East and Central African Championship (CECAFA)


The CECAFA championship succeeded the Gossage Cup, held 37 times from 1926 until 1966, and the East and Central African Senior Challenge Cup, held 5 times between 1967 and 1971.


Palmares Gossage Cup

The Gossage Cup was contested between Kenya, Uganda, Tanganyika and Zanzibar. Tanganyika participated since 1945, Zanzibar since 1949. It was sponsored by soap manufacturer William Gossage.

Available data

year winner             runners-up               venue
1926 Kenya      1-1 2-1 Uganda                   Nairobi
1927   not held due to hosting dispute
1928 Uganda         4-0 Kenya                    Kampala
1929 Uganda         5-3 Kenya        [aet]       Nairobi
1930 Uganda         5-0 Kenya                    Kampala
1931 Kenya          2-1 Uganda       [aet]       Nairobi
1932 Uganda        13-1 Kenya                    Kampala
1933   not held
1934   not held
1935 Uganda         5-1 Kenya                    Kampala
1936 Uganda         3-1 Kenya                    Nairobi
1937 Uganda         9-5 Kenya                    Kampala (in May)    
1938 Uganda         3-1 Kenya	                 Nairobi
1939 Uganda         5-2 Kenya		         Kampala
1940 Uganda         6-3 Kenya	                 Nairobi
1941 Kenya          4-3 Uganda		         Kampala
1942 Kenya          4-3 Uganda		         Nairobi
1943 Uganda         2-1 Kenya                    Kampala
1944 Kenya          2-1 Uganda                   Nairobi
1945 Uganda         4-1 Kenya                    Kampala
1946 Kenya          2-1 Uganda                   Nairobi
1947 Uganda         4-2 Tanganyika               Dar es Salaam
1948 Uganda         2-1 Kenya                    Kampala
1949 Tanganyika     2-0 Kenya                    Zanzibar
1950 Tanganyika 1-1 2-1 Kenya                    Nairobi
1951 Tanganyika     3-2 Kenya                    Dar es Salaam
1952 Uganda         6-3 Kenya                    Kampala
1953 Kenya          6-2 Uganda                   Zanzibar	
1954 Uganda     2-2 4-1 Kenya                    Nairobi		
1955 Uganda         5-1 Tanganyika               Dar es Salaam
1956 Uganda         3-2 Kenya                    Kampala
1957 Uganda         2-1 Kenya                    Zanzibar
1958 Kenya              Uganda                   Nairobi
1959 Kenya              Zanzibar                 Dar es Salaam
1960   Kenya, Uganda (shared)                    Kampala
1961 Kenya              Tanganyika               Mombasa
1962 Uganda             Tanganyika               various venues
1963 Uganda             Kenya                    Nairobi
1964 Tanganyika         Kenya                    Dar es Salaam
1965 Tanzania           Kenya                    Kampala
1966 Kenya              Uganda                   Zanzibar

NB: data in italics are reported conflictingly in sources (reports
    in various East African newspapers).

Number of Titles (39 (38 tournaments))

22 Uganda     (1 shared)
12 Kenya      (1 shared)
 5 Tanzania   (includes Tanganyika)

Palmares Challenge Cup

year winner             runners-up               venue
1967 Kenya              Uganda                   Kenya
1968 Uganda             Kenya                    Tanzania
1969 Uganda             Tanzania                 Uganda
1970 Uganda             Tanzania                 Zanzibar
1971 Kenya                                       Nairobi

Number of Titles (5)

 3 Uganda
 2 Kenya

Palmares CECAFA Championship

year winner          runners-up            venue
1973 Uganda      2-1 Tanzania              Uganda
1974 Tanzania    1-1 Uganda       [5-3pen] Tanzania
1975 Kenya       0-0 Malawi       [5-4pen] Zambia
1976 Uganda      2-0 Zambia                Zanzibar
1977 Uganda      0-0 Zambia       [5-3pen] Somalia
1978 Malawi      3-2 Zambia                Malawi
1979 Malawi      3-2 Kenya                 Kenya
1980 Sudan       1-0 Tanzania              Sudan
1981 Kenya       1-0 Tanzania              Tanzania
1982 Kenya       1-1 Uganda       [5-3pen] Uganda
1983 Kenya       1-0 Zimbabwe              Kenya
1984 Zambia      0-0 Malawi       [3-0pen] Uganda
1985 Zimbabwe    2-0 Kenya                 Zimbabwe
1986   not held (Sudan backed out of organisation)
1987 Ethiopia    1-1 Zimbabwe     [4-3pen] Ethiopia
1988 Malawi      3-1 Zambia       [aet]    Malawi
1989 Uganda      3-3 Malawi       [2-1pen] Kenya
1990 Uganda      2-0 Sudan                 Zanzibar
1991 Zambia      2-0 Kenya                 Uganda
1992 Uganda      1-0 Tanzania B            Tanzania
1993   not held (Uganda backed out of organisation)
1994 Tanzania    2-2 Uganda       [4-3pen] Kenya
1995 Zanzibar    1-0 Uganda B              Uganda
1996 Uganda      1-0 Sudan B               Sudan
1997   not held
1998   not held (suspension of CECAFA)     Rwanda
1999 Rwanda B    3-1 Kenya                 Rwanda
2000 Uganda      2-0 Uganda B              Uganda
2001 Ethiopia    2-1 Kenya                 Rwanda
2002 Kenya       3-2 Tanzania              Tanzania
2003 Uganda      2-0 Rwanda                Sudan
2004 Ethiopia    3-0 Burundi               Ethiopia
2005 Ethiopia    1-0 Rwanda                Rwanda
2006 Zambia      0-0 Sudan [*]  [11-10pen] Ethiopia
2007 Sudan       2-2 Rwanda       [4-2pen] Tanzania
2008 Uganda      1-0 Kenya                 Uganda
2009 Uganda      2-0 Rwanda                Kenya 
2010 Tanzania    1-0 Ivory Coast B         Tanzania
2011 Uganda      2-2 Rwanda       [3-2pen] Tanzania
2012 Uganda      2-1 Kenya                 Uganda
2013 Kenya       2-0 Sudan                 Kenya

[*] Zambia won the tournament, but as they were a guest team, Sudan
    were awarded the trophy.

Number of Titles (37)


13 [ 5] Uganda 

 6 [ 7] Kenya 

 4      Ethiopia 

 3 [ 5] Tanzania 
 3 [ 4] Zambia 
 3 [ 3] Malawi 

 2 [ 4] Sudan

 1 [ 5] Rwanda 
 1 [ 2] Zimbabwe
 1      Zanzibar 

   [ 1] Burundi 
   [ 1] Ivory Coast B  

[number of runners-up finishes between brackets]

Total Number of Titles (All Tournaments since 1926)

NB: 80 titles in 79 tournaments; the 1960 Gossage Cup was shared.

38 Uganda     (1 shared)

20 Kenya      (1 shared)

 7 Tanzania   (includes Tanganyika)

 4 Ethiopia 

 3 Malawi 
 3 Zambia 

 2 Sudan

 1 Rwanda 
 1 Zanzibar
 1 Zimbabwe 

Kenya, May 1926

First edition; Tanganyika and Zanzibar pulled out.

Final [Kenya-Uganda Railways sports ground ("Landi Mawe"), Nairobi]
 1- 5-1926 Kenya        1-1 Uganda

Final Replay [Kenya-Uganda Railways sports ground ("Landi Mawe"), Nairobi]
 3- 5-1926 Kenya        2-1 Uganda
             [2-1 scored by Musa]

1927

Tournament not held as Kenya claimed hosting rights as holders and
Uganda on taking turns.

Uganda, 1928

Final [Kampala]
           Uganda       4-0 Kenya         [1-0 according to other source]

Kenya, 1931

Final [Nairobi]
           Kenya        2-1 Uganda        [aet; 1-1 and 1-2 replay according
                                                to other source]

Uganda, 1945

NB: first participation of Tanganyika.

Semifinal
           Uganda       7-0 Tanganyika

Final
           Uganda       4-1 Kenya

Played 1944?

Nairobi, September 1946

Semifinal 
18- 9-1946 Kenya        bt  Tanganyika

Final 
21- 9-1946 Kenya        2-1 Uganda  

Dar es Salaam, September 1947

Semifinals
17- 9-1947 Uganda       3-2 Kenya
             [Nsereko (2), Nkonge; ?]
18- 9-1947 Tanganyika   3-1 Zanzibar

Final
20- 9-1947 Tanganyika   2-4 Uganda
             [Juma, W.Nathon; Wasajja (2), Nsereko, Nyanda]

Kampala, September 1948

     
Semifinals
22- 9-1948 Kenya        3-1 Zanzibar
23- 9-1948 Uganda       6-0 Tanganyika

Final
25- 9-1948 Uganda       2-1 Kenya

Zanzibar, December 1949

Semifinals
           Uganda       drw Tanganyika 
           Zanzibar     2-3 Kenya 

NB: unclear how the draw between Uganda and Tanganyika was decided

Final
 8-12-1949  Tanganyika   2-0 Kenya
              [Juma Abdullah, Paulo]

Nairobi, October 1950

Semifinals
10-10-1950 Tanganyika   4-0 Zanzibar
11-10-1950 Kenya        3-1 Uganda
             [A.Mukasi, Elijah (2, 1 pen); Temaligwe]

Final
14-10-1950 Kenya        1-1 Tanganyika    [aet; 2nd period of extra time abandoned due
Final Replay                                    to failing light]
16-10-1950 Kenya        1-2 Tanganyika
             [Shem; Nasson, ?]

NB: after the final, Kenyan striker Omari Okumu claimed the ball turned
    into snakes everytime he wanted to kick it and he got scared.  This
    was widely believed and blamed on witchcraft.

Dar es Salaam, September 1951

NB: at Ilala stadium

Semifinals
25- 9-1951 Kenya        bt  Uganda        [date not confirmed]
26- 9-1951 Tanganyika   1-0 Zanzibar

Final
29- 9-1951 Tanganyika   3-2 Kenya
             [Nasson (2), Kambi; Elijah, Amid (og)]

Kampala, September 1952

NB: at Nakivubo ground

Semifinals
23- 9-1952 Uganda       4-0 Tanganyika
             [A.G.Kalibala, Temaligwe (3)]
24- 9-1952 Kenya        7-1 Zanzibar
             [Elijah (3), Enoch (pen), Munialo, Odidi (2); Hija Saleh (pen)]

Third Place Match
26- 9-1952 Zanzibar     3-1 Tanganyika
             [Hija Salah (3); Fidele]

Final
27- 9-1952 Uganda       6-3 Kenya
             [Temaligwe (3, 2 pens), A.E.Kalibala (2), A.G.Kalibala; Elijah (2), Simiyo]

Zanzibar, September/October 1953

Preparation Match Uganda (in Kampala; only known match of Ruanda-Urundi)
19- 9-1953 Uganda       9-1 Ruanda-Urundi [HT 5-1]
  [Temaligwe (4), Simbwa (2), Parma (2), Miriadua; Mulongoy Dominique]

Semifinals
29- 9-1953 Zanzibar     1-5 Uganda       
30- 9-1953 Kenya        7-1 Tanganyika

Final
 3-10-1953 Kenya        6-2 Uganda      

Nairobi, October 1954

Semifinals
 5-10-1954 Kenya        5-0 Zanzibar
 6-10-1954 Uganda       5-3 Tanganyika

Final
 9-10-1954 Kenya        2-2 Uganda        [aet]

Final Replay
10-10-1954 Kenya        1-4 Uganda
             [Shem; Seruwaji (3), Ndgala]

Dar es Salaam, October 1955

Semifinals
11-10-1955 Uganda       1-0 Kenya
12-10-1955 Tanganyika   bt  Zanzibar

Final
15-10-1955 Tanganyika   1-5 Uganda       

NB: after this win, Uganda retained the trophy.

Kampala, November/December 1956

Semifinals
27-11-1956 Kenya        9-0 Tanganyika
28-11-1956 Uganda       5-2 Zanzibar

Third Place Match
30-11-1956 Zanzibar     3-2 Tanganyika

Final
 1-12-1956 Uganda       3-2 Kenya

Zanzibar, September 1957

Semifinals
 3- 9-1957 Uganda       4-2 Tanganyika
 4- 9-1957 Zanzibar     1-5 Kenya

Third Place Match
 5- 9-1957 Zanzibar     3-3 Tanganyika    [third place shared]

Final
 7- 9-1957 Uganda       2-1 Kenya

Nairobi, October 1958

Tournament played on round-robin basis for the first time.
It was nicknamed "Kadenge tournament" after Kenya's right
winger Joe Kadenge.

 4-10-1958 Uganda       1-1 Zanzibar
             [Elias; Shaaban]
 5-10-1958 Kenya        3-1 Tanganyika
             [Kadenge (2), Ambrose; ?]
 7-10-1958 Uganda       2-0 Tanganyika
             [Situma (2)]
 8-10-1958 Kenya        4-0 Zanzibar
             [Ambrose, Elijah (2), Kadenge]
10-10-1958 Tanganyika   3-2 Zanzibar
11-10-1958 Kenya        2-0 Uganda
             [Kadenge, Ambrose]

 1.Kenya                3  3  0  0  9- 1  6
 2.Uganda               3  1  1  1  3- 3  3
 3.Tanganyika           3  1  0  2  4- 7  2
 4.Zanzibar             3  0  1  2  3- 8  1

Dar es Salaam, October 1959

 3-10-1959 Tanganyika   2-2 Zanzibar
 4-10-1959 Kenya        0-0 Uganda
 6-10-1959 Tanganyika   2-2 Uganda
 7-10-1959 Kenya        5-0 Zanzibar
 9-10-1959 Zanzibar     1-0 Uganda
10-10-1959 Tanganyika   0-2 Kenya

 1.Kenya                3  2  1  0  7- 0  5
 2.Zanzibar             3  1  1  1  3- 7  3
 3.Tanganyika           3  0  2  1  4- 6  2
   Uganda               3  0  2  1  2- 3  2

Nakivubo, Kampala, October 1960

 8-10-1960 Uganda       1-0 Tanganyika
10-10-1960 Kenya        4-1 Zanzibar
11-10-1960 Uganda       3-0 Zanzibar
12-10-1960 Kenya        5-0 Tanganyika 
14-10-1960 Tanganyika   4-2 Zanzibar
15-10-1960 Uganda       1-1 Kenya

 1.Kenya                3  2  1  0 10- 2  5   5.00
   Uganda               3  2  1  0  5- 1  5   5.00
 3.Tanganyika           3  1  0  2  4- 8  2
 4.Zanzibar             3  0  0  3  3-11  0

NB: as Kenya and Uganda were tied in all respects (goal average being the tie-breaker),
    it was decided both countries were to keep the trophy six months; however, it
    disappeared in Kenya and was only relocated shortly before the 1961 series.

Mombasa, September/October 1961

30- 9-1961 Uganda       2-1 Zanzibar
 1-10-1961 Kenya        0-0 Tanganyika
 3-10-1961 Tanganyika   3-1 Uganda
 4-10-1961 Kenya       10-0 Zanzibar
 6-10-1961 Tanganyika   3-0 Zanzibar
 7-10-1961 Kenya        2-1 Uganda

 1.Kenya                3  2  1  0 12- 1  5  12.00
 2.Tanganyika           3  2  1  0  6- 1  5   6.00
 3.Uganda               3  1  0  2  4- 6  2
 4.Zanzibar             3  0  0  3  1-15  0

1962/63

The tournament was scheduled to be played in several venues so that each country hosted at
least one match.  However Zanzibar withdrew from hosting their match (vs Uganda).
Uganda won the tournament on goal average.

 6- 7-1962 Kenya        5-0 Zanzibar           [HT 0-0] [in Mombasa, Mombasa Stadium]
             [Norman Curtis, Joatham Ngaiywa, Ali Kajo x3]
28- 7-1962 Kenya        4-3 Tanganyika         [HT 2-3] [in Nairobi, Doonholm Road Stadium]
             [Norman Curtis 6', Mohammed Dii 26' pen, Jabir Riziki 78', Ali Kajo 86' /
              Ibrahim 7' pen, Mbwana 11' 38']
 1- 9-1962 Uganda       3-1 Kenya              [HT 2-1] [in Kampala, Nakivubo Stadium]
             [John Bunyenyezi 25' 35' 46' / Norman Curtis 42']
 4-11-1962 Tanganyika   3-1 Uganda             [HT 1-1] [in Dar es Salaam, Ilala Stadium]
             [Hemedi Seffu 15' 75', Ibrahim 50' / Baker Kasigwa 5']
15-12-1962 Tanganyika   6-0 Zanzibar           [HT 1-0] [in Dar es Salaam]
19- 1-1963 Uganda       8-0 Zanzibar           [HT 4-0] [in Kampala, Nakivubo Stadium]
             [Ali Kitonsa 6' 10' 50' 85', Ali Jabu 35' OG, Joseph Mabirizi 44', Bugoba 74',
              John Bunyenyezi 80']
             [Note: the match was postponed from 3-11-1962 in Zanzibar]

 1.Uganda               3  2  0  1 12- 4  4  3.00
 2.Tanganyika           3  2  0  1 12- 5  4  2.40
 3.Kenya                3  2  0  1 10- 6  4  1.67
 4.Zanzibar             3  0  0  3  0-19  0

Nairobi, September/October 1963

28- 9-1963 Kenya        4-1 Tanganyika
             [Bondo (2), Nicodemus, Kadenge; Limo]
29- 9-1963 Uganda       2-0 Zanzibar
             [Elias, Bunyenyezi]
 1-10-1963 Kenya        1-0 Zanzibar
             [Yongo]
 2-10-1963 Tanganyika   1-1 Uganda
             [Nelson; Bunyenyezi]
 4-10-1963 Tanganyika   2-1 Zanzibar
             [Hemedi Seffu, Nelson; Mwanga (pen)]
 5-10-1963 Kenya        1-2 Uganda
             [Kadenge (pen); Bunyenyezi, Elias]

 1.Uganda               3  2  1  0  5- 2  5
 2.Kenya                3  2  0  1  6- 3  4
 3.Tanganyika           3  1  1  1  4- 6  3
 4.Zanzibar             3  0  0  3  1- 5  0

Dar es Salaam, September/October 1964

NB: all matches at Ilala Stadium.

26- 9-1964 Tanganyika   1-0 Kenya         [HT 0-0]
             [Mbwana (pen)]
27- 9-1964 Zanzibar     3-2 Uganda        [HT 3-2; abandoned at 48' after a Uganda protest at
             [Musa Shagoo 7, 19pen, Mwanga 22;                  poor refereeing, result stood]
              Ali Kitonsa 17, 25; sent off: Joe Baker (Uganda)] 
29- 9-1964 Tanganyika   3-1 Zanzibar      [HT 0-1]
             [Lukongo 49, 62, Abdullah Aziz 53; Salim 20]
30- 9-1964 Uganda       1-0 Kenya         [HT 1-0]
             [Ali Kitonsa 12]
 2-10-1964 Kenya        5-1 Zanzibar      [HT 3-1]
             [Stephen Yongo 17, Ali Kajo 20pen, 78, Zachariah Changamwe 30,
              Ahmed Breik 57; Salim 2]
 3-10-1964 Tanganyika   3-0 Uganda        [HT 1-0]
             [Sembwana 29, Abdullah Aziz 55, Abraham (pen) 3-0]

 1.Tanganyika           3  3  0  0  7- 1  6
 2.Kenya                3  1  0  2  5- 3  2
 3.Uganda               3  1  0  2  3- 6  2
 4.Zanzibar             3  1  0  2  5-10  2

NB: Tanganyika and Zanzibar united in April 1964, but the country only changed name
    to Tanzania on November 1st.

Post-tournament friendly (at Zanzibar, Mao Tse-tung Stadium):
 5-10-1964 Zanzibar     3-4 Uganda        [HT 2-2]
             [?; Henry Matte (2), Ali Kitonsa (2)]

Ugandan Independence Anniversary celebration matches (at Kampala, Nakivubo Stadium):
 9-10-1964 Uganda       7-5 Burundi       [HT 5-4]
             [Ali Kitonsa (5), Henry Matte, David Otti; Juma Badi, Gaston, Francois (2), ?]
11-10-1964 Uganda Lions 3-1 Burundi       [HT 1-0]
             [Oundo (2), Mukasa; Lundambo]
NB: see 1963 Independence Anniversary Cup

Kampala, September/October 1965

25- 9-1965 Uganda       4-1 Zanzibar
             [Jimmy Ssewava (2), David Otti, Ali Kitonsa; ?]
26- 9-1965 Tanzania     2-0 Kenya
             [Kilomoni 2, Aziz 58]
28- 9-1965 Uganda       2-3 Kenya
             [Ali Kitonsa 60, David Otti 89pen; Ahmed Breik 5, Badi Ali 6, 23]
29- 9-1965 Tanzania     3-0 Zanzibar
             [Lukongo 15, 55, Aziz 22]
 1-10-1965 Kenya        5-1 Zanzibar
             [Badi Ali, Stephen Yongo, Livingstone Madegwa, Daniel Nicodemus (2); Mwanga (pen)]
 2-10-1965 Uganda       1-1 Tanzania
             [Edirisa Nyombi; Lukongo 58]

 1.Tanzania             3  2  1  0  6- 1  5
 2.Kenya                3  2  0  1  8- 5  4
 3.Uganda               3  1  1  1  7- 5  3
 4.Zanzibar             3  0  0  3  2-12  0

Zanzibar, September/October 1966

24- 9-1966 Zanzibar     1-3 Kenya
25- 9-1966 Uganda       3-0 Tanzania
27- 9-1966 Kenya        0-0 Uganda
28- 9-1966 Zanzibar     0-4 Tanzania
30- 9-1966 Kenya        3-2 Tanzania
 1-10-1966 Zanzibar     0-0 Uganda

 1.Kenya                3  2  1  0  6- 3  5
 2.Uganda               3  1  2  0  3- 0  4
 3.Tanzania             3  1  0  2  6- 6  2
 4.Zanzibar             3  0  1  2  1- 7  1

Kenya, September/October 1967

30- 9-1967 Kenya        3-1 Uganda        [HT 3-0]
 3-10-1967 Tanzania     1-2 Uganda        [HT 0-1]
 4-10-1967 Kenya        6-0 Zanzibar      [HT 4-0]
 6-10-1967 Uganda       2-0 Zanzibar      [HT 1-0]
 9-10-1967 Kenya        5-3 Tanzania      [HT 2-1]
10-10-1967 Zanzibar     3-0 Tanzania      [HT 1-0]

 1.Kenya                3  3  0  0 14- 4  6
 2.Uganda               3  2  0  1  5- 4  4
 3.Zanzibar             3  1  0  2  3- 8  2
 4.Tanzania             3  0  0  3  4-10  0

Dar es Salaam, September/October 1968

28- 9-68 Tanzania       0-2 Uganda
29- 9-68 Kenya          3-0 Zanzibar
 1-10-68 Tanzania       3-3 Kenya
 2-10-68 Uganda         2-0 Zanzibar
 4-10-68 Kenya          1-1 Uganda
 5-10-68 Tanzania       3-0 Zanzibar

 1.Uganda               3  2  1  0  5- 1  5
 2.Kenya                3  1  2  0  7- 4  4
 3.Tanzania             3  1  1  1  6- 5  3
 4.Zanzibar             3  0  0  3  0- 8  1

Uganda, September/October 1969

27- 9-1969 Uganda       3-0 Tanzania
28- 9-1969 Kenya        2-1 Zanzibar
30- 9-1969 Uganda       7-0 Zanzibar
 1-10-1969 Kenya        0-3 Tanzania
 3-10-1969 Tanzania     3-0 Zanzibar
 4-10-1969 Uganda       1-0 Kenya

 1.Uganda               3  3  0  0 11- 0  6
 2.Tanzania             3  2  0  1  6- 3  4
 3.Kenya                3  1  0  2  2- 5  2
 4.Zanzibar             3  0  0  3  1-12  0

Zanzibar, September/October 1970

26- 9-1970 Zanzibar     0-1 Uganda   
27- 9-1970 Tanzania     2-1 Kenya  
29- 9-1970 Uganda       2-1 Kenya
30- 9-1970 Zanzibar     1-2 Tanzania
 2-10-1970 Tanzania     1-4 Uganda
 3-10-1970 Zanzibar     3-2 Kenya

 1.Uganda               3  3  0  0  7- 2  6
 2.Tanzania             3  2  0  1  5- 6  4
 3.Zanzibar             3  1  0  2  4- 5  2
 4.Kenya                3  0  0  3  4- 7  0

Nairobi, September/October 1971

25- 9-1971 Kenya        1-1 Tanzania
26- 9-1971 Uganda       3-1 Zanzibar   
28- 9-1971 Kenya        0-0 Zanzibar      [abandoned in 70'; Zanzibar walked off when
29- 9-1971 Tanzania     0-0 Uganda         crowd started throwing stones]
30- 9-1971 Kenya        4-0 Zanzibar      [replay]
 2-10-1971 Tanzania     1-1 Zanzibar
 3-10-1971 Kenya        2-0 Uganda

 1.Kenya                3  2  1  0  7- 1  5
 2.Uganda               3  1  1  1  3- 3  3
   Tanzania             3  0  3  0  1- 1  3
 4.Zanzibar             3  0  1  2  2- 8  1

Uganda, 1973


Group 1
22- 9-1973 Uganda       6-1 Somalia
24- 9-1973 Zambia B     6-1 Somalia
26- 9-1973 Uganda       1-1 Zambia B

 1.Uganda               2  1  1  0  6- 1  3
   Zambia B             2  1  1  0  6- 1  3
 3.Somalia              2  0  0  2  2-12  0

Group 1 Playoff
28- 9-1973 Uganda       2-1 Zambia B

Group 2
23- 9-1973 Kenya        2-0 Zanzibar
25- 9-1973 Tanzania     1-0 Zanzibar
27- 9-1973 Tanzania     2-1 Kenya

 1.Tanzania             2  2  0  0  3- 1  4
 2.Kenya                2  1  0  1  3- 2  2
 3.Zanzibar             2  0  0  2  0- 3  0

Final
29- 9-1973 Uganda       2-1 Tanzania

Tanzania, 1974


Group 1
           Tanzania     0-0 Kenya
           Zambia       3-2 Kenya
           Tanzania     1-0 Zambia

 1.Tanzania             2  1  1  0  2- 1  3
 2.Zambia               2  1  0  1  3- 3  2
 3.Kenya                2  0  1  1  2- 3  1

Group 2
           Uganda       2-1 Zanzibar
           Zanzibar     2-1 Somalia
           Uganda       1-1 Somalia

 1.Uganda               2  1  1  0  3- 2  3
 2.Zanzibar             2  1  0  1  3- 3  2
 3.Somalia              2  0  1  1  2- 3  1

Final
           Tanzania     1-1 Uganda        [5-3 pen]

Zambia, October/November 1975


Group 1
31-10-1975 Zambia       1-2 Kenya
 2-11-1975 Zambia       0-1 Uganda
 4-11-1975 Kenya        1-1 Uganda

 1.Kenya                2  1  1  0  3- 2  3
 2.Uganda               2  1  1  0  2- 1  3
 3.Zambia               2  0  0  2  1- 3  0

Group 2
 1-11-1975 Malawi       3-1 Tanzania
 3-11-1975 Malawi       4-2 Zanzibar
 5-11-1975 Tanzania     4-0 Zanzibar
 
 1.Malawi               2  2  0  0  7- 3  4
 2.Tanzania             2  1  0  1  5- 3  2
 3.Zanzibar             2  0  0  2  1- 7  0

NB: Sudan (and Somalia?) may also have entered.

Semifinals
 7-11-1975 Malawi       2-1 Uganda
           Kenya        3-2 Tanzania

Final
 9-11-1975 Kenya        0-0 Malawi        [5-4 pen]

Zanzibar, November 1976

All matches at the Amaan Stadium.

Group 1
 5-11-1976 Zanzibar     0-3 Zambia
             [Obby Kapita 34', Alex Chola 81' 82']
 6-11-1976 Uganda       2-0 Somalia
             [Timothy Ayiekoh 34', Moses Nsereko 40']
 8-11-1976 Zanzibar     0-1 Uganda
             [Timothy Ayiekoh 60']
 8-11-1976 Zambia       4-2 Somalia
             [Jani Simulambo 7', Bernard Chanda 30' 55', Brighton Sinyangwe 65' /
              Abdilahi Abdi 25' 85' pen]
10-11-1976 Zanzibar     1-0 Somalia
             [Said Hamadi 70']
11-11-1976 Uganda       2-3 Zambia       [delayed one day due to power failure]
             [Godfrey Kisitu 52', Moses Nsereko 56' / Jani Simulambo 17', Brighton Sinyangwe 40' 88']

 1.Zambia               3  3  0  0 10- 5  6
 2.Uganda               3  2  0  1  5- 3  4
 3.Zanzibar             3  1  0  2  1- 4  2
 4.Somalia              3  0  0  3  2- 7  0

Group 2
 6-11-1976 Kenya        1-1 Tanzania     [delayed one day due to power failure]
             [Reuben Osoro 18' / Ezekiel Greyson 47']
 7-11-1976 Tanzania     1-1 Malawi
             [Abdullah Kibadeni 38' / Patrick Chikafa 1']
 9-11-1976 Malawi       2-2 Kenya
             [Barnet Gondwe 37', Kinnah Phiri 85' / Binzi Mwakolo 33', Abdullah Ghazale 41']

 1.Malawi               2  0  2  0  3- 3  2
 2.Kenya                2  0  2  0  3- 3  2
 3.Tanzania (Mainland)  2  0  2  0  2- 2  2

Semifinals
12-11-1976 Uganda       2-1 Malawi
             [Abdullah Nasur 20' 43' / Peter Nyama 72']
12-11-1976 Zambia       2-0 Kenya
             [Obby Kapita 24', Bernard Chanda 82']

Final
14-11-1976 Uganda       2-0 Zambia
             [Timothy Ayiekoh 60', Abdullah Nasur 76']
             [Uganda: Paul Ssali, Wilson Nsobya, Ashe Mukasa, Ahmed Doka, Jimmy Kirunda [c],
                      Moses Nsereko, Stanley 'Tank' Mubiru (Leo Adraa), Edward Ssemwanga,
                      Abdullah Nasur, Timothy Ayiekoh, Mike Kiganda.  Coach: Peter Okee.]
             [Zambia: Abraham Nkole, Fabian Mwaba, Kaizer Kalambo, Robert Lutoba, Ackim Musenge,
                      Willie Phiri, Moses Simwala, Jani Simulambo, Alex Chola, Bernard Chanda
                      (Brighton Sinyangwe), Obby Kapita.  Sub used: Patrick Phiri.
                      Coach: Brightwell Banda.]
             [Referee: M.B.Musa (Tanzania).]


Post-tournament friendlies:
16-11-1976 Mainland     2-3 Zambia   [at Dar es Salaam, National Stadium]
             [Ezekiel Greyson 25' 37' / Jani Simulambo 35', Jimmy Phiri 39', Alex Chola 50']
16-11-1976 Zanzibar     1-1 Somalia  [at Zanzibar, Amaan Stadium]

Mogadishu, November/December 1977

NB: all matches at the new Mogadishu Stadium

Group 1
25-11-1977 Somalia      0-1 Kenya
26-11-1977 Zanzibar     1-0 Uganda       
28-11-1977 Uganda       3-1 Kenya
30-11-1977 Somalia      1-0 Zanzibar
 2-12-1977 Kenya        3-0 Zanzibar
 3-12-1977 Somalia      1-1 Uganda

 1.Kenya                3  2  0  1  5- 3  4
 2.Uganda               3  1  1  1  4- 3  3
 3.Somalia              3  1  1  1  2- 2  3
 4.Zanzibar             3  1  0  2  1- 4  2

Group 2
27-11-1977 Zambia       4-2 Tanzania
29-11-1977 Malawi       1-0 Zambia
 1-12-1977 Malawi       0-0 Tanzania

 1.Malawi               2  1  1  0  1- 0  3
 2.Zambia               2  1  0  1  4- 3  2
 3.Tanzania             2  0  1  1  2- 4  1

Semifinals
 5-12-1977 Kenya        2-4 Zambia       
 6-12-1977 Malawi       0-1 Uganda       

Third Place Match
 8-12-1977 Malawi       2-1 Kenya  

Final
 9-12-1977 Uganda       0-0 Zambia        [5-3 pen]

Malawi, November 1978


Group Stage
 1-11-1978 Malawi       1-0 Kenya
 3-11-1978 Malawi       3-1 Somalia
 5-11-1978 Malawi       0-2 Uganda
 7-11-1978 Zambia       2-1 Uganda
 9-11-1978 Zambia       4-0 Somalia
           Kenya        0-1 Uganda
11-11-1978 Malawi       2-1 Zambia
           Kenya        1-0 Somalia
13-11-1978 Kenya        0-9 Zambia
           Somalia      2-2 Uganda

 1.Zambia               4  3  0  1 16- 3  6
 2.Malawi               4  3  0  1  6- 4  6
 3.Uganda               4  2  1  1  6- 4  5
 4.Kenya                4  1  0  3  1-11  2
 5.Somalia              4  0  1  3  3-10  1

Semifinals
17-11-1978 Malawi       2-0 Kenya
           Zambia       4-0 Uganda

Third Place Match
19-11-1978 Kenya        2-0 Uganda

Final
19-11-1978 Malawi       3-2 Zambia
             [winner in last minute]

Kenya, November 1979


Group 1
 3-11-1979 Kenya        0-0 Tanzania
 4-11-1979 Uganda       1-2 Zambia
 6-11-1979 Zambia       2-2 Tanzania
 7-11-1979 Kenya        3-1 Uganda
 9-11-1979 Tanzania     5-3 Uganda
10-11-1979 Kenya        3-1 Zambia

 1.Kenya                3  2  1  0  6- 2  5
 2.Tanzania             3  1  2  0  7- 5  4
 3.Zambia               3  1  1  1  5- 6  3
 4.Uganda               3  0  0  3  5-10  0

Group 2
 4-11-1979 Malawi       4-0 Zanzibar
 7-11-1979 Malawi       4-0 Sudan
 9-11-1979 Zanzibar     1-1 Sudan

 1.Malawi               2  2  0  0  8- 0  4
 2.Zanzibar             2  0  1  1  1- 5  1
 3.Sudan                2  0  1  1  1- 5  1

Semifinals
13-11-1979 Malawi       1-1 Tanzania
14-11-1979 Kenya        2-0 Zanzibar      [in Nairobi]
Replay
14-11-1979 Malawi       4-0 Tanzania

Third Place Match
16-11-1979 Tanzania     2-1 Zanzibar      [in Mombasa]

Final
17-11-1979 Malawi       3-2 Kenya

Sudan, November 1980


Group 1 [Khartoum]
14-11-1980 Sudan        0-1 Tanzania
17-11-1980 Tanzania     1-1 Somalia
20-11-1980 Sudan        2-0 Somalia

 1.Tanzania             2  1  1  0  2- 1  3
 2.Sudan                2  1  0  1  2- 1  2
 3.Somalia              2  0  1  1  1- 3  1

Group 2 [Port Sudan]
16-11-1980 Malawi       1-0 Zanzibar
           Kenya        0-0 Zambia B
19-11-1980 Malawi       1-0 Kenya
           Zambia B     3-0 Zanzibar
22-11-1980 Zambia B     3-2 Malawi
           Kenya        1-2 Zanzibar

 1.Zambia B             3  2  1  0  6- 2  5
 2.Malawi               3  2  0  1  4- 3  4
 3.Zanzibar             3  1  0  2  2- 5  2
 4.Kenya                3  0  1  2  1- 3  1

Semifinals
24-11-1980 Tanzania     1-0 Malawi   
25-11-1980 Sudan        2-1 Zambia B

Third Place Match
27-11-1980 Malawi       1-0 Zambia B

Final
28-11-1980 Sudan        1-0 Tanzania
             [Abdelhuma 67]

Tanzania, November 1981

 
Somalia withdrew before the tournament.

Group 1
14-11-1981 Kenya        1-0 Malawi
15-11-1981 Tanzania     3-1 Zanzibar
17-11-1981 Kenya        2-1 Zanzibar
           Tanzania     2-2 Malawi
20-11-1981 Malawi       4-1 Zanzibar
           Tanzania     1-0 Kenya

 1.Tanzania             3  2  1  0  6- 3  5
 2.Kenya                3  2  0  1  3- 2  4
 3.Malawi               3  1  1  1  6- 4  3
 4.Zanzibar             3  0  0  3  3- 9  0

Group 2
15-11-1981 Uganda       2-2 Sudan
17-11-1981 Uganda       3-1 Zambia
           Zimbabwe     0-0 Sudan
19-11-1981 Zambia       1-1 Zimbabwe
20-11-1981 Uganda       0-0 Zimbabwe
21-11-1981 Zambia       2-0 Sudan

 1.Uganda               3  1  2  0  5- 3  4
 2.Zambia               3  1  1  1  4- 4  3
 3.Zimbabwe             3  0  3  0  1- 1  3
 4.Sudan                3  0  2  1  2- 4  2

Semifinals
24-11-1981 Tanzania     2-1 Zambia
           Kenya        3-1 Uganda

Third Place Match
27-11-1981 Zambia       1-0 Uganda

Final 
28-11-1981 Kenya        1-0 Tanzania
             [James Omah 22; att: 40,000]

Uganda, November 1982


Group 1
13-11-1982 Uganda       2-1 Malawi
14-11-1982 Tanzania     0-3 Zimbabwe
16-11-1982 Zimbabwe     1-1 Malawi
17-11-1982 Uganda       1-0 Tanzania
19-11-1982 Malawi       2-0 Tanzania
20-11-1982 Uganda       1-1 Zimbabwe

 1.Uganda               3  2  1  0  4- 2  5
 2.Zimbabwe             3  1  2  0  5- 2  4
 3.Malawi               3  1  1  1  4- 3  3
 4.Tanzania             3  0  0  3  0- 6  0

Group 2
14-11-1982 Kenya        2-0 Sudan
18-11-1982 Zanzibar     1-0 Sudan
21-11-1982 Kenya        2-2 Zanzibar

 1.Kenya                2  1  1  0  4- 2  3
 2.Zanzibar             2  1  1  0  3- 2  3
 3.Sudan                2  0  0  2  0- 3  0

Semifinals
24-11-1982 Uganda       3-0 Zanzibar
           Kenya        2-1 Zimbabwe

Third Place Match
26-11-1982 Zimbabwe     3-0 Zanzibar

Final
27-11-1982 Kenya        1-1 Uganda        [5-3 pen; att: 30,000]

Kenya, November 1983


Group 1
12-11-1983 Kenya        2-1 Uganda
13-11-1983 Tanzania     1-1 Ethiopia
14-11-1983 Uganda       2-1 Sudan
15-11-1983 Kenya        2-0 Ethiopia
16-11-1983 Tanzania     0-1 Sudan
17-11-1983 Uganda       2-1 Ethiopia
18-11-1983 Kenya        0-0 Tanzania
19-11-1983 Sudan        2-0 Ethiopia
20-11-1983 Uganda       1-1 Tanzania
21-11-1983 Kenya        1-0 Sudan

 1.Kenya                4  3  1  0  5- 1  7
 2.Uganda               4  2  1  1  6- 5  5
 3.Sudan                4  2  0  2  4- 3  4
 4.Tanzania             4  0  3  1  2- 3  3
 5.Ethiopia             4  0  1  3  2- 7  1

Group 2
13-11-1983 Zimbabwe     1-0 Malawi
14-11-1983 Zanzibar     1-1 Somalia
16-11-1983 Zimbabwe     2-1 Zanzibar
17-11-1983 Malawi       2-1 Somalia
19-11-1983 Zimbabwe     2-1 Somalia
20-11-1983 Malawi       3-1 Zanzibar

 1.Zimbabwe             3  3  0  0  5- 2  6
 2.Malawi               3  2  0  1  5- 3  4
 3.Somalia              3  0  1  1  3- 5  1
 4.Zanzibar             3  0  1  2  3- 6  1

Semifinals
23-11-1983 Kenya        2-0 Malawi 
           Zimbabwe     1-0 Uganda

Third Place Match
25-11-1983 Uganda       2-1 Malawi

Final
26-11-1983 Kenya        1-0 Zimbabwe

Uganda, December 1984


Group 1
 1-12-1984 Uganda       1-1 Tanzania
 2-12-1984 Zambia       2-0 Zimbabwe
 4-12-1984 Uganda       4-1 Zimbabwe
 5-12-1984 Zambia       2-1 Tanzania
 7-12-1984 Uganda       1-1 Zambia
 8-12-1984 Tanzania     2-2 Zimbabwe

 1.Zambia               3  2  1  0  5- 2  5
 2.Uganda               3  1  2  0  6- 3  4
 3.Tanzania             3  0  2  1  4- 5  2
 4.Zimbabwe             3  0  1  2  3- 8  1

Group 2
 2-12-1984 Malawi       2-1 Kenya
 3-12-1984 Somalia      2-1 Zanzibar
 6-12-1984 Malawi       1-0 Somalia
           Kenya        1-0 Zanzibar
 8-12-1984 Kenya        1-1 Somalia       [5-4 pen]
 9-12-1984 Malawi       1-0 Zanzibar

 1.Malawi               3  3  0  0  4- 1  6
 2.Kenya                3  1  1  1  3- 3  3  [5-4 pen]
 3.Somalia              3  1  1  1  3- 3  3  [4-5 pen]
 4.Zanzibar             3  0  0  3  1- 4  0

Semifinals
12-12-1984 Malawi       2-0 Uganda        [aet; in M'balle]
             [Lawrence Waya, Collins Pewe]
           Zambia       2-0 Kenya         [in Kampala]
             [Philemon Mulala (2)]

Third Place Match (Kampala)
15-12-1984 Uganda       3-1 Kenya

Final (Kampala)
15-12-1984 Zambia       0-0 Malawi        [3-0 pen]

Zimbabwe, October 1985


Group 1 [in Harare]
 4-10-1985 Zimbabwe     1-0 Tanzania
 6-10-1985 Zimbabwe     1-1 Kenya
             [Christopher Olouch; ?]
 8-10-1985 Kenya        3-2 Tanzania
             [?, ?, Mahila 86; Mogella, ?]

 1.Kenya                2  1  1  0  4- 3  3
 2.Zimbabwe             2  1  1  0  2- 1  3
 3.Tanzania             2  0  0  2  2- 4  0

Group 2 [in Bulawayo]
 4-10-1985 Malawi       1-0 Uganda
 6-10-1985 Malawi       2-2 Zambia
             [Chimodzi 3, Frank Sinaro ?; Jack Chanda 30, ?]
 8-10-1985 Uganda       3-0 Zambia


 1.Malawi               2  1  1  0  3- 2  3
 2.Uganda               2  1  0  1  3- 1  2
 3.Zambia               2  0  1  1  2- 5  1

Semifinals
11-10-1985 Zimbabwe     1-0 Malawi
             [Shacky Tauro 38]
           Kenya        0-0 Uganda        [Kenya on pen]

Third Place Match
12-10-1985 Malawi       3-1 Uganda

Final [att: 32,000, Rufaro stadium, Harare]
13-10-1985 Zimbabwe     2-0 Kenya
             [Shacky Tauro 70, Gift Mpariwa 88]  
             [Zimbabwe: Japhet Muparutsa, Oliver Kateya, James Takavada,
                Misheck Marimo, John Phiri, Joel Sambo, David Mwanza, 
                Stanley Ndunduma, Moses Chunga (Gift M'pariwa 62), 
                Shacky Tauro, Edward Katsvere; manager: Mick Poole;
              Kenya: Tairus Omondi, Hussein Kheri, Swaleh Ochieng,
                Gabriel Olang, Ingutia, Otieno, Charles Ayoyi, Douglas Mutua
                (Dennis Muiendo 71), Olouch Kanindo, Magongo, Mahila]

Ethiopia, December 1987


Group 1 (at Addis Ababa)
13-12-1987 Ethiopia     0-0 Tanzania
14-12-1987 Kenya        0-0 Zanzibar
16-12-1987 Kenya        3-2 Tanzania
17-12-1987 Ethiopia     0-0 Zanzibar
19-12-1987 Zanzibar     2-0 Tanzania
20-12-1987 Ethiopia     2-1 Kenya

 1.Zanzibar             3  1  2  0  2- 0  4
 2.Ethiopia             3  1  2  0  2- 1  4
 3.Kenya                3  1  1  1  4- 4  3
 4.Tanzania             3  0  1  2  2- 5  1

Group 2 (at Asmara)
13-12-1987 Zimbabwe     1-1 Malawi       
14-12-1987 Uganda       4-0 Zambia
16-12-1987 Uganda       0-0 Zimbabwe
19-12-1987 Zambia       2-2 Zimbabwe

 1.Uganda               2  1  1  0  4- 0  3
 2.Zimbabwe             2  0  2  0  2- 2  2
 3.Zambia               2  0  1  1  2- 6  1
 -.Malawi               withdrew

NB: Malawi withdrew following the sudden death of the chairman 
    of the FA of Malawi on December 13.

Semifinals
23-12-1987 Zimbabwe     1-0 Zanzibar
24-12-1987 Ethiopia     3-0 Uganda

Third Place Match
26-12-1987 Uganda       2-0 Zanzibar

Final
27-12-1987 Ethiopia     1-1 Zimbabwe      [aet, 4-3 pen]

Malawi, November 1988


Group 1 (at Lilongwe)
 6-11-1988 Malawi       0-0 Tanzania
 8-11-1988 Kenya        2-0 Zanzibar
10-11-1988 Malawi       1-0 Zanzibar
           Kenya        0-0 Tanzania
12-11-1988 Malawi       3-0 Kenya
           Zanzibar     1-0 Tanzania

 1.Malawi               3  2  1  0  4- 0  5
 2.Kenya                3  1  1  1  2- 3  3
 3.Tanzania             3  0  2  1  0- 1  2
 4.Zanzibar             3  1  0  2  1- 3  2

Group 2 (at Blantyre)
 6-11-1988 Zambia       0-0 Ethiopia
 8-11-1988 Uganda       0-0 Zimbabwe
11-11-1988 Zambia       1-1 Zimbabwe
           Uganda       1-2 Ethiopia
13-11-1988 Zambia       3-0 Uganda
           Zimbabwe     2-1 Ethiopia

 1.Zambia               3  1  2  0  4- 1  4
 2.Zimbabwe             3  1  2  0  3- 2  4
 3.Ethiopia             3  1  1  1  3- 3  3
 4.Uganda               3  0  1  2  1- 5  1

Semifinals
[in Lilongwe]
16-11-1988 Malawi       abd Zimbabwe      [aet; abandoned at 0-0 in 
[in Blantyre]                              107' due to power failure]
17-11-1988 Zambia       1-0 Kenya          

Semifinal Replay [in Lilongwe]
17-11-1988 Malawi       2-0 Zimbabwe   

Third Place Match [in Blantyre]  
19-11-1988 Kenya        0-0 Zimbabwe      [3-2 pen]

Final [in Blantyre]  
19-11-1988 Malawi       3-1 Zambia        [aet]

Kenya, December 1989


Group 1
 2-12-1989 Kenya        2-1 Uganda
 3-12-1989 Zimbabwe     3-0 Tanzania
 5-12-1989 Kenya        2-1 Tanzania
 6-12-1989 Uganda       1-1 Zimbabwe
 8-12-1989 Uganda       5-1 Tanzania
 9-12-1989 Kenya        2-1 Zimbabwe

 1.Kenya                3  3  0  0  6- 3  6
 2.Uganda               3  1  1  1  7- 4  3
 3.Zimbabwe             3  1  1  1  5- 3  3
 4.Tanzania             3  0  0  3  2-10  0

Group 2
 2-12-1989 Malawi       0-0 Zanzibar
  -12-1989 Zambia       1-0 Kenya B
  -12-1989 Malawi       1-0 Kenya B
 6-12-1989 Zambia       1-0 Zanzibar
  -12-1989 Zanzibar     0-0 Kenya B
 9-12-1989 Zambia       0-0 Malawi

 1.Zambia               3  2  1  0  2- 0  5
 2.Malawi               3  1  2  0  1- 0  4
 3.Zanzibar             3  0  2  1  0- 1  2
 4.Kenya B              3  0  1  2  0- 2  1

Semifinals
13-12-1989 Zambia       1-3 Uganda
14-12-1989 Kenya        0-1 Malawi

Third Place Match
15-12-1989 Kenya        1-0 Zambia

Final (Nyayo Stadium, Nairobi)
16-12-1989 Uganda       3-3 Malawi        [2-1 pen]
             [Hasule 12, Vubya 42, Kato 85 - Dzikambane 5, Chimodzi 18, 39]
             [pen: Musisi, Mugalu - Maulidi]

Zanzibar, December 1990


Group 1
 8-12-1990 Zanzibar     0-0 Tanzania
 9-12-1990 Malawi       0-0 Zimbabwe
11-12-1990 Malawi       1-0 Tanzania      [20 Gondwe]
12-12-1990 Zanzibar     0-1 Zimbabwe      [Max] 
14-12-1990 Zimbabwe     0-2 Tanzania    
           Zanzibar     2-1 Malawi        [36 Bakiri-Kibishi, 43 Aziz; 68 Singo]

 1.Tanzania             3  1  1  1  2- 1  4
 2.Zanzibar             3  1  1  1  2- 2  4
 3.Malawi               3  1  1  1  2- 2  4
 4.Zimbabwe             3  1  1  1  1- 2  4

Group 2
 9-12-1990 Kenya        2-2 Uganda        [Odongo, Owino; Musisi pen., Alora]
12-12-1990 Sudan        2-1 Kenya         [47 Santo, 53 Atta; 68 Mutego]
14-12-1990 Uganda       2-2 Sudan         [12 H. Ismail, 50 Mukhtasa; 7 Kabugo, 77 Alora]

 1.Sudan                2  1  1  0  4- 3  4
 2.Uganda               2  0  2  0  4- 4  2
 3.Kenya                2  0  1  1  3- 4  1

Semifinals
17-12-1990 Zanzibar     0-1 Sudan         (aet) [99 Fath Ibrahim]
           Uganda       1-1 Tanzania      (aet, Uganda 6-5 on penalties) 
                                          [27 Jackson Mayanja; 25 Zamoyoni Mogella]        

Third Place Match
19-12-1990 Zanzibar     1-2 Tanzania

Final
20-12-1990 Uganda       2-0 Sudan         [34 Sam Szimba, 84 Majudi Musisi]

Uganda, November/December 1991


Group 1
24-11-1991 Tanzania     1-1 Sudan         [73 Masatu; 89 Khan]
27-11-1991 Uganda       2-0 Sudan         [33, 43 J.Mayanja]
30-11-1991 Uganda       5-0 Tanzania      [14, 31, 68 Musisi, 47, 88 Senoga]

 1.Uganda               2  2  0  0  7- 0  4
 2.Sudan                2  0  1  1  1- 3  1
 3.Tanzania             2  0  1  1  1- 6  1

Group 2
23-11-1991 Zambia       1-0 Kenya         [23 Bwalya]
25-11-1991 Malawi       1-0 Zanzibar      [26 Luongo]
27-11-1991 Zambia       3-2 Zanzibar      [37 Sekala, 55 Bwalya, 89 Chomba; 52 Kombo, 54 Ramadhan] 
28-11-1991 Kenya        1-0 Malawi        [36 A.Odhiambo]
30-11-1991 Kenya        3-2 Zanzibar      [2 Ndungo, 24 Okoth, 38 (pen) Muholo; 6 Makame, 44 Salum]
 1-12-1991 Zambia       0-0 Malawi

 1.Zambia               3  2  1  0  4- 2  5
 2.Kenya                3  2  0  1  4- 3  4
 3.Malawi               3  1  1  1  1- 1  3
 4.Zanzibar             3  0  0  3  4- 7  0

Semifinals
 4-12-1991 Kenya        3-1 Uganda        [8 Wanyodolo, 65 Ndungo, 70 Oduor; 68 Alaro]
 5-12-1991 Zambia       3-2 Sudan         [1, 5 Chambeshi, 39 Bwalya; 36, 43 Khamal]

Third Place Match (Kampala)
 7-12-1991 Uganda       3-1 Sudan        

Final (Kampala, att. 8,000]
 7-12-1991 Zambia       2-0 Kenya         [87 Kaunda, 89 Chisenga]

Topscorers: Bwalya (Zambia) and Musisi (Uganda) 3 goals

Tanzania, November 1992


Group 1 (Arusha)
           Kenya        1-1 Uganda        [Nandwa; Sekalie]
           Tanzania B   3-0 Seychelles    [24 Yousuf, 33 Michael, 89 (og) Gonzalez]
           Kenya        2-1 Seychelles    [40 Magongo, 42 (og) Jeoffrey; 51 Judy]
           Tanzania B   1-1 Uganda        [48 Razak; 13 Sswimba]
           Uganda       5-2 Seychelles    [2 Mayanja, 48 (pen) Ssemogerere, 51 Chembe, 78 Ssekatawa, 88 Yassim; 11 Mosehl, 19 Rose]
           Tanzania B   0-0 Kenya

 1.Uganda               3  1  2  0  7- 4  4
 2.Tanzania B           3  1  2  0  4- 1  4
 3.Kenya                3  1  2  0  3- 2  4
 4.Seychelles           3  0  0  3  3-10  0

Group 2 (Mwanza)
           Ethiopia     3-0 Zanzibar      [Asnaka (3)]
           Tanzania     1-1 Malawi        [71 (pen) Felician; 69 Chimodzi]
           Ethiopia     2-3 Zambia        [7 Chikwalawala, 49 Chomba; 44 (pen) and 79 (pen) Melyon, 63 Banda]
           Tanzania     0-1 Zanzibar      [48 Lambo]
           Malawi       1-0 Zambia        [4 Mtwali]
           Tanzania     2-1 Ethiopia      [4 Mwamba, 43 Felician; 56 Asnaka]
           Zambia       8-0 Zanzibar      [3 and 75 Banda, 8, 57 and 58 Mutale, 37 (og) Ibrahim, 44 and 55 Akinka]
           Ethiopia     1-2 Malawi        [64 Kabede; 21 and 51 Waya]
           Tanzania     1-2 Zambia        [11 Lunyamile; 33 and 56 Mutale]
           Malawi       3-1 Zanzibar      [33 Mtwali, 70 Malesa, 89 Lungu; 30 (og) Chimodzi]

 1.Malawi               4  3  1  0  7- 3  7
 2.Zambia               4  3  0  1 13- 4  6
 3.Tanzania             4  1  1  2  4- 5  3
 4.Ethiopia             4  1  0  3  7- 7  2
 5.Zanzibar             4  1  0  3  2-14  2

Semifinals
Mwanza     Uganda       0-0 Zambia        [4-2 pen]
Arusha     Tanzania B   1-0 Malawi        [60 Chambua]

Third Place Match
Mwanza     Zambia       4-0 Malawi        [Mutale (2), Banda (2)]

Final
Mwanza     Uganda       1-0 Tanzania B    [77 Sekatawa]

Uganda: Kajoba - Ssemogerere, Karumbila, Kabugo, Sermaligwe, Sekalie,
        Aloro (Tamale), Ssimbwa, Ssekatawa, Mayanja, Buwembo
Tanzania B: Joseph Katuba - Kaunda Mwakitope, James Charles, Gaspar Lupindo,
            Salum Kabunda, Mustapha Hoza, Justin Mtekere (Charley), Sekilojo 
            Chambua, Razak Yusuf "Careca", Christopher Michael, Jimmy Morred

Topscorer: Mutale (Zambia) 6 goals

NB: Tanzania B also known as Kakakuona, Tanzania A as Victoria.

Kenya, November/December 1994


Group 1 (in Nairobi)
26-11-1994 Kenya A      3-1 Somalia       [4 Odour, 72 Lwanga, 82 Swaka; 9 Abdi]
28-11-1994 Kenya A      4-1 Djibouti      [19 Nyangwesa, 69 Yakhama, 79 Otieno, 86 Odour; 56 Abdurrahman]
29-11-1994 Tanzania     4-0 Somalia       [11, 84 Nteze, 67 Masatu, 74 Selemani]
 1-12-1994 Somalia      2-1 Djibouti      [13 (og) Mayow, 50 Abanur; 22 Guley]
           Kenya A      0-1 Tanzania      [57 Nteze]
 3-12-1994 Tanzania     3-0 Djibouti      [2 Edward, 30 Kahabuka, 75 Nteze]

 1.Tanzania             3  3  0  0  8- 0  9
 2.Kenya A              3  2  0  1  7- 3  6
 3.Somalia              3  1  0  2  3- 8  3
 4.Djibouti             3  0  0  3  2- 9  0

Group 2 (first three matches in Mumias, last three in Nairobi)
27-11-1994 Uganda       2-0 Kenya B       [43 Mutiaba, 80 Tamale]
29-11-1994 Eritrea      1-0 Seychelles    [12 Shimpenew]
 1-12-1994 Eritrea      2-0 Kenya B       [58 Afem, 81 Meles]
           Uganda       2-0 Seychelles    [41 and 76 Senoga]
 3-12-1994 Uganda       0-0 Eritrea
           Kenya B      3-2 Seychelles    [10 Sajero, 52 Rero, 90 Olango; 20 Khan, 83 Louis]

 1.Uganda               3  2  1  0  4- 0  7
 2.Eritrea              3  2  1  0  3- 0  7
 3.Kenya B              3  1  0  2  3- 6  3
 4.Seychelles           3  0  0  3  2- 6  0

Semifinals (in Nairobi)
 5-12-1994 Kenya A      0-1 Uganda        [33 Katerega]
           Tanzania     1-0 Eritrea       [7 Mwamba]

Third Place Match (in Nairobi)
 8-12-1994 Kenya A      1-0 Eritrea       [63 Nyangweso]

Final  (in Nairobi)
10-12-1994 Tanzania     2-2 Uganda        [14 Amir, 40 Mwamba; 47 Batambuze, 88 Semogerere] 
           (Tanzania 4-3 on penalties)

Topscorer: John Nteze (Tanzania) 4 goals

Uganda, November/December 1995


Group 1
26-11-1995 Uganda       0-0 Rwanda
27-11-1995 Kenya        2-0 Zanzibar
29-11-1995 Zanzibar     2-1 Rwanda
30-11-1995 Kenya        1-0 Rwanda
           Uganda       0-1 Zanzibar
 2-12-1995 Uganda       0-0 Kenya

 1.Kenya                3  2  1  0  3- 0  7
 2.Zanzibar             3  2  0  1  3- 3  6
 3.Uganda               3  0  2  1  0- 1  2
 4.Rwanda               3  0  1  2  1- 3  1

Group 2
27-11-1995 Tanzania     2-2 Ethiopia
28-11-1995 Uganda B     3-1 Somalia
30-11-1995 Uganda B     0-1 Ethiopia
 1-12-1995 Tanzania     7-0 Somalia
      1995 Ethiopia     5-0 Somalia
      1995 Uganda B     2-1 Tanzania

 1.Ethiopia             3  2  1  0  8- 2  7
 2.Uganda B             3  2  0  1  5- 3  6
 3.Tanzania             3  1  1  1 10- 4  4
 4.Somalia              3  0  0  3  1-15  0

Semifinals
 6-12-1995 Ethiopia     1-1 Zanzibar      [Zanzibar on pen]
           Uganda B     1-0 Kenya

Third Place Match
 9-12-1995 Kenya        2-1 Ethiopia

Final
  -12-1995 Zanzibar     1-0 Uganda B

Sudan, November 1996


Group 1
17-11-1996 Sudan        1-1 Uganda  
22-11-1996 Uganda       1-0 Tanzania
24-11-1996 Sudan        3-2 Tanzania

 1.Sudan                2  1  1  0  4- 3  4
 2.Uganda               2  1  1  0  2- 1  4
 3.Tanzania             2  0  0  2  2- 4  0

Group 2
18-11-1996 Sudan B      1-2 Zanzibar
19-11-1996 Kenya        2-1 Rwanda
22-11-1996 Sudan B      0-0 Kenya         [uncertain]
           Rwanda       1-1 Zanzibar
24-11-1996 Kenya        1-0 Zanzibar      [or 0-0?]
25-11-1996 Sudan B      1-0 Rwanda

 1.Kenya                3  2  1  0  3- 1  7 
 2.Sudan B              3  1  1  1  2- 2  4
 3.Zanzibar             3  1  1  1  3- 3  4
 4.Rwanda               3  0  1  2  2- 4  1

Semifinals
27-11-1996 Uganda       2-0 Kenya
           Sudan        1-2 Sudan B

Third Place Match
29-11-1996 Sudan        1-1 Kenya         [5-4 pen]

Final
29-11-1996 Uganda       1-0 Sudan B       [Tenywa 26' pen]

1997

Not held.

Rwanda, November/December 1998

Was to be held November 21-December 5, 1998; called off after CAF suspended
CECAFA in the wake of the FIFA presidential elections before the 1998 World
Cup.

Group 1

 1.Rwanda A             0  0  0  0  0- 0  0
 2.Burundi              0  0  0  0  0- 0  0
 3.Ethiopia             0  0  0  0  0- 0  0

Group 2
 
 1.Kenya                0  0  0  0  0- 0  0
 2.Sudan                0  0  0  0  0- 0  0
 3.Tanzania             0  0  0  0  0- 0  0

Group 3

 1.Rwanda B             0  0  0  0  0- 0  0
 2.Uganda               0  0  0  0  0- 0  0
 3.Zanzibar             0  0  0  0  0- 0  0

Group 4

 1.Rwanda C             0  0  0  0  0- 0  0
 2.Djibouti             0  0  0  0  0- 0  0
 3.Eritrea              0  0  0  0  0- 0  0


Rwanda, Jul 24-Aug 7, 1999


Group 1

 1.Rwanda A             2  1  1  0  4- 1  4
 2.Tanzania             2  1  1  0  2- 1  4
 3.Djibouti             2  0  0  2  2- 6  0

24- 7-1999 Rwanda A     4-1 Djibouti
26- 7-1999 Tanzania     2-1 Djibouti
28- 7-1999 Rwanda A     0-0 Tanzania

Group 2

 1.Burundi              2  1  1  0  3- 0  4
 2.Uganda               2  1  1  0  2- 0  4
 3.Somalia              2  0  0  2  0- 5  0

25- 7-1999 Burundi      0-0 Uganda
27- 7-1999 Burundi      3-0 Somalia
29- 7-1999 Somalia      0-2 Uganda

Group 3

 1.Ethiopia             2  1  1  0  2- 0  4
 2.Sudan                2  0  2  0  1- 1  2
 3.Zanzibar             2  0  1  1  1- 3  1

25- 7-1999 Ethiopia     2-0 Zanzibar
27- 7-1999 Ethiopia     0-0 Sudan
29- 7-1999 Sudan        1-1 Zanzibar

Group 4

 1.Kenya                2  2  0  0  2- 0  6
 2.Rwanda B             2  0  1  1  1- 2  1
 3.Eritrea              2  0  1  1  1- 2  1

Rwanda B finished second on coin toss

26- 7-1999 Eritrea      0-0 Rwanda B
28- 7-1999 Kenya        1-0 Eritrea
30- 7-1999 Kenya        1-0 Rwanda B

Quarterfinals
31- 7-1999 Rwanda A     1-0 Uganda
31- 7-1999 Burundi      1-0 Tanzania
 1- 8-1999 Ethiopia     0-1 Rwanda B  
 1- 8-1999 Kenya        3-0 Sudan

Semifinals
 3- 8-1999 Rwanda A     0-0 Kenya         [1-4 pen]
 4- 8-1999 Rwanda B     2-1 Burundi

Third Place Match
 7- 8-1999 Rwanda A     0-0 Burundi       [3-2 pen]

Final [att: 20,000]
 7- 8-1999 Rwanda B     3-1 Kenya         [Mugaruka 11, Nfhizirungu 43, Ndizeye 80; Kimuyu 34]

Uganda, Nov 18-Dec 2, 2000

NB: CECAFA decided to give the organisation to Uganda rather than Tanzania, who
    protested the decision.

    At a meeting prior to the start of the tournament CECAFA changed name 
    from Confederation of East and Central Africa Football Association 
    to Council of East and Central Africa Football Association.

    Original groups: A: Uganda, Zanzibar, Eritrea
                     B: Kenya, Tanzania, Sudan
                     C: Rwanda, Ethiopia, Djibouti
                     D: Uganda B, Somalia, Burundi

    Djibouti first withdrew for financial reasons, later entered after all.
    Tanzania (Mainland) suspended by FIFA.
    Sudan and Zanzibar withdrew for unknown reasons.

Group A (Kampala, Nakivubo stadium)
 1.Uganda               4  3  1  0 17- 3 10
 2.Ethiopia             4  3  1  0  9- 5 10
 3.Burundi              4  2  0  2  8- 5  6 
 4.Djibouti             4  0  1  3  4-15  1
 5.Somalia              4  0  1  3  1-11  1

18-11-2000 Uganda       2-2 Ethiopia 
             [Hassan Mubiru 3, George Ssemogerere 87; Sintayehu Getachew,
              Hussein Seman 73]
19-11-2000 Djibouti     0-0 Somalia
20-11-2000 Uganda       2-1 Burundi
             [Mathias Kawesa 53, Hussein Mbalangi 87; Nicholas Kubi Lewis 58]
21-11-2000 Somalia      1-2 Ethiopia
             [Cheikh Mohammad 39; Sintayehu Getachew 30, Hussein Semen 55]
23-11-2000 Djibouti     2-4 Burundi
             [Ahid Ahmed, Hassan Mohama; Nicholas Kubi Lewis (2),
              Abdullah Irambona (2); red card: Moussa Mohamed (D)] 
23-11-2000 Uganda       6-0 Somalia
             [Andrew Mukasa (2), Fred Makokha, Hassan Mubiru, Ibrahim Buwembo,
              Edward Kalungi; red card: Mohamed Bashir (S)]
25-11-2000 Ethiopia     4-2 Djibouti
             [Ismail Abubeker (2), Sintayehu Getachew, Getu Teshome;
              Ali Moktar, Ali Fascal]
25-11-2000 Somalia      ppd Burundi     
             [Burundi did not show, claiming they had not been able to train
              the previous day because of changing hotels]
26-11-2000 Somalia      0-3 Burundi   
             [Shaban Daoudi 63pen, Majid Ndikumana 76, Mohamed Kimada 86]
27-11-2000 Uganda       7-0 Djibouti      
             [Andrew Mukasa (3, last in 63), George Ssemogerere 15,
              Hassan Mubiru, Fred Makokha 17, Meddie Nsubuga]
             [Uganda: Sam Kawalya, Richard Malinga, Phillip Obwiny (Hussein
                Mbalngu), George Ssemogerere, Timothy Batabaire (Mathias 
                Kawesa), Meddie Nsubuga, Fred Makokha, Edward Kalungi, Andrew 
                Mukasa, Hassan Mubiru, Ibrahim Buwembo (Jamil Kyambadde);
              Djibouti: A. Abdi, H. Mahamoud (Saad Adour), Fahti Ismael, Zeid
                (Ahmed), S. Ahmed, Hamza Ahmed, Arid Mohamed, Ali Moktar,
                Abdulrahman Ahmed (Siad Hassan), Mahamad, M. Said]
27-11-2000 Ethiopia     1-0 Burundi 
             [Ismael Abubeker 89]

Group B (Mbale, Municipal stadium)
 1.Uganda B             3  3  0  0  6- 2  9
 2.Rwanda               3  1  1  1  5- 5  4
 3.Eritrea              3  0  2  1  1- 2  2
 4.Kenya                3  0  1  2  1- 4  1

19-11-2000 Uganda B     3-2 Rwanda
             [Moses Bantu, ?, ?; Julian Nsegiyumva, ?]
20-11-2000 Kenya        0-0 Eritrea
             [Kenya: Victor Onyango, Josiah Ougo, Sylvanus Otema, Sammy Omollo,
                Jeff Oyando, Vincent Otieno, Simeon Mulama, Bernard Onyango,
                Eric Omondi, Evans Nyabuto, Mark Sirengo]
22-11-2000 Kenya        1-2 Rwanda
             [Robert Mambo 72; Julian Nsegiyumvua 32, Abdu Uwimana 68] 
             [Kenya: Victor Onyango, Josiah Ougo, Sylvanus Otema, Sammy Omollo,
                Jeff Oyando, Vincent Otieno, Simeon Mulama, Bernard Onyango,
                Eric Omondi, Evans Nyambaro, Mark Sirengo]
23-11-2000 Uganda B     1-0 Eritrea
             [Moses Bantu 75]
25-11-2000 Eritrea      1-1 Rwanda 
             [F. Abraham 64; H. Baguamho 10]
26-11-2000 Kenya        0-2 Uganda B
             [Sammy Omollo 18og, Ahmed Kizza 30]
             [Kenya: Duncan Ochieng, Anthony Shikubu, Kennedy Odhiambo, Sammy
                Omollo, Joshia Ougo, Evans Nyabaro, John Muiruri (Ramadhan
                Balala), Eric Omondi (Simon Mulama), Robert Mumba (Bernard 
                Onyango), Ramadhan Musa, Mark Sirengo;
              Uganda B: Hannington Kalyesubula, Godfrey Kateregga, Nestory 
                Kizito, Patrick Musoke, Abedi Bironse, Noah Kasule, George
                Otika (Vicky Okello), Jimmy Kidega (E. Ssepuuya), Moses Bantu,
                Ahmed Kizza, H. Kalanzi (M. Ndaula);
              Eric Omondi [Kenya] had a penalty saved]

Semifinals (Kampala, Nakivubo stadium)
29-11-2000 Uganda A     3-1 Rwanda
             [Hassan Mubiru 41, Phillip Obwiny 64, Mathias Kawesa 90;
              Abdul Sibomana 27; att: 20,000]
             [Uganda: Sam Kawalya, Richard Malinga, Phillip Obwiny, Timothy
                Batabaire, George Semogerere, David Kalungi (Jamil Kyambadde),
                Fred Makokha (Hussein Mbalangu), Meddie Nsubuga, Andrew Mukasa,
                Hassan Mubiru (Mathias Kawesa), Ibrahim Buwembo;
              Rwanda: Dipmat Mustafa, Claude Kalisa, Manirikiza (Dieudonne 
                Hategekemana), Leandre Bizagwira, Elias Ntaganda, Eric
                Nshiyimana, Michel Kamanzi, Abdul Sibomana (Ashraf Munyaneza), 
                Sosthene Munyaneza (Hamad Ndikumana), H. Bagumaho, Julien
                Nsegiyumva]
30-11-2000 Uganda B     1-0 Ethiopia
             [Jimmy Kidega 45; att; 20,000]

Third Place Match (Kampala, Nakivubo stadium)
 2-12-2000 Ethiopia     1-1 Rwanda        [4-2 pen]
             [Hussein Seman 33; Jean-Pierre Mulonda 50; att: 20,000;
              Rwanda had two players sent off]

Final (Kampala, Nakivubo stadium)
 2-12-2000 Uganda A     2-0 Uganda B
             [Hassan Mubiru 76, Jamil Kyambadde 83; att: 20,000]

Rwanda, Dec 8-22, 2001

NB: Sudan withdrew and as a consequence have been suspended indefinitely from
    taking part in future CECAFA tournaments.

Group 1
 1.Kenya                3  2  1  0  5- 1  7
 2.Rwanda A             3  2  1  0  4- 0  7
 3.Eritrea              3  0  1  2  1- 3  1
 4.Somalia              3  0  1  2  0- 6  1

 8-12-2001 Rwanda A     3-0 Somalia
             [Milli 5, 60, Karekezi 70]
10-12-2001 Kenya        2-1 Eritrea
             [Juma 75, Maurice Sunguti 85; Yidnekachew 38]
12-12-2001 Kenya        3-0 Somalia
             [Robert Mambo 34, 45, Mulama 47]
12-12-2001 Rwanda A     1-0 Eritrea
             [Theoneste Mshimiyamana 62]
14-12-2001 Somalia      0-0 Eritrea
15-12-2001 Rwanda A     0-0 Kenya

Group 2
 1.Tanzania             3  3  0  0  7- 2  9
 2.Burundi              3  2  0  1  6- 3  6
 3.Uganda               3  1  0  2 10- 4  3
 4.Djibouti             3  0  0  3  3-17  0

 9-12-2001 Uganda      10-1 Djibouti
             [Alex Isabirye 24, 36, 55, Naduli 26, own goal 57, Musubuga 78,
              Otika 75, Odawa 80, Nesitore 89, Kasule 90; Said]
 9-12-2001 Tanzania     2-1 Burundi
             [Yusuf Macho 24, Jumanne Tondolawere 30; Kubi Banga 56]
11-12-2001 Burundi      3-1 Djibouti
             [Lewis 40, Karimba 65, 75; Robleh 57]
11-12-2001 Tanzania     1-0 Uganda
             [Maulidi 56]
13-12-2001 Djibouti     1-4 Tanzania
             [Ismael 75; Kasonso 7, Gabriel 49, Nyagawa 52, Mwasansu 67]
14-12-2001 Uganda       0-2 Burundi
             [Kubi Banga 7, 12]

Group 3
 1.Ethiopia             2  1  1  0  6- 1  4
 2.Rwanda B             2  1  1  0  4- 1  4
 3.Zanzibar             2  0  0  2  0- 8  0

10-12-2001 Rwanda B     3-0 Zanzibar
13-12-2001 Ethiopia     5-0 Zanzibar
             [Yelma 15, Afework 35, Abay Yordanos, Fekadu, Mulu Bayou?]
15-12-2001 Rwanda B     1-1 Ethiopia
             [Jimmy Gatete 52; Mulu Bayou 35]

NB: top-2 from each group and 2 best 3rd placed teams progress to quarterfinals

Quarterfinals
17-12-2001 Kenya        1-0 Eritrea
             [Aguda 89]
17-12-2001 Tanzania     1-2 Rwanda B
             [Yusuf Macho 5; Witakenge 1, Kombi 56]  
18-12-2001 Rwanda A     3-2 Uganda
             [Theoneste Mshimiyamana 27, 65, Karekezi 29; Alex Isabirye 25, 47]
18-12-2001 Ethiopia     2-2 Burundi       [aet, 5-4 pen]
             [Abay Yordanos 30, Mulu Bayou 65; Jumanne Karimbi 82, Kubi Banga 87]

Semifinals
20-12-2001 Ethiopia     1-0 Rwanda A
             [Mulu Bayou 7]
20-12-2001 Kenya        3-1 Rwanda B
             [Maurice Sunguti 8, 71, Maruti 56; Mbusa 16]

Third Place Match
22-12-2001 Rwanda A     1-1 Rwanda B      [5-3 pen]

Final
22-12-2001 Ethiopia     2-1 Kenya
             [Abay Yordanos 8, Shenko Mamoalem 37; Mulama 67pen]

Tanzania, Nov-Dec, 2002

NB: Sudan 's suspension was lifted.  Kenya will send team
    without players playing abroad.
    Djibouti and Eritrea did not register 'due to the current
    re-organisation in their respective federations'.  Eritrea
    later entered anyway, causing Somalia to be switched from 
    group A to group B.

Group A (CCM Kirumba Stadium, Mwanza)
 1.Tanzania             4  2  2  0  5- 2  8
 2.Kenya                4  2  1  1  6- 3  7
 3.Eritrea              4  1  2  1  5- 7  5
 4.Sudan                4  1  1  2  4- 5  4
 5.Burundi              4  0  2  2  3- 6  2

30-11-2002 Tanzania     1-0 Kenya
             [Henry Morris 9]
 1-12-2002 Burundi      1-1 Eritrea
             [Makudi Juma 83; Yonna Sesemaye (1-1)]
 2-12-2002 Tanzania     1-1 Sudan
             [Salvatory Edward 80; Motaz Kabir 82]
 3-12-2002 Kenya        1-1 Burundi
             [Denis Oliech 45; Irambona Abdallah 75pen]
 4-12-2002 Eritrea      2-1 Sudan
             [Elias Dedesaye 14, 45; Faisal Agabishido 85]
 5-12-2002 Burundi      0-2 Tanzania
             [Athumani Machupa 4, 36]
 6-12-2002 Kenya        4-1 Eritrea  
             [John Baraza 59, 90, Denis Oliech 69, 82; Barnane Aregai 77]
 7-12-2002 Sudan        2-1 Burundi
             [Mamor Gomal 38, Khalid Mohammed 75; Selemani Msabah 22]
 8-12-2002 Eritrea      1-1 Tanzania
             [Dinyen Pasemaye 45; Ulimboka Mwakigwe 24]
 9-12-2002 Sudan        0-1 Kenya
             [Denis Oliech 75]

Group B (Sheikh Amri Abeid Memorial Stadium, Arusha)
 1.Uganda               4  4  0  0  9- 1 12
 2.Rwanda               4  3  0  1  4- 2  9
 3.Zanzibar             4  1  1  2  1- 3  4
 4.Somalia              4  1  0  3  1- 4  3
 5.Ethiopia             4  0  1  3  0- 5  1

30-11-2002 Rwanda       1-0 Zanzibar
             [Jimmy Gatete 12]
 1-12-2002 Somalia      0-2 Uganda
             [Geoffrey Sserunkuma 48, Abubaker Tabula 53]
 2-12-2002 Ethiopia     0-0 Zanzibar 
 3-12-2002 Somalia      0-1 Rwanda  
             [Olivier Karekezi 53]
 4-12-2002 Uganda       3-0 Ethiopia 
             [Anteneh Alamarew 17og, Hood Kaweesa 49, Geoffrey Sserunkuma 52]
 5-12-2002 Zanzibar     1-0 Somalia
             [Nassor Ali 39]
 6-12-2002 Uganda       2-1 Rwanda
             [Yusuf Kinene 3, Geoffrey Sserunkuma 43; Nestory Kizito 30og]
 7-12-2002 Ethiopia     0-1 Somalia
 8-12-2002 Zanzibar     0-2 Uganda  
             [Simeon Masaba 29, Abubakar Tabula 88]
 9-12-2002 Rwanda       1-0 Ethiopia  
             [Paul Nsengiyumva 85]    

Semifinals [Mwanza]

11-12-2002 Tanzania     3-0 Rwanda
             [Abdul Mtiro 44, Salvatory Edward 69, Athumani Machupa 83]
             [Tanzania: Juma Kaseja, Mecky Mexime, Alphonce Modest, Costa 
                Victor, Boniface Pawasa, Selemani Matola, Ulimboka Mwakigwe, 
                Salvatory Edward, Athumani Machupa, Emmanuel Gabriel (Zuberi 
                Katwila 74), Abdul Mtiro (Joseph Mwanakusha 69);
             Rwanda: Ishimana Claude, Makara Pappy, Habimana Kheri, Lita Mana
               (Mukerezi Marie 68), Eric Nshimiyamana (Muhayimana Theoneste 46),
               Jean-Paul Habyarimana, Kamanzi Elias, Sibomana Abdul, Witakenge
               Jeannot, Jimmy Gatete (Nkuzingowia Rama 75), Milly Hassan]

12-12-2002 Uganda       1-3 Kenya
             [Philip Obwin 33; Anthony Mathenge 17, Paul Oyuga 52,
              Robert Mambo 66]
             [Uganda: Abdi Salim, Philip Obwin, Nestory Kizito, Sam Mubiru, 
                E. ('Sam') Balyejusa, Waswa Bossa, Simeon Masaba, Hood Kaweesa
                (A. Kaaya), Yusuf Kinene, Philip Ssozi, Abubakar Tabula;
              Kenya: Victor Onyango, Daniel Agina, Adam Shaban, Phillip Opiyo,
                George Waweru, Anthony Mathenge, Walter Odede, Robert Mambo,
                Paul Oyuga (John Baraza), Edward Karanja, Francis Chinjili
                (Denis Oliech);
              red card: Yusuf Kinene (U) 24] 

Third Place Match
14-12-2002 Uganda       1-2 Rwanda   
             [Isaac Mulyanga; Abdul Sibomana, Aziz Baliwuza]

Final
14-12-2002 Tanzania     2-3 Kenya
             [Emmanuel Gabriel 28, Mecky Mexime 59pen; Paul Oyuga 30,
              John Baraza 70, Denis Oliech 72]
             [Kenya: Victor Onyango, Adam Shaban, Daniel Agina, George Waweru,
                Phillip Opiyo, Robert Mambo, Anthony Mathenge, Edward Karanja,
                Titus Mulama (Godfrey Osama), Francis Chinjili (Denis Oliech),
                Paul Oyuga (John Baraza)]

Topscorer: Denis Oliech (Kenya) 5 goals.

Sudan, Nov-Dec, 2003

NB: Burundi, Djibouti and Somalia withdrew before the draw, citing
    financial constraints.  Ethiopia (just before the start of the
    tournament) and Tanzania (after the start) later withdrew as well.

Group A (Khartum)
 1.Sudan                2  2  0  0  7- 0  6
 2.Rwanda               2  0  1  1  2- 5  1
 3.Zanzibar             2  0  1  1  2- 6  1
 -.Tanzania             withdrew

30-11-2003 Zanzibar     0-4 Sudan
             [Hitham Alrashid 10, 45, Badraldin Aldoud ca.50,
              Saleh Mohammed ca.90pen] 
 2-12-2003 Rwanda       2-2 Zanzibar
             [Olivier Kerekezi 40pen, 56; Abdallah Juma 55pen, 65]
 4-12-2003 Sudan        3-0 Rwanda
             [Hitham Alrashid 11, Alla Jebril 60, Anwar Onsa 87]

Group B (Kassala)
 1.Kenya                2  1  1  0  4- 3  4
 2.Uganda               2  1  1  0  3- 2  4
 3.Eritrea              2  0  0  2  3- 5  0
 -.Ethiopia             withdrew

30-11-2003 Uganda       2-1 Eritrea
             [Joseph Kabagambe 43, Henry Kabeta 60; Ghirmay Shinash 70]
 2-12-2003 Kenya        3-2 Eritrea
             [James Omondi 27, Anthony Mathenge 91, Titus Mulama 93;
              Tesfaldet Goitom 30, 48]
 4-12-2003 Uganda       1-1 Kenya
             [David Obua 47; Maurice Sunguti 93]

Semifinals (Khartum)
 8-12-2003 Sudan        0-0 Uganda        [aet, 3-4 pen]
             [penalties:
              Sudan: scored: Richard J, Alnasir Mohamed, Hitham Hassan;
                     missed: Gundi Numeiri, Hitham Alrashid, Omer Bhakhet;
              Uganda: scored: David Obua, Sam Mubiru, Asaan Bajope,
                              Joseph Kabagambe;
                      missed: Kasule Noah, Tabula Bakari]
 8-12-2003 Kenya        1-1 Rwanda        [aet, 3-4 pen]
             [James Omondi 44; Jean Lomami 30]
             [penalties:
              Kenya: scored: Mulinge Ndeto, James Omondi, Evans Nyabaro;
                     missed: Adan Shaban, Maurice Sunguti;
              Rwanda: scored: Eric Nishiyimana, Jean Lomami,
                              Bizimane Cane, Jimmy Gatete;
                      missed: Milly Hassan]

Third Place Match (Khartum)
10-12-2003 Kenya        2-1 Sudan
             [Maurice Sunguti 24, James Omondi 35; Almazir Muhamoud 30pen]

Final (Khartum)
10-12-2003 Uganda       2-0 Rwanda  
             [Zakaria Lubega 48, David Obua 54]
             [Uganda: H.Kalyesubula, A.Kaaya, A.Tabula, A.Mwesigwa,
                S.Mubiru, N.Kasule, T.Mawejje, A.Bajope, Z.Lubega
                (H.Kitagenda), D.Obua, N.Mutenza]

Ethiopia, December 2004

NB: tournament renamed Amoudi Senior Challenge Cup following sponsorship
    by Sheikh Mohamed Hussein Al Amoudi (also owner of St. George FC of
    Addis Abeba).

Eritrea and Djibouti withdrew.

Group A
 1.Ethiopia             4  3  1  0  7- 1 10
 2.Burundi              4  3  0  1  8- 4  9
 3.Rwanda               4  2  1  1 10- 6  7
 4.Zanzibar             4  1  0  3  7-11  3
 5.Tanzania             4  0  0  4  3-13  0

11-12-2004 Rwanda       4-2 Zanzibar
             [Jean Lomani 8, 28, 48, Olivier Karekezi 24; Abdella Juma 4,
              Jimmy Ndyizeye 88] 
11-12-2004 Ethiopia     2-1 Burundi
             [Sebsibe Shegere 20, Fikru Teffera 2-0; Jean Hakizimana 75pen]
13-12-2004 Zanzibar     4-2 Tanzania
             [Saud Abdella 6pen, Abdella Juma 29, 73, Twaha Mohamed 85;
              Mecky Mexime 23, Athumani Machupa (aka Mohamed Rajab) 32]
13-12-2004 Burundi      3-1 Rwanda
             [Jean Hakizimana 51pen, Saidi Ntibazonkizia 54,
              Aime Nzohabonayo 83; Jimmy Gatete 59]
15-12-2004 Tanzania     0-2 Burundi
             [Louis Kubis 46, 90]
15-12-2004 Rwanda       0-0 Ethiopia
17-12-2004 Burundi      2-1 Zanzibar
             [Claude Nahimana 43, Jean Hakizimana 78pen; Maulid Ibrahim 73]
17-12-2004 Ethiopia     2-0 Tanzania
             [Anteneh Alamirew 55, Tafesse Teffaye 90]
19-12-2004 Tanzania     1-5 Rwanda
             [?; Jean Lomamy (3), Olivier Karekezi, Abul Zibomana]
19-12-2004 Zanzibar     0-3 Ethiopia
             [Fikru Teffera 50, Ashenafi Girima 54, Hider Mensur 64]

Group B
 1.Sudan                3  2  1  0  8- 3  7
 2.Kenya                3  1  2  0  4- 3  5
 3.Uganda               3  1  1  1  4- 3  4
 4.Somalia              3  0  0  3  0- 7  0

12-12-2004 Uganda       2-0 Somalia
             [David Kalungi 30, 42]
12-12-2004 Kenya        2-2 Sudan
             [Sammy Simiyu 37, John Baraza 73; Mustafa Ali 45pen,  
              Haytham Kamal 79]
14-12-2004 Sudan        2-1 Uganda
             [Haytham Kamal 3, Rashid Haytamel 75; Andrew Mwesinga 82]
14-12-2004 Somalia      0-1 Kenya
             [John Baraza 7]
18-12-2004 Sudan        4-0 Somalia
             [Haitham Mustafa 47, Abdel Hameedama 63, Haytham Kamal 69,
              Mohamed Omer Adam 4-0]
18-12-2004 Kenya        1-1 Uganda
             [Mike Mururi 20; Dennis Obua 77pen]

Semifinals
22-12-2004 Ethiopia     2-2 Kenya         [aet, 5-4 pen]
             [Anteneh Alamerew 24, Tafesse Tesfaye 58; Mike Mururi 66,
              Mike Baraza 85]
22-12-2004 Sudan        1-2 Burundi
             [Mustafa Haitham 54pen; Said Ntabazankiza 22, Kubi Lewis 75]

Third Place Match
24-12-2004 Kenya        1-2 Sudan
             [John Baraza 82; Haytham Kamal 30, 60]

Final
25-12-2004 Ethiopia     3-0 Burundi
             [Andualem Niguse 25, Tafesse Tesfaye 32, Anteneh Alamirew 49]

Squad list Ethiopia:
GK: Sadat Jemal (Mechal), Deyas Adugna (St. George), Mesfin Negash (Banks);
DF: Samuel Degefe (St. George), Adane Girma (Awasa), Daniel Teklu (Coffee),
    Zewdu Bekele (Banks), Tamrat Abebe (Mebrat), Degu Debebe (St. George), 
    Samson Mulugeta (St. George);
MF: Mesfin Asefa (Mebrat), Ashenafi Girma (Coffee), Haider Mensur (St. George), 
    Behailu Demeke (Awasa), Mulugeta Mihret (Awasa), Anteneh Alamirew (Mechal), 
    Dawit Mebratu (St. George), Debrom Hagos (St. George),
    Ibrahim Husen (Coffee), Amanuel Gidey (Trans), Sebsibe Shegere (Nyala); 
FW: Tafesse Tesfaye (Mebrat), Getahun Ashamo (Awasa),
    Andualem Niguse (St. George), Fikru Tefera (St. George). 

Squad list Kenya:
GK: Victor Onyango (Tusker), Francis Onyiso (Ulinzi);
DF: Edwin Mkenya (Tusker), Zablon Amanaka (Kenya Pipeline),
    Pascal Ochieng (Re-Union), Hussein Mohammed (Ulinzi),
    Mulinge Munandi (Tusker), Abdilahi Adam (Dubai Bank),  
    Athony Mathenge (Thika);
MF: Mc Donald Mariga (Tusker), Ali Breik (Dubai Bank), Tom Juma,
    Mike Baraza (Ulinzi), Mike Mururi (Chemelil) Sammy Simiyu (Ulinzi);
FW: John Baraza (Chemelil), Kevin Opiyo, Mark Sirengo/James Omondi;
TR: Twahir Muhiddin. 

Squad list Tanzania:
Boniface Pawasa, Juma Kaseja, Meck Mexime, Shaaban Kisiga, Athuman Machupa, 
Christopher Alex, Said Sued, Ahmed Haidery, Nurdin Bakari, Jumanne Ramadhani 
Athuman Idd, Ally Miluno, Juma Jabu, Julius Mrope, Nizar Khalfan, Omari Matuta,
Patrick Mangunguru, Hassan Bwaza, Ulimboka Mwakingwe, Victor Costa;
TR: John Simkoko

Squad list Zanzibar:
GK: Mbarouk Seleman (Mlandege), Frank Ramadhani (Moro United),
    Salim Ali (KMKM);
DF: Sharif Ali (Jamhuri), Rajabu Khamisi (JKU), Sudi Abdallah (Simba),
    Kombo Sukari (Sharp Boys), Kassim Issa (Mtibwa Sugar),
    Mwinyi Ali (Police), Hussein Omar (Jamhuri), Malale Hamsini (JKU),
    Salum Mohamed Malinzi (Police), Said Yussuf, Aggey Mori (Mafunzo),
    Khamis Ibrahim Kapenta (KMKM);
MF: Juma Mgunda (Mlandege), Masoud Bwengo (Mafunzo), Abdul Kassim (Mtibwa),
    Amir Said (Kazimkazi), Twaha Mohamed, Hassan Ramadhani (KMKM),
    Mohamed Salum (Kizimbani), Hamad Othman, Lambert Kaigwa (Jamhuri);
FW: Omari Nassoro (Kipanga), Abdi Omar Chifu (Malindi);
    Maulid Ibrahim Kapenta (KMKM), Mohamed Golo (Miembeni),
    Salum Kusi (Mlandege), Khamis Sufian (Police);
TR: Hafidh Badru.

Rwanda, November-December 2005

Kenya disqualified for failure to pay fees to CECAFA.
All matches at Stade Amahoro, Kigali.

Group A
 1.Zanzibar             4  3  1  0  7- 2 10
 2.Rwanda               4  3  0  1  8- 4  9
 3.Tanzania             4  2  1  1  5- 5  7
 4.Burundi              4  0  1  3  2- 6  1
 5.Eritrea              4  0  1  3  2- 7  1

26-11-2005 Rwanda       0-1 Zanzibar
             [Malik Joseph 12]
28-11-2005 Eritrea      0-3 Zanzibar
28-11-2005 Burundi      1-2 Tanzania
30-11-2005 Burundi      1-2 Zanzibar
             [Ndahimana Claude 61; Abdalah Juma 17, Salam Ussi 72]
30-11-2005 Eritrea      2-3 Rwanda
             [Suleiman Muhamoul (2); Jimmy Gatete, Jean Lomani (2)]
 2-12-2005 Tanzania     1-1 Zanzibar
 2-12-2005 Burundi      0-0 Eritrea
 4-12-2005 Eritrea      0-1 Tanzania
             [Nurdin Bakari 38]
 4-12-2005 Burundi      0-2 Rwanda
 6-12-2005 Rwanda       3-1 Tanzania
             [Jean Lomani (2), Jimmy Gatete; Sammy Kessy]

Group B
 1.Uganda               4  3  1  0 16- 1 10
 2.Ethiopia             4  3  1  0 12- 2 10
 3.Sudan                4  2  0  2  7-12  6
 4.Somalia              4  1  0  3  6-10  3
 5.Djibouti             4  0  0  4  2-18  0

27-11-2005 Djibouti     1-2 Somalia
             [Abdoul Rahman Okishi; Abdul Hakim, Mahmoud Sharki]
27-11-2005 Ethiopia     0-0 Uganda
29-11-2005 Somalia      1-4 Sudan
             [Mohamed Sheikh; Eldod Badreldin (2), Faisal Agab, Haitham Kamal]
30-11-2005 Djibouti     1-6 Uganda
             [Mahmoud Mohammed (or Abdirahman Okieh?); Simeon Masaba 12pen,
              Stephen Nsereko (2), Geoffrey Sserunkuma, Tony Mawejje,
              Ronald Muganga]
 1-12-2005 Ethiopia     3-1 Sudan
             [Sebsebe Sheegere (3); Badr-Aldeen Galag]
 1-12-2005 Somalia      0-7 Uganda
             [Geoffrey Massa (2), Steven Nsereko, Hassan Mubiru,
              Vincent Kayizzi (2), Morely Byekwaso]
 3-12-2005 Djibouti     0-6 Ethiopia
             [Dawit Mebrati 12, Sebsebe Sheegere 40, Negame Andrew Atten,
              Fikku Sesela 68, Tabyos Pegpathen 86, Ashemath Pirman 87]
 3-12-2005 Sudan        0-3 Uganda
             [Geoffrey Massa 16, Geoffrey Sserunkuma, Hassan Mubiru]
 5-12-2005 Ethiopia     3-1 Somalia
 5-12-2005 Djibouti     0-4 Sudan 
             [Haytam Kamal Tambel, Faisal Al Ajab, Yousif Alaa, Ahmed Eldin]

Semifinals
 8-12-2005 Zanzibar     0-4 Ethiopia
             [Ashenape Girma 14, Fikru Teferrah 46, 48, 82]
 8-12-2005 Uganda       0-1 Rwanda        [aet]
             [Olivier Karekezi 115]

Third Place Match
10-12-2005 Zanzibar     0-0 Uganda        [5-4 pen]
             [penalties:
              Zanzibar: scored: Mwinyi Ali, Masoud Ali, Ahmed Ali,
                                Kassim Issa, Abdallah Soud;
              Uganda: scored: Geofrey Sserenkuma, Stephen Nsereko,
                              Ronald Mugaga, Richard Malinga;
                      missed: Molly Kyekwaso]

Final [ref: Babikewr Sharif (Sudan)]
10-12-2005 Ethiopia     1-0 Rwanda
             [Andaualem Negame 59]
             [red card: Andaualem Negame 88]

Ethiopia, November-December 2006

All matches in Addis Abeba

NB: bottom team of each group eliminated;
    Kenya are suspended by FIFA; Eritrea do not enter;
    Malawi and Zambia (both COSAFA) were invited

Group A
 1.Tanzania             3  3  0  0  7- 2  9
 2.Ethiopia             3  2  0  1  6- 2  6
 3.Malawi               3  1  0  2  4- 3  3
 4.Djibouti             3  0  0  3  0-10  0

25-11-2006 Ethiopia     1-2 Tanzania
             [Biniam Assefa 24; Amir Maftah 40, Bantu Admin 60]
26-11-2006 Djibouti     0-3 Malawi 
             [Peter Wadabwa 6, Noel Mkandawire 52, Heston Munthali 82]
28-11-2006 Tanzania     2-1 Malawi
             [Danny Mrwanda 5, Bantu Admin 90+; Peter Wadabwa 15]
28-11-2006 Ethiopia     4-0 Djibouti
             [Dawit Mebratu 26pen, Taressa Tesfaye 46, Behaylu Demeke 56pen,
              Buzuneh Wroku 63]
 1-12-2006 Ethiopia     1-0 Malawi
             [Dawit Mebratu 42]
 1-12-2006 Tanzania     3-0 Djibouti
             [Mrisho Ngassa 8, Hussein Sued 45+, Jerrison 'Gerry' Tegete 58]

Group B
 1.Burundi              2  1  1  0  3- 2  4
 2.Zambia               2  1  0  1  6- 3  3
 3.Zanzibar             2  0  1  1  0- 4  1

26-11-2006 Burundi      3-2 Zambia 
             [Allan Ndizeye 8, Aim้ Nzohabonayo 17, Sleman Ngikumana 46;
              Rainford Kalaba 67, Dube Phiri 88]
29-11-2006 Burundi      0-0 Zanzibar
 2-12-2006 Zambia       4-0 Zanzibar
             [Adubelo 'Dube' Phiri 34, 36, Felix Katongo 68,
              Rainford Kalaba 74]

Group C
 1.Uganda               3  3  0  0  5- 1  9
 2.Sudan                3  1  1  1  4- 2  4
 3.Rwanda               3  1  1  1  3- 1  4
 4.Somalia              3  0  0  3  0- 8  0

27-11-2006 Somalia      0-3 Rwanda 
             [Yusuf Kayihuwa 16, Robert Ujenza, Haruna Nionzima 87]
27-11-2006 Uganda       2-1 Sudan
             [Geoffrey Sserunkuma 77, Simon Masaba 87pen; Ahmed Mugahid 45]
30-11-2006 Rwanda       0-1 Uganda
             [Geoffrey Sserunkuma 60]
30-11-2006 Sudan        3-0 Somalia
             [Natali Gemi 15, 78, Zakariah Abdi Zuhar 68]
 3-12-2006 Rwanda       0-0 Sudan
 3-12-2006 Uganda       2-0 Somalia
             [Daniel Wangaluka 11, Alimasi Kadogo 17]

Quarterfinals
 5-12-2006 Tanzania     1-2 Rwanda
             [Jerry Tegete 31; Robert Ujeneza 44, Jeannot Witakenge 55pen]
 5-12-2006 Ethiopia     0-1 Zambia
             [Jonas Sakuwaha 87]
             [on Dec 6, a CECAFA emergency committee consisting of Dennis 
              Obua (Uganda, chair), Ashebir W'Giorgis (Ethiopia(!)), Ahmed 
              Maazal (Sudan) and Ali Ferej (Zanzibar, match commissioner)
              took the remarkable decision that the match should be replayed
              because referee Issa Kagabi (Rwanda) supposedly had whistled
              the end of the match prematurely; Zambia announced they would
              refuse to play Ethiopia again; CECAFA secretary general,
              Nicholas Musonye, not present at the emergency committee
              meeting, described it as a decision taken by 'old farts',
              ruled out any replay and said he'd cancel the entire tournament
              should it go ahead; the Ethiopian FA declined to have the
              match replayed and withdrew officially from the tournament]
 6-12-2006 Uganda       0-0 Malawi        [aet, 4-2 pen]
             [penalties:
                Simon Masaba             1-0, Moses Chavula (wide)    1-0;
                Daniel Wangaluka         2-0, Heston Munthali (saved) 2-0;
                Johnson Bangoole (saved) 2-0, Foster Namwera          2-1;
                Richard Malinga          3-1, Elvis Kafoteka          3-2;
                Geoffrey Sserunkuma      4-2]
 6-12-2006 Burundi      0-1 Sudan         [aet]
             [Ritsard Jaftine 94pen]

Semifinals
 8-12-2006 Rwanda       0-1 Zambia
             [Ignatius Lwipa 24]
 8-12-2006 Uganda       2-2 Sudan         [aet, 5-6 pen]
             [Vincent Kayizzi 16, Geoffrey Sserenkuma 2-2;
              Eldor Badreldin 1, Yousuf Aladin 63]

Third Place Match
10-12-2006 Rwanda       0-0 Uganda        [4-2 pen]

Final
10-12-2006 Zambia       0-0 Sudan         [aet, 11-10 pen]

NB: Sudan awarded the trophy, as Zambia entered as guest team

Malawi squad:
    Semion Kapuza, Trust Lunda, Terence Kandoje, Allan Kamanga, Moses Chavula,
    Elvis Kafoteka, Wisdom Ndhlovu, James Sangala, Petros Mwalweni,
    Maupo Msowoya, Foster Namwera, Emmanuel Chipatala, Lawrence Majawa,
    James Chilapondwa, Joseph Kamwendo, Dave Banda, Noel Mkandawire,
    Heston Munthali, Peter Wadabwa, Joel Chipofya, Aggrey Kanyenda;
Coach: Kinnah Phiri

Tanzania squad:
GK: Juma Kaseja (Simba), Sudi Slim (aka Sued Suleiman?) (Mtibwa);
DF: Saidi Morad (Ashanti), Idrissa Rajabu (Moro United), Yasini Juma
    (Pangolini), Dickson Daudi (Mtibwa), Juma Rajabu (Kagera), Erasto
    Nyoni (Burundi);
MF: Adam Matunga (AFC), Hussein Sued (Ashanti), Meck Michael (Under-17),
    Amir Maftah (Mtibwa), Bantu Admin (Polisi Dodoma), Mrisho Ngassa
    (Kagera Sugar), Kigi Mkasi (Rolling Stone);
FW: Danny Mrwanda (Simba), Jerrison Tegete (Makongo), Gasper Simon
    (Ruvu Shooting); later also Jaffear Mhoza and Ramalila Fungwe may
    have been added;
Coach: John Simkoko (Polisi Moro)
NB: none of the players belongs to the regular first team squad, and
    Marcio Maximo (originally announced coach) is not travelling either;
    Tanzania play under the moniker 'Kilimanjaro Stars', in contrast to
    the nickname of their official national side, 'Taifa Stars'

Uganda squad:
GK: Hannington Kalyesubula, Hamza Muwonge;
DF: Simon Masaba, Lawrence Ssegawa, Richard Malinga, Shaka Okello,
    Tom Ssimwogerere;
MF: Hassan Wasswa, Robert Kimuli, Noah Babadi Kasule, Johnson Bagoole,
    Daniel Wagaluka, Vincent Kayizzi, Emma Balyejusa, Alimasi Kadogo;
FW: Augustine Nsumba, Hassan Mubiru, Anthony Bongole, Geoffrey Sserunkuma,
    Tony Odur;
Coach: Laszlo Csaba

Zambia squad:
GK: George Kolala (Zanaco), Rabson Mucheleng'anga (Power Dynamos);
DD: Hijani Himoonde (Lusaka Dynamos), Kunda Mushota (Zesco United),
    Perry Mubanga, Mark Sinyangwe (both Power Dynamos), Joseph Musonda,
    Kennedy Nkethani (both Zanaco);
MF: Siloni Jere, Clive Sichondwe (both Kabwe Warriors), Rainford Kalaba
    (Zesco United), Brian Lubaba (Red Arrows), Felix Katongo, Noel Mwandila 
    (both Green Buffaloes);
FW: Ignatius Lwipa (Zanaco), Felix Nsunzu Jnr (Konkola Blades), Dube Phiri
    (Red Arrows), Jonas Sakuwaha (Zesco United), Given Singuluma (National
    Assembly FC);
Coach: Patrick Phiri

Zanzibar squad (provisional)
GK: Farouk Ramadhan (Moro United), Salum Ali Salum (KMKM), Said Nassoro
    Kawambwa (Polisi), Tahir Ahmada (Malindi);
DF: Aggrey Morris (Mafunzo), Salmin Mohamed (Polisi), Hamis Ibrahim (KMKM),
    Said Yusuph Said (Mafunzo), Hamad Mzee (Kizimbani), Nadir Haroub (Yanga);
MF: Soud Abdallah, Ali Abdallah (Simba), Mwinyi Ali Salum (Polisi), Atif
    Abdallah, Twaha Mohamed Ali (Mafunzo), Nasoro Masoud Salum (Miembeni),
    Abdi Kassim Babi, Kassim Issa (Mtibwa Sugar), Masoud Ali Mohamed, Rajab
    Hamis Shaaban (JKU);
FW: Abdallah Juma (Mtibwa Sugar), Maulid Ibrahim Kapenta (KMKM), Mohamed
    Salum (Simba), Sadick Habib (Mwache Halale), Abdallah Omari (Kizimbani),
    Seif Saleh (Umeme)

Tanzania, November-December 2007

GTV Cecafa Challenge Cup

Group C matches in Arusha; all other matches in Dar es Salaam

NB: bottom team of each group eliminated

Group A
 1.Burundi              3  2  1  0  4- 0  7
 2.Tanzania             3  2  1  0  3- 1  7
 3.Kenya                3  1  0  2  3- 3  3
 4.Somalia              3  0  0  3  0- 6  0

 8-12-2007 Tanzania     2-1 Kenya
             [Nizar Khalifan 20pen, Danny Mrwanda 89; Allan Wanga 45+2pen]
10-12-2007 Somalia      0-3 Burundi
             [Aim้ Nzohabonayo 18, Suleiman Ndikumana 77, 82]
12-12-2007 Kenya        0-1 Burundi
             [Henry Mbazumutima 33]
12-12-2007 Tanzania     1-0 Somalia
             [Michael Chuma 56]
14-12-2007 Kenya        2-0 Somalia
             [John Mwangi 45, Allan Wanga 55]
15-12-2007 Tanzania     0-0 Burundi

Group B
 1.Uganda               3  2  0  1 11- 3  6
 2.Rwanda               3  2  0  1 11- 3  6
 3.Eritrea              3  2  0  1  7- 6  6
 4.Djibouti             3  0  0  3  2-19  0

 9-12-2007 Uganda       7-0 Djibouti
             [Hamis Kitagenda 18, 20, 37, Dan Wagaluka 40,
              Ronald Muganga 45, Tonny Odur 62, Vincent Kayizi 85]
 9-12-2007 Rwanda       2-1 Eritrea
             [Haruna Niyonzima 6, Labama Kamana Bokota 40; Berhane Aregay 38]
11-12-2007 Djibouti     2-3 Eritrea
             [Ahmed Dahel 45, Mohammed Kader 84 (also credited as
              Faysal Abdi 76); Berhane Aregay 6, Yedkachew Shimangus 42,
              Binam Fissehaye 68 (also credited as Yonatan Quiton 72)]
11-12-2007 Rwanda       0-2 Uganda
             [Simeon Masaba 70, Assani Bajope 86]
13-12-2007 Djibouti     0-9 Rwanda
             [Olivier Karekezi 17, 84, Fausal Abdi 25og,
              Labama Kamana Bokota 36, 42, 77, Roger Tuyisenge 47,
              Elias Uzamukunda 54, Hegman Ngoma 62]
14-12-2007 Eritrea      3-2 Uganda
             [Elmon Yeamekibron (2, 1 pen), Samuel Ghebrehine;
              Ronald Muganga, Dan Wagaluka (pen)]

Group C [in Arusha]
 1.Zanzibar             2  1  1  0  5- 3  4
 2.Sudan                2  0  2  0  2- 2  2
 3.Ethiopia             2  0  1  1  1- 3  1

10-12-2007 Sudan        2-2 Zanzibar
             [Abdelhamid Amerria 54, 74; Ahmed (Ally) Mkweche 68,
              Abdallah Juma 82]
13-12-2007 Zanzibar     3-1 Ethiopia  
             [Nassor Masoud 18, Abdi Kassim 64, Ahmed Ali 75; ?]
15-12-2007 Ethiopia     0-0 Sudan
 
Quarterfinals
17-12-2007 Burundi      2-1 Eritrea
             [Henry Mbazumulimu 69, Aim้ Nzohabonayo 81; Berhane Aregaye 20]
17-12-2007 Sudan        2-1 Tanzania
             [Abdelhamid Amerria 9, 79; Danny Mrwanda 25]
18-12-2007 Uganda       1-1 Kenya         [4-2 pen]
             [Caesar Okuti 23; Allan Wanga 77]
             [penalties:
              Uganda: scored: Simeon Masaba, Dan Wagaluka, Godfrey Katerega,
                              Caesar Okuti;
                      missed: Philip Ssozi;
              Kenya: scored: John Njoroge, Kevin Ochieng;
                     missed: Allan Wanga, Monday Osborne]
18-12-2007 Zanzibar     0-0 Rwanda        [4-5 pen]
             [penalties:
              Rwanda: scored: Ismail Nshutinamagara, Manfred Kizito, Elias
                              Ntaganda, Olivier Karekezi, Mutesa Mafisango;
              Zanzibar: scored: Abdullah Juma, Hussein Rashid, Khamis Meha, 
                                Ahmed Ali;
                        missed: Abdi Kassim]

NB: no extra time played in quarterfinals (but extra time is to be played 
    in semifinals and final)

Semifinals
19-12-2007 Burundi      1-2 Sudan
             [Claude Nahimana 12; Salfedin Al Idris 2, Abdelhamid Amerria 45]
20-12-2007 Uganda       0-1 Rwanda        [aet]
             [Roger Tuyisenge 118 (also credited as Andy Mwesigwa 118og)]

Third Place Match
22-12-2007 Burundi      0-2 Uganda
             [Hamis Kitagenda 60, 89]

Final
22-12-2007 Sudan        2-2 Rwanda        [aet, 4-2 pen]
             [Abdelhamid Amerria 24, Modarther Eltaab 46; Haruna Niyonzima 48,
              Abedi Mulenda 59]

Topscorers:
 6 Abdelhamid Amerria (Sudan)
 5 Hamis Kitagenda (Uganda)

Rwanda squad:
GK: Eric Ndayiragije (Atraco), Ndoli Jean Claude (APR);
DF: Ismail Nshutinamagara (Atraco), Bonaventure Hategikimana (Rayon),
    Aloua Gaseruka (APR), Aimable Rucogoza (Rayon), Mbuyu Twite (APR),
    Donatien Tuyisenge (Atraco), Olivier Uwingabire (Rayon),
    Elias Ntaganda (APR);
MF: Patrick Mafisango (Atraco), Manfred Kizito (Atraco), 
    Jean Baptiste Mugiraneza (APR), Haruna Niyonzima (APR), Hegman Ngoma (APR),
    Arafat Serugendo (Mukura);
FW: Labama Bokota (Rayon), Abedi Mulenda (Atraco), Roger Tuyisenge (Rayon),
    Elias Uzamukunda (APR).

Tanzania squad:
    Ali Mustapha, Shaban Dihile, Meshack Abel, Salum Sued, Amir Maftah,
    Henry Joseph, Shaban Nditi, Misango Magae, Nizar Khalfan, Danny Mrwanda,
    Michael Chuma, Erasto Nyoni, Salvatory Ntebe, Bakari Omari,
    Stephano Mwasika, Castory Mumbara, Said Sued, John Kanakamfumu,
    Uhuru Selemani, Vincent Barnabas. 

Uganda squad:
GK: Hannington Kalyesubula (St George, Ethiopia), Hamzah Muwonge (Bunamwaya);
DF: Andy Mwesigwa (IBV, Iceland), Godfrey Kateregga (Atraco, Rwanda),
    Simeon Masaba (Police), Peter Makanga (Bunamwaya), Musa Docca (URA);
MF: Noah Kasule (Banants, Armenia), Assan Bajope (St George, Ethiopia),
    Patrick Ochan (St George, Ethiopia), Sam Mubiru (URA), Dan Wagaluka (URA),
    Vincent Kayizzi (KCC), Johnson Bagoole (URA), Owen Kasule (KCC),
    Ronald Muganga (Bunamwaya);
FW: Mike Sserumaga (Denmark), Samson Ceasar Okiti (Ediofe Hills),
    Tonny Mawejje (Police), Hamis Kitagenda (KCC), Tonny Odor (Bunamwaya).

Zanzibar squad:
    Farook Ramadhani, Salum Ali, Sudi Abdallah, Nadir Haroub, Aggrey Morris,
    Salumina Muhammed, Abdi Kassim, Abdallah Juma, Nassor Masudi,
    Multarah Kibamba, Awali Juma, Ali Athuman, Ahmed Mkweche, Mohamed Salum,
    Amir Amry, Said Kuuzu, Hussein Rashidi, Abrahaman Athuman, Hamis Mcha

Uganda, December 2008-January 2009

NB: originally scheduled for Nov 8-22 in Kampala; postponed to
    January 2009 because some of the competing countries were 
    yet to meet conditions set by GTV, the main sponsors;
    Eritrea withdrew shortly before the tournament and were
    replaced by Zambia who enter their squad preparing for the
    2009 African Nations Championship in Ivory Coast (so not
    their full team).

Group A (at Nelson Mandela Stadium, Namboole, Kampala)
 1.Uganda               4  3  1  0 10- 1 10
 2.Tanzania             4  2  0  2  5- 4  6
 3.Rwanda               4  2  0  2  6- 6  6
 4.Zanzibar             4  1  1  2  3- 5  4
 5.Somalia              4  1  0  3  1- 9  3

 1- 1-2009 Zanzibar     2-0 Somalia
             [Aggrey Morris 23, 89pen]
 1- 1-2009 Uganda       4-0 Rwanda
             [Tony Mawejje 59, Simeon Masaba 67pen,
              Brian Umony 85, Stephen Bengo 87]
 3- 1-2009 Somalia      1-0 Tanzania
             [Abshir Ciss้ 14]
 3- 1-2009 Uganda       0-0 Zanzibar
 5- 1-2009 Rwanda       3-0 Somalia
             [Eric Gasana 20, 40, Bokota Labama 86]
 5- 1-2009 Tanzania     2-1 Zanzibar
             [Danny Mrwanda 13, Athumani Iddi 78; Nadir Haroub 21]
 7- 1-2009 Rwanda       0-2 Tanzania
             [Mrisho Ngassa 8, Athumani Iddi 37]
 7- 1-2009 Somalia      0-4 Uganda
             [Tony Mawejje 31, 64, Owen Kasule 38, Geoffrey Massa 75]
 9- 1-2009 Zanzibar     0-3 Rwanda
             [Jean Lomami 12, Hakiri Mabula 17, Eric Gasana 39]
 9- 1-2009 Tanzania     1-2 Uganda
             [Salum Swedi 47pen; Brian Umony 11, Stephen Bengo 27]

Group B (at Kyabazinga Stadium, Bugembe, Jinja)
 1.Kenya                4  2  2  0  6- 1  8
 2.Burundi              4  2  1  1  6- 2  7
 3.Zambia               4  1  2  1  4- 3  5
 4.Sudan                4  1  2  1  3- 2  5
 5.Djibouti             4  0  1  3  2-13  1

NB: final two group matches were moved to Nakivubo Stadium due to
    the poor state of the pitch in Jinja

31-12-2008 Zambia       3-0 Djibouti
             [Given Singuluma 25, 38, Jonas Sakuwaha 44]
31-12-2008 Sudan        0-0 Kenya
 2- 1-2009 Djibouti     0-4 Burundi
             [Eric Gatoto (2), Claude Mahimana (2)]
 2- 1-2009 Kenya        0-0 Zambia
 4- 1-2009 Djibouti     1-1 Sudan
             [Ahmed Baheer 53; Eltahib Elmahi 16]
 4- 1-2009 Zambia       1-1 Burundi
             [Roger Kola 60; Claude Nahimana 90+]
 6- 1-2009 Kenya        5-1 Djibouti
             [Francis Ouma 4, 29, 90+3, Joseph Shikokoti 57,
              George Owino 90+2; Daher Ahmed 59]
 6- 1-2009 Burundi      1-0 Sudan
             [Eric Gatoto 8]
 8- 1-2009 Sudan        2-0 Zambia        [at Nakivubo Stadium, Kampala]
             [Abdelhamid Amarria 33, Eltahib Elmahi 61]
 8- 1-2009 Burundi      0-1 Kenya         [at Nakivubo Stadium, Kampala]
             [Osborne Monday 60pen]

Semifinals (at Nakivubo Stadium, Kampala)
11- 1-2009 Kenya        2-1 Tanzania
             [Francis Ouma 19, Mike Baraza 21; Danny Mrwanda 80]
11- 1-2009 Uganda       5-0 Burundi
             [Brian Umony 31, 83, Andrew Mwesigwa 44,
              Stephen Bengo 47, Geoffrey Massa 62]

Third Place Match (at Nelson Mandela Stadium, Namboole, Kampala)
13- 1-2009 Tanzania     3-2 Burundi
             [Mrisho Ngassa 3, Jerson Tegete 70, Danny Mrwanda 75;
              Abdallah Ilambona 5pen, Jafari Jumapili 41]

Final (at Nelson Mandela Stadium, Namboole, Kampala)
13- 1-2009 Uganda       1-0 Kenya
             [Brian Umony 16]

Topscorers:
 5 Brian Umony (Uganda)
 4 Francis Ouma (Kenya)

Kenya, November-December 2009

NB: Sudan did not enter.  Zambia and Zimbabwe were invited.

Group A (in Nairobi)
 1.Zambia               3  3  0  0  9- 0  9
 2.Kenya                3  2  0  1  4- 2  6
 3.Ethiopia             3  1  0  2  5- 3  3
 4.Djibouti             3  0  0  3  0-13  0

28-11-2009 Kenya        0-2 Zambia
             [James Chamanga 88, Sunzu Stopilla 90]
30-11-2009 Djibouti     0–5 Ethiopia
             [Ayenew Aklilu 49, Aden Girma 53,
              Tafese Tesfaye 55, Umed Ukuri 70, 89]
 2-12-2009 Kenya        2–0 Djibouti
             [George Odhiambo 23, Allan Wanga 44]
 2-12-2009 Ethiopia     0–1 Zambia
             [James Chamanga 30]
 4-12-2009 Zambia       6–0 Djibouti
             [Kennedy Chola 4, 49, 89, Felix Sunzu 33,
              Kebby Hachipaka 65, Charles Siyangwa 74]
 5-12-2009 Kenya        2-0 Ethiopia 
             [John Barasa 1, Allan Wanga 46]

Group B (in Nairobi)
 1.Rwanda               3  3  0  0  4- 1  9
 2.Eritrea              3  1  1  1  4- 3  4
 3.Zimbabwe             3  1  1  1  2- 1  4
 4.Somalia              3  0  0  3  1- 6  0

29-11-2009 Somalia      0–1 Rwanda
             [Badri Mwalimu 4og]
 1-12-2009 Zimbabwe     0–0 Eritrea
 3-12-2009 Eritrea      1–2 Rwanda
             [Yosief Tzerezghi 83; Yusuf Ndayishimiye 20,
              Ermias Wolday 45og]
 3-12-2009 Somalia      0–2 Zimbabwe
             [Tapiwa Mangezi 30, Guthrie Zhokinyi 46]
 5-12-2009 Eritrea      3–1 Somalia
             [Isaias Andberhian 25pen, Filmon Tseqay 27,
              Yassin Ali Egal 60og; Mohamed Hassan 70]
 5-12-2009 Zimbabwe     0–1 Rwanda
             [Yusuf Ndayashimiye 20]

Group C (in Mumias)
 1.Uganda               3  2  1  0  4- 0  7
 2.Tanzania             3  2  0  1  2- 2  6
 3.Zanzibar             3  1  1  1  4- 1  4
 4.Burundi              3  0  0  3  0- 7  0

29-11-2009 Zanzibar     4–0 Burundi
             [Aggrey Morris 16, Hakizimana Hassan 18og,
              Suleiman Kassim 25, Mbazumutima Henry 67og]
29-11-2009 Tanzania     0–2 Uganda
              [Owen Kasule 3, Mike Sserumanga 88]
 1-12-2009 Tanzania     1–0 Zanzibar
             [Mrisho Ngasa 18]
 2-12-2009 Burundi      0–2 Uganda
             [Geoffrey Massa 13, Dan Wagaluka 67]
 4-12-2009 Burundi      0–1 Tanzania
             [Mrisho Ngasa 49]
 5-12-2009 Zanzibar     0–0 Uganda

NB: Ethiopia eliminated as worst 3rd place team

Quarterfinals (in Nairobi)
 7-12-2009 Zambia       0-0 Zanzibar      [3-4 pen (no extra time)]
 7-12-2009 Uganda       1-0 Kenya
             [Robert Ssentongo 64]
 8-12-2009 Tanzania     4-0 Eritrea
             [John Bocco 61, Mrisho Ngasa 64, 77, 84]
 8-12-2009 Rwanda       4-1 Zimbabwe
             [Yusuf Ndayashimiye 30, Tumaine Ndamuhanga 67, 76, 
              Haruna Niyonzima 90; Lionel Mtizwa 8]

Semifinals (in Nairobi)
 9-12-2009 Uganda       2-1 Zanzibar
             [Stephen Bengo 2, Adbulahim Homoud 12og;
              Abdulla Abdulghani 75]
10-12-2009 Tanzania     1-2 Rwanda
             [Hassan Mussa Mgosi 78; Yusuf Ndayashimiye 68,
              Mutesa Mafisango 77]

Third Place Match (Nyayo Stadium, Nairobi)
13-12-2009 Tanzania     0-1 Zanzibar
             [Abdi Kassim 69]

Final (Nyayo Stadium, Nairobi)
13-12-2009 Uganda       2-0 Rwanda
             [Dan Wagaluka 42, Emmanuel Okwi 73]
             [Uganda: 19.Hamza Muwonge; 2.Godffrey Walusimbi, 5.Joseph Owino,
                6.Tony Mawejje, 10.Stephen Bengo, 11.Geoffrey Maasa 
                (9.Robert Sentongo 61), 13.Dan Wagaluka, 14.Andy Mwesigwa,
                17.Simon Maasa, 18.Owen Kasule, 20.Patrick Ochan
                (15.Emmanuel Okwi 71); unused subs: 1.Godfrey Wakabu,
                4.Musa Doka, 8.Mike Serumaga, 16.Peter Seyyongo, 
                7.Simon Serunkuma; coach: Bob Williamson (Scotland);
              Rwanda: 1.Jean-Luc Ndayishimiye; 3.Mow Kalisa, Donattienne,
                5.Amaan Uwirimana, 6.Mutesa Mafisango, 7.Baptiste Mugiraneza,
                8.Haruna Niyonzima, 9.Abdoulkari Gashuki (19.Amin Muezirwa 33),
                10.Djamar Mwiseneza, 14.Yusuf Ndayishime, 16.Tumaine Ndamuhanga 
                (11.Jean Claude Iranzi 55); unused subs: 2.Aimabe Rugogoza,
                12.Egide Butayisire, 17.Eric Segugaba, 18.Jean Claude Ndoli;
                coach: Eric Nshimiyimana;
              ref: Emmanuel Eyob (Eritrea)]

Dar es Salaam, Tanzania, November-December 2010

NB: Djibouti and Eritrea did not enter.  Ivory Coast, Malawi and Zambia were invited.

Group A 
 1.Zambia               3  2  1  0  7- 0  7
 2.Tanzania             3  2  0  1  5- 1  6
 3.Burundi              3  1  1  1  2- 2  4
 4.Somalia              3  0  0  3  0-11  0

27-11-2010 Burundi      2-0 Somalia
             [Nahimana 18, Habarugira 72]		
27-11-2010 Tanzania     0-1 Zambia
             [Mudenda 24]
30-11-2010 Zambia       0-0 Burundi
30-11-2010 Tanzania     3-0 Somalia
             [Shindika 41pen, Boko 76, Bakari 89]	
 3-12-2010 Somalia      0-6 Zambia
             [Sunzu 25, 27, 43, 49pen, Mukuka 28, Mapande 81]
 4-12-2010 Tanzania     2-0 Burundi
             [Bakari 12, 77]

Group B
 1.Ivory Coast B        3  2  0  1  5- 2  6
 2.Rwanda               3  1  2  0  2- 1  5
 3.Zanzibar             3  1  1  1  2- 1  4
 4.Sudan                3  0  1  2  0- 5  1

28-11-2010 Zanzibar     2-0 Sudan
              [Salum 11, 66]
28-11-2010 Rwanda       2-1 Ivory Coast B
             [Birori 44, Kagabo 77; Kouadio 19]
 1-12-2010 Sudan        0-0 Rwanda
 1-12-2010 Zanzibar     0-1 Ivory Coast B
             [Bolou 62]		
 3-12-2010 Zanzibar     0-0 Rwanda
 5-12-2010 Sudan        0-3 Ivory Coast B
             [Kone 36, Tchetche 59, 77]

Group C
 1.Uganda               3  2  1  0  5- 2  7
 2.Malawi               3  1  2  0  5- 4  5
 3.Ethiopia             3  1  1  1  4- 4  4
 4.Kenya                3  0  0  3  3- 7  0

29-11-2010 Ethiopia     1-2 Uganda
             [Bekele  24, Masaba 35pen; Kisseka 46]
29-11-2010 Malawi       3-2 Kenya
             [Nyirenda 1, Banda 26, 81; Baraza 34, Ajwang 45+2]
 2-12-2010 Uganda       1-1 Malawi
             [Okwi 80; Nyirenda 2]
 2-12-2010 Kenya        1-2 Ethiopia
             [Ajwang 85; Bekele 25, 44]
 4-12-2010 Malawi       1-1 Ethiopia
             [Kabichi 27; Ukuri 70]
 5-12-2010 Uganda       2-0 Kenya
             [Okwi 81, Mwesigwa 90+2pen]

NB: Burundi eliminated as worst 3rd place team

Quarterfinals 
 7-12-2010 Zambia       1-2 Ethiopia
             [Sunzu 58; Mulenga 17og, Ukuri 37]
 7-12-2010 Malawi       0-1 Ivory Coast B
             [Tchetche 80]		
 8-12-2010 Zanzibar     2-2 Uganda        [3-5 pen]
             [Khamis 36, Morris 87; Sserumaga 13, Okwi 47pen]
 8-12-2010 Tanzania     1-0 Rwanda
             [Nsajigwa 62pen]

Semifinals 
10-12-2010 Ethiopia     0-1 Ivory Coast B
             [Tchetche 72]
10-12-2010 Tanzania     0-0 Uganda        [5-4 pen]

Third Place Match (Benjamin Mkapa National Stadium, Dar es Salaam)
12-12-2010 Uganda       4-3 Ethiopia
             [Kisseka 5, Okwi 48, Mawejje 53, Matovu 72; Ukuri 2, 33, Alebachew 67]

Final (Benjamin Mkapa National Stadium, Dar es Salaam)
12-12-2010 Tanzania     1-0 Ivory Coast B
             [Nsajigwa 41pen]

Dar es Salaam, Tanzania, November-December 2011

NB: Eritrea did not enter.  Malawi and Zimbabwe were invited.

Group A 
 1.Rwanda               3  3  0  0  8- 2  9
 2.Zimbabwe             3  2  0  1  4- 3  6
 3.Tanzania             3  1  0  2  4- 3  3
 4.Djibouti             3  0  0  3  2-10  0

26-11-2011 Tanzania     0-1 Rwanda
             [Karekezi 22]
27-11-2011 Zimbabwe     2-0 Djibouti
             [Ngoma 9, Amini 73]	
29-11-2011 Rwanda       2-0 Zimbabwe
             [Kagere 24, 82]	
29-11-2011 Tanzania     3-0 Djibouti
             [Ulimwengu 2, Kazimoto 37, Rashid 85]
 2-12-2011 Rwanda       5-2 Djibouti
             [Bokota 3, Mugiraneza 57, Karekezi 78, 80, 86; Daoud 25, 34]
 3-12-2011 Tanzania     1-2 Zimbabwe
             [Kazimoto 88; Ngoma 1, Maulid 11og]

Group B
 1.Burundi              3  2  1  0  5- 1  7
 2.Uganda               3  2  0  1  6- 2  6
 3.Zanzibar             3  1  1  1  4- 2  4
 4.Somalia              3  0  0  3  1-11  0

25-11-2011 Burundi      4-1 Somalia
             [Ndayisaba 30, Papy 45, Amissi 54, Ndayisenga 86; Ali 90+2pen]
25-11-2011 Zanzibar     1-2 Uganda
             [Ali 47; Wagaluka 40, Sserumaga 77]
27-11-2011 Zanzibar     0-0 Burundi
28-11-2011 Somalia      0-4 Uganda  
             [Wagaluka 48, Okwi 61, 76, 90]
 1-12-2011 Zanzibar     3-0 Somalia
             [Selemba 8, Omar 51, Morris 87]
 1-12-2011 Burundi      1-0 Uganda
             [Odongkara 40og]

Group C
 1.Malawi               3  1  2  0  3- 1  5
 2.Sudan                3  1  2  0  2- 1  5
 3.Kenya                3  1  0  2  2- 3  3
 4.Ethiopia             3  0  2  1  2- 4  2

28-11-2011 Sudan        1-1 Ethiopia
             [Tahir 8; Kebede 34]
28-11-2011 Kenya        0-2 Malawi
             [Banda 23, Kamwendo 66pen]
30-11-2011 Ethiopia     0-2 Kenya
             [Mugalia 13, V. Ochieng 44]
30-11-2011 Malawi       0-0 Sudan
 2-12-2011 Ethiopia     1-1 Malawi
             [Girma 16pen; Kabichi 27]
 3-12-2011 Kenya        0-1 Sudan
             [Koko 25]

NB: Kenya eliminated as worst 3rd place team

Quarterfinals 
 5-12-2011 Burundi      0-2 Sudan
             [Rabei 41, Musa 60]
 5-12-2011 Zanzibar     1-2 Rwanda
             [Mohammed 46; Mugiraneza 39, Kagere 88]
 6-12-2011 Uganda       1-0 Zimbabwe
             [Kizza 15]	
 6-12-2011 Tanzania     1-0 Malawi
             [Bakari 37]

Semifinals 
 8-12-2011 Sudan        1-2 Rwanda
             [Agab 68; Iranzi 6, Karekezi 78]
 8-12-2011 Tanzania     1-3 Uganda        [aet]         
             [Ngassa 18; Mwesigwa 56, Okwi 102, Isinde 111pen]

Third Place Match (Benjamin Mkapa National Stadium, Dar es Salaam)
10-12-2011 Tanzania     0-1 Sudan
             [Eldin 84]

Final (Benjamin Mkapa National Stadium, Dar es Salaam)
10-12-2011 Uganda       2-2 Rwanda        [3-2 pen]
             [Isinde 77, Okwi 80; Kagere 51, 79]

Kampala, Uganda, November-December 2012

NB: South Sudan enter their first ever international tournament.
    Djibouti did not enter.  Malawi were invited.

Group A 
 1.Uganda               3  3  0  0  6- 0  9
 2.Kenya                3  2  0  1  5- 2  6
 3.Ethiopia             3  1  0  2  2- 4  3
 4.South Sudan          3  0  0  3  0- 7  0

24-11-2012 Ethiopia     1-0 South Sudan
             [Kebede 60] 
24-11-2012 Uganda       1-0 Kenya
             [Kizito 74]
27-11-2012 South Sudan  0-2 Kenya
             [Ochieng 13, Miheso 66]
27-11-2012 Uganda       1-0 Ethiopia  
             [Umony 9]
30-11-2012 Kenya        3-1 Ethiopia  
             [Salim 19, Miheso 26, D. Ochieng 72; Mamo 30]
30-11-2012 Uganda       4-0 South Sudan
             [Umony 24, 40, Ssentongo 47, Kizza 79]

Group B
 1.Burundi              3  3  0  0  7- 1  9
 2.Tanzania             3  2  0  1  9- 1  6
 3.Sudan                3  1  0  2  1- 3  3
 4.Somalia              3  0  0  3  1-13  0

25-11-2012 Burundi      5-1 Somalia
             [Nduwarugira 34, 84, Y. Ndikumana 41, S. Ndikumana 78, 88;
              Mohammed 51pen]
25-11-2012 Tanzania     2-0 Sudan
             [Bocco 14, 29]	
28-11-2012 Somalia      0-1 Sudan
             [F. Mohammed 85]
28-11-2012 Tanzania     0-1 Burundi
             [S. Ndikumana 53pen]
 1-12-2012 Somalia      0-7 Tanzania
             [Ngassa 1, 23, 44, 73, 75, Bocco 26, 42]
 1-12-2012 Sudan        0-1 Burundi
             [Nduwarugira 16]

Group C
 1.Rwanda               3  2  0  1  5- 2  6
 2.Malawi               3  2  0  1  5- 4  6
 3.Zanzibar             3  1  1  1  2- 3  4
 4.Eritrea              3  0  1  2  2- 5  1

26-11-2012 Zanzibar     0-0 Eritrea
26-11-2012 Rwanda       2-0 Malawi
             [Mugiraneza 37, Niyonzima 79]	
29-11-2012 Malawi       3-2 Eritrea
             [Msowoya 3, 67, Mhone 11; Ghide 69, Tecleab 90pen]
29-11-2012 Rwanda       1-2 Zanzibar
             [Birori 80; Khamis 9, 62]
 1-12-2012 Eritrea      0-2 Rwanda
             [Birori 16, Ntamuhanga 77]
 1-12-2012 Malawi       2-0 Zanzibar
             [Chatsalira 3, Msowoya 6]	

NB: Sudan eliminated as worst 3rd place team

Quarterfinals 
 3-12-2012 Rwanda       0-2 Tanzania
             [Kiemba 34, Bocco 54]
 3-12-2012 Burundi      0-0 Zanzibar      [5-6 pen]
 4-12-2012 Kenya        1-0 Malawi
             [Baraza 58]
 4-12-2012 Uganda       2-0 Ethiopia
             [Kizito 4, Ssentongo 60]

Semifinals 
 6-12-2012 Kenya        2-2 Zanzibar      [aet, 4-2 pen]
             [Haroub 30og, Baraza 81; Khamis 21, Morris 76pen]
 6-12-2012 Uganda       3-0 Tanzania
             [Okwi 12, Ssentongo 52, 72]

Third Place Match (Namboole Stadium, Kampala)
 8-12-2012 Tanzania     1-1 Zanzibar      [5-6 pen]
             [Kazimoto 19; Ab. Othman 85]

Final (Namboole Stadium, Kampala)
 8-12-2012 Uganda       2-1 Kenya
             [Ssentongo 28, Kizito 90; Baraza 39]

Kenya, November-December 2013

NB: Djibouti did not enter.  Zambia were invited.

Group A (in Nairobi (Nov 27 and 30) and Machakos (Dec 3))
 1.Kenya                3  2  1  0  5- 1  7
 2.Ethiopia             3  2  1  0  5- 1  7
 3.Zanzibar             3  1  0  2  3- 6  3
 4.South Sudan          3  0  0  3  2- 7  0
NB: on Dec 5, Kenya were allocated first place after a coin toss

27-11-2013 Zanzibar     2-1 South Sudan
             [Kassim 5, Saleh 69; Lako 75]
27-11-2013 Kenya        0-0 Ethiopia
30-11-2013 Ethiopia     3-1 Zanzibar  
             [Asfan 5, Bargecho 37pen, Kebede 83; Juma 68]
30-11-2013 Kenya        3-1 South Sudan
             [Atudo 17pen, Keli 29, Owino 77; Lado 28]
 3-12-2013 South Sudan  0-2 Ethiopia
             [Yassin 54, Kalbore 83]
 3-12-2013 Kenya        2-0 Zanzibar  
             [Atudo 5pen, Wanga 61]

Group B (in Machakos (Nov 28), Nairobi (Dec 1) and Nakuru (Dec 4))
 1.Zambia               3  2  1  0  6- 1  7
 2.Tanzania             3  2  1  0  3- 1  7
 3.Burundi              3  1  0  2  2- 2  3
 4.Somalia              3  0  0  3  0- 7  0

28-11-2013 Burundi      2-0 Somalia
             [Nduwarugira 41, Abdul Razak 54]             
28-11-2013 Tanzania     1-1 Zambia
             [Morad 47; Kampamba 41]           
 1-12-2013 Somalia      0-1 Tanzania
             [Chanongo 57]
 1-12-2013 Zambia       1-0 Burundi
             [Mbewe 67]	  
 4-12-2013 Tanzania     1-0 Burundi
             [Samatta 7]
 4-12-2013 Somalia      0-4 Zambia
             [Mwape 2, 55, Mbewe  4, 70]

Group C (in Nairobi (Nov 29), Machakos (Dec 2)  and Nakuru (Dec 5))
 1.Uganda               3  3  0  0  5- 0  9
 2.Sudan                3  2  0  1  4- 1  6
 3.Rwanda               3  1  0  2  1- 2  3
 4.Eritrea              3  0  0  3  0- 7  0

29-11-2013 Sudan        3-0 Eritrea       [in Machakos]
             [Ibrahim 6, 27, El Tahir 33]
29-11-2013 Uganda       1-0 Rwanda 
             [Sserunkuma 89]
 2-12-2013 Sudan        1-0 Rwanda
             [Ibrahim 29]
 2-12-2013 Eritrea      0-3 Uganda
             [Okwi 9, 38, Kiiza 20pen]
 5-12-2013 Rwanda       1-0 Eritrea   
             [Ndahinduka 74]   
 5-12-2013 Uganda       1-0 Sudan
             [Aucho 58]

NB: Zanzibar eliminated as worst 3rd place team

Quarterfinals (all in Mombasa)
 7-12-2012 Uganda       2-2 Tanzania      [2-3 pen]
             [Sserunkuma 16, Mutumba 73; Ngasa 19, 40]
 7-12-2012 Kenya        1-0 Rwanda
             [Atudo 56pen]
 8-12-2012 Zambia       0-0 Burundi       [4-3 pen]
 8-12-2012 Ethiopia     0-2 Sudan
             [Bargecho 22og, Ibrahim 69]

Semifinals (originally both scheduled for Kisumu but later moved)
10-12-2013 Zambia       1-2 Sudan         [aet]  [Mombasa Municipal Stadium, Buxton, Mombasa]
             [Kampamba 113; Abdelrahim 117, Ibrahim 120]
10-12-2013 Kenya        1-0 Tanzania             [Nyayo Stadium, Nairobi]
             [Miheso 3]

Third Place Match (Nyayo Stadium, Nairobi)
12-12-2013 Tanzania     1-1 Zambia        [5-6 pen]             
             [Samatta 65; Kampamba 52]

Final (Nyayo Stadium, Nairobi)
12-12-2013 Kenya        2-0 Sudan
             [Allan Wanga 35, 69]

About this document

Sources: [Bak 96], [Oli 92], [Oli 95], [Sek 98], Oscar Pilipili's article for the East African Standard, reproduced at Malawi Here, The Standard (Nairobi), Daily Nation (Nairobi), Uganda Argus (Kampala), Uganda Herald (Kampala), Xinhua,

Thanks to Josef Bobrowsky, Myk Cameron, Barrie Courtney, Erik Garin, Mikael Jönsson, Bojan Jovanovic, Kalumiana Kalumiana, Ian King, Aleks Priadko, Christian Roznovsky, Pieter Veroeveren and Daniel Wahome for information

Prepared and maintained by Mark Cruickshank, Roberto Di Maggio, Neil Morrison and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Mark Cruickshank, Roberto Di Maggio, Neil Morrison and Karel Stokkermans
Last updated: 12 Nov 2014

(C) Copyright Mark Cruickshank, Roberto Di Maggio, Neil Morrison, Karel Stokkermans and RSSSF 1998/2014
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.