Djibouti 2019/20


Division 1
Coupe de Djibouti (Coupe du 27 Juin)
Division 2
Division 3

Championnat national de la 1ère division

Final Table:

 1.CF Garde Républicaine/SIAF       18  12  2  4  36-13  38       Champions
 2.AS Port                          18  11  3  4  39-24  36  [C]
 3.AS Ali Sabieh/Djibouti Télécom   18  11  2  5  46-26  35
 4.AS Arta/Solar7                   18   9  4  5  39-21  31
 5.FC Dikhil/SGDT                   18   8  6  4  38-16  30
 6.CF Gendarmerie Nationale         18   8  3  7  24-19  27
 7.AS Espérance Sportive Djibouti   18   8  2  8  34-22  26
 8.ACS Hayableh/CNSS                18   4  5  9  22-34  17
-----------------------------------------------------------
 9.EAD/PK 12                        18   3  2 13  20-47  11  [P]  Relegated
10.Institut/ETP                     18   1  1 16  12-88   4  [P]  Relegated

NB: promoted side Institut Saoudien were renamed Institut/Entreprise Travaux Public;
    AS Espérance Sportive Djibouti formerly also known as Université de Djibouti

Round 1
[Dec 27]
Gendarmerie         3-0 EAD                 
Garde Républicaine  2-0 FC Dikhil           
ETP                 0-7 ESD                 
[Dec 28]
AS Port             2-3 Djibouti Télécom    
Arta/Solar7         1-1 Hayableh            

Round 2
[Jan 3]
Djibouti Télécom    3-1 Arta/Solar7         
ESD                 1-1 Hayableh            
AS Port             3-0 ETP                 
[Jan 4]
EAD                 1-3 FC Dikhil           
Garde Républicaine  1-0 Gendarmerie         

Round 3
[Jan 11]
Hayableh            0-1 ETP                 
FC Dikhil           0-1 Gendarmerie         
AS Port             1-3 Garde Républicaine  
[Jan 12]
Arta/Solar7         1-0 ESD                 
EAD                 2-3 Djibouti Télécom    

Round 4
[Jan 17]
ETP                 0-2 Gendarmerie         
EAD                 1-1 Arta/Solar7         
Djibouti Télécom    0-1 Garde Républicaine  
[Jan 18]
Hayableh            2-2 FC Dikhil           
ESD                 1-1 AS Port             

Round 5
[Jan 24]
EAD                 0-2 AS Port             
ETP                 1-2 Arta/Solar7         
Gendarmerie         3-1 ESD                 
[Jan 25]
Garde Républicaine  2-1 Hayableh            
FC Dikhil           1-1 Djibouti Télécom    

Round 6
[Jan 31]
Djibouti Télécom    3-0 Hayableh            
ESD                 1-0 Garde Républicaine  
ETP                 1-4 EAD                 
[Feb 1]
AS Port             1-0 Gendarmerie         
Arta/Solar7         0-0 FC Dikhil           

Round 7
[Feb 7]
FC Dikhil           5-2 ETP                 
Gendarmerie         2-1 Djibouti Télécom    
Hayableh            4-5 AS Port             
[Feb 8]
ESD                 3-4 EAD                 
Arta/Solar7         1-3 Garde Républicaine  

Round 8
[Feb 14]
Djibouti Télécom    0-1 ESD                 
Hayableh            2-1 EAD                 
Garde Républicaine  7-2 ETP                 
[Feb 15]
Gendarmerie         0-3 Arta/Solar7         
AS Port             1-0 FC Dikhil           

Round 9
[Feb 21]
Arta/Solar7         4-2 AS Port             
FC Dikhil           0-3 ESD                 
EAD                 0-2 Garde Républicaine  
[Feb 22]
ETP                 1-4 Djibouti Télécom    
Gendarmerie         1-0 Hayableh            

Halfway Table:

 1.CF Garde Républicaine/SID         9   8  0  1  21- 6  24
 2.CF Gendarmerie Nationale          9   6  0  3  12- 7  18
 3.AS Ali Sabieh/Djibouti Télécom    9   5  1  3  18-11  16
 4.AS Port                           9   5  1  3  18-15  16  [C]
 5.AS Arta/Solar7                    9   4  3  2  14-11  15
 6.AS Espérance Sportive Djibouti    9   4  2  3  18-10  14
 7.FC Dikhil/SGDT                    9   2  3  4  11-13   9
 8.EAD/PK 12                         9   2  1  6  13-20   7  [P]
-----------------------------------------------------------
 9.ACS Hayableh/CNSS                 9   1  3  5  11-17   6
10.Institut/ETP                      9   1  0  8   8-34   3  [P]

NB: promoted side Institut Saoudien were renamed Institut/Entreprise Travaux Public;
    AS Espérance Sportive Djibouti formerly also known as Université de Djibouti

Round 10
[Feb 28]
Djibouti Télécom    6-2 AS Port             
Hayableh            0-2 Arta/Solar7         
FC Dikhil           1-0 Garde Républicaine  
[Feb 29]
EAD                 1-0 Gendarmerie         
ESD                 5-1 ETP                 

Round 11
[Mar 6]
Hayableh            0-4 ESD                 
Gendarmerie         0-0 Garde Républicaine  
FC Dikhil           3-0 EAD                 
[Mar 7]
ETP                 0-4 AS Port             
Arta/Solar7         2-3 Djibouti Télécom    

Round 12
[Mar 13]
Djibouti Télécom    6-2 EAD                 
Garde Républicaine  1-2 AS Port             [also (incorrectly) reported 0-1]
Gendarmerie         0-0 FC Dikhil           
[Mar 14]
ETP                 0-2 Hayableh            
ESD                 0-1 Arta/Solar7         

Round 13
[Jul 29]
FC Dikhil           1-1 Hayableh            
[Aug 1]
Arta/Solar7         2-0 EAD                 
Garde Républicaine  2-1 Djibouti Télécom    
[Aug 2]
AS Port             3-0 ESD                 
Gendarmerie         3-0 ETP                 

Round 14
[Aug 6]
Djibouti Télécom    0-2 FC Dikhil           
[Aug 7]
Arta/Solar7        14-0 ETP                 
Hayableh            2-0 Garde Républicaine  
[Aug 8]
ESD                 2-1 Gendarmerie         
AS Port             2-0 EAD                 

Round 15
[Aug 13]
Garde Républicaine  1-0 ESD                 
[Aug 14]
FC Dikhil           2-1 Arta/Solar7         
Gendarmerie         1-1 AS Port             
[Aug 15]
EAD                 2-2 ETP                 
Hayableh            2-2 Djibouti Télécom    [also (incorrectly) reported 1-2]

Round 16
[Aug 20]
Djibouti Télécom    4-2 Gendarmerie         
[Aug 21]
EAD                 0-4 ESD                 
Garde Républicaine  0-0 Arta/Solar7         
[Aug 22]
AS Port             4-1 Hayableh            
ETP                1-15 FC Dikhil           

Round 17
[Aug 27]
Arta/Solar7         3-2 Gendarmerie         
[Aug 28]
EAD                 1-2 Hayableh            
FC Dikhil           0-0 AS Port             
[Aug 29]
ESD                 1-2 Djibouti Télécom    
ETP                 0-5 Garde Républicaine  

Round 18
[Sep 3]
Djibouti Télécom    4-0 ETP                 [also reported 5-0]
[Sep 4]
ESD                 0-3 FC Dikhil           
AS Port             3-0 Arta/Solar7         
[Sep 5]
Hayableh            1-3 Gendarmerie         
Garde Républicaine  6-1 EAD                 

Final Table:

 1.CF Garde Républicaine/SIAF       18  12  2  4  36-13  38       Champions
 2.AS Port                          18  11  3  4  39-24  36  [C]
 3.AS Ali Sabieh/Djibouti Télécom   18  11  2  5  46-26  35
 4.AS Arta/Solar7                   18   9  4  5  39-21  31
 5.FC Dikhil/SGDT                   18   8  6  4  38-16  30
 6.CF Gendarmerie Nationale         18   8  3  7  24-19  27
 7.AS Espérance Sportive Djibouti   18   8  2  8  34-22  26
 8.ACS Hayableh/CNSS                18   4  5  9  22-34  17
-----------------------------------------------------------
 9.EAD/PK 12                        18   3  2 13  20-47  11  [P]  Relegated
10.Institut/ETP                     18   1  1 16  12-88   4  [P]  Relegated

NB: promoted side Institut Saoudien were renamed Institut/Entreprise Travaux Public;
    AS Espérance Sportive Djibouti formerly also known as Université de Djibouti


Coupe de Djibouti (Coupe du 27 Juin)

Preliminary Round [Jan 11]
Kartileh/Gachamaleh 4-0 Ambouli             
Ets. ABDI           3-2 AIDC                

Qualifying Phase 1
[Jan 17]
Hadji-Dideh         2-3 Lycée PK 12         
Kartileh/Gachamaleh 6-3 Kartileh            
[Jan 17]
Q5/Nourie Transit   1-0 SDVK 2              
SDC                 2-1 Lycée B./Ditta Transit
[Jan 20]
Einguella           5-4 Cité Stade          
FC Jabel            0-4 Barwaqo             
[Jan 24]
SDVK 1              1-4 CDC/Q 7             
Arhiba              1-3 Jeunes Jago         
[Jan 25]
Pharmacie Hikma     0-3 Damerjog            
Tadjourah           4-3 Q 6                 
[Jan 27]
Doraleh             2-6 Cité Gargar         
Ets. ABDI           2-7 Arta (D3)           

Qualifying Phase 2
[Jan 31]
Arta (D3)           1-0 Einguella           
Damerjog            4-2 Lycée PK 12         
[Feb 1]
CDC/Q 7             0-3 Kartileh/Gachamaleh 
Cité Gargar         5-1 SDC                 
[Feb 7]
Tadjourah           1-6 Q5/Nourie Transit   
Jeunes Jago         1-2 Barwaqo             

1/8 Finals [all at Stade El-Hag Hassan Gouled Aptidon]
[Feb 18]
Cité Gargar         1-4 Gendarmerie         
Barwaqo             5-1 Damerjog            
[Feb 25]
AS Port             1-3 Arta/Solar7         
Hayableh            1-0 Arta (D3)           
[Mar 3]
Garde Républicaine  1-0 FC Dikhil           
Kartileh/Gachamaleh 0-2 Djibouti Télécom    
[Mar 10]
ETP                 1-2 EAD                 
Q5/Nourie Transit   1-8 ESD                 

Quarterfinals [all at Stade El-Hadj Hassan Gouled Aptidon]
[Mar 17]
ESD                 0-3 Garde Républicaine  
Gendarmerie         0-2 Arta/Solar7         
[Mar 18]
Hayableh            5-0 EAD                 
Barwaqo             0-2 Djibouti Télécom    

Semifinals [Sep 12, both at Stade El-Hadj Hassan Gouled Aptidon]
Arta/Solar7         3-1 Hayableh            
Djibouti Télécom    2-1 Garde Républicaine  

Final [Sep 18, Stade El-Hadj Hassan Gouled Aptidon]
Arta/Solar7          -  Djibouti Télécom    


Championnat national de la 2ième division

Final Table:

 1.AS Barwaqo/CCO                   18  14  2  2  48-22  44       Promoted
 2.Q5/Nourie Transit                18  10  4  4  45-30  34  [P]  Promoted
-----------------------------------------------------------
 3.SDVK 2                           18   9  5  4  38-31  32
 4.Arhiba                           18   8  2  8  42-46  26
 5.CDC Einguella                    18   6  5  7  41-35  23
 6.AS Jeunes Jago                   18   7  2  9  28-31  23  [R]
 7.SDC Group                        18   5  7  6  32-26  22
 8.FC Djabal                        18   6  2 10  34-42  20  [P]
-----------------------------------------------------------
 9.Cité Stade                       18   5  2 11  23-42  17       Relegated
10.AS Kartileh                      18   3  3 12  25-51  12  [R]  Relegated


Championnat national de la 3ième division

Groupe A

Reported Final Table:

 1.Club Damerjog                    14  10  2  2  57-22  32       Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.SDVK I                           14  10  2  2  47-25  32  [R]
 3.CDC/Q7                           14   7  3  4  37-20  24
 4.CDC Hadji-Dideh                  14   7  3  4  35-27  24
 5.Pharmacie Hikma                  14   5  3  6  37-42  18
 6.A.I.D.C.                         14   4  1  9  31-54  13  [P]
 7.Q6                               14   4  0 10  35-37  12
-----------------------------------------------------------
 8.Ambouli                          14   1  0 13  18-70   3  [P]  Relegated
NB: 2 more losses than wins; possibly one match awarded loss against both

Groupe B

Final Table:

 1.AS Cité Gargar/LOGICOM SARL      14  12  2  0  49-14  38       Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.Arta                             14   9  3  2  47-18  30
 3.Kartileh/Gachamaleh              14   7  2  5  44-31  23
 4.Ets. ABDI                        14   4  5  5  26-35  17
 5.Lycée Balballa/Dita transit      14   4  3  7  27-35  15
 6.Lycée PK12                       14   3  4  7  19-35  13
 7.AS Tadjourah                     14   3  2  9  25-44  11  [R]
-----------------------------------------------------------
 8.Doraleh                          14   3  1 10  15-40  10       Relegated


2018/19.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 17 Sep 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2020
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.