Denmark 2019/20


Superligaen
Cup
1. division

Superligaen

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.FC Midtjylland            26  21  2  3  42-14  65       Championship Playoff
 2.FC København              26  18  2  6  47-29  56  [C]  Championship Playoff
 3.AGF                       26  14  5  7  42-28  47       Championship Playoff
 4.Brøndby IF                26  13  3 10  47-37  42       Championship Playoff
 5.FC Nordsjælland           26  12  5  9  48-35  41       Championship Playoff
 6.AaB                       26  11  5 10  44-33  38       Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Randers FC                26  10  5 11  39-35  35       Lower Playoff
 8.AC Horsens                26  10  4 12  25-44  34       Lower Playoff
 9.OB                        26   9  6 11  34-30  33       Lower Playoff
10.Lyngby BK                 26   9  5 12  31-45  32  [P]  Lower Playoff
11.SønderjyskE               26   6  9 11  31-44  27       Lower Playoff
12.Hobro IK                  26   3 14  9  25-35  23       Lower Playoff
13.Esbjerg fB                26   4  6 16  22-44  18       Lower Playoff
14.Silkeborg IF              26   3  7 16  31-55  16  [P]  Lower Playoff

Round 1
[Jul 12]
Midtjylland      1-0 Esbjerg          
[Jul 14]
SønderjyskE      2-1 Randers          
Horsens          0-3 Nordsjælland     
Lyngby           2-0 AaB              
OB               2-3 København        
Brøndby          3-0 Silkeborg        
[Jul 15]
Hobro            1-1 AGF              

Round 2
[Jul 19]
København        2-1 AGF              
[Jul 21]
Silkeborg        0-3 Horsens          
AaB              1-1 SønderjyskE      
Esbjerg          1-1 Hobro            
Randers          2-2 Brøndby          
Midtjylland      2-1 Nordsjælland     
[Jul 22]
OB               4-1 Lyngby           

Round 3
[Jul 26]
Lyngby           0-3 SønderjyskE      
[Jul 27]
Horsens          0-2 København        
[Jul 28]
Hobro            2-2 Randers          
Nordsjælland     2-0 Esbjerg          
AGF              0-1 Midtjylland      
Brøndby          3-2 OB               
[Jul 29]
AaB              3-1 Silkeborg        

Round 4
[Aug 2]
Silkeborg        2-3 Hobro            
[Aug 3]
SønderjyskE      1-2 København        
[Aug 4]
Randers          3-1 Nordsjælland     
Esbjerg          0-1 OB               
Brøndby          1-2 Horsens          
Midtjylland      1-0 AaB              
[Aug 5]
Lyngby           2-1 AGF              

Round 5
[Aug 9]
København        2-0 Lyngby           
OB               1-0 Randers          
[Aug 11]
Nordsjælland     2-2 Silkeborg        
AaB              4-0 Esbjerg          
Horsens          0-2 Midtjylland      
Hobro            0-2 Brøndby          
[Aug 12]
SønderjyskE      0-0 AGF              

Round 6
[Aug 16]
Randers          0-1 København        
Nordsjælland     2-0 OB               
[Aug 18]
Silkeborg        3-3 SønderjyskE      
Esbjerg          1-0 Lyngby           
Midtjylland      1-1 Hobro            
Brøndby          2-1 AaB              
[Aug 19]
AGF              2-0 Horsens          

Round 7
[Aug 23]
Hobro            0-0 OB               
[Aug 25]
Lyngby           2-0 Randers          
Esbjerg          2-2 Silkeborg        
SønderjyskE      0-2 Midtjylland      
Brøndby          0-3 AGF              
København        3-1 Nordsjælland     
[Aug 26]
Horsens          0-5 AaB              

Round 8
[Aug 30]
OB               0-0 SønderjyskE      
[Aug 31]
Nordsjælland     2-1 Hobro            
[Sep 1]
AGF              1-0 Esbjerg          
Horsens          2-1 Lyngby           
Randers          2-0 Silkeborg        
AaB              1-0 København        
Midtjylland      1-0 Brøndby          

Round 9
[Sep 13]
SønderjyskE      0-0 Horsens          
[Sep 15]
AGF              3-0 AaB              
Esbjerg          0-3 Randers          
Lyngby           0-3 Midtjylland      
Hobro            2-1 København        
Brøndby          4-2 Nordsjælland     
[Sep 16]
Silkeborg        0-3 OB               

Round 10
[Sep 20]
OB               1-2 AGF              
[Sep 22]
Hobro            1-1 SønderjyskE      
Nordsjælland     2-1 AaB              
Silkeborg        2-3 Lyngby           
Esbjerg          3-1 Brøndby          
København        0-0 Midtjylland      
[Sep 23]
Randers          2-1 Horsens          

Round 11
[Sep 27]
Lyngby           2-1 Hobro            
[Sep 28]
København        4-2 Silkeborg        
[Sep 29]
AGF              3-1 Nordsjælland     
AaB              0-3 Randers          
Midtjylland      0-1 OB               
SønderjyskE      2-1 Brøndby          
[Sep 30]
Horsens          1-1 Esbjerg          

Round 12
[Oct 4]
Nordsjælland     1-1 Lyngby           
[Oct 5]
Hobro            0-2 AaB              
[Oct 6]
Esbjerg          1-2 SønderjyskE      
Brøndby          3-1 København        
OB               3-0 Horsens          
Randers          2-0 AGF              
Silkeborg        1-2 Midtjylland      

Round 13
[Oct 18]
AaB              1-0 OB               
[Oct 20]
Horsens          1-0 Hobro            
SønderjyskE      1-4 Nordsjælland     
AGF              3-4 Silkeborg        
København        3-1 Esbjerg          
Lyngby           0-3 Brøndby          
[Oct 21]
Midtjylland      2-1 Randers          

Round 14
[Oct 25]
Esbjerg          1-2 Midtjylland      
[Oct 27]
Hobro            1-1 Silkeborg        
Lyngby           2-1 Horsens          
OB               3-1 Nordsjælland     
Brøndby          5-2 Randers          
SønderjyskE      1-3 AaB              
[Oct 28]
AGF              1-2 København        

Round 15
[Nov 1]
Esbjerg          1-1 Horsens          
[Nov 3]
Randers          2-1 Lyngby           
Nordsjælland     0-1 AGF              
OB               2-1 Hobro            
AaB              0-1 Midtjylland      
København        3-0 SønderjyskE      
[Nov 4]
Silkeborg        0-1 Brøndby          

Round 16
[Nov 8]
Randers          3-3 AaB              
[Nov 9]
Horsens          2-1 Silkeborg        
[Nov 10]
Hobro            2-2 Nordsjælland     
AGF              4-2 SønderjyskE      
Lyngby           4-3 OB               
Brøndby          2-1 Esbjerg          
Midtjylland      4-1 København        

Round 17
[Nov 22]
Nordsjælland     3-0 Randers          
[Nov 24]
SønderjyskE      2-2 Lyngby           
AaB              4-0 Horsens          
Silkeborg        1-2 Esbjerg          
København        2-1 Hobro            
AGF              2-1 Brøndby          
[Nov 25]
OB               1-2 Midtjylland      

Round 18
[Nov 29]
Lyngby           1-1 Nordsjælland     
[Dec 1]
København        2-1 Brøndby          
Randers          3-0 SønderjyskE      
Horsens          2-1 OB               
Esbjerg          1-2 AGF              
AaB              1-1 Hobro            
[Dec 2]
Midtjylland      2-1 Silkeborg        

Round 19
[Dec 6]
Hobro            0-0 Horsens          
[Dec 8]
Silkeborg        2-1 Randers          
AGF              1-1 Lyngby           
SønderjyskE      2-1 Esbjerg          
Nordsjælland     0-1 København        
Brøndby          1-2 Midtjylland      
[Dec 9]
OB               0-0 AaB              

Round 20
[Dec 13]
AaB              1-3 Nordsjælland     
[Dec 15]
Horsens          2-1 SønderjyskE      
Lyngby           1-0 Silkeborg        
Randers          3-0 Esbjerg          
Brøndby          1-1 Hobro            
Midtjylland      1-3 AGF              
[Dec 16]
København        2-1 OB               

Round 21
[Feb 14]
Esbjerg          1-0 København        
[Feb 16]
SønderjyskE      3-1 Hobro            
Silkeborg        0-2 AaB              
OB               0-2 Brøndby          
[Feb 17]
Midtjylland      2-0 Lyngby           
[Feb 19]
Nordsjælland     6-0 Horsens          
[May 28]
AGF              1-1 Randers          

Round 22
[Feb 21]
Hobro            0-2 Midtjylland      
[Feb 23]
Nordsjælland     2-1 SønderjyskE      
Lyngby           2-0 Esbjerg          
Randers          0-0 OB               
Silkeborg        1-1 København        
AaB              3-2 Brøndby          
[Feb 24]		
Horsens          1-2 AGF              

Round 23
[Feb 28]	
AGF              0-0 Hobro            
[Feb 29]
Esbjerg          1-2 Nordsjælland     
[Mar 1]
Horsens          1-2 Randers          
OB               1-1 Silkeborg        
Brøndby          1-0 Lyngby           
København        3-2 AaB              
[Mar 2]
Midtjylland      3-0 SønderjyskE      

Round 24
[Mar 8]
Hobro            1-1 Esbjerg          
AaB              3-0 Lyngby           
SønderjyskE      1-1 OB               
København        0-1 Horsens          
Nordsjælland     2-2 Brøndby          
Randers          0-2 Midtjylland      
[Mar 9]
Silkeborg        2-1 AGF              

Round 25
[May 29]
Silkeborg        0-2 Nordsjælland     
[May 31]
Esbjerg          1-1 AaB              
[Jun 1]
Randers          0-1 Hobro            
Midtjylland      0-1 Horsens          
Lyngby           1-4 København        
AGF              1-0 OB               
[Jun 2]
Brøndby          1-0 SønderjyskE      

Round 26 [Jun 7]
AaB              2-3 AGF              
Horsens          3-2 Brøndby          
København        2-1 Randers          
Nordsjælland     0-1 Midtjylland      
Hobro            2-2 Lyngby           
OB               3-1 Esbjerg          
SønderjyskE      2-2 Silkeborg        

Final Table:

 1.FC Midtjylland            26  21  2  3  42-14  65       Championship Playoff
 2.FC København              26  18  2  6  47-29  56  [C]  Championship Playoff
 3.AGF                       26  14  5  7  42-28  47       Championship Playoff
 4.Brøndby IF                26  13  3 10  47-37  42       Championship Playoff
 5.FC Nordsjælland           26  12  5  9  48-35  41       Championship Playoff
 6.AaB                       26  11  5 10  44-33  38       Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Randers FC                26  10  5 11  39-35  35       Lower Playoff
 8.AC Horsens                26  10  4 12  25-44  34       Lower Playoff
 9.OB                        26   9  6 11  34-30  33       Lower Playoff
10.Lyngby BK                 26   9  5 12  31-45  32  [P]  Lower Playoff
11.SønderjyskE               26   6  9 11  31-44  27       Lower Playoff
12.Hobro IK                  26   3 14  9  25-35  23       Lower Playoff
13.Esbjerg fB                26   4  6 16  22-44  18       Lower Playoff
14.Silkeborg IF              26   3  7 16  31-55  16  [P]  Lower Playoff

Playoff Stage

Championship Playoff | Lower Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.FC Midtjylland            36  26  4  6  61-29  82       Champions
 2.FC København              36  21  5 10  58-42  68  [C]
 3.AGF                       36  19  7 10  58-41  64       Europa League Playoff
 4.Brøndby IF                36  16  8 12  56-42  56
 5.AaB                       36  16  6 14  54-44  54
 6.FC Nordsjælland           36  13  8 15  59-54  47

Round 27 [Jun 14]
AaB              0-2 Midtjylland      
Nordsjælland     1-1 København        
Brøndby          0-0 AGF              

Round 28
[Jun 17]
AGF              2-1 Nordsjælland     
København        2-0 AaB              
[Jun 18]
Midtjylland      0-0 Brøndby          

Round 29
[Jun 20]
AaB              0-4 Nordsjælland     
[Jun 21]
Brøndby          1-1 København        
Midtjylland      3-4 AGF              

Round 30
[Jun 26]
AGF              1-4 AaB              
[Jun 28]
Nordsjælland     0-2 Brøndby          
København        1-2 Midtjylland      

Round 31 [Jul 5]
Nordsjælland     0-1 Midtjylland      
AaB              2-0 Brøndby          
AGF              1-0 København        

Round 32 [Jul 9]
AaB              1-0 AGF              
Brøndby          4-0 Nordsjælland     
Midtjylland      3-1 København        

Round 33 [Jul 12]
Nordsjælland     0-0 AaB              
København        0-0 Brøndby          
AGF              3-0 Midtjylland      

Round 34
[Jul 17]
Midtjylland      6-3 Nordsjælland     
[Jul 19]
Brøndby          0-1 AaB              
København        2-4 AGF              

Round 35
[Jul 22]
Nordsjælland     1-1 AGF              
Brøndby          1-1 Midtjylland      
[Jul 23]
AaB              0-1 København        

Round 36 [Jul 26]
AGF              0-1 Brøndby          
København        2-1 Nordsjælland     
Midtjylland      1-2 AaB              

Final Table:

 1.FC Midtjylland            36  26  4  6  61-29  82       Champions
 2.FC København              36  21  5 10  58-42  68  [C]
 3.AGF                       36  19  7 10  58-41  64       Europa League Playoff
 4.Brøndby IF                36  16  8 12  56-42  56
 5.AaB                       36  16  6 14  54-44  54
 6.FC Nordsjælland           36  13  8 15  59-54  47

Europa League Playoff

[Jul 29]
AGF              2-1 OB               

Lower Playoff

Group A | Group B | Europa Playoff | Relegation Playoff

NB: the clubs finishing 11th and 14th in the regular season were placed in group A,
    those finishing 12th and 13th in group B; then the club finishing 7th chose a
    group, then that finishing 8th chose a group, then that finishing 9th (if any
    choice was left, which was not the case).

Group A

Final Table:

 1.OB                        32  12  7 13  43-42  43       Europa Playoff
 2.SønderjyskE               32   9 11 12  37-49  38       Europa Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Lyngby BK                 32   9  7 16  34-54  34  [P]  Relegation Playoff
----------------------------------------------------
 4.Silkeborg IF              32   6  8 18  43-59  26  [P]  Relegated

Round 27
[Jun 14]		
SønderjyskE      1-0 Lyngby           
[Jun 15]
Silkeborg        6-0 OB               

Round 28 [Jun 18]
Lyngby           0-0 Silkeborg        
OB               2-0 SønderjyskE      

Round 29
[Jun 21]
Silkeborg        1-2 SønderjyskE      
[Jun 22]
Lyngby           1-2 OB               

Round 30
[Jun 27]
SønderjyskE      1-0 Silkeborg        
[Jun 29]
OB               3-1 Lyngby           

Round 31 [Jul 4]
Silkeborg        2-0 Lyngby           
SønderjyskE      1-1 OB               

Round 32 [Jul 8]
Lyngby           1-1 SønderjyskE      
OB               1-3 Silkeborg        

Final Table:

 1.OB                        32  12  7 13  43-42  43       Europa Playoff
 2.SønderjyskE               32   9 11 12  37-49  38       Europa Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Lyngby BK                 32   9  7 16  34-54  34  [P]  Relegation Playoff
----------------------------------------------------
 4.Silkeborg IF              32   6  8 18  43-59  26  [P]  Relegated

Group B

Final Table:

 1.AC Horsens                32  13  7 12  36-50  46       Europa Playoff
 2.Randers FC                32  13  6 13  51-45  45       Europa Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Hobro IK                  32   5 15 12  35-48  30       Relegation Playoff
----------------------------------------------------
 4.Esbjerg fB                32   5  7 20  32-58  22       Relegated

Round 27
[Jun 12]
Esbjerg          4-2 Randers          
[Jun 13]
Hobro            1-1 Horsens          

Round 28 [Jun 16]
Horsens          2-2 Esbjerg          
Randers          4-0 Hobro            

Round 29
[Jun 20]
Horsens          0-0 Randers          
[Jun 21]
Esbjerg          1-3 Hobro            

Round 30 [Jun 28]
Randers          0-3 Horsens          
Hobro            2-1 Esbjerg          

Round 31
[Jul 3]
Esbjerg          1-2 Horsens          
[Jul 5]
Hobro            2-3 Randers          

Round 32 [Jul 8]
Horsens          3-2 Hobro            
Randers          3-1 Esbjerg          

Final Table:

 1.AC Horsens                32  13  7 12  36-50  46       Europa Playoff
 2.Randers FC                32  13  6 13  51-45  45       Europa Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Hobro IK                  32   5 15 12  35-48  30       Relegation Playoff
----------------------------------------------------
 4.Esbjerg fB                32   5  7 20  32-58  22       Relegated

Europa Playoff

NB: as SønderjyskE won the cup, they do not enter the playoff and Horsens qualify
    automatically for the final

Semifinal

First Leg [Jul 11]
Randers          2-1 OB               
Horsens          bye

Second Leg [Jul 19]
OB               2-0 Randers          
Horsens          bye

Final

First Leg [Jul 23]
OB               3-1 Horsens          

Second Leg [Jul 26]
Horsens          1-1 OB               

NB: OB qualified for Europa League Playoff

Relegation Playoff

NB: as the top level is reduced from 14 clubs to 12, the fourth placed
    teams in the lower playoff groups are relegated directly

11th Place Playoff

First Leg [Jul 13]
Hobro            1-2 Lyngby           

Second Leg [Jul 20]
Lyngby           2-2 Hobro            

NB: Hobro IK relegated


Cup

Round 1
[Aug 6]
Marstal/Rise              5-3 Kolding BK                [aet]
Aarhus Fremad             2-3 Brabrand IF               [aet]
BK Union (København)      1-0 B 93                      
Eskilstrup BK            0-12 KFUM Roskilde             
FC Sunshine (København)   0-3 BK Frem                   
Flemløse/Hårby            1-2 Otterup B&IK              
Herlev IF                 4-1 Karlslunde IF             
Herstedøster IC           1-0 Taastrup FC               
Nørresundby FB            2-1 IF Lyseng                 
Sædding/Guldager IF       1-6 Tarup/Pårup IF            
Vildbjerg SF              2-3 Vejgaard BK               [aet]
FC Helsingør              0-2 AB                        
BK Marienlyst             3-1 Hedensted                 
Chang Odense              2-3 FC Sønderborg             [aet, 2-3 pen]
Fuglebakken KFUM          3-1 Vatanspor                 [aet]
Jægersborg BK             1-2 HIK (Gentofte)            [aet]
Jammerbugt FC             1-2 Viborg FF                 [aet]
Næstved FC 77             0-8 Ledøje-Smørum             
Sfb Oure FA               0-1 Middelfart G&BK           [aet]
[Aug 7]
Rønne fB                  0-2 B 1908 (Tornby)           
Allesø GF                 0-6 Vejle Boldklub            
Avedøre IF                0-1 Slagelse B&I              
Dalum IF                  0-3 Kolding IF                
Dronninglund IF           0-3 FC Djursland              
FC Rudersdal              0-5 Hillerød Fodbold          
Frederiksberg BK          3-2 KFUM København            [aet]
Hatting-Torsted           0-5 FC Fredericia             
Holbæk B&I                1-2 Nykøbing FC               
Krarup/Espe SG&IF         2-3 Varde IF                  
OKS (Odense)              1-2 FC Sydvest 05             
Ringkøbing IF             0-1 VSK Århus                 
BK Skjold (København)     0-1 Fremad Amager             
Holstebro BK              3-0 Odder I&GF                
[Aug 8]
BK Avarta                 4-2 Skovshoved IF             
Lystrup IF               1-16 Skive IK                  
Nordfalster FB            1-7 FC Roskilde               
Skagen IK                 0-8 Thisted FC                
Vordingborg IF            1-3 Næstved BK                
[Aug 13]
IF Skjold Birkerød        1-4 Vanløse IF                
Fårvang                   2-3 Viby IF                   
Toreby-Grænge BK          0-9 HB Køge                   
[Aug 14]
BK Viktoria (København)   3-1 Hundested IK              
[Aug 28]
Kjellerup IF              0-9 Vendsyssel FF             
Brønshøj BK               1-2 Hvidovre IF               [aet]

Round 2
[Sep 3]
FC Djursland              1-4 VSK Århus                 
Fuglebakken KFUM          0-3 Viby IF                   
Herstedøster IC           4-7 HIK (Gentofte)            
Hillerød Fodbold          1-0 Næstved BK                
KFUM Roskilde             1-3 HB Køge                   
Ledøje-Smørum             1-4 Nykøbing FC               
Otterup B&IK              4-0 FC Sydvest 05             
Tarup/Pårup IF            0-3 FC Roskilde               
Vejgaard BK               2-1 Hobro IK                  
BK Marienlyst             2-1 Holstebro BK              
Frederiksberg BK          2-3 Vanløse IF                
[Sep 4]
BK Avarta                 2-1 BK Frem                   
Brabrand IF               1-4 FC Fredericia             
Herlev IF                 1-3 Silkeborg IF              
BK Union (København)      0-2 AC Horsens                
Kolding IF                0-4 Randers FC                
Slagelse B&I              1-2 AB                        
[Sep 5]
BK Viktoria (København)   0-5 SønderjyskE               
[Sep 10]
Middelfart G&BK           0-2 Skive IK                  
Varde IF                  3-4 Thisted FC                
B 1908 (Tornby)           2-5 Hvidovre IF               
FC Sønderborg             0-4 Viborg FF                 
Vendsyssel FF             1-0 Vejle Boldklub            
[Sep 11]
Marstal/Rise              2-6 AGF                       [aet]
Nørresundby FB            0-8 AaB                       
Fremad Amager             1-1 Lyngby BK                 [aet, 5-4 pen]

Round 3
[Sep 24]
Otterup B&IK              0-2 OB                        
[Sep 25]
BK Avarta                 2-4 FC Fredericia             
Hillerød Fodbold          1-1 FC København              [aet, 2-4 pen]
Vejgaard BK               0-6 AaB                       
AB                        3-1 Viborg FF                 [aet]
BK Marienlyst             2-5 Esbjerg fB                
Hvidovre IF               2-4 SønderjyskE               [aet]
HB Køge                   1-0 Nykøbing FC               
Skive IK                  2-3 Brøndby IF                [aet]
[Sep 26]
VSK Århus                 1-3 AGF                       [aet]
FC Roskilde               1-2 Randers FC                
Fremad Amager             1-0 FC Midtjylland            
[Oct 1]
Viby IF                   1-0 Vanløse IF                
[Oct 2]
HIK (Gentofte)            0-1 Silkeborg IF              
[Oct 3]
Thisted FC                1-2 AC Horsens                
[Oct 9]
Vendsyssel FF             0-2 FC Nordsjælland           

Round 4
[Oct 11]
FC Fredericia             3-4 Silkeborg IF              [aet]
[Oct 30]
Viby IF                   0-2 Randers FC                
Brøndby IF                0-1 SønderjyskE               
[Oct 31]
FC København              4-1 FC Nordsjælland           
AGF                       1-0 OB                        
[Nov 6]
AB                        1-2 Esbjerg fB                
Fremad Amager             0-3 AC Horsens                
[Nov 27]
HB Køge                   0-3 AaB                       

Quarterfinals
[Mar 3]
Esbjerg fB                1-4 AGF                       
[Mar 4]
AaB                       2-0 FC København              
[Mar 5]
Randers FC                1-2 SønderjyskE               
AC Horsens                1-1 Silkeborg IF              [aet, 8-7 pen]

Semifinals [Jun 10]
SønderjyskE               2-1 AC Horsens                
AaB                       3-2 AGF                       

Final [Jul 1, Blue Water Arena, Esbjerg]
AaB                       0-2 SønderjyskE               


1. division

Final Table:

 1.Vejle Boldklub            33  20  8  5  63-31  68  [R]  Promoted
----------------------------------------------------
 2.Viborg FF                 33  17  8  8  66-44  59
 3.FC Fredericia             33  15  7 11  61-52  52
 4.Fremad Amager             33  13 10 10  45-45  49
 5.Skive IK                  33  13  9 11  46-46  48  [P]
 6.Kolding IF                33  13  8 12  50-49  47  [P]
 7.Vendsyssel FF             33  12  8 13  35-39  44  [R] 
 8.Hvidovre IF               33  10 11 12  46-46  41
 9.HB Køge                   33   9 13 11  43-47  40
----------------------------------------------------
10.Nykøbing FC               33   7 12 14  47-64  33       Relegated
11.FC Roskilde               33   8  7 18  43-61  31       Relegated
12.Næstved Boldklub          33   5 11 17  29-50  26       Relegated

Promoted: FC Helsingør

2018/19

2020/21

list of champions

list of cup finals

list of super cup finals


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 17 Sep 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.