Denmark - Domestic Championships 1998-1999


Additional Details at RSSSF.dk

Table:

No. Team                 G    W    D    L    Gf    Ga    P
----------------------------------------------------------
 1. AaB                 33   17   13    3    65    37   64  Champions
 2. Brøndby IF          33   19    4   10    73    37   61
 3. AB                  33   17    5   11    49    36   56  Cup Winners
 4. Lyngby FC           33   14   10    9    55    60   52
 5. Herfølge BK         33   12   11   10    44    36   47
 6. Vejle BK            33   14    5   14    54    48   47
 7. FC København        33   12   10   11    55    52   46
 8. Viborg FF           33   13    5   15    61    59   44
 9. Silkeborg IF        33   10   14    9    52    53   44
10. AGF                 33   11   10   12    45    55   43
----------------------------------------------------------
11. Aarhus Fremad       33    7    8   18    51    73   29  Relegated
12. B 93                33    3    3   27    22    80   12  Relegated

Round 1 [Jul 26]:
B 93          1-5 Brøndby IF
Vejle BK      1-3 FC København
Lyngby FC     0-0 Silkeborg IF
AaB           4-0 AGF
Aarhus Fremad 1-4 AB
Viborg FF     0-3 Herfølge BK

Round 2:
[Aug 2]
Herfølge BK   3-1 B 93
AB            1-1 AaB
AGF           1-0 Lyngby FC
Silkeborg IF  1-0 Vejle BK
FC København  3-2 Viborg FF
[Aug 3]
Brøndby IF    2-0 Aarhus Fremad

Round 3:
[Aug 7]
AaB           1-0 Brøndby IF
Viborg FF     2-1 Silkeborg IF
Vejle BK      3-0 AGF
[Aug 9] (*)
Aarhus Fremad 2-0 B 93
Lyngby FC     0-3 AB
FC København  0-3 Herfølge BK

Round 4 [Aug 16]:
Herfølge BK   3-1 Aarhus Fremad
B 93          1-5 AaB
Brøndby IF    2-3 Lyngby FC
AB            0-1 Vejle BK
AGF           3-2 Viborg FF
Silkeborg IF  3-3 FC København

Round 5:
[Aug 21]
Brøndby IF    3-0 Silkeborg IF
AaB           5-2 Vejle BK
[Aug 23] 
Lyngby FC     0-0 Herfølge BK
Aarhus Fremad 3-1 Viborg FF
B 93          0-0 FC København
AB            1-1 AGF

Round 6 [Aug 30]:
FC København  1-0 Brøndby IF
Viborg FF     5-0 B 93
Vejle BK      4-2 Aarhus Fremad
Lyngby FC     2-2 AaB
Silkeborg IF  1-2 AB
Herfølge BK   1-1 AGF

Round 7
[Sep 11]
AGF           2-3 Silkeborg IF
B 93          0-1 Vejle BK
Brøndby IF    2-5 Viborg FF
[Sep 13]
Aarhus Fremad 1-2 Lyngby FC
AB            4-1 FC København
Herfølge BK   0-0 AaB

Round 8 [Sep 20]:
Vejle BK      1-2 Brøndby IF
Lyngby FC     2-1 B 93
AaB           3-1 Aarhus Fremad
FC København  0-2 AGF
Viborg FF     0-1 AB
Silkeborg IF  0-1 Herfølge BK

Round 9:
[Sep 25]
AGF           1-3 Brøndby IF
Silkeborg IF  2-0 B 93
Vejle BK      1-2 Lyngby FC
[Sep 27]
AB            1-0 Herfølge BK
FC København  2-2 Aarhus Fremad
Viborg FF     1-2 AaB

Round 10 [Oct 4]:
Herfølge BK   2-2 Vejle BK
Lyngby FC     2-3 Viborg FF
AaB           3-3 FC København
Aarhus Fremad 2-2 Silkeborg IF
B 93          1-2 AGF
Brøndby IF    0-1 AB

Round 11:
[Oct 16]
Brøndby IF    5-1 Herfølge BK
[Oct 18]
AB            7-0 B 93
AGF           3-2 Aarhus Fremad
Silkeborg IF  0-0 AaB
FC København  5-1 Lyngby FC
Vejle BK      4-0 Viborg FF

Round 12:
[Oct 25]
Viborg FF     2-4 Aarhus Fremad
B 93          1-0 Brøndby IF
AaB           4-2 Vejle BK
Herfølge BK   2-3 FC København
[Nov 3]
Lyngby FC     3-2 AB
[Nov 24]
AGF           2-3 Silkeborg IF

Round 13:
[Oct 30]
Brøndby IF    2-1 Viborg FF
[Nov 1] 
Lyngby FC     1-1 AGF
Silkeborg IF  1-1 Herfølge BK
FC København  2-2 AaB
Vejle BK      2-0 B 93
[Nov 18]
AB            1-0 Aarhus Fremad 

Round 14 [Nov 8]:
Herfølge BK   0-0 AGF
AB            0-4 Brøndby IF
Viborg FF     0-1 Vejle BK
B 93          1-2 FC København
AaB           2-4 Silkeborg IF
Aarhus Fremad 2-4 Lyngby FC

Round 15 [Nov 15]:
Lyngby FC     1-3 Herfølge BK
Silkeborg IF  2-2 B 93
FC København  4-2 Viborg FF
Vejle BK      0-2 AB
Brøndby IF    1-1 Aarhus Fremad
[Mar 7]
AGF           1-0 AaB

Round 16 [Nov 22]: 
Silkeborg IF  1-1 AB
FC København  3-0 Aarhus Fremad
[Mar 7]
Vejle BK      0-0 Brøndby IF
[Mar 17]
Herfølge BK   0-0 B 93
[Mar 29]
Lyngby FC     1-1 AaB                 [Mar 10 abandoned at 0-0 in 20' due to snowstorm]
[Apr 14]
AGF           0-0 Viborg FF

Round 17 [Nov 29]:
B 93          4-2 AGF
AaB           1-1 Herfølge BK
Aarhus Fremad 3-3 Vejle BK
AB            0-0 FC København
Viborg FF     3-3 Silkeborg
Brøndby IF    6-0 Lyngby FC

Round 18 
[Mar 14]:
Viborg FF     1-0 Herfølge BK
B 93          0-3 AaB
Brøndby IF    3-2 FC København
Aarhus Fremad 0-1 Silkeborg IF
Vejle BK      1-2 Lyngby FC
[Mar 16]:
AB            1-0 AGF

Round 19 
[Mar 19]:
FC København  0-1 Vejle BK
[Mar 21]:
Lyngby FC     1-0 B 93
AaB           1-1 Viborg FF
Herfølge BK   0-1 AB
AGF           1-1 Aarhus Fremad
[Mar 22]
Silkeborg IF  1-2 Brøndby IF

Round 20 [Apr 1]:
Brøndby IF    4-1 AGF
Aarhus Fremad 0-1 Herfølge BK
AB            0-1 AaB
Viborg FF     5-1 B 93
Vejle BK      4-1 Silkeborg IF
FC København  2-0 Lyngby FC

Round 21 [Apr 5]:
Lyngby FC     3-1 Viborg FF
B 93          0-1 AB
AaB           3-2 Aarhus Fremad
Herfølge BK   1-2 Brøndby IF
AGF           2-1 Vejle BK
Silkeborg IF  2-2 FC København

Round 22: 
[Apr 9]
FC København  1-1 AGF
[Apr 11]
Vejle BK      1-1 Herfølge BK
Aarhus Fremad 2-0 B 93
AB            1-1 Viborg FF
Silkeborg IF  1-1 Lyngby FC
[Apr 12]
Brøndby IF    1-2 AaB

Round 23:
[Apr 18]
Herfølge BK   0-2 Lyngby FC
B 93          0-1 Silkeborg IF
Viborg FF     1-0 FC København
AB            2-0 Vejle BK
Aarhus Fremad 1-3 Brøndby IF
[Apr 19]
AaB           2-1 AGF

Round 24: 
[Apr 23]
Silkeborg IF  0-0 AaB
[Apr 25]
AGF           2-1 Herfølge BK
Brøndby IF    3-0 AB
Vejle BK      4-1 Viborg FF
FC København  1-0 B 93
[Apr 26]
Lyngby FC     1-1 Aarhus Fremad

Round 25: 
[Apr 30]
AaB           4-3 FC København
Aarhus Fremad 1-3 AB   
[May 2]
AGF           1-1 Lyngby FC
Herfølge BK   1-1 Silkeborg IF
B 93          0-2 Vejle BK
Viborg FF     2-0 Brøndby IF

Round 26 [May 5]:
AB            1-3 Lyngby FC
Aarhus Fremad 3-2 Viborg FF
Brøndby IF    4-1 B 93
Vejle BK      0-1 AaB
FC København  0-1 Herfølge BK
Silkeborg IF  2-0 AGF

Round 27:
[May 9]
AGF           2-1 FC København
Herfølge BK   2-0 Vejle BK
B 93          1-3 Aarhus Fremad
Viborg FF     1-0 AB
Lyngby FC     2-2 Silkeborg IF
[May 10]
AaB           0-0 Brøndby IF

Round 28:
[May 14]
Vejle BK      2-2 AGF
[May 16]
Viborg FF     5-2 Lyngby FC
AB            1-3 B 93
Aarhus Fremad 1-3 AaB
FC København  2-2 Silkeborg IF
[May 17]
Brøndby IF    1-0 Herfølge BK

Round 29 [May 20]:
AGF           3-3 Brøndby IF
Herfølge BK   2-2 Aarhus Fremad
AaB           2-0 AB
B 93          0-5 Viborg FF
Silkeborg IF  4-3 Vejle BK
Lyngby FC     3-1 FC København

Round 30 [May 24]:
B 93          1-3 Lyngby FC
Viborg FF     0-0 AaB
AB            2-1 Herfølge BK
Aarhus Fremad 2-1 AGF
Brøndby IF    3-0 Silkeborg IF
Vejle BK      1-0 FC København

Round 31:
[May 30]
Herfølge BK   4-1 Viborg FF
AaB           2-0 B 93
FC København  1-0 Brøndby IF
Silkeborg IF  4-1 Aarhus Fremad
Lyngby FC     2-0 Vejle BK
[May 31]
AGF           3-1 AB

Round 32 [Jun 13]:
AaB           3-3 Lyngby FC
B 93          1-2 Herfølge BK
Viborg FF     3-1 AGF
AB            4-2 Silkeborg IF
Aarhus Fremad 3-3 FC København
Brøndby IF    1-2 Vejle BK

Round 33 [Jun 16]:
AGF           2-1 B 93
Herfølge BK   3-2 AaB
Vejle BK      4-1 Aarhus Fremad
FC København  1-0 AB
Silkeborg IF  1-2 Viborg FF
Lyngby FC     2-6 Brøndby IF

Table:

No. Team                 G    W    D    L    Gf    Ga    P
----------------------------------------------------------
 1. AaB                 33   17   13    3    65    37   64  Champions
 2. Brøndby IF          33   19    4   10    73    37   61
 3. AB                  33   17    5   11    49    36   56  Cup Winners
 4. Lyngby FC           33   14   10    9    55    60   52
 5. Herfølge BK         33   12   11   10    44    36   47
 6. Vejle BK            33   14    5   14    54    48   47
 7. FC København        33   12   10   11    55    52   46
 8. Viborg FF           33   13    5   15    61    59   44
 9. Silkeborg IF        33   10   14    9    52    53   44
10. AGF                 33   11   10   12    45    55   43
----------------------------------------------------------
11. Aarhus Fremad       33    7    8   18    51    73   29  Relegated
12. B 93                33    3    3   27    22    80   12  Relegated

Promoted: OB and Esbjerg fB.

Topscorers:

23 - Heine Fernandez (Viborg)   
19 - Chris Hermansen (AB)
     Søren Hermansen (Lyngby)  
     Ebbe Sand (Brøndby) 
17 - Søren Frederiksen (AaB)
16 - Henrik Pedersen (Silkeborg) 
15 - David Nielsen (FC København)
     Carsten Fredgaard (Lyngby)


Denmark - Domestic Cup (Compaq Cup)

1st Round:

East:
  
[Jun 16, 1998]
Kalundborg G&BK         2-3  Nivå/Kokkedal FK
  
[Jun 17, 1998]
VLI                     1-2  Ringsted IF
Maribo BK               0-4  Jægersborg BK
Vedbæk BK               7-0  Helsingør IF
Faxe BK                 1-3  IK Viking Rønne
Kerteminde BK           0-3  Greve IF
Nakskov BK              3-2  Farum BK
B 1908                  0-2  HIK
IF Føroyar              0-3  Kastrup BK
Holbæk B&IF             awd  Skovshoved IF     [awarded 3-0, originally 2-3;
BK Avarta               3-0  Brønshøj BK      Skovshoved fielded 2 ineligible players]
Dragsholm FK            0-3  NFA
Hedehusene IK           3-1  Døllefjelde-Musse IF
BK Vest                 2-3  Tårnby BK
Hundested IK            5-2  Skjold Birkerød
Gladsaxe/Hero BK        3-4  Vanløse IF
  
West:
  
[Jun 15, 1998]
Vojens B&IF             2-0  Fjordager IF
  
[Jun 16, 1998]
Thisted FC              1-0  Holstebro BK
  
[Jun 17, 1998]
Kolding IF              1-4  Vejen SF
Vejle FC                0-2  Kolding BK
Dalum IF                4-1  B 1909
Stensballe IK           4-2  Lystrup IF
SHN/Ulfborg             0-1  Middelfart G&BK
Viby IF                 4-1  Krogsbølle/Roerslev FK
Ringkøbing IF           1-2  Brande IF
Farsø/Ullits IK         0-3  Vorup fB
Dronninglund IF         1-4  OKS
Skals FF                0-3  Haderslev FK
Vejgaard BK             1-4  Randers Freja FC
Aars IK                 1-6  FC Fredericia
Frederikshavn fI        3-2  Skive IK
Snejbjerg SG&IF         6-5  Nørre Aaby IK

2nd Round:

East:

[Jul 25, 1998]
IK Viking Rønne         2-1  Fremad Amager

[Aug 5, 1998]
Vedbæk BK               0-2  Glostrup IF 32
Ølstykke FC             0-2  Tårnby BK
Hedehusene IK           0-4  Roskilde BK
Ringsted IF             4-2  Vanløse IF             [aet]
Jægersborg BK           4-1  Kastrup BK

Greve IF                1-1  Holbæk B&IF            [aet, 5-4 pen.]
Hundested IK            0-6  Næstved IF
Nivå/Kokkedal FK        1-3  BK Frem
BK Avarta               0-3  HIK

West:

[Aug 1, 1998]
Vojens B&IF             0-3  NFA

[Aug 5, 1998]
Frederikshavn fI        6-1  Nakskov BK
Kolding BK              0-3  Vorup FB 
Viby IF                 1-3  Middelfart G&BK
OKS                     1-0  Dalum IF
Vejen SF                2-3  B 1913
Randers Freja FC        2-3  Haderslev FK
Snejbjerg SG&IF         2-0  Stensballe IK
Brande IF               4-4  IK Chang               [aet, 4-5 pen.]
Thisted FC              4-3  FC Fredericia

3rd Round:

East:

[Aug 12, 1998]
Jægersborg BK           1-3  BK Frem
Roskilde BK             0-3  HIK

[Aug 13, 1998]
IK Viking               2-9  B 1913 
Køge BK                 3-1  Hvidovre IF
NFA                     0-3  T.rnby BK 
Greve IF                1-2  Ringsted IF
Næstved IF              3-1  Glostrup IF 32
West:

[Aug 12, 1998]
Thisted FC              2-3  Herning Fremad

[Aug 13, 1998]
Vorup FB                1-3  Svendborg fB
IK Chang                0-2  OB
Ikast fS                2-3  Esbjerg fB             [aet]
Snejbjerg SG&IF         0-7  AC Horsens
Middelfart G&BK         2-3  Frederikshavn fI

[Aug 18, 1998]
OKS                     1-7  Haderslev FK

4th Round:

[Sep 2, 1998]
Haderslev FK            0-4  Viborg FF

[Sep 9, 1998]
BK Frem                 0-2  Aarhus Fremad
Ringsted IF             2-4  Næstved IF             [aet]
Herning Fremad          5-0  Køge BK
B 1913                  0-1  OB                     [at OB]
Frederikshavn fI        0-2  Herfølge BK
AC Horsens              4-5  AaB
T.rnby BK               1-3  Esbjerg fB

[Sep 15, 1998]
HIK                     0-7  AGF

[Sep 16, 1998]
Svendborg fB            3-2  B 93

5th Round:

[Sep 23, 1998]
Næstved IF              1-7  AB
Herning Fremad          1-2  Herfølge BK            [aet]
Esbjerg fB              1-3  AaB
Svendborg fB            0-3  FC København

[Oct 28, 1998]
Silkeborg IF            5-1  Aarhus Fremad

[Nov 11, 1998]
Lyngby FC               1-0  Vejle BK
OB                      1-0  AGF
Viborg FF               0-3  Brøndby IF

Quarterfinals:

[Nov 11, 1998]
AB                      1-0  FC København           [aet]
Silkeborg IF            2-1  Herfølge BK

[Mar 17, 1999]
Lyngby FC               1-1  AaB                    [aet, 2-4 pen]
OB                      1-3  Brøndby IF             [aet]

Quarterfinals [Nov 11, 1998]:

Semifinals:

1st leg [Apr 8, 1999]:
Silkeborg IF            1-1  AaB
Brøndby IF              4-4  AB

2nd leg 
[Apr 15, 1999]:
AaB                     2-0  Silkeborg IF            
[Apr 22, 1999]:
AB                      2-0  Brøndby IF

Final: 

13th May, 1999 at Parken (att 25113)
AB                      2-1  AaB
  [Alex Nielsen 42, Chris Hermansen 72; Søren Frederiksen 43]


The Danish Domestic Cup is open for all clubs registered under DBU. All clubs may only enter with one team. Prior to 1st Round, the Cup is administered by DBU's six (6) regional FAs. By June, 48 teams are ready for 1st Round of the Compaq Cup, now administered by DBU itself. Round Teams Entrants 1st 64 48 sub-divisional teams 16 teams from Division Three (2. division) 1997/98 2nd 40 32 winners from 1st Round 8 teams from Division Two (1. division), ranked 9-16 in 1997/98 3rd 28 20 winners from 2nd Round 2 teams from Division One (Superligaen), ranked 11-12 in 1997/98 6 teams from Division Two (1. division), ranked 3-8 in 1997/98 4th 20 14 winners from 3rd Round 4 teams from Division One (Superligaen), ranked 7-10 in 1997/98 2 teams from Division Two (1. division), ranked 1-2 in 1997/98 5th 16 10 winners from 4th Round 6 teams from Division One (Superligaen), ranked 1-6 in 1997/98 6th 8 Quarterfinals, 8 winners from 5th Round 7th 4 Semifinals, 4 winners from 6th Round (Quarterfinals) Semifinals are played home and away. The aggregate winner in each Semifinal is qualified for the Final. The aggregate winner is found by these rules: 1. The team that has most points after the two Semifinals. 2. If equal points the team with best goal difference. 3. If equal goal difference the team with most away goals. 4. If equal away goals, an extra time of 2 times 15 minutes is played. If scored, but still equal score after extra time, the away team in the 2nd Semifinal is declared winner, according to the away goals rule. 5. If not scored in extra time, the winner is found through a penalty shoot-out. 8th 2 The Compaq Cup Final, 2 winners from 7th Round (Semifinals) If no Cup winner is found after full time, an extra time of 2 times 15 minutes is played. If still no Cup winner after extra time, the Cup winner is found through a penalty shoot-out. Home advantage is granted to the team with the lowest divisional status. If both teams play at the same level, the home team is the first drawn. Faxe Kondi Divisionen 1998-1999 Final Table: No. Team G W D L Gf Ga P ---------------------------------------------------------- 1. OB 30 24 2 4 81 24 74 Promoted 2. Esbjerg fB 30 19 7 4 69 33 64 Promoted ---------------------------------------------------------- 3. Ikast fS 30 19 5 6 73 43 62 4. Herning Fremad 30 15 4 11 61 41 49 Relegated [*] 5. Haderslev FK 30 14 5 11 76 58 47 6. AC Horsens 30 13 5 12 47 44 44 7. BK Fremad Amager 30 12 6 12 48 48 42 8. Køge BK 30 12 6 12 49 56 42 9. BK Frem 30 12 5 13 45 63 41 10. Svendborg fB 30 10 8 13 39 43 38 11. Hvidovre IF 30 10 7 13 36 53 37 12. B 1909 30 8 10 12 52 58 34 ---------------------------------------------------------- 13. Glostrup IF 32 30 8 9 13 48 60 33 Relegated 14. Holstebro BK 30 7 4 19 42 66 25 Relegated 15. Næstved IF 30 7 4 19 44 82 25 Relegated 16. Brønshøj BK 30 5 3 22 41 79 18 Relegated [*] On June 5th, 1999 DBU's Executive Board approved of a super-structure model for Ikast fS and Herning Fremad (like for NFA, Nykøbing Falster Alliancen). As both teams are playing in the 1998/99 edition of Faxe Kondi Divisionen, the lowest placed team, Herning Fremad, extraordinarily will be relegated at the end of the season. According to section 10 of the propositions, Herning Fremad will play in the Autumn 1999 edition of Kvalifikationsrækken. Regardless of Herning Fremad's results in Kvalifikationsrækken, the team is relegated once again, and enters the Danmarksserien in Spring of 2000. Promoted to second level: Randers Freja FC, FC Fredericia, Ølstykke FC, Dalum IF and Farum BK. 2. Division 1998-1999 Final Table: No. Team G W D L Gf Ga P ---------------------------------------------------------- 1. Randers Freja FC 30 16 7 7 69 32 55 Promoted 2. FC Fredericia 30 14 10 6 63 41 52 Promoted 3. Ølstykke FC 30 14 9 7 72 52 51 Promoted 4. Dalum IF 30 15 6 9 60 43 51 Promoted ---------------------------------------------------------- 5. Farum BK 30 15 5 10 57 38 50 Promoted [*] 6. Skive IK 30 14 7 9 77 58 49 7. IK Chang 30 13 10 7 62 52 49 8. Holbæk B&IF 30 12 6 12 45 60 42 9. Roskilde BK 30 11 8 11 51 43 41 10. B 1913 30 11 6 13 50 62 39 11. Tårnby BK 30 9 10 11 55 67 37 12. HIK 30 8 12 10 38 43 36 ---------------------------------------------------------- 13. Skovshoved IF 30 11 3 16 49 60 36 Relegated 14. IK Skovbakken 30 8 7 15 49 72 31 Relegated 15. B 1908 30 5 7 18 42 79 22 Relegated 16. Vorup-Fr.berg BK 30 5 5 20 37 74 20 Relegated [*] Promoted due to the merger (super-structure model) between Ikast fS and Herning Fremad.

1997-1998

1999-2000

list of champions

list of cup finals


About this document

Prepared and maintained by Søren Elbech for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Søren Elbech
Last updated: 3 Jan 2004

(C) Copyright Søren Elbech and RSSSF 1998/2004
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.