1:1
 6. TSG Bau Rostock            2:1 1:0 1:2 2:0 0:1 XXX 3:3 3:1 1:4 0:0 2:2 7:2
 7. ISG Schwerin-Süd           3:1 3:3 0:2 0:0 1:2 1:0 XXX 4:0 2:3 1:3 4:1 3:1
 8. BSG Motor Stralsund        2:2 2:3 3:1 2:5 2:2 3:1 4:1 XXX 2:1 3:0 3:2 3:0
 9. BSG Lok/Armaturen Prenzlau 1:3 0:3 1:0 1:2 2:1 1:2 2:2 3:2 XXX 1:1 2:2 4:2
10. TSG Wismar                 1:0 1:0 1:0 1:2 0:0 0:1 1:3 2:2 2:3 XXX 2:2 2:1
11. BSG Baumechanik Neubrand.  0:2 1:3 1:5 2:2 0:0 1:3 2:5 1:1 1:4 2:3 XXX 5:1
12. BSG Motor Schwerin         1:2 0:3 0:2 0:2 2:2 1:3 1:1 0:4 2:1 2:5 1:4 XXX

TABLE :
 1.ASG Vorwärts Neubrandenburg       32  22  14- 4- 4  39:18 +21    §1§
-------------------------------------------------------------------
 2.SG Dynamo Schwerin                28  22  11- 6- 5  51:26 +25 °°
-------------------------------------------------------------------
 3.BSG Post Neubrandenburg           28  22  12- 4- 6  41:23 +18
 4.BSG Schiffahrt/Hafen Rostock      26  22  10- 6- 6  40:32 + 8
 5.ASG Vorwärts Stralsund            25  22   9- 7- 6  40:29 +11
 6.TSG Bau Rostock                   25  22  10- 5- 7  37:31 + 6
 7.ISG Schwerin-Süd                  23  22   8- 7- 7  42:36 + 6
-------------------------------------------------------------------
 8.BSG Motor Stralsund               22  22   8- 6- 8  41:42 - 1 --
 9.BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau 21  22   9- 3-10  41:42 - 1 --
10.TSG Wismar                        19  22   7- 5-10  27:35 - 8 --
11.BSG Baumechanik Neubrandurg       10  22   2- 6-10  33:63 -30 --
12.BSG Motor Schwerin                 5  22   1- 3-18  20:75 -55 --

NOTES :
After the end of this season the DDR-LIGA will go back to the two-group format.
§1§ After this Season the team of Vorwärts Neubrandenburg will cease to exist,
    and therefore ISG Schwerin-Süd are not relegated; the promotion play-off 
    spot was taken by Dynamo Schwerin.

TOP-SCORERS :
Hans-Jürgen Pohl (Dy.Schwerin)       18
Wolfgang Schwerin (ISG Schwerin)     15
Manfred Knaust (Post N.)             12
Harald Biehl (Mo.Stralsund)          12
Donald Peitsch (Bau-Mechanik N.)     10
Wilfried Aepinus (Post N.)           10

DDR-LIGA - Staffel B
                               StB MoB StE EnC DyF RoB ChS ChP StH EAB MoE MBS
 1. BSG Stahl Brandenburg      XXX 1:0 3:1 6:4 7:2 1:1 1:1 3:1 4:2 3:1 3:1 4:0
 2. BSG Motor Babelsberg       1:3 XXX 1:2 2:2 0:0 2:1 3:2 1:0 3:0 1:1 3:1 2:0
 3. BSG Stahl Eisenhütten.     1:1 1:1 XXX 3:1 1:0 0:1 0:1 1.0 3:1 2:0 2:0 3:1
 4. BSG Energie Cottbus        4:2 1:1 4:0 XXX 5:0 1:2 2:0 2.0 5:2 6:0 0:0 2:0
 5. SG Dynamo Fürstenwalde     2:1 1:2 3:3 1:3 XXX 3:2 1:1 2:0 6:0 1:0 6:0 2:0
 6. BSG Rotation Berlin        1:2 1:1 0:0 1:1 2:3 XXX 1:1 0:1 3:1 7:0 5:1 1:1
 7. BSG Chemie PCK Schwedt     2:5 0:1 0:1 2:1 1:1 1:2 XXX 7:1 3:1 2:3 3:0 3:0
 8. BSG Chemie Premnitz        0:4 1:4 0:0 1:1 0:1 0:1 2:1 XXX 1:0 2:1 3:1 1:0
 9. BSG Stahl Henningsdorf     1:1 4:4 1:2 1:3 1:1 1:2 2:4 2:0 XXX 2:3 3:0 7:2
10. BSG EAB 47 Berlin          0:2 1:2 1:3 1:1 0:3 0:3 1:5 1:1 1:1 XXX 4:1 4:1
11. BSG Motor Eberswalde       1:4 1:3 1:3 0:2 1:2 2:2 0:3 2:4 2:0 3:1 XXX 3:2
12. BSG Motor Brandenburg-Süd  2:1 0:2 1:2 1:6 2:3 1:2 2:4 1:1 2:3 1:0 2:3 XXX

TABLE :
 1. BSG Stahl Brandenburg           34  22  15- 4- 3  62:29 +33 °°
------------------------------------------------------------------
 2. BSG Motor Babelsberg            31  22  12- 7- 3  40:24 +16
 3. BSG Stahl Eisenhüttenstadt      31  22  13- 5- 4  34:22 +12
 4. BSG Energie Cottbus             30  22  12- 6- 4  57:26 +31
 5. SG Dynamo Fürstenwalde          29  22  12- 5- 5  44:32 +12
 6. BSG Rotation Berlin             27  22  10- 7- 5  41:24 +17
------------------------------------------------------------------
 7. BSG Chemie PCK Schwedt          24  22  10- 4- 8  47:31 +16 --
 8. BSG Chemie Premnitz             18  22   7- 4-11  20:36 -16 --
 9. BSG Stahl Henningsdorf          12  22   4- 4-14  36:55 -19 --
10. BSG EAB 47 Berlin               12  22   4- 4-14  24:53 -29 --
11. BSG Motor Eberswalde            10  22   4- 2-16  24:60 -36 --
12. BSG Motor Brandenburg-Süd        6  22   2- 2-18  22:59 -37 --

TOP-SCORERS :
Holger Döbbel (St.Brandenburg)      13
Peter Schoknecht (St.Brandenburg)   13
Peter Hackbusch (Rotation B.)       12
Dieter Paulo (Energie C.)           12
Jörg Nachtigall (Mo.Babelsberg)     12
Frank Jeske (St.Brandenburg)        12

DDR-LIGA - Staffel C
                               VoD ChB ChW DyE ChM CBS SNL EiW FoB StT MoS EmT
 1. ASG Vorwärts Dessau        XXX 1:3 1:2 1:1 3:0 1:0 3:0 3:1 3:1 2:0 6:0 4:0
 2. BSG Chemie Böhlen          1:1 XXX 0:0 1:0 2:1 5:1 3:1 2:1 5:0 1:1 1:1 7:2
 3. BSG Chemie Wolfen          2:2 1:2 XXX 2:1 0:0 3:0 2:2 4:1 4:2 2:0 1:1 8:0
 4. SG Dynamo Eisleben         2:1 2:1 2:2 XXX 1:1 3:0 2:2 3:1 2:1 2:1 1:1 5:0
 5. TSG Chemie Markkleeberg    1:1 2:2 1:2 2:0 XXX 1:1 4:1 1:1 2:1 2:1 1:1 5:0
 6. BSG Chemie Buna Schkopau   3:3 2:2 1:0 0:2 1:1 XXX 2:2 4:0 3:0 1:0 3:2 5:0
 7. BSG Stahl Nordwest Leipzig 3:3 3:2 2:2 0:0 1:1 1:3 XXX 2:1 1:1 1:1 3:1 3:0
 8. BSG Einheit Wernigerode    0:2 1:1 1:0 1:0 3:1 0:2 2:1 XXX 3:1 4:1 3:0 1:1
 9. BSG Fortschritt WEißenfels 1:3 5:1 5:1 4:2 0:2 0:0 4:1 0:2 XXX 0:1 5:4 4:0
10. BSG Stahl Thale            0:2 1:1 1:1 3:2 0:0 1:1 2:2 1:3 3:1 XXX 2:2 0:1
11. BSG Motor Schönebeck       2:6 0:3 2:1 3:3 0:0 2:1 1:7 2:1 1:5 2:0 XXX 4:0
12. BSG Empor Tangermünde      1:4 3:2 1:4 0:1 0:7 1:5 1:2 1:1 3:1 0:3 3:2 XXX

TABLE :
 1.ASG Vorwärts Dessau              32  22  13- 6- 3  56:24 +32 °°
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Chemie Böhlen                28  22  10- 8- 4  48:30 +18
 3.BSG Chemie Wolfen                26  22   9- 8- 5  44:28 +16
 4.SG Dynamo Eisleben               26  22  10- 6- 6  37:27 +10
 5.TSG Chemie Markkleeberg          25  22   7-11- 4  36:22 +14
 6.BSG Chemie Buna Schkopau         25  22   9- 7- 6  39:30 + 9
------------------------------------------------------------------
 7.BSG Stahl Nordwest Leipzig       22  22   6-10- 6  41:41 =   --
 8.BSG Einheit Wernigerode          22  22   9- 4- 9  32:33 - 1 --
 9.BSG Fortschritt Weißenfels       16  22   7- 2-13  42:47 - 5 --
10.BSG Stahl Thale                  16  22   4- 8-10  23:33 -10 --
11.BSG Motor Schönebeck             16  22   5- 6-11  33:58 -25 --
12.BSG Empor Tangermünde            10  22   4- 2-16  18:76 -58 --

TOP-SCORERS :
Klaus Havestein (Ch.Böhlen)         17
Veit Gläser (St.NW Leipzig)         16
Jörg Dämmrich (Vo.Dessau)           16
Uwe Machold (Fo.Weißenfels)         13
Uwe Seidel (Ch.Wolfen)              10
Andreas Tillmann (Fo.Weißenfels)    10

DDR-LIGA - Staffel D
                               SaZ ASP AuK FoB ABS MoK Grö LoD ETD VoK MoW ChD
 1. BSG Sachsenring Zwickau    XXX 2:1 3:2 8:0 2:1 3:1 2:0 4:1 3:2 1:0 5:0 6:0
 2. BSG Aktivist Schwarze P.   1:1 XXX 3:3 2:0 1:1 0:0 0:1 2:0 2:1 2:1 3:0 4:0
 3. BSG Aufbau Krumhermersdorf 1:0 1:1 XXX 1:4 5:0 0:0 3:0 2:0 2:1 3:0 0:0 4:1
 4. BSG Fortschritt Bischofsw. 3:2 2:2 1:1 XXX 2:2 4:3 2:1 4:1 2:1 3:0 6:1 3:1
 5. BSG Aktivist Brieske-Senf. 1:4 0:1 3:1 2:0 XXX 1:1 1:0 2.0 3:0 1:1 1:0 4:0
 6. BSG Motor "FH" Karl-Marx S 0:1 3:1 3:4 0:0 2:3 XXX 0:0 0:0 5:1 3:0 1:1 2:0
 7. TSG Gröditz                1:1 4:1 1:1 1:0 1:2 1:5 XXX 2:1 3:0 2:1 1:0 4:1
 8. FSV Lokomotive Dresden     3:2 1:3 3:0 3:1 0:2 0:2 3:1 XXX 3:2 4:3 6:0 2:0
 9. BSG Empor-Tabak Dresden    1:1 1:0 1:1 3:1 2:1 0:1 1:1 0:2 XXX 1:2 2:0 0:0
10. ASG Vorwärtz Kamenz        2:2 0:4 0:2 1:3 3:0 2:2 1:1 3:3 2:4 XXX 2:0 1:0
11. BSG Motor Werdau           0:5 1:3 1:3 2:1 2:0 1:3 1:4 0:2 0:0 1:0 XXX 4:0
12. BSG Chemie Döbern          0:5 0:5 0:0 1:5 2:3 0:0 1:7 2:2 1:0 2:4 1:1 XXX

TABLE :
 1. BSG Sachsenring Zwickau         34  22  15- 4- 3  63:21 +42 °°
------------------------------------------------------------------
 2. BSG Aktivist Schwarze Pumpe     28  22  11- 6- 5  42:23 +19
 3. BSG Aufbau Krumhermersdorf      28  22  10- 8- 4  40:26 +14
 4. BSG Fortschritt Bischofswerda   26  22  11- 4- 7  47:39 + 8
 5. BSG Aktivist Brieske-Senftenber 26  22  11- 4- 7  34:30 + 4
 6. BSG Motor "FH" Karl-Marx Stadt  25  22   8- 9- 5  37:23 +14
------------------------------------------------------------------
 7. TSG Gröditz                     25  22  10- 5- 7  37:28 + 9 --
 8. FSV Lokomotive Dresden          23  22  10- 3- 9  40:37 + 3 --
 9. BSG Empor-Tabak Dresden         15  22   5- 5-12  24:36 -12 --
10. ASG Vorwärtz Kamenz             15  22   5- 5-12  29:44 -15 --
11. BSG Motor Werdau                12  22   4- 4-14  16:49 -33 --
12. BSG Chemie Döbern                7  22   1- 5-16  13:66 -53 --

TOP-SCORERS :
Bernd Sachse (Au.Krumhermersdorf)   16
Andreas Langer (Sa.Zwickau)         13
Ralf Schulz (Ak.Schwarze Pumpe)     12
Peter Mäthe (M.Fritz Heckert KMS)   12
Jörg Bär (Fo.Bischofswerda)         11
Wieland Wünsche (Fo.Bischofswerda)  11

DDR-LIGA - Staffel E
                               MoS MoN GlS RoS KWT WiG MoR MoW ChI Ruh FoW WKS
 1. BSG Motor Suhl             XXX 1:0 3:0 3:2 5:1 1:0 2:0 2:1 1:0 0:4 2:0 3:1
 2. BSG Motor Nordhausen       2:1 XXX 0:0 2:0 2:1 1:1 3:0 2:0 2:0 2:0 2:0 1:1
 3. BSG Glückauf Sondershausen 0:0 1:2 XXX 4:3 1:0 5:1 1:1 2:0 3:1 3:0 1:0 3:1
 4. BSG Robotron Sömmerda      1:1 0:1 1:0 XXX 1:4 4:1 4:0 2:1 1:0 1:0 1:1 1:0
 5. BSG Kali-Werra Tiefenort   0:0 0:0 1:0 1:0 XXX 0:0 2:1 1:1 1:2 0:0 3:1 1:0
 6. BSG Wismut Gera            2:1 1:1 0:3 0:0 0:2 XXX 2:0 2:1 1:0 4:0 2:1 5:0
 7. BSG Motor Rudisleben       4:2 2:1 1:0 1:2 0:0 0:1 XXX 4:1 1:0 3:1 3:0 0:0
 8. BSG Motor Weimar           2:0 0:0 1:1 0:1 2:3 3:1 0:0 XXX 3:0 2:0 2:1 2:0
 9. BSG Chemie IW Ilmenau      0:3 1:1 1:2 1:1 2:1°1:1 3:0 1:0 XXX 1:0 0:0°3:1
10. TSG Ruhla                  1:2 2:2 0:0 1:1 0:1 1:1 1:0 1:1 0:0 XXX 2:1 2:0
11. BSG Fortschritt Weida      0:2 3:1 1:3 0:3 0:0°0:2 2:0 0:0 2:0 2:0 XXX 1:0
12. BSG Werkzeugs-Kombinat S   0:1 0:2 0:1 0:2 1:2 1:3 0:4 1:1 1:1 0:1 4:2 XXX

NOTES :
°Chemie IW Ilmenau - Kali-Werra Tiefenort played in Rudisleben.
°Chemie IW Ilmenau - Motor Weimar played in Königsee.
°Fortschritt Weida - Kali-Werra Tiefenort played in Gera.

TABLE :
 1.BSG Motor Suhl                   31  22  14- 3- 5  36:21 +15 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Motor Nordhausen             30  22  11- 8- 3  30:15 +15
 3.BSG Glückauf Sondershausen       29  22  12- 5- 5  34:18 +16
 4.BSG Robotron Sömmerda            27  22  11- 5- 7  32:22 +10
 5.BSG Kali-Werra Tiefenort         27  22  10- 7- 5  25:19 + 6
 6.BSG Wismut Gera                  26  22  10- 6- 6  31:26 + 5
------------------------------------------------------------------
 7.BSG Motor Rudisleben             20  22   8- 4-10  25:28 - 3 --
 8.BSG Motor Weimar                 19  22   6- 7- 9  24:25 - 1 --
 9.BSG Chemie IW Ilmenau            18  22   6- 6-10  18:26 - 8 --
10.TSG Ruhla                        17  22   5- 7-10  17:27 -10 --
11.BSG Fortschritt Weida            14  22   5- 4-13  18:33 -15 --
12.BSG WK Schmalkalden               6  22   1- 4-17  12:42 -30 --

TOP-SCORERS :
Bernd Tipold (Wi.Gera)              12
Roman Seyfarth (Mo.Suhl)            11
Holger Demme (Mo.Nordhausen)        10
Dieter Kurth (Mo.Suhl)               8

Aufstiegsrunde zur Oberliga 
                               StB MoS VoD SaZ DyS
1. BSG Stahl Brandenburg       XXX 0:1 3:1 1:0 6:1   13  8  6-1-1  21: 7 +14 ++
2. BSG Motor Suhl              2:2 XXX 2:0 1:1 3:1   10  8  3-4-1  13: 9 + 4 ++
3. ASG Vorwärts Dessau         0:4 2:2 XXX 3:1 4:1    7  8  3-1-4  18:17 + 1
4. BSG Sachsenring Zwickau     1:3 2:1 4:2 XXX 1:2    5  8  2-1-5  11:16 - 5
5. SG Dynamo Schwerin          1:2 1:1 0:6 3:1 XXX    5  8  2-1-5  10:24 -14

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 1 
                               VoF BeD HaR VeW San
1. FC Vorwärts Frankfurt II    XXX     2:1     3:1    7  4  3-0-1  12: 2 +10 ++
2. Berliner FC Dynamo II       2:2 XXX     7:0        6  4  2-2-0  15: 5 +10 ++
3. FC Hansa Rostock II             3:3 XXX 2:2        3  4  0-3-1   8: 9 - 1
4. BSG C/M Veritas Wittenberge 1:2         XXX 6:1    3  4  1-1-2   9:12 - 3
5. BSG MK Sangerhausen             0:3 2:2     XXX    1  4  0-1-3   4:14 -10

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 2 
                               RWE MoG LoS MoL NoT
1. FC Rot-Weiss Erfurt II      XXX 2:0     2:0        6  4  3-0-1  12: 2 +10 ++
2. BSG Motor Grimma                XXX 4:2 3:0        6  4  3-0-1  11: 4 + 7 ++
3. BSG Lokomotive Stendal      1:0     XXX     3:0    6  4  3-0-1  10: 4 + 7
4. BSG Motor Ludwigsfelde              0:4 XXX 2:0    2  4  1-0-3   2:10 - 8
5. BSG Nord Torgelow           1:7 0:4         XXX    0  4  0-0-4   1:16 -15

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 3 
                               CZJ DyD KMS Els LoM
1. FC Carl Zeiss Jena II       XXX 3:1     2:1        8  4  4-0-0  11: 2 + 9 ++
2. SG Dynamo Dresden II            XXX 1:3     7:0    4  4  2-0-2  17: 8 + 9 ++
3. FC Karl-Marx-Stadt II       0:3     XXX     5:2    4  4  2-0-2   9: 9 =
4. TSG Elsterwerda                 2:8 3:1 XXX        3  4  1-1-2   7:12 - 3
5. BSG Lokomotive Meiningen    0:3         1:1 XXX    1  4  0-1-3   3:16 -13

Relegated from Oberliga :
   1. FC Union Berlin
   Hallescher FC Chemie
Promoted to Oberliga :
   BSG Stahl Brandenburg
   BSG Motor Suhl
Promoted to DDR-LIGA :
   FC Vorwärts Frankfurt II
   Berliner FC Dynamo II
   FC Rot-Weiss Erfurt II
   BSG Motor Grimma
   FC Carl Zeiss Jena II
   SG Dynamo Dresden II
Relegated to Bezirksliga :
   ASG Vorwärts Neubrandenburg - Liquidated
   BSG Motor Stralsund
   BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau,
   TSG Wismar
   BSG Baumechanik Neubrandurg
   BSG Motor Schwerin
   BSG Chemie PCK Schwedt
   BSG Chemie Premnitz
   BSG Stahl Henningsdorf
   BSG EAB 47 Berlin
   BSG Motor Eberswalde
   BSG Motor Brandenburg-Süd
   BSG Stahl Nordwest Leipzig
   BSG Einheit Wernigerode
   BSG Fortschritt Weißenfels
   BSG Stahl Thale
   BSG Motor Schönebeck
   BSG Empor Tangermünde
   TSG Gröditz
   FSV Lokomotive Dresden
   BSG Empor-Tabak Dresden
   ASG Vorwärtz Kamenz
   BSG Motor Werdau
   BSG Chemie Döbern
   BSG Motor Rudisleben
   BSG Motor Weimar
   BSG Chemie IW Ilmenau
   TSG Ruhla
   BSG Fortschritt Weida
   BSG Werkzeugs-Kombinat Schmalkalden

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : Berliner FC Dynamo II
 Cottbus        : TSG Elsterwerda
 Dresden        : SG Dynamo Dresden II
 Erfurt         : FC Rot-Weiss Erfurt II
 Frankfurt      : FC Vorwärts Frankfurt II
 Gera           : FC Carl Zeiss Jena II
 Halle          : BSG Mansfeld-Kombinat Sangershausen
 K.M.Stadt 1    : ASG Vorwärts Plauen
 K.M.Stadt 2    : FC Karl-Marx-Stadt II (BZM)****
 Leipzig        : BSG Motor Grimma
 Magdeburg      : BSG Lokomotive Stendal
 Neubrandenburg : BSG Nord Torgelow
 Potsdam Nord   : BSG Stahl Orianienburg
 Potsdam Süd    : BSG Motor Ludwigsfelde (BZM)****
 Rostock Ost    : BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald
 Rostock West   : FC Hansa Rostock II (BZM)****
 Schwerin       : BSG C/M Veritas Wittenberge
 Suhl 1         : BSG Stahl-Bau Geschwenda
 Suhl 2         : BSG Lokomotive Meiningen (BZM)***


1984/85

DDR-LIGA I - Staffel A
                               UnB StE MoB EnC RoB DyE VoS BeD ASP VoF ABS PoN CBS DyS BaR SHR Sch ChW
 1. 1.FC Union Berlin          XXX 6:1 5:0 2:2 4:1 2:0 3:0 3:3 3:0 1:0 2:1 1:1 1:0 1:0 6:0 4:1 5:0 6:0
 2. BSG Stahl Eisenhütten.     3:1 XXX 3:1 0:1 1:1 0:0 1:1 1:3 0:0 3:2 4:0 3:0 2:1 1:1 2:1 2:0 6:1 4:0
 3. BSG Motor Babelsberg       0:1 2:2 XXX 1:0 2:2 3:2 1:0 1:0 0:1 1:1 3:1 1:1 4:0 2:0 1:4 4:0 1:1 1:0
 4. BSG Energie Cottbus        4:1 0:1 1:1 XXX 2:1 4:1 1:1 2:0 3:1 3:1 2:0 1:1 2:0 2:0 4:0 3:1 4:2 1:2
 5. BSG Rotation Berlin        0:0 2:2 0:1 4:0 XXX 4:1 1:3 4:2 3:0 3:3 1:0 1:0 1:1 2:1 0:1 4:0 2:0 3:0
 6. SG Dynamo Fürstenwalde     1:1 0:0 1:2 3:1 3:0 XXX 0:2 4:3 2:1 2:1 2:0 1.4 2:0 2:0 1:0 3:2 3:3 1:1
 7. ASG Vorwärts Stralsund     1:0 2:0 0:2 1:1 3:3 2:1 XXX 1:3 1:1 0:4 2:2 2:0 3:1 3:0 3:1 2:1 1:1 3:1
 8. Berliner FC Dynamo II      0:2 1:3 1:2 1:1 2:2 5:2 3:2 XXX 2:0 0:0 2:3 1:0 5:0 0:0 0:0 3:0 9:2 3:0
 9. BSG Aktivist Schwarze P.   2:1 4:2 0:2 2:3 0:1 0:1 0:3 3:1 XXX 2:1 2:2 2:0 1:1 1:0 1:1 3:2 2:1 2:0
10. FC Vorwärts Frankfurt II   2:1 1:2 1:2 2:1 1:1 0:5 4:2 2:1 0:1 XXX 2:0 2:2 2:0 4:0 3:2 1:1 1:2 5:1
11. BSG Aktivist Brieske-Senf. 0:0 0:2 1:3 1:1 2:1 1:3 4:1 0:1 2:1 3:0 XXX 1:0 0:0 1:0 0:0 1:1 4:0 3.2
12. BSG Post Neubrandenburg    1:2 2:1 1:0 2:1 1:1 0:0 1:0 1:1 0:1 0:2 0:1 XXX 0:0 2:0 1:4 2:0 5:0 0:1
13. BSG Chemie Buna Schkopau   0:3 3:2 0:0 1:0 0:2 4:0 0:3 3:1 2:1 2:2 2:1 0:0 XXX 1:1 2:1 3:1 2:2 1:1
14. SG Dynamo Schwerin         2:2 2:2 2:2 0:2 2:4 3:3 0:1 1:1 1:2 3:2 0:0 1:1 1:0 XXX 1:0 2:1 2:1 1:1
15. TSG Bau Rostock            0:3 0:5 0:0 1:0 0.0 2:4 1:2 2:4 2:1 2:0 3:3 1:3 1:1 1:1 XXX 0:1 4:2 1:3
16. BSG Schiffahrt/Hafen R.    2:2 1:6 1:1 1:1 1:1 1:1 0:0 1:1 0:0 0:1 0:0 2:1 2:0 0:3 0:0 XXX 0:1 4:0
17. ISG Schwerin               1:4 0:1 1:0 0:4 1:4 1:3 1:0 0:0 0:1 1:3 2:2 2:0 3:1 0:1 1:2 0:2 XXX 1:0
18. BSG Chemie Wolfen          0:2 2:4 2:3 0:2 1:1 0:2 2:2 0:1 0:2 2:1 0:3 0:2 0:2 2:1 2:0 4:0 1:1 XXX

TABLE :
 1.1.FC Union Berlin                50  34  21- 8- 5  81:29 +52 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       45  34  18- 9- 7  72:42 +30
 3.BSG Motor Babelsberg             44  34  17-10- 7  50:36 +14
 4.BSG Energie Cottbus              42  34  17- 8- 9  60:36 +24
 5.BSG Rotation Berlin              41  34  14-13- 7  61:41 +20
 6.SG Dynamo Fürstenwalde           40  34  16- 8-10  60:53 + 7
 7.ASG Vorwärts Stralsund           39  34  15- 9-10  53:45 + 8
 8.Berliner FC Dynamo II            36  34  13-10-11  64:48 +16
 9.BSG Aktivist Schwarze Pumpe      36  34  15- 6-11  41:43 - 2
10.FC Vorwärts Frankfurt II         33  34  13- 7-14  57:52 + 5
11.BSG Aktivist Brieske-Senftenberg 33  34  11-11-12  43:45 - 2
12.BSG Post Neubrandenburg          30  34  10-10-14  35:37 - 2
13.BSG Chemie Buna Schkopau         29  34   9-11-14  34:51 -17
14.SG Dynamo Schwerin               26  34   7-12-15  33:50 -17
15.TSG Bau Rostock                  25  34   8- 9-17  38:61 -23
------------------------------------------------------------------
16.BSG Schiffahrt/Hafen Rostock     22  34   5-12-17  30:60 -30 --
17.ISG Schwerin                     21  34   7- 7-20  35:80 -45 --
18.BSG Chemie Wolfen                20  34   7- 6-21  31:69 -38 --

TOP-SCORERS :
Peter Kaehlitz (Dy.Fürstenwalde)    25
Uwe Borchardt (Union B.)            20
Ralf Sträßer (Union B.)             20
Detlef Uecker (St.Eisenhüttenstadt)19
Andreas Leuthäuser (En.Cottbus)     17
Peter Hackbusch (Ro.Berlin)         17
Lutz Schnürer (St.Eisenhüttenstadt)17

DDR-LIGA I - Staffel B
                               SaZ HaC DyD ChB FoB VoD MoN ChM WiG CZJ MoK RWE GlS MoG DyE AuK KWT RoS
 1. BSG Sachsenring Zwickau    XXX 1:1 3:4 2:1 3:0 3:0 2:0 2:1 1:0 2:0 1:0 5:1 3:0 4:2 3:2 5:0 4:0 1:0
 2. Hallescher FC Chemie       0:0 XXX 2:3 3:4 0:0 6:1 4:0 2:1 1:0 3:1 2:0 4:0 3:0 5:1 0:0 7:0 4:0 5:2
 3. SG Dynamo Dresden II       0:1 2:3 XXX 1:2 1:1°0:1 0:0 1:0 5:1 4:2 2:1 3:0 1:1 0:0 6:2 2:1 3:1 1:0
 4. BSG Chemie Böhlen          2:1 0:1 1:1 XXX 1:1 1:1 0:0 3:1 1:0 3:1 2:1 2:0 4:1 2:1 4:1 1:0 (1) 4:0
 5. BSG Fortschritt Bischofs.  1:5 0:1 4:2 2:2 XXX 2:2 2:1 3:2 1:1 3:2 1:0 5:1 2:3 2:1 3:1 4:0 3:0 2:2
 6. ASG Vorwärts Dessau        0:1 1:2 2:2 1:3 1:0 XXX 0:0 3:1 5:2 3:2 2:0 4:0 4:0 0:1 1:0 2:0 0:0 2:0
 7. BSG Motor Nordhausen       2:3 0:0 0:2 0:0 3:2 2:0 XXX 3:0 2:2 1:1 1:1 1:1 2:1 1:1 2:0 2:2 1:0 2:2
 8. TSG Chemie Markkleeberg    1:2 1:0 2:1 1:1 2:2 3:1 3:0 XXX 3:1 2:1 2:1 3:2 5:1 2:2 3:1 0:0 0:1 3:1
 9. BSG Wismut Gera            1:2 0:0 1:1 5:0 0:0 1:0 1:2 2:1 XXX 0:0 1:2 4:1 0:0 2:3 0:1 3:0 2:0 2:0
10. FC Carl Zeiss Jena II      1:4 1:2 3:5 0:0 0:1 2:0 0:0 3:1 2:1 XXX 2:0 2:0 2:2 5:1 2:2 1:1 0:2 2:1
11. BSG Motor "FH" Karl-Marx S 0:0 3:2 1:2 4:2 1:2 2:2 2:1 1:0 0:0 2:0 XXX 1:2 2:1 0:0 0:2 0:0 2:1 2:1
12. FC Rot-Weiss Erfurt II     3:2 2:2 0:0 4:1 0:2 1:1 2:0 2:1 3:5 0:1 1:1 XXX 0:0 2:0 2:2 1:3 0:0 1:0
13. BSG Glückauf Sondershausen 0:0 1:1 0:3 1:3 0:0 3:2 1:0 1:1 1:6 1:0 3:3 2:1 XXX 5:0 2:0 0:0 3:2 1:0
14. BSG Motor Grimma           2:2 0:5 1:2 1:1 1.0 1:1 1:2 2:2 2:1 2:1 1:1 1:1 2:0 XXX 3:0 1:0 1:1 3:2
15. SG Dynamo Eisleben         0:3 0:0 1:1 3:0 0:0 2:2 1:3 1:1 0:2 1:2 4:1 1:2 1:0 1:0 XXX 2:3 4:1 3:0
16. BSG Aufbau Krumhermersdorf 1:0 1:1 0:3 1:1 1:5 2:3 4.0 1:1 1:2 2:3 0:2 0:1 2:1 2:1 0:0 XXX 0:0 2:1
17. BSG Kali-Werra Tiefenort   0:0 2:3 1:3 2:1 0:1 2.2 0:0 0:1 2:1 0:1 2:0 1.3 0:1 2:2 1:2 0:1 XXX 3:1
18. BSG Robotron Sömmerda      1:2 2:2 0:4 0:1 1:1 1:0 0:1 1:1 2:2 0:2 1:2 1:3 2:2 2:1 0:1 2:0 1:2 XXX

NOTES :
(1) Chemie Böhlen - Kali-Werra Tiefenort awarded with 3:0 on Goals and 2-0 on
    Points for Böhlen.
°Dynamo Dresden II - Fortschritt Bischofswerda played in Pirna-Copitz.

TABLE :
 1. BSG Sachsenring Zwickau         54  34  24- 6- 4  73:27 +46 ++
------------------------------------------------------------------
 2. Hallescher FC Chemie            49  34  19-11- 4  77:30 +47
 3. SG Dynamo Dresden II            47  34  19- 9- 6  71:39 +32
 4. BSG Chemie Böhlen               44  34  17-10- 7  57:42 +15
 5. BSG Fortschritt Bischofswerda   42  34  15-12- 7  58:41 +17
 6. ASG Vorwärts Dessau             34  34  12-10-12  50:48 + 2
 7. BSG Motor Nordhausen            34  34  10-14-10  35:41 - 6
 8. TSG Chemie Markkleeberg         33  34  12- 9-13  52:49 + 3
 9. BSG Wismut Gera                 31  34  11- 9-14  52:45 + 7
10. FC Carl Zeiss Jena II           31  34  12- 7-15  48:52 - 4
11. BSG Motor "Fritz-Heckert" KM-St.31  34  11- 9-14  39:46 - 7
12. FC Rot-Weiss Erfurt II          31  34  11- 9-14  43:61 -18
13. BSG Glückauf Sondershausen      31  34  10-11-13  39:57 -19
14. BSG Motor Grimma                30  34   9-12-13  42:61 -19
15. SG Dynamo Eisleben              29  34  10- 9-15  44:53 - 9
------------------------------------------------------------------
16. BSG Aufbau Krumhermersdorf      26  34   8-10-16  31:58 -27 --
17. BSG Kali-Werra Tiefenort        22  34   7- 8-19  29:54 -25 --
18. BSG Robotron Sömmerda           13  34   3- 7-24  30:66 -36 --

TOP-SCORERS :
Klaus Havestein (Ch.Böhlen)         23
Gerd Seifert (Dy.Dresden II)        20
Uwe Macholdt (HFC Chemie)           17
Andreas Tillmann (Ch.Markkleeberg)  16
Peter Keller (Sac.Zwickau)          15
Ralf Schneider (Sac.Zwickau)        14
Ralf Heuschkel (Wi.Gera)            14
Robby Schneidenbacht (Sac.Zwickau)  13

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 1 
                                     StH KKW KWO MoE HyP
1. BSG Stahl Walz-Werk Hettstedt     XXX 1:0 2:0          5  4  2-1-1  4: 2 + 2 ++
2. BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald        XXX 2:0     0:1  4  4  2-0-2  7: 2 + 5 ++
3. BSG Kabel-Werk-Oberspree Berlin           XXX 4:2 3:1  4  4  2-0-2  7: 7 =
4. BSG Motor Eberswalde              1:0 0:5     XXX      4  4  2-0-2  6:11 - 5
5. BSG Hydraulik Parchim             1:1         2:3 XXX  3  4  1-1-2  5: 7 - 2

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 2 
                                     LAP MoW MoL Mag AkE
1. BSG Lokomotive/Armazuren Prenzlau XXX 0:0         0:0  6  4  2-2-0  5: 3 + 2 ++
2. BSG Motor Weimar                      XXX 1:1     4:0  5  4  1-3-0  6: 2 + 4 ++
3. BSG Motor Ludwigsfelde            0:1     XXX 2:1      5  4  2-1-1  6: 4 + 2
4. 1.FC Magdeburg                    3:4 1:1     XXX      3  4  1-1-2  7: 7 =
5. BSG Aktivist Espenhain                    1:3 0:2 XXX  1  4  0-1-3  1: 9 - 8

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 3 
                                     ChI WiA FoN LoC FoW
1. BSG Chemie IW Ilmenau             XXX         3:0 3:1  5  4  2-1-1  7: 3 + 4 ++
2. BSG Wismut Aue II                 1:0 XXX         2:3  5  4  2-1-1  5: 4 + 1 ++
3. BSG Fortschritt Neustadt          1:1 1:1 XXX          4  4  0-4-0  6: 6 =
4. BSG Lokomotive Cottbus                0:1 1:1 XXX      3  4  1-1-2  2: 5 - 3
5. BSG Fortschritt Weida                     3:3 0:1 XXX  3  4  1-1-2  6:10 - 4

Relegated from Oberliga :
   BSG Chemie Leipzig
   BSG Motor Suhl
Promoted to Oberliga :
   BSG Sachsenrig Zwickau
   1. FC Union Berlin
Promoted to DDR-LIGA :
   BSG Stahl Walz-Werk Hettstedt
   BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald
   BSG Lokomotive/Armazuren Prenzlau
   BSG Motor Weimar
   BSG Chemie IW Ilmenau
   BSG Wismut Aue II
Relegated to Bezirksliga :
   BSG Schiffahrt/Hafen Rostock
   ISG Schwerin
   BSG Chemie Wolfen
   BSG Aufbau Krumhermersdorf
   BSG Kali-Werra Tiefenort
   BSG Robotron Sömmerda

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin        : BSG Kabel-Werk-Oberspree Berlin
 Cottbus        : BSG Lokomotive Cottbus
 Dresden        : BSG Fortschritt Neustadt/Sachsen
 Erfurt         : BSG Motor Weimar
 Frankfurt      : BSG Motor Eberswalde
 Gera           : BSG Fortschritt Weida
 Halle          : BSG Stahl Walz-Werk Hettstedt
 K.M.Stadt      : BSG Wismut Aue II
 Leipzig        : 1.FC Lokomotive Leipzig II (for promotion play-off 7th-placed
                                              BSG Aktivist Espenhain)
 Magdeburg      : 1.FC Magdeburg  II
 Neubrandenburg : BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau
 Potsdam        : BSG Motor Ludwigsfelde
 Rostock        : BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald
 Schwerin       : ASG Vorwärts Hagenow (for promotion play-off runners-up
                                        BSG Hydraulik Pachim)
 Suhl           : BSG Chemie IW Ilmenau


1985/86

DDR-LIGA I Staffel A
                               BeD EnC ChL VoS VoD KKW VoF MoB RoB StE ASP LAP DyS DyF PoN ASF SWH BaR
 1. Berliner FC Dynamo II      XXX 2:1 3:3 2:0 5:1 2:1 2:2 2:1 1:1 2:0 0:0 2:1 3:2 0:0 2:1 2:0 4:0 1:1
 2. BSG Energie Cottbus        0:3 XXX 0:0 4:1 2:1 3:1 1:0 3:2 2:0 3:1 1:0 0:1 4:2 1:3 4:0 1:0 1:0 1:0
 3. BSG Chemie Leipzig         2:1 2:0 XXX 0:0 2:3 1:0 2:1 2:2 0:0 3:0 0:1 2:0 2:1 0:0 3:0 4:1 3:0 4:1
 4. ASG Vorwärts Stralsund     1:1 3:1 2:0 XXX 5:3 2:0 4:3 0:0 2:0 3:1 2:1 3:0 2:2 3:2 1:0 1:0 6:0 2:0
 5. ASG Vorwärts Dessau        2:2 2:1 1:2 1:0 XXX 3:0 2:1 1:1 3:1 1:2 1:3 2:0 0:0 0:3 3:3 4:0 2:0 3:0
 6. BSG Kernkraftwerk Greifsw. 0:3 1:1 1:0 1:0 1:0 XXX 1:2 0:0 3:0 3:0 3:0 0:4 2:2 1:1 1:0 1:1 2:0 5.1
 7. FC Vorwärts Frankfurt II   1:1 1:2 1:2 0:2 1:2 3:0 XXX 1:1 1:2 2:0 1:3 4:1 1:1 2:2 3:1 2:0 1:1 2:2
 8. BSG Motor Babelsberg       4:1 0:2 1:1 2:1 1:4 1:1 3:3 XXX 3:1 0:3 1:1 1:0 5:1 3:1 3:0 8:1 1:3 2:3
 9. BSG Rotation Berlin        3:0 0:0 2:2 1:0 3:4 4:0 0:2 3:0 XXX 2:2 2:0 4:1 2:1 2:1 1:1 0:2 2:0 3:0
10. BSG Stahl Eisenhüttens.    0:1 0:2 3:1 2:0 0:2 1:1 1:1 6:3 1:1 XXX 4:0 0:0 3:3 3:1 0:1 1:1 1:0 2:1
11. BSG Aktivist Schwarze P.   0:2 1:0 1:1 1:0 2:0 1:2 1:0 0:0 4:1 3:2 XXX 2:0 0:3 2:1 1:1 0:1 3:2 0:1
12. BSG Lok/Armaturen Prenzlau 0:0 0:0 1:3 1:3 1:0 2:0 1:1 1:0 1:0 1:0 2:1 XXX 1:0 2:0 0:0 2:3 2:1 2:1
13. SG Dynamo Schwerin         4:0 0:0 3:1 1:0 2:2 3:1 1:2 3:0 0:0 3:4 3:2 4:0 XXX 2:2 0:0 2:0 1:2 4:0
14. SG Dynamo Fürstenwalde     2:1 0:1 2.2 4:0 1:4 1:2 0:1 5:1 3:2 3:3 0:0 1:1 3:1 XXX 1:2 0:0 1:0 3:0
15. BSG Post Neubrandenburg    1:0 2:1 2:2 1:0 2:0 1:3 1:0 1:4 2:4 0:2 1:0 0:4 5:2 2:2 XXX 1:2 4:2 0:0
16. BSG Aktivist Brieske-Senft 1:2 0:2 2:0 2:2 3:4 1:2 0:2 0:2 1:0 1:1 0:3 1:1 1:1 1:0 2:0 XXX 1:0 2:0
17. BSG Stahl Walzwerk Hettste 1:3 0:6 0:5 2:2 2:2 1:0 0:3 2:3 0:0 1:1 1:1 2:1 3:1 1:4 0:2 1:0 XXX 1:2
18. TSG Bau Rostock            1:2 1:2 0:1 0:1 1:1 0:2 0:1 1:3 0:0 2:3 1:1 2:2 1:2 2:1 1:1 1:1 1:2 XXX

TABLE :
 1.Berliner FC Dynamo II            46  34  18-10- 6  58:38 +20
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Energie Cottbus              45  34  20- 5- 9  53:30 +23 ++
------------------------------------------------------------------
 3.BSG Chemie Leipzig               43  34  16-11- 7  58:36 +22
 4.ASG Vorwärts Stralsund           40  34  17- 6-11  54:39 +15
 5.ASG Vorwärts Dessau              39  34  16- 7-11  64:53 +11
 6.BSG Kernkraftwerk Greifswald     35  34  14- 7-13  42:45 - 3
 7.FC Vorwärts Frankfurt II         34  34  12-10-12  52:43 + 9
 8.BSG Motor Bablsberg              34  34  12-10-12  62:58 + 4
 9.BSG Rotation Berlin              34  34  12-10-12  47:43 + 4
10.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       34  34  12-10-12  53:52 + 1
11.BSG Aktivist Schwarze Pumpe      34  34  13- 8-13  39:40 - 1
12.BSG Lok/Armaturen Prenzlau       34  34  13- 8-13  37:43 - 6
13.SG Dynamo Schwerin               33  34  11-11-12  61:54 + 7
14.SG Dynamo Fürstenwalde           31  34  10-11-13  54:48 + 6
15.BSG Post Neubrandenburg          31  34  11- 9-14  39:54 -15
------------------------------------------------------------------
16.BSG Aktivist Brieske-Senftenberg 28  34  10- 8-16  32:53 -21 --
17.BSG Stahl Walzwerk Hettstedt     20  34   7- 6-21  31:72 -41 --
18.TSG Bau Rostock                  17  34   4- 9-21  28:63 -35 --

TOP-SCORERS :
Jörg Dämmrich (Vo.Dessau)             16
Michael Reimer (Ch.Leipzig)           16
Frank Lindemann (St.Eisenhüttenstadt) 15
Frank Prange (Dy.Schwerin)            15
Andreas Below (Vo.Stralsund)          13
Peter Kaehlitz (Dy.Fürstenwalde)      13
Olaf Hirsch (BFC Dynamo II)           12
Rüdinger Naumann (Vo.Dessau)          12

DDR-LIGA I Staffel B
                               FoB HaC ChB MoG CZJ DyD DyE GlS MoW MoN CBS WiG ChM MoS ChI RWE MKM WiA
 1. BSG Fortschrit Bischofsw.  XXX 2:1 1:1 2:0 3:1 5:1 1:0 1:0 1:0 3:0 0:0 1:0 2:0 3:0 2:2 2:0 3:0 3:1
 2. Hallescher FC Chemie       0:2 XXX 2:1 6:0 1:0 4:1 3:0 5:3 1:2 3:2 2:1 2:1 3:0 4:1 4:0 6:1 3:0 1:0
 3. BSG Chemie Böhlen          0:1 0:3 XXX 1:1 4:0 3:1 3:0 0:2 3:2 3:0 2:1 1:2 3:1 2:0 3:1 3:0 0:0 3:0
 4. BSG Motor Grimma           2:0 1:1 0:0 XXX 2:0 1:0 4:1 2:1 1:0 1:1 0:0 3:2 2:0 2:0 2:1 3:0 1:0 2:2
 5. FC Carl Zeiss Jena II      0:3 0:2 2:0 1:0 XXX 2:1 0:0 4:1 1:1 2:1 2:1 1:3 0:0 0:0 1:0 1:1 2:0 2:2
 6. SG Dynamo Dresden II       1:4 3:2 2:2 3:1 2:2 XXX 1:1 1:2 1:1 2:0 2:0 1:1 1:1 2:0 2:1 0:3 4:1 3:0
 7. SG Dynamo Eisleben         1:0 2:2 3:1 1:0 3:4 3:1 XXX 1:0 1:0 0:1 0:0 1:2 0:0 2:1 3:0 2:2 1:0 2:0
 8. BSG Glückauf Sondershausen 0:0 2:1 3:3 3:2 1:2 1:0 1:0 XXX 2:2 1:1 2:0 3:3 2:1 3:0 2:2 2:0 1:0 2:1
 9. BSG Motor Weimar           2:1 2:1 1:0 0:0 2:2 0:3 3:0 3:0 XXX 1:1 2:0 0:1 2:1 1:1 0:1 2:1 2:1 1:0
10. BSG Motor Nordhausen       0:2 2:7 2:4 1:0 1:1 1:2 3:1 5:3 0:0 XXX 0:0 3:1 2:2 2:0 3:0 1:5 1:0 2:1
11. BSG Chemie Buna Schkopau   0:2 0:3 3:0 3:0 0:0 0:2 2:2 1:0 1:0 0:2 XXX 3:2 2:0 0:0 2:0 5:0 2:1 1:0
12. BSG Wismut Gera            0:2 2:1 1:3 1:0 1:3 1:1 0:0 0:0 1:0 1:2 4:0 XXX 0:1 2:1 2:0 1:2 2:0 4:3
13. TSG Chemie Markkleeberg    3:1 0:2 2:1 4:3 2:0 1:2 2:2 4:4 3:1 5:1 3:2 2:0 XXX 5:1 3:3 2:2 0:1 1:1
14. BSG Motor Suhl             2:1 3:0 3:1 0:2 0:4 1:5 1:2 2:0 3:1 1:0 1:0 6:1 0:0 XXX 1:1 1:0 1:1 1:2
15. BSG Chemie IW Ilmenau      2:3 1:1 1:2 1:0 2:0 1:1 1:2 2:0 2:2 1:1 2:2 2:1 1:0 1:1 XXX 1:2 0:1 4:0
16. FC Rot-Weiss Erfurt II     1:1 1:4 0:2 1:1 0:1 2:1 3:0 0:1 0:0 0:0 1:1 1:0 3:1 1:2 0:1 XXX 3:2 1:3
17. BSG Motor "FH" Karl-Marx-S 2:2 1:0 0:1 1:2 3:1 1:1 1:1 2:1 3:1 0:0 1:1 0:1 3:1 0:1 0:0 3:2 XXX 1:2
18. BSG Wismut Aue II          0:1 1:4 3:3 1:2 2:3 1:3 2:4 2:1 1:1 0:0 0:1 2:2 0:0 1:2 2:2 1:2 0:1 XXX

TABLE :
 1. BSG Fortschrit Bischofswerda    52  34  23- 6- 3  61:23 +38 ++
------------------------------------------------------------------
 2. Hallescher FC Chemie            47  34  22- 3- 9  85:36 +49
 3. BSG Chemie Böhlen               39  34  16- 7-11  59:44 +15
 4. BSG Motor Grimma                38  34  15- 8-11  43:39 + 4
 5. FC Carl Zeiss Jena II           38  34  14-10-10  45:45 =
 6. SG Dynamo Dresden II            37  34  14- 9-11  57:50 + 7
 7. SG Dynamo Eisleben              36  34  13-10-11  42:45 - 3
 8. BSG Glückauf Sondershausen      34  34  13- 8-13  50:53 - 3
 9. BSG Motor Weimar                33  34  11-11-12  38:39 - 1
10. BSG Motor Nordhausen            33  34  11-11-12  40:53 -13
11. BSG Chemie Buna Schkopau        32  34  11-10-13  35:38 - 3
12. BSG Wismut Gera                 32  34  13- 6-15  46:51 - 5
13. TSG Chemie Markkleeberg         31  34  10-11-13  51:53 - 2
14. BSG Motor Suhl                  31  34  12- 7-15  38:52 -14
15. BSG Chemie IW Ilmenau           28  34   8-12-14  40:51 -11
------------------------------------------------------------------
16. FC Rot-Weiss Erfurt II          28  34  10- 8-16  41:57 -16 --
17. BSG Motor "FH" Karl-Marx-Stadt  26  34   9- 8-17  31:44 -13 --
18. BSG Wismut Aue II               17  34   4- 9-21  37:66 -29 --

TOP-SCORERS :
Klaus Havestein (Ch.Böhlen)          26
Roci Schiemann (Fo.Bischofswerda)    18
Andreas Tillmann (Ch.Markkleeberg)   17
Knut Herber (GA Sondershausen)       16
Jan Rziha (HFC Chemie)               15
Kai Wengfeld (Mo.Weimar)             14
Hans-Dieter Auffenbauer (Dy.Eisleben)14
Andreas Gräulich (Fo.Bischofswerda)  13
Karl-Heinz Herrmann (Ch.Ilmenau)     13

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 1 
                                        SHR StT ISG MoE KWO
1. BSG Schiffahrt/Hafen Rostock         XXX     1:1     4:0  5  4  2-1-1  8: 4 + 4  +++
2. BSG Stahl Thale                      2:0 XXX         3:1  5  4  2-1-1  6: 3 + 3
3. ISG Schwerin                             0:0 XXX 1:1      5  4  1-3-0  5: 2 + 3  +++
4. BSG Motor Eberswalde                 1:3 2:1     XXX      3  4  1-1-2  6:10 - 4
5. BSG Kabelwerk Oberspree Berlin               0:3 1:1 XXX  2  4  1-0-3  6:12 - 6
NOTE :
Play-Off for Promotion : BSG Stahl Thale - ISG Schwerin 0:1 (played in Berlin)

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 2 
                                        MoL MoS RoS LoL Neu
1. BSG Motor Ludwigsfelde               XXX 2:1         8:0  6  4  3-0-1 14: 4 +10  +++
2. BSG Motor Schönebeck                     XXX 4:0     4:0  6  4  3-0-1 11: 2 + 9  +++
3. BSG Robotron Sömmerda                2:1     XXX 2:0      6  4  3-0-1  7: 5 + 2
4. 1.FC Lokomotive Leipzig II           1:3 0:2     XXX      1  4  0-1-3  2: 8 - 6
5. TSG Neustrelitz                              0:3 1:1 XXX  1  4  0-1-3  1:16 -15

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 3 
                                        KWT ChG AuK Grö JeG
1. BSG Kali-Werra Tiefenort             XXX 3:0         5:0  7  4  3-1-0 11: 1 +10  +++
2. BSG Chemie Wilhelm-Pieck Stadt Guben     XXX 3:1 2:0      6  4  3-0-1  8: 5 + 3
3. BSG Aufbau dkk Krumhermersdorf       1:3°    XXX     3:0  3  4  1-1-2  6: 7 - 1
4. TSG Gröditz                          0:0     1:1 XXX      2  4  0-2-2  1: 4 - 3
5. BSG Jenaer Glaswerk                      1:3     1:0 XXX  2  4  1-0-3  2:11 - 9
NOTE :
°Aufbau dkk Krumhermersdorf - Kali-Werra Tiefenort suspended and replayed.

Relegated from Oberliga :
   FC Hansa Rostock
   BSG Sachsenring Zwickau
Promoted to Oberliga :
   BSG Energie Cottbus
   BSG Fortschrit Bischofswerda
Promoted to DDR-LIGA :
   BSG Schiffahrt/Hafen Rostock
   ISG Schwerin
   BSG Motor Ludwigsfelde
   BSG Motor Schönebeck
   BSG Kali-Werra Tiefenort
   BSG Chemie Wilhelm-Pieck-Stadt Guben
Relegated to Bezirksliga :
   BSG Aktivist Brieske-Senftenberg
   BSG Stahl Walzwerk Hettstedt
   TSG Bau Rostock
   FC Rot-Weiss Erfurt II
   BSG Motor "FH" Karl-Marx-Stadt
   BSG Wismut Aue II

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : BSG Kabel-Werk-Oberspree Berlin
 Cottbus        : BSG Chemie Wilhelm-Pieck-Stadt Guben
 Dresden        : TSG Gröditz
 Erfurt         : BSG Robotron Sömmerda
 Frankfurt      : BSG Motor Eberswalde
 Gera           : BSG Jenaer Glaswerke
 Halle          : BSG Stahl Thale
 K.M.Stadt      : BSG Aufbau dkk Krumhermersdorf
 Leipzig        : 1.FC Lokomotive Leipzig II
 Magdeburg      : BSG Motor Schönebeck
 Neubrandenburg : ASG Vorwärts Fünfeichen (for promotion play-off runners-up
                                           TSG Neustrelitz)
 Potsdam        : BSG Motor Ludwigsfelde
 Rostock        : BSG Schiffahrt/Hafen Rostock
 Schwerin       : ISG Schwerin
 Suhl           : BSG Kali-Werra Tiefenort


1986/87

DDR-LIGA I Staffel A
                               HaR DyF VoD VoS BeD VoF StE MoB KKW ChL DyS RoB LAP MoL PoN Sch SHR ChG
 1. FC Hansa Rostock           XXX 3:0 2:1 1:1 2:0 3:1 4:0 6:0 1:1 5:0 2:1 3:0 4:1 1:0 1:0 5:1 5:1 5:0
 2. SG Dynamo Fürstenwalde     1:1 XXX 2:0 0:2 2:0 7:2 2:2 4:2 2:2 2:2 5:0 0:1 2:2 1:0 3:2 1:1 3:2 0:1
 3. ASG Vorwärts Dessau        1:1 3:4 XXX 2:1 0:2 1:2 1:2 4:2 4:0 1:0 2:0 4:0 3:2 6:0 2:2 1:1 2:0 2:1
 4. ASG Vorwärts Stralsund     0:2 0:1 0:1 XXX 1:0 2:0 0:0 2:2 0:0 4:1 1:1 1:1 1:1 1:0 0:1 2:1 2:0 2:1
 5. Berliner FC Dynamo II      0:1 4:3 6:2 1:1 XXX 1:0 1:1 2:5 3:1 1:1 2:2 0:0 1:2 2:2 0:0 3;0 2:2 2:0
 6. FC Vorwärts Frankfurt II   0:1 3:1 2:1 2:1 4:4 XXX 1:1 1:1 1:3 2:0 5:2 1:0 3:1 0:0 2:1 5:1 4:2 4:2
 7. BSG Stahl Eisenhüttenstadt 1:1 3:1 1:3 1:2 1:2 2:1 XXX 1:1 0:0 2:1 1:2 1:3 3:1 1:1 2:2 0:0 3:0 2:1
 8. BSG Motor Babelsberg       0:3 0:2 1:2 0:4 2:4 2:1 3:1 XXX 1:0 2:1 1:1 3:5 0:3 0:0 0:0 2:1 1:1 8:2
 9. BSG Kernkraftwerk Greifsw. 1:1 (1) 2:2 1:2 0:0 1:1 3:1 1:1 XXX 3:0 2:2 1:0 2:2 3:1 2:1 2:1 2:2 2:1
10. BSG Chemie Leipzig         1:2 4:4 0:1 1:0 3:1 2:2 1:0 3:0 2:1 XXX 1:0 1:2 1:0 1:3 1:1 2:2 2:0 1:0
11. SG Dynamo Schwerin         1:3 3:0 1:2 1:1 1:3 3:1 3:2 2:4 0:0 2:2 XXX 6:1 3:0 1:0 1:2 1:1 1:1 8:4
12. BSG Rotation Berlin        0:5 0:3 1:2 1;1 1:1 2:0 0:0 0:3 2:0 4:0 1:1 XXX 3:1 0:3 2:2 1:3 1:2 0:0
13. BSG Lok/Armaturen Prenzlau 3:1 1:0 2:0 0:0 2:5 1:3 0:0 1:3 0:2 1:0 3:3 3:1 XXX 1:1 6:1 0:2 1:0 5:0
14. BSG Motor Ludwigsfelde     3:2 0:0 3:0 1:1 2:2 1:0 1:4 0:2 3:2 1:3 1:1 2:5 1:0 XXX 1:1 1:2 0:0 0:0
15. BSG Post Neubrandenburg    0:4 1:2 2:2 1:0 2:0 1:1 0:2 1:1 3:4 0:1 4:1 2:4 2:2 0:0 XXX 2:1 0:1 1:1
16. ISG Schwerin               2:3 1:3 1:3 1:2 4:4 1:2 1:3 2:6 5:0 2:0 2:2 2:2 0:2 0:0 0:3 XXX 1:0 3:1
17. BSG Schiffahrt/Hafen R.    1:2 1:1 1:0 2:3 1:2 1:1 1:1 1:2 1:2 0:1 2:2 1:1 1:1 2:1 0:0 3:1 XXX 3:3
18. BSG Chemie W.-Pieck Stadt  2:3 0:1 0:3 0:1 2:4 0:0 0:1 2:0 1:0 0:3 0:1 1:3 3:1 1:2 1:1 3:3 4:2 XXX

NOTE :
(1) KKW Greifswald - Dynamo Fürstenwalde (1:1) awarded with 0:3 on Goals 
    and 0-2 on Points for KKW Greifswald.

TABLE :
 1.FC Hansa Rostock                 58  34  26- 6- 2  89:25 +74 ++
------------------------------------------------------------------
 2.SG Dynamo Fürstenwalde           41  34  16- 9- 9  66:49 +17
 3.ASG Vorwärts Dessau              41  34  18- 5-11  64:47 +17
 4.ASG Vorwärts Stralsund           40  34  14-12- 8  42:29 +13
 5.Berliner FC Dynamo II            39  34  13-13- 8  65:53 +12
 6.FC Vorwärts Frankfurt II         37  34  14- 9-11  58:53 + 5
 7.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       35  34  11-13-10  46:44 + 2
 8.BSG Motor Babelsberg             35  34  13- 9-12  61:64 - 3
 9.BSG Kernkraftwerk Greifswald     35  34  11-13-10  46:50 - 4
10.BSG Chemie Leipzig               33  34  13- 7-14  43:51 - 8
11.SG Dynamo Schwerin               32  34   9-14-11  60:62 - 2
12.BSG Rotation Berlin              32  34  11-10-13  48:59 -11
13.BSG Lok/Armaturen Prenzlau       31  34  11- 9-14  52:55 - 3
14.BSG Motor Ludwigsfelde           30  34   8-14-12  35:46 -11
15.BSG Post Neubrandenburg          29  34   7-15-12  42:51 - 9
------------------------------------------------------------------
16.ISG Schwerin                     24  34   7-10-17  50:70 -20 --
17.BSG Schiffahrt/Hafen Rostock     23  34   5-13-16  38:58 -20 --
18.BSG Chemie W.-Pieck Stadt Guben  17  34   5- 7-22  38:77 -49 --

TOP-SCORERS :
Rainer Jarohs (Hansa R.)            28
Bernd Lüdke (Dy.Fürstenwalde)       22
Dirk Anders (BFC Dynamo II)         18
Frank Prange (Dy.Schwerin)          18
Peter Kaehlitz (BFC Dynamo II)      17
Jörg Seering (KKW Greifswald)       17
Volker Röhrich (Hansa R.)           17
Heiko Tegge (Lok/Armaturen P.)      16
Lutz Schwerinski (Dy.Schwerin)      15

DDR-LIGA I Staffel B
                               HaC SaZ ChB ASP MoN MoS CBS WiG MoG ChM MoS DyD MoW CZJ KWT DyE GlS ChI
 1. Hallescher FC Chemie       XXX 1:0 0:0 3;1 2:0 2:0 1:1 3:1 1:1 0:0 3:0 3:2 6:1 2:2 1:0 2:1 2:1 1:0
 2. BSG Sachsenring Zwickau    2:2 XXX 3:0 2:1 3:0 2:1 4:1 2:2 2:0 4:1 4:1 3:0 1:0 4:0 2:0 2:0 1:0 2:0
 3. BSG Chemie Böhlen          2:2 2:1 XXX 2:1 1:1 2:0 2:3 3:0 2:0 0:0 0:0 1:1 1:0 0:1 1:2 2:0 1:0 3:0
 4. BSG Aktivist Schwarze P.   2:3 3:1 2:0 XXX 0:0 1:0 4:2 1:0 3:0 2:1 0:0 2:0 3:2 2:1 3:1 2:0 0:0 2:0
 5. BSG Motor Nordhausen       2:2 1:0 2:2 4:1 XXX 5:1 5:0 1:2 5:0 3:1 2:1 1:5 2:1 1:1 3:0 1:0 2:2 1:0
 6. BSG Motor Schönebeck       0:1 0:0 1:1 1:1 1:1 XXX 1:0 2:1 4:1 2:2 1:0 2:1 0:1 2:0 4:0 1:1 4:1 1:0
 7. BSG Chemie Buna Schkopau   0:2 2:0 0:0 0:0 2:1 0:0 XXX 3:2 2:2 1:0 4:0 0:3 1:0 1:1 3:1 2:0 2:2 1:0
 8. BSG Wismut Gera            2:2 1:3 0:2 2:1 1:0 1:1 1:1 XXX 5:1 0:1 0:0 4:0 0:3 1:0 1:1 3:0 1:0 3:1
 9. BSG Motor Grimma           0:2 0:1 0:2 1:0 1:0 0:0 0:2 2:0 XXX 2:0 2:1 1:2 0:0 0:0 4:2 4:0 2:1 1:0
10. TSG Chemie Markkleeberg    1:1 2:2 0:1 1:3 1:2 2:2 0:0 1:3 1:1 XXX 0:0 3:3 2:2 2:0 3:0 2:0 2:1 2:1
11. BSG Motor Suhl             0:1 0:2 2:1 0:0 5:1 3:1 1:1 2:0 3:1 1:2 XXX 2:0 3:0 3:0 1:1 3:0 1:0 2:1
12. SG Dynamo Dresden II       2:1 1:1 1:4 2:1 3:0 0:1 2:1 1:2 1:2 0:0 1:1 XXX 0:0 (1) 2:0 0:2°2:1 0:0
13. BSG Motor Weimar           3:2 3:2 0:0 0:0 1:1 0:2 2:1 0:3 3:2 1:0 0:0 2:2 XXX 2:0 1:1 1:0 1:1 1:1
14. FC Carl Zeiss Jena II      0:2 1:2 0:0 0:0 1:0 0:0 1:5 2:2 1:2 0:4 2:0 1:0 1:0 XXX 0:3 0:0 4:0 1:0
15. BSG Kali-Werra Tiefenort   0:1 1:0 1:1 1:2 1:1 0:1 2:1 1:1 2:3 0:0 2:0 2:1 1:1 2:0 XXX 0:0 2:0 1:2
16. SG Dynamo Eisleben         0:4 0:2 1:5 (2) 2:2 3:3 1:0 2:2 2:1 1:5 1:1 0:0 3:1 0:1 1:0 XXX 1:0 3:1
17. BSG Glückauf Sondershausen 1:1 0:0 0:1 4:0 0:0 3:0 0:1 2:2 3:4 2:2 3:0 1:2 2:1 3:0 0:0 1:1 XXX 2:1
18. BSG Chemie IW Ilmenau      0:1 0:4 1:3 1:1 1:3 0:0 3:1 2:1 1:1 1:0 2:1 2:2 0:0 1:2 2:1 0:0 3:2 XXX

NOTES :
(1) Dynamo Dresden II - Carl Zeiss Jena II (3:1) awarded with 0:3 on Goals 
    and 0-2 on Points for Carl Zeiss.
(2) Dynamo Eisleben - Aktivist Schwarze Pumpe (0:0) awarded with 0:3 on Goals
    and 0-2 on Points for Aktivist.
(°) Dynamo Dresden II - Dynamo Eisleben (4:0 first Game) replayed.

TABLE :
 1.Hallescher FC Chemie             53  34  21-11- 2  63:28 +35 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Sachsenring Zwickau          48  34  21- 6- 7  64:28 +36
 3.BSG Chemie Böhlen                44  34  16-12- 6  48:26 +22
 4.BSG Aktivist Schwarze Pumpe      41  34  16- 9- 9  48:35 +13
 5.BSG Motor Nordhausen             37  34  13-11-10  54:45 + 9
 6.BSG Motor Schönebeck             37  34  12-13- 9  40:37 + 3
 7.BSG Chemie Buna Schkopau         36  34  13-10-11  46:44 + 2
 8.BSG Wismut Gera                  35  34  12-11-11  51:45 + 6
 9.BSG Motor Grimma                 33  34  13- 7-14  43:54 -11
10.TSG Chemie Markkleeberg          32  34   9-14-11  44:42 + 2      (TSG Markkleeberg)
11.BSG Motor Suhl                   32  34  11-10-13  38:39 - 1
12.SG Dynamo Dresden II             30  34  10-10-14  42:50 - 8
13.BSG Motor Weimar                 30  34   8-14-12  32:45 -13
14.FC Carl Zeiss Jena II            29  34  10- 9-15  27:46 -19
15.BSG Kali-Werra Tiefenort         26  34   8-10-16  32:47 -15
------------------------------------------------------------------
16.SG Dynamo Eisleben               24  34   8-10-16  26:57 -31 --
17.BSG Glückauf Sondershausen       23  34   6-11-17  39:47 - 8 --
18.BSG Chemie IW Ilmenau            22  34   7- 8-19  28:50 -22 --

TOP-SCORERS :
Lutz Schülbe (HFC Chemie)            18
Patrick Sander (Mo.Nordhausen)       15
Matthias Henschel (Ch.Buna S.)       15
Olaf Distelmeier (Wi.Gera)           12
Klaus Havenstein (Ch.Böhlen)         11
Bernd Hobsch (Ch.Böhlen)             11
Michael Näumann (HFC Chemie)         11
Peter Göldner (FC Karl-Marx-Stadt II)11
Ralph Vogel (Dy.Dresden II)          11
Günter Klomhuß (Mo.Schönebeck)       11
Thomas Töpfer (Wi.Gera)              11

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 1 
                                    StT HaR KWO MoE MoS
1. BSG Stahl Thale                  XXX 4:3 2:1           7  4  3-1-0   9: 6 + 3 +++
2. FC Hansa Rostock II                  XXX 1:0     7:0   6  4  3-0-1  15: 5 +10 +++
3. BSG Kabelwerk Oberspree Berlin           XXX 2:0 4:0   4  4  2-0-2   7: 3 + 4
4. BSG Motor Eberswalde             1:1 1:4     XXX       3  4  1-1-2   4: 7 - 3
5. BSG Motor Schwerin               1:2         0:2 XXX   0  4  0-0-4   1:15 -14

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 2 
                                    LoS RoS AkB ChV MSB
1. BSG Lokomotive Stendal           XXX 2:1         6:0   6  4  2-2-0  10: 3 + 7 +++
2. BSG Robotron Sömmerda                XXX 3:0 1:0       5  4  2-1-1   7: 4 + 3 +++
3. BSG Aktivist Borna               1:1     XXX 2:0       5  4  2-1-1   6: 4 + 2
4. BSG Chemie Velten                1:1         XXX 2:1   3  4  1-1-2   3: 5 - 2
5. BSG Motor Brandenburg-Süd            2:2 0:3     XXX   1  4  0-1-3   3:13 -10

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 3 
                                    FoW ABS Grö LoM MoK
1. BSG Fortschritt Weida            XXX 4:2 6:0           8  4  4-0-0  13: 2 +11 +++
2. BSG Aktivist Brieske-Senftenberg     XXX 1:0     2:0   5  4  2-1-1   8: 7 + 1 +++
3. TSG Gröditz                              XXX 5:1 2:1   4  4  2-0-2   7: 9 - 2
4. BSG Lokomotive Meiningen         0:1 3:3     XXX       2  4  0-2-2   5:10 - 5
5. BSG Motor "FH" Karl-Marx-Stadt   0:2         1:1 XXX   1  4  0-1-3   2: 7 - 5

Relegated from Oberliga :
   BSG Energie Cottbus
   BSG Fortschritt Bischofswerda
Promoted to Oberliga :
   FC Hansa Rostock
   Hallescher FC Chemie
Promoted to DDR-LIGA :
   BSG Stahl Thale
   FC Hansa Rostock II
   BSG Lokomotive Stendal
   BSG Robotron Sömmerda
   BSG Fortschritt Weida
   BSG Aktivist Brieske-Senftenberg
Relegated to Bezirksliga :
   ISG Schwerin
   BSG Schiffahrt/Hafen Rostock
   BSG Chemie W.-Pieck Stadt Guben
   SG Dynamo Eisleben
   BSG Glückauf Sondershausen
   BSG Chemie IW Ilmenau

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : BSG Kabel-Werk-Oberspree Berlin
 Cottbus        : BSG Aktivist Brieske-Senftenberg
 Dresden        : TSG Gröditz
 Erfurt         : BSG Robotron Sömmerda
 Frankfurt      : BSG Motor Eberswalde
 Gera           : BSG Fortschritt Weida
 Halle          : BSG Stahl THale
 K.M.Stadt      : BSG Motor "Fritz Heckert" Karl-Marx-Stadt
 Leipzig        : BSG Aktivist Borna
 Magdeburg      : BSG Lokomotive Stendal
 Neubrandenburg : BSG Motor Brandenburg-Süd
 Potsdam        : BSG Chemie Velten
 Rostock        : FC Hansa Rostock II
 Schwerin       : BSG Motor Schwerin
 Suhl           : BSG Lokomotive Meiningen


1987/88

DDR-LIGA I Staffel A
                               EnC RoB BeD MoL ABS PoN KKW DyS DyF VoS MoB ASP MoS VoF StE LoS LAP HaR
 1. BSG Energie Cottbus        XXX 2:0 5:0 4:1 1:1 5:0 4:3 1:0 3:1 4:0 3:0 2:2 2:0 6:2 0:0 0:1 2:1 1:1
 2. BSG Rotation Berlin        1:1 XXX 1:2 0:2 1:1 5:0 2:0 1:1 1:0 1:0 3:2 1:1 1:2 1:0 1:0 1:1 0:0 4:3
 3. Berliner FC Dynamo II      0:0 1:2 XXX 0:2 5:1 2:1 2:3 1:1 0:0 1:0 4:1 3:3 4:1 2:0 1:1 2:1 1:1 3:2
 4. BSG Motor Ludwigsfelde     0:1 1:1 1:2 XXX 2:1 1:2 1:0 4:0 0:0 2:1 0:1 2:0 3:1 1:1 3:1 1:0 1:0 6:1
 5. BSG Aktivist Brieske-Senf. 0:2 3:5 2:0 0:0 XXX 2:1 1:0 1:1 4:1 2:0 5:0 1:0 0:0 2:1 1:1 1:0 1:0 2:1
 6. BSG Post Neubrandenburg    1:4 1:0 2:2 2:0 1:0 XXX 4:2 1:1 2:2 2:2 1:1 2:0 4:1 1:1 1:1 2:2 1:0 1:0
 7. BSG Kernkraftwerk Greifs.  1:3 0:0 0:1 1:0 1:2 1:5 XXX 2:0 4:0 3:1 2:0 0:1 1:0 5:1 3:1 2:1 1:1 3:1
 8. SG Dynamo Schwerin         1:0 2:2 2:0 4:0 3:2 0:2 2:5 XXX 1:1 2:2 1:0 1:1 0:0 3:1 3:1 2:0 5:6 2:2
 9. SG Dynamo Fürstenwalde     3:2 2:1 1:4 2:2 3:0 1:1 5:0 1:1 XXX 0:1 2:1 1:1 2:1 1:5 0:1 1:0 1:0 3:1
10. ASG Vorwärts Stralsund     0:0 0:3 2:2 3:1 2:2 0:2 1:0 1:0 1:1 XXX 3:1 2:0 5:1 2:1 3:2 1:0 5:0 2:1
11. BSG Motor Babelsberg       1:1 1:3 2:1 2:0 1:1 0:0 5:1 0:0 2:0 5:0 XXX 1:0 4:1 1:2 3:0 7:2 2:0 0:2
12. BSG Aktivist Schwarze P.   0:0 0:0 2:2 0:1 1:1 0:3 2:2 2:1 2:3 2:0 0:2 XXX 1:3 0:0 3:1 5:0 1:1 4:0
13. BSG Motor Schönebeck       1:0 0:2 1:2 2:0 1:1 4:0 2:5 2:2 6:1 2:0 1:0 0:0°××× 2:1 0:2 2:0 3:0 3:0
14. FC Vorwärts Frankfurt II   1:1 1:2 4:3 0:3 2:1 3:1 1:2 7:2 0:1 4:1 3:0 0:3 3:0 XXX 0:2 6:7 5:1 5:1
15. BSG Stahl Eisenhüttenst.   1:4 0:2 0:1 0:1 1:2 2:1 2:1 1:2 1:1 2:0 0:0 2:0 0:0 1:1 XXX 4:1 2:2 3:1
16. BSG Lokomotive Stendal     0:3 0:3 0:2 1:4 2:0 1:0 3:0 1:3 2:1 0:0 2:0 0:0 2:0 (1) 1:0°XXX 3:0 0:0
17. BSG Lok/Armaturen Prenzlau 0:1 3:1 1:3 1:3 1:4 1:1 0:2 6:0 1:1 3:0 1:0 0:1 1:1 1:0 0:0 2:0 XXX 3:0
18. FC Hansa Rostock II        0:1 1:3 3:4 0:2 2:1 0:0 0:0 1:1 1:1 0:0 4:2 0:0 2:1 6:0 2:0 0:1 2:1 XXX

NOTES :
(1) BSG Lokomotive Stendal - Vorwärts Frankfurt II suspended at 83° because of 
    riots from the Home-Team Supporters and afterwards awarded with 0:3 on Goals
    and 0-2 on Points for Vorwärts.
°Motor Schönebeck - Aktivist Schwarze Pumpe played in Burg.
°Lokomotive Stendal - Stahl Eisenhüttenstadt played in Berlin.

TABLE :
 1.BSG Energie Cottbus              50  34  20-10- 4  69:21 +48 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Rotation Berlin              44  34  17-10- 7  55:34 +21
 3.Berliner FC Dynamo II            43  34  17- 9- 8  63:49 +14
 4.BSG Motor Ludwigsfelde           41  34  18- 5-11  51:35 +16
 5.BSG Aktivist Brieske-Senftenberg 37  34  13-11-10  49:44 + 5
 6.BSG Post Neubrandenburg          37  34  12-13- 9  49:47 + 2
 7.BSG Kernkraftwerk Greifswald     34  34  15- 4-15  56:55 + 1
 8.SG Dynamo Schwerin               34  34  10-14-10  50:60 -10
 9.SG Dynamo Fürstenwalde           33  34  10-13-11  44:54 -10
10.ASG Vorwärts Stralsund           32  34  12- 8-14  41:52 - 9
11.BSG Motor Babelsberg             31  34  12- 7-15  49:49 =
12.BSG Aktivist Schwarze Pumpe      31  34   8-15-11  38:38 =
13.BSG Motor Schönebeck             31  34  12- 7-15  45:51 - 6
------------------------------------------------------------------
14.FC Vorwärts Frankfurt II         28  34  11- 6-17  60:65 - 5 --
------------------------------------------------------------------
15.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       28  34   9-10-15  36:45 - 9
16.BSG Lokomotive Stendal           27  34  11- 5-18  36:58 -22
------------------------------------------------------------------
17.BSG Lok/Armaturen Prenzlau       26  34   8-10-16  40:54 -14 --
18.FC Hansa Rostock II              25  34   7-11-16  40:57 -17 --

TOP-SCORERS :
Detlef Irrgang (En.Cottbus)         25
Dirk Anders (BFC Dynamo II)         20
Jörg Seering (KKW Greifswald)       20
Patrik Sander (En.Cottbus)          18
Andreas Leuthäuser (Ak.Brieske-S.)  17
Steffen Piehl (Mo.Babelsberg)       14
Sven Theis (Vor.Frankfurt II)       14
Detlef Uecker (Mo.Babelsberg)       14

DDR-LIGA I Staffel B
                               SaZ StT VoD DyD FoB ChL CBS Mar WiG MoS RoS MoG ChB MoW MoN FoW KWT CZJ
 1. BSG Sachsenring Zwickau    XXX 3:1 3:1 1:2 2:0 1:1 3:2 0:0 0:0 5:1 1:1 2:0 1:1 4:1 2:1 2:1 2:1 7:1
 2. BSG Stahl Thale            0:0 XXX 0:0 2:2 1:1 3:2 1:1 3:1 2:1 3:0 3:0 4:2 3:2 1:1 2:1 3:0 0:2 3:0
 3. ASG Vorwärts Dessau        3:1 3:2 XXX 2:1 2:0 1:0 1:2 2:1 1:1 2:0 4:2 3:1 2:1 0:0 0:0 2:2 3:3 2:0
 4. SG Dynamo Dresden II       1:2 2:2 1:0 XXX 1:2 1:1 2:0 0:1 3:1 2:0 1:0 4:2 1:1 3:1 3:1 2:0 3:0 3:0
 5. BSG Fortschritt Bischofsw. 3:1 0:0 0:0 3:3 XXX 3:0 4:1 0:0 5:2 0:2 2:1 4:0 2:1 2:0 1:1 2:0 3:1 2:3
 6. BSG Chemie Leipzig         2:0 0:2 1:1 0:2 2:1 XXX 0:1 3:1 1:1 2:0 1:0 2:1 3:2 2:0 2:1 1:0 0:0 1:0
 7. BSG Chemie Buna Schkopau   0:1 0:2 3:1 0:0 2:2 1:1 XXX 2:2 1.0 4:0 0:0 2:2 1:2 1:0 1:1 4:0 3:1 1:0
 8. TSG Markkleeberg           1:2 2:1 1:4 1:1 3:2 1:2 5:1 XXX 0:1 1.1 1:1 3:1 0:0 2:1 2:1 2:2 6:2 3:1
 9. BSG Wismut Gera            2:4 1:0 0:2 1:3 1:1 3:1 2:2 1:1 XXX 1:1 1:2 4:0 0:0 5:1 4:1 2:1 0:0 5:0
10. BSG Motor Suhl             0:0 4:1 3:1 1:0 0:1 0:0 0:0 0:0 1:1 XXX 2:0 1:1 2:0 2:0 0:0 2:0 4:0 1:0
11. BSG Robotron Sömmerda      1:1 0:0 1:1 4:2 2:1 0:1 2:2 1:2 3:1 3:2 XXX 2:2 0:0 2:0 1:3 4:2 2:2 2:1
12. BSG Motor Grimma           1:1 0:0 3:2 2.1 0:0 1:0 0:0 3:2 1:2 1:1 1:2 XXX 2:0 5:2 1:1 1:0 1:0 3:2
13. BSG Chemie Böhlen          1:3 0:0 0:0 1:0 1:2 2:1 1:2 3:2 1:1 3:0 0:3 2:0 XXX 2:2 1:1 1:0 4:1 1:1
14. BSG Motor Weimar           1:1 1:1 3:1 1:1 3:1 0:0 1:2 2:3 0:0 3:2 2:1 0:0 3:1 XXX 0:0 2:1 1:0 2:1
15. BSG Motor Nordhausen       1:3 2:4 1:1 0:1 3:3 1:1 1:1 0:2 1:0 1:1 1:1 1:0 0:0 0:1 XXX 3:4 3:0 2:0
16. BSG Fortschritt Weida      1:2 2:2 0:0 2:1 0:0 0:2 2:3 3:1 1:1 2:0 4:1 1:0 1:0 1:0 0:1 XXX 2:1 4:1
17. BSG Kali-Werra Tiefenort   0:1 3:4 0:2 0:0 2:4 1:2 1:1 0:0 0:0 4:1 2:0 3:1 3:1 2:0 2:1 1:1 XXX 2:0
18. FC Carl Zeiss Jena II      1:4 1:1 1:2 0:5 0:1 1:2 2:2 3:0 0:1 1:1 2:2 0:2 0:0 2:1 0:3 4:0 0:0 XXX

TABLE :
 1.BSG Sachsenring Zwickau          50  34  20-10- 4  66:34 +32 ++
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Stahl Thale                  42  34  14-14- 6  57:40 +17
 3.ASG Vorwärts Dessau              42  34  15-12- 7  52:38 +14
 4.SG Dynamo Dresden II             41  34  16- 9- 9  57:35 +22
 5.BSG Fortschritt Bischofswerda    41  34  15-11- 8  58:41 +17
 6.BSG Chemie Leipzig               41  34  16- 9- 9  40:33 + 7
 7.BSG Chemie Buna Schkopau         39  34  12-15- 7  49:43 + 6
 8.TSG Markkleeberg                 35  34  12-11-11  53:50 + 3
 9.BSG Wismut Gera                  34  34  10-14-10  47:41 + 6
10.BSG Motor Suhl                   33  34  11-11-12  38:43 - 5
11.BSG Robotron Sömmerda            32  34  10-12-12  47:50 - 3
12.BSG Motor Grimma                 30  34  10-10-14  41:54 -13
13.BSG Chemie Böhlen                29  34   8-13-13  36:43 - 7
14.BSG Motor Weimar                 28  34   9-10-15  36:52 -16
15.BSG Motor Nordhausen             27  34   7-13-14  39:47 - 8
------------------------------------------------------------------
16.BSG Fortschritt Weida            27  34  10- 7-17  40:54 -14 --
17.BSG Kali-Werra Tiefenort         26  34   8-10-16  40:56 -16 --
18.FC Carl Zeiss Jena II            15  34   4- 7-23  29:71 -42 --

TOP-SCORERS :
Andreas Bielau (Sa.Zwickau)         17
Thomas Weiß (St.Thale)              15
Roci Schiemann (Fo.Bischofswerda)   15
Tino Scholtissek (Dy.Dresden II)    13
Andreas Tillmann (TSG Merkkleeberg) 12
Uli Oevermann (Wi.Gera)             12
Jörg Engelmann (Ch.Leipzig)         11
Holger Krositz (Ch.Buna Schkopau)   11
Lutz Klein (Mo.Grimma)              11

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 1 
                                  StH SHR EiW ISG Neu
1. BSG Stahl Henningsdorf         XXX         1:1 3:0   6  4  2-2-0   8: 4 + 4  +++
2. BSG Schiffahrt/Hafen Rostock   2:2 XXX 2:1           5  4  2-1-1  10:10 =    +++
3. BSG Einheit Wernigerode        1:2     XXX     4:0   4  4  2-0-2   9: 5 + 4
4. ISG Schwerin                       5:2 1:3 XXX       3  4  1-1-2   9:10 - 1
5. TSG Neustrelitz                    2:4     4:2 XXX   2  4  1-0-3   6:13 - 7

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 2 
                                  KWO AkB ChS ChG FoW
1. BSG Kabelwerk Oberspree Berlin XXX     3:0 4:0       7  4  3-1-0   8: 0 + 8 +++
2. BSG Aktivist Borna             0:0 XXX 1:0           5  4  2-1-1   2: 4 - 2 +++
3. BSG Chemie PCK Schwedt                 XXX 5:2 2:1   4  4  2-0-2   7: 7 =
4. BSG Chemie WPS Guben.              4:0     XXX 2:2   3  4  1-1-2   8:11 - 3
5. BSG Fortschritt Neustadt-Sach. 0:1 0:1         XXX   1  4  0-1-3   3: 6 - 3

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 3 
                                  DyE MKM ChI ElL GAS
1. SG Dynamo Eisleben             XXX 1:0 0:0           7  4  3-1-0  10: 2 + 8 +++
2. BSG Motor "FH" Karl-Marx-S         XXX 3:0 4:0       5  4  2-1-1   8: 2 + 6 +++
3. BSG Chemie IW Ilmenau                  XXX 4:0 3:0   5  4  2-1-1   7: 3 + 4
4. BSG Elektronik Löbenstein      0:6         XXX 1:0   2  4  1-0-3   1:14 -13
5. BSG Glückauf Sondershausen     2:3 1:1         XXX   1  4  0-1-3   3: 8 - 5

Relegated from Oberliga :
   FC Vorwärts Frankfurt
   BSG Stahl Riesa
Promoted to Oberliga :
   BSG Sachsenrig Zwickau
   BSG Energie Cottbus
Promoted to DDR-LIGA :
   BSG Stahl Henningsdorf
   BSG Schiffahrt/Hafen Rostock
   BSG Kabelwerk Oberspree Berlin
   BSG Aktivist Borna
   SG Dynamo Eisleben
   BSG Motor "Fritz Heckert" Karl-Marx-S
Relegated to Bezirksliga :
   FC Vorwärts Frankfurt II
   BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau
   FC Hansa Rostock II
   BSG Fortschritt Weida
   BSG Kali-Werra Tiefenort
   FC Carl Zeiss Jena II

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : BSG Kabel-Werk-Oberspree Berlin
 Cottbus        : BSG Chemie Wilhelm-Pieck-Stadt Guben
 Dresden        : BSG Fortschritt Neustadt/Sachsen
 Erfurt         : BSG Glückauf Sodershausen
 Frankfurt      : BSG Chemie Petrol-Chemisches-Kombinat Schwedt
 Gera           : BSG Elektronik Lobenstein
 Halle          : SG Dynamo Eisleben
 K.M.Stadt      : BSG Motor "Fritz Heckert" Karl-Marx-S
 Leipzig        : BSG Aktivist Borna
 Magdeburg      : BSG Einheit Wernigerode
 Neubrandenburg : TSG Neustrelitz
 Potsdam        : BSG Stahl Henningsdorf
 Rostock        : BSG Schiffahrt/Hafen Rostock
 Schwerin       : ISG Schwerin
 Suhl           : BSG Chemie IW Ilmenau


1988/89

DDR-LIGA I Staffel A
                               StE DyF VoF BeD ASP RoB SHR VoS DyS MoS PoN KKW MoL KWO StH ABS MoB LoS
 1. BSG Stahl Eisenhüttenst.   XXX 2:0 2:1 1:1 0:0 2:2 3:0 1:1 2:0 3:0 2:3 1:2 3:0 0:2 3:2 2:1 5:0 1:0
 2. SG Dynamo Fürstenwalde     2:1 XXX 0:1 0:1 0:0 0:0 2:2 2:2 3:0 1:0 2:2 2:1 2:1 1:0 3:0 3:0 1:1 4:1
 3. FC Vorwärts Frankfurt II   1:1 0:3 XXX 1:2 4:0 1:0 0:1 1:1 2:0 0:0 5:3 4:0 3:0 2:1 3:0 2:0 1:1 1:0
 4. Berliner FC Dynamo II      1:1 0:3 2:2 XXX 1:1 3:0 0:3 1:0 3:1 1:1 3:0 4:3 4:0 2:0 0:1 3:0 1:0 1:0
 5. BSG Aktivist Schwarze P.   0:0 4:1 2:2 2:3 XXX 0:0 3:2 2:0 2:1 3:1 1:0 1:2 1:3 2:0 2:1 3:0 2:1 0:0
 6. BSG Rotation Berlin        1:3 0:2 0:0 1:1 2:1 XXX 3:0 1:2 5:0 2:1 1:0 2:0 0:0 1:1 5:0 2:1 0:0 2:1
 7. BSG Schiffahrt/Hafen R.    1:0 3:2 0:3 0:0 1:0 1:2 XXX 2:1 2:0 1:1 3:1 1:0 5:0 1:1 3:0 3:0 0:2 1:1
 8. ASG Vorwärts Stralsund     1:0 1:1 2:1 1:1 1:0 1:0 1:0 XXX 1:1 1:1 4:1 1:2 0:0 0:0 2:0 0:1 2:0 5:1
 9. SG Dynamo Schwerin         1:1 2:2 1:1 2:0 2:2 4:1 0:0 2:0 XXX 2:0 2:1 0:1 1:0 1:1 1:0 2:1 0:0 0:0
10. BSG Motor Schönebeck       0:2 1:1 1:1 0:0 1:0 1:1 5:1 2:1 2:0 XXX 2:2 2:2 2:0 1:4 1:3 1:1 2:1 1:0
11. BSG Post Neubrandenburg    3:3 1:1 0:3 0:0 1:1 1:1 1:0 2:0 3:0 0:0 XXX 1:0 1:1 0:3 1:1 3:1 2:0 4:2
12. BSG Kernkraftwerk Greifsw. 1:2 0:1 3:1 1:1 1:0 0:1 0:0 0:1 1:3 1:1 4:4 XXX 1:0 4:1 0:2 2:2 6:1 2:2
13. BSG Motor Ludwigsfelde     1:1 1:0 0:2 3:2 0:1 1:0 1:0 1:0 2:0 1:2 0:0 0:0 XXX 0:0 3:1 3:2 2:0 3:1
14. BSG KWO Berlin             0:2 1:1 1:2 2:0 2:3 1:1 1:1 2:3 0:3 0:1 2:0 1:1 2:1 XXX 0:0 2:0 0:3 3:0
15. BSG Stahl Henningsdorf     0:0 0:2 0:3 0:2 0:2 0:0 3:1 2:1 0:0 3:0 2:2 0:1 2:1 1:1 XXX 4:1 1:1 2:0
16. BSG Aktivist Brieske-Senf. 3:5 0:0 3:2 0:3 0:0 2:1 0:2 2:1 1:0 0:0 1:1 1:0 1:0 1:1 0:1 XXX 4:1 3:2
17. BSG Motor Babelsberg       0:1 3:7 1:1 0:0 1:2 0:2 1:3 1:0 0:0 1:1 2:1 3:2 0:1 0:0 0:0 2:2 XXX 2:0
18. BSG Lokomotive Stendal     1:1 0:1 2:2 0:2 1:3 4:0 1:2 4:0 1:2 3:0 0:1 0:1 2:1 2:1 1:0 2:0 3:1 XXX

TABLE :
 1.BSG Stahl Eisenhüttenstadt       44  34  16-12- 6  57:32 +25 ++
------------------------------------------------------------------
 2.SG Dynamo Fürstenwalde           44  34  19-12- 6  56:32 +24
 3.FC Vorwärts Frankfurt II         43  34  16-11- 7  59:33 +26
------------------------------------------------------------------
 4.Berliner FC Dynamo II            43  34  15-13- 6  49:31 +18 -- (See Notes)
------------------------------------------------------------------
 5.BSG Aktivist Schwarze Pumpe      41  34  15-11- 8  47:35 +12
 6.BSG Rotation Berlin              38  34  13-12- 9  43:32 +11    (BSV Rotation)
 7.BSG Schiffahrt/Hafen Rostock     36  34  14- 8-12  43:42 + 1
------------------------------------------------------------------
 8.ASG Vorwärts Stralsund           33  34  12- 9-13  38:38 =   -- (See Notes)
------------------------------------------------------------------
 9.SG Dynamo Schwerin               33  34  11-11-12  34:41 - 7    (PSV Schwerin)=Polizei SV
10.BSG Motor Schönebeck             33  34   9-15-10  35:43 - 8
11.BSG Post Neubrandenburg          32  34   9-14-11  46:53 - 7
12.BSG Kernkraftwerk Greifswald     31  34  11- 9-14  45:47 - 2
13.BSG Motor Ludwigsfelde           31  34  12- 7-15  31:42 -11
14.BSG Kabel-Werk Oberspree Berlin  29  34   8-13-13  37:41 - 4
15.BSG Stahl Henningsdorf           29  34  10- 9-15  32:46 -14
------------------------------------------------------------------
16.BSG Aktivist Brieske-Senftenberg 26  34   9- 8-17  35:59 -24 --
17.BSG Motor Babelsberg             24  34   6-12-16  30:55 -25 --
18.BSG Lokomotive Stendal           22  34   8- 6-20  38:53 -15 --

NOTES:
1) BFC Dynamo Berlin II transferred the team back to Bezirksliga and the 
   place was taken by BSG Bergmann Borsig Berlin.
2) ASG Vorwärts Stralsund joined BSG Motor Stralsund. Motor Stralsund took
   the vacant place.

TOP-SCORERS :
Peter Kaehlitz (Dy.Fürstenwalde)    21
Dirk Anders (BFC Dynamo II)         16
Olaf Lentz (St.Henningsdorf)        14
Jürgen Schwarz (A.Schwarze P)       13
Torsten Richert (St.Eisenhütten.)  12
Andreas Priebe (KKW Greifswald)     12
Lutz Schwerinski (Post N.)          12
Bernd Kulke (Dy.Fürstenwalde)       11

DDR-LIGA I Staffel B
                               FoB VoD MoS RoS WiG ChL ChB Mar DyD DyE StR CBS MoW StT MKM MoN AkB MoG
 1. BSG Fortschritt Bischofs.  XXX 0:4 3:2 3:2 1:0 1:2 3:0 0:0 2:2 1:1 2:2 6:0 2:0 3:0 2:1 3:0 5:1 4:0
 2. ASG Vorwärts Dessau        0:0 XXX 1:1 0:2 0:0 4:0 3:1 4:0 1:1 1:0 2:0 1:1 2:0 2:0 3:1 2:0 2:1 1:0
 3. BSG Motor Suhl             1:0 2:1 XXX 3:1 1:1 3:1 3:0 1:1 2:0 1:0 1:0 0:2 3:1 2:0 1:0 4:1 2:0 4:3
 4. BSG Robotron Sömmerda      1:1 0:1 0:2 XXX 1:3 1:0 2:1 0:0 0:0 0:2 1:0 3:1 0:0 2:1 1:0 2:1 2:0 2:1
 5. BSG Wismut Gera            0:3 3:2 2:2 0:0 XXX 2:2 1:1 5:3 3:1 2:2 2:1 5:3 0:3 0:0 3:3 1:0 3:1 6:4
 6. BSG Chemie Leipzig         2:4 2:0 2:1 2:1 2:0 XXX 1:0 1:0 1:1 2:2 2:1 2:0 1:1 1:0 0:2 2:3 0:2 3:0
 7. BSG Chemie Böhlen          3:3 0:0 1:0 1:2 2:0 0:1 XXX 1:2 0:1 1:0 4:0 2:1 2:1 2:1 3:2 1:0 0:0 3:1
 8. TSG Markkleeberg           0:0 2:1 0:0 2:2 1:2 0:1 1:0 XXX 0:2 3:1 0:1 3:0 5:0 1:1 2:4 3:1 1:1 5:2
 9. SG Dynamo Dresden II       1:3 0:2 2:1 1:2 4:1 4:1 0:1 1:2 XXX 1:1 2:0 0:3 2:1 3:2 1:1 5:1 1:1 4:0
10. SG Dynamo Eisleben         1:1 1:0 0:0 1:0 1:3 2:1 0:0 1:1 4:1 XXX 1:1 1:1 1:0 2:0 1:3 1:0 3:1 1:1
11. BSG Stahl Riesa            3:2 0:0 2:1 2:0 1:1 1:2 2:4 1:0 2:2 3:1 XXX 0:2 3:1 1:1 1:0 2:2 2:1 2:0
12. BSG Chemie Buna Schkopau   1:2 2:1 1:2 1:1 2:2 3:2 1:0 1:1 4:1 1:1 2:2 XXX 0:0 4:1 1:1 4:1 3:0 2:2
13. BSG Motor Weimar           1:1 2:2 2:1 2:4 1:2 2:1 0:0 2:2 0:0 3:1 3:1 0:1 XXX 1:1 6:1 2:0 2:2 2:1
14. BSG Stahl Thale            1:1 0:1 4:0 0:0 2:1 0:2 2:1 1:2 1:0 3:2 0:2 2:1 0:0 XXX 1:1 1:1 0:0 4:2
15. BSG Motor "F.H." Karl-Marx 1:1 2:1 1:1 1:3 2:3 1:1 1:1 2:0 2:5 2:0 1:0 2:0 0:1 0:1 XXX 0:1 3:0 4:0
16. BSG Motor Nordhausen       0:0 1:1 0:1 0:1 2:1 (1) 0:1 1:1 2:1 2:2 0:2 3:1 0:1 0:1 3:0 XXX 3:1 1:0
17. BSG Aktivist Borna         1:4 0:0 2:2 2:0 0:0 1:1 0:0 2:2 3:4 3:1 0:0 5:1 1:0 1:2 1:0 0:1 XXX 0:0
18. BSG Motor Grimma           0:4 1:5 1:0 1:1 4:2 1:5 0:2 3:3 3:0 0:2 2:1 4:2 3:0 1:1 1:1 1:3 1:2 XXX

NOTE :
(1) Motor Nordhausen - Chemie Leipzig (0:2) awarded with 3:0 on Goals
    and 2-0 on Points for Nordhausen.

TABLE :
 1.BSG Fortschritt Bischofswerda    47  34  17-13- 4  71:34 +37 ++
------------------------------------------------------------------
 2.ASG Vorwärts Dessau              42  34  16-10- 8  51:26 +25    (SG Dessau 89)
 3.BSG Motor Suhl                   42  34  17- 8- 9  51:36 +15
 4.BSG Robotron Sömmerda            39  34  15- 9-10  40:36 + 4
 5.BSG Wismut Gera                  38  34  13-12- 9  60:58 + 2
 6.BSG Chemie Leipzig               38  34  16- 6-12  49:47 + 2
 7.BSG Chemie Böhlen                36  34  14- 8-12  39:35 + 4
 8.TSG Markkleeberg                 34  34  10-14-10  49:46 + 3
------------------------------------------------------------------
 9.SG Dynamo Dresden II             33  34  12- 9-13  54:53 + 1 -- (See Note)
------------------------------------------------------------------
10.SG Dynamo Eisleben               33  34  10-13-11  41:43 - 2    (Mansfelder SV Eisleben)
11.BSG Stahl Riesa                  33  34  12- 9-13  42:45 - 3
12.BSG Chemie Buna Schkopau         32  34  11-10-13  53:59 - 6
13.BSG Motor Weimar                 31  34  10-11-13  41:46 - 5
14.BSG Stahl Thale                  31  34  10-11-13  35:43 - 8
15.BSG Motor "F.H" Karl-Marx-Stadt  29  34  10- 9-15  46:50 - 4
------------------------------------------------------------------
16.BSG Motor Nordhausen             28  34  11- 6-17  37:49 -12 --
17.BSG Aktivist Borna               27  34   7-13-14  36:51 -15 --
18.BSG Motor Grimma                 19  34   6- 7-21  44:82 -38 --

NOTE :
1) SG Dynamo Dresden II transferred the Team back to Bezirksliga and the place
   was taken by TSG Meissen.

TOP-SCORERS :
Roci Schiemann (Fo.Bischofswerda)   20
Silvio Hoffmann (Wi.Gera)           19
Heiko Liebers (Mo.Grimma)           18
Felix Oehmig (TSG Markkleeberg)     14
Jörg Engelmann (Ch.Leipzig)         14
Michael Reimer (Vo.Dessau)          13
Martin Busse (Robotron Sömmerda)    13
Lutz Schenkel (TSG Markkleeberg)    12

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 1 
                                 ChV LAP MoE Wis HyP
1.BSG Chemie Velten              XXX     2:0 7:0        6  4  3-0-1  15: 2 +13  +++
2.BSG Lok/Armaturen Prenzlau     2:0 XXX         7:1    5  4  2-1-1  12: 5 + 8  +++
3.BSG Motor Eberswalde               0:0 XXX 2:1        5  4  2-1-1   6: 6 =
4.TSG Wismar                         4:3     XXX 0:0    3  4  1-1-2   5:12 - 7
5.BSG Hydraulik Parchim          0:6     3:4     XXX    1  4  0-1-3   4:17 -12

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 2 
                                 ChI UnM ChW AkE JeG
1.BSG Chemie IW Ilmenau          XXX     2:1 2:1        5  4  2-1-1   7: 6 + 1  +++
2.BSG Union Mühlhausen           1:0 XXX         4:0    5  4  2-1-1   6: 5 + 1  +++
3.BSG Chemie Wolfen                  4:0 XXX 3:1        4  4  2-0-2   9: 6 + 3
4.BSG Aktivist Espenhain             1:1     XXX 3:2    3  4  1-1-2   6: 8 - 2
5.BSG Jenaer Glaswerke           3:3     3:1     XXX    3  4  1-1-2   8:11 - 3

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 3
                                 AuK ChG FoN EiW PnS
1.BSG Aufbau dkk Krumhermersdorf XXX 1:2 1:0            6  4  3-0-1   8: 4 + 4 +++
2.BSG Chemie W.P.S. Guben            XXX     1:1 2:0    6  4  2-2-0   7: 4 + 3 +++
3.BSG Fortschritt Neustadt/S.        2:2 XXX 3:1        5  4  2-1-1   7: 4 + 3
4.BSG Einheit Wernigerode        1:3         XXX 3:1    3  4  1-1-2   6: 8 - 2
5.BSG Pneumant Schmöckwitz       1:3     0:2     XXX    0  4  0-0-4   2:10 - 8

Relegated from Oberliga :
   BSG Sachsenring Zwickau         (FSV Zwickau)
   1.FC Union Berlin
Promoted to Oberliga :
   BSG Stahl Eisenhüttenstadt
   BSG Fortschritt Bischofswerda
Promoted to DDR-LIGA :
   BSG Chemie Velten
   BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau
   BSG Chemie IW Ilmenau
   BSG Union Mühlhausen
   BSG Aufbau dkk Krumhermersdorf
   BSG Chemie Wilhelm-Pieck-Stadt Guben
   BSG Bergmann Borsig Berlin          - See Notes Above (PSV Bergmann-Borsig)
   BSG Motor Stralsund                 - See Notes Above
   TSG Meissen                         - See Notes Above
Relegated to Bezirksliga :
   Berliner FC Dynamo II               - See Notes Above
   ASG Vorwärts Stralsund              - See Notes Above
   SG Dynamo Dresden II                - See Notes Above
   BSG Aktivist Brieske-Senftenberg      (FSV Glückauf Brieske-Senftenberg)
   BSG Motor Babelsberg
   BSG Lokomotive Stendal                (FSV Lokomotive Altmark Stendal)
   BSG Motor Nordhausen                  (FSV Wacker 90 Nordhausen)
   BSG Aktivist Borna                    (BSV Borna)
   BSG Motor Grimma

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : BSG Bergmann Borsig Berlin
                  Also to Promotion Play-Offs 3rd-placed Pneumant Schmöckwitz,
                  because runners-up were BSG Rotation Berlin II.
 Cottbus        : BSG Chemie Wilhelm-Pieck-Stadt Guben
 Dresden        : BSG Fortschritt Neustadt/Sachsen
                  Also directly promoted 7th-placed TSG Meissen, who took the
                  place of SG Dynamo Dresden II.
 Erfurt         : BSG Union Mühlhausen
 Frankfurt      : BSG Motor Eberswalde
 Gera           : BSG Jenaer Glaswerke
 Halle          : BSG Chemie Wolfen
 K.M.Stadt      : BSG Aufbau dkk Krumhermersdorf
 Leipzig        : ASG Vorwärts Delizsch
                  For Promotion Play-Off runners-up BSG Aktivist Espenhain
 Magdeburg      : BSG Einheit Wernigerode
 Neubrandenburg : BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau
 Potsdam        : BSG Chemie Velten
 Rostock        : TSG Wismar
 Schwerin       : BSG Hydraulik Pachim
 Suhl           : BSG Chemie IW Ilmenau


1989/90

DDR-LIGA I Staffel A
                               VoF UnB RoB ChV ASP KKW SHR BBB PoN MoS ChG KWO DyF Sch StH LAP MoL MoS
 1. FC Vorwärts Frankfurt      XXX 0:0 5:1 1:1 1:0 1:1 2:0 3:0 2:1 6:1 4:0 3:5 3:2 5:0 2:1 1:0 3:1 5:0
 2. 1.FC Union Berlin          0:0 XXX 4:0 0:0 0:0 5:0 1:0 2:2 2:0 0:1 1:0 3:1 2:1 1:0 5:0 7:0 0:0 3:0
 3. BSV Rotation Berlin        2:2 1:1 XXX 2:2 (1) 4:2 2:1 3:0 1:1 1:3 3:1 3:6 5:0 2:0 1:2 1:0 2:0 2:3
 4. BSG Chemie Velten          1:1 2:2 0:1 XXX 1:2 2:2 1:2 1:1 1:1 4:1 3:0 3:1 1:1 3:1 1:1 3:2 2:0 7:1
 5. BSG Aktivist Schwarze P    1:1 0:1 3:0 0:0 XXX 1:1 3:2 2:1 1:1 2:4 2:1 1:2 4:4 4:1 3:1 2:1 5:0 2:0
 6. BSG Kernkraftwerk Greifs.  5:1 1:1 2:1 3:0 2:0 XXX 3:0 1:2 1:0 0:4 1:2 (2) 1:1 1:0 0:0 0:1 1:0 4:0
 7. BSG Schiffahrt/Hafen R.    0:3 2:0 0:0 2:1 0:0 0:1 XXX 0:0 1:0 0:0 4:0 0:1 0:2 4:1 2:0 0:0 4:0 0:0
 8. PSV Bergmann-Borsig Berlin 0:2 3:2 2:3 1:2 1:2 1:0 1:1 XXX 4:4 1:1 1:0 1:0 2:1 0:1 1:0 0:3 1:1 1:1
 9. BSG Post Neubrandenburg    0:4 3:1 1:1 1:3 2:0 1:1 1:0 2:2 XXX 0:0 2:1 4:0 1:1 5:2 3:0 4:4 1:3 4:0
10. BSG Motor Stralsund        3:1 0:2 1:5 1:2 0:3 1:1 1:1 3:2 4:1 XXX 0:0 3:2 2:3 1:1 0:0 1:1 1:2 2:0
11. BSG Chemie W.-P.-S. Guben  0:2 0:0 3:2 3:1 1:1 0:1 4:2 5:1 1:0 0:0 XXX 3:0 2:0 0:0 1:1 4:0 0:3 3:0
12. BSG KWO Berlin             0:1 0:1 1:2 0:1 2:2 1:3 1:1 1:1 0:0 3:1 2:0 XXX 0:4 1:4 0:0 1:0 4:0 2:0
13. SG Dynamo Fürstenwalde     1:5 0:1 1:4 1:1 1:1 1:1 0:4 0:0 1:1 1:1 3:2 1:1 XXX 1:2 5:0 2:1 1:1 0:2
14. PSV Schwerin               1:2 0:1 1:3 1:2 1:1 1:0 1:1 4:2 0:0 2:1 2:1 1:1 0:0 XXX 1:1 1:0 1:1 6:1
15. BSG Stahl Henningsdorf     0:0 1:0 3:2 2:0 1:3 3:1 1:3 0:1 0:1 2:1 1:0 0:0 0:0 0:2 XXX 2:0 2:1 1:1
16. BSG Lok/Armaturen Prenzlau 1:3 1:1 1:3 0:4 1:0 1:1 1:1 1:4 0:0 2:2 2:2 6:2 2:2 3:0 4:2 XXX 1:4 2:0
17. BSG Motor Ludwigsfelde     1:1 0:3 1:5 1:2 1:1 0:2 1:0 1:3 1:0 4:1 0:4 2:2 1:2 1:0 1:1 1:3 XXX 1:1
18. BSG Motor Schönebeck       0:4 1:4 1:0 2:0 1:3 2:0 1:3 0:1 2:1 1:3 0:2 3:3 0:0 1:1 1:1 0:0 0:2 XXX

NOTES :
(1) Rotation Berlin - Aktivist Schwarze Pumpe (0:2) awarded afterwards
    with 3:0 on Goals and 2-0 on Points for Rotation.
(2) Kernkraftwerk Greifswald - Kabelwerk Oberspree Berlin (3:2) awarded
    afterwards with 0:3 on Goals and 0-2 on Points for KWO.

TABLE :
 1.FC Vorwärts Frankfurt            53  34  22- 9- 3  80:30 +50 ++
------------------------------------------------------------------
 2.1.FC Union Berlin                47  34  18-11- 5  57:20 +37
 3.BSV Rotation Berlin              40  34  17- 6-11  71:54 +17
------------------------------------------------------------------
 4.BSG Chemie Velten                40  34  14-12- 8  58:41 +17 -- *(See Note)
------------------------------------------------------------------
 5.BSG Aktivist Schwarze Pumpe      40  34  14-12- 8  55:40 +15     (SG Aktivist Schwarze Pumpe)
 6.BSG Kernkraftwerk Greifswald     36  34  13-10-11  44:41 + 3     (Greifswalder SC)
 7.BSG Schiffahrt/Hafen Rostock     33  34  11-11-12  41:34 + 7     (SV Hafen Rostock)
 8.PSV Bergmann-Borsig Berlin       33  34  11-11-12  44:53 - 9
 9.BSG Post Neubrandenburg          32  34   9-14-11  47:45 + 2     (SV Post Neubrandenburg)
10.BSG Motor Stralsund              32  34  10-12-12  49:56 - 7     (TSV 1860 Stralsund)
11.BSG Chemie Wilhelm-Pieck-Stadt G.31  34  12- 7-15  46:45 + 1     (SV Chemie Guben)
------------------------------------------------------------------
12.BSG Kabelwerk Oberspree Berlin   30  34  10-10-14  49:58 - 9 -- *(See Note)
13.SG Dynamo Fürstenwalde           30  34   7-16-14  44:55 -11 -- *(See Note)
------------------------------------------------------------------
14.PSV Schwerin                     30  34  10-10-14  40:51 -11
15.BSG Stahl Henningsdorf           30  34   9-12-13  31:47 -16     (FC Stahl Henningsdorf)
16.BSG Lokomotive/Armaturen Prenz.  27  34   8-11-15  45:61 -16     (FSV Rot-Weiss Prenzlau)
------------------------------------------------------------------
17.BSG Motor Ludwigsfelde           27  34   9- 9-16  37:60 -23 --
18.BSG Motor Schönebeck             21  34   6- 9-19  26:73 -47 --

NOTES :
(1) Because of financial troubles these three teams will not participate in 
    the upcoming season in the DDR-LIGA, and were relegated to the Bezirksliga
    instead.  Only Lok/Arm. Prenzlau used this decision to stay in the Liga.

TOP-SCORERS :
Jens Henschel (Vo.Frankfurt)        22
Toralf Arndt (Ro.Berlin)            21
Olaf Hirsch (Ro.Berlin)             19
Mayk Goschin (Ch.Velten)            17
Bernd Kulke (Dy.Fürstenwalde)       14
Steffen Baumgart (PSV Schwerin)     14
Roland Schneider (Mo.Stralsund)     14
Stephan Prause (Vo.Frankfurt)       13

DDR-LIGA I Staffel B
                               ChB ChL StL Zwi Des StT Mei RoS MoS MKM WiG MoW ChI CBS MaE AuK Mar UnM
 1. BSG Chemie Böhlen          XXX 1:1 1:0 4:2 4:1 5:1 2:2 3:2 1:5 3:0 3:0 3:0 3:0 4:1 2:1 2:1 2:0 4:1
 2. BSG Chemie Leipzig         2:1 XXX 1:0 3:3 1:0 2:1 4:0 1:1 2:0 1:2 1:0 2:1 2:2 2:2 4:0 4:2 1:0 1:3
 3. BSG Stahl Riesa            2:2 1:0 XXX 5:1 3:2 5:1 2:0 0:0 0:0 3:1 1:1 3:1 1:0 1:1 2:1 4:0 0:3 0:1
 4. FSV Zwickau                1:0 2:0 3:1 XXX 4:0 1:1 3:1 2:1 5:0 1:1 1:0 2:0 1:1 2:2 1:0 2:1 0:0 1:0
 5. SG Dessau 89               2:2 1:0 1:0 1:2 XXX 0:0 3:2 2:2 2:2 2:4 2:1 1:1 1:0 2:0 3:3 3:2 0:1 3:2
 6. BSG Stahl Thale            0:3 2:1 4:1 1:1 1:1 XXX 1:0 3:0 0:0 1:0 0:1 1:1 3:1 4:1 2:1 0:0 2:1 2:0
 7. TSG Meissen                0:4 1:2 2:1 0:0 0:1 1:0 XXX 2:0 0:1 1:1 1:2 4:0 2:0 1:2 1:2 1:1 1:0 3:1
 8. BSG Robotron Sömmerda      1:1 0:0 1:2 2:1 2:0 1:2 3:1 XXX 2:1 1:2 3:0 1:2 1:1 4:1 1:1 2:0 1:0 2:1
 9. BSG Motor Suhl             0:0 2:1 2:3 4:0 1:1 1:0 0:1 1:0 XXX 3:1 1:1 2:2 2:2 1:0 1:1 0:1 1:1 2:0
10. BSG Motor "FH" Karl-Marx S 4:1 0:1 1:1 1:3 3:0 2:2 0:1 0:0 2:0 XXX 1:0 3:1 1:1 1:1 2:0 2:2 1:1 3:0
11. BSG Wismut Gera            1:1 3:1 0:0 4:3 0:0 0:0 1:2 1:1 4:1 3:1 XXX 3:1 2:0 2:2 1:4 0:1 2:2 2:2
12. BSG Motor Weimar           2:1 0:0 1:0 3:0 1:3 4:2 1:1 0:0 0:0 1:1 1:1 XXX 2:1 2:1 1:0 2:2 1:0 4:1
13. BSG Chemie IW Ilmenau      0:1 2:1 1:1 2:1 1:1 2:0 3:4 0:0 1:0 0:1 2:0 0:0 XXX 1:0 1:0 2:1 0:0 1:0
14. BSG Chemie Buna Schkopau   1:3 0:2 0:0 1:1 2:1 3:3 0:2 0:1 2:2 2:1 2:2 6:2 2:0 XXX 0:3 4:1 1:2 4:3
15. Mansfelder SV Eisleben     1:3 2:1 1:1 3:0 0:2 1:2 0:2 1:1 0:0 6:2 4:1 1:1 2:2 0:2 XXX 3:0 2:3 1:0
16. BSG Aufbau dkk Krumhermer. 0:2 0:0 2:2 2:0 0:1 3:3 0:2 1:1 1:0 0:1 2:2 2:1 1:0 1:0 2:2 XXX 2:0 1:1
17. TSG Markkleeberg           0:2 1:2 1:1 3:0 1:2 1:2 1:1 1:2 2:2 2:0 1:2 1:1 0:3 2:4 3:0 1:1 XXX 3:3
18. BSG Union Mühlhausen       0:3 0:0 1:2 1:1 2:3 2:1 1:2 2:1 0:4 1:0 1:3 1:0 2:1 0:1 1:1 3:0 1:2 XXX

TABLE :
 1.BSG Chemie Böhlen                51  34  22- 7- 5  77:35 +42 ++  (*)
------------------------------------------------------------------
 2.BSG Chemie Leipzig               39  34  15- 9-10  47:36 +11     (*)
------------------------------------------------------------------
 3.BSG Stahl Riesa                  38  34  13-12- 9  49:38 +11     (FC Stahl Riesa)
 4.FSV Zwickau                      38  34  14-10-10  51:49 + 2
 5.SG Dessau 89                     38  34  14-10-10  48:50 - 2     (FC Anhalt Desau)
 6.BSG Stahl Thale                  37  34  13-11-10  48:47 + 1     (SV Stahl Thale)
 7.TSG Meissen                      36  34  15- 6-13  45:43 + 2
 8.BSG Robotron Sömmerda            35  34  11-13-10  41:36 + 5     (FSV Soemtron Sömmerda)
 9.BSG Motor Suhl                   34  34  10-14-10  42:39 + 3     (1. Suhler SV 06)
10.BSG Motor "FH" Karl-Marx Stadt   34  34  12-10-12  46:46 =       (Chemnitzer SV 51)
11.BSG Wismut Gera                  33  34  10-13-11  46:49 - 3     (FSV Wismut Gera)
12.BSG Motor Weimar                 33  34  10-13-11  41:50 - 9     (SV Motor Weimar)
13.BSG Chemie IW Ilmenau            31  34  10-11-13  34:39 - 5     (SV Germania Ilmenau)
------------------------------------------------------------------
14.BSG Chemie Buna Schkopau         30  34  10-10-14  51:59 - 8 --  (1)
15.Mansfelder SV Eisleben           28  34   9-10-15  48:51 - 3 --  (1)
------------------------------------------------------------------
16.BSG Aufbau dkk Krumhermersdorf   28  34   8-12-14  36:53 -17 --
------------------------------------------------------------------
17.TSG Markkleeberg                 27  34   8-11-15  40:46 - 6     (1.FC Markkleeberg)
------------------------------------------------------------------
18.BSG Union Mühlhausen             22  34   8- 6-20  38:62 -24 --

NOTES :
(*) Chemie Böhlen and Chemie Leipzig merged after this season to 
    FC Sachsen Leipzig.
(1) Chemie Buna Schkopau and Mansfelder SV Eisleben relegated their teams back 
    to the Bezirksliga. Only TSG Markkleeberg took advance of this decision and 
    stayed in the Liga.

TOP-SCORERS :
Dieter Kühn (Ch.Böhlen)             25
Lutz Schwerinski (St.Riesa)         20
Dietmar Schütze (St.Thale)          20
Henning Georgi (Ch.Buna Schkopau)   19
Jörg Kirsten (Ch.Böhlen)            16
Kai Wengefeld (Mo.Weimar)           14

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 1 
                                   LAS GBS HyP JeG BaR
1.FSV Lokomotive Altmark Stendal   XXX 2:0     2:1       8  4  4-0-0  11: 1 +10 +++
2.FSV Glückauf Brieske-Senftenberg     XXX 3:0 3:2       6  4  3-0-1   8: 5 + 3 +++
3.BSG Hydraulik Parchim            0:6     XXX     2:0   4  4  2-0-2   5:11 - 6
4.BSG Jenaer Glaswerk                      2:3 XXX 2:1   2  4  1-0-3   7: 9 - 2
5.TSG Bau Rostock                  0:1 1:2         XXX   0  4  0-0-4   2: 7 - 5

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 2 
                                   KWT Bor FoN EAB MoZ
1.BSG Kali-Werra Tiefenort         XXX     2:0 2:0       7  4  3-1-0   7: 1 + 6 +++
2.BSV Borna                        1:1 XXX     1:0       6  4  2-2-0   5: 2 + 3 +++
3.BSG Fortschritt Neustadt             1:1 XXX     6:1   5  4  2-1-1   9: 4 + 5
4.BSG EAB 47 Lichtenberg Berlin            0:2 XXX 2:2   1  4  0-1-3   2: 7 - 5
5.BSG Motor Zschopau               0:2 0:2         XXX   1  4  0-1-3   3:12 - 9

Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 3 
                                   MoE WaB ChW MSB ChP
1.BSG Motor Eberswalde             XXX 3:2     4:0       6  4  3-0-1   8: 3 + 5 +++
2.FSV Wacker 90 Nordhausen             XXX 2:1 4:1       6  4  3-0-1  10: 6 + 4 +++
3.BSG Chemie Wolfen                1:0     XXX     2:1   6  4  3-0-1   8: 4 + 4
4.BSG Motor Süd-Brandenburg                1:4 XXX 3:1   2  4  1-0-3   5:13 - 8
5.BSG Chemie Premnitz              0:1 1:2         XXX   0  4  0-0-4   3: 8 - 5

Relegated from Oberliga :
   FC Wismut Aue
   BSG Fortschritt Bischofswerda
Promoted to Oberliga :
   FC Vorwärts Frankfurt
   BSG Chemie Böhlen (FC Sachsen Leipzig)
Promoted to DDR-LIGA :
   FSV Lokomotive Altmark Stendal
   FSV Glückauf Brieske-Senftenberg
   BSG Kali-Werra Tiefenort
   BSV Borna
   BSG Motor Eberswalde
   FSV Wacker 90 Nordhausen
Relegated to Bezirksliga :
   BSG Chemie Velten              - *(See Notes) above
   BSG Kabelwerk Oberspree Berlin - *(See Notes) above
   SG Dynamo Fürstenwalde         - *(See Notes) above
   BSG Motor Ludwigsfelde
   BSG Motor Schönebeck
   BSG Chemie Buna Schkopau       - *(See Notes) above
   Mansfelder SV Eisleben         - *(See Notes) above
   BSG Aufbau dkk Krumhermersdorf
   BSG Union Mühlhausen

BEZIRKSMEISTER :
 Berlin         : BSG EAB Lichtenberg 47 Berlin
 Cottbus        : BSG Empor Mühlberg
                  For Promotion Play-Off: runners-up BSG Aktivist B.-Senftenberg
                  (renamed FSV Glückauf Brieske-Sentenberg)
 Dresden        : BSG Fortschritt Neustadt/Sachsen
 Erfurt         : FSV Wacker 90 Nordhausen
 Frankfurt      : BSG Motor Eberswalde
 Gera           : BSG Jenaer Glaswerke
 Halle          : BSG Chemie Wolfen
 Chemnitz*      : BSG Motor Zchopau                             
 * formerly Karl-Marx-Stadt
 Leipzig        : BSG Aktivist Borna (BSV Borna)
 Magdeburg      : FSV Lok Altmark Stendal
 Neubrandenburg : BSG Motor Süd-Brandenburg
 Potsdam        : BSG Chemie Premnitz
 Rostock        : TSG Bau Rostock
 Schwerin       : BSG Hydraulik Parchim
 Suhl           : BSG Kali-Werra Tiefenort


1990/91

DDR-LIGA I Staffel A
                               UnB ChG RoB FoB BBB PoN ASP LAS StH GBS Gre HaR RWP MoE Sch Str
 1. 1.FC Union Berlin          XXX 5:5 2:0 1:0 2:2 3:2 2:0 2:0 7:0 5:1 1:1 3;1 0:0 1:3 4:0 (1)
 2. SV Chemie Guben            1:1 XXX 1:5 0:2 2:0 1:1 1:1 1:0 1:0 0:0 2:0 1:0 3:2 3:1 6:0 2:1
 3. BSV Rotation Berlin        2:2 1:2 XXX 0:0 0:3 4:1 2:3 3:0 1:0 3:1 2:1 6:0 4:2 0:0 5:0 3:1
 4. FV Fortschritt Bischofsw.  1:2 1:2 2:1 XXX 1:4 2:0 2:0 0:0 2:0 1:1 2:1 4:0 2:1 3:1 0:0 3:2
 5. PFV Bergamnn-Borsig Berlin 1:1 3:0 5:1 3:1 XXX 2:2 2:1 0:3 5:4 1:2 4:0 1:1 2:1 3:1 0:0 (1)
 6. SV Post Neubrandenburg     3:2 2:2 0:1 1:0 1:1 XXX 0:1 4:0 3:1 1:0 2:0 1:0 1:1 3:0 2:1 2:0
 7. SG Aktivist Schwarze P.    0:1 1:1 0:2 1:0 4:3 1:1 XXX 0:0 0:0 0:2 0:0 1:1 1:1 4:1 5:1 (1)
 8. FSV Lok Altmark Stendal    1:0 0:0 2:3 0:2 0:0 1:0 1:3 XXX 1:0 0:0 4:1 4:0 5:2 1:1 2:0 2:1
 9. FC Stahl Hennigsdorf       0:1 2:2 3:1 0:0 2:1 2:1 1:1 3:3 XXX 1:0 2:1 1:0 1:0 1:1 6:2 (1)
10. FSV Glückauf Brieske-S.    1:1 0:0 2:3 2:2 1:0 2:2 2:3 1:1 2:2 XXX 0:0 1:1 4:2 1:1 2:1 2:1
11. Greifswalder SC            2:1 3:2 2:4 1:1 0:1 1:2 2:1 0:0 3:2 1:1 XXX 1:1 2:1 3:0 2:1 (1)
12. SV Hafen Rostock           1:1 0:0 0:0 1:2 0:0 0:0 2:1 1:0 3:0 0:1 1:1 XXX 0:1 1:0 2:1 (1)
13. FSV Rot-Weiss Prenzlau     1:1 0:1 1:4 0:2 1:1 2:2 1:1 0:0 2:2 0:0 1:2 1:0 XXX 4:2 2:0 (1)
14. SV Motor Eberswalde        1:6 2:4 1:1 0:2 1:1 2:3 1:2 1:1 1:2 0:0 2:0 0:0 2:0 XXX 1:0 3:1
15. PSV Schwerin               0:2 2:5 1:0 2:3 3:3 4:2 1:5 2:2 2:5 2:0 1:1 2:1 7:2 1:0 XXX 3:1
16. TSV 1860 Stralsund         0:6 (1) (1) (1) 0:3 (1) 1:2 (1) 0:3 (1) 0:3 3:1 2:2 (1) (1) XXX

NOTE :
(1) TSV Stralsund 1860 did not participate in the second round of the
    Championship. All remaining matches were awarded with 0:2 on Goals and 
    0-2 on Points to their opponents.

TABLE :
 1.1.FC Union Berlin                42  30  16-10- 4  68:30 +38 ~~
------------------------------------------------------------------
 2.SV Chemie Guben                  41  30  15-11- 4  53:36 +17
 3.BSV Rotation Berlin              39  30  17- 5- 8  64:38 +34
 4.FV Fortschritt Bischofswerda     39  30  16- 7- 7  45:27 +18
 5.PFV Bergamnn-Borsig Berlin       38  30  14-10- 6  60:36 +24
 6.SV Post Neubrandenburg           35  30  13- 9- 8  47:37 +10
 7.SG Aktivist Schwarze Pumpe       34  30  12-10- 8  45:35 +10
 8.FSV Lok Altmark Stendal          32  30  10-12- 8  36:31 + 5
 9.FC Stahl Hennigsdorf             32  30  12- 8-10  48:47 + 1
10.FSV Glückauf Brieske-Senftenberg 31  30   8-15- 7  34:35 - 1
11.Greifswalder SC                  29  30  10- 9-11  37:42 - 5
12.SV Hafen Rostock                 23  30   6-11-13  21:38 -17
13.FSV Rot-Weiss Prenzlau           21  30   5-11-14  36:54 -18
14.SV Motor Eberswalde              21  30   6- 9-15  31:51 -20
15.PSV Schwerin                     20  30   8- 4-18  43:45 -32
16.TSV 1860 Stralsund                3  30   1- 1-28  14:70 -56

TOP-SCORERS :
Olaf Hirsch (Rotation B.)           19
Olaf Rutheberg (Post N.)            19
Steffen Benthin (PSV Schwerin)      15
Silvio Schade (Ch.Guben)            13
Rene Wolf (Ch.Guben)                13
Marian Janoszka (A.Brieske-S.)      13

DDR-LIGA I Staffel B
                               Zwi  WiA StT Che SoS WiG Mar Mei Bor MoW StR Suh WaN AnD KWT  GeI
 1. FSV Zwickau                XXX  (1) 0:0 1:0 2:2 2:0 4:0 1:2 5:2 3:1 4:1 (2) 5:1 2:1 4:0  9:0
 2. FC Wismut Aue              5:3  XXX 2:1 1:1 1:2 2:0 2:0 2:2 1:0 4:1 4:0 2:2 0:0 1:0 7:0  2:0
 3. SV Stahl Thale             0:0  2:2 XXX 3:1 1:1 1:1 3:3 1:0 2:1 1:1 1:3 4:0 2:0 3:0 2:0  (3)
 4. Chemnitzer SV 51           0:1  4:3 2:1 XXX 3:1 1:0 3:2 3:1 0:0 2:2 3:1 4:1 5:2 2:1 2:1  2:0
 5. FSV Soemtron Sömmerda      1:1  0:1 0:0 1:1 XXX 2:1 2:0 3:2 1:1 1:1 1:2 0:0 1:1 2:0 5:2  6:1
 6. FSV Wismut Gera            3:1  1:1 2:2 1:1 3:1 XXX 0:0 1:1 1:1 4:2 2:0 1:1 1:0 7:1 8:0  6:1
 7. 1.FC Markkleeberg          0:0  0:0 0:0 0:1 1:0 3:1 XXX 0:1 3:0 1:0 1:0 2:0 0:0 3:0 3:0  3:0
 8. TSG Meissen                0:4  0:1 0:0 0:1 0:2 4:2 1:2 XXX 0:3 0:0 1:0 1:3 0:0 1:0 1:0  3:0
 9. BSV Borna                  0:2  0:2 0:0 2:2 1:3 2:2 3:1 0:2 XXX 1:3 1:0 1:0 4:2 2:1 2:2  2:0
10. SV Motor Weimar            1:1  0:3 0:1 0:2 1:2 2:0 2:1 0:1 3:2 XXX 0:1 1:1 1:1 0:2 5:3  4:0
11. FC Stahl Riesa             1:2  1:1 0:0 2:2 1:1 1:2 0:0 1:4 1:1 1:1 XXX 2:0 1:0 2:0 1:0  4:3
12. 1. Suhler SV 06            0:2  0:0 1:4 2:1 2:1 0:0 1.0 0:1 2:3 0:0 0:0 XXX 1:0 3:1 2:1  1:1
13. FSV Wacker 90 Nordhausen   1:2  0:3 1:1 1:0 1:3 0:0 1:0 3:1 1:1 0:2 1:1 0:1 XXX 0:2 5:0  3:1
14. FC Anhalt Dessau           1:2  1:1 0:2 4:1 1:0 1:1 2:3 1:1 0:2 0:3 2:0 1:0 2:2 XXX 1:2 10:0
15. FSV Kali-Werra Tiefenort   0:9  1:5 2:2 3:1 3:3 1:1 0:2 1:4 1:5 3:1 2:1 3:2 1:2 2:2 XXX  2:1
16. SV Germania Ilmenau        0:2 1:10 0:2 2:3 0:2 0:2 1:2 0:2 1:2 2:7 0:3 0:0 0:0 0:1 1:2  XXX

NOTES :
(1) FSV Zwickau - Wismut Aue was suspended at 1:4, because riots attacked the
    pitch. The game was awarded with the scoreline 1:4 for Wismut Aue.
(2) FSV Zwickau - 1.Suhler SV, was awarded with 2:0 on Goals and 2-0 on Points
    for Zwickau because Suhl did not show up.
(3) Stahl Thale - Germania Ilmenau, was awarded with 2:0 on Goals and 2-0 on 
    Points for Stahl because Ilmenau did not show up.

TABLE :
 1.FSV Zwickau                      46  30  20- 6- 4  77:27 +50 ~~
------------------------------------------------------------------
 2.FC Wismut Aue                    46  30  18-10- 2  73:24 +49
 3.SV Stahl Thale                   39  30  12-15- 3  44:23 +21
 4.Chemnitzer SV 51                 39  30  16- 7- 7  54:40 +14
 5.FSV Soemtron Sömmerda            35  30  12-11- 7  50:35 +15
 6.FSV Wismut Gera                  33  30  10-13- 7  54:35 +19
 7.1.FC Markkleeberg                33  30  13- 7-10  36:28 + 8
 8.TSG Meissen                      32  30  13- 6-11  37:35 + 2
 9.BSV Borna                        31  30  11- 9-10  45:44 + 1
10.SV Motor Weimar                  27  30   9- 9-12  45:44 + 1
11.FC Stahl Riesa                   27  30   9- 9-12  32:40 - 8
12.1. Suhler SV 06                  26  30   8-10-12  26:39 -13
13.FSV Wacker 90 Nordhausen         23  30   6-11-13  29:42 -13
14.FC Anhalt Dessau                 21  30   8- 5-15  39:50 -11
15.FSV Kali-Werra Tiefenort         19  30   7- 5-18  38:90 -61
16.SV Germania Ilmenau               3  30   0- 3-27  16:99 -83

TOP-SCORERS :
Steffan Persigehl (Wismut Aue)      23
Heiko Liebers (Markkleeberg)        18
Olaf Schreiber (Zwikau)             18
Volker Barthel (Chemnitzer SV 51)   17
Mathias Jakob (Wismut Gera)         13
Lars Petermann (So.Sömmerda)        11
Andreas Fischer (St.Thale)          11

LANDESLIGAMEISTER :
Sachsen-Anhalt  : SV Merseburg 99
Sachsen         : 1.Vogtländischer FC Plauen
Thüringen       : FV Zeulenroda
Brandenburg     : PCK Schwedt
Mecklenburg/Vorp: Not Played

BEZIRKSMEISTER  :
 Berlin         : SC Lichtenberg 47 Berlin
 Cottbus        : SG Chemie Böbern
 Dresden        : Dresner SC (FSV Lok Dresden)
 Erfurt         : SV Rudisleben
 Frankfurt      : TSC Fürstenwalde
 Gera           : FC Greiz
 Halle          : FC Aktivist Gräfenhainichen
 CHEMNITZ       : FC Wismut Aue Amateure
 Leipzig        : ESV Delitzsch
 Magdeburg      : Empor Tangermünde
 Neubrandenburg : Empor Neustrelitz
 Potsdam        : SV Stahl Oranienburg
 Rostock        : TSG Wismar
 Schwerin       : SV Blau-Weiss Parchim (BSG Hydraulik Pachim)
 Suhl           : FSV Motor Steinbach-Hallenberg

Promoted directly to 1. BUNDESLIGA
FC Hansa Rostock
1. FC Dynamo Dresden

Promoted directly to 2. BUNDESLIGA
FC Rot-Weiß Erfurt
Hallescher FC
Chemnitzer FC
FC Carl Zeiss Jena

Promoted through Play-Offs to 2. BUNDESLIGA
BSV Stahl Brandenburg
1.FC Lokomotive Leipzig

Play-Out for 2. BUNDESLIGA, Group A *(Each Group give one more place)
                             StB Ber UnB Mag
1. BSV Stahl Brandenburg     XXX 0:0 2:1 1:0    9  6  4-1-1  9: 6 + 3 +++
2. FC Berlin                 3:1 XXX 2:0 0:0    8  6  3-2-1 10: 5 + 5
3. 1.FC Union Berlin         0:2 1:0 XXX 2:0    5  6  2-1-3  5: 7 - 2
4. 1.FC Magdeburg            2:3 3:5 1:1 XXX    2  6  0-2-4  6:12 - 6

Play-Out for 2. BUNDESLIGA, Group B
                             LoL EiS Zwi SaL
1. 1.FC Lokomotive Leipzig   XXX 3:0 0:0 4:0   10  6  4-2-0 11: 0 + 11 +++
2. Eissenhütter FC Stahl     0:0 XXX 2:2 3:0    8  6  3-2-1  8: 6 + 2
3. FSV Zwickau               0:3°0:1°XXX 1:2°   4  6  1-2-3  5: 9 - 4
4. FC Sachsen Leipzig        0:1 1:2 1:2 XXX    2  6  1-0-5  2:10 - 8

NOTES :
FSV Zwickau - Lokomotive Leipzig was played in Leipzig.
FSV Zwickau - Eissenhütter FC Stahl was played in Eisenhüttenstadt.
FSV Zwickau - Sachsen Leipzig was played in Leipzig.

The new level of other teams:

THIRD LEVEL

NordOst-Nord :                 NordOst-Mitte :              NordOst-Süd :
==============                 ===============              =============
FC Berlin                      1.FC Union Berlin            FSV Zwickau
Greifswalder SC                1.FC Magdeburg               Wismut Aue
Bergmann Borsig Berlin         Energie Cottbus              Bischofswerda FV
Motor Eberswalde               Lok Altmark Stendal          1.FC Markkleeberg
Stahl Eisenhüttenstadt         FC Anhalt Dessau             Sachsen Leipzig
Post Telekom Neubrandenburg    SV 04 Thale                  FSV Hoyerswerda
FSV PCK Schwedt                VfB Lichterfelde             SV Wacker Nordhausen
FC Viktoria Frankfurt          Glückauf Brieske-Senftenberg FSV Wismut Gera
Stahl Henningsdorf             FSV Velten 90                FC Meißen
Rot-Weiss Prenzlau             BSV Sprindlersfeld Berlin    Bornaer SV
SV Hafen Rostock               SV Lichtenberg 47            FV Zeulenroda
Blau-Weiss Parchim                                          Risaer SV
                                                            Chemnitzer SV 51
                                                            SC Weimar 03
                                                            Soemtron Sömmerda
                                                            1.Suhler SV
                                                            SV Merseburg 99
                                                            1.VFC Plauen


About this document

Sources: [fuw], "Fussballwoche das war unser Fussball im Osten", [kic], [Grü 95a], [Que 98], [Krü 00], [Grü 96a], [Grü 95b], various internet sources, DDR newspapers

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@lycos.com)
Last updated: 22 Sep 2002

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2002
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.