Ecuador 2019


Serie A

Serie A

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Macará                            30  17 11  2  47-17  62       Qualified
 2.Barcelona                         30  17  4  9  56-38  55       Qualified
 3.Universidad Católica              30  16  5  9  48-29  53       Qualified
 4.Delfín SC                         30  15  8  7  46-33  53       Qualified
 5.Independiente del Valle           30  15  7  8  41-29  52       Qualified
 6.LDU de Quito                      30  13 10  7  46-30  49       Qualified
 7.Aucas                             30  14  7  9  48-44  49       Qualified
 8.Emelec                            30  14  4 12  43-30  46       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.El Nacional                       30  13  6 11  41-34  44  [-1]
10.Deportivo Cuenca                  30  12  7 11  44-46  42  [-1]
11.CD Olmedo                         30   9  7 14  34-44  34
12.Guayaquil City                    30   8  7 15  35-48  31
13.Mushuc Runa SC                    30   8  6 16  36-58  30
14.Técnico Universitario             30   8  5 17  40-60  29
------------------------------------------------------------
15.América (Quito)                   30   6  7 17  26-41  25       Relegated
16.Fuerza Amarilla SC                30   2  5 23  24-74   6  [-5] Relegated

NB: Fuerza Amarilla had 5 points deducted (4 in June, 1 in July) for financial reasons;
    Cuenca had 1 point deducted (in July) for financial reasons;
    El Nacional had 1 points deducted for financial reasons

Round 1
[Feb 8]
Guayaquil City        1-1 Macará                
[Feb 9]
Fuerza Amarilla       0-2 Delfín                
LDU de Quito          3-2 Olmedo                
Barcelona             5-2 El Nacional           
[Feb 10]
Dep. Cuenca           3-2 Indep. del Valle      
Aucas                 0-2 Emelec                
Técnico Universitario 1-2 Universidad Católica  
[Feb 11]
América               0-1 Mushuc Runa           

Round 2
[Feb 15]
El Nacional           1-3 Aucas                 
[Feb 16]
Olmedo                1-0 América               
Universidad Católica  0-0 LDU de Quito          
Macará                0-0 Barcelona             
[Feb 17]
Mushuc Runa           1-1 Dep. Cuenca           
Emelec                1-2 Fuerza Amarilla       
Delfín                0-1 Guayaquil City        
[Feb 18]
Indep. del Valle      1-0 Técnico Universitario 

Round 3
[Feb 22]
Dep. Cuenca           1-0 Emelec                
[Feb 23]
Fuerza Amarilla       1-4 Olmedo                
América               0-1 LDU de Quito          
Técnico Universitario 0-2 Macará                
[Feb 24]
Aucas                 3-1 Universidad Católica  
Barcelona             2-0 Mushuc Runa           
El Nacional           0-1 Delfín                
[Feb 25]
Guayaquil City        0-1 Indep. del Valle      

Round 4
[Mar 1]
Dep. Cuenca           2-0 América               
[Mar 2]
Delfín                4-2 Aucas                 
LDU de Quito          4-0 Guayaquil City        
Emelec                1-0 Técnico Universitario 
[Mar 3]
Mushuc Runa           0-1 El Nacional           
Indep. del Valle      3-0 Barcelona             
Olmedo                0-2 Macará                
[Mar 4]
Universidad Católica  6-0 Fuerza Amarilla       

Round 5
[Mar 8]
Técnico Universitario 0-3 Olmedo                
[Mar 9]
Aucas                 1-1 Mushuc Runa           
Macará                3-0 LDU de Quito          
Guayaquil City        1-1 Fuerza Amarilla       
[Mar 10]
Indep. del Valle      0-0 América               
Barcelona             1-2 Universidad Católica  
Delfín                0-0 Emelec                
[Mar 11]
El Nacional           1-1 Dep. Cuenca           

Round 6
[Mar 15]
Mushuc Runa           0-2 Indep. del Valle      
[Mar 16]
Olmedo                1-1 Guayaquil City        
Universidad Católica  2-1 Delfín                
América               0-1 Macará                
LDU de Quito          0-1 Aucas                 
[Mar 17]
Fuerza Amarilla       0-3 Barcelona             
Emelec                2-1 El Nacional           
[Mar 18]
Dep. Cuenca           4-3 Técnico Universitario 

Round 7
[Mar 30]
Aucas                 1-0 Dep. Cuenca           
Macará                1-0 Universidad Católica  
Barcelona             1-1 LDU de Quito          
Indep. del Valle      1-0 Emelec                
[Mar 31]
El Nacional           1-1 Olmedo                
Delfín                1-0 Mushuc Runa           
Técnico Universitario 2-1 Fuerza Amarilla       
[Apr 1]
Guayaquil City        1-1 América               

Round 8
[Apr 5]
LDU de Quito          0-0 Técnico Universitario 
[Apr 6]
Mushuc Runa           3-2 Guayaquil City        
Dep. Cuenca           2-3 Delfín                
América               2-2 Barcelona             
[Apr 7]
Fuerza Amarilla       0-1 Indep. del Valle      
Emelec                1-0 Macará                
Universidad Católica  3-1 El Nacional           
[Apr 8]
Olmedo                2-1 Aucas                 

Round 9
[Apr 12]
Barcelona             6-2 Dep. Cuenca           
[Apr 13]
Macará                1-1 Mushuc Runa           
Indep. del Valle      2-1 Universidad Católica  
Delfín                4-0 Olmedo                
[Apr 14]
El Nacional           2-2 LDU de Quito          
Técnico Universitario 3-2 América               
Guayaquil City        1-0 Emelec                
[Apr 15]
Aucas                 2-1 Fuerza Amarilla       

Round 10
[Apr 19]
Olmedo                2-1 Dep. Cuenca           
[Apr 20]
América               1-1 Aucas                 
Universidad Católica  1-0 Guayaquil City        
LDU de Quito          2-1 Emelec                
[Apr 21]
Fuerza Amarilla       1-2 Mushuc Runa           
Barcelona             3-1 Delfín                
Macará                1-1 Indep. del Valle      
[Apr 22]
Técnico Universitario 0-2 El Nacional           

Round 11
[Apr 26]
Dep. Cuenca           1-2 Universidad Católica  
[Apr 27]
El Nacional           3-0 Fuerza Amarilla       
Indep. del Valle      2-1 Olmedo                
Aucas                 3-4 Barcelona             
[Apr 28]
Mushuc Runa           0-4 LDU de Quito          
Guayaquil City        3-1 Técnico Universitario 
Emelec                awd América               [awarded 3-0; originally 0-0, América fielded
[Apr 29]                                         suspended player]
Delfín                1-1 Macará                

Round 12
[May 3]
Macará                3-0 Aucas                 
[May 4]
Olmedo                3-1 Emelec                
LDU de Quito          1-1 Indep. del Valle      
Universidad Católica  1-0 Mushuc Runa           
[May 5]
Fuerza Amarilla       2-2 Dep. Cuenca           
Técnico Universitario 1-2 Delfín                
Barcelona             1-0 Guayaquil City        
[May 6]
América               1-3 El Nacional           

Round 13
[May 10]
Dep. Cuenca           1-2 Macará                
[May 11]
Fuerza Amarilla       3-0 América               
Aucas                 2-1 Indep. del Valle      
El Nacional           2-1 Guayaquil City        
[May 12]
Mushuc Runa           3-4 Técnico Universitario 
Delfín                2-1 LDU de Quito          
Emelec                0-1 Barcelona             
[May 13]
Universidad Católica  2-0 Olmedo                

Round 14
[May 17]
Indep. del Valle      1-0 El Nacional           
[May 18]
Macará                5-1 Fuerza Amarilla       
Emelec                1-0 Universidad Católica  
LDU de Quito          2-2 Dep. Cuenca           
[May 19]
América               1-1 Delfín                
Técnico Universitario 0-3 Barcelona             
Olmedo                1-1 Mushuc Runa           
[May 20]
Guayaquil City        1-1 Aucas                 

Round 15
[May 24]
Universidad Católica  1-0 América               
Barcelona             2-0 Olmedo                
[May 25] 
Dep. Cuenca           2-0 Guayaquil City        
El Nacional           1-2 Macará                
Fuerza Amarilla       1-1 LDU de Quito          
[May 26]
Aucas                 1-0 Técnico Universitario 
Delfín                0-1 Indep. del Valle      
Mushuc Runa           0-2 Emelec                

Halfway Table:

 1.Barcelona                         15  10  3  2  34-16  33
 2.Independiente del Valle           15  10  3  2  20- 9  33
 3.Macará                            15   9  5  1  25- 8  32
 4.Universidad Católica              15  10  1  4  24-12  31
 5.Delfín SC                         15   8  3  4  23-15  27
 6.Aucas                             15   7  3  5  22-22  24
 7.LDU de Quito                      15   5  7  3  22-16  22
 8.Emelec                            15   7  1  7  15-12  22
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.CD Olmedo                         15   6  3  6  21-22  21
10.Deportivo Cuenca                  15   5  4  6  25-27  19
11.El Nacional                       15   5  3  7  21-23  18
12.Guayaquil City                    15   3  5  7  13-20  14
13.Mushuc Runa SC                    15   3  4  8  13-24  13
14.Técnico Universitario             15   3  1 11  15-30  10
------------------------------------------------------------
15.Fuerza Amarilla SC                15   2  3 10  14-35   9
16.América (Quito)                   15   0  5 10   8-24   5

Round 16
[Jul 4]
Indep. del Valle      2-0 Dep. Cuenca           
[Jul 5]
Universidad Católica  6-2 Técnico Universitario 
[Jul 6]
Mushuc Runa           2-1 América               
Olmedo                0-2 LDU de Quito          
El Nacional           1-0 Barcelona             
[Jul 7]
Delfín                1-0 Fuerza Amarilla       
Emelec                2-1 Aucas                 
[Jul 8]
Macará                2-0 Guayaquil City        

Round 17
[Jul 12]
Dep. Cuenca           3-1 Mushuc Runa           
[Jul 13]
Fuerza Amarilla       1-4 Emelec                
LDU de Quito          1-5 Universidad Católica  
Técnico Universitario 1-1 Indep. del Valle      
[Jul 14]
Aucas                 0-0 El Nacional           
Barcelona             1-2 Macará                
Guayaquil City        1-3 Delfín                
[Jul 15]
América               1-1 Olmedo                

Round 18
[Jul 18]
LDU de Quito          1-0 América               
[Jul 19]
Emelec                0-1 Dep. Cuenca           
[Jul 20]
Delfín                1-1 El Nacional           
Olmedo                1-0 Fuerza Amarilla       
Universidad Católica  1-1 Aucas                 
[Jul 21]
Mushuc Runa           5-1 Barcelona             
Indep. del Valle      2-2 Guayaquil City        
[Jul 22]
Macará                2-0 Técnico Universitario 

Round 19
[Jul 26]
Guayaquil City        1-0 LDU de Quito          
[Jul 27]
Aucas                 4-2 Delfín                
El Nacional           2-0 Mushuc Runa           
Técnico Universitario 2-2 Emelec                
[Jul 28]
Fuerza Amarilla       1-2 Universidad Católica  
Barcelona             4-1 Indep. del Valle      
Macará                1-1 Olmedo                
[Jul 29]
América               awd Dep. Cuenca           [awarded 3-0; Cuenca were suspended
                                                 because of unpaid debts]
Round 20
[Aug 2]
Dep. Cuenca           2-2 El Nacional           
[Aug 3]
América               1-1 Indep. del Valle      
Mushuc Runa           1-2 Aucas                 
Fuerza Amarilla       0-1 Guayaquil City        
[Aug 4]
LDU de Quito          1-1 Macará                
Universidad Católica  2-1 Barcelona             
Emelec                0-1 Delfín                
[Aug 5]
Olmedo                0-2 Técnico Universitario 

Round 21
[Aug 9]
Macará                1-0 América               
[Aug 10]
Indep. del Valle      2-3 Mushuc Runa           
Delfín                2-1 Universidad Católica  
Guayaquil City        3-0 Olmedo                
[Aug 11]
Aucas                 2-1 LDU de Quito          
Técnico Universitario 1-2 Dep. Cuenca           
El Nacional           1-0 Emelec                
[Aug 12]
Barcelona             2-1 Fuerza Amarilla       

Round 22
[Aug 16]
LDU de Quito          2-0 Barcelona             
[Aug 17]
Mushuc Runa           2-0 Delfín                
América               3-0 Guayaquil City        
Dep. Cuenca           1-2 Aucas                 
[Aug 18]
Olmedo                0-2 El Nacional           
Fuerza Amarilla       2-2 Técnico Universitario 
Emelec                1-3 Indep. del Valle      
[Aug 19]
Universidad Católica  1-3 Macará                

Round 23
[Aug 23]
Aucas                 1-0 Olmedo                
[Aug 24]
Delfín                2-0 Dep. Cuenca           
Técnico Universitario 0-2 LDU de Quito          
Barcelona             4-0 América               
[Aug 25]
El Nacional           0-1 Universidad Católica  
Guayaquil City        4-2 Mushuc Runa           
Macará                2-1 Emelec                
[Aug 26]
Indep. del Valle      2-0 Fuerza Amarilla       

Round 24
[Aug 30]
Dep. Cuenca           1-1 Barcelona             
[Aug 31]
América               2-0 Técnico Universitario 
Fuerza Amarilla       3-3 Aucas                 
Universidad Católica  0-1 Indep. del Valle      
[Sep 1]
Olmedo                2-2 Delfín                
Emelec                2-1 Guayaquil City        
LDU de Quito          2-0 El Nacional           
[Sep 2]
Mushuc Runa           1-1 Macará                

Round 25
[Sep 11]
Indep. del Valle      0-2 Macará                
[Sep 13]
Dep. Cuenca           2-1 Olmedo                
[Sep 14]
Mushuc Runa           3-0 Fuerza Amarilla       
Delfín                1-2 Barcelona             
Aucas                 3-0 América               
[Sep 15]
Guayaquil City        2-1 Universidad Católica  
Emelec                1-1 LDU de Quito          
[Sep 16]
El Nacional           1-2 Técnico Universitario 

Round 26
[Sep 20]
Técnico Universitario 4-4 Guayaquil City        
[Sep 21]
América               1-2 Emelec                
Macará                1-1 Delfín                
[Sep 22]
LDU de Quito          4-0 Mushuc Runa           
Fuerza Amarilla       0-4 El Nacional           
Barcelona             2-1 Aucas                 
[Sep 23]
Universidad Católica  2-0 Dep. Cuenca           
[Oct 23]	
Olmedo                1-0 Indep. del Valle      

Round 27
[Sep 27]
Dep. Cuenca           3-0 Fuerza Amarilla       
[Sep 28]
Mushuc Runa           1-1 Universidad Católica  
Aucas                 0-0 Macará                
Guayaquil City        0-2 Barcelona             
[Sep 29]
El Nacional           0-1 América               
Delfín                4-2 Técnico Universitario 
Emelec                3-1 Olmedo                
[Sep 30]
Indep. del Valle      0-1 LDU de Quito          

Round 28
[Oct 18]
Olmedo                0-0 Universidad Católica  
[Oct 19]
Indep. del Valle      4-0 Aucas                 
Guayaquil City        0-1 El Nacional           
Macará                1-1 Dep. Cuenca           
[Oct 20]
América               awd Fuerza Amarilla       [awarded 3-0]
LDU de Quito          1-1 Delfín                
Barcelona             0-3 Emelec                
[Oct 21]
Técnico Universitario 3-0 Mushuc Runa           

Round 29
[Oct 25]
Aucas                 4-2 Guayaquil City        
[Oct 26]
Fuerza Amarilla       0-3 Macará                
El Nacional           4-2 Indep. del Valle      
Universidad Católica  1-1 Emelec                
Dep. Cuenca           1-0 LDU de Quito          
[Oct 27]
Mushuc Runa           1-4 Olmedo                
Barcelona             0-1 Técnico Universitario 
Delfín                2-1 América               

Round 30
[Nov 2]
LDU de Quito          5-2 Fuerza Amarilla       
América               1-0 Universidad Católica  
Técnico Universitario 3-2 Aucas                 
Indep. del Valle      0-0 Delfín                
[Nov 3]
Olmedo                1-2 Barcelona             
Guayaquil City        1-2 Dep. Cuenca           
Emelec                6-1 Mushuc Runa           
Macará                0-1 El Nacional           

Final Table:

 1.Macará                            30  17 11  2  47-17  62       Qualified
 2.Barcelona                         30  17  4  9  56-38  55       Qualified
 3.Universidad Católica              30  16  5  9  48-29  53       Qualified
 4.Delfín SC                         30  15  8  7  46-33  53       Qualified
 5.Independiente del Valle           30  15  7  8  41-29  52       Qualified
 6.LDU de Quito                      30  13 10  7  46-30  49       Qualified
 7.Aucas                             30  14  7  9  48-44  49       Qualified
 8.Emelec                            30  14  4 12  43-30  46       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.El Nacional                       30  13  6 11  41-34  44  [-1]
10.Deportivo Cuenca                  30  12  7 11  44-46  42  [-1]
11.CD Olmedo                         30   9  7 14  34-44  34
12.Guayaquil City                    30   8  7 15  35-48  31
13.Mushuc Runa SC                    30   8  6 16  36-58  30
14.Técnico Universitario             30   8  5 17  40-60  29
------------------------------------------------------------
15.América (Quito)                   30   6  7 17  26-41  25       Relegated
16.Fuerza Amarilla SC                30   2  5 23  24-74   6  [-5] Relegated

NB: Fuerza Amarilla had 5 points deducted (4 in June, 1 in July) for financial reasons;
    Cuenca had 1 point deducted (in July) for financial reasons;
    El Nacional had 1 points deducted for financial reasons

Promoted: Orense, Liga de Portoviejo

Playoff Stage

NB: played in knock-out format between the top-8

Quarterfinals

First Legs
[Nov 23]
Aucas                 1-0 Barcelona             
LDU de Quito          2-3 Universidad Católica  
[Nov 24]
Emelec                1-2 Macará                
Indep. del Valle      0-0 Delfín                

Second Legs
[Nov 27]
Universidad Católica  0-2 LDU de Quito          
Barcelona             0-0 Aucas                 
[Nov 28]
Delfín                2-2 Indep. del Valle      
Macará                1-2 Emelec                

NB: Delfín and Macará qualified on better record regular stage

Semifinals

First Legs 
[Nov 30]
Aucas                 1-3 LDU de Quito          
[Dec 1]
Delfín                2-1 Macará                

Second Legs [Dec 7]
Macará                1-1 Delfín                
LDU de Quito          0-0 Aucas                 

Final

First Leg [Dec 11]
LDU de Quito          0-0 Delfín                

Second Leg [Dec 15]
Delfín                0-0 LDU de Quito          [aet, 2-1 pen]


2018

2020

list of champions

list of 2nd and 3rd level champions

list of amateur champions guayas and pichinchas

list of champions interandinos

list of champions costa

list of provincial champions

list of final tables

all-time table

list of top scorers

list of 2nd level top scorers

list of foundation dates clubs


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 12 Feb 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.