Ecuador 2017


Serie A

Serie A

Primera Etapa | Segunda Etapa | Tabla Anual | Final

Primera Etapa (First Stage)

Final Table:

 1.Delfín SC                         22  13  8  1  35-14  47  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Emelec                            22   9 11  2  32-21  38
 3.Independiente del Valle           22  10  7  5  27-19  37
 4.Barcelona                         22  12  5  5  36-21  35  [-6]
 5.Macará                            22   9  6  7  29-30  33
 6.Deportivo Cuenca                  22   7  8  7  24-23  29
 7.Universidad Católica              22   7  7  8  33-26  28
 8.River Ecuador                     22   6  8  8  20-25  26
 9.El Nacional                       22   5  8  9  27-36  23
10.LDU de Quito                      22   3 10  9  25-32  19
11.Fuerza Amarilla SC                22   2 10 10  17-31  15
12.Clan Juvenil                      22   2  6 14  19-46  12

Round 1
[Jan 29]
Dep. Cuenca           1-1 Barcelona             
Clan Juvenil          0-0 LDU de Quito          
Macará                0-0 Fuerza Amarilla       
Delfín                0-0 River Ecuador         
Emelec                2-2 Universidad Católica  
[Mar 1]
El Nacional           0-2 Indep. del Valle      

Round 2
[Feb 4]
Universidad Católica  5-1 Clan Juvenil          
Fuerza Amarilla       3-0 El Nacional           
River Ecuador         0-0 Emelec                
[Feb 5]
LDU de Quito          0-2 Delfín                
Indep. del Valle      1-0 Dep. Cuenca           
[Feb 6]
Barcelona             1-1 Macará                

Round 3
[Feb 10]
El Nacional           1-1 Universidad Católica  
[Feb 12]
Dep. Cuenca           1-0 Fuerza Amarilla       
Clan Juvenil          0-2 Macará                
Delfín                1-0 Barcelona             
Emelec                2-0 LDU de Quito          
[Feb 13]
River Ecuador         0-0 Indep. del Valle      

Round 4
[Feb 24]
Fuerza Amarilla       1-1 Clan Juvenil          
LDU de Quito          4-0 River Ecuador         
[Feb 25]
Universidad Católica  0-0 Delfín                
Macará                2-2 Dep. Cuenca           
[Feb 26]
Barcelona             3-2 El Nacional           
Indep. del Valle      1-1 Emelec                

Round 5
[Mar 3]
River Ecuador         0-2 Universidad Católica  
[Mar 4]
Delfín                5-1 Fuerza Amarilla       
Emelec                2-0 Macará                
Clan Juvenil          1-1 Barcelona             
[Mar 5]
El Nacional           0-0 Dep. Cuenca           
LDU de Quito          1-1 Indep. del Valle      

Round 6
[Mar 10]
Fuerza Amarilla       0-1 Emelec                
Barcelona             2-0 River Ecuador         
Dep. Cuenca           2-0 Clan Juvenil          
[Mar 11]
Universidad Católica  3-0 LDU de Quito          
Indep. del Valle      1-1 Delfín                
[Mar 12]
Macará                1-0 El Nacional           

Round 7
[Mar 17]
River Ecuador         1-1 Fuerza Amarilla       
Delfín                1-0 Macará                
Universidad Católica  1-3 Indep. del Valle      
[Mar 18]
Clan Juvenil          3-4 El Nacional           
[Mar 30]
Emelec                2-1 Dep. Cuenca           
[May 10]
Barcelona             3-1 LDU de Quito          

Round 8
[Mar 24]
Dep. Cuenca           1-1 Delfín                
[Mar 26]
Clan Juvenil          2-1 River Ecuador         
Macará                1-1 Indep. del Valle      
Fuerza Amarilla       1-1 LDU de Quito          
Barcelona             1-3 Universidad Católica  
[Apr 5]
Emelec                0-0 El Nacional           

Round 9
[Apr 7]
Indep. del Valle      0-2 Barcelona             
[Apr 8]
River Ecuador         3-0 Macará                
[Apr 9]
Delfín                3-0 El Nacional           
Universidad Católica  0-0 Fuerza Amarilla       
Emelec                2-0 Clan Juvenil          
[Apr 10]
LDU de Quito          1-1 Dep. Cuenca           

Round 10
[Apr 15]
Dep. Cuenca           2-2 Universidad Católica  
Clan Juvenil          0-1 Delfín                
[Apr 16]
El Nacional           2-2 River Ecuador         
Macará                1-0 LDU de Quito          
Fuerza Amarilla       1-2 Indep. del Valle      
Emelec                1-0 Barcelona             

Round 11
[Apr 22]
Indep. del Valle      4-1 Clan Juvenil          
LDU de Quito          2-2 El Nacional           
River Ecuador         2-0 Dep. Cuenca           
[Apr 23]
Universidad Católica  1-3 Macará                
Delfín                3-3 Emelec                
Barcelona             2-0 Fuerza Amarilla       

Round 12
[Apr 28]
Fuerza Amarilla       0-3 Barcelona             
Dep. Cuenca           2-1 River Ecuador         
[Apr 30]
El Nacional           1-1 LDU de Quito          
Clan Juvenil          0-2 Indep. del Valle      
Macará                0-3 Universidad Católica  
Emelec                1-1 Delfín                

Round 13
[May 5]
Indep. del Valle      2-0 Fuerza Amarilla       
[May 6]
Universidad Católica  0-1 Dep. Cuenca           
River Ecuador         3-1 El Nacional           
LDU de Quito          2-3 Macará                
[May 7]
Delfín                1-0 Clan Juvenil          
[Jun 28]
Barcelona             2-1 Emelec                

Round 14
[May 13]
Macará                2-1 River Ecuador         
[May 14]
Dep. Cuenca           2-0 LDU de Quito          
El Nacional           0-0 Delfín                
Fuerza Amarilla       3-1 Universidad Católica  
Barcelona             2-1 Indep. del Valle      
[Jun 14]
Clan Juvenil          2-2 Emelec                

Round 15
[May 20]
Indep. del Valle      1-0 Macará                
River Ecuador         2-1 Clan Juvenil          
LDU de Quito          1-1 Fuerza Amarilla       
[May 21]
Delfín                1-0 Dep. Cuenca           
Universidad Católica  1-2 Barcelona             
El Nacional           0-2 Emelec                

Round 16
[May 26]
Indep. del Valle      1-0 Universidad Católica  
[May 27]
El Nacional           3-1 Clan Juvenil          
Fuerza Amarilla       0-2 River Ecuador         
[May 28]
Dep. Cuenca           2-2 Emelec                
Macará                1-2 Delfín                
[Jun 21]
LDU de Quito          1-1 Barcelona             

Round 17
[Jun 2]
Delfín                2-1 Indep. del Valle      
River Ecuador         0-0 Barcelona             
Emelec                1-0 Fuerza Amarilla       
[Jun 3]
El Nacional           2-0 Macará                
[Jun 4]
Clan Juvenil          2-0 Dep. Cuenca           
[Jul 5]
LDU de Quito          1-0 Universidad Católica  

Round 18
[Jun 9]
Barcelona             4-1 Clan Juvenil          
Dep. Cuenca           3-1 El Nacional           
[Jun 10]
Indep. del Valle      2-1 LDU de Quito          
[Jun 11]
Fuerza Amarilla       1-1 Delfín                
[Jun 21]
Universidad Católica  4-0 River Ecuador         
Macará                4-3 Emelec                

Round 19
[Jun 16]
River Ecuador         1-1 LDU de Quito          
[Jun 17]
El Nacional           1-3 Barcelona             
Delfín                3-1 Universidad Católica  
Dep. Cuenca           1-3 Macará                
[Jun 18]
Clan Juvenil          1-1 Fuerza Amarilla       
Emelec                1-1 Indep. del Valle      

Round 20
[Jun 23]
Fuerza Amarilla       0-0 Dep. Cuenca           
[Jun 24]
Universidad Católica  1-1 El Nacional           
Indep. del Valle      0-0 River Ecuador         
[Jun 25]
LDU de Quito          1-1 Emelec                
Macará                2-2 Clan Juvenil          
Barcelona             1-2 Delfín                

Round 21
[Jun 30]
Dep. Cuenca           2-0 Indep. del Valle      
[Jul 1]
El Nacional           4-2 Fuerza Amarilla       
[Jul 2]
Delfín                4-1 LDU de Quito          
Macará                2-1 Barcelona             
Emelec                1-0 River Ecuador         
[Jul 3]
Clan Juvenil          0-1 Universidad Católica  

Round 22
[Jul 7]
River Ecuador         1-0 Delfín                
[Jul 8]
Fuerza Amarilla       1-1 Macará                
Indep. del Valle      0-2 El Nacional           
LDU de Quito          5-0 Clan Juvenil          
[Jul 9]
Universidad Católica  1-1 Emelec                
Barcelona             1-0 Dep. Cuenca           

Final Table:

 1.Delfín SC                         22  13  8  1  35-14  47  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Emelec                            22   9 11  2  32-21  38
 3.Independiente del Valle           22  10  7  5  27-19  37
 4.Barcelona                         22  12  5  5  36-21  35  [-6]
 5.Macará                            22   9  6  7  29-30  33
 6.Deportivo Cuenca                  22   7  8  7  24-23  29
 7.Universidad Católica              22   7  7  8  33-26  28
 8.River Ecuador                     22   6  8  8  20-25  26
 9.El Nacional                       22   5  8  9  27-36  23
10.LDU de Quito                      22   3 10  9  25-32  19
11.Fuerza Amarilla SC                22   2 10 10  17-31  15
12.Clan Juvenil                      22   2  6 14  19-46  12

Segunda Etapa (Second Stage)

Final Table:

 1.Emelec                            22  14  3  5  39-20  45  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.El Nacional                       22  12  5  5  46-26  41
 3.Macará                            22  10  7  5  28-17  37
 4.Delfín SC                         22   9 10  3  30-20  37
 5.LDU de Quito                      22  10  5  7  41-32  35
 6.Independiente del Valle           22   9  7  6  41-30  34
 7.Barcelona                         22   8  8  6  26-20  32
 8.Deportivo Cuenca                  22   9  5  8  27-26  32
 9.Guayaquil City                    22   4  7 11  15-31  19  [*]
10.Universidad Católica              22   5  2 15  23-41  17
11.Clan Juvenil                      22   4  5 13  31-56  17
12.Fuerza Amarilla SC                22   5  2 15  17-45  12  [-5]

[*] River Ecuador were renamed Guayaquil City

Round 1
[Jul 14]
Dep. Cuenca           3-0 Guayaquil City        
[Jul 15]
Universidad Católica  0-3 Indep. del Valle      
[Jul 16]
Clan Juvenil          0-0 LDU de Quito          
Macará                1-0 Barcelona             
Fuerza Amarilla       1-2 Delfín                
Emelec                2-1 El Nacional           

Round 2 [Jul 21]
Delfín                2-0 Universidad Católica  
Indep. del Valle      1-1 Macará                
El Nacional           4-0 Clan Juvenil          
LDU de Quito          2-1 Dep. Cuenca           
Barcelona             2-0 Fuerza Amarilla       
Guayaquil City        1-1 Emelec                

Round 3
[Jul 29]
Clan Juvenil          1-0 Fuerza Amarilla       
Guayaquil City        1-2 Indep. del Valle      
[Jul 30]
Dep. Cuenca           1-0 Barcelona             
Universidad Católica  1-2 El Nacional           
Macará                0-0 Delfín                
Emelec                2-1 LDU de Quito          

Round 4
[Aug 4]
Barcelona             0-1 Universidad Católica  
[Aug 5]
Indep. del Valle      2-1 Emelec                
Delfín                3-0 Clan Juvenil          
[Aug 6]
LDU de Quito          1-1 Guayaquil City        
El Nacional           0-1 Dep. Cuenca           
Fuerza Amarilla       2-2 Macará                

Round 5
[Aug 12]
Universidad Católica  0-1 Macará                
Guayaquil City        2-2 El Nacional           
[Aug 13]
LDU de Quito          3-1 Indep. del Valle      
Clan Juvenil          0-2 Barcelona             
Dep. Cuenca           1-1 Delfín                
[Aug 14]
Emelec                2-0 Fuerza Amarilla       

Round 6
[Aug 18]
Macará                7-1 Clan Juvenil          
[Aug 19]
Indep. del Valle      2-3 Dep. Cuenca           
[Aug 20]
Delfín                2-1 Emelec                
El Nacional           4-2 LDU de Quito          
Fuerza Amarilla       2-0 Universidad Católica  
Barcelona             0-0 Guayaquil City        

Round 7 [Aug 25]
Clan Juvenil          6-3 Universidad Católica  
El Nacional           1-1 Indep. del Valle      
LDU de Quito          0-0 Barcelona             
Dep. Cuenca           2-1 Fuerza Amarilla       
Emelec                2-1 Macará                
Guayaquil City        0-0 Delfín                

Round 8
[Sep 1]
Clan Juvenil          4-1 Guayaquil City        
Macará                1-1 Dep. Cuenca           
[Sep 2]
Universidad Católica  3-1 Emelec                
Fuerza Amarilla       1-2 Indep. del Valle      
[Sep 3]
Delfín                1-0 LDU de Quito          
[Oct 18]
Barcelona             1-2 El Nacional           

Round 9
[Sep 9]
Indep. del Valle      2-2 Barcelona             
Guayaquil City        0-2 Fuerza Amarilla       
LDU de Quito          2-0 Macará                
[Sep 10]
Dep. Cuenca           3-1 Universidad Católica  
El Nacional           1-0 Delfín                
Emelec                5-1 Clan Juvenil          

Round 10
[Sep 16]
Universidad Católica  0-0 Guayaquil City        
[Sep 17]
Delfín                2-0 Indep. del Valle      
Macará                3-2 El Nacional           
Clan Juvenil          2-2 Dep. Cuenca           
[Oct 7]
Fuerza Amarilla       1-1 LDU de Quito          
[Nov 8]
Barcelona             0-0 Emelec                

Round 11
[Sep 23]
Indep. del Valle      2-1 Clan Juvenil          
Guayaquil City        0-3 Macará                
[Sep 24]
Dep. Cuenca           0-2 Emelec                
El Nacional           6-0 Fuerza Amarilla       
LDU de Quito          3-0 Universidad Católica  
[Sep 25]
Barcelona             1-1 Delfín                

Round 12 [Sep 29]
Clan Juvenil          2-4 Indep. del Valle      
Delfín                1-1 Barcelona             
Fuerza Amarilla       1-0 El Nacional           
Macará                0-1 Guayaquil City        
Universidad Católica  2-3 LDU de Quito          
Emelec                1-0 Dep. Cuenca           

Round 13
[Oct 13]
Barcelona             1-1 Indep. del Valle      
Universidad Católica  2-2 Dep. Cuenca           
[Oct 14]
Delfín                2-1 El Nacional           
Fuerza Amarilla       awd Guayaquil City        [awarded 0-3, Fuerza Amarilla suspended]
[Oct 15]
Macará                1-1 LDU de Quito          
Clan Juvenil          1-2 Emelec                

Round 14
[Oct 7]
El Nacional           1-0 Macará                
[Oct 18]
Indep. del Valle      2-2 Delfín                
Guayaquil City        2-1 Universidad Católica  
LDU de Quito          3-1 Fuerza Amarilla       
Dep. Cuenca           3-0 Clan Juvenil          
[Nov 15]
Emelec                3-0 Barcelona             

Round 15 [Oct 22]
Indep. del Valle      6-0 Fuerza Amarilla       
LDU de Quito          5-2 Delfín                
El Nacional           3-3 Barcelona             
Dep. Cuenca           0-1 Macará                
Emelec                2-0 Universidad Católica  
Guayaquil City        0-0 Clan Juvenil          

Round 16
[Oct 28]
Fuerza Amarilla       2-0 Dep. Cuenca           
Indep. del Valle      2-2 El Nacional           
Barcelona             2-0 LDU de Quito          
[Oct 29]
Delfín                2-0 Guayaquil City        
Macará                1-0 Emelec                
Universidad Católica  2-0 Clan Juvenil          

Round 17
[Nov 3]
Clan Juvenil          1-0 Macará                
Dep. Cuenca           1-0 Indep. del Valle      
Emelec                0-0 Delfín                
[Nov 4]
Universidad Católica  2-0 Fuerza Amarilla       
Guayaquil City        1-2 Barcelona             
LDU de Quito          0-3 El Nacional           

Round 18
[Nov 10]
El Nacional           1-0 Guayaquil City        
Macará                2-1 Universidad Católica  
[Nov 11]
Fuerza Amarilla       0-3 Emelec                
Barcelona             2-1 Clan Juvenil          
[Nov 12]
Indep. del Valle      1-3 LDU de Quito          
Delfín                0-0 Dep. Cuenca           

Round 19
[Nov 17]
Dep. Cuenca           1-2 El Nacional           
[Nov 18]
Clan Juvenil          3-3 Delfín                
[Nov 19]
Macará                1-0 Fuerza Amarilla       
Universidad Católica  1-2 Barcelona             
Guayaquil City        1-0 LDU de Quito          
Emelec                2-1 Indep. del Valle      

Round 20
[Nov 25]
Fuerza Amarilla       3-2 Clan Juvenil          
Indep. del Valle      4-1 Guayaquil City        
[Nov 26]
LDU de Quito          2-4 Emelec                
Delfín                1-1 Macará                
El Nacional           3-1 Universidad Católica  
Barcelona             3-0 Dep. Cuenca           

Round 21 [Dec 3]
Fuerza Amarilla       0-2 Barcelona             
Macará                0-0 Indep. del Valle      
Clan Juvenil          2-2 El Nacional           
Dep. Cuenca           1-3 LDU de Quito          
Emelec                2-0 Guayaquil City        
Universidad Católica  2-0 Delfín                

Round 22
[Dec 8]
LDU de Quito          6-3 Clan Juvenil          
[Dec 9]
Barcelona             0-1 Macará                
Delfín                3-0 Fuerza Amarilla       
El Nacional           3-1 Emelec                
Indep. del Valle      2-0 Universidad Católica  
Guayaquil City        0-1 Dep. Cuenca           

Final Table:

 1.Emelec                            22  14  3  5  39-20  45  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.El Nacional                       22  12  5  5  46-26  41
 3.Macará                            22  10  7  5  28-17  37
 4.Delfín SC                         22   9 10  3  30-20  37
 5.LDU de Quito                      22  10  5  7  41-32  35
 6.Independiente del Valle           22   9  7  6  41-30  34
 7.Barcelona                         22   8  8  6  26-20  32
 8.Deportivo Cuenca                  22   9  5  8  27-26  32
 9.Guayaquil City                    22   4  7 11  15-31  19  [*]
10.Universidad Católica              22   5  2 15  23-41  17
11.Clan Juvenil                      22   4  5 13  31-56  17
12.Fuerza Amarilla SC                22   5  2 15  17-45  12  [-5]

[*] River Ecuador were renamed Guayaquil City

Tabla Anual

 1.Delfín SC                         44  22 18  4  65-34  84       Copa Libertadores
 2.Emelec                            44  23 14  7  71-41  83       Copa Libertadores
 3.Independiente del Valle           44  19 14 11  68-49  71       Copa Libertadores
 4.Macará                            44  19 13 12  57-47  70       Copa Libertadores
 5.Barcelona                         44  20 13 11  62-41  67  [-6] Copa Sudamericana
 6.El Nacional                       44  17 13 14  73-62  64       Copa Sudamericana
 7.Deportivo Cuenca                  44  16 13 15  51-49  61       Copa Sudamericana
 8.LDU de Quito                      44  13 15 16  66-64  54       playoff Copa Sudamericana
 9.Universidad Católica              44  12  9 23  56-67  45
10.Guayaquil City                    44  10 15 19  35-56  45  [*]
------------------------------------------------------------
11.Clan Juvenil                      44   6 11 27  50-102 29       Relegated
12.Fuerza Amarilla SC                44   7 12 25  34-76  28  [-5] Relegated

[*] River Ecuador were renamed Guayaquil City

Promoted: Técnico Universitario (Ambato), Aucas (Quito)

Championship Final

NB: between Delfín (winners Primera Etapa) and Emelec (winners Segunda Etapa)

First Leg [Dec 13]
Emelec                4-2 Delfín                

Second Leg [Dec 17]
Delfín                0-2 Emelec                

Copa Sudamericana Playoff

NB: between Serie B champions Técnico Universitario (Ambato) and best team aggregate table
    not qualified for Copa Libertadores or Copa Sudamericana directly (LDU de Quito)

First Leg [Dec 13]
Técnico Universitario 1-2 LDU de Quito          

Second Leg [Dec 17]
LDU de Quito          3-3 Técnico Universitario 

NB: LDU de Quito qualified for 2018 Copa Sudamericana


2016

2018

list of champions

list of 2nd and 3rd level champions

list of amateur champions guayas and pichinchas

list of champions interandinos

list of champions costa

list of provincial champions

list of final tables

all-time table

list of top scorers

list of 2nd level top scorers

list of foundation dates clubs


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 8 Mar 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.