Egypt 2018/19


First Level
Egypt Cup
Second Level

First Level

Final Table:

 1.Al-Ahly (Cairo)              34  25  5  4  56-20  80  [C]  Champions
 2.Zamalek (Cairo)              34  21  9  4  65-31  72
 3.Pyramids FC                  34  19 13  2  61-31  70  [*]
 4.Al-Masry (Port Said)         34  12 16  6  45-38  52
 5.Mokawloon al-Arab (Cairo)    34  13  9 12  45-38  48       [aka Arab Contractors]
 6.Misr al-Maqasah              34  12 10 12  34-36  46
 7.Ismaily (Ismailiya)          34  10 13 11  30-36  43
 8.Al-Jaish (Cairo)             34  10 11 13  41-39  41       [aka Army Club]
 9.ENPPI (Cairo)                34   9 13 12  39-42  40
10.Wadi Degla                   34  10 10 14  41-47  40
11.Al-Ittihad (Alexandria)      34   9 12 13  41-56  39
12.Haras al-Hodoud (Alexandria) 34   8 14 12  30-37  38  [P]  [aka Border Guards]
13.Intag Harby                  34   8 14 12  36-44  38       [aka Military Production]
14.Semouha (Alexandria)         34   8 14 12  33-41  38
15.Al-Gouna                     34   8 14 12  38-52  38  [P]
-------------------------------------------------------
16.Petrojet                     34   8 11 15  30-43  35       Relegated
17.Al-Dakhleya                  34   4 15 15  34-52  27       Relegated
18.Nogoom al-Mostaqbal          34   5 11 18  30-46  26  [P]  Relegated

[*] Al-Assiouty were renamed Pyramids FC

Round 1
[Jul 31]		
Ittihad       1-1 Mokawloon     
Petrojet      0-0 Zamalek       
[Aug 1]
Dakhleya      1-1 Wadi Degla    
Intag Harby   2-1 Haras Hodoud  
N Mostaqbal   0-0 Jaish         
[Aug 2]
Gouna         0-1 Masry         
Ahly          1-1 Ismaily       
[Aug 3]
Misr Maqasah  1-2 Semouha       
ENPPI         0-1 Pyramids      

Round 2
[Aug 4]
Zamalek       5-1 Ittihad       
[Aug 6]
Haras Hodoud  1-2 Dakhleya      
Ismaily       0-0 Petrojet      
Wadi Degla    1-3 Gouna         
[Aug 7]
Masry         0-2 Ahly          
[Aug 8]
Pyramids      1-1 Intag Harby   
Mokawloon     1-2 Misr Maqasah  
Semouha       0-0 N Mostaqbal   
Jaish         0-3 ENPPI         

Round 3
[Aug 14]
Dakhleya      0-1 Intag Harby   
Gouna         1-1 Haras Hodoud  
ENPPI         2-3 Semouha       
Petrojet      2-2 Masry         
Jaish         1-2 Pyramids      
[Aug 15]
N Mostaqbal   0-2 Mokawloon     
[Aug 16]
Misr Maqasah  0-1 Zamalek       
[Aug 17]
Ittihad       1-0 Ismaily       
[Aug 21]
Ahly          1-0 Wadi Degla    

Round 4
[Aug 10]
Wadi Degla    0-2 Petrojet      
[Aug 24]
Mokawloon     1-2 ENPPI         
Ismaily       1-0 Misr Maqasah  
Haras Hodoud  0-2 Ahly          
[Aug 25]
Masry         2-2 Ittihad       
[Aug 26]
Semouha       0-0 Jaish         
Pyramids      3-1 Dakhleya      
Intag Harby   0-0 Gouna         
[Aug 27]
Zamalek       0-1 N Mostaqbal   

Round 5
[Aug 31]
N Mostaqbal   1-1 Ismaily       
Petrojet      0-0 Haras Hodoud  
Gouna         3-2 Dakhleya      
Jaish         3-1 Mokawloon     
[Sep 1]
ENPPI         1-4 Zamalek       
[Sep 2]
Semouha       1-1 Pyramids      
Ahly          0-0 Intag Harby   
[Sep 3]
Misr Maqasah  0-0 Masry         
[Sep 28]
Ittihad       2-2 Wadi Degla    

Round 6
[Sep 11]
Masry         5-3 N Mostaqbal   
[Sep 12]
Intag Harby   2-1 Petrojet      
Haras Hodoud  1-1 Ittihad       
Mokawloon     2-1 Semouha       
Pyramids      1-1 Gouna         
Wadi Degla    1-2 Misr Maqasah  
[Sep 13]
Ismaily       3-2 ENPPI         
Zamalek       3-0 Jaish         
[Dec 29]
Dakhleya      2-2 Ahly          

Round 7
[Sep 17]
Petrojet      1-1 Dakhleya      
Ittihad       1-1 Intag Harby   
Misr Maqasah  3-0 Haras Hodoud  
Mokawloon     0-1 Pyramids      
[Sep 18]
Jaish         3-0 Ismaily       
Semouha       1-1 Zamalek       
[Sep 19]
N Mostaqbal   0-1 Wadi Degla    
[Nov 29]
ENPPI         1-3 Masry         
[Dec 5]
Ahly          2-1 Gouna         

Round 8
[Sep 21]
Dakhleya      3-0 Ittihad       
Intag Harby   1-2 Misr Maqasah  
[Sep 22]
Petrojet      1-2 Gouna         
Ismaily       1-3 Semouha       
[Sep 23]
Haras Hodoud  1-0 N Mostaqbal   
Zamalek       2-1 Mokawloon     
[Sep 24]
Wadi Degla    1-2 ENPPI         
[Sep 28]
Masry         1-1 Jaish         
[Jan 4]
Pyramids      2-1 Ahly          

Round 9
[Sep 30]
N Mostaqbal   0-1 Intag Harby   
Misr Maqasah  0-1 Dakhleya      
[Oct 1]
ENPPI         0-0 Haras Hodoud  
[Oct 2]
Ittihad       2-1 Gouna         
[Oct 3]
Jaish         1-2 Wadi Degla    
[Dec 1]
Petrojet      0-1 Ahly          
[Dec 30]
Semouha       0-0 Masry         
[Jan 2]
Mokawloon     1-2 Ismaily       
[Jan 24]
Zamalek       3-3 Pyramids      

Round 10
[Oct 3]
Pyramids      3-3 Petrojet      
[Oct 5]
Dakhleya      1-2 N Mostaqbal   
Intag Harby   2-2 ENPPI         
[Oct 6]
Gouna         0-0 Misr Maqasah  
[Oct 7]
Haras Hodoud  1-3 Jaish         
Wadi Degla    0-1 Semouha       
Ahly          3-4 Ittihad       
[Jan 25]
Masry         1-0 Mokawloon     
[Apr 18]
Ismaily       0-2 Zamalek       

Round 11
[Oct 18]
Jaish         0-0 Intag Harby   
N Mostaqbal   0-0 Gouna         
Mokawloon     0-1 Wadi Degla    
[Oct 19]
Semouha       1-1 Haras Hodoud  
Ismaily       2-0 Pyramids      
ENPPI         1-1 Dakhleya      
[Oct 20]
Ittihad       1-1 Petrojet      
[Dec 6]
Zamalek       2-0 Masry         
[Jan 24]
Misr Maqasah  0-3 Ahly          

Round 12
[Nov 1]
Haras Hodoud  0-0 Mokawloon     
Petrojet      0-1 Misr Maqasah  
Wadi Degla    2-4 Zamalek       
[Nov 2]
Dakhleya      2-1 Jaish         
Gouna         1-1 ENPPI         
Intag Harby   2-2 Semouha       
Pyramids      3-0 Ittihad       
[Nov 3]
Ismaily       0-0 Masry         
[Dec 17]
Ahly          2-0 N Mostaqbal   

Round 13
[Nov 5]
Zamalek       2-1 Haras Hodoud  
[Nov 6]
N Mostaqbal   3-2 Petrojet      
Semouha       1-1 Dakhleya      
Jaish         5-0 Gouna         
Mokawloon     2-0 Intag Harby   
[Nov 7]
Ismaily       1-3 Wadi Degla    
[Nov 8]
Misr Maqasah  1-0 Ittihad       
[Jan 8]
Masry         3-3 Pyramids      
[Feb 5]
ENPPI         1-2 Ahly          

Round 14
[Nov 10]
Intag Harby   1-2 Zamalek       
Gouna         1-1 Semouha       
[Nov 11]
Haras Hodoud  1-0 Ismaily       
Petrojet      0-0 ENPPI         
Wadi Degla    1-1 Masry         
[Nov 12]
Dakhleya      0-2 Mokawloon     
Ittihad       0-2 N Mostaqbal   
Pyramids      2-0 Misr Maqasah  
[Dec 9]
Ahly          2-0 Jaish         

Round 15
[Nov 20]
Mokawloon     4-2 Gouna         
ENPPI         0-1 Ittihad       
[Nov 21]
N Mostaqbal   0-2 Misr Maqasah  
Masry         0-3 Haras Hodoud  
Jaish         3-3 Petrojet      
Ismaily       1-2 Intag Harby   
Wadi Degla    1-1 Pyramids      
[Nov 22]
Zamalek       2-1 Dakhleya      
[Jan 8]
Semouha       0-1 Ahly          

Round 16
[Nov 25]
Misr Maqasah  4-3 ENPPI         
Ittihad       1-1 Jaish         
Intag Harby   0-0 Masry         
[Nov 26]
Haras Hodoud  4-1 Wadi Degla    
Petrojet      1-0 Semouha       
Zamalek       3-0 Gouna         
[Nov 27]
Ahly          0-1 Mokawloon     
[Nov 28]
N Mostaqbal   0-2 Pyramids      
[Jan 5]
Dakhleya      0-0 Ismaily       

Round 17
[Dec 10]
Mokawloon     3-0 Petrojet      
Masry         1-1 Dakhleya      
Pyramids      3-1 Haras Hodoud  
[Dec 11]
Wadi Degla    1-2 Intag Harby   
[Dec 12]
Semouha       1-1 Ittihad       
ENPPI         1-1 N Mostaqbal   
[Dec 13]
Jaish         1-0 Misr Maqasah  
[Mar 30]
Zamalek       0-0 Ahly          
[Apr 10]
Ismaily       2-2 Gouna         

Round 18
[Dec 20]
Wadi Degla    2-2 Dakhleya      
[Dec 21]
Mokawloon     2-1 Ittihad       
[Dec 22]
Semouha       1-1 Misr Maqasah  
Pyramids      1-1 ENPPI         
[Dec 23]
Haras Hodoud  2-1 Intag Harby   
Jaish         2-1 N Mostaqbal   
[Dec 28]
Zamalek       2-0 Petrojet      
[Jan 3]
Masry         0-2 Gouna         
[May 22]
Ismaily       1-1 Ahly          

Round 19
[Dec 26]
Gouna         0-2 Wadi Degla    
[Jan 5]
Ittihad       1-3 Zamalek       
[Jan 9]
ENPPI         1-0 Jaish         
[Jan 14]
Dakhleya      0-1 Haras Hodoud  
[Jan 15]
Intag Harby   1-1 Pyramids      
Misr Maqasah  2-1 Mokawloon     
N Mostaqbal   4-0 Semouha       
[Jan 24]
Petrojet      0-1 Ismaily       
[Apr 25]
Ahly          2-0 Masry         

Round 20
[Jan 19]
Mokawloon     2-2 N Mostaqbal   
Pyramids      3-1 Jaish         
[Jan 23]
Haras Hodoud  1-2 Gouna         
Semouha       0-0 ENPPI         
Intag Harby   2-2 Dakhleya      
[Jan 28]
Ismaily       2-0 Ittihad       
Wadi Degla    1-2 Ahly          
[Jan 29]
Zamalek       4-1 Misr Maqasah  
[Jan 30]
Masry         1-0 Petrojet      

Round 21
[Jan 30]
ENPPI         0-0 Mokawloon     
[Feb 3]
Jaish         0-0 Semouha       
[Feb 4]
Ittihad       2-2 Masry         
Dakhleya      0-2 Pyramids      
[Feb 5]
Petrojet      1-0 Wadi Degla    
[Feb 7]
Gouna         2-3 Intag Harby   
Misr Maqasah  0-0 Ismaily       
[Feb 8]
Ahly          1-0 Haras Hodoud  
[Feb 9]
N Mostaqbal   0-1 Zamalek       

Round 22
[Feb 10]
Wadi Degla    1-3 Ittihad       
[Feb 14]
Dakhleya      2-2 Gouna         
Masry         2-0 Misr Maqasah  
Pyramids      4-0 Semouha       
[Feb 15]
Haras Hodoud  2-2 Petrojet      
Mokawloon     2-0 Jaish         
[Feb 16]
Ismaily       3-2 N Mostaqbal   
Intag Harby   0-1 Ahly          
[Feb 17]
Zamalek       2-1 ENPPI         

Round 23
[Feb 18]
Misr Maqasah  2-1 Wadi Degla    
[Feb 19]
Gouna         2-1 Pyramids      
[Feb 20]
Semouha       1-2 Mokawloon     
Jaish         2-2 Zamalek       
Ahly          3-1 Dakhleya      
[Feb 21]
Petrojet      1-0 Intag Harby   
[Feb 22]
N Mostaqbal   0-1 Masry         
[Mar 17]
Ittihad       1-1 Haras Hodoud  
[Mar 29]
ENPPI         0-0 Ismaily       

Round 24
[Feb 22]
Haras Hodoud  0-0 Misr Maqasah  
[Feb 24]
Gouna         1-2 Ahly          
Pyramids      1-0 Mokawloon     
[Feb 25]
Dakhleya      0-2 Petrojet      
[Feb 26]
Ismaily       0-0 Jaish         
Masry         3-1 ENPPI         
Wadi Degla    2-1 N Mostaqbal   
[Mar 7]
Intag Harby   2-4 Ittihad       
[Apr 3]
Zamalek       1-0 Semouha       

Round 25
[Feb 28]
Gouna         2-1 Petrojet      
[Mar 2]
N Mostaqbal   0-0 Haras Hodoud  
Ittihad       1-1 Dakhleya      
[Mar 3]
Misr Maqasah  3-1 Intag Harby   
Jaish         0-1 Masry         
ENPPI         1-2 Wadi Degla    
[Mar 12]
Semouha       0-1 Ismaily       
[Mar 20]
Mokawloon     2-2 Zamalek       
[Apr 18]
Ahly          0-1 Pyramids      

Round 26
[Mar 4]
Ahly          4-0 Petrojet      
[Mar 11]
Dakhleya      0-0 Misr Maqasah  
Haras Hodoud  0-0 ENPPI         
Wadi Degla    0-0 Jaish         
[Mar 12]
Gouna         1-2 Ittihad       
[Mar 15]
Intag Harby   1-1 N Mostaqbal   
[Mar 16]
Masry         4-2 Semouha       
[Apr 2]
Ismaily       2-0 Mokawloon     
[Apr 23]
Pyramids      1-0 Zamalek       

Round 27
[Mar 29]
Mokawloon     2-2 Masry         
Semouha       2-3 Wadi Degla    
[Mar 31]
N Mostaqbal   1-1 Dakhleya      
Misr Maqasah  0-0 Gouna         
[Apr 1]
Jaish         3-0 Haras Hodoud  
Petrojet      0-2 Pyramids      
[Apr 2]
ENPPI         1-0 Intag Harby   
Ittihad       0-2 Ahly          
[Jul 24]
Zamalek       3-1 Ismaily       

Round 28
[Apr 6]
Intag Harby   2-1 Jaish         
Gouna         1-1 N Mostaqbal   
Wadi Degla    0-0 Mokawloon     
Pyramids      3-1 Ismaily       
[Apr 7]
Dakhleya      1-1 ENPPI         
Petrojet      1-0 Ittihad       
Haras Hodoud  1-2 Semouha       
[Apr 10]
Ahly          2-1 Misr Maqasah  
[Apr 11]
Masry         2-1 Zamalek       

Round 29
[Apr 11]
Jaish         2-1 Dakhleya      
Ittihad       2-3 Pyramids      
Mokawloon     1-0 Haras Hodoud  
[Apr 12]
Semouha       2-0 Intag Harby   
[Apr 14]
Masry         1-1 Ismaily       
[Apr 15]
Misr Maqasah  1-2 Petrojet      
ENPPI         4-0 Gouna         
[May 5]
N Mostaqbal   0-2 Ahly          
[May 9]
Zamalek       2-1 Wadi Degla    

Round 30
[Apr 19]
Ittihad       0-0 Misr Maqasah  
Intag Harby   1-2 Mokawloon     
Dakhleya      0-2 Semouha       
Gouna         2-0 Jaish         
[Apr 20]
Petrojet      2-1 N Mostaqbal   
[Apr 25]
Wadi Degla    3-0 Ismaily       
[May 5]
Pyramids      1-1 Masry         
[May 16]
Ahly          2-0 ENPPI         
[Jun 3]
Haras Hodoud  1-1 Zamalek       

Round 31
[Apr 30]
Ismaily       0-1 Haras Hodoud  
N Mostaqbal   1-2 Ittihad       
Semouha       0-0 Gouna         
Masry         0-0 Wadi Degla    
Misr Maqasah  1-1 Pyramids      
[May 1]
Mokawloon     2-2 Dakhleya      
Jaish         1-2 Ahly          
[May 2]
ENPPI         2-1 Petrojet      
[May 30]
Zamalek       1-1 Intag Harby   

Round 32
[May 10]
Ittihad       0-1 ENPPI         
Intag Harby   0-0 Ismaily       
Gouna         1-4 Mokawloon     
Haras Hodoud  1-0 Masry         
Misr Maqasah  2-1 N Mostaqbal   
[May 11]
Ahly          1-0 Semouha       
Petrojet      0-1 Jaish         
[May 12]
Dakhleya      1-2 Zamalek       
[May 14]
Pyramids      1-1 Wadi Degla    

Round 33
[May 17]
Ismaily       2-0 Dakhleya      
[May 21]
Masry         2-2 Intag Harby   
ENPPI         2-1 Misr Maqasah  
Semouha       2-0 Petrojet      
Jaish         4-0 Ittihad       
Wadi Degla    1-1 Haras Hodoud  
[May 22]
Pyramids      2-0 N Mostaqbal   
[Jul 21]
Gouna         2-2 Zamalek       
[Jul 24]
Mokawloon     1-3 Ahly          

Round 34
[May 27]
Gouna         0-0 Ismaily       
N Mostaqbal   1-1 ENPPI         
Misr Maqasah  1-1 Jaish         
Dakhleya      0-3 Masry         
[May 30]
Haras Hodoud  1-1 Pyramids      
[Jun 3]
Ittihad       3-1 Semouha       
Intag Harby   1-2 Wadi Degla    
Petrojet      0-0 Mokawloon     
[Jul 28]
Ahly          1-  Zamalek       

Final Table:

 1.Al-Ahly (Cairo)              34  25  5  4  56-20  80  [C]  Champions
 2.Zamalek (Cairo)              34  21  9  4  65-31  72
 3.Pyramids FC                  34  19 13  2  61-31  70  [*]
 4.Al-Masry (Port Said)         34  12 16  6  45-38  52
 5.Mokawloon al-Arab (Cairo)    34  13  9 12  45-38  48       [aka Arab Contractors]
 6.Misr al-Maqasah              34  12 10 12  34-36  46
 7.Ismaily (Ismailiya)          34  10 13 11  30-36  43
 8.Al-Jaish (Cairo)             34  10 11 13  41-39  41       [aka Army Club]
 9.ENPPI (Cairo)                34   9 13 12  39-42  40
10.Wadi Degla                   34  10 10 14  41-47  40
11.Al-Ittihad (Alexandria)      34   9 12 13  41-56  39
12.Haras al-Hodoud (Alexandria) 34   8 14 12  30-37  38  [P]  [aka Border Guards]
13.Intag Harby                  34   8 14 12  36-44  38       [aka Military Production]
14.Semouha (Alexandria)         34   8 14 12  33-41  38
15.Al-Gouna                     34   8 14 12  38-52  38  [P]
-------------------------------------------------------
16.Petrojet                     34   8 11 15  30-43  35       Relegated
17.Al-Dakhleya                  34   4 15 15  34-52  27       Relegated
18.Nogoom al-Mostaqbal          34   5 11 18  30-46  26  [P]  Relegated

[*] Al-Assiouty were renamed Pyramids FC

Egypt Cup

Round 1
[Oct 8]
Dakhleya      0-0 Mansoura      [aet, 0-2 pen]
Intag Harby   2-0 Shorta        
Ismaily       2-0 Nasr Fekreya  
Mokawloon     2-0 G Mehalla     
[Oct 9]
Pyramids      3-2 Tanta         
Petrojet      6-0 Markaz Shabab Tala
ENPPI         3-0 Qena Muslim Youth
[Oct 10]
Ahly          3-2 Tersana       
Misr Maqasah  2-0 Abou Qair     
Wadi Degla    4-1 Gouna         
[Oct 11]
Jaish         3-2 Qanat         
Nogoom        1-3 Haras Hodoud  [aet]
Zamalek       1-0 Markaz Shabab Menyat Sammanoud
Semouha       3-2 Aluminium     
Ittihad       3-1 Porto Suez    
[Dec 2]
Masry         1-2 Jazeera       

Round 2
[Oct 23]
Zamalek       2-0 Intag Harby   [aet]
Ismaily       1-0 Mokawloon     
[Oct 24]
Jaish         0-0 Haras Hodoud  [aet, 3-5 pen]
Misr Maqasah  2-1 Wadi Degla    
[Oct 27]
ENPPI         4-2 Mansoura      
[Dec 7]
Semouha       0-0 Ittihad       [aet, 2-4 pen]
[Dec 18]
Jazeera       0-0 Petrojet      [aet, 1-4 pen]
[Aug 17]
Ahly          0-1 Pyramids      

Quarterfinals
[Jan 3]
Petrojet      2-1 ENPPI         [aet]
[May 5]
Ismaily       1-3 Ittihad       [aet]
[Aug 28]
Zamalek       1-0 Misr Maqasah  
[Aug 30]
Pyramids      2-0 Haras Hodoud  

Semifinals
[Sep 1]
Zamalek       1-0 Ittihad       [aet]
[Sep 2]
Pyramids      2-0 Petrojet      

Final [Sep 8, 2019]
Pyramids      0-3 Zamalek       


Second Level

Final Tables:

Group 1
 1.Aswan                        26  17  7  2  46-20  58       Promoted
-------------------------------------------------------    
 2.Beni Suef                    26  13 11  2  42-22  50
 3.Telefonad Beni Suef          26  11 10  5  32-21  43
 4.El-Alamein                   26  12  7  7  38-30  43
 5.El-Minya                     26  10 11  5  44-32  41
 6.Aluminium (Nag Hammâdi)      26  10  9  7  36-28  39
 7.Dayrout                      26   9  9  8  31-36  36
 8.Sohaq                        26   7 12  7  21-19  33
 9.Tahta                        26   9  6 11  29-33  33
10.El-Fayoum                    26   7 10  9  28-27  31
-------------------------------------------------------
11.Al-Nasr Taadeen (Aswan)      26   7 10  9  35-34  31       Relegated
12.El-Tahrir (Aswan)            26   6  8 12  26-37  26       Relegated
13.Markaz Shabab Nasr Malawy    26   3  5 18  20-48  14       Relegated
14.Shabab El-Waladeya (Assyut)  26   3  1 22  21-62  10       Relegated

Group 2
 1.FC Masr (Cairo)              26  14 10  2  49-25  52       Promoted
-------------------------------------------------------
 2.Ceramica Cleopatra (Cairo)   26  15  6  5  42-20  51
 3.Qanat (Suez)                 26  15  5  6  39-21  50
 4.Al-Tersana (Cairo)           26  13  9  4  38-15  48
 5.Coca Cola (Cairo)            26  13  8  5  37-21  47
 6.Al-Mareekh (Port Said)       26   8 12  6  24-18  36
 7.Gomhoreyat Shepin            26   8 10  8  24-21  34
 8.Al-Nasr (Cairo)              26   8  9  9  32-32  33
 9.Montakhab El-Suweis (Suez)   26   7  9 10  26-27  30
10.Al-Zarka                     26   8  6 12  21-31  30
-------------------------------------------------------
11.El-Shams (Cairo)             26   8  6 12  25-30  30       Relegated
12.Porto Suez (Ain Sokhna)      26   6  8 12  27-34  26       Relegated
13.Damietta                     26   5  5 16  15-47  20       Relegated
14.Abou Sakal (Arish)           26   0  5 21  13-70   5       Relegated

Group 3
 1.Tanta                        26  14 10  2  27-12  52       Promoted
-------------------------------------------------------
 2.Razja'h                      26  13  6  7  38-23  45
 3.Olympic (Alexandria)         26  12  8  6  34-20  44
 4.Abou Qair Semadis            26  13  5  8  33-23  44
 5.Baladeyet Al-Mahalla         26  10 12  4  30-20  42
 6.Ghazl Al-Mehalla             26  11  9  6  28-21  42
 7.Ala'ab Damanhour             26  12  6  8  33-30  42
 8.Mansoura                     26  11  7  8  25-21  40
 9.Pharco (Alexandria)          26   8  9  9  30-29  33
10.Markaz Shabab El-Hamam       26   8  8 10  29-32  32
-------------------------------------------------------
11.Kafr El-Sheikh FC            26   7  9 10  31-32  30       Relegated
12.Al-Jazeera (Mersa Matrouh)   26   6  6 14  14-29  24       Relegated
13.Markaz Shabab Tala           26   2  8 16  25-52  14       Relegated
14.Sidi Salem                   26   1  5 20  14-47   8       Relegated


2017/18

2019/20

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Tarek Said and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Tarek Said (tsaid3@yahoo.com) and Hans Schöggl
Last updated: 3 Oct 2019

(C) Copyright Tarek Said, Hans Schöggl and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.